Lines_Background
مینی‌دوره رایگان درآمد روزانه ۱۰۰ دلار از فارکس
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایه
آموزش ترید از صفر صفر

صندوق سرمایه گذاری

Subscribing-to-partial-funds
همه چیز درباره پذیره نویسی صندوق‌های...

یکی از انواع صندوق های سرمایه گذاری، صندوق های بخشی هستند که به طور خاص، بر یک صنعت فعالیت می کنند. این صندوق ها، شرایط مناسبی را برای سرمایه گذارانی فراهم می کنند که به صنعتی خاص علاقه و توجه دارند. همچنین صندوق های سرمایه گذاری، از نوع صندوق های قابل معامله یا ETF هستند. بازدهی بالای این صندوق ها، باعث جلب توجه سرمایه گذارانی شده است که به آینده برخی صنایع کشور امید داشته و علاوه بر تمایل به کسب سود بالا، به دنبال سرمایه گذاری تخصصی بر صنعتی خاص هستند. به همین دلیل، قصد داریم تا در این مقاله شما را با تمامی موارد مربوط به پذیره نویسی صندوق های بخشی آشنا کنیم؛ با ما همراه باشید.

صندوق های بخشی چیست؟

این صندوق ها که با نام Sector founds نیز شناخته می شوند، از نوع صندوق های قابل معامله یا ETF هستند که عموما هر یک از آن ها به صنعتی خاص تعلق دارند. این صندوق ها به قدری حائز اهمیت هستند که بخشی از اقتصاد یک کشور، در آن ها سرمایه گذاری می کنند؛ برای مثال، صندوق های بخشی، می توانند در صنایع مختلفی مانند فلزات اساسی، تکنولوژی، مواد غذایی، پتروشیمی و… سرمایه گذاری کنند.

یکی از اهداف تشکیل این صندوق ها، بازدهی بالاتر آن هاست. این صندوق ها، به سرمایه گذاران فرصت می دهند تا با سرمایه گذاری روی صنعتی خاص، بازدهی کاملی به دست آورده و سود خوبی کسب کنند. البته نباید فراموش کرد این صندوق ها به دلیل تمرکز بر صنعتی خاص، بیشتر در معرض نوسان ها و ریسک های صنعتی هستند.

«البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که میزان ریسک این صندوق ها، از صندوق های سهامی و مختلط بسیار بالاتر است. البته در مقابل، میزان سود این صندوق ها نیز به میزان قابل توجهی از صندوق های سهامی و مختلط بیشتر است.»

صندوق های بخشی

شرایط پذیره نویسی صندوق های بخشی چیست؟

برای پذیره نویسی این صندوق ها، می توانید بعد از دریافت کد بورسی، به کارگزاری مورد نظر خود مراجعه کرده و سپس نام نماد مورد نظر خود را انتخاب کنید. برای مثال، اگر به دنبال سرمایه گذاری در صندوق بخشی استیل هستید، می توانید نام استیل را جست و جو کرده و سهام این صندوق را بخرید.

حداقل مقدار خرید واحد صندوق های بخشی متنوع است؛ اما با این حال، شما می توانید با حداقل ۱۰۰ هزار تومان در صندوق بخشی استیل یا صندوق بخشی پتروشیمی با نام آگاه، سرمایه گذاری کنید.

زمان پذیره نویسی صندوق های بخشی چقدر است؟

زمان پذیره نویسی این صندوق ها، متنوع بوده و آخرین پذیره نویسی آن ها مربوط به صندوق استیل مفید بود که از شنبه ۱۷ تیرماه ۱۴۰۲ آغاز شده و در حال حاضر به پایان رسیده است.

انواع صندوق های سرمایه گذاری بخشی

اگر بخواهیم از انواع صندوق های سرمایه گذاری بخشی صحبت کنیم، باید از شناخته شده ترین صندوق های بخشی در جهان حرف بزنیم. این صندوق ها عبارت اند از:

 • Energy Select Sector SPDR Fund
 • Utilities Select Sector SPDR Fund
 • Financial Select Sector SPDR Fund
 • Industrial Select Sector SPDR Fund
 • Technology Select Sector SPDR Fund۵
 • Health Care Select Sector SPDR Fund
 • Consumer Staples Select Sector SPDR Fund

انواع صندوق ها

مزایای سرمایه گذاری در صندوق های بخشی

مزایای سرمایه گذاری در این صندوق ها، نکته ای است که با دانستن آن هر سرمایه گذار با خیال آسوده تر و بهتر در این صندوق ها سرمایه گذاری می کند. یکی از ویژگی های این صندوق ها متنوع سازی سرمایه است. با این ویژگی، سبد دارایی سرمایه گذاران متنوع تر شده و از این رو امکان سودآوری نیز بالا می رود؛ زیرا سرمایه گذار می تواند با مقدار هزینه اندک، در بهترین شرکت های یک صنعت خاص، سرمایه گذاری کند.

ویژگی بعدی صندوق های بخشی پتانسیل بالایی است که این صندوق ها برای بازدهی دارند؛ از آنجاکه آن ها در صنعتی خاص سرمایه گذاری می کنند، پتانسیل بیشتری به منظور کسب سود برای سرمایه گذاران خود دارند و می توانند بازدهی بیشتری در مقایسه با صندوق های سهامی و مختلط داشته باشند.

امکان سرمایه گذاری در بخش های خاص نیز از مزایایی است که نباید درباره صندوق های بخشی از آن غافل شد. این ویژگی، برای سرمایه گذارانی که به یک یا چند صنعت علاقه دارند، بسیار قابل توجه است.

سرمایه گذاری که به سمت صندوق های بخشی متمایل می شود، می تواند در سبد دارایی خود در چند صنعت مختلف مانند فلزات اساسی، صنایع غذایی، معدنی، دارویی و… را سرمایه گذاری کند. در این حالت، نه تنها سود بالاتری کسب می کند، بلکه ریسک پایین تری نیز خواهد داشت.

ترکیب دارایی های صندوق های سرمایه گذاری بخشی

ترکیب دارایی های این صندوق ها در ایران، به این صورت است که باید حداقل ۷۰٪ از دارایی خود را در صنعتی خاص سرمایه گذاری کنند. در کنار آن، حداکثر 10٪ کل دارایی صندوق می تواند در سهام سایر صنایع نیز سرمایه گذاری شود. به طورکلی، اگر بخواهیم در یک نگاه به ترکیب دارایی های صندوق های بخشی اشاره کنیم باید بگوییم:

دارایی سهامی صندوق های بخشی

 • ۷۰٪ از سهام و حق تقدم در یک صنعت
 • حداقل ۱۰٪ از سهام و حق تقدم در سایر صنایع

سایر دارایی های صندوق های بخشی

 • حداکثر ۵٪ گواهی سپرده کالایی
 • حداکثر ۱۵٪ اوراق با درآمد ثابت و بدون ریسک

دارایی های صندوق

نقش صندوق های بخشی در بازارهای جهانی

نقش این صندوق ها در بازارهای جهانی، پررنگ و قابل تأمل است. بد نیست بدانید طبق آخرین آمار در کشور آمریکا، ۷۴۷ صندوق بخشی در حال فعالیت هستند که ارزش تحت مدیریت آن ها، حدود ۷۶۲ میلیارد است. البته باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که همه صندوق ها از نوع قابل معامله و ETF هستند.

صندوق های بخشی برای چه کسانی مناسب تر است؟

اگر شما سرمایه گذاری هستید که به صنعتی خاص علاقه دارید، به بخشی از آینده نظام اقتصادی امیدوارید، ریسک پذیرید و به طور تخصصی به سرمایه گذاری می پردازید، باید گفت این صندوق ها یکی از گزینه های ایده آل برای شما خواهند بود.

این صندوق ها به دلیل فراهم کردن شرایطی دو سر برد برای سرمایه گذاران و صنایع، یکی از روش های مورد توجه سرمایه گذاری است. سرمایه گذاران با دادن نقدینگی لازم برای پروژه ها در صندوق های بخشی هم به رشد و پیشرفت این صندوق ها کمک می کنند و هم سود به دست می آورند؛ این یعنی این سرمایه گذاری برد-برد.

جمع بندی

صندوق های بخشی نوعی صندوق سرمایه گذاری هستند که عمده دارایی های خود را به صنعتی خاص اختصاص می دهند. این صندوق ها به دلیل تنوع سرمایه گذاری، پتانسیل بالاتری برای سوددهی داشته و مناسب کسانی هستند که به سرمایه گذاری در صنعتی خاص علاقه دارند و به دنبال سرمایه گذاری حرفه ای و تخصصی می گردند.

در حال حاضر، دو صندوق استیل (فعال در صنعت فلزات اساسی) و صندوق بخشی آگاه (فعال در صنعت پتروشیمی)، دو صندوق بخشی در ایران هستند که افراد می توانند با حداقل مبلغ ۱۰۰ هزار تومان در این صنایع با پذیره نویسی اقدام به سرمایه گذاری کنند.

پرسش های متداول

این صندوق ها که به آن ها Sector founds هم گفته می شود از صندوق های قابل معامله یا ETF هستند که به طور خاص بر یک صنعت فعالیت می کنند و شرایط مناسبی را برای سرمایه گذارانی که به صنعتی خاص علاقه دارند، فراهم می کنند.

برای پذیره نویسی این صندوق ها می توانید بعد از دریافت کد بورسی، به کارگزاری مورد نظر خود مراجعه کرده و سپس نام نماد مورد نظر خود را انتخاب کنید.

زمان پذیره نویسی این صندوق ها متنوع است و آخرین پذیره نویسی آن ها مربوط به صندوق استیل مفید بود که از شنبه ۱۷ تیرماه ۱۴۰۲ آغاز شده و در حال حاضر به پایان رسیده است.

ادامه مطلب
صندوق استیل چیست؟ مزایا، کاربردها و راهنمای جامع
صندوق استیل چیست؟ مزایا، کاربردها و...

فلزات اساسی یکی از صنایعی است که در سال های اخیر بازدهی بالاتری به نسبت شاخص کل بورس داشتند. فلزات درواقع دومین گروه بزرگ بازار سرمایه از لحاظ ارزش بودند که امکان سرمایه گذاری و کسب بازدهی را برای سرمایه گذاران فراهم کردند.

با تشکیل صندوق بخشی استیل، امکان کسب سود از مجموعه از سهام ارزشمند فلزات اساسی به وجود آماده است. این صندوق تحت مدیریت سبدگردان مفید بوده و ترکیبی از سهم های فلزی بازار را در اختیار سرمایه گذاران قرار داده است.

در ادامه این مقاله درباره صندوق بخشی، ترکیب دارایی ها در صندوق استیل، مزایای این صندوق و نحوه پذیره نویسی این صندوق صحبت خواهیم کرد.

صندوق بخشی چیست؟

صندوق بخشی (Sector Funds) یا صندوق سرمایه گذاری بخشی یکی از انواع صندوق های سرمایه گذاری است که به طور خاص در نوعی صنعت سرمایه گذاری می کند؛ برای مثال صندوق بخشی استیل، در صنعت فلزات اساسی سرمایه گذاری کرده است. صندوق بخشی های دیگر می توانند در صنایع دیگر مانند پتروشیمی، املاک، غذایی و تکنولوژی و سایر صنایع سرمایه گذاری کنند.

سرمایه گذاری در فلزات چگونه است؟

ممکن است این سؤال برای شما نیز پیش آمده باشد که سرمایه گذاری در فلزات چگونه است. باید گفت یکی از مزایای صندوق های بخشی ایجاد تنوع در بازار بورس است. این مسئله سبب می شود سلیقه های مختلف سرمایه گذاران در بازار بورس برطرف شود.

صندوق بخشی فلزات که با نام صندوق استیل شناخته می شود در راستای همین تنوع بخشی در بازار بورس بوده و با سرمایه گذاری در سهام شرکت های تولیدکننده فلزات ارزشمند سبب می شود سلایق مختلف سرمایه گذاران در بازار برطرف شود.

با این کار ریسک سرمایه گذاری مستقیم در سهم های تکی کاهش می یابد و در مقابل سود و بازدهی بیشتر می شود.

گفتنی است صنعت فلزات اساسی با داشتن 2/16 درصد از ارزش کل بازار، دومین صنعت بزرگ بازار سرمایه محسوب می شود و شرکت های حاضر در این صنعت از سهام بنیادی و ارزشمندی برخوردارند. فلزات اساسی ۲۶ نماد بورسی و ۲۳ نماد فرابورسی دارند.

سرمایه گذاری در فلزات چگونه است؟

ترکیب دارایی صندوق استیل چگونه است؟

ترکیب دارایی این صندوق به صورتی است که حداقل ۷۰ درصد از دارایی آن به موجودی در فلزات اساسی و حداکثر ۳۰ درصد آن به سایر صنایع تعلق دارد. مابقی بخش های دارایی این صندوق به دیگر دارایی ها مانند طلا، اوراق بهادار، اوراق قرضه و غیره اختصاص می یابد.

مزایای صندوق استیل چیست؟

یکی از مزایای بسیار مهم این صندوق، نقدشوندگی بالای آن است. این ویژگی در کنار سرمایه گذاری آسان و مدیریت حرفه ای از مزایای بسیار مهم این صندوق به شمار می رود. سرمایه گذاران می توانند با حداقل میزان سرمایه در یکی از پرپتانسیل ترین صنایع کشور سرمایه گذاری کنند.

ترکیب دارایی صندوق استیل چگونه است؟

پذیره نویسی صندوق استیل چگونه است؟

پذیره نویسی این صندوق در حال حاضر به پایان رسیده است. این پذیره نویسی در شنبه ۱۷ تیرماه ۱۴۰۲ انجام شد. با این حال سرمایه گذاران می توانند بعد از شروع معاملات ثانویه واحدهای صندوق را براساس قیمت روز خریداری کنند. حداقل میزان سرمایه گذاری در صندوق بخشی استیل ۱۰۰ هزار تومان بوده و سرمایه گذاران می توانند واحدهای این صندوق را خریداری کنند.

جمع بندی

صندوق استیل نوعی از صندوق های بخشی است. صندوق های بخشی نوعی از صندوق های سرمایه گذاری هستند که بر سهام یک صنعت خاص تمرکز می کنند. این صندوق ها در دسته صندوق های قابل معامله یا ETF قرار می گیرند.

یکی از صندوق های بخشی صندوق استیل است که بر صنعت فلزات اساسی متمرکز است. از مزایای این صندوق می توان به قابلیت نقدشوندگی بالا در کنار سرمایه گذاری آسان و مدیریت حرفه ای اشاره کرد. همچنین افراد می توانند با میزان سرمایه کم در صنعت فلزات اساسی که یکی از ارزشمندترین صنایع کشور به شمار می رود سرمایه گذاری کنند.

برای خرید صندوق استیل افراد می توانند پس از شروع معاملات ثانویه، واحدهای این صندوق را براساس قیمت روز خریداری کنند.

پرسش های متداول

نوعی از صندوق های بخشی است که بر سهام صنعت فلزات اساسی متمرکز است. صندوق بخشی استیل در ذیل صندوق های قابل معامله یا ETF قرار می گیرد.

نقد شوندگی بالا، سرمایه گذاری آسان و مدیریت حرفه ای از مزایای این صندوق به شمار می رود.

حداقل ۷۰ درصد دارایی تحت مدیریت این صندوق به سهام و حق تقدم در سهام موجود در صنعت فلزات اساسی و حداکثر ۳۰ درصد به سایر صنایع تعلق دارد.

ادامه مطلب
فراصندوق چیست؟ | راهنمای کامل و جامع
فراصندوق چیست؟ | راهنمای کامل و...

جملۀ معروفی در دنیای سرمایه گذاری وجود دارد که می گوید: «هیچوقت همۀ تخم مرغ هایت را در یک سبد نگذار». این جمله درواقع بیانگر اهمیت تنوع بخشی در سرمایه گذاری است؛ به این معنا که بهتر است سرمایه گذاران سرمایه های خود را در بازارهای مختلفی سرمایه گذاری کنند تا ریسک سرمایه گذاری و البته سوددهی بالاتری را تجربه کنند. یکی از روش هایی که ریسک سرمایه گذاری را تا حد بسیار معقولی پایین می آورد، صندوق های سرمایه گذاری است. صندوق های سرمایه گذاری درواقع روش غیرمستقیم سرمایه گذاری در بورس هستند و افراد می توانند با خرید واحدهای صندوق های سرمایه گذاری ای همچون درآمد ثابت، سهامی، مختلط و… سرمایۀ خود را به افراد مجرب و حرفه ای بسپارند. اما روش دیگری وجود دارد که به جای خرید واحدهای یک صندوق، دارایی های خود را در صندوق های مختلف سرمایه گذاری کنیم. مثلاً به جای آنکه همۀ دارایی خود را در خرید صندوق های با درآمد ثابت خرج کنیم، این دارایی را در انواع صندوق ها سرمایه گذاری کنیم. در این شرایط، حتی در حالت رکود بازار، بازار همچنان سرمایۀ ما را حفظ خواهد کرد و این ریسک سرمایه گذاری را تا حد بسیار مطلوبی پایین می آورد. فراصندوق ها یا صندوق صندوق ها یا صندوق در صندوق ماهیتی این چنین دارد. در این مقاله، به بررسی بیش تر فراصندوق، مزایا و معایب، اهمیت آن و ریسک های موجود فراصندوق ها می پردازیم. همراه ما باشید.

فراصندوق (FOF) چیست؟

صندوق در صندوق (FoF) یا فراصندوق (Fund of Funds)، یک روش سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری است. در این روش، به جای سرمایه گذاری مستقیم در دارایی ها می توان با داشتن یک فراصندوق (FOF) به مجموعه ای از صندوق های سرمایه گذاری دسترسی داشت. درواقع، در این روش به جای سرمایه گذاری در یک صندوق، می توان در چندین صندوق متنوع سرمایه گذاری کرد.

فراصندوق ها به طور عمومی توسط یک شرکت سرمایه گذاری مدیریت می شوند و سرمایه گذاران به جای خرید و فروش دارایی های مستقیم، در فراصندوق سرمایه گذاری می کنند. شرکتی که مدیریت صندوق را برعهده دارد، درواقع مدیر سرمایه گذاری بوده و مسئول انتخاب و سرمایه گذاری در صندوق های دیگر است.

یکی از مزایای اصلی استفاده از فراصندوق یا صندوق در صندوق تنوع سرمایه گذاری، حمایت از حجم کوچکی از سرمایه گذاران، مدیریت حرفه ای سرمایه و کاهش ریسک سرمایه گذاری است. درواقع با سرمایه گذاری در یک فراصندوق، سرمایه گذاران می توانند به صورت غیرمستقیم در دارایی های متنوعی همچون سهام، اوراق بهادار، طلا و… سرمایه گذاری کنند. در این شرایط، ریسک سرمایه گذاری پایین تر است و در مقابل، سود سرمایه گذاری افزایش می یابد.

فراصندوق (FOF) چیست؟

انواع صندوق در فراصندوق

فراصندوق ها انواع مختلفی دارند. هر یک از انواع فراصندوق ها در نوع خاصی از صندوق ها سرمایه گذاری می کنند. انواع فراصندوق ها عبارتند از:

 • mutual fund FOF یا فرا صندوق های سرمایه گذاری مشترک
 • VC FOF یا فراصندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر
 • investment trust FOF یا فراصندوق های امانت داری سرمایه گذاری
 • hedge fund FOF یا فرا صندوق های سرمایه گذاری پوشش ریسک
 • private equity FOF یا فراصندوق های سرمایه گذاری خصوصی

فراصندوق چگونه کار می کند؟

فراصندوق ها (Fund of Funds) عموماً توسط شرکت های مدیریت سرمایه گذاری تأسیس و اداره می شوند. روند کار فراصندوق ها به این شکل است که ابتدا شرکت مدیریت فراصندوق، براساس استراتژی خود در سرمایه گذاری، تعدادی صندوق برای سرمایه گذاری انتخاب می کند. این صندوق ها می تواند شامل صندوق های سهامی، صندوق های مختلط، صندوق طلا و سایر صندوق های سرمایه گذاری باشد. سپس فراصندوق، سرمایۀ سرمایه گذاران را جمع آوری می کند. سرمایه گذاران هم می توانند شامل افراد حقیقی و افراد حقوقی همچون سازمآن ها، صندوق های بازنشستگی و… باشند. دارایی های سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در صندوق های مختلف استفاده می شود.

پس از جمع آوری سرمایه، سرمایه ها بین صندوق های سرمایه گذاری ای که توسط مدیر فراصندوق انتخاب شده است، توزیع می شود. نحوۀ توزیع این سرمایه نیز بستگی به استراتژی و سیاست فراصندوق دارد. هدف اصلی توزیع سرمایه، تنوع سرمایه گذاری و کاهش ریسک برای سرمایه گذاران است.

فراصندوق چگونه کار می کند؟

مدیریت و پیگیری سرمایه گذاری بر عهدۀ مدیریت فراصندوق است. مدیران شرکت فراصندوق در قبال تحلیل عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلف، پیگیری سرمایه گذاری و اتخاذ تصمیمات مربوط به تغییر سبد سرمایه گذاری و همچنین تنظیم استراتژی سرمایه گذاری مسئولند و همگی این اقدامات بر عهدۀ آن هاست.

یکی از دیگر مسئولیت های شرکت فراصندوق، ارائۀ گزارش های عملکرد و نتایج سرمایه گذاری به سرمایه گذاران به صورت دوره ای است. این گزارش ها اطلاعاتی دربارۀ عملکرد صندوق های سرمایه گذاری و نحوۀ توزیع آن ها دارد و باعث می شود سرمایه گذاران با استراتژی و سیاست فراصندوقی ای که سرمایه های خود را به آن سپرده اند، آشنا شوند.

به طور کلی، سرمایه گذاری در فراصندوق باعث می شود که افراد حقیقی و حقوقی به صورت غیرمستقیم در چندین صندوق سرمایه گذاری کنند و از تنوع سرمایه گذاری و مدیریت حرفه ای سرمایه بهره ببرند.

مزایا و معایب فراصندوق ها چیست؟

فراصندوق ها (Fund of Funds) دارای مزایا و معایب خاصی هستند. در زیر، مزایا و معایب این ساختار سرمایه گذاری را بررسی می کنیم:

مزایا:

 1. تنوع سرمایه گذاری: فراصندوق ها این امکان را به سرمایه گذاران می دهند تا در چندین صندوق سرمایه گذاری مختلف سرمایه گذاری کنند. این تنوع باعث کاهش ریسک و افزایش فرصت های سرمایه گذاری می شود.
 2. مدیریت حرفه ای سرمایه: با سرمایه گذاری در فراصندوق، سرمایه گذاران از مزیت مدیریت حرفه ای سرمایه گذاری بهره مند می شوند. مدیران صندوق ها افراد متخصص بازار در تحلیل و انتخاب صندوق های مناسب برای سرمایه گذاری و مدیریت کردن سرمایه هستند و از این رو بخش بزرگی از دغدغۀ سرمایه گذاران برای مدیریت سبد سرمایه شان را رفع می کنند.
 3. دسترسی آسان به بازارهای مختلف: با استفاده از فراصندوق ها، سرمایه گذاران به صورت غیرمستقیم به بازارهای مختلف دسترسی پیدا می کنند. این مسئله باعث می شود تا سرمایه گذاران به راحتی در صندوق های سهامی، مختلط و دیگر صندوق های سرمایه گذاری، سپرده گذاری کنند.
 4. حمایت از مبالغ کم سرمایه گذاران: یکی از مزایای بسیار مهم فراصندوق ها، امکان سرمایه گذاری با مبلغ کم در صندوق های بزرگ تر است. با این قابلیت، مشتریانی که دارای سرمایۀ اندکی هستند هم می توانند در صندوق های بزرگ سرمایه گذاری کنند و سود به دست بیاورند. به عنوان مثال، یک سرمایه گذار با سرمایۀ کم نمی تواند به صورت مستقیم در صندوق های خارجی سرمایه گذاری کند، اما با سرمایه گذاری در فراصندوق می تواند به طور غیرمستقیم در این صندوق ها سرمایه گذاری کند.

مزایا و معایب فراصندوق ها چیست؟

اما در کنار این مزایا، فراصندوق ها معایبی نیز دارند:

 1. هزینه های مضاعف: سرمایه گذاران فراصندوق ها، علاوه بر هزینۀ مدیریت صندوق های سرمایه گذاری، هزینۀ مدیریت سرمایه را پرداخت می کنند. این هزینه ها ممکن است بر روی بازدهی نهایی سرمایه گذاری تأثیر منفی داشته باشند.
 2. عدم کنترل مستقیم بر سرمایه گذاری: با سرمایه گذاری در فراصندوق، سرمایه گذاران کنترل مستقیم بر سرمایه گذاری خود را از دست می دهند. تصمیمات سرمایه گذاری نهایی توسط مدیران فراصندوق گرفته می شود و سرمایه گذاران تنها در سطح فراصندوق دارای حق تصمیم گیری هستند.
 3. احتمال همپوشانی سرمایه گذاری: یکی از معایب فراصندوق ها، احتمال وجود همپوشانی در سرمایه گذاری است. به عبارتی، ممکن است صندوق های سرمایه گذاری موجود در فراصندوق در همان دارایی ها سرمایه گذاری کنند که منجر به تکرار سرمایه گذاری و همپوشانی ناخواسته شود.
 4. نقص های اطلاعاتی: سرمایه گذاران در فراصندوق ها نمی توانند به صورت مستقیم از اطلاعات صندوق های سرمایه گذاری استفاده کنند. آن ها معمولاً به گزارش هایی که توسط شرکت مدیریت فراصندوق ارائه می شوند، دسترسی دارند که ممکن است نقص هایی در اطلاعات واقعی صندوق های سرمایه گذاری وجود داشته باشد.

نحوه سرمایه گذاری در فراصندوق

تفاوتی بین نحوۀ سرمایه گذاری در فراصندوق با سرمایه گذاری در سایر صندوق ها وجود ندارد. فراصندوق ها به دو شکل قابل معامله یا ETF و صدوری ابطالی در بازار بورس مشغول به فعالیت هستند. برای خرید فراصندوق های صدوری و ابطالی می توان به سایت فراصندوق مورد نظر مراجعه کرد. همچنین برای سرمایه گذاری در فراصندوق ETF نیز باید از سامانۀ معاملات آنلاین هر شخص اقدام به خرید فراصندوق موردنظر کرد.

نحوه سرمایه گذاری در فراصندوق

ریسک فراصندوق ها چگونه است؟

همانگونه که بالاتر گفتیم، یکی از مزایای فراصندوق ها کاهش ریسک سرمایه گذاری است. به طور کلی، کاهش ریسک یکی از ماهیت های ایجاد صندوق های سرمایه گذاری است و این مسئله دربارۀ فراصندوق ها نیز صدق می کند. اما با توجه به روند بازار عرضه و تقاضا، فراصندوق ها نیز می توانند ریسک های مختلفی داشته باشند:

 1. ریسک همپوشانی سرمایه گذاری: ریسک همپوشانی زمانی به وجود می آید که صندوق های مختلف یک فراصندوق، در دارایی های یکسانی سرمایه گذاری کنند. اگر این همپوشانی بیش از حد باشد، ممکن است سبب کاهش تنوع سرمایه گذاری و افزایش ریسک کلی فراصندوق شود.
 2. ریسک عملکرد صندوق های تحت مدیریت: عملکرد صندوق های سرمایه گذاری تحت مدیریت فراصندوق می تواند تأثیر مستقیمی بر عملکرد کلی فراصندوق داشته باشد. اگر یکی از صندوق های تحت مدیریت عملکرد خوبی نداشته باشد، ممکن است مانع بازدهی مناسب فراصندوق شود.
 3. ریسک عدم تطابق با هدف سرمایه گذاری: اگر سرمایه گذاران هدف ها و استراتژی های فراصندوق را به طور کامل درک نکنند و با ساختار و سیاست سرمایه گذاری فراصندوق مطابقت نداشته باشند، ممکن است عدم تطابقی بین انتظارات سرمایه گذار و عملکرد واقعی فراصندوق ایجاد شود که این مسئله به طور مستقیم بر بازدهی فراصندوق اثرگذار است.
 4. ریسک عملکرد بازار: عملکرد فراصندوق ها به طور مستقیم تحت تأثیر عملکرد بازار و شرایط اقتصادی قرار می گیرد. درصورتی که بازار سهام یا سایر کلاس های دارایی تحت تأثیر شرایط نامساعد قرار بگیرد، فراصندوق نیز ممکن است در عملکرد خود تحت تأثیر قرار گیرد.
 5. ریسک هزینه ها: هزینه های مدیریتی و عملکردی مرتبط با فراصندوق ها می تواند تأثیر قابل توجهی بر بازدهی سرمایه گذاری داشته باشد. هزینه ها ممکن است درصد کسری مستقیمی را از بازدهی سرمایه گذاری ایجاد کنند.

مهم است به خاطر داشته باشید که ریسک ها و بازدهی ها ممکن است بستگی به سیاست سرمایه گذاری، نوع صندوق های سرمایه گذاری مورد انتخاب و همچنین شرایط بازار داشته باشند. همچنین، مقیاس سرمایه گذاری و دسترسی به اطلاعات کامل دربارۀ فراصندوق ها نیز نقش مهمی در ارزیابی ریسک ها و مزایای احتمالی آن ها دارد.

ریسک فراصندوق ها چگونه است؟

چه فراصندوق هایی در ایران وجود دارد؟

پدیدۀ فراصندوق ها در ایران پدیده ای بسیار نوظهور بوده و تازه از سال ۱۳۹۷ در ایران به وجود آمده است. سازمان بورس و اوراق بهادار ساختار فراصندوق ها را در همان سال ابلاغ کرد و تا امروز تنها فراصندوق بازار بورس ایران با نام صندوق سرمایه گذاری ثروت فراستارگان تأسیس شده است. فراصندوق ستارگان از سال ۹۸ تأسیس شد و در آبان ۹۸ اولین پذیره نویسی خود را انجام داد.

با مشارکت ستاد اجرایی فرمان امام، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه آزاد اسلامی، در نهایت در دی ماه ۱۳۹۸ فراصندوق ثروت ستارگان با سرمایۀ اولیۀ ۵۰۰۰ میلیارد ریال مجوز فعالیت خود را دریافت کرد و از همان تاریخ شروع به کار کرد.

هدف اصلی این فراصندوق، درواقع سرمایه گذاری غیرمستقیم در کسب و کارهای دانش بنیان بود. به همین دلیل است که این صندوق را نوعی صندوق جسورانه نامیده اند. صندوق های جسورانه با نام صندوق های کارآفرینی نیز شناخته می شوند؛ زیرا این نوع صندوق ها ریسک بالا اما در صورت موفقیت، بازدهی بسیار بالایی دارند.

سرمایه گذاری فراصندوق ستارگان به این صورت است که حداقل ۸۵درصد از منابع خود را در صندوق های مجوزدار سرمایه گذاری می کند. ۶۰درصد از این نسبت، در صندوق های جسورانه و خصوصی و حداکثر ۳۰درصد در صندوق های بادرآمد ثابت، سهامی و مختلط سرمایه گذاری می شود.

چه فراصندوق هایی در ایران وجود دارد؟

جمع بندی

سعی کردیم در این مقاله دربارۀ فراصندوق ها صحبت کنیم. فراصندوق روشی برای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری است که دارایی های افراد را در صندوق های مختلف سرمایه گذاری می کند. به همین علت می توان گفت که فراصندوق متشکل از چند صندوق است و شاید به همین علت است که به آن صندوق صندوق ها نیز گفته می شود. فراصندوق جایگزین مناسبی برای سرمایه گذاری مستقیم در انواع صندوق های سرمایه گذاری است.

تنوع سرمایه گذاری، مدیریت حرفه ای سرمایه، دسترسی آسان به بازارهای مختلف و سازگار بودن با سرمایه های اندک برای سرمایه گذاری از مزایای بسیار خوب فراصندوق هاست. در حال حاضر، تنها فراصندوق موجود در ایران، فراصندوق ستارگان است که از سال ۹۸ فعالیت خود را آغاز کرده است. نحوۀ ثبت نام در فراصندوق ها تفاوتی با ثبت نام در صندوق های سرمایه گذاری دیگر ندارد و می توان با همان روش در فراصندوق ها نیز اقدام به سرمایه گذاری کرد.

سوالات متداول

فراصندوق یک روش سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری است که به جای سرمایه گذاری مستقیم در دارایی ها می توان با داشتن یک فراصندوق به مجموعه ای از صندوق های سرمایه گذاری دسترسی داشت.

نحوۀ سرمایه گذاری در فراصندوق تفاوتی با سرمایه گذاری در سایر صندوق ها ندارد. فراصندوق ها به دو شکل قابل معامله (ETF) و صدوری ابطالی در بازار بورس مشغول به فعالیت هستند.

پدیدۀ فراصندوق ها در ایران پدیده ای بسیار نوظهور بوده و تا امروز تنها فراصندوق بازار بورس ایران، صندوق سرمایه گذاری ثروت فراستارگان است.

ادامه مطلب
معرفی صندوق سرمایه گذاری زرفام
معرفی صندوق سرمایه گذاری زرفام

طلا همیشه به عنوان یک کالای باارزش برای سرمایه گذاری معرفی شده است، اما ارزش این کالای گران بها به خصوص برای افرادی که در کشورهای با اقتصاد ضعیف زندگی می کنند بالاست؛ به همین دلیل افرادی که در ایران زندگی می کنند (به دلیل اقتصاد ضعیف کشور) همواره به دنبال راهی هستند تا بتوانند ارزش سرمایه خود را حفظ کنند یا حتی سودی به دست آورند.

خرید طلا به سرمایه و همچنین دانش کافی نیاز دارد تا بیشترین سود را برای فرد داشته باشد. متأسفانه هر کسی چنین مهارتی ندارد، اما هر فردی که دارای کد معاملاتی باشد می تواند واحدهای صندوق سرمایه گذاری زرفام را با مبلغ کم خریداری کند. اگر شما هم قصد خرید طلا از طریق بورس را دارید بهتر است این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

ویژگی های صندوق سرمایه گذاری زرفام

صندوق طلای زرفام آشنا نیز مانند دیگر صندوق های با پشتوانه طلا سعی دارد سرمایه افراد را جمع آوری و مدیریت کند و البته با آگاهی به این موضوع که این سرمایه گذاری نیز ریسک دارد، بالاترین میزان سود را برای خریداران واحد صندوق ایجاد کند. در ادامه مشخصات و ویژگی های جزئی تری از این صندوق سرمایه گذاری را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

 • صندوق زرفام آشنا از نوع قابل معامله (ETF) است و همین موضوع سهولت استفاده از آن را برای کاربران دوچندان کرده است؛ زیرا هر شخص تنها با ثبت نام و احراز هویت در سایت سجام و سپس ثبت نام در یکی از کارگزاری های معتبر می تواند برای صدور واحدهای این صندوق اقدام کند.
 • هر سرمایه گذار می تواند تنها با در اختیار داشتن 500 هزار تومان واحدهای این صندوق را خریداری کند (در زمان نگارش این مقاله قیمت صدور هر واحد صندوق زرفام آشنا معادل 21.781 ریال است).
 • صندوق زرفام یکی از جدیدترین صندوق ها با پشتوانه طلاست که فعالیت خود را از 25 خرداد سال 1401 آغاز کرد. البته مسئولان این صندوق در تاریخ 01/07/1393 مجوز صندوق را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت کردند.
 • گواهی سپرده کالایی سکه طلا، اوراق مشتقه مبتنی بر سکه طلا، قراردادهای مشتقه مبتنی بر سکه طلا و قراردادهای اختیار معامله سکه طلا از جمله مهم ترین بخش های این صندوق هستند که در این میان بیشترین حجم نیز مربوط به گواهی سپرده کالایی سکه طلا با حداقل 70 درصد از ارزش کل دارایی های صندوق است.

در ادامه می توانید مشخصات مهمی را درباره این صندوق مشاهده کنید، اما در صورت نیاز امکان مطالعه و بررسی وب سایت و همچنین امیدنامه و اساسنامه صندوق نیز برای سرمایه گذاران فراهم شده است. دسترسی به تمام این اطلاعات و اسناد از طریق آدرس اینترنتی www.goldfund.ir صورت می گیرد.

نوع صندوق اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلا
تاریخ شروع فعالیت 25/03/1401
بازارگردان صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم
مدیر صندوق شرکت سبدگردان سهم آشنا
متولی صندوق مؤسسه حسابرسی و خدمات رهیافت و همکاران
حسابرس مؤسسه حسابرسی رازدار
مدیران سرمایه گذاری محمدرضا اسلامی، محمدجواد کشاورز، پیمان تاتائی

 

برای دانلود فایل های اساسنامه و امیدنامه صندوق پس از مراجعه به وب سایت صندوق زرفام باید نشان گر ماوس خود را روی تب «درباره ما» از نوار بالای صفحه قرار دهید و سپس از منویی که برای شما باز می شود بخش مورد نظر خود را انتخاب کنید.

ویژگی های صندوق سرمایه گذاری زرفام

مزایای سرمایه گذاری در صندوق زرفام

 • سرمایه گذاری با مبلغ پایین: هر سرمایه گذار می تواند با 500 هزار تومان (البته در زمان نگارش این مقاله)، اقدام به خرید واحدهای صندوق زرفام کند؛ درحالی که برای خرید سکه های طلا باید سرمایه بیشتری داشته باشید.
 • صندوق سرمایه گذاری زرفام مجوزهای لازم را از سازمان بورس و اوراق بهادار و دیگر نهادهای ناظر دریافت کرده است؛ بنابراین هر سرمایه گذار می تواند با خیالی آسوده اقدام به خرید واحدهای صندوق کند؛ درحالی که با خرید طلای فیزیکی ممکن است کلاه برداران طلای تقلبی را به شما بفروشند.
 • فرایند ساده خرید واحدهای صندوق طلا نیز یکی از مزایای آن به شما می رود. درواقع شما می توانید در هر مکانی که هستید و با اتصال به اینترنت در ساعات مجاز خرید صندوق های طلا (12 الی 16) همچنین از طریق کارگزاری معتبری که در آن ثبت نام کرده اید، برای خرید واحدهای صندوق اقدام کنید.
 • متخصصان اقتصادی و کارشناسان خبره مدیریت و بازارگردانی صندوق زرفام را بر عهده دارند؛ بنابراین شما می توانید مطمئن باشید با وجود ریسک های بازار طلا، بهترین نتایج به کمک متخصصان این حوزه برای شما به دست خواهد آمد.

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری زرفام

سرمایه گذاران می توانند از طریق کد معاملاتی خود در کارگزاری های معتبر، برای خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری اقدام کنند. نحوه خرید نیز بسیار ساده و همچون خرید دیگر نمادهای معاملاتی است. در زمان نگارش این مقاله برای خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری طلای زرفام باید حداقل 500 هزار تومان پول نقد را به حساب خود در کارگزاری واریز کنید. در ادامه نحوه خرید واحدهای صندوق را از طریق کارگزاری مفید شرح خواهیم داد.

ابتدا وارد حساب خود در ایزی تریدر شوید، سپس نماد زرفام را جست وجو کنید و بر روی آن کلیک کنید. حالا در بخش ثبت سفارش روی گزینه «خرید» کلیک کنید و در پنجره کوچکی که در ستون سمت چپ به نمایش درمی آید، تعداد واحدهایی که قصد خرید آن ها را دارید در کادر اول و قیمت هر واحد برای خرید را در کادر دوم قرار دهید و درنهایت روی گزینه «ارسال خرید» کلیک کنید.

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری زرفام

فرایند خرید به همین راحتی انجام می شود، اما توجه داشته باشید که خرید در هر قیمتی منطقی نیست؛ به خصوص زمانی که قصد فروش واحدهای صندوق را پس از مدت کوتاهی داشته باشید. برای توضیح این موضوع باید با NAV ابطال که ارزش ذاتی هر واحد از صندوق را مشخص می کند آشنا باشید.

برای آنکه بتوانید NAV ابطال را پیش از خرید واحدهای صندوق بررسی کنید می توانید به سایت رسمی صندوق به آدرس www.goldfund.ir مراجعه یا از اطلاعات وب سایت TSETMC استفاده کنید. اگر از وب سایت اصلی استفاده کنید قیمت صدور و NAV ابطال را در صفحه اصلی سایت مشاهده خواهید کرد، اما درصورت استفاده از وب سایت TSETMC پس از کلیک روی آیکن ذره بین و سپس جست وجوی نماد «زرفام» باید روی آن کلیک کنید و حالا قیمت خرید و NAV ابطال را بررسی و با هم مقایسه کنید.

همان طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، NAV ابطال ارزش ذاتی واحدهای صندوق را نشان می دهد؛ بنابراین اگر شما واحدهای صندوق زرفام را با قیمتی بسیار بالاتر از NAV ابطال خریداری کنید، معامله خوبی را انجام نداده اید پس در زمان صدور واحدهای صندوق حتماً به این مورد توجه کافی داشته باشید.

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری زرفام

نحوه ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری زرفام

ابطال یا فروش واحدهای صندوق سرمایه گذاری زرفام آشنا نیز مانند خرید آن بسیار ساده است. تنها نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که انجام معاملات صندوق طلا از ساعت 12 تا 16 در روزهای شنبه تا چهارشنبه انجام می شود. همچنین برای فروش صندوق باید معامله فروش به ارزش حداقل 500 هزار تومان را ثبت کنید.

البته این مبلغ از شروط انجام معامله در زمان نگارش این مقاله است و ممکن است در آینده تغییر کند. در ادامه نحوه ابطال یا فروش واحدهای صندوق زرفام آشنا را در کارگزاری آگاه شرح خواهیم داد.

ابتدا واحد حساب معاملاتی خود در کارگزاری آگاه یا هر کارگزاری دیگر که در آن ثبت نام کرده اید شوید و سپس نماد «زرفام» را جست وجو کنید. از آنجا که پیش از این واحدهای صندوق را خریداری کرده اید می توانید نماد آن را در لیست دارایی های خود نیز مشاهده کنید.

حالا باید روی سبد خرید قرمزرنگ که برای فروش واحدهای صندوق سرمایه گذاری زرفام آشنا تعبیه شده است کلیک کنید تا پنجره ای باز شود و شما بتوانید سفارش فروش خود را ثبت کنید.

نحوه ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری زرفام

در پنجره ای که برای شما باز می شود باید قیمت هر واحد را برای فروش تعیین کنید. درواقع در این کادر باید قیمت پیشنهادی خود را برای فروش تعیین کنید؛ به این ترتیب اگر شخص یا اشخاصی قصد خرید واحدهای صندوق با این قیمت را داشته باشند، معامله انجام خواهد شد. البته قیمت باید از محدوده مشخص شده انتخاب شود.

در کادر حجم نیز باید تعیین کنید قصد فروش چند واحد را دارید. باز هم یادآوری می کنیم که ارزش سفارش شما باید حداقل 500 هزار تومان باشد؛ مگر آنکه ارزش کل واحدهای صندوق که در اختیار دارید، کمتر از 500 هزار تومان باشد. درنهایت و پس از وارد کردن قیمت و حجم حالا باید روی گزینه «فروش» کلیک کنید تا سفارش شما ثبت و سپس معامله انجام شود.

 نحوه ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری زرفام

ریسک سرمایه گذاری در صندوق زرفام

ذات سرمایه گذاری با ریسک همراه است؛ با این حال افرادی که تخصص و تجربه کافی فعالیت در یک بازار را داشته باشند می توانند ریسک سرمایه گذاری را تا میزان قابل قبولی کاهش دهند و از طرف دیگر با فعالیت های مختلف سبب افزایش سود شوند.

در ادامه به ریسک هایی اشاره می کنیم که هر سرمایه گذاری که اقدام به خرید واحدهای صندوق زرفام آشنا می کند، باید با آن ها آشنا باشد. در صورتی که بخواهید از جزئیات مطلع شوید می توانید فایل امیدنامه صندوق را دانلود و مطالعه کنید.

 • میزان عرضه و تقاضا که می تواند متأثر از شرایط سیاسی-اقتصادی در کشور کم یا زیاد شود می تواند یکی از ریسک های خرید واحدهای صندوق زرفام باشد. با بالا رفتن عرضه، ارزش هر واحد از صندوق سرمایه گذاری زرفام افت خواهد کرد.
 • گاهی بنا به دلایلی فشار فروش به قدری بالاست که ممکن است سفارش ها کامل ثبت نشوند یا معاملات بر اثر مشکلاتی باطل اعلام شوند. نقدشوندگی که به سهولت فروش واحدهای خریداری شده اشاره دارد نیز یکی از ریسک هایی است که با وجود اینکه گردانندگان صندوق همواره تلاش می کنند مشکلی پیش نیاید، گاهی ممکن است مواردی را شاهد باشیم که کنترل آن در دست مسئولان صندوق نباشد.
 • اگر در زمان خرید به NAV ابطال توجه نکرده باشید باید بدانید ممکن است مدتی در ضرر باشید، این موضوع به خصوص برای افرادی که قصد نگه داری بلندمدت دارایی خود را ندارند، اهمیت دارد.

سخن پایانی

صندوق سرمایه گذاری زرفام آشنا که فعالیت خود را در سال گذشته (1401) آغاز کرده است، در دسته جدیدترین صندوق های سرمایه گذاری با پشتوانه طلا به حساب می آید که توانسته رتبه اول را در بازدهی یک ماهه (16.34 درصد سود) و شش ماهه کسب کند. سرمایه گذارانی که قصد خرید طلا را دارند، اما قیمت بالای سکه های طلا یا نداشتن تجربه و دانش کافی آن ها را در این زمینه مردد کرده است می توانند با اطمینان خاطر اقدام به خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری زرفام آشنا کنند.

