توکن های وابسته به طلا کم وبیش مشابه استیبل کوین ها هستند؛ با این تفاوت که برخلاف استیبل کوین ها این رمز ارزها با فلز طلا تقارب دارند. وقتی یک توکن ارز دیجیتال به قیمت لحظه ای طلا وابستگی دارد یا به اصطلاح به آن peg شده باشد، در مقایسه با دیگر رمز ارزهای مشهور کمتر با نوسانات بازار مواجه می شود.

فهرست []

  بنابراین اگرچه ارزهای دیجیتال مبتنی بر فیات در مدت زمانی کوتاه با اقبال عمومی چشمگیری مواجه شده اند، ارزهای دیجیتال وابسته به طلا نیز به تدریج جایگاه خود را در میان سرمایه گذاران بازار ارز یافته و بهتر است مسیر تکامل خود را در آینده نیز ادامه دهند.

  ایده ارزهای دیجیتال مبتنی بر فلز طلا نخستین بار در سال ۲۰۱۷ مطرح شد؛ یعنی زمانی که بیت کوین رقابت با طلا در بازار سرمایه را آغاز کرد. این ارزها از همان زمان توجه و علاقه بسیاری را برای سرمایه گذاری جلب کردند. ارزش این ارزها و ثبات آن ها با طلا برابری می کند. در این مقاله برخی از شناخته شده ترین ارزهای مبتنی بر طلا برای خرید و نگهداری (هولدکردن) را فهرست کرده و به معرفی مختصر هر یک پرداخته ایم، اما پیش از آن لازم است با مفهوم این توکن ها بیشتر آشنا شویم.

  ارزهای دیجیتال وابسته به طلا (Tokenized Gold) چگونه کار می کنند؟

  ارزهای دیجیتال وابسته به طلا با همان منطق استیبل کوین ها طراحی شده اند؛ با این تفاوت که این ارزها وابسته به قیمت فلز طلا هستند. این توکن ها قصد دارند تا با پیوندزدن یک دارایی مشتق به یک دارایی ملموس از نوسانات قیمت بازار جلوگیری کنند. از لحاظ تئوری، قیمت تجمعی این توکن ها نباید کمتر از ارزش دارایی فیزیکی باشد.

  آن مقدار طلایی که یک ارز معین به آن وابسته است، در مخازن متعدد طلا از جمله در بانک ها و یا دیگر مؤسسات طرف ثالث نگهداری می شود. توکن های وابسته به طلا با توجه به شیوه وابستگی خود به دارایی فیزیکی با هم تفاوت دارند؛ برای مثال برخی از توکن ها با نسبت ۱ به ۱ به طلا وابسته هستند؛ به این معنا که هر توکن از لحاظ ارزش معادل 1 گرم طلا در نظر گرفته می شود. برخی دیگر ممکن است نسبت های متفاوتی را در این خصوص به کار گیرند.

  با افزایش قیمت طلا، ارزش توکن نیز افزایش می یابد و موجب می شود سرمایه گذاری روی آن در قیاس با دیگر رمز ارزها ثبات بیشتری داشته باشد. بیشتر توکن های وابسته به طلا این امکان را به سرمایه گذاران می دهند که توکن های خود را در ازای طلا بازخرید کنند؛ درست مانند استیبل کوین های وابسته به دلار که می توان آن ها را در ازای ۱ دلار واحد ارز فیات مبادله کرد.

  مزایای ارزهای دیجیتال وابسته به طلا

  • شما می توانید مالکیت هر توکن را با ارزش معادل طلا و بدون نیاز به نگهداری فیزیکی این فلز به دست بیاورید و آن را مبادله کنید.
  • قیمت طلا به نسبت نوسانات کمتر است.
  • سرمایه گذاری روی این توکن ها مسیر ساده ای برای ورود به بازار کالاست.

