Lines_Background
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایهآموزش ترید از صفر صفر

خلق ثروت

پولدار شدن با پس انداز
چگونه پولدار شویم؟ 16 راهکار کاربردی...

پولدار شدن آن هم از نوع پرسرعتش یکی از علاقه های آتشین انسان قرن ۲۱ است. به همین دلیل، خودش را به آب و آتش می زند تا دری به سمت این خواسته باز کند. شاید شما هم در میان دوست و آشنای خود کسی را بشناسید که به قول خودش سرشار از راه های پولدار شدن در ایران است. اما وقتی از نگاه یک خریدار، ایده هایش را برانداز می کنید می فهمید که بیشترشان، غیر کاربردی و پیش پا افتاده هستند. در این مقاله سعی داریم راهکارهایی کاربردی برای هر چه زودتر پولدار شدن و پاسخ سوال “چگونه پولدار شویم؟” را در اختیار شما قرار دهیم. اگر در عمل از این راهکارها استفاده کنید، سریع تر به اهداف خود دست می یابید.

چگونه پولدار شویم؟ آموزش پولدار شدن

پیروی از عملکرد افرادی که به ثروت رسیده اند، یکی از میانبرهای خوب برای پولدار شدن است. البته یادتان باشد که از آنها تقلید نکرده و سعی نکنید دقیقا جای پای آنها قدم بگذارید. بهترین کار این است که از رفتار و شیوه واکنششان به مشکلات، ایده بگیرید. در ادامه، شانزده راهکار اصلی برای ثروتمند شدن را با هم دنبال می کنیم.

۱- سرمایه گذاری کنید

سرمایه گذاری یکی از راه های اصلی برای پولدار شدن است. فرقی نمی کند چه سنی دارید چون هر زمان که بخواهید می توانید الفبای سرمایه گذاری را یاد بگیرید. برای استفاده حداکثر از این روش باید عاقلانه قدم بردارید. با پول کم شروع کنید تا چم و خم سرمایه گذاری دستتان بیاید. هر چقدر که تجربه تان در این زمینه بیشتر شود، نرخ سودی که به دست می آورید هم افزایش پیدا می کند. سرمایه گذاری در بورس هم راه حل خوبی برای پولدار شدن است. اما باید مواظب باشید و بی گدار به آب نزنید. بهترین کار این است که از ابتدا با آگاهی و دانش، وارد بورس شوید. یکی از بهترین آموزشگاه های ایران که در آن می توانید صفر تا صد بورس و انواع سرمایه گذاری های مالی را یاد بگیرید، «خانه سرمایه» است. به جای این که ثروت خود را به دست شانس بسپارید و راهکارهای افراد غیر حرفه ای را روی سرمایه گران بهای خودتان پیاده کنید، به سراغ آموزش بروید. بیش از هزار نفر با شرکت در دوره آموزش ارز دیجیتال و بورس نخبگان خانه سرمایه سودهای زیادی را از آن خود کرده اند. اگر بخواهید شما هم می توانید به جمع آنها ملحق شوید.

۲- شغل رویاهای خودتان را پیدا کنید

در همین ابتدا به شما توصیه می کنیم که علاقه خود را جدی بگیرید. افراد ثروتمند کسانی هستند که به دنبال کارهای مورد علاقه خودشان می روند. وقتی در کاری علاقه وجود داشته باشد، پیروزی و ثروت نیز از راه می رسند. به دنبال جای دادن کار مورد علاقه تان در میان خط کشی های اجتماعی نباشید. مثلا با خودتان نگویید: «فلان کار را دوست دارم اما کلاس ندارد.» این خلاقیت شما است که به کارتان بها می بخشد. تصور کنید که کار مورد علاقه شما، نظافت باشد. چون شما تمیز کردن را خیلی دوست دارید. خب، در این صورت می توانید یک شرکت خدمات نظافتی راه بیندازید و افرادی شبیه به خودتان را دور هم جمع کنید. این یعنی با یک تیر، دو نشان زدن. چون هم می توانید کار مورد علاقه خودتان را انجام دهید و مسیر ثروتمند شدن را برای خودتان هموار کنید و هم کلاس کارتان را بالا و بالاتر ببرید.