به این ترتیب گروهی از بهترین متخصصان و کارشناسان در دارایی های مختلف مربوط به طلا معاملاتی را انجام می دهند و بیشترین سود ممکن را برای سرمایه گذاران به ارمغان می آورند. ما سعی کردیم در این مقاله صندوق زرفام را معرفی کنیم و نحوه صدور و ابطال واحدهای آن را نیز شرح دهیم.

پرسش های متداول

صندوق زرفام از نوع قابل معامله (ETF) است؛ بنابراین سرمایه گذاران می توانند به راحتی و با داشتن کد معاملاتی، از طریق یکی از کارگزاری های معتبر اقدام به خرید و فروش واحدهای این صندوق کنند.

برای خرید واحدهای صندوق زرفام باید حداقل 500 هزار تومان داشته باشید.

شما می توانید واحدهای این صندوق را همچون نمادهای معاملاتی در بورس خریداری کنید یا به فروش برسانید. چگونگی صدور و ابطال واحدهای صندوق را در مقاله شرح داده ایم.

معتبر بودن صندوق به دلیل داشتن مجوزهای لازم از سازمان بورس و اوراق بهادار، سهولت خرید و فروش واحدهای صندوق، مبلغ پایین موردنیاز برای خرید و سپردن امور خرید و فروش دارایی های مربوط به طلا به افرادی که دانش و تخصص کافی در این زمینه را دارند.

ممکن است به دلایل سیاسی و اقتصادی عرضه بالا رود و ارزش واحدهای صندوق سرمایه گذاری زرفام افت کند. از طرف دیگر ممکن است به دلایل مختلف مشکلات فنی ایجاد شود که معاملات به طور کامل و به درستی انجام نشوند. همچنین در صورتی که با بی توجهی به NAV ابطال اقدام به خرید کنید، ممکن است برای مدتی پس از خرید در ضرر بمانید.

ادامه مطلب
معرفی صندوق سرمایه گذاری کهربا
معرفی صندوق سرمایه گذاری کهربا

برای افرادی که زمان و یا دانش کافی برای انجام سرمایه گذاری را ندارند، صندوق های سرمایه گذاری ابزاری بسیار کاربردی هستند. صندوق های ارائه شده در بازار بورس روی صنایع مختلفی فعالیت می کنند که صندوق سرمایه گذاری کهربا با پشتوانۀ طلا یکی از آن هاست. افرادی که کد بورسی داشته باشند، می توانند به راحتی و با مبلغ کم واحدهای این صندوق را خریداری کرده و یا به فروش برسانند. ما در این مقاله این صندوق را به طور کامل معرفی کرده و نحوۀ صدور و ابطال آن را نیز شرح خواهیم داد.

معرفی صندوق سرمایه گذاری کهربا

 • صندوق طلای گروه مالی کاریزما با نماد «کهربا» فعالیت خود را از تاریخ 04/05/1400 در بازار بورس شروع کرد.
 • صندوق سرمایه گذاری کهربا از نوع قابل معامله (ETF) است و افرادی که قصد خرید واحدهای این صندوق را داشته باشند، تنها کافی است که اقدام به ثبت نام و احراز هویت در سایت سجام کرده و سپس در یک کارگزاری معتبر ثبت نام کنند تا بتوانند واحدهای این صندوق را خریداری کنند.
 • بنابر قانون مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار در زمان نگارش این مقاله، هر فرد می تواند با داشتن حداقل 500 هزار تومان اقدام به خرید واحدهای این صندوق کند.
 • ارائۀ صندوق در بازار بورس با این هدف انجام شده است که دارایی های افراد یک جا جمع شده تا متخصصین و افرادی که با بازار طلا آشنا هستند، با انجام معاملات در بخش های مختلف بازار طلا بتوانند سود مناسبی را برای آن ها فراهم کنند.
 • مسئولین صندوق تنها مجاز هستند که در بازار داخلی فعالیت کنند و نمی توانند برای کسب سود با استفاده از سرمایۀ صندوق روی فرصت های خارجی سرمایه گذاری کنند.
 • زمانی که فردی اقدام به خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری کهربا کند، باید بداند که سود او تنها از افزایش قیمت هر واحد صندوق به دست می آید و روش های دیگری همچون پرداخت سود ماهیانه در سیاست این صندوق وجود ندارد.
 • برای اتخاذ تصمیمات مختلف با هدف مدیریت بهتر صندوق مجامعی در دوره های زمانی برگزار می شود اما باید بدانید که هیچ تقسیم سودی برای افرادی که واحدهای صندوق را خریداری می کنند در نظر گرفته نمی شود.
 • بخش عمدۀ سرمایه های جمع آوری شده در صندوق، برای معامله روی گواهی سپردۀ سکۀ طلا صرف می شود که حداقل 70درصد از سرمایۀ صندوق را به خود اختصاص می دهد. باقی سرمایه برای معاملۀ اوراق مشتقۀ مبتنی بر سکه طلا و… نیز هزینه می شوند. برای دریافت اطلاعات دقیق از بخش هایی که بازارگردانان روی آن معامله می کنند و همچنین اطلاعات دیگر، می توانید امیدنامه و اساسنامۀ صندوق کهربا را مطالعه کنید. برای دسترسی به اساسنامه و امیدنامۀ صندوق که اطلاعات جامعی را درون خود جای داده اند، پس از ورود به وب سایت، صندوق نشان گر ماوس خود را روی تب «دربارۀ ما» نگه دارید و سپس از زیرمنویی که برای شما باز می شود، گزینۀ موردنظر خود را انتخاب کنید.

معرفی صندوق سرمایه گذاری کهربا

شما می توانید با مراجعه به وب سایت صندوق سرمایه گذاری کهربا به آدرس اینترنتی www.kahroba.charisma.ir، اطلاعاتی همچون نرخ صدور، NAV ابطال، اساسنامه و… را بررسی کنید. با این حال، ما در جدول زیر برخی از مشخصات اصلی صندوق طلای کهربا را گردآوری کرده ایم.

نوع صندوق صندوق سرمایه گذاری پشتوانۀ سکۀ طلای کهربا
تاریخ شروع فعالیت 04/05/1400
بازارگردان صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی اکسیر سودا
مدیر صندوق سبدگردان کاریزما
متولی صندوق مؤسسۀ حسابرسی و خدمات مدیریت سامان پندار
حسابرس مؤسسۀ حسابرسی رازدار
مدیران سرمایه گذاری محمدحسن آهو، فرزانه صالحی و کامران گودرزی

مزایای سرمایه گذاری در صندوق کهربا

 • شما می توانید تنها با داشتن 500 هزار تومان در صندوق کهربا اقدام به سرمایه گذاری کنید.
 • برای خرید و فروش واحدهای صندوق سرمایه گذاری کهربا نیاز به حضور فیزیکی نیست و شما می توانید تمام مراحل را به صورت اینترنتی و از طریق پنل کارگزاری انجام دهید.
 • صندوق سرمایه گذاری طلای کهربا مانند دیگر صندوق های سرمایه گذاری برای پذیرفته شدن در بورس به مجوزهایی نیاز دارد تا اعتبار آن را ثابت کند؛ بنابراین، با پذیرفته شدن این صندوق، شما می توانید با خیالی آسوده اقدام به خرید واحدهای آن کنید. در مقابل، اگر فردی قصد خرید طلا را از بازار فیزیکی داشته باشد، ممکن است طلای تقلبی دریافت کند.
 • خطرات و مشکلات نگهداری طلای فیزیکی از دیگر مواردی است که خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری کهربا را توجیه پذیر می کند.
 • سرمایه گذاری روی طلا تنها محدود به خرید سکه های طلا نیست؛ بلکه امکان انجام معاملات مشتقه و… در بازارهای مالی و در برخی از مواقع می تواند سود بیش تری را برای سرمایه گذار تولید کند. متخصصین و مسئولان این صندوق با سرمایه گذاری در بخش های مختلف سعی در کسب بیش ترین سود ممکن را دارند؛ این در حالی است که اگر شما شخصاً و به صورت مستقیم اقدام به سرمایه گذاری می کردید، ممکن بود سرمایۀ خود را از دست دهید.

بازدهی صندوق سرمایه گذاری کهربا

بازارگردانان و مسئولان صندوق سرمایه گذاری کهربا دائماً در حال ایجاد شرایطی هستند که کاربران آن ها بتوانند بیش ترین میزان سود را دریافت کنند. صندق سرمایه گذاری کهربا یکی از محصولات گروه مالی کاریزما است که یک وب سایت رسمی (جدا از وب سایت صندوق) دارد. برای بررسی بازده صندوق علاوه بر بررسی تاریخچه و بازده آن در دوره های مختلف که از طریق وب سایت صندوق قابل انجام است، شما می توانید به وب سایت کاریزما به آدرس اینترنتی charisma.ir مراجعه کنید و با توجه به عملکرد گذشتۀ صندوق، پیش بینی کنید که با سرمایۀ خود و در یک بازۀ زمانی مشخص حدوداً چه میزان سود خواهید کرد.

برای این کار ابتدا وارد وب سایت کاریزما شده و سپس از تب «سرمایه گذاری»، از نوار بالای صفحه، گزینۀ «کهربا» را از بخش صندوق های سرمایه گذاری انتخاب کرده و روی آن کلیک کنید.

بازدهی صندوق سرمایه گذاری کهربا

در بخش صندوق کهربا که از مسیر گفته شده به آن خواهید رسید، باید کمی به پایین صفحه اسکرول کنید تا به بخش ماشین حساب صندوق برسید. در اینجا می توانید مبلغی که قصد سرمایه گذاری آن و بازۀ زمانی که قصد دارید نگه دارید را تعیین کنید تا نتیجۀ سرمایه گذاری شما مشخص شود.

کاری که شما باید انجام دهید بسیار ساده است؛ کافی است که اهرم های مبلغ و مدت سرمایه گذاری را تا مقدار موردنظر خود بکشید تا بتوانید نتیجه را در بخش سمت چپ ماشین حساب مشاهده کنید. به عنوان مثال، با مبلغ 49.910.000 ریال در طی 45 روز گذشته، مجموع سرمایۀ شما (اصل سرمایه به علاوۀ سود به دست آمده) به مبلغ 53.487.726 ریال رسیده است. البته، باید به این موضوع توجه کافی داشته باشید که بازار طلا نیز مانند هر بازار دیگری نوساناتی دارد و ممکن است در برخی از دوره ها سود کم تر و در دوره های دیگر سود بیش تری را برای افراد ایجاد کند؛ بنابراین، پیشنهاد می شود که سرمایه گذاری روی صندوق طلای کهربا را برای بازه های زمانی بلندمدت انجام دهید تا بهترین سود را از آن دریافت کنید.

بازدهی صندوق سرمایه گذاری کهربا

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری کهربا

خرید واحدهای صندوق طلای کهربا بسیار ساده است و همچون ثبت سفارش خرید دیگر نمادهای معاملاتی در بازار بورس است. در ادامه، خلاصۀ فرایند خرید واحدهای صندوق را برای فردی که هیچ فعالیتی در بازار بورس ندارد بیان خواهیم کرد.

 • ثبت نام و احراز هویت در سامانۀ سجام
 • انتخاب یک کارگزاری معتبر و ثبت نام در آن
 • واریز حداقل 500 هزار تومان در پنل کارگزاری
 • ثبت سفارش صدور واحدهای صندوق کهربا

پس از ورود به پنل کارگزاری می توانید نماد صندوق که «کهربا» نام دارد را در نوار جست وجو تایپ کرده و روی آن کلیک کنید. در قدم بعد، باید روی آیکن سبد خرید سبزرنگ مربوط به نماد کهربا کلیک کنید تا پنجرۀ ثبت سفارش برای شما باز شود.

قیمت پیشنهادی خود برای خرید هر واحد از صندوق را در کادر اول وارد کنید (توجه داشته باشید که قیمت انتخابی باید از محدودۀ قیمتی مجاز برای روز معاملاتی انتخاب شود). در کادر بعد نیز باید تعداد واحدهای صندوقی که قصد خریداری آن ها را دارید وارد کنید. در انتخاب عدد باید به این نکته توجه کنید که ارزش معاملۀ شما باید حداقل 500 هزار تومان شود. درنهایت و پس از واردکردن این مقادیر باید روی گزینۀ سبزرنگ «خرید» که در تصویر هم مشخص شده است کلیک کنید.

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری کهربا

در زمان صدور یا خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری کهربا یا هر صندوق سرمایه گذاری دیگری باید به شرایط صندوق توجه کرد و با تحلیل، در زمان درست اقدام به خرید واحدهای صندوق کرد؛ زیرا اگر واحدهای صندوق را در اوج قیمتی خریداری کنید، احتمالاً مدتی در ضرر بمانید. نکتۀ حائز اهمیت دیگر توجه به NAV ابطال در زمان خرید است. NAV ابطال در حقیقت ارزش واقعی هر واحد صندوق را تعیین می کند؛ بنابراین، درصورتی که زمانی شما اقدام به خرید واحدهای صندوقی کنید که قیمت خرید آن بسیار بالاتر از NAV ابطال است، درواقع شما در حال خرید کالایی با قیمتی بالاتر از ارزش ذاتی آن کالا هستید.

البته، به این نکته توجه کنید که این شرایط ممکن است مواقعی که انتظارات تورمی بالا روند هم پیش بیاید؛ زیرا در چنین شرایطی سرمایه داران حاضر به خرید واحدهای صندوق حتی با قیمتی بالاتر از ارزش ذاتی آن هستند. با این حال، لازم است که در زمان خرید به این داده توجه کنید. قیمت صدور و NAV ابطال را می توانید از صفحۀ اول وب سایت اصلی صندوق و یا سایت TSETMC به دست آورید.

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری کهربا 

نحوه ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری کهربا

فروش واحدهای صندوقی که پیش از این خریداری کرده بودید نیز بسیار ساده است و مانند فروش دیگر نمادهای بورسی در کارگزاری انجام می شود. با این حال، ما در این بخش نحوۀ فروش این واحدها را بیان خواهیم کرد.

در قدم اول باید نماد «کهربا» را در پنل کارگزاری خود جست وجو کنید و سپس روی آن کلیک کنید. در مرحلۀ بعد باید بخش فروش را فعال کنید؛ به عنوان مثال، در کارگزاری مفید این کار با کلیک روی گزینۀ «فروش» انجام می شود. از آنجایی که پنل کارگزاری های بورس به زبان فارسی هستند، انجام فرایند بسیار ساده خواهد بود و احتمالاً مشکلی در ثبت سفارش برای شما پیش نخواهد آمد؛ هرچند که فرایند ثبت سفارش در اکثر کارگزاری ها نیز بسیار مشابه است.

در بخش بعدی ثبت سفارش فروش باید در پنجره ای که در سمت چپ تصویر به نمایش در می آید، دو داده را وارد کنید. در کادر اول باید مشخص کنید که قصد فروش چند واحد از صندوق را دارید و در کادر دوم نیز باید تعیین کنید که قیمت پیشنهادی شما برای فروش چه مبلغی است و حاضر هستید که هر واحد از صندوق را با چه قیمتی به فروش برسانید. در زمان انتخاب این مبلغ باید به این نکته توجه کنید که مبلغ انتخابی باید از محدودۀ مجاز برای آن روز معاملاتی انتخاب شود.

درنهایت و پس از واردکردن داده ها باید روی گزینۀ «ارسال فروش» کلیک کنید تا سفارش شما ارسال شده و سپس معاملۀ فروش انجام شود.

نحوه ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری کهربا

ریسک سرمایه گذاری در صندوق کهربا

سرمایه های جمع آوری شده در صندوق سرمایه گذاری کهربا روی طلا معامله می شوند؛ بنابراین می توان سرمایه گذاری روی این صندوق را همراه با ریسک دانست. با این حال، با وجود کارشناسان و متخصصان بازار طلا سعی شده است که با مدیریت سرمایه و ریسک، خطرات سرمایه گذاری روی این صندوق به حداقل برسد اما شما به عنوان فردی که قصد سرمایه گذاری روی این صندوق را دارید، باید از ریسک های آن نیز آگاه باشید. ما در ادامه برخی از ریسک های محتمل سرمایه گذاری روی صندوق کهربا را شرح خواهیم داد، درصورتی که نیاز به جزئیات بیش تری داشته باشید، می توانید به وب سایت صندوق کهربا به آدرس www.kahroba.charisma.ir مراجعه کنید و داده های موجود در اساسنامه و امیدنامه را بررسی کنید.

 • درصورتی که در زمان خرید واحدهای صندوق، NAV ابطال کم تر از قیمت خرید باشد، احتمال دارد برای مدتی در ضرر بمانید.
 • علی رغم آنکه مسئولان و گردانندگان صندوق در تلاش هستند که شرایط همواره مساعد باقی بماند، گاهی ممکن است به دلیل برخی از مسائلی که مربوط به صندوق نیست، نتوانید واحدهای صندوق خود را به فروش برسانید؛ زیرا گاهی ممکن است کل یا بخشی از معاملات یک روز ابطال شوند.
 • شرایط سیاسی و اقتصادی کشور نیز می تواند ریسک سرمایه گذاری روی صندوق را افزایش دهد؛ زیرا ممکن است عرضه افزایش پیدا کند و در پی آن ارزش هر واحد از صندوق کاهش یابد.
 • حداقل 70درصد از سرمایه های صندوق برای سرمایه گذاری روی بخش گواهی سکۀ طلا اختصاص یافته است، اما این تنها بخشی نیست که معاملاتی در آن انجام می شود. انجام معاملات در بخش بازار مشتقه ریسک بالایی دارد که البته حداکثر 20درصد از سرمایه های صندوق مجاز به صرف شدن در این بخش هستند.

تورم یکی از مشکلات همیشگی اقتصاد کشور بوده است؛ بنابراین می توان انتظار داشت که سرمایه گذاری روی این صندوق که با پشتوانۀ طلا است، در بازۀ بلندمدت با سود همراه باشد؛ اما برای آنکه درک واقعی تری از سودهای احتمالی ای که با سرمایه گذاری روی این صندوق به دست خواهید آورد داشته باشید، بهتر است که بازده این صندوق را در دوره های پیش بررسی کنید (ما همچنین بخش بازده صندوق، چگونگی بررسی بازده صندوق در بازه های زمانی مختلف و با مبالغ مختلف را شرح دادیم).

 کلام آخر

خرید طلا با هدف سرمایه گذاری از دیرباز در میان مردم رایج بوده است اما امروزه به دلیل بالارفتن قیمت و وجود طلاهای تقلبی این کار با ریسک همراه شده است. از طرف دیگر، بازار طلا در این سال ها با التهاب زیادی دست و پنجه نرم می کند؛ بنابراین، فعالیت در این بازار به سادگی گذشته نیست. با توجه به شرایط موجود در بازار طلا و همچنین شرایط زندگی عموم مردم، انتخاب صندوق سرمایه گذاری طلای کهربا می تواند یک انتخاب هوشمندانه برای سرمایه گذاری باشد. ما سعی کردیم در این مقاله صندوق کهربا را به صورت کامل معرفی کنیم و نحوۀ صدور و ابطال واحدهای آن را نیز شرح دهیم. درصورتی که فکر می کنید به اطلاعات بیش تری در رابطه با این صندوق نیاز دارید، می توانید به وب سایت این صندوق مراجعه کنید.

سؤالات متداول

صندوق کهربا یک صندوق سرمایه گذاری با پشتوانۀ طلا در بورس کالا است که قابل معامله (ETF) می باشد و با داشتن کد بورسی می توان آن را خریداری کرد.

بر اساس قانون سازمان بورس و اوراق بهادار، این مبلغ در زمان نگارش این مقاله 500 هزار تومان بوده است.

ثبت نام و احراز هویت در سامانۀ سجام، انتخاب یک کارگزاری معتبر و ثبت نام در آن، واریز حداقل 500 هزار تومان در پنل کارگزاری و ثبت سفارش صدور واحدهای صندوق کهربا. نحوۀ ثبت سفارش در کارگزاری، در طی مقاله شرح داده شده است.

سادگی در خرید و فروش واحدهای صندوق، امکان سرمایه گذاری با مبلغ کم، اعتبار صندوق و وجود متخصصین بازار طلا در مدیریت صندوق برای کسب سود بیش تر.

افزایش عرضه در بازار باعث افت قیمت واحدهای صندوق می شود، فعالیت در بخش مشتقه در بازار طلا همچون دیگر بازارهای مالی با ریسک همراه است، در صورت بی توجهی به NAV ابطال ممکن است برای مدتی متضرر شوید و سرمایه گذاری روی اوراق با درآمد ثابت ممکن است مشکلاتی نظیر عدم دریافت سود به موقع را داشته باشد.

ادامه مطلب
معرفی صندوق سرمایه‌گذاری زر
معرفی صندوق سرمایه‌گذاری زر

با توجه به بی ارزش شدن واحد پولی کشورمان، متاسفانه هرکسی با هر میزان درآمدی باید به فکر سرمایه گذاری دیگری هم باشد. زمانی که حرف از سرمایه گذاری می شود، بسیاری فقط داشتن مبالغ بسیار بالا را تصور می کنند؛ درحالی که این طور نیست و به عنوان مثال، افرادی که قصد سرمایه گذاری روی طلا را دارند، می توانند حتی با داشتن 500 هزار تومان (در زمان نگارش این مقاله) نیز روی این فلز باارزش سرمایه گذاری کنند. فراهم بودن این شرایط با توجه به قیمت بالای طلا بسیار ارزشمند است؛ پس اگر شما هم برای حفظ ارزش دارایی خود و حتی کسب سود از آن به دنبال یک روش هستید، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. ما قصد داریم در این مقاله صندوق سرمایه گذاری زر که این امکان را فراهم کرده است، به شما معرفی کنیم.

معرفی صندوق سرمایه گذاری زر

هدف اصلی از تشکیل صندوق های سرمایه گذاری با پشتوانۀ طلا، جمع کردن دارایی های افرادی است که قصد دارند روی طلا سرمایه گذاری کنند که با انجام این کار مسئولان صندوق بتوانند انواع اوراق بهادار مبتنی بر طلا را بنا به صلاح دید خود و با توجه به شرایط بازار معامله کنند و سودی را برای خریداران واحدهای صندوق ایجاد کنند. با انجام این کار، ریسک سرمایه گذاری برای افرادی که تجربه و دانش چندانی در این زمینه ندارند، به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

 • صندوق زر یک صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) است که افراد می توانند پس از ثبت نام در یک کارگزاری معتبر، اقدام به خرید واحدهای این صندوق کنند.
 • سرمایه گذاران می توانند از ساعت 11:30 الی 12 برای پیش گشایش و از ساعت 12 الی 16 این صندوق ها را معامله کنند.
 • صندوق زر در سال 96 و با هدف سرمایه گذاری روی طلا تأسیس شد. این صندوق مجوز فعالیت خود را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت کرده است.
 • نماد صندوق طلای زرافشان امید در بورس اوراق بهادار «زر» است. بنابراین سرمایه گذاران برای خرید آن، باید پس از ورود به حساب معاملاتی خود در کارگزاری معتبر، این نماد را جست وجو کنند.
 • گردانندگان صندوق سرمایه گذاری زر مجاز هستند که با هدف بالابردن ارزش واحدهای صندوق و در نتیجه سود سرمایه گذاران، در شرایط مختلف و با کمک تجربه و دانش خود معاملاتی را روی گواهی سپردۀ کالایی سکۀ طلا، اوراق مشتقۀ مبتنی بر سکۀ طلا، تعهد خالص موقعیت های بدون پوشش در قراردادهای مشتقۀ مبتنی بر سکۀ طلا و همچنین موقعیت خرید در قرارداد اختیار معامله سکۀ طلا را داشته باشند که در این میان گواهی سپردۀ کالایی سکه بیش ترین وزن را دارد.
 • برای آنکه بتوانید تمام جزئیات را در رابطه با صندوق طلای زرافشان ایرانیان بدانید، می توانید به وب سایت رسمی صندوق به آدرس omidgoldfund.ir مراجعه کنید و فایل اساسنامه و امیدنامۀ صندوق را دانلود و با دقت مطالعه کنید.

به طور کلی، شما می توانید با مراجعه به وب سایت صندوق، تمام اطلاعات مربوط به آن را مطالعه کنید. با این حال، برخی از مهم ترین اطلاعات مربوط به صندوق طلای زرافشان امید را نیز می توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

نوع صندوق صندوق سرمایه گذاری پشتوانۀ سکۀ طلای زرافشان امید ایرانیان
تاریخ شروع فعالیت 17/08/1396
بازارگردان تأمین سرمایۀ امید
مدیر صندوق تأمین سرمایۀ امید
متولی صندوق مؤسسۀ حسابرسی و خدمات مدیریت آزمودۀ کاران
حسابرس مؤسسۀ حسابرسی بهراد مشاور
مدیران سرمایه گذاری وجیهه خلیلی، حسین هنری تربتی و امیرحسین مهر

 

مزایای سرمایه گذاری در صندوق زر

 • درصورتی که شما هم، زمان و یا دانش کافی برای سرمایه گذاری روی طلا را نداشته، اما قصد انجام آن را دارید، انتخاب صندوق زر می تواند یک انتخاب منطقی برای شما باشد.
 • همچنین، افرادی که به دلیل ریسک فعالیت در بازار و عدم توانایی در انجام خرید و فروش در زمان مناسب (حتی با دانستن و پیش بینی درست شرایط) ترجیح بدهند که خود به طور مستقیم وارد بازار طلا نشوند، می توانند به راحتی و با خرید واحدهای صندوق طلای زر این مسئله را برطرف کنند.
 • صندوق زر یکی از صندوق های قابل معامله ای (ETF) است که سرمایه گذاران می توانند به راحتی واحدهای صندوق را خرید و فروش کنند؛ علاوه بر آن، امکان بررسی اطلاعات شفاف صندوق هم به صورت آنلاین وجود دارد.
 • با توجه به امکان انجام معاملات آنلاین واحدهای این صندوق، نقدشوندگی آن نیز بالا است و امکان فروش واحدهای خریداری شده بسیار راحت تر از زمانی است که شما مجبور به حضور در محل برای فروش باشید.
 • امکان خرید واحدهای صندوق با حداقل سرمایه (در زمان نگارش این مقاله هر فرد می تواند تنها با داشتن 500 هزار تومان اقدام به خرید واحدهای صندوق طلای زرافشان امید ایرانیان کند).
 • اعتبار بالای سرمایه گذاری یکی دیگر از مزایای خرید واحدهای این صندوق است؛ زیرا درصورتی که شما قصد خرید طلای فیزیکی داشته باشید، امکان کلاه برداری و خرید طلای تقلبی درصد بالایی خواهد داشت. علاوه بر خرید، نگه داری از طلای فیزیکی نیز مشکلات خود را دارد که با خرید واحدهای صندوق طلا این مسائل به کلی حل خواهند شد. صندوق زرافشان امید مجوزهای لازم برای شروع فعالیت خود را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت کرده است.
 • برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه بهتر است سبد دارایی شما انواع دارایی ها را در خود جای دهد، صندوق طلای زر می تواند با توجه به تفاوت ماهیتی که با سهام شرکت های مختلف دارد، ریسک سرمایه گذاری شما را در بازار کنترل کند و به این ترتیب، زمانی که بازار سرمایه شرایط نامساعدی تجربه می کند، ضرر شما را پوشش دهد.

عکس

نحوۀ خرید واحد صندوق سرمایه گذاری زر

برای خرید واحدهای صندوق باید به آدرس اینترنتی صندوق زرافشان ایرانیان به آدرس اینترنتی www.omidgoldfund.ir مراجعه کنید و اطلاعات مربوط به قیمت صدور و NAV ابطال را بررسی کنید. البته، شما همچنین می توانید از وب سایت TSETMC استفاده کنید و اطلاعات لحظه ای و تاریخچه و عملکرد صندوق را بررسی کنید. نکته ای که باید به آن توجه کنید، NAV ابطال و مقایسۀ آن با قیمت صدور صندوق، در زمان خرید واحدهای صندوق است. به زبان ساده، می توان NAV ابطال را معادل ارزش ذاتی هر واحد از صندوق دانست. بنابراین، درصورتی که قیمت صدور یعنی قیمتی که شما اقدام به خرید واحدهای صندوق می کنید، بیش از NAV ابطال باشد، شما در حال خرید واحدهای صندوق با مبلغ بالاتر از ارزش واقعی آن خواهید بود. این موضوع را می توان همچون حباب سکه دانست که به موجب هیجانات و یا انتظارات تورمی ایجاد خواهند شد. بهترین زمان برای خرید واحدهای صندوق زمانی است که قیمت صدور با نرخ NAV ابطال برابر و یا حتی از آن کم تر باشد و یا حداقل فاصلۀ زیادی با آن نداشته باشد.

صندوق سرمایه گذاری پشتوانۀ سکۀ طلای زرافشان امید ایرانیان از نوع قابل معامله است؛ به این معنی که شما می توانید به راحتی در یک کارگزاری معتبر ثبت نام کرده و با جست وجوی نماد صندوق که «زر» است، اقدام به صدور (یا خرید) واحدهای آن کنید. برای نمونه، ما نحوۀ صدور واحدهای صندوق در کارگزاری آگاه را بیان خواهیم کرد که البته نحوۀ خرید در دیگر کارگزاری ها نیز تقریباً مشابه و به صورت خرید دیگر سهام شرکت های سرمایه گذاری است.

ابتدا وارد حساب معاملاتی خود شوید و سپس نماد زر را جست وجو کنید. در لیست روی سبد سبزرنگ کلیک کنید تا پنجرۀ خرید برای شما باز شود تا بتوانید خرید خود را انجام دهید.

در این پنجره باید قیمت خرید را در محدودۀ مشخص شده انتخاب کنید و در کادر حجم نیز تعیین کنید که مشخص شود قصد خرید چند واحد از صندوق سرمایه گذاری زرافشان امید ایرانیان را دارید. همان طورکه پیش از این نیز به آن اشاره کردیم، در زمان خرید حتما به NAV ابطال توجه کنید؛ زیرا در صورت بالابودن این نرخ، شما ممکن است شما تا زمانی که قیمت از این نرخ بالاتر برود، در ضرر بمانید.

شما همچنین باید مطمئن باشید که در تب خرید هستید. در انتها کافی است که روی گزینۀ «خرید» که به رنگ سبز است، کلیک کنید تا معاملۀ شما انجام شود و شاهد این نماد در سبد دارایی خود باشید.

 

البته، علاوه بر کارگزاری های معتبر، سرمایه گذاران همچنین می توانند وارد سامانۀ omidibfunds.ir شوند و با آرامش اقدام به صدور (خرید) واحدهای صندوق طلای زرافشان امید ایرانیان کنند.

نحوۀ ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری زر

پس از خرید واحدهای صندوق زر ممکن است به هر دلیلی قصد فروش یا ابطال واحدهای خریداری شده را داشته باشید، برای این کار نیز باید به کارگزاری ای که در آن اقدام به خرید واحدهای صندوق کرده بودید، مراجعه کنید و این بار فرایند فروش را دنبال کنید. برای آنکه خرید و فروش در پلتفرم های مختلف را ببینید، این بار فروش را در ایزی تریدر کارگزاری مفید دنبال خواهیم کرد تا به شباهت فرایند در پلتفرم های مختلف پی ببرید.

خرید و فروش واحدهای صندوق به راحتی و همچون خرید و فروش دیگر نمادها است؛ پس از جست وجوی نماد «زر» با کلیک روی آیکن ذره بین در نوار بالای صفحه، باید روی گزینۀ «فروش» در بخش ثبت سفارش کلیک کنید و سپس در پنجرۀ کوچکی که در ستون سمت چپ تصویر نمایش داده می شود، تعداد واحدهایی که قصد فروش آن ها را دارید و همچنین قیمت فروش هر واحد را از محدودۀ مشخص شده انتخاب کنید. در نهایت روی گزینۀ قرمزرنگ «ارسال فروش» کلیک کنید تا واحدهای مشخص شده به فروش برسند.

لازم به ذکر است که برای معاملۀ واحدهای این صندوق سرمایه گذاری می توانید از ساعت 11:30 الی 12 پیش گشایش در صورت تمایل سفارشات خود را ثبت کنید و از ساعت 12 الی 16 حراج پیوسته است که معاملات در آن زمان انجام می شوند.

 

حداقل مبلغ برای سرمایه گذاری در صندوق زر

صندوق سرمایه گذاری زر قابل معامله در سامانه های معاملاتی است و براساس قانون سازمان بورس، افراد در زمان نگارش این مقاله می توانند با حداقل 500 هزار تومان هم اقدام به خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری زرافشان امید ایرانیان کنند. البته، در زمان خرید باید مبلغی را نیز برای کارمزد معاملات خود در نظر بگیرید.

 

ریسک سرمایه گذاری در صندوق زر

سرمایه گذاری در هر بخشی می تواند با ریسک همراه باشد؛ با این حال، تلاش شده است که مجموعه ای از دستورالعمل هایی اتخاذ شود که با به کارگیری آن ها میزان ریسک کنترل شده و در عوض سود سرمایه گذاران افزایش یابد. از طرف دیگر، افراد باتجربه ای که اطلاعات بالاتری نسبت به سرمایه گذاران معمولی دارند، قطعا با وجود ریسک در بازار می توانند نتیجۀ بهتری را برای افراد ایجاد کنند. در ادامه، ریسک های مختلفی که ممکن است در زمان سرمایه گذاری روی صندوق سرمایه گذاری زرافشان امید ایرانیان را متحمل شوید، بررسی خواهیم کرد.

 • با توجه به شرایط اقتصادی کشور و همچنین عرضه و تقاضا ممکن است که ارزش واحدهای صندوق افت پیدا کنند و به ترتیب دارندگان واحدهای صندوق متحمل ضرر شوند.
 • مسائلی همچون مالیات بر ارزش افزوده و مشکلات نگه داری و… نیز ممکن است در سرمایه گذاری در بخش گواهی سپردۀ کالایی، دارندگان واحدهای صندوق سرمایه گذاری زر را با ضرر مواجه کنند.
 • معاملات مشتقه در تمام بازارهای جهانی به عنوان یکی از پرریسک ترین بخش های بازارهای مالی شناخته شده است؛ با این حال، تیم باتجربه ای که مسئولیت صندوق زر را بر عهده گرفته اند، سعی دارند با کم کردن ریسک این بازار، سود حاصل از معاملات در این بخش را برای کاربران به ارمغان آوردند.
 • نقدشوندگی از دیگر مواردی است که می تواند سرمایه گذاری در صندوق زرافشان امید ایرانیان را با ریسک همراه کند و محدودیتی در فروش دارایی های کاربرانی که قصد فروش واحدهای صندوق را دارند، ایجاد کند. به عنوان مثال، ممکن است به دلیل وجود محدودیدت های سازمان بورس، بخشی از معاملات ثبت شده تعلیق یا باطل شوند.

علاوه بر مواردی که ذکر شد، شما می توانید به وب سایت صندوق زر مراجعه کرده و امیدنامۀ آن را با دقت بررسی کنید تا بتوانید جزئیات ریسک سرمایه گذاری روی این صندوق را به طور کامل مطالعه کنید و در صورت پذیرش ریسک های آن تصمیم بگیرید که سرمایۀ خود را به این صندوق اختصاص دهید یا خیر.

 

کلام آخر

در این روزها که اقتصاد کشور با مشکلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم می کند، نحوۀ سرمایه گذاری روی طلا، ارز و… یکی از مهم ترین مهارت هایی است که هر ایرانی به آن نیاز پیدا خواهد کرد؛ البته افرادی هم هستند که به دلیل مشاغل کاری و یا نداشتن دانش و تجربۀ کافی در زمینۀ سرمایه گذاری ترجیح می دهند که این کار را به شخص یا نهاد خاصی واگذار کنند. صندوق سرمایه گذاری زرافشان امید که با هدف سرمایه گذاری روی سکه های طلا طراحی شده است، با همین هدف به وجود آمده است. ما در این مقاله صندوق زرافشان امید ایرانیان را به طور کامل معرفی کردیم و نحوۀ صدور یا ابطال واحدهای آن را در کارگزاری های آگاه و مفید شرح دادیم.

 

 

سؤالات متداول

این صندوق از نوع ETF است؛ بنابراین کافی است که بدون اتلاف وقت و تنها با داشتن یک کد معاملاتی، از طریق کارگزاری های معتبر اقدام به خرید واحدهای صندوق کنید.

هر شخص با داشتن کد معاملاتی می تواند با حداقل 500 هزار تومان اقدام به سرمایه گذاری روی سکۀ طلا کند.

پس از ثبت نام و احراز هویت در سامانۀ سجام و سپس ثبت نام در یکی از کارگزاری های معتبر باید نماد «زر» را در سامانۀ معاملاتی جست وجو کرده و در بخش ثبت سفارش، حجم و قیمت را تعیین کنید. نحوۀ انجام این کار را در مقاله شرح داده ایم.

سادگی در صدور و ابطال واحدهای صندوق، مبلغ موردنیاز کم برای خرید، نقدشوندگی بالا، کنترل ریسک توسط تیم باتجربه و اعتبار بالای صندوق.

خرید در زمان نامناسب با قیمت بالاتر از NAV ابطال باعث می شود که خریدار متحمل ضرر شود، همچنین با توجه به شرایط اقتصاد کشور و به خصوص طلا و در پی آن میزان عرضه و تقاضا ممکن است ارزش هر واحد صندوق زر نیز افت کند و یا بالا رود. با بالارفتن عرضه، دارندگان واحدهای صندوق ضرر خواهند کرد. نقدشوندگی از دیگر مواردی است که ممکن است کاربران را در زمان فروش واحدهای صندوق با مشکل مواجه کند؛ هرچند که مسئولان این صندوق همیشه در تلاش هستند که چنین مشکلاتی پیش نیاید.

ادامه مطلب
صندوق سرمایه گذاری مثقال؛ ویژگیها و مزایا
صندوق سرمایه گذاری مثقال؛ نحوه سرمایه...

سرمایه گذاری در طلا یکی از راه های حفظ ارزش پول و حتی کسب سود است، اما حتی این روش سرمایه گذاری که بسیاری از افراد انجام می دهند، اگر در زمان درست انجام نشود می تواند فرد را دچار ضرر کند. از طرف دیگر افراد با سرمایه کم نمی توانند سکه های طلا را به راحتی خریداری کنند، اما صندوق های سرمایه گذاری با پشتوانه طلا هر دو مشکل را حل کرده اند. متأسفانه با وجود تورم در کشور قیمت سکه و طلا تقریباً همیشه صعودی بوده است، مگر برای دوره های خیلی کوتاه؛ بنابراین می توان انتظار داشت سرمایه گذاری روی صندوق مبتنی بر طلا نیز بتواند سود مناسبی را در بلندمدت به دارندگان خود ارائه دهد. اگر شما هم مایل هستید با صندوق سرمایه گذاری مثقال که یکی از جدیدترین صندوق های با پشتوانه طلا در بورس کالاست آشنا شوید و نحوه صدور و ابطال واحدهای آن را فرابگیرید، این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

 معرفی صندوق سرمایه گذاری مثقال

 • صندوق سرمایه گذاری مثقال یکی از صندوق های قابل معامله (ETF) است؛ بنابراین شما برای خرید و فروش واحدهای این صندوق می توانید به راحتی و از طریق پنل کاربری خود در کارگزاری، سفارش خود را ثبت کنید.
 • صندوق سرمایه گذاری طلای زرین آگاه با نماد «مثقال» یکی از صندوق های سرمایه گذاری با پشتوانه طلا است که در میان بسیاری از افراد شناخته شده است.
 • معاملات خرید و فروش این صندوق از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12 تا 15 انجام می شود. البته ساعت 11:30 تا 12 به پیش گشایش اختصاص داده شده است که در این زمان شما تنها می توانید سفارش خود را ثبت کنید یا اینکه به بررسی سفارش های ثبت شده کاربران نگاهی بیندازید.
 • این صندوق سرمایه گذاری با پشتوانه طلا یکی از صندوق های ارائه شده توسط کارگزاری معتبر آگاه است، اما امکان خرید واحدهای این صندوق که مجوزهای سازمان بورس و اوراق بهادار را دریافت کرده، از طریق هر کارگزاری معتبر دیگری نیز انجام شدنی است.
 • با مطالعه اساسنامه و امیدنامه صندوق مثقال که در وب سایت این صندوق موجود هستند، متوجه خواهید شد سرمایه های جمع آوری شده در این صندوق عمدتاً صرف خرید و معامله اوراق بهادار مبتنی بر گواهی سپرده سکه طلا و اوراق مشتقه مبتنی بر سکه طلا می شوند (البته سرمایه جمع آوری شده در بخش های دیگر بازار طلا نیز معامله می شوند، اما درصد بسیار کمی را به خود اختصاص می دهند)؛ بنابراین می توان گفت بازدهی این صندوق به بازدهی سکه طلا بسیار نزدیک است.
 • هدف از ایجاد این صندوق سرمایه گذاری این بود تا با گردآوری سرمایه های کم و زیاد افراد مختلف بتواند با انجام معاملات در بخش های مختلف بازار طلا سود مناسبی را برای کاربران ایجاد کند؛ البته افرادی که اقدام به خرید واحدهای این صندوق می کنند باید بدانند سرمایه گذاری روی این صندوق همچون سرمایه گذاری روی سکه است که معمولاً برای اهداف بلندمدت انجام می شود و ممکن است با ریسک همراه باشد؛ هرچند گردانندگان این صندوق میزان ریسک سرمایه گذاری را با دقت بالا کنترل می کنند.
نوع صندوق صندوق سرمایه گذاری پشتوانه سکه طلا مثقال
تاریخ شروع فعالیت 08/10/1400
بازارگردان صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی آگاه
مدیر صندوق شرکت سبدگردان آگاه سهامی خاص
متولی صندوق مؤسسه حسابرسی و خدمات مالی و مدیریت ایران مشهود
حسابرس مؤسسه حسابرسی فریوران راهبرد
مدیران سرمایه گذاری مصطفی قیافه داودی، محمد روغنی، نیلوفر سلیمانی فروغ

 

اگر به اطلاعات بیشتری درباره صندوق سرمایه گذاری مثقال نیاز دارید، می توانید به وب سایت این صندوق به آدرس اینترنتی www.zarinagahfund.com مراجعه کرده و درصورت لزوم اساسنامه و امیدنامه این صندوق را نیز مطالعه کنید. برای این کار پس از ورود به وب سایت نشانگر ماوس را روی تب «درباره ما» نگه دارید و از زیرمنویی که برای شما باز می شود، بخش موردنظر را انتخاب کرده و با دانلود فایل مربوط اطلاعات درون آن را با دقت مطالعه کنید.

 معرفی صندوق سرمایه گذاری مثقال

مزایای سرمایه گذاری در صندوق مثقال

 • برای خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری مثقال نیازی به مبالغ بالا ندارید و می توانید با مبلغ بسیار کم نیز اقدام به خرید واحدهای صندوق کنید. طبق دستورات سازمان بورس در زمان نگارش این مقاله کاربران می توانند تنها با 500 هزار تومان واحدهای صندوق سرمایه گذاری مثقال را خریداری کنند.
 • این صندوق از نوع قابل معامله است؛ به این معنا که سرمایه گذاران برای صدور و ابطال واحدهای آن نیازی به حضور فیزیکی در دفاتر کارگزاری ندارند و می توانند به صورت آنلاین و از طریق پنل کاربری این کار را انجام دهند. البته برای خرید و فروش واحدهای صندوق سرمایه گذاری مثقال باید در سامانه سجام ثبت نام کرده و احراز هویت شوید و سپس در یکی از کارگزاری های معتبر ثبت نام کرده و اقدام به معامله صندوق کنید.
 • صندوق مثقال در سال 1400 آغاز به فعالیت در بورس کرد که برای این کار مجوزهایی از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار و چند نهاد دیگر باید صادر شود؛ بنابراین سرمایه گذاران می توانند بدون شک و شبهه پول خود را در این صندوق بگذارند. این موضوع به خصوص زمانی ارزش پیدا می کند که بدانید در برخی مواقع خرید طلا از بازار فیزیکی ممکن است با ریسک دریافت طلای تقلبی همراه باشد.
 • فعالیت و سرمایه گذاری در بازار طلا به زمان، مهارت و تجربه نیاز دارد که ممکن است هرکسی آن ها را نداشته باشد؛ درواقع شما با خرید واحدهای صندوق مثقال هر سه مؤلفه را در کنار هم دارید؛ زیرا تنها کاری که باید انجام دهید خرید به موقع واحدهای صندوق است و باقی امور به دست مسئولان و گردانندگان صندوق است. متولی صندوق عملیات را دائم بررسی می کند و گردانندگان صندوق نیز همیشه سعی می کنند بهترین معاملات را در بخش های مختلف طلا داشته باشند تا به این ترتیب بتوانند سودی بالاتر از سکه های طلا برای دارندگان واحدهای صندوق به ارمغان بیاورند.
 • با توجه به مدیریت ریسک و سرمایه که توسط متخصصان انجام می شود گاهی سود به دست آمده از صندوق سرمایه گذاری با پشتوانه طلا از سود خرید سکه سبقت می گیرد و این اتفاق را در روند کار صندوق مثقال نیز شاهد بودیم.

مزایای سرمایه گذاری در صندوق مثقال

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری مثقال

فرایند خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری مثقال آگاه بسیار ساده و همچون خرید نماد معاملاتی یک شرکت بورسی در کارگزاری است؛ بنابراین مشکلی در این زمینه نخواهید داشت، اما نکاتی که باید به آن ها توجه کنید این است که ساعت ثبت سفارش و معامله صندوق مثقال از 12 تا 15 در روزهای شنبه تا چهارشنبه است.

