ابتدا باید عنوان کرد که انجین در سال 2009 و به عنوان یک شرکت فعال در زمینه ی بازی، فعالیت خود را آغاز کرد. اما پس از چند سال فعالیت شاهد طراحی و پیاده سازی انجین بر روی بلاک چین بودیم، عرضه اولیه توکن پلتفرم انجین در سال 2017 برگزار شد. انجین یک پلتفرم بازی ایجاد شده بر روی بلاک چین است که به کاربران خود اجازه می دهد که عناصر مختلف از جمله آثار هنری و دارایی های دیجیتال را ایجاد کنند و در همان پلتفرم به خرید و فروش آنها پرداخته و یا برای خود نگه داری کنند. برخی از اقلام ایجاد شده در این پلتفرم را می‎توان در چند بازی رایانه ای استفاده کرد.

فهرست []

  معرفی بنیان گذاران ارز دیجیتال انجین کوین Enjin Coin

  پس از آنکه Witek Radomski با بیت کوین آشنا شد و به آن علاقه پیدا کرد، دیگر اعضای شرکت Enjin را متقاعد کرد که بیت کوین را به عنوان یک روش پرداخت به گزینه های خود اضافه کنند. اما بعد از آشنایی با اتریوم و شبکه ی اتریوم و همچنین قراردادهای هوشمند، Radomski فکر کرد که پروژه ی بلاک چین شرکت را ایجاد کند. نام افراد تاثیرگذار و هم تیم Radomski در ادامه آورده شده است.

  • Maxim Blagov
  • Caleb Applegate
  • Ilija Rolovic
  • Alex Solomon
  • Bryana Kortendick
  • Charu Sethi
  • Simon Kertonegoro

  اسامی ذکر شده لیست متخصصین اصلی تیم پروژه انجین کوین هستند، با این حال افراد زیادی از سراسر دنیا و به صورت دورکاری در این پروژه فعالیت می کنند. تیم اصلی همگی از متخصصین و کارآفرینان شناخته شده در عرصه ی بازی های رایانه ای به شمار می آیند.

  تاریخچه انجین کوین

  رمزارز انجین کوین در ابتدا با قیمت 0.017 دلار در صرافی های مختلف معامله می شد، اما پس از نوسانات کمی که تجربه کرد توانست رشدی را آغاز کند که شروع این صعود از اوایل ماه دسامبر سال 2017 یعنی آخرین روزهای سال میلادی بود. قیمت این رمزارز پس از رشدی که داشت تا 0.44 دلار در 6 فوریه سال 2018 رسید. اما این صعود همیشگی نبود و پس از آن تاریخ، افت قیمتی که انجین کوین در پیش گرفت تا قیمت 0.10 دلار ادامه پیدا کرد که البته پس از آن افت شدید که به مدت یک ماه به طول انجامید، این رمزارز با شیب بسیار ملایم روندی نسبتا نزولی را به خود گرفت و این روند نزولی با نواسانات مختصر را تا مارچ سال 2019 ادامه داد، در ماه مارچ رشدی خوب را به خود دید و تا محدوده ی قیمتی 0.16 دلار هم به این مسیر ادامه داد.

  پس از آن انجین کوین تا اواخر سال 2020 در همین محدوده قیمتی نوساناتی را به خود دید و از آن زمان (اواخر سال 2020) در پی دیگر ارزهای دیجیتال یک صعود عالی را در نمودار قیمتی این سهم شاهد بودیم.

  بالاترین قیمتی که برای رمزارز انجین کوین ثبت شده است مبلغ 3.9 دلار و مربوط به تاریخ 9 آوریل سال 2021 است، در حال حاضر (زمان نگارش این مطلب) قیمت هر واحد انجین کوین برابر 1.21 سنت است که حدودا 69 درصد پایین تر از قیمت اوج این ارز دیجیتال است.