۳- برای خودتان اعتباری دست و پا کنید

تعهد یعنی اعتبار و اعتبار یعنی قدم زدن در میدانی بدون رقیب! برای پولدار شدن باید روی تبدیل شدن به یک آدم خوش قول و متعهد، حسابی جداگانه باز کنید. با وجود اینکه در هر رشته و شغلی افراد زیادی مشغول به فعالیت هستند. اما می توان به سادگی آنها را در سه دسته جای داد:

 1. خیل عظیم شاغلان بی مسئولیت
 2. شاغلان با تعهد متوسط
 3. شاغلان واقعا متعهد

در اکثر موارد، تعداد انگشت شماری از افراد، واقعا به انجام تعهداتشان اصرار دارند و کارشان را با دل و جان انجام می دهند. دقیقا همین افراد هستند که گوی سبقت را از دیگران می ربایند. برای پولدار شدن، باید به گل سرسبد افراد متعهد و خوش قول تبدیل شوید. یادتان باشد، مهم نیست که در چه زمینه ای کار می کنید. چون آنچه اهمیت دارد میزان تلاش، مهارت، مسئولیت پذیری و تعهدتان است. این ویژگی ها باعث می شوند که مشتری، انگشت انتخابش را به جای رقیبانتان به سمت کسب و کار شما نشانه ببرد و به شکلی غیر مستقیم، باعث ثروتمند شدن شما شود.

۴- چند جریان درآمد برای زندگی تان ایجاد کنید

چگونه زود پولدار شویم؟ پولدار شدن و ثروتمند شدن
پولدار شدن، بدون تغییر دادن وضعیت قبلی کاری غیرممکن است. شما نمی توانید بدون برداشتن یک قدم، فاصله بین تهران تا شیراز را طی کنید. برای ثروتمند شدن هم باید قدم های بیشتر و کاملا هدفمندی بردارید. هر چقدر هم که فرد صرفه جویی باشید، تا زمانی که درآمدتان افزایش پیدا نکند، نمی توانید ثروتی جمع آوری کنید. اضافه کردن جریان های درآمدی به زندگی تان راهی مناسب برای پولدار شدن است. برای شروع می توانید روی افزایش درآمد از شغل فعلی تان تمرکز کنید.

علاوه بر این، افراد زیادی هستند که در کنار شغل اصلی خود به دنبال شغل های فرعی هم می روند. شغل های فرعی ممکن است مثل شغل اصلی در آمد زیادی نداشته باشند. پس برای پولدار شدن باید به سراغ شغل دومی بروید که قابلیت پیشرفت داشته باشد و به مرور زمان میزان درآمدتان را از آن بیشتر کنید.

۵- لطفا با دیدن پول بیشتر، هزینه نتراشید

یکی از پررنگ ترین مشکلاتی که در مسیر ثروتمند شدن خیلی از افراد، یال و کوپالی بر هم زده، هزینه تراشی است. این گروه از افراد زحمت زیادی برای پول درآوردن می کشند. اما از آنجا که قادر به مدیریت درست هزینه و درآمد خودشان نیستند، هرگز ثروتمند نمی شوند. این افراد با افزایش درآمدشان، فورا به فکر خرید می افتند. درست است که با داشتن پول بیشتر و خریدن چیزهایی که مدت ها به آن نیاز داشتیم یا آنها را آرزو می کردیم می توانیم احساس شادی بیشتری داشته باشیم اما چرا این احساس خوب را برای مدت طولانی تری ایجاد نکنیم؟ برای پولدار شدن، باید از این چرخه شوم بیرون بیایید؛ چرخه ای که با ورود پول بیشتر به زندگی تان، هزینه های بیشتری برایتان می سازد. هزینه هایتان را در همان حدی که قبلا بود، ثابت نگه دارید. اجازه بدهید، جریان پول، راهی اساسی به زندگی تان باز کند، نه یک آبراهه کوچک که با اولین نسیم، مسدود می شود.

۶- پس   انداز را اولویت خود قرار دهید

چگونه
برای پولدار شدن باید پس انداز داشته باشید. اگر پول خود را برای خرید کالاهای غیرضروری خرج می کنید، هرگز ثروتمند نمی شوید. در واقع شما به چیزهایی فکر می کنید که فقط مدت کوتاهی ارزش دارند. خرید وسایل جدید برای منزل اگرچه خوشایند و مطلوب است، اما نمی توانید ماشین لباسشویی هوشمند جدید خود را به پول نقد تبدیل کنید. حتی اگر قصد فروشش را داشته باشید باید آن را به عنوان یک جنس دست دوم بفروشید. برای پولدار شدن باید درآمد خود را به گونه ای خرج کنید که قابل برداشت باشد. اگر از این دریچه به آن نگاه کنیم، پس انداز کردن هم نوعی خرج کردن به حساب می آید اما به جای از بین رفتن تبدیل به یک پشتوانه می شود.

نکته

برای پس انداز کردن نباید هیچ مقدار از پولتان را بی ارزش بدانید. اجازه بدهید با یک مثال این موضوع را روش تر کنیم. تصور کنید که در کیف پولتان یک اسکناس پنج هزار تومانی دارید. چون این پول، یکه و تنها ته کیف پول شما گیر افتاده، به آن اهمیتی نمی دهید و با خودتان فکر می کنید که با این پنج هزار تومان کسی پولدار نمی شود. در نتیجه، ذهن شما مدام به این سمت می رود که با این پنج هزار تومان چه کنم؟ آخر سر هم تصمیم می گیرید که با این پول یک بستنی یا آب میوه برای خودتان بخرید. برای این که پول های کم خود را پس انداز کنید، یک قلک در خانه نگه دارید و در پایان هر روز، پول های خردتان را درون آن بریزید. بعد از یک سال قلک را باز کنید و آن را به اندوخته پس اندازتان بیفزایید.