نکته دوم که باید به آن توجه کنید این است که با وجود مدیریت و کنترل دارایی شما در صندوق، زمان خرید واحدهای صندوق نیز بسیار مهم است؛ برای مثال زمانی که قیمت به اوج رسیده است، احتمال افت قیمت آن وجود دارد، علاوه بر آن توجه به NAV ابطال یکی از مهم ترین کارهایی است که باید پیش از صدور واحدهای صندوق لحاظ کرد.

NAV ابطال به زبان ساده ارزش واقعی هر واحد صندوق مثقال را نشان می دهد؛ به این ترتیب اگر در زمان خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری مثقال، NAV ابطال کمتر از قیمت صدور باشد، شما صندوق را با قیمتی بالاتر از قیمت واقعی خریداری خواهید کرد. البته ناگفته نماند گاهی انتظارات تورمی نیز سبب چنین شرایطی می شود؛ چراکه افراد حاضر هستند واحدهای صندوق را با قیمتی بالاتر از ارزش واقعی آن خریداری کنند. در ادامه نحوه صدور واحدهای صندوق سرمایه گذاری مثقال را شرح خواهیم داد.

برای صدور واحدهای صندوق پس از ورود به پنل معاملاتی خود در کارگزاری که در آن ثبت نام کرده اید باید نماد «مثقال» را جست وجو کرده و روی آن کلیک کنید تا بخش ثبت سفارش برای شما نمایان شود. از آنجا که ما قصد صدور یا خرید واحدهای این صندوق را داریم، باید روی گزینه «خرید» کلیک کنیم.

سپس در پنجره کوچکی که در ستون سمت چپ تصویر به نمایش درمی آید، تعداد واحدهای صندوق و قیمت پیشنهادی برای خرید را در کادرهای مربوط قرار دهیم. درنهایت روی گزینه «ارسال خرید» کلیک کنیم تا سفارش ما ثبت شده و سپس معامله خرید انجام شود. روندی بسیار مشابه آنچه در کارگزاری مفید شرح دادیم در دیگر کارگزاری ها نیز انجام می شود.

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری مثقال

نحوه ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری مثقال

ساعات معاملات و دیگر شرایط برای ابطال یا فروش واحدهای صندوق مثقال که پیش از این خریداری کرده بودید نیز مانند خرید آن است، ساعت معاملات از 12 تا 15 روزهای شنبه تا چهارشنبه است و نحوه انجام معاملات نیز همچون دیگر نمادهای بورسی در کارگزاری انجام می شود. در ادامه نحوه فروش واحدهای صندوق مثقال را در کارگزاری آگاه شرح خواهیم داد.

در ابتدا وارد پنل کاربری خود در کارگزاری شوید و سپس به پورتفولیوی خود مراجعه کنید و روی سبد خرید قرمزرنگ نماد مربوط که مثقال نام دارد کلیک کنید. همچنین می توانید نماد «مثقال» را در نوار جست وجو تایپ کرده و روی آن کلیک کنید.

در مرحله بعد (پس از جست وجوی نماد) باید روی آیکن سبد خرید قرمزرنگ در ردیف «مثقال» کلیک کنید تا پنجره ثبت سفارش برای شما باز شود. در پنجره بازشده باید قیمت پیشنهادی برای فروش هر واحد از صندوق را در کادر اول و تعداد واحدهایی که قصد فروش آن ها را دارید در کادر دوم وارد کنید و درنهایت روی گزینه «فروش» که در تصویر هم مشخص شده است کلیک کنید.

نحوه ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری مثقال

حداقل مبلغ برای سرمایه گذاری در صندوق مثقال

در زمان نگارش این مقاله سازمان بورس حداقل قیمت ثبت سفارش را برای خرید نمادهای بورسی و همچنین صندوق های قابل معامله 500 هزار تومان اعلام کرده است، اما در گذشته این مبلغ 100 هزار تومان بوده است و ممکن است در آینده باز هم تغییر کند؛ بنابراین باید به این نکته توجه کنید.

ریسک سرمایه گذاری در صندوق مثقال

گروهی از متخصصان مدیریت صندوق سرمایه گذاری مثقال را بر عهده دارند؛ بنابراین سرمایه گذاران می توانند مطمئن باشند عملکرد صندوق بسیار اصولی انجام خواهد شد، اما باید بدانید سرمایه گذاری به طورکلی با ریسک همراه است و صندوق مثقال نیز از این امر مستثنا نیست. در ادامه برخی از ریسک های سرمایه گذاری روی این صندوق را بیان خواهیم کرد.

 • سرمایه های گردآوری شده در صندوق مثقال روی بازارهای مختلف طلا معامله می شوند که بخشی از آن به معاملات مشتقه اختصاص دارد. معاملات مشتقه در تمام بازارها با ریسک همراه هستند؛ بنابراین این بخش از معاملات صندوق ممکن است ارزش واحدهای آن را تحت تأثیر قرار دهد. البته فراموش نکنید تمام فعالیت های صندوق با هدف بالا بردن سود و ارزش واحدهای صندوق انجام می شود. پس این معاملات تنها زمانی صورت می گیرند که کارشناسان انجام آن را سودساز بدانند؛ با این حال این معاملات خطرناک هستند.
 • شرایط سیاسی و اقتصادی در کشور ممکن است سبب بالا رفتن عرضه در صندوق شود و به این ترتیب ارزش هر واحد صندوق افت پیدا کند.
 • با اختصاص سرمایه صندوق به اوراق بهادار با درآمد ثابت نیز ممکن است گاهی سود در زمان مشخص دریافت نشود که این موضوع می تواند بر عملکرد صندوق تأثیر بگذارد.
 • عواملی از جمله مالیات و ارزش افزوده می توانند ریسک معامله در بخش گواهی سپرده کالایی را بالا ببرند و بر عملکرد صندوق تأثیر منفی بگذارند.
 • نقدشوندگی یکی از مواردی است که ممکن است برای سرمایه گذاران دردسرساز شود. صندوق سرمایه گذاری میثاق تلاش می کند هیچ مشکلی به دلیل نقدشوندگی برای کاربران پیش نیاید، اما ممکن است مسائلی که مربوط به سازمان بوده و از دست مسئولان صندوق خارج است، سبب شود افراد نتوانند تمام واحدهای صندوق موردنظر خود را به فروش برسانند.
 • درصورت خرید واحدهای صندوق با قیمتی بالاتر از NAV ابطال معامله شما احتمالاً با ضرر مواجه خواهد شد.

سخن پایانی

سرمایه گذاری در این روزها به اصلی اساسی در زندگی ما تبدیل شده است؛ هرچند در بسیاری از مواقع افراد به دلیل ناتوانی در مدیریت سرمایه یا نداشتن زمان کافی نه تنها سرمایه گذاری موفقی ندارند، بلکه سرمایه خود را نیز از دست می دهند. یکی از بهترین سرمایه گذاری ها که طرفداران زیادی نیز دارد، سرمایه بر روی طلا است که قیمت بالایی دارد. در صورتی که قصد دارید ماهیانه یا به دفعات روی طلا سرمایه گذاری کنید، اما سرمایه شما کم است، صندوق سرمایه گذاری مثقال پیشنهادی بسیار خوب برای شما خواهد بود. سعی کردیم در این مقاله صندوق سرمایه گذاری مثقال را به شما معرفی کنیم و نحوه خرید و فروش آن را نیز شرح دهیم.

پرسش های متداول

صندوق مثقال یک صندوق ETF است و سرمایه گذاران برای خرید و فروش واحدهای آن باید یک کد بورسی داشته باشند و از طریق پنل معاملاتی خود در کارگزاری فرایند خرید و فروش را تکمیل کنند.

در زمان نگارش این مقاله حداقل مبلغ برای خرید واحدهای صندوق مثقال 500 هزار تومان است.

صدور و ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری مثقال همچون خرید دیگر نمادهای بورسی است و به راحتی انجام می شود. چگونگی انجام این کار را در مقاله شرح دادیم.

سرمایه گذاری روی طلا با مبلغ کم، سادگی خرید و فروش واحدهای صندوق، اعتبار صندوق سرمایه گذاری و متخصصان و کارشناسان اقتصادی که با همکاری هم مدیریت سرمایه شما در صندوق را بر عهده دارند.

ادامه مطلب
صندوق سرمایه گذاری گنج
صندوق سرمایه گذاری گنج

طلا یکی از کالاهای ارزشمند در سطح جهان است که بسیاری از افراد با هدف سرمایه گذاری و حفظ ارزش پول از آن استفاده می کنند، اما نکته این است که هر فردی با هر شرایطی توانایی خرید و فروش طلا در زمان مناسب را ندارد. افراد مختلف جامعه با توجه به شرایطی که دارند ممکن است زمان خالی برای انجام معامله را نداشته باشند یا حتی ندانند چه زمانی برای خرید و چه زمانی برای فروش طلا مناسب است.

این صندوق سرمایه گذاری با پشتوانه طلا که قصد داریم در این مقاله آن را به طور کامل معرفی کنیم، یکی از راه هایی است که همه افراد جامعه با هر شرایطی که دارند و با سرمایه بسیار کم می توانند به طور غیرمستقیم روی طلا سرمایه گذاری کنند.

صندوق سرمایه گذاری گنج

صندوق سرمایه گذاری کیمیا زرین کاردان در گذشته به عنوان یکی از صندوق های «مختلط و مبتنی بر صدور و ابطال» فعالیت داشت، اما با صدور مجوزی در تاریخ 27/06/1401 برای تغییر نوع این صندوق، از تاریخ 19/10/1401 این صندوق کار خود را به عنوان یک صندوق قابل معامله (ETF) با پشتوانه طلا آغاز کرد.

البته شروع به کار این صندوق به عنوان یک صندوق مختلط مبتنی بر صدور و ابطال در تاریخ 21/05/1387 بوده است، اما در این مقاله قصد بررسی ماهیت و شرایط این صندوق را به عنوان یک صندوق طلای قابل معامله داریم؛ بنابراین آنچه در ادامه خواهیم آورد به مشخصات و نحوه فعالیت جدید این صندوق اشاره دارد.

 • صندوق سرمایه گذاری کیمیا زرین کاردان با نماد «گنج» ثبت شده است.
 • این صندوق از نوع قابل معامله است؛ بنابراین برای خرید و فروش واحدهای این صندوق می توانید این فرایند را در پنل کاربری خود در کارگزاری های معتبر که در آن ها ثبت نام کرده اید انجام دهید.
 • براساس قانون تصویب شده در سازمان بورس هر فرد با داشتن کد بورسی و حداقل 500 هزار تومان می تواند اقدام به خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری گنج کند.
 • هدف از ایجاد این صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر طلا جمع آوری سرمایه های افراد و سرمایه گذاری مطمئن روی طلا در بخش های مختلف است. هرچند فعالیت در بازار طلا با ریسک همراه است، مسئولان این صندوق تلاش می کنند با مدیریت ریسک و سرمایه اصولی از فرصت های کسب سود در بازار طلا استفاده کنند تا جایی که بتوانند سود سرمایه گذاری روی این صندوق را بهینه تر از سرمایه گذاری روی سکه طلا کنند.
 • بازارگردانان این صندوق تنها مجاز به انجام معامله و خرید و فروش دارایی های داخلی هستند و امکان سرمایه گذاری های خارجی با سرمایه این صندوق را ندارند.
 • خریداران واحدهای صندوق سرمایه گذاری گنج تنها از بالا رفتن ارزش هر واحد از این صندوق به سود می رسند؛ بنابراین کسب سود ماهیانه از این صندوق یا روش های دیگر در سیاست این صندوق وجود ندارد.
 • هدف مجامع مختلفی که برای این صندوق برگزار می شوند، تصمیم گیری های مختلف درباره مدیریت و امور دیگر است، اما تقسیم سود برای خریداران در این مجامع مطرح نیست و درواقع هیچ سودی به خریداران واحدهای این صندوق سرمایه گذاری داده نخواهد شد.
 • حداقل 70 درصد از سرمایه های جمع آوری شده در این صندوق برای خرید گواهی سپرده کالایی سکه طلا صرف خواهد شد و بخش باقی مانده با توجه به شرایط بازار طلا و با هدف افزایش سود صندوق برای خرید و معامله در اوراق مشتقه مبتنی بر طلا و چند بخش دیگر صرف خواهد شد.

اگر بخواهید اطلاعات جامعی از صندوق به دست آورید، بهتر است با مراجعه به وب سایت iran-kfunds5.ir تمام اطلاعات را در زمان خرید بررسی کنید. امکان بررسی گزارش های صندوق، سابقه فعالیت آن، امیدنامه، اساسنامه و… در این وب سایت وجود دارد که می توانید همه را به دقت مطالعه کنید.

صندوق سرمایه گذاری گنج

برخی از مهم ترین اطلاعات و مشخصات صندوق سرمایه گذاری گنج که البته در وب سایت نیز قرار گرفته است در پایین می بینید. ما سعی داریم تمام اطلاعات مورد نیاز برای معرفی این صندوق را در این مقاله بیاوریم، اما همان طور که اشاره شد شما می توانید پس از مطالعه این مقاله در صورتی که به اطلاعات جزئی تر نیاز داشته باشید، وب سایت صندوق را بررسی کنید و داده های مورد نیاز خود را به دست آورید.

نوع صندوق صندوق سرمایه گذاری قابل معامله کیمیا زرین کاردان
تاریخ شروع فعالیت 19/10/1401
بازارگردان تأمین سرمایه کاردان
مدیر صندوق تأمین سرمایه کاردان
متولی صندوق شرکت مشاور سرمایه گذاری ایرانیان تحلیل فارابی
حسابرس مؤسسه حسابرسی بهمند
مدیران سرمایه گذاری الناز سبزه ئی، مرتضی زارعی بیدسکان، متین فرزانه

مزایای سرمایه گذاری در صندوق گنج

 • امکان سرمایه گذاری غیرمستقیم روی طلا با داشتن مبلغ بسیار کم وجود دارد؛ درحالی که برای سرمایه گذاری روی طلا در بازار فیزیکی به مبالغ بسیار بالاتری نیاز است و این موضوع به خصوص برای افرادی که قصد دارند به صورت ماهیانه مبلغ اندکی را روی طلا سرمایه گذاری کنند، ارزشمند است.
 • با خرید واحدهای این صندوق درواقع گروهی از متخصصان و کارشناسان در بازار طلا کنترل سرمایه شما را بر عهده دارند و با انجام معامله در بخش های مختلف طلا سعی می کنند سود شما را افزایش دهند.
 • صندوق هایی که مجوز فعالیت در بازار سرمایه را دریافت می کنند معتبر هستند و سرمایه گذاران می توانند به راحتی سرمایه خود را در آن ها بگذارند که صندوق گنج یکی از همین موارد است؛ درحالی که اگر شما قصد خرید طلای فیزیکی را داشته باشید ممکن است با صرف هزینه بالا طلای تقلبی دریافت کنید.
 • صندوق سرمایه گذاری گنج که مبتنی بر طلاست از نوع قابل معامله است؛ بنابراین خرید و فروش واحدهای این صندوق به راحتی و از طریق پنل کاربری در کارگزاری قابل انجام است. برای این کار تنها کافی است در سامانه سجام ثبت نام کرده و احراز هویت شوید و سپس با انتخاب یکی از کارگزاری های معتبر در آن ثبت نام کرده با واریز حداقل 500 هزار تومان در پنل کارگزاری، اقدام به خرید واحدهای صندوق کنید. نحوه خرید و فروش واحدهای این صندوق را در بخش بعدی شرح خواهیم داد.
 • نگه داری طلای فیزیکی یکی از دیگر از مسائل سرمایه گذاری روی طلاست که با خرید واحدهای صندوق گنج این مسئله نیز برطرف خواهد شد.

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری گنج

همان طور که پیش از این نیز اشاره شد، برای صدور واحدهای این صندوق کافی است یک کد بورسی داشته باشید و به راحتی خرید خود را تکمیل کنید. در ادامه نحوه ثبت سفارش خرید را در کارگزاری آگاه شرح خواهیم داد. البته در صورتی که شما در یک کارگزاری دیگر ثبت نام کرده اید نیز فرایندی بسیار مشابه را خواهید داشت.

در ابتدا وارد پنل کاربری خود در کارگزاری شوید و سپس نماد صندوق که «گنج» است را جست وجو کنید. در قدم بعد باید روی آیکن سبد خرید که شما را به بخش ثبت سفارش خرید سوق می دهد کلیک کنید. حالا در پنجره ای که برای شما باز می شود باید قیمت پیشنهادی خود برای خرید واحدهای صندوق را وارد کنید و در کادر دوم نیز مشخص کنید قصد خرید چند واحد را دارید.

توجه داشته باشید که اولاً قیمت پیشنهادی برای خرید باید از محدوده قیمتی که برای آن روز معاملاتی تعیین شده است انتخاب شود و همچنین عددی که برای حجم وارد می کنید باید به اندازه ای باشد که ارزش معامله شما حداقل 500 هزار تومان شود. درنهایت باید روی گزینه «خرید» کلیک کنید تا سفارش شما ثبت و سپس معامله انجام شود.

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری گنج

اما نکته ای که در زمان صدور واحدهای صندوق گنج یا هر صندوق سرمایه گذاری دیگر باید به آن توجه کرد این است که شرایط صندوق باید پیش از خرید بررسی شود و همچنین باید به NAV ابطال توجه کرد و آن را با قیمت صدور مقایسه کرد. NAV ابطال را می توان ارزش ذاتی هر واحد از صندوق دانست؛ بنابراین در صورتی که شما واحدهای صندوق را با قیمت خیلی بالاتر خریداری کنید، معامله خوبی انجام نداده اید.

با این حال این شرایط همیشگی نیست و گاهی ممکن است با توجه به شرایط اقتصادی در کشور و انتظارات تورمی، NAV ابطال بالاتر از قیمت صدور باشد و قیمت همچنان به صعود خود ادامه دهد. برای بررسی قیمت صدور و NAV ابطال می توانید از وب سایت اصلی صندوق یا سایت مرجع TSETMC استفاده کنید. در زیر تصویری از سایت TSETMC را مشاهده می کنید.

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری گنج

نحوه ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری گنج

ابطال یا فروش واحدهای این صندوق نیز همچون فروش نمادهای بورسی بسیار ساده است و در پنل کارگزاری انجام می شود. برای این کار پس از ورود به پنل کاربری خود در کارگزاری که در آن ثبت نام کرده اید، به سبد دارایی خود مراجعه کنید یا اینکه نماد «گنج» را در نوار جست وجوی کارگزاری تایپ کرده و روی آن کلیک کنید.

در بخش ثبت سفارش که پس از کلیک روی نماد مذکور ظاهر می شود، باید روی گزینه «فروش» کلیک کنید تا بتوانید سفارش فروش خود را ثبت کنید. حالا در ستون سمت چپ تصویر باید داده های مورد نظر خود را در کادرهای مربوط وارد کنید. توجه داشته باشید در کادر تعداد باید تعداد واحدهای صندوق که قصد فروش آن ها را دارید را وارد کنید در کادر قیمت نیز باید مشخص کنید که می خواهید هر واحد از صندوق شما با چه قیمتی به فروش برسد.

پس از انجام مراحل گفته شده حالا تنها روی گزینه «ارسال فروش» کلیک کنید تا سفارش شما ارسال شده و سپس معامله انجام شود.

نحوه ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری گنج

ریسک سرمایه گذاری در صندوق گنج

سرمایه گذاری روی طلا فعالیتی همراه با ریسک است؛ با این حال گردانندگان و مسئولان این صندوق گروهی از افراد باتجربه و متخصص هستند که می توانند سود بیشتری را برای دیگر افراد رقم بزنند. از طرف دیگر صندوق های بورسی برای آغاز فعالیت خود نیازمند دریافت مجوز از سازمان بورس هستند؛ بنابراین افراد می توانند به این صندوق ها اعتماد کنند.

با این حال برخی ریسک هایی را که همچنان وجود دارند در ادامه خواهیم آورد؛ چراکه شما به عنوان خریدار باید از ریسک های موجود هرچقدر که ضعیف و نامحتمل باشند هم مطلع باشید. اگر قصد بررسی جزئی تر ریسک های سرمایه گذاری روی این صندوق را دارید می توانید وب سایت صندوق را بررسی کرده و همچنین امیدنامه را به طور دقیق مطالعه کنید.

 • با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی درون کشور و هیجانات، ممکن است میزان عرضه و تقاضا برای صندوق سرمایه گذاری گنج کم یا زیاد شود. با افزایش عرضه در صندوق ارزش هر واحد از صندوق افت پیدا خواهد کرد و ارزش دارایی شما نیز کم می شود.
 • ریسک نکول در رابطه با اوراق بهادار با درآمد ثابت نیز وجود دارد. ممکن است سرمایه گذاری انجام شده به میزانی که گفته شده بود سودساز نباشد یا سودهای ایجادشده در زمان درست پرداخت نشوند که این موضوع می تواند بر عملکرد صندوق تأثیر بگذارد. نکته ای که باید بدانید این است که شما قرار نیست نقشی در این عملیات مالی داشته باشید؛ با این حال این عملیات که توسط گردانندگان صندوق انجام می شوند، ممکن است گاهی ناموفق باشد یا به میزان کافی سودسازی نکند.
 • خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری در هر زمانی درست نیست و افراد باید پیش از سرمایه گذاری شرایط نمودار و همچنین NAV ابطال را بررسی کنند؛ چراکه در غیر این صورت ممکن است پس از خرید ارزش واحدهای صندوق افت کند و سرمایه گذاران برای مدتی متضرر شوند.
 • هرچند مسئولان این صندوق همواره تلاش می کنند طی سرمایه گذاری مشکلی برای کاربران پیش نیاید، امکان دارد گاهی مسائلی که خارج از کنترل هستند پیش بیاید و به عنوان مثال بخشی از معاملات انجام شده باطل شود که این موضوع به سازمان مربوط است و نه صندوق گنج.
 • معاملات مشتقه به طورکلی جزء معاملات پرریسک در هر بازار مالی به حساب می آیند. از آنجا که بخشی از سرمایه های جمع آوری شده در صندوق ممکن است با توجه به شرایط در معاملات مشتقه درگیر باشند، این بخش نیز ریسکی را برای سرمایه صندوق ایجاد خواهد کرد؛ البته بخش کوچکی از سرمایه های صندوق و تنها در مواقع مناسب برای معاملات مشتقه طلا در نظر گرفته می شوند.

سخن پایانی

سرمایه گذاری و به خصوص سرمایه گذاری روی طلا یکی از روش های رایج برای حفظ ارزش پول و حتی کسب سود است، اما هرکسی با هر شرایطی نمی تواند سرمایه گذاری سودسازی را تجربه کند. نداشتن وقت یا تجربه و دانش کافی در این زمینه می تواند سبب از بین رفتن سرمایه شما شود؛ بنابراین اگر قصد سرمایه گذاری روی طلا را دارید یکی از بهترین انتخاب ها، سرمایه گذاری غیرمستقیم روی طلا با کمک صندوق سرمایه گذاری گنج است که با مبلغ بسیار پایین (در حال حاضر 500 هزار تومان) می توان خریداری کرد. ما سعی کردیم در این مقاله این صندوق را کامل معرفی و چگونگی خرید و فروش واحدهای آن را نیز بیان کنیم.

پرسش های متداول

گنج یک صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) با پشتوانه طلاست.

500 هزار تومان (در زمان نگارش این مقاله).

خرید و فروش واحدهای این صندوق همچون خرید و فروش دیگر نمادهای بورسی انجام می شود. ابتدا نماد گنج را در پنل کارگزاری جست وجو و سپس سفارش خود را ثبت کنید. نحوه انجام این مراحل را در مقاله بیان کرده ایم.

ساعت 11:30 تا 12 مرحله پیش گشایش و از ساعت 12 تا 15 در روزهای شنبه تا چهارشنبه زمان مجاز برای انجام معاملات خرید و فروش واحدهای این صندوق سرمایه گذاری است.

امکان سرمایه گذاری با مبلغ کم، اعتبار صندوق، سادگی فرایند خرید و فروش و همچنین برخورداری از تیمی متخصص و ماهر برای مدیریت سرمایه شما و کسب سود بیشتر.

ریسک نکول اوراق بهادار با درآمد ثابت، بی توجهی به NAV ابطال در زمان خرید، معاملات مشتقه روی طلا، نقدشوندگی و افت ارزش هر واحد از صندوق به دلیل افزایش عرضه.

ادامه مطلب
صندوق سكه طلاي كيان (گوهر)؛ بهترین صندوق سرمایه گذاری طلا
صندوق سكه طلاي كيان (گوهر)؛ بهترین...

سرمایه گذاری یکی از مهارت های ضروری برای زندگی کنونی است؛ با این حال به دلیل پیچیدگی های مسائل اقتصادی، نبود زمان کافی برای فعالیت و… ممکن است بسیاری از افراد از انجام آن منصرف شوند. در صندوق های سرمایه گذاری سعی می شود با جمع آوری سرمایه های مردم و نظارت و مدیریت گروهی از متخصصان و کارشناسان، بیشترین سود به کاربران برسد.

صندوق های مختلفی برای صنایع مختلف وجود دارند که هر کدام دارای ویژگی های خاص خود هستند. در این مقاله قصد داریم صندوق سرمایه گذاری سکه طلای کیان (گوهر) را به طور کامل به شما معرفی کنیم که فعالیت آن سرمایه گذاری روی طلاست؛ پس اگر شما هم قصد سرمایه گذاری روی طلا را دارید، اما زمان یا دانش شما در این زمینه کم است، این مقاله را مطالعه کنید و سپس تصمیم بگیرید.

نکات مهم صندوق سرمایه گذاری سکه طلای کیان (گوهر)

 • صندوق سرمایه گذاری طلای کیان با نماد «سکه طلای کیان (گوهر)» در بازار سرمایه معرفی شده است.
 • این صندوق از نوع قابل معامله (ETF) است؛ بنابراین برای صدور و ابطال آن نیازی به حضور فیزیکی نیست و همه مراحل به صورت اینترنتی و از طریق سامانه معاملاتی یک کارگزاری معتبر انجام می شود.
 • دلیل تشکیل این صندوق جمع آوری سرمایه ها با هدف ایجاد سبدی از اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلا است. سرمایه گذاری به طورکلی با ریسک همراه است؛ با این حال تلاش شده است با انجام معاملات از سوی متخصصان این بازار بتوان بیشترین سود ممکن را با کمترین ریسک از این بازار کسب کرد.
 • این صندوق تنها اجازه دارد روی دارایی های داخلی معامله کند و مجاز به انجام معاملات و سرمایه گذاری خارجی نیست.
 • بخش قابل توجه دارایی های صندوق را اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلا تشکیل می دهد.
 • در مجامعی که درخصوص این صندوق برگزار می شوند، تصمیم گیری هایی درباره امور مختلف آن صورت می گیرد، اما اموری مانند تقسیم سود درمورد این صندوق سرمایه گذاری وجود ندارد.
 • سود به دست آمده از طریق سرمایه گذاری روی این صندوق با افزایش قیمت هر واحد به دست می آید و چیزی با عنوان درآمد ماهیانه برای سرمایه گذاران در نظر گرفته نشده است. به زبان ساده سود سرمایه گذاری روی این صندوق از اختلاف قیمت هر واحد از صندوق در زمان خرید و فروش به دست می آید.
 • برای اطلاع از سرمایه گذاری روی دیگر دارایی هایی که ممکن است با هدف کسب سود انجام شوند، می توانید اساسنامه صندوق را از وبسایت رسمی آن مطالعه کنید. برای دسترسی به امیدنامه و اساسنامه صندوق کافی است وارد وبسایت صندوق سکه طلای کیان (گوهر) به آدرس اینترنتی ir شوید و سپس با نگه داشتن نشان گر ماوس خود روی تب «درباره ما» گزینه موردنظر خود را انتخاب کنید.

نکات مهم صندوق سرمایه گذاری سکه طلای کیان (گوهر)

همچنین می توانید اطلاعات جامع دیگری مانند نرخ صدور، NAV ابطال و… را در وبسایت مشاهده و برای بررسی و حتی در زمان خرید واحدهای صندوق از آن ها استفاده کنید. در جدول زیر برخی از مشخصات صندوق را برای شما گردآوری کرده ایم که می توانید از آن ها استفاده کنید.

نوع صندوق صندوق سرمایه گذاری پشتوانه سکه طلای کیان
تاریخ شروع فعالیت 12/11/1396
بازارگردان شرکت گروه مالی گسترش سرمایه کیان
مدیر صندوق مشاور سرمایه گذاری پرتو آفتاب کیان
متولی صندوق مؤسسه حسابرسی هوشیار ممیز
حسابرس مؤسسه حسابرسی رهیافت و همکاران
مدیران سرمایه گذاری مسعود فاضلی نیا، مهشید سرحدی، علی نوریان

مزایای سرمایه گذاری در صندوق طلای کیان (گوهر)

 • با توجه به اینکه مبلغ بسیار کمی برای خرید واحدهای صندوق مورد نیاز است، سرمایه گذاری روی این صندوق در مقایسه با خرید طلا در بازار فیزیکی بسیار ساده تر است و با سرمایه کم هم انجام می شود. در زمان نگارش این مقاله هر فرد می تواند با 500 هزار تومان اقدام به خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری سکه طلای کیان (گوهر) کند.
 • تمام مراحل صدور و ابطال واحدهای صندوق آنلاین انجام می شود که این امر سرمایه گذاری روی این صندوق را بسیار ساده کرده است.
 • امکان صدور و ابطال واحدهای صندوق از طریق اپلیکیشن کیان یکی دیگر از مزایای آن به حساب می آید؛ چراکه امنیت و سهولت را برای کاربران تأمین کرده است.
 • خرید طلا از بازار فیزیکی برای افرادی که متخصص این بازار نیستند ممکن است با چالش هایی همراه باشد؛ به عنوان مثال ممکن است طلای تقلبی را خریداری یا طلا را با قیمت غیرواقعی معامله کنید. به دلیل اعطای مجوزهای معتبر از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار می توان به این صندوق اعتماد کرد و با خیالی آسوده واحدهای صندوق طلا را خریداری کرد.
 • سرمایه گذاری در بازار طلا تنها محدود به خرید سکه نیست، اما برای فعالیت در دیگر بخش ها باید مهارت و دانش سرمایه گذار به اندازه کافی بالا باشد. کارشناسان و گردانندگان صندوق سرمایه گذاری سکه طلای کیان (گوهر) تلاش می کنند با مدیریت سرمایه و ریسک، در هر زمانی بهترین فعالیت را در بخشی از بازار داشته باشند تا بتوانند بیشترین سود را برای سرمایه گذاران ایجاد کنند.

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری طلای کیان (گوهر)

شما برای خرید واحدهای صندوق سکه طلای کیان (گوهر) می توانید به پنل کارگزاری خود همچون آگاه، مفید، فارابی و… مراجعه کنید یا اینکه از اپلیکیشن مخصوص کیان استفاده کنید، در ادامه هر دو روش را شرح خواهیم داد.

خرید از طریق پنل کارگزاری

خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری سکه طلای کیان (گوهر) در پنل کارگزاری بسیار ساده و همچون خرید دیگر نمادهای معاملاتی است. برای این کار تنها کافی است حداقل مبلغ 500 هزار تومان را در حساب کارگزاری خود داشته باشید و سپس با جست وجوی نماد «سکه طلای کیان (گوهر)» در کارگزاری، به بخش ثبت سفارش صندوق طلای کیان با نماد سکه طلای کیان (گوهر) برسید.

پس از کلیک روی آیکن سبد خرید سبزرنگ، پنجره خرید برای شما باز می شود؛ درحالی که اگر روی سبد خرید قرمزرنگ کلیک کنید، پنجره ثبت سفارش فروش برای شما به نمایش درمی آید.

قیمت پیشنهادی خود برای خرید هر واحد از صندوق سرمایه گذاری سکه طلای کیان (گوهر) را در کادر اول و تعداد واحدهایی که قصد خرید آن ها را دارید در کادر دوم قرار دهید و نهایت روی گزینه سبزرنگ «خرید» کلیک کنید.

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری طلای کیان (گوهر)

خرید از طریق اپلیکیشن کیان دیجیتال

اگر قصد خرید واحدهای صندوق طلای کیان را از طریق اپلیکیشن آن داشته باشید، باید ابتدا اپلیکیشن کیان را روی دستگاه خود نصب کنید و پس از ثبت نام، اقدام به صدور واحدهای صندوق سکه طلای کیان (گوهر) کنید. برای دسترسی به اپلیکیشن باید وارد وبسایت www.kiandigital.com شوید و سپس نسخه اپلیکیشن موردنظر خود را دانلود و نصب کنید. شما می توانید با مراجعه به بخش اپلیکیشن، نسخه موردنظر خودتان را از منبع موردنظر دانلود کنید.

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری طلای کیان (گوهر)

لینک دانلود از گوگل پلی

https://trc.metrix.ir/pkkbnn/

 

لینک دانلود برای آیفون

https://pwa.kiandigital.com

 

پس از دانلود اپلیکیشن باید مراحل ثبت نام و احراز هویت خود را در آن تکمیل کنید که در چند قدم کوتاه و به راحتی انجام می شود. پس از ورود به اپلیکیشن باید در ابتدا صندوقی را که می خواهید بخرید انتخاب کنید که در اینجا شما باید صندوق طلای کیان با نام «سکه طلا کیان» را انتخاب کنید که با پشتوانه طلاست.

در اینجا می توانید وضعیت خود را در صندوق مشاهده کنید. با اسکرول به پایین صفحه جزئیات وضعیت کنونی خود را خواهید دید. پس از بررسی وضعیت خود می توانید روی گزینه «درخواست خرید» کلیک کنید تا به مرحله بعد هدایت شوید.

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری طلای کیان (گوهر)

در این مرحله با توجه قدرت خریدی که دارید باید مبلغی را برای خرید واحدهای صندوق تعیین کنید و آن را در کادر «مبلغ خرید» وارد کرده و سپس روی گزینه «مرحله بعد» در پایین پنجره کلیک کنید تا به مرحله بعد هدایت شوید.

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری طلای کیان (گوهر)

در اینجا نیز می توانید اطلاعات خرید خود را مشاهده کنید که درصورت درستی و تأیید آن ها باید یکی از روش های پرداخت موجود را انتخاب و سپس روی گزینه «تأیید و پرداخت» در پایین پنجره کلیک کنید. به این ترتیب به درگاه بانکی متصل خواهید شد تا بتوانید پرداخت خود را تکمیل کنید و درواقع خرید واحدهای صندوق برای شما انجام شود.

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری طلای کیان (گوهر)

نحوه ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری سکه طلای کیان (گوهر)

برای فروش واحدهای صندوق سرمایه گذاری سکه طلای کیان (گوهر) با نماد کیان نیز می توانید از دو روش استفاده از پنل های کارگزاری های معتبر و همچنین اپلیکیشن کیان استفاده کنید که در ادامه این دو روش را شرح خواهیم داد.

فروش از طریق پنل کارگزاری

برای فروش واحدهای صندوق از طریق کارگزاری کار بسیار ساده است. تنها کافی است به حساب معاملات خود وارد شوید و نماد «سکه طلای کیان (گوهر)» را جست وجو کنید یا روی این نماد که در پورتفولیوی شما وجود دارد کلیک کنید.

در اینجا باید ابتدا روی گزینه «فروش» کلیک کنید و سپس در پنجره کوچکی که در سمت چپ تصویر نمایش داده می شود تعداد واحدهای صندوق که قصد فروش آن ها را دارید و قیمت هر واحد برای فروش را تعیین کنید، درنهایت باید روی گزینه «ارسال فروش» کلیک کنید تا سفارش شما ثبت و معامله انجام شود.

نحوه ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری سکه طلای کیان (گوهر)

فروش از طریق اپلیکیشن کیان دیجیتال

اگر قصد فروش واحدهای صندوق خریداری شده را از طریق اپلیکیشن کیان داشته باشید، پس از ورود به اپلیکیشن باید صندوق مورد نظر خود را که «سکه طلا کیان» نام دارد انتخاب و سپس تعیین کنید درخواست خرید واحدهای جدید را دارید یا می خواهید واحدهای خریداری شده را بفروشید. برای فروش باید روی گزینه «درخواست فروش» کلیک کنید تا به مرحله بعد هدایت شوید.

در اینجا باید تعیین کنید قصد فروش چند واحد از صندوق انتخاب شده را دارید و پس از وارد کردن رقم مورد نظر در بخش «تعداد واحد موردنظر برای فروش» باید روی گزینه «ارسال درخواست» در پایین پنجره کلیک کنید.

نحوه ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری سکه طلای کیان (گوهر)

در این مرحله از ابطال واحدهای صندوق نیز می توانید اطلاعات فروش را مشاهده کنید و درصورت تأیید روی گزینه «تأیید نهایی» کلیک کنید تا سفارش شما ارسال شود. با انجام این کار و درصورت درستی همه موارد، وجه فروش پس از یک روز کاری به قدرت خرید شما اضافه خواهد شد.

نحوه ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری سکه طلای کیان (گوهر)

فراموش نکنید فرایند خرید و فروش بسیار ساده است و با یک بار آموزش می توانید آن را به راحتی فراگیرید، اما نکته ای که وجود دارد این است که حتی بهترین دارایی برای سرمایه گذاری را نباید در هر زمانی خرید، بلکه با تحلیل و بررسی موقعیت آن دارایی، باید اقدام به خرید آن کرده یا برای خرید و یا حتی فروش صبر کرد.

یکی از نکات مهم در کنار بررسی وضعیت تکنیکال صندوق، بررسی NAV ابطال صندوق است. شما می توانید این داده را از وبسایت رسمی صندوق سرمایه گذاری سکه طلای کیان (گوهر) یا سایت TSETMC بررسی کنید و سپس تصمیم نهایی خود را برای خرید بگیرید.

NAV ابطال به زبان ساده ارزش ذاتی هر واحد از صندوق را نشان می دهد؛ بنابراین اگر قیمت خرید صندوق خیلی بالاتر از NAV ابطال باشد می تواند به این معنی باشد که در حال حاضر صندوق در حال معامله با قیمتی بالاتر از ارزش واقعی خود است و احتمالاً باید برای خرید آن صبر کرد؛ البته بررسی های دیگری نیز باید انجام داد؛ با این همه توجه به این نکته نیز اهمیت فراوانی دارد.

حداقل مبلغ برای سرمایه گذاری در صندوق سکه طلای کیان (گوهر)

در زمان نگارش این مقاله و براساس قانون مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار می توانید تنها با داشتن 500 هزار تومان اقدام به خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری سکه طلای کیان (گوهر) کنید. البته باید کارمزد خرید واحدهای صندوق را نیز در این رابطه در نظر بگیرید.

ریسک سرمایه گذاری در صندوق سکه طلای کیان (گوهر)

همان طور که در بخش های پیشین نیز به این نکته اشاره کردیم، این صندوق برای افتتاح و شروع به کار خود نیازمند دریافت مجوز از چند نهاد مانند سازمان بورس و اوراق بهادار بوده است؛ بنابراین سرمایه گذاران می توانند با خیالی آسوده این صندوق سرمایه گذاری را انتخاب کنند.

از سوی دیگر کسانی که مسئولیت این صندوق را بر عهده دارند متخصصانی باتجربه هستند که علم و دانش آن ها می تواند سود خوبی را برای افراد داشته باشد؛ با این حال سرمایه گذاری روی طلا یا هر بخش دیگر ریسک هایی دارد که باید آن ها را بپذیرید. در ادامه برخی از ریسک های صندوق سرمایه گذاری سکه طلای کیان (گوهر) را برای خریداران مطرح خواهیم کرد؛ البته برای مطالعه موارد دیگر به همراه جزئیات بیشتر می توانید امیدنامه این صندوق را که در وبسایت قرار گرفته است مطالعه کنید.

 • با بالا رفتن عرضه در بازار ارزش هر واحد از صندوق سرمایه گذاری سکه طلای کیان (گوهر) نیز کاهش پیدا خواهد کرد و به این ترتیب ممکن است شما بخشی از سود خود را از دست بدهید یا حتی متحمل ضرر شوید.
 • مسائلی همچون مالیات و ارزش افزوده ممکن است بر گواهی سپرده کالایی تأثیر و به این ترتیب بر عملکرد صندوق تأثیر منفی بگذارند (البته شما به صورت مستقیم درگیر این مسائل نخواهید بود؛ با این حال ارزش صندوق تحت تأثیر قرار خواهد گرفت).
 • ریسک نکول اوراق بهادار با درآمد ثابت از دیگر ریسک هایی است که ممکن است با آن مواجه شوید. در این مورد ممکن است سودآوری سرمایه گذاری مؤسسه انتخابی بسیار کم باشد یا مؤسسه سودها را به موقع پرداخت نکند.
 • بی توجهی به NAV ابطال در زمان خرید واحدهای صندوق می تواند ریسک آن را برای شما به همراه داشته باشد. اگر معامله شما با قیمتی بالاتر از ارزش ذاتی انجام شود، همین موضوع احتمال دارد شما را متضرر کند.
 • بخشی از دارایی های صندوق مربوط به معاملات مشتقه است. همان طور که می دانید معاملات مشتقه در هر بازار مالی با ریسک همراه هستند؛ بنابراین بخشی از سرمایه صندوق که صرف انجام معاملات مشتقه خواهد بود نیز ریسک صندوق را افزایش خواهد داد. البته فراموش نکنید مدیریت سرمایه توسط متخصصان با دقت انجام می شود و بخش کمی از دارایی های صندوق به این دسته از معاملات اختصاص داده می شوند.
 • ممکن است گاهی به دلیل ضعف سیستم های ثبت معاملات بخشی یا کل معاملات یک روز باطل اعلام شوند و به این ترتیب شما موفق به فروش واحدهای صندوق نشوید.

تمام مواردی که ذکر کردیم به علاوه موارد جزئی تر که در امیدنامه آمده اند، ممکن است پیش بیایند؛ با این حال مسئولان صندوق سرمایه گذاری سکه طلای کیان (گوهر) همواره تلاش می کنند این مشکلات برای کاربران پیش نیاید و با اینکه درصد احتمال رخ دادن چنین مسائلی بسیار پایین است، شما به عنوان سرمایه گذار باید از آن ها مطلع باشید.

سخن پایانی

سرمایه گذاری روی طلا یکی از روش های رایج سرمایه گذاری در کشور و به طورکلی جهان است. با وجود قیمت بالای این فلز ارزشمند، افراد زیادی خرید آن را برای حفظ ارزش دارایی های خود انتخاب می کنند. البته قیمت بالای طلا سبب شده است افرادی که سرمایه های کمی دارند نتوانند آن را خریداری کنند، اما با وجود صندوق های سرمایه گذاری با پشتوانه طلا همچون صندوق سرمایه گذاری سکه طلای کیان (گوهر)، مشکل این افراد نیز مرتفع شده است و از طریق این صندوق هر فرد می تواند تنها با 500 هزار تومان روی طلا سرمایه گذاری کند.

کارشناسان خبره مدیریت این صندوق را بر عهده دارند و متولی صندوق نیز همواره عملیات آن را رصد می کند؛ بنابراین شما می توانید با خیالی آسوده اقدام به خرید واحدهای این صندوق کنید که چگونگی انجام آن را در مقاله توضیح داده ایم. ما سعی کردیم در این مقاله صندوق سرمایه گذاری کیان را معرفی کنیم و نحوه صدور و ابطال آن را نیز شرح دهیم.

 

پرسش های متداول

این صندوق از نوع قابل معامله (ETF) است و افراد می توانند با داشتن یک کد بورسی و بدون حضور در واحد کارگزاری واحدهای این صندوق را خریداری کنند.

هر فرد می تواند حداقل با 500 هزار تومان واحدهای صندوق سرمایه گذاری سکه طلای کیان (گوهر) را خریداری کند.

شما می توانید از طریق اپلیکیشن کیان یا پنل کارگزاری خود اقدام به خرید واحدهای صندوق طلای سکه طلای کیان (گوهر) کنید. نحوه انجام این کار را در مقاله توضیح داده ایم. برای صدور و ابطال واحدهای صندوق باید از ساعت 12 تا 15 در روزهای شنبه تا چهارشنبه سفارش خود را ثبت کنید.

اعتبار صندوق در مقایسه با بازار فیزیکی، امکان خرید طلا با مبلغ کم، سهولت فرایند صدور و ابطال واحدهای صندوق و برخورداری از تیمی متخصص برای سرمایه گذاری روی طلا.

نقدشوندگی، احتمال ابطال معاملات یک روز، ریسک انجام معاملات مشتقه، ریسک دسترسی نداشتن به موقع صندوق به سود حاصل از اوراق درآمد ثابت، افزایش عرضه و کاهش ارزش هر واحد صندوق و همچنین احتمال متضرر شدن در صورت خرید واحدهای صندوق با قیمتی بالاتر از NAV ابطال.

ادامه مطلب
صندوق طلا چیست؟ مزایای صندوق سرمایه‌گذاری طلا
صندوق طلا چیست؟ مزایای صندوق سرمایه‌گذاری...

خرید طلا یکی از روش های سرمایه گذاری در میان افرادی است که حتی سواد مالی زیادی هم ندارند. امروزه با وجود بازار سرمایه و تعریف صندوق های سرمایه گذاری در بخش های مختلف، امکان سرمایه گذاری روی طلا نیز برای کاربران فراهم شده است که بسیار راحت انجام می شود و افراد می توانند در هر مکانی که هستند و با مبلغ بسیار کمی اقدام به خرید طلا با هدف سرمایه گذاری کنند. ما در این مقاله صندوق سرمایه گذاری طلای لوتوس را به طور کامل برای شما معرفی خواهیم کرد. پس از مطالعۀ این مقاله می توانید تصمیم بگیرید که سرمایۀ خود را به این صندوق اختصاص دهید یا خیر.

