با گسترش جمعیت و زندگی شهرنشینی نیاز به خودرو بیش از پیش احساس می شود، اما با وجود نیاز به خودرو متأسفانه خرید آن در این شرایط اقتصادی در کشورمان کار چندان ساده ای نیست؛ به همین دلیل براساس تصمیم دولت قرار شد فروش اینترنتی خودرو از طریق اینترنت و به صورت مستقیم و بدون وجود دلالان انجام شود تا متقاضیان خرید خودرو بتوانند خودروهای خود را با قیمت کارخانه دریافت کنند.

فهرست []

  از زمان آغاز به فروش اینترنتی خودرو شاهد اجرای طرح های فروش مختلف بوده ایم؛ برای مثال پیش از این افراد می توانستند خودروهای گروه خودسازی سایپا یا دیگر شرکت ها خودروسازی را با ثبت نام در وب سایت شرکت موردنظر و از طریق شرکت در قرعه کشی خریداری کنند، اما در زمان نگارش این مقاله روش قرعه کشی کامل حذف شده است و افراد می توانند با ثبت نام در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو و براساس سیستم نوبت دهی، خودرو موردنظر خود را دریافت کنند. در ادامه نحوه ثبت نام سایپا را شرح خواهیم داد.

  فرایند ثبت نام سایپا

  برای ثبت نام سایپا و خرید ماشین های این شرکت در زمانی که طرحی برای فروش از طریق وب سایت این شرکت منتشر شود، یا زمانی که به این سامانه برای واریز وجه و دیگر امور نیاز داشته باشید، باید یک حساب کاربری در وب سایت ایجاد کنید. این کار بسیار ساده است و در چند گام انجام می شود. در ادامه نحوه ثبت نام سایپا را شرح خواهیم داد.

  ابتدا وارد سامانه شرکت خودروسازی سایپا به آدرس www.saipa.iranecar.com شوید و از نوار نارجی رنگ بالای صفحه، روی گزینه «ورود/ ثبت نام» کلیک کنید تا مرحله بعدی برای شما نمایان شود.

  اگر پیش از این در سامانه شرکت خودروسازی سایپا ثبت نام کرده باشید، باید نام کاربری و رمز عبور خود را در کادرهای موجود در پنجره وسط تصویر وارد کرده و سپس روی گزینه «ورود» کلیک کنید، اما در صورتی که قصد ساخت حساب کاربری در این سامانه را داشته باشید، باید روی لینک «تاکنون ثبت نام نکرده اید؟» در پایین پنجره که در تصویر هم مشخص شده است کلیک کنید تا به مرحله بعد منتقل شوید.

  سپس اقدام به ثبت نام در سایت کنید و در زمان نیاز به پنل کاربری خود تنها با وارد کردن نام کاربری و رمزعبور وارد وب سایت شوید و عملیات پرداخت یا دیگر امور را انجام دهید. توجه داشته باشید که در زمان نگارش این مقاله، خرید اینترنتی تمام خودروهای داخلی از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو انجام خواهد شد؛ با این حال برای پرداخت مبلغ خرید خودرو به سامانه سایپا نیاز پیدا خواهید کرد؛ بنابراین بهتر است ثبت نام سایپا را نیز انجام دهید.

  در اینجا باید اطلاعات هویتی خود از جمله نام، نام خانوادگی و دیگر مشخصات فردی، اطلاعات بانکی، آدرس و… را در کادرهای موجود وارد کنید. با اسکرول به پایین صفحه کادرهای بیشتری را خواهید دید که باید همه آن هایی که علامت ستاره در کنار خود دارند به درستی وارد کنید.

  پس از وارد کردن تمام اطلاعات در کادرها، حالا باید بخش «من ربات نیستم» را فعال کرده و درنهایت روی گزینه «ثبت اطلاعات» کلیک کنید تا به این ترتیب اطلاعاتی را که وارد کرده بودید در سامانه ثبت شوند و بتوانید به مرحله بعد در ثبت نام و احراز هویت در سامانه سایپا منتقل شوید.