۷- برای ثروتمند شدن به دنبال یاد گیری باشید

یاد گرفتن یعنی بیشتر دانستن و بیشتر دانستن در زمانه ای که به عصر اطلاعات مشهور است، یک قدرت به حساب می آید. برای پولدار شدن باید در زمینه مورد علاقه خودتان متخصص شوید؛ آن قدر که هیچ اطلاعات جدیدی در آن زمینه از دید شما پنهان نماند. اگر لازم است در زمینه کاری خودتان آموزش ببینید و آن را کامل کنید. با افزایش دانش و تخصص، راه های جدیدتری برای ایجاد درآمد به سراغتان می آیند. تخصص و مهارت، چیزهایی هستند که در سخت ترین شرایط مالی به داد شما می رسند. چون کسی نمی تواند آنچه یاد گرفته اید را از شما بدزدد یا پس بگیرد!

۸- به روز باشید تا ثروتمند شوید

دنیا هر روز در حال تحول است. یکی از شرایط بی بروبرگرد برای پولدار شدن، سازگاری با شرایط جدید است. پایبندی و اصرار بیهوده روی تکنیک هایی که سن و سالی از آنها گذشته و دیگر کاربرد چندانی ندارند، تنها هدر دادن زمان و هزینه است. در این صورت خیلی زود از گردونه ی رقابت حذف می شوید. روزگاری «یاهو مسنجر» یکه تاز ارتباط آنلاین بود. تقریبا هر کسی که با اینترنت سروکار داشت به یاهو مسنجر هم سری می زد تا بتواند با دوستان و اطرافیانش ارتباط برقرار کند. اما بعد از مدتی شبکه های اجتماعی جدید جای یاهو مسنجر را پر کردند. اکنون به جای آن برنامه، «تلگرام»، «اینستاگرام»، «فیسبوک»، «توییتر»، «لینکدین» و غیره با قامت هایی برافراشته و قدرتمند، ایستاده اند. دلیل اصلی به عقب کشیده شدن یاهو مسنجر این بود که خیلی دیر به فکر به روزرسانی افتاد و در واقع از قافله تکنولوژی عقب ماند. شما این گونه نباشید. همیشه به فکر راه های بهتر و جدیدتری باشید که بتوانید با کمک آنها مسیر پیشرفت را برای خودتان هموارتر کنید.

۹- خیلی به پول فکر نکنید

چگونه
وقتی زیاد به پول فکر کنید، دچار یک اختلال در شناسایی ارزش های پیرامونتان می شوید. به این ترتیب، کیفیت محصولات و خدماتتان را با جیب مشتری تنظیم می کنید؛ اگر مشتری حاضر شد پول بیشتری بدهد، شما نیز جنس بهتری به او می دهید و اگر نه، بدترین محصول را برایش می فرستید یا پایین ترین سطح خدمات را برایش اجرا کرده و در ذهنتان ضرب المثل: «هر چی پول بدی، آش می خوری» را تکرار می کنید. با این روش در بلند مدت ضرر خواهید کرد. زیرا به جای خرج کردن پول برای کیفیت محصولتان، اعتبارتان را خرج کرده اید. سعی کنید همیشه برعکس این کار را انجام دهید. یعنی برای بیشتر شدن اعتبارتان، پول خرج کنید. اگر مشتری از محصول و خدمات شما راضی باشد، نه تنها به خواهان ثابت محصولاتتان تبدیل می شود، بلکه مشتریان بیشتری را به سمت کار شما هدایت می کند.

۱۰- به یک استارت آپ بپیوندید

چگونه
شغل های جدید در زمینه تکنولوژی یک راه جدید و تقریبا مطمئن برای ثروتمند شدن به شمار می روند. اگر رویای پولدار شدن دارید، می توانید یک استارت آپ راه اندازی کنید. البته برای شروع باید یک ایده داشته باشید و به سراغ کسانی بروید که در این زمینه یا زمینه های مشابه، فعالیت می کنند. یک تیم متشکل از افراد توانمند و باهوش تشکیل دهید. شرکت هایی مثل «گوگل»، «مایکروسافت» و «اپل» با همین روش پیش رفته اند و اکنون به ثروتمندترین شرکت های دنیا تبدیل شده اند. در ایران نیز شرکت های بی نظیر زیادی وجود دارند که صاحبان خود را به میلیاردرهایی جوان تبدیل کرده اند. یادتان باشد، وقتی بخواهید، هیچ چیز نمی تواند مانع از تحقق رویایتان شود. شاید از نظر شما به راه انداختن یک استارت آپ دردسرهای زیادی داشته باشد، در این صورت می توانید پولتان را به جای خودتان بفرستید و روی آن استارت آپ سرمایه گذاری کنید.