  با این حال این توکن ها معایبی نیز دارند:

  • اگرچه وابسته بودن این ارزها به طلا تا حد زیادی آن ها را از نوسانات بازار حفظ می کند، معمولاً درآمد حاصل از این توکن ها در مقایسه با بیت کوین و اتریوم کمتر است.
  • رشد بازار درباره این توکن ها در بیشتر موارد آهسته تر از دیگر ارزهاست.
  • دارایی های دیجیتال با خود ریسک بالقوه ای را همراه دارند؛ درحالی که درباره دارایی های فیزیکی چنین نیست. همچنین این دارایی ها از بسیاری از ضمانت های دارایی های فیزیکی محروم اند.

  توکن های وابسته به طلا برای افرادی که به دنبال ثبات در بازار ارزهای دیجیتال هستند، بسیار مناسب است و به عنوان یک دارایی ثابت در نظر گرفته می شوند. در ادامه برخی از محبوب ترین Tokenized Gold های موجود در بازار، ارزش فعلی بازار و ویژگی های منحصربه فرد هر پروژه را معرفی خواهیم کرد:

  ۱- ارز دیجیتال Tether Gold

  تتر خود به عنوان شناخته شده ترین استیبل کوین در نظر گرفته می شود. این توکن در ادامه مسیر توسعه در زمینه سرمایه گذاری های تحول آفرین، ابعاد خود را به حوزه بازار ارزهای وابسته به طلا نیز گسترش داده است. توکن Tether Gold در سال ۲۰۲۰ معرفی شد. این ارز درمجموع ۱۶۰ میلیون دلار ارزش بازار (Market Cap) را به خود اختصاص داده است.

  طلاهای این توکن در خزانه بانک سوئیس موجود بوده و Tether Gold خدمات متفاوتی را به منظور مبادله این ارز با طلای فیزیکی و یا بازخرید آن در ازای پول نقد ارائه می دهد. سرمایه گذاران می توانند با واردکردن آدرس کیف پول حاوی توکن های AUXt خود، میزان طلای معادل آن را مشاهده کنند. درحقیقت سرمایه گذاران Tether Gold تنها کافی است مبلغ ناچیزی معادل ۲۵/۰ درصد را به ازای هر تراکنش بپردازند.

  اگر به خرید ارز دیجیتال Tether Gold علاقه مند هستید، تنها کافی است به یکی از صرافی های بزرگ ارز از قبیل Gate.io، FTX، بیت فینکس (Bitfinex)، یونی سواپ (V2 یا V3)، صرافی اوککس (OKX)، BTSE یا BigONE مراجعه کرده و اقدام به خرید توکن های XAUT کنید. شما سپس می توانید با نگهداری این ارز در کیف پول دیجیتال خود از سرمایه تان در برابر نوسانات قیمت بازار محافظت کنید. از جمله کیف پول های نرم افزاری که برای این کار پیشنهاد می شود، می توان به تراست والت و متامسک اشاره کرد که هر دو از توکن های تتر گلد پشتیبانی می کنند.

  ۲- ارز دیجیتال Gold Coin (GLC)

  گلد کوین یک توکن ERC-20 است که توسط شرکت Digital Gold به بازار عرضه شده است. گروهی از افراد با اعتقاد به توسعه آزادی اقتصادی این ارز را داوطلبانه مدیریت می کنند. سرمایه گذاران با نگهداری توکن های GLC از امکانات منحصربه فردی چون تأیید تراکنش ها در ظرف ۲ دقیقه بهره مند می شوند.

  همین امر موجب شده است Gold Coin سریع ترین تراکنش ها را در میان همه توکن های وابسته به طلا به خود اختصاص دهد. GLC همچنین به همراه خود یک کیف پول اختصاصی GoldCoin را برای خرید طلا به مشتریان خود اعطا کرده و هیچ گونه کارمزدی برای تراکنش ها به آن تعلق نمی گیرد. این موضوع توکن Gold Coin را به گزینه ای بسیار آسان برای خرید و نگهداری توسط سرمایه گذاران مبدل می کند.

  صرافی های SouthXchange، FreiExchange و LATOKEN جفت های معاملاتی حاوی توکن GLC را خرید و فروش می کنند و سرمایه گذاران می توانند با مراجعه به این صرافی ها این توکن ها را با بیت کوین، USDT، دوج یا لایت کوین (LTC) مبادله کنند. در حال حاضر کیف پولی برای Gold coin تعریف نشده است.