  نکته بسیار مهمی که پیش از اقدام به ثبت نام سایپا و احراز هویت آن باید توجه داشته باشید این است که شماره موبایل متقاضی باید حتماً به نام وی باشد. در این مرحله از احراز هویت شما باید کد ملی خود را در کادری که در تصویر مشخص شده است وارد کنید تا بتوانید پیامکی شامل یک کد تأیید دریافت کنید.

  از آنجا که شماره موبایل و کد ملی باید متعلق به یک شخص باشند هویت شما از این طریق مشخص خواهد شد. پس از وارد کردن کد ملی باید روی گزینه «ادامه» کلیک کنید.

  شرکت سایپا یک کد تأیید را به شماره موبایل شما ارسال خواهد کرد که باید آن را در این بخش وارد کنید و سپس روی گزینه «ادامه» کلیک کنید. ثبت نام و احراز هویت شما تقریباً به پایان رسیده است و حالا با انجام بازیابی رمزعبور شما می توانید از سامانه سایپا استفاده کنید.

  خرید سایپا از طریق سامانه یکپارچه

  همان طور که پیش از این نیز بیان کردیم، در زمان نگارش این مقاله خرید خودرو شرکت های خودروسازی مختلف تنها از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو ممکن است که در این روش به کمک سیستم نوبت دهی متقاضیان در نوبت های مختلف خودرو موردنظر خود را دریافت خواهند کرد.

  درواقع کاربران با ثبت درخواست خرید خودرو از هر شرکتی که مدل هایی در طرح های فروش ارائه کند، می توانند درخواست خرید خود را در سامانه یکپارچه ثبت کنند و با دریافت نوبتی که به آن ها اختصاص داده می شود، مبلغ خودرو را در سامانه سایپا (هر سامانه متعلق به هر شرکت دیگر) را پرداخت کرده و صاحب خودرو شوند.

  با فرض اینکه شما در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو ثبت نام کرده اید، در ادامه نحوه ثبت نام سایپا (ثبت درخواست خرید خودروهای شرکت سایپا در سامانه یکپارچه) را شرح خواهیم داد. همچنین پیش از هر چیز باید بدانید برای ثبت درخواست خرید در این سامانه شما باید اقدام به افتتاح حساب وکالتی در بانک های مجاز کنید و مبلغ 100 میلیون تومان را نیز به آن حساب واریز کنید.

  توجه داشته باشید که با کسر مبلغ، درخواست شما به صورت خودکار لغو خواهد شد و البته پس از اعلام نتایج کاربران می توانند مبلغ 100 میلیون تومان را برداشت کنند. درواقع کاربران با واریز این مبلغ در حساب وکالتی به خودروساز اطمینان می دهند که واقعاً قصد خرید خودرو را دارند و با اهداف دیگر اقدام به ثبت نام سایپا نکرده اند.

  پس از ورود به صفحه اصلی در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو حالا می توانید لیست خودروهای ارائه شده در طرح را مشاهده کنید. اگر قصد داشته باشید اقدام به ثبت نام سایپا کنید و درواقع خودرو خود را تنها از این شرکت انتخاب کنید باید در ستون سمت راست تصویر روی گزینه «سایپا» کلیک کنید تا تنها مدل های این شرکت خودروسازی برای شما لیست شوند.

  با بررسی مدل های مختلف و پیدا کردن خودرو موردنظر خود باید روی گزینه «انتخاب» مربوط به همان مدل خودرو کلیک کنید تا بتوانید ثبت درخواست خرید خود را تکمیل کنید.

  با انتخاب مدل خودرو موردنظر می توانید آن خودرو را با شرایط مختلف خریداری کنید. در این بخش باید طرح و بخشنامه موردنظر خود را انتخاب و روی آن کلیک کنید تا ثبت درخواست شما انجام شود. البته مراحل برای انتخاب خودرو از دیگر شرکت های خودروسازی نیز به همین ترتیب است.