۱۱- هزینه های اضافی خود را کاهش دهید

چگونه
هزینه های اضافی، چاه های کوچک و بزرگی هستند که بر سر راه پولدار شدن شما، دام پهن کرده اند. نگاهی دوباره به سبک زندگی و روش خرج کردنتان بیندازید و سعی کنید آن چاه های هزینه را بیابید. شاید آنها را در استفاده زیاد از تاکسی دربست پیدا کنید، شاید هم در خریدن چیزهایی که واقعا لازمشان ندارید. تمام تلاش خود را به کار ببندید تا هزینه هایتان را روی موارد ضروری متمرکز کنید. در این صورت پول بیشتری در دسترس شما قرار می گیرد و می توانید با افزودن آن به اندوخته پس اندازتان، یک قدم بیشتر به سمت ثروتمند شدن بردارید.

۱۲- زودتر شروع کنید

از دیرباز و از زبان انسان های زیادی این ضرب المثل قدیمی را شنیده ایم که: «سحر خیز باش تا کامروا شوی.» الان و در قرن ۲۱، این توصیه هنوز هم یکی از بهترین چیزهایی است که می توان به افراد علاقه مند به ثروت یا شهرت هدیه داد. برای پولدار شدن نه تنها باید صبح ها زودتر از خواب بلند شوید بلکه باید زودتر از بقیه دست به کار شده و افکارتان را عملی کنید. یادتان باشد، پیدا کردن زمان مناسب برای آغاز کردن، یک سراب پوچ است. به قول «زیگ زیگلار»، لازم نیست حتما عالی باشی تا شروع کنی، ولی حتما باید شروع کنی تا بتوانی عالی باشی.

۱۳- با تنبلی خداحافظی کنید

هیچ گاه آب پولدار شدن و عقب انداختن کارها در یک جوی جمع نمی شود. از بین این دو باید یکی را انتخاب کنید. بهترین راه برای مقابله با تنبلی، اجرای قانون ۵ ثانیه است. قانون ۵ ثانیه، ساز و کار آسانی دارد به این ترتیب که وقتی می خواهید کاری را شروع کنید، از عدد 5 تا 1 را می شمارید. وقتی به 1 رسیدید، باید سریع از وضعیت قبلی خودتان خارج شوید و به سمت انجام کارتان بروید. با این قانون، شما فکر کردن درباره انجام آن کار را دچار اختلال می کنید. به دنبال این ماجرا مدار عمل گرایی تان فعال می شود. البته این روش را فقط در مورد چیزهایی به کار بگیرید که قبلا درستی انجام آنها بر شما ثابت شده است و فقط در انجام دادنش گیر کرده اید.

۱۴- هرگز کارت بانکی را با خود حمل نکنید

چگونه زود پولدار شویم؟ پولدار شدن و ثروتمند شدن
توصیه می شود که برای صرفه جویی در هزینه ها تا حد امکان کارت بانکی تان را همراه خود بیرون نبرید. برای پولدار شدن لازم است که از خرید وسایل غیرضروری خودداری کنید. وقتی کارت بانکی را در همه جا با خود به همراه دارید، خیلی زود در برابر پیشنهادهای خرید وسوسه شده و دست به کارت می شوید. پس بهتر است کارتتان را در خانه جا بگذارید.

۱۵- به مدیر خواسته هایتان تبدیل شوید

برای ثروتمند شدن باید توقعات خود را مدیریت کنید. اگر مدام پولتان را برای وسایلی مثل عینک آفتابی، لوازم آرایش، لباس، کیف، کفش و غیره خرج کنید، نمی توانید به رویایتان جامه عمل بپوشانید. خودتان را اینطور قانع کنید که همه این وسایل در ابتدا جذاب هستند. اما بعد از مدتی همه چیز برایتان عادی می شود. درست است که انجام این کار تا مدتی شما را ناراحت می کند اما این یک گام برای پولدار شدن و مهم تر از آن قدمی برای خودسازی است.

