با گسترش شهرها، داشتن خودرو به یک ضرورت تبدیل شده است؛ اما در شرایط اقتصادی جاری کشور، متاسفانه خرید خودرو برای بسیاری از افراد جامعه به یک آرزو تبدیل شده است. در این میان، دلالان با سازوکارهایی که دارند، قیمت خودروها را با قیمت های بسیار بالاتری در بازار آزاد به فروش می رساندند. بر همین اساس، طرح های فروش خودروهای شرکت های خودروسازی داخلی از طریق سامانه های آن ها ارائه شده است تا به این ترتیب، متقاضیان بتوانند خودرو را بدون واسطه از کارخانه تحویل بگیرند. ثبت نام ایران خودرو یکی از روش هایی بود که انجام شد و طی آن متقاضیانی که قصد خرید خودرهای این شرکت را داشتند، با ثبت نام در سایت و سپس ثبت سفارش خرید خودرو، شانس خود را امتحان می کردند. البته، باید یادآوری کرد که متقاضیانی که قصد خرید خودروهای شرکت ایران خودرو را در زمان نگارش این مقاله داشته باشند، باید به سامانۀ یکپارچۀ تخصیص خودرو مراجعه کنند؛ با این حال، ما در این مقاله نحوۀ ثبت نام ایران خودرو و سفارش خرید خودرو در این سامانه را شرح خواهیم داد.

فهرست []

  فرایند ثبت نام ایران خودرو

  ابتدا وارد سامانۀ ایران خودرو به آدرس اینترنی www.esale.ikco.ir شوید. پس از ورود به سامانه روی گزینۀ «ورود کاربر» در نوار بالای صفحه کلیک کنید تا بتوانید مراحل ورود و یا ثبت نام ایران خودرو را دنبال کنید. همچنین برای آنکه دچار مشکل نشوید، بهتر است اطلاعات موجود در این صفحه را به درستی مطالعه کرده و سپس اقدام به ثبت نام کنید.

  درصورتی که پیش از این در سامانه ثبت نام کرده باشید، کافی است کد کاربری خود که همان کد ملی شما است و رمزعبور خود را وارد کنید و سپس روی گزینۀ «ورود» کلیک کنید.

  اما درصورتی که اکنون قصد ثبت نام داشته باشید، باید روی گزینۀ «ثبت نام» در پایین پنجره کلیک کنید. همچنین، درصورتی که شما پیش از این در سامانۀ یکپارچۀ تخصیص خودرو ثبت نام کرده باشید، کافی است روی لینک «فراموشی رمز» که در تصویر هم مشخص شده است کلیک کنید تا برخی از اطلاعات شما از سامانۀ یکپارچۀ تخصیص خودرو فراخوانی شود و کار شما ساده تر شود.

  پس از کلیک روی گزینۀ «ثبت نام» در مرحلۀ پیش، با چنین صفحه ای مواجه خواهید شد که باید کد ملی خود را در کادر موجود در این صفحه قرار داده و سپس روی گزینۀ «جستجو» کلیک کنید تا وضعیت شما مشخص شده و سپس به مرحلۀ بعدی منتقل شوید.

  در این مرحله، کادرهایی را مشاهده می کنید که باید اطلاعات خود را در آن ها قرار دهید. همان طورکه پیش از این نیز گفته شد، درصورتی که روی گزینۀ «فراموشی رمز» کلیک کنید، برخی از اطلاعات شما فراخوانی شده و در این کادرها جای خواهد گرفت.

  در این مرحله باید اطلاعات هویتی، اطلاعات مالی، آدرس، رمز عبور و… را در جای مناسب خود وارد کنید. توجه داشته باشید که شماره موبایلی که در این قسمت وارد می کنید، باید حتما به نام خودتان باشد، همچنین شماره شبا باید متعلق به حساب شخصی خودتان باشد. داشتن گواهی نامه از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه کنید.

  پس از پرکردن تمام کادرها و قراردادن اطلاعات درست در کادرهای مربوطه باید اطلاعات خود را ثبت کنید تا به همین راحتی ثبت نام ایران خودرو را انجام داده باشید. پس از ثبت نام باید وارد حساب کاربری خود شوید و ثبت سفارش، واریز وجه، بررسی نتایج یا هر مورد دیگری را انجام دهید.

