ترون لینک یا TronLink یک کیف پول ایمن و حرفه ای و جامع ترون (TRX wallet) است که به طور رسمی توسط Tron توصیه می شود. در این محتوا قصد داریم پس از معرفی، مزایا و معایب کیف پول ترون لینک و همچنین نحوه کار با آن را بررسی کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

ترون لینک چیست؟ (TronLink Wallet)

ترون لینک یک کیف پول ایمن و حرفه ای و جامع ترون (TRX wallet) است که به طور رسمی توسط Tron توصیه می شود و دسترسی به بلاک چین TRON را ساده کرده و تعامل با برنامه های غیرمتمرکز را آسان می کند.

کیف پول TronLink که شبیه به کیف پول های دسکتاپ است، در محیط Sandbox اجرا می شود و از رمزگذاری قوی برای محافظت و ایمن کردن اطلاعات کیف پول شما استفاده می کند. تیم توسعه دهنده این والت، صرف نظر از میزان موجودی TronLink wallet شما، وظیفه محافظت از سرمایه و اطلاعات شخصی شما را به عهده دارند.

با ادغام TronLink توسعه دهندگان می توانند با قراردادهای هوشمندی که برای DApp های خود درست در داخل مرورگر خود ایجاد می کنند، تعامل داشته باشند. ترون لینک ابتدا در وب سایت رسمی TRON راه اندازی و توسط بنیاد TRON پشتیبانی شد.

TronLink محبوب ترین کیف پول ترون است که در سه نسخه Chrome Wallet Extension/iOS/Android ارائه می شود. ترون لینک در شبکه ترون، نقشی شبیه با کیف پول متامسک برای شبکه اتریوم دارد. والت ترون لینک با استفاده از یک رابط راحت و کاربردی، این اجازه را برای وب سایت ها ایجاد می کند تا از فواید قراردادهای هوشمند در بلاک چین ترون بهره مند شوند.

احتمالاً می دانید قراردادهای هوشمند، پایه و اساس همه برنامه های غیرمتمرکز یا DApp ها هستند. هم اکنون با استفاده از والت TronLink می توان از CryptoKitties اتریوم در بلاک چین ترون استفاده کرد.

امنیت کیف پول TronLink

امنیت ترون لینک در مقایسه با انواع کیف پول سخت افزاری پایین تر است، اما در میان انواع کیف پول نرم افزاری نسبتاً جزء گزینه های خوب محسوب می شود. این کیف پول کلیدهای خصوصی را در کامپیوتر و موبایل کاربر ذخیره می کند و همچنین یک کیف پول HD است که می توانید با استفاده از عبارت بازیابی برای بازگردانی آن اقدام کنید.

ارزهای پشتیبانی شده در TronLink

این کیف پول از ارز TRX و تمام توکن های TRC-10 و ا TRC-20 از جمله ترون (TRX)، بیت تورنت (BTT)، وینک (WINk)، توکن ترون والت (TWX)، توکن های TRC10، توکن های TRC20 و همچنین تمامی توکن های مبتنی بر فضای بلاک چین ترون پشتیبانی می کند.

عبارت بازیابی کیف پول TronLink

عبارت بازیابی کیف پول ترون لینک یک عبارت ۱۲ کلمه ای است که در زمان ساخت کیف پول در اختیار کاربر قرار می گیرد. با نگه داشتن آن در جایی مطمئن و دور از دسترس سایرین می توانید امنیت کیف پول خود را حفظ کنید.

مزایای کیف پول TronLink

از جمله مزایان این کیف پول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. رابط کاربری بسیار ساده و آسان
 2. امکان ذخیره، ارسال و دریافت tron
 3. مشاهده تاریخچه تراکنش ها

شما می توانید برای به دست آوردن منابع و حق رأی، TRX را stake/unstake کنید.

این کیف پول از ارز TRX و تمام توکن های TRC-10 و TRC-20 پشتیبانی می کند.

این کیف پول غیرمتمرکز، امنیت داده ها را از طریق ذخیره محلی کلید خصوصی، جداسازی فیزیکی و رمزگذاری الگوریتم چندلایه تضمین می کند.