۱۶- به سراغ خدمات بروید

چگونه زود پولدار شویم؟ پولدار شدن و ثروتمند شدن
یکی دیگر از راه های عالی برای پولدار شدن، راه اندازی یک شرکت خدماتی است. این کار باید با توجه به نیاز همشهریان یا هم محله ای ها انجام شود. ابتدا تحقیق کنید و بفهمید که در منطقه زندگی شما، مردم بیش تر به چه چیزی نیاز دارند. به عنوان مثال، اگر در منطقه ای زندگی می کنید که بیش تر جمعیت آن را قشر سالمند تشکیل می دهند، می توانید یک شرکت خدماتی برای تهیه مایحتاج زندگی، تمیز کردن منزل، شستشوی لباس و … راه اندازی کنید. اگر در یک محله با میانگین سنی پایین تر زندگی می کنید، یعنی ساکنین محله شما اغلب وقت خود را سر کار می گذرانند می توانید با راه اندازی یک شرکت و استخدام افراد مسئول و متعهد، خدماتی مانند نگهداری از کودکانشان را به آنها ارائه دهید و در مقابل دستمزد دریافت کنید.

بهترین راه های پولدار شدن در ایران

در ادامه گفتگویمان می خواهیم دو راه ثروتمند شدن در ایران را با هم بررسی کنیم. البته هیچ کدام از این دو، راه یک شبه پولدار شدن نیستند؛ اما نمونه های عینی زیادی در ایران وجود دارند که در همین سال های اخیر با پیمودن این راه ها به ثروت های قابل توجهی دست یافته اند. چرا شما نفر بعدی نباشید؟

راه شماره ۱: خدمت به مردم با ارائه یک محصول و خدمات خوب

چگونه زود پولدار شویم؟ پولدار شدن و ثروتمند شدن

ارائه یک محصول یا خدمت ویژه اگر با کمک تکنولوژی های روز انجام پذیرد و در کنار آن برنامه ریزی خوبی هم داشته باشد روشی بسیار عالی برای ثروت اندوزی خواهد بود. اما چه محصول و خدمتی می تواند چنین ثروتی را برای ما رقم بزند؟ برای پولدار شدن در ایران باید با ریسک ها و شرایط آن آشنا باشیم. ایده های زیادی برای این روش ثروتمند شدن وجود دارند که حتما لازم نیست شگفت انگیز باشند. مثلا اگر بتوانید راهی برای انجام دادن کارها و خدمات قدیمی با استفاده از نرم افزارها و اپلیکیشن ها پیدا کنید می توانید به درآمدهای بالایی برسید.

این روش چه مزیت های دارد؟

 • رئیس خودتان خواهید بود
 • زمان در اختیار شما قرار خواهد گرفت
 • آزادی انتخاب روش های مختلف را به چنگ خواهید آورد
 • فرصتی برای دنبال کردن آرزوهای خودتان پیدا خواهید کرد
 • می توانید به درآمدهای بالا برسید

این روش چه معایبی دارد؟

 • در ابتدای کار، میزان درآمدتان وابستگی زیادی به زمان خواهد داشت
 • ریسک شکست در کسب وکار وجود دارد
 • ریسک های محیطی حاکم برای فضای منطقه مانند: «ریسک های سیاسی»، «بحران های اقتصادی» و «سایر حوادث غیرقابل پیش بینی» وجود دارند
 • عدم ثابت بودن درآمد و شاید کم بودن آن در شروع کسب وکار
 • نیاز به سرمایه کافی برای شروع

با چند نمونه موفق ایرانی خدمات رسانی آشنا شوید

چگونه زود پولدار شویم؟ پولدار شدن و ثروتمند شدن

 • آقای غلامعلی سلیمانی با تولید لبنیات با کیفیت در برند موفق کاله
 • مهندس نعمت الله بابایی مدیرعامل شرکت سه نان با تولید نان با کیفیت در بسته بندی های متفاوت
 • کاظم قلم چی با ارائه خدمات در کانون فرهنگی آموزش (قلم چی)
 • بهروز فروتن با تولید محصولات با کیفیت در برند بهروز
 • سلطان حسین فتاحی با تولید محصولات در قالب برند امرسان

این فقط پنج نمونه از هزاران افرادی هستند که در ایران با خدمت به مردم ثروتمند شده اند. اگر با عشق و علاقه به مردم خدمت کنیم، کالا و خدماتی که دوست داشته باشند را به آن ها ارائه دهیم و زندگیشان را بهتر سازیم، مردم هم در ازای خدمتی که به آن ها می کنیم به ما پاداش می دهند؛ پاداشی مثل عزت، احترام، حس خوب و ثروتمند شدن. هر چه خدمت ما بزرگتر باشد، پاداشی که دریافت می کنمی هم بیشتر خواهد شد.