  ویژگی های انجین کوین

  • این ارز دیجیتال با بازاری با ارزش تقریبی 01 میلیارد دلار رتبه ی 83 از نظر بزرگی بازار را به خود اختصاص داده است و 0.05 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را سهم خود کرده است.
  • نماد اختصاری ارز دیجیتال انجین کوین، ENJ است.
  • صرافی بایننس بالاترین میزان معاملات مربوط به رمزارز انجین کوین را به خود اختصاص داده است.
  • انجین کوین بر روی شبکه بلاک چین اتریوم پیاده سازی شده است و مبتنی بر استاندارد ERC-20 است. البته این ارز دیجیتال با استاندارد ERC-1155 نیز سازگار است.
  • امکان استخراج توکن انجین وجود ندارد و همه ی توکن ها از همان ابتدا تولید شده بودند.
  • انجین در سال 2019 با شرکت سامسونگ همکاری داشت و طی آن این فناوری در گوشی های سامسونگ S10 به کار گرفته شد که این موضوع باعث جهش قیمت رمزارز انجین نیز شد.
  • عناصر ایجاد شده توسط کاربران در این پلتفرم بر اساس استاندارد ERC-1155 ساخته می شوند.
  • شرکت انجین در سال 2009 تاسیس شد، اما در سال 2017 و بعد از برگزاری یک ICO تمرکز کار خود را بر روی بازی های بلاک چینی قرار داد.
  • شرکت انجین به دلیل ایجاد پلتفرمی با قابلیت حفظ تراکنش های انجام شده از بلاکچین استفاده کرد. به علاوه به کمک بلاک چین کاربران قادر به خرید و فروش عناصر موجود در پلتفرم خواهند بود.
  • با استفاده از استاندارد ERC-1155 کاربران می توانند اقلام مختلف از هر دو نوع قابل تعویض و غیرقابل تعویض را بسازند.
  • استفاده از استاندارد ERC-1155 باعث شد که هزینه گس موردنیاز برای ساخت توکن های جدید تا 90 درصد کاهش یابد.
  • امکان انجام مبادلات اتمی (Atomic Swap) با کمک استاندارد ERC-1155 امکان پذیر است. به این ترتیب امکان تبدیل توکن ها بدون نیاز به صرافی واسط وجود خواهد داشت.
  • شیوه ی کار در پلتفرم انجین به این صورت است که در ابتدا توسعه دهندگان توکن ENJ را خریداری کرده، سپس اقلام و عناصر موردنیاز در بازی را با استفاده از توکن های خریداری شده طراحی می کنند. پس از آن کاربران و کسانی که بازی می کنند توکن های مختلف طراحی شده که نماینده ی هدف خاصی هستند (به عنوان مثال شمشیر) را تهیه کرده و در بازی استفاده می کنند.
  • گیمرها می توانند توکن هایی که تهیه کرده بودند را در پلتفرم معامله کرده و یا ذوب کنند و در ازای آن توکن ENJ دریافت کنند.
  • تبدیل شدن توکن ENJ به عناصر موردنیاز در بازی طی پروسه ای به نام Minting به اقلام و دارایی های دیجیتالی در پلتفرم تبدیل می شوند.
  • پروسه ای دیگر در این پلتفرم طی می شود که در آن اقلام و دارایی های دیجیتال به توکن ENJ تبدیل می شوند. این پروسه به نام Melting یا ذوب کردن شناخته می شود.
  • هم توکن ENJ و هم اقلام ایجاد شده به وسیله ی آن دارای ارزشی واقعی هستند.
  • تعداد کل توکن های ENJ یک میلیارد واحد است.
  • ارزش رمزارز انجین با توجه به میزان عرضه و تقاضا در بازی ها مشخص می شود.
  • پلتفرم انجین از چهار بخش مختلف تشکیل شده است:

  EnjinX یک مرورگر است که به کاربران اجازه مشاهده ی تراکنش ها و عناصر مختلف موجود در پلتفرم را می دهد.

