به راستی طریقه ی پول خرج کردن ثروتمندان دنیا چگونه است؟ آیا آن ها باوجود داشتن ثروت زیاد، زندگی رویایی ای دارند؟ آن ها در چه خانه هایی زندگی می کنند و چه ماشینی سوار می شوند؟ جالب است بدانید برخلاف تصور رایج، پول خرج کردن ثروتمندان به شکل ولخرجی و هدر دادن پول نیست. آن ها برای خرج کردن ذره ذره ی پول خود برنامه ریزی دارند و از هدر دادن سرمایه و دارایی های خود پرهیز می کنند.

فهرست []

  برای این که ثابت کنیم پول خرج کردن ثروتمندان با ولخرجی و اتلاف سرمایه همراه نیست، چند دلیل قانع کننده وجود دارد. ازجمله:

  پول خرج کردن ثروتمندان در دنیا

  یکی از دلایلی که باعث می شود پول خرج کردن ثروتمندان به چشم بیاید و افراد ثروتمند ولخرجی و اسراف نکنند، توجه به تلاش هایی است که درگذشته برای پول درآوردن داشته اند. وقتی ثروت بازور و زحمت به دست می آید، فرد ثروتمند حاضر نیست آن را به راحتی از دست بدهد. مگر این که ثروت یک شبه به دست آمده باشد. در این صورت ممکن است که فرد ثروتمند خود را صاحب واقعی سرمایه و ثروت نمی داند.

  برخی از افراد که با یک فرصت استثنایی (مثلاً برنده شدن در قرعه کشی بانک یا از طریق دریافت سهم ارث) یک شبه ثروتمند می شوند، از آنجا که برای به کسب درآمد خود زحمت نکشیده اند، برایشان اهمیتی ندارد که ثروت در چه راهی مصرف شود. به تنها چیزی که فکر می کنند، رفاه امروزشان است.

  ثروتمندان با صرفه جویی ثروتمند می شود

  برای این که ثابت کنیم پول خرج کردن ثروتمندان مانند افراد عادی نیست، باید نحوه ی ثروتمند شدن آن ها را به یاد بیاورید. پول خرج کردن ثروتمندان ازنظر افراد کم درآمد، یک امر غیرمعمول است. حتی گاهی به آن ها برچسب «خسیس» هم زده می شود. زیرا افراد عادی انتظار دارند ثروتمندان همه ی سرمایه ی خود را یک شبه خرج کنند و یا این که برای خرید بدون ترس پول خرج کنند. در حالی که یک فرد ثروتمند با صرفه جویی به ثروت و سرمایه می رسد و چون به این رویه عادت کرده است، همان روش را هم ادامه می دهد. درواقع صرفه جویی به جزئی از شخصیت او تبدیل شده است. حتی با ثروتمند شدن هم این ویژگی او از بین نمی رود.

  برای مثال افراد ثروتمند اغلب به لباس های ساده ای اکتفا می کنند و حاضر نیستند هزینه ی زیادی برای خرید لباس های گران قیمت پرداخت کنند.

  ثروتمندان مسئولیت پذیر و خلاق اند

  یکی دیگر از استدلال هایی که صرفه جویی در پول خرج کردن ثروتمندان را ثابت می کند، مسئولیت پذیری این گروه است. آن ها نسبت به هر موضوع و پدیده ای احساس مسئولیت دارند. حتی پول و سرمایه نیز برای آن ها اهمیت زیادی دارد. افراد ثروتمند به دلیل این که برای جمع آوری ثروت بیش تر تلاش زیادی می کنند و زحمت بسیار می کشند، نسبت به آن حس مسئولیت دارند. از سوی دیگر آن ها به دلیل قوه ی خلاقیت بالا، برای بسیاری از امور راه کارهای ارزان قیمت پیدا می کنند. به همین دلیل مجبور نیستند برای برخی از امور و وسایل، هزینه ی زیادی پرداخت کنند.