نکات مهم صندوق سرمایه گذاری طلا

 • صندوق سرمایه گذاری طلای لوتوس یکی از شناخته شده ترین صندوق های سرمایه گذاری است که با پشتوانۀ طلا در تاریخ 18/07/1391 کار خود را در بورس آغاز کرد.
 • این صندوق قابل معامله در بورس کالا (ETF) است؛ بنابراین کاربران تنها با ثبت نام در یک بروکر معتبر می توانند اقدام به خرید واحدهای آن کنند.
 • در زمان نگارش این مقاله، برای خرید واحدهای صندوق لوتوس پارسیان تنها به 500 هزار تومان نیاز دارید.
 • صندوق سرمایه گذاری لوتوس با نماد «طلا» در بورس کالا لیست شده است.
 • متخصصان و گردانندگان این صندوق مجاز هستند که سرمایه های جمع آوری شده در این صندوق را در بخش های مختلف بازار طلا ازجمله سپردۀ کالایی سکۀ طلا، بخش آپشن، بازار مشتقه و… سرمایه گذاری کنند و به این ترتیب بیش ترین سود را از بازار طلا به دست آورند.
 • این صندوق تنها مجاز به سرمایه گذاری داخلی است و امکان سرمایه گذاری و فعالیت مالی خارجی را ندارد.

ما سعی کردیم در این بخش مشخصات اصلی صندوق لوتوس را بیان کنیم و در ادامه هم می توانید برخی از اطلاعات مهم را در رابطه با این صندوق مشاهده کنید. درصورتی که برای شناختن این صندوق به اطلاعات بیش تری نیاز داشته باشید، می توانید به وب سایت این صندوق به آدرس parsianlotusfund.ir مراجعه کنید.

نوع صندوق اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلا لوتوس پارسیان
تاریخ شروع فعالیت 18/07/1391
ضامن نقدشوندگی بانک پارسیان
مدیر صندوق تأمین سرمایه لوتوس پارسیان
متولی صندوق مؤسسه حسابرسی آزموده کاران
حسابرس مؤسسه حسابرسی رهیافت و همکاران
مدیران سرمایه گذاری میثم صمدنژاد ایوریقی، جمال الدین نیک اندیش، سیمین یداللهی فارسانی

همان طورکه پیش از این گفته شد، ما در تلاش هستیم که اطلاعات جامعی را در مورد صندوق طلای لوتوس  در اختیار شما قرار دهیم اما در صورت نیاز به بررسی دقیق تر این صندوق می توانید به وب سایت این صندوق مراجعه کنید و اطلاعات مهمی همچون قیمت صدور، NAV ابطال، فایل اساسنامه، امیدنامه و… را بررسی کنید.

برای دانلود و مطالعۀ فایل های اساسنامه و امیدنامه که حاوی اطلاعات بسیار مهمی هستند، پس از رفتن به وب سایت صندوق، نشان گر ماوس خود را روی تب «دربارۀ ما» نگاه داشته و سپس از زیرمنویی که برای شما به نمایش در می آید، بخش موردنظر خود را انتخاب کرده و فایل مربوطه را دانلود کنید.

نکات مهم صندوق سرمایه گذاری طلا

مزایای سرمایه گذاری در صندوق طلا

 • یکی از اصلی ترین مزایای صندوق سرمایه گذاری طلا، امکان سرمایه گذاری با مبلغ کم است. در زمان نگارش این مقاله و بر اساس قانون مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار، هر شخص می تواند با داشتن حداقل 500 هزار تومان اقدام به خرید واحدهای صندوق طلای لوتوس کند.
 • سازمان بورس، متولی صندوق و همچنین حسابرس، سه نهاد ناظر هستند که فعالیت های این صندوق را بررسی می کنند؛ بنابراین، کاربران می توانند عملکرد صندوق را به صورت کاملاً شفاف مشاهده کنند.
 • علاوه بر مبلغ کم، فرایند خرید و فروش واحدهای صندوق طلای لوتوس بسیار ساده است و تنها با داشتن کد بورسی به راحتی قابل انجام است.
 • با سرمایه گذاری در این صندوق، درواقع شما گروهی از متخصصین باتجربۀ بازار طلا را گرد هم می آورید و مسئولیت سرمایۀ خود را که ممکن است بسیار کم باشد، به آن ها می سپرید. فعالیت در بخش های مختلف بازار طلا این امکان را فراهم می کند که سود نهایی شما از بازار طلا، بالاتر از حالتی باشد که تنها در یک بخش فعالیت کنید. با این حال، هر کسی هم توانایی و مهارت این کار را ندارد، با وجود تیم گردانندۀ این صندوق می توانی مطمئن باشی که بهترین عملکرد ممکن را خواهد داشت.
 • خرید سکه از بازار فیزیکی علاوه بر زمان بربودن، امن هم نیست و ممکن است گاهی سکه ها و یا طلای تقلبی با عنوان طلای اصل به شما فروخته شود؛ این در حالی است که با سرمایه گذاری در این صندوق معتبر مطمئن خواهید بود که سرمایه گذاری شما امن است.
 • علاوه بر مشکلات خرید طلا در بازار فیزیکی، نگه داری آن نیز مسائلی را برای سرمایه گذار ایجاد می‎کند که با انتخاب صندوق سرمایه گذاری طلای لوتوس این مشکل نیز مرتفع خواهد شد.

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری طلا

پس از آشنایی با صندوق با پشتوانه طلای لوتوس، حالا باید اقدام به خرید واحدهای صندوق کنید. همان طورکه پیش از این به آن اشاره کردیم، این صندوق از نوع قابل معامله (ETF) است؛ بنابراین برای خرید واحدهای این صندوق نیازی به مراجعۀ حضوری نیست و شما تنها با داشتن کد بورسی و از طریق پنل کارگزاری خود می توانید اقدام به خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری طلای لوتوس کنید. در ادامه، فرایند خرید واحدهای صندوق لوتوس را برای کاربرانی که هیچ فعالیتی در بازار سرمایه ندارند، بیان خواهیم کرد و سپس فرایند ثبت سفارش خرید در پنل کارگزاری را شرح خواهیم داد.

 • ثبت نام و احراز هویت در سامانۀ سجام
 • ثبت نام در یک کارگزاری معتبر
 • واریز حداقل 500 هزار تومان به حساب کاربری در کارگزاری
 • صدور (خرید) واحدهای صندوق لوتوس حداقل به ارزش 500 هزار تومان

حالا که به طور کلی با فرایند خرید آشنا شدید، زمان آن رسیده است که با فرایند ثبت سفارش خرید نیز آشنا شوید. برای این کار ابتدا وارد حساب خود در کارگزاری شوید و سپس نماد «طلا» را در نوار جست وجو تایپ کنید تا صندوق با پشتوانۀ طلای لوتوس را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید.

در بخش ثبت سفارش که در تصویر زیر نیز می بینید، ابتدا باید روی گزینۀ «خرید» کلیک کنید و سپس در پنجرۀ جدیدی که برای ثبت سفارش خرید باز می شود، داده های موردنظر خود را برای خرید وارد کنید.

در کادر اول این بخش، باید تعداد واحدهایی که قصد خرید آن ها را دارید قرار دهید. توجه داشته باشید که تعدادی که در این کادر وارد می کنید، باید به اندازه ای باشد که ارزش آن حداقل 500 هزار تومان شود.

در کادر دوم نیز باید قیمت پیشنهادی خود برای هر واحد از صندوق را وارد کنید. نکته ای که در این بخش باید به آن آگاه باشید، این است که قیمت انتخابی شما باید از محدودۀ قیمتی تعریف شده برای آن روز کاری انتخاب شود.

در نهایت و پس از واردکردن داده ها باید روی گزینۀ «ارسال خرید» کلیک کنید تا سفارش شما ثبت شده و سپس معامله انجام شود.

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری طلا

همان طورکه دیدید، فرایند ثبت سفارش خرید بسیار ساده است. ما این کار را در کارگزاری مفید انجام دادیم اما در دیگر کارگزاری ها هم به همین ترتیب و با اختلافات بسیار جزئی انجام می شود. نباید فراموش کنید که ثبت سفارش خرید و یا فروش تنها چیزی نیست که شما باید فرابگیرید؛ بلکه اینکه بهترین زمان برای خرید چه زمانی است نیز بسیار مهم است؛ زیرا در غیر این صورت، با وجود اقتصاد تورمی کشورمان ممکن است زمانی در ضرر باقی بمانید.

یکی از موارد بسیار مهمی که پیش از خرید واحدهای صندوق و بعد از بررسی شرایط کلی باید به آن توجه کنید، NAV ابطال است. NAV ابطال را اگر بخواهیم بسیار ساده توضیح دهیم، می توانیم بگوییم که این رقم به ارزش ذاتی هر واحد از صندوق طلا اشاره دارد؛ بنابراین، درصورتی که NAV ابطال و قیمت خرید اختلاف زیادی باهم داشته باشند و درواقع NAV ابطال کم تر از قیمت صدور (خرید) باشد، باید انتظار داشته باشیم که قیمت در روزهای آینده افت کند. البته، همیشه هم اینطور نیست و گاهی ممکن است حتی با وجود این اختلاف، قیمت همچنان به رشد خود ادامه دهد که چنین شرایطی معمولاً به دلیل وجود انتظارات تورمی در میان مردم رخ می دهد.

امکان بررسی و مقایسۀ NAV ابطال و قیمت صدور هم از طریق صفحۀ اول وب سایت صندوق لوتوس و هم از طریق سامانۀ TSETMC وجود دارد. پس از مراجعه به وب سایت TSETMC باید نماد «طلا» را در نوار جست وجو تایپ کنید و سپس روی آن کلیک کنید تا صفحۀ مروبط به این صندوق را مشاهده کنید. حالا این دو رقم را از محلی که در تصویر هم مشخص کرده ایم با هم مقایسه کنید و سپس در صورت مساعدبودن شرایط اقدام به خرید کنید.

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری طلا

نحوه ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری طلا

فروش واحدهای صندوق سرمایه گذاری طلای لوتوس نیز بسیار ساده و همچون ثبت سفارش فروش نمادهای بورسی انجام می شود. ما مراحل این کار را از طریق کارگزاری آگاه دنبال کرده ایم با این حال، همان طورکه پیش از این نیز گفتیم، فرایند خرید و فروش در کارگزاری های مختلف شباهت بسیار زیادی به هم دارند.

در کارگزاری آگاه پس از ورود به حساب معاملاتی خود باید نماد «طلا» را در نوار جست وجو تایپ کنید و سپس روی سبد خرید به رنگ قرمز کلیک کنید تا پنجرۀ ثبت سفارش فروش برای شما به نمایش درآید. البته از آنجایی که شما قصد فروش واحدهای صندوق را دارید، پس باید این نماد را در سبد دارایی خود نیز داشته باشید؛ بنابراین، شما می توانید به راحتی به سبد دارایی خود در کارگزاری مراجعه کنید و روی نماد طلا و بخش فروش آن (سبد خرید به رنگ قرمز) کلیک کنید.

حالا در پنجره ای که برای شما باز می شود، باید دو رقم را وارد کنید، در کادر اول باید قیمت پیشنهادی خود برای فروش واحدهای صندوق را وارد کنید و در کادر دوم نیز مشخص کنید که قصد فروش چند واحد از صندوق هایی که در گذشته خریداری کرده بودید را دارید. توجه کنید که قیمت پیشنهادی باید از محدودۀ قیمتی که تعیین شده است انتخاب شود و همچنین ارزش سفارش فروش شما باید حداقل 500 هزار تومان شود مگر آنکه ارزش کل دارایی شما از صندوق سرمایه گذاری طلای لوتوس کم تر از 500 هزار تومان شود (مبلغ 500 هزار تومان در زمان نگارش این مقاله از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان حداقل مبلغ سفارش تعیین شده است و ممکن است در آینده تغییر کند).

در نهایت و پس از واردکردن هر دو عدد، باید روی گزینۀ «فروش» کلیک کنید تا سفارش شما ثبت شده و معامله انجام شود.

نحوه ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری طلا

ریسک سرمایه گذاری در صندوق طلا

فعالیت در هر بخش از بازارهای مالی و سرمایه گذاری، ریسک پذیر است اما با داشتن دانش و تجربه در این بازار می توانید بیش ترین سود ممکن را با کم ترین ریسک به دست آورید که البته بسیاری از افراد در سطح جامعه چنین مهارتی و یا حتی زمانی را برای انجام آن ندارند. برای چنین شرایطی، گروهی از فعالان بازار سرمایه با نظارت سازمان بورس و چند نهاد ناظر دیگر صندوقی را طراحی کرده اند که با سرمایۀ افراد جامعه در بخش های مختلف بازار طلا فعالیت می کنند اما حتی این کار هم با ریسک همراه است و شما به عنوان سرمایه گذار باید از این ریسک آگاه باشید. در ادامه به این ریسک ها اشاره خواهیم کرد.

 • اگر در زمان خرید واحدهای صندوق طلای لوتوس NAV ابطال خیلی کم تر از قیمت صدور باشد و شما با بی توجه اقدام به خرید کنید، ممکن است برای مدتی ضرر کنید.
 • بازارگردانان این صندوق مجاز هستند که در بخش های مختلف بازار طلا فعالیت کنند. فعالیت در بخش مشتقۀ بازار طلا همچون هر بازار مالی دیگر با ریسک همراه است؛ بنابراین، سرمایه های شما در صندوقی که بخشی از آن در مواقعی در بخش مشتقه صرف خواهد شد، با ریسک همراه خواهند بود.
 • بخشی از سرمایه های صندوق نیز برای خرید اوراق بهادار با درآمد ثابت هزینه خواهند شد که ممکن است در برخی موارد سود به موقع پرداخت نشود و عملکرد صندوق را تحت تأثیر قرار دهد.
 • علی رغم آنکه تلاش می شود کاربران با سادگی بتوانند واحدهای صندوق را خرید و فروش کنند، گاهی اوقات به دلیل برخی مسائل که مربوط به سازمان بورس است و نه صندوق سرمایه گذاری طلای لوتوس، ممکن است سفارشات متوقف شده و یا به طور کلی باطل اعلام شوند.
 • افزایش میزان عرضه در بازار باعث کاهش ارزش هر واحد از صندوق خواهد شد؛ بنابراین، ممکن است پس از خرید واحدهای صندوق و به دلیل مسائل سیاسی و اقتصادی در کشور، سرمایه گذاران اقدام به فروش دارایی خود کنند که به این ترتیب ارزش دارایی شما هم افت خواهد کرد.

کلام آخر

سرمایه گذاری روی طلا به دلیل تورمی که در کشور موجود است، در بازۀ بلندمدت همیشه سودساز بوده است؛ به همین دلیل، بسیاری از افراد جامعه برای حفظ ارزش دارایی خود اقدام به خرید طلا می کنند. خرید طلا با هدف سرمایه گذاری نکات مهمی دارد که باید حتماً به آن آگاه باشید. به عنوان مثال، خرید طلای زینتی با هدف سرمایه گذاری اصلاً توجیه پذیر نیست؛ زیرا بخش قابل قبولی از سرمایه ای که در این راه پرداخت می کنید، صرف اجرت خواهد شد. خرید سکۀ طلا و طلای آب شده نیز به دلیل قیمت بالا و خطر تقلبی بودن برای هرکسی مناسب نیست اما امروزه شما می توانید با داشتن کد بورسی و تنها 500 هزار تومان با خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری طلا به صورت غیرمستقیم در بخش های مختلف بازار طلا سرمایه گذاری کنید. ما در این مقاله، صندوق طلای لوتوس با نماد «طلا» را به صورت کامل معرفی کردیم. شما می توانید در صورت تمایل، واحدهای این صندوق سرمایه گذاری را از طریق کارگزاری های معتبر خریداری کنید.

سؤالات متداول

این صندوق از نوع قابل معامله (ETF) است و هر کاربری تنها با داشتن کد بورسی می تواند اقدام به خرید آن کند.

در زمان نگارش این مقاله، هر کاربر می تواند تنها با داشتن 500 هزار تومان در این صندوق سرمایه گذاری کند.

خرید و فروش واحدهای صندوق سرمایه گذاری طلای لوتوس از طریق کارگزاری های معتبر قابل انجام است. نحوۀ ثبت سفارش خرید و فروش را در طی مقاله شرح داده ایم.

امکان خرید با مبلغ کم، اعتبار صندوق، سادگی فرایند خرید و فروش و متخصصینی که دارایی شما را در صندوق مدیریت می کنند.

بی توجه به NAV ابطال در زمان خرید ممکن است شما را متضرر کند. بالارفتن میزان عرضه و افت قیمت واحدهای صندوق طلا، کم شدن میزان نقدشوندگی که به دلایل فنی در سازمان بورس ممکن است رخ دهد، عدم دریافت سود از سرمایه گذاری روی اوراق با درآمد ثابت، فعالیت در بخش مشتقه و…

ادامه مطلب
صندوق سرمایه گذاری عیار مفید
صندوق سرمایه گذاری عیار مفید

سرمایه گذاری، به ویژه در کشور ما، که با تورم روبه رو هستیم، به دلیل افت شدید ارزش ریال باید یکی از مهارت های مورد نیاز برای هر فرد در جامعه باشد، اما سرمایه گذاری در هر صنعتی به مبلغ قابل قبولی نیاز دارد که شاید هر شخصی قادر به تهیه آن نباشد.

به همین دلیل سهام و صندوق های سرمایه گذاری راه حلی بسیار عالی برای افراد جامعه است تا بتوانند با مبلغی ناچیز سرمایه گذاری خود را در طلا یا هر صنعت دیگر آغاز کنند. در این مقاله قصد داریم صندوق سرمایه گذاری عیار را که مربوط به کارگزاری مفید است، معرفی کنیم؛ پس اگر شما هم به دنبال یک صندوق سرمایه گذاری با پشتوانه طلا هستید، این مقاله را تا پایان مطالعه کنید و درصورت تمایل در این صندوق سرمایه گذاری کنید.

نکات مهم صندوق سرمایه گذاری عیار مفید

 • صندوق سرمایه گذاری عیار مفید یکی از صندوق های ETF است؛ بنابراین سرمایه گذاران می توانند تنها با داشتن یک کد معاملاتی آن را به راحتی در حساب کارگزاری خود خریداری کنند و به فروش برسانند که این موضوع یک مزیت برای این صندوق سرمایه گذاری به حساب می آید.
 • این صندوق متعلق به کارگزاری مفید است، اما سرمایه گذاران تنها با داشتن یک کد معاملاتی می توانند آن را در هرکدام از کارگزاری های معتبر خریداری کنند.
 • صندوق عیار با هدف سرمایه گذاری روی سکه طلا کار خود را از سال 1397 آغاز کرد.
 • گردانندگان این صندوق مجاز هستند با توجه به شرایط اقتصادی و وضعیت طلا، با هدف افزایش سود سرمایه گذاران معاملاتی را در گواهی سپرده کالایی سکه طلا، گواهی سپرده شمش طلا و اوراق مشتقه آن ها، قراردادهای فیوچرز و آپشن کالا که در یکی از بخش های بورس پذیرفته شده باشد، انجام دهند.
 • کارمزد معاملات خرید و فروش واحدهای صندوق عیار 0.115 درصد ارزش معامله خواهد بود.
 • تسویه معاملات خرید و فروش واحدهای سرمایه گذاری در این صندوق به یک روز کاری زمان نیاز دارد. به زبان ساده با انجام تسویه معاملات، پولی که خریدار پرداخت کرده است به فروشنده می رسد؛ بنابراین در صورتی که شما تعدادی واحد صندوق عیار داشته باشید، پس از فروش آن ها باید یک روز صبر کنید و پس از آن از پول فروش استفاده کنید (تسویه معاملات خرید و فروش سهام در بازار سرمایه در دو روز کاری انجام می شود).

شما می توانید با مراجعه به وب سایت اصلی این صندوق به آدرس www.ayaretf.com ویژگی های آن را بررسی کنید. البته اگر بخواهید این صندوق را با دقت بیشتری بررسی کنید، می توانید به وب سایت رسمی این صندوق از طریق آدرس مذکور مراجعه کنید و اساس نامه، امیدنامه، قیمت صدور، ابطال و… را بررسی کنید. در ادامه برخی از مشخصات اصلی این صندوق را خواهیم آورد.

نوع صندوق اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلا
تاریخ شروع فعالیت 30/03/1397
بازارگردان اختصاصی بازارگردان مفید
مدیر صندوق شرکت سبدگردان مفید
متولی صندوق مؤسسه حسابرسی رهیافت و همکاران
حسابرس مؤسسه حسابرسی فراز مشاور دیلمی پور
مدیران سرمایه گذاری مصطفی طاهری مه، سروش حاجی ابولی، شهاب زنجانی ها

مزایای سرمایه گذاری در صندوق عیار

 • یکی از مزایای سرمایه گذاری در این صندوق و دیگر صندوق های سرمایه گذاری مشابه آن است که کاربر برای خرید آن می تواند تنها به مبلغ 500 هزار تومان سرمایه گذاری خود را روی سکه طلا آغاز کند؛ درحالی که اگر فردی قصد خرید یک سکه کامل را داشته باشد، باید (در زمان نگارش این مقاله) مبلغ 32 میلیون تومان داشته باشد.
 • البته باز هم یادآوری می کنیم این مبلغ مربوط به قیمت ها در زمان نگارش این مقاله است؛ با این حال قیمت یک واحد سکه طلا، نیم سکه، ربع سکه و… همواره بیش از مبلغ حداقلی برای خرید واحدهای صندوق طلا در بورس است.
 • از آنجا که برای خرید واحدهای صندوق عیار می توان مراحل آن را از طریق اینترنت و در حساب معاملاتی در کارگزاری انجام داد، زمان و انرژی کمتری برای خرید و فروش آن صرف خواهد شد.
 • سرمایه گذاری در هر صنعتی ریسک خود را دارد؛ با این حال بازارگردانان و مسئولان این صندوق با دانش و تجربه خود سعی می کنند در شرایط مختلف بیشترین سود را برای خریداران واحدهای صندوق به ارمغان بیاورند؛ درحالی که اگر کاربری قصد خرید و فروش در بازار طلا را داشته باشد، ممکن است به دلیل هیجانات و نداشتن دانش کافی، سرمایه خود را از بین ببرد.
 • اگر شخصی اقدام به خرید سکه و طلا در بازار آزاد کند، علاوه بر مبلغ بالایی که باید برای خرید داشته باشد، احتمال دارد سکه یا طلایی را که خریداری می کند، تقلبی باشد و به این ترتیب نه تنها سرمایه او حفظ نشده، بلکه به کلی از بین می رود؛ درحالی که با خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری عیار دیگر لازم نیست نگران این موارد باشد؛ زیرا هر صندوقی که در بورس قابل معامله است، مجوزهای لازم را از سازمان های مختلف دریافت کرده و مطمئن است.

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری عیار

پیش از این نیز به این نکته اشاره کردیم که برای خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری عیار مفید کافی است با داشتن کد معاملاتی و مراجعه به کارگزاری موردنظر خود، واحدهای این صندوق را همچون سهام شرکت های دیگر خریداری کنید. برای خرید واحدهای صندوق عیار ابتدا و در گام اول وارد حساب معاملاتی خود در کارگزاری معتبری که در آن ثبت نام کرده اید شوید و سپس در نوار جست وجوی آن، نام «صندوق عیار» را تایپ کنید.

حالا باید اقدام به خرید آن کنید. فرایند خرید تقریباً در همه کارگزاری ها مشابه است؛ برای مثال در کارگزاری آگاه باید روی سبد سبزرنگ کلیک کنید تا پنجره خرید برای شما باز شود. همچنین در صورتی که پیش از این واحدهای صندوق عیار را خریداری کرده باشید و حال قصد فروش آن ها را داشته باشید، باید روی سبد خرید به رنگ قرمز کلیک کنید.

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری عیار

در این پنجره باید قیمت پیشنهادی برای خرید هر واحد صندوق را وارد کنید، البته قیمت انتخابی شما باید در محدوده مجازی باشد که مشخص شده است. در کادر بعدی که مربوط به حجم معامله است نیز باید مشخص کنید قصد خرید چند واحد از صندوق عیار مفید را دارید و درنهایت باید روی گزینه سبزرنگ «خرید» که در تصویر هم مشخص شده است کلیک کنید.

همچنین شما می توانید پیش از ثبت سفارش خود، ارزش ناخالص سفارش را ببینید و درصورت تأیید، سفارش را با همین هزینه ثبت کنید.

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری عیار

نکته ای که در زمان خرید واحدهای صندوق های سرمایه گذاری باید به آن توجه کنید، NAV ابطال یا به زبان ساده ارزش ذاتی صندوق سرمایه گذاری است. زمانی که قصد خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری عیار را داشته باشید، بهتر است ابتدا از NAV ابطال آن مطلع شوید. برای این کار می توانید وارد وب سایت TSETMC شوید و با جست وجوی نماد عیار، NAV ابطال آن را بررسی کنید.

همچنین می توانید وارد وب سایت اصلی صندوق طلای عیار مفید شوید یا از هر منبع موثق دیگر این داده را دریافت کنید. پس از مقایسه این رقم با قیمت خرید، در صورتی که قیمت صدور این صندوق بالاتر از NAV ابطال یا ارزش ذاتی آن باشد به این معناست که صندوق در حال معامله با قیمتی بالاتر از قیمت واقعی خود است و ممکن است زمان مناسبی برای خرید آن نباشد.

البته نباید این نکته را فراموش کنید که گاهی قیمت صدور بالاتر از NAV است؛ زیرا سرمایه گذاران به دلایل مختلف از جمله انتظارات تورمی حاضرند واحدهای صندوق را با قیمتی بالاتر از ارزش ذاتی آن خریداری کنند.

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری عیار

نحوه ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری عیار

پس از خرید یا صدور واحدهای صندوق عیار ممکن است بخواهید در هر زمانی اقدام به فروش یا ابطال واحدهای خریداری شده کنید. فرایند ابطال را این بار در کارگزاری مفید دنبال خواهیم کرد.

در ابتدا باید وارد حساب معاملاتی خود کارگزاری مفید شوید. با کلیک روی آیکن ذره بین در سمت راست تصویر باید نماد عیار را جست وجو کرده و روی آن کلیک کنید. حال در ستون سمت چپ تصویر بخش ثبت سفارش واحدهای صندوق سرمایه گذاری را خواهیم دید. برای خرید روی گزینه «خرید» و برای فروش یا ابطال بر روی گزینه «فروش» کلیک کنید.

نحوه ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری عیار

با کلیک روی گزینه «فروش» در مرحله پیش پنجره جدیدی باز می شود که می توانید سفارش خود را با قیمت و حجم موردنظر در آن ثبت کنید. در کادر بالایی حجم سفارش و در کادر دوم قیمت پیشنهادی برای فروش هر واحد از صندوق عیار را انتخاب کنید و درنهایت روی گزینه «ارسال فروش» کلیک کنید.

بدیهی است قیمت پیشنهادی فروش نیز باید از محدوده قیمتی مجاز در روز معاملاتی انتخاب شود که در نمونه ای که مشاهده می کنید قیمت پیشنهادی می تواند 70.159 الی 85.749 ریال باشد.

نحوه ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری عیار

حداقل و حداکثر مبلغ برای سرمایه گذاری در صندوق عیار

در حال حاضر کاربران بازار سرمایه می توانند واحدهای صندوق عیار را با حداقل 500 هزار تومان در کارگزاری های مختلف خریداری کنند؛ درحالی که در گذشته این مبلغ 100 هزار تومان بوده است؛ درنتیجه برای اطلاع از حداقل مبلغ برای خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری عیار باید اطلاعات خود را به روز کنید. البته در محاسبه این مبلغ باید به کارمزد معاملات که 0.115 درصد ارزش معامله است نیز توجه داشته باشید.

ریسک سرمایه گذاری در صندوق عیار مفید

اگر قصد سرمایه گذاری بدون ریسک را داشته باشید شاید بهتر باشد پول خود را در بانک یا صندوق های مشابه بگذارید و به سود محدود آن قانع باشید، اما چنانچه بتوانید کمی ریسک را در سرمایه گذاری های خود بپذیرید، راه های زیادی برای سرمایه گذاری وجود دارد که یکی از آن ها صندوق های با پشتوانه طلاست. در صورتی که صندوق عیار را برای سرمایه گذاری روی طلا انتخاب کرده باشید باید بدانید این سرمایه گذاری بدون ریسک نیست.

 • اگر در زمان مناسبی اقدام به خرید صندوق طلای عیار نکنید یا به NAV ابطال آن توجه نداشته باشید، احتمال دارد با ضرر مواجه شوید.
 • در صورتی که پس از بالا رفتن قیمت سکه و طلا و در پی آن بالا رفتن قیمت صندوق عیار، واحدهای صندوق را که ممکن است به دلیل هیجانات بالا رفته باشد با قیمت بالا خریداری کنید، ممکن است پس از مدت کوتاهی قیمت افت کرده و شما متحمل ضرر شوید.
 • قیمت سکه و طلا در بازار با توجه به میزان عرضه و تقاضا و دیگر امور افزایش پیدا کرده یا افت می کند؛ بنابراین ممکن است با کم شدن تقاضا و بالا رفتن عرضه، شاهد افت قیمت سکه و همچنین صندوق سرمایه گذاری عیار باشیم.
 • نقدشوندگی یکی دیگر از ریسک هایی است که در زمان انتخاب صندوق یا هر دارایی دیگر باید به آن توجه شود. میزان نقدشوندگی به سهولت فروش دارایی در هر زمان اشاره دارد. بازارگردان همواره سعی می کند از این لحاظ شرایط را برای فروشندگان ساده و امکان فروش را فراهم کند با این حال باید توجه داشته باشید شرایط بازار و همچنین محدودیت های دیگر ممکن است منجر به این شوند که واحدهای خریداری شده به راحتی به فروش نروند یا معاملات مربوط به صندوق به دلایل عمدتاً فنی تعلیق یا متوقف شوند.

برای آنکه برداشت درستی از سودهای احتمالی داشته باشید که ممکن است در بازه های مختلف با سرمایه گذاری در این صندوق به دست آورید، بهتر است گزارش های صندوق برای سودهای دریافت شده در دوره های مختلف را بررسی کنید.

همچنین می توانید با مطالعه امیدنامه و دیگر اسنادی که در وب سایت قرار دارند، ریسک های احتمالی جزئی را نیز مطالعه کنید.

ریسک سرمایه گذاری در صندوق عیار مفید

سخن پایانی

با توجه به شرایط اقتصادی کشورمان، مردم سعی می کنند به روش های مختلف ارزش دارایی های خود را حفظ کنند. یکی از بهترین و ساده ترین راه ها برای این کار خرید سکه و طلا است، اما متأسفانه با بالا رفتن بیش ازحد قیمت ها، شاید هرکسی نتواند یک واحد سکه، نیم یا حتی ربع سکه را خریداری کند.

در چنین شرایطی امکان خرید صندوق طلای عیار وجود دارد که هر فرد تنها با داشتن یک کد معاملاتی و حداقل مبلغ 500 هزار تومان می تواند سرمایه گذاری انجام دهد و سعی در حفظ ارزش سرمایه اندک خود داشته باشد. همان طور که گفته شد صندوق عیار یک صندوق قابل معامله (ETF) است که خرید و فروش آن به سادگی و در کوتاه ترین زمان انجام می شود.

ما سعی کردیم در این مقاله صندوق طلای عیار مفید را کامل معرفی کنیم؛ البته درصورت نیاز به اطلاعات جزئی تر می توانید به وب سایت رسمی صندوق عیار (www.ayaretf.com) مراجعه کنید و درصورت تمایل سرمایه گذاری روی طلا را از طریق این صندوق انجام دهید.

پرسش های متداول

صندوق عیار یک صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) است که پشتوانه آن عمدتاً سکه های طلا و دیگر اوراق و دارایی های مبتنی بر طلا هستند.

در زمان نگارش این مقاله برای شروع سرمایه گذاری روی این صندوق باید حداقل 500 هزار تومان داشته باشید.

از آنجا که صندوق عیار از نوع ETF است، هر شخص با داشتن کد معاملاتی می تواند به راحتی و همچون خرید هر سهام دیگری، واحدهای این صندوق را نیز خریداری کرده و به فروش برساند. چگونگی انجام این کار را در مقاله بیان کرده ایم.

امکان سرمایه گذاری با مبلغ کم، اعتبار صندوق، مدیریت ریسک از سوی گردانندگان صندوق، سهولت خرید و فروش واحدهای صندوق.

خرید در زمان نامناسب و توجه نداشتن به NAV ابطال در زمان خرید می تواند سرمایه گذار را متحمل ضرر کند. اگر تقاضا افت کرده و عرضه بالا رود، قیمت واحدهای صندوق عیار نیز افت می کند و به این ترتیب ارزش دارایی شما نیز کاهش می یابد. از سوی دیگر نقدشوندگی از دیگر مواردی است که همواره در لیست ریسک سرمایه گذاری وجود دارد.

ادامه مطلب
صندوق سرمایه گذاری گری اسکیل3
صندوق سرمایه گذاری گری اسکیل (Grayscale)...

این سؤال بیشتر کسان است که تازه وارد بازار ارزهای دیجیتال شدند و اطلاعات چندانی از این مفاهیم ندارند؛ افرادی که نیازمند دانستن بیشتر درباره فاکتورهای مختلف این بازار هستند، تا به راحتی معامله و خرید و فروش کنند. شما با مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید با اطمینان بیشتری وارد این بازار شوید.

گری اسکیل چیست؟ (GrayScale)

در این مقاله از خانه سرمایه قصد داریم اطلاعات مفیدی را در زمینه این صندوق سرمایه گذاری با شما به اشتراک بگذاریم. امیدواریم این مقاله بتواند به شما در این مورد کمک کند و راهگشای شما باشد. درباره نحوه و دلایل شکل گیری این صندوق و ارتباط آن با شرکت های بزرگ سرمایه گذاری مطالب بسیاری وجود دارد که ما به ویژگی ها و مدل های مختلف این صندوق و همچنین شرایط حاکم بر آن ها می پردازیم.

تاریخچه صندوق گری اسکیل

صندوق سرمایه گذاری گری اسکیل

صندوق Grayscale Bitcoin Cash با نماد (BCHG) در سال 2018 ایجاد شد. افراد علاقه مند به سرمایه گذاری در این مدل باید حداقل 25000 دلار دارایی داشته باشند. اکنون دارایی این صندوق بیش از 163 میلیون دلار است. این مبلغ معادل 296000 بیت کوین کش است، اما صندوق Grayscale Ethereum Trust با نماد (ETHE) در سال 2017 تأسیس شد. سرمایه گذاران در این مدل باید حداقل 25000 دلار را سرمایه گذاری کنند.

دارایی این صندوق در حدود 91/6 میلیون دلار، یعنی برابر 3.16 میلیون اتریوم است. مدل و محصول آخری که می خواهیم درباره آن صحبت کنیم، Grayscale Digital Large Cap Fund است. این صندوق سرمایه گذاری ترکیبی از چند ارز دیجیتال است که با نماد GDLC معامله می شود و حداقل 50000 دلار سرمایه دارد. این مدل دارای 66.9 درصد بیت کوین، 29.5 درصد اتریوم، 1.27 بیت کوین کش، 1.20 درصد لایت کوین و 1.17 چین لینک است.

جایگاه گری اسکیل در جهان

صندوق سرمایه گذاری گری اسکیل

این صندوق که از بزرگ ترین صندوق های سرمایه گذاری در سطح جهان محسوب می شود، سال 2013 توسط شخصی به نام بری سیلبرت تأسیس شد. این صندوق که در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت می کند، زیرمجموعه شرکت سرمایه گذاری Digital Currency Group یا به اختصار (DCG) است. این شرکت با نام Bitcoin Investment Trust یا بیت کوین اینوستمنت تراست به فعالین بازار معرفی شد.

کارشناسان معتقدند این مجموعه در آینده نزدیک تغییرات شگرفی را در جهان و تجارت به وجود می آورد و در این راه فناوری بلاک چین بسیار مؤثر است. شاید برای بسیاری از شما این سؤال مطرح باشد که نقش Grayscale در بازار ارز دیجیتال چیست و چه اهدافی را دنبال می کند؟

نقش گری اسکیل در بازار ارز دیجیتال

درواقع کار این شرکت، مدیریت صندوق های سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال است و اهداف متعددی را دنبال می کند. یکی از این اهداف استفاده از ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین به عنوان یک دارایی ارزشمند برای مقابله با تورم است. این دیدگاه قطعاً اتفاق می افتد و تأثیرات بسیاری در معاملات و مبادلات جهانی می گذارد.

البته تأسیس صندوق های ETF از دیگر اهداف این شرکت به شمار می رود، اما اصلی ترین و مهم ترین دلیل و هدف شکل گیری این صندوق، ایجاد فرایند و مدلی آسان برای سرمایه گذاری افراد مختلف است؛ افرادی که بتوانند به راحتی در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت کنند. از سال 2013 تاکنون این صندوق توانسته 14 مدل و محصول سرمایه گذاری را به علاقه مندان و فعالان این حوزه معرفی کند.

نحوه رفتار سرمایه گذاران نهادی در بازار کریپتو

ممکن است در ذهن بسیاری از افراد چنین سؤالی ایجاد شده باشد که در بازار ارزهای دیجیتال اهمیت شرکت صندوق سرمایه گذاری گری اسکیل چیست؟ این شرکت به دلیل در دسترس داشتن میزان دارایی دیجیتالی و همچنین چون نهادی بوده و از قدرت تغییر در بازار برخوردار است، در دنیای کریپتو اهمیت زیادی دارد. سرمایه گذاران نهادی یا سازمانی از جمله شرکت های سرمایه گذار هستند که در بازارهای مالی فعالیت می کنند.

گفتنی است تزریق سرمایه های نهادی به بیت کوین در سال 2021 انجام گرفت. سرانجام شرکت های گوناگونی توانستند خطر واردشدن به بیت کوین را بپذیرند و به این دارایی دیجیتال اطمینان کنند.

علت ادامه یافتن فرایند کاهش قیمت بیت کوین

در مبحث صندوق سرمایه گذاری گری اسکیل چیست خوب است به مهم ترین دلایل ادامه یافتن کاهش قیمت بیت کوین نیز اشاره کنیم. کمپانی Grayscale به عنوان یکی از سرمایه گذاران نهادی بسیار مهم و قدیمی بیت کوین به شمار می آمد.

حتی بیشتر افراد بر این باورند که رویکرد Grayscale سبب 40 هزار دلاری شدن بیت کوین شده است. اینکه Grayscale در بیت کوین سرمایه گذاری می کند موضوع چندان عجیبی به نظر نمی رسد. از بازیگردانان و استوانه های جهان کریپتو کارنسی می توان به DGC و همچنین زیرمجموعه های آن اشاره کرد.

ولی دلیل ورود سایر سرمایه گذاران نهادی به بیت کوین این است که یکی از دلایل اصلی کشانده شدن سرمایه گذاران نهادی به طرف بیت کوین برآورده نشدن ریسک انتظارات و خواسته های آن ها توسط دارایی های کم است. در کشورهایی از قبیل انگلیس و آمریکا سرمایه گذاری کردن در دلار، زمین یا طلا مثل ایران با سوددهی بالا همراه نیست. سپرده گذاری پول در بانک نیز ممکن است سود منفی را برای سرمایه گذاران داشته باشد.

گری اسکیل قدرتمندترین سرمایه گذار بیت کوین

صندوق سرمایه گذاری گری اسکیل

در چنین فضایی شرکت Grayscale و قدرت سرمایه گذاری آن اهمیت بسیار بیشتری پیدا می کند. با توجه به یک گزارش یوتودی دارایی زیر نظر مدیریت Grayscale تا یک ماه پیش به بالاتر از 13 میلیارد دلار دست یافته بود. این رقم نشان دهنده این است که توانایی این شرکت از نظر مالی به منظور زیر و رو کردن بازار ارزهای دیجیتال تا چه اندازه است. اکنون بالای 2 درصد از اتریوم های فعال در بازار در اختیار این صندوق سرمایه گذاری است.

درحالی که راه اندازی صندوق اتریوم گری اسکیل به تازگی انجام شده و سرمایه این صندوق سرمایه گذاری مدام در حال بالارفتن است، صندوق بسیار مهم و اصلی کمپانی Grayscale صندوق سرمایه گذاری بیت کوین آن است و قسمت چشمگیری از مقدار بیت کوین هایی را که در بازار فعال هستند، در بر می گیرد. این عدد به طور تقریبی برابر با بالای 570 هزار عدد بیت کوین است که روزانه افزایش می یابد. این موضوع سبب شده است تا صندوق سرمایه گذاری بیت کوین گری اسکیل جذاب ترین گزینه برای سرمایه گذاران نهادی باشد.

شرکت گری اسکیل و رکورد 40 هزار دلار برای نرخ بیت کوین

تعداد زیادی از تحلیلگران، این شرکت را یکی از اصلی ترین عوامل کاهش نرخ بیت کوین می دانند. این شرکت جز اینکه نمونه برخورد یا نحوه رفتار سرمایه گذاران نهادی است، می تواند توان و انتظارات بازار را هم تغییر دهد. بسیاری از مردم متفاوت بودن نرخ بیت کوین های Grayscale و بالارفتن سطح درخواست از طرف این صندوق را مهم ترین عامل ادامه پیداکردن افزایش یافتن نرخ بیت کوین بعد از 20 هزار دلار در نظر می گیرند.

در صندوق هایی مانند Grayscale سرمایه گذار باید مازاد ارزش بیت کوینی را که خریده است نیز بپردازد. دلیل پرداخت این اضافه ارزش این است که فروش بیت کوین های چنین صندوق هایی در شکل سهم و سهام انجام می گیرد. از عوامل رشد بیت کوین می توان به ارتقای خرید و فروش در صندوق های گری اسکیل اشاره کرد.

گری اسکیل و سادگی معاملات

این شکل های متنوع و مختلف و البته ایمن در سرمایه گذاری، توجه بسیاری از سرمایه گذاران و مؤسسات را به خود جلب می کند. اگرچه Grayscale با این محصولات توانسته شکل ساده ای از معاملات را ارائه کند، در برخی موارد محدودیت هایی را نیز اعمال کرده است.

برای آشنایی شما با این مدل ها و محصولات به چند نمونه به صورت مختصر اشاره می کنیم. مهم ترین و بزرگ ترین محصول یا صندوق Grayscale بیت کوین تراست (Grayscale Bitcoin Trust) است، اما سایر مدل ها و محصولات Grayscale شامل Grayscale Bitcoin Cash، Grayscale Ethereum Trust، Grayscale Digital Large  Cap Fund است.

شروط سرمایه گذاری به صورت کلان در صندوق

جالب است بدانید در حال حاضر 5 صندوق از این 14 صندوق تنها در بورس قابلیت معامله دارند. البته یک مسئله مهم درباره این صندوق ها مربوط به افرادی است که قصد سرمایه گذاری به صورت عمده و مستقیم را دارند. در این حالت برای این اشخاص شرایط خاصی در نظر گرفته شده است. از جمله این شرایط می توان به ارائة تعدادی گواهینامه و تأییدیه و نگه داشتن واحدهای صندوق به مدت حداقل شش ماه اشاره کنیم.

نکته مهم این است که شما برای سرمایه گذاری در دو صندوق از این 14 صندوق نیازمند 50000 دلار هستید، اما در 12 صندوق دیگر تنها 25000 دلار لازم دارید. شاید مهم ترین شرط در این بخش میزان درآمد شما به عنوان سرمایه گذار است. شما باید درآمدی بالغ بر 200 هزار دلار یا حداقل یک میلیون دلار در سال داشته باشید.

نکاتی در سرمایه گذاری به صورت کلان و مستقیم

این نکاتی که به عنوان شروط سرمایه گذاری به صورت کلان و مستقیم مطرح شده، افراد ثروتمند و ضعیف را به طور کامل تفکیک می کند. درواقع همین دیدگاه و نگرش سبب توسعه و گسترش فعالیت های Grayscale شد و بسیاری از ارزهای دیجیتال به این صندوق اضافه شدند. با وجود همه این قوانین و محدودیت ها در استفاده از صندوق Grayscale و مدل های مختلف آن، چرا این صندوق مفید است و چرا می تواند همه افراد را به ویژه افرادی که قدرت ریسک پذیری پایینی دارند مجاب کند؟

ما برای پاسخ به این سؤال به چند شاخصه مهم این صندوق ها اشاره می کنیم. شاخصه هایی که نبود آن ها شاید قدرت ریسک پذیری افراد را به شدت پایین می آورد؛ به ویژه کسانی که قصد سرمایه گذاری با اعداد و رقم های بالایی دارند. این فاکتورها عبارت اند از نیاز نداشتن به کیف پول، کسر مالیات و حسابرسی، مدیریت پرتفلیو و از دست ندادن پول از طریق هک.

میزان کارایی صندوق گری اسکیل

آمارهایی که در این باره ارائه می شوند، گویای توانایی بالا و کارایی این مجموعه در طول مدت تأسیس آن هستند. این شرکت در سال 2017 توانست مدیریت دارایی هایی بالغ بر 208 میلیون دلار را بر عهده بگیرد. این میزان دارایی نه تنها پایان کار نبود، بلکه شروع تازه ای را برای Grayscale رقم زد؛ به طوری در سال 2018 جهشی فوق العاده، در ایجاد صندوق تراست سرمایه گذاری برای ارزهای دیجیتال مختلف در Grayscale اتفاق افتاد.