  Unity یک پلاگین است که امکان نصب آن بر روی مروگر شما وجود دارد و با استفاده از آن توسعه دهندگان می توانند به راحتی عناصر مختلف بازی را بر روی گوشی های اندروید و IOS و همچنین سیستم رایانه ی ویندوز و مک طراحی و ایجاد کنند. Market که به کاربران اجازه می دهد آیتم های مختلف را لیست کرده و یا خریداری کنند. این کار با استفاده از قراردادهای هوشمند انجام می شود.

  Wallet یا همان کیف پول دیگر بخش موجود در پلتفرم انجین کوین است که کاربران پلتفرم می توانند با استفاده از آن به راحتی توکن ها و نیز دارایی های دیجیتالی مربوط به بازی های بلاک چینی را در آن ذخیره کنند. پلتفرم انجین با SDK که ابزاری مربوط به توسعه نرم افزار است همراه شده است.

  مزایا و معایب انجین کوین

  مزایا

  • امکان طراحی و ساخت اقلام و عناصر بازی که می توان در چند بازی از آنها استفاده کرد. این قابلیت چندرسانه ای بودن بازی های بلاک چینی است.
  • همکاری انجین با شرکت مشهور سامسونگ یک نقطه قوت دیگر برای این پلتفرم و ارز دیجیتال آن به حساب می آید، کیف پول پلتفرم انجین به صورت مستقیم با Keystore که یک بخش مطمئن و امن در گوشی های جدید و هوشمند سامسونگ است، در ارتباط است. (Keystore محیطی را برای ذخیره سازی کلیدهای خصوصی در گوشی های جدید سامسونگ است.)
  • با استفاده از انجین شیوه ای جدید از مالکیت در فضای مجازی تعریف شده است.
  • بخش های مختلف موجود در پلتفرم انجین باعث شده است که این پلتفرم بتواند بدون نیاز به دیگر منابع خارجی، امکان انجام فعالیت های لازم در پلتفرم را ایجاد کند.
  • سابقه ی طولانی مدت شرکت انجین که متشکل از یک تیم حرفه ای است با به خدمت گرفتن بلاک چین که تکنولوژی روز است یک ترکیب خوب را ایجاد کرده است.

  معایب

  • به عقیده ی برخی دارایی های مجازی دارایی های غیرواقعی (Fake) هستند و ارزشی ندارند، از آنجایی که پلتفرم انجین به کاربران کمک می کند که صاحب دارایی های مجازی باشند شاید به عقیده ی برخی این مورد یک نقطه ضعف برای این پلتفرم به حساب بیاید.

  کاربردهای ارز دیجیتال انجین کوین

  مثل هر ارز دیجیتال دیگری می توان با خرید و فروش رمزارز انجین در صرافی ها و در زمان مناسب به سود رسید.

  استفاده از توکن انجین در پلتفرم وام دهی آوه (Aave) یکی دیگر از کاربردهای این توکن است، به این ترتیب شما با خریداری و دارا بودن توکن انجین و سپس وام دادن توکن های خود به دیگر افراد پلتفرم آوه می توانید به سود برسید. شرکت BMW امکان مبادله توکن BMW و انجین را در پلتفرم خود یعنی BMW Vintage برای دارندگان خودروهای BMW فراهم کرده است.

  Azure Heros که مربوط به مایکروسافت است نیز به سهامداران خود بر اساس توکن انجین پاداش می دهد.

  کیف پول هایی که ارز دیجیتال انجین کوین را ساپورت می کنند

  نگه داری ارزهای دیجیتال خریداری شده در مکانی امن یکی از مهم ترین بخش های ترید و سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال است. اگر شبکه و پلتفرم موردنظر، خود دارای کیف پول رسمی باشد بهترین گزینه برای نگه داری، همان کیف پول رسمی است. در غیر این صورت شما باید بررسی کنید که کدام کیف پول ها از ارز دیجیتال خریداری شده پشتیبانی می کند. همچنین در برخی موارد وبسایت اصلی ارز دیجیتالی که قصد ذخیره ی آن را دارید در صورتی که کیف پولی ارائه نداده باشد چند کیف پول پیشنهادی را به شما پیشنهاد و معرفی می کند که می توانید از آنها استفاده کنید.