قابلیت فریزکردن و از فریز درآوردن یکی از ویژگی های قابل توجه این برنامه است. با فریزکردن ترون های خود می توانید به انتخاب خودتان انرژی (Energy)، پهنای باند (Bandwidth) یا توان (Power) به دست آورید. البته با Freeze کردن ترون ها تا سه روز نمی توانید آن ها را معامله کنید و پس از آن قادر به Unfreeze کردن آن ها هستید.

با به دست آوردن پهنای باند دیگر نیازی نیست برای تراکنش های خود کارمزد پرداخت کنید. از گزینه انرژی برای اجرای قراردادهای هوشمند استفاده می شود و توان نیز برای رأی دادن به توسعه دهندگان tron مورد استفاده قرار می گیرد. به طورکلی با هر روز freez کردن ترون ها مقدار مشخصی از این سه آیتم به دست می آورید که می توانید از آن ها برای تسهیل انجام معاملات خود استفاده کنید.

معایب کیف پول TronLink

از جمله معایب این کیف پول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کلید خصوصی شما در دستگاه ذخیره می شود و در معرض هک و تهدیدات آنلاین است.

از سایر ارزها مثل توکن های اتریومی، BSC و… پشتیبانی نمی کند و تنها مخصوص شبکه ترون است.

آموزش کیف پول TronLink

پیش از آموزش کیف پول ترون لینک، به یاد داشته باشید، هنگامی که می خواهید کیف پولی انتخاب کنید، لازم است از نیازهای شخصی خودتان آگاهی داشته باشید. این موارد مشتمل بر میزان کاربری روزانه وَلِت، بهای کیف پول، ایمنی ولت و میزان تجربه موردنیاز جهت استفاده از آن است.

ابتدا به منظور دانلود کیف پول ترون لینک به وب سایت این کیف پول به آدرس tronlink.org رفته و یکی از موارد دانلود وَلِت برای سیستم عامل های مختلف را انتخاب کنید. جهت آموزش کیف پول ترون لینک، لازم است مراحل ساختن آن را در زیر دنبال کنید:

 1. ابتدا در وب سایت chrome web store وارد شوید تا بتوانید کیف پول ترون لینک را به مرورگر کروم خود اضافه کنید.
 2. روی گزینه اضافه کردن به کروم یا Add to Chrome ضربه بزنید تا اِکستنشن ترون لینک به مرورگر کروم اضافه شود.
 3. روی افزونه اضافه شده ضربه بزنید و یک کلمه عبور با حداقل 8 کاراکتر برای خودتان انتخاب کنید. پس از آن گزینه ادامه یا Continue را فشار دهید.
 4. برای اولین بار که می خواهید کیف پول خود را بسازید، روی کلید ایجاد حساب کاربری یا Create Account ضربه بزنید. در دفعات بعدی، چون این کیف پول را از قبل ساخته اید، می توانید با کلیک روی Restore Account حساب کاربری خود را بازیابی کنید.
 5. پس از آن جهت حساب کاربری خود، اسمی با حداقل 4 کاراکتر انتخاب کنید.
 6. سپس یک عبارت یادآور طولانی که به آن Seed گفته می شود، ظاهر می شود که آن را یادداشت نموده و در جایی محفوظ نگهداری کنید.
 7. حال این عبارت را وارد کرده و پس از آنکه با ضربه بر کلید Confirm آن را تأیید کردید، ساختن کیف پول کامل می شود.

آیتم های موردنیاز برای شروع کار با کیف پول TronLink

برای شروع کار با ولت ترون و آموزش کیف پول ترون لینک لازم است با آیتم های آن آشنا شوید.

