شاهد حرکت فناوری اینترنت به سمت بلاک چین در چند سال اخیر هستیم. این موضوع برای سرمایه گذارانی که به قدرت رمزارزهای غیرمتمرکز علاقه دارند، خیلی جالب و البته وسوسه برانگیز است. همراه با رشد مفاهیم مختلف در صنعت ارزهای دیجیتال، شاهد سرمایه گذاری بیش تر در پروتکل های defi/’>دیفای و البته کسب سودهای کلان بوده ایم. هم زمان با این روند، شاهد توسعه ی مفهومی به نام وب 3 هستیم. مفهومی که به دنبال ایجاد انقلابی در اینترنت است؛ انقلابی مشابه با انقلاب دیفای که در صنعت مالی و سرمایه گذاری ایجاد کرده است. از این روز، سرمایه گذاران به دنبال بسیاری از پروژه های ارز دیجیتال وب 3 هستند تا یک قدم جلوتر از انقلاب باقی بمانند. به همین دلیل، قصد داریم در این مطلب به معرفی بهترین ارزهای دیجیتال وب ۳ بپردازیم. همراه ما باشید. 

فهرست []

  وب ۳.۰ چیست؟

  اینترنت Web1 توسط Sir Tim Berners-Lee در سال 1989 راه اندازی شد. در این ورژن از اینترنت، تعداد کمی از تولید کنندگان محتوا قادر به اضافه کردن محتوا به روشی غیرمتمرکز در فضای وب بودند و اکثریت مردم تنها قادر به استفاده از این محتواها بودند. بنابراین، نسخه ی وب 1 تنها نسخه ی خواندنی بود و نه نوشتنی. سپس، Web2 وارد بازار شد و باعث تعامل بیش تر کاربران گشت و آن ها را قادر به تولید محتوا، استفاده و همکاری بیش تر کرد. نسخه ی وب 3 فضای وب را به پایگاه داده تبدیل می کند و به کاربران امکان می دهد تا از لحاظ تئوری، قدرت را از غول های فناوری تا حدی گرفته و وضعیت را کمی منصفانه تر کنند. 

  بهترین ارزهای دیجیتال وب ۳ (web 3.0)

  ۱- ارز دیجیتال هلیوم (HNT)

  هلیوم یکی از محبوب ترین پروژه های ارزهای دیجیتال وب ۳ است که مسئولیت دسترسی همگان را به اینترنت بر عهده دارد. ارز دیجیتال هلیوم سرویس وبی را ارائه می دهد که برای رقابت با غول های ISP مانند Verizon و AT&T طراحی شده است. در پروژه ی ارز دیجیتال هلیوم، از بلاک چین به همراه هات اسپات های فیزیکی استفاده می شود که به کاربران امکان دسترسی به اینترنت بی سیم را در سراسر جهان می دهد. برای بهره مندی از مزایای این پروژه، کاربران می توانند سخت افزار هات اسپات را خریداری کنند و در ساختمان خود قرار دهند. اخیراً هلیوم با به روز رسانی ISPها به معرفی تعدادی از خدمات نوآورانه پایان نداده است. این شبکه گروهی از هات اسپات های سازگار با 5G را برای ارائه ی بالاترین سرعت اتصال ممکن مستقر کرده است. توکن اصلی شبکه در تاریخ نگارش این مقاله، با قیمت 38.4 دلار با حجم معاملات 33.4 میلیون دلار و ارزش بازار 3.9 میلیارد دلار معامله می شود.

  ۲- ارز دیجیتال فلاکس (FLUX)

  هلیوم با ارائه ی محصول خود دسترسی اولیه به اینترنت را فراهم می کند و پروژه ی ارز دیجیتالی Flux، پایه و اساس ساخت این نسخه ی جدید وب را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد. درواقع، Flux را می توان به عنوان یک جعبه ابزار برای توسعه ی وب 3 در نظر گرفت. کاربران با استفاده از River می توانند برنامه های Web3 و پروژه های غیرمتمرکز را توسعه دهند و سپس آن ها را در شبکه ها مستقر کنند. این امر توسط FluxOS، سیستم عامل غیرمتمرکز برای کاربران Flux ممکن شده است.