  ۳- ارز دیجیتال Perth Mint Gold (PMGT)

  توکن Perth Mint Gold که به اختصار به آن PMGT نیز می گویند، یکی از نام های معتمد در بازار ارزهای دیجیتال وابسته به طلاست. یکی از ویژگی های جالب توجه این توکن اعتبارسنجی رسمی این ارز از سوی دولت استرالیاست. این طلای دیجیتال که شرکت Perth Mint استرالیای غربی آن را به بازار عرضه کرده است، از طریق بلوک های حقیقی طلا ضمانت می شود.

  این کمپانی همچنین گواهی های طلای دیجیتال را به عنوان مدرک برای هر خرید اعطا می کند. به علاوه PMGT برای ذخیره آسان، کارمزد کمتر بیمه و مسائل مربوط به حق مالکیت از شهرت بالایی برخوردار بوده و در مقایسه با رقبای خود صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

  برای مبادله توکن PMGT با ارزهای فیات می توانید به صرافی Independent Reserve مراجعه کنید و پس از خرید ارز دیجیتال مبتنی بر طلای خود این توکن ها را در کیف پول تراست والت یا متامسک نگهداری کنید.

  ۴- ارز دیجیتال PAX Gold (PAXG)

  توکن PAXG که در سال ۲۰۱۹ توسط شرکت آمریکایی Pax Gold با اعتبار چندین و چند ساله وارد بازار شده است، معادل یک اونس تروآ از یک شمش طلا در نظر گرفته می شود. این توکن در خزانه های Brink نگهداری می شود که یکی از معتبرترین تأسیسات ذخیره سازی در انجمن بازار شمش لندن به شمار می رود. سازندگان این توکن وابسته به طلا، PAXG را به منظور تسهیل خرید طلا و مهم تر از آن برای دیجیتالی کردن فرایند خرید به بازار وارد کرده اند. با خرید توکن های PAXG، دارندگان می توانند از مالکیت تام بخشی از طلا بهره مند شوند و به علاوه از آن برای انجام مبادلات استفاده کنند.

  برخی از مهم ترین صرافی هایی که خدمات مبادله ارز دیجیتال PAXG را با ارزهای فیات یا سایر ارزهای دیجیتال ارائه می دهند، عبارت اند از: صرافی بایننس، کراکن، FTX، کوکوین، جمینی. پس از خریداری Tokenized Gold از این صرافی ها برای نگهداری ایمن سرمایه خود می توانید توکن ها را در کیف پول های تراست والت، متامسک، هایپرپی (HyperPay)، بایننس چین (Binance Chain wallet) یا اتمیک والت (Atomic wallet) ذخیره کنید و هر زمان که خواستید به این توکن ها دسترسی داشته باشید.

  ۵- ارز دیجیتال DigixGlobal (DGX)

  کمپانی DigixGlobal در سنگاپور واقع شده است و توکن های وابسته به طلای DGX را به بازار عرضه می کند. این توکن ها با نسبت ۱ به ۱ با طلا قرابت دارند و از ارزش بازاری معادل ۱۱۸۳۸۶۷ دلار آمریکا برخوردارند. هر توکن معادل یک اونس طلا در نظر گرفته می شود.

  طلاهای این کمپانی در سنگاپور و در کانادا ذخیره می شوند و این خود یک ویژگی منحصربه فرد در میان توکن های وابسته به طلا به شمار می آید. ذخیره سازی منابع طلا در دو نقطه مختلف جهان، ریسک سرمایه گذاری روی این توکن را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

  صرافی های Indodax، ProBit Global و Hotbit جزء صرافی های اصلی برای خرید و فروش ارز DigixGlobal و مبادله آن با دیگر ارزها به شمار می آیند. شما می توانید با مراجعه به وب سایت رسمی این صرافی ها هر میزان از توکن های DGX را خریداری کرده و به این طریق روی پروژه طلای توکنیزه DigixGlobal سرمایه گذاری کنید.

  از سوی دیگر کیف پول های تراست والت و متامسک برای نگهداری توکن های ارز دیجیتال شما طراحی شده اند و شما می توانید با خیال آسوده دارایی خود را به این کیف پول ها بسپارید و با در اختیار داشتن کلیدهای خصوصی حساب خود در برابر کلاه برداران از آن محافظت کنید.