 1. در صفحه اصلی کیف پول ترون لینک، مواردی از جمله آدرس ولت، پس انداز شما به مقادیر دلار USDT و ترون TRX، پهنای باند و انرژی را می بینید.
 2. اگر روی نماد خانه کلیک کنید، به پلتفرم صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال ترون وارد می شوید و امکان پرداختن به معامله را پیدا می کنید.
 3. با کلیک روی نماد موبایل، به صفحه ای می روید که لینک های دانلود ولت ترون لینک را برای سیستم عامل های مختلف دارد.
 4. اگر نماد قفل شکل را از منو انتخاب کنید، از حساب کاربری خود خارج می شوید؛ بنابراین برای واردشدن به کیف پول، لازم است گذرواژه خود را دوباره وارد کنید.
 5. برای بارگذاری حساب ولت خود، نمادی که به شکل دو فلش مدور در خلاف جهت هم هست استفاده کنید.
 6. با کلیک روی نماد سه خط موازی در انتهای بالای سمت راست صفحه، منوی کشویی باز می شود که شامل گزینه های فریزکردن، از فریز درآوردن، رأی دادن، افزودن توکن TRC20، نمایش عبارت یادآور، کلید خصوصی، جزییات حساب کاربری و حذف کردن حساب کاربری است.
 7. با فشردن کلید تنظیمات، به منوهای سوئیچ کردن node، افزودن نود حاوی مشخصاتی مانند نام نود، آدرس نود و سرور، تنظیم ارز رایج، انتخاب زبان، قفل شدن اتوماتیک و خارج شدن دسترسی خواهید داشت.

گزینه های موجود در پلتفرم کیف پول TronLink

در این قسمت، وظایف تمام گزینه هایی که در پلتفرم کیف پول آمده است، جداگانه تشریح می شود و با استفاده از آن ها می توانید آموزش خود را تکمیل کنید.

 1. در پایین پنجره اپلیکیشن، می توانید برگه سرمایه یا Assets را انتخاب کنید. در این برگه آیتم هایی شامل ارسال یا Send، فریزکردن یا Freeze، از فریز درآوردن یا Unfreeze و افزودن دارایی را می توانید مشاهده کنید.
 2. اگر گزینه دریافت را انتخاب کردید، می توانید آدرس کیف پول و کد QR Code خود را ببینید و جهت ارسال به فرستنده آن را کپی کنید.
 3. اگر نیاز دارید ارز ترون را به شخص دیگری ارسال نمایید، می توانید از گزینه Send یا ارسال استفاده کنید. در این صورت لازم است آدرس گیرنده، نوع ارز موردنظر و میزان ارز ارسالی را وارد کنید. برای جلوگیری از هرگونه خطا، قبل از ارسال، اطلاعات واردشده را دوباره چک نمایید.
 4. با انتخاب گزینه فریزکردن و از فریز درآوردن یا به عبارتی Freeze/Unfreeze، نحوه کار آن را به صورتی که در صفحه زیر آمده است، خواهید دید.

قوانین کار با گزینه Freeze در کیف پول TronLink

در آموزش کیف پول ترون لینک با قوانینی که برای کار با این گزینه آورده شده، آشنا می شوید. این قوانین به شرح زیر است:

۱. اگر ترون را Freeze کنید، می توانید ترون پاور (Tron power) دریافت نمایید. در برابر هر ترون که منجمد می کنید، یک پاور برابر با یک رأی دریافت می کنید.

۲. علاوه بر ترون پاور شما خواهید توانست به نسبت ترون فریزشده خود، پهنای باند یا انرژی کسب نمایید. کاربرد Tron power، پهنای باند و انرژی در ادامه محتوا آمده است.

۳. به خاطر بسپارید که پس از فریز کردن فقط سه روز این توانایی برای شما وجود خواهد داشت که ترون های خود را از حالت فریز بیرون آورید. ترون ها را در دسته بندی های گوناگونی می توان فریز کرد، ولی فقط هنگامی خواهید توانست آن ها را از حالت فریز بیرون آورید که ترون های موجود در هر دسته، به مدت سه روز در حالت فریز نگهداری شده باشند.

۴. لازم است بدانید که به ازای هر روز که ترون های شما در فریز باشند، می توانید 5 هزار پهنای باند دریافت کنید.