علاوه بر بیت کوین این ارزها شامل اتریوم، اتریوم کلاسیک، لایت کوین، ریپل، بیت کوین کش و زی کش هستند. جالب است بدانید این شرکت تراست سرمایه گذاری برای ارز دیجیتال متمرکز به نام Horizon را در سال 2018 ایجاد کرد. دارایی های گری اسکیل روزانه در حال تغییر و افزایش است و برای ارائه دقیق این رقم باید به آخرین آمار دسترسی پیدا کنیم.

دلیل محبوبیت صندوق گری اسکیل

ممکن است برای بیشتر افراد این سؤال پیش آمده باشد که دلیل محبوبیت این صندوق سرمایه گذاری چیست؟ دلیل اصلی و مهم این است که این صندوق تضمین می کند در مقابل وجهی را از شما دریافت می کند. شاید شنیده اید که پلتفرمی بر اثر حمله سایبری چندین میلیون دلار دچار ضرر و زیان شده است.

در اولین نظر امکان دارد مزیت چندان مهمی برای پرتفوی های چند 10 دلاری نباشد، ولی سرمایه گذاری بالای 40 میلیارد دلار در صندوق های این کمپانی انجام شده است که تقریباً 56 درصد از آن شامل سرمایه گذاری مؤسسه های گوناگون می شود. به علاوه مالیات هر ساله براساس قوانین و اصول مالیاتی آمریکا از سود حسابتان کم می شود و واریز سود خالصی که حساب شده به حساب شما صورت می گیرد. اکنون صندوق Grayscale دارای 648 هزار و 500 واحد از تمام بیت کوین هایی است که وجود دارند.

مزیت خرید گری اسکیل بیت کوین تراست نسبت به بیت کوین

این صندوق برای سرمایه گذاران شرایطی را فراهم می کند تا بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال را به فهرست صندوق خود اضافه کنند بدون اینکه آن ها را خریداری نمایند؛ بنابراین آن ها می توانند سرمایه گذاری را از این طریق انجام دهند و در آخر آن را در بورس سهام از معاملات قرار دهند و برای کاربرانشان سود کافی ایجاد شود، ولی سؤال اینجاست که چرا سرمایه گذاران خرید Grayscale بیت کوین تراست را به خرید بیت کوین ترجیح دهند؟

زیرا صندوق سرمایه گذاری تراست بیت کوین گری اسکیل سبب می شود سرمایه گذاران به آسانی و با اطمینان خاطر بیشتری معاملات خود را انجام دهند. این صندوق فعالیت های خود را زیر نظر SEC انجام می دهد و نیازی نیست بیت کوین را به طور مستقیم خریداری کند و بابت نگهداری از آن نگران باشد. یکی دیگر از مزیت های Grayscale این است که سرمایه گذاران قادر به انجام تمام سفارش های خود با کمترین اشتباه هستند.

صندوق سرمایه گذاری گری اسکیل در آینده

عادت رفتاری کمپانی این صندوق نشان می دهد قصد دارد برای یک دوره زمانی طولانی در بازار ارزهای دیجیتال حضور داشته باشد. با توجه به گزارشی که منتشر شده است این صندوق در سه ماهه چهارم دو سال گذشته درمجموع به صورت هفتگی 251 میلیون بیت کوین خریداری کرده که خیلی چشمگیر است. چارلز ادواردز در مقابل خریدهای اخیر این صندوق ذکر کرد که دارایی های دیجیتال این کمپانی به شکل ماهانه به طور تقریبی 10 درصد بالا رفته است.

همچنین گفته است با چنین وضعیتی این صندوق می تواند بالای 10 درصد از تمام بیت کوین های موجود در گردش بازار را به دست آورد. با توجه به مطالبی که در مطلب صندوق سرمایه گذاری گری اسکیل چیست ذکر کردیم مجبوریم بپذیریم این صندوق نقش بسیار مهم و گسترده ای را در بازار ارزهای دیجیتال ایفا می کند.

روش معامله گری اسکیل و میزان بیت کوین ها و اتریوم های قرارگرفته در اختیار این کمپانی به قدرت زیادی منجر شده که مهارکردن آن به راحتی امکان پذیر نیست. اگر می خواهید در بیت کوین سرمایه گذاری کنید، بهتر است زیر نظر گرفتن رفتارهای این سرمایه گذار قدرتمند ارزهای دیجیتال را اولویت قرار دهید.

سخن پایانی

صندوق سرمایه گذاری گری اسکیل چیست به عنوان یکی از سؤالات پرتکرار به شمار می آید. در صورتی که یکی از افراد فعال در بازار ارزها هستید بدون شک نام این صندوق را شنیده اید که درحقیقت یکی از بزرگ ترین صندوق های سرمایه گذاری جهان است که بالای 40 میلیارد دلار دارایی دارد. در حال حاضر این صندوق از 14 صندوق سرمایه گذاری برخوردار است که تنها 5 صندوق در آن بورس از جمله بیت کوین، اتریوم، اتریوم کلاسیک، لایت کوین و بیت کوین کش قابلیت معامله دارند.

گری اسکیل شاخص بورس صندوق بیت کوین را به عنوان یک معیار برای پیش بینی کردن نرخ بیت کوین استفاده می کند؛ به همین دلیل این صندوق از اهمیت بالایی برخوردار است. از طرفی دیگر میزان حجم معامله های این مؤسسه بسیار بالاست. با توجه به مزیت های صندوق های سرمایه گذاری شرکت گری اسکیل (Grayscale Investment) این مجموعه روند رو به رشدی در سال های آینده خواهد داشت.

این رشد و پیشرفت را به وضوح می توان در اعداد و ارقام میزان مشارکت مؤسسات و سرمایه گذاران مختلف مشاهده کرد. در آینده بسیار نزدیک این شرکت به عنوان یکی از قطب های تأثیرگذار بر بازار ارزهای دیجیتال به دنیا معرفی می شود.

ادامه مطلب
آپشن دیفای
صندوق آپشن دیفای (Option Defi) چیست؟

صندوق آپشن defi/’>دیفای که با نماد (DOv) شناخته می شود، در واقع اصطلاح و مفهوم جدیدی در دنیای ارز دیجیتال هستند. این پدیده که از سال 2021 کارش را آغاز کرده، با رشد بی سابقه ای در این بازار مواجه است. این رشد فزاینده نشان دهنده ی انجام معاملات گسترده در این بخش، توسط بازیگران بزرگ این بازار است.

در واقع با ورود این نماد تغییر و تحولات شگرفی در بازار ارزهای دیجیتال بوجود آمد. این تغییرات باعث توجه بیشتر سرمایه گذاران به این قسمت از بازار شد. بطوری که از خرده سرمایه گذاران دیفای تا بزرگترین و موثرترین سرمایگذاران به این نماد توجه نشان دادند.

من با توجه به شرایط جدیدی که در بازار ارزهای دیجیتال ایجاد شد، تصمیم گرفتم این مطلب را بنویسم. در این مقاله قصد دارم، در مورد صندوق آپشن دیفای اطلاعاتی کاربردی را ارائه کنم. اگر شما جزوه افرادی هستید که در بازار ارز دیجیتال فعالیت دارید، با من همراه شوید.

صندوق آپشن دیفای چیست؟

من می خواهم به زبان بسیار ساده آنچه که در صندوق آپشن دیفای یا همان امور مالی غیرمتمرکز اتفاق می افتد را بیان کنم. شما به عنوان یک سرمایه گذار می توانید دارایی های خود را در صندوق هایی قرار دهید، که این دارایی ها در معاملات مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. نکته ی مهم در مورد این معاملات اینست که این معاملات با روش ها و شکل های مختلفی انجام می شوند. قبل از ایجاد صندوق آپشن دیفای، فقط سرمایه گذاران معتبر امکان استفاده از این شکل معاملات را داشتند. البته نکته ی مهم در اینجا اینکه این سرمایه گذاران از این شیوه فقط در دو مورد از معاملات خود می توانستند، بهره ببرند. اولین مورد در معاملات خارج از بورس یا (OTC) و مورد دوم انجام معاملات توسط خود آنها در صرافی هایی مثل Deribit بود.

یکی از نکات مهمی که در صندوق آپشن دیفای بسیار مورد توجه قرار گرفت، اختصاص سود سهامداری و حاکمیت به این دارایی ها است. در این حالت شما با سپرده گذاری در این صندوق از سه منبع متفاوت سود بسیار زیاد و پایداری را دریافت می کنید. یکی از طریق معاملات آپشن و دیگری از پاداش توکن و در نهایت از طریق سود سپرده گذاری، شما بهره مند می شوید.

البته در افزایش این سود، بازارسازها بسیار موثرند. در واقع در این حالت رقابتی میان بازارساز ها بوجود می آید. بنابراین بازارساز ها برای کسب این آپشن ها امتیاز و هزینه های بیشتری را پرداخت می کنند، که این باعث افزایش سود مبنا می شود.

دلایل اهمیت صندوق آپشن دیفای چیست؟

در مورد نقش و اهمیت این صندوق ها من به سه مورد اصلی آن اشاره می کنم. این سه شاخصه شامل ایجاد سود طبیعی، ایجاد نقدینگی برای بازار آپشن و معاملات ابزارهای غیر خطی هستند.

ایجاد سود

شما می دانید که در دیفای سود اصلی توسط پاداش های توکنی ایجاد می شود. در حالی که این روش سود دهی دارای مشکلاتی هست، یکی از این مشکلات قیمت و میزان توزیع توکن است. در واقع با تغییر قیمت و تغییر میزان توزیع توکن، مقدار سود تغییر می کند. بنابراین با کاهش قیمت و میزان توزیع توکن، ممکن است حتی سود از بین برود.

این در حالیست که سود مبنا در Dov یا صندوق آپشن دیفای به این پاداش ها وابسته نیست. در حقیقت سودی که در این صندوق ها ایجاد می شود، بر اساس میزان دارایی است. جالب است بدانید این سود را در نهایت بعنوان حق امتیاز آپشن، وارد دیفای می کند. به این ترتیب مشکلی به نام کاهش سود بوجود نمی آید.

صندوق های آپشن دیفای بسیار کارآمد عمل می کنند و سود این صندوق ها 10 تا 20 برابر شکل سنتی امور مالی است.

ایجاد نقدینگی برای بازار آپشن

بازار آپشن کریپتو تحت تسلط BTC (بیت کوین) و ETH (اتریوم) است، چرا که این دو تنها در صرافی Deribit هستند. دفترهای سفارش Deribit به عنوان محل اصلی نقدینگی برای BTC و ETH عمل می کنند و این در بازارهای OTC نیز منعکس می شود.

من در مورد نقدینگی ایجاد شده در مورد اتریوم یک توضیح مختصری بدهم تا شما در این مورد اطلاعاتی بدست بیاورید. در ابتدای سال 2020 آپشن اتریوم با کمبود نقدینگی مواجه بود و به همین دلیل در صرافی دریبیت کمتر مورد معامله قرار می گرفت. در این شرایط شرکتی به نام QCP با وارد کردن نقدینگی به بازار اتریوم باعث رونق آپشن شد.

عملکرد این شرکت باعث شد بسیاری از بازارسازها وارد این عرصه شوند. جالب است بدانید در حال حاضر آپشن های اتریوم مثل بیت کوین توسعه پیدا کردند. من یک نکته ی مهمی را اینجا عنوان کنم، این شرکت در تلاش است سایر رمز ارزها را نیز به این مرحله برساند. البته برای این کار نیاز به نقدینگی بسیاری دارد تا بتواند سرمایگذاران و بازارساز ها را دوباره به این عرصه وارد کند.

ارائه ابزارهای غیر خطی در صندوق آپشن دیفای

دیفای توانسته ابزار های خطی مانند معاملات اسپات، وام دهی و وام گیری و.. را به خوبی مدیریت کند. اما در مورد ابزارهای غیر خطی مانند آپشن ها ، بعنوان مثال در لیکویید شدن های غیر خطی دچار مشکل می شود. صندوق های آپشن دیفای با مدلی دوگانه توانسته این مسئله را بر طرف می کند.

در این مدل سرمایه گذاری، مدیریت وثیقه، کشف قیمت، پرداخت و تسویه به شکل یک زنجیره ای درونی انجام می گیرد. در همین حال مدیریت ریسک غیرخطی به شکل برون زنجیره ای عمل می کند. نکته ی مهم در اینجا اینست که صندوق های آپشن دیفای بسیاری از مشکلات از جمله فروش و دریافت سود را بر طرف با این روش حل کردند.

در این روش سود از قبل و پیشاپیش دریافت می شود. علاوه بر این وثیقه ی سرمایه گذاران دیفای با بازارساز هایی که سود مبنای بیشتری می دهند، تطبیق داده می شود. بنابراین تمام قرارداد های آپشن که از طریق Dov یا صندوق آپشن دیفای وثیقه ی کامل دارند. بنابراین نیاز به لیکویید شدن، ندارند.

این کارکرد و عملکرد Dov در نوع خود یک پدیده و نوآوری در عصر حاضر محسوب می شود. در واقع انجام معاملات در اندازه و مقیاس زیاد و به صورت شفاف و پایدار همراه با قرارداد های هوشمند تغییرات بسیاری ایجاد کرد. این تغییرات بازارهای مالی را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد.

آینده صندوق های DOV چگونه خواهد بود؟

آپشن دیفای

با توجه به اینکه صندوق های DOV سبک مدل ساده ای دارند؛ اما استراتژی معاملات در این صندوق تا این لحظه وضعیت خسته کننده ای دارند. با اینکه در موضوع صندوق های dov محدودیتی نیست، استراتژی های این صندوق پیچیدگی هایی را نیز به همراه دارد. آپشن هایی که موجب افزایش سود مبنا شوند، میتوانند از پیچیدگی های صندوق های dov به شمار آیند.

در آینده از صندوق های dov میتوانید انتظار انجام معامله به صورت توکنیزه شده از طریق rfq یا دفاتر سفارش داشته باشید. این میتواند باورنکردنی باشد که در زمان قفل شدن ارزش کل بازار صندوق های DOV امکان معامله به صورت یک صرافی کامل را ارائه کنند.

نکته اصلی این است که صندوق های آپشن دیفای قطعا تغییرات مهمی را ایجاد خواهند کرد. چگونگی انجام معاملات در صندوق ها که میتواند معامله آپشن ها یا محصولات باشد در کنار شرایط نگهداری از دارایی ها تغییر خواهند کرد.

با توجه به اینکه به سرمایه گذاران پاداش داده میشود تا نقدینگی را در صندوق ها افزایش دهند میتوانید بدون پرداخت انواع کارمز و یا با حداقل کارمز در صندوق های DOV معاملات را به انجام رسانید.

  سخن پایانی

در خانه سرمایه با صندوق های آپشن دیفای به صورت ساده آشنا شدیم. صندوق هایی که برای کسب سود بیشتر تعداد زیادی از سرمایه گذاران ساخته شده اند. مزیت استفاده از صندوق های آپشن دیفای انجام معاملات خودکار و کسب سود طبیعی بیشتر می باشد که در این مقاله کاملا نحوه انجام آن شرح داده شد.

ادامه مطلب
صندوق سرمایه‌گذاری پیشرو
صندوق سرمایه گذاری پیشرو چیست؟

صندوق سرمایه گذاری پیشرو صندوق سهامی است که اقدام به سرمایه گذاری در سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس می کند؛ به همین دلیل به تناسب روند شاخص کل، ارزش این صندوق نیز در نوسان خواهد بود؛ به این ترتیب که افزایش یا کاهش ارزش سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار، موجب تغییر در ارزش قیمت هر واحد این صندوق سرمایه گذاری خواهد شد.

این صندوق که در فروردین سال 1391 شروع به فعالیت کرد، موفق شده است در رده سوم صندوق های سرمایه گذاری ایران جای بگیرد؛ به این ترتیب که پس از صندوق سرمایه گذاری دارا یکم و پالایش، بیشترین خالص ارزش مدیریت خالص را طی 9 سال به خود اختصاص داده است. اگر ماهیت این صندوق سرمایه گذاری برایتان جذاب شده است، شما را به دیدن اعداد و ارقام زیر دعوت می کنیم؛ پس با ما همراه باشید:

مشخصات صندوق سرمایه گذاری پیشرو

نام صندوق: مشترک پیشرو ضامن نقدشوندگی: ندارد
مدیر صندوق: سبدگردان انتخاب مفید نوع/ اندازه صندوق: سهامی
متولی صندوق: مؤسسه حسابرسی فراز مشاور دیلمی پور تاریخ آغاز فعالیت: 31/01/1391

اطلاعات سرمایه گذاری صندوق

تاریخ به روزرسانی: 19/11/1400
قیمت صدور هر واحد (ریال): 593,357 قیمت ابطال هر واحد (ریال): 590,019
تعداد واحدهای سرمایه گذاری: 45,461,530 تعداد واحدهای باقیمانده برای سرمایه گذاری: 254,538,470
کل خالص ارزش دارایی: 26,823,181 میلیون ریال

بازده صندوق در دوره های زمانی تعیین شده

بازده هفت روز گذشته: 755/1-% بازده شش ماه گذشته: 23/15-%
بازده یک ماه گذشته: 012/7-% بازده یک سال گذشته: 387/11%
بازده سه ماه گذشته: 961/14-% بازده از تاریخ تأسیس تاکنون: 296/5794 %

در زیر، نمودار ترکیب دارایی های این صندوق سرمایه گذاری را مشاهده می کنید:

صندوق سرمایه گذاری پیشرو

با توجه به جدول ها و نمودارهای بالا، می توان به روند حرکت و سوددهی این صندوق سرمایه گذاری پی برد، اما اگر قصد سرمایه گذاری در این صندوق را داشته باشید، حتماً برایتان جذاب خواهد بود تا بدانید صندوق مذکور چه میزان سود به سرمایه گذاران خود پرداخت می کند؛ بنابراین به شما توصیه می کنیم ادامه این مقاله را از دست ندهید.

 • به مثال زیر توجه کنید:

آقای غفاری، به این دلیل که دانش و زمان کافی و لازم برای سرمایه گذاری و خرید و فروش مستقیم سهام در بورس را ندارد، تصمیم گرفته است برای سرمایه گذاری در صندوق پیشرو اقدام کند، اما سؤالاتی دارد که لازم است پیش از سرمایه گذاری جواب آن ها را بداند. از جمله اینکه:

 1. میزان سود صندوق های پیشرو چه قدر است؟
 2. چگونه می توان بازدهی صندوق پیشرو را برآورد کرد؟
 3. هزینه های سرمایه گذاری در این صندوق چقدر است؟
 4. چگونه می توان در این صندوق سرمایه گذاری کرد؟
 5. درصورت منصرف شدن از سرمایه گذاری در صندوق پیشرو، چگونه دارایی را از این صندوق خارج کنیم؟
 6. میزان سود صندوق سرمایه گذاری پیشرو

همان طور که در ابتدای بحث نیز بیان شد، صندوق های سرمایه گذاری با خرید سهام شرکت های مختلفی که در بورس هستند، برای سرمایه گذاری اقدام می کنند؛ بنابراین با توجه به ماهیت پیش بینی ناپذیری روند بازار و براساس قوانین سازمان بورس و اوراق بهادار، این صندوق ها نمی توانند اقدام به پیش بینی سود کنند.

اما با توجه به میزان بازدهی این صندوق در بازه های زمانی مختلف (که اطلاعات مرتبط با آن در مباحث بالا گنجانده شده است)، می توانید میزان سود احتمالی ناشی از سرمایه گذاری در آن را برآورد کنید.

چگونه می توان بازدهی صندوق سرمایه گذاری پیشرو را برآورد کرد؟

آقای غفاری برای اینکه بتواند میزان بازدهی تخصیص یافته از صندوق را مشاهده کند، باید وارد حساب کاربری خود شود. به این ترتیب، به راحتی می تواند به اطلاعاتی مانند میزان دارایی و بازدهی خود در هر لحظه دسترسی داشته باشد. در ادامه نمودار مربوط به خالص ارزش دارایی های این صندوق سرمایه گذاری را طی بازه یک ساله مشاهده می کنید:

صندوق سرمایه گذاری پیشرو

هزینه های سرمایه گذاری در صندوق پیشرو چقدر است؟

تمامی صندوق های سرمایه گذاری به ازای انجام خدمات سرمایه گذاری، مبلغ معینی را به عنوان کارمزد و برای هزینه صدور و ابطال دریافت می کنند که به شرح زیر است:

 1. هزینه صدور

هزینه صدور به 2 بخش هزینه صدور ثابت و هزینه صدور متغیر تقسیم می شود:

 • هزینه صدور بخش ثابت

به ازای صدور هر گواهی سرمایه گذاری، مبلغ 20.000 ریال که معادل 2000 تومان است، از سرمایه گذار دریافت می شود. البته یک استثنا نیز وجود دارد؛ اگر صدور واحدهای سرمایه گذاری برای باقیمانده واحدهای سرمایه گذاری ابطال شده باشد، کارمزد صدور به سرمایه گذار تعلق نمی گیرد.

 • هزینه صدور بخش متغیر

به ازای هر بار سرمایه گذاری تا سقف 500.000 ریال معادل 50 هزار تومان، 1 در هزار آن مبلغ به عنوان هزینه صدور بخش متغیر از سرمایه گذار دریافت می شود.

 1. هزینه ابطال

اگر آقای غفاری، قصد ابطال واحدهای صندوق پیشرو را داشته باشد، باید مبلغ 20.000 ریال را که معادل 2000 تومان است، به عنوان کارمزد ابطال به این صندوق سرمایه گذاری پرداخت کند. در ادامه شاهد میزان ابطال و صدور هر واحد این صندوق طی بازه زمانی یک سال هستیم:

صندوق سرمایه گذاری پیشرو

آقای غفاری پس از بررسی تمامی موارد از سرمایه گذاری در این صندوق مطمئن شده است و قصد دارد اقدام به سرمایه گذاری کند. اگر شما هم چنین تصمیمی دارید، به این بخش از مقاله توجه ویژه ای داشته باشید:

چگونه می توان در صندوق پیشرو سرمایه گذاری کرد؟

اولین و مهم ترین قدم این است که حتماً باید کد بورسی داشته باشید؛ بنابراین اگر تا به حال اقدام به دریافت کد بورسی نکرده اید، پیشنهاد ما این است که مقاله مربوط به دریافت کد بورسی را که در سایت خانه سرمایه آمده است، مطالعه کنید.

در گام بعدی، با توجه به اینکه این صندوق تحت مالکیت کارگزاری مفید است، برای سرمایه گذاری در آن باید در این کارگزاری ثبت نام کرده و احراز هویت شوید. به این ترتیب، شما دارای حساب کاربری در این کارگزاری خواهید شد. بعد از ایجاد حساب کاربری از دو طریق می توانید به سرمایه گذاری در صندوق مذکور اقدام کنید:

 1. استفاده از اپلیکیشن مفید
 2. استفاده از وب سایت صندوق
 • صدور اینترنتی واحدهای صندوق سرمایه گذاری با استفاده از اپلیکیشن مفید

ابتدا باید اپلیکیشن مفید را نصب کرده، سپس کد ملی و رمز عبورتان را وارد کنید و وارد حساب کاربری تان شوید. سپس بر سربرگ سرمایه گذاری کلیک کرده و در قدم بعدی، صندوق پیشرو را انتخاب کنید.

درنهایت مبلغی را که برای سرمایه گذاری در این صندوق در نظر گرفته اید، وارد می کنید و گزینه تأیید را می زنید. بعد از طی کردن این مراحل، درخواست شما بررسی و واحدهای صندوق سرمایه گذاری طی روزهای آینده برایتان صادر می شود.

 • صدور اینترنتی واحدهای صندوق سرمایه گذاری با استفاده از وب سایت صندوق

اگر به هر دلیلی تمایل ندارید از اپلیکیشن مفید استفاده کنید، می توانید با واحد پشتیبانی کارگزاری مفید تماس بگیرید تا دسترسی شما به سایت صندوق پیشرو را ایجاد کنند. سپس وارد حساب کاربری خود در سایت این صندوق شوید و روی گزینه «ورود» کلیک کنید. نام کاربری و کلمه عبور را وارد و سپس گزینه «صدور واحد» را انتخاب می کنید و درنهایت با انتخاب مبلغ موردنظر برای سرمایه گذاری و شیوه پرداخت، اقدام به خرید صندوق موردنظرتان می کنید.

درصورت منصرف شدن از سرمایه گذاری در صندوق پیشرو، چگونه دارایی را از این صندوق خارج کنیم؟

در گام اول، باید به وب سایت مفید و صندوق پیشرو مراجعه کنیم، سپس وارد حساب کاربری شده و گزینه «ابطال اینترنتی» را کلیک کنیم. سپس تعداد واحدهایی که تمایل به ابطال آن ها داریم، وارد کرده و نام شهر خود را در قسمت «نام شعبه واریزکننده» ذکر کنیم. پس از فعال کردن تیک «پذیرش قوانین و مقررات» روی گزینه ثبت کلیک می کنیم. درنهایت مبلغ ابطال موردنظر پس از تأیید درخواست، به حساب بانکی که در صندوق تعریف کرده ایم، واریز می شود.

سخن پایانی

بسیاری از افراد به دلیل نداشتن دانش و زمان کافی نمی توانند و نمی خواهند به صورت مستقیم اقدام به سرمایه گذاری و خرید سهام شرکت ها در بازار سهام کنند. در چنین شرایطی سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری برای این افراد می تواند انتخابی هوشمندانه باشد؛ چراکه متخصصان این حوزه، مدیریت این صندوق ها را بر عهده دارند و به این ترتیب، ریسک سرمایه گذاری به شدت کاهش می یابد؛ بنابراین سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری، مانند صندوق سرمایه گذاری پیشرو پیشنهاد می شود.

ادامه مطلب
پالایش یکم
معرفی صندوق سرمایه گذاری پالایش یکم...

صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF)

دولت ها به منظور کاهش تصدی گری، افزایش بهره وری، افزایش کارایی اقتصاد به واسطه مشارکت افراد، کاهش دخالت دولت در راستای افزایش توان رقابت کسب و کارها و بالابردن روحیه پس انداز و سرمایه گذاری در افراد جامعه اقدام به خصوصی سازی و واگذاری سهام خود در شرکت ها می کنند. پایه های ایجاد صندوق های قابل معامله دولتی نیز بر این اساس بنا نهاده شده است. به این ترتیب دولت سهام خود در شرکت ها را در قالب صندوق های قابله معامله به عموم عرضه می کند. در بودجه سال 99 دولت به منظور جبران بخشی از هزینه های خود اقدام به واگذاری سهام شرکت های دولتی در قالب صندوق ETF کرد. در این راستا هیئت وزیران دولت به وزارت اقتصاد و دارایی مجوز تأسیس سه صندوق ETF را به شرح زیر صادر کرد:

انواع صندوق ETF

 1. صندوق سرمایه گذاری قابل معامله بانک و بیمه، شامل باقی مانده سهام دولت در بانک های صادرات، ملت، تجارت و شرکت های بیمه البرز و اتکایی امین
 2. صندوق سرمایه گذاری قابل معامله پالایشی شامل باقی مانده سهام دولت در پالایشگاه های اصفهان، تهران، بندرعباس و تبریز
 3. صندوق سرمایه گذاری قابل معامله صنایع خودرویی و فلزی شامل باقی مانده سهام دولت در شرکت های ایران خودرو، سایپا، فولاد مبارکه و ملی صنایع مس

در سالی که گذشت بخشی از سهام دولت در شرکت های بانکی، بیمه ای و پالایشی با عنوان صندوق دارا یکم و پالایش یکم به مردم عرضه شد. در این گزارش به بررسی پالایش یکم خواهیم پرداخت، پالایش یکم یک صندوق قابل معامله است؛ بنابراین پیش از ارائه توضیحات مربوط به این صندوق، مرور کوتاهی بر مفهوم صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله خواهیم داشت:

صندوق های سرمایه گذاری واسطه های مالی هستند که منابع مالی اشخاص و شرکت ها را جمع آوری کرده و در سبد متنوعی از اوراق بهادار سرمایه گذاری می کنند. افرادی که سهام صندوق های سرمایه گذاری را خریداری می کنند، همان مالکان یا سهامداران هستند. مبلغ حاصل از سرمایه گذاری این افراد امکان خرید اوراق بهاداری از قبیل سهام یا اوراق بدهی را برای صندوق ها فراهم می آورد.

مفهوم ETF

ETF  مخفف Exchange-traded fund بوده و فرایند آن به گونه ای است که با خرید هر واحد در این صندوق ها، دارایی شما سرمایه گذاری و برای کسب سود پس انداز می شود. اگر ما به دنبال فعالیت در بازار سهام البته بدون متحمل شدن ریسک زیاد، هزینه معاملات فراوان و پیچیدگی های مختلف آن باشیم، صندوق های قابل معامله در بورس ETF  می تواند بهترین انتخاب باشد. این صندوق ها درواقع محصولی با هزینه، ریسک و پیچیدگی کمتر در مقایسه با خرید و فروش مستقیم سهام و دارای مزایای آن هستند. همچنین ساختاری شبیه صندوق های سرمایه گذاری مشترک دارند، اما برخلاف این صندوق ها که تنها در پایان روز و پس از محاسبه NAV می توان آن ها را خرید و فروش کرد، سرمایه گذاران می توانند واحدهای ETF را مانند سهام در طول روز معامله کنند و از مزیت نقدشوندگی سریع تر آن در مقایسه با صندوق سرمایه گذاری مشترک بهره مند شوند.

تاریخچه پالایش یکم

صندوق سرمایه گذاری پالایشی یکم در 03/06/1399 با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) به شماره ۱۱۷۴۵ به عنوان صندوق سرمایه گذاری موضوع ماده ۲۸ و بند ۶ ماده ۷ قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذرماه سال ۱۳۸۴، در تاریخ 09/09/1399 فعالیت خود را آغاز کرد. همچنین در تاریخ 03/06/1399 به شماره ثبت ۵۰۲۴۰ در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسید. هدف از تشکیل صندوق، جمع آوری وجوه از سرمایه گذاران و اختصاص آن ها به خرید یک سبد مشخص (سهام شرکت های پالایش نفت تهران، تبریز، اصفهان و بندرعباس) از سهام متعلق به دولت جمهوری اسلامی ایران و نگهداری دارایی های مذکور در طول دوره فعالیت صندوق و اوراق مشارکت، اوراق صکوک، اوراق بهادار رهنی، هر نوع سپرده گذاری و گواهی های سپرده منتشره توسط بانک ها و مؤسسات اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و واحدهای سرمایه گذاری صندوق در راستای انجام عملیات بازارگردانی است. ضمناً طبق ماده ۴ اساسنامه صندوق، موضوع فعالیت فرعی این صندوق، بازارگردانی واحدهای سرمایه گذاری صندوق «پالایشی یکم» است. مدت فعالیت صندوق به موجب ماده ۵ اساسنامه، نامحدود است. مدیر صندوق، شرکت تأمین سرمایه نوین است که در 18/01/1387 تأسیس شده است. متولی صندوق نیز مؤسسه حسابرسی ارقام نگر آریاست که در 13/11/1383 تأسیس شده است.

معاملات

پالایش یکم

این صندوق که شامل باقی مانده سهام دولت در چهار پالایشگاه تهران، اصفهان، تبریز و بندرعباس است، از همان ابتدا پر از حاشیه بود. درحالی که وزارت اقتصاد قول عرضه سه صندوق را در روزهای اوج بورس به مردم داده بود، یک قدم مانده تا عرضه پالایشی یکم، به عنوان دومین صندوق و بعد از عرضه دارا یکم، وزیر نفت ساز مخالف زد و پذیره نویسی این صندوق با حاشیه همراه شد. در ابتدا قرار بود این صندوق در اواخر تیرماه ۱۳۹۹ عرضه شود، اما خبرهای متعددی درباره عرضه نشدن این صندوق دولتی پخش شد و عرضه آن را به تعویق انداخت که همین امر موجب شد اخبار منتشرشده تأثیری منفی بر سهام شرکت های نفتی و پالایشی در بازار بورس بگذارد. پیش از انتشار خبر عرضه صندوق پالایشی یکم (دارا دوم)، انتشار و تکذیب مداوم اخبار پیرامون عرضه این صندوق به نوسانات زیادی بر بازار بورس و نمادهای این صنعت منجر شد. درنهایت در ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ خبر عرضه صندوق پالایشی یکم به صورت رسمی اعلام شد.

تأیید و تکذیب عرضه یا عدم عرضه پالایشی یکم آن قدر ادامه داشت که سبب حرکت نخستین مهره ریزش بازار شد؛ ریزشی که از مردادماه آغاز شد و تا اوایل آبان ماه ادامه داشت و دامنه آن به ارزش پالایشی یکم نیز کشیده شد و بسیاری از خریداران این صندوق ناراضی از خرید خود، دولت را مقصر دانستند.

شروع معاملات صندوق پالایشی یکم

صندوق پالایشی یکم به عنوان دومین صندوق قابل معامله دولتی  (ETF) از سهام شرکت های پالایش نفت تهران (شتران)، پالایش نفت تبریز (شبریز)، پالایش نفت اصفهان (شپنا) و پالایش نفت بندرعباس (شبندر) تشکیل شده است. پذیره نویسی این صندوق، از ۵ تا ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ انجام شد و عموم مردم با استفاده از کد ملی خود توانستند برای خرید یا پذیره نویسی اقدام کنند. در پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم، هر شخص حقیقی می توانست با استفاده از کد ملی خود تا سقف پنج میلیون تومان، واحدهای این صندوق را خریداری کند و محدودیت سنی برای خریداران وجود نداشت. اشخاصی که در اولین مرحله از پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری صندوق واسطه گری مالی یکم شرکت کرده بودند، قادر به خرید تنها سه میلیون تومان از واحدهای این صندوق با تخفیف ۲۰ درصد بودند. اشخاص برای شرکت در پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم، نیازی به دریافت کد بورسی نداشتند، اما برای انجام معاملات این صندوق، ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی ضروری بوده است. پالایش یکم بعد از دارا یکم عرضه شد، اما در فضا و شرایطی متفاوت. در زمان عرضه دارا یکم بازار در حال رکوردزنی بود و شاخص کل بی وقفه می تازید، اما ورود پالایش یکم به بازار سرمایه با اصلاح شاخص همراه بود. این صندوق بعد از گذشت چند روز به شدت ریزش کرد و ارزش واقعی خود را از دست داد. دلایل این سقوط و ریزش به شرح ذیل است:

 1. تأخیرهای متعدد در زمان دقیق قابل معامله شدن نمادهای پالایشی در دوران پذیره نویسی
 2. تأثیرات منفی اخبار کذب درباره تصمیم به کاهش نوسان برخی نمادها
 3. افزایش میزان سهام شناور آزاد در بازار سرمایه
 4. نبود بازارگردانان در این نماد

ماهیت پالایش یکم

صندوق پالایش یکم، در دنیا به نام sector fund (صندوق بخشی) معروف است. این صندوق ها روی صنعت خاصی سرمایه گذاری می کنند و مختص آن صنعت هستند؛ مثلاً صندوق های بخشی پالایشی، تنها روی نمادهای پالایشی سرمایه گذاری می کنند. این صندوق ها قبلاً در ایران وجود نداشتند. در حال حاضر هم صندوقی به این نام وجود ندارد، ولی در عمل، پالایش یکم، این کار را انجام داده است.

حسن این صندوق ها این است که اگر یک سرمایه گذار تشخیص دهد که در حال حاضر برای مثال صنعت معدنی مناسب سرمایه گذاری است، لازم نیست همه سهم های این صنعت را بررسی کند و می تواند واحدهای صندوق بخشی معدنی را بخرد. در این صندوق ها، کارشناسان صنعت مربوط را بررسی می کنند و سرمایه گذار می تواند بهترین بازدهی از آن صنعت را کسب کند. این صندوق متشکل از نمادهای زیر است:

شرکت درصد به کل دارایی ها
نفت اصفهان %99/27
نفت بندرعباس %76/27
نفت تبریز %93/10
نفت تهران %93/23
جمع %60/90

چون قیمت این صندوق تحت تأثیر ۴ سهم شتران، شبندر، شبریز و شپناست، بالا و پایین شدن قیمت تابلو معاملاتی این ۴ سهم، مستقیم بر صندوق ETF دوم یا همان پالایش، تأثیرگذار است؛ بنابراین اگر این صندوق را دارید، برای اطلاع از سود و زیانش، علاوه بر بررسی تابلو معاملاتی پالایش و تطبیق با ناو ابطال، معاملات ۴ سهم را نیز دنبال کنید. از آنجا که پالایشگاه های تهران، اصفهان، بندرعباس و تبریز، همگی از پالایشگاه های قدیمی کشور هستند، مشکلات اساسی دارند و باید به روزرسانی شوند. با فرض اینکه مذاکرات به خوبی انجام شود، پالایشگاه ها بتوانند قطعات جدید بخرند و خرید و فروش بیشتری را ثبت کنند؛ درنتیجه چشم انداز روشنی پیش روی پالایشی ها نمایان می شود.

سرمایه گذاری ها

سرمایه گذاری در اوراق بهادار شامل سهام و انواع اوراق بهادار موضوع بند ۲۴ ماده ۱ قانون بورس و اوراق بهادار که به تأیید شورای عالی بورس رسیده است، در هنگام تحصیل به بهای تمام شده ثبت و در اندازه گیری های بعدی به خالص ارزش فروش طبق دستورالعمل نحوه تعیین قیمت خرید و فروش اوراق بهادار در صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله اندازه گیری می شود.

سرمایه گذاری در سهام شرکت های پالایش نفت تهران، تبریز، اصفهان و بندرعباس

سرمایه گذاری در سهام شرکت های پالایش نفت تهران، تبریز، اصفهان و بندرعباس به خالص ارزش فروش منعکس می شود. خالص ارزش فروش سهام مذکور عبارت است از ارزش بازار سهم در پایان روز یا قیمت تعدیل شده سهم، منهای کارمزد معاملات و مالیات فروش سهام. با توجه به دستورالعمل نحوه تعیین قیمت خرید و فروش اوراق بهادار در صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله مدیر صندوق می تواند درصورت وجود شواهد و ارائه مستندات کافی، ارزش سهم در پایان روز را به میزان حداکثر ۲۰ درصد افزایش یا کاهش دهد و قیمت تعدیل شده را مبنای محاسبه خالص ارزش فروش قرار دهد.

درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها در این صندوق ها

پالایش یکم

 1. سود سهام

  درآمد حاصل از سود سهام شرکت های پالایش نفت تهران، تبریز، اصفهان و بندرعباس در زمان تصویب سود توسط مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت های سرمایه پذیر و پس از بازشدن نماد معاملاتی شناسایی می شود. همچنین سود سهام متعلق به صندوق سرمایه گذاری به ارزش فعلی محاسبه و در حساب ها منعکس می شود. برای محاسبه ارزش فعلی سود سهام تحقق یافته و دریافت نشده، مبلغ سود دریافتی با توجه به برنامه زمان بندی پرداخت سود توسط شرکت سرمایه پذیر و حداکثر ظرف ۸ ماه، با استفاده از نرخ سود علی الحساب سالانه آخرین اوراق مشارکت دولتی به علاوه ۵ درصد تنزیل می شود. تفاوت بین ارزش تنزیل شده و ارزش اسمی با گذشت زمان به حساب سایر درآمدها منظور می شود.

 2. سود سپرده بانکی و اوراق بهادار با درآمد ثابت یا علی الحساب

  سود تضمین شده اوراق بهادار با درآمد ثابت یا علی الحساب سپرده و گواهی سپرده بانکی براساس مدت زمان و با توجه به مانده اصل سرمایه گذاری شناسایی می شود. همچنین سود سپرده بانکی با توجه به کمترین مانده وجوه در حساب سپرده و نرخ سود علی الحساب محاسبه می شود. مبلغ محاسبه شده علی الحساب سپرده و گواهی های سپرده بانکی با استفاده از نرخ سود همان اوراق و با در نظر گرفتن مدت باقی مانده تا دریافت سود با همان نرخ قبلی تنزیل شده و در حساب های صندوق سرمایه گذاری منعکس می شود.

ریسک های صندوق سرمایه گذاری

هرچند تمهیدات لازم به عمل آمده است تا سرمایه گذاری در صندوق سودآور باشد، احتمال وقوع زیان در سرمایه گذاری های صندوق همواره وجود دارد؛ بنابراین سرمایه گذاران باید به ریسک های سرمایه گذاری در صندوق توجه ویژه داشته باشند.

1. ریسک کاهش ارزش دارایی های صندوق:

قیمت اوراق بهادار در بازار، تابع عوامل متعددی از جمله وضعیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، صنعت موضوع فعالیت و وضعیت خاص ناشر و ضامن آن است. با توجه به اینکه ممکن است در مواقعی تمام یا بخشی از دارایی های صندوق در اوراق بهادار سرمایه گذاری شده باشند و از آنجا که قیمت این اوراق می تواند در بازار کاهش یابد، صندوق از این بابت ممکن است متضرر شده و این ضرر به سرمایه گذاران منتقل شود.

2. ریسک کاهش ارزش بازاری واحدهای سرمایه گذاری صندوق:

با توجه به اینکه واحدهای سرمایه گذاری صندوق در بورس مربوط داد و ستد می شوند، این امکان وجود دارد که نوسانات میزان عرضه و تقاضا در بازار، قیمت واحدهای سرمایه گذاری صندوق را نیز دستخوش نوسان کند. هر چند انتظار بر این است که قیمت واحدهای سرمایه گذاری صندوق نزدیک به ارزش خالص دارایی آن ها باشد ممکن است قیمت بازاری واحدهای سرمایه گذاری به دلیل عملکرد عرضه و تقاضا بیشتر یا کمتر از ارزش خالص دارایی واحدهای سرمایه گذاری شود. بدین ترتیب حتی درصورت کاهش نیافتن ارزش خالص دارایی های صندوق، ممکن است سرمایه گذار با کاهش قیمت واحدهای سرمایه گذاری در مقایسه با قیمت خرید خود مواجه شده و از این بابت دچار زیان شود.

3. ریسک نوسان بازده بدون ریسک:

اگر نرخ بازده بدون ریسک (مانند سود علی الحساب اوراق مشارکت دولتی) افزایش یابد، به احتمال زیاد قیمت اوراق مشارکت و سایر اوراق بهاداری که سود حداقل یا ثابتی برای آن ها تعیین شده است، در بازار کاهش می یابد. اگر صندوق در این نوع اوراق بهادار سرمایه گذاری کرده باشد و بازخرید آن به قیمت معین توسط یک مؤسسه معتبر (مانند بانک) تضمین نشده باشد، افزایش نرخ بازده بدون ریسک، ممکن است سبب تحمیل ضرر به صندوق و متعاقباً سرمایه گذاران شود.

4. ریسک نقدشوندگی:

پذیرش واحدهای سرمایه گذاری صندوق در بورس، خرید و فروش واحدهای سرمایه گذاری صندوق را تسهیل کرده و این امکان را برای سرمایه گذاران فراهم می کند تا پس از پایان دوره انتظار که در اطلاعیه پذیره نویسی مشخص خواهد شد، در هر موقع که تمایل داشته باشند واحدهای سرمایه گذاری خود را به قیمت منصفانه، فروخته و تبدیل به نقد کنند. با این حال، امکان تبدیل به نقدکردن واحدهای سرمایه گذاری نیز همواره تابع شرایط بازار خواهد بود. از طرف دیگر خرید و فروش واحدهای سرمایه گذاری صندوق، تابع مقررات بورس مربوط است و ممکن است براساس این مقررات، معاملات صندوق تعلیق یا متوقف شود که در این شرایط سرمایه گذاران نمی توانند واحدهای سرمایه گذاری خود را به نقد تبدیل کنند.

5. ریسک صنعت:

با توجه به اینکه مطابق با نصاب ترکیب دارایی های صندوق موضوع بند ۱-۲-۲ امیدنامه، سرمایه گذاری های صندوق محدود به صنایع خاصی شده است و همچنین میزان تنوع سهام موجود در صندوق، صندوق از نوسانات صنعت یادشده و ریسک آن ها تأثیرپذیری دارد.

معاملات واحدهای سرمایه گذاری

 1. معاملات واحدهای سرمایه گذاری در بورس، درصورت وجود عرضه و تقاضا به قیمت بازار انجام می پذیرد.
 2. ارزش خالص دارایی هر واحد سرمایه گذاری در هر زمان برابر با ارزش روز دارایی های صندوق منهای بدهی های صندوق تقسیم پر کل تعداد واحدهای سرمایه گذاری در دست سرمایه گذاران در همان زمان است.
 3. در محاسبه ارزش دارایی های صندوق در هر زمان در شرایط عادی، مدیر باید قیمت جاری این دارایی ها را در بازار ملاک عمل قرار دهد. در تعیین این قیمت ها مدیر باید دستورالعمل نحوه تعیین قیمت های خرید و فروش اوراق بهادار در صندوق های سرمایه گذاری مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار را رعایت کند.
 4. در طول دوره فعالیت صندوق، واحدهای سرمایه گذاری صندوق پس از پایان دوره انتظار که در اطلاعیه پذیره نویسی مشخص شده، در بورس مربوط قابل معامله است. سرمایه گذاران صندوق درصورت تمایل می توانند تمام یا بخشی از واحدهای سرمایه گذاری خود را در چارچوب مقررات معاملاتی، به واسطه کارگزاران دارای مجوز، از طریق بورس به فروش برسانند و سرمایه گذاری خود را نقد کنند. همچنین علاقه مندان به سرمایه گذاری در صندوق نیز می توانند در چارچوب مقررات معاملاتی به واسطه کارگزاران دارای مجوز، اقدام به خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق کنند.