  سخن پایانی؛ آینده ارزهای دیجیتال وابسته به طلا

  با وجود شهرتی که فلز طلا به دلیل امکان سرمایه گذاری ایمن دارد، نگهداری آن کار دشواری است و صاحبان این دارایی باید شمش های طلا را در منزل یا در تأسیسات نگهداری کرده و آن را در ازای پرداخت مبلغی معین نگهداری کنند.

  توکن های وابسته به طلا شرایط را به طور چشمگیری برای نگهداری این فلز آسان تر کرده اند؛ درحالی که به این ترتیب نیازی به ذخیره فیزیکی طلا نیز وجود نخواهد داشت. این توکن ها ارزان تر هستند و کار با آن ها ساده تر است؛ به همین دلیل ممکن است روزی این ارزهای دیجیتال بازار مالکیت طلا را در سراسر جهان قبضه کنند.

  با این حال آینده این توکن های وابسته به طلا ممکن است کاملاً متفاوت با انتظار ما باشد. بسیاری از پروژه های مالی غیرمتمرکز و صرافی های غیرمتمرکز به افراد کمک می کنند با مکانیسم های مختلف از قبیل قرض دادن یا از طریق استخرهای نقدینگی به کسب درآمد از ذخایر طلای خود بپردازند.

  برخی پروژه های تجربی تر دارایی هایی ساختگی را ایجاد کرده اند که ارزش آن ها براساس الگوریتم های مشخص تعیین می شود. این برخلاف وضعیتی است که در آن قیمت بر پایه ذخیره فیزیکی دارایی صورت می گیرد. لیست ارائه شده در این مقاله از توکن های وابسته به طلا یا Tokenized Gold ها به هیچ وجه جامع نیست و هدف از ارائه آن تنها آشنایی بیشتر با گزینه های موجود در بازار طلای دیجیتال است.

  گفتنی است مطالب ذکرشده در این مقاله جایگزین مشاوره مالی تخصصی در حوزه ارزها نیست و نمی توان آن را راهنمایی جامع برای قدم گذاشتن در این مسیر دانست. با این حال آشنایی کلی با این مطالب دانش شما را درباره تقابل بازارهای مالی سنتی (طلا) و بازارهای غیرمتمرکز (رمز ارزها) افزایش می دهد.

  سوالات متداول

  خیر. بیت کوین به طلا یا دیگر فلزات ارزشمند یا حتی ارزهای فیات وابستگی ندارد. ارزش ارز دیجیتال بیت کوین به چندین فاکتور مختلف وابسته است که عبارت اند از: پذیرش غیرمتمرکز، قابلیت به کارگیری، تقاضا و ارزش فنی. قیمت این ارز به تناسب میزان تقاضا و قابلیت به کارگیری آن نوسان می یابد. بیت کوین یک توکن مبتنی بر طلا نیست، اما در این مقاله ما لیستی از بهترین ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا را به شما معرفی کرده ایم که می توانید به آن رجوع کنید.

  همان طور که می دانید، با وجود نوسانات شدید در قیمت انواع ارزهای حقیقی و مجازی، سرمایه گذاری روی آن ها همواره با ریسک از دست دادن دارایی و متحمل شدن ضرر و زیان همراه خواهد بود؛ درحالی که طلا یک دارایی نسبتاً باثبات است و کمتر در معرض تغییرات شدید قیمت قرار می گیرد؛ از همین رو توکن های مبتنی بر طلا نیز مشابه استیبل کوین ها آسودگی خاطر بیشتری را برای سرمایه گذاران به ارمغان می آورند.

  برخلاف استیبل کوین ها، توکن هایی با پشتوانه طلا با نسبت مشخص به نرخ طلا وابستگی دارند؛ درحالی که استیبل کوین هایی مانند تتر به ارزهای فیات peg شده اند. از جمله شناخته شده ترین ارزهای دیجیتال Tokenized Gold می توان به Perth mint Gold، DigixGlobal ،PAX Gold ،Gold Coin اشاره کرد.