  توکن ENJ یک توکن ERC-20 است در نتیجه تمام کیف پول هایی که با این استاندارد سازگار باشند به شما اجازه ی ذخیره دارایی هایتان را می دهند. در ادامه برخی از کیف پول های مناسب برای دخیره ی توکن ENJ را خواهیم آورد.

  کیف پول رسمی Enjin

  کیف پول رسمی انجین شاید بهترین گزینه برای ذخیره سازی توکن های انجین باشد، البته این کیف پول تنها انجین را ساپورت نمی کند و دارندگان ارزهای دیجیتال بیت کوین، لایت کوین، اتریوم و تمام توکن های ERC-20 و ERC-721 که منحصر به فرد هستند و ERC-1155 نیز می توانند برای نگه داری توکن و کوین های خود از این کیف پول استفاده کنند. کیف پول انجین در نسخه های اندروید و IOS طراحی و ارائه شده است.

  کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

  کیف پول های سخت افزاری یکی از بهترین گزینه ها برای نگه داری طولانی مدت ارزهای دیجیتال به شمار می آیند. کیف پول لجر با پشتیبانی از ارز دیجیتال توکن به دارندگان این توکن اجازه می دهد که سرمایه خود را در این کیف پول با امنیت بالا نگه داری کنند.

  کیف پول نرم افزاری متامسک

  متامسک یک کیف پول نرم افزاری است که برای ذخیره و نگه داری کوین اتریوم و توکن های ساخته شده بر اساس استاندارد ERC-20 مناسب است. در نتیجه توکن انجین که یک توکن ERC-20 است را نیز می توان در این کیف پول نگه داری کرد.

  البته اینها تنها کیف پول های پشتیبانی کننده از توکن ENJ نیستند و شما می توانید از کیف پول های دیگری هم استفاده کنید. به عنوان مثال کوینومی و اکسودوس دو کیف پول نرم افزاری دیگر هستند که از توکن انجین پشتیبانی می کنند.

  خرید ارز دیجیتال انجین کوین

  خرید ارز دیجیتال انجین کوین به راحتی و با استفاده از کارت بانکی در صرافی های ایرانی قابل انجام است. کافی است که صرافی های معتبر ایرانی که این رمزارز را لیست کرده اند پیدا کرده و یک حساب کاربری در آن صرافی ایجاد کنید.

  سپس با قرار دادن سفارش خرید در صرافی تقریبا به پایان کار نزدیک می شوید، پس از خرید ارز دیجیتال آن را فورا به کیف پول خود انتقال دهید. فراموش نکنید که صرافی ها همیشه در معرض خطرات مختلف قرار دارند.

  اما اگر قصد خرید رمزارز انجین کوین را از یک صرافی خارجی داشته باشید، باز هم باید در قدم اول در یک صرافی ایرانی یک ارز دیجیتال همچون تتر را خریداری کنید و سپس ارز دیجیتال خریداری شده را به یک صرافی خارجی منتقل کرده و سپس به راحتی با قرار دادن سفارش خرید، رمزارز انجین کوین را خریداری کنید.

  نکته: اینکه در صرافی ایرانی چه رمزارزی را برای انتقال به صرافی خارجی خریداری کنید به آن صرافی خارجی بستگی دارد. به عنوان مثال در صورتی که صرافی امکان خرید رمزارز انجین کوین به وسیله ی ارزهای دیجیتال تتر و بیت کوین را فراهم کرده باشد، شما باید از میان بیت کوین و تتر یک ارز را انتخاب کرده و آن در صرافی ایرانی خریداری کنید و سپس به همان صرافی خارجی موردنظر انتقال دهید.

  صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال انجین کوین

  • بایننس (Binance)

  صرافی بایننس که تعداد بسیار زیادی از ارزهای دیجیتال شناخته شد و ناشناخته را لیست کرده است، به کاربران خود امکان خرید ارز دیجیتال انجین کوین (Enjin Coin) را با استفاده از ارزهای دیجیتال تتر USDT، BUSD، بیت کوین و اتریوم، BNB، BRL و یورو و پوند انگلستان برای کاربران فراهم کرده است.