  Flux کاربران و کسب وکارها را دعوت می کند تا از FluxOS و قابلیت های رایانش ابری شبکه برای ارائه ی برنامه های غیرمتمرکز استفاده کنند. این شبکه تعدادی از کاربردهایش را به ویژه سرویس های میزبان اوراکل که داده ها را از سراسر وب بلاک چین جمع آوری می کنند، مشخص کرده است. چون Flux از مکانیزم اجماع اثبات کار استفاده می کند، به عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال وب ۳ احتمالاً توجه زیادی را به خود جلب می کند. این درحالی است که در حال حاضر، استفاده از پروتکل اثبات کار به دلیل مصرف انرژی زیادی که دارد، در حال کم شدن است. 

  بااینکه استخراج ارزهای دیجیتال به دلیل مصرف انرژی زیاد مورد بررسی قرار گرفته اما فرصتی برای کاربران است تا از مزایای داشتن سخت افزار سازگار برای استخراج ارزهای دیجیتال جدید بهره ببرند. کاربران می توانند FLUX را با پردازنده های گرافیکی کامپیوتری (GPU) استخراج کنند. بنابراین، اگر روند تغییرات قیمت FLUX صعودی باشد، استخراج این ارز دیجیتال می تواند یک استراتژی سرمایه گذاری خوب باشد. این شبکه به طور مداوم در حال گسترش دامنه ی محصولات خود است و اخیراً 30 dApps را معرفی کرده است. قیمت FLUX به بالاترین سطح قیمت خود یعنی 2.89 دلار رسید و افزایش بیش از 14000 درصدی را در طول سال ثبت کرد. در زمان نگارش این مقاله، FLUX با قیمت 1.87 دلار با حجم معاملات 14.5 میلیون دلار و ارزش بازار 413 میلیون دلار معامله می شود.

  ۳- ارز دیجیتال فایل کوین (Filecoin)

  Filecoin یک شبکه ی ذخیره سازی غیرمتمرکز است که به عنوان جایگزین ایمن برای ذخیره سازی ابری متمرکز و به عنوان راهی برای کسب درآمد پسیو مورد استفاده قرار می گیرد. Filecoin می خواهد کاربران متوجه شوند که این فضای ذخیره سازی  تقریباً هر نوع داده ای خواه فایل های صوتی، فیلم، تصاویر ثابت یا متن را می تواند در خود نگه دارد. همچنین، ادعا می کند که برای داده های مهم تر مانند اطلاعات و سوابق شرکت خصوصی به اندازه ی کافی ایمن است.

  سرمایه گذارانی که فضای لازم برای ذخیره سازی را تأمین می کنند، در ازای آن پاداش می گیرند. در این شبکه، هرکسی می تواند فضای ذخیره سازی را در دسترس کاربران Filecoin قرار دهد. تعرفه های رقابتی در شبکه ایجاد می شود. ارائه دهنده می تواند فضای هارد دیسک بلااستفاده را برای ذخیره ی داده های افراد دیگر در اختیار شبکه قرار دهد. سپس، فروشندگان از طریق توکن FIL درآمد پسیو خواهند داشت. البته، هرچه کاربر فضای ذخیره سازی بیش تری ارائه کند، درآمد بیش تری هم کسب خواهند کرد. توکن FIL با حجم معاملات 493 میلیون دلار و ارزش بازار 6.9 میلیارد دلار با قیمت 53.4 دلار معامله می شود.