  یک فرد ثروتمند با کنار زدن برخی از هزینه های غیرضروری به ثروت زیادی دست پیدا می کند. او حاضر نیست هرماه پول زیادی برای خرید لباس، لوازم شخصی و عطر و ادکلن با برندهای معروف پرداخت کند. به جای این که هرماه لباس های جدید را به تن کند، لباس ها و وسایل کهنه ی خود را با خلاقیت تعمیر می کند تا بتواند از آن ها مجدداً استفاده کنند.

  ثروتمندان عزت نفس بالایی دارند

  پول خرج کردن ثروتمندان با میزان عزت نفس و اعتماد به نفس ارتباط نزدیکی دارد. آن ها به دلیل برخورداری از عزت نفس و اعتماد به نفس، حاضر نیستند برای خودنمایی هزینه های زیادی پرداخت کنند. یک فرد ثروتمند می داند که همه او را می شناسند و می دانند که او از موقعیت و شأن بالایی برخوردار است. پس نیاز نیست که با خرید وسایل و لباس های گران قیمت، خود را به نمایش بگذارد.

  یکی از دلایلی که باعث می شود اغلب افراد عادی، پول زیادی برای خرید یک ادوکلن، عینک آفتابی یا کفش خرج کنند، نداشتن اعتمادبه نفس است. درواقع آن ها سعی دارند با وسایل گران قیمت و یا سوارشدن در یک خودروی لوکس، خود را به دیگران نمایش دهند. اما افراد ثروتمند به دنبال جلب توجه دیگران نیستند. برای آن ها پول و سرمایه نسبت به نگاه ها و نظرات دیگران، ارزش بیش تری دارد. پس پول و سرمایه ی خود را برای جلب نظر دیگران به هدر نمی دهند.

  آن ها به دنبال افزایش سرمایه هستند

  پول خرج کردن ثروتمندان به گونه ای است که به فکر آینده و افزایش سرمایه ی خود هستند. آن ها هنگام خرید به زمانی فکر می کنند که باید کالا را بفروشند. به همین دلیل به سراغ کالاهایی که خریدار ندارند، نمی روند. برای مثال خرید طلا و جواهرات برای آن ها یک پس انداز محسوب می شود. اما پرداخت پول زیاد برای یک مهمانی یک شبه به معنای ولخرجی و زیاده روی است.

  اغلب ثروتمندان دنیا خودروهای لوکس و گران قیمت سوار می شوند. چون می دانند در صورت خسته شدن از این خودرو می توانند آن را به فرد دیگری بفروشند. اما افراد عادی در زمان پول خرج کردن بیش تر از اینکه به سود خود در آینده فکر کنند، به فکر رفع حاجات فعلی خود هستند.

  ثروتمندان

  حال که به دلایل صرفه جویی در پول خرج کردن ثروتمندان آشنا شدید، خوب است بدانید برخی از ثروتمندان سرشناسِ دنیا چگونه زندگی می کنند و پول خود را در چه جاهایی به مصرف می رسانند. در ادامه به معرفی برخی از ثروتمندترین افراد دنیا و نحوه ی پول خرج کردن آن ها می پردازیم.

  خانواده ی سلطنتی در انگلیس

  خانواده ی سلطنتی بریتانیا در ردیف ثروتمندترین های دنیا به شمار می روند. اما جالب است بدانید که زندگی آن ها در سادگی و به دور از تجمل گرایی می گذرد. نمونه ی بارز از سادگی در زندگی خانواده سلطنتی را می توان در ازدواج ویلیام و کاترین مشاهده کرد.  هرچند آن ها برای اقامت خود در یک هتل ۵ ستاره در شهر کلاسترز (سوئیس) حدود ۶۰ هزار دلار هزینه کرده و یک تاج با پوشش ۱۶ فوتی از الماس بر سر کاترین گذاشته بودند، اما ظاهر جشن چیز دیگری را نمایان می کرد. در جشن آن ها خبری از گریم های سه بعدی گران قیمت و لباس های اشرافی نبود.

