ارز دیجیتال سولار یک بلاک چین لایه یک منبع باز برای پرداخت های همتا به همتا و غیرمتمرکز است و براساس یک مکانیسم اجماع اثبات سهام اجرا و توسط یک DAO اداره می شود. تولیدکنندگان این ارز دیجیتال، Delegates نامیده می شوند و بلاک چین آن را از طریق یک سیستم مبتنی بر رأی با استفاده از کوین های بومی SXP ایمن می کنند.

فهرست []

  ارز دیجیتال سولار چگونه کار می کند؟

  ستون اکوسیستم این ارز، بلاک چین اثبات سهام آن به نام هسته سولار است. این انشعابی از بلاک چین آرک است که وعده می دهد سریع، ماژولار، پایدار، کارآمد و کاملاً غیرمتمرکز باشد؛ با این حال این ارز با استفاده از امضاهای Schnorr با Ark متفاوت است که به بهبود حریم خصوصی برای کاربران منجر می شود.

  در مکانیسم اجماع dPoS، 53 نماینده به عنوان گره هایی که مسئولیت ایمن سازی و حفظ بلاک چین سولار را بر عهده دارند، عمل می کنند. تولید بلوک به دور و بلوک تقسیم می شود.  هر دور شامل 53 بلوک است و هر نماینده یک بلوک در هر دور ارسال می کند. زمان ارسال بلاک در سولار هشت ثانیه است؛ بنابراین بسیار سریع تر از بلاک چین هایی مانند بیت کوین یا اتریوم خواهد بود، اما کندتر از زنجیره ای مانند سولانا عمل خواهد کرد.

  نقشه راه ارز دیجیتال سولار در سه ماهه اول ۲۰۲۲

  این ارز تمرکز خود را بر ایجاد یک بلاک چین مبتنی بر جامعه منعطف کرده است که روزی با بلاک چین هایی مانند اتریوم و سولانا مقایسه خواهد شد. برای دستیابی به این هدف بلندپروازانه، Solar اکوسیستم قبلی خود به نام Swipe را بازنگری کرد و تحت هدایت یک تیم جدید، که توسط یک DAO کنترل می شود، یک شبکه آزمایشی توسعه داد. در سه ماهه اول سال 2022، Solar توانست چند نقطه عطف مهم را در نقشه راه خود ثبت کند:

  • شبکه اصلی آن در 28 مارس 2022 پس از چندین ماه آزمایش روی devnet عملیاتی شد.
  • مجموعه جدیدی از کیف پول های دسکتاپ را برای سیستم پرداخت همتا به همتا خود منتشر کرد.
  • Solar پروتکل Solar Side Ledger را به کار گرفت که به کاربران اجازه می دهد معادل های توکن های ERC-20 و NFT را ایجاد کنند. توکن SXP برای پرداخت هزینه های تراکنش های این پلتفرم استفاده می شود.
  • اولین مجموعه متشکل از 53 نماینده برای ایمن سازی بلاک چین انتخاب شد.
  • تمرکز بر بهبود حاکمیت در آینده و افزایش قابلیت همکاری بین سولار و سایر اکوسیستم ها خواهد بود.

  نقشه راه ارز دیجیتال سولار در سه ماهه دوم ۲۰۲۲

  نقشه راه این ارز دیجیتال چگونگی برنامه ریزی اکوسیستم آن برای توسعه در سال 2022 را مشخص می کند. برای سه ماهه دوم سال 2022، این ارز به چندین هدف کلیدی خود رسید که برخی از آن ها عبارت اند از:

  • انتشار کیف پول موبایل و وب آن
  • انتشار کیت توسعه نرم افزار Side Ledger Protocol
  • یک نسخه بتا از بازار NFT سولار
  • راه اندازی Solar Launchpad

  پروتکل Side Ledger Protocol (SLP)

  این پروتکل به کاربران اجازه می دهد توکن های قابل تعویض و غیرقابل تعویض در بلاک چین سولار ایجاد کنند؛ مشابه استاندارد ERC در اتریوم. این امر به لطف کیف پول Solar و کیت توسعه نرم افزار که در سه ماهه دوم سال 2022 راه اندازی شد، امکان پذیر خواهد بود.

  توکن های SLP در Solar بسیار ارزان است و با نرخ تراکنش پایینی انجام می شود. توکن های قابل تعویض یا غیر قابل تعویض در این پروتکل در دسترس خواهند بود. Solar با این عملکرد سبب کاهش تورم در اکوسیستم خود می شود.

  بازار متاورس و NFT سولار

  این ارز قصد دارد بازار متاورس و NFT خود را راه اندازی کند که ویژگی های SLP را ادغام کرده و به سازندگان اجازه می دهد مجموعه های دیجیتالی خود را بفروشند. بازار متاورس و NFT نیز با سوزاندن توکن های SXP برای کارمزد تراکنش به پویایی کاهش تورم Solar کمک می کند.

  لانچ پد سولار یا Solar Launchpad چیست؟

  سولار انتظار دارد با افزایش محبوبیت، پروژه های دیگر آن را به عنوان لایه استقرار خود انتخاب کنند و برنامه های غیرمتمرکز آن را به کار گیرند؛ بنابراین Solar Launchpad چندین ویژگی را ارائه می دهد که برای دارندگان توکن و پروژه های نوپا مفید است:

  • هزینه لیست برای هر برنامه غیرمتمرکز جدید، از 10 SXP تا 1000 SXP
  • KYC اختیاری و ممیزی پروژه های جدید
  • سوزاندن کارمزد تراکنش ها و کارمزد فهرست بندی شده در Solar Launchpad

  کیف پول سولار

  این کیف پول ها شاخه ای از مخازن Ark و تنها به عملکردهای اولیه مجهز بودند؛ بنابراین سولار کیف پول های جدید دسکتاپ، موبایل و مرورگر را به کار خواهد گرفت که می توانند ویژگی های متاورس و SLP برنامه ریزی شده خود را ارائه دهند.