  ۴- ارز دیجیتال پولکادات (DOT)

  اگر درخصوص مفاهیم مربوط با وب 3 اطلاعات زیادی نداشته باشید، حتماً اسم پولکادات به عنوان یکی از بهترین رمزارزها را برای سرمایه گذاری شنیده اید. پولکادات با ارزش بازار بیش از 35میلیارد دلار، DOT نهمین ارز دیجیتال برتر در CoinMarketCap است. همچنین، شبکه ی این ارز دیجیتال به لطف تلاش های سخت گیرانه اش برای راه اندازی یک اینترنت کاملاً غیرمتمرکز از طریق پاراچین ها، راه را برای عصر وب ۳ هموار می کند. پولکادات یکی از بهترین ارزهای دیجیتال وب ۳ است که فضای زیادی را در اختیار توسعه دهندگان برای توسعه ی برنامه های مختلف قرار می دهد. این شبکه نزدیک به یک میلیارد دلار برای تأمین مالی و توسعه ی پروژه ها هزینه می کند. توکن DOT با حجم معاملات 1.1 میلیارد دلار و ارزش بازار 35.5 میلیارد دلار با قیمت 35.9 دلار در زمان نگارش این مقاله معامله می شود.

  ۵- ارز دیجیتال کوساما (KSM) 

  با سرمایه گذاری در ارز دیجیتال کوساما، به نوعی در رمزارز پولکادات سرمایه گذاری کرده اید؛ زیرا این شبکه به عنوان شبکه ای آزمایشی از Polkadot ارائه شده است. کوساما پروژه های زیادی را راه اندازی و اجرا کرده است. این شبکه معیار موفقیت Parachains است. در حال حاضر، از این شبکه برای عیب یابی Polkadot قبل از انتشار کامل شبکه ی اصلی استفاده می شود. کاربران می توانند از برنامه های Kusama استفاده کنند و توسعه دهندگان  قبل از انتقال به Polkadot و توزیع گسترده تر، هرگونه باگ یا ناسازگاری را پیدا و رفع کنند. کوساما ممکن است شرط سرمایه گذاری کوتاه مدت بهتری باشد؛ زیرا شبکها ی قدیمی تر و قوی تر است. توکن اصلی این شبکه، KSM، با قیمت 369.4 دلار با حجم معاملات 108 میلیون دلار و ارزش بازار 3.1 میلیارد دلار معامله می شود.

  ۶- ارز دیجیتال بیت تورنت (BitTorrent)

  کلاینت  BitTorrent ارز دیجیتال و از بهترین ارزهای دیجیتال وب ۳ است. بسیاری از علاقه مندان به صنعت رمزارزها از قبل با آن آشنا هستند. BitTorrent یک پروتکل اشتراک گذاری و هاستینگ فایل نظیر به نظیر است. BitTorrent در سال 2018 توسط بلاک چین TRON خریداری شد و بعداً توکن بیت تورنت (BTT) روی بلاک چین ترون ایجاد شد. هدف این پروژه ایجاد اقتصادی مبتنی بر توکن است که دارندگان توکن شبکه و ذخیره ی منابع را کنترل می کنند.

  ۷- ارز دیجیتال چین لینک (Chainlink)

  Chainlink شبکه ی بلاک چین غیرمتمرکزی است که روی اتریوم ساخته شده است. Chainlink از شبکه ی اوراکل استفاده می کند و به بلاک چین اجازه می دهد با داده های خارج از زنجیره (خارج از بلاک چین) تعامل داشته باشد و شکاف بین داده های معمولی و محیط غیرمتمرکز را پر کند. به عبارت ساده، اطلاعات مهمی که خارج از بلاک چین وجود دارد، به قراردادهای هوشمند ارائه می دهد. این فرایند به قراردادهای هوشمند کمک می کند تا داده هایی مانند پرداخت ها، دما را از یک حسگر و حتی امتیازات یک بازی فوتبال دریافت کنند.