  اپرا وینفری

  اپرا وینفری یکی دیگر از افراد مشهور و ثروتمند است که در کالیفرنیا زندگی می کند. او صاحب یک عمارت باقیمت ۸۵ میلیون دلار است. او کودکی و نوجوانی سختی را پشت سر گذاشته بود. اما اکنون در بین قدرتمندترین افراد جهان در رتبه ی ۴۵ قرار دارد. اپرا وینفری فعالیت های انسان دوستانه ی زیادی را در کارنامه ی خود دارد. میزان تلاش اپرا برای کمک به انسان های فقیر، او را به یکی از بانفوذترین زنان در جهان تبدیل کرده است. اپرا زمانی که متوجه شد یک خواهر ناتنی دارد، برای او یک خانه با بهای نیم میلیون دلار خریداری کرد.

   لری الیسون

  پول خرج کردن ثروتمندان شامل لری الیسون نیز می شود. او یکی دیگر از افراد ثروتمند در دنیاست. لری یکی از بنیان گذاران شرکت اوراکل درزمینه ی نرم افزارهای پایگاه داده است. براساس گزارش فوربس، لری الیسون در رده ی پنجم ثروتمندترین افراد جهان قرار می گیرد. او یک ملک در وودساید (کالیفرنیا) دارد که به روستاهای ژاپنی در قرون وسطی شبیه است. علاوه بر این، لری الیسون یک خانه در محله ی پاسیفیک هایتز سان فرانسیسکو دارد. وسعت ملک او به حدود ۱۰ هزار مترمربع می رسد که در آن امکاناتی از قبیل استخر، سونا، دریاچه ی مصنوعی و حوضچه ی ماهی راه اندازی شده است. لری در سال ۲۰۱۲ نیز یک عمارت ۱۰ هزار متری در جزیره ی لانای (هاوایی) خریداری کرده بود.

  دیوید و ویکتوریا بکهام

  دیوید بکهام که به دلیل بازی های موفقیت آمیزش در تیم های منچستریونایتد و رئال مادرید معروف شد، یکی دیگر از ثروتمندترین افراد دنیا محسوب می شود. البته او بعد از بازنشستگی در فوتبال وارد کار مدلینگ شد. او یک پورشه ی ۱۱۰ باارزش ۱۴۵ هزار دلار دارد. همسر دیوید بکهام نیز یک رولز رویس فانتوم باارزش ۴۷۵ هزار دلار دارد. اکنون این زوج ثروتمند در لندن زندگی می کنند و البته بخشی از زمان خود را نیز صرف سفر به آمریکا و سایر کشورهای توریستی در دنیا می کنند. آن ها در دبی یک آپارتمان به ارزش ۱۵ میلیون دلار دارند.

  بیل گیتس

  بیل گیتس مدیرعامل شرکت مایکروسافت یکی از میلیاردرهای معروف جهان است. او چندین سال پیاپی است که در رده ی اول ثروتمندترین فرد دنیا قرار می گیرد. او هرسال میلیون ها دلار به انجمن های خیریه کمک می کند. از او باید به عنوان یک ثروتمند صرفه جو در جهان نام برد که پول خود را برای خرید وسایل بی ارزش صرف نمی کند. با این حال او اکنون صاحب یک خانه با متراژ ۶ هزار متر است که در میان دریاچه ی واشنگتن ساخته شده است. ازجمله امکانات این عمارت می توان به باشگاه ورزشی، کتابخانه، سینمای شخصی، استخر و سونا اشاره کرد.

  بیل گیتس برای ساخت این عمارت حدود ۲٫۶۳ میلیون دلار هزینه کرده است. اما اکنون ارزش آن به ۱۲۰ میلیون دلار می رسد. از دیگر دارایی های بیل گیتس باید به جت شخصی او اشاره کرد که حدود ۴۵ میلیون دلار ارزش دارد.

  وارن بافت

  وارن بافت سرمایه گذار و بازاریاب موفق آمریکایی است که به عنوان سومین میلیاردر جهان محسوب می شود. او هم اکنون مدیرعامل شرکت برکشایر هاتاوی است. در آمریکا او را به عنوان یک ثروتمند نیکوکار می شناسند. وارن بافت از آن دست افراد ثروتمندی است که در کم خرج بودن و صرفه جویی شناخته شده است. او هم اکنون در یک خانه با ۵ اتاق زندگی می کند. این خانه در سال ۱۹۵۸ ساخته شد که وارن بافت آن را باقیمت ۳۱ هزار و ۵۰۰ دلار خریداری کرد. اکنون این ملک در حدود ۲۵۸ هزار دلار قیمت دارد.