  همچنین کاربران صرافی Binance.US می توانند با استفاده از ارز فیات دلار آمریکا، رمزارز انجین کوین را خریداری کنند.

  • کوین بیس (Coinbase Exchange)

  امنیت در صرافی آمریکایی کوین بیس یکی از مشخصات اصلی است که کاربران زیادی را به سمت استفاده از این صرافی جذب کرده است، از طرف دیگر امکان خرید رمزارز به وسیله ارزهای فیات نیز در این صرافی نهادینه شده است، این موضوع کار را برای بسیاری از افراد ساده می کند.

  متاسفانه به دلیل مشکلات سیاسی و تحریم های موجود استفاده از این صرافی برای ایرانیان ساکن در داخل کشور محدود شده است. صرافی کوین بیس به کاربران خود اجازه می دهد که با استفاده از ارز فیات دلار آمریکا و رمزارز بیت کوین، ارز دیجیتال Enjin Coin را خریداری کنند.

  • کوکوین (Kucoin)

  خوشبختانه صرافی بین المللی کوکوین خدمات خود را بدون محدودیت در اختیار ایرانیان گذاشته است. یکی از راه های خرید ارز دیجیتال انجین کوین این است که با ایجاد حساب کاربری در صرافی کوکوین، اقدام به خرید رمزارز انجین کوین کنید. برای این کار شما به یکی از ارزهای دیجیتال تتر، بیت کوین و یا اتریوم نیاز خواهید داشت.

  • یونی سواپ (UniSwap)

  یونی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است، این صرافی به کاربران خود اجازه می دهد که با استفاده از رمزارز WETH، ارز دیجیتال انجین کوین را خریداری کنند. امکان انجام این معاملات در هر دو صرافی UNiSwap V2, V3 برای کاربران فراهم شده است.

  • کوینکس (CoinEx)

  اگر در صرافی بین المللی کوینکس حساب کاربری دارید و قصد خرید رمزارز انجین کوین از این صرافی را دارید، ناچارید که با تهیه رمزارزهای تتر و یا بیت کوین این خرید را انجام دهید. نکته ی مثبت استفاده از صرافی کوینکس برای ایرانی ها این است که خوشبختانه این صرافی خدمات خود را برای ایرانی ها محدود نکرده است.

  • اوکی اکسچنج (OKEX)

  اوکی اکسچنج دیگر صرافی خارجی است که رمزارز انجین کوین را لیست کرده است. خرید این رمزارز در صرافی اوکی اکسچنج با استفاده از ارزهای دیجیتال تتر و بیت کوین امکان پذیر است.

  • ارزجو

  افرادی که آشنایی چندانی با ارزهای دیجیتال نداشته و فقط قصد خرید و نگه داری بلندمدت یک ارز دیجیتال را دارند گاهی ترجیح می دهند به جای تحمل ثبت نام در یک صرافی خارجی و نقل و انقالات مورد نیاز، رمزارز خود را به راحتی و با استفاده از کارت بانکی خود، از یک صرافی ایرانی خریداری کنند.

  صرافی ارزجو یکی از همین صرافی های ایرانی است که به کاربرانی که قصد خرید رمزارز انجین کوین را دارند، امکان انجام چنین معامله ای را می دهد.

  پروژه های ارز دیجیتال انجین کوین

  • Samsung

  Keystore فضایی در گوشی های مدل جدید سامسونگ است که برای ذخیره سازی کلیدهای خصوصی کاربر طراحی شده است. کیف پول انجین تعاملی بدون واسطه با Keystore دارد.

  • Microsoft

  خدمات ابری Behemouth و Enjin با کمک هم سیستم Azure Heros را ایجاد کردند، Azure Heros یک روشی برای پاداش دهی مخصوص سهام داران است. پاداش های دریافتی در این سیستم بر اساس توکن های دیجیتالی است، سهام داران برای دریافت پاداش خود در این سیستم ملزم به نصب کیف پول انجین هستند.