  شبکه ی Chainlink متشکل از تأمین کنندگان داده های کلان و اپراتورهای نود است که اطلاعات را به قراردادهای هوشمند در بلاک چین ارسال می کنند. کاربران شبکه می توانند به عنوان اپراتورهای نود فعالیت کنند تا از طریق توکن بومی LINK کسب درآمد داشته باشند. در حال حاضر، این سکه یکی از بهترین ارزهای دیجیتال وب ۳ با ارزش بازار بیش از 13میلیارد دلار است.

  ۸- ارز دیجیتال آدیوس (Audius)

  Audius  پلتفرم پخش موسیقی غیرمتمرکز است که علاقه مندی هنرمندان و اپراتورهای نود را با توکن اصلی خود، AUDIO، مرتبط می کند. می توان از این توکن برای حاکمیت، سرمایه گذاری و تشویق به درآمد هنرمندان استفاده کرد. Audius به کسانی که موسیقی آن ها را در لیست های پرطرفدار هفتگی قرار دهد، پاداش می دهد. پروژه ی Audius اخیراً از شراکت با پلتفرم استریم TikTok خبر داده است و قصد دارد استیبل کوین را برای ارائه ی محتوای پولی در آینده معرفی کند.

  ۹- توکن بیسیک اتنشن (Basic Attention)

   

  توکن Basic Attention شبکه ای مبتنی بر بلاک چین است که هدف آن تأمین امنیت، عدالت و کارایی در تبلیغات دیجیتال از طریق فناوری بلاک چین است. این توکن بومی مرورگر وب Brave است که روی اتریوم (ETH) ساخته شده است. ارز بومی BAT به گونه ای طراحی شده است که تبلیغ کنندگان، کاربران و ناشران به طور منصفانه می توانند آن را مبادله کنند. BAT نحوه ی تعامل کاربران با محتوای تبلیغات دیجیتال را ردیابی می کند و این اطلاعات را در دفتر کل توزیع شده ذخیره می کند. در حال حاضر، بیش از یک میلیارد توکن BAT با مجموع عرضه ی 1.5 میلیارد توکن در گردش است.

  ۱۰- ارز دیجیتال لایو پیر (Livepeer)

   

  Livepeer یک پلتفرم پخش ویدئوی غیرمتمرکز است که روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است. منبع باز بودن این پلتفرم به توسعه دهندگان و کاربران اجازه می دهد تا در مدیریت و نگهداری پلتفرم شرکت کنند. رمز اصلی آن LPT است که دارندگان می توانند از آن برای اشتراک گذاری در شبکه استفاده کنند تا ETH و LPT را به عنوان پاداش کسب کنند.

  سخن پایانی

  فناوری بلاک چین اکنون بیش از هر زمان دیگری محبوبیت پیدا کرده است. اینترنت یکی از حوزه های منحصربه فردی است که انتظار می رود رشد زیادی داشته باشد. بیش تر کشورهای جهان سعی می کنند راه های جدیدی برای سرمایه گذاری در بلاک چین و ارزهای دیجیتال ایجاد کنند اما وب3.0 پایه و اساس چیزی بسیار بزرگ تر از آرزوی صنعت فناوری اطلاعات شد. وب3.0 نسل جدیدی از اینترنت است که می خواهد نسخه ی غیرمتمرکز دنیای مجازی باشد. بهترین ارزهای وب3 پروژه های غیرمتمرکزی هستند که از قراردادهای هوشمند برای خودکارسازی تراکنش ها در سراسر اینترنت استفاده می کنند. در این مطلب، ما بهترین ارزهای وب3 که در تلاش برای ساخت فناوری جدید هستند، تهیه کرده ایم. اگر به دنبال فرصت های بیشتری برای سرمایه گذاری هستید، با مطالعه و بررسی بیش تر می توانید یکی از این پروژه ها را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید.

  سؤالات متداول

  برخی از بهترین ارزهای دیجیتال وب ۳ که موجود در بازار امروزی هستند، عبارتند از: اتریوم، یونی سواپ، توکن Basic Attention، دسنترالند و Yearn finance.