 1. اگر ارز TRX خود را فریز کنید، در این صورت حق رأی هایتان باقی می ماند و از این راه خواهید توانست ترون پاور کسب کنید.
 2. اگر ترون های خود را از حالت فریز بیرون آورید، همه امکاناتی از جمله ترون پاور، پهنای باند و انرژی را که به دست آورده بودید، از دست خواهید داد.
 3. برخی مواقع می خواهید بدون آنکه gas پرداخت کنید، نقل و انتقال توکن های TRX در شبکه را انجام دهید. در این مواقع شما می توانید از منابعی چون پهنای باند و انرژی که در فریز به دست آورده اید، برای اجراکردن معاملات هوشمند استفاده کنید.

وظایف گزینه های دیگر در پلتفرم کیف پول TronLink

از دیگر وظایف گزینه هایی که در پلتفرم کیف پول ترون لینک آمده است، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. با کلیک روی گزینه اضافه کردن سرمایه یا Add Asset می توانید توکن هایی را که از استانداردهای TRC-10 و TRC-20 استفاده می کنند، بیفزایید.
 2. با توجه به آیکون های موجود، استفاده از امکانات دیگری میسر می شود؛ به عنوان نمونه با انتخاب نماد کیف پول، امکان ایجاد کیف پول های جدید یا Import کردن آن را خواهید داشت.
 3. با کلیک روی منوی بازار یا Market، به زیر منوهای Bankor و Market دسترسی خواهید داشت که می توانید از آخرین قیمت ها و تحولات جفت ارزهای ترون آگاهی پیدا کنید.
 4. جهت دسترسی به فهرست برنامه های غیرمتمرکز ترون، از کلیک روی منوی DApp استفاده کنید.
 5. امکاناتی در منوی Vote وجود دارند که با انتخاب آن شما می توانید از تعداد کل رأی ها، Vote های خودتان، ترون پاورهای باقی مانده و اسامی کاندیداها اطلاع حاصل کنید. دکمه های Register vote برای ثبت رأی و Reset را برای شروع دوباره مشاهده می کنید.
 6. برگه پروفایل، برگه دیگری در صفحه موجود است. از طریق این برگه می توانید به گزینه های تاریخ معامله، پشتیبانی، اطلاعیه ها، پیوند گروه ها در Telegram، WeChat و Twitter به همراه تنظیمات و نسخه برنامه دسترسی داشته باشید.
 7. با رفتن به تنظیمات Node قادر خواهید بود IP و پورت کامل Node و Solidity را عوض کنید و می توانید به نود موردنظر وصل شوید.
 8. با انتخاب نام کیف خود که به صورت پیش فرض mywallet نامیده می شود، به کیف پول شخصی خود وارد می شوید. با واردشدن به کیف پول ترون لینک، صفحه جدیدی ظاهر می شود. این صفحه شامل مواردی از جمله آدرس کیف پول، نام کیف پول، رمز عبور، تهیه یک نسخه کپی از کلید اصلی، بازیابی عبارت پشتیبان و سپس پشتیبان گیری از کلید خصوصی است. با استفاده از آخرین گزینه موجود در صفحه می توانید کیف پول خود را پاک کنید.

سخن پایانی

آموزش کیف پول ترون لینک، یک امر ضروری برای کاربران حوزه ترون است تا بتوانند از ولت های سازگار با توکن های ترون استفاده کنند. ارز دیجیتال شبکه اصلی ترون که با علامت اختصاری TRX شناخته شده است، در ژوئن سال ۲۰۱۸ در دسترس عموم قرار گرفت. فعالان حوزه ارز دیجیتال ترون، برای ذخیره سازی سرمایه خود نیاز به کیف پول ترون لینک دارند و استفاده از کیف پول های ویژه توکن های شبکه اتریوم بر پایه استاندارد ERC-20 مناسب نیست. کیف پول ترون لینک یکی از انواع کیف پول نرم افزاری و شاید بتوان گفت دسکتاپ است که از طریق مرورگر در دسترس است. شما می توانید با استفاده از کیف پول Tronlink وارد بلاک چین ترون شده و از مزایای این شبکه بهره مند شوید.