  ثبت درخواست خرید در سایت ایران خودرو

  نکات مهمی که پیش از ثبت سفارش و یا حتی پس از آن وجود دارند، بسیار مهم هستند و شما باید با توجه به این نکات مراحل ثبت سفارش خود را تکمیل کنید. در ادامه، برخی از مهم ترین مواردی که باید رعایت کنید را لیست کرده ایم اما به دلیل تغییرات و به روزرسانی هایی که دائماً در حال انجام است، بهتر است که پیش از ثبت سفارش تمامی شرایطی که به طور کامل در بخشنامه ها و اطلاعیه های مختلف در سایت منتشر می شوند را مطالعه کنید تا دچار مشکل نشوید.

  • پس از ثبت نام در سامانۀ یکپارچۀ تخصیص خودرو و اولویت بندی ای که توسط این سامانه انجام می شود، درصورتی که پیامکی را از سوی شرکت ایران خودرو دریافت کنید، می توانید فرایند خرید و پرداخت را از طریق وب سایت ایران خودرو انجام دهید و مراحل را برای دریافت خودرو تکمیل کنید.
  • شماره موبایلی که برای ثبت نام ایران خودرو استفاده می کنید، باید به نام خودتان باشد.
  • افرادی که دارای پلاک انتظامی فعال هستند، نمی توانند اقدام به خرید خودرو از این طریق کنند.
  • شماره شبا و کارت معرفی شده در وب سایت باید به نام متقاضی باشد.
  • متقاضیان حقوقی مجاز به ثبت نام برای خرید خودروهای طرح های موجود نیست.
  • کلیۀ پیامک های شرکت خودروسازی ایران خودرو از شمارۀ 300096440 ارسال می شوند؛ بنابراین متقاضیان باید به این موضوع آگاه باشند.

  ثبت سفارش خودرو در سایت ایران خودرو

  پس از ایجاد حساب کاربری، شما مجاز هستید اقدام به خرید خودرو از طریق وب سایت ایران خودرو کنید. البته لازم به ذکر است که در زمان نگارش این مقاله، فروش اینترنتی خودرو تنها از طریق سامانۀ یکپارچۀ تخصیص خودرو انجام می شود. با این حال، درصورتی که طرح خرید از سایت ایران خودرو باز هم فعال شود، شما باید مراحل را طبق چیزی که در ادامه بیان می کنیم طی کنید تا درخواست خرید خودرو برای شما ثبت شود.

  ابتدا وارد پنل کاربری خود در سامانۀ ایران خودرو شوید و سپس از نوار بالای صفحه، تب «فروش فوق العاده» و یا طرح های دیگر را انتخاب کنید تا بتوانید لیست خودروهای ارائه شده در طرح را مشاهده کنید. با نمایش داده شدن خودروها در همین صفحه، حالا می توانید خودروهای مختلف را با مشخصات آن ها بررسی کرده و در صورت تمایل برای خرید، روی گزینۀ «سفارش» که در تصویر هم مشخص شده است، کلیک کنید.

  همچنین، درصورتی که به دنبال مدل خاصی از ماشین های ایران خودرو هستید، می توانید از نوار جستجو و فیلترهای موجود در بالای لیست خودروها کمک بگیرید.

  با کلیک روی گزینۀ «سفارش» در مرحلۀ پیش، به مرحلۀ جدیدی از ثبت نام ایران خودرو منتقل خواهید شد. با کمی اسکرول به پایین صفحه می توانید درخواست خود را ثبت کنید، اما پیش از هرچیز باید قوانین و شرایطی که برای ثبت سفارش لازم است را مطالعه کرده و مطمئن شوید که شما واجد شرایط خرید خودرو هستید.

  قوانین آورده شده در این بخش ممکن است در هر زمانی با کمی تغییر منتشر شود؛ پس بهتر است که شما در زمان ثبت سفارش، خود به دقت شروط را مطالعه کرده و در صورت واجدشرایط بودن، گزینه ها را فعال کنید. در صورت عدم تطبیق شرایط شخص متقاضی خرید خودرو با شرایط مجاز، سفارش و خرید وی باطل می شود.

  قوانینی همچون داشتن گواهی نامه، نداشتن پلاک انتظامی فعال، عدم شرکت در قرعه کشی شرکت خودروسازی سایپا و… در میان قوانین وجود دارند.

  یکی از قوانینی که جدیداً اضافه شده است، داشتن یک حساب وکالتی در یکی از بانک های مجاز که باید مبلغ 100 میلیون تومان (البته در زمان نگارش این مقاله) در آن حساب داشته باشید. این کار برای اینکه تنها خریداران واقعی اقدام به ثبت نام ایران خودرو یا هر شرکت خودروسازی دیگر کنند، انجام می شود. البته، داشتن حساب وکالتی و ثبت سفارش در سامانۀ یکپارچۀ تخصیص خودرو باید به تریتب انجام شوند تا شما بتوانید خودروی خود را از شرکت ایران خودرو با قیمت کارخانه خریداری کنید.