  توکن SXP

  این توکن ابزار و حاکمیت شبکه است و برای رأی دادن به پیشنهادهای حکومتی استفاده می شود. رأی دهندگان نیز می توانند آن را برای کسب سهمی از جوایز بلوک واگذار  . تعداد این توکن ها تا امروز 494,445,168.57 است که در حال حاضر به عنوان توکن های ERC-20 یا BEP-20 وجود دارند و با نسبت 1: 1 با SXP در شبکه اصلی سولار تعویض می شوند؛ بنابراین کل عرضه Solar افزایش نخواهد یافت.

  چشم انداز آینده سولار چیست؟

  این ارز دیجیتال تلاش می کند تا یک پروژه طولانی مدت را با برداشتی جالب از همه مواردی که در حال حاضر در صنعت کریپتو مرسوم است، احیا کند. این موارد شامل NFT، متاورس و لانچ پد هستند. سازوکار اجماع و معماری بلاک چین آن از نظر ساختاری درست به نظر می رسد و باید با افزایش آگاهی از بلاک   «کربن خنثی» مطابقت داشته باشد؛ یعنی دستیابی به حالتی که انتشار دی اکسید کربن به صفر برسد.

  اینکه سولار بتواند به بالاترین سطح قبلی خود بازگردد، به عملکرد آن در نقشه راه بلندپروازانه اش بسیار وابسته است. بسیاری از بلاک چین های لایه یک برای کسب جایگاهی در بالاترین سطح رقابت کرده اند، اما تنها تعداد محدودی از آن ها می توانند به شکلی مطمئن با اتریوم به عنوان رهبر بازار برای برنامه های غیرمتمرکز رقابت کنند. اگر سولار واقعاً بتواند برنامه های گسترده خود را اجرا کند، می تواند  یکی از شگفتی های صعودی در میان زنجیره های L1 تا پایان سال 2022 باشد.

  سخن پایانی

  ارز دیجیتال سولار یک بلاک چین لایه یک منبع باز برای پرداخت های همتا به همتا و غیرمتمرکز است و بر الگوریتم اجماع اثبات سهام اجرا و توسط یک DAO اداره می شود. پایه اصلی این ارز دیجیتال، بلاک چین اثبات سهام آن به نام هسته سولار است. این انشعابی از بلاک چین آرک است که می تواند بسیار سریع، ماژولار، پایدار، کارآمد و کاملاً غیرمتمرکز باشد.

  این ارز دیجیتال تمرکز خود را بر ایجاد یک بلاک چین مبتنی بر اهداف جامعه منعطف کرده است. همچنین قصد دارد روزی با بلاک چین هایی مانند اتریوم و سولانا رقابت کند. از سوی دیگر این ارز دیجیتال برای راه اندازی بازار متاورس و NFT خود تلاش بسیاری کرده است؛ بازاری که ویژگی های SLP را ادغام کرده و به هنرمندان اجازه می دهد مجموعه های دیجیتالی خود را به فروش برسانند. اگر سولار بتواند برنامه های تعیین شده در نقشه راه خود را اجرا کند، می تواند یکی از شگفتی های صعودی در میان زنجیره های لایه ۱ تا پایان سال 2022 باشد.

  پرسش های متداول

  ۱. ارز دیجیتال سولار (SXP) چیست؟

  این ارز یک بلاک چین لایه یک منبع باز برای پرداخت های همتا به همتا و غیرمتمرکز است و براساس یک مکانیسم اجماع اثبات سهام اجرا و توسط یک DAO اداره می شود.

  ۲. ارز دیجیتال سولار چگونه کار می کند؟

  پایه و اساس اکوسیستم این ارز، بلاک چین اثبات سهام آن به نام هسته سولار است. این شبکه انشعابی از بلاک چین آرک است که وعده هایی مانند سرعت بالا، ماژولاربودن، پایداری، کارآمدی و غیرمتمرکز بودن را می دهد.

  ۳. پروتکل Side Ledger Protocol (SLP) چیست؟

  این پروتکل به کاربران اجازه می دهد توکن های قابل تعویض و غیرقابل تعویض در بلاک چین سولار ایجاد کنند؛ مشابه استاندارد ERC در اتریوم.

  ۴. توکن SXP چگونه کار می کند؟

  این توکن ابزار و حاکمیت شبکه است. تمام 480 میلیون SXP که در حال حاضر به عنوان توکن های ERC-20 یا BEP-20 وجود دارند با نسبت ۱: ۱ با SXP در شبکه اصلی سولار تعویض می شوند؛ بنابراین کل عرضه Solar افزایش نخواهد یافت.

  ۵. چشم انداز آینده سولار چیست؟

  این ارز دیجیتال تلاش می کند تا یک پروژه طولانی مدت را با برداشتی جالب از همه مواردی که در حال حاضر در صنعت کریپتو مرسوم است، احیا کند. اینکه سولار بتواند به بالاترین سطح خود برسد، به عملکرد آن بسیار وابسته است و اگر واقعاً بتواند برنامه های خود را اجرا کند، می تواند یکی از شگفتی های آینده بین زنجیره های L1 تا پایان سال 2022 باشد.