سامانه یکپارچه تخصیص خودور با هدف فروش خودرو به صورت یکپارچه در سال 1401 ایجاد شد. در این سامانه شما می توانید خودروهای شرکت های خودروسازی مختلف را البته بر اساس مدل هایی که در طرح های مختلف ارائه می شوند خریداری کنید. در این محتوا نحوه ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه را به صورت تصویری و مرحله به مرحله به شما عزیزان آموزش می دهیم.

فهرست []

  در سال جدید (سال 1402) و بر اساس مصوبه ی وزارت صمت، قرعه کشی از سیستم خرید خودرو حذف شده و در عوض افراد با ثبت نام کردن در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو، گزینه ی مناسب خود را از شرکت خودروسازی موردنظرشان خریداری می کنند. در حقیقت روش قرعه کشی حذف شده و روش نوبت دهی ارائه شده است، به این ترتیب شما خودرو مناسب خود از شرکت خودروسازی مدنظر خود را انتخاب می کنیدو سامانه یکپارچه تخصیص خودرو با توجه به برنامه ریزی تولیدات شرکت در آینده متقاضیان را در لیست قرار می دهد و پس از قطعی شدن قرارداد، خودروساز موظف خواهد بود خودرو موردنظرتان را تحویل دهد.

  افتتاح حساب وکالتی با داشتن مبلغ 100 میلیون تومان در آن و همچنین سیم کارتی که به نام شخص صاحب حساب باشد پیش نیازهای ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه هستند. ما در این مقاله قرار است نحوه ی ثبت نام خودرور در سامانه یکپارچه را شرح دهیم و پیش شرط های بیشتری را در این حوزه برای متقاضیان بیان کنیم.

  پیش از ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو

  • برای ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه باید ابتدا اقدام به افتتاح حساب وکالتی در یکی از بانک های مجاز کنید و سپس وارد وبسایت سامانه یکپارچه به آدرس ir شده و یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید. در حقیقت نیاز به افتتاح حساب وکالتی و واریز مبلغ 100 میلیون تومان به این دلیل است که خریداران واقعی مشخص شده و آنها اقدام به ثبت نام کنند و نه کسانی که با اهداف مختلف و به دلیل سهولت این کار را انجام می دادند. پس از اعلام نتایج مبلغ 100 میلیون تومان آزاد شده و شما می توانید از آن استفاده کنید.
  • نکته ی دیگری که پیش از ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو باید به آن توجه کنید این است که شماره موبایلی که استفاده می کنید نیز باید به اسم شخص شما (شخص ثبت نام کننده و صاحب حساب وکالتی) باشد.
  • اطلاعات هویتی
  • اطلاعات بانکی همچون شماره شبا
  • آدرس، کد پستی و…
  • موضوع دیگری که پیش از ثبت نام در سامانه یکپارچه حتما باید به آن توجه کنید این است که تنها افرادی که دارای گواهی نامه رانندگی هستند می توانند اقدام به ثبت سفارش خودرو کنند.

  در نظر داشته باشید که کلیه ی اطلاعاتی که شما در بخش های مختلف وارد می کنید (گواهی نامه، حساب وکالتی، کد ملی، شماره موبایل و…) باید متعلق به یک شخص یعنی همان متقاضی خرید خودرو باشد.

  درواقع با ثبت نام در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو شما امکان خرید خودرو از شرکت های خودروسازی مختلف داخلی که مدل هایی از محصولات خود را در طرح موردنظر شما ارائه می دهند را دارید.