  با انتخاب خودرو و بخشنامه مخصوص حالا می توانید مشخصات خودرویی که انتخاب کرده بوید را مشاهده کنید، همچنین در بخش بعدی اطلاعات خودتان شامل نام، نام خانوادگی و کد ملی دیده می شود که در صورت درست بودن تمام اطلاعات باید بخش «من ربات نیستم» را فعال کرده و سپس روی گزینه «ثبت درخواست» کلیک کنید.

  با انجام این کار درخواست شما ثبت شده و حالا نام شما با خودرویی که ثبت کرده بودید براساس برنامه تولید و عرضه شرکت خودروسازی سایپا در لیست قرار گرفته و نوبت برای پرداخت هزینه و دریافت خودرو به شما اعلام می شود.

  واریز وجه منتخبین پیش فروش سایپا

  پس از دریافت پیامک شما باید اقدام به واریز وجه برای شرکت سایپا کنید تا به این ترتیب قراردادی بین شما و شرکت منعقد شود و بتوانید خودرو را تحویل بگیرید. در نظر داشته باشید اگر مبلغ موردنظر را پرداخت نکنید نوبت خود را از دست خواهید داد. برای آنکه بتوانید مبلغ خودرو را پرداخت کنید باید وارد وب سایت خودروسازی سایپا شوید و سپس از نوار بالای صفحه تب «واریز وجه منتخبین» را انتخاب کنید.

  در این بخش باید از تب «ورود» کد ملی و رمزعبور خود را وارد کنید و پس از وارد کردن کد امنیتی در کادر مربوط روی گزینه «ورود» در پایین پنجره کلیک کنید تا به بخش واریز وجه منتخبین منتقل شوید و از آنجا بتوانید مبلغ موردنظر را پرداخت کنید.

  سخن پایانی

  خرید خودرو از شرکت های خودروسازی به دلیل وجود دلالان با قیمتی بسیار بالاتر از ارزش واقعی خودرو در بازار آزاد انجام می شد؛ به همین دلیل براساس طرح های ارائه شده از سوی وزارت صمت متقاضیان می توانند خودرو موردنظر خود را مستقیم و با قیمت کارخانه دریافت کنند تا به این ترتیب دست دلالان و واسط ها از بازار خودرو کوتاه شود.

  قانون جدیدی که مطرح شده خرید خودرو بدون قرعه کشی است. درحقیقت اگر شما قصد خرید خودرو سایپا، ایران خودرو یا دیگر برندها را داشته باشید می توانید در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو ثبت نام کنید و با دریافت نوبت خود، مبلغ را پرداخت کرده و خودرو را دریافت کنید. ما سعی کردیم در این مقاله ثبت نام سایپا در سایت شرکت سایپا و همچنین ثبت درخواست در سامانه یکپارچه را شرح دهیم.

   

  پرسش های متداول

  خیر، افرادی که گواهی نامه رانندگی نداشته باشند نمی توانند سفارش خرید خود را ثبت کنند و حتی درصورت ثبت سفارش در هر مرحله ای از دریافت که شرکت متوجه شود، درخواست وی لغو خواهد شد.

  در زمان نگارش این مقاله افراد برای خرید خودروهای شرکت سایپا باید در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو ثبت نام و خودرو موردنظر خود را در آنجا انتخاب کنند تا به این ترتیب در نوبت دهی لحاظ شوند. پس از دریافت پیامکی که شما را به عنوان منتخب یک دوره معرفی خواهد کرد، شما باید به سامانه سایپا مراجعه و اقدام به پرداخت مبلغ موردنظر کنید تا بتوانید خودرو را تحویل بگیرید.

  بله، بهتر است پیش از ثبت نام و در اولین قدم اقدام به افتتاح حساب وکالتی کنید و مبلغ 100 میلیون تومان را به آن واریز کنید تا بتوانید سفارش خرید خود را ثبت کنید و در نوبت دهی لحاظ شوید.