هزینه های سرمایه گذاری در صندوق

پالایش یکم

 1. هزینه های سرمایه گذاری در صندوق به دو بخش تقسیم می شود. بخشی از این هزینه ها از محل دارایی های صندوق پرداخت می شود و بدین علت، ارزش خالص دارایی های صندوق کاهش می یابد. بخش دیگر از این هزینه ها، مستقیم از سرمایه گذار اخذ می شود. مبالغی که صندوق برای دریافت کالا (نرم افزار) یا خدمات پرداخت می کند، مشمول مالیات بر ارزش افزوده بوده که مالیات مذکور حسب مورد در حساب هزینه یا دارایی صندوق منظور می شود. طبق قوانین موجود خرید اوراق بهادار و کارمزدهایی که ارکان صندوق های سرمایه گذاری ثبت شده نزد سازمان بایت ارائه خدمات یا تضامین از صندوق مربوط دریافت می کنند، مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمی شود.
 2. فهرست هزینه های قابل پرداخت از محل دارایی های صندوق، در اساسنامه قید شده است. برخی از این هزینه ها، مانند هزینه های طرح دعاوی به نفع صندوق یا علیه ارکان صندوق، به طورکلی پیش بینی پذیر نیستند و به موضوع دعاوی و مراحل و سرعت پیشرفت آن ها بستگی دارند. برخی از هزینه ها مانند هزینه های تأسیس و هزینه های تشکیل مجامع صندوق، با تصویب مجمع صندوق از محل دارایی های صندوق پرداخت می شود. برخی دیگر از هزینه ها از قبیل کارمزد معاملات، هزینه سود تسهیلات بانکی، هزینه نگهداری اوراق بهادار بینام صندوق با هزینه نقل و انتقال وجوه صندوق، از طریق مذاکره مدیر صندوق با ارائه دهندگان این خدمات با تسهیلات تعیین می شود.
 3. آن قسمت از هزینه های قابل پرداخت از محل دارایی های صندوق که از قبل پیش بینی شده است، به پیشنهاد مدیر صندوق، تأیید سازمان و تصویب مجمع تا سالانه حداکثر میزان 0.2 درصد از خالص ارزش دارایی های صندوق تا سقف
 4. هزینه هایی که باید توسط سرمایه گذار پرداخت شود، کارمزد معاملات واحدهای سرمایه گذاری صندوق است که براساس مقررات مربوط تعیین می شود.
ادامه مطلب
مزایا و معایب صندوق های سرمایه گذاری چیست؟
مزایا و معایب صندوق های سرمایه...

صندوق های سرمایه گذاری نوعی نهاد مالی محسوب می شوند که فعالیت اصلی آن ها سرمایه گذاری در اوراق بهادار است. مالکان صندوق ها به نسبت سرمایه گذاری خود، در سود و زیان صندوق شریک هستند. سرمایه گذاری در صندوق ها، نوعی روش غیرمستقیم سرمایه گذاری در بورس است. هر روش سرمایه گذاری، مزایا و معایبی دارد که در مقاله پیش رو به آن می پردازیم:

مزایای صندوق های سرمایه گذاری

۱- مدیریت حرفه ای

صندوق های سرمایه گذاری، توسط مدیران مجرب و تحلیل گران اداره می شود؛ بنابراین ریسک عملیات به کمک دانش و تجربه افراد متخصص کاهش می یابد. این افراد، پیوسته تلاش می کنند تا با سرمایه گذاری روی اوراق مناسب، عملکرد خوبی را برای سرمایه گذاران فراهم کنند.

۲- تنوع بخشی

با توجه به اینکه، سرمایه بزرگی در این روش تجمیع می شود، امکان تنوع سازی در آن فراهم می شود. همان طور که می دانید متنوع کردن دارایی ها در یک سبد به کاهش ریسک آن کمک می کند. درواقع این متنوع سازی است که در دوره های سرمایه گذاری بلندمدت باعث کاهش ریسک و دوام پرتفوی می شود. شاید برای یک سرمایه گذاری خرد با سرمایه ی یک میلیون تومان، متنوع سازی کار عاقلانه ای نباشد؛ اما در خصوص صندوق ها، با توجه به سرمایه کلانی که در اختیار مدیر صندوق است، متنوع کردن دارایی ها امری لازم محسوب می شود.

۳- قابلیت نقد شوندگی بالا

واحدهای یک صندوق سرمایه گذاری، نقد شوندگی بالایی دارد. به ویژه اگر صندوق دارای یک ضامن نقد شوندگی مطمئن باشد. باوجود ضامن نقد شوندگی، در زمان فروش واحدهای صندوق، با مشکلی مواجه نخواهید شد. این در حالی است که در بازار بورس، چنین قابلیتی وجود ندارد.

۴- نظارت و شفافیت اطلاعاتی

عملکرد هر صندوقِ سرمایه گذاری مشترک طی بازه های مشخص توسط نهادهای مالی بازبینی می شود. این نهادها عموماً شامل سازمان بورس، متولی صندوق و حسابرس است. تمامی فعالیت های یک صندوق به طور شفافی اطلاع رسانی می شود. در این صورت سرمایه گذاران، رسانه ها و تحلیل گران می توانند عملکرد صندوق را موردبررسی قرار دهند.

۵- صرفه جویی در هزینه ها

صندوق های سرمایه گذاری مشترک حجم بالایی از دارایی ها را به صورت معاملات بلوکی انجام می دهند. بر همین اساس این صندوق ها صرفه جویی قابل توجهی در کاهش هزینه ها دارند.

۶- صرفه جویی در زمان

بدون شک انتخاب صندوق های سرمایه گذاری مشترک برای افرادی که وقت کافی و تخصص ندارند گزینه ی خوبی است. سرمایه گذاری در این صندوق ها جهت جلوگیری از به هدر رفتن زمان توصیه می شود.

۷- قابلیت مقایسه و انتخاب

این امکان فراهم شده تا سرمایه گذار از میان ده ها صندوق سرمایه گذاری مناسب ترین گزینه را انتخاب کند. انتخاب هر شخص بر اساس رویکردهای سرمایه گذاری که دارد متفاوت است. هر سرمایه گذار می تواند بین صندوق های سرمایه گذاری در سهام، مختلط و درآمد ثابت یکی را انتخاب کند.

۸- سرمایه گذاری آسان و مطمئن

سرمایه گذاری در صندوق ها، زیر نظر مدیران و افراد حرفه ای انجام می شود و این موضوع، شما را از تنش های مستقیم سرمایه گذاری دور نگه می دارد. همچنین اگر شما اطلاعات و تجربه کافی از بازار ندارید می توانید به آسانی در این روش کسب سود کنید و ریسک زیادی را متحمل نشوید.

مزایا و معایب صندوق های سرمایه گذاری چیست؟

معایب صندوق های سرمایه گذاری

هر بازار مالی در کنار مزایای زیادی که برای سرمایه گذاران خود دارد دارای معایبی نیز هست؛ اما شاید بسیاری به دنبال پاسخ این سؤال باشند که معایب صندوق های سرمایه گذاری چیست؟ ابتدا ذکر این نکته بسیار مهم است که در رابطه با صندوق های سرمایه گذاری استفاده از کلمه محدودیت بسیار مناسب تر از واژه عیب است. به این دلیل که تمامی مواردی که در ادامه ذکر می شود محدودیت های صندوق های سرمایه گذاری است نه عیب آن. این محدودیت ها غالباً از سمت سازمان بورس و اوراق بهادار به صندوق ها اعمال شده است.

۱- محدودیت در تعداد کل واحدهای قابل صدور صندوق

یکی از مشکلاتی که گاهی برای سرمایه گذاران پیش می آید، این است که قصد خرید واحد از صندوقی را دارند اما تعداد واحدهای صادرشده آن صندوق به سقف خود رسیده است. در این حالت یا باید سرمایه گذار منتظر بماند که تعدادی از واحدهای صندوق ابطال شوند تا برای او واحد سرمایه گذاری صادر شود یا اینکه خود صندوق با کسب مجوز از سازمان بورس سقف تعداد کل واحدهای قابل صدور خود را افزایش دهد. این اتفاق بیشتر در مورد صندوق های پرطرفداری می افتد که عملکرد خوبی داشته اند و تقاضا برای خرید واحدهای آن ها زیاد است.

۲- ناشناخته بودن صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری اولین بار در سال ۸۸ کار خود را در ایران آغاز نمودند، بااین حال عموم افراد جامعه از وجود صندوق های سرمایه گذاری در ایران بی خبر هستند و یا اصلاً در مورد آن نشنیده اند؛ و اگر هم جایی در مورد صندوق های سرمایه گذاری حرفی شده است به آن اعتنایی نکرده اند؛ اما کسانی که آشنایی کافی با صندوق ها و مزایای آن ها داشته اند از این موقعیت استفاده کرده و سرمایه خود را به دست صندوق ها سپرده اند و در طی این سال ها توانسته اند سود زیادی از این راه کسب کنند.

۳- آنی نبودن قیمت گذاری واحدهای سرمایه گذاری

یکی دیگر از محدودیت های صندوق های سرمایه گذاری آنی نبودن قیمت گذاری آن ها است. البته این مورد فقط برای صندوق های سرمایه گذاری غیرقابل معامله صدق می کند اما در صندوق های قابل معامله بورسی (ETF) قیمت ها به صورت آنی بروز رسانی می شوند. به این صورت که اگر شما امروز قصد خرید واحد صندوق را داشته باشید چون قیمت گذاری صندوق های غیرقابل معامله در پایان روز کاری انجام می شود باید به قیمت اعلامی فردا واحدهای صندوق را بخرید و ۲۴ ساعت منتظر بمانید این محدودیت در هنگام ابطال واحدها نیز وجود دارد.

۴- کمبود سامانه ای جامع برای پوشش اطلاعات صندوق ها و مقایسه آن ها

در حال حاضر تعداد مراجع قابل اعتمادی که اطلاعات کامل صندوق ها را در کنار یکدیگر پوشش بدهند تا سرمایه گذاران بتوانند صندوق ها را با هم مقایسه کنند و بهترین صندوق سرمایه گذاری را انتخاب نمایند بسیار کم است.

۵- خطرپذیری در بخش بازار

خطرپذیری بخشی به این معنی که در صورت سرمایه گذاری بر روی بخشی خاص باعث می گردد، در صورت عملکرد ناصحیح در آن بخش لطماتی به این صندوق ها وارد گردد.

۶- موازنه با نرخ بهره

در صورت افزایش نرخ بهره، کاهشی در امر بازدهی این نوع از صندوق ها ایجاد می گردد.

۷- اشکالات معاملاتی

که منشأ آن نواقصی در مدیریت شرکت های سرمایه گذاری بر روی سبد اوراق بهادار معین شده ایجاد می گردد و منجر به ریسک معاملاتی به دلیل عدم هم خوانی عرضه و تقاضا است.

۸- امکان عدم تطابق با شاخص

عملکرد صندوق، باید دقیقاً مطابق با عملکرد شاخص هدف باشد. در صورت عدم تطابق امکان ایجاد خطای پیروی از شاخص به وجود می آید.

۹- سود تضمین شده

صندوق ها انواع مختلفی دارند و صندوقی مناسب است که بانک اصل پول را تضمین کرده باشد. صندوق ها ممکن است حداقلی از سود را تضمین کرده باشند. اگر تضمین حداقل سود برای صندوق وجود نداشته باشد در شرایط خاص که بازدهی صندوق کاهش پیدا کند سود شما هم می تواند کم شود و بانک و صندوق سرمایه گذاری تعهدی در این مورد ندارند. صندوق ها معمولاً پیش بینی سودی دارند که همان عددی است که معمولاً در بانک به شما اعلام می شود؛ اما سود قطعی صندوق می تواند با این عدد تفاوت داشته باشد.

۱۰- نداشتن حق رأی در مجامع شرکت ها

اگر شما به صورت مستقیم در بازار سرمایه، سرمایه گذاری کنید، مالک بخشی از شرکت موردنظر شده و می توانید در مجامع آن شرکت کنید و به نسبت سهام خود حق تصمیم گیری دارید. همچنین اگر شرکت سود ده باشد و سود تقسیمی داشته باشد سالانه به شما سود نقدی تعلق می گیرد؛ اما اگر صندوق سرمایه گذاری خریداری کنید، حق شرکت در مجامع شرکت هایی که در قالب صندوق آن ها را خریدید، ندارید. و صرفا در صورت داشتن واحد سرمایه گذاری ممتاز قادر به شرکت در مجمع صندوق سرمایه گذاری است.

۱۱- کاهش قدرت اختیار سرمایه گذار بر سرمایه گذاری شخصی

در سرمایه گذاری مستقیم شما اختیار کامل بر سبد دارایی خود دارید و می توانید بر خریدوفروش دارایی های خود نظارت داشته باشید. ولی در صندوق ها این اقدامات توسط مدیران صندوق ها صورت می گیرد و شما حق دخالت و نظارت در این موضوع را نداشته و صرفاً سود ایجادشده را دریافت می کنید.

۱۲- هزینه های اداره صندوق

یکی دیگر از معایب صندوق های سرمایه گذاری، هزینه هایی است که جهت اداره صندوق پرداخت می شوند و طبعا در صورتی که سرمایه گذار تصمیم می گرفت مستقیما معامله کند، از پرداخت آنها معاف می بود.

مزایا و معایب صندوق های سرمایه گذاری چیست؟

نتیجه گیری

در این مقاله مزایا و معایب صندوق های سرمایه گذاری و در مجموع، با توجه به منافعی که از طریق سرمایه گذاری کم ریسک و آسان صندوق های سرمایه گذاری برای افراد، محقق می شود، غالباً طرفداران این نوع سرمایه گذاری زیاد است. بنابراین ترجیح این افراد ان است که از معایب و محدودیت های این روش چشم پوشی کنند و به آن به چشم یک روش مطمئن و کم ریسک با مزایای متنوع، نگاه کنند.

ادامه مطلب
کارمزد صندوق‌های سرمایه‌گذاری چقدر است و چرا هزینه دریافت می‌شود؟
کارمزد صندوق های سرمایه گذاری چقدر...

صندوق های سرمایه گذاری گزینه مناسبی به جهت سرمایه گذاری افراد ریسک گریزتر و یا افرادی است که اطلاعات و زمان کافی برای مدیریت سهام خود در بازار سهام ندارند. زیرا این صندوق ها، تحت نظارت سازمان بورس و با مدیریت افراد متخصص فعالیت می کنند. وجوهی که در اختیار این صندوق ها قرار می گیرد، در سبد متنوعی از سهام و سایر اوراق بهادار، سرمایه گذاری می شود. به همین دلیل بازده مناسبی را نصیب سرمایه گذار می کند و ریسک سرمایه گذار را تا حدودی کاهش می دهد و در عوض کارمزد صندوق های سرمایه گذاری سودی است که صندوق در قبال این کار از مشتریان خود می گیرد.

کارمزد صندوق های سرمایه گذاری

کارگزاران رسمی که مؤسس صندوق سرمایه گذاری هستند، در ازای مدیریت دارایی سرمایه گذاران، مبلغی را به عنوان کارمزد دریافت می کنند.

به این ترتیب که:

 1. صندوق های سهام، در سال به میزان دو درصد از مبلغ سرمایه گذاری را به عنوان کارمزد دریافت می کنند.
 2. صندوق های سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت سالیانه، معادل ۰۹/۰ درصد از مبلغ سرمایه گذاری را به عنوان کارمزد دریافت می کنند.

سؤالی که ممکن است مطرح شود این است که چرا صندوق های سرمایه گذاری مبلغی را به عنوان کارمزد از سرمایه گذار دریافت می کنند؟ این صندوق ها در ازای ارایه خدمات به سرمایه گذاران و مدیریت دارایی آن ها متحمل هزینه می شوند که جزییات کامل هزینه های آن ها در اساسنامه و امیدنامه صندوق ذکر می شود و این اطلاعات بر روی سایت قابل دسترسی است.

به طور کلی می توان بیان کرد که هزینه های صندوق سرمایه گذاری به سه بخش زیر تقسیم می شود:

 1. هزینه های پرداختی به ارکان صندوق
 2. هزینه های پرداختی به سازمان بورس
 3. هزینه های صندوق سرمایه گذاری که از محل دارایی های صندوق پرداخت می شوند

هزینه های پرداختی به ارکان صندوق، از محل دارایی صندوق پرداخت می شود و بین تمام سرمایه گذاران صندوق سرشکن می شود. برای اطلاع از مقدار دقیق هر کدام از این هزینه ها می توان به بخش امیدنامه صندوق مراجعه کرد.

مهم ترین هزینه های این بخش شامل موارد زیر است:

 1. هزینه های تأسیس
 2. هزینه های برگزاری مجامع صندوق
 3. کارمزد مدیر
 4. کارمزد متولی
 5. کارمزد ضامن نقدشوندگی
 6. حق الزحمه حسابرس
 7. حق الزحمه و کارمزد تصفیه صندوق
 8. حق پذیرش و عضویت در کانون ها
 9. هزینه دسترسی به نرم افزار، تارنما و خدمات پشتیبانی آن ها

هزینه های تأسیس

بسته به ماهیت صندوق حداکثر بین ۲ تا ۵ میلیون بابت هزینه های تأسیس صندوق در نظر گرفته می شود.

 1. هزینه های برگزاری مجامع صندوق:

این هزینه که بابت برگزاری مجمع صندوق در طول یک سال مالی دریافت می شود رقمی بین ۵۰۰ هزار تومان ۵ میلیون تومان است.

 1. کارمزد مدیر:

سالانه درصدی از ارزش روزانه سهام و حق تقدم سهام، به علاوه درصدی از اوراق با درآمد ثابت  و درصدی از سود حاصل از گواهی سپرده بانکی که تحت تملک صندوق هستند، به مدیر صندوق پرداخت می شود.

 1. کارمزد متولی:

این نوع از هزینه به صورت درصدی از متوسط ارزش خالص دارایی های صندوق محاسبه می شود.

 1. کارمزد ضامن نقدشوندگی:

اگر صندوق سرمایه گذاری، ضامن نقدشوندگی داشته باشد، در سال رقمی معادل ۵/۲ درصد از ارزش روزانه سهام و حق تقدم تحت تملک صندوق، پرداخت می شود.

 1. حق الزحمه حسابرس:

حسابرس هم یکی از ارکان صندوق است که سالانه مبلغ ثابتی را شبیه به حقوق دریافت می کند. مثلأ این هزینه در صندوق سرمایه گذاری مشترک پیشتاز مبلغ ثابت ۱۰ میلیون تومان است.

 1. حق الزحمه و کارمزد تصفیه صندوق:

این هزینه، به صورت درصدی از ارزش خالص دارایی های صندوق در آغاز دوره اول تصفیه، محاسبه و پرداخت می شود.

 1. حق پذیرش و عضویت در کانون ها:

هر صندوق موظف است در یک سری کانون ها عضو شود که هزینه عضویت در این کانون ها از محل دارایی ها پرداخت می شود. البته مشروط بر این که عضویت در این کانون ها طبق قانون اجباری باشد یا به تصویب مجمع صندوق برسد.

 1. هزینه دسترسی به نرم افزار، تارنما و خدمات پشتیبانی آن ها:

هزینه دسترسی به نرم افزار صندوق، نصب و راه اندازی تارنمای آن و هزینه های پشتیبانی، سالانه و با ارایه مدارک مثبت و با تصویب نرخ مربوطه توسط مجمع صندوق پرداخت می شود.

هزینه های صندوق سرمایه گذاری که باید توسط سرمایه گذار پرداخت شود

هزینه های پرداختی به سازمان بورس، به صورت مستقیم از خود سرمایه گذار دریافت می شود. این هزینه ها، به دو بخش زیر تقسیم می شوند:

 1. کارمزد صدور
 2. کارمزد ابطال
 3. کارمزد صدور:

این بخش از هزینه، برای همه صندوق ها به طور تقریبی یکسان است. به این ترتیب که برای صدور هر گواهی سرمایه گذاری مبلغ ۲ هزار تومان از سرمایه گذار دریافت می شود.

 1. کارمزد ابطال:

این کارمزد شامل دو بخش ثابت و متغیر است. بخش ثابت، همان مبلغ ۲ هزار تومان را پوشش می دهد و بخش متغیر با توجه به تاریخ ابطال، درصدی از قیمت ابطال خواهد بود. برای مثال، اگر تاریخ ابطال ۷ روز یا کم تر با تاریخ صدور فاصله داشته باشد، ۵ درصد از قیمت ابطال به کارمزد ابطال افزوده می شود.

ادامه مطلب
صندوق سرمایه گذاری مشترک (Mutual Fund) چیست؟
صندوق سرمایه گذاری مشترک چیست؟

صندوق سرمایه گذاری مشترک چیزی نیست جز مجموعه ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار. در واقع می ­توان آن را به صورت شرکتی در نظر گرفت که در آن افراد مختلف پول های خود را روی هم می­ گذارند و در سبدی از اوراق بهادار سرمایه­ گذاری می­ کنند. در نتیجه شما به جای سرمایه­ گذاری در یک سهم یا اوراق خاص در یک صندوق سرمایه­ گذاری مشترک سرمایه گذاری می­ کنید. همین تنوع در سرمایه گذاری سبب کاهش خطر وافزایش جذابیت صندوق سرمایه گذاری مشترک می گردد. صندوق سرمایه گذاری مشترک مهمترین راه برای سرمایه گذاری غیر مستقیم در بازار سرمایه می باشد به طوری که این موضوع اصلی ترین دلیل سرمایه گذاری بیش از ۱۲ تریلیون دلار توسط سرمایه­ گذاران در این صندوق ­ها در طی سال­ های اخیر بوده است. می ­توان با قطعیت گفت صندوق­ های سرمایه ­گذاری مشترک، برترین ابزار سرمایه­ گذاری برای تمامی افراد با گرایشات گوناگون هستند.

تاریخچه صندوق های سرمایه گذاری در جهان

صندوق سرمایه گذاری مشترک (Mutual Fund) چیست؟

آغاز فعالیت صندوق های سرمایه گذاری به سال ۱۸۸۲، یعنی به زمانی برمی ­گردد که «ویلیام اول» دستور تاسیس «شرکت سهامی عام کشورهای اسکاندیناوی برای تسهیل در صنعت ملی» را داد. این شرکت را اولین شرکت سرمایه گذاری در دنیا تلقی می کنند. اما اولین صندوق سرمایه گذاری به شکل امروزی در سال ۱۹۲۴ در شهر بوستون آمریکا تشکیل گردید. از آن زمان تاکنون صندوق های سرمایه­گذاری در جهان به ویژه در آمریکا به صورت موفقیت آمیزی فعالیت خود را توسعه داده اند، به طوری که طی سال­ های گذشته تعداد این صندوق ها در دنیا همواره روندی صعودی داشته است و در ایران با توجه به تعریف صورت گرفته در قانون بازاراوراق بهادار مصوب مجلس شورای اسلامی در آذرماه ۱۳۸۴ و به عنوان جایگزین مناسبی برای سبدهای مشاع ایجاد گردیدند.که در حال حاضر تعدادشان به عدد ۶۰ رسیده است.

ارکان صندوق سرمایه گذاری مشترک (Mutual Fund)

برای تشکیل و اداره یک صندوق سرمایه­ گذاری مشترک در سهام چندین رکن در اساسنامه پیشب­ینی گردیده است تا این ارکان شرایط اجرایی و نظارتی لازم جهت عملکرد مناسب صندوق­ های سرمایه گذاری را فراهم نمایند.

 • مجمع صندوق: مجمع صندوق بالاترین رکن صندوق قلمداد می گردد و مهمترین وظیفۀ آن انتخاب مدیر، متولی، ضامن و حسابرس و معرفی به سازمان بورس و اوراق بهادار جهت تأیید است.
 • مدیر صندوق : رکن اجرایی صندوق و متخصص در بازار سرمایه است که لازم است مطابق اساسنامه گزارشات پیش­بینی شده و اطلاعات قابل ارائه را تهیه و در اختیار متولی، حسابرس و سبا قرار دهد. همچنین با استفاده از تارنمای مربوط به صندوق سرمایه گذاری، اطلاعات ذکر شده در بخش اطلاع رسانی اساسنامه را جهت آگاهی عموم افشاء می ­نماید.
 • متولی صندوق: رکن نظارتی صندوق محسوب گردیده و توسط مجمع صندوق انتخاب خواهد شد.
 • ضامن: ضامن نیز توسط مجمع انتخاب شده، پس از تأیید سازمان بورس و اوراق بهادار در امیدنامۀ صندوق برای عموم معرفی خواهد شد. منظور از ضمانت در ساختار صندوق­های سرمایه گذاری مشترک در سهام در اندازه کوچک فراهم نمودن نقدینگی کافی در شرایطی است که صندوق برای انجام پرداخت­ها طبق اساسنامه و یا ابطال واحدهای سرمایه گذاری متقاضیان به قیمت ابطال محاسبه شده وجه نقد کافی نداشته باشد.
 • حسابرس: رکن دیگر نظارتی است که از بین مؤسسات حسابرسی معتمد سبا و توسط متولی، جهت تأیید به مجمع صندوق معرفی می­ گردد. مدت مأموریت حسابرس توسط مجمع تعیین می­ گردد و حسابرس با قبولی سمت ارائه گردید وظایف و مسئولیت­های محوله طبق اساسنامه را به عهده خواهد گرفت.
 • مشاور/ مدیر سرمایه گذاری
 • مدیر اجرایی
 • امین
 • مؤسسه نقل و انتقال
 • حسابرسان و مشاوران حقوقی
 • نهاد ناظر

صندوق سرمایه گذاری مشترک (Mutual Fund) چیست؟

 ساز و کار نظارت بر صندوق های سرمایه گذاری مشترک

الف) نظارت درونی یا نظارت ارکان

 • مدیر:

نظارت بر کلیه مراحل اجرایی صندوق و دریافت و پرداخت ها، نظارت بر عملکرد کارگزاران و مدیر سرمایه گذاری صندوق، متولی، حسابرس

ب) نظارت بیرونی یا نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار

 1. از طریق نرم افزار
 2. بازرسی حضوری

سود حاصل از  صندوق های سرمایه گذاری مشترک

سود صندوق های سرمایه گذاری مشترک (Mutual Funds) از دو روش زیر بدست می آید:

 1. سود ناشی از معاملات سهام یا اوراق مشارکت موجود در سبد سرمایه گذاری
 2. سود تقسیمی (Dividend): بعضی از صندوق ها احتمال دارد بسته به استراتژی های خود از محل درآمد سودهای سهام پورتفوی خود یا بهره های اوراق با درآمد ثابت، سودی میان صاحبان سهام خود تقسیم کنند.

صندوق سرمایه گذاری مشترک (Mutual Fund) چیست؟

معمولا صندوق ها این امکان را به شما می­ دهند که به جای دریافت سود نقدی، آن را دوباره در خود صندوق سرمایه گذاری کنید و بدین ترتیب مالک تعداد بیشتری از واحدهای صندوق شوید.

هزینه­ های قابل پرداخت از محل دارایی های صندوق

هزینه های صندوق در امیدنامه شرکت منتشر می­ شود که شامل هزینه ­های تأسیس، هزینه ­های برگزاری مجامع صندوق، کارمزد مدیر، کارمزد متولی، کارمزد ضامن، حق الزحمه حسابرس، حق الزحمه و کارمزد تصفیه صندوق، حق پذیرش همچنین صندوق­ها علاوه بر هزینه­ های فوق مبالغی را به عنوان کارمزد صدور، ابطال و جریمه لحاظ می­ نمایند که جزئیات آن در امیدنامه صندوق منتشر می­گردد.

مالیات بر درآمد این صندوق ها

مالیات را فقط سرمایه گذار صندوق سرمایه گذاری مشترک پرداخت می­ کند و خود صندوق مالیاتی پرداخت نمی کند. درست همانطور که سرمایه گذاران به طور مستقیم درآمد کسب کنند.

مزایای صندوق­ سرمایه گذاری مشترک

۱- مدیریت حرفه ای:

یکی از مزایای مهم صند.ق سرمایه گذاری آن است که توسط گروهی از تحلیل گران و افراد حرف ه­ای مدیریت می­شوند و همین مسئله نکته بسیار مهمی برای سرمایه گذاران به ویژه سرمایه گذاران خرد و غیرحرفه ‍ای به شمار می رود.

صندوق سرمایه گذاری مشترک (Mutual Fund) چیست؟

۲- تنوع:

بر اساس تئوری ­های مالی با افزایش تنوع در سرمایه گذاری می توان خطر سرمایه گذاری را کاهش داد و کاهش قیمت یک سهم را با افزایش قیمت در سایر اوراق بهادار جبران کرد. معمولا سبد صندوق های سرمایه گذاری بزرگ حاوی ده­ها سهم و یا اوراق مشترک متنوع است تا خطر سرمایه گذاری را به حداقل برسد.

صندوق سرمایه گذاری مشترک (Mutual Fund) چیست؟

۳- سادگی:

سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری ساده است و نیازی به تحلیل های پیچیده ندارد.

صندوق سرمایه گذاری مشترک (Mutual Fund) چیست؟

۴- کاهش ریسک نقدینگی:

صندوق سرمایه­ گذاری مشترک (در صورت داشتن رکن ضامن نقدشوندگی) در مقایسه با سرمایه­گذاری مستقیم در سهام، ریسک نقد شوندگی را کاهش می ­دهد. زیرا افراد هر زمان که اراده کنند می ­توانند واحدهای صندوق را ابطال نمایند، ولیکن در بازار سهام، ممکن است به دلیل بسته بودن نماد سهم و یا وجود صف، امکان معامله در هر لحظه وجود نداشته باشد. از آنجا که در این صندوق ها افراد با سرمایه­ های خرد قادر به سرمایه گذاری هستند، با تجمیع سرمایه ­های اندک و هدایت آن ها به سمت بازار اوراق بهادار، نقدینگی این بازار نیز افزایش می­ یابد.

صندوق سرمایه گذاری مشترک (Mutual Fund) چیست؟

۵- امنیت مالی بالا:

با توجه به اعتبار بالای این شرکت­ ها و همچنین نظارت دقیق سازمان بورس بر این شرکت ­ها، ریسک نکول پول سرمایه گذاران در صندوق­ های سرمایه گذاری مشترک به صفر رسیده است.

صندوق سرمایه گذاری مشترک (Mutual Fund) چیست؟

۶- وجود صندوق های متفاوت برای گروه های مختلف:

در حقیقت شما می توانید نوعی از صندوق سرمایه­ گذاری را انتخاب کنید که با اهداف مالی شما در یک راستا باشد و به همین میزانی که احساس آسودگی می کنید شامل ریسک شوند.

صندوق سرمایه گذاری مشترک (Mutual Fund) چیست؟

انواع صندوق سرمایه ­گذاری مشترک:

۱- صندوق در سهام

صندوق سرمایه گذاری مشترک (Mutual Fund) چیست؟

اگر می­ خواهید سرمایه­ گذاری بلندمدتی داشته باشید سرمایه گذاری در این صندوق­ ها که بخش عمده آن ها سهام است، پیشنهاد می شود. این صندوق ها حداقل ۷۰% ترکیب دارایی های خود را در سهام پذیرفته شده در بورس یا بازار اول فرابورس سرمایه­ گذاری می نمایند. صندوق های سهامی در ایران با توجه به تعداد واحدهایی که مجاز به انتشار هستند به دو دسته بزرگ و کوچک تقسیم بندی می شوند:

درصندوق های کوچک مقیاس تعداد واحدهای سرمایه گذاری قابل انتشارحداقل ۵۰۰۰ و حداکثر ۵۰۰۰۰ واحدسرمایه گذاری و درنوع بزرگ مقیاس این ارقام بین ۵۰۰۰۰ و۵۰۰۰۰۰ واحد سرمایه گذاری است.

۲- صندوق با درآمد ثابت

صندوق سرمایه گذاری مشترک (Mutual Fund) چیست؟

اگر شما به درآمد جاری نیاز دارید و خواهان سرمایه گذاری هایی با نوسان زیاد (مانند سهام) نیستید، بهتر است به سرمایه گذاری در صندوق های با درآمد ثابت فکر کنید. این نوع صندوقها حداقل ۷۰% ترکیب دارایی های خود را در اوراق مشارکت، سپرده بانکی، گواهی سپرده بانکی و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه گذاری می نمایند. به همین دلیل هم معمولاً بازدهی مشابه با اوراق مشارکت و سپرده بانکی داشته اند.

۳- صندوق مختلط

صندوق سرمایه گذاری مشترک (Mutual Fund) چیست؟

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که اطمینان از عدم کاهش ارزش اصل سرمایه خود برایشان اهمیت نسبی دارد و همچنین کسب بازدهی معمول از رشد سهام تمایل دارید، این صندوق­ها بهترین گزینه برای شماست. این نوع از صندوق­ها طبق الزامات مربوط به حد نصاب­ها، حداقل ۴۰% و حداکثر ۶۰% از ترکیب دارایی های خود را در اوراق بهادار با درآمد ثابت و مابقی را در سهام سرمایه گذاری می نمایند.

معایب صندوق های سرمایه گذاری مشترک

۱- تضاد منافع:

همانطور که مدیریت حرف ه­ای یکی از مزایای صندوق ­های سرمایه­گذاری می­ باشد یکی از معایب آن نیز به شمار می­رود . چون مدیران حرفه ای ممکن است به فکر منافع خود باشند و همواره در جهت بهتر شدن بازده سرمایه­گذاران عمل نکنند به ویژه اگر درآمد آن ها ارتباط چندانی با سود صندوق نداشته باشد.

۲- تنوع زیاد:

تنوع بیش از حد ممکن است باعث کاهش بازده سرمایه گذار شود زیرا اگر در یک سهم سود زیادی کسب کنید به دلیل آن که سهم بخش کوچکی ازسبد را تشکیل می دهد، بازده شما تغییر چندانی نخواهد داشت.

مفاهیم و اصطلاحات متداول صندوق های سرمایه گذاری

۱- واحد سرمایه گذاری (unit):

به هنگام سرمایه گذاری در سهام یک شرکت سهامی، معیار حجم خرید و فروش، تعداد سهام است. به عنوان مثال ممکن است ۱۰ سهم یک شرکت را خریداری نماید و ۱۲ سهم شرکت دیگری را به فروش برسانید. ولی در صندوق های سرمایه گذاری، معیار حجم معاملات هر سرمایه گذار، واحد سرمایه گذاری (یونیت) است. به عنوان مثال یک سرمایه گذار می­ تواند امروز ۱۰۰یونیت یک صندوق را خریداری نماید و مثلا ۳ ماه بعد ۲۰ یونیت آن را به فروش برساند.

۲- خالص ارزش دارایی ها (NAV):

خالص ارزش دارایی های هر صندوق سرمایه گذاری، از مابه التفاوت جمع ارزش روز دارایی های آن از ارزش بدهی های آن که در نهایت، بر تعداد واحدهای منتشره ی صندوق تقسیم خواهد شد، به دست می آید. در واقع بر خلاف سهام شرکتها، که در آنها قیمت روز سهم، مبنای معاملات می باشد، در صندوق های سرمایه گذاری، nav صندوق مبنای قیمت معاملات یونیت های صندوق است.

صندوق سرمایه گذاری مشترک (Mutual Fund) چیست؟

۳- پذیره نویسی صندوق:

سرمایه گذارانی که تمایل به سرمایه گذاری در صندوق دارند، فرم های پذیره نویسی را به هنگام تشکیل صندوق سرمایه گذاری، تکمیل نموده و به همراه سایر مدارک مورد نیاز به مدیر صندوق تحویل می ­دهند و با واریز وجوه، در صندوق سرمایه گذاری می­ نمایند.

۴- صدور واحدهای سرمایه گذاری:

در اصطلاح صندوق­ های سرمایه گذاری، به هنگامی که یک سرمایه گذار قصد خرید یک یا چند واحد سرمایه گذاری صندوق را دارد، به اصطلاح باید درخواست صدور واحدهای سرمایه گذاری صندوق را به مدیر صندوق ارائه دهد. مدیر صندوق نیز پس از دریافت فرم­ها و مدارک مربوطه و نیز وجوه سرمایه گذار، نسبت به صدور یونیت برای سرمایه­گذار مذکور اقدام می­نماید. در واقع مفهوم خرید و مفهوم صدور، در صندوق­ های سرمایه گذاری در کنار هم به کار می­ روند

۵- ابطال واحدهای سرمایه گذاری:

در اصطلاح صندوق های سرمایه گذاری، هنگامی که یک سرمایه گذار قصد فروش یک یا چند واحد سرمایه گذاری صندوق را دارد، به اصطلاح باید درخواست ابطال واحدهای سرمایه گذاری صندوق را به مدیر صندوق ارائه دهد. مدیرصندوق نیز پس از دریافت فرم­ها و مدارک مربوطه، نسبت به ابطال یونیت برای سرمایه گذار مذکور اقدام می نماید. در واقع مفهوم فروش و مفهوم ابطال، در صندوق­های سرمایه گذاری در کنار هم به کار می ­روند.

نکاتی برای سرمایه گذاری موفق در صندوق های سرمایه ­گذاری

 • هزینه هایتان را به حداقل برسانید.

هزینه های صندوق از آنجایی که از درآمد حاصل از صندوق کسر می شوند، عاملی مهم در تعیین میزان بازدهی صندوق ها هستند. اگر دو صندوق در همه چیز برابر باشند، این میزان هزینه ها است که بازدهی حاصله از دو صندوق را با یکدیگر متفاوت می کند. در تعیین صندوق سرمایه گذاری به نرخ کارمزدها و هزینه ها توجه ویژه ای داشته باشید.

 • عملکرد گذشته صندوق و ریسک آن را در نظر بگیرید.

یک صندوق خوب، صندوقی است که میزان بازدهی آن نسبت به ریسکی که متحمل می  شود مناسب باشد

 • به تجربه صندوق توجه کنید.

یکی از مواردی که سرمایه گذاران بسیار به آن توجه می کنند این است که چه کسی صندوق را مدیریت می کند. اگرچه، فردی که مدیریت صندوق را برعهده دارد نقش مهمی دارد، اما خود به تنهایی تعیین کننده همه چیز نیست. منابع و توانایی­ های شرکت مادر نیز به همان اندازه اهمیت دارد.

 • صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) را نیز در لیست خود قرار دهید.

با وجود اینکه اولین نمونه صندوق­ ها در سال ۱۹۹۳ میلادی شکل گرفت، اکنون حدود ۸% از کل دارایی­ های  موجود در صندوق­ های سرمایه­ گذاری در دنیا در این نوع صندوق­ ها قرار دارد. این نوع صندوق­ ها تنها از طریق کارگزاران به سرمایه ­گذاران حقیقی ارائه می­ گردد و همانند سهام عادی در بورس قابل معامله هستند و بر خلاف Mutual fund در سراسر روز دارای نوسان قیمت می­ باشند. این نوع صندوق ها معمولا به صورت غیر فعال مدیریت می­ شوند، بدین معنی که شاخص خاصی را انتخاب کرده و سعی می کنند مانند آن عمل کنند. به دلیل همین ویژگی معمولا هزینه های کمتری را نیز بر سرمایه گذاران متحمل می کنند.

مراحل سرمایه ­گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مشترک

 1. مراجعه به یکی از سایت های seo.ir یا www.fipiran.com و یافتن لیست صندوق ها و مشخصات تماس و آدرس آنها؛
 2. تماس تلفنی یا مراجعه حضوری به یکی از شعب صندوق
 3. پرداخت وجه و تکمیل فرم ها با توجه به راهنمایی مدیر
ادامه مطلب
ETF چیست؟ چند مثال در بورس ایران
صندوق سرمایه گذاری قابل معامله یا...

صندوق های سرمایه گذاری مشترک، یکی از روش های پرطرفدار سرمایه گذاری است که از ریسک معقولی برخوردار بوده و افراد می توانند به صورت بلندمدت انتظار بازدهی معقولی را از آن داشته باشند و یکی از آن ها صندوق سرمایه گذاری قابل معامله یا ETF است. صندوق های سرمایه گذاری مشترک با هدف مدیریت حرفه ای وجوه و کسب بازدهی مناسب از طریق تجمیع سرمایه افراد و سرمایه گذاری در اوراق بهادار، تشکیل شده اند و در سطح جهان تنوع بالایی دارند. به طور کلی، صندوق ها، در سه دسته از ابزارهای مالی سرمایه گذاری می کنند که عبارتند از:

 • اوراق دارایی (سهام)
 • اوراق بدهی (اوراق قرضه شرکتی)
 • اوراق مشارکت دولتی (بدون ریسک)

بازده و واحدهای این ابزارها، با استفاده از ارزش خالص دارایی یا NAV ارزیابی و قیمت گذاری می شود. ارزش خالص دارایی Net Asset Value (NAV)، برابر است با مجموع تمام دارایی ها منهای تمام بدهی هایی که در یک سبد قرار می گیرد، تقسیم بر تعداد واحدهای سرمایه گذاری در صندوق. یکی از معروف ترین صندوق های سرمایه گذاری، صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (EXCHANGE TRADED FUND) یا ETF نام دارد که مانند یک سهم در بازار سرمایه معامله و قیمت آن از طریق مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین می گردد. آن ها، ساختاری شبیه صندوق سرمایه گذاری مشترک داشته و در بازار بورس اوراق بهادار و با قیمتی نزدیک به NAV دادوستد می شوند. ارزش مبنای هر واحد سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله ۱۰٫۰۰۰ ریال است و NAV آن ها هر ۲ دقیقه یک بار محاسبه می گردد. دوره فعالیت آن ها، به صورت نامحدود بوده و حداقل و حداکثری برای سرمایه گذاری افراد حقیقی و حقوقی در نظر گرفته نشده است. بازخرید واحدهای آن ها در کوتاه مدت بدون پرداخت جریمه امکان پذیر بوده و دوره پرداخت وجه بازخرید واحدها حداکثر یک روز کاری است. به همین دلیل، نقدینگی و شفافیت قیمتی نسبتاً بالایی دارند.

تاریخچه پیدایش صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF)

پیشینه شکل گیری این صندوق ها، به بحران مالی سال ۱۹۸۷ بازمی گردد. در سال ۱۹۸۷ روز دوشنبه که به دوشنبه سیاه معروف است شاخص داوجونز ۵۰۸ واحد یا ۲۲٫۶۱ درصد سقوط کرد و باعث وارد آمدن زیان ۵۰۰ میلیارد دلاری به سرمایه گذاران در بورس شد. سرمایه گذاران صندوق های سرمایه گذاری مشترک در آن سال به این دلیل که برای کشف قیمت واحدهای خود و فروش آن باید تا پایان آن روز منتظر می ماندند، بیشترین ضرر را متحمل شدند. ازاینجا بود که ایده اولیه ایجاد صندوق قابل معامله مطرح شد. در تاریخ ۲۹ ژوئن سال ۱۹۹۳ اسپایدر (SPDR) که در حال حاضر بزرگ ترین ETF جهان است کار خود را آغاز نمود. سرمایه گذاری اصلی آن روی طلا است. در حال حاضر صندوق قابل معامله آرمان سپهر آشنا به عنوان قدیمی ترین صندوق بورسی کشور در حال فعالیت است؛ که در تاریخ ۰۷/۰۶/۱۳۹۲ فعالیت خود را آغاز نمود.

صندوق سرمایه گذاری قابل معامله یا etf

ویژگی های صندوق های قابل معامله

ETF به سه دسته سرمایه گذاری در سهام، سرمایه گذاری مختلط و سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت تقسیم بندی می شوند. تفاوت این سه نوع، علاوه بر استراتژی معاملاتی آن ها، در کارمزد خریدوفروش آن ها است. ازجمله ویژگی های آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. به صورت آنلاین در بورس قابل معامله هستند
 2. دربرگیرنده تمامی انواع صندوق های سرمایه گذاری دیگر است. (درآمد ثابت – سهامی – مختلط – طلا – شاخصی و …)
 3. NAV آن ها هر ۲ دقیقه یک بار به روزرسانی می شود، بنابراین لازم نیست برای خریدوفروش واحدهای خود مانند صندوق های غیرقابل معامله منتظر کشف قیمت تا روز بعد بمانید.
 4. خریدوفروش آن ها معاف از مالیات است.
 5. کارمزدها
 6. کارمزد ETF از نوع درآمد ثابت فقط شامل کارمزد خریدوفروش واحد می شود کارمزد خرید ۰٫۰۰۰۷۲۵ و کارمزد فروش هم ۰٫۰۰۰۷۲۵ ضرب در کل قیمت خرید یا فروش است و درمجموع کارمزد خریدوفروش ۰٫۰۰۱۴۵ است.
 7. کارمزد ETF از نوع سهامی فقط شامل کارمزد خریدوفروش واحد می شود کارمزد خرید ۰٫۰۰۴۶۴ و کارمزد فروش هم ۰٫۰۰۴۷۵ ضرب در کل قیمت خرید یا فروش است و درمجموع کارمزد خریدوفروش ۰٫۰۰۹۳۹ است.
 8. کارمزد EFT از نوع مختلط فقط شامل کارمزد خریدوفروش واحد می شود کارمزد خرید ۰٫۰۰۲۴۳ و کارمزد فروش هم ۰٫۰۰۲۶۴ ضرب در کل قیمت خرید یا فروش است و درمجموع کارمزد خریدوفروش ۰٫۰۰۵۰۷ است.
 9. همچنین هزینه های عملیاتی ETF در مقایسه با سایر صندوق های سرمایه گذاری مشترک به دلیل انتقال هزینه های ارائه خدمات مشتری از صندوق به کارگزاری، کمتر است. مانند اغلب صندوق های غیرقابل معامله ضامن نقد شوندگی ندارد و در عوض رکن جدیدی به عنوان بازار گردان، فراهم آوردن نقد شوندگی آن ها را بر عهده دارد و در مواقعی که عرضه کننده ای وجود ندارد یا تقاضای دیگری وجود نداشته باشد خریدوفروش واحدها را انجام می دهد.
 10. تأسیس و فعالیت آن ها تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است، بنابراین شفافیت اطلاعاتی قابل توجهی دارند.
 11. تفاوت اصلی EFT با صندوق های سرمایه گذاری مشترک افزایش نقد شوندگی با بهره گیری از پتانسیل بازار بورس است.
 12. ترکیب دارایی های صندوق های بورسی
 13. هر نوع از صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی، مبتنی بر طلا، شاخصی و مختلط می توانند به صورت قابل معامله در بازار بورس ارائه شوند. آن ها با توجه به نوع فعالیتشان ترکیب دارایی متفاوتی دارند. مثلاً ترکیب دارایی ETF سهامی مشابه صندوق های سهامی است و یا ETF شاخصی پیرو ترکیب دارایی استاندارد صندوق های شاخصی هستند و تنها تفاوت آنها با نوع معمولی آن در نوع ارائه و خریدوفروش آن ها است.

صندوق سرمایه گذاری قابل معامله یا etf

ETF برای چه افرادی مناسب است؟

این سرمایه گذاری، می تواند برای همه مناسب باشد چون هم امکان بهره مندی از تنوع سبد خرید و هم کاهش میزان ریسک پذیری در این صندوق ها وجود دارد. علاوه بر این، سرمایه گذاری در آن برای افرادی که علاقه مند به بازار سهام هستند، جذاب است؛ اما باید توجه کرد که صبر داشتن بسیار مهم است و حداقل باید مدت ۶ ماه زمان گذاشت تا به بازده مناسبی رسید.

صندوق سرمایه گذاری قابل معامله یا etf

مزایای صندوق قابل معامله (ETF) چیست؟

۱- خرید و فروش آسان و نقد شوندگی خوب

واحدهای سرمایه گذاری آن ها به آسانی و به صورت آنلاین قابل معامله هستند این قابلیت از بزرگ ترین مزیت این نوع از صندوق ها است که آن ها را قابل رقابت با سرمایه گذاری در بازار سهام است. همچنین زمان بازپرداخت مبلغ فروش این واحدها حداکثر ظرف مدت ۳ روز به حساب مشتری انتقال می یابد؛ بنابراین آن ها نقد شوندگی بهتری نسبت به نوع غیرقابل معامله خود را دارند.

۲- محاسبه NAV آنی

میزان NAV یا ارزش خالص دارایی های صندوق ها معمولاً برای روز کاری بعد محاسبه می شود یعنی برای خرید یک واحد سرمایه گذاری آن ها باید قیمت فردا آن واحد محاسبه شود ولی در ETF میزان NAV هر دو دقیقه محاسبه می شود و برای خرید آنلاین و محاسبه قیمت هر واحد مشکلی وجود ندارد.

۳- معافیت مالیاتی

طبق قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی، خریدوفروش واحدهای سرمایه گذاری ETF معاف از مالیات است؛ و همان گونه که قبلاً ذکر شد برای خریدوفروش این واحدها هیچ گونه مبلغی جز کارمزد خریدوفروش دریافت نمی شود.

۴- بدون نیاز به صف خریدوفروش

درست است که ساز و کار سرمایه گذاری در این صندوق ها مشابه بازار سهام است اما سرمایه گذاران برای معامله واحدهای آن ها نیازی به منتظر بودن در صف خرید و یا فروش ندارند و به صورت آنی قابل معامله هستند.

۵- شفافیت

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در طول روز و هنگامی که بازارها باز هستند، خریدوفروش می شوند. قیمت گذاری سهام آن ها در طول ساعت کاری بورس به صورت پیوسته است؛ بنابراین سرمایه گذاران آنها در لحظه می دانند چه مبلغی برای خرید سهام پرداخت کرده یا چه مبلغی برای فروش سهام دریافت می کنند.
شفافیت احتمال تقلب یا سوءاستفاده از طرف مدیران صندوق را کاهش می دهد.

۶- هزینه های پایین تر

هزینه های عملیاتی صندوق بورسی نسبت به صندوق سرمایه گذاری غیرقابل معامله کمتر است. دلیل آن انتقال هزینه های ارائه خدمات مشتری از صندوق به کارگزاری است.

۷- معایب ETF چیست؟

امکان خریدوفروش لحظه ای در بورس همان طور که می تواند به عنوان مزیت این نوع صندوق ها مطرح شود اما در شرایطی می تواند برای سرمایه گذاران نوپا که کمتر توانایی کنترل هیجانات خود را دارند زیان آور باشد، چون برای دستیابی به بازدهی مطلوب نیاز به صرف زمان مناسب است؛ اما افراد تازه کار شاید کند بودن و یا ضرر کوتاه مدت احتمالی را نتوانند تحمل کنند و با ضرر سرمایه خود را خارج کنند. درصورتی که ذات سرمایه گذاری در صندوق های غیرقابل معامله در بورس بر اساس سرمایه گذاری میان مدت و یا بلندمدت است.

۸- انواع ETFها

در دنیا انواع متنوعی از آن ها وجود دارد که به خوبی متنوع شده اند و این اجازه را می دهند تا یک پرتفوی با تنوع خوب با سرمایه گذاری در چند ETF حاصل شود.
یک صندوق ممکن است دارایی ها متفاوتی داشته باشد. به عنوان مثال یک ETF ممکن است ترکیبی از سهام، سپرده بانکی، شمش طلا، اوراق خزانه دولتی، مقداری پول نقد، سکه، ارز یا ترکیبی از تمامی این موارد داشته باشد. انتخاب نوع ETF به روحیه و انتظار بازدهی افراد بستگی دارد. برای خرید آنها بهتر است دیدگاه میان مدت و بلندمدت (بیش از ۶ ماه) وجود داشته باشد.

لیست صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس

در حال حاضر ۲۹ ETF در کشور فعالیت می کنند که از میان آن ها ۱۲ عدد با درآمد ثابت، ۸ عدد سهامی، ۴ عدد طلا، ۳ عدد مختلط و ۲ عدد شاخصی هستند. برای اطلاع از لیست صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس، می توانید به سایت سازمان بورس و اوراق بهادار، مراجعه کنید.

بهترین ETF را چگونه شناسایی کنیم؟

برای شروع سرمایه گذاری، باید کارنامه ETF را در بازه حداقل ۶ ماهه بررسی کنیم و بر اساس وضعیت فعالیت و میزان بازدهی، آن را انتخاب کنیم.
و سپس از طریق یک کارگزاری معتبر برای خرید واحدهای سرمایه گذاری اقدام کنید.

چگونه ETF بخریم؟

خرید واحدهای ETF، مستلزم دارا بودن کد معاملاتی فعال در سیستم شرکت سپرده گذاری مرکزی است. واحدهای خریداری شده بانام هستند و گواهی خرید مربوطه توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه صادر می شوند. آن ها از تمام دفاتر کارگزاری ها و سامانه برخط معاملات قابل معامله هستند که این امر، سرمایه گذاری در ETF و خروج از آن را بسیار آسان نموده است. با خریدوفروش واحدهای این صندوق ها، درصدی به عنوان کارمزد معاملات از حساب سرمایه گذار کسر می گردد. ارزش خالص دارایی های این صندوق ها به لحظه محاسبه و به اطلاع سرمایه گذاران می رسد. آن ها معمولاً هیچ تقسیم سودی ندارند و همه سود سرمایه گذاری در NAV آن خلاصه می شود. از دیگر مزیت های آن ها، ارزان بودن آن ها نسبت به سایر صندوق های سرمایه گذاری مشترک است؛ زیرا خریداران ETF از طریق کارگزاران بورس، معاملات خود را انجام می دهند و بنابراین هزینه های بازاریابی وجود ندارد و به دلیل اینکه بیش تر آن ها به شکل منفعل مدیریت می شوند، معمولاً هزینه های کمتری نسبت به سرمایه گذاری در صندوق های دیگر دارند.

ادامه مطلب
آیا صندوق های سرمایه گذاری مطمئن هستند؟
آیا صندوق های سرمایه گذاری مطمئن...

سرمایه گذاری، فعالیتی حساس است و بدون دانش و تجربه نتیجه خوبی نخواهد داشت. این فعالیت، می تواند آن قدر پر ریسک باشد که سرمایه گذار حس کند تنها یک قدم تا از دست دادن سرمایه اش فاصله دارد. از طرف دیگر می تواند آن قدر بدون ریسک باشد که با گذاشتن سرمایه در بانک تفاوتی نداشته باشد. بهتر است، سرمایه گذاری حد تعادلی بین ریسک و سود را حفظ کند و به پاس تحمل ریسک، سودی هم دریافت کند. با شنیدن کلمه ریسک احتمالاً حس ترس و یا حس ناخوشایندی به شما دست می دهد درحالی که تعریف علمی ریسک این بار احساسی را ندارد. وقتی می گوییم یک سهم نسبت به دیگری ریسک بیشتری دارد، یعنی احتمال سود بیشتر دارد. درعین حال احتمال ضرر بیشتر نیز دارد.

در خصوص صندوق سرمایه گذاری نیز این مفهوم وجود دارد؛ اما درجات آن در انواع مختلف صندوق ها، متفاوت است. یکی از مواردی که می تواند ابهامات ذهن شمارا نسبت به صندوق برطرف کند، دانستن تفاوت بین سازمان ناظر بانک و صندوق است. بانک ها زیر نظر بانک مرکزی فعالیت می کنند. درحالی که صندوق ها تحت نظارت سازمان بورس قرار داشته و جزء موسسه های بازار مالی محسوب می شوند. عملکرد صندوق ها از سوی سازمان بورس کاملاً تحت نظارت است و سازمان صندوق ها را مکلف کرده تا هرماه گزارش های مالی دارایی های خود را ارائه بدهند. این گزارش ها شامل خریدوفروش دارایی ها است. این اطلاعات را می توانید در سامانه کدال با جستجوی نام هر صندوق مشاهده کنید.

آیا صندوق های سرمایه گذاری مطمئن هستند؟

سرمایه گذاری کم ریسک با صندوق های سرمایه گذاری

در بین انواع صندوق های سرمایه گذاری دو صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت و صندوق سرمایه گذاری مختلط، نسبت به بقیه صندوق ها ریسک کمتری دارند. به این دلیل که درصد زیادی از دارایی های خود را در اوراق با درآمد ثابت (اوراق مشارکت) که پشتوانه آن ها دولت هستند، سرمایه گذاری می کنند. در کنار این سرمایه گذاری، درصدی از دارایی های خود را هم در بورس سرمایه گذاری می کنند که باعث می شود سود بیشتری نسبت به سرمایه گذاری کامل در اوراق مشارکت دولتی داشته باشند؛ بنابراین سرمایه گذاری در این دو صندوق می تواند حد وسط و تناسبی معقول بین ریسک و بازدهی باشد. از طرفی کسانی که به سرمایه گذاری در بازار طلا علاقه دارند و آن را سرمایه گذاری کم ریسک و با بازدهی مناسبی می دانند، می توانند در صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا سرمایه گذاری کنند.

سرمایه گذاری در این صندوق ها مزیت هایی دارد که خرید طلای فیزیکی ندارد؛ مثلاً نیاز به پول زیادی نیست و سرمایه گذار دغدغه نگهداری طلای فیزیکی را هم ندارد، درحالی که بازدهی آن همان بازدهی طلای فیزیکی است. همچنین کسانی که علاقه به سرمایه گذاری در بورس دارند ولی تخصص و وقت مدیریت سبد سهام خود را ندارند، می توانند از صندوق سرمایه گذاری سهامی استفاده کنند، چراکه تخصص مدیر صندوق در مدیریت دارایی ها و سرمایه گذاری های صندوق، مقداری از ریسک سرمایه گذاری در بورس را کم می کند. به همین دلیل است که سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری حتی در ریسکی ترین نوع آن، ریسک کمتری نسبت به سرمایه گذاری مستقیم در بازار بورس دارد.

رتبه بندی صندوق های سرمایه گذاری بر مبنای میزان ریسک سرمایه گذاری (از کم ریسک به پر ریسک) به شرح زیر است:

 • رتبه اول:

در بین انواع صندوق های سرمایه گذاری صندوق درآمد ثابت (Fixed Income) کم ریسک ترین نوع است و به همین دلیل سود مورد انتظار کمتری هم دارد، به طورمعمول سود صندوق های درآمد ثابت با سود سپرده های بانکی مقایسه می شود و این صندوق ها اغلب سود بیشتری نسبت به سپرده های بانکی عاید سرمایه گذار می کنند.

 • رتبه دوم:

صندوق های مختلط، نوع دیگری از صندوق های سرمایه گذاری هستند که ریسک و بازدهی متوسط و معقولی دارند؛ یعنی نه ریسک آن ها به اندازه صندوق سهامی زیاد است و نه بازدهی آن ها به اندازه صندوق های درآمد ثابت کم است. درواقع از لحاظ ریسک و بازده این نوع صندوق بین صندوق درآمد ثابت و سهامی قرار می گیرد.

 • رتبه سوم:

صندوق های سهامی و شاخصی، به این دلیل که درصد زیادی از سرمایه خود را (در بعضی موارد تا ۹۵ درصد) در بازار بورس سرمایه گذاری می کنند و با توجه به طبیعت نوسانی بازار سهام ریسک بیشتری نسبت به سایر صندوق ها دارند. البته بااین وجود همچنان،  این نوع صندوق ها در مقایسه با سایر بازارهای مالی ریسک کمتری داشته و در بین انواع صندوق ها دارای بیشترین محبوبیت هستند.

 • رتبه چهارم:

درنهایت پر ریسک ترین نوع صندوق ها، صندوق های جسورانه یا خطرپذیر هستند. دلیل ریسک زیاد این صندوق ها این است که دارایی خود را به امید سود، در کسب وکارهای جدید و نوپا سرمایه گذاری می کنند.

صندوق با درآمد ثابت

صندوق ها انواع مختلفی دارند. برخی از صندوق ها با درآمد ثابت هستند. ویژگی این صندوق ها در این است که مبالغ سرمایه گذاری شده در آن فقط در اوراق بهادار با درآمد ثابت شامل اوراق مشارکت، اوراق اجاره، اوراق بهادار رهنی و گواهی های سپرده منتشرشده توسط بانک ها و مؤسسات مالی دارای مجوز از سوی بانک مرکزی و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه گذاری می شود. این نوع صندوق می تواند نرخ ریسک و البته سود کمتری نسبت به سایر صندوق ها داشته باشد. صندوق های معرفی شده در بخش صندوق سرمایه گذاری رده همگی با درآمد ثابت و با ضمانت نقد شوندگی توسط بانک ها هستند. برای انتخاب بهترین صندوق درآمد ثابت باید موارد زیر را بررسی کنید:

 • سایز صندوق
 • نوسان سود صندوق در گذشته
 • عملکرد این صندوق نسبت به سایر صندوق های درآمد ثابت در چند ماه گذشته.

سایز صندوق

صندوق با سایز کوچک قدرت مانور و انعطاف پذیری بیشتری دارد. هرچه دارایی صندوق بیشتر باشد، ناچار است سرمایه را بین دارایی های بیشتری تقسیم کند و این برای مدیریت صندوق کار دشوارتری است. ولی صندوق کوچک به راحتی می تواند بین دارایی ها و سهام مختلف مانور دهد و به راحتی سود بالایی بسازد. به همین دلیل، صندوق های پربازده غالباً کوچک هستند و سقف آن ها پر است.

نوسان سود صندوق در چند ماه گذشته

مؤلفه مهم دیگر در بررسی عملکرد تیم مدیریت صندوق، بررسی میزان پایداری و نوسان سود در ماه های گذشته است. بررسی سود یک ماهه، اطلاعات مفیدی به ما نمی دهد، زیرا ممکن است در یک ماه اخیر، بازار شرایط مساعدی داشته و به عملکرد مطلوب صندوق منتج شده است. بهتر است این مقایسه را در مقیاس بزرگ تر و حداقل سه ماهه انجام دهید. با این بررسی درمی یابیم که نوسان سود بعضی صندوق ها بیشتر و برخی دیگر کمتر است. نوسان در سودآوری صندوق ها به دو دلیل عمده است:

 1. درصدی که صندوق در سهام سرمایه گذاری کرده است.
 2. میزان ریسک سبد سهامی صندوق

به دلیل اینکه بخشی از سبد صندوق های درآمد ثابت (بین ۵ تا ۲۰ درصد طبق دستورالعمل سازمان بورس) در بورس سرمایه گذاری می شود، بخش اصلی نوسان سود صندوق ها مربوط به سبد بورسی آن است؛ زیرا بخش اوراق درآمد ثابت صندوق نوسان چندانی ندارد و با روند ملایم رشد می کند. پس می توان نتیجه گرفت که یکی از دلایل صندوقی که نوسان سود زیادی دارد، درصد بالاتر سهام در سبد بورسی صندوق هست که این فرضیه را می توان با بررسی سبد صندوق تائید کرد. سبد صندوق ها هرماه به صورت شفاف منتشر می شود که به چه درصدی در کدام دارایی ها سرمایه گذاری کرده است. هرچقدر یک صندوق درصد بالاتری را به سهام اختصاص بدهد، یعنی سبد این صندوق در کل ریسکی تر هست نسبت به صندوقی که درصد کمتری در سهام سرمایه گذاری کرده است.

میزان ریسک سبد سهامی صندوق

در بین دو صندوق که درصد یکسانی را در سبد سهامی سرمایه گذاری کرده اند هم تفاوت سود زیادی می تواند وجود داشته باشد. دلیل این تفاوت به استراتژی سرمایه گذاری صندوق و مفهوم ریسک برمی گردد. تعدادی از صندوق ها، سبد سهامی خود را در سهم های با ریسک بالا سرمایه گذاری می کنند، درنتیجه با اصلاح بازار بیشتر افت کرده و با صعود بازار بیشتر رشد خواهند کرد. در نقطه مقابل، برخی صندوق ها ، در سبد کم ریسک سهام سرمایه گذاری می کنند. برای همین تحت تأثیر نوسانات بازار قرار نمی گیرند.

عملکرد کدام صندوق در نهایت بهتر خواهد بود؟

برای انتخاب بین صندوق های درآمد ثابت باید تصمیم بگیرید که سود مطمئن بدون نوسان زیاد را ترجیح می دهید یا اینکه در صندوقی با احتمال سود بالا و درعین حال ریسک بالاتر می خواهید سرمایه گذاری کنید. هرچقدر بازه سرمایه گذاری شما کوتاه مدت تر شود، سرمایه گذاری در صندوق های با نوسان بسیار کم گزینه بهتری است. برای بازه میان مدت و بلندمدت، که نوسانات اقتصاد و بازار بیشتر است، صندوق درآمد ثابت با درصد بیشتر سهام بهتر است.

آیا صندوق های سرمایه گذاری مطمئن هستند؟

عملکرد صندوق نسبت به سایر صندوق های درآمد ثابت

برای تصمیم گیری درست بهتر است چند صندوق را در دوره زمانی مشخص بررسی کنید. ازآنجایی که این کار زمان بر است، بهتر است بازده صندوق ها را با نرخ بازده بازار صندوق ها بسنجید؛ یعنی اگر متوسط بازدهی تمام صندوق های درآمد ثابت فعال در بازار را بازده بازار بنامیم. در این صورت اگر بازده صندوق بالاتر از بازار باشد یعنی این صندوق از متوسط بازار بهتر عمل کرده است.

مقایسه و انتخاب بهترین صندوق مختلط و سهامی

بازار صندوق های مختلط و سهامی نسبت به صندوق های درآمد ثابت بسیار کوچک تر است. تمام معیارهای انتخاب صندوق درامد ثابت برای صندوق های مختلط و سهامی نیز به کار می رود. ولی برای این صندوق ها یک معیار متفاوت است. در صندوق های درآمد ثابت از معیار مقایسه بازدهی صندوق نسبت به بازده بازار درآمد ثابت استفاده می شود. درحالی که در صندوق های مختلط و سهامی، معیار شاخص کل است و بازدهی صندوق ها با شاخص کل بازار سنجیده می شود. معمولاً همه صندوق های مختلط و سهامی در وب سایت خود نمودار مقایسه بازدهی صندوق خود را نسبت به شاخص کل قرار می دهند.

سرمایه گذاری در صندوق مطمئن تر است یا بورس؟

با توجه به این که صندوق سرمایه گذاری مشترک درسبدی بسیار متنوع از سهام و سایر انواع اوراق بهادار سرمایه گذاری می کند، ریسک سرمایه گذاری نیز کاهش می یابد؛ بنابراین می توان گفت ریسک سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری مشترک از ریسک سرمایه گذاری مستقیم در بورس کمتر است.

آیا صندوق های سرمایه گذاری مطمئن هستند؟

آیا ماهیت همه صندوق های سرمایه گذاری مشترک یکسان است؟

خیر، صندوق های سرمایه گذاری مشترک اهداف سرمایه گذاری مختلف و بنابراین، ریسک های متفاوتی دارند. شما به عنوان یک سرمایه گذار، باید صندوق سرمایه گذاری ای را انتخاب کنید که با ریسک مدنظر شما، تطابق داشته باشد. لازم به ذکر است که ریسک سرمایه گذاری در صندوق ها در کل کم است؛ زیرا حتی پر ریسک ترین صندوق ها تحت نظارت سازمان بورس هستند و سازمان لیست سهم هایی که صندوق ها حق دارند در آن سرمایه گذاری کنند را منتشر و ابلاغ می کند. بنابراین صندوق ها نمی توانند ریسک زیادی را متحمل شده و در هر دارایی سرمایه گذاری کنند. درنتیجه ریسک ورشکستگی یا صفر شدن سرمایه در صندوق ها بسیار کم است. تنها ریسک ممکن در صندوق های ریسکی، سود نکردن یا از دست دادن درصدی از سرمایه است. نگرانی که غالب افراد در مورد صندوق ها دارند، ترس از کلاه برداری است. ولی صندوق ها جای مطمئنی برای سرمایه گذاری هستند و تنها معیاری که می تواند عملیات صندوق را تحت الشعاع قرار دهد، ریسک صندوق و سیاست سرمایه گذاری صندوق است. وقتی شما در یک صندوق سهامی سرمایه گذاری می کنید، ریسک بازار را نیز به جان می خرید؛ زیرا شما ترکیبی از سهام شرکت ها را در قالب صندوق خریداری می کنید؛ بنابراین افت وخیز بازار صندوق شمارا نیز متأثر می کند.

ادامه مطلب
ETF دولتی چیست؟
صندوق ETF دولتی چیست؟

صندوق ETF دولتی به یکی از انواع صندوق های سرمایه گذاری گفته می شود که امکان خرید و فروش آن به عنوان دارایی وجود دارد. در واقع این نوع از صندوق ها، همانند سهام عادی در بورس قابل خرید و فروش هستند. ETF مخفف کلمه Exchange-traded fund است و فرآیند آن به گونه ای است که با خرید هر واحد در این صندوق ها، دارایی شما سرمایه گذاری و برای کسب سود پس انداز می شود. در سال ۱۳۹۹، دولت به منظور اجرای عدالت اجتماعی در کشور، عرضه بخش قابل توجهی از سهام شرکت های معتبر و ارزشمند را در برنامه خود قرار داد تا این نوع از سهام ها در اختیار مردم قرار گیرد و مردم مدیریت آن ها را بر عهده بگیرند. در همین راستا، ETF دولتی ارائه شده در بورس تهران، ترکیبی از سهام دولت در سهم مربوط به سه بانک صادرات، تجارت و ملت و همچنین شرکت های بیمه البرز و بیمه اتکایی امین است که با نام “صندوق واسطه گری مالی یکم” به افراد حقیقی واگذار گردید. این واگذاری با همکاری معاونت اموربانکی، بیمه، شرکت های دولتی، وزارت امور اقتصاد و دارایی، سازمان بورس اوراق بهادار و سازمان خصوصی سازی  صورت پذیرفته است.

صندوق های سرمایه گذاری ETF دولتی چه فوایدی دارند؟

ETF دولتی چیست؟

صندوق های سرمایه گذاری واسطه های مالی هستند که منابع مالی اشخاص و شرکت ها را جمع آوری کرده و در سبد متنوعی از اوراق بهادار سرمایه گذاری می کنند. افرادی که سهام صندوق های سرمایه گذاری را خریداری می کنند، همان مالکان یا سهامداران هستند. مبلغ حاصل از سرمایه گذاری این افراد امکان خرید اوراق بهاداری از قبیل سهام یا اوراق بدهی را برای صندوق ها فراهم می آورد. یک صندوق سرمایه گذاری از دو روش، سرمایه گذار را به سود می رساند:

 1. دریافت سود تقسیمی
 2. افزایش ارزش خود اوراق

از طرف دیگر واحدهای این صندوق ها در طول روز همانند سهام در بازار معامله می شود و در طول ساعات و روزهایی که بازار باز است می توان اقدام به خرید و فروش یک یا چند واحد از سهام مربوط به صندوق کرد. همچنین مزیت معافیت مالیاتی بالقوه سرمایه گذاری در این صندوق ها و به نوعی کم هزینه تر بودن از دیگر ویژگی های این مدل سرمایه گذاری در بازار سرمایه است. علاوه بر آن این صندوق ها می توانند ابزاری باشند که دولت را از بنگاهداری شرکت ها خارج کند.

مزایای طرح ETF دولتی

این طرح برای دولت، مردم و بازار سرمایه مزایایی دارد. منابع حاصل از فروش این سهام در طرح ها و پروژه های عمرانی، توسعه، بازسازی و بهسازی در حوزه بهداشت و درمان، کمک به بخش مولد و محرک اقتصاد و… استفاده می شود که خود می تواند منجر به رونق و حتی جهش تولید ملی گردد. این عرضه بزرگ منجر به تعمیق بازار سرمایه و افزایش نقدشوندگی آن می گردد که درنهایت موجب افزایش کارایی بازار سرمایه خواهد شد. در نهایت اجرایی شدن این طرح برای مردم نیز مزایایی دارد و آن ها می توانند نقدینگی خود را به مسیر درست و بازاری مولد هدایت کنند و از مزایای این تخفیف نیز استفاده نمایند.

شرایط خرید واحدهای صندوق ETF  “دارایکم”

ETF دولتی چیست؟

 1. هر ایرانی می تواند تا سقف ۲ میلیون تومان از واحدهای این صندوق خریداری کند
 2. حداقل تعداد واحدهای قابل خریداری توسط هر نفر ۱ واحد و معادل ۱۰ هزار تومان
 3. حداکثر تعداد واحدهای قابل خریداری توسط هر نفر ۲۰۰ واحد معادل ۲ میلیون تومان
 4. واگذاری اولیه با سازوکار پذیره نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان پذیر است
 5. محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد
 6. پذیره نویسی صرفاً شامل اشخاص حقیقی ایرانی بوده و اشخاص حقوقی نمی توانند در پذیره نویسی شرکت نمایند

نحوه خرید واحدهای صندوق ETF چگونه است؟

برای خرید واحدهای این صندوق دو راه کار وجود دارد:

 • راه اول: با استفاده از کد بورسی

به طور معمول برای سرمایه گذاری در بورس لازم است در سامانه سجام (سامانه جامع اطلاعات مشتریان) به نشانی”www.sejam.ir”  ثبت نام نموده و با کد رهگیری که از سامانه دریافت می کنید به یکی از دفاتر پیشخوان مورد تأیید سامانه سجام مراجعه و احراز هویت نمایید. سپس در یکی از کارگزاری ها عضو شوید و نام کاربری و کلمه عبور برای دسترسی اختصاصی شما به سامانه آنلاین همان کارگزاری را دریافت نمایید. اگر قبلاً این مراحل را انجام داده اید یا قبلاً در بورس به خرید و فروش سهام پرداخته اید، نیازی به مراجعه مجدد ندارید و با همان سامانه می توانید در پذیره نویسی این صندوق شرکت کرده یا درآینده واحدهای این صندوق را معامله نمایید.

 • راه دوم: با استفاده از کد ملی

برای این که امکان استفاده همگان در این سرمایه گذاری تسهیل شود طبق مصوبه سازمان خصوصی سازی افرادی که کد بورسی ندارند می توانند با کد ملی و از طریق مراجعه به  درگاه های غیرحضوری و یا مراجعه حضوری به یکی از بانک های مسکن، سپه، صادرات، تجارت، ملی، کشاورزی، رفاه کارگران و شعب قرض الحسنه مهر ایران نسبت به پذیره نویسی اقدام نمایند. (اطلاعات مورد نیاز برای پذیره نویسی عبارتند از نام و نام خانوادگی، شماره ملی، تاریخ تولد، نام پدر، کدپستی، شماره تلفن همراه و شماره شبای بانکی است) افرادی که از طریق راه دوم اقدام به ثبت نام می نمایند جهت امکان پذیر بودن معاملات باید در فرصت مناسب نسبت به ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی اقدام نمایند.

ادامه مطلب
صندوق های جسورانه چیست؟
صندوق جسورانه چیست و سرمایه گذاری...

با جهت گیری اقتصاد به سمت فعالیت های مبتنی بر تکنولوژی و بهره گیری از مزیت های رقابتی، زمینه پیدایش استارت آپ ها در اقتصادهای توسعه یافته فراهم شد. استارت آپ ها نه تنها، به خلق ارزش و ایجاد صنایع جدید می پردازند، بلکه به رشد اشتغال، درآمد ملی و رفاه جامعه کمک شایانی می کنند. اما مهم ترین بخش راه اندازی یک کسب و کار، تأمین مالی آن است. کسب و کارهای نوپا و جدید برای شروع به کار و تأمین هزینه فعالیت های خود نمی توانند از تسهیلات بانک ها و نهادهای مالی استفاده کنند، چون هنوز به اندازه کافی اعتبار ندارند و برای پیش برد فعالیت های خود نیاز به سرمایه دارند. بنابراین نیاز به بازاری کارا داریم که متشکل از سرمایه گذاران خطر پذیر بوده و سرمایه مورد نظر را فراهم کند. جنس این سرمایه می تواند از نوع اعتبار، روابط، مشاوره های عملیاتی و استراتژیک و همچنین تجربه و مهارت های مدیریتی باشد. شاید بد نباشد بدانید، موفق ترین شرکت ها در دو قرن اخیر (اینتل، مایکروسافت، آمازون، فیسبوک، اپل، گوگل و…) در فرآیند رشد و توسعه، توسط سرمایه گذاران خطر پذیر تأمین مالی شده اند. صندوق جسورانه نوعی صندوق سرمایه گذاری هستند که از کسب و کارهای نوپا حمایت می کند. در واقع این صندوق ها، سرمایه لازم برای شرکت ها و کسب و کارهای نوپا (استارت آپ) و کارآفرین که مستعد جهش و رشد ارزش بوده و با ریسک بالایی همراه هستند، فراهم می کند. صندوق ها بدین منظور، پروژه مورد نظر را مورد ارزیابی قرار داده و پس از تائید واجد شرایط بودن، منابع مالی به آن تخصیص می دهند.

تعریف صندوق جسورانه

صندوق جسورانه به انگلیسی (Venture Capital Fund) نوعی صندوق سرمایه گذاری مشترک است که پول را از سرمایه گذارانی که قصد مشارکت دارند، گردآوری نموده و مبالغ مورد نظر را در کسب و کارهای نوپای کوچک و متوسط که پتانسیل رشد بالایی دارند سرمایه گذاری می کند. در واقع این صندوق ها، نوعی سبد دارایی تشکیل می دهند. از آنجایی که تأمین مالی استارت آپ را هزینه بر است و اشخاص حقیقی قادر به مشارکت حداکثری نیستند، معمولا سرمایه گذاران خطر پذیر را اشخاص حقوقی تشکیل می دهند. این اشخاص حقوقی شامل شرکت یا صندوق هایی هستند که سرمایه خود را از افراد و نهادهای بانکی، بیمه ای، بازنشستگی و… تأمین کرده اند.

صندوق های جسورانه بازدهی بالایی دارند زیرا یک کسب وکار آنلاین نوپا در بدو امر، رشد بالایی دارد و طبیعی است که سرمایه گذار را هم به سود خوبی می رساند؛ اما در نقطه مقابل، این سرمایه گذاری می تواند ریسک بالایی داشته باشد چون به همان نسبت ممکن است پروژه شکست بخورد و سرمایه گذار هم ضرر کند. بنابراین برخلاف سرمایه گذار فعال در سهام که تنها در معرض ریسک های سیستماتیک مربوط به اقتصاد کلان، تورم و یا ریسک بازار است، سرمایه گذار خطر پذیر در معرض انواع مختلفی از ریسک های سیستماتیک و غیر سیستماتیک از قبیل ریسک های اندازه بازار در دسترس، شدت رقابت، قوانین و مقررات، مقیاس پذیری، مدل درآمدی، خروج از سرمایه گذاری و… خواهد بود. بنابراین ویژگی خطر پذیر بودن علاوه بر ریسک های بسیار در این نوع سرمایه گذاری، به احتمال بسیار کمِ موفقیت های بسیار بزرگ در استارت آپ ها بر می گردد.

تعریف صندوق جسورانه

ترکیب دارایی صندوق های جسورانه

صندوق های سرمایه گذاری جسورانه معمولا بین ۵۰ تا ۶۰ درصد دارایی خود را روی سهام پروژه های نوپا سرمایه گذاری می کنند و مابقی سرمایه شان در اوراق با درآمد ثابت و یا سپرده بانکی سرمایه گذاری می شود.

ترکیب دارایی صندوق های جسورانه

صندوق جسورانه مناسب چه افرادی است؟

نام این صندوق، تعیین کننده مشتری های خاص آن است؛ افراد جسور و خطرپذیر! مشتری اصلی صندوق های جسورانه سرمایه داران شخصی، صندوق های بازنشستگی، شرکت های بیمه و نهادهای مالی هستند. از آنجایی که میزان ریسک پذیری این صندوق ها بسیار بالاست بعضی از صندوق ها برای ورود افراد حقیقی به این بازار حداقل سرمایه مشخص می کنند.

صندوق جسورانه مناسب چه افرادی است؟

مزایای صندوق جسورانه

در حال حاضر بزرگترین شرکت های جهان در حوزه فناوری اطلاعات فعالیت می کنند به دلیل ظرفیت بالای این بازار، رشد کسب و کارهای این حوزه خیلی سریع است. یک ایده خوب که بتواند نیاز مردم را به درستی ارزیابی کند و پاسخ مناسبی برای نیاز مردم داشته باشد در مدت کوتاهی می تواند بازخورد بسیار بالایی داشته باشد. صندوق سرمایه گذاری جسورانه روی یک یا چند پروژه نوپا سرمایه گذاری می کنند تا میزان ریسک پذیری سرمایه گذاری را کنترل کنند به همین دلیل معمولا میزان سوددهی این صندوق ها متوسط و یا بالاست. همچنین با سرمایه گذاری در این صندوق ها می توان به صورت مستقیم در روند تأمین مالی برای آغاز فعالیت کسب و کارهای جدید سهیم شد.

ریسک صندوق جسورانه

قاعدتا نباید توقع بازگشت سرمایه یا نیمی از آن را داشت، چون هیچ ضمانتی برای برگشت سرمایه وجود ندارد. سرمایه گذاری در یک استارت آپ بسیار ریسکی است. صندوق جسورانه به منظور دستیابی به کسب سود بالا، معمولا سرمایه را در چندین کسب و کار نوپا و مخاطره پذیر سرمایه گذاری می کند که در مجموع و به طور متوازن بازده صندوق سرمایه گذاری جسورانه متوسط یا بالا باشد.

تفاوت صندوق های جسورانه با سایر صندوق ها (مشترک، پروژه ای و…) در چیست؟

صندوق سرمایه گذاری پروژه و صندوق جسورانه هردو نوعی از صندوق های تأمین مالی هستند. تفاوت اصلی صندوق پروژه ای و صندوق سرمایه گذاری جسورانه در ترکیب دارایی آن هاست. در صندوق های سرمایه گذاری پروژه ای معمولا چیزی بیشتر از ۹۰ درصد سرمایه روی پروژه مورد نظر سرمایه گذاری می شود در حالیکه در صندوق های جسورانه میزان سرمایه گذاری روی پروژه نوپا حداکثر ۶۰ درصد است. این تفاوت ترکیب دارایی ها روی سیاست های صندوق و میزان ریسک پذیری و سوددهی آن ها تاثیر گذار است. میزان ریسک پذیری صندوق جسورانه نسبت به صندوق پروژه بیشتر است و در مقابل به همین نسبت میزان سوددهی صندوق های جسورانه نیز بالاتر است. تفاوت دیگر صندوق های سرمایه گذاری جسورانه و پروژه ای در امکان سرمایه گذاری افراد حقیقی در این صندوق ها است.

واحدهای سرمایه گذاری صندوق های جسورانه به دلیل ریسک بالا تنها توسط نهادهای مالی و افراد ثروتمند تهیه می شوند در حالیکه برای سرمایه گذاری در صندوق های پروژه این شرط وجود ندارد و همه افراد می توانند در این نوع صندوق ها سرمایه گذاری کنند. این صندوق ها به دلیل تمرکز بر سرمایه گذاری روی شرکت های نوپا با صندوق های سرمایه گذاری مشترک متفاوتند. تمامی کسب و کارهایی که سرمایه گذاری جسورانه دریافت می کنند، پتانسیل رشد و ریسک بالاتری نسبت به سایر صندوق ها دارند،  بنابراین برای افق سرمایه گذاری بلند مدت مناسب هستند.

چگونه در صندوق های جسورانه سرمایه گذاری کنیم؟

برای سرمایه گذاری در صندوق های جسورانه مشابه اغلب صندوق های سرمایه گذاری باید از طریق دفاتر مورد تائید این صندوق ها و یا وبسایت رسمی صندوق اقدام شود. بعضی از صندوق های جسورانه به صورت (ETF) و یا قابل معامله در بازار بورس فعالیت می کنند یعنی برای سرمایه گذاری در این صندوق ها، می بایست پس از اخذ کد معاملاتی حتماً از طریق یک کارگزاری واحد سرمایه گذاری آن صندوق را تهیه کنید.

نتیجه گیری و جمع بندی

صندوق جسورانه نوعی از صندوق های تأمین مالی است که با جذب سرمایه عمومی هزینه های چندین کسب وکار نوپا را تأمین می کند. بااین حال همان طور که از نام آن پیدا است این صندوق ها ریسک پذیری بالایی دارند زیرا سرمایه را در کسب و کارهایی سرمایه گذاری می کنند که تضمینی بر سود ده بودن یا نبودن آن ها وجود ندارد. تجارب مختلف در زمینه سرمایه گذاری خطرپذیر نشان می دهد در صورت فراهم بودن زیرساخت های مناسب، این گونه سرمایه گذاری ها مناسب ترین راه برای توسعه طرح های خلاقانه و نو است. بانک ها و دیگر مراکز اعطای تسهیلات به دلیل ریسک های موجود، از این طرح ها حمایت نکرده اند. حمایت نکردن از این طرح ها موجب ازدست رفتن موقعیت های مستعد برای توسعه فناوری و اشتغال زایی در کشور می شود. نکته مهم در ساختارهای تأمین مالی این گونه طرح ها، وجود سرمایه ابتدایی و راه اندازی کسب وکار است. ازاین رو، اگر صاحب طرح یا ایده پرداز اصلی نتواند منابع مالی ضروری و اولیه و حتی ضمانت های لازم برای سرمایه گذار را فراهم آورد، با چالش جدی روبه رو خواهد شد.

دریافت اعتبار و وام، مستلزم گذراندن فرایندهای پیچیده در بیشتر مؤسسه های مالی و بانک ها و دیگر شرکت های دولتی است. بانک ها و مؤسسه های مالی و اعتباری و صندوق ها و نیز شرکت های سرمایه گذاری مختلف، در بیشتر زمان ها، در زمینه رشد صنایع گوناگون و حمایت از طرح های سودآور اقتصادی، نقش و حضوری جدی دارند؛ اما برخی طرح ها و ایده های فنّاورانه دانش محور بوده و این نهادها نمی توانند به خوبی از آن حمایت کنند؛ بنابراین نقش صندوق جسورانه در این فرآیند پررنگ می شود. اگر صندوق های با درآمد ثابت را کم ریسک ترین صندوق های بورس باشند، صندوق های جسورانه پرریسک ترین صندوق های بورس خواهند بود. کار اصلی صندوق های جسورانه، یافتن فرصت های سرمایه گذاری در بخش استارت آپی، تأمین منابع موردنیاز آن استارت آپ برای تأسیس، سازوکار مدنظر و یا رشد کسب وکار موجود است.

صندوق های جسورانه حوزه خاصی را جهت تأمین مالی مدنظر ندارند و تاکنون در حوزه حمل ونقل، خریدوفروش کالا، کاریابی، نیازمندی ها و … سرمایه گذاری هایی انجام شده است. هرچه فضا برای رشد این صندوق ها بیشتر فراهم شود، حوزه های گسترده تری می توانند پیشرفت کنند. با عرضه سهام استارت آپ ها در بورس، سرمایه گذاران علاقه مند وارد عمل می شوند و چنین روندی در بهبود فضای پیش روی سرمایه گذاری جسورانه اثرگذار است.

ادامه مطلب
buffet-(4)
۲ نکته مهم در انتخاب بهترین...

نکات مهم در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری

ازآنجاکه در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری برای انجام سرمایه گذاری، صندوق های متفاوت با مدیران متفاوتی وجود دارد، بسیار طبیعی است که در مرحله انتخاب دچار گیجی و سردرگمی شویم. ازاین رو قبل از انتخاب بهتر است برخی ویژگی ها و معیارها را برای انتخاب در نظر بگیریم و مشخص کنیم که از یک صندوق چه انتظاراتی داریم تا بتوانیم انتخاب بهتر و درست تری داشته باشیم. در این مطلب، سعی می کنیم مؤلفه های کلیدی انتخاب صندوق و مدیران آن را که تا حد زیادی به تصمیم گیری صحیح سرمایه گذاران خرد کمک می کند مطرح کنیم.

✘ فاکتورهای کلیدی در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری

مدیریت این صندوق را چه شخصی بر عهده دارد؟ مدیران پرتفوی صندوق ها معمولاً مدارک و تحصیلات مشابهی دارند. برخی از آن ها مدرک بالاتری دارند و برخی پایین تر. همچنین بعضی از مدیران ممکن است دوره های تخصصی خارج از دانشگاه را نیز گذرانده و مدارک بیشتری در این زمینه دریافت کرده باشند. برای مثال سازمان بورس و اوراق بهادار به صورت دوره ای آزمون های تخصصی در زمینه مدیریت پرتفوی برگزار می کند و به افرادی که حد نصاب نمره مشخص شده را کسب کنند، مدارکی اعطا می کند. مواد درسی این آزمون ها مطالب کاربردی است که دانستن آن به افزایش تخصص و مهارت افراد برای مدیریت یک پرتفوی و صندوق کمک می کند.

✔ نقش مدیر پرتفوی در صندوق های سرمایه گذاری چیست؟

وظیفه مدیر صندوق این است که اوراق بهادار را برای خرید انتخاب کند و تعیین کند کدام یک از آن ها و در چه زمانی باید خریداری با فروخته شود. مدیر سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری می تواند همگی این امور را انجام دهد با اینکه مدیر عضوی از کمیته سرمایه گذاری باشد. بسته به ساختار و اندازه صندوق و حجم منابع صندوق هرکدام از این دو ممکن است اتفاق بیفتند.

به طورکلی مدیر سرمایه گذاری مسئولیت های سنگین تری نسبت به سایر افراد عضو این کمیته دارد و باید پاسخ گوی سؤالات سرمایه گذاران در خصوص عملکرد صندوق باشد. به ویژه در شرایطی که عملکرد کمتر از حد انتظار باشد، سؤالاتی درباره تعیین استراتژی آینده صندوق و مسائلی از این قبیل در حوزه وظایف مدیر سرمایه گذاری قرار دارد و ضمن این که باید پاسخی درخور و منطقی به این سؤالات و ابهامات بدهد، نباید اطلاعات داخلی و محرمانه را خارج از مجرای قانونی و زمان مناسب افشا کند.

در انتخاب هرگونه سرمایه گذاری و انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری چند نکته مقدماتی و اساسی وجود دارد که پیش از اقدام باید بررسی شود. در ادامه به ۲ نکته مهم اشاره می کنیم.

۲ استراتژی مهم برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری

اول و مهم تر از همه این که فرایند سرمایه گذاری باید درک پذیر باشد. بعضی از معروف ترین سرمایه گذاران مانند وارن بافت گفته اند که اگر شما نمی توانید بفهمید که در چه چیزی سرمایه گذاری می کنید، احتمالاً نباید در آن سرمایه گذاری کنید. این نکته ای ساده اما مهم است.

مسئله دوم این است که آیا آن استراتژی با استراتژی شخصی شما در زندگی هم خوانی و تناسب دارد یا خیر. اگر استراتژی صندوق از استراتژی شما خیلی دور باشد برای انتخاب این صندوق باید دچار تردید شوید و در واقع نمی تواند به عنوان بهترین صندوق سرمایه گذاری باشد. چراکه ممکن است به نظر استراتژی درست و بی نقصی باشد، اما شما را به هدفی که برای زندگی تان مشخص کرده اید نرساند.

✘ عملکرد گذشته صندوق های سرمایه گذاری

هرچند که در فضای پرریسک و پیش بینی ناپذیر مثل بازار سهام عملکرد گذشته را به آینده تعمیم می دهید، اما بررسی عملکرد چند سال گذشته صندوق و به خصوص توجه به عملکرد آن در شرایط رونق و رکود بازار بورس می تواند به شما درباره آنچه در فکر تیم مدیریت کننده آن صندوق می گذرد و نوع واکنششان به تغییرات بازار تصویر ذهنی درستی بدهد. در این خصوص یکی از سایتهای مفید بورسی که می تواند به شما جهت بررسی عملکرد گذشته انواع صندوق های سرمایه گذاری کمک کند، سایت fipiran.com است.

انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری برای انجام سرمایه گذاری

ادامه مطلب
buffet-(4)
صندوق های سرمایه گذاری | معرفی...

مفهوم و اهمیت صندوق های سرمایه گذاری

اینکه در این شرایط تورم و گرانی هرروزه، پولمان را کجا بگذاریم که ارزشش کم نشود و چیزی رویش بیاید، سؤال خیلی هاست. ارز، طلا، مسکن، خودرو، بورس، سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری یا ….، پاسخ هایی است که مردم برای سؤالشان پیداکرده اند.  مهم این است که گزینه هایی را برای سرمایه گذاری انتخاب کنیم که علاوه بر مطمئن بودن و پربازده بودن، برای رشد اقتصادی کشور نیاز مفید باشد. بازتاب یک اقتصاد رو به رشد، از طریق کاهش تورم، افزایش فرصت های شغلی، اضافه شدن درآمد و … . به خود افراد جامعه بازمی گردد. هنگامی این امر محقق می شود که محلی که در آن سرمایه گذاری می شود، منتهی به تولید و ارزش آفرینی شود و نه دلالی و واسطه گری. مهم ترین بستر طراحی شده برای سرمایه گذاری مردم از یک سو و تأمین مالی شرکت ها از سوی دیگر، بورس می باشد. جایی که در آن قیمت سهام شرکت ها بر اساس کیفیت کار شرکت و عرضه و تقاضا برای خرید سهام شرکت ها تعیین می گردد. سرمایه گذاری در بورس را به دو شیوه می توان انجام داد.

★ دو شیوه سرمایه گذاری در بورس

✔ سرمایه گذاری مستقیم در بورس

سرمایه گذاری مستقیم توسط آن هایی انجام می شود که شناخت خوبی از بورس دارند و کار و زندگی شان را در آن متمرکز کرده اند. هرروز تمام اخبار و اطلاعات مربوطه را پیگیری می کنند و سهم و اوراق بهادار مناسب را در زمان مناسب می خرند و می فروشند. تعداد و تنوع این اوراق، آن قدر زیاد و متغیرهای اقتصادی و سیاسی و … که روی قیمت این اوراق اثر می گذارد، به قدری گسترده است که سرمایه گذاری موفق، فقط با تخصص و تجربه زیاد ممکن می شود. در غیر این صورت، نه تنها سودی حاصل نمی شود، که سرمایه اولیه هم به خطر می افتد. کاهش قیمت سهام، بسته شدن «نماد» و عدم امکان خریدوفروش آن سهم برای مدت طولانی، صف های فروش و … همگی از مواردی هستند که می تواند سرمایه فرد غیرمتخصص را در بازار سرمایه تهدید کند.

✔ سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس

اما راه سرمایه گذاری در بورس، برای کسانی که دانش، زمان و یا علاقه ای برای این حجم از تمرکز بر بازار بورس را ندارند، بسته نیست. راه حلی که همه دنیا برای جلوگیری از ضرر مردم عادی در چنین بازاری طراحی کرده استفاده از متخصصان سرمایه گذاری است. این متخصصان، نهادی رسمی با عنوان « صندوق سرمایه گذاری » ایجاد می کنند که سرمایه های مردم را جذب کرده و با آن ها به سرمایه گذاری در بازار بورس و اوراق بهادار می پردازد. سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس ، یا به بیان دیگر سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری ، در همه دنیا به عنوان متداول ترین شیوه سرمایه گذاری شناخته می شود که علاوه بر سود ده بودن برای سرمایه گذاران، ریسک آن ها را به میزان زیادی کاهش می دهد. چراکه با سرمایه گذاری در گستره بسیار زیادی از فرصت ها و چیدن تخم مرغ ها در سبدهای گوناگون احتمال مواجهه با خطرات و زیان ها را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.

البته سرمایه گذاری در این صندوق ها فقط مختص افراد غیرحرفه ای نیست بلکه ممکن است افراد حرفه ای و حتی اشخاص حقوقی این صندوق ها را به عنوان یکی از گزینه های سرمایه گذاری در نظر بگیرند. به عنوان مثال حتی شرکت های سرمایه گذاری نیز درصدی از سرمایه گذاری های خود را به این صندوق ها اختصاص می دهند. چون این صندوق ها ممکن است در بازاری خاص تمرکز و اطلاعات بیشتری نسبت به سایر اشخاص داشته باشند.

[irp posts=”13351″ name=”سرمایه گذاری مستقیم و غیر مستقیم چیست؟انواع روش های سرمایه گذاری در بورس”]

★ واحد یا یونیت سرمایه گذاری چیست؟

صدها یا هزاران نفر، مبلغی از دارایی خود را نزد این صندوق های سرمایه گذاری می آورند و مجموعه همه این مبالغ، دارایی صندوق را شکل می دهد. برای اینکه سهم هر فرد از این دارایی کلی و بزرگ مشخص باشد، همچنین ورود و خروج به صندوق آسان باشد، مجموعه دارایی صندوق سرمایه گذاری به بخش هایی به نام «واحد» یا «یونیت» تقسیم می شود که قیمتی معادل صد هزار تومان با بیشتر دارند. بنابراین هر فرد در مراجعه به صندوق های سرمایه گذاری می تواند یک یا چند واحد خریداری کند. هنگام خروج نیز یک یا چند یا همه واحدهای خود را به فروش رساند. درنتیجه امکان سرمایه گذاری با مبالغ اندک برای افراد وجود دارد. علاوه بر این، در صورت نیاز به وجه نقد، نیازی به خروج همه سرمایه از صندوق وجود ندارد و می توان به میزان نیاز از آن برداشت کرد، بدون آنکه به میزان بازدهی آسیبی وارد شود.

✔ صدور و ابطال واحد یا یونیت صندوق های سرمایه گذاری

قیمت واحدهای سرمایه گذاری در صندوق های غیرقابل معامله ، دو روز کاری بعد مشخص می شود. از همین رو، هنگامی که افراد برای سرمایه گذاری به صندوقی مراجعه می کنند، از آن می خواهند تعداد واحد مشخصی را برایشان صادر نماید. پس از گذشت دو روز و مشخص شدن قیمت، صندوق اقدام به صدور واحد می کند. با توجه به تغییر همیشگی قیمت واحدها، میان مبلغ پرداخت شده و مبلغ واحدهای خریداری شده، مابه التفاوتی وجود خواهد داشت که صندوق، آن را به حساب فرد بازگشت می دهد. هنگام فروش نیز، پس از ارائه درخواست فروش واحد، دو روز زمان نیاز است تا قیمت واحدها مشخص شود و واحدهای فرد فروخته یا ابطال شود.

در ویدیو زیر فرایند سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری نمایش داده می شود:

★ انواع صندوق های سرمایه گذاری

صندوق ها دارای انواع و کارکردهای متنوع و زیادی هستند اما سه نوع آن ها، ازنظر تعداد و گستردگی اهمیت بیشتری دارند.

❶ صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

برای افرادی که از سرمایه گذاری خود، سود ماهانه انتظار دارند، صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت بهترین گزینه هستند. این صندوق ها، سرمایه های جمع شده را در اوراق بدهی با درآمد ثابت بازار سرمایه سرمایه گذاری کرده و به هر میزان که سودآوری داشته باشند، اغلب به صورت ماهانه برای سرمایه گذاران واریز می کنند.

❷ صندوق های سرمایه گذاری سهامی

برخی دیگر از افراد، ریسک پذیرتر هستند. ریسک بیشتری قبول می کنند و انتظار بازدهی بیشتری را هم دارند. برای این افراد، صندوق های سرمایه گذاری سهامی ، گزینه ای مناسب برای سرمایه گذاری هستند .این صندوق ها، بیشتر سرمایه های جمع شده را در شرکت های بازار سرمایه وارد می کنند سرمایه گذار از صدور و ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری درحالی که قیمت آن بالا رفته است، به سود خواهد رسید و اغلب واریز ماهانه سود در این نوع وجود ندارد.

❸ صندوق های سرمایه گذاری مختلط

صندوق های سرمایه گذاری مختلط چیزی هستند مابین « صندوق های درآمد ثابت » و « صندوق های سهامی ». به همین خاطر، نسبت به «صندوق های سهامی»، هم ریسک کمتری دارند و هم اغلب بازدهی کمتری. این صندوق ها، حدود نیمی از سرمایه های واردشده را در شرکت های بازار سرمایه و حدود نیمی را در اوراق بدهی سرمایه گذاری می کنند.

تعدادی صندوق سرمایه گذاری دیگر هستند که به خاطر داشتن کار ویژه ای مشخص، در این قالب قابل طبقه بندی نیستند. مانند صندوق سرمایه گذاری طلا که فقط در انواع ابزارهای طلا سرمایه گذاری می کند یا صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان که صرفاً در پروژه های زمین و ساختمان، فعال است یا صندوق های شاخصی که وظیفه ردیابی شاخص های بورس را دارند.

❹ صندوق های سرمایه گذاری در طلا

بسیاری از مردم علاقه مندند با خرید طلا و سکه، ارزش پول خود را حفظ کنند. اما اتفاقاتی مانند گم شدن یا ربوده شدن، همیشه پیش روی این نوع از سرمایه گذاری ها بوده است. با سرمایه گذاری در صندوقهای سرمایه گذاری طلا ، آن صندوق ها با خریدوفروش سپرده سکه و انواع اوراق بهادار مبتنی بر طلا که معمولاً در بورس پذیرفته شده اند، به کسب بازده می پردازند. با این اقدام سرمایه گذاران، علاوه بر رهایی از مشکلات بالا می توانند با ارقام خرد در طلا سرمایه گذاری کنند. البته این صندوق ها می توانند مازاد دارایی های خود را در اوراق بهادار با درآمد ثابت، سپرده ها و گواهی سپرده بانکی سرمایه گذاری کنند.

[irp posts=”34411″ name=”صندوق طلا چیست و چگونه می توان در آن سرمایه گذاری نمود”]

❺ صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان

سرمایه گذاری در مسکن برای ایرانیان همواره از بهترین گزینه ها به حساب می آمده است. نوعی از سرمایه گذاری که به مبالغ بسیار بالایی نیاز داشته است. صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان، صندوق هایی هستند که سرمایه های کوچک اشخاص حقیقی یا حقوقی را به منظور سرمایه گذاری در پروژه های بزرگ ساختمانی جذب می کنند. با این کار امکان استفاده سرمایه گذاران خرد از فرصت های سرمایه گذاری در پروژه های بزرگ و درآمدزای مسکن فراهم می شود.

❻ صندوق های سرمایه گذاری پروژه

صندوق های سرمایه گذاری پروژه، صندوق هایی هستند که منابع مالی سرمایه گذاران را برای تأمین مالی پروژه های صنعتی، معدنی، نفت، پتروشیمی و جذب می کنند. هدف از تشکیل این نوع صندوق ها، جمع آوری سرمایه از متقاضیان سرمایه گذاران و اختصاص وجوه جمع آوری شده به ساخت و به بهره برداری رساندن انواع پروژه های دارای توجیه است.

❼ صندوق های سرمایه گذاری نیکوکاری

صندوق های سرمایه گذاری امکان نوعی جدید و جذاب از سرمایه گذاری نیکوکارانه را فراهم آورده اند. در این شیوه صندوق هایی باهدفی خاص مانند حمایت از جایزه بین المللی المصطفی (مشهور به نوبل اسلامی)، ورزش کشتی، یا حتی باشگاه های ورزشی تأسیس می شوند. افرادی که قصد حمایت از این اهداف نیکوکارانه را دارند، به جای پرداخت پولی که پس از یک بار پرداخت و هزینه شدن به پایان می رسد، در این صندوق ها سرمایه گذاری می کنند. و سود ناشی از این سرمایه گذاری به صورت همیشگی به آن هدف اعطا می شود. البته فرد می تواند بخشی از سود ناشی از این سرمایه گذاری را برای خود و بخشی را به آن هدف تخصیص دهد.

❽ صندوق های سرمایه گذاری جسورانه

بعضی از کسب وکارها به جای طی یک مسیر خطی، مسیری نمایی و شتاب گونه را می پیمایند. البته یا به سمت رشد و موفقیت یا به سمت افول و ورشکستگی. نکته جالب آنکه امکان دوم به مراتب بیش از اولی است اما همان تجربه های معدود موفقیت مانند گوگل، آمازون، دیجی کالا، اسنپ و … به قدری پول ساز و سودآور است که جبران همه شکست ها را می کند. عده ای از افراد، سرمایه گذاری در چنین صندوق هایی را ترجیح می دهند؛ صندوق هایی که بر ایده ها و کسب وکارهای نوآورانه سرمایه گذاری می کنند و ممکن است سودی فراوان عاید افراد کنند.

❾ صندوق های سرمایه گذاری اختصاصی بازار گردانی

صندوق های بازارگردانی، همان طور که از نام آن پیداست نوعی تخصصی از صندوق ها هستند که بازارگردانی سهام شرکت یا صنعت از پیش تعیین شده ای را بر عهده دارند. بازارگردانی به معنای خریدوفروش سهم های شرکت یا صنعتی خاص است که موجب بهبود نقدشوندگی و متعادل نگه داشتن بازار می شود.

صندوق های سرمایه گذاری شاخصی

صندوق های سرمایه گذاری شاخصی، صندوق هایی هستند که منابع مالی جمع آوری شده را درست به شکلی سرمایه گذاری می کنند که عملکردی مشابه با عملکرد یکی از شاخص های بازار سرمایه را به دست بیاورند؛ نه کمتر، نه بیشتر.

⓫ صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله

دسته آخر صندوق های سرمایه گذاری خود، گستره ای به وسعت ۱۰ دسته قبلی دارند و همه انواع قبلی را در برمی گیرند. صندوق هایی که تابه حال از آن ها صحبت شد، خودشان در بورس نیستند بلکه در اوراق بهاداری سرمایه گذاری می کنند که اغلب در بورس عرضه می شوند. اما ممکن است صندوقی همین کار را بکند ولی بخواهد خودش هم یکی از شرکت های پذیرفته شده در بورس باشد. در این حالت است که حالت یازدهم شکل می گیرد. واحدهای سرمایه گذاری این نوع از صندوق ها در بورس مورد معامله قرار می گیرند. مزیت این نوع از صندوق ها این است که سرمایه گذاری در آن ها، از سایر صندوق ها راحت تر و کاملاً به لحظه است. درصورتی که صدور و ابطال واحدهای صندوق های سرمایه گذاری دیگر دو تا چند روز زمان بر خواهد بود.

ویدیو زیر توضیحاتی در خصوص صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) در بورس ارائه می دهد که توصیه می کنیم حتماً مشاهده نمایید.

★ محل سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری

اگر بخواهید بدانید درمجموع، مبالغ دریافت شده توسط صندوق ها، در چه محل هایی سرمایه گذاری می شود، باید به این نمودار نگاه کنید؛ درمجموع ۷۳ درصد در سپرده و پول نقد، ۲۱ درصد در اوراق با درآمد ثابت (مانند اوراق مشارکت و …)، ۵ درصد در سهام و ۱ درصد در سار دارایی ها سرمایه گذاری شده است. در نگاه نخست شاید این اعداد عجیب برسد که چرا سرمایه گذاری در سهام، تنها ۵ درصد و سرمایه گذاری در سپرده های بانکی به ۷۳ درصد می رسد؟ علت را باید در تعداد بسیار زیاد صندوق های با درآمد ثابت و علاقه مردم به دریافت سود ماهانه جستجو کرد.

محل سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری

 صندوق های سرمایه گذاری در جهان

نزدیک به دو و نیم قرن از شکل گیری نخستین صندوق های سرمایه گذاری در جهان می گذرد. صندوق هایی که هم اکنون تنها در آمریکا، تعدادشان به بیش از ۹۵۰۰ عدد و با حجم دارایی بالغ بر ۱۶ هزار میلیارد دلار می رسد. در آمریکا واحدهای صندوقهای سرمایه گذاری ، نیمی از دارایی های مالی خانوارها را تشکیل می دهند و نزدیک به ۱۰۰ میلیون نفر، مالک واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها هستند.

در سراسر جهان تعداد صندوق ها، به بیش از ۱۱۰ هزار می رسد. ارزش دارایی های تحت مدیریت آن ها نیز از ۳۵ هزار میلیارد دلار فراتر رفته است. رشد روزافزون این صندوق ها در کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه نمایانگر اقبال عمومی به آن ها در عرصه اقتصاد ملی است. جالب آنکه کمیت و کیفیت صندوق های سرمایه گذاری ، به معیاری برای سنجش سطح توسعه اقتصاد کشورها تبدیل شده است.

صندوق های سرمایه گذاری در ایران

در ایران از سال ۱۳۸۶، « صندوق های سرمایه گذاری » وارد بازار مالی کشور شدند و اکنون بیش از ۲۰۰ « صندوق سرمایه گذاری » در حال فعالیت هستند که بالغ بر ۱۵۰ هزار میلیارد تومان در آن ها سرمایه گذاری شده است .این صندوق ها با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار تأسیس شده و به صورت مستمر بر عملکرد آن ها نظارت می شود. صندوق های سرمایه گذاری جایگاهی ویژه در نظام اقتصادی ایران دارند. بند ۲۰ ماده ۱ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران صندوق ها را این گونه تعریف کرده است: « صندوق سرمایه گذاری نهادهای مالی است که فعالیت اصلی آن سرمایه گذاری در اوراق بهادار هست و مالکان آن به نسبت سرمایه گذاری خود، در سود و زیان صندوق شریک اند »

صندوق ها در اجرایی شدن سیاست های کلی اصل چهل وچهار قانون اساسی نیز نقشی مهم ایفا می کنند. بند هـ ماده ۱ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در راستای تسهیل اجرای سیاست های کلی اصل چهل وچهار قانون اساسی، صندوق های سرمایه گذاری را نهادی مالی دانسته که منابع مالی حاصل از انتشار گواهی سرمایه گذاری را در موضوع فعالیت مصوب خود سرمایه گذاری می کنند.

معیار های انتخاب یک صندوق سرمایه گذاری خوب

برای انتخاب یک صندوق سرمایه گذاری خوب باید یک سری از معیارها و فاکتورهای مرتبط با آن صندوق ها را ارزیابی نماییم. برای نمونه باید بررسی کنیم در سنوات گذشته عملکرد و بازدهی صندوق به چه صورتی بوده و صندوق بخش زیادی از منابع خود را در کجا سرمایه گذاری کرده است. همچنین به سراغ شناخت مدیر صندوق بروید چرا که تصمیمات مرتبط با سرمایه گذاری صندوق به عهده او است. از موارد دیگر که باید در ارزیابی صندوق های سرمایه گذاری به سراغ آنها رفت، عمر صندوق، دوره پرداخت سود صندوق، ضامن صندوق و … می باشد. یکی از بهترین سایت ها که می توانید عملکرد و اطلاعات مربوط به صندوق های سرمایه گذاری را در آن جستجو کنید سایت fipiran می باشد.

روش مدیریت صندوق های سرمایه گذاری

مدیریت سرمایه گذاری وجوه دریافت شده، توسط نهادها و گروه های تخصصی متنوعی انجام می گیرد. در این میان این کار در ۵۵درصد صندوق ها، توسط کارگزاری ها، صورت می پذیرد. تأمین سرمایه ها، سبدگردان ها و مشاوران سرمایه گذاری، در جایگاه بعدی قرار دارند.

هر سازمانی ارکانی دارد که فعالیت های سازمان را برنامه ریزی، اجرا، هدایت و کنترل می کنند. صندوق های سرمایه گذاری از این امر مستثنا نبوده و به منظور استفاده بهینه از سرمایه سرمایه گذاران و جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی و به طورکلی به منظور حمایت از حقوق سرمایه گذاران، دارای ارکانی هستند. این ارکان عبارت اند از مجمع صندوق، مدیر صندوق، مدیر ثبت، متولی صندوق، ضامن نقدشوندگی، حسابرس و کارگزار. برخی از ارکان مهم تر در ادامه توضیح داده می شوند.

✘ مدیر صندوق: مدیر صندوق رکن اجرایی صندوق و متخصص در بازار سرمایه است. مدیر صندوق، یک یا چند نفر شخص حقیقی را به عنوان مدیر سرمایه گذاری انتخاب می کند که به نمایندگی او تصمیمات مربوط به سرمایه گذاری و خریدوفروش سهام و اوراق بهادار را انجام دهند.

✘ مدیر ثبت: وظیفه اصلی مدیر ثبت اجرای صحیح درخواست های صدور و ابطال با رعایت مقررات مربوطه و در چارچوب اساسنامه است.

✘ متولی صندوق: متولی صندوق رکن نظارتی صندوق محسوب گردیده و توسط مجمع صندوق انتخاب می شود. ازجمله وظایف آن پیشنهاد حسابرس به مجمع، نظارت بر عملکرد مدیر و … می باشد. درواقع متولی به عنوان نماینده و وکیل سرمایه گذاران برای اقامه هرگونه دعوای کیفری علیه صندوق تعیین گردیده است.

✘ حسابرس: حسابرس رکن دیگر نظارتی است که از بین مؤسسات حسابرسی معتمد سازمان و توسط متولی، جهت تأیید به مجمع صندوق معرفی می گردد.

 

ویدیو زیر اطلاعات مفیدی را در خصوص ارزیابی و معیارهای انتخاب یک صندوق سرمایه گذاری خوب به شما ارائه می نماید. حتماً تماشا نمایید.

ادامه مطلب
fund
صندوق سرمایه گذاری چیست و انواع...

آزادی مالی، یکی از اهدافی است که سرمایه گذاران به دنبال آن هستند. رسیدن به این آزادی، نیازمند آشنایی با انواع روش های سرمایه گذاری است تا بتوانیم از این راه، هم ارزش دارایی های خود را حفظ کنیم و هم قدمی برای رشد آنها برداریم. به قول «رابرت کیوساکی» پس انداز کردن پولی که هر روز در حال از دست دادن ارزش خود است به تنهایی کافی نیست، بلکه این سرمایه گذاری است که شما ثروتمند می کند. بورس، یکی از روش های سرمایه گذاری به شمار می رود. اگر این روش به درستی و با مهارت انجام شود می تواند بازدهی مناسبی را برای سرمایه گذار به ارمغان بیاورد. اما شاید همه مردم از مهارت، اطلاعات یا زمان کافی برای این سرمایه گذاری برخوردار نباشند. به همین دلیل آنها باید با استفاده از روش های غیرمستقیم سرمایه گذاری از ارزش پول خود محافظت کنند. در این قسمت از خانه سرمایه به موضوع «صندوق سرمایه گذاری» می پردازیم.

✔ صندوق سرمایه گذاری چیست؟

بسیاری از افراد به دلایل مختلفی مثل کمبود وقت، نداشتن اطلاعات کافی درباره فرصت های سرمایه گذاری موجود و … به تنها گزینه ای که برای پس انداز پول خود فکر می کنند، بانک است. در نتیجه، فرصت کسب بازده های بیشتر را از دست می دهند. یکی از ابزارهایی که این فرصت را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد، صندوق های سرمایه گذاری است. این صندوق ها برای افرادی که قصد دارد به صورت غیرمستقیم در بورس سرمایه گذاری کنند یا اینکه زمان و اطلاعات کافی برای سرمایه گذاری مستقیم را ندارند مناسب است. با این کار، سرمایه گذار امکان دستیابی به بازدهی بالاتر از سود بانکی را به دست خواهد آورد. یک صندوق سرمایه گذاری، مجموعه ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار است. می توانید آن را به صورت شرکتی در نظر بگیرید که افراد مختلف، پول های خود را روی هم می گذارند و در سبدی از اوراق بهادار سرمایه گذاری می کنند.

✔ صندوق های سرمایه گذاری چه مزیت هایی دارند؟

 • مدیریت حرفه ای دارایی ها: نخستین مزیت صندوق های سرمایه گذاری، مدیریت حرفه ای پول شما است. صندوق های سرمایه گذاری ابزاری برای سرمایه گذاران خرد به شمار می روند تا بتوانند از توانایی ها و مهارت های افراد حرفه ای برای سرمایه گذاری و نظارت بر دارایی هایشان استفاده کنند. در این صندوق ها تحلیل گران و مدیران سرمایه گذاری به طور پیوسته تلاش می کنند تا با یافتن گزینه های مناسب و خرید و فروش به موقع آنها، عملکرد ممتازی برای سرمایه گذاران خود فراهم کنند.
 • کاهش ریسک سرمایه گذاری ها: بر اساس قوانین سازمان بورس، صندوق های سرمایه گذاری باید سبدی متنوع از دارایی های نقدی و اوراق بهادار را تشکیل دهند. بخشی از این دارایی ها شامل دارایی های با درآمد ثابت همچون سپرده های بانکی و اوراق مشارکت هستند که ریسک سرمایه گذاری را به شکل قابل توجهی کاهش می دهند. به تشکیل این سبد از دارایی ها در اصطلاح، «متنوع سازی دارایی ها» گفته می شود. سرمایه گذار می تواند با پرداخت مبلغی مشخص، چنین سبدی را خریداری کند و خطرات سرمایه گذاری مستقیم در بورس را کاهش دهد.
 • نظارت و شفافیت اطلاعاتی: صندوق های سرمایه گذاری در بازه های زمانی مشخصی توسط سه نهاد سازمان بورس و اوراق بهادار، متولی و حسابرس مورد بازرسی قرار می گیرند و تمام فعالیت های آنها به صورت شفاف اطلاع رسانی می شود. متولی صندوق نیز به صورت مستمر بر عملکرد صندوق نظارت دارد.
 • نقد شوندگی بالا: سرمایه گذاری در صندوق این امکان را به شما می دهد که خیلی زود پول خود را نقد کنید. این کار توسط ضامن نقد شوندگی صندوق انجام می شود. یعنی هر زمان که تصمیم به نقد کردن دارایی خود بگیرید ضامن صندوق، این وظیفه را به عهده می گیرد.
 • صرفه جویی نسبت به مقیاس: با توجه به اینکه صندوق های سرمایه گذاری از گردآوری سرمایه های خرد تشکیل می شوند، بنابراین امکان استفاده از مزایای یک مجموعه سرمایه گذاری بزرگ برای دارندگان آن فراهم می شود. شما شاید با یک میلیون تومان، توانایی سرمایه گذاری در گزینه های متنوعی را نداشته باشید؛ اما با توجه به حجم بالای سرمایه در صندوق های سرمایه گذاری، این امکان برای شما فراهم می شود. در ضمن به دلیل حجم بالای سرمایه صندوق ها هزینه هایی مانند تحلیل، بررسی، ارزش گذاری، خرید و فروش و سایر هزینه ها در بین سرمایه گذاران سرشکن می شود و برای سرمایه گذار صرفه جویی زیادی را در پی خواهد داشت.

صندوق سرمایه گذاری در بورس

واحد یا یونیت سرمایه گذاری چیست؟

صدها یا هزاران نفر، مبلغی از دارایی خود را نزد این صندوق های سرمایه گذاری می گذارند. مجموعه همه این مبالغ، دارایی صندوق را شکل می دهد. برای اینکه سهم هر فرد از این دارایی کلی و بزرگ مشخص شود و همچنین ورود و خروج به صندوق آسان باشد، مجموعه دارایی صندوق های سرمایه گذاری به بخش هایی به نام «واحد» یا «یونیت» تقسیم می شود که قیمتی معادل صد هزار تومان یا بیشتر دارند. بنابراین هر فرد در مراجعه به صندوق های سرمایه گذاری می تواند یک یا چند واحد را خریداری کند. هنگام خروج نیز می تواند یک یا چند یا همه واحدهای خود را به فروش برساند. در نتیجه، امکان سرمایه گذاری با مبالغ اندک برای افراد وجود دارد. علاوه بر این، در صورت نیاز به وجه نقد، نیازی به خروج همه سرمایه از صندوق وجود ندارد و می توان به میزان نیاز از آن برداشت کرد، بدون آنکه به میزان بازدهی آسیبی وارد شود.

✔ صدور و ابطال واحد یا یونیت صندوق های سرمایه گذاری به چه صورت است؟

قیمت واحدهای سرمایه گذاری در صندوق های غیرقابل معامله، ۲ الی ۳ روز کاری بعد مشخص می شود. به همین دلیل، هنگامی که افراد برای سرمایه گذاری به یک صندوق مراجعه می کنند، از آن می خواهند تعداد واحد مشخصی را برایشان صادر کند. پس از گذشت ۳ روز و مشخص شدن قیمت، صندوق، واحدها را صادر می کند. با توجه به تغییر همیشگی قیمت واحدها، میان مبلغ پرداخت شده و مبلغ واحدهای خریداری شده، مابه التفاوتی وجود خواهد داشت که صندوق، آن را به حساب فرد بازگشت می دهد. هنگام فروش نیز، پس از ارائه درخواست فروش واحد، دو روز زمان نیاز است تا قیمت واحدها مشخص شود و واحدهای فرد فروخته یا ابطال شود.

✔ انواع صندوق های سرمایه گذاری

یکی دیگر از مزیت های بزرگ صندوق های سرمایه گذاری، متنوع بودن آنها است. تقریبا برای هر نوع سلیقه سرمایه گذاری و هر میزان ریسک پذیری، نوعی صندوق سرمایه گذاری وجود دارد. در واقع، تفاوت اصلی انواع صندوق های سرمایه گذاری در ترکیب دارایی های آنها است. به این معنی که صندوق ها با توجه به ماهیت و نوعشان درصدی از سرمایه خود را در گزینه های کم ریسک مثل سپرده بانکی، اوراق مشارکت و در گزینه های با ریسک بیشتر در بازار بورس سرمایه گذاری می کنند. در ادامه با انواع صندوق های سرمایه گذاری آشنا می شویم.

۱- صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

این نوع صندوق ها حداقل بین ۷۰% تا ۹۰% از دارایی های خود را در اوراق مشارکت، سپرده بانکی، گواهی سپرده بانکی و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه گذاری می کنند. باقی مانده دارایی های صندوق نیز به اختیار مدیر صندوق (تا سقف ۱۰%) در بورس سرمایه گذاری می شود. این صندوق ها مناسب افرادی است که ریسک پذیری پایینی دارند چون علاوه بر ریسک کم از یک حداقل سود تضمین شده هم برخوردار هستند. این صندوق ها در دوره های از قبل معین شده (مثلا ماهانه یا ۳ ماه یکبار) به سرمایه گذاران خود سود پرداخت می کنند. قابلیت نقد شوندگی آنها نیز بالا است؛ یعنی شما به راحتی می توانید واحدهای صندوق خود را به پول نقد تبدیل کنید. همچنین بیشتر این صندوق ها یک رکن به نام ضامن نقد شوندگی دارند که معمولا یک نهاد مالی معتبر است. این ضامن باعث آسودگی خاطر بیشتری برای سرمایه گذاران می شود. در نهایت اینکه این صندوق ها معمولا بازدهی بیشتری نسبت به بانک دارند. پس برای افراد کم ریسک که پول خود را در بانک نگهداری می کنند یک گزینه جذاب برای سرمایه گذاری با ریسک پایین به شمار می روند.

✔ ویژگی صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

با توجه به توسعه ابزارهای مالی در ایران شاهد انتشار اوراق مشارکت، گواهی های سپرده بانک ها و شرکت های مختلف خصوصی و دولتی هستیم. برای اینکه این اوراق جذابیت لازم را نزد سرمایه گذاران داشته باشند معمولا دارای سودی ۳ الی ۴ درصد بالاتر از سپرده های بانکی هستند. از طرفی تضمین شده هستند و این موضوع باعث می شود تا بسیاری از سرمایه گذاران به سمت این اوراق جذب شوند. صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت نیز بخش قابل توجهی از سرمایه های خود را در این اوراق سرمایه گذاری می کنند تا از این دریچه بتوانند بازدهی بالاتری نسبت به سپرده های بانکی ایجاد کنند. در ضمن، برخی از صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت بانکی نیز به دلیل قوانین حاکم بر آن بانک یک الی دو درصد بالاتر از سایر صندوق های مشابه سود پرداخت می کنند. مثلا اگر صندوق های دیگر سود ۲۰ درصدی بپردازند آن صندوق خاص سود ۲۲ درصدی را پرداخت می کند.

۲- صندوق سرمایه گذاری سهامی

این نوع از صندوق ها حداقل ۷۰% از دارایی های خود را در سهام سرمایه گذاری می کنند. ۳۰% باقی مانده نیز به اختیار مدیر صندوق در سهام، اوراق مشارکت، سپرده بانکی یا سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه گذاری می شود. این کار باعث می شود که ریسک این نوع صندوق ها نسبت به صندوق های با درآمد ثابت بیشتر شود. به دلیل اینکه بخش زیادی از دارایی های این نوع صندوق در بورس سرمایه گذاری می شود، در نتیجه این نوع از صندوق ها حداقل سود تضمین شده ندارند. این صندوق ها بیشتر مناسب افرادی هستند که قصد سرمایه گذاری در بورس را دارند، اما فرصت یا اطلاعات کافی برای این کار را ندارند. با سرمایه گذاری در این نوع صندوق ها سرمایه شما توسط یک تیم تحلیلی با مدیریت حرفه ای و آشنا به مسائل مالی و سرمایه گذاری، در بورس سرمایه گذاری می شود. به همین دلیل ریسک بیشتری نیز دارند؛ اما از طرف دیگر این قابلیت را دارند که نسبت به صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، بازدهی بیشتری را نصیب سرمایه گذاران کنند؛ مثلا در مواقعی که وضعیت بورس مناسب است، میزان بازدهی و سودآوری این صندوق ها نسبت به صندوق های با درآمد ثابت قابل مقایسه نیست. بسیاری از این صندوق ها ضامن نقد شوندگی هم دارند.

✔ بهترین صندوق سرمایه گذاری در سهام

هرگاه یک صندوق سرمایه گذاری سهام یا مختلط، عرضه اولیه شد پیشنهاد می گردد تا بخشی از سرمایه خودتان را بابت خرید واحدهای آن تخصیص بدهید. چون تجربه نشان داده که ارزش واحدهای صندوق های سرمایه گذاری تازه تاسیس طی سه الی پنج سال بازدهی خارق العاده ای را محقق می کنند و سرمایه گذاری ایمنی محسوب می شوند. از طرفی، تعداد صندوق های سرمایه گذاری در سهام کم نیستند و هر کدام از آنها با توجه به قدمتشان قیمت های مختلفی – از ۳۰۰ هزار تومان به بالا – دارند. شاید بپرسید: «چگونه یک صندوق را انتخاب کنم؟» شما می توانید با مراجعه به سایت «fipiran» سابقه عملکرد صندوق های مختلف سرمایه گذاری در سهام یا مختلط را مقایسه کنید. معمولا صندوق های سرمایه گذاری مختلف در صنایع خاصی سرمایه گذاری می کنند. از آنجایی که حجم بزرگی از سرمایه را در اختیار دارند جابه جایی های مداومی در بین صنایع مختلف بورسی انجام نمی دهند، بنابراین شما ضمن بررسی روند عملکردی صندوق ها به سایت آنها هم مراجعه کنید و ببینید که تمرکز سرمایه گذاری این صندوق در چه صنایعی است تا از این دریچه بتوانید واحدهای یک صندوق موفق را خریداری کنید.

۳- صندوق سرمایه گذاری مختلط

این نوع از صندوق ها حداکثر ۶۰% از دارایی خود را در سهام سرمایه گذاری می کنند. حداقل ۴۰% از دارایی صندوق نیز در اوراق با درآمد ثابت مثل اوراق مشارکت و سپرده های بانکی سرمایه گذاری می شود. به صورت کلی می توان گفت این نوع از صندوق های سرمایه گذاری از نظر سطح ریسک بین صندوق با درآمد ثابت و صندوق سرمایه گذاری در سهام قرار می گیرند. سرمایه گذاری در این نوع از صندوق ها به افرادی با سطح ریسک متوسط توصیه می شود. چون بیش از نیمی از دارایی های آن در سهام سرمایه گذاری می شود. همچنین برای تعدیل این ریسک حداقل ۴۰% از دارایی های صندوق در اوراقی که درآمد ثابتی دارند سرمایه گذاری می شود. این صندوق ها نیز پتانسیل بازدهی بیشتری نسبت به صندوق های درآمد ثابت دارند. ولی به دلیل سرمایه گذاری بخشی از دارایی ها در سهام، حداقل سود تضمین شده ندارند. بسیاری از این صندوق ها ضامن نقد شوندگی دارند.

۴- صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF)

فعالیت اصلی این صندوق ها، سرمایه گذاری در اوراق بهادار یا دارایی های فیزیکی است که به عنوان دارایی پایه صندوق در نظر گرفته می شود. عملکرد این نوع از صندوق ها به عملکرد دارایی پشتوانه آن بستگی دارد. می توان گفت مهم ترین ویژگی این صندوق ها داد و ستد پذیری واحدهای سرمایه گذاری آنها در بازار سرمایه است. به این صورت که معامله واحدهای این نوع از صندوق ها به شیوه معاملات سهام عادی، در سامانه معاملاتی بازار فرابورس ایران صورت می پذیرد. صندوق های قابل معامله می توانند هر کدام از ۳ نوع صندوق سرمایه گذاری که گفتیم باشند. ریسک متفاوتی که این نوع از صندوق ها نسبت به سایر صندوق های گفته شده دارند، این است که واحدهای سرمایه گذاری آنها در بورس خرید و فروش می شوند. پس عرضه و تقاضای بازار و شرایط بورس نیز می تواند بر قیمت آنها تاثیر بگذارد. همچنین خرید و فروش این صندوق ها از طریق بورس می تواند به نقدشوندگی بیشتر آنها کمک کند.

۵- صندوق های سرمایه گذاری در طلا

بسیاری از مردم دوست دارند که با خرید طلا و سکه، ارزش پول خود را حفظ کنند. اما اتفاق هایی مانند گم یا ربوده شدن، همیشه پیش روی این نوع از سرمایه گذاری ها بوده است. صندوق های سرمایه گذاری طلا با خرید و فروش سپرده سکه و انواع اوراق بهادار مبتنی بر طلا که معمولا در بورس پذیرفته شده اند، به کسب بازده می پردازند. در نتیجه، سرمایه گذاران علاوه بر رهایی از مشکلاتی که برایتان گفتیم، می توانند با ارقام خرد در طلا سرمایه گذاری کنند. البته این صندوق ها می توانند مازاد دارایی های خود را در اوراق بهادار با درآمد ثابت، سپرده ها و گواهی سپرده بانکی سرمایه گذاری کنند.

۶- صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان

برای ایرانی ها سرمایه گذاری در مسکن همیشه یکی از بهترین گزینه ها به شمار می رود؛ نوعی از سرمایه گذاری که به مبالغ بسیار بالایی نیاز دارد. صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان، صندوق هایی هستند که سرمایه های کوچک اشخاص حقیقی یا حقوقی را به منظور سرمایه گذاری در پروژه های بزرگ ساختمانی جذب می کنند. با این کار امکان استفاده سرمایه گذاران خرد از فرصت های سرمایه گذاری در پروژه های بزرگ و درآمدزای مسکن فراهم می شود.

۷- صندوق های سرمایه گذاری پروژه

صندوق سرمایه گذاری پروژه، صندوق هایی هستند که منابع مالی سرمایه گذاران را برای تأمین مالی پروژه های صنعتی، معدنی، نفت و پتروشیمی جذب می کنند. هدف از تشکیل این نوع صندوق ها، جمع آوری سرمایه از متقاضیان و اختصاص وجوه جمع آوری شده به ساخت و بهره برداری انواع پروژه های دارای توجیه است.

۸- صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری

صندوق های سرمایه گذاری نیکوکاری، امکان نوعی جدید و جذاب از سرمایه گذاری نیکوکارانه را فراهم آورده اند. در این شیوه، صندوق هایی با اهداف خاص مانند حمایت از جایزه بین المللی المصطفی (مشهور به نوبل اسلامی)، ورزش کشتی یا حتی باشگاه های ورزشی تأسیس می شوند. افرادی که قصد حمایت از این اهداف نیکوکارانه را دارند، به جای پرداخت پولی که پس از یک بار پرداخت و هزینه شدن به پایان می رسد، در این صندوق ها سرمایه گذاری می کنند و سود ناشی از این سرمایه گذاری به صورت همیشگی به آن هدف اعطا می شود. البته فرد می تواند بخشی از سود ناشی از این سرمایه گذاری را برای خود و بخش دیگر برای آن هدف در نظر بگیرد.

۹- صندوق سرمایه گذاری جسورانه

بعضی از کسب و کارها به جای طی یک مسیر خطی، مسیری نمایی و شتاب گونه را طی می کنند. البته یا به سمت رشد و موفقیت یا به سمت افول و ورشکستگی. البته امکان دوم به مراتب بیش از اولی است اما همان تجربه های معدود موفقیت مانند «گوگل»، «آمازون»، «دیجی کالا»، «اسنپ» و … به قدری پول ساز و سودآور هستند که همه شکست ها را جبران می کنند. عده ای از افراد، سرمایه گذاری در چنین صندوق هایی را ترجیح می دهند؛ صندوق هایی که بر ایده ها و کسب وکارهای نوآورانه سرمایه گذاری می کنند و ممکن است سودی فراوان عاید افراد کنند.

۱۰- صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازار گردانی

همان طور که از نامشان پیدا است نوعی تخصصی از صندوق ها هستند که بازارگردانی سهام شرکت یا صنعت از پیش تعیین شده ای را بر عهده دارند. بازارگردانی به معنای خریدوفروش سهم های شرکت یا صنعتی خاص است که موجب بهبود نقدشوندگی و متعادل نگه داشتن بازار می شود.

۱۱- صندوق سرمایه گذاری شاخصی

صندوق های سرمایه گذاری شاخصی، صندوق هایی هستند که منابع مالی جمع آوری شده را درست به شکلی سرمایه گذاری می کنند که عملکردی مشابه با عملکرد یکی از شاخص های بازار سرمایه را به دست بیاورند؛ نه کمتر، نه بیشتر.

✔ معرفی سایت های صندوق سرمایه گذاری

اکثر صندوق های سرمایه گذاری یک سایت منحصر به خود صندوق دارند. شما در سایت صندوق های سرمایه گذاری می توانید اطلاعاتی از قبیل قیمت صدور، قیمت ابطال، تعداد واحدهای در اختیار سرمایه گذاران، مدیران سرمایه گذاری صندوق و همچنین اساسنامه و امیدنامه صندوق را مشاهده نمایید. قیمت صدور یعنی قیمتی که اگر بخواهید یک واحد صندوق را خریداری کنید، باید بپردازید. قیمت ابطال نیز یعنی قیمتی که اگر بخواهید یک واحد سرمایه گذاری صندوق را به فروش برسانید، به دست می آورید. این قیمت ها معمولا نزدیک به «NAV» صندوق هستند. مثلا اگر به سایت صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت «گنجینه زرین شهر» مراجعه کنید صفحه زیر را می بینید که اطلاعات صندوق در آن آمده است:

✔ محل مقایسه صندوق های سرمایه گذاری

برای پیدا کردن صندوق سرمایه گذاری مورد نظرتان می توانید از سایت شرکت «فناوری مدیریت بورس تهران» به آدرس «www.fipiran.com» استفاده کنید. در این سایت، اطلاعات مختلفی راجع به صندوق های سرمایه گذاری وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید بازدهی صندوق های مختلف را در بازه های زمانی متفاوت مورد بررسی قرار دهید، صندوق ها را از جهت های مختلف با یکدیگر مقایسه کرده و در نهایت صندوق مناسب با ویژگی های خودتان را انتخاب کنید. در شکل زیر می توانید مقایسه صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت را مشاهده کنید:

✔ چگونه در صندوق ها سرمایه گذاری کنیم؟

برای این کار باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به شعب منتخب آن صندوق مراجعه کنید. این شعب از طریق خود صندوق معرفی می شوند؛ مثلا بانک، شرکت کارگزاری یا یک شرکت تامین سرمایه می توانند شعب منتخب صندوق باشند. این شعبه، مدارکی مانند شناسنامه، کارت ملی و شماره حسابتان را از شما درخواست می کند. همچنین باید به اندازه مبلغی که می خواهید در صندوق سرمایه گذاری کنید، به شماره حسابی که از طرف صندوق معرفی می شود پول واریز کنید. پس از تکمیل فرم های مورد نیاز و گذراندن تشریفات لازم، گواهی واحدهای سرمایه گذاری، برای شما صادر خواهد شد.

✔ چه میزان از سرمایه خود را به خرید صندوق ها اختصاص بدهم؟

این موضوع کاملا به شرایط شما در عرصه معامله گری در بازار سرمایه بستگی دارد. اگر فردی هستید که تمایل زیادی به سرمایه گذاری در بازار بورس دارید اما وقت، دانش و مهارت لازم را در این حوزه ندارید بدون تردید، صندوق سرمایه گذاری سهامی و مختلط، گزینه ایدئالی برای شما محسوب می شوند. با توجه به حجم سنگین سرمایه در اختیار صندوق های سرمایه گذاری، معمولا در دوران رونق بازار سرمایه ارزش واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها با رشد قابل توجهی روبه رو می شود و در سایر دوران، عملکردی خنثی از خودش نشان می دهد. با این وجود، بسیاری از معامله گران بازار سرمایه، بخشی از سرمایه بورسی خود را به خرید واحدهای صندوق های سرمایه گذاری با سابقه درخشان تخصیص می دهند تا بتوانند عملکرد مضاعفی را در بازار تجربه کنند. بنابراین، با توجه به سابقه معاملاتی خود و ارزیابی صندوق های مختلف پیشنهاد می گردد تا بخشی از سرمایه خود را به خرید واحدهای صندوق های سرمایه گذاری اختصاص بدهید.

نویسنده:
پیمان باغچه سرا

ادامه مطلب