راه شماره ۲: سرمایه گذاری در بازارهای مالی

چگونه زود پولدار شویم؟ پولدار شدن و ثروتمند شدن

دومین روش ثروتمند شدن در ایران، سرمایه گذاری و بازی با پول است. کتاب ها و مقاله های فراوانی در این زمینه به نگارش در آمده اند که هر روز هم به تعداد آن ها افزوده می شود. اما آیا همه این صحبت ها مسیر درست را نشان می دهند؟ تعریف سرمایه گذاری کمی با آن چیزی که در ذهن بسیاری از افراد نقش بسته است فرق می کند. بسیاری از کاربران در ذهن خود افراد سرمایه گذار را کسانی می پندارند که یک شبه صاحب درآمدهای میلیاردی می شوند و از همان ابتدا هم سرمایه بسیار زیادی را به این بازار وارد کرده اند. اما این یک دروغ بزرگ است. سرمایه گذاری جدای از کسب درآمدهای بالا و باز کردن دریچه ثروتمند شدن، یک علم است. مانند هر علم دیگری برای استفاده از مزیت های آن باید آموزش های لازم را پشت سر گذاشت و با منطق و تکنیک های درست در این راه قدم برداشت.

روش سرمایه گذاری برای ثروتمند شدن چه مزیتی دارد؟

 • امکان رشد سرمایه های موجود با نرخ بسیار بالا
 • عدم وابسته بودن درآمدها به زمان و تایم کاری
 • امکان اجرایی شدن از هر گوشه ای بدون نیاز به حضور در مکانی خاص
 • نقدشوندگی بالا
 • امکان کنترل ریسک ها با روش های اصولی

این روش چه معایبی دارد؟

 • خطر از دست رفتن سرمایه در صورت عدم استفاده از تکنیک های کنترل ریسک
 • نیاز به آموزش دیدن
 • نیاز به سرمایه های بالا (البته نه برای همه روش های آن)

کدام روش بهتر است؟

چگونه

اینکه کدام روش بهتر است، بستگی شدیدی به روحیه افراد دارد. اما اگر بخواهیم بهتر بودن را در فاکتورهایی مانند رشد سریع تر و کسب درآمد بالاتر تعریف کنیم، تحت شرایطی، استفاده از هر دو  روش می تواند تحولات بزرگی را در زندگی افراد به وجود بیاورد. از هر دو گروه، افراد ثروتمند و شکست خورده وجود دارند؛ اما در کل، روش سرمایه گذاری، مسیر بهتری برای ثروتمند شدن خواهد بود. البته اگر بخواهیم به شرایط عمومی جامعه برگردیم و رفتار بیشتر افراد را هنگام ورود به این بازارها بررسی کنیم، خواهیم دید که بیشتر مردم بدون توجه به آموزش و راهنمایی های افراد با تجربه دست به معامله می زنند و به جای ثروتمند شدن، شکست می خورند.

کدام روش سریع تر است؟

هیچ کدام از روش های که تا اینجا برایتان گفتیم راهی برای یک شبه پولدار شدن نیستند. اگر نگاه شما به سرمایه گذاری چنین است از همین اکنون می توانید سرمایه خود را بر باد رفته بدانید. با این وجود روش های سرمایه گذاری در کوتاه مدت می توانند ثروت های بیشتری را برای افراد رقم بزنند. حتی کسانی که وارد کسب وکارهای تولیدی و ارائه خدمات می شوند در آینده از مازاد سرمایه های خود در روش های سرمایه گذاری بهره می برند.

چگونه با خدمت به مردم و ارائه محصول، پولدار شویم؟

در قدم اول باید بازار جامعه خود را تجزیه وتحلیل کنید. محصولی که نیاز اصلی جامعه است یا خدمتی که کمبود آن در بین مردم احساس می شود را شناسایی کرده و سپس زیرساخت های لازم برای شروع این کسب وکار را آماده کنید. مراحل زیر کلیت رسیدن یک کسب وکار تولیدی به ثروت را نمایش می دهند:

 • یادگیری و تقویت مهارت های لازم
 • فراهم آوردن امکانات اولیه مانند دستگاه ها یا سایت های اینترنتی
 • شبکه سازی و جمع کردن یک تیم عالی
 • برنامه ریزی و تحلیل بازار و رقبا
 • سنجیدن شرایط بحرانی مختلف
 • فراهم کردن مواد اولیه
 • برندسازی و معرفی محصول یا خدمت

چگونه با به کارگیری روش های سرمایه گذاری پولدار شویم؟

سرمایه بیشتر برای شروع، ریسک بیشتری هم به دنبال دارد. اگر بی مهابا و فقط به دلیل هیجان های مقطعی موجود در این بازارها و بدون طرح و نقشه اولیه بخواهید سرمایه های چندین سال تلاش خود را وارد این بازارها کنید و خود را بی نیاز از آموزش های لازم بدانید، شکست خواهید خورد. سرمایه گذاری هم مانند هر کسب وکار دیگری برای ثروتمند کردن سرمایه گذار باید با اصول آن انجام پذیرد.

۱- در قدم اول روش های سرمایه گذاری را بشناسید

شما می توانید کار خود را با سرمایه گذاری در بورس، مسکن، طلا و سکه، خودرو و … شروع کنید. ناگفته نماند که هر یک از این روش ها شرایط خاص خود را دارند و نیازهای اولیه متفاوتی را در بر می گیرند.