  قوانین ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه

  • سن متقاضی باید حداقل 18 سال باشد و همچنین دارای گواهی نامه باشد.
  • هر شخص با کد ملی تنها مجاز به خرید یک دستگاه خودرو از شرکت های خودروسازی مختلف از این سامانه است.
  • افرادی که در 4 سال گذشته از شرکت های ایران خودرو و سایپا و همچنین در 2 سال گذشته از دیگر شرکت های خودروسازی به روش های مختلف (بورس کالا، طرح های عرضه خودرو و…) اقدام به خرید خودرو کرده باشند، نمی توانند در سامانه سفارش خرید خودرو سفارشی را ثبت کنند.
  • در صورتی که شخصی دارای پلاک انتظامی فعال باشد، نمی تواند در طرح های فروش خودرو سامانه یکپارچه ثبت نام کند.
  • افراد حقیقی می توانند اقدام به خرید خودرو از این سامانه کنند در حالی که افراد حقوقی مجاز به ثبت سفارش وخرید نیستند.
  • در صورتی که شخص مجاز به خرید خودرو نباشد و اقدام به ثبت نام در سامانه یکپارچه کند، در هر مرحله از ثبت نام و باقی مراحل که عدم داشتن شرایط او مشخص شود، سفارش وی باطل و مبلغی که پرداخت شده بود بدون پرداخت سود به وی بازگردانده خواهد شد.

  فرایند ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو

  در صورتی که پیش از این حساب کاربری در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو ایجاد کرده باشید، کافی است که وارد حساب کاربری خود شده و مراحل را از آنجا پیش بگیرید اما در صورتی که هنوز حساب کاربری ایجاد نکرده اید باید تمام مراحلی که در ادامه می آوریم را طی کنید. همچنین یادآوری می کنیم که پیش از ثبت نام بهتر است اقدام به افتتاح حساب وکالتی کنید.

  ابتدا وارد سامانه یکپارچه تخصیص خودرو شوید و از نوار بالای صفحه، گزینه ی “ثبت نام” را انتخاب کنید. (بدیهی است که برای ورود باید گزینه ی ورود را انتخاب کنید و خودرو موردنظر خودتان را انتخاب کنید)

  در این بخش باید فرم اولیه ی ثبت نام خود در سامانه را تکمیل کنید. اطلاعاتی که در این بخش باید وارد کنید شامل نام، نام خانوادگی، کد ملی، شماره موبایل (که باید حتما به نام شخص متقاضی باشد)، پست الکترونیک (ایمیلی که به آن دسترسی داشته باشید) و رمز عبور است. در نهایت باید بخش “من ربات نیستم” را فعال کرده و سپس بر روی گزینه ی “ثبت نام” کلیک کنید.

  حالا از بخش ورود، نام کاربری و رمزعبور خود را وارد کنید، و پس از فعال کردن بخش مربوط به ربات نبودن، بر روی گزینه ی “ورود” کلیک کنید تا وارد پنل کاربری خود در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو شوید و بتوانید خودرو موردنظر خود را ثبت سفارش کنید و در نوبت تحویل خودرو قرار بگیرید.

  پس از اولین ورود به پنل کاربری خود باید اطلاعات خود را تکمیل کنید. اطلاعات هویتی، اطلاعات مالی، آدرس، شماره گواهی نامه و… را در جای مناسب خود وارد کنید و سپس با کلیک بر روی گزینه ی “ذخیره” اطلاعات را ذخیره کنید تا در دفعات بعد برای ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه تنها خودرو موردنظر خود را تعیین کرده و سفارش خود را ثبت کنید.

  حالا در بخش ثبت سفارش خودرو می توانید خودروهایی که در طرح ارائه شده اند را مشاهده کرده و خودرو موردنظر خود را انتخاب کنید. همان طور که در ستون سمت راست تصویر می بینید، شما می توانید در صورت تمایل تنها خودروهای تولید شده از شرکت خودروسازی موردنظر خودتان مثلا “ایران خودرو” را مشاهده کنید، برای این کار باید در بخش خودروساز در ستون سمت راست تصویر، ایران خودرو یا هر شرکت خودروسازی دیگر را انتخاب کنید.