  • BMW

  BMW Vintage یک سیستم پاداش دهی است که شرکت خودروسازی BMW ارائه داده است. استفاده از این اپلیکیشن برای کارهایی همچون زدن بنزین، خدمات و عوارض جاده ای برای دارندگان خودروهای BMW میسر است. همچنین امکان مبادله توکن های ENJ نیز در این پلتفرم وجود دارد با این حال پاداش دارندگان خودرو BMW با توکن BMW پرداخت می شود که این توکن ها قابلیت تبدیل به توکن ENJ را دارند. البته اضافه کردن امکان تبدیل توکن ها در اپلیکیشن BMW Vintage بر عهده ی پروژه ی Enjin است.

  • Aave

  آوه یک پلتفرم مالی غیرمتمرکز است، این پلتفرم به کاربران اجازه می دهد که وام های مربوط به ارزهای دیجیتال را بگیرند و یا حتی به دیگران وام بدهند. این پلتفرم مبتنی بر شبکه بلاک چین اتریوم است. کاربران می توانند در این پلتفرم دارایی ارز دیجیتال انجین خود را به دیگر کاربران وام داده و سود آن را دریافت کنند. امکان اتصال به صورت مستقیم از کیف پول انجین به پلتفرم آوه (Aave) وجود دارد.

  آینده ارز دیجیتال انجین کوین

  انجین کوین، توکن پروژه ی انجین است، در واقع شرکت انجین سال ها پیش از راه اندازی پروژه ی بلاک چینی انجین وجود داشته است اما با ادغام این پروژه با بلاک چین و همکاری هایی که انجین با شرکت های شناخته شده ای از جمله مایکروسافت داشته است می توان در صورتی که تیم مدیریت به خوبی کار خود را انجام دهد و فضای ارزهای دیجیتال به طور کلی فضایی مناسب برای رشد باشد، انتظار داشت که این ارز دیجیتال نیز آینده ای روشن را پیش روی خود داشته باشد.

  به گفته ی Tradingbeats تا پایان سال 2021 قیمت توکن انجین به 3 دلار می رسد. از طرف دیگر CryptoGround مدعی است که تا پایان سال 2021 انجین با قیمت 3 دلار و تا پایان سال 2022 با قیمت 30 دلار معامله می شود. اما DigitalCoinPrice رسیدن به قیمت 4 دلار را تا پایان سال 2021 محتمل می داند.

  برای اینکه راحت تر بتوانید آینده ی یک ارز را بر اساس نمودار و دیگر مولفه ها پیش بینی کنید بهتر است در یک دوره آموزش ارز دیجیتال شرکت کنید، به این ترتیب می توانید رمزارزهای با ارزش و آینده دار را شناسایی کرده و در بهترین موقعیت وارد معامله شوید.

  سخن آخر

  حضور و فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال مستلزم داشتن دانش و اطلاعات کافی در این زمینه است. یکی از مواردی که باید به آن اشراف داشته باشید شناسایی ارزهای دیجیتال مناسب برای سرمایه گذاری است. ما سعی کردیم در این مطلب هرآنچه که برای شناسایی ارز دیجیتال انجین به آن نیاز دارید را گردآوری کرده و در اختیار شما قرار دهیم.

  سوالات متداول

  بله، از آنجایی که Enjin بر روی شبکه ی اتریوم ایجاد و منتقل می شود و شبکه ای اختصاصی برای خود ندارد می توان گفت که انجین یک توکن است.

  انجین خود یک کیف پول رسمی دارد که بهترین مکان برای ذخیره ی ارز دیجیتال انجین است، علاوه بر آن از آنجایی که انجین یک توکن ERC-20 است تمام کیف پول های سازگار با این استاندارد می توانند برای نگه داری این رمزارز مورد استفاده قرار گیرند. چند کیف پول از جمله لجر، متامسک، اکسودوس، کوینومی و کیپ کی (Keep Key) کیف پول های مناسب برای ذخیره ی توکن Enjin به شمار می آیند.