۲- آموزش ببینید

چگونه زود پولدار شویم؟ پولدار شدن و ثروتمند شدن

لازمه هر موفقیتی استفاده از آموزش ها و تجارب افراد کارکشته در مسیر است. انتخاب یک آموزشگاه با کیفیت نیز چالش بزرگی برای آشنایی با تکنیک های سرمایه گذاری در بازارهای مختلف به مشار می رود. سعی کنید سراغ کسانی بروید که فقط یک آموزش دهنده نیستند و خودشان نیز به صورت عملی در بازارهای مختلف مشغول سرمایه گذاری هستند.

کلاس آموزش بورس نخبگان خانه سرمایه بهترین انتخاب در راه افزایش دانش و تبدیل شدن شما به یک تحلیل گر حرفه ای است.

۳- با سرمایه کم و متناسب شروع کنید

وارد کردن سرمایه زیاد در همان شروع کار، ریسک بالایی را به شما تحمیل می کند. برخی که به دنبال رؤیاپردازی خود دوست دارند یک شبه راه صدساله را بپیمایند، با این ایدئولوژی وارد بازار سرمایه می شوند.

۴- یک مربی را در کنار خودتان داشته باشید

هرچند آموزش های لازم برای ورود به بازار سرمایه می توانند شما را به اسلحه های کاملا دفاعی و تهاجمی مسلح سازند؛ اما یک مربی عاملی قدرتمند برای راحت تر کردن مسیر ثروت اندوزی در روش های مختلف سرمایه گذاری است که نباید خودتان را از او محروم کنید.

۵- صبور باشید

بازارهای سرمایه و روش های سرمایه گذاری با افراد عجول اصلا میانه خوبی ندارند. اگر واقعیت بازارهای سرمایه را بدانید، در این بازارها همیشه افرادی در حال ضرر کردن و برخی هم در حال سود کردن هستند. عجول ها همیشه در دسته اول قرار خواهند داشت.

۶- استراتژی و برنامه خودتان را داشته باشید

اینکه چقدر باید پول وارد کنید، کی بخرید و کی بفروشید نکاتی است که باید همراه با یک استراتژی مدون در ذهن خود داشته باشید و همیشه به آن پایبند بمانید.

چه چیزهایی روی موفقیت ما در مسیر ثروتمند شدن تاثیر می گذارند؟

مهم تر از هر عامل بیرونی دیگری در درجه اول این طرز تفکر ما است که اصلی ترین نقش را در پولدار شدن ما ایفا می کند. اگر پای صحبت افراد پولدار و سرمایه دار بنشینید، متوجه تفاوت های آشکار طرز تفکر آن ها با سایرین خواهید شد. در ذهن این افراد برخلاف تصور اکثریت همه چیز پول نیست. پول تنها ابزاری برای رسیدن به موفقیت است. این دانش و قدرت خود فرد است که می تواند از وی یک سرمایه گذار موفق بسازد. در حقیقت، اگر کسی با سرمایه ۱ میلیون تومانی نتواند راهی برای موفقیت پیدا کند، با سرمایه های میلیاردی هم نمی تواند این کار را انجام دهد. در ادامه با نکته هایی که شما را به سمت پولدار شدن سوق می دهند آشناتر خواهیم کرد:

۱- رویاهای خودتان را به چیزهای ارزان نفروشید

چگونه

همه ما رویاهایی داریم. و در بیشتر موارد، بزرگ ترین مانع برای دست یابی به بسیاری از رویاهای ما پول است. هرچند رویا داشتن و رویاپردازی می تواند موتور انگیزه های درونی ما را روشن کند، اما این عمل کردن است که رویاهای ما را به حقیقت تبدیل می کند.

۲- درست و اصولی تلاش کنید

تلاش و پشتکار،قوی ترین ابزار ما برای یادگیری و قرار گرفتن در راه های درست است. با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن فناوری های فوق مدرن، تلاش در زندگی امروز رنگ دیگری به خود گرفته است. با این حساب، استفاده از ترفندهای قدیمی و سنتی برای پول درآوردن در عصر جدید ما را به چیزهایی که در ذهن داریم نخواهد رساند. راز موفقیت ثروتمندان امروز دانستن رمز و رازهای شگفت انگیز نیست. آن ها با تلاش خود موانع را از پیش رو برمی دارند.