  همچنین در بخش پایین خودروساز، امکان انتخاب نحوه ی فروش نیز برای متقاضیان فراهم شده است. بنابراین به عنوان مثال اگر متقاضی، “شرکت خودروسازی سایپا” و نحوه “فروش فوری” را انتخاب کند، در لیست موجود تنها خودروهای شرکت خودروسازی سایپا در که در طرح جاری به صورت فروش فوری ارائه شده اند را مشاهده می کند و به این ترتیب انتخاب برای او بسیار راحت تر خواهد بود.

  در اینجا می توانید بخشنامه های مختلف که خودرو را با شرایط مختلف به فروش می رسانند را مشاهده کنید و در نهایت گزینه ی مناسب خود را با کلیک بر روی آن، انتخاب کنید تا بتوانید درخواست سفارش خود را ثبت کنید.

  در این مرحله همان طور که در تصویر می بینید، خودرویی که انتخاب کرده بودید با مشخصات کامل و همچنین اطلاعات هویتی شما به چشم می خورد که باید آنها را به دقت بررسی کرده و پس از تایید و فعال کردن بخش “من ربات نیستم” و در نهایت کلیک بر روی گزینه ی سبزرنگ “ثبت درخواست” سفارش خود را ثبت کنید.

  در اینجا که مرحله ی آخر در ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو است به شما اطلاع داده می شود که ثبت نام شما با موفقیت انجام شده است، همچنین شما کد رهگیری را در میانه توصیر می بینید که برای پیگیری های بعدی از نتیجه می توانید از آن استفاده کنید.

  باز هم یادآوری می کنیم که در زمان نگارش این مقاله روش قرعه کشی برای خرید خودرو به طور کامل حذف شده است و در حال حاضر شما با انجام مراحل گفته شده در لیست متقاضیان خرید خودرو قرار می گیرید و با توجه به خودرو انتخابی شما و برنامه های تولید و عرضه ی شرکت های خودروسازی، خودروها در بازه های زمانی متفاوت به متقاضیان تحویل داده خواهد شد.

  کلام آخر

  به دلیل بالا بودن قیمت خودرو و همچنین عرضه ی پایین آن، خرید خودرو در کشور ما به یک معضل تبدیل شده است. همان طور که می دانید دائما طرح هایی برای تسهیل خرید خودرو منتشر می شود که گاها رضایت بخش هم نیستند. در حال حاضر تصمیم بر آن بوده است که روش قرعه کشی حذف شود و با نوبت دهی متقاضیان، خودرو موردنظر آنها در بازه های زمانی مختلف به آنها تحویل داده شود. البته خریداران باید ابتدا یک حساب وکالتی را در بانک های مجاز افتتاح کرده و مبلغ 100 میلیون را به آن واریز کنند تا مجاز به خرید خودرو در وبسایت یکپارچه تخصیص خودرو شوند. ما در این مقاله نحوه ی ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه را توضیح دادیم تا ابهامی در این زمینه برای شما باقی نماند.

  سوالات متداول

  لازم است افرادی که قصد خرید خودرو از این سامانه را دارند شرایطی را داشته باشند که برخی از آنها شامل داشتن حساب وکالتی با مبلغ 100 میلیون تومان، داشتن گواهی نامه، شماره موبایل به نام شخص متقاضی، نداشتن خودرو به نام شخص و دیگر شرایط جزئی تر که در طی مقاله شرح دادیم، هستند.

  هر متقاضی پیش از ثبت درخواست در سامانه باید یک حساب وکالتی افتتاح کند و حداقل مبلغ 100 میلیون تومان را در آن حساب داشته باشد. توجه داشته باشید که این مبلغ تا زمان اعلام نتایج غیرقابل برداشت خواهد بود و در صورت کم شدن مبلغ از حساب وکالتی شما به صورت خودکار از طرح فروش خودرو کنار زده خواهید شد.

  خیر، در زمان نگارش این مقاله روش قرعه کشی به طور کامل حذف شده است و روش نوبت دهی با ثبت نام در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو جایگزین آن شده است.

  با توجه به قیمت روز زمان تحویل خودرو، قیمت خودرو مشخص می شود.