  با فعال کردن همۀ گزینه ها و سپس فعال کردن گزینۀ «موارد فوق مورد تأیید می باشد»، حالا باید کد امنیتی موجود را در کادر تایپ کرده و سپس روی گزینۀ «ثبت درخواست» کلیک کنید.

  البته، پیش از ثبت درخواست می توانید باز هم تمام مشخصات خودروی انتخابی خود را در ستون سمت چپ تصویر بررسی کنید و سپس درخواست خود را با اطمینان ثبت کنید.

  سفارش شما ثبت شده است و حالا شما می توانید مشخصات خودرویی که سفارش خرید آن را ثبت کرده بودید مشاهده کنید. همچنین یک کد پیگیری به شما نشان داده خواهد شد که پس از اعلام نتایج می توانید با وارد کردن این کد، وضعیت خود را مشاهده کنید. هرچند که وضعیت برای شما ارسال خواهد شد، با این حال در صورت عدم دریافت پیام، می توانید از این کد برای پیگیری وضعیت خود استفاده کنید.

  خرید خودرو از ایران خودرو از طریق سامانه یکپارچه

  پس از ثبت نام در سامانۀ یکپارچه و ثبت سفارش خرید خودروی موردنظر خود، نوبت دهی انجام می شود و سه ماه پیش از موعد تحویل پیامکی برای شما ارسال خواهد شد؛ درصورتی که پیامکی برای شما ارسال نشود، به این معنا است که موعد تحویل خودروی شما بیش از 3 ماه است.

  پس از دریافت پیامک حالا باید اقدام به واریز وجه برای شرکت ایران خودرو کنید تا به این ترتیب قردادی بین شما و شرکت ایران خودرو منعقد شود. برای این کار، پس از ورود به پنل کاربری خود در سامانۀ ایران خودرو باید از بخش «واریز وجه»، فرایند پرداخت را کامل کنید. توجه کنید که در صورت پرداخت نکردن مبلغ موردنظر، موقعیت را از دست خواهید داد.

  کلام آخر

  با وجود اینکه امروزه خودرو به یک نیاز روزمره برای بسیاری از خانواده ها تبدیل شده است، اما خرید آن برای همۀ افراد جامعه کار ساده ای نیست. در چنین شرایطی، طرح های مختلفی با هدف ساده ترکردن خرید برای عموم جامعه ارائه می شود. شرکت ایران خودرو که از قدیمی ترین و شناخته شده ترین شرکت های خودروسازی در داخل کشور است نیز وب سایتی دارد که امکان ثبت نام برای گرفتن ماشین را برای کاربران فراهم کرده است.

  البته ،در زمان نگارش این مقاله خرید اینترنتی خودرو تنها از طریق سامانۀ یکپارچۀ تخصیص خودرو برای متقاضیان ممکن است؛ با این حال، درصورتی که در آینده نیاز به ثبت نام در ایران خودرو برای پرداخت وجه یا هر امر دیگری داشته باشید، می توانید فرایند ثبت نام را از طریق این مقاله دنبال کنید. ما سعی کردیم در این مقاله نحوۀ ثبت نام در ایران خودرو و همچنین ثبت سفارش خودرو در این سامانه را شرح دهیم.

  سؤالات متداول

  بله، درصورتی که فردی با وجود نداشتن گواهی نامۀ رانندگی سفارش خرید خود را ثبت کند، سفارش وی در هر مرحله ای که باشد، پس از آگاهی از این امر باطل خواهد شد.

  درصورتی که طرح فروش خودرو از سامانۀ ایران خودرو منتشر شود، افراد می توانند خودروهای تولیدشده توسط همین شرکت را خریداری کنند؛ این در حالی است که در سامانۀ یکپارچۀ تخصیص خودرو، چندین شرکت خودروسازی اقدام به ارائه ی خودروهای خود می کنند.

  در حال حاضر خیر. تمام افراد در زمان نگارش این مقاله برای خرید اینترنتی مدل های ارائه شده توسط ایران خودرو تنها باید از سامانۀ یکپارچۀ تخصیص خودرو استفاده کنند.

  متقاضی پس از دریافت پیامک باید مبلغ موردنظر را برای شرکت ایران خودرو واریز کند تا به این ترتیب قراردادی بین دو طرف منعقد شود. در صورت پرداخت نکردن مبلغ، شانس دریافت خودرو برای شخص از بین خواهد رفت.