۳- پیوسته در حال یادگیری باشید

اگر به دنبال یکی از بزرگ ترین رازهای موفقیت در ثروتمند شدن می گردید، باید به سراغ آموزش بروید. بزرگ ترین سرمایه دارها هنوز هم پس از سال ها تجربه، درصدی از منابع درآمدی خود را برای یادگیری در نظر می گیرند. همیشه روش های به روزی وجود دارد که شما از آن ها خبر ندارید و دانستنشان می تواند مسیر راحت تری را پیش روی شما قرار دهد…

۴- چالش ها را در آغوش بگیرید

به جای فرار از چالش ها و پشت گوش انداختن موانع پیش رو، باید آن ها را به یک فرصت تبدیل کنید. شنا کردن در یک اقیانوس بزرگ برای بسیاری از ما یک چالش بزرگ و غیرقابل عبور است. اما در اطراف ما بسیاری هستند که با آغوش باز از این ماجرا استقبال می کنند. آشنایی با نحوه برخورد با چالش ها راهی است که می توان از آن برای تبدیل کردن چالش ها به یک فرصت عالی استفاده کرد.

۵- برنامه ریزی و مصرف بهینه از زمان را یاد بگیرید

چگونه

اگر بخواهید برای هر واحد زمانی که در روز صرف می کنید، به همان میزان درآمد داشته باشید، در پایان هر ماه تنها خرجی خود را به دست خواهید آورد. بروز یک مشکل کوچک فیزیکی هم تبدیل به بحرانی بزرگ در زندگی شما خواهد شد. داشتن یک برنامه زمانی و جدول زمانبندی لازمه موفقیت در هر کاری است. حتی برنامه های روزانه نیز برای بهینه سازی نیاز به مدیریت زمان دارند.

۶- فرصت ها و نیازها را بشناسید

از گذشته های دور تاکنون شناسایی فرصت ها و نیازها در بین افراد اندیشمند تبدیل به ثروت های بسیار بزرگ شده است. برای ثروتمند شدن نیازی به افتتاح یک شرکت تولیدکننده موبایل نخواهید داشت. تنها کافی است نیازهای روز جامعه خود را شناسایی کنید و در مسیر تحققشان قدم بردارید.

۷- زندگی به سبک پولدارها

چگونه

زندگی به سبک پولدارها حقیقتی است که متاسفانه در بین افراد جامعه به غلط جا افتاده است. بسیاری از مردم با شنیدن این جمله که برای تبدیل شدن به یک فرد پولدار باید مانند آن ها زندگی کنید، دائما در حال خرج کردن درآمدهای خود و ریخت وپاش های بزرگ هستند. اما واقعیت زندگی پولدارها این نیست و این تنها بخش ظاهری زندگی آن ها است. افراد پولدار قسمت بزرگی از درآمدهای خود را دوباره در تکنیک های سرمایه گذاری قرار داده و به دنبال کسب درآمدهای بیشتر هستند. برای زندگی به سبک پولدارها باید مانند آن ها بیندیشید نه اینکه مانند آن ها خرج کنید.

۸- تفکر سیستمی را یاد بگیرید

داشتن تفکر سیستمی نه فقط برای پولدار شدن و کسب ثروت حتی برای زندگی شخصی نیز ضروری است. این سبک تفکر باعث می شود تا در هر زمانی از زندگی برای هر چالشی آماده باشید. در این صورت، هر مانعی که پیش روی سیستم شما ایجاد شود در آن محو خواهد شد.

۹- افزایش مهارت ارتباطی، قدرت مذاکره و کاریزما

چگونه

داشتن هر مهارت، عاملی برای افزایش درصد موفقیت در زندگی است. با تقویت این مهارت هایی مانندارتباطی، مذاکره و فروش و وجود یک شخصیت کاریزماتیک می توانیم زندگی بهتری برای خود و اطرافیانمان رقم بزنیم.

۱۰- پس انداز کنید

برای ثروتمند شدن اول باید پس انداز کردن را یاد بگیریم. پس انداز هنوز هم یکی از بایدهای اصلی زندگی بشر است. بدون پس انداز، همه درهای پیش رو بسته می شوند و شما تنها در همان چهاردیواری همیشگی خود باقی خواهید ماند. اما معنی پس انداز در دنیای حاضر کمی پیشرفته تر از مفهوم آن در سال های دور زندگی بشر شده است.

۱۱- تخصص های کمیاب را یاد بگیرید

به دنبال تخصص هایی باشید که نیاز زیادی برای آن ها احساس می شود اما کمبودهای زیادی هم در آن ها وجود دارد. یادگیری این شغل ها و تخصص ها می تواند برای سال های پیش رو شما را تبدیل به ماشین پول سازی کند.

۱۲- شبکه سازی کنید

امروزه حرفه های بسیار کوچک و خانگی هم برای رسیدن به موفقیت به دنبال شبکه سازی هستند. با استفاده از شبکه سازی می توانید در قالب یک تفکر جمعی با مشکلات روبرو شوید و مسیرهای ناشناخته را نیز با کمک تجربه سایر اعضای شبکه پشت سر بگذارید.

۱۳- اهمیت دادن به سلامت خود

عقل سالم در بدن سالم است. کسانی که به سلامتی خود اهمیت نمی دهند و سبک زندگی درستی ندارند، به موفقیت