  لئوناردو دی کاپریو

  لئوناردو دی کاپریو هنرپیشه ی معروف آمریکایی است که بسیاری از ایرانیان او را با بازی در فیلم تایتانیک می شناسند. او تاکنون ۶ بار جایزه ی اسکار را از آنِ خود کرده است. او بخش زیادی از زمان خود را برای سرگرمی، تفریح و سفر صرف می کند. بخشی از ثروت لئوناردو برای تفریحاتش خرج می شود. او به دلیل علاقه ای که به قایق رانی دارد، تنها برای یک سفر با قایق، حدود ۵۰ هزار دلار هزینه پرداخت کرده است.

  آرنولد شوارتزنگر

  پول خرج کردن ثروتمندان شامل حال آرنولد شوارتزنگر نیز می شود. چراکه او یک تاجر و سیاست مدار آمریکایی است که میزان سرمایه ی او به بیش از ۳۰۰ میلیون دلار می رسد. آرنولد شوارتزنگر درگذشته فرماندار ایالت کالیفرنیا نیز بود. مهم ترین جمله ای که او در مورد پول خرج کردن دارد این است: «پول با خود خوشبختی و شادی نمی آورد. بلکه شما خوشحالی را خلق می کنید. احساس شادی ناشی از خرج کردن ۵۰ میلیون دلار بااحساس شادی ناشی از خرج کردن ۴۸ میلیون دلار فرقی باهم ندارد». همین توصیه ی آرنولد شوارتزنگر نشان می دهد که او اهل زیاده روی در پول خرج کردن نیست.

  مارک کوبن

  مارک کوبن یکی از تاجران ثروتمند آمریکایی است که توانست در سال ۲۰۰۰ یک باشگاه بسکتبال را باارزش ۲۸۰ میلیون دلار خریداری کند. او در آمریکا به عنوان یک سرمایه گذار باهوش شناخته شده است. مارک کوبن توانسته است از طریق تجارت، سرمایه ی خود را به بیش از ۷۶۵ میلیون دلار برساند. با این وجود او معتقد است که پول شادی آفرین نیست. بلکه آرامش درونی را بزرگ ترین راز خوشبختی و شادی می داند. به همین دلیل توصیه می کند به جای توجه بیش از حد به خرج کردن پول، به زندگی لبخند بزنید.

  پاف ددی

  یکی دیگر از ثروتمندترین افراد دنیا پاف ددی است که در نیویورک زندگی می کند. او یک خواننده و آهنگ ساز محبوب است که در زمینه ی موسیقی رپ شهرت دارد. میزان ثروت او به بیش از ۸۵۵ میلیون دلار می رسد. پاف ددی در سال ۲۰۰۹ در جشن تولد ۴۰ سالگی خود، بیش ۳ میلیون دلار هزینه کرد. در این مهمانی ۵۰۰ مهمان از بین چهره های معروف دعوت شده بود.

  مارک زاکربرگ

  زمزمه های نحوه ی پول خرج کردن ثروتمندان به مارک زاکربرگ نیز می رسد. زیرا او مؤسس فیسبوک است که اکنون یکی از ثروتمندترین افراد دنیا محسوب می شود. او کار خود را در سن ۲۰ سالگی شروع کرد. زاکربرگ یکی از ثروتمندان نیکوکار در آمریکاست که در سال ۲۰۱۳ به مؤسسات خیریه در این کشور کمک های مالی زیادی کرده است. باوجود ثروت زیاد، زندگی زاکربرگ چندان پرزرق و برق نیست. جشن ازدواج او با پریسیلا چان در سال ۲۰۱۰ در اوج سادگی و به دور از تجمل برگزار شد. او اکنون یک خودروی فولکس واگن ITG به ارزش ۲۵ هزار دلار دارد.