Lines_Background
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایهآموزش ترید از صفر صفر

آشنایی با اطلاعات مالی

Random-step
گام تصادفی| علت شکست معامله گران...

یکی از مباحث جالب و در حال ظهور در معاملات، موضوع گام تصادفی است. این مبحث در دنیای معاملات، زمانی رخ می دهد که یک تریدر، نتیجه ای تصادفی را به مهارت داشتن یا نداشتن خود نسبت می دهد. این امر می تواند به شدت برای شما آسیب زا باشد؛ زیرا شما به عنوان یک معامله گر ممکن است به اشتباه، نتیجه این معاملات را به خود و تصمیمات تان وابسته بدانید؛ در حالیکه شاید در واقعیت این اتفاق نیافتاده است. در نتیجه این موضوع، ممکن است دیگر عواملی که در شکست یا کسب سود شما تاثیر مستقیم داشته اند را فراموش کرده و به میزان کمتری مورد بررسی قرار دهید.

این موضوع در بسیاری از موارد، باعث شکست شما در بازارهای مالی می شود؛ به همین دلیل، تصمیم داریم تا شما را به طور کامل با این موضوع آشنا کنیم؛ با ما همراه باشید.

گام تصادفی چیست

گام تصادفی چیست؟

اگر در بازارهای مالی مختلف فعالیت داشته باشید، ممکن است مشاهده کنید که در برخی موارد، بازار به روش های اشتباه، پاداش داده و روش های صحیح را نقض می کند. این موضوع به ویژه برای یک تریدر تازه کار، که حتی بدون هیچ برنامه ریزی قابل قبولی، در چندین معامله اول به سود می رسد، بسیار مضر خواهد بود؛ زیرا در نهایت این فرد، موفقیت های کسب شده را به مهارت ذاتی یا «شهود» خود نسبت داده و دیگر عوامل تاثیرگذار را نادیده می گیرد.

گام تصادفی همچنین می تواند بر تریدرهای حرفه ای که زنجیره ای از ضررها را تجربه می کنند، تأثیر منفی گذاشته و آن ها را به این باور می رساند که دیگر مهارت های سابق خود را ندارند. به طور کلی، تقویت تصادفی در بازارهای مالی، می تواند عادت های اشتباه طولانی مدتی را ایجاد کند که ترک آن ها بسیار سخت است.

این امر بی شباهت به افراد معتاد به قمار نیست که شاید در طول بازی، سود هم کسب کنند، اما در طولانی مدت سرمایه خود را از دست می دهند. یک شمارنده با استعداد کارت هم که ممکن است، تجربه چند باخت پیاپی داشته باشد، راه و روش ثابت شده خود را تنها چون شانس در خانه اش را نزده رها کرده و نتیجه را کامل به کازینو واگذار می کند!

مفهوم گام تصادفی برای برخی تریدرها مسئله ای پیچیده به نظر می رسد، اما درک این مفهوم می تواند تفاوتی اساسی بین بهبود واقعی در عملکرد معاملات و توهم بهبود را ایجاد کند.

آشنایی با مفهوم گام تصادفی

برای درک بهتر این موضوع، پیشنهاد می کنیم حتما مثال هایی که در ادامه ذکر کرده ایم را مطالعه کنید:

1. اعتماد به تصادفات

تصور کنید الکس، یک تریدر تازه کار در زمینه کسب وکار است که اخبار را دنبال و بازار سهام را نیز پیگیری می کند؛ اما تاکنون شخصاً معامله ای انجام نداده است. با اینحال، برخلاف اینکه تاکنون هیچ استراتژی یا روش معاملاتی خاصی را ثبت نکرده است، فکر می کند از پس معاملات برمی آید.

الکس، حسابی معاملاتی راه اندازی کرده و باور دارد که دانش تئوری به معاملات سودآور منجر می شود. در همین راستا، هنگام باز کردن چارت قیمت برای اولین بار، یک نماد سهام را که به صورت پیش فرض در پلتفرم معاملاتی لیست شده، مشاهده می کند که قیمت آن به سرعت در حال افزایش است.

در نتیجه، به سرعت و بدون اینکه حتی فکر کند، ۲۰۰ سهم از سهام پیش فرض را خریداری می کند. سهم در حین ناهار همچنان در حال رشد است. بعد از ناهار، الکس برمی گردد و سهام را به فروش می رساند و پس از کم کردن هزینه ها، سود ۱۰۰ دلاری کسب می کند.

الکس معامله دیگری انجام داده و با نتیجه مشابهی مواجه می شود؛ در نتیجه نسبت به توانایی های احتمالی خود در معاملات به اطمینان می رسد.اما در نهایت در جایی که حتی فکرش را هم نمی کند، شکست خورده و ضرری غیرقابل پیش بینی را متحمل می شود.

مثالی برای درک بهتر

مشکل اصلی اینجاست که چندین معامله موفق برای تصمیم گیری درباره سوددهی طولانی مدت تریدر کافی نیست. در این حالت، الکس به عنوان تریدر باید مطمئن شود در دام این افکار نیفتد که روش های فعلی که هنوز به طور کامل تست نشده اند، موجب موفقیت در طولانی مدت می شوند.

خطری که نپذیرفتن راهنمایی و روش های مناسب بازار، چه ساخته شده توسط خود فرد یا ارائه شده توسط دیگران به وجود می آورد به این دلیل است که فرد بعد از موفقیت در معاملات اولیه، به این باور دست پیدا می کند که این روش آزمایش نشده کارایی دارد.

درنتیجه تریدر به طور قاطع فکر می کند که اگر یک بار کار کرده است، پس همیشه موفق خواهد بود. این نگرش نادرست در طولانی مدت فایده ای نخواهد داشت و بازارها از آن پشتیبانی نمی کنند. هرچند به طور تصادفی ممکن است برخی معاملات بدون برنامه، سود موقتی کسب کنند.

با این حال بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که تمامی روش هایی که در گذشته موفق بوده اند، همان طور که در مثال قبلی (در مقیاس کوچک) نشان دادیم، لزوماً آینده ابدی موفقیت آمیزی را تضمین نمی کنند! اما روش هایی که در گذشته موفقیت داشته اند، احتمالاً در مقایسه با روش هایی که اصلاً آزمایش نشده اند یا هرگز سودآور نبوده اند، فرصت های بهتری برای بهره برداری در آینده را به ارمغان می آورند.

اعتماد به تصادفات

2. ترک یک استراتژی قوی

حالا الکس برای مدتی است در بازارها معامله می کند و متوجه شده است که معامله بدون وجود برنامه ای فکرشده و دقیق اشتباه بوده است. حال، با غلبه بر مشکلات ابتدایی که در مثال اول وجود داشتند، اکنون برنامه معاملاتی قوی و مطمئن برای پیشرفت در بازار در دست دارد.

این روش جدید و پیوسته در دو سال گذشته به خوبی کار کرده و سودآوری را به دنبال داشته است، اما الکس در حال حاضر با مشکلی دیگر روبه روست. با وجود موفقیت های گذشته این برنامه، استراتژی هم اکنون منجر به 9 معامله ناموفق شده است.

این موضوع سبب نگرانی شده که این روش دیگر به درستی عمل نمی کند؛ بنابراین الکس چون فکر می کند این استراتژی دیگر اعتبار ندارد با عجله برنامه معاملاتی را تغییر داده و معامله براساس استراتژی های تست نشده را از سر می گیرد. تعجبی ندارد عواقب مانند مثال اول شود!

مشکل این مثال، زمانی به وضوح آشکار می شود که الکس از روش آزموده و صحیحی که درواقع موفق بوده، دست برمی دارد و به جای آن روشی آزمایش نشده را انتخاب می کند. این امر می تواند الکس را به همان مرحله ابتدایی برگرداند؛ حتی پس از سال ها موفقیت در معاملات بازار!

ترک یک استراتژی قوی

چرا این اتفاق افتاد؟ الکس نتوانست درک کند همان طور که تقویت تصادفی ممکن است با استفاده از روش معاملاتی نادرست به پیروزی های متوالی منجر شود، همچنین ممکن است با برنامه ای عالی به یک سری ضرر متوالی منجر شود.

بنابراین بسیار مهم است اطمینان حاصل شود که یک برنامه معاملاتی، واقعاً اعتبار خود را از دست داده (آیا موفقیت اولیه تصادفی بود؟) یا تعیین شود که این ممکن است تنها یک سری از ضررها براساس حباب فعلی بازار باشد که به زودی به حالت قبلی خود برمی گردد.

همه تریدرها ضرر نمی کنند و نمی توان تعداد دقیقی از ضررهای متوالی را مشخص کرد که به شما بگوید استراتژی شما دیگر جواب نمی دهد. استراتژی ها با هم متفاوت اند؛ با این حال ما می توانیم یاد بگیریم با این موضوع مقابله کرده و از آن ها درک بیشتری پیدا کنیم.

دلایل شکست در سرمایه گذاری مالی

علت ایجاد گام تصادفی

بشر طبعاً به دنبال یافتن الگوهاست؛ اما همان طور که می دانیم دنیا، پر از تصادفاتی است که مغز انسان به آن ها عادت ندارد. مردم دوست دارند بر سرنوشت خود کنترل داشته و احساس خودمختاری کنند؛ به همین دلیل هنگامی که رویدادهای تصادفی رخ می دهند، مردم به سرعت آن ها را به خودشان نسبت داده و به اشتباه آن ها را به کاری که خودشان انجام داده اند، ربط می دهند.

تاثیر تقویت تصادفی بر تریدرها

تقویت تصادفی در میان تریدرها به دو شکل اصلی مشاهده می شود. اولین شکل این است که می تواند در تریدرهای نوپا و بی تجربه، حس کاذبی از توانایی ایجاد کند؛ درحالی که نتایج مثبت گذشته تنها تصادفی بوده اند.

دومین شکل این است که یک سلسله مراتب بدشانسی، می تواند حتی در تریدرهای ماهر و کارآزموده، شک و تردید درباره توانایی خود را به وجود آورده و سبب ترک استراتژی خوبی شود که تاکنون دنبال می کرده اند.

تاثیر گام تصادفی بر تریدرها

چگونه می توان در برابر تعصبات منفی گام تصادفی مقاومت کرد؟

وقتی درک می کنیم تقویت تصادفی می تواند زنجیره هایی از ضرر در برنامه های معاملاتی بزرگ و زنجیره های سود در استراتژی های ضعیف (و همچنین سناریوهایی که در بین این دو) ایجاد کند، می توانیم به مطابقت تنظیمات انجام دهیم.

هر ترید باید به برنامه معاملاتی دقیقی پایبند باشد که مشخصات معاملات و زمان انجام آن ها را مشخص کند. این برنامه باید دقیق و جزئی، ورودی ها، خروجی ها و قوانین مدیریت سرمایه را به طور واضح مشخص کند. به این ترتیب، تریدر در طولانی مدت می تواند بداند آیا برنامه اش از نظر شاخص های موضوعی ناموفق یا موفقیت آمیز بوده است.

همچنین اهمیت دارد که در هر معامله، درصد کوچکی از سرمایه را به خطر بیندازید. سطح ریسک هر معامله باید در بخش مدیریت سرمایه در برنامه معاملاتی پوشش داده شود. این امر به تریدر امکان می دهد در مقابل زنجیره های ضرر مقاومت کند و درصورت نیاز نداشتن، تغییرات زودهنگام در برنامه معاملاتی رخ ندهد.

مقاومت در برابر مقاومت تصادفی

سخن پایانی

بازارها بسیار پویا بوده و به طور مداوم تغییر می کنند. این ویژگی، سبب ورود موجی از تصادفات می شود که می تواند برای برخی تریدرهای تازه کار سود بالا و برای بعضی تریدرهای ماهر ضرر به همراه داشته باشد؛ لازم به ذکر است که این اتفاق به طور مداوم رخ می دهد.

یک تریدر باید تشخیص دهد آیا این خسارت یا سود حاصل از رفتارهای معاملاتی او بوده یا تنها طالع بخت و اقبالش! تنها راهی که در حین یادگیری می توانید این کار را انجام دهید، استفاده از یک طرح معاملاتی و ریسک کردن درصد کوچکی از سرمایه در هر معامله است.

این روش به شما امکان می دهد در طولانی مدت عملکرد استراتژی را آنالیز کنید و زمانی که تصادف کمتری نقش دارد، به نتایج دقیق تری برسید. همچنین به یاد داشته باشید حتی بهترین تریدرها و روش های معاملاتی نیز در دوره هایی با خسارت مواجه می شوند و این خود به خود دلیلی برای رد کردن روش نیست.

با این حال تلاش برای شناسایی دلیلی که یک استراتژی دیگر کار نمی کند، می تواند به شما کمک کند درصورت بروز شرایط نامساعد مشابه، میزان خسارات را کاهش دهید.

ادامه مطلب
sahame-edalat
نحوه دریافت وام با سهام عدالت...

سامانه ستاره؛ سامانه جدید وام دهی با سهام عدالت

یکی از معضل های دریافت وام در کشور این بوده است که افرادی که دارای ملک نبودند، نمی توانستند با به وثیقه گذاشتن دارایی های منقول خود مثل طلا، سهام و… اقدام به دریافت وام کنند. اما اخیرا سامانه جدید ستاره راه اندازی شده است که بر اساس آن دارندگان سهام عدالت نیز می توانند بنا به شرایطی وام دریافت کنند. در اواسط دهه 1380، زمانی که آقای احمدی نژاد ریاست جمهوری را بر عهده داشت، طرح سهام عدالت اجرایی شد. بر اساس این طرح، سهام دولت در 49 شرکت بورسی به طبقه ی کم درآمد فروخته شد. اخیرا و پس از حدود 15 سال از اجرایی شدن این طرح، سومین دوره ی پرداخت سود به دارندگان سهام عدالت انجام شد. درحال حاضر نیز دارندگان سهام عدالت می توانند با وثیقه گذاری سهام خود، از برخی از بانک ها وام دریافت کنند. در ادامه شرایط و ویژگی های این طرح را بررسی خواهیم کرد.

مزایای دریافت وام با توثیق سهام

دارندگان سهام عدالت از این پس می توانند با توجه به شرایطی خاص و با توثیق سهام خود، از تاریخ 5 مرداد سال 1401 وام دریافت کنند. به زبان ساده دارایی سهام عدالت قرار است به عنوان جایگزین سند ملک برای گرفتن وام به کار گرفته شود که البته شرایطی دارد که در ادامه بررسی خواهیم کرد. بر اساس گفته ی محسن خدابخش، عضو هیئت مدیره سازمان بورس، با گذشت چند روز از اجرایی شدن این طرح، حدود 350 هزار نفر با استفاده از توثیق سهام عدالت وام دریافت کرده اند. محسن خدابخش نکول (ناکامی در پرداخت) و عقب افتادگی این وام ها را صفر دانست، در نتیجه هر شخصی که دارای سهام عدالت باشد می تواند در صورت واجد شرایط بودن، این وام را دریافت کند.

از طرف دیگر سهام عدالت یک سرمایه گذاری مناسب است که ممکن است برخی از دارندگان آن به دلیل نیاز مالی، تصمیم به فروش دارایی خود بگیرند، اما با اجرایی شدن طرح دریافت وام با توثیق سهام، این افراد می توانند بدون فروش سهام خود، مبلغی را به صورت وام دریافت کنند. توجه داشته باشید که علی رغم ارزنده بودن نمادهای سهام عدالت، در زمان نگارش این مطلب، قیمت اکثر سهام و ارزش سهام عدالت به طور کلی نسبت به سال 99 بسیار افت کرده است. به همین دلیل این طرح برای افرادی که دارای سهام عدالت هستند، به ارزندگی آن آگاه هستند و قصد فروش آن را نداشته اما نیاز مبرم به پول دارند، بسیار کاربردی خواهد بود.

شرایط دریافت وام در سامانه ستاره از طریق سهام عدالت

 • شخصی که درخواست وام سهام عدالت را دارد، نباید هیچ بخش از سهام خود را فروخته باشد. این مورد برای متقاضیانی است که روش مدیریت مستقیم را انتخاب کرده بودند و بنابراین توانایی آن را داشتند که در هر زمانی، با تصمیم خود اقدام به فروش سهام عدالت خود کنند.
 • سهام عدالت متقاضی نباید توقیف شده باشد.
 • سرپرست خانوار خانواده ی متقاضی درخواست دریافت وام، باید یارانه بگیر باشد.
 • افرادی که در خواست وام سهام عدالت را دارند باید حتما پیش از این در سامانه سجام ثبت نام کرده و احراز هویت شده باشند. در صورتی که متقاضی این مراحل را طی نکرده باشد بهتر است پیش از اقدام برای دریافت وام، در این سامانه (سجام) ثبت نام کرده و احراز هویت شود.

ویژگی های وام سهام عدالت

 • متقاضیان واجد شرایط دریافت وام سهام عدالت، می توانند 50 درصد ارزش روز پورتفوی خود را به عنوان وام دریافت کنند. در زمان نگارش این مقاله ارزش تقریبی سهام عدالت 532 هزار تومانی معادل 14 میلیون تومان و ارزش سهام عدالت یک میلیون تومانی معادل 28 میلیون تومان است، بنابراین وام دریافتی برای دارندگان سهام عدالت 532 میلیون تومانی مبلغ 7 میلیون تومان است و دارندگان سهام عدالت یک میلیون تومانی، می توانند تا سقف 14 میلیون تومان را به عنوان وام دریافت کنند. البته گفته می شود که برخی از بانک ها، وام های خود در مبالغ 2 الی 10 میلیون تومان به متقاضیان اعطا می کنند.
 • تا به امروز تنها امکان دریافت وام سهام عدالت از سه بانک ملی، رسالت و مهر ایران برای متقاضیان وجود دارد اما در آینده، دیگر بانک ها نیز به این طرح اضافه خواهند شد.
 • وام سهام عدالت به صورت نقدی پرداخت نمی شود، درواقع دریافت کنندگان این وام به یک کارت اعتباری دسترسی خواهند داشت که می توانند از آن در فروشگاه های طرف قرارداد این سه بانک یعنی افق کوروش، رفاه، وین مارکت و همچنین پذیرندگان دستگاه پوز سداد که دارای QR Code هستند، استفاده کنند.
 • در حال حاضر که این طرح، جدید به حساب می آید تنها امکان به وثیقه گذاشتن سهام برای متقاضیان وجود دارد اما گفته شده است که قرار است در آینده متقاضیان بتوانند با به وصیقه گذاشتن طلا و دیگر دارایی های منقول نیز بتوانند وام دریافت کنند.

مراحل وثیقه گذاری در سامانه ستاره

 • ثبت نام در سامانه ستاره
 • ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام (در صورتی که پیش از این در این سامانه ثبت نام و احراز هویت نشده باشید)
 • درخواست توثیق سهام (برای این کار می توانید به صورت حضوری به بانکی که از این طرح پشتیبانی می کند مراجعه کنید و یا با ورود به سامانه اینترنتی و یا اپلیکیشن بانک این مرحله را انجام دهید)
 • در این مرحله بانک، از سامانه وثیقه گذاری ستاره استعلام می گیرد و به این ترتیب شرکت سپرده گذاری مرکزی، بانک را از میزان سهام قابل وثیقه متقاضی مطلع می کند.
 • متقاضی می تواند نمادها و سهامی که امکان وثیقه گذاری آنها وجود دارد را از طریق سامانه یا اپلیکیشن بانک مشاهده کند و تصمیم بگیرد که کدام سهام را به عنوان وثیقه انتخاب کند و درخواست خود را ثبت کند.

توجه داشته باشید که سامانه ستاره هنوز به طور کامل راه اندازی نشده است و در حال حاضر امکان دریافت وام طریق اپلیکیشن بانک و یا مراجعه حضوری به بانک امکان پدیر است.

شرایط دریافت وام از بانک ملی

دریافت وام از بانک ملی

همان طور که پیش از این نیز گفته شد، تا به امروز بانک ملی یکی از سه بانکی بوده است که به متقاضایان امکان دریافت وام سهام عدالت را داده است. در ادامه شرایط دریافت وام سهام عدالت از بانک ملی را بیان خواهیم کرد:

 • متقاضی حتما باید در بانک ملی حساب بانکی داشته باشد و یا باید پیش از درخواست وام اقدام به افتتاح حساب کند.
 • متقاضیانی که روش مدیریت مستقیم را انتخاب کرده بودند باید بانک ملی را به عنوان کارگزار خود انتخاب کنند.
 • دریافت این وام به صورت غیرحضوری انجام می شود و متقاضیان باید حتما یکی از اپلیکیشن های بانکی “ایوا” (اپلیکیشن مخصوص بانک ملی)، “شصت” و یا “بله” را داشته باشند.
 • مثل دیگر روش ها، وام دریافتی از طریق بانک ملی به صورت نقد نیست و استفاده از مبلغ اعتباری آن تنها در فروشگاه های طرف قرارداد این بانک، ممکن است.
 • سقف وام پرداختی بانک ملی 10 میلیون تومان است.

سخن پایانی

بسیاری از افرادی که دارای ملک نیستند برای دریافت وام با مشکل مواجه بودند همچنین برخی از دارندگان سهام عدالت مجبور بودند به دلیل نیاز مالی، برخلاف میل باطنی خود، سهام عدالت را که در این روزها نیمی از ارزش خود را نسبت به سال 99 از دست داده است با قیمت بسیار پایین به فروش برسانند. به همین دلیل و با وجود شرایط بد اقتصادی تصمیم به راه اندازی سامانه ستاره گرفته شد که بر اساس آن دارندگان سهام عدالت بتوانند نیمی از مبلغ سهام عدالت خود را به صورت وام دریافت کنند. در این مقاله سعی کردیم شرایط موردنیاز و ویژگی های این وام را بررسی کنیم.

سوالات متداول

در این طرح دارندگان سهام عدالت 532 هزارتومانی مبلغ 7 میلیون تومان و دارندگان سهام عدالت یک میلیون تومانی، تا سقف 14 میلیون تومان دریافت می کنند.

امکان دریافت وام سهام عدالت از سه بانک ملی، رسالت و مهر ایران برای متقاضیان وجود دارد. البته در آینده بر تعداد بانک ها افزوده خواهد شد.

خیر، مبلغ تعیین شده در یک کارت اعتباری قرار می گیرد که قابل استفاده در فروشگاه های طرف قرارداد این سه بانک یعنی افق کوروش، رفاه، وین مارکت و همچنین پذیرندگان دستگاه پوز سداد که دارای QR Code هستند، است.

ادامه مطلب
stagflation
آیا سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال...

رکود تورمی چیست و چه تأثیری بر اقتصاد جهانی دارد؟ آیا بازار ارزهای دیجیتال باید از روند رکود تورمی در شرایط فعلی بترسد؟ آیا سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال در دوران رکود تورمی تصمیم درستی است؟ اگر وضعیت رو به نزول ارزهای دیجیتال موجب نگرانی شما شده است، در ادامه این مطلب برای دریافت پاسخ این سؤالات همراه ما باشید.

رکود تورمی چیست و چگونه ایجاد می شود؟

همان طور که احتمالاً از اسم این مفهوم حدس می زنید، رکود تورمی ترکیبی از رکود و تورم است. رکود و تورم هر دو در دسته اتفاقات بد اقتصادی قرار می گیرند که موجب نگرانی سرمایه گذاران می شوند، اما تصور کنید این دو مفهوم منفی در کنار یکدیگر احتمالاً چه فاجعه ای برای بازارهای سرمایه گذاری رقم می زنند. به زبان ساده، رکود تورمی یعنی درحالی که روندهای رشد اقتصاد در حال رکود و نزول است، تورم و بیکاری در حال افزایش است.

دلایل ایجاد رکود تورمی

رکود تورمی یکی از پیامدهای احتمالی تورم است، اما دلیل ایجاد تورم چیست؟

۱- تورم به دلیل افزایش تقاضا: زمانی که شرایط اقتصادی یک کشور وضعیت خوبی دارد، نرخ مصرف در میان مردم افزایش می یابد؛ درنتیجه افراد برای پرداخت هزینه کالا و خدمات موردنیاز خود، درخواست می دهند حقوقشان افزایش پیدا کند. در این میان تولیدکنندگان برای پاسخ به نیاز مخاطبان خود و افزایش میزان سود، قیمت خدمات و کالاهای خود را بیشتر می کند که در نتیجه این فرایند، تورم به مرور زمان افزایش می یابد.

۲- تورم به دلیل عرضه کم: زمانی که قیمت یا عرضه مواد اولیه برای کالاها به هر دلیلی به ترتیب افزایش یا کاهش می یابد، خیلی سریع و به طور ناگهانی قیمت کالاها بیشتر می َشود. تغییرات قیمت نفت، کمبود نیروی کار یا مشکلات زنجیره تأمین، از جمله موارد مؤثر در افزایش تورم هستند.

در حال حاضر اقتصاد جهانی به دلیل عرضه کم با تورم مواجه است. افزایش هزینه های انرژی، کمبود مواد اولیه و شروع همه گیری ویروس کرونا از جمله مواردی هستند که به افزایش تورم در سراسر جهان و نه تنها ایران دامن زده اند، اما نگرانی بسیاری از دولت مردان و تحلیلگران این است که ممکن است این وضعیت به رکود تورمی منجر شود.

رکود تورمی بدتر از تورم است؛ زیرا مبارزه با آن دشوارتر بوده و ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا از سیستم اقتصادی خارج شود. در حال حاضر قیمت نفت و گاز در حال افزایش است که موجب سختی شرایط زندگی و افزایش قیمت در سراسر جهان می شود. همچنین پیش از این شیوع ویروس کرونا و به دنبال آن مشکلات زنجیره تأمین موجب افزایش قیمت ها شد.

در این میان، سیاست گذاران نگران اند که اقتصاد جهانی ممکن است وارد رکود شود؛ به این معنا که شاید دو فصل متوالی رشد منفی داشته باشیم. یکی از نتایج رکود افزایش بیکاری است، اما چه کاری می توان برای آن کرد؟ در این میان، یکی از ابزارهای سیاست گذاران کاهش نرخ بهره است. اگر نرخ بهره کاهش یابد، نرخ بهره گرفتن از بانک ها افزایش خواهد یافت.

درنتیجه سرمایه گذاری دوباره افزایش می یابد و میزان مصرف نیز بیشتر می شود که می تواند دوباره به افزایش تورم منجر شود. درواقع با این استراتژی، تورمی که پیش از این زیاد بود، دوباره افزایش می یابد. در همین شرایط است تله تورمی رخ می دهد و تورم افزایش می یابد؛ بنابراین باید نرخ بهره را افزایش داد که این امر خود احتمال رکود را افزایش می دهد. یکی از نمونه های معروف رکود تورمی در دهه 1970 اتفاق افتاد و در نتیجه شوک قیمت نفت، تورم در ایالات متحده افزایش یافت.

نمودار میزان تورم در سال های ۱۹۷۲ تا ۱۹۹۲ در آمریکا  

درنهایت بروز این شوک به دلیل تقاضا، فدرال نرخ بهره را تا 20 درصد افزایش داد. درحالی که رشد تولید ناخالص داخلی در سال هایی که نرخ بهره به اوج خود می رسید، منفی بود.

رکود تورمی زمانی به وجود می آید که اقتصاد به دلیل عرضه خارج از کنترل با شوک مواجه می شود. افزایش قیمت کالاها مثال خوبی از این شرایط است. اگر قیمت نفت ناگهان افزایش یابد، اقتصاد آسیب می بیند.

آیا رکود تورمی همیشه به رکود منجر می شود؟

لزوماً نه و به واکنش بانک مرکزی بستگی دارد. در این شرایط سه سناریو داریم:

 • نرخ بهره به شدت و به طور قابل توجهی افزایش یافته است. تورم باید به سرعت کاهش یابد، اما خطر رکود افزایش می یابد.
 • بانک مرکزی نرخ بهره را کمتر افزایش می دهد. با توجه به اینکه شوک عرضه با چه سرعتی از بین می رود، تورم می تواند ادامه یابد یا حتی بیشتر شود. در این شرایط احتمال رکود کمتر است.
 • بانک مرکزی از هر دو مدل قبلی، کمی امتحان می کند. در این شرایط وضعیت اقتصادی را زیر نظر می گیرد و می تواند به موقع برای تغییرات احتمالی واکنش مناسب نشان دهد؛ زیرا قادر به استفاده از هر دو مدل است.

رکود تورمی در بازار ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

قبل از اینکه به بررسی رکود تورمی در ارزهای دیجیتال بپردازیم، لازم است بدانید سرمایه گذاری در این نوع دارایی، همیشه با ریسک زیادی همراه است. در شرایطی که بازار ارزهای دیجیتال به سمت بازارهای گاوی یا همان نزولی و رکود حرکت می کنند، تمایل سرمایه گذاران به فروش دارایی های خود افزایش می یابد و آن ها در دوران  رکود تورمی، حفظ سرمایه اولیه را در اولویت قرار می دهند.

عملکرد ارزهای دیجیتال در دوران رکود تورمی چگونه است؟

در دوران رکود تورمی ممکن است همه ارزهای دیجیتال به یک شکل به شرایط ایجادشده واکنش نشان ندهند. برای درک بهتر این موضوع، ارزها را در حالت کلی در سه دسته قرار می دهیم: بیت کوین، اتریوم و آلت کوین ها. اگر نمودار حرارتی قیمت بیت کوین را بررسی کنیم، به سادگی می توان متوجه شد که در حال حاضر بیت کوین در دسته دارایی های ارزان قرار می گیرد:

عملکرد ارزهای دیجیتال در طول رکود تورمی چگونه است؟ 

 BPT فاصله بین قیمت فعلی بیت کوین و میانگین متحرک چهار ساله آن را اندازه گیری می کند؛ به بیان ساده تر قیمت بیت کوین براساس استانداردهای گذشته ارزیابی می شود. با این حال در بیشتر زمان های حضور بیت کوین به عنوان یک دارایی جذاب، فدرال رزرو در «حالت چاپ پول» بوده است.

تنها زمانی که نرخ بهره برای مدت کوتاهی افزایش یافت (2.5 درصد در ابتدای سال 2019) بیت کوین از نظر قیمت عملکرد خوبی نداشت و زمانی که تورم تاحدی کاهش یافت، ارزش بیت کوین بار دیگر بیشتر شد. درواقع روند تغییرات بیت کوین به این بستگی دارد که چه زمانی می تواند ارتباط خود را با دیگر دارایی ریسکی قطع کند، اما مشخص است که به این زودی شاهد این اتفاق نخواهیم بود.

نکته مهم این است که اتریوم کاملاً به بیت کوین وابسته است. اتریوم نمی تواند مشابه بیت کوین به یک دفتر کل کاملاً غیرمتمرکز تبدیل شود؛ اگرچه هدف اصلی این ارز هم این نیست. اتریوم «کامپیوتر جهان غیرمتمرکز» است؛ یعنی نوعی ویندوز غیرمتمرکز که هرکسی می تواند از آن استفاده کند؛ درحالی که BTC اکنون به عنوان یک دارایی دیجیتال شناخته می شود، مشخص نیست آیا ETH هم یک دارایی است یا نه.

علاوه بر این، انتقال اتریوم از شبکه اثبات کار به اثبات سهام در آینده اتفاق خواهد افتاد. اگر این انتقال به خوبی انجام شود، این تغییر از PoW به PoS می تواند برای ETH روند صعودی داشته باشد یا اگر این تغییر برای اولین بار به مشکلات و پیامدهای غیرمنتظره منجر شود، می تواند روند پیشرفت اتریوم را نزولی کند. در هر صورت، قیمت ETH تقریباً به طور قطع از BTC پیروی می کند و تأثیری بر آن ندارد.

آیا سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال در دوران رکود تورمی منطقی است؟

به گفته لین آلدن، چند قانون اساسی برای سرمایه گذاری در دوران رکود تورمی وجود دارد:

 • پول نقد و اوراق قرضه: با سرمایه گذاری در این بازار، حتی با افزایش نرخ بهره، باز هم احتمال کاهش چند درصدی ارزش سرمایه وجود دارد.
 • بورس: احتمال کاهش ارزش دارایی به ویژه برای سهم هایی که رشد زیادی دارند، وجود دارد. با توجه به اینکه ارزهای دیجیتال معمولاً رشدهای زیادی و ناگهانی دارند، در شرایط نزولی بازار هم با افت شدیدی روبه رو می شوند.
 • زمین و ملک: شرایط سرمایه گذاری در این بازار احتمالاً خوب باشد، اما توجه داشته باشید که احتمالاً برای ورود به این بازار باید تمام نقدینگی خود را خرج کنید.
 • طلا و نقره: طلا و سایر فلزات گران بها عملکرد خوبی دارند. گرچه بیت کوین نیز طلای دیجیتال شناخته می شود، واقعیت این است که با تبدیل شدن به این نوع دارایی، فاصله زیادی دارد.

با توجه به موارد گفته شده، سرمایه گذاری به عوامل شخصی مانند افق سرمایه گذاری، ریسک پذیری و میزان نقدینگی شما بستگی دارد. اگر در شرایط رکود تورمی قصد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را دارید، بهتر است کمی صبر کنید تا شرایط بازار روند صعودی به خود بگیرد.

خلاصه مطلب

سرمایه گذاری در شرایط رکود تورمی با ریسک زیادی همراه است. در این شرایط قیمت همه چیز در حال افزایش است و نرخ مصرف و خرید افراد نیز افزایش می یابد که به افزایش تورم می انجامد. در چنین شرایطی بهتر است سرمایه گذاری و خرید کلانی انجام ندهید و منتظر بمانید.

پرسش های متداول

۱- رکود تورمی چیست؟

رکود تورمی یعنی درحالی که روندهای رشد اقتصاد در حال رکود و نزول بوده، تورم و بیکاری در حال افزایش است.

۲- دلیل ایجاد تورم چیست؟

تورم معمولاً به دلیل افزایش تقاضا و کاهش عرضه به دلیل عوامل مختلف مانند مواد اولیه، زنجیره تأمین و … اتفاق می افتد.

۳- سرمایه گذاری در دوران رکود تورمی خوب است یا نه؟

شرایط رکود تورمی شبیه زنجیره ای معیوب است که در گذر زمان موجب افزایش قیمت ها و نرخ بیکاری می شود. در این شرایط بهتر است سرمایه زیادی را برای خرید دارایی اختصاص ندهید و کمی صبر کنید تا شرایط بازار پایدار شود.

ادامه مطلب
حساب کاربری اجاره ای
حساب اجاره ای در ارز دیجیتال...

دنیای ارزهای دیجیتال مملو از فرصت های بازرگانی کوچک و بزرگ برای علاقه مندان به این حوزه است. سود حاصل از معاملات ارز برای افراد حرفه ای و کاردرست در این بازار به حدی است که موجب ترغیب بسیاری از سرمایه گذاران خرده پا شده و روز به روز افراد بیشتری به این بازار روی می آورند و سعی می کنند از این طریق درآمدی کسب کنند. مانند هر سرمایه گذاری پرسود دیگری، در این بازار نیز کلاه برداران در کمین نشسته اند و می کوشند از طریق روش های غیرقانونی مانند فیشینگ، پول شویی، حساب اجاره ای و غیره یک شبه راه صد ساله را طی کنند و از زحمت و تلاش دیگر اعضای این جامعه بهره مند شوند. این کار سرپیچی از قانون است و درصورت شناسایی پیگرد قانونی دارد.

در این مقاله قصد داریم یکی از روش های کلاه برداری در بازار ارزهای دیجیتال یعنی استفاده از حساب های اجاره ای برای مقاصد پول شویی را به شما معرفی کنیم و مصادیق و مجازات این کار را به شما یادآور شویم. به این ترتیب می توانید با شناخت کلاه برداران و تکنیک های فریبکاری این افراد خود را از شر آنان مصون نگه دارید.

حساب اجاره ای چیست و چگونه از آن برای پول شویی استفاده می شود؟

حساب اجاره ای 

هر فردی که وارد بازار کریپتوکارنسی می شود، به احراز هویت یا دست کم افتتاح یک حساب ارز مختص به خود ملزم خواهد بود. عواید حاصل از معاملات ارزهای دیجیتال به این حساب ها واریز می شود و کاربران می توانند آن ها را یک حساب بانکی بدانند. معمولاً امنیت این حساب ها به کمک رمزهای خصوصی تأمین می شود؛ بنابراین دارندگان این حساب ها باید در نگهداری اطلاعات حساب خود کوشا باشند.

اما چنانچه فردی اطلاعات حساب خود را در اختیار دیگری قرار دهد، اختیار آن حساب از دست او خارج می شود و کلاه برداران می توانند از حساب او سوءاستفاده کنند؛ برای مثال برخی افراد سودجو با استفاده از درگاه های پرداخت ناامن اطلاعات بانکی دیگران را سرقت کرده و با به کارگیری حساب کاربری افراد دیگر هویت خود را مخفی می سازند؛ بنابراین اگر اطلاعات حساب خود را در اختیار این افراد قرار دهید یا به اصطلاح حسابتان را به این افراد اجاره دهید، تمام این کلاه برداری ها به حساب شما ثبت شده و به دلیل پول شویی مشمول مجازات سنگین خواهید شد.

خطر اجاره دادن حساب کاربری

ممکن است شما هم با آگهی هایی در وب سایت های مختلف مانند وب سایت دیوار یا شیپور برخورد کرده باشید که وعده درآمدهای میلیونی و پول درآوردن آسان و بی دردسر را می دهند. حقیقت این است که بسیاری از این آگهی ها تقلبی و روش هایی برای فریب افکار عمومی است و بسیاری از افرادی که به دنبال یک شبه پولدارشدن هستند، فریب این افراد را می خورند. این کلاه برداران با بهانه های مختلف شما را وا دار می کنند تا در صرافی های ارز دیجیتال افتتاح حساب کنید و سپس رمز خصوصی حساب کاربری خود را در اختیار آن ها قرار دهید.

با این کار شما مالکیت حساب خود را به این افراد واگذار کرده و مسئولیت هر اقدام سودجویانه ای از سوی این افراد با شمایی خواهد بود که حساب به نامتان ثبت شده است.

بدیهی است که این کار می تواند خسارت زیادی به شما تحمیل کند و مشکلات قانونی بسیاری برایتان به وجود آورد؛ با وجود این هنوز هم بسیاری از افراد از سر ناچاری یا به دلیل طمع در دام این کلاه برداری ها گرفتار شده و مجبور به پرداخت جریمه می شوند.

درحقیقت روند این کار به این صورت است که کلاه برداران با پشتوانه این حساب های اجاره ای اقدامات مجرمانه خود را انجام می دهند و درآمد غیرقانونی حاصل را به این حساب ها واریز می کنند. سپس تمام این درآمد را در واحد ارز به حساب خود انتقال می دهند. در چنین شرایطی حساب کاربری که این پول شویی با آن انجام شده، حساب اجاره ای اولیه است و براساس قانون، دارنده آن حساب مجرم شناخته خواهد شد.

بسیاری از صرافی هایی که خرید ارز از طریق آن ها صورت می گیرد، غیرمتمرکز هستند؛ به این معنا که نهاد دولتی یا شخص به خصوصی پشت آن ها نیست؛ بنابراین این امر این صرافی ها را در معرض خطر جرائم سایبری قرار می دهد. با وجود این موضوع و نظارت ناقصی که روی این صرافی ها وجود دارد، بسیاری از دولت ها قوانین مختص به خود را بر معاملات ارز دیجیتال اعمال کرده و به این طریق با پول شویی و سایر جرائم کریپتوکارنسی مبارزه می کنند.

بنا بر قوانین وضع شده توسط نهاد نظارت بر بازار ارزها در ایران، فردی که اطلاعات حساب خود را در اختیار کلاه برداران قرار می دهد، شریک جرم شناخته شده و مجازات می شود.

مجازات اجاره دادن حساب ارز دیجیتال چیست؟

افرادی که با اجاره دادن حساب خود به پول شویی ارز دیجیتال توسط سودجویان کمک می کنند، براساس قانون به دلیل مشارکت در کلاه برداری مجرم شناخته و مجازات می شوند که این مجازات عبارت است از:

 • ضبط تمامی اموال مبادله شده به همراه سود بانکی حاصل از این مبادلات
 • پرداخت مالیات این اموال و پرداخت عواید حاصل از جرم که شامل 25 درصد کل مبلغ مبادله شده خواهد بود.
 • شریک جرم تا زمان شناسایی و دستگیری کلاه برداران اصلی به زندان محکوم می شود؛ البته قربانی با پرداخت وثیقه معادل مبلغ مورد تراکنش می تواند تا دریافت حکم دادگاه به صورت مشروط از زندان خارج شود.

چگونه در برابر این اقدامات مجرمانه از خود محافظت کنیم؟

حساب کاربری اجاره ای و مجازات آن

مهم ترین کاری که می توانید برای مقابله با این سودجویی ها و جلوگیری از فریب خوردن توسط کلاه برداران انجام دهید، این است که به راحتی اعتماد نکنید! فضای اینترنت سرشار از آگهی های تقلبی پر زرق و برق و وعده های پوچ کلاه بردارانی است که در پلتفرم های مختلف سعی دارند قربانیان خود را یافته و افراد رهگذر را به دام بیندازند.

به یاد داشته باشید که رسیدن به هیچ موفقیت یا ثروتی بدون تلاش و سختی ممکن نیست؛ از این رو اگر کسی وعده کسب درآمد بی دردسر و آسان را به شما می دهد، قطعاً به دنبال فریفتن شماست. با توجه به آنچه درباره مجازات مشارکت در پول شویی در بازار ارزها گفتیم، درمی یابیم که اعتماد بی جا به افراد غریبه می تواند شما را وارد بازی های ترسناکی کند که عواقب آن تا سال ها گریبان گیرتان خواهد بود.

بنابراین برای مقابله با این خطرات لازم است پیش از هر اقدام مالی یا عقد هرگونه قراردادی ابتدا ضوابط و شرایط آن را به طور کامل مطالعه کنید و با چشم باز در سرمایه گذاری پیش روید. واقعیت این است که بسیاری از صرافی های کریپتوکارنسی فعال در ایران، پیش از افتتاح حساب کاربری درباره حساب های اجاره ای هشدار می دهند و از راه های مختلف به شما تأکید می کنند که هرگز رمز خصوصی حساب خود را در اختیار فرد دیگری قرار ندهید. همین کار ساده یعنی خواندن ضوابط و قوانین صرافی کافی است تا بلافاصله متوجه اشتباه بزرگ خود شوید.

پلیس فتا توصیه می کند به هیچ عنوان هیچ گونه اطلاعات خصوصی مانند اطلاعات سیم کارت یا حساب های بانکی خود را در اختیار فرد دیگری قرار ندهید. بسیاری از مجرمان فضای مجازی با وعده کسب درآمد در منزل یا کسب درآمدهای میلیونی مخاطبان خود را فریب می دهند و به این طریق قربانیان خود را از بین افراد ساده لوح و خوش باور پیدا می کنند؛ بنابراین به این آگهی ها توجه داشته باشید و سعی کنید با دیدگاه دیرباوری به این آگهی ها بنگرید؛ زیرا کمی احتیاط کافی است تا این کلاه برداران را شناسایی و از آن ها دوری کنید.

سخن پایانی

در این مقاله به توضیح مصادیق جرائم سایبری در حوزه کریپتوکارنسی از قبیل فیشینگ و پول شویی پرداختیم و به شما آموختیم چگونه کلاه برداران با تبلیغات جذاب و ترغیب کننده سعی در یافتن افرادی برای مشارکت در جرائم خود دارند. شما با اجاره دادن حساب رمز ارز خود به این سودجویان به عنوان عوامل و شرکای جرم آنان شناخته شده و مشمول مجازات نقدی و حبس می شوید؛ بنابراین باید گوش به زنگ وعده های دروغین این افراد باشید و به هیچ عنوان اطلاعات و رمز خصوصی حساب کاربری خود را در اختیار فرد دیگر قرار ندهید.

این مطلب با هدف افزایش آگاهی شما درباره بازار رمز ارزها نوشته شده است. توصیه های فوق می تواند در پیشبرد آگاهانه اهداف در عرصه سرمایه گذاری مؤثر باشد و از خسارات بالقوه این مسیر که ممکن است گریبانگیر شما شود جلوگیری کند.

پرسش های متداول

۱- حساب اجاره ای چیست؟

حساب اجاره ای حسابی است که تمام اطلاعات آن در اختیار فرد دیگری قرار گرفته و می تواند از آن برای انجام هرکاری اعم از کارهای غیرقانونی مانند پول شویی استفاده کند.

۲- مجازات و معایب اجاره دادن حساب ارز دیجیتال چیست؟

براساس قانون افرادی که حساب خود را اجاره می دهد، به دلیل مشارکت در کلاه برداری مجرم شناخته می شوند و فرد شریک جرم تا زمان شناسایی و دستگیری کلاه برداران اصلی به زندان محکوم می شود.

ادامه مطلب
Insurance-Funds
صندوق بیمه (Insurance Funds) و نقش...

صندوق بیمه (Insurance Funds) چیست؟

اخیراً در بازار ارزهای دیجیتال، عبارت صندوق بیمه یا Insurance Fund زیاد شنیده می شود. این صندوق به بخشی از خدمات صرافی ها بدل شده است که امکان انجام معاملات اهرمی یا لوریج (Leverage) را با امنیت بیش تر فراهم کرده و نقش مؤثری در معاملات مشتقات مانند فیوچرز و مارجین، متمرکز و غیرمتمرکز ادا می کند. معامله گران حرفه ای بیش ترین سود را از صندوق های بیمه دریافت می کنند و مطمئن هستند که کل سود خود را از یک معامله دریافت خواهند کرد حتی زمان کمبود شدید نقدینگی در یک صرافی. این یک مزیت برای آن ها محسوب می شود. 

در این مقاله، قصد داریم به سازوکار و مزایای استفاده از صندوق بیمه در صنعت ارزهای دیجیتال بپردازیم. در پایان این مقاله، به سؤالاتی نظیر سازوکار صندوق های بیمه و دلیل نیاز صرافی ها به این سازوکار پاسخ خواهیم داد. پیش از هرچیز لازم است در خصوص معاملات اهرمی یا لوریج (Leverage) و مفهوم لیکوییدیشن (Liquidation) توضیحاتی ارائه کنیم.

معاملات اهرمی و لیکوییدیشن

صندوق بیمه (Insurance Funds)

به زبان ساده، این نوع معاملات امکان معامله کردن بیش از دارایی موجود را برای معامله گر فراهم می کند. سرمایه ی اولیه ی تریدر در این روش وثیقه (Collateral) نامیده می شود که می تواند مبالغی بسیار بیش تر از آن را معامله کند.

معاملات اهرم با ضریب آن ها مشخص می شود؛ مثلاً یک معامله ی اهرم چهاربرابری به معامله گر اجازه می دهد یک موقعیت لانگ یا شورت را به ارزش چهاربرابر وثیقه یا سپرده ی اولیه اش بگیرد. روی دیگر سکه ی معاملات اهرمی این است که مثلاً، اگر تریدر در موقعیت معاملاتی لانگ باشد و قیمت ارز وثیقه ی او پایین بیاید، او می تواند آن را زودتر از شرایط معمول از دست بدهد. به این اتفاق لیکویید (Liquid) شدن یا انحلال گفته می شود. در یک معامله ی اهرم در صرافی های متمرکز مانند بایننس قطعاً یک طرف معامله بازنده و طرف دیگر برنده است. به این ترتیب، می توان نتیجه گرفت که معاملات اهرمی یا لوریج، سود و زیان را تقویت می کنند.

هر صرافی برای معاملات اهرمی سقفی دارد. به عبارت دیگر، کاربر می تواند با ضریب مشخصی وارد این نوع معاملات شود. برخی صرافی ها امکان معاملات اهرم را تا صدبرابر وثیقه ی اولیه هم فراهم می کنند.

ضرورت وجود صندوق بیمه

ضرورت وجود صندوق بیمه

سه مورد مهم وجود دارد که نشان می دهد چرا Insurance Fund برای معاملات لوریج مهم است. این سه شاخص عبارتند از:

 • قیمت لیکویید یا منحل شدن (Liquidation Price): قیمتی است که تریدر در آن به ورشکست شدن نزدیک می شود.
 • قیمت ورشکستگی (Bankruptcy Price): قیمتی است که تریدر به اندازه ی وثیقه اش ضرر می کند.
 • قیمت بسته شدن (Closing Price): قیمتی است که در آن، موقعیت تریدر بسته می شود. در یک بازار لیکویید با نقدینگی بالا، این عدد برابر با عدد لیکویید شدن است اما در غیر این صورت و در یک بازار با غیرلیکویید، می تواند حتی زیر قیمت ورشکستگی هم باشد.

بازار لیکویید یا نقد به شرایطی از بازار گفته می شود که در آن خریداران و فروشندگان زیادی حضور دارند و هزینه ی تراکنش آن ها نیز پا یین است. بازار هر دارایی ممکن است در طول برهه های مختلف، لیکویید یا غیرلیکویید شود.

مثال برای درک اعداد در معامله ی اهرم

برای درک بهتر قیمت های ذکر شده در بخش قبل، به این مثال توجه کنید. فرض کنید یک تریدر به اندازه ی قیمت یک اتریوم مثلاً ۱۸۰۰ دلار در یک صرافی وثیقه می گذارد. سپس چهارقرارداد مبادله ی دائمی ETH/USD را با استفاده از معاملات لوریج می خرد. حال اگر قیمت اتریوم به ۲۵۰۰ دلار صعود کند، او به اندازه ی چهاربرابر (اختلاف قیمت اتریوم در زمان وثیقه گذاری با قیمت فعلی آن که برابر با ۲۸۰۰ هزار دلار می شود) سود می کند. از طرفی دیگر، اگر قیمت اتریوم به اندازه ی ۴۵۰ دلار سقوط کند، چهار برابر همین مقدار یعنی ۱۸۰۰ دلار و کل وثیقه اش را از دست می دهد. به این قیمت، یعنی ۱۳۵۰ دلار، قیمت ورشکستگی در این معامله می گویند.

حال در یک صرافی با بازار بسیار لیکویید یا نقد، قبل از رسیدن تریدر به موقعیت ورشکستگی، صرافی، معامله گر دیگری را برای تصاحب موقعیت تریدر در حال سقوط، پیدا کرده و آن موقعیت را با قیمت لیکوییدیشن تریدر اول به او می دهد. این قیمت معمولاً در نزدیکی قیمت ورشکستگی است و در مثال ما می تواند ۱۳۵۲ دلار یا عددی در همین حوالی باشد. با این حال، ممکن است موقعیت معاملاتی موردنظر با کمی اختلاف به تریدر دوم مثلاً در قیمت ۱۳۵۱ دلار واگذار شود. این قیمت نهایی، همان قیمت بسته شدن موقعیت معاملاتی است.

بدهکارشدن تریدر و نقش حیاتی صندوق بیمه

حال سؤال این است که اگر قیمت اتریوم به اندازه ای کاهش پیدا کند که تریدر بدهکار شود، شرایط چگونه خواهد بود؟ در مثال ما، اگر قیمت اتریوم به زیر ۱۳۵۰ دلار برسد و موقعیت معاملاتی تریدر فرضی ما بسته نشود، او بدهکار خواهد شد. در این موقعیت، مسلماً پلیس به دنبال تریدر نخواهد آمد اما تکلیف تریدری که در آن طرف معامله باید سود کند چیست؟ درواقع، اگر قیمت اتریوم به ۱۳۳۰ دلار برسد، تریدر برنده ی معامله ی اهرم باید بتواند ۸۰ دلار بیش تر سود کند. در این شرایط، Insurance Fund وظیفه ی پرداخت مابه التفاوت را بر عهده می گیرد.

صندوق بیمه از کجا تأمین می شود؟

در بازارهایی با نقدشوندگی بالا یا همان بازارهای لیکویید، موقعیت های معاملاتی معمولاً بالاتر از قیمت ورشکستگی و برابر یا پایین تر از قیمت لیکوییدشدن بسته می شوند. موقعیت تریدر، درواقع به قیمت ورشکستگی او فروخته می شود و مابه التفاوت آن را با قیمت بسته شدن صندوق بیمه بر می دارد. به عبارت دیگر، کسر قیمت ورشکستگی از قیمت بسته شدن معامله، مقداری است که به حساب Insurance Fund واریز می شود. از دیگر منابع تأمین صندوق های بیمه، کارمزدهای مبادلات یا سرمایه گذاری مستقیم صرافی ها را می توان ذکر کرد.

 تمام شدن ذخیره ی صندوق بیمه

اگر ذخیره ی صندوق بیمه تمام شود، تکلیف معامله گران برنده در معاملات اهرم چه خواهد بود؟ در بسیاری از صرافی ها مکانیسمی با عنوان مکانیسم ضرر جمعی یا Socialized Loss Mechanism وجود دارد که ضررهای تریدرها را بین همه ی برنده های معاملات اهرمی پخش می کند. به این ترتیب، معامله گرانی که سود مثبت دارند، این ضرر را به نسبت سودی که کرده اند در پایان یک session بین خود تقسیم می کنند.

این جا یک مفهوم دیگر نیز به نام اسپرد (Spread) مطرح می شود. اسپرد به اختلاف بین کم ترین سفارش فروش و بالاترین سفارش خرید گفته می شود. درواقع، این عدد در زمانی که بازار بسیار غیرلیکویید است و موقعیت تریدر زیر عدد ورشکستگی او بسته می شود، معنی بیش تری پیدا می کند. در این شرایط، اسپرد به اختلاف قیمت لیکوییدشدن تریدر و قیمتی که معامله ی او در آن بسته شده است، اطلاق می شود.

به این معنی، Insurance Fund برای همه ی معامله گرانی که لیکویید می شوند، یک هزینه است و درعوض، معامله گران هوشمندتر می توانند مطمئن باشند که در بازار پرنوسان ارزهای دیجیتال، آرامش خاطر خواهند داشت.

دیگر روش های جبران سود اضافه

برخی صرافی ها از روش جبران ضرر جمعی و نیز روش ADL کردن یا لیکوییدکردن خودکار معامله گران بازنده، استفاده می کنند. صرافی بایننس، اصلی ترین صرافی استفاده کننده از ADL است. ADL مخفف Auto-Deleveraging بوده و به معنی خارج کردن خودکار معاملات در شرایط بسیار نوسانی از اهرم است. به این ترتیب، در شرایطی که معامله گر به شدت در حال ضرردادن است، موقعیت های سودآورترین معاملات اهرم برای پوشش ضرر او کاهش می یابند؛ موقعیتی که قطعاً خوشایند تریدهای در حال سود نخواهد بود.

حتی برخی از صرافی هایی که صندوق بیمه ی کوچکی دارند، در شرایط بسیار پرنوسان، چاره ای جز ADL کردن موقعیت های پربازده ندارند. این جاست که مزیت یک صرافی با صندوق بیمه ی بزرگ مشخص می شود.

مزایا و معایب صندوق بیمه

در سیستم های ADL و جبران ضرر جمعی، موقعیت های معامله گران برنده برای جبران موقعیت معامله گران ورشکسته، منحل یا لیکویید می شود. این دوروش برای معامله گرانی که به دقت ریسک خود را کنترل می کنند و خلاصه در معامله رفتار حرفه ای تری دارند، بسیار مخرب و زیان ده است. درواقع، آن ها هیچ گاه به سودی که واقعاً استحقاقش را دارند نمی رسند. به این ترتیب، Insurance Fund می تواند پتانسیل های موقعیت های معاملاتی را برای این دسته از معامله گران به خوبی شکوفا کند.

به دلیل جدیدبودن این مفهوم، برخی از صندوق های بیمه عملکرد شفافی ندارند و گردانندگان آن ها تنها به فکر رشد صندوق بیمه ی خود هستند. مکانیسم تأمین صندوق از محل اسپرد، سبب شده است این صرافی ها کمی تهاجمی عمل کنند. به این معنی که به منظور جلوگیری از لغزش بیش ازحد قیمت، معامله را بالای قیمت لیکوییدیشن ببندند که درنتیجه، معامله گران ورشکسته بیش تر متضرر می شوند. عدم شفافیت در قانون گذاری، مشکل بسیاری از صندوق هایی است که به شیوه ای به شدت تهاجمی در منحل کردن معاملات عمل می کنند.

صرافی هایی که صندوق بیمه دارند

پلتفرم معاملات مشتقات Binance Futures یکی از سریع ترین پلتفرم ها ازنظر رشد حجم معاملاتی است. صندوق بیمه ی این پلتفرم توانسته است ذخایر خود را از ژانویه ی ۲۰۲۰  به ۱۱٫۵میلیون دلار برساند که ۱۰میلیون دلار از این مقدار، مستقیماً توسط بایننس تأمین شده است.

پلتفرم معاملات مشتقات Binance Futures

بزرگ ترین Insurance Fund متعلق به صرافی BitMEX با ارزشی بیش از ۲۸۰میلیون دلار است. این صندوق از سال ۲۰۱۹ شروع به کار کرده است. با این حال، برخی استدلال می کنند که با توجه به عدم رشد حجم معاملات بیت مکس نسبت به رشد صندوق بیمه اش، این صندوق در مدیریت و تأمین خود شفاف نیست و اهداف دیگری را دنبال می کند. یعنی ممکن است این صرافی به این صندوق، به عنوان یک دارایی برای کسب سود بیش تر از معاملات نگاه کند.

صرافی OKex که یک انحلال ۵۰۰میلیون دلاری را در کارنامه ی خود دارد، صندوق Insurance Fund خود را از سال ۲۰۱۹ راه اندازی کرده است و در حال حاضر، ارزشی برابر با ۲۰۰۰ بیت کوین دارد. صرافی های Huobi و ByBit نیز از دیگر صرافی های معروفی هستند که این مکانیسم را ارائه می کنند.

به طور کلی، درصورتی که رشد حجم معاملات یک صرافی با رشد صندوق بیمه اش همخوانی نداشته باشد، می توان به عملکرد تهاجمی آن صرافی در انحلال زودهنگام موقعیت های معاملاتی و تنبیه بیش تر معامله گران با سود منفی، شک کرد. در این زمینه، صرافی بایننس بهترین عملکرد را دارد. از طرف دیگر، کوچک بودن بیش ازحد ذخایر یک صندوق بیمه نسبت به حجم معاملات نیز می تواند نشان دهنده ی عدم توانایی تأمین سود کامل معامله گران برنده از سوی آن صرافی باشد.

سخن پایانی

Insurance Fund یکی از مفاهیم تازه در عرصه ی معاملات مشتقات ارزهای دیجیتال است. درحالی که صرافی ها به طور سنتی از روش هایی مانند ADL کردن معاملات یا مکانیسم ضرر جمعی برای پوشش ضرر معامله گران با سود منفی استفاده می کنند، Insurance Fund راه حل عادلانه تری ارائه می دهد و آن، تأمین یک ذخیره ی پشتوانه از محل اختلاف قیمت بسته شدن معامله و قیمت ورشکستگی معامله گران لوریج با سود منفی است. البته، این صندوق از محل کارمزد تراکنش ها و گاه به طور مستقیم، توسط صرافی ها نیز تأمین می شود.

معاملات اهرمی یا لوریج معاملاتی هستند که سود و زیان معاملات را چندبرابر می کنند. در این روش معاملاتی، تنها تریدرهای هوشمندی که قادر به مدیریت ریسک های خود هستند می توانند سودهای کلان کسب کنند و از ورشکست شدن بپرهیزند. قطعاً یک طرف معامله ی لوریج، بازنده خوهد بود. در شرایطی که قیمت بسته شدن معامله از قیمت ورشکستگی بازنده کم تر باشد، سود اضافه ی معامله گر برنده که قاعدتاً نمی تواند توسط تریدر بازنده پرداخت شود، از محل Insurance Fund تأمین می شود.

صرافی هایی مانند بایننس، بای بیت، OKex و Huobi صندوق های بیمه ی بزرگی دارند. به گفته ی کارشناسان رشد، یک صندوق بیمه ی صرافی باید همواره در توازن با رشد حجم معاملاتی آن باشد؛ در غیر این صورت، احتمال انحراف یک صندوق از اهداف اصلی خود و تبدیل شدن به محلی برای کسب سود از سوی صرافی، وجود خواهد داشت.

سؤالات متداول

۱- آیا صرافی های ایرانی هم صندوق بیمه دارند؟

بله! برخی صرافی هایی که معاملات اهرم را ارائه می کنند، Insurance Fund دارند.

۲- بهترین صرافی خارجی با صندوق بیمه، برای ایرانیان کدام است؟

بسیاری از صرافی های معتبر مانند بایننس، کاربران داخل ایران را تحریم کرده اند. در این شرایط، صرافی هایی مانند Kucoin و برخی صرافی های دیگر که نیاز به احراز هویت ندارند، برای کاربران ایرانی مناسب هستند.

۳- آیا سازوکار Insurance Fund در صرافی ها فرقی دارد؟

بله! هر صرافی در جزئیاتی مانند زمان انحلال معاملات و… با هم دیگر تفاوت هایی دارند که باید با مراجعه به وب سایت صرافی از قوانین آن مطلع شد.

ادامه مطلب
post-blog-alt
فصل 4 حساب ها و صورت...

در اﻳﻦ ﺑﺨﺶ ﻫﺮ ﻳﻚ از ﺻﻮرت ﻫـﺎی ﻣﺎﻟﻰ اﺳﺎﺳﻰ ﻛﻪ ﺷﺮﻛﺖ ﻫـﺎ ﺑﺎﻳـﺪ در ﮔﺰارش ﻫﺎی ﺧﻮد ﺑﻪ ﺳﻬﺎﻣﺪاران اراﺋـﻪ دﻫﻨﺪ، ﺑﺮرﺳﻰ ﻣﻰﺷﻮد.

 1. ۴ ﺻﻮرت ﺳﻮد و زﻳﺎن ﺻﻮرت ﺳﻮد و زﻳﺎن، ﺟﺰﺋﻴﺎت ﺳﻮد و زﻳﺎن ﺷﺮﻛﺖ را در ﻳﻚ دوره ﺗﺠﺎری ﻣﻌﻴﻦ ﻣﺜﻼً ۶ ﻣﺎﻫﻪ ﻳﺎ ﻳﻚ ﺳﺎﻟﻪ اراﺋﻪ ﻣﻰ دﻫﺪ. ﺻﻮرت ﺳﻮد و زﻳﺎن، ارزش ﻓﺮوش اﻳﺠﺎد ﺷﺪه ﺗﻮﺳﻂ ﺳﺎزﻣﺎن و ﺑﻬـﺎی ﺗﻤﺎم ﺷﺪه اﻳﻦ ﻓﺮوش ﻫﺎ را ﻧﺸﺎن ﻣﻰ دﻫﺪ و ﺑﺪﻳﻦ ﺗﺮﺗﻴﺐ ﻣﺸﺨﺺ ﻣﻰ ﻛﻨﺪ ﻛﻪ ﺑﺮای ﺳﻮد و زﻳﺎن آن دوره ﻣﺎﻟﻰ ﭼﻪ ﭘﻴﺶ آﻣﺪه اﺳﺖ.
 2.  ﺗﺮازﻧﺎﻣﻪ ﺗﺮازﻧﺎﻣﻪ اﻧﻌﻜﺎﺳﻰ از وﺿﻌﻴﺖ ﻣﺎﻟﻰ ﺷﺮﻛﺖ در ﻳﻚ ﻣﻘﻄﻊ زﻣﺎﻧﻰ ﺧﺎص اﺳـﺖ. ﺗـﺮاز ﻧﺎﻣـﻪ از دو ﺑﺨﺶ ﺗﺸﻜﻴﻞ ﻣﻰﺷﻮد: ﻟﻴﺴﺘﻰ از داراﻳﻰ ﻫﺎی ﺷﺮﻛﺖ و ﺧﻼﺻﻪای از ﺑﺪﻫﻰﻫﺎ و ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ آن.
 3. ﺻﻮرت ﺟﺮﻳﺎن وﺟﻮه ﻧﻘﺪ ﺻﻮرت ﺟﺮﻳﺎن وﺟﻮه ﻧﻘﺪ، درﻳﺎﻓﺖ ﻫﺎ و ﭘﺮداﺧﺖ ﻫﺎی ﻧﻘﺪی واﻗﻌﻰ را ﻃﻰ ﻳﻚ دوره زﻣﺎﻧﻰ ﺧﺎص ﻣﺜﻼً ﻳﻚ ﺳﺎل ﺑﻴﺎن ﻣﻰ ﻛﻨﺪ و ﻧﺸﺎن ﻣﻰ دﻫﺪ ﻛﻪ ﭼﮕﻮﻧـﻪ ﺟﺮﻳـﺎن وﺟـﻮه ﻧﻘـﺪ، ﻣﺎﻧـﺪه ﻧﻘـﺪی دورهﻫﺎی ﺧﺎص را ﺗﻐﻴﻴﺮ داده اﺳﺖ.
 4. ﻳﺎدداﺷﺖﻫﺎی ﺗﻮﺿﻴﺤﻰ ﻳﺎدداﺷﺖ ﻫﺎی ﺗﻮﺿﻴﺤﻰ، ﺟﺰﺋﻴﺎت ﺑﻴﺶﺗﺮی را از اﻗﻼم ﻣﺨﺘﻠﻔﻰ ﻛﻪ در ﺻـﻮرت ﺳـﻮد و زﻳـﺎن، ﺗﺮازﻧﺎﻣﻪ و ﺻﻮرت ﺟﺮﻳﺎن وﺟﻮه ﻧﻘﺪ ﭘﺪﻳﺪار ﺷﺪه اﺳﺖ، اراﺋﻪ ﻣﻰدﻫﺪ و ﻧﻴﺰ روﻳﻪﻫﺎی ﺣﺴﺎﺑﺪاری اﺗﺨﺎذ ﺷﺪه ﺗﻮﺳﻂ ﺷﺮﻛﺖ را ﺑﻴﺎن ﻣﻰﻛﻨﺪ.
 5. ﮔﺰارش ﺗﻐﻴﻴﺮات ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﺠﺎری اﮔﺮ ﺷﺮﻛﺖ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﺠﺎری را ﺗﻐﻴﻴﺮ داده ﻳﺎ ﻣﺘﻮﻗﻒ ﻛﺮده ﻳﺎ ﺑﻌﻀﻰ ﺷﺮاﻳﻂ ﻏﻴﺮ ﻣﻌﻤﻮل دﻳﮕـﺮ را ﺗﺠﺮﺑﻪ ﻛﺮده ﺑﺎﺷﺪ، اﻳﻦ اﻣﺮ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﻪ روﺷﻨﻰ ﻣﺸﺨﺺ ﺷﻮد.
 6. اﻇﻬﺎر ﻧﻈﺮ ﺣﺴﺎﺑﺮس ﺣﺴﺎﺑﺮس ﺑﺎﻳﺪ در ﮔﺰارش ﺷﺮﻛﺖ، اﻇﻬﺎر ﻧﻈﺮ ﺧﻮد را در ﻣﻮرد اﻳﻦ ﻛﻪ ﺣﺴﺎب ﻫﺎ ﺗﺼﻮﻳﺮ ﻣﻄﻠﻮب و ﻣﻨﺼﻔﺎﻧﻪای از وﺿﻌﻴﺖ اﻣﻮر ﺷﺮﻛﺖ اراﺋﻪ ﻣﻰدﻫﺪ، ﺑﻴﺎن ﻛﻨﺪ.

ﺧﻼﺻﻪ ﺻﻮرت ﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ

ﺻﻮرت ﺳﻮد و زﻳﺎن

ﺻﻮرت ﺳﻮد و زﻳﺎن، ﭼﮕﻮﻧﮕﻰ ﻣﺤﺎﺳﺒﻪ ﺳﻮد و زﻳﺎن ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ را ﺑﻪ ﺻﻮرت ﺟﺰء ﺑﻪ ﺟﺰء ﻧﺸﺎن ﻣﻰدﻫﺪ.

ﺻﻮرت ﺳﻮد و زﻳﺎن را ﻣﻰﺗﻮان ﺑﻪ ﭼﻬﺎر ﺷﻜﻞ ﻣﺨﺘﻠﻒ اراﺋﻪ ﻧﻤﻮد ﻛﻪ در اﻳﻦ ﻛﺘﺎب ﻣﺎ ﺑﻪ ﻣﻌﻤﻮلﺗﺮﻳﻦ ﺷﻜﻞ آن ﻣﻰﭘﺮدازﻳﻢ. ﺳﻮد ﻳﺎ زﻳﺎن ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ در ﻧﺘﻴﺠﻪ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻫﺎی ﺷﺮﻛﺖ در زﻣﻴﻨﻪ ﺳﺎﺧﺖ اﻗﻼم ﻗﺎﺑﻞ ﻓﺮوش، اراﺋﻪ ﺧﺪﻣﺎت و ﻳﺎ ﺧﺮﻳﺪ اﻗﻼم و ﺳـﭙﺲ ﻓﺮوش آن ﻫﺎ ﺑﻪ ﻗﻴﻤﺖ ﺑﺎﻻﺗﺮ ﺑﻪ وﺟﻮد ﻣﻰآﻳﺪ. ﺑﺮای ﻣﺤﺎﺳﺒﻪ ﺳﻮد ﺑﺎﻳﺪ ﺑﻬﺎی ﺗﻤﺎم ﺷﺪه ﻓﺮوش و ﻫﺰﻳﻨﻪﻫﺎی اداره ﻓﻌﺎﻟﻴـﺖ ﺗﺠـﺎری را از ارزش ﻓﺮوش ﻛﺴﺮ ﻧﻤﻮد.

ﺟﺪول زﻳﺮ ﺻﻮرت ﺳﻮد و زﻳﺎن ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ را ﺑﺮای ﺳﺎل ﻣﻨﺘﻬﻰ ﺑﻪ ۲۹ اﺳﻔﻨﺪ ﺳﺎل ۱۳۸۵ ﻧﺸﺎن ﻣﻰدﻫﺪ. (ﻗﺎﺑﻞ ذﻛﺮ اﺳﺖ ﻛﻪ اﻗﻼم ﻣﻨﻔﻰ داﺧﻞ ﭘﺮاﻧﺘﺰ ﻧﺸﺎن داده ﺷﺪه اﻧﺪ).

ﺑﺨﺶ ﺑﺎﻻﻳﻰ ﺻﻮرت ﺳﻮد و زﻳﺎن ﭼﮕﻮﻧﮕﻰ ﺑﻪ وﺟﻮد آﻣﺪن ﺳﻮد را ﻧﺸﺎن ﻣﻰدﻫﺪ:

ﻓﺮوش ﻳﻌﻨﻰ ارزش اﻓﺰوده ﻳﺎ درآﻣﺪ اﻳﺠﺎد ﺷﺪه ﺗﻮﺳﻂ ﺷﺮﻛﺖ در ﻃﻰ ﺳﺎل : ﻣﺜﻼً ﻣﺒﻠﻎ درﻳﺎﻓﺘﻰ از ﻣﺸﺘﺮﻳﺎن.

ﺑﻬﺎی ﺗﻤﺎم ﺷﺪه ﻓﺮوش ﻳﻌﻨﻰ ﻣﺨﺎرﺟﻰ ﻛﻪ ﻣﺴﺘﻘﻴﻤﺎً در اﻳﺠﺎد ﺣﺠﻢ ﻓﺮوش ﺻﺮف ﻣﻰﺷﻮد. ﺑـﻪ ﻋﻨـﻮان ﻣﺜـﺎل، ﺑﻬـﺎی ﺗﻤـﺎم ﺷـﺪه ﻓﺮوش ﺷﺎﻣﻞ ﺑﻬﺎی ﺗﻤﺎم ﺷﺪه ﻣﻮادی ﻛﻪ ﺑﺮای ﺗﻬﻴﻪ ﻣﺤﺼﻮل اﺳﺘﻔﺎده ﻣـﻰﺷـﻮد ﻳـﺎ ﺣﻘـﻮﻗﻰ ﻛـﻪ ﻣﺴـﺘﻘﻴﻤﺎً ﺑـﻪ ﻛﺎرﻛﻨـﺎن ﭘﺮداﺧـﺖ ﻣﻰﺷﻮد.

ﺳﻮد ﻧﺎﺧﺎﻟﺺ از ﻃﺮﻳﻖ ﻛﺴﺮ ارزش ﺑﻬﺎی ﺗﻤﺎم ﺷﺪه ﻓﺮوش از ارزش ﻓﺮوش ﻣﺤﺎﺳﺒﻪ ﻣﻰﺷﻮد.

میلیون ریال=(۱۲۷/۸=۱۹۶/۸-۳۲۴/۶)

ﻫﺰﻳﻨﻪ ﻫﺎ ﺑﺎﻳﺪ از ﺳﻮد ﻧﺎﺧﺎﻟﺺ ﻛﺴﺮ ﺷﻮد ﺗﺎ ﺳﻮد ﻋﻤﻠﻴﺎﺗﻰ ﺑﻪ دﺳﺖ آﻳﺪ. در ﻧﻤﻮﻧﻪ ﻫﺘﻞﻫﺎ، ﻫﺰﻳﻨﻪﻫﺎ و ﻣﺨـﺎرج اداری ﺟﻬـﺖ اداره ﻓﻌﺎﻟﻴـﺖ ﻫﺘﻞ ﻫﺴﺘﻨﺪ. اﻳﻦ ﻣﺨﺎرج ﺳﺮﺑﺎر را ﻧﻤﻰ ﺗﻮان ﻣﺴﺘﻘﻴﻤﺎً ﺑﻪ ﻓﺮوش ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﺠﺎری ﻣﺮﺑﻮط ﺳﺎﺧﺖ. ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻣﺜﺎل ﺣﻘﻮق ﻣﺪﻳﺮان ارﺷـﺪ ﺑﺎﻳـﺪ ﺑﺪون در ﻧﻈﺮﮔﺮﻓﺘﻦ ﻣﻴﺰان اﺷﺘﻐﺎل ﻫﺘﻞﻫﺎ ﭘﺮداﺧﺖ ﺷﻮد.

ﺑﺨﺶ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﺗﺮ ﻧﺸﺎن ﻣﻰ دﻫﺪ ﻛﻪ ﭼﮕﻮﻧﻪ ﺳﻮد، ﺑﻴﻦ ﻣﺎﻟﻴﺎت ﺷﺮﻛﺘﻰ ﭘﺮداﺧﺖ ﺷﺪه، ﺳـﻮد ﺗﻘﺴـﻴﻤﻰ ﺑـﻪ ﺳـﻬﺎﻣﺪاران و اﺳـﺘﻔﺎده ﺳـﻮد در ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﺠﺎری ﺗﺴﻬﻴﻢ ﻣﻰ ﮔﺮدد. ﺳﻮدﻫﺎی اﻧﺒﺎﺷﺘﻪ در ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﺠﺎری ﺑﺎ داراﻳﻰ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﺠﺎری ﺟﻤﻊ ﻣﻰﺷﻮد و ﺑﺮای رﺷﺪ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﺠﺎری ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده ﻗﺮار ﻣﻰ ﮔﻴﺮد. ﻣﺜﻼً ﺑﺮای ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاری در واﺣﺪﻫﺎی ﺗﺠـﺎری ﻳـﺎ ﺧﺮﻳـﺪ ﺳـﺎﻳﺮ واﺣـﺪﻫﺎی ﺗﺠـﺎری، ﺧﺮﻳـﺪ ﻣﺎﺷـﻴﻦ آﻻت و ﺗﺠﻬﻴﺰات و…..

ﻳﺎدداﺷﺖ ﻫﺎی ﺗﻮﺿﻴﺤﻰ، اﻳﻦ ﺑﺨﺶ ﺷﺎﻣﻞ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪای از ﻳﺎدداﺷﺖﻫﺎﻳﻰ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺟﺰﺋﻴﺎت ﺑﻴﺸﺘﺮ را اراﺋﻪ ﻣﻰدﻫﺪ و ﻣﻰﺗﻮاﻧﺪ در ﺑﺨـﺶ ﺟﺪاﮔﺎﻧﻪای از ﮔﺰارش ﺷﺮﻛﺖ ﻳﺎﻓﺖ ﺷﻮد.

زیان

ﺑﻌﻀﻰ ازﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻫﺎی ﺗﺠﺎری در ﺳﺎل ﻫﻴﭻ ﺳﻮدی اﻳﺠﺎد ﻧﻤﻰﻛﻨﺪ و اﻳﻦ ﻣﻮﺿﻮع ﺑﻪ ﻋﻨـﻮان زﻳـﺎن در ﺻﻮرت ﺳﻮد و زﻳﺎن اراﺋﻪ ﻣﻰﺷﻮد. ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻣﺜﺎل ﺗﻌﺪادی از ﺑﺎﺷﮕﺎه ﻫﺎﻳﻰ ﻣﻌـﺮوف ﻓﻮﺗﺒـﺎل، ﮔـﺎﻫﻰ زﻳﺎن ﮔﺰارش ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ.

ـﻪ ﻋﻨـﻮان ﻣﺜـﺎل ﮔﺰﻳـﺪهای از ﺻـﻮرت ﺳـﻮد و زﻳـﺎن ﺑﺎﺷـﮕﺎه ﻓﻮﺗﺒـﺎل ﻟﺴﺘﺮﺳـﻴﺘﻰ ﺑـﺮای ﺳـﺎل ﻣـﺎﻟﻰ ﻣﻨﺘﻬـﻰ ﺑـﻪ ۳۱ ﺟـﻮﻻی ۲۰۰۰ (ﻣﺒﺎﻟﻎ ﺑﻪ ۱۰۰۰ ﭘﻮﻧﺪ):

ﺑﺎﺷﮕﺎهﻫﺎی ﻣﻄﺮح ﻓﻮﺗﺒﺎل، ﺳﻮدآوری ﻣﻌﻤﻮل و ﻣﻨﻈﻢ را ﻣﺸﻜﻞ ﻣﻰ ﺑﻴﻨﻨﺪ ﭼﺮا ﻛﻪ ﺑﻬﺎی ﺗﻤﺎمﺷﺪه ﺣﻘﻮق ﺑﺎزﻳﻜﻨﺎن (ﻋﻨﺼﺮ اﺻﻠﻰ ﺑﻬﺎی ﺗﻤﺎم ﺷﺪه ﻓﺮوش) ﺑﺴﻴﺎر ﺑﺎﻻﺳﺖ. ﺑﺎزده ﻳﻚ ﺑﺎﺷﮕﺎه ﻓﻮﺗﺒﺎل ﻟﻴﮓ ﺑﺮﺗﺮ ﻋﻤﺪﺗﺎً از ﻓﺮوش ﺑﻠﻴﻂ ﻫﺎی ﻓﺼﻠﻰ ﻳﺎ ﺳﺎﻳﺮ ﺑﻠﻴﻂ ﻫﺎ، ﺣﻖ ﭘﺨﺶ ﺗﻠﻮﻳﺰﻳﻮﻧﻰ، ﻣﻌﺎﻣﻼت ﭘﺸﺘﻴﺒﺎﻧﻰ و ﻓﺮوش ﻛﺎﻻﺳﺖ. ﺑﺎﺷﮕﺎهﻫﺎﻳﻰ ﻛﻪ ﺑﺮای ﺣﻔﻆ ﻣﻮﻗﻌﻴﺖ ﺧﻮد در ﺟﺪول ﻟﻴﮓ ﺑﺮﺗﺮ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪرﻳﺰی ﻣﻰ ﻛﻨﻨﺪ از ﺣﻘﻮق ﺗﻠﻮﻳﺰﻳﻮن ﺑﺴﻴﺎر ﺑﻬﺮه ﻣﻨﺪ ﻣﻰ ﺷﻮﻧﺪ. ﺑﺎ اﻳﻦ ﺣﺎل زﻣﺎﻧﻰ ﻛﻪ ﻳﻚ ﺑﺎﺷﮕﺎه ﺳﻘﻮط ﻣﻰﻛﻨﺪ اﻳﻦ ﻣﻨﺒﻊ درآﻣﺪ، ﻛﺎﻫﺶ ﺑﺴﻴﺎر زﻳﺎدی ﭘﻴﺪا ﻣﻰﻛﻨﺪ و در ﻧﺘﻴﺠﻪ ﺑﺎﺷﮕﺎهﻫﺎﻳﻰ ﻛﻪ از ﻟﻴﮓ ﺑﺮﺗﺮ ﺑﻪ ﻟﻴﮓ دﺳﺘﻪ اول ﺗﻨﺰّل ﭘﻴﺪا ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ ﺑﺎزدهﺷﺎن ﺑﻪ ﺷﺪت ﻛﺎﻫﺶ ﻣﻰ ﻳﺎﺑﺪ و اﻳﻦ در ﺣﺎﻟﻰ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﻬﺎی ﺗﻤﺎم ﺷﺪه ﻓﺮوش (ﻛﻪ ﺑﺨﺶ زﻳﺎدی از آن ﺣﻘﻮق ﺑﺎزﻳﻜﻨﺎن اﺳﺖ) ﺑﺎﻻ ﻣﻰﻣﺎﻧﺪ و اﻳﻦ اﻣﺮ زﻳﺎن ﺑﺎﻻﻳﻰ ﺑﺮای ﺑﺎﺷﮕﺎه ﺑﻪ وﺟﻮد ﻣﻰآورد.

ترازنامه

اﮔﺮ از ﺷـﻤﺎ ﭘﺮﺳـﻴﺪه ﺷـﻮد ﻛـﻪ “ارزش ﺛـﺮوت ﺷﺨﺼﻰ ﺷﻤﺎ در اﻳﻦ ﻟﺤﻈﻪ زﻣﺎﻧﻰ ﭼﻘﺪر اﺳﺖ؟”، ﭘﺎﺳﺦ ﻣﻨﺎﺳﺐ اﻳﻨﺴﺖ:

“ارزش آن ﭼﻴﺰﻫﺎﻳﻰ ﻛـﻪ ﺷﻤﺎ دارﻳﺪ و ﭘﻮﻟﻰ ﻛﻪ ﻃﻠﺐﻛﺎر ﻫﺴﺘﻴﺪ ﻣﻨﻬـﺎی آن ﭼﻪ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺳﺎﻳﺮ ﻣﺮدم ﺑﺪﻫﻜﺎرﻳﺪ”. اﻳـﻦ در ﻣـﻮرد ﺷﺮﻛﺖ ﻫﻢ ﺻﺪق ﻣﻰﻛﻨﺪ.

ﺑﺮای درک وﺿﻌﻴﺖ ﻣﺎﻟﻰ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﺠﺎری، ﻻزم اﺳﺖ ﻛﻪ ارزش ﺑﺨﺶﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ را در ﻣﻘﻄﻊ زﻣﺎﻧﻰ ﺧﺎص ﺛﺎﺑﺖ ﻧﮕﻪ دارﻳـﻢ. اﻳـﻦ ارزشﻫـﺎ ﺑﺮای ﺗﻬﻴﻪ ﺗﺮازﻧﺎﻣﻪ اﺳﺘﻔﺎده ﻣﻰﺷﻮﻧﺪ. ﺗﺮازﻧﺎﻣﻪ راﺑﻄﻪ ﺑﻴﻦ داراﻳﻰﻫﺎ (آنﭼﻪ ﻛﻪ واﺣـﺪ ﺗﺠـﺎری ﻣﺎﻟـﻚ ﻳـﺎ ﻃﻠـﺐﻛـﺎر اﺳـﺖ) و ﺑـﺪﻫﻰﻫـﺎی واﺣﺪﻫﺎی ﺗﺠﺎری (آنﭼﻪ ﻛﻪ واﺣﺪ ﺗﺠﺎری ﺑﺪﻫﻜﺎر اﺳﺖ) را ﻧﺸﺎن ﻣﻰدﻫﺪ. زﻣﺎﻧﻰ ﻛﻪ ﺑﺪﻫﻰﻫﺎ را از داراﻳﻰﻫﺎ ﻛﺴﺮ ﻛﻨﻴﻢ، رﻗـﻢ ﺑـﻪ دﺳـﺖ آﻣﺪه رﻗﻢ ﺧﺎﻟﺺ داراﻳﻰﻫﺎ اﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﺸﺎن ﻣﻰدﻫﺪ ﻳﻚ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﺠﺎری در ﻣﻘﻄﻌﻰ از زﻣﺎن، ﭼﻘﺪر ارزش دارد.

ارزش ﺧﺎﻟﺺ داراﻳﻰﻫﺎ، ﻫﻤﺎن ارزش ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﺳﻬﺎﻣﺪاران اﺳﺖ، زﻳﺮا ﺳﻬﺎﻣﺪاران ﻣﺎﻟـﻚ واﺣـﺪ ﺗﺠـﺎری ﻫﺴـﺘﻨﺪ. اﮔـﺮ ﺷـﻤﺎ از ﺳﻬﺎﻣﺪاران ﺑﭙﺮﺳﻴﺪ ﻛﻪ در اﻳﻦ ﻣﻘﻄﻊ زﻣﺎﻧﻰ ﺷﺮﻛﺖ ﺷﻤﺎ ﭼﻘﺪر ارزش دارد؟ آنﻫﺎ ﭘﺎﺳﺦ ﺧﻮاﻫﻨﺪ داد ﻛﻪ “ﺑﻪ اﻧﺪازه ارزش ﺧﺎﻟﺺ داراﻳﻰﻫﺎ”.

ﺗﺮازﻧﺎﻣﻪ ﺑﻪ ﻃﻮر ﺧﻼﺻﻪ ﻧﺸﺎن ﻣﻰدﻫﺪ ﻛﻪ:

ﺑﺪﻫﻰﻫﺎ – داراﻳﻰﻫﺎ = ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ واﺣﺪ ﺗﺠﺎری

از آن ﺟﺎﻳﻰ ﻛﻪ اﻳﻦ ﻳﻚ ﻣﻌﺎدﻟﻪ اﺳﺖ ﻣﻰﺗﻮان آن را ﺑﻪ ﺻﻮرت زﻳﺮ ﻧﻴﺰ ﻣﺮﺗﺐ ﻛﺮد:

ﺑﺪﻫﻰ ﻫﺎ + ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ = داراﻳﻰﻫﺎ

ﺳﺎﺧﺘﺎر ﺗﺮازﻧﺎﻣﻪ

ﻧﻤﻮﻧﻪ ﺑﺎﻻ، ﺳﺎﺧﺘﺎر اﺻﻠﻰ ﺗﺮازﻧﺎﻣﻪ را ﻧﺸﺎن ﻣﻰدﻫﺪ. ﺳﺮ ﻓﺼﻞ ﺣﺴﺎب ﻫﺎ اﻏﻠﺐ ﻣﺘﺸﻜﻞ از ﻣﺎﻧﺪه ﭼﻨﺪ ﺣﺴﺎب اﺳﺖ. ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻣﺜﺎل، ﻃﻠـﺐ ﺑﺴﺘﺎﻧﻜﺎران در ﻳﻚ ﺳﺎل ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ ﺷﺎﻣﻞ ارﻗﺎﻣﻰ در ﻣﻮرد اﻋﺘﺒﺎر ﺗﺠﺎری، اﺿﺎﻓﻪ ﺑﺮداﺷﺖﻫﺎی ﺑﺎﻧﻜﻰ و ﺳـﺎﻳﺮ ﺑﺴـﺘﺎﻧﻜﺎران ﻣﺜـﻞ ﺑـﺪﻫﻰ ﻣﺎﻟﻴﺎﺗﻰ ﺑﻪ ﻧﻤﺎﻳﻨﺪﮔﻰ دوﻟﺘﻰ ﺑﺎﺷﺪ. در ﮔﺰارش ﻫﺎی ﻣﻨﺘﺸﺮ ﺷﺪه، ﺗﺮازﻧﺎﻣﻪ ﺷﺎﻣﻞ ارﻗﺎم ﻣﻘﺎﻳﺴﻪای ﺳﺎل ﻗﺒـﻞ و ﻳﺎدداﺷـﺖﻫـﺎی ﺗﻮﺿـﻴﺤﻰ ﺑﺮای ﺷﺮح ﺗﻚ ﺗﻚ ﻣﺎﻧﺪه ﺣﺴﺎبﻫﺎ اﺳﺖ.

ﺳﺎﺧﺘﺎر ﺗﺮازﻧﺎﻣﻪ

ﺗﺮازﻧﺎﻣﻪ ﮔﺮوﻫﻰ ﺑﺮای ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ ﻓﺮﺿﻰ ﺑﺮای ﺳﺎل ﻣﺎﻟﻰ ﻣﻨﺘﻬﻰ ﺑﻪ ۲۹ اﺳﻔﻨﺪ (۱۳۸۵ﻣﻴﻠﻴﻮن رﻳﺎل)

ﻫﺮ ﻳﻚ از ﺑﺨﺶﻫﺎی ﺗﺮازﻧﺎﻣﻪ را ﺑﻪ ﻧﻮﺑﺖ ﻧﮕﺎه ﻣﻰﻛﻨﻴﻢ:

۱- داراﻳﻰ ﻫﺎی ﺛﺎﺑﺖ

ﮔﺰﻳﺪهای از ﺗﺮازﻧﺎﻣﻪ ﺷﺮﻛﺖ ﻓﺮﺿﻰ ﺑﺮای ﺳﺎل ﻣﺎﻟﻰ ﻣﻨﺘﻬﻰ ﺑﻪ ۲۹ اﺳﻔﻨﺪ ۱۳۸۵

متخصص مالی می گوید: “باید این را بدانید”

ﺳﻪ ﻧﻮع اﺻﻠﻰ از داراﻳﻰﻫﺎی ﺟﺎری وﺟــﻮددارﻧــﺪ: ﻣﻮﺟــﻮدی اﻧﺒــﺎر، ﻣﻄﺎﻟﺒﺎت و وﺟﻪ ﻧﻘﺪ.اﻳﻦ ﺳـﻪ ﻧـﻮع داراﻳﻰ ﺑﻪ ﺗﺮﺗﻴﺒﻰ در ﺗﺮازﻧﺎﻣﻪ ﻇﺎﻫﺮ ﻣﻰﺷﻮﻧﺪ ﻛﻪ داراﻳـﻰ ﺑـﺎ ﻛﻤﺘـﺮﻳﻦ ﻧﻘﺪﻳﻨﮕﻰ در اﺑﺘﺪا ﻗﺮار ﮔﻴﺮد.

ﺷﺮﻛﺖ ﻓﺮﺿﻰ، ﻳﻚ ﭘﻴﺸﺮو در ﺑﺎزار رو ﺑﻪ رﺷﺪ ﺗﺤﻮﻳﻞ ﭘﻴﺘﺰا در ﻛﺸﻮر اﺳﺖ. اﻓﺘﺨﺎر اﻳﻦ ﺷﺮﻛﺖ ﺳﻴﺴﺘﻤﻰ اﺳﺖ ﻛﻪ ﻣﺘﺸﻜﻞ از ﺳـﻪ ﻋﺎﻣـﻞ اﺳﺖ: ﻣﺤﺼﻮل، ﺧﺪﻣﺎت و وﺟﻬﻪ ﻋﻤﻮﻣﻰ.

داراﻳﻰﻫﺎی ﺛﺎﺑﺖ “اﺑﺰارﻣﻌﺎﻣﻠﻪ” ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﻳﻚ واﺣﺪ ﺗﺠﺎری را ﻗﺎدر ﻣﻰﺳﺎزد ﺗﺎ درآﻣﺪ اﻳﺠﺎد ﻛﻨﺪ و ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ روزﻣﺮه داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷـﺪ. اﻳـﻦ داراﻳﻰﻫﺎ را ﺑﺮای ﻓﺮوش ﻣﺠﺪد ﺑﻪ ﻣﺸﺘﺮی، ﺧﺮﻳﺪاری ﻧﻤﻰﻛﻨﻨﺪ.

داراﻳﻰﻫﺎی ﻧﺎﻣﺸﻬﻮد اﻗﻼم ﻏﻴﺮ ﻓﻴﺰﻳﻜﻰ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﺛﺮوت واﺣﺪ ﺗﺠﺎری را اﻓﺰاﻳﺶ ﻣـﻰ دﻫﻨـﺪ و در ﻣـﻮرد ﺷـﺮﻛﺖ ﻓﺮﺿـﻰ ﺷـﺎﻣﻞ ﻧـﺎم ﺗﺠﺎری و وﺟﻬﻪ ﻋﻤﻮﻣﻰ ﻣﺜﺒﺖ ﺷﺮﻛﺖ اﺳﺖ اﻳﻦﻫﺎ داراﻳﻰﻫﺎی واﻗﻌـﻰ ﻫﺴـﺘﻨﺪ ﻛـﻪ ﺑـﻪ ﺷـﺮﻛﺖ و ﻓـﺮاﻫﻢ ﻧﻤـﻮدن ﻣﺴـﺘﻤﺮ ﺛـﺮوت ﻛﻤـﻚ ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ.

داراﻳﻰﻫﺎی ﻣﺸﻬﻮد اﻗﻼم ﻓﻴﺰﻳﻜﻰ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﺗﻮﺳﻂ ﺷـﺮﻛﺖ ﻣـﻮرد اﺳـﺘﻔﺎده ﻗـﺮار ﻣـﻰﮔﻴﺮﻧـﺪ، از ﺟﻤﻠـﻪ ارزش ﺳـﺎﺧﺘﻤﺎن و ﻣﺤﻮﻃـﻪ، ﻣﺎﺷﻴﻦآﻻت و ﺗﺠﻬﻴﺰات ﺳﺎﺧﺖ ﭘﻴﺘﺰا و ﻣﺎﻧﻨﺪ آن.

ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاریﻫﺎ ﺑﻪ داﺷﺘﻦ ﺳﻬﺎم در ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی دﻳﮕﺮ ﮔﻔﺘﻪ ﻣﻰﺷﻮد و در ﻣﻮرد ﺷﺮﻛﺖ ﻓﺮﺿﻰ ﺷﺎﻣﻞ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری در ﻣﺸـﺎرﻛﺖﻫـﺎی ﺧﺎص اﺳﺖ.

۲- دارایی های جاری

داراﻳﻰﻫﺎی ﺟﺎری داراﻳﻰﻫﺎﻳﻰ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ از ﻣﻌﺎﻣﻼت روزاﻧﻪ واﺣﺪ ﺗﺠﺎری، ﺣﺎﺻﻞ ﻣﻰﺷﻮﻧﺪ ﻳﺎ ﺑﺮای اﻧﺠـﺎم اﻳـﻦﮔﻮﻧـﻪ ﻣﻌـﺎﻣﻼت ﺿـﺮوری ﻣﻰﺑﺎﺷﻨﺪ.

در ﻋﻤﻞ، ﻫﺮ داراﻳﻰ ﻛﻪ داراﻳﻰ ﺛﺎﺑﺖ ﻧﺒﺎﺷﺪ ﻳﻚ داراﻳﻰ ﺟﺎری اﺳﺖ.

 • ﻧﻘﺪﻳﻨﮕﻰ ﻳﻌﻨﻰ ﺳﻬﻮﻟﺖ اﻣﻜﺎن ﺗﺒﺪﻳﻞ داراﻳﻰ ﺑﻪ وﺟﻪ ﻧﻘﺪ. ﻣﺴﻠﻤﺎً وﺟﻪ ﻧﻘﺪ، ﻧﻘﺪﺗﺮﻳﻦ ﻧﻮع داراﻳﻰﻫﺎﺳﺖ.
 • ﻣﻮﺟﻮدی اﻧﺒﺎر ﻣﺘﺸﻜﻞ از ﻫﺰﻳﻨﻪﻫﺎی ﺻﺮف ﺷﺪه در ﺗﻮﻟﻴﺪ ﻛﺎﻻﻫﺎ و ﻳﺎ اراﺋﻪ ﺧﺪﻣﺎت ﺑﻪ ﻣﺸﺘﺮﻳﺎن اﺳﺖ.

ﺳﻪ ﻧﻮع ﻣﻮﺟﻮدی ﺑﺮای ﻛﺎﻻی ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪه وﺟﻮد دارد:

 1. ﻣﻮاد اوﻟﻴﻪ، ﻛﺎﻻﻫﺎﻳﻰ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ در وﺿﻌﻴﺖ اوﻟﻴﻪ، از ﻋﺮﺿﻪ ﻛﻨﻨﺪﮔﺎن ﺑﻴﺮوﻧﻰ ﺧﺮﻳﺪاری ﻣـﻰﺷـﻮﻧﺪ. ﻣﺜـﻞ ذﻏـﺎل ﺳـﻨﮓ، ﻛﺎﻧﻰ ﻓﻠﺰی و ﻣﺎﻧﻨﺪ آن.
 1. ﻛﺎر در ﺟﺮﻳﺎن ﭘﻴﺸﺮﻓﺖ، ﺑﻪ ﻛﺎﻻﻫﺎی ﻧﻴﻤﻪ ﺳﺎﺧﺘﻪ اﻃﻼق ﻣﻰﮔﺮدد.
 1. ﻛﺎﻻﻫﺎی ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪه، ﺑﻪ ﻣﺤﺼﻮﻻت آﻣﺎده ﻓﺮوش ﮔﻔﺘﻪ ﻣﻰﺷﻮد.

ﺑﺪﻫﻜﺎران

در ﻣﻌﺎﻣﻼت ﺗﺠﺎری ﺑﻴﺸﺘﺮ ﻓﺮوشﻫﺎ اﻋﺘﺒﺎری (ﻧﺴﻴﻪ) اﺳﺖ و ﻋﻤﺪﺗﺎً دوره ۳۰ ﻳﺎ ۶۰ روز ﺑﻌﺪ از ﻓﺮوش را در ﺑﺮ ﻣﻰﮔﻴﺮد. ﺑﺪﻫﻜﺎران، ﻣﺸﺘﺮﻳﺎﻧﻰ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﻛﺎﻻﻫﺎ را ﺑﻪ ﺻﻮرت ﻧﺴﻴﻪ ﺧﺮﻳﺪاری ﻛﺮده اﻧﺪ.

وﺟﻪ ﻧﻘﺪ

وﺟﻪ ﻧﻘﺪ، ﻳﻚ داراﻳﻰ ﺟﺎری اﺳﺖ، زﻳﺮا ﻣﻨﺒﻌﻰ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﻪ واﺣﺪ ﺗﺠﺎری ﻛﻤﻚ ﻣﻰ ﻛﻨﺪ ﺗﺎ درﻛﻮﺗﺎه ﻣﺪت ﺑﻪ ﺗﻌﻬﺪاﺗﺶ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﻋﺮﺿﻪﻛﻨﻨﺪﮔﺎن و ﻛﺎرﻛﻨﺎن ﻋﻤﻞ ﻛﻨﺪ.

واﺣﺪﻫﺎی ﺗﺠﺎری ﺑﻪدﻟﻴﻞ ﺑﺪﻫﻰ اﻳﺠﺎد ﺷﺪه در ﮔﺬﺷﺘﻪ، ﺑﺪﻫﻜﺎر ﻫﺴﺘﻨﺪ.

ﻣﺘﺨﺼﺺ ﻣﺎﻟﻰ ﻣﻰﮔﻮﻳﺪ: ﺑﺎﻳﺪ اﻳﻦ را ﺑﺪاﻧﻴﺪ !

ﮔﺰارش ﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ، ﺑﺪﻫﻰ ﻫﺎﻳﻰ را ﻛـﻪ ﻣﻮﻋـﺪش ﺑﻴﺶ از ﻳﻚ ﺳﺎل اﺳـﺖ از ﺑـﺪﻫﻰﻫـﺎﻳﻰ ﻛـﻪ ﻣﻮﻋﺪش ﻛﻤﺘﺮ از ﻳﻚ ﺳﺎل اﺳﺖ و ﺑﺪﻫﻰﻫـﺎی ﺟﺎری ﻧﺎﻣﻴﺪه ﻣﻰﺷﻮﻧﺪ، ﺗﻔﻜﻴﻚ ﻣﻰﻛﻨﺪ.

ﺷﻤﺎ ﻣﻰ ﺗﻮاﻧﻴﺪ ارزش ﻛـﻞ داراﻳﻰﻫﺎی ﺟﺎری را ﺑﺎ ﺟﻤـﻊ ﻛﺮدن اﻗﻼم ﻣﺨﺘﻠﻔﻰ ﻛﻪ در اﻳﻨﺠﺎ ﻧﺸﺎن داده ﺷﺪه اﺳﺖ ﻣﺤﺎﺳﺒﻪ ﻛﻨﻴﺪ. ﻧﻤﻮﻧﻪای ازﺑﺨﺶ داراﻳﻰﻫﺎی ﺟﺎری درﮔﺰارش ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ ﻓﺮﺿﻰ:

ﺑﺪﻫﻰﻫﺎی ﺟﺎری ﺷﺮﻛﺖ ﻓﺮﺿﻰ ﺑﺮاﺑﺮ ﺑﺎ ۹,۸۹۹ ﻣﻴﻠﻴـﻮن رﻳﺎل ﺑﻮد. اﻳﻦ رﻗﻢ در ﺗﺮازﻧﺎﻣﻪ در ﭘﺮاﻧﺘﺰﮔﺬاﺷﺘﻪ ﻣﻰﺷﻮد ﺗﺎ ﻧﺸﺎن دﻫﺪ ﻛﻪ اﻳﻦ ﻣﺒﻠﻎ ﺑﺪﻫﻰ اﺳﺖ، ﻳﻌﻨﻰ ﻳﻚ رﻗـﻢ ﻣﻨﻔﻰ اﺳﺖ. ﺑﺪﻫﻰﻫﺎی ﺟﺎری ﺷﺎﻣﻞ ﺑﺪﻫﻰ ﺑﺎﺑﺖ اﺿـﺎﻓﻪ ﺑﺮداﺷـﺖ ﻫﺎی ﺑﺎﻧﻜﻰ، ﻣﺎﻟﻴﺎت ﭘﺮداﺧـﺖ ﻧﺸـﺪه ﺷـﺮﻛﺖ، ﻛﺎﻻﻫـﺎ و ﻣـﻮاد درﻳﺎﻓـﺖ ﺷـﺪه ﻧﺴـﻴﻪ، ﺳـﻮد ﺳﻬــﺎم ﭘﻴﺸﻨﻬﺎدی ﺑﻪ ﺳﻬﺎﻣﺪاران ﻛﻪ ﻫﻨﻮز ﭘﺮداﺧﺖ ﻧﺸﺪه و…. اﺳﺖ.

در ﺗﺮازﻧﺎﻣﻪ ﺷﺮﻛﺖ ﻓﺮﺿﻰ اﻳﻦ رﻗﻢ ﺑﻪ ﺻﻮرت زﻳﺮ ﻧﺸﺎن داده ﺷﺪه اﺳﺖ:

۳- ﺑﺪﻫﻰﻫﺎی ﺟﺎری

۴- ﺧﺎﻟﺺ داراﻳﻰ ﻫﺎی ﺟﺎری

رﻗﻤﻰ ﻛﻪ در ﺗﺮازﻧﺎﻣﻪ ﺑﺮای ﺧﺎﻟﺺ داراﻳﻰﻫـﺎی ﺟـﺎری ﮔﺬاﺷـﺘﻪ ﻣﻰﺷﻮد ﺧﻴﻠﻰ ﺑﺎ اﻫﻤﻴﺖ اﺳﺖ. ﭼﻮن ﻧﺸﺎن دﻫﻨﺪه ﺗﻮان ﺷـﺮﻛﺖ ﺑﺮای ﺑﺎزﭘﺮداﺧﺖ ﺑﺪﻫﻰ ﻫﺎﺳﺖ. ﺗﺪاوم ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻳﻌﻨﻰ ﺗﻮان ﺷﺮﻛﺖ ﺑﺮای ﭘﺮداﺧﺖ ﺑﺪﻫﻰﻫﺎی ﻛﻮﺗﺎه ﻣـﺪت ﺧـﻮد و اﻧﺠـﺎم ﻣﺨـﺎرﺟﻰ ﻣﺜﻞ ﺻﻮرتﺣﺴﺎب دﺳﺘﻤﺰد و ﺗﻮان ﺧﺮﻳـﺪ ﻣـﻮاد اوﻟﻴـﻪ. ﮔـﺎﻫﻰ اوﻗﺎت اﺻﻄﻼح ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ در ﮔﺮدش ﺑﻴﺸﺘﺮ از ﺧﺎﻟﺺ داراﻳﻰﻫـﺎی ﺟﺎری اﺳﺘﻔﺎده ﻣﻰﺷﻮد. اﻳﻦ اﺻﻄﻼح ﻣﻨﺎﺳﺒﻰ اﺳﺖ زﻳﺮا ﺑﻴـﺎﻧﮕﺮ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ای اﺳﺖ ﻛﻪ ﺷﺮﻛﺖ ﺑﺎﻳﺪ در ﻫﺮ ﻣﻘﻄﻊ زﻣـﺎﻧﻰ ﺧـﺎص ﺑـﺎ آن ﻛﺎر ﻛﻨﺪ.

۵- ﻛﻞ داراﻳﻰ ﻫﺎ ﭘﺲ از ﻛﺴﺮ ﺑﺪﻫﻰ ﻫﺎی ﺟﺎری

رﻗـﻢ ﺑﻌـﺪی ﻛـﻪ در ﺗﺮازﻧﺎﻣـﻪ ﻇـﺎﻫﺮ ﻣـﻰﺷـﻮد، ﻣﺤﺎﺳﺒﻪای از ﻛـﻞ داراﻳـﻰﻫـﺎ ﻣﻨﻬــﺎی ﺑـﺪﻫﻰﻫـﺎی ﺟـﺎری اﺳـﺖ. در ﻣـﻮرد ﺷـﺮﻛﺖ ﻓﺮﺿـﻰ، ﻣـﻰﺗﻮاﻧﻴــﻢ اﻳـﻦ اﻃﻼﻋـﺎت ﺗﺮازﻧﺎﻣـــﻪای را ﺑﻪ ﺻﻮرت زﻳﺮ ﺧﻼﺻﻪ ﻛﻨﻴﻢ:

ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ در ﮔﺮدش (ﺧﺎﻟﺺ داراﻳﻰﻫﺎی ﺟﺎری) ﺗﻨﻬﺎ از ﻃﺮﻳﻖ ﺟﺪا ﻛﺮدن ﺑﺪﻫـﻰﻫﺎی ﺟﺎری از داراﻳﻰﻫﺎی ﺟﺎری ﻣﺤﺎﺳﺒﻪ ﻣﻰﺷﻮد. ﻣﻰﺗﻮاﻧﻴﺪ ﭼﮕﻮﻧﮕﻰ اﻳﻦ ﻣﺤﺎﺳﺒﻪ را در ﻣﻮرد ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ ﻓﺮﺿﻰ ﻣﺸﺎﻫﺪه ﻛﻨﻴـﺪ:

۶- ﺧﺎﻟﺺ داراﻳﻰ ﻫﺎی واﺣﺪ ﺗﺠﺎری

ﺧﺎﻟﺺ داراﻳﻰﻫﺎی ﻳﻚ واﺣﺪ ﺗﺠﺎری، ﻧﺸﺎن دﻫﻨﺪه داراﻳﻰﻫـﺎی واﺣﺪ ﺗﺠﺎری ﻣﻨﻬﺎی ﺗﻤﺎم ﺑﺪﻫﻰﻫﺎ در ﻳﻚ ﻣﻘﻄﻊ زﻣﺎﻧﻰ ﺧـﺎص اﺳﺖ. اﻳﻦ رﻗﻢ ﻣﻌﻴﺎر ﺧﻮﺑﻰ از ارزش واﺣﺪ ﺗﺠﺎری اﺳﺖ ﻛـﻪ ﺑـﺮ ﻣﺒﻨﺎی اﻳﻦ اﺻﻞ ﻛﻪ ارزش ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ ﺑﻪ اﻧﺪازه داراﻳﻰﻫﺎی آن ﻣﻨﻬﺎی ﺑﺪﻫﻰﻫﺎی آن اﺳﺖ، ﭘﺎﻳﻪ ﮔﺬاری ﺷﺪه اﺳﺖ. ﺑـﻪ ﻣﻨﻈـﻮر ﻳﺎﻓﺘﻦ ﺧـﺎﻟﺺ داراﻳـﻰﻫـﺎ از ﻳـﻚ ﺗـﺮاز ﻧﺎﻣـﻪ، ﻛـﺎﻓﻰ اﺳـﺖ ﻣـﺎ ﺑﺪﻫﻰﻫﺎی ﺑﻠﻨﺪ ﻣﺪت را از رﻗﻢ ﻛﻞ داراﻳﻰﻫﺎ ﻣﻨﻬﺎی ﺑﺪﻫﻰﻫﺎی ﺟﺎری ﺟﺪاﻛﻨﻴﻢ.

ﺑـﺪﻫﻰﻫـﺎی ﺑﻠﻨـﺪ ﻣـﺪت ﺷﺎﻣﻞ اﻗﻼﻣﻰ از ﻗﺒﻴـﻞ وام ﺑﺎﻧﻜﻰ و اﺟـﺎره ﺑـﻪ ﺷـﺮط ﺗﻤﻠﻴــﻚ و ﻗﺮاردادﻫــﺎی اﺟﺎره اﺳﺖ.

۷- ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ و اﻧﺪوﺧﺘﻪ

ﺑﺨﺶ ﭘﺎﻳﺎﻧﻰ ﺗﺮازﻧﺎﻣﻪ، وﺟﻮه ﺳﻬﺎﻣﺪاران را ﻧﺸﺎن ﻣـﻰ دﻫـﺪ زﻳـﺮا ﺳﻬﺎﻣﺪاران ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ ﻣﺎﻟﻚ ﺧﺎﻟﺺ داراﻳﻰﻫﺎی واﺣـﺪ ﺗﺠـﺎری ﻫﺴﺘﻨﺪ. ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻣﺜﺎل، اﮔﺮ در ﭘﺎﻳﺎن ﺳﺎل، ﺧﺎﻟﺺ داراﻳﻰﻫـﺎی ﺷﺮﻛﺖ ﻓﺮﺿﻰ ﺑﻴﺶ از ﺳﺎل ﻗﺒﻞ ﺑﺎﺷﺪ، ﺳـﺮﻣﺎﻳﻪ ﺳـﻬﺎﻣﺪاران ﺑـﻪ ﻫﻤﺎن ﻣﻴﺰان اﻓﺰاﻳﺶ ﻳﺎﻓﺘﻪ اﺳﺖ.

ﻣﺘﺨﺼﺺ ﻣﺎﻟﻰ ﻣﻰﮔﻮﻳﺪ: ﺑﺎﻳﺪ اﻳﻦ را ﺑﺪاﻧﻴﺪ !

وﺟــﻮه ﺳــﺮﻣﺎﻳﻪ ﺳــﻬﺎﻣﺪاران (ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻣﺎﻟﻜـﺎن) ﺑﺎﻳـﺪ از ﻧﻈـﺮ ارزش، ﺑﺮاﺑﺮ ﺑﺎ ﺧﺎﻟﺺ داراﻳﻰ ﻫﺎی

واﺣﺪ ﺗﺠﺎری ﺑﺎﺷﺪ.

ﻣﺎ ﻣﻰﺗﻮاﻧﻴﻢ ﺗﻮازن ﺑﻴﻦ ﺧﺎﻟﺺ داراﻳـﻰﻫـﺎ و وﺟـﻮه ﺳـﻬﺎﻣﺪاران ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ای را ﺑﺎ ﻣﺜﺎﻟﻰ از ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ ﻓﺮﺿﻰ ﻧﺸﺎن دﻫﻴﻢ:

وﺟﻮه ﺳﻬﺎﻣﺪاران درﺗﺮازﻧﺎﻣﻪ ﺑـﺎ ﺗﻮﺟـﻪ ﺑـﻪ ﭼﮕـﻮﻧﮕﻰ ﺑـﻪ وﺟـﻮد آﻣﺪن آنﻫﺎ ﺑﻪ ﺷﻴﻮهﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻧﻤﺎﻳﺶ داده ﻣﻰ ﺷـﻮد. ﻣﺒـﺎﻟﻎ ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﺳﻬﻤﻰ ﻣﻨﺘﺸـﺮ ﺷـﺪه ﺑـﻪ دو ﺑﺨـﺶ ﺗﻘﺴـﻴﻢ ﻣﻰﺷﻮﻧﺪ: ارزش اﺳﻤﻰ و ﺻﺮف ﺳﻬﺎم.

ﺻﺮف ﺳﻬﺎم ﻳﻌﻨﻰ ﺗﻔﺎوت ﺑﻴﻦ ﻣﺒﻠـﻎ ﺟﻤـﻊ آوری ﺷـﺪه و ارزش اﺳﻤﻰ در زﻣﺎﻧﻰ ﻛﻪ ﺳﻬﺎم ﺟﺪﻳﺪ ﻣﻨﺘﺸﺮ ﻣﻰﺷﻮد. در ﻣﻮرد ﺷﺮﻛﺖ ﻓﺮﺿﻰ اﻳﻦ ﺑﻪ ﺻﻮرت زﻳﺮ ﻧﺸﺎن داده ﻣﻰﺷﻮد:

رﻗﻤﻰ ﻛـﻪ در ﺗﺮازﻧﺎﻣـﻪ ﺗﺤـﺖ ﺳـﺮ ﻓﺼـﻞ ﺳـﻮد و زﻳـﺎن ﻇـﺎﻫﺮ ﻣﻰﺷﻮد، ﻣﺎﻧـﺪه ﺳـﻮد (ﻳـﺎ زﻳـﺎن) اﻧﺒﺎﺷـﺘﻪ اﺳـﺖ ﻛـﻪ از ﻣﺎﻧـﺪه اﻧﺒﺎﺷﺘﻪ ﺳﺎل ﻗﺒﻞ (اﻧﺘﻘﺎل ﻳﺎﻓﺘﻪ ﺑﻪ دوره آﺗﻰ) ﺑـﻪ اﺿـﺎﻓﻪ ﻣﺎﻧـﺪه ﺳﺎل ﺟﺎری، ﺑﻪ دﺳﺖ ﻣﻰآﻳﺪ. واﺣﺪ ﺗﺠﺎری ﻣﻰﺗﻮاﻧﺪ از اﻳـﻦ ﺳـﻮدﻫﺎی اﻧﺒﺎﺷـﺘﻪ ﺑـﺮای ﺗـﺄﻣﻴﻦ وﺟﻮه، ﺑﺪون اﺳﺘﻔﺎده از ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻣﺎﻟﻰ ﺑﻴﺮون از ﺷـﺮﻛﺖ، اﺳـﺘﻔﺎده ﻛﻨﺪ.

در ﻣﻮرد ﺷﺮﻛﺖ ﻓﺮﺿﻰ، اﻳﻦ ﻣﺒﻠﻎ در ﺻﻮرت ﺳﻮد و زﻳـﺎن ﺑـﻪ ﻣﻴﺰان ۴,۵۸۹ ﻣﻴﻠﻴﻮن رﻳﺎل اﻧﺒﺎﺷـﺘﻪ ﺷـﺪه ﺑـﻮد – وﺟـﻮﻫﻰ ﻛـﻪ ﺑﺮای رﺷﺪ ﻣﺎﻟﻰ در دﺳﺘﺮس ﻫﺴﺘﻨﺪ.

ﻳﻚ واﺣﺪ ﺗﺠﺎری ﻣﺜﻞ ﺷﺮﻛﺖ ﻓﺮﺿﻰ دارای ﺳﺮﻣﺎﻳﻪای اﺳﺖ ﻛﻪ ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺎﻟﻜﺎن آن آورده ﺷﺪه اﺳﺖ. اﻳﻦ واﺣﺪ ﺗﺠﺎری، ﻫﻢﭼﻨﻴﻦ ﻣﻰﺗﻮاﻧﺪ ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از ﺳﻮدﻫﺎ ﺑﻪﻣﻨﻈﻮر ﺗﺄﻣﻴﻦ ﻣﺎﻟﻰ، ﺳﺮﻣﺎﻳﻪی ﺧﻮد را اﻓﺰاﻳﺶ دﻫﺪ.

ﺻﻮرت ﺟﺮﻳﺎن وﺟﻮه ﻧﻘﺪ

ﺟﺮﻳﺎن وﺟﻮه ﻧﻘﺪ

ﻣﺘﺨﺼﺺ ﻣﺎﻟﻰ ﻣﻰﮔﻮﻳﺪ: ” ﺑﺎﻳﺪ اﻳﻦ را ﺑﺪاﻧﻴﺪ !”

ذﻫـﻦ ﺧـﻮد را ﺑـﻴﺶ از ﺣـﺪ ﻣﺸﻐﻮل ﺟﺰﺋﻴﺎت ﺻﻮرت ﺟﺮﻳﺎن وﺟﻮه ﻧﻘﺪ ﻧﻜﻨﻴﺪ. ﻓﻘـﻂ ﻛـﺎﻓﻰ اﺳﺖ ﻛـﻪ ﻫـﺪف اﺻـﻠﻰ آن و اﻧﻮاع اﺻﻠﻰ ﺟﺮﻳﺎن وﺟﻮه ﻧﻘﺪ را ﺑﺪاﻧﻴﺪ.

ﺻﻮرت ﺟﺮﻳﺎن وﺟﻮه ﻧﻘﺪ ﻓﻘﻂ ﺟﺮﻳـﺎن ﺧﺮوﺟـﻰ و ورودی وﺟـﻪ ﻧﻘﺪ ﺑﻪ واﺣﺪ ﺗﺠﺎری را در ﻳﻚ دوره زﻣﺎﻧﻰ ﺧﺎص، ﻣﺜﻼً ۱ ﺳـﺎل ﻳﺎ ۶ ﻣﺎه، ﺑﻴﺎن ﻣﻰﻛﻨﺪ و ﻧﺸﺎن ﻣﻰدﻫﺪ ﻛﻪ اﻧـﻮاع اﺻـﻠﻰ ﺟﺮﻳـﺎن ﻧﻘـﺪ ﭼﮕﻮﻧـﻪ ﻣﺎﻧـﺪه وﺟـﻪ ﻧﻘـﺪ را در دورهﻫـﺎی ﺧـﺎص، ﺗﻐﻴﻴـﺮ داده اﻧﺪ.

ﺻﻮرت ﺟﺮﻳﺎن وﺟﻮه ﻧﻘﺪ اراﺋﻪ ﺷﺪه در اداﻣﻪ، ﺟﺮﻳﺎن وﺟﻮه ﻧﻘـﺪ ﺷﺮﻛﺖ آﻟﻔﺎ را ﺑﺮای ﺳﺎل ﻣﻨﺘﻬـﻰ ﺑـﻪ ۲۹ اﺳـﻔﻨﺪ ۱۳۸۵ ﻧﺸـﺎن ﻣﻰدﻫﺪ. ﺷﺮﻛﺖ آﻟﻔﺎ از ﻣﺠﻤﻮﻋﻪای از ﻫﺘـﻞﻫـﺎ، و رﺳـﺘﻮران ﻫـﺎ ﺗﺸﻜﻴﻞ ﻣﻰﺷﻮد.

ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ ﺻﻮرت ﺟﺮﻳﺎن وﺟﻮه ﻧﺸﺎن ﻣﻰ دﻫﺪ ﻛﻪ ﺟﺮﻳﺎن ﺧﺮوﺟﻰ ﻋـﺎدی وﺟـﻪ ﻧﻘـﺪ، ﺷـﺎﻣﻞ ﭘﺮداﺧـﺖ ﻣﺎﻟﻴـﺎت، ﭘﺮداﺧـﺖ ﺳـﻮد ﺗﻘﺴﻴﻤﻰ، ﭘﺮداﺧﺖ ﺑﺎﺑﺖ ﺧﺮﻳﺪ داراﻳﻰﻫﺎی ﺛﺎﺑﺖ ﻣﺜﻞ ﻫﺘﻞﻫـﺎ و ﻏﻴﺮه اﺳﺖ. ﺟﺮﻳﺎن ورودی وﺟﻮه ﻧﻘﺪ ﺷﺎﻣﻞ وﺟﻪ ﻧﻘـﺪ درﻳـﺎﻓﺘﻰ از ﻓﻌﺎﻟﻴﺖﻫﺎی ﻋﻤﻠﻴﺎﺗﻰ، درﻳﺎﻓﺘﻰ ﺑﺎﺑـﺖ واﮔـﺬاری داراﻳـﻰﻫـﺎی ﺛﺎﺑﺖ و ﻣﺎﻧﻨﺪ آن اﺳﺖ.

اﻧﻮاع اﺻﻠﻰ ﺟﺮﻳﺎن وﺟﻮه ﻧﻘﺪ ﻋﺒﺎرﺗﻨﺪ از:

 1. ﺧﺎﻟﺺ ﺟﺮﻳﺎن وﺟﻮه ﻧﻘﺪی ﻓﻌﺎﻟﻴﺖﻫﺎی ﻋﻤﻠﻴﺎﺗﻰ. ﻣﺘﺸﻜﻞ از درﻳﺎﻓﺖﻫـﺎ و ﭘﺮداﺧـﺖﻫـﺎی ﻧﺎﺷـﻰ از ﻓﻌﺎﻟﻴـﺖﻫـﺎی ﺗﺠﺎری ﺷﺮﻛﺖ اﺳﺖ. ﻻزم ﺑﻪ ذﻛﺮ اﺳﺖ ﻛـﻪ ﺟﺮﻳـﺎن ﻧﻘـﺪی ﻧﺎﺷـﻰ از ﻓﻌﺎﻟﻴـﺖﻫـﺎی ﻋﻤﻠﻴﺎﺗﻰ ﺑﺮای ﺷﺮﻛﺖ آﻟﻔﺎ از ۹۸۶ ﻣﻴﻠﻴﻮن رﻳﺎل در ﺳﺎل ۱۳۸۴ به ۱،۱۰۳ میلیون ریال در سال ۱۳۸۵ افزایش یافته است که نشان دهنده سطح بالاتری از فعالیت عملیاتی است.
 2. ﺑﺎزده ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری و ﺳﻮد ﭘﺮداﺧﺘﻰ ﺑﺎﺑﺖ ﺗﺄﻣﻴﻦ ﻣﺎﻟﻰ اﻳﻦ ﺟﺮﻳﺎن ﺑـﻪﻋﻨـﻮان ﺑﻬـﺮه درﻳـﺎﻓﺘﻰ ﻣﻨﻬـﺎی ﺑﻬـﺮه ﭘﺮداﺧﺘـﻰ ﻣﺤﺎﺳﺒﻪ ﻣﻰﺷﻮد. ﻻزم ﺑﻪ ذﻛـﺮ اﺳـﺖ در ﺳـﺎل ۱۳۸۴ و ۱۳۸۵ ﮔﺮوه ﺷﺮﻛﺖ آﻟﻔﺎ، ﻣﺠﺒﻮر ﺑـﻮد ﺗﺤـﺖ اﻳـﻦ ﺳـﺮ ﻓﺼـﻞ ﺑـﻴﺶ از ﻣﻴﺰان درﻳﺎﻓﺘﻰ ﭘﺮداﺧﺖ ﻛﻨﺪ (ﻣﻨﻬـﺎی ۱۴۲ ﻣﻴﻠﻴـﻮن رﻳـﺎل در ﺳﺎل ۱۳۸۵ و ﻣﻨﻬﺎی ۱۳۵ ﻣﻴﻠﻴﻮن رﻳﺎل در ﺳﺎل ۱۳۸۴)
 3. ﻣﺎﻟﻴﺎت اﻳﻦ ﻣﻮرد ﻧﺸﺎن دﻫﻨﺪه ﭘﺮداﺧﺖﻫﺎی ﻣﺎﻟﻴﺎﺗﻰ ﺷﺮﻛﺖ اﺳـﺖ ﻛـﻪ در ﻃﻮل دوره ﺣﺴﺎﺑﺪاری ﺻﻮرت ﻣﻰﮔﻴﺮد.
 4. ﻣﺨﺎرج ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ای و ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری ﻣﺎﻟﻰ ﻳﻌﻨﻰ ﻣﺒﻠﻐﻰ ﻛﻪ ﺻﺮف داراﻳﻰﻫﺎی ﺛﺎﺑـﺖ ﺷـﺪه اﺳـﺖ. ﻣﻘﺎﻳﺴـﻪ اﻳﻦ رﻗﻢ ﺑﺎ ﻫﺰﻳﻨﻪ اﺳﺘﻬﻼک در ﺻﻮرت ﺳﻮد و زﻳﺎن، ﻧﺸﺎﻧﻪﻫـﺎی ﻣﻬﻤﻰ ﺑﺮای ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔـﺬاری آﺗـﻰ اراﺋـﻪ ﻣـﻰدﻫـﺪ. اﮔـﺮ ﻫﺰﻳﻨـﻪ اﺳﺘﻬﻼک ﺑﺎ ﻫﺰﻳﻨﻪ ﺟﺎﻳﮕﺰﻳﻨﻰﻫﺎﻳﻰ ﻛﻪ ﺑﺮای ﺣﻔﻆ ﻣﺘﻮﺳﻂ ﻋﻤﺮ و ﻗﺎﺑﻠﻴﺖ ﺧﺪﻣﺎت داراﻳﻰﻫﺎی ﺛﺎﺑﺖ ﻻزم اﺳﺖ، ﺑﺮاﺑﺮ ﺷﻮد، اﻧﺠﺎم ﻫﺰﻳﻨﻪ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺑﻪ ﻧﻔﻊ ﻓﻌﺎﻟﻴـﺖ ﺗﺠـﺎری ﺧﻮاﻫـﺪ ﺑـﻮد و ﻇﺮﻓﻴـﺖ ﺳﻮدآوری آن را اﻓﺰاﻳﺶ ﻣﻰدﻫﺪ. اﻧﺠﺎم ﻫﺰﻳﻨﻪ ﻛﻤﺘﺮ، اﺛﺮ ﻣﻌﻜﻮس ﺧﻮاﻫﺪ داﺷﺖ.
 5. ﺗﺤﺼﻴﻞ ﻳﻌﻨﻰ ﻣﺒﻠﻎ ﭘﺮداﺧﺘﻰ ﺑﺮای ﺗﺤﺼـﻴﻞ داراﻳـﻰﻫـﺎی ﻏﻴـﺮ ﻧﻘـﺪی ﻫﻨﮕﺎم ﺗﺤﺼﻴﻞ ﺳﺎﻳﺮ واﺣﺪﻫﺎی ﺗﺠﺎری. اﻳﻦ ارﻗﺎم ﻧﺸﺎن دﻫﻨـﺪه ﺗﺄﻛﻴﺪ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺑﺮ ﺗﺤﺼـﻴﻞﻫـﺎ در ﺳـﺎل ۱۳۸۵ ﻧﺴـﺒﺖ ﺑـﻪ ﺳـﺎل ۱۳۸۴ اﺳﺖ.
 6. ﺳﻮد ﺗﻘﺴﻴﻤﻰ ﺳﻬﺎم ﻣﺒﺎﻟﻎ ﭘﺮداﺧﺘﻰ ﺑـﻪ ﺳـﻬﺎﻣﺪاران در ﺳـﺎل ۱۳۸۵، ۲۸۵ ﻣﻴﻠﻴـﻮن رﻳﺎل ﺑﻮده اﺳﺖ.
 7. ﺧﺎﻟﺺ ﺟﺮﻳﺎن ﻧﻘﺪی ﻧﺸﺎن دﻫﻨﺪه ﺗﻔﺎوت ﺑﻴﻦ ﺟﺮﻳﺎن ﻧﻘﺪی ورودی ﺑﻪ ﺷﺮﻛﺖ ﻋﻤﺪﺗﺎً ﻧﺎﺷﻰ از ﻓﻌﺎﻟﻴﺖﻫﺎی ﻋﻤﻠﻴﺎﺗﻰ و ﺟﺮﻳﺎن ﻧﻘـﺪی ﺧﺮوﺟـﻰ ﻣﺎﻧﻨـﺪ ﺳـﻮد ﭘﺮداﺧﺘـﻰ، ﺳـﻮد ﺗﻘﺴـﻴﻤﻰ ﺳـﻬﺎم ، ﻣﺎﻟﻴـﺎت و ﻣﺎﻧﻨﺪ آن ﻣﻰﺑﺎﺷﺪ. اﻳﻦ رﻗﻢ ﺑﺮای ﺷـﺮﻛﺖ آﻟﻔـﺎ ﺑﺮاﺑـﺮ ﺑـﺎ ۱,۷۳۲ ﻣﻴﻠﻴـﻮن رﻳﺎل اﺳﺖ.
 8. ﺗﺄﻣﻴﻦ ﻣﺎﻟﻰ ﻣﺒﺎﻟﻎ اﻳﺠﺎد ﺷﺪه از ﺳﻮی ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاران در ﺷـﺮﻛﺖ ﻳـﺎ ﻣﺒـﺎﻟﻎ ﺑﺎزﭘﺮداﺧﺖ ﺷﺪه ﺑﻪ آنﻫﺎ. ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻣﺜﺎل، ﺑﺎز ﭘﺮداﺧﺖ وام ﺑﺎﻧﻜﻰ ﻳﺎ اﻳﺠﺎد ﻣﻨﺒﻊ ﻣﺎﻟﻰ ﺗـﺎزه از ﻃﺮﻳﻖ اﻧﺘﺸﺎر ﺳﻬﺎم.

ﺻﻮرت ﺟﺮﻳﺎن وﺟﻮه ﻧﻘﺪ ﺷﺮﻛﺖ آﻟﻔﺎ

ﻳﺎدداﺷﺖ ﻫﺎی ﺗﻮﺿﻴﺤﻰ ﺻﻮرتﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ

روﻳﻪ ﻫﺎی ﺣﺴﺎﺑﺪاری

در ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ ﮔﺰارش ﺳﺎﻻﻧﻪ ﺷﺮﻛﺖ، ﺷﻤﺎ در اﺑﺘﺪا ﺑـﻪ ﮔـﺰارشﻫـﺎﻳﻰ ﻛﻪ ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺪﻳﺮان ﺗﻬﻴﻪ ﻣﻰﺷﻮد و ﺷﺎﻣﻞ ﺳﻪ ﺻﻮرت ﻣﺎﻟﻰ اﺳﺎﺳـﻰ ﺳﻮد و زﻳﺎن، ﺗﺮازﻧﺎﻣﻪ و ﺟﺮﻳﺎن وﺟﻮه ﻧﻘﺪ ﻋﻼﻗﻪﻣﻨﺪ ﻣـﻰﺷـﻮﻳﺪ. ﺑـﺎ اﻳﻦ ﺣﺎل اﺷـﺎره ﺑـﻪ ﻳﺎدداﺷـﺖ ﻫـﺎی ﺗﻮﺿـﻴﺤﻰ، ﻣﻬـﻢ اﺳـﺖ. اﻳـﻦ ﻳﺎدداﺷﺖﻫﺎ ﭘﺲ از ﺻﻮرت ﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ ﻣﻰآﻳﺪ و ﻣﻌﻤـﻮﻻً ﺑـﻪﺗﻔﺼـﻴﻞ ﺑﻴﺎن ﻣﻰ ﺷﻮد. ﻳﺎدداﺷﺖﻫـﺎی ﻣـﺬﻛﻮر ﺑـﻪ ﺷـﻤﺎرهﻫـﺎی ﻣﻨـﺪرج در ﺻﻮرتﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ ﻣﺮﺑﻮط ﻣﻰﺷﻮد.

ﺧﻮاﻧﻨﺪه ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﮔﺰارش ﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ ﺑﺎﻳﺪ ﭼﮕﻮﻧﮕﻰ ﺗﻬﻴﻪ آنﻫﺎ را ﺑﺪاﻧـﺪ. زﻣـﺎﻧﻰ ﻛـﻪ ﻳـﻚ ﺷـﺮﻛﺖ از ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ای ﻳﻜﻨﻮاﺧﺖ از روﻳﻪﻫﺎی ﺣﺴﺎﺑﺪاری اﺳﺘﻔﺎده ﻣﻰﻛﻨﺪ، ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﻳﻚ ﺳﺎل ﺑﺎ ﺳﺎل ﺑﻌﺪی و ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﺑﻴﻦ ﺷﺮﻛﺖ ﻫﺎ ﻣﻤﻜﻦ ﻣﻰﺷﻮد. ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻣﺜﺎل، ﻳﺎدداﺷﺖﻫﺎی ﮔﺰارش ﺳﺎﻻﻧﻪ و ﮔﺰارشﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ ﺑـﺮای باشگاه وﺣﺪت در ﺳﺎل ۱۳۸۵ ﺑﺎ اﻳﻦ ﻋﺒﺎرت ﺷﺮوع ﺷﺪ.

رویه های حسابداری:

ﻣﺒﻨﺎی ﺣﺴﺎﺑﺪاری ﺻﻮرتﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ ﺑﺮ ﻣﺒﻨﺎی ﺑﻬﺎی ﺗﻤﺎم ﺷﺪه ﺗﺎرﻳﺨﻰ و ﻃﺒﻖ اﺳﺘﺎﻧﺪاردﻫﺎی ﺣﺴﺎﺑﺪاری ﻗﺎﺑﻞ اﺟﺮا ﺗﻬﻴﻪ ﺷﺪه اﺳﺖ. ﻣﺒﻨﺎی ﺗﻠﻔﻴﻖ ﺻﻮرتﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ ﺑﺮ ﻣﺒﻨﺎی ﺑﻬﺎی ﺗﻤﺎم ﺷﺪه ﺗﺎرﻳﺨﻰ ﺗﻬﻴـﻪ ﻣﻰﺷﻮﻧﺪ وﺷﺎﻣﻞ ﻧﺘـﺎﻳﺞ ﻓﻌﺎﻟﻴـﺖ ﻫـﺎی ﺷـﺮﻛﺖ اﺻـﻠﻰ و واﺣﺪﻫﺎی ﺗﺠﺎری ﻓﺮﻋﻰ اﺳﺖ. ﺻﻮرتﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ ﺑﺮ ﻣﺒﻨـﺎی ﺗﺪاوم ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﻬﻴﻪ ﺷﺪه اﺳﺖ.

یادداشت های توضیحی

ﻳﺎدداﺷﺖﻫﺎی ﺗﻮﺿﻴﺤﻰ ﮔﺰارش ﺑﺎﺷﮕﺎه وﺣﺪت ﻧﺸﺎن ﻣﻰدﻫﺪ ﻛﻪ ﺷﺮﻛﺖ ﺑﻪ اﺳﺘﺎﻧﺪاردﻫﺎی ﺣﺴـﺎﺑﺪاری وﻓـﺎدار ﺑـﻮده اﺳـﺖ . ﻣﺒﻨـﺎی ﺑﻬﺎی ﺗﻤﺎم ﺷﺪه ﺗﺎرﻳﺨﻰ ﻧﺸﺎن ﻣﻰدﻫﺪ ﻛﻪ ﮔﺰارشﻫﺎ ﺑﺮ ﻣﺒﻨﺎی ﺑﻬﺎی ﺗﻤﺎم ﺷﺪه در زﻣﺎن ﺗﺤﺼﻴﻞ داراﻳﻰ ﻳـﺎ ﻣﺒﻠـﻎ ﺗﺤﻤـﻞ ﺷـﺪه در زﻣﺎن اﻳﺠﺎد ﺑﺪﻫﻰ (و ﻧﻪ ﺑﺮ ﻣﺒﻨﺎی ارزشﻫﺎی ﺑﺎﻻﺗﺮ ﻧﺎﺷﻰ از اﻓﺰاﻳﺶ ﻗﻴﻤﺖ ﺑﻪدﻟﻴﻞ ﺗﻮرم) اﺳﺖ.

 • ﻣﺒﻨـﺎی ﺗﻠﻔﻴـﻖ، ﺑـﻪ واﺣـﺪ ﺗﺠـﺎری ﻧﺸـﺎن ﻣـﻰدﻫـﺪ ﻛـﻪ ﮔﺰارش ﻫﺎ، ﻓﻌﺎﻟﻴﺖﻫﺎی ﺷﺮﻛﺖ اﺻﻠﻰ و ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی ﻓﺮﻋﻰ را درﺑﺮﻣﻰﮔﻴﺮد.
 • ﻣﺒﻨﺎی ﺗﺪاوم ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻧﺸﺎن ﻣﻰ دﻫـﺪ ﻛـﻪ ﺑﻘـﺎی ﻋﻤﻠﻴـﺎﺗﻰ ﺷﺮﻛﺖ در آﻳﻨﺪه ﻗﺎﺑﻞ ﭘـﻴﺶ ﺑﻴﻨـﻰ اداﻣـﻪ ﻣـﻰ ﻳﺎﺑـﺪ. ﺑـﺪﻳﻦ ﺗﺮﺗﻴﺐ، ﻳﺎدداﺷﺖﻫﺎ ﺑﺎ اراﺋﻪ ﺗﻮﺿﻴﺤﺎت ﻣﻔﻴﺪ ﺑـﺮای ﺧﻮاﻧﻨـﺪه اداﻣﻪ ﻣﻰ ﻳﺎﺑﺪ. ﻣﺜﻼً اﻳﻦﻛﻪ:
 • ﺣﺠﻢ ﻓﺮوش ﺑﻴﺎﻧﮕﺮ ﻛﻞ درآﻣـﺪ ﺑﺎﺳـﺘﺜﻨﺎی ﺣـﻖ اﻟﺰﺣﻤـﻪ اﻧﺘﻘﺎل و ﻣﺎﻟﻴﺎت ارزش اﻓﺰوده اﺳﺖ.
 • داراﻳـﻰﻫـﺎی ﺛﺎﺑـﺖ ﻣﺸـﻬﻮد ﺑـﻪ ﺑﻬـﺎی ﺗﻤـﺎم ﺷـﺪه اراﺋـﻪ ﻣﻰﺷﻮﻧﺪ.
 • ﺣﻖ اﻟﺰﺣﻤﻪ ﺛﺒﺖ ﻧﺎم و ﭘﺮداﺧﺖ ﺣـﻖ اﻣﺘﻴـﺎز ﻃـﻰ دوره ﻗﺮارداد ﻫﺮ ﺑﺎزﻳﻜﻦ ﺑﻪ ﺣﺴﺎب ﺳﻮد و زﻳﺎن ﻣﻨﻈﻮر ﻣﻰﺷﻮد.
 • ﺑﻴﺶﺗﺮ ﮔـﺰارش ﻫـﺎی ﺷـﺮﻛﺖ ﻳـﻚ ﺗﺠﺰﻳـﻪ و ﺗﺤﻠﻴـﻞ ﺑﺨﺸﻰ را ﻧﻴﺰ ﺷﺎﻣﻞ ﻣﻰ ﺷﻮد ﻛﻪ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖﻫﺎی ﺷﺮﻛﺖ را ﺑﻪﻃﻮر ﻣﻔﺼﻞ و ﺟﺰء ﺑﻪ ﺟﺰء در ﺑﺮﻣﻰﮔﻴﺮد. ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻣﺜﺎل ﻛﻤﭙ ﺎﻧﻰ ﺑﺮادران ﺗﺤﻠﻴﻞ ﺑﺨﺸﻰ را اراﺋـﻪ ﻣﻰ دﻫﺪ ﻛﻪ ﻧﺸﺎن دﻫﻨﺪه ﺟﻨﺒﻪﻫﺎﻳﻰ از ﻗﺒﻴـﻞ ﺑـﺎزده، ﺳــﻮد، ﻣﺨــﺎرج ﺳــﺮﻣﺎﻳﻪای و ﻣﺎﻧﻨــﺪ آن و ﻫﻤﭽﻨــﻴﻦ ﭼﮕـﻮﻧﮕﻰ ﺗﻘﺴــﻴﻢ آنﻫــﺎ ﺑـﻴﻦ ﻋﻤﻠﻴــﺎت در ﻣﻨــﺎﻃﻖ ﻣﺨﺘﻠﻒ دﻧﻴﺎ اﺳﺖ.

اﮔﺮ ﺷﺮﻛﺖ در ﺑﻴﺶ از ﻳﻚ ﻧﻮع ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﺠﺎری ﻳـﺎ ﺑـﻴﺶ از ﻳﻚ ﺑﺎزار ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎﻳﻰ درﮔﻴﺮ ﺑﺎﺷﺪ، ﻧﻴﺎز ﺑﻪ ﺗﺤﻠﻴﻞ ﺑﺨﺸﻰ در ﻣﻮردﻓﻌﺎﻟﻴﺖﻫﺎی ﺷﺮﻛﺖ اﺳﺖ ﻛﻪ در آن ﻫﺮ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﺠﺎری ﻳﺎ ﺳﻄﺢ ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎﻳﻰ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻳﻚ ﺑﺨﺶ ﺟﺪاﮔﺎﻧـﻪ در ﻧﻈـﺮ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﻣﻰﺷﻮد. ﻻزم اﺳﺖ ﺷـﺮﻛﺖﻫـﺎ ﻓـﺮوش، ﺳـﻮد ﻋﻤﻠﻴـﺎﺗﻰ و ﺧـﺎﻟﺺ داراﻳﻰﻫﺎی واﺣﺪ ﺗﺠﺎری را ﺑﺮ اﺳﺎس ﻫﺮ ﻳﻚ از ﺑﺨﺶﻫـﺎی ﻓﻌﺎﻟﻴﺖﻫﺎی ﺗﺠﺎری ﻣﻮرد ﺑﺮرﺳﻰ ﻗﺮار دﻫﻨﺪ. ﺑﺎﺷﮕﺎه وﺣﺪت ﻳﻚ ﺗﺤﻠﻴﻞ ﺑﺨﺸﻰ از ﻓﺮوش اراﺋﻪ ﻣﻰدﻫـﺪ ﻛﻪ ﻧﺸﺎن دﻫﻨﺪه ﭼﮕﻮﻧﮕﻰ اﻳﺠﺎد آن اﺳﺖ. ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻣﺜـﺎل ﺑﺎﺷﮕﺎه ﻣﺒﻨﺎ از دو ﺳﺮﻓﺼﻞ ﻋﻤـﺪه ﺑـﺮای ﻓـﺮوش اﺳـﺘﻔﺎده ﻣﻰﻛﻨﺪ .ـ ﺑﺎزی و ﻋﻤﻠﻴﺎت ﺗﺠﺎری.

ﺳﺎﻳﺮ اﻗﻼﻣﻰ ﻛﻪ اﻏﻠﺐ در ﻳﺎداﺷﺖﻫﺎی ﺗﻮﺿـﻴﺤﻰ اراﺋـﻪ ﻣـﻰﺷـﻮﻧﺪ ﻋﺒﺎرﺗﻨﺪ از:

 • ﺳﻮد ﺣﺎﺻﻞ از ﻓﺮوش داراﻳﻰﻫﺎی ﺛﺎﺑﺖ
 • ﺟﺰﺋﻴﺎت ﺧﺎﻟﺺ ﺑﻬﺮه ﭘﺮداﺧﺘﻨﻰ ﺗﻮﺳﻂ ﺷﺮﻛﺖ
 • ﮔﺰارﺷﻰ از ﺟﺰﺋﻴﺎت ﻫﺰﻳﻨﻪی ﻛﺎرﻛﻨﺎن
 • ﮔﺰارﺷﻰ از ﻣﺎﻟﻴﺎت ﭘﺮداﺧﺖ ﺷﺪه
 • ﺗﻮﺿﻴﺢ ﺳﻮد ﺳﻬﺎم ﭘﺮداﺧﺘﻰ ﺑﻪ ﺳﻬﺎﻣﺪاران
 • ﺑﻴﺎن ﻛﻠﻰ و ﺷﺮح داراﻳﻰﻫﺎی ﺛﺎﺑﺖ ﻣﺸﻬﻮد و ﻏﻴﺮ ﻣﺸﻬﻮد و روشﻫﺎی اﺳﺘﻬﻼک
 • ﺷﺮح ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاریﻫﺎی اﻧﺠﺎم ﺷﺪه ﺗﻮﺳﻂ ﺷﺮﻛﺖ
 • ﺑﻴــﺎن ﺟﺰﺋﻴــﺎت در ﻣــﻮرد ﻧــﻮع و ﻣﺎﻫﻴــﺖ ﺑــﺪﻫﻜﺎران و ﺑﺴﺘﺎﻧﻜﺎران و ﻣﺒﺎﻟﻎ ﻃﻠﺐ و ﺑﺪﻫﻰ
 • ﺷﺮح ﻛﺎﻣﻞ ﻛﻤﻚﻫﺎی ﺑﻼﻋﻮض
 • ﺑﻴﺎن ﻣﻔﺼﻞ ﺟﺰﺋﻴﺎت ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﺳﻬﻤﻰ
 • ﮔﺰارﺷﻰ از اﻧﺪوﺧﺘﻪﻫﺎی ﺷﺮﻛﺖ
 • ﮔﺰارﺷﻰ از ﺗﻐﻴﻴﺮات وﺟﻮه ﺳﻬﺎﻣﺪاران ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺳﺎل ﻗﺒﻞ
 • ﺑﻴﺎن ﻛﻠﻰ ﻗﺮاردادﻫﺎی ﺑﺎزﻧﺸﺴﺘﮕﻰ
 • ﮔﺰارﺷﻰ از ﺑﺪﻫﻰﻫﺎ و ﺳﺎﻳﺮ ﺗﻌﻬﺪات
 • اﻋﻼﻣﻴﻪ ﻣﺠﻤﻊ ﻋﻤﻮﻣﻰ ﺳﺎﻻﻧﻪ ﺷﺮﻛﺖ و ﻣـﻮاردی ﻛـﻪ ﻗـﺮار اﺳﺖ ﺷﺎﻣﻞ ﺷﻮد ﺷﻤﺎ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﺮای درک ﺑﻬﺘﺮ اﻗﻼم ﻧﺎﻣﻔﻬﻮم ﻳﺎ ﻣﻮاردی ﻛﻪ ﻧﻴﺎز ﺑﻪ ﺗﻮﺿﻴﺢ ﺑﻴﺸﺘﺮ دارد، از اﻳﻦ ﻳﺎدداﺷﺖﻫﺎ اﺳﺘﻔﺎده ﻛﻨﻴﺪ.

ﻳﺎدداﺷﺖﻫﺎیی ﺗﻮﺿﻴﺤﻰ ﺑﺴﻴﺎر ﻣﻔﻴﺪ ﻫﺴﺘﻨﺪ:

واﺣـﺪﻫـﺎی ﺗﺠﺎری ﻣﺨﺘﻠﻒ ﮔﺰارش ﻫﺎی ﺧﻮد را ﺑﻪ دﻟﻴﻞ ﻣﺎﻫﻴﺖ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﺠﺎری ﻛﻪ ﺑـﻪ آن ﻣﺸـﻐﻮﻟﻨﺪ، ﺑـﻪ ﮔﻮﻧـﻪای ﻣﺨﺘﻠـﻒ ﺑﻴـﺎن ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ. ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻣﺜﺎل، ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ ﺗﻮﻟﻴﺪی ﮔﺰارش ﻫـﺎی ﺧﻮد را ﻣﺘﻔﺎوت از ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ ﺑﺎزرﮔﺎﻧﻰ ﺑﻴﺎن ﻣـﻰ ﻛﻨـﺪ. در ﻣﻮرد ﻳﻚ ﺑﺎﺷﮕﺎه ﺣﺮﻓﻪ ای ﻓﻮﺗﺒﺎل ﻫﺰﻳﻨﻪ ﻋﻤﺪه از دﺳـﺘﻤﺰد ﺑﺎزﻳﻜﻨﺎن ﻧﺎﺷﻰ ﻣﻰﺷﻮد. ﺑﻌﻀﻰ از ﺑﺎﺷﮕﺎهﻫﺎ دﺳـﺘﻤﺰد را در ﺑﻬﺎی ﺗﻤﺎم ﺷﺪه ﻓﺮوش وارد ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ در ﺣـﺎﻟﻰﻛـﻪ ﺑﺮﺧـﻰ دﻳﮕﺮ دﺳﺘﻤﺰدﻫﺎ را ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻫﺰﻳﻨـﻪ در ﻧﻈـﺮ ﻣـﻰﮔﻴﺮﻧـﺪ. ﺧﻮاﻧﻨﺪه ﮔﺰارش ﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ ﻻزم اﺳﺖ ﺑﺪاﻧﺪ ﻛﻪ اﻳﻦ ارﻗﺎم در ﻛﺠﺎ ﻧﺸﺎن داده ﻣﻰ ﺷﻮد ﺑﺪﻳﻦ ﺗﺮﺗﻴـﺐ اﺳـﺖ ﻛـﻪ اﻫﻤﻴـﺖ ﻳﺎدداﺷﺖﻫﺎی ﺗﻮﺿﻴﺤﻰ ﻣﺸﺨﺺ ﻣﻰﺷﻮد.

ﮔﺰارﺷﮕﺮی ﺗﻐﻴﻴﺮات ﺗﺠﺎری

اقلام استثنایی

اﮔﺮ ﺷﺮﻛﺖ ﻳﻚ ﺷﺎﺧﻪ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﺠـﺎری را ﺗﺤﺼـﻴﻞ ﻧﻤـﻮده ﻳـﺎ ﻣﺘﻮﻗﻒ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ و ﻳﺎ ﺷﺮاﻳﻂ ﻏﻴﺮ ﻣﻌﻤﻮل دﻳﮕـﺮی را ﺗﺠﺮﺑـﻪ ﻛﺮده ﺑﺎﺷﺪ، اﻳﻦ ﻣﻮﺿﻮع ﺑﺎﻳﺪ ﺑﻪ روﺷﻨﻰ ﻣﺸﺨﺺ ﺷﻮد.

ﺟﺪول زﻳﺮ ﻧﺸﺎن ﻣﻰدﻫﺪ ﻛﻪ ﭼﻄـﻮر ﺷﺮاﻳﻂ ﻏﻴﺮﻣﻌﻤﻮل ﻣﻤﻜﻦ اﺳـﺖ در ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ای از ﮔﺰارش ﻫﺎ ﻇﺎﻫﺮ ﺷﻮد. اﻳـﻦ ﺟـﺪول در ﻣـﻮرد ﺳـﻮد آوری ﻧﺴﺒﻰ ﻣﺴﺘﻤﺮ و ﻣﺘﻮﻗﻒﺷﺪه واﺣـﺪ ﺗﺠﺎری ﭼﻪ ﻣﻰﮔﻮﻳﺪ؟ اﻳﻦ ﺟﺪول در ﻣﻮرد آﻳﻨﺪه اﺷﺎره ﺑﻪ ﭼﻪ دارد؟

زﻣﺎﻧﻰﻛﻪ اﻳﻦ ﺷـﺮاﻳﻂ ﻏﻴـﺮﻣﻌﻤـﻮل ﺑـﻪ وﺟـﻮد ﻣـﻰآﻳـﺪ، ﺑـﺮای ﺧﻮاﻧﻨﺪه ﮔﺰارش ﻫـﺎی ﻣـﺎﻟﻰ ﻣﻘﺎﻳﺴـﻪ ﻳـﻚ دوره ﺑـﺎ دوره دﻳﮕـﺮ ﻣﺸﻜﻞ ﻣﻰﺷﻮد. اﺳﺘﺎﻧﺪاردﻫﺎی ﺣﺴـﺎﺑﺪاری در ﻣـﻮارد زﻳـﺮ، اراﺋـﻪ اﻃﻼﻋـﺎت ﺑﻴﺶﺗﺮ را ﻻزم ﻣﻰداﻧﺪ:

 1. ﺷﺮﻛﺖ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖﻫﺎی ﺗﺠﺎری ﺟﺪﻳﺪی را ﺗﺤﺼﻴﻞ ﻧﻤﻮده ﻳﺎ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖﻫﺎی ﻗﺒﻠﻰ را ﻓﺮوﺧﺘﻪ ﻳﺎ ﻣﺘﻮﻗﻒ ﺳﺎﺧﺘﻪ اﺳﺖ.
 1. ﺷﺮﻛﺖ ﻳﻚ ﻗﻠﻢ اﺳﺘﺜﻨﺎﻳﻰ را ﺗﺠﺮﺑﻪ ﻛﺮده اﺳﺖ، ﻳﻌﻨـﻰ ﻳﻚ روﻳﺪاد ﻳﺎ ﻋﺎﻣﻠﻰ ﻛﻪ ﻫـﻢ در ﻧـﻮع ﺧـﻮد و ﻫـﻢ از ﻧﻈـﺮ اﻧﺪازه ﻳﺎ ﻣﻘﻴﺎس ﻏﻴﺮﻣﻌﻤﻮل اﺳﺖ.

ﻫﺮﮔﺎه ﺗﺤﺼﻴﻞ ﻳﺎ ﺗﻮﻗﻒ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﺠﺎری رخ دﻫـﺪ، ﻓـﺮوش، ﺑﻬﺎی ﺗﻤﺎم ﺷﺪه ﻓﺮوش، ﻫﺰﻳﻨﻪﻫﺎ و ﺳﻮد ﻋﻤﻠﻴﺎﺗﻰ ﺑﺎﻳﺪ ﺑـﻴﻦ ﺑﺨﺶﻫﺎی ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﺠﺎری ﻣـﻮرد ﺗﺠﺰﻳـﻪ و ﺗﺤﻠﻴـﻞ ﻗﺮار ﮔﻴﺮد.

ﻓﺮوش و ﺳﻮد ﺑﺎﻳﺪ در ﺻﻮرت ﺳﻮد و زﻳـﺎن ﻣـﻮرد ﺗﺠﺰﻳـﻪ و ﺗﺤﻠﻴﻞ ﻗﺮار ﮔﻴﺮد. ﺳـﺎﻳﺮ اﻗـﻼم ﻣﻌﻤـﻮﻻً در ﻳﺎدداﺷـﺖﻫـﺎی ﺗﻮﺿﻴﺤﻰ ﺑﺮرﺳﻰ ﻣﻰﺷﻮﻧﺪ.

رﻫﻨﻤﻮدﻫﺎی ﮔﺰارش اﻗﻼم اﺳﺘﺜﻨﺎﻳﻰ در زﻳـﺮ ﺷـﺮح داده ﻣﻰﺷﻮد.

ﻣﺘﺨﺼﺺ ﻣﺎﻟﻰ ﻣﻰﮔﻮﻳﺪ: ﺑﺎﻳﺪ اﻳﻦ را ﺑﺪاﻧﻴﺪ !

اﻗﻼم اﺳﺘﺜﻨﺎﻳﻰ در ﮔﺰارش ﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ ﺑﺎﻳﺪ ﻣﻄـﺎﺑﻖ ﺑﺎ ﻗـﻮاﻧﻴﻦ ﮔـﺰارش ﺷـﻮﻧﺪ در ﻏﻴﺮاﻳﻦ ﺻﻮرت ﺗﺼﻮﻳﺮی ﮔﻤـﺮاه ﻛﻨﻨﺪه از ﻛـﻞ ﻋﻤﻠﻜـﺮد ﻣـﺎﻟﻰ واﺣﺪ ﺗﺠﺎری اراﺋﻪ ﻣﻰدﻫﻨﺪ.

ﮔﺰارﺷﮕﺮی اﻗﻼم اﺳﺘﺜﻨﺎﻳﻰ

ﻳﻚ ﻗﻠﻢ در ﺻﻮرﺗﻰ اﺳﺘﺜﻨﺎﻳﻰ اﺳﺖ ﻛﻪ:

 • ﺑﻪ ﻃﻮر ﻣﻌﻤﻮل ﺑﻪ وﺟﻮد ﻧﻴﺎﻳﺪ، ﻣﺜﻞ ﭘﺮداﺧﺖﻫﺎی اﺿﺎﻓﻰ در زﻣﺎن ﺗﻌﻄﻴﻠﻰ ﻳﻚ ﻛﺎرﺧﺎﻧﻪ.
 • ﺑﻪ ﻃﻮر ﻏﻴﺮ ﻣﻌﻤﻮل ﺑﺰرگ ﺑﺎﺷﺪ ﻣﺜﻞ ﻋﺪم ﭘﺮداﺧـﺖ ﺑـﺪﻫﻰ ﺗﻮﺳﻂ ﻳﻚ ﻣﺸﺘﺮی اﺻﻠﻰ.اﻗﻼم اﺳﺘﺜﻨﺎﻳﻰ در ﺻﻮرت ﺳﻮد و زﻳﺎن ﻧﺸﺎن داده ﻣﻰﺷـﻮﻧﺪ

اﻗﻼم اﺳﺘﺜﻨﺎﻳﻰ در ﺻﻮرت ﺳﻮد و زﻳﺎن ﻧﺸﺎن داده ﻣﻰﺷـﻮﻧﺪ ﻳـﺎ ﺑﻪ ﺗﻔﺼﻴﻞ در ﻳﺎدداﺷﺖﻫﺎی ﺗﻮﺿﻴﺤﻰ ﺻﻮرتﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ ﺑﺎ ﺑﻴﺮون ﻛﺸﻴﺪن اﻗﻼم اﺳﺘﺜﻨﺎﻳﻰ، اﻳﺠﺎد ﺗﺼﻮﻳﺮی درﺳﺖ ﺗـﺮ از روﻧﺪ اﺻﻠﻰ ﻋﻤﻠﻜﺮد ﻣﺎﻟﻰ ﻣﻤﻜﻦ ﻣﻰﺷﻮد.

در ﻣﺜﺎل، ﺗﺤﻠﻴﻞ ﻧﺸﺎن ﻣﻰدﻫﺪ ﻛﻪ ﺳﻮدﻫﺎ ﺗﻨﻬﺎ در ﺳـﺎل ۲۰۰۱ و ﺑﻪ واﺳـﻄﻪ اﻗـﻼم اﺳـﺘﺜﻨﺎﻳﻰ اﻓـﺰاﻳﺶ ﻳﺎﻓـﺖ. ﻫﻤـﺎنﻃـﻮرﻛـﻪ ﻣﻰﺑﻴﻨﻴﺪ، اﻳﻦ ﻳﻚ ﺗﺼﻮﻳﺮ ﻛﺎﻣﻼً ﻣﺘﻔﺎوت در ﻣﻮرد ﻋﻤﻠﻜﺮد مالی شرکت ارائه می دهد.

مثال

ﺑﺎﺷﮕﺎه ﻣﻨﭽﺴﺘﺮ ﻳﻮﻧﺎﻳﺘﺪ اﻓﺰاﻳﺶ اﺳﺘﺜﻨﺎﻳﻰ در ﻫﺰﻳﻨﻪ ﻫﺎی اداری ﺧﻮد در ﺻﻮرت ﺳﻮد و زﻳﺎن ۶ ﻣﺎﻫﻪ ﻣﻨﺘﻬـﻰ ﺑـﻪ ۳۱ ژاﻧﻮﻳـﻪ ۲۰۰۱ را در ﻧﺘﻴﺠﻪ ﻣﺨﺎرج اﺳﺘﺜﻨﺎﻳﻰ اﻳﺠﺎد ﺷﺪه در ﺑﺎزﺳﺎزی ﻋﻤﻠﻴﺎت ﺧﺮﻳﺪ و ﻓﺮوش ﺧﻮد ﮔﺰارش ﻧﻤﻮد (ﻣﺜﻞ ﻓﺮوش ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﻛﻠﻰ ﻛﺎپﻫﺎی ﻳﺎد ﺑـﻮد ﻣﻨﭽﺴﺘﺮ ﻳﻮﻧﺎﻳﺘﺪ)

اﻇﻬﺎرﻧﻈﺮ ﺣﺴﺎﺑﺮﺳﺎن

ﻳﻜﻨﻮاﺧﺘﻰ (ﺛﺒﺎت روﻳﻪ)

اراﺋﻪ ﺻﻮرتﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ ﺑﻪ روش درﺳﺖ و ﻣﻨﺼﻔﺎﻧﻪ و ﻣﻄـﺎﺑﻖ ﺑـﺎ اﺻـﻞ ﻳﻜﻨﻮاﺧﺘﻰ ﺣﺴﺎﺑﺪاری اﻣﺮی ﺿﺮوری اﺳﺖ. اﺻﻞ ﻳﻜﻨﻮاﺧﺘﻰ ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ اﺳﺘﻔﺎده از روﻳﻪ ﻫﺎی ﺣﺴﺎﺑﺪاری ﻳﻜﺴﺎن در ﺳﺎلﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ، ﻣﺜﻼً در روش ﻣﺤﺎﺳﺒﻪ ﻣﺨﺎرج، در ﺣﺴﺎﺑﺪاری اﺳﺘﻬﻼک و … اﺳﺖ.

در ﮔﺰارش ﺳﺎﻻﻧﻪ و ﺻﻮرتﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ ﺳﺎل ۲۰۰۰ ﺑﺎﺷﮕﺎه وﺣﺪت، ﺣﺴﺎﺑﺮﺳﺎن ﻣﻮارد زﻳﺮ را اﻇﻬﺎر ﻛﺮدﻧﺪ:

ﻣﺒﻨﺎی اﻇﻬﺎر ﻧﻈﺮ ﺣﺴﺎﺑﺮﺳﻰ

ﻣﺎ ﺣﺴﺎﺑﺮﺳﻰ ﺧﻮد را ﺑـﺮ ﻃﺒـﻖ اﺳـﺘﺎﻧﺪاردﻫﺎی ﺣﺴﺎﺑﺮﺳـﻰ ﻣﻨﺘﺸـﺮ ﺷـﺪه ﺗﻮﺳـﻂ ﺳـﺎزﻣﺎن ﺣﺴﺎﺑﺮﺳـﻰ اﻧﺠـﺎم دادﻳـﻢ. ﺣﺴﺎﺑﺮﺳﻰ ﺷﺎﻣﻞ رﺳﻴﺪﮔﻰ ﻧﻤﻮﻧﻪ ای ﺷﻮاﻫﺪ ﭘﺸـﺘﻮاﻧﻪ ﻣﺒـﺎﻟﻎ و اﻓﺸﺎی ﺻﻮرت ﮔﺮﻓﺘﻪ در ﺻﻮرت ﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ و ﻧﻴﺰ ارزﻳـﺎﺑﻰ ﺑﺮآوردﻫﺎی ﻋﻤﺪه و ﻗﻀﺎوتﻫﺎی اﻧﺠﺎم ﺷﺪه ﺗﻮﺳـﻂ ﻣـﺪﻳﺮان در ﺗﻬﻴﻪ ﺻﻮرتﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ و ﺑﺮرﺳﻰ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﻮدن روﻳﻪﻫـﺎی ﺣﺴﺎﺑﺪاری ﺑﺎ ﺷﺮاﻳﻂ ﺷﺮﻛﺖ و ﻳﻜﻨـﻮاﺧﺘﻰ و اﻓﺸـﺎی ﻛﺎﻣـﻞ آن ها است. ﺑﺪﻳﻦ ﺗﺮﺗﻴﺐ ، ﺣﺴﺎﺑﺮس ﻗﺎدر ﺑﻪ اﻇﻬﺎر ﻧﻈﺮ اﺳﺖ:

اﻇﻬﺎر ﻧﻈﺮ

ﺑﻪ ﻧﻈﺮﻣﺎ، ﺻﻮرتﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ ﻣﻮرد ﻧﻈﺮ ﺗﺼـﻮﻳﺮی ﻣﻄﻠـﻮب و ﻣﻨﺼﻔﺎﻧﻪ از وﺿﻌﻴﺖ ﺷﺮﻛﺖ و ﮔﺮوه در ۲۹ اﺳﻔﻨﺪ ۱۳۸۵ و ﺻﻮرت ﺳﻮد و زﻳﺎن و ﺟﺮﻳﺎن وﺟﻮه ﻧﻘﺪ ﮔﺮوه در ﺳﺎل ﻣﺎﻟﻰ اراﺋﻪ ﻣﻰدﻫﺪ.

ﺧﻼﺻﻪ ﺻﻮرت ﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ

ادامه مطلب
۱
فصل سوم خواندن گزارش های شرکت

اﻳﻦ ﻓﺼﻞ ﻣﺤﺘﻮای اﺻﻠﻰ ﮔﺰارشﻫﺎی ﺷﺮﻛﺖ را ﻧﺸﺎن ﻣﻰدﻫﺪ و ﺧﻮاﻧﻨﺪه را آﮔﺎه ﻣﻰ ﺳﺎزد ﻛﻪ ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ ﮔﺰارشﻫﺎ و اﻃﻼﻋﺎت ﻣﺎﻟﻰ را ﺑﻪ ﺷﻴﻮهﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ اراﺋﻪ ﻣﻰدﻫﻨﺪ. اﻳﻦ اﻣﺮ ﺑﻪ ﻧﻮع ﻓﻌﺎﻟﻴﺘﻰ ﻛﻪ ﺷﺮﻛﺖﻫﺎ ﺑﻪ آن ﻣﺸﻐﻮل ﻫﺴﺘﻨﺪ و ﻧﻴﺰ ﻣﻴﺰان آﻣﺎدﮔﻰ آنﻫﺎ ﺑﺮای اﻓﺸﺎی اﻃﻼﻋﺎت ﺑﺴﺘﮕﻰ دارد.

 1. اﺟﺰای اﺻﻠﻰ ﮔﺰارشﻫﺎی ﺷﺮﻛﺖ ﻣﺎﻫﻴﺖ و اﻫﻤﻴﺖ ﮔﺰارش ﻫﺎی ﺷﺮﻛﺖ را ﻧﺸﺎن ﻣﻰ دﻫﺪ و ﺑﺨﺶ ﻫﺎی اﺻﻠﻰ ﺣﺎﻛﻢ ﺑﺮ اﻟﮕﻮی ﮔﺰارش ﻫﺎی ﺷﺮﻛﺖ را ﺑﻴﺎن ﻣﻰﻛﻨﺪ. ﺑﻪ ﻋﻼوه، ﻓﻬﺮﺳﺘﻰ از اﺟﺰای اﺻﻠﻰ ﮔﺰارش ﻳ ﺷﺮﻛﺖ وﺟﻮد دارد.
 2. ﻧﻜﺎت ﺑﺮﺟﺴﺘﻪ ﻣﺎﻟﻰ ﮔﺰارش ﻫﺎی ﺷﺮﻛﺖ ﻧﻮﻋﺎً ﺑﺎ ﺗﻌﺪادی از ﻧﻜﺎت ﺑﺮﺟﺴﺘﻪ ﻣﺎﻟﻰ ﺷﺮوع ﻣﻰﺷﻮد ﻛﻪ ﺑﺮای ﺟﺬب و ﺗﺼﻤﻴﻢﮔﻴﺮی ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاران ﻃﺮاﺣﻰ ﮔﺮدﻳﺪه اﺳﺖ.
 3. ﭘﻴﺎم رﺋﻴﺲ ﻫﻴﺌﺖ ﻣﺪﻳﺮه و ﻣﺪﻳﺮﻋﺎﻣﻞ رﺋﻴﺲ ﻫﻴﺌﺖ ﻣﺪﻳﺮه و ﻣﺪﻳﺮﻋﺎﻣﻞ در ﺑﺮﻗﺮاری ارﺗﺒﺎط ﺑﺎ ﺳﻬﺎﻣﺪاران و ﮔﺮوهﻫﺎی ﮔﺴﺘﺮدهﺗﺮ ذﻳﻨﻔﻊ ﻧﻘﺶ اﺻﻠﻰ را اﻳﻔﺎ ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ. اﻳﻦ ﺑﺨﺶ از ﮔﺰارش در ﻣﻮرد ﺷﺮﻛﺖ و ﻋﻤﻠﻜﺮد ﻋﻤﻮﻣﻰ ﮔﺮوه ﺑﺤﺚ ﻣﻰ ﻛﻨﺪ و در ﻣﻮرد روﻳﺪادﻫﺎی ﺳﺎل ﺗﺠﺎری ﺗﻮﺿﻴﺢ ﻣﻰ دﻫﺪ. ﭼﺸﻢ اﻧﺪاز آﺗﻰ ﻧﻴﺰ ﺑﺤﺚ ﻣﻰﺷﻮد.
 4. ﮔﺰارش ﻣﺪﻳﺮان و ﺣﺎﻛﻤﻴﺖ ﺷﺮﻛﺘﻰ ﻣﺪﻳﺮان از ﻧﻈﺮ ﻗﺎﻧﻮﻧﻰ ﻃﺒﻖ ﻗﺎﻧﻮن ﺷﺮﻛﺖ ﻫﺎ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﻪ ﺳﻬﺎﻣﺪاران ﮔﺰارش دﻫﻨﺪ و اﻳﻦ ﻣﺴﺆوﻟﻴﺖ را دارﻧﺪ ﺗﺎ در ﺑﻮرس ﺑﺎﻗﻰ ﺑﻤﺎﻧﻨﺪ. ﻣﺪﻳﺮان ﻣﻠﺰم ﻫﺴﺘﻨﺪ ﺗﺎ ﺻﻮرت ﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ و ﮔﺰارش ﺑﺮرﺳﻰ ﻋﻤﻠﻴﺎت ﺗﻬﻴﻪ ﻛﻨﻨﺪ، ﺷﺮﻛﺖﻫﺎ ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﻣﻠﺰم ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﻛﻨﺘﺮل داﺧﻠﻰ، ﻣﺴئولیت های ﻣﺪﻳﺮان و ﺳﺎﻳﺮ ﺟﻨﺒﻪﻫﺎی ﺳﺎزﻣﺎندﻫﻰ داﺧﻠﻰ ﺷﺮﻛﺖ را اﻳﺠﺎد ﻛﻨﻨﺪ.
 5. ﮔﺰارش ﻫﺎی ﻣﺆﺳﺴﺎت ﺣﺴﺎﺑﺮﺳﻰ ﻧﻘﺶ ﺣﺴﺎﺑﺮﺳﺎن را در ﺑﺮرﺳﻰ ﺻﺤﺖ و اﻋﺘﺒﺎر ﮔﺰارشﻫﺎی ﺷﺮﻛﺖ ﻧﺸﺎن ﻣﻰدﻫﺪ.
 6. ﺻﻮرت ﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ اﺳﺎﺳﻰ، ﺻﻮرت ﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ اﺳﺎﺳﻰ را ﻛﻪ در ﮔﺰارش ﺷﺮﻛﺖ ﻣﻮرد ﻧﻴﺎز اﺳﺖ ﻓﻬﺮﺳﺖ وار ﻧﺸﺎن ﻣﻰدﻫﺪ ﻛﻪ در ﺑﺨﺶ ۴ اﻳﻦ ﻛﺘﺎب ﺑﻪ ﺗﻔﺼﻴﻞ در ﻣﻮرد آن ﺗﻮﺿﻴﺢ داده ﺷﺪه اﺳﺖ.

اﺟﺰای اﺻﻠﻰ ﮔﺰارش ﻫﺎی ﺷﺮﻛﺖ

۱- ﻣﺴئوﻟﻴﺖ ﭘﺎﺳﺨﮕﻮﻳﻰ

ﻣﺴﺆوﻟﻴﺖ ﭘﺎﺳﺨﮕﻮﻳﻰ ﺑﻪﻣﻌﻨﻰ ﭘﺎﺳﺨﮕﻮﻳﻰ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ اﻋﻤﺎل و رﻓﺘﺎر اﺳﺖ. ﻃﻰ ﺳﺎلﻫﺎ، ﻓﺸﺎرﻫﺎی روزاﻓﺰوﻧﻰ ﺑﺮ ﺳﺎزﻣﺎنﻫﺎ اﻋﻤﺎل ﺷﺪه اﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺳﻬﺎم داران ﺧﻮد ﭘﺎﺳﺦﮔﻮ ﺑﺎﺷﻨﺪ. ﻣﺴﺆوﻟﻴﺖ ﭘﺎﺳﺦﮔﻮﻳﻰ ﺷﺎﻣﻞ ﺑﻴﺎن روﺷﻦ و ﻣﻨﺼﻔﺎﻧﻪ و اراﻳﻪ دﻗﻴﻖ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺷﺮﻛﺖ و ﻧﺤﻮه اﻧﺠﺎم آن اﺳﺖ. در ﺑﺴﻴﺎری از ﺷﺮﻛﺖﻫﺎ در ﻗﺮن ﺑﻴﺴﺖ و ﻳﻜﻢ اﻳﻦ اﻣﺮ از ﻃﺮﻳﻖ ﺗﻬﻴﻪ اﻃﻼﻋﺎت ﻣﺎﻟﻰ ﺷﺎﻣﻞ ﺣﺴﺎﺑﺮﺳﻰ ﻣﺤﻴﻄﻰ، ﺟﺰﺋﻴﺎت روﻳﻪ ﻫﺎی ﺗﺠﺎری، رواﺑﻂ ﺑﺎ ﻛﺎرﻛﻨﺎن و ﺑﺴﻴﺎری زﻣﻴﻨﻪﻫﺎی دﻳﮕﺮ ﺻﻮرت ﻣﻰﮔﻴﺮد. اﻣﺮوزه روش اﺻﻠﻰ ﺑﺮﻗﺮاری ارﺗﺒﺎط ﺷﺮﻛﺖ ﻫﺎ ﺑﺎ ﺳﻬﺎﻣﺪاران اﻧﺘﺸﺎر ﮔﺰارش ﺳﺎﻻﻧﻪ و ﺻﻮرتﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ ﺷﺮﻛﺖ اﺳﺖ.

۲- الزامات قانونی

اﻟﺰاﻣﺎت ﻗﺎﻧﻮﻧﻰ ﺗﻮﺳﻂ اﻧﻮاع ﻗﻮاﻧﻴﻦ ﺑﻴﺎن ﻣﻰﺷﻮد. ﻫﺮ ﺷﺮﻛﺖ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﺮ اﺳﺎس زﻣﺎنﺑﻨﺪی ﺗﻌﻴﻴﻦﺷﺪه، ﻳﻚ ﮔﺰارش ﺳﺎﻻﻧﻪ ﺑﻪ ﺳﻬﺎمداران اراﺋﻪ دﻫﺪ و ﻛﭙﻰ از آن را ﺑﻪ اداره ﺛﺒﺖ ﺷﺮﻛﺖﻫﺎ ﻳﺎ ﺑﻮرس ﺗﺤﻮﻳﻞ دﻫﺪ.

۳- ﻣﺤﺘﻮای ﮔﺰارش ﺷﺮﻛﺖ

ﮔﺰارش ﺳﺎﻻﻧﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﺷﺎﻣﻞ ﻣﻮارد زﻳﺮ ﺑﺎﺷﺪ:

 • ﮔﺰارش ﻣﺪﻳﺮان
 • ﮔﺰارش ﺣﺴﺎﺑﺮﺳﻰ
 • ﺻﻮرت ﺳﻮد و زﻳﺎن ﺗﺮازﻧﺎﻣﻪ
 •  ﺻﻮرت ﺟﺮﻳﺎن وﺟﻮه ﻧﻘﺪ
 • ﺻﻮرت ﻛﻞ درآﻣﺪ و ﻫﺰﻳﻨﻪﻫﺎ
 • ﻳﺎدداﺷﺖﻫﺎی ﺗﻮﺿﻴﺤﻰ ﺑﺮای اراﺋﻪ اﻃﻼﻋﺎت ﺑﻴﺶﺗﺮ در ﻣﻮرد ﺣﺴﺎبﻫﺎ

ﻣﺪﻳﺮان، ﻣﺴﺆول ﺗﻬﻴﻪ ﮔﺰارشﻫﺎﻳﻰ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﺗﺼﻮﻳﺮی ﻣﻄﻠﻮب و درﺳﺖ اراﺋﻪ دﻫﺪ.

ﭼﻪ اﻃﻼﻋﺎﺗﻰ در ﮔﺰارش ﺳﺎﻻﻧﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﻣﻨﻌﻜﺲ ﺷﻮد؟

اﻟﺰاﻣﺎﺗﻰ ﻛﻪ ﺑﺎﻳﺪ در ﮔﺰارشﻫﺎی ﺷﺮﻛﺖ ﻣﺪﻧﻈﺮ ﻗﺮار ﮔﻴﺮد، ﺗﻮﺳﻂ ﭼﻬﺎر ﻣﻨﺒﻊ اﺻﻠﻰ ﺑﻴﺎن ﻣﻰﺷﻮد:

ﻣﺘﺨﺼﺺ ﻣﺎﻟﻰ ﻣﻰﮔﻮﻳﺪ: “ﺑﺎﻳﺪ اﻳﻦ را ﺑﺪاﻧﻴﺪ !”

ﺗﺼﻮﻳﺮ درﺳﺖ و ﻣﻄﻠﻮب ﻳﻌﻨﻰ اﻳﻨﻜﻪ ﮔﺰارشﻫﺎ، آﻧﭽﻪ را ﻛﻪ واﻗﻌﺎً اﺗﻔﺎق اﻓﺘﺎده اﺳﺖ ﻣﻨﻌﻜﺲ ﻛﻨﺪ و ﺧﻮاﻧﻨﺪه را ﮔﻤﺮاه ﻧﺴﺎزد. ﮔﺰارشﻫﺎ، ﺑﺎﻳﺪ ﻣﺒﺘﻨﻰ ﺑﺮ اﺳﺘﺎﻧﺪاردﻫﺎی ﺣﺴﺎﺑﺪاری ﺑﺎﺷﺪ.

ﻣﺪﻳﺮان ﺑﺎﻳﺪ ﮔﺰارشﻫﺎ را ﺑﺮای ﻫﺮ ﺷﺮﻛﺖ ﺗﻬﻴﻪ ﻛﻨﻨﺪ. ﺑﻪ ﻋﻼوه اﮔﺮ ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ، ﺷﺮﻛﺖ اﺻﻠﻰ (ﻣﺎدر) ﺑﺎﺷﺪ ﺑﺎﻳﺪ ﺻﻮرتﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ ﮔﺮوه را ﻛﻪ ﺷﺎﻣﻞ ﺗﺮازﻧﺎﻣﻪ و ﺻﻮرت ﺳﻮد و زﻳﺎن ﺗﻠﻔﻴﻘﻰ اﺳﺖ اراﺋﻪ دﻫﺪ.

۱- ﺷﻜﻞ ﮔﺰارش ﻫﺎی ﺷﺮﻛﺘﻰ

ﻃﺮح ﻻزم ﺑﺮای اراﺋﻪ ﮔﺰارش ﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ از ﻗﺒﻞ در ﻣﻘﺮرات ﺗﻌﻴﻴﻦ ﻣﻰ ﺷﻮد اﻟﺒﺘﻪ ﺑﻌﻀﻰ ﺗﻐﻴﻴﺮات اﻧﺪک در ﺻﻮرﺗﻰ ﻛﻪ ﻣﻮﺟﺐ درک ﺑﻬﺘﺮ اﺳﺘﻔﺎدهﻛﻨﻨﺪﮔﺎن ﺷﻮد، ﻣﺠﺎز اﺳﺖ.

۲- اﺳﺘﺎﻧﺪاردﻫﺎی ﺣﺴﺎﺑﺪاری

ﮔﺰارش ﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ ﻣﻨﺪرج در ﮔﺰارش ﺳﺎﻻﻧﻪ ﺷﺮﻛﺖﻫﺎ، ﻣﺸﻤﻮل اﺳﺘﺎﻧﺪاردﻫﺎی ﮔﺰارﺷﮕﺮی ﻣﺎﻟﻰ و ﺑﻴﺎﻧﻴﻪﻫﺎی اﺳﺘﺎﻧﺪارد ﻋﻤﻠﻜﺮد ﺣﺴﺎﺑﺪاری اﺳﺖ. اﺳﺘﺎﻧﺪاردﻫﺎی ﮔﺰارﺷﮕﺮی ﻣﺎﻟﻰ، ﺗﻮﺳﻂ ﻫﻴﺌﺖ اﺳﺘﺎﻧﺪاردﻫﺎی ﺣﺴﺎﺑﺪاری ﻣﻨﺘﺸﺮ ﻣﻰﺷﻮد.

۳- ﻗﻮاﻧﻴﻦ ﺑﻮرس

ﺷﺮﻛت هایی ﻛﻪ در ﺑﻮرس ﭘﺬﻳﺮﻓته شده اند ﺑﺎید اﻟﺰاﻣﺎت ﮔﺰارﺷﮕﺮی را ﻛﻪ در ﻗﻮاﻧﻴﻦ ﭘﺬﻳﺮش ﺑﻴﺎن ﺷﺪه اﺳﺖ رﻋﺎﻳﺖ ﻛﻨﻨﺪ. اﻳﻦ اﻟﺰاﻣﺎت ﺷﺮﻛﺖﻫﺎ را ﺑﻪ ﺗﻬﻴﻪ ﮔﺰارش ﻫﺎی ﻣﻴﺎن دوره های (ﻳﻌﻨﻰ در ﻓﻮاﺻﻞ ﺷﺶ ﻣﺎﻫﻪ) ﻫﻢ ﻣﻠﺰم ﻣﻰﺳﺎزد.

ﻧﻴﺎزﻫﺎی اﻃﻼﻋﺎﺗﻰ ﺑﻮرس ﺷﺒﺎﻫﺖ زﻳﺎدی ﺑﻪ ﻧﻴﺎزﻫﺎی اﻃﻼﻋﺎﺗﻰ ﺑﻴﺎن ﺷﺪه در ﻗﺎﻧﻮن ﺗﺠﺎرت و اﺳﺘﺎﻧﺪاردﻫﺎی ﺣﺴﺎﺑﺪاری دارد. ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﺗﻤﺎم ﺷﺮﻛﺖ ﻫﺎی ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪه در ﺑﻮرس ﺑﺎﻳﺪ در ﮔﺰارش ﺳﺎﻻﻧﻪ ﺧﻮد ﺑﻴﺎن ﻛﻨﻨﺪ ﻛﻪ ﻣﻨﻄﺒﻖ ﺑﺮ ﻗﺎﻧﻮن ﻋﻤﻠﻜﺮد ﺣﺎﻛﻤﻴﺖ ﺷﺮﻛﺘﻰ ﻫﺴﺘﻨﺪ.

۴- ﺣﺎﻛﻤﻴﺖ ﺷﺮﻛﺘﻰ: ﻗﺎﻧﻮن ﺑﻬﺘﺮﻳﻦ رویه ﻫﺎ

ﮔﺰارش ﻛﻤﻴﺘﻪ ﻛﺪﺑﺮی ﻛﻪ در دﺳﺎﻣﺒﺮ ۱۹۹۲ ﻣﻨﺘﺸﺮ ﺷﺪ ﻗﺎﻧﻮن ﺑﻬﺘﺮﻳﻦ روﻳﻪ ﻫﺎ را ﺑﺮای ﺣﺼﻮل اﺳﺘﺎﻧﺪاردﻫﺎی ﺿﺮوری و ﺑﺮﺗﺮ رﻓﺘﺎر ﺷﺮﻛﺘﻰ، ﺑﻴﺎن ﻣﻰدارد.

اﻳﻦ ﻗﺎﻧﻮن، ﻫﻴﺌﺖﻣﺪﻳﺮه را ﻣﻠﺰم ﻣﻰﺳﺎزد ﺗﺎ در ﻣﻮرد ﻣﺴﺌﻮﻟﻴﺖﻫﺎی ﻣﺪﻳﺮان در ارﺗﺒﺎط ﺑﺎ ﺗﻬﻴﻪ ﺻﻮرتﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ و اﺛﺮ ﺑﺨﺸﻰ روﻳﻪﻫﺎی ﻛﻨﺘﺮل داﺧﻠﻰ ﺷﺮﻛﺖ ﮔﺰارش دﻫﻨﺪ و ارزﻳﺎﺑﻰ ﻣﺘﻌﺎدل و ﻗﺎﺑﻞ درﻛﻰ از ﻣﻮﻗﻌﻴﺖ ﺷﺮﻛﺖ اراﺋﻪ ﻛﻨﻨﺪ.

ﻧﻜﺘﻪﻫﺎی ﺑﻴﺸﺘﺮ در ﻣﻮرد اﺳﺘﺎﻧﺪاردﻫﺎی ﺣﺴﺎﺑﺪاری

ﻣﺘﺨﺼﺺ ﻣﺎﻟﻰ ﻣﻰﮔﻮﻳﺪ: ﺑﺎﻳﺪ اﻳﻦ را ﺑﺪاﻧﻴﺪ !

اﺳﺘﺎﻧﺪاردﻫﺎی ﺣﺴﺎﺑﺪاری، ﻗﻮاﻧﻴﻦ و ﻣﻘﺮرات ﺣﺎﻛﻢ ﺑﺮ اﻧﺪازهﮔﻴﺮی و ﻳﺎ اﻓﺸﺎی اﻧﻮاع ﺧﺎﺻﻰ از اﻃﻼﻋﺎت ﻫﺴﺘﻨﺪ ﺑﺮای ﻣﺜﺎل، ﺗﻬﻴﻪ ﻳﻚ اﺳﺘﺎﻧﺪارد ﺑﺮای ﺣﺴﺎﺑﺪاری اﺳﺘﻬﻼک ﻣﺎﺷﻴﻦآﻻت و ﺳﺎﻳﺮ داراﻳﻰﻫﺎ.

ﻫﺪف اﺳﺘﺎﻧﺪاردﻫﺎی ﺣﺴﺎﺑﺪاری اﻳﺠﺎد راه ﻫﺎی ﻛﻠﻰ ﮔﺰارﺷﮕﺮی اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺘﻮاﻧﺪ اﺳﺘﺎﻧﺪاردﻫﺎی ﻗﺎﺑﻞ ﻗﺒﻮل ﺑﻴﻦ اﻟﻤﻠﻠﻰ را اﺣﺮاز ﻧﻤﺎﻳﺪ. ﺑﻪ ﻋﺒﺎرت دﻳﮕﺮ، ﻫﺪف، ﺗﻼش و ﻛﺴﺐ اﻃﻤﻴﻨﺎن از وﺟﻮد روش ﻫﺎی ﻳﻜﻨﻮاﺧﺖ و ﺛﺎﺑﺖ ﺑﺮای ﮔﺰارﺷﮕﺮی ﻋﻤﻠﻜﺮد ﺷﺮﻛﺖ اﺳﺖ، ﺑﻪ ﻃﻮریﻛﻪ ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﺻﺤﻴﺢ ﺑﻴﻦ ﻋﻤﻠﻜﺮد ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ و ﺷﺮﻛﺖ دﻳﮕﺮ و ﻧﻴﺰ ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﻋﻤﻠﻜﺮد ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ در ﻃﻮل زﻣﺎن، اﻣﻜﺎن ﭘﺬﻳﺮ ﺑﺎﺷﺪ.

ﻧﻜﺎت ﻛﻠﻰ از ﻣﺘﺨﺼﺺ ﻣﺎﻟﻰ… ﺣﺴﺎﺑﺮﺳﺎن و ﭼﺎرﭼﻮب ﻗﺎﻧﻮﻧﻰ

ﻧﻘﺶ ﺣﺴﺎﺑﺮﺳﺎن

ﺳﻬﺎﻣﺪاران، ﺣﺴﺎﺑﺮﺳﺎن را ﺑﺮای ارزﻳﺎﺑﻰ ﺻﻮرتﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ از ﻣﻨﻈﺮ اراﺋﻪ ﺗﺼﻮﻳﺮی ﻣﻄﻠﻮب و ﻣﻨﺼﻔﺎﻧﻪ از وﺿﻌﻴﺖ ﺷﺮﻛﺖ اﻧﺘﺨﺎب ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ. ﺣﺴﺎﺑﺮﺳﺎن ﻣﻠﺰم ﻫﺴﺘﻨﺪ ﺗﺎ ﺳﻮاﺑﻖ ﺣﺴﺎﺑﺪاری، ﻋﻤﻠﻴﺎت ﺟﺎری و ﭼﺸﻢاﻧﺪاز آﺗﻰ را ﻣﻮرد ﺑﺮرﺳﻰ ﻗﺮار دﻫﻨﺪ.

نکات برجسته مالی

ﻧﻜﺎت ﺑﺮﺟﺴﺘﻪ ﻣﺎﻟﻰ ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ ﻋﻤﺪﺗﺎً ﺷﺎﺧﺺﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ را ﻧﺸﺎن ﻣﻰدﻫﺪ ﻛﻪ در ﺳﺎل ﻫﺎی ﻗﺒﻞ، ﻓﻮق اﻟﻌﺎده ﺧﻮب ﺑﻮده اﺳﺖ.

اﻫﻤﻴﺖ ﺻﻔﺤﻪ ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ ﻧﻜﺎت ﺑﺮﺟﺴﺘﻪ ﻣﺎﻟﻰ

ﺻﻔﺤﻪ اول ﮔﺰارش ﺷﺮﻛﺖ ﻣﻌﻤﻮﻻً ﻧﻜﺎت ﺑﺮﺟﺴﺘﻪ ﻣﺎﻟﻰ ﺳﺎل ﻗﺒﻞ را ﻧﺸﺎن ﻣﻰ دﻫﺪ. ﻫﺪف اﻳﻦ ﺑﺨﺶ اراﺋﻪ ﺷﺎﺧﺺﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ و ﺳﺎﻳﺮ ﺷﺎﺧﺺﻫﺎی ﻗﺎﺑﻞﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاران اﺳﺖ.

در ﺑﺴﻴﺎری از ﮔﺰارش ﻫﺎی ﺷﺮﻛﺖ، ﺧﻼﺻﻪ ﭘﻨﺞ ﺳﺎﻟﻪ ای ﻧﻴﺰ در ﺑﺨﺶ ﻧﻜﺎت ﺑﺮﺟﺴﺘﻪ ﻣﺎﻟﻰ ﺑﻴﺎن ﻣﻰﺷﻮد ﻛﻪ ﺗﻐﻴﻴﺮات ﺑﺎزده، ﺳﻮد، ﺳﻮد ﺗﻘﺴﻴﻤﻰ و…. را ﻃﻰ ﻳﻚ دوره ﭘﻨﺞ ﺳﺎﻟﻪ ﻧﺸﺎن ﻣﻰدﻫﺪ.

ﻣﺜﺎل:

ﺷﺮﻛﺖ «ب» ﻧﻜﺎت ﺑﺮﺟﺴﺘﻪ ﻣﺎﻟﻰ ﺧﻮد را اﻳﻦ ﮔﻮﻧﻪ ﺑﻴﺎن ﻧﻤﻮده اﺳﺖ.

%۴۳ اﻓﺰاﻳﺶ ﻓﺮوش ﺗﺎ ۸۷/۸ ﻣﻴﻠﻴﻮن رﻳﺎل (۶۱/۴ ﻣﻴﻠﻴﻮن رﻳﺎل در ﺳﺎل ۱۳۸۴)

%۴۹ اﻓﺰاﻳﺶ ﺳﻮد ﻋﻤﻠﻴﺎﺗﻰ ﺗﺎ ۱۵/۹ ﻣﻴﻠﻴﻮن رﻳﺎل (۱۰/۶ ﻣﻴﻠﻴﻮن رﻳﺎل در ۱۳۸۴)

%۳۹ اﻓﺰاﻳﺶ ﺳﻮد ﻫﺮ ﺳﻬﻢ ﺗﺎ ۱۴/۶ رﻳﺎل (۱۰/۵ رﻳﺎل در ﺳﺎل ۱۳۸۴)

%۴۷ اﻓﺰاﻳﺶ ﻣﺠﻤﻮع اﻋﻀﺎء ﺗﺎ ۱۹۱/۳۱۶ ﻋﻀﻮ (۱۳۰ ،۱۰۹ ﻋﻀﻮ در ﺳﺎل ۱۳۸۴) اﻳﻦ ارﻗﺎم، اﻓﺰاﻳﺶ در ﻣﻮارد زﻳﺮ را ﻧﺸﺎن ﻣﻰدﻫﺪ:

ارزش ﻓﺮوش (ﺑﺎزده) ﺳﻮد (ﺳﻮد ﻋﻤﻠﻴﺎﺗﻰ)

ﺳﻮد ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ ارزش ﺳﻬﺎم (ﺳﻮد ﻫﺮ ﺳﻬﻢ) ﺗﻌﺪاد اﻋﻀﺎی ﺷﺮﻛﺖ «ب»

ﭘﻴﺎم رﺋﻴﺲ ﻫﻴﺌﺖ ﻣﺪﻳﺮه و ﻣﺪﻳﺮﻋﺎﻣﻞ

در ﺻﻮرﺗﻰﻛﻪ رﺋﻴﺲ ﻫﻴﺌﺖ ﻣﺪﻳﺮه و ﻣﺪﻳﺮﻋﺎﻣﻞ ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ دو ﺷﺨﺺ ﺟﺪاﮔﺎﻧﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ، ﻫﻤﺎن ﻃﻮر ﻛﻪ ﺣﺎﻛﻤﻴﺖ ﺷﺮﻛﺘﻰ ﭘﻴﺸﻨﻬﺎد ﻛﺮده اﺳﺖ، ﮔﺰارش ﺳﺎﻻﻧﻪ ﻣﻰﺗﻮاﻧﺪ ﺷﺎﻣﻞ ﻫﻢ ﭘﻴﺎم رﺋﻴﺲﻫﻴﺌﺖﻣﺪﻳﺮه و ﻫﻢ ﭘﻴﺎم ﻣﺪﻳﺮﻋﺎﻣﻞ ﺑﺎﺷﺪ.

ﭘﻴﺎم رﺋﻴﺲ ﻫﻴﺌﺖ ﻣﺪﻳﺮه ﻳﻚ اﻟﺰام ﻗﺎﻧﻮﻧﻰ ﻧﻴﺴﺖ ﺑﻠﻜﻪ ﻓﺮﺻﺖ ﺧﻮﺑﻰ ﺑﺮای وی ﻓﺮاﻫﻢ ﻣﻰﺷﻮد ﺗﺎ وﺿﻌﻴﺖ ﻣﺜﺒﺖ ﺷﺮﻛﺖ را ﺑﺮای ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاران و ﻧﻴﺰ ﺳﺎﻳﺮ ﻋﻼﻗﻤﻨﺪان ﻣﺎﻟﻰ، از ﺟﻤﻠﻪ روزﻧﺎﻣﻪﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ و ﺳﺎﻳﺮ رﺳﺎﻧﻪﻫﺎ ﺑﻪ ﻧﻤﺎﻳﺶ ﺑﮕﺬارد.

ﻻزم اﺳﺖ ﭘﻴﺎم رﺋﻴﺲﻫﻴﺌﺖ ﻣﺪﻳﺮه ﺧﻮشﺑﻴﻨﺎﻧﻪ وﻟﻰ ﻣﺤﺘﺎﻃﺎﻧﻪ ﺑﺎﺷﺪ و ﻻزم اﺳﺖ ﻛﻪ ﺷﺮﻛﺖ را در ﻳﻚ وﺿﻌﻴﺖ ﻣﺜﺒﺖ ﻧﻤﺎﻳﺶ دﻫﺪ، اﻟﺒﺘﻪ ﻧﻪ اﻳﻨﻜﻪ اﻧﺘﻈﺎرات از ﻋﻤﻠﻜﺮد ﺷﺮﻛﺖ را ﺑﺎﻻﺗﺮ از ﺳﻄﺢ ﭘﺎﻳﺪار ﺗﺒﻠﻴﻎ ﻧﻤﺎﻳﺪ.

ﭘﻴﺎم رﺋﻴﺲﻫﻴﺌﺖ ﻣﺪﻳﺮه ﺧﻼﺻﻪای از ﻣﻮﻓﻘﻴﺖﻫﺎی اﺻﻠﻰ ﺳﺎل ﻗﺒﻞ را ﺑﻴﺎن ﻣﻰﻛﻨﺪ و در ﻣﻮرد ﺳﻮد ﺗﻘسﻴﻤﻰ ﻛﻪ ﻫﻴﺌﺖﻣﺪﻳﺮه ﺑﺮای ﭘﺮداﺧﺖ ﺑﻪ ﺳﻬﺎﻣﺪاران ﭘﻴﺸﻨﻬﺎد ﻣﻰﻛﻨﺪ، ﺗﻮﺿﻴﺢ ﻣﻰدﻫﺪ.

ﭘﻴﺎم ﻣﺪﻳﺮﻋﺎﻣﻞ ﻳﻚ اﻟﺰام ﻗﺎﻧﻮﻧﻰ ﻧﻴﺴﺖ. ﻫﻤﺎن ﻃﻮر ﻛﻪ اﻧﺘﻈﺎر ﻣﻰرود، اﻳﻦ ﭘﻴﺎم ﺷﺮح ﻣﻔﺼﻞﺗﺮی از اﺳﺘﺮاﺗﮋی و اداره ﺷﺮﻛﺖ اراﺋﻪ ﻣﻰدﻫﺪ ﺑﻪ ﻃﻮریﻛﻪ ﺳﻬﺎﻣﺪاران ﺑﺘﻮاﻧﻨﺪ ﺗﺼﻮﻳﺮ ﺑﻬﺘﺮی از ﻣﺴﻴﺮ ﭘﻴﺶروی ﺷﺮﻛﺖ درﻳﺎﻓﺖ ﻛﻨﻨﺪ. اﺳﺘﺮاﺗﮋی ﻳﻌﻨﻰ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪرﻳﺰی ﺑﻠﻨﺪﻣﺪت ﺷﺮﻛﺖ ﻛﻪ ﺷﺎﻣﻞ ﻣﻨﺎﺑﻊ اﺳﺎﺳﻰ اﺳﺖ.

ﭘﻴﺎم ﻣﺪﻳﺮﻋﺎﻣﻞ ﺑﺨﺶﻫﺎی ﻛﻠﻴﺪی ﺳﺎزﻣﺎن و ﺣﻮزه ﻫﺎی ﻣﻮﻓﻘﻴﺖ و ﺿﻌﻒ آن را ﺑﻴﺎن ﻣﻰﻛﻨﺪ، ﻣﺜﻼً ﺗﺤﺼﻴﻞﻫﺎی ﺻﻮرت ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺗﻮﺳﻂ ﺷﺮﻛﺖ و ﺑﺨﺶﻫﺎﻳﻰ ﻛﻪ ﻓﺮوﺧﺘﻪ ﺷﺪه اﻧﺪ.

ﺧﻮاﻧﺪن اﻳﻦ ﮔﺰارش ﺑﻪ ﺧﻮاﻧﻨﺪه درک ﺑﻬﺘﺮی از داﻣﻨﻪ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖﻫﺎی اﻧﺠﺎم ﺷﺪه و ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﭼﺸﻢاﻧﺪاز آﺗﻰ اراﺋﻪ ﻣﻰﻛﻨﺪ.

ﻣﺜﺎل:

ﭘﻴﺎم رﺋﻴﺲﻫﻴﺌﺖ ﻣﺪﻳﺮه ﺷﺮﻛﺖ »ب« در ﺳﺎل ۱۳۸۵ ﺑﻴﺎن ﻣﻰداردﻛﻪ:

در ﻃﻮل ﺳﺎل، ﻣﺎ ﻫﺸﺖ ﻛﺎرﺧﺎﻧﻪ در ﻛﺸﻮر و ﭘﻨﺞ ﻛﺎرﺧﺎﻧﻪ در ﺧﺎرج از ﻛﺸﻮر، اﻓﺘﺘﺎح ﻛﺮدﻳﻢ و ﺗﺎ ﭘﺎﻳﺎن ﺳﺎل ۱۳۸۵ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺑﻴﺶ از ۵۲ ﻛﺎرﺧﺎﻧﻪ، ﺷﺎﻣﻞ۳۹ ﻛﺎرﺧﺎﻧﻪ در ﻛﺸﻮر و ۱۳ﻛﺎرﺧﺎﻧﻪ در ﺧﺎرج از ﻛﺸﻮر آﻏﺎز ﺷﺪ.

ﮔﺰارش اﻳﻦ ﮔﻮﻧﻪ اداﻣﻪ ﻳﺎﻓﺖ، ﻫﻴﺌﺖ ﻣﺪﻳﺮه ﺳﻮد ﺗﻘﺴﻴﻤﻰ را ۳۰ رﻳﺎل ﺑﻪ ازای ﻫﺮ ﺳﻬﻢ

ﭘﻴﺸﻨﻬﺎد ﻣﻰ ﻛﻨﺪ. ﺑﻪ ﻫﻤﺮاه ﺳﻮد ﺗﻘﺴﻴﻤﻰ ﻣﻴﺎن دوره ای (ﺷﺶ ﻣﺎﻫﻪ) ﻣﻌﺎدل ۱۶/۵ رﻳﺎل ﻛﻪ در ﺑﻬﻤﻦ ﭘﺮداﺧﺖ ﺷﺪ، ﺳﻮد ﺗﻘﺴﻴﻤﻰ ﻛﻞ ﺑﺮای اﻳﻦ ﺳﺎل ۴۶/۵ رﻳﺎل ﺧﻮاﻫﺪ ﺑﻮد.

ﻣﺜﺎل:

ﭘﻴﺎم ﻣﺪﻳﺮﻋﺎﻣﻞ ﺑﺮای ﺷﺮﻛﺖ »ب« ﺑﻴﺎن ﻣﻰدارد ﻛﻪ: اﺳﺘﺮاﺗﮋی ﻣﺎ اﻳﺠﺎد ارزش ﺑﺮای ﺳﻬﺎﻣﺪار از ﻃﺮﻳﻖ ﺑﻬﺘﺮﻳﻦ ﺑﻮدن اﺳﺖ. اﺳﺘﺮاﺗﮋی ﻣﺎ ﺑﺮای ﺗﺤﻘﻖ اﻳﻦ ﻫﺪف، ﺗﻤﺮﻛﺰ ﺑﺮ ﺗﻮﺳﻌﻪ در ﺷﻬﺮﻫﺎی ﻣﻮرد ﻧﻈﺮ در ﻛﺸﻮر و ﻣﻨﺎﻃﻖ اﻧﺘﺨﺎﺑﻰ در ﺧﺎرج از ﻛﺸﻮر اﺳﺖ. اﻓﺘﺘﺎح ﻛﺎرﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎی ﺟﺪﻳﺪ ﻧﺸﺎن ﻣﻰ دﻫﺪ ﻛﻪ ﻛﺎرﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎی ﻣﻮﺟﻮد ﻣﻮﻓﻖ ﺑﻮدهاﻧﺪ. اﻳﻦ ﮔﺰارش ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﻣﻮﻓﻘﻴﺖ ﻋﻤﻠﻴﺎت ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ، اداره و اﻓﺘﺘﺎح ﻛﺎرﮔﺎه ﻫﺎی ﺟﺪﻳﺪ را ﻧﻴﺰ ﺑﻪ وﺿﻮح ﻧﺸﺎن ﻣﻰدﻫﺪ. در ﻧﻬﺎﻳﺖ اﻳﻦ ﮔﺰارش آﻳﻨﺪه درﺳﺖ ﺑﺎ رﺷﺪ ﭘﻴﻮﺳﺘﻪ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ را ﺑﻪ ﺗﺼﻮﻳﺮ ﻣﻰﻛﺸﺪ.

ﮔﺰارش ﻣﺪﻳﺮان و ﮔﺰارش ﺣﺎﻛﻤﻴﺖ ﺷﺮﻛﺘﻰ

اﻫﻤﻴﺖ ﮔﺰارش ﻣﺪﻳﺮان

ﮔﺰارش ﻣﺪﻳﺮان ﺑﺮ اﺳﺎس ﻗﺎﻧﻮن ﺗﺠﺎرت، ﻳﻚ ﺗﻌﻬﺪ ﻗﺎﻧﻮﻧﻰ اﺳﺖ. ﺑﻪ ﻋﻼوه، ﭘﺬﻳﺮش در ﺑﻮرس اوراق ﺑﻬﺎدار ﻧﻴﺰ ﻣﺪﻳﺮان را ﻣﻠﺰم ﻣﻰﻛﻨﺪ ﺗﺎ اﻃﻼﻋﺎﺗﻰ را ﺑﺮای ﺑﻪروز ﻧﮕﻪ داﺷﺘﻦ ﺳﻬﺎﻣﺪاران در ﻣﻮرد ﭘﻴﺸﺮﻓﺖﻫﺎی ﺟﺎری ﺗﻬﻴﻪ ﻛﻨﻨﺪ. ﮔﺰارش ﻣﺪﻳﺮان ﺑﻪ ﻃﻮر ﻣﺮﺳﻮم ﺟﺰﺋﻴﺎﺗﻰ را در ﻣﻮرد ﺣﺎﻛﻤﻴﺖ ﺷﺮﻛﺘﻰ در ﺑﺮﻣﻰﮔﺮﻓﺖ اﻣﺎ ﺣﺠﻢ زﻳﺎدی از اﻳﻦ اﻃﻼﻋﺎت ﺑﻪ ﻳﻚ ﺑﺨﺶ ﺟﺪاﮔﺎﻧﻪ در ﮔﺰارش ﺣﺎﻛﻤﻴﺖ ﺷﺮﻛﺘﻰ ﻣﻨﺘﻘﻞ ﺷﺪه اﺳﺖ.

اﻳﻦ ﻓﻬﺮﺳﺖ در ﮔﺰارش ﻣﺪﻳﺮان ﺑﺮای ﺷﺮﻛﺖ «ب»، ﻧﻤﺎﻳﺎﻧﮕﺮ اﻧﻮاع اﻃﻼﻋﺎﺗﻰ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺷﻤﺎ در ﮔﺰارش ﻣﺪﻳﺮان در ﻫﺮ ﺷﺮﻛﺘﻰ ﻣﻰﻳﺎﺑﻴﺪ.

ﻣﺜﺎل:

ﮔﺰارش ﻣﺪﻳﺮان ﺑﺮای ﺷﺮﻛﺖ »ب« درﺳﺎل ۱۳۸۵ ﻋﻤﺪﺗﺎً ﻣﺎﻧﻨﺪ ﮔﺰارش ﻫﺎی ﺑﺴﻴﺎری از ﻣﺪﻳﺮان، اﻃﻼﻋﺎﺗﻰ را ﺣﻮل ﻣﻮارد زﻳﺮ اراﺋﻪ ﻣﻰﻛﻨﺪ:

 • ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ اﺻﻠﻰ ﮔﺮوه
 • ﻧﺘﺎﻳﺞ اﺻﻠﻰ ﻳﻌﻨﻰ ﺳﻮدﻫﺎ (ﺟﺎﻳﻰ ﻛﻪ ﺳﻮد و زﻳﺎن را ﺑﺘﻮان در ﮔﺰارش ﭘﻴﺪا ﻛﺮد)
 • ﺳﻮد ﺗﻘﺴﻴﻤﻰ ﭘﻴﺸﻨﻬﺎدی ﺑﺮای ﭘﺮداﺧﺖ ﺑﻪ ﺳﻬﺎﻣﺪاران
 • ﮔﺰارش ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﺠﺎری و ﺗﻮﺳﻌﻪ آﺗﻰ ( ﻣﻨﺪرج در ﭘﻴﺎمﻫﺎی ﻣﺪﻳﺮﻋﺎﻣﻞ و رﺋﻴﺲ ﻫﻴﺌﺖ ﻣﺪﻳﺮه)
 • ﻓﻬﺮﺳﺘﻰ از ﻣﺪﻳﺮان اﺟﺮاﻳﻰ و ﻏﻴﺮ اﺟﺮاﻳﻰ
 • ﻓﻬﺮﺳﺘﻰ از ﺳﻬﺎﻣﺪاران اﺻﻠﻰ ﺷﺮﻛﺖ
 • ﮔﺰارﺷﻰ در ﻣﻮرد اﻫﻤﻴﺖ ﻛﺎرﻛﻨﺎن در ﺳﺎزﻣﺎن
 • ﮔﺰارﺷﻰ در ﻣﻮرد اﻫﻤﻴﺖ ﺳﻴﺎﺳﺖ ﭘﺮداﺧﺖ ﺑﻪ ﺑﺴﺘﺎﻧﻜﺎر
 • ﮔﺰارﺷﻰ از ﺟﺰﺋﻴﺎت ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﺳﻬﻤﻰ ﺷﺮﻛﺖ
 • ﮔﺰارﺷﻰ ﻛﻪ ﻧﺎم ﺣﺴﺎﺑﺮﺳﺎن ﺷﺮﻛﺖ را ﺑﻴﺎن ﻣﻰﻛﻨﺪ

ﭘﻴﺶﺗﺮ دﻳﺪﻳﻢ ﻛﻪ در ﻫﻤﻪ ﻛﺸﻮرﻫﺎ، ﺗﺎﻛﻴﺪ روزاﻓﺰوﻧﻰ ﺑﺮ ﺗﻮﺿﻴﺢ روﺷﻦ روشﻫﺎی ﺳﺎزﻣﺎﻧﺪﻫﻰ و ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ شرﻛﺖﻫﺎ ﺻﻮرت ﮔﺮﻓﺘﻪ اﺳﺖ. ﺳﻬﺎﻣﺪاران و ﺳﺎﻳﺮ ذی ﻧﻔﻌﺎن ﺣﻖ دارﻧﺪ ﻛﻪ در ﻣﻮرد ﻛﺎر و ﻋﻤﻠﻜﺮد ﺷﺮﻛﺖﻫﺎ ﺑﺪاﻧﻨﺪ. ﺑﻪﻋﻼوه ﻻزم اﺳﺖ، اﻣﻮر ﻣﺎﻟﻰ ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ ﺑﻰ ﭘﺮده ﻣﻮرد ﺑﺮرﺳﻰ دﻗﻴﻖ ﻗﺮار ﮔﻴﺮد.ﻛﻤﻴﺘﻪ ﻛﺪﺑﺮی ﻗﺎﻧﻮن ﻋﻤﻠﻜﺮد در ﻣﻮرد ﺣﺎﻛﻤﻴﺖ ﺷﺮﻛﺘﻰ را ﺑﻴﺎن ﻣﻰﻛﻨﺪ و ﺗﻤﺎم ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪه در ﺑﻮرس ﺑﺎﻳﺪ در ﮔﺰارش و ﺻﻮرت ﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ ﺧﻮد در ﻣﻮرد رﻋﺎﻳﺖ اﻳﻦ ﻗﺎﻧﻮن ﺗﻮﺿﻴﺢ دﻫﻨﺪ (و ﻫﺮﮔﻮﻧﻪ ﻋﺪم رﻋﺎﻳﺖ را ﻣﺸﺨﺺ ﻛﻨﻨﺪ). اﻳﻦ ﻗﺎﻧﻮن ﺑﺎ ﺳﺎﻳﺮ ﻗﻮاﻧﻴﻦ ﺗﺮﻛﻴﺐ ﺷﺪه اﺳﺖ.

ﺑﻨﺎﺑﺮاﻳﻦ ﮔﺰارش در ﻣﻮرد ﺣﺎﻛﻤﻴﺖ ﺷﺮﻛﺘﻰ، ﺷﺎﻣﻞ ﺑﺨﺶﻫﺎی زﻳﺮ اﺳﺖ:

 1. ﺑﻴﺎن اﻳﻦﻛﻪ “ﻗﺎﻧﻮن” اﻋﻤﺎل ﻣﻰﺷﻮد.
 2. ﺑﺨﺸﻰ ﻛﻪ ﻛﻨﺘﺮل ﻫﺎی داﺧﻠﻰ در ﻳﻚ ﮔﺮوه/ﺷﺮﻛﺖ را ﺑﻴﺎن ﻣﻰﻛﻨﺪ. اﻳﻦ ﺑﺨﺶ ﺷﺮح ﻣﻰدﻫﺪ ﻛﻪ ﭼﻪ ﻛﺴﻰ ﻣﺴﺆول ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ رﻳﺴﻚ در ﺷﺮﻛﺖ اﺳﺖ و ﭼﮕﻮﻧﻪ رﻳﺴﻚ ﺑﻪ ﺣﺪاﻗﻞ ﻣﻰرﺳﺪ. ﻣﺜﻼً ﺑﻴﺎن اﻳﻦﻛﻪ ﭼﻄﻮر ﻣﺪﻳﺮان اﺟﺮاﻳﻰ و ﻣﺪﻳﺮﻋﺎﻣﻞ ﻋﻤﻠﻜﺮدﻫﺎی اﺻﻠﻰ واﺣﺪ ﺗﺠﺎری را ﻛﻨﺘﺮل ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ. ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ اﻳﻦ ﺑﺨﺶ روش ﻧﻈﺎرت و ﻛﻨﺘﺮل ﺑﻮدﺟﻪﺑﻨﺪی و ﺳﺎﻳﺮ ﺟﻨﺒﻪﻫﺎی ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ ﻛﻨﺘﺮل داﺧﻠﻰ ﺑﺮای ﻛﺎﻫﺶ رﻳﺴﻚ را ﺗﻌﻴﻴﻦ ﻣﻰﻛﻨﺪ.
 3. ﺑﺨﺸﻰ ﻛﻪ ﻫﺪف و ﺳﺎﺧﺘﺎر ﻫﻴﺌﺖ ﻣﺪﻳﺮه و ﻧﻘﺶ آن در ﻛﻨﺘﺮل ﺷﺮﻛﺖ را ﺑﻴﺎن ﻣﻰﻛﻨﺪ. اﻳﻦ ﺑﺨﺶ ﺷﺎﻣﻞ ﺷﺮﺣﻰ از ﻛﻤﻴﺘﻪﻫﺎی اﺻﻠﻰ ﺗﻌﻴﻴﻦ ﺷﺪه ﺗﻮﺳﻂ ﻫﻴﺌﺖ ﻣﺪﻳﺮه اﺳﺖ. از ﺟﻤﻠﻪ ﻛﻤﻴﺘﻪ ﺣﺴﺎﺑﺮﺳﻰ، ﻛﻤﻴﺘﻪ ﭘﺎداش و ﻛﻤﻴﺘﻪ اﻧﺘﺼﺎب (ﺑﺮای اﻧﺘﺼﺎب ﻣﺪﻳﺮان ﺟﺪﻳﺪ). ﻛﻤﻴﺘﻪ ﻛﺪﺑﺮی ﺑﻴﺎن ﻣﻰ ﻛﻨﺪﻛﻪ ﻫﻴﺌﺖ ﻣﺪﻳﺮه ﺑﺎﻳﺪ ﺑﻪ ﻃﻮر ﻣﻨﻈﻢ ﺗﺸﻜﻴﻞ ﺟﻠﺴﻪ دﻫﺪ، ﻛﻨﺘﺮل ﻛﺎﻣﻞ و ﻣﻮﺛﺮ ﺑﺮ ﺷﺮﻛﺖ داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ و ﺑﺮ ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ اﺟﺮاﻳﻰ ﻧﻈﺎرت ﻛﻨﺪ.۲۸
 4. ﺑﺨﺸﻰ ﺑﺮای ﺗﻌﻴﻴﻦ ﭘﺎداش ﻣﺪﻳﺮان و ﺳﻴﺎﺳﺖ ﮔﺮوه ﻳﺎ ﺷﺮﻛﺖ در ﻣﻮرد ﭘﺎداش ﻣﺪﻳﺮان.
 5. ﺑﺨﺸﻰ ﺑﺮای ﺑﻴﺎن رواﺑﻂ ﺑﺎ ﺳﻬﺎﻣﺪاران، ﻳﻌﻨﻰ ﻣﺎﻫﻴﺖ و زﻣﺎن ﺟﻠﺴﺎت و رواﺑﻂ ﺑﺎ ﺳﻬﺎﻣﺪاران.
 6. ﺑﺨﺸﻰ ﺑﺮای ﺗﻌﻴﻴﻦ ﺷﺮاﻳﻂ ﺣﺴﺎﺑﺮﺳﻰ ﺷﺮﻛﺖ، از ﺟﻤﻠﻪ ﺗﺮﻛﻴﺐ ﻛﻤﻴﺘﻪ ﺣﺴﺎﺑﺮﺳﻰ و ﻧﻴﺰ ﻣﺴﺆوﻟﻴﺖ ﻣﺪﻳﺮان ﺑﺎﺑﺖ ﺻﻮرتﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ.
 7. ﺑﺨﺸﻰ ﺑﺮای ﺗﻌﻴﻴﻦ ﺗﺮﻛﻴﺐ ﻛﻤﻴﺘﻪ اﻧﺘﺼﺎب ﺑﺮای ﻣﺪﻳﺮان ﺟﺪﻳﺪ.
 8. ﮔﺰارﺷﻰ از اﻳﻦ ﻛﻪ ﺑﻌﺪ از ﻣﻼﺣﻈﺎت دﻗﻴﻖ، ﻣﺪﻳﺮان ﺧﻮﺷﺤﺎل ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﮔﺮوه ﻳﺎ ﺷﺮﻛﺖ دارای ﺗﺪاوم ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ اﺳﺖ.
 9. ﮔﺰارﺷﻰ از رﻋﺎﻳﺖ ﻗﻮاﻧﻴﻦ، ﺑﻴﺎﻧﮕﺮ اﻳﻦﻛﻪ ﺷﺮﻛﺖ ﻃﺒﻖ اﻇﻬﺎرات ﻣﻘﺎم ﻧﺎﻇﺮ، “ﻗﺎﻧﻮن” را رﻋﺎﻳﺖ ﻛﺮده اﺳﺖ.

ﻣﺘﺨﺼﺺ ﻣﺎﻟﻰ ﻣﻰﮔﻮﻳﺪ: ﺑﺎﻳﺪ اﻳﻦ را ﺑﺪاﻧﻴﺪ !

ﺣﺴﺎﺑﺮس، ﻳﻚ ﺣﺴﺎﺑﺪار ﻣﺴﺘﻘﻞ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺻﻮرتﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ را ﺑﻪ دﻗﺖ ﺑﺎزرﺳﻰ ﻣﻰﻛﻨﺪ ﺗﺎ ﺗﺎﺋﻴﺪ ﻧﻤﺎﻳﺪ ﻛﻪ ﺻﻮرت ﻫﺎ و ﮔﺰارشﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ ﺳﻮاﺑﻖ درﺳﺖ و ﻣﻨﺼﻔﺎﻧﻪ را ﻓﺮاﻫﻢ ﻣﻰﻛﻨﺪ.

ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻣﺜﺎل

ﮔﺰارش ﺣﺴﺎﺑﺮس در ﻣﻮرد ﺷﺮﻛﺖ «ب» در ﺳﺎل : ۱۳۸۵

 1. ﺧﻄﺎب ﺑﻪ اﻋﻀﺎی ﺷﺮﻛﺖ »ب« ﺻﻮرت ﮔﺮﻓﺖ.
 2. ﺻﻮرت ﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ ﻛﻪ ﺣﺴﺎﺑﺮﺳﻰ ﺷﺪه ﺑﻮدﻧﺪ از ﺟﻤﻠﻪ ﺗﺮازﻧﺎﻣﻪ و ﺻﻮرت ﺳﻮد و زﻳﺎن را ﻣﻌﺮﻓﻰ ﻧﻤﻮد.
 3. اﻟﻒ) ﺑﻴﺎن ﻧﻤﻮد ﻛﻪ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻗﺎﻧﻮن ﻛﺸﻮر و اﺳﺘﺎﻧﺪاردﻫﺎی ﺣﺴﺎﺑﺪاری، ﻣﺪﻳﺮان ﻣﺴﺆول ﺗﻬﻴﻪ ﮔﺰارش ﺳﺎﻻﻧﻪ از ﺟﻤﻠﻪ ﺻﻮرتﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ ﺑﻮدﻧﺪ.

ب) ﺑﻴﺎن ﻧﻤﻮد ﻛﻪ ﻧﻈﺮ ﺣﺴﺎﺑﺮس ﺑﺮ ﻣﺒﻨﺎی اﺳﺘﺎﻧﺪاردﻫﺎی ﺣﺴﺎﺑﺮﺳﻰ ﻣﻨﺘﺸﺮ ﺷﺪه ﺗﻮﺳﻂ ﺳﺎزﻣﺎن ﺣﺴﺎﺑﺮﺳﻰ اﺳﺖ.۲۹ ج) ﺑﻴﺎن ﻧﻤﻮد ﻛﻪ ﺑﻪ ﻧﻈﺮ ﻣﺎ ﺻﻮرتﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ ﺗﺼﻮﻳﺮی درﺳﺖ و ﻣﻄﻠﻮب از وﺿﻌﻴﺖ اﻣﻮر ﺷﺮﻛﺖ و ﮔﺮوه در ۲۹ اﺳﻔﻨﺪ اراﺋﻪ ﻣﻰدﻫﺪ.

 1. ﺗﻮﺳﻂ ﺷﺮﻛﺖ ﺣﺴﺎﺑﺮﺳﺎن، ﺣﺴﺎﺑﺪاران ﻣﺠﺎز و ﺣﺴﺎﺑﺮﺳﺎن رﺳﻤﻰ اﻣﻀﺎء ﮔﺮدﻳﺪ.

ﺻﻮرت ﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ اﺳﺎﺳﻰ

صورت های مالی و گزارش های شرکت

ﺻﻮرتﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ، ﻳﻚ ﺳﺎﺑﻘﻪ ﻣﺎﻟﻰ از ﻋﻤﻠﻜﺮد ﺷﺮﻛﺖ اراﺋﻪ ﻣﻰدﻫﺪ و ﺑﺎﻳﺪ در ﮔﺰارشﻫﺎی ﺷﺮﻛﺖ وﺟﻮد داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ.

ﺳﭙﺲ، ﺧﻼﺻﻪای از روﻳﻪ ﻫﺎی ﺣﺴﺎﺑﺪاری ﻛﻪ اﺳﺘﻔﺎده ﺷﺪه اﺳﺖ، ﺑﻪ دﻧﺒﺎل ﻣﻮارد ﻳﺎدﺷﺪه ذﻛﺮ ﻣﻰﺷﻮد.

ﺳﺮاﻧﺠﺎم ﻣﺠﻤﻮﻋﻪای از ﻳﺎدداﺷﺖﻫﺎی ﺗﻮﺿﻴﺤﻰ ﻛﻪ ﺟﺰﺋﻴﺎت ﺑﻴﺸﺘﺮی را ﺑﺮای ﺧﻮاﻧﻨﺪه اراﺋﻪ ﻣﻰدﻫﺪ، ﺑﻴﺎن ﻣﻰﺷﻮد.

ادامه مطلب
۵
فصل دوم اهمیت شرکت ها و...

ﺷﺮﻛﺖ ﭼﻴﺴﺖ؟

 1. اﻧﻮاع اﺻﻠﻰ واﺣﺪﻫﺎی ﺗﺠﺎری ﺑﺨﺶ ﺧﺼﻮﺻﻰ را ﺷﺮح ﻣﻰدﻫﺪ و ﻧﺸﺎن ﻣﻰدﻫﺪ ﻛﻪ ﭼﮕﻮﻧﻪ ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی ﺧﺼﻮﺻﻰ (ﺑﺎ ﻣﺴﺆوﻟﻴﺖ ﻣﺤﺪود) و دوﻟﺘﻰ ﺑﺎ اﻳﻦ ﻃﺮح ﻣﻄﺎﺑﻘﺖ ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ.
 2. ﻛﻨﺘﺮل ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺷﺮﻛﺖﻫﺎ ﻧﺸﺎن ﻣﻰدﻫﺪ ﺷﺮﻛﺖﻫﺎ ﭼﮕﻮﻧﻪ ﺛﺒﺖ ﻣﻰﺷﻮﻧﺪ و ﭼﻪ ﻣﺴﺘﻨﺪاﺗﻰ اﻳﺠﺎد ﻣﻰﺷﻮد ﻛﻪ ﺑﺮ رواﺑﻂ داﺧﻞ و ﺧﺎرج ﺷﺮﻛﺖ ﺣﺎﻛﻢ اﺳﺖ.
 3. ﻧﻘﺶ ﻣﺪﻳﺮان ﻧﻘﺶﻫﺎ و ﻣﺴﺆوﻟﻴﺖﻫﺎی ﻣﺪﻳﺮان ﺷﺮﻛﺖ ﻫﺎ را ﺑﻴﺎن ﻣﻰﻛﻨﺪ ورواﺑﻂ آنﻫﺎ را ﺑﺎ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاران ﻧﺸﺎن ﻣﻰدﻫﺪ.
 4. ﻧﻘﺶ ﺑﻮرس اوراق ﺑﻬﺎدار ﺷﺮح ﻣﻰدﻫﺪ ﻛﻪ ﭼﮕﻮﻧﻪ ﺑﻮرس اوراق ﺑﻬﺎدار، ﺑﺎزاری را ﺑﺮای اوراق ﺑﻬﺎدار ﺷﺮﻛﺖ ﻓﺮاﻫﻢ ﻣﻰآورد و از ﺷﺮﻛﺖﻫﺎ در ﺟﻤﻊآوری ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﺑﻠﻨﺪ ﻣﺪت ﺣﻤﺎﻳﺖ ﻣﻰﻛﻨﺪ.
 5. ﺻﻨﺪوقﻫﺎی ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری ﻣﺸﺘﺮک ﻧﺸﺎن ﻣﻰدﻫﺪ ﻛﻪ ﭼﮕﻮﻧﻪ ﺻﻨﺪوقﻫﺎی ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری ﻣﺸﺘﺮک ﺑﻪ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاران اﻣﻜﺎن ﻣﻰدﻫﻨﺪ ﺗﺎ رﻳﺴﻚﻫﺎی ﺧﻮد را ﺣﻴﻦ ﺗﺎﻣﻴﻦ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﺑﺮای ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﺠﺎری ﺗﻘﺴﻴﻢ ﻛﻨﻨﺪ.
 6. اﻣﻴﻦ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری ﺷﺮح ﻣﻰدﻫﺪ ﻛﻪ ﭼﮕﻮﻧﻪ ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری ﺑﺮ ﺣﺴﺐ ﻣﻘﺪار رﻳﺴﻜﻰ ﻛﻪ ﻣﻰ ﭘﺬﻳﺮﻧﺪ، ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﺑﻠﻨﺪﻣﺪت را ﺑﺮای ﻓﻌﺎﻟﻴﺖﻫﺎی ﺗﺠﺎری ﻓﺮاﻫﻢ ﻣﻰآورﻧﺪ و ﻧﻴﺰ ﻳﻚ ﺑﺎزده ﺛﺎﺑﺖ در اﺧﺘﻴﺎر ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاران ﻗﺮار ﻣﻰدﻫﻨﺪ.
 7. اﻧﻮاع ﺳﻬﺎم ﺷﺮﻛﺖﻫﺎ ﺗﺤﺖ ﻣﺎﻟﻜﻴﺖ ﺳﻬﺎﻣﺪاران ﻫﺴﺘﻨﺪ. دو ﻧﻮع ﺳﻬﺎﻣﺪار وﺟﻮد دارد: ﺳﻬﺎﻣﺪار ﻣﻤﺘﺎز و ﺳﻬﺎﻣﺪار ﻋﺎدی
 8. ﻣﻨﺎﺑﻊ ﺗﺎﻣﻴﻦ ﻣﺎﻟﻰ از ﺳﻮی ﺷﺨﺺ ﺛﺎﻟﺚ اﻧﻮاع اﺻﻠﻰ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻣﺎﻟﻰ ﺧﺎرﺟﻰ ﻛﻪ در دﺳﺘﺮس ﺷﺮﻛﺖ ﻫﺴﺘﻨﺪ را ﺷﺮح ﻣﻰدﻫﺪ.

انواع شرکت ها و اهمیت آن ها

ﻣﻬﻤﺘﺮﻳﻦ ﻧﻮع اﻃﻼﻋﺎت ﻣﺎﻟﻰ اﻃﻼﻋﺎت ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ ﺷﺮﻛﺖﻫﺎ و ﻋﻤﻠﻜﺮد آﻧﺎن اﺳﺖ. در اﻳﻦ ﻓﺼﻞ ﺷﺮح داده ﻣﻰﺷﻮد ﻛﻪ ﺷﺮﻛﺖ ﭼﻴﺴﺖ، ﭼﮕﻮﻧﻪ ﺗﺎﺳﻴﺲ ﻣﻰﺷﻮد و ﭼﻄﻮر ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻣﺎﻟﻰ ﺑﻠﻨﺪﻣﺪت را از ﻃﺮﻳﻖ ﺑﻮرس اوراق ﺑﻬﺎدار ﺗﺄﻣﻴﻦ ﻣﻰﻛﻨﺪ.

۱- ﺷﺮﻛﺖ ﺳﻬﺎﻣﻰ ﺗﻀﺎﻣﻨﻰ

ﻣﺎﻟﻜﺎن (ﺳﻬﺎﻣﺪاران) ﻣﺸﺘﺮﻛﺎً ﻣﺒﻠﻎ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ( ﭘﻮل) را وارد واﺣﺪ ﺗﺠﺎری ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ. ﺑﺪﻳﻦ ﺗﺮﺗﻴﺐ آنﻫﺎ ﻣﺴﺘﺤﻖ ﺳﻬﻤﻰ از ﺳﻮد ﺑﻪ ﺷﻜﻞ ﺳﻮد ﺗﻘﺴﻴﻤﻰ ﺳﻬﺎم ﻫﺴﺘﻨﺪ.

ﻫﺮ ﻓﺮدی ﺑﺎ ﺑﻌﻀﻰ از ﺑﺰرگ ﺗﺮﻳﻦ ﺷﺮﻛﺖ ﻫﺎی ﻛﺸﻮر و ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ های آنﻫﺎ آﺷﻨﺎﻳﻰ دارد. ﻧﻤﻮﻧﻪ روﺷﻦ آن ﺷﺮﻛﺖ رﺟﺎء اﺳﺖ ﻛﻪ در اﻣﺮ ﺣﻤﻞ و ﻧﻘﻞ رﻳﻠﻰ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻣﻰﻛﻨﺪ. ﺑﺎ اﻳﻦ ﺣﺎل ﻫﻤﻪ ﻣﺮدم در ﻣﻮرد ﭼﮕﻮﻧﮕﻰ ﺗﺄﺳﻴﺲ و وﺿﻌﻴﺖ ﻗﺎﻧﻮﻧﻰ ﺷﺮﻛﺖﻫﺎ اﻃﻼع ﻧﺪارﻧﺪ.

ﻗﺎﻧﻮن ﭘﺎرﻟﻤﺎﻧﻰ اﻧﮕﻠﺴﺘﺎن در ﺳﺎل ۱۸۴۴ ﺗﻤﺎم ﺷﺮﻛﺖ ﻫﺎی ﺳﻬﺎﻣﻰ ﺗﻀﺎﻣﻨﻰ را ﻛﻪ در آن ﺑﻪﻋﻨﻮان ﻣﺠﻤﻮﻋﻪﻫﺎی ﻣﺴﺘﻘﻞ ﺛﺒﺖ ﺷﺪه اﻧﺪ، ﺷﻨﺎﺳﺎﻳﻰ ﻧﻤﻮد. ﺑﺪﻳﻦ ﺗﺮﺗﻴﺐ، ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی ﺳﻬﺎﻣﻰ ﺗﻀﺎﻣﻨﻰ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﺷﺨﺼﻴﺘﻰ ﻣﺴﺘﻘﻞ از اﺷﺨﺎص ﺣﻘﻴﻘﻰ ﻣﺎﻟﻚ آنﻫﺎ، ﻣﺤﺴﻮب ﻣﻰﺷﻮﻧﺪ.

ﻣﺘﺨﺼﺺ ﻣﺎﻟﻰ ﻣﻰﮔﻮﻳﺪ: “ﺑﺎﻳﺪ اﻳﻦ را ﺑﺪاﻧﻴﺪ !”

ﺷﺮﻛﺖ، ﮔﺮوﻫﻰ از ﻣﺮدماﻧﺪ ﻛﻪ ﻣﺴﺌﻮﻟﻴﺖ ﻳﻚ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﺠﺎری را ﻣﺸﺘﺮﻛﺎً ﺑﺮ ﻋﻬﺪه ﻣﻰﮔﻴﺮﻧﺪ.

ﻧﻜﺎت ﻛﻠﻰ از ﻣﺘﺨﺼﺺ ﻣﺎﻟﻰ… اﻧﻮاع واﺣﺪﻫﺎی ﺗﺠﺎری ﭼﻬﺎر ﻧﻮع اﺻﻠﻰ واﺣﺪﻫﺎی ﺗﺠﺎری ﺧﺼﻮﺻﻰ در اﻧﮕﻠﺴﺘﺎن وﺟﻮد دارد:

 1. واﺣﺪ ﺗﻚ ﻣﺎﻟﻜﻰ: ﺑﻪ واﺣﺪ ﺗﺠﺎری اﻃﻼق ﻣﻰﮔﺮدد ﻛﻪ ﻣﺘﻌﻠﻖ ﺑﻪ ﻳﻚ ﻓﺮد اﺳﺖ.
 2. ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﻀﺎﻣﻨﻰ: اﻳﻦ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﺠﺎری ﺷﺎﻣﻞ دو ﻳﺎ ﭼﻨﺪ ﺷﺮﻳﻚ اﺳﺖ و ﺑﺎ ﺛﺒﺖ ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖﻧﺎﻣﻪ ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺸﺎور ﺣﻘﻮﻗﻰ ﺗﺸﻜﻴﻞ ﻣﻰﺷﻮد. ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﻀﺎﻣﻨﻰ ﻓﻌﺎﻟﻴﺘﻰ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺎ ﻣﺸﺎرﻛﺖ ﮔﺮوهﻫﺎﻳﻰ از ﻗﺒﻴﻞ داﻣﭙﺰﺷﻚﻫﺎ، ﭘﺰﺷﻚ ﻫﺎ، دﻧﺪاﻧﭙﺰﺷﻚﻫﺎ، ﻣﺸﺎوران ﺣﻘﻮﻗﻰ و ﺳﺎﻳﺮ واﺣﺪﻫﺎی ﺗﺠﺎری ﻛﻮﭼﻚ ﺷﻜﻞ ﻣﻰﮔﻴﺮد و اﻓﺮاد ﻣﻬﺎرتﻫﺎ و ﺳﻮد را در آن ﺑﻪ ﻣﺸﺎرﻛﺖ ﻣﻰ ﮔﺬارﻧﺪ. ﻫﻢ واﺣﺪ ﺗﻚ ﻣﺎﻟﻜﻰ و ﻫﻢ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻫﺎی ﺗﻀﺎﻣﻨﻰ دارای ﻣﺴﺆوﻟﻴﺖ ﻧﺎﻣﺤﺪود ﻫﺴﺘﻨﺪ.
 3. ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی ﺳﻬﺎﻣﻰ ﺧﺎص: اﻳﻦﻫﺎ ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی ﺧﺼﻮﺻﻰ ﺛﺒﺖ ﺷﺪه ای ﺑﺎ ﺣﺪاﻗﻞ دو ﺳﻬﺎﻣﺪار ﻫﺴﺘﻨﺪ. ﺳﻬﺎﻣﺪاران ﻫﻴﺌﺖﻣﺪﻳﺮه را اﻧﺘﺨﺎب ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ. ﺳﻬﺎم ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی ﺧﺼﻮﺻﻰ ﺑﺎ اﺟﺎزه ﻫﻴﺌﺖﻣﺪﻳﺮه ﻓﺮوﺧﺘﻪ ﻣﻰﺷﻮﻧﺪ. ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی ﺳﻬﺎﻣﻰ ﺧﺎص ﻧﻮﻋﺎً ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی ﻛﻮﭼﻚ و ﻣﺘﻮﺳﻂ ﻫﺴﺘﻨﺪ و ﻣﺴﺆوﻟﻴﺖ ﺳﻬﺎﻣﺪاران ﻣﺤﺪود ﺑﻪ ﻣﺒﻠﻎ اﺳﻤﻰ ﺳﻬﺎم آنﻫﺎ اﺳﺖ.
 4. ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی ﺳﻬﺎﻣﻰ ﻋﺎم: اﻳﻦ ﻫﺎ ﺷﺮﻛﺖﻫﺎﻳﻰ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﺳﻬﺎﻣﺸﺎن در ﺑﻮرس اوراق ﺑﻬﺎدار ﻣﺒﺎدﻟﻪ ﻣﻰﺷﻮد. اﻳﻦ ﺷﺮﻛﺖﻫﺎ ﻣﻌﻤﻮﻻً ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی ﺑﺰرﮔﻰ ﻫﺴﺘﻨﺪ و ﻣﺴئوﻟﻴﺖ ﺳﻬﺎﻣﺪاران ﻣﺤﺪود ﺑﻪ ﻣﺒﻠﻎ اﺳﻤﻰ ﺳﻬﺎم آنﻫﺎ اﺳﺖ.

۲- مسئولیت محدود

ﺑﻪ ﺳﻬﺎﻣﺪاران ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ، ﻳﻚ ﺣﻔﺎﻇﺖ ﻗﺎﻧﻮﻧﻰ ﺑﺴﻴﺎر ﻣﻬﻢ ﺑﻪ ﻧﺎم ﻣﺴﺆوﻟﻴﺖ ﻣﺤﺪود داده ﻣﻰﺷﻮد. ﻣﺴﺆوﻟﻴﺖ ﻣﺤﺪود ﺑﺪﻳﻦ ﻣﻌﻨﻰ اﺳﺖ ﻛﻪ اﮔﺮ ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ دﭼﺎر ﻣﺸﻜﻼت ﻣﺎﻟﻰ ﺷﻮد و ﺑﺪﻫﻜﺎر ﺷﻮد، ﺣﺪاﻛﺜﺮ ﻣﺒﻠﻐﻰ از اﻳﻦ ﺑﺪﻫﻰ ﻛﻪ ﺳﻬﺎﻣﺪاران ﻣﺘﻌﻬﺪ ﺑﻪ ﭘﺮداﺧﺖ آن ﻫﺴﺘﻨﺪ، ارزش ﺳﻬﺎم آﻧﻬﺎﺳﺖ. ﺑﻪ ﻋﺒﺎرت دﻳﮕﺮ، ﮔﺮﭼﻪ ﺳﻬﺎﻣﺪاران ﻣﺎﻟﻚ ﺑﺨﺸﻰ از ﺷﺮﻛﺖ ﻫﺴﺘﻨﺪ، اﻣﺎ اﻧﺘﻈﺎر ﻧﻤﻰرود ﻛﻪ آنﻫﺎ ﺑﺮای ﭘﺮداﺧﺖ ﺑﺪﻫﻰﻫﺎی ﺷﺮﻛﺖ، اﻣﻮال و داراﻳﻰﻫﺎی ﺷﺨﺼﻰ ﺧﻮد را ﺑﻔﺮوﺷﻨﺪ.

ﺳﺎﻳﺮ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻫﺎی ﺗﺠﺎری

اﻧﻮاع ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﺠﺎری در اﻳﻦ ﻛﺸﻮر ﻋﺒﺎرﺗﻨﺪ از:

ﻓﺮاﻧﺸﻴﺰ (اﻣﺘﻴﺎز)

ﻳﻚ ﺻﺎﺣﺐ ﻓﺮاﻧﺸﻴﺰ ﻣﻰﺗﻮاﻧﺪ ﻓﺮاﻧﺸﻴﺰ (ﺣﻖ ﻣﻌﺎﻣﻠﻪ ﺗﺤﺖ ﻳﻚ ﻧﺎم ﻣﻌﺮوف و در ﻳﻚ زﻣﻴﻨﻪ ﺧﺎص) را ﺑﻪ ﺧﺮﻳﺪار ﻓﺮاﻧﺸﻴﺰ ﺑﻔﺮوﺷﺪ. ﻣﻌﺮوﻓﻴﺖ اﻳﻦ ﻗﺮارداد در ﺑﻴﻦ ﻣﺮدم رو ﺑﻪ رﺷﺪ اﺳﺖ و در ﺑﺨﺶ ﻏﺬای آﻣﺎده، ﺧﺪﻣﺎت ﻧﻈﺎﻓﺘﻰ و ﺗﻮزﻳﻊ و ﺑﺴﻴﺎری زﻣﻴﻨﻪ ﻫﺎی دﻳﮕﺮ ﻣﺘﺪاول اﺳﺖ.

ﺗﻌﺎوﻧﻰ ﻫﺎ

ﺗﻌﺎوﻧﻰ از ﮔﺮوﻫﻰ از ﺗﻮﻟﻴﺪﻛﻨﻨﺪﮔﺎن، ﻓﺮوﺷﻨﺪﮔﺎن ﻳﺎ ﻛﺎرﮔﺮان ﺗﺸﻜﻴﻞ ﻣﻰﺷﻮد ﻛﻪ ﺑﺎ ﻫﻤﻜﺎری ﻫﻢ در ﻳﻚ واﺣﺪ ﺗﺠﺎری ﻛﺎر ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ.

ﺷﺮﻛﺖ ﺗﻌﺎوﻧﻰ رﻓﺎه

ﺷﺮﻛﺖ ﺗﻌﺎوﻧﻰ رﻓﺎه، ﺷﺮﻛﺘﻰ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر ﺧﺪﻣﺎت رﺳﺎﻧﻰ ﺑﻪ اﻋﻀﺎی ﺧﻮد ﺗﺎﺳﻴﺲ و اداره ﻣﻰﺷﻮد. ﺑﺴﻴﺎری از ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻧﻰ ﻧﻮﻋﺎً ﺑﻪ اﻳﻦ ﺷﻜﻞ ﻫﺴﺘﻨﺪ. ﮔﺮ ﭼﻪ اﻣﺮوزه ﺑﺴﻴﺎری از اﻳﻦ ﺷﺮﻛﺖﻫﺎ ﺑﻪ ﺳﻤﺖ ﺷﺮﻛﺖ ﺳﻬﺎﻣﻰ ﻋﺎم ﮔﺮاﻳﺶ ﭘﻴﺪا ﻛﺮده اﻧﺪ ﺗﺎ ﺑﺘﻮاﻧﻨﺪ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﺑﻴﺸﺘﺮی ﺟﻤﻊآوری ﻛﻨﻨﺪ.

مثال:

ﻣﺎرﻛﺲ و اﺳﭙﻨﺴﺮ ﻧﻤﻮﻧﻪ ﺧﻮﺑﻰ از ﻳﻚ ﻣﺮﻛﺰ ﺗﺠﺎری را ﻛﻪ ﺑﻪ اﻳﻦ ﭼﻬﺎر ﻣﺮﺣﻠﻪ وارد ﺷﺪﻧﺪ، ﻧﺸﺎن ﻣﻰدﻫﺪ. در اﺑﺘﺪا ﻣﺎﻳﻜﻞ ﻣﺎرس ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻳﻚ واﺣﺪ ﺗﻚ ﻣﺎﻟﻜﻰ ﺷﺮوع ﺑﻪ ﻛﺎرﻛﺮد و اﻗﻼﻣﻰ ﻣﺜﻞ ﺳﻮزن و ﻧﺦ را در ﺧﺎﻧﻪﻫﺎ ﻣﻰ ﻓﺮوﺧﺖ. او ﻳﻚ ﻣﻬﺎﺟﺮ ﻳﻬﻮدی از روﺳﻴﻪ ﺑﻮد ﻛﻪ در اواﺧﺮ ﻗﺮن ﻧﻮزدﻫﻢ ﺑﻪ اﻧﮕﻠﺴﺘﺎن آﻣﺪ و ﺧﻴﻠﻰ ﻛﻢ اﻧﮕﻠﻴﺴﻰ ﺻﺤﺒﺖ ﻣﻰﻛﺮد. او ﻳﻚ ﺷﺮاﻛﺖ را ﺑﺎ ﺗﺎم اﺳﭙﻨﺴﺮ ﺗﺮﺗﻴﺐ داد و آنﻫﺎ ﻣﻐﺎزهﻫﺎﻳﻰ را ﺑﺮای ﻛﺴﺐ و ﻛﺎر در ﺷﻤﺎل اﻧﮕﻠﺴﺘﺎن ﺑﺎزﻛﺮدﻧﺪ

ﺗﺎم اﺳﭙﻨﺴﺮ ﻓﻘﻂ ﺑﺮای ﻣﺪت ﻛﻮﺗﺎﻫﻰ در اﻳﻦ ﻛﺎر ﻣﺎﻧﺪ. اﻳﻦ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﺠﺎری ﺑﻪ ﺻﻮرت ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ ﺳﻬﺎﻣﻰ ﺧﺎص رﺷﺪ ﭘﻴﺪا ﻛﺮد و ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺳﻬﺎم آن در اﺧﺘﻴﺎر ﺧﺎﻧﻮاده ﻫﺎی ﻣﺎرﻛﺲ و ﺳﻴﻒ (دو ﺧﺎﻧﻮاده ای ﻛﻪ ﺑﺎ ﻳﻚ ازدواج ﺑﺎ ﻫﻢ ﻣﺮﺗﺒﻂ ﺷﺪﻧﺪ) ﻗﺮار داﺷﺖ. اﻳﻦ ﺧﺎﻧﻮاده ﻫﺎ ﺗﺼﻤﻴﻢ ﮔﺮﻓﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﻳﻚ ﻓﺮوﺷﮕﺎه زﻧﺠﻴﺮه ای ﺑﺎز ﻛﻨﻨﺪ. ﻣﺠﺪداً، ﻣﻨﺒﻊ ﻣﺎﻟﻰ ﺑﻴﺸﺘﺮی ﺑﺮای ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻻزم ﺑﻮد و ﺑﺪﻳﻦ ﺗﺮﺗﻴﺐ ﻣﻰﺑﺎﻳﺴﺖ ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ ﺳﻬﺎﻣﻰ ﻋﺎم اﻳﺠﺎد ﻣﻰﻛﺮدﻧﺪ.

 ثبت شرکت

ﺷﻴﻮه ﺗﺎﺳﻴﺲ و اداره ﻣﺮاﻛﺰ ﺗﺠﺎری ﺑﺮ اﺳﺎس ﻳﻚ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ از ﻗﻮاﻧﻴﻦ ﺷﺮﻛﺘﻰ ﻛﻨﺘﺮل ﻣﻰﺷود

اﺳﺎسﻧﺎﻣﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﺷﺎﻣﻞ ﻣﻮارد زﻳﺮ ﺑﺎﺷﺪ:

 • ﻧﺎم ﺷﺮﻛﺖ
 • آدرس دﻓﺘﺮ ﺛﺒﺖ ﺷﺪه
 • اﻫﺪاف ﺷﺮﻛﺖ
 • ارزش اﺳﻤﻰ ﻣﺒﻠﻎ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﺷﺮﻛﺖ
 • ﻣﺒﺎﻟﻎ اﻧﻮاع ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺳﻬﺎم ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ اﮔﺮ ﺷﺮﻛﺘﻰ ﺑﻜﻮﺷﺪ ﺗﺎ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖﻫﺎﻳﻰ را ﻓﺮاﺗﺮ از داﻣﻨﻪ

اﻫﺪاﻓﺶ اﻧﺠﺎم دﻫﺪ اﻳﻦ اﻣﺮ ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ ﺗﻮﺳﻂ ﻳﻚ دادﮔﺎه، ﺑﻪﻋﻨﻮان ﻣﻮارد ﻓﺮاﺗﺮ از اﺧﺘﻴﺎرات، ﺗﻠﻘﻰ ﺷﻮد و ﻣﺠﺎز ﻧﺒﺎﺷﺪ.

 • ﺷﺮﻛﺖﻧﺎﻣﻪ ﻗﺮاردادی اﺳﺖ ﺑﻴﻦ ﺷﺮﻛﺖ و ﺳﻬﺎﻣﺪاراﻧﺶ. اﺳﺎﻣﻰ ﺳﻬﺎم داران در دﻓﺘﺮ ﺛﺒﺖ ﺷﺮﻛﺖ ﻧﮕﻬﺪاری ﻣﻰﺷﻮد.
 • ﺷﺮﻛﺖﻧﺎﻣﻪ، ﺷﺎﻣﻞ ﺟﺰﺋﻴﺎت زﻣﺎن ﺟﻠﺴﺎت ﺳﻬﺎﻣﺪاران، ﺣﻖ رای ﺳﻬﺎﻣﺪاران و … اﺳﺖ.

دو ﻧﻮع ﺷﺮﻛﺖ ﺳﻬﺎﻣﻰ ﺑﺎ ﻣﺴﺆوﻟﻴﺖ ﻣﺤﺪود وﺟﻮد دارد:

 1. ﺷﺮﻛﺖ ﺳﻬﺎﻣﻰ ﺧﺎص ﺑﺎ ﻣﺴﺆوﻟﻴﺖ ﻣﺤﺪود: اﻳﻦ ﺷﺮﻛﺖﻫﺎ ﺑﻪ دﻧﺒﺎل اﺳﻤﺸﺎن Ltd ﻣﻰآﻳﺪ. ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ ﺑﺎ ﻣﺴﺆوﻟﻴﺖ ﻣﺤﺪود ﻧﻤﻰﺗﻮاﻧﺪ ﺳﻬﺎم ﺧﻮد را ﺑﻪ ﻋﻤﻮم ﻋﺮﺿﻪ ﻧﻤﺎﻳﺪ.
 2. ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی ﺳﻬﺎﻣﻰ ﻋﺎم ﺑﺎ ﻣﺴﺆوﻟﻴﺖ ﻣﺤﺪود: اﻳﻦ ﺷﺮﻛﺖﻫﺎ ﺑﻪ دﻧﺒﺎل اﺳﻤﺸﺎن Plc ﻣﻰآﻳﺪ و ﻣﻰﺗﻮاﻧﻨﺪ ﺳﻬﺎم ﺧﻮد را ﺑﻪ ﻋﻤﻮم ﻣﺮدم ﻋﺮﺿﻪ ﻧﻤﺎﻳﻨﺪ ﺑﻪﺷﺮط آن ﻛﻪ دارای ﺑﻴﺶ از ۵,۰۰۰,۰۰۰۰ رﻳﺎل ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ. ﺷﺮﻛﺖﻫﺎ ﺑﺎﻳﺪ ﻗﺒﻞ از اﻳﻨﻜﻪ ﺑﺘﻮاﻧﻨﺪ ﮔﻮاﻫﻴﻨﺎﻣﻪ ﺗﺎﺳﻴﺲ ﺷﺮﻛﺖ را درﻳﺎﻓﺖ ﻧﻤﺎﻳﻨﺪ، ﻧﺰد ﻣﺮﺟﻊ ﺛﺒﺖ ﻛﻨﻨﺪه ﺷﺮﻛﺖﻫﺎ ﺛﺒﺖ ﺷﻮﻧﺪ ﺗﺎ ﺑﺘﻮاﻧﻨﺪ ﺑﻌﻨﻮان ﻳﻚ واﺣﺪ ﺷﺮﻛﺘﻰ ﻫﻮﻳﺖ ﻗﺎﻧﻮﻧﻰ ﭘﻴﺪاﻛﻨﻨﺪ.

ﻧﻘﺶ ﻣﺪﻳﺮان

ﺣﺎﻛﻤﻴﺖ ﺷﺮﻛﺘﻰ

ﺳﻬﺎﻣﺪاران ﻣﺎﻟﻚ ﺷﺮﻛﺖ ﻫﺴﺘﻨﺪ. ﺷﺮﻛﺖ دارای ﺗﻌﺪادی داراﻳﻰ (آﻧﭽﻪ ﻛﻪ ﻣﺎﻟﻚ آن اﺳﺖ و آﻧﭽﻪ ﻛﻪ ﺑﻘﻴﻪ ﺑﻪ آن ﺑﺪﻫﻜﺎر ﻫﺴﺘﻨﺪ) و ﺑﺪﻫﻰ ( آﻧﭽﻪ ﻛﻪ ﻣﻘﺮوض اﺳﺖ) ﻣﻰﺑﺎﺷﺪ.

ﻣﺘﺨﺼﺺ ﻣﺎﻟﻰ ﻣﻰﮔﻮﻳﺪ: “ﺑﺎﻳﺪ اﻳﻦ را ﺑﺪاﻧﻴﺪ!”

ﺣﺎﻛﻤﻴﺖ ﺷﺮﻛﺘﻰ ﺳﻴﺴﺘﻤﻰ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺷﺮﻛﺖﻫﺎ ﺑﻪ وﺳﻴﻠﻪ آن ﻫﺪاﻳﺖ و ﻛﻨﺘﺮل ﻣﻰﺷﻮﻧﺪ.

ﺳﻬﺎﻣﺪاران ﻣﺪﻳﺮان را اﻧﺘﺨﺎب ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ ﺗﺎ از ﻃﺮف آن ﻫﺎ ﺷﺮﻛﺖ را اداره ﻛﻨﻨﺪ. ﻣﺪﻳﺮان اﺟﺮاﻳﻰ ﻣﺴﺌﻮﻟﻴﺖ اﺟﺮای ﺗﺼﻤﻴﻤﺎت را ﺑﺮ ﻋﻬﺪه دارﻧﺪ. ﻣﺪﻳﺮان ﻏﻴﺮاﺟﺮاﻳﻰ ﺑﻪ ﻫﻴﺌﺖﻣﺪﻳﺮه ﻣﺸﺎوره ﻣﻰ دﻫﻨﺪ و از ﻃﺮﻳﻖ ﺑﺮﻗﺮاری ارﺗﺒﺎﻃﺎت ﺑﻪ ﺷﺮﻛﺖ ﻛﻤﻚ ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ. ﻣﺪﻳﺮان ﻣﻠﺰم ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﻫﺮ ﺳﺎل در ﻣﻮرد ﻣﺒﺎﺷﺮت ﺧﻮد در ﺷﺮﻛﺖ ﮔﺰارش دﻫﻨﺪ.

ﺳﻬﺎﻣﺪاران ﻣﻰﺗﻮاﻧﻨﺪ در ﻣﺠﻤﻊ ﻋﻤﻮﻣﻰ ﺳﺎﻻﻧﻪ ﺷﺮﻛﺖ ﻛﻨﻨﺪ و ﺳﺌﻮاﻻﺗﻰ را در ﻣﻮرد ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺷﺮﻛﺖ ﺑﭙﺮﺳﻨﺪ. ﺳﻬﺎﻣﺪاران ﻣﻰ ﺗﻮاﻧﻨﺪ در ﻣﺠﻤﻊ ﻋﻤﻮﻣﻰ ﺳﺎﻻﻧﻪ رأی دﻫﻨﺪ. ﺣﻖ رأی آن ﻫﺎ اﻏﻠﺐ ﻣﺘﻨﺎﺳﺐ ﺑﺎ ﺗﻌﺪاد ﺳﻬﺎﻣﻰ اﺳﺖ ﻛﻪ در اﺧﺘﻴﺎر دارﻧﺪ.

ﺳﻬﺎﻣﺪاران در ﻣﻮرد ﺗﺼﻮﻳﺐ ﮔﺰارش ﺳﺎﻻﻧﻪ اراﺋﻪ ﺷﺪه ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺪﻳﺮان، ﻧﻈﺮ ﻣﻰدﻫﻨﺪ و ﻣﻰ ﺗﻮاﻧﻨﺪ در ﻣﻮرد ﺗﻌﻴﻴﻦ ﻣﺠﺪد اﻋﻀﺎی ﻫﻴﺌﺖﻣﺪﻳﺮه رأی دﻫﻨﺪ. ﻣﺪﻳﺮان ﻣﻰ ﺗﻮاﻧﻨﺪ ﻣﺴئوﻻﻧﻰ را ﺑﺮای اداره ﺷﺮﻛﺖ از ﻃﺮف ﺧﻮدﺷﺎن اﻧﺘﺨﺎب ﻛﻨﻨﺪ.

رﺋﻴﺲ ﻫﻴﺌﺖﻣﺪﻳﺮه، رﻳﺎﺳﺖ ﺟﻠﺴﺎت ﻣﺪﻳﺮان و ﻣﺠﻤﻊ ﻋﻤﻮﻣﻰ ﺳﺎﻻﻧﻪ را ﺑﺮ ﻋﻬﺪه دارد. ﺑﺎ اﻳﻦ ﺣﺎل، رﺋﻴﺲ ﻫﻴﺌﺖﻣﺪﻳﺮه ﻏﺎﻟﺒﺎً ﺑﺎ ﻣﺪﻳﺮﻋﺎﻣﻞ ﻳﻌﻨﻰ ﻛﺴﻰ ﻛﻪ ﻧﻘﺶ اﺻﻠﻰ را در ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﺳﺎزﻣﺎن اﻳﻔﺎ ﻣﻰﻛﻨﺪ، ﻣﺘﻔﺎوت اﺳﺖ. (در اﺻﻮل ﺣﺎﻛﻤﻴﺖ ﺷﺮﻛﺘﻰ ﺗﻮﺻﻴﻪ ﻣﻰﺷﻮد ﻛﻪ ﻧﻘﺶ رﺋﻴﺲ ﻫﻴﺌﺖﻣﺪﻳﺮه و ﻣﺪﻳﺮﻋﺎﻣﻞ در ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ از ﻫﻢ ﺟﺪا ﺑﺎﺷﺪ اﻣﺎ اﻳﻦ ﻳﻚ اﻟﺰام ﻗﺎﻧﻮﻧﻰ ﻧﻴﺴﺖ).

ﻫﻴﺌﺖﻣﺪﻳﺮه دارای اﺧﺘﻴﺎر ﻛﺎﻣﻞ ﺑﺮای اداره ﺷﺮﻛﺖ اﺳﺖ. ﺳﻬﺎﻣﺪاران در ﻧﺼﺐ و ﻋﺰل ﻣﺪﻳﺮان ﻧﻘﺶ دارﻧﺪ. ﺑﺎ اﻳﻦ ﺣﺎل، ﻣﺪﻳﺮﻋﺎﻣﻞ ﻧﻘﺶ اﺻﻠﻰ را در ﺗﻌﻴﻴﻦ ﻣﺪﻳﺮان اﺟﺮاﻳﻰ ﻳﻌﻨﻰ ﻛﺴﺎﻧﻰ ﻛﻪ ﻣﺴئول اﺟﺮای ﺗﺼﻤﻴﻤﺎت در ﺷﺮﻛﺖ ﻫﺴﺘﻨﺪ، اﻳﻔﺎ ﻣﻰﻛﻨﺪ. رﺋﻴﺲ و ﻣﺪﻳﺮان ﻏﻴﺮ اﺟﺮاﻳﻰ ﻣﻰﺗﻮاﻧﻨﺪ ﻧﻘﺶ ﻣﻬﻤﻰ در ﻋﺰل ﻣﺪﻳﺮﻋﺎﻣﻞ از ﻃﺮﻳﻖ رأیﮔﻴﺮی در ﻣﻮرد ﻫﻴﺌﺖﻣﺪﻳﺮه اﻳﻔﺎ ﻛﻨﻨﺪ.

ﻣﻰﺗﻮاﻧﻴﻢ ﻧﻘﺶ ﻫﻴﺌﺖﻣﺪﻳﺮه را ﺑﺎ ﻳﻚ ﻣﺜﺎل ﺷﺮح دﻫﻴﻢ:

مثال:

ﻫﺘﻞﻫﺎی ﺗﻴﺴﺘﻞ، ﻣﺎﻟﻚ و ﮔﺮداﻧﻨﺪه ﻫﺘﻞﻫﺎ در اﻧﮕﻠﺴﺘﺎن، از ﺟﻤﻠﻪ ﺗﻌﺪادی از ﻫﺘﻞﻫﺎ در ﻟﻨﺪن اﺳﺖ.

ﻫﻴﺌﺖ ﻣﺪﻳﺮه اﻳﻦ ﺷﺮﻛﺖ، ﻣﺘﺸﻜﻞ از ﺳﻪ ﻣﺪﻳﺮ اﺟﺮاﻳﻰ و ﻫﻔﺖ ﻣﺪﻳﺮ ﻏﻴﺮ اﺟﺮاﻳﻰ اﺳﺖ. ﻏﻴﺮ از رﺋﻴﺲ، ﻧﺎﻳﺐ رﺋﻴﺲ ﻧﻴﺰ از ﻣﺪﻳﺮان ارﺷﺪ ﻏﻴﺮاﺟﺮاﻳﻰ ﻣﺴﺘﻘﻞ ﺷﺮﻛﺖ اﺳﺖ. ﻃﺒﻖ اﺳﺎﺳﻨﺎﻣﻪ ﺷﺮﻛﺖ، اﻋﻀﺎی ﻫﻴﺌﺖ ﻣﺪﻳﺮه ﺑﺎﻳﺪ ﺑﻪﺻﻮرت ﭼﺮﺧﺸﻰ ﺣﺪاﻗﻞ ﻫﺮ ﺳﻪ ﺳﺎل ﻳﻜﺒﺎر ﻛﻨﺎر ﮔﺬاﺷﺘﻪ ﺷﻮﻧﺪ.

ﻫﻴﺌﺖ ﻣﺪﻳﺮه در ﻃﻰ ﺳﺎل ﺟﻠﺴﺎت ﻣﻨﻈﻤﻰ ﺑﺮﮔﺰار ﻣﻰ ﻛﻨﺪ ﺗﺎ ﻋﻤﻠﻜﺮد ﻣﺎﻟﻰ و ﻋﻤﻠﻴﺎﺗﻰ ﺷﺮﻛﺖ را ﻣﻮرد ﺑﺮرﺳﻰ ﻗﺮار دﻫﺪ و آنرا رﺳﻤﺎً ﺑﺮای ﺗﺼﻤﻴﻤﺎت ﻫﻴﺌﺖ ﻣﺪﻳﺮه در ﻧﻈﺮ ﻣﻰ ﮔﻴﺮد. اﻳﻦ ﻣﻮﺿﻮﻋﺎت، ﺷﺎﻣﻞ اﺳﺘﺮاﺗﮋی ﻫﺎ، ﺳﻴﺎﺳﺖ ﺗﺤﺼﻴﻞ و ﻋﺪم ﺑﻬﺮه ﻣﻨﺪی، ﺗﺼﻮﻳﺐ ﺑﻮدﺟﻪ و ﻣﺨﺎرج ﺳﺮﻣﺎﻳﻪای و ﺳﻴﺎﺳﺖﻫﺎی ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ رﻳﺴﻚ اﺳﺖ. اﻃﻼﻋﺎت ﻣﻨﺎﺳﺐ و ﺑﻪ ﻣﻮﻗﻊ ﭘﻴﺶ از ﻫﺮ ﺟﻠﺴﻪ ﻫﻴﺌﺖﻣﺪﻳﺮه، در ﺧﺼﻮص اﻣﻮر ﻣﺎﻟﻰ و ﺗﺠﺎری ﮔﺮوه در اﺧﺘﻴﺎر ﻣﺪﻳﺮان ﻗﺮار ﻣﻰﮔﻴﺮد.

نقش بورس

بورس

ﻣﺰﻳﺖ اﺻﻠﻰ ﻓﺮوش ﺳﻬﺎم از ﻃﺮﻳﻖ ﺑﻮرس اﻳﻦ اﺳﺖ ﻛﻪ ﻣﻰﺗﻮان ﻣﺒﺎﻟﻎ زﻳﺎد ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ را ﺳﺮﻳﻌﺎً ﺟﻤﻊآوری ﻛﺮد.

دو اﺷﻜﺎل وﺟﻮد دارد:

اﮔﺮ ﻣﻘﺎدﻳﺮ زﻳﺎدی ﺳﻬﻢ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﺑﺨﺸﻰ از ﻣﻌﺎﻣﻠﻪ ﻛﻨﺘﺮﻟﻰ، ﺧﺮﻳﺪاری ﺷﻮد ﻛﻨﺘﺮل ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﺠﺎری ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ از دﺳﺖ ﺳﻬﺎﻣﺪاران اﺻﻠﻰ ﺧﺎرج ﺷﻮد، ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻪﺷﺪن در ﺑﻮرس، ﻫﺰﻳﻨﻪﺑﺮ اﺳﺖ.

ﻧﻜﺎت ﻛﻠﻰ از ﻣﺘﺨﺼﺺ ﻣﺎﻟﻰ و ﺑﻮرس

ﺑﻮرس ﻳﻜﻰ از ﻣﻬﻤﺘﺮﻳﻦ ﻣﻮﺳﺴﺎت در ﻓﻌﺎﻟﻴﺖﻫﺎی ﺗﺠﺎری ﻫﺮ ﻛﺸﻮر اﺳﺖ. زﻳﺮا ﺑﺎزاری اﻳﺠﺎد ﻣﻰﻛﻨﺪ ﻛﻪ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاران ﻣﻰﺗﻮاﻧﻨﺪ ﺑﻪ وﺳﻴﻠﻪ آن ﺳﻬﺎم ﺻﺪﻫﺎ ﺷﺮﻛﺖ ﺳﻬﺎﻣﻰ ﻋﺎم ﻣﺨﺘﻠﻒ را ﺧﺮﻳﺪ و ﻓﺮوش ﻧﻤﺎﻳﻨﺪ. ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاران ﻣﻰداﻧﻨﺪ ﻛﻪ ﻣﻰﺗﻮاﻧﻨﺪ ﺳﻬﺎم را در ﺑﻮرس ﺧﺮﻳﺪاری ﻛﻨﻨﺪ، ﻫﻤﺎﻧﻄﻮرﻛﻪ ﻣﻰﺗﻮاﻧﻨﺪ ﺳﻬﺎم ﺧﻮد را ﺑﻔﺮوﺷﻨﺪ.

ﺧﺮﻳﺪ و ﻓﺮوش ﺳﻬﺎم ﺑﻪوﺳﻴﻠﻪ واﺳﻄﻪ ﮔﺮان ﺻﻮرت ﻣﻰﮔﻴﺮد، ﻳﻌﻨﻰ ﻛﺎرﮔﺰاران و ﺑﺎزارﺳﺎزان ﻛﻪ از اﻳﻦ ﻣﻌﺎﻣﻼت ﺳﻮد ﻛﺴﺐ ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ. ﺳﻬﺎم ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ ﺳﻬﺎﻣﻰ ﻋﺎم در ﺑﻮرس ﺧﺮﻳﺪ و ﻓﺮوش ﻣﻰﺷﻮد. ﺷﺮﻛﺖﻫﺎ ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ ﻣﺘﺤﻤﻞ ﻫﺰﻳﻨﻪ ﺑﺮآورد ﻗﻴﻤﺖ در ﺑﻮرس ﺷﻮﻧﺪ، ﺑﺪﻳﻦ ﺗﺮﺗﻴﺐ ﻗﻴﻤﺖ ﺳﻬﺎم آنﻫﺎ در ﺗﺎﺑﻠﻮﻫﺎ در ﻣﻌﺮض دﻳﺪ ﻣﻌﺎﻣﻠﻪﮔﺮان ﻗﺮار ﻣﻰﮔﻴﺮد. ﺑﺮای اﻳﺠﺎد ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ ﺳﻬﺎﻣﻰ ﻋﺎم، ﻣﺪﻳﺮان ﺑﺎﻳﺪ ﺑﺎ ﻣﻘﺎم ﻧﺎﻇﺮ ﺑﻮرس ﻫﺎ ﻛﻪ ﮔﺰارشﻫﺎ را ﺑﺎ دﻗﺖ ﺑﺮرﺳﻰ ﺧﻮاﻫﺪ ﻛﺮد، در ارﺗﺒﺎط ﺑﺎﺷﻨﺪ.

ﺑﺮای ﻣﺜﺎل، ﺷﺮﻛﺖ ﻫﺎی ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪه در ﺑﻮرس ﻟﻨﺪن ﺑﺎﻳﺪ اﻟﺰاﻣﺎت اﻃﻼﻋﺎﺗﻰ ﻣﻨﺪرج در “ﻛﺘﺎبزرد”، ﺛﺒﺖ ﭘﺬﻳﺮش اوراق ﺑﻬﺎدار در ﺑﻮرس را ﭘﺎﺳﺦ دﻫﻨﺪ. اﻳﻦ ﻛﺘﺎب ﺑﻴﺎن ﻣﻰﻛﻨﺪ ﻛﻪ آن ﻫﺎ ﭼﮕﻮﻧﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﮔﺰارش ﻫﺎی ﺧﻮد را اراﺋﻪ دﻫﻨﺪ. ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪه در ﺑﻮرس ﺑﺎﻳﺪ ﮔﺰارش ﻧﻴﻢ ﺳﺎﻟﻪ ﻳﺎ ﻣﻴﺎن دوره ای ﻧﻴﺰ ﺗﻬﻴﻪ ﻛﻨﻨﺪ.

ﺑﻮرس اوراق ﺑﻬﺎدار، ﺗﻤﺎم ﺷﺮﻛﺖ ﻫﺎی ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪه در ﺑﻮرس را ﻣﻠﺰم ﺑﻪ اراﺋﻪ ﮔﺰارش ﺳﺎﻻﻧﻪ ﻣﻰ ﻧﻤﺎﻳﺪ ﺗﺎ ﻣﺸﺨﺺ ﺷﻮد ﻛﻪ آﻳﺎ “ﻗﺎﻧﻮن ﺑﻬﺘﺮﻳﻦ ﻋﻤﻠﻜﺮد در ﻣﻮرد ﺣﺎﻛﻤﻴﺖ ﺷﺮﻛﺘﻰ” را رﻋﺎﻳﺖ ﻛﺮده اﻧﺪ ﻳﺎ ﺧﻴﺮ.

ﻧﻘﺶ ﺑﻮرس

ﻧﻜﺎت ﻛﻠﻰ از ﻣﺘﺨﺼﺺ ﻣﺎﻟﻰ… ﭼﮕﻮﻧﻪ ﺷﺮﻛﺖ ﻫﺎ ﻣﻰ ﺗﻮاﻧﻨﺪ ﺑﻪ ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ ﺳﻬﺎﻣﻰ ﻋﺎم ﺗﺒﺪﻳﻞ ﺷﻮﻧﺪ و ﺳﻬﺎم ﺧﻮد را ﺑﻪ ﻋﻤﻮم ﻣﺮدم ﻋﺮﺿﻪ ﻛﻨﻨﺪ؟

ﻳﻚ واﺣﺪ ﺗﺠﺎری ﻛﻪ ﻣﻰﺧﻮاﻫﺪ ﺳﻬﺎم ﺧﻮد را ﺑﻪ ﻋﻤﻮم ﻋﺮﺿﻪ ﻛﻨﺪ، ﺗﺮﺗﻴﺒﻰ ﻣﻰدﻫﺪ ﺗﺎ ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ ﺗﺄﻣﻴﻦ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ اﻣﻮر اوﻟﻴﻪ و ﺗﺸﺮﻳﻔﺎت اداری را اﻧﺠﺎم دﻫﺪ. ﻓﺮوش ﺳﻬﺎم ﺟﺪﻳﺪ ﻛﺎری ﻛﺎﻣﻼً ﭘﺮرﻳﺴﻚ اﺳﺖ. ﺑﻮرس اوراق ﺑﻬﺎدار دارای روزﻫﺎی ﺧﻮب (زﻣﺎﻧﻰ ﻛﻪ اﻓﺮاد ﺑﺴﻴﺎری ﺧﻮاﺳﺘﺎر ﺧﺮﻳﺪ ﺳﻬﺎم ﻫﺴﺘﻨﺪ) و روزﻫﺎی ﺑﺪ (زﻣﺎﻧﻰ ﻛﻪ اﻓﺮاد ﺑﺴﻴﺎر زﻳﺎدی ﺧﻮاﺳﺘﺎر ﻓﺮوش ﺳﻬﺎم ﻫﺴﺘﻨﺪ) اﺳﺖ. اﮔﺮ اﻧﺘﺸﺎر ﺳﻬﺎم ﺟﺪﻳﺪ ﺑﺎ ﻳﻚ روز ﺑﺪ ﻫﻤﺰﻣﺎن ﺷﻮد، ﺷﺮﻛﺖ ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ دﭼﺎر ﻣﺸﻜﻼﺗﻰ ﺷﻮد.

مثال:

اﮔﺮ ﺷﺮﻛﺘﻰ اﻣﻴﺪوار ﺑﻪ ﻓﺮوش ﻳﻚ ﻣﻴﻠﻴﻮن ﺳﻬﻢ ﺟﺪﻳﺪ ﺑﻪ ﻣﺒﻠﻎ ۱۰۰ رﻳﺎل ﺑﻪ ازای ﻫﺮ ﺳﻬﻢ ﺑﺎﺷﺪ و ﻫﻤﻪ ﭼﻴﺰ ﺧﻮب ﭘﻴﺶ ﺑﺮود ۱۰۰ ﻣﻴﻠﻴﻮن رﻳﺎل ﺑﻪ دﺳﺖ ﻣﻰ آورد ( ۱ ﻣﻴﻠﻴﻮن × ١٠٠)، اﻣﺎ در ﻳﻚ روز ﺑﺪ ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ ﺷﺮﻛﺖ ﺗﻨﻬﺎ ﻗﺎدر ﺑﻪ ﻓﺮوش ﻧﻴﻤﻰ از ﺳﻬﺎم ﺧﻮد ﺑﻪ اﻳﻦ ﻗﻴﻤﺖ ﺷﻮد. ﺑﻨﺎﺑﺮ اﻳﻦ در اﻧﺘﺨﺎب روز اول ﻋﺮﺿﻪ ﺳﻬﺎم ﺟﺪﻳﺪ، ﺷﺎﻧﺲ ﻧﻘﺶ زﻳﺎدی دارد زﻳﺮا ﺗﺎرﻳﺦ ﺑﺎﻳﺪ از ﻗﺒﻞ ﺧﻮب اﻧﺘﺨﺎب ﺷﻮد. ﺑﻌﻀﻰ از ﺷﺮﻛﺖ ﻫﺎ ﺑﺴﻴﺎر ﺑﺪ ﺷﺎﻧﺲ ﻫﺴﺘﻨﺪ و ﻋﺮﺿﻪ ﺟﺪﻳﺪ ﺳﻬﺎم آﻧﻬﺎ در روزی اﺗﻔﺎق ﻣﻰاﻓﺘﺪ ﻛﻪ ﻣﺮدم از وﺿﻌﻴﺖ اﻗﺘﺼﺎدی ﺗﺼﻮر

ﺑﻨﺎﺑﺮاﻳﻦ، ﺣﺘﻰ اﮔﺮ زﻣﺎن اﻧﺘﺸﺎر ﺳﻬﺎم ﻳﻚ روز ﺑﺪ در ﺑﻮرس ﺑﺎﺷﺪ، ﭘﻮل ﺷﺮﻛﺖ ﻣﺤﺎﻓﻈﺖ ﻣﻰﺷﻮد. روش ﻣﻌﻤﻮل دﻳﮕﺮ ﺑﺮای اﻓﺰاﻳﺶ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی ﺳﻬﺎﻣﻰ ﻋﺎم، ﻋﺮﺿﻪ ﺳﻬﺎم ﺟﺪﻳﺪ ﺑﺮای ﻓﺮوش ﺑﻪ ﻋﻤﻮم اﺳﺖ. ﺳﻬﺎم ﺷﺮﻛﺖ در روزﻧﺎﻣﻪﻫﺎی ﻣﻌﺘﺒﺮ آﮔﻬﻰ ﻣﻰﺷﻮد و از ﻋﻤﻮم ﺑﺮای ﺧﺮﻳﺪ آن دﻋﻮت ﻣﻰ ﺷﻮد.

ﻓﻬﺮﺳﺖ رﺳﻤﻰ و ﺑﺎزار ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری ﺟﺎﻳﮕﺰﻳﻦ (ﺑﺎزار ﻓﺮﻋﻰ)

ﺷﺮﻛﺖﻫﺎﻳﻰ ﻛﻪ ﻣﺎﻳﻠﻨﺪ ﺳﻬﺎم ﺧﻮد را در ﺑﻮرس ﻟﻨﺪن ﻋﺮﺿﻪ ﻛﻨﻨﺪ دو ﺑﺎزار را ﻣﻰﺗﻮاﻧﻨﺪ اﻧﺘﺨﺎب ﻛﻨﻨﺪ، ﻓﻬﺮﺳﺖ رﺳﻤﻰ ﻳﺎ ﺑﺎزار سرمایه گذاری ﺟﺎﻳﮕﺰﻳﻦ (AIM)

ﺑﺎزار ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری ﺟﺎﻳﮕﺰﻳﻦ (ﺑﺎزار ﻓﺮﻋﻰ) ﺑﺎزاری ﺑﺮای ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی ﻛﻮﭼﻚﺗﺮ اﺳﺖ ﻛﻪ در ۱۹۹۵ ﺗﺸﻜﻴﻞ ﺷﺪ ﺗﺎ اﻣﻜﺎن دﻫﺪ ﻛﻪ واﺣﺪﻫﺎی ﺗﺠﺎری ﺟﻮانﺗﺮ و رو ﺑﻪ رﺷﺪ، ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﺧﻮد را ﺑﺮای دﺳﺘﻴﺎﺑﻰ ﺑﻪ رﺷﺪ اﻓﺰﻳﺶ دﻫﻨﺪ. ﺑﺮای ﺑﺎزار ﻓﺮﻋﻰ ﻗﻮاﻧﻴﻦ ﻛﻤﺘﺮی وﺟﻮد دارد اﻣﺎ ﺷﺮﻛﺖﻫﺎﻳﻰ ﻛﻪ ﺳﻬﺎﻣﺸﺎن در اﻳﻦ ﺑﺎزار ﻋﺮﺿﻪ ﻣﻰﺷﻮد ﻣﻠﺰم ﺑﻪ ﺣﻔﻆ ﻛﻤﻚ ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ اراﺋﻪ دﻫﻨﺪه ﺧﺪﻣﺎت ﺑﺎزارﮔﺮداﻧﻰ (ﺗﺤﺖ ﻋﻨﻮان ﻣﺸﺎور ﻣﻨﺘﺨﺐ) ﻫﺴﺘﻨﺪ. ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ ﺳﻬﺎم ﺷﺮﻛﺖﻫﺎ در ﺻﻮرت ﻋﺪم اﺣﺮاز ﺷﺮاﻳﻂ، از ﺳﻮی ﺑﺎزار ﻓﺮﻋﻰ ﺗﻌﻠﻴﻖ ﮔﺮدد. ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻣﺜﺎل، در دﺳﺎﻣﺒﺮ ﺳﺎل ۲۰۰۱، ﺳﻬﺎم ﺑﺎﺷﮕﺎه ﻓﻮﺗﺒﺎل ﻧﺎﺗﻴﻨﮕﻬﺎم ﻓﻮرﺳﺖ ﺑﻪ دﻟﻴﻞ ﻋﺪم ﺗﻬﻴﻪ ﻳﻚ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ از ﮔﺰارشﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ ﺗﻌﻠﻴﻖ ﮔﺮدﻳﺪ.

ﻓﻬﺮﺳﺖ رﺳﻤﻰ، ﻳﺎ ﺑﺎزار اﺻﻠﻰ، ﺑﺮای ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی ﺑﺰرگ ﺗﺎﺳﻴﺲ ﺷﺪه اﺳﺖ. ﻫﻢ اﻳﻨﻚ ﺑﻴﺶ از ۳۰۰۰ ﺷﺮﻛﺖ وﺟﻮد دارد ﻛﻪ ﺳﻬﺎﻣﺸﺎن در ﻓﻬﺮﺳﺖ رﺳﻤﻰ ﻣﻌﺎﻣﻠﻪ ﻣﻰﺷﻮد و از اﻳﻦ ﺗﻌﺪاد ﺑﻴﺶ از ۵۰۰ ﺷﺮﻛﺖ، ﻏﻴﺮاﻧﮕﻠﻴﺴﻰ ﻫﺴﺘﻨﺪ. ﺷﺮﻛﺖﻫﺎﻳﻰ ﻛﻪ درﺻﺪد ﭘﻴﻮﺳﺘﻦ ﺑﻪ ﻓﻬﺮﺳﺖ رﺳﻤﻰ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﺑﺎﻳﺪ ﺷﺮاﻳﻂ دﺷﻮاری را اﺣﺮاز ﻧﻤﺎﻳﻨﺪ ﺗﺎ ﺑﺘﻮاﻧﻨﺪ اﻋﺘﻤﺎد ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاران را ﺟﻠﺐ ﻛﻨﻨﺪ.

ﺻﻨﺪوق ﻫﺎی ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری ﻣﺸﺘﺮک

تقسیم ریسک ها

 • ﺻﻨﺪوقﻫﺎی ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری ﻣﺸﺘﺮک ﺗﻮﺳﻂ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاران ﺣﺮﻓﻪای ﻛﻪ ﻃﻴﻒ ﮔﺴﺘﺮده ای از ﺳﻬﺎم را ﺧﺮﻳﺪاری ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﻣﻰﺷﻮد، ﺑﻨﺎﺑﺮاﻳﻦ رﻳﺴﻚ ﺗﻘﺴﻴﻢ ﻣﻰﮔﺮدد.
 • ﭘﺮﺗﻔﻮی ﻓﻬﺮﺳﺘﻰ از ﺳﻬﺎم ﻧﮕﻬﺪاری ﺷﺪه ﺗﻮﺳﻂ ﺻﻨﺪوق ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری ﻣﺸﺘﺮک اﺳﺖ.
 • ﺻﻨﺪوق اﻣﻴﻦ ﺑﻄﻮر ﻗﺎﻧﻮﻧﻰ ﺗﺤﺖ ﻣﺎﻟﻜﻴﺖ ﻣﺪﻳﺮان آن اﺳﺖ اﻣﺎ ﺳﻮد ﺑﻪ ﻫﺮ ﻳﻚ از ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاران ﺗﻌﻠﻖ ﻣﻰﮔﻴﺮد ﻛﻪ ﺑﻪ ﻣﺪﻳﺮان ﺧﻮد اﻋﺘﻤﺎد ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ ﺗﺎ ﭘﻮل آﻧﻬﺎ را ﻋﺎﻗﻼﻧﻪ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری ﻛﻨﻨﺪ.
 • ﻣﺪﻳﺮان ﺻﻨﺪوق اﻣﻴﻦ ﺗﻌﺪاد زﻳﺎدی از ﺷﺮﻛﺖﻫﺎ را ﻛﻨﺘﺮل ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ ﻛﻪ ﻫﺮ ﻳﻚ دارای ﻧﺎم ﺧﻮد ﻫﺴﺘﻨﺪ. ﺑﻌﻀﻰ ازﺷﺮﻛﺖﻫﺎ در ﮔﺮوه ﺧﺎﺻﻰ از ﺳﻬﺎم ﺗﺨﺼﺺ دارﻧﺪ، ﻣﺜﻞ ﺳﻬﺎم ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی ﺑﺮﻳﺘﺎﻧﻴﺎﻳﻰ، ﺳﻬﺎم ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی آﻣﺮﻳﻜﺎﻳﻰ، ﺳﻬﺎم ﺑﺨﺶﻫﺎی ﺧﺎص اﻗﺘﺼﺎد و ….

ﺑﺴﻴﺎری از ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاران در ﺑﻮرس، دارای ﭘﻮل ﻛﺎﻓﻰ ﺑﺮای ﺧﺮﻳﺪ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﮔﺴﺘﺮده ای از ﺳﻬﺎم ﻧﻴﺴﺘﻨﺪ. ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ اﻳﻦ اﻓﺮاد در ﺻﻮرت ﻛﺎﻫﺶ ارزش ﺳﻬﺎم زﻳﺎن ﻛﻨﻨﺪ. ﺻﻨﺪوقﻫﺎی ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری ﻣﺸﺘﺮک ﮔﺮوه ﻫﺎی ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاران را ﻗﺎدر ﻣﻰﺳﺎزد ﺗﺎ ﺑﻪ ﻳﻜﺪﻳﮕﺮ ﺑﭙﻴﻮﻧﺪﻧﺪ و ﭘﻮل ﺧﻮدرا ﺑﺮای ﺧﺮﻳﺪ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ وﺳﻴﻌﻰ از ﺳﻬﺎم ﺟﻤﻊ ﻛﻨﻨﺪ و ﻧﺮخ ﺑﺎزده ﺑﻬﺘﺮی از ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری ﺧﻮد درﻳﺎﻓﺖ ﻛﻨﻨﺪ.

ﺑﻌﻀﻰ از ﺻﻨﺪوقﻫﺎی ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری ﻣﺸﺘﺮک ﺑﺮای اﻳﺠﺎد در آﻣﺪ ﻣﻨﻈﻢ ﺑﻪ ﺷﻜﻞ ﺳﻮد ﺗﻘﺴﻴﻤﻰ ﻃﺮاﺣﻰ ﻣﻰﺷﻮﻧﺪ، در ﺣﺎﻟﻰﻛﻪ ﺳﺎﻳﺮ ﺻﻨﺪوق ﻫﺎ ﺗﻨﻬﺎ زﻣﺎﻧﻰ ﭘﻮل اﻳﺠﺎد ﻣﻰ ﻛﻨﻨﺪ ﻛﻪ ﺳﻬﺎﻣﺸﺎن ﻓﺮوﺧﺘﻪ ﺷﻮد زﻳﺮا ارزش ﺳﻬﺎﻣﺸﺎن اﻓﺰاﻳﺶ ﻗﺎﺑﻞ ﻣﻼﺣﻈﻪ ای داﺷﺘﻪ اﺳﺖ. ﺑﻨﺎﺑﺮاﻳﻦ ﺑﻌﻀﻰ از ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاران ﺑﺎزده ﺑﺎﻻ را ﺗﺮﺟﻴﺢ ﻣﻰدﻫﻨﺪ در ﺣﺎﻟﻰﻛﻪ ﺳﺎﻳﺮ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاران ﺳﻮد ﺳﺮﻣﺎﻳﻪای (اﻓﺰاﻳﺶ ارزش ﺳﻬﺎم) را ﺗﺮﺟﻴﺢ ﻣﻰدﻫﻨﺪ.

 • رﺷﺪ ﻳﻌﻨﻰ اﻓﺰاﻳﺶ ارزش وﺟﻮه اﻣﺎﻧﻰ ﻧﺎﺷﻰ از اﻓﺰاﻳﺶ ارزش ﺳﻬﺎم.
 • ﺑﺎزده ﻳﻌﻨﻰ درآﻣﺪی ﻛﻪ ﻣﺎﻟﻜﺎن از وﺟﻮه اﻣﺎﻧﻰ ﺧﻮد درﻳﺎﻓﺖ ﻣﻰ ﻛﻨﻨﺪ. ﺑﺎزده ﺑﻪ ﻋﻨﻮان درﺻﺪ ﺳﻮد ﺳﺎﻻﻧﻪ ﻫﺮ ﺻﻨﺪوق ﺗﻔﺴﻴﺮ ﻣﻰﮔﺮدد.

ﺷﺮﻛﺖ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری (ﺻﻨﺪوق ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری ﻣﺤﺪود)

ﺻﻨﺪوقﻫﺎی ﺑﺎ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻣﺤﺪود

ﺻﻨﺪوقﻫﺎﻳﻰ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﺗﻌﺪاد ﺛﺎﺑﺘﻰ ﺳﻬﻢ ﻣﻨﺘﺸﺮ ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ.

ﻧﻜﺎت ﻛﻠﻰ از ﻣﺘﺨﺼﺺ ﻣﺎﻟﻰ… ﻣﺎﻫﻴﺖ اﻣﻴﻦ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری

ﺷﺮﻛﺖ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری (ﺻﻨﺪوق ﺑﺎ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻣﺤﺪود) ﺷﻜﻞ دﻳﮕﺮی از ﺻﻨﺪوقﻫﺎی ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺮای واﺣﺪﻫﺎی ﺗﺠﺎری، ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﺑﻠﻨﺪﻣﺪت ﻓﺮاﻫﻢ ﻣﻰﻛﻨﺪ. ﺑﺪون وﺟﻮه ﺑﻠﻨﺪﻣﺪت ﺧﺮﻳﺪ ﺗﺠﻬﻴﺰات ﺳﺮﻣﺎﻳﻪای ﮔﺮان، ﺳﺎﺧﺘﻦ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎنﻫﺎی ﺟﺪﻳﺪ، راه ﻳﺎﺑﻰ ﺑﻪ ﺑﺎزارﻫﺎی ﺧﺎرﺟﻰ ﻳﺎ ﺗﺤﺼﻴﻞ واﺣﺪﻫﺎی ﺗﺠﺎری ﺟﺪﻳﺪ ﻏﻴﺮ ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ.

ﺷﺮﻛﺖ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری، ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ ﺳﻬﺎﻣﻰ ﻋﺎم ﺑﺎ ﻣﺴﺆوﻟﻴﺖ ﻣﺤﺪود و ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪه در ﺑﻮرس اﺳﺖ. ﺑﺪﻳﻦ ﺗﺮﺗﻴﺐ اﻳﻦ ﺷﺮﻛﺖ دارای ﻫﻴﺌﺖﻣﺪﻳﺮه ﻣﺴﺘﻘﻞ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺣﻘﻮق ﺳﻬﺎﻣﺪاران را ﺣﻔﻆ ﻣﻰﻛﻨﺪ و ﺷﺮﻛﺖ ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری را ﺗﻌﻴﻴﻦ ﻣﻰﻛﻨﺪ. ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاران ﺳﻬﺎم ﺷﺮﻛﺖ را ﺧﺮﻳﺪاری ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ.

ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاری از ﺳﺎﻳﺮ ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی ﺑﺎزرﮔﺎﻧﻰ از اﻳﻦ ﻧﻈﺮ ﻛﻪ در آن ﻛﺎﻻﻫﺎی ﻓﻴﺰﻳﻜﻰ ﺳﺎﺧﺘﻪ و ﻳﺎ ﻓﺮوﺧﺘﻪ ﻧﻤﻰﺷﻮد، ﻣﺘﻔﺎوت اﺳﺖ، در ﻋﻮض ﺗﻨﻬﺎ ﻫﺪف آن اﺳﺘﻔﺎده از ﭘﻮل ﺳﻬﺎﻣﺪاران ﺑﺮای ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاری در ﺳﻬﺎم ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی دﻳﮕﺮ اﺳﺖ.

ﺷﺮﻛﺖ ﻫﺎی ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری، ﺻﻨﺪوق ﻫﺎﻳﻰ ﺑﺎ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻣﺤﺪود ﻫﺴﺘﻨﺪ. ﺑﺪﻳﻦ ﻣﻌﻨﻰ ﻛﻪ اﺑﺘﺪا ﺗﻌﺪاد ﺛﺎﺑﺘﻰ ﺳﻬﺎم ﻣﻨﺘﺸﺮ ﻣﻰﺷﻮد ﺗﺎ ﻣﺒﻠﻎ اوﻟﻴﻪ ﺑﺮای ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاری را ﺗﺎﻣﻴﻦ ﻛﻨﺪ. ﻣﺒﻠﻎ ﺟﻤﻊ ﺷﺪه اوﻟﻴﻪ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ، ﺑﺮ ﺣﺴﺐ اﻳﻨﻜﻪ ﭼﻄﻮر ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری ﺷﻮد اﻓﺰاﻳﺶ ﻳﺎ ﻛﺎﻫﺶ ﻣﻰﻳﺎﺑﺪ. ﻋﻤﻮﻣﺎً ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری، ﺳﻬﺎم ۵۰ ﻳﺎ ۶۰ ﺷﺮﻛﺖ ﻣﺨﺘﻠﻒ را در ﻳﻚ زﻣﺎن ﻧﮕﻪ می دارد و اﻳﻦﻫﺎ ﺑﺨﺸﻰ از ﺳﺒﺪ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری ﻳﺎ داراﻳﻰﻫﺎی آن را ﺗﺸﻜﻴﻞ ﻣﻰ دﻫﻨﺪ. ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری در ﭼﻨﻴﻦ ﺳﻄﺢ ﮔﺴﺘﺮده ای از ﺷﺮﻛﺖﻫﺎ ﺑﻪ ﻛﺎﻫﺶ رﻳﺴﻚ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬار ﻛﻤﻚ ﻣﻰﻛﻨﺪ.

ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاران از ﻣﺎﻟﻜﻴﺖ اﻣﻴﻦ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری ﺑﻪ دو ﺻﻮرت ﻧﻔﻊ ﻣﻰﺑﺮﻧﺪ:

 1. آنﻫﺎ ﺳﻮد ﺗﻘﺴﻴﻤﻰ درﻳﺎﻓﺖ ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ، ﻛﻪ ﺳﻬﻢ آنﻫﺎ از ﺳﻮد ﺑﻪ دﺳﺖ آﻣﺪه ﺗﻮﺳﻂ ﺷﺮﻛﺖ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری در ﻳﻚ دوره ﻣﻌﻴﻦ، ﻣﺜﻞ ﻣﺎه ﻳﺎ ﻳﻚ ﺳﺎل اﺳﺖ.
 2. ارزش ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری آﻧﻬﺎ ﻃﻰ زﻣﺎن رﺷﺪ ﻣﻰﻛﻨﺪ، ﺑﻪ وﻳﮋه اﮔﺮ اﻣﻴﻦ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری ﺑﺮای رﺷﺪ، ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری ﻛﺮده ﺑﺎﺷﺪ.

ﺳﻬﺎم ﺷﺮﻛﺖ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری ﺑﺴﻴﺎر در دﺳﺘﺮس اﺳﺖ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاران ﻣﻰﺗﻮاﻧﻨﺪ ﻣﺜﻼ ﻳﻜﺠﺎ ﺑﻪ اﻧﺪازه ۲,۵۰۰,۰۰۰ رﻳﺎل ﻳﺎ ﺣﺘﻰ ﻣﺎﻫﺎﻧﻪ و ﺑﺎ ﻣﺒﺎﻟﻎ ﻛﻤﺘﺮ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاری ﻛﻨﻨﺪ.

ﺑﺴﻴﺎری از ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاران ﻣﻰﺧﻮاﻫﻨﺪ ﻛﻪ ﺳﻄﺢ ﺑﺎﻻﻳﻰ از درآﻣﺪ را از ﭘﻮل ﺧﻮد ﻛﺴﺐ ﻛﻨﻨﺪ و ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻛﺎﻓﻰ ﺑﺮای ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاری ﺑﺎ اﻳﻦ ﻫﺪف دارﻧﺪ. ﺑﻨﺎﺑﺮاﻳﻦ ﺑﻌﻀﻰ از ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاری ﺳﺎزﻣﺎن ﻳﺎﻓﺘﻪ اﻧﺪ ﺗﺎ ﺑﻴﺸﺘﺮﻳﻦ درآﻣﺪ ﻣﻤﻜﻦ را از ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاریﺷﺎن اﻳﺠﺎد ﻛﻨﻨﺪ. ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻣﺜﺎل، ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاری ﺑﺎ درآﻣﺪ ﺑﺎﻻ ﺑﺨﺶ وﺳﻴﻌﻰ از داراﻳﻰﻫﺎﻳﺸﺎن را در ﺳﻬﺎم ﭘﺮﺑﺎزده ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ. اوﻟﻮﻳﺖ آنﻫﺎ اﻳﺠﺎد درآﻣﺪ ﺑﺎﻻ و رو ﺑﻪ رﺷﺪ اﺳﺖ. ﺳﺎﻳﺮ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاران ﺑﻴﺸﺘﺮ ﻣﺘﻮﺟﻪ رﺷﺪ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاریﺷﺎن در ﻃﻮل زﻣﺎن ﻫﺴﺘﻨﺪ. اﮔﺮ ﺷﺮﻛﺖﻫﺎﻳﻰ ﻛﻪ ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاری در آن ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری ﻣﻰﻛﻨﺪ ﺧﻮب ﻋﻤﻞ ﻛﻨﻨﺪ، ارزش ﺳﺒﺪ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاری و در ﻧﺘﻴﺠﻪ ارزش ﺳﻬﺎم در ﺷﺮﻛﺖ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری ﺑﻴﺸﺘﺮ ﻣﻰﺷﻮد.

انواع سهام

دو نوع سهام اصلی وجود دارد، ﺳﻬﻢ ﻋﺎدی و ﺳﻬﻢ ﻣﻤﺘﺎز. ﻫﺮﻳﻚ از اﻳﻦ دو ﻧﻮع ﺳﻬﻢ، از ﺣﻘﻮق ﻣﺘﻔﺎوﺗﻰ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺳﻮد (ﺑﺎزده) و ﺑﺎز ﭘﺮداﺧﺖ ﺳﻬﺎم ﺑﺮﺧﻮردارﻧﺪ.

ﺳﻬﺎمداران ﻋﺎدی در ﺳﻮد ﻫﺎی واﺣﺪ ﺗﺠﺎری، ﭘﺲ از ﭘﺮداﺧﺖ ﺑﺪﻫﻰ ﻫﺎی ﺳﺎﻳﺮ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاران، ﺳﻬﻴﻢ ﻫﺴﺘﻨﺪ. ﺳﻬﺎمدار ﻋﺎدی ﻗﺎدر اﺳﺖ در ﻣﺠﺎﻣﻊ ﻋﻤﻮﻣﻰ ﺷﺮﻛﺖ رأی دﻫﺪ، ﻣﺜﻼً در ﺗﻌﻴﻴﻦ ﻫﻴﺌﺖ ﻣﺪﻳﺮه. ﺛﺮوت ﺷﺮﻛﺖ ﺗﺤﺖ ﻣﺎﻟﻜﻴﺖ ﺳﻬﺎﻣﺪاران ﻋﺎدی اﺳﺖ و ﺗﺤﺖ ﻋﻨﻮان ﺳﻬﺎم ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﺷﻨﺎﺧﺘﻪ ﻣﻰﺷﻮد.

ﺳﻬﺎمداران ﻣﻤﺘﺎز ﺣﻖ دارﻧﺪ ﻛﻪ ﺳﻮد ﺗﻘﺴﻴﻤﻰ را درﻳﺎﻓﺖ ﻛﻨﻨﺪ ﺣﺘﻰ اﮔﺮ ﺳﻮد ﻛﺎﻓﻰ ﺑﺮای ﭘﺮداﺧﺖ ﺑﻪ ﺳﻬﺎمداران ﻋﺎدی وﺟﻮد ﻧﺪاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ. ﺑﺎ اﻳﻦ ﺣﺎل، آنﻫﺎ ﺣﻖ رای ﻛﻤﻰ دارﻧﺪ و ﺑﺪﻳﻦﺗﺮﺗﻴﺐ درﺗﻌﻴﻴﻦ ﺧﻂﻣﺸﻰ ﺷﺮﻛﺖ ﻧﻔﻮذ ﻛﻤﺘﺮی دارﻧﺪ.

ﻣﺜﺎل:

ﺑﻪﻋﻨﻮان ﻧﻤﻮﻧﻪ ﺷﺮﻛﺖ ج، در ﮔﺰارشﻫﺎ و ﺳﺎﻳﺮ ﺣﺴﺎبﻫﺎی ﺳﺎﻻﻧﻪ ﺧﻮد در ﺳﺎل ۱۳۸۵ دارﻧﺪﮔﺎن ﺳﻬﺎم ﺧﻮد را اﻳﻦﮔﻮﻧﻪ ﮔﺰارش ﻧﻤﻮد:

ﺳﻬﺎم ﻋﺎدی در ۳۱ ﺷﻬﺮﻳﻮر ۱۳۸۵

ﻻزم ﺑﻪ ذﻛﺮ اﺳﺖ ﻛﻪ اﻛﺜﺮ ﺳﻬﺎم داران در اﻳﻦ ﺷﺮﻛﺖ دارای ﺳﻬﻢ ﻛﻮﭼﻜﻰ ﻫﺴﺘﻨﺪ. ﻫﻢﭼﻨﻴﻦ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺳﻬﺎم ﺗﻨﻬﺎ ﺗﻮﺳﻂ ۳۳ ﺳﻬﺎمدار ﺑﺰرگ ﻧﮕﻬﺪاری ﻣﻰﺷﻮﻧﺪ.

ﺑﺮرﺳﻰ اﻃﻼﻋﺎت اراﺋﻪ ﺷﺪه ﺑﺮای ﺳﻬﺎمداران در ﮔﺰارش ﺳﺎﻻﻧﻪ ﺷﺮﻛﺖ ﻣﺬﻛﻮر ﻧﺸﺎن ﻣﻰدﻫﺪ ﻛﻪ ﺑﺰرگﺗﺮﻳﻦ ﺳﻬﺎمداران اﻳﻦ ﺷﺮﻛﺖ، ﺻﻨﺪوقﻫﺎی ﺑﺎزﻧﺸﺴﺘﮕﻰ، ﺻﻨﺪوقﻫﺎی ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری و ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی ﺑﻴﻤﻪ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ دو ﺷﺮﻛﺖ از ﺑﺰرگﺗﺮﻳﻦ آﻧﻬﺎ ﻫﺮ ﻳﻚ ﺣﺪود %۱۰ ﺳﻬﺎم دارﻧﺪ.

 • ﺑﺎزده ﺳﻬﺎم داران ﻣﻤﺘﺎز ﻣﻌﻤﻮﻻً ﺑﺎ درﺻﺪ اﻧﺪازهﮔﻴﺮی ﻣﻰﺷﻮد. ﻣﺜﻼً ۸ درﺻﺪ از ۱۰۰ رﻳﺎل ﺳﻬﺎم ﻣﻤﺘﺎز، ﻳﻌﻨﻰ ۸ رﻳﺎل در ﻫﺮ ﺳﺎل ﺑﺮای ﻫﺮ ﺳﻬﻢ ﺑﻪ دارﻧﺪه ﺳﻬﺎم ﺗﻌﻠﻖ ﻣﻰﮔﻴﺮد.
 • ﺑﻪﻃﻮر ﻣﻌﻤﻮل، ﺗﻌﺪاد ﺳﻬﺎم ﻣﻤﺘﺎز ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺳﻬﺎم ﻋﺎدی ﻛﻤﺘﺮ اﺳﺖ و ﺑﻌﻀﻰ ﺷﺮﻛﺖ ﻫﺎ اﺻﻼً ﺳﻬﺎم ﻣﻤﺘﺎز ﻧﺪارﻧﺪ.
 • ﻋﻤﺪﺗﺎً ﺑﻴﺸﺘﺮﻳﻦ درﺻﺪ ﺳﻬﺎم در ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی ﺑﺰرگ در دﺳﺖ ﻣﺆﺳﺴﺎت ﻣﺎﻟﻰ اﺳﺖ .ﮔﺮﭼﻪ ﺳﻬﺎمداران ﻛﻮﭼﻚ ﺑﺴﻴﺎری ﺑﺎ ﺗﻌﺪاد ﻛﻤﺘﺮی از ﺳﻬﺎم وﺟﻮد دارﻧﺪ.

ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻣﺠﺎز ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ و ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻣﻨﺘﺸﺮ ﺷﺪه:

 • ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻣﻨﺘﺸﺮ ﺷﺪه ﻳﻌﻨﻰ ﺗﻌﺪاد و ارزش اﺳﻤﻰ ﺳﻬﺎﻣﻰ ﻛﻪ واﻗﻌﺎً ﺑﺮای ﺳﻬﺎمداران در ﻳﻚ ﻟﺤﻈﻪ زﻣﺎﻧﻰ ﺧﺎص ﻣﻨﺘﺸﺮ ﻣﻰﺷﻮد.
 • ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻣﺠﺎز ( ﺛﺒﺖ ﺷﺪه ) ﻳﻌﻨﻰ ﺣﺪاﻛﺜﺮ ﺗﻌﺪاد ﺳﻬﻤﻰ ﻛﻪ ﻣﺪﻳﺮان ﻣﻰﺗﻮاﻧﻨﺪ ﻃﺒﻖ اﺳﺎس ﻧﺎﻣﻪ ﺷﺮﻛﺖ ﻣﻨﺘﺸﺮ ﻛﻨﻨﺪ.

منابع تامین مالی شخص ثالث

اوراق قرضه

ﺗﺎ اﻳﻦ ﺟﺎ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪای را ﻛﻪ ﺗﻮﺳﻂ ﺳﻬﺎمداران ﺑﺮای ﺷﺮﻛﺖ ﻫﺎ ﺗﺎﻣﻴﻦ ﻣﻰﺷﻮد ﺑﺮرﺳﻰ ﻛﺮده اﻳﻢ. ﻋﻼوه ﺑﺮ اﻳﻦ، ﺷﺮﻛﺖﻫﺎ از ﺑﻴﺮون از ﺷﺮﻛﺖ ﻫﻢ ﭘﻮل درﻳﺎﻓﺖ ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ ﻳﻌﻨﻰ ﺗﺄﻣﻴﻦ ﻣﺎﻟﻰ ﺗﻮﺳﻂ ﺷﺨﺺ ﺛﺎﻟﺚ.

ﻧﻜﺎت ﻛﻠﻰ از ﻣﺘﺨﺼﺺ ﻣﺎﻟﻰ … ﺷﺮﻛﺖﻫﺎ و اوراق ﻗﺮﺿﻪ

ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻋﻤﺪه ای از ﺗﺄﻣﻴﻦ ﻣﺎﻟﻰ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﺠﺎری، ﺗﻮﺳﻂ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاراﻧﻰ ﺗﻬﻴﻪ ﻣﻰﺷﻮد ﻛﻪ ﻧﻤﻰﺧﻮاﻫﻨﺪ رﻳﺴﻚ ﺳﻬﺎمدار ﺑﻮدن ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ را ﺑﭙﺬﻳﺮﻧﺪ. اﻳﻦ اﺷﺨﺎص ﺛﺎﻟﺚ ﺷﺎﻣﻞ ﺑﺎﻧﻚﻫﺎ، ﺷﺮﻛﺖﻫﺎی ﺑﻴﻤﻪ و ﺻﻨﺪوقﻫﺎی ﺑﺎزﻧﺸﺴﺘﮕﻰ ﻫﺴﺘﻨﺪﻛﻪ ﺑﺮای ﺑﻌﻀﻰ از ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاریﻫﺎیﺷﺎن ﺣﺪاﻗﻞ درآﻣﺪ ﺛﺎﺑﺖ و اﻃﻤﻴﻨﺎن ﺧﺎﻃﺮ ﺑﻴﺶ از ﺳﻬﺎم داری ﻧﻴﺎز دارﻧﺪ.

اﺻﻄﻼح اوراق ﻗﺮﺿﻪ ﻳﺎ اوراق ﻗﺮﺿﻪ ﺷﺮﻛﺘﻰ، ﺑﺮای ﺑﻴﺎن وام ﺷﺨﺺ ﺛﺎﻟﺚ ﺑﺎ ﺳﻮد ﺛﺎﺑﺖ ﺑﻪ ﺷﺮﻛﺖﻫﺎ اﺳﺘﻔﺎده ﻣﻰﺷﻮد. اﺻﻞ اﺳﺎﺳﻰ اوراق ﻗﺮﺿﻪ اﻳﻦ اﺳﺖ ﻛﻪ ﻳﻚ وام ﻣﻄﺎﺑﻖ ﺑﺎ ﺷﺮاﻳﻂ ﻣﻨﺪرج در ﺳﻨﺪ ﮔﻮاﻫﻰ ﺑﻪ ﺷﺮﻛﺖ ﭘﺮداﺧﺖ ﻣﻰﺷﻮد. ﻣﻌﻤﻮﻻً، اوراق ﻗﺮﺿﻪ ﺷﺎﻣﻞ ﻧﺮخ ﺳﻮد ﺛﺎﺑﺖ اﺳﺖ و در ﺗﺎرﻳﺦ ﺳﺮرﺳﻴﺪ ﺗﻮﺳﻂ ﺷﺮﻛﺖ ﺑﺎزﭘﺮداﺧﺖ ﻣﻰﺷﻮد. ﮔﺎﻫﻰ اوﻗﺎت و در ﻣﻮاردی ﻛﻪ ﺷﺮﻛﺖ ﺑﺎ ﻣﺸﻜﻼت ﻣﺎﻟﻰ ﻣﻮاﺟﻪ اﺳﺖ، اوراق ﻗﺮﺿﻪ، ﺑﺎ داراﻳﻰﻫﺎی ﺧﺎﺻﻰ ﺗﻀﻤﻴﻦ ﻣﻰﺷﻮد.

ﻣﺜﺎل:

اوراق ﻗﺮﺿﻪ ، ۱۰۰ رﻳﺎﻟﻰ ﺑﻪ ﺗﺎرﻳﺦ ۱ ﺑﻬﻤﻦ ۱۳۸۵ ﺷﺮﻛﺖ را ﺑﻪ ﭘﺮداﺧﺖ ۸ رﻳﺎل در ﺳﺎل ﺑﻪ دارﻧﺪﮔﺎن اوراق ﻗﺮﺿﻪ ﺗﺎ ﺳﺮرﺳﻴﺪ ﻣﻠﺰم ﻣﻰ ﻛﻨﺪ و در اﻳﻦ ﺗﺎرﻳﺦ (ﺳﺮ رﺳﻴﺪ)، ﻣﺒﻠﻎ ۱۰۰ رﻳﺎل اﺻﻠﻰ ﻫﻢ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﺎزﭘﺮداﺧﺖ ﺷﻮد.

اوراق ﻗﺮﺿﻪ ﻗﺎﺑﻞ ﺗﺒﺪﻳﻞ، ﮔﺰﻳﻨﻪ ﺟﺬاب دﻳﮕﺮی ﺑﺮای ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاران اﺳﺖ زﻳﺮا در ﺗﺎرﻳﺦ ﻣﺸﺨﺺ و ﺑﻪ ﻗﻴﻤﺖ از ﭘﻴﺶ ﺗﻌﻴﻴﻦ ﺷﺪه، ﻗﺎﺑﻞ ﺗﺒﺪﻳﻞ ﺑﻪ ﺳﻬﺎم ﻫﺴﺘﻨﺪ. ﺑﻨﺎﺑﺮاﻳﻦ، دارﻧﺪﮔﺎن اوراق ﻗﺮﺿﻪ ﺿﻤﻦ دارا ﺑﻮدن درآﻣﺪ ﺛﺎﺑﺖ در ﻛﻮﺗﺎه ﻣﺪت ﺑﺎ اﺣﺘﻤﺎل ﺳﻮد ﺳﺮﻣﺎﻳﻪای ﺑﺎ رﻳﺴﻚ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﻣﻮاﺟﻪ ﻫﺴﺘﻨﺪ.

نویسنده: راب درﻧﺴﻔﻴﻠﺪ

ﻣﺘﺮﺟﻢ: اﻟﻬﻪ اﺑﺮاﻫﻴﻤﻰ

منبع: بورس اوراق بهادار تهران

ادامه مطلب
۴
فصل اول معرفی اطلاعات مالی

ﻫﻤﻪ اﻓﺮاد ﻧﻴﺎزﻣﻨﺪ داﻧﺴﺘﻦ ﭼﻴﺰی در ﻣﻮرد اطلاعات مالی و ﮔﺰارﺷﮕﺮی ﻣﺎﻟﻰ ﻫﺴﺘﻨﺪ زﻳﺮا ﮔﺮ ﭼﻪ ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ ﺷﻤﺎ ﻫﻴﭻ ﺳﻬﺎﻣﻰ ﻧﺪاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻴﺪ وﻟﻰ ﻫﻢ ﺷﻤﺎ و ﻫﻢ ﺧﺎﻧﻮاده و دوﺳﺘﺎن ﺷﻤﺎ ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ ﺑﺮای ﻳﻚ ﺳﺎزﻣﺎن ﻛﺎر ﻛﻨﻴﺪ. ﺑﺮای ﺑﺪﺳﺖ آوردن ﺟﺰﺋﻴﺎت ﺑﻴﺶﺗﺮ در ﻣﻮرد ﭼﮕﻮﻧﮕﻰ ﭘﻴﺸﺮﻓﺖ اﻳﻦ ﺳﺎزﻣﺎن ﻫﺎ، ﻻزم اﺳﺖ ﻛﻪ ﺷﻤﺎ ﻗﺎدر ﺑﻪ ﺧﻮاﻧﺪن و ﺗﻔﺴﻴﺮ اطلاعات مالی ﺑﺎﺷﻴﺪ.

ﺑﻪﻋﻼوه ﺑﺴﻴﺎری از ﻣﺮدم در ﺻﻨﺪوقﻫﺎی ﺑﺎزﻧﺸﺴﺘﮕﻰ سرمایه گذاری ﻫﺎﻳﻰ اﻧﺠﺎم داده اﻧﺪ، ﺑﻪ ﻳﻚ اﺗﺤﺎدﻳﻪ ﺗﺠﺎری ﺗﻌﻠﻖ دارﻧﺪ، ﻳﺎ در ﻳﻚ ﻣﺆﺳﺴﻪی ﻣﺎﻟﻰ ﭘﺲاﻧﺪاز دارﻧﺪ.

منابع اطلاعات مالی

ﻫﺮ ﻳﻚ از اﻳﻦ واﺣﺪﻫﺎ ﭘﻮل ﺷﻤﺎ را در اوراق ﺑﻬﺎدار ﻣﺎﻟﻰ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ. اﮔﺮ آنﻫﺎ ﻋﺎﻗﻼﻧﻪ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری ﻛﻨﻨﺪ ﺷﻤﺎ اﺣﺴﺎس اﻃﻤﻴﻨﺎن ﻣﻰﻛﻨﻴﺪ وﻟﻰ اﮔﺮ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری ﺿﻌﻴﻒ داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ دﺳت رﻧﺞ ﺧﻮد را ﻫﺪر رﻓﺘﻪ ﺑﺒﻴﻨﻴﺪ.

ﻋﻼوه ﺑﺮ اﻳﻦ ﺑﺴﻴﺎری از ﻣﺤﻘﻘﺎن (از ﺟﻤﻠﻪ داﻧﺸﺠﻮﻳﺎﻧﻰ ﻛﻪ ﻳﻚ ﭘﺮوژه ﺗﺤﻘﻴﻘﺎﺗﻰ اﻧﺠﺎم ﻣﻰ دﻫﻨﺪ) ﻻزم اﺳﺖ ﻣﻄﺎﻟﻌﺎت ﻋﻤﻴﻘﻰ در ﻣﻮرد ﮔﺰارشﻫﺎی ﺷﺮﻛﺘﻰ اﻧﺠﺎم دﻫﻨﺪ. اﻳﻦ ﻣﺤﻘﻘﺎن ﺑﺎﻳﺪ ﻣﻔﻬﻮم اﻃﻼﻋﺎت ﺷﺮﻛﺖ و روشﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ اراﺋﻪ آن را درک ﻛﻨﻨﺪ.

ﻫﻤﻪ روزه ﺣﺠﻢ ﮔﺴﺘﺮدهای از اطلاعات مالی ﺗﻬﻴﻪ ﻣﻰﺷﻮد. ﺑﻌﻀﻰ از آنﻫﺎ در ﮔﺰارشﻫﺎی ﺷﺮﻛﺘﻰ، ﮔﺰارشﻫﺎی دوﻟﺘﻰ و ﮔﺰارشﻫﺎی ﺳﺎﻳﺮ ﺳﺎزﻣﺎنﻫﺎ ﻣﺜﻞ ﻣﺪارس و ﺑﻴﻤﺎرﺳﺘﺎنﻫﺎ ﻣﻨﺘﺸﺮ ﻣﻰﺷﻮﻧﺪ.

اطلاعات مالی در ﻣﻮرد ﻗﻴﻤﺖﻫﺎ و ﻣﻌﺎﻣﻼت ﺑﺎزارﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ و ﻛﺎﻻ از ﺟﻤﻠﻪ ﺑﺎزار ﭘﻮل (ﺑﺎزاری ﺑﺮای وﺟﻮه ﻛﻮﺗﺎهﻣﺪت)، ﺑﺎزار ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ (ﺑﺎزاری ﺑﺮای وﺟﻮه ﺑﻠﻨﺪﻣﺪت ﻣﺜﻞ ﺑﻮرس اوراق ﺑﻬﺎدار) و ﺑﺎزارﻫﺎی ﻛﺎﻻ (ﻣﺜﻞ ﻣﺒﺎدﻻت ﻓﻠﺰ و ﻏﻼت) ﻧﻴﺰ ﻓﺮاﻫﻢ ﻣﻰ ﺷﻮﻧﺪ.

ﻋﻼوه ﺑﺮ اﻳﻦ روزﻧﺎﻣﻪﻫﺎ و ﻣﺠﻼت، ﻣﺠﻤﻮﻋﻪای از اطلاعات مالی را ﺑﺮای اﻓﺮاد ﻣﺘﺨﺼﺺ و ﻏﻴﺮ ﻣﺘﺨﺼﺺ اراﺋﻪ ﻣﻰدﻫﻨﺪ و اﻟﺒﺘﻪ اﻳﻨﺘﺮﻧﺖ ﻳﻚ ﻣﻨﺒﻊ ﻋﻈﻴﻢ اطلاعات مالی اﺳﺖ، زﻳﺮا ﻣﻰﺗﻮاﻧﺪ اﻃﻼﻋﺎت را ﻫﺮ ﻟﺤﻈﻪ ﺑﻪ روز ﻛﻨﺪ.

ﻣﺘﺨﺼﺺ ﻣﺎﻟﻰ ﻣﻰﮔﻮﻳﺪ:

“ﺑﺎﻳﺪ اﻳﻦ را ﺑﺪاﻧﻴﺪ! ﮔﺰارشﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ ﻣﺴﺘﻨﺪاﺗﻰ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ اﻃﻼﻋﺎﺗﻰ را در ﻣﻮرد وﺿﻌﻴﺖ و ﻋﻤﻠﻜﺮد ﻣﺎﻟﻰ ﻳﻚ ﺳﺎزﻣﺎن ﺑﻪ ﮔﺮوهﻫﺎی ذﻳﻨﻔﻊ اراﺋﻪ ﻣﻰدﻫﺪ.

اﺳﺘﻔﺎده ﻛﻨﻨﺪﮔﺎن اﺻﻠﻰ گزارش های ﻣﺎﻟﻰ

ﮔﺮوه ﻫﺎﻳﻰ از ﻣﺮدم ﺧﻮاﺳﺘﺎر اﺳﺘﻔﺎده از ﮔﺰارش ﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﺗـﺎ ﻧﻴﺎزﻫـﺎی اﻃﻼﻋﺎﺗﻰ ﺧﻮد را ﺗﺄﻣﻴﻦ ﻛﻨﻨﺪ. اﻳـﻦ اﻓـﺮاد ﻫﻤـﺎن ﮔـﺮوهﻫﺎﻳﻰ ﻫﺴـﺘﻨﺪ ﻛـﻪ از ﻧﺸﺮﻳﺎت ﻣﺎﻟﻰ و اﻳﻨﺘﺮﻧﺖ ﺑﺮای ﻛﺴﺐ اطلاعات مالی ﺑﻴﺶﺗﺮ اﺳﺘﻔﺎده ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ.

۱- ﺳﺮﻣﺎیه ﮔﺬاران

ﮔﺮوه ﻫﺎﻳﻰ از ﻣﺮدم ﺧﻮاﺳﺘﺎر اﺳﺘﻔﺎده از ﮔﺰارش ﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﺗـﺎ ﻧﻴﺎزﻫـﺎی اﻃﻼﻋﺎﺗﻰ ﺧﻮد را ﺗﺄﻣﻴﻦ ﻛﻨﻨﺪ. اﻳـﻦ اﻓـﺮاد ﻫﻤـﺎن ﮔـﺮوهﻫـﺎﻳﻰ ﻫﺴـﺘﻨﺪ ﻛـﻪ از ﻧﺸﺮﻳﺎت ﻣﺎﻟﻰ و اﻳﻨﺘﺮﻧﺖ ﺑﺮای ﻛﺴﺐ اطلاعات مالی ﺑﻴﺶﺗﺮ اﺳﺘﻔﺎده ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ.

ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاران، اﺷﺨﺎص ﺣﻘﻴﻘﻰ و ﻧﻬﺎدﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ (ﻣﺜﻞ ﺷﺮﻛﺖ ﻫﺎی ﺑﻴﻤﻪ، ﺻﻨﺪوقﻫﺎی ﺑﺎزﻧﺸﺴﺘﮕﻰ و….) ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﺳﻬﺎم ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ را ﺧﺮﻳﺪاری ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ. آن ﻫﺎ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﺳﻬﺎﻣﺪاران ﻣﺎﻟﻚ ﺑﺨﺸﻰ از ﺷﺮﻛﺖ ﻣﻰﺷﻮﻧﺪ. ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاران ﺑﺎ اﻳﻦ اﻣﻴﺪ ﺳﻬﺎم را ﺧﺮﻳﺪاری ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ ﻛﻪ ﺑﺎزدهای ﭼﻪ ﺑﻪ ﺷﻜﻞ ﺳﻮد ﺗﻘﺴﻴﻤﻰ (ﺳﻬﻢ ﺳﻮدﺷﺎن) و ﭼﻪ ﺑﻪدﻟﻴﻞ اﻓﺰاﻳﺶ ارزش ﺳﻬﺎم، از آن ﻛﺴﺐ ﻛﻨﻨﺪ.

ﺑﻪ ﻋﺒﺎرت دﻳﮕﺮ، ﺳﻬﺎﻣﺪاران اﺳﺘﻔﺎده ﻛﻨﻨﺪﮔﺎن اﺻﻠﻰ ﮔﺰارشﻫﺎی ﺷﺮﻛﺖ ﻫﺴﺘﻨﺪ و ﺑﻨﺎﺑﺮاﻳﻦ ﺑﺴﻴﺎری از ﻗﻮاﻧﻴﻦ و ﻣﻘﺮرات ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ ﮔﺰارشﻫﺎی ﺷﺮﻛﺖ ﺑﺎ ﻧﻈﺮ ﺳﻬﺎﻣﺪاران ﺗﺪوﻳﻦ ﻣﻰﺷﻮد.

۲- ﻛﺎرﻣﻨﺪان

ﻛﺎرﻣﻨﺪان و واﺣﺪﻫﺎی ﻣﻌﺎﻣﻼﺗﻰ، ﮔﺰارش ﻫﺎی ﺷﺮﻛﺖ را ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ ﺗﺎ ﭼﮕﻮﻧﮕﻰ اﻣﻨﻴﺖ ﺷﻐﻠﻰ را در ﺷﺮﻛﺖ ﺧﻮد درﻳﺎﺑﻨﺪ. آنﻫﺎ ﺑﻪ ﺳﻮدآوری ﺷﺮﻛﺖ ﻧﻴﺰ ﻋﻼﻗﻪ ﻣﻨﺪ ﻫﺴﺘﻨﺪ زﻳﺮا آن ﻫﺎ را از ﺗﻘﺎﺿﺎی ﺣﻘﻮق در ﺳﺎل ﻫﺎی آﻳﻨﺪه ﻣﻄﻠﻊ ﻣﻰﺳﺎزد. ﺑﺴﻴﺎری از ﻛﺎرﻣﻨﺪان ﻧﻴﺰ ﺳﻬﺎﻣﺪار ﺷﺮﻛﺖ ﺧﻮد ﻫﺴﺘﻨﺪ.

۳- وام دﻫﻨﺪﮔﺎن

ﺑﺎﻧﻚﻫﺎ و ﺳﺎﻳﺮ وام دﻫﻨﺪﮔﺎن، ﮔﺰارشﻫﺎی ﺷﺮﻛﺖ را ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ ﺗﺎ ﺗﻮان ﺷﺮﻛﺖ را ﺑﺮای ﺑﺎزﭘﺮداﺧﺖ ﺳﻮد و اﺻﻞ ﻣﺒﻠﻎ وام، ﺑﺮرﺳﻰ ﻧﻤﺎﻳﻨﺪ.

۴- ﺗﺄﻣﻴﻦ ﻛﻨﻨﺪﮔﺎن و ﺳﺎﻳﺮ اﻋﺘﺒﺎر دﻫﻨﺪﮔﺎن

واﺣﺪﻫﺎی ﺗﺠﺎری ﻛﻪ ﺑﻪ ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ ﻛﺎﻻی ﻧﺴﻴﻪ ﻋﺮﺿﻪ ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ، ﺧﻮاﺳﺘﺎر اﻃﻤﻴﻨﺎن از ﭘﺮداﺧﺖ ﺑﻪ ﻣﻮﻗﻊ ﺑﻬﺎی آن ﺧﻮاﻫﻨﺪ ﺑﻮد. ﺑﻨﺎﺑﺮاﻳﻦ، ﻗﺒﻞ از اﻋﻄﺎی اﻋﺘﺒﺎر ﺑﻪ ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ، ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ ﮔﺰارشﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ آن ﺷﺮﻛﺖ ﻣﻌﻘﻮل ﺧﻮاﻫﺪ ﺑﻮد.

۵- ﻣﺸﺘﺮﻳﺎن

ﻣﺸﺘﺮﻳﺎن داﺋﻤﻰ ﻳﻚ ﺷﺮﻛﺖ ﻣﺎﻳﻠﻨﺪ ﺑﺮرﺳﻰ ﻛﻨﻨﺪ ﻛﻪ آﻳﺎ ﺷﺮﻛﺖ ﺗﻮان ﻋﺮﺿﻪ ﻣﺤﺼﻮل ﺑﻪ آنﻫﺎ را ﺧﻮاﻫﺪ داﺷﺖ. ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ ﮔﺰارش ﻣﺎﻟﻰ ﺑﻪ آن ﻫﺎ ﺗﺼﻮﻳﺮ ﺧﻮﺑﻰ از ﻣﻴﺰان ﺳﻼﻣﺘﻰ ﻣﺎﻟﻰ واﺣﺪ ﺗﺠﺎری ﻛﻪ ﺑﺎ آن ﺳﺮ و ﻛﺎر دارﻧﺪ، اراﺋﻪ ﻣﻰدﻫﺪ.

۶- دولت

ﺑﺨﺶﻫﺎی آﻣﺎری دوﻟﺖ، اﻃﻼﻋﺎﺗﻰ را در ﻣﻮرد ﻧﺘﺎﻳﺞ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﺠﺎری در ﺳﺮاﺳﺮ ﻛﺸﻮر ﺟﻤﻊ آوری ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ.

ﻧﻤﺎﻳﻨﺪﮔﻰﻫﺎی ﺗﺨﺼﺼﻰ دوﻟﺘﻰ، ﻧﻴﺎزﻣﻨﺪ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ ﮔﺰارش ﻫﺎ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﺗﺎ ﺑﺘﻮاﻧﻨﺪ ﺑﺪﻫﻰﻫﺎی ﻣﺎﻟﻴﺎﺗﻰ ﺷﺮﻛﺖ ﻫﺎ (ﻣﺜﻼً ﻣﺎﻟﻴﺎت ﺑﺮ ﺳﻮد) را ارزﻳﺎﺑﻰ ﻛﻨﻨﺪ.

۷- ﻋﻤﻮم ﻣﺮدم

ﻋﻤﻮم ﻣﺮدم ﺑﻪ دﻻﻳﻞ ﻣﺨﺘﻠﻒ از ﮔﺰارش ﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ اﺳﺘﻔﺎده ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ. ﺑﺮای ﻣﺜﺎل داﻧﺸﺠﻮﻳﺎن در ﻣﺒﺎﺣﺚ ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﺠﺎری، ﮔﺰارشﻫﺎ را ﺑﺎ اﻫﺪاف ﻣﻄﺎﻟﻌﺎﺗﻰ ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده ﻗﺮار ﻣﻰدﻫﻨﺪ، در ﺣﺎﻟﻰﻛﻪ ﻣﺮدم در اﺟﺘﻤﺎﻋﺎت ﻣﺤﻠﻰ ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ ﺑﺨﻮاﻫﻨﺪ اﺛﺮ ﺗﻐﻴﻴﺮات ﺷﺮﻛﺖ ﻳﺎ ﻣﺤﻴﻂ ﻣﺤﻠﻰ را ﺑﺮ ﻣﺸﺎﻏﻞ ﺑﺮرﺳﻰ ﻛﻨﻨﺪ.

۸- روزﻧﺎﻣﻪ ﻧﮕﺎران

روزﻧﺎﻣﻪﻧﮕﺎران ﻣﺎﻟﻰ و ﺗﺠﺎری از ﮔﺰارشﻫﺎی ﻣﺎﻟﻰ اﺳﺘﻔﺎده ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ ﺗﺎ در ﻣﻮرد ﺳﻼﻣﺖ ﻛﻠﻰ اﻗﺘﺼﺎد، ﺳﻼﻣﺖ ﺑﺨﺶﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ اﻗﺘﺼﺎد و ﺳﻼﻣﺖ ﺗﻚ ﺗﻚ واﺣﺪﻫﺎی ﺗﺠﺎری ﺧﺼﻮﺻﻰ آﮔﺎﻫﻰ ﻛﺴﺐ ﻛﻨﻨﺪ. ﮔﺰارشﻫﺎی روزﻧﺎﻣﻪ ﻧﮕﺎران ﻣﺎﻟﻰ ﺑﻪ ﺻﻮرت ﮔﺴﺘﺮده ﺧﻮاﻧﺪه ﻣﻰﺷﻮﻧﺪ و ﺗﻮﺳﻂ ﺳﺎﻳﺮ اﺳﺘﻔﺎده ﻛﻨﻨﺪﮔﺎن اطلاعات مالی ﻛﻪ در ﺑﺎﻻ ﺷﺮح داده ﺷﺪ، ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده ﻗﺮار ﻣﻰﮔﻴﺮﻧﺪ.

نویسنده: راب درﻧﺴﻔﻴﻠﺪ

ﻣﺘﺮﺟﻢ: اﻟﻬﻪ اﺑﺮاﻫﻴﻤﻰ

منبع: بورس اوراق بهادار تهران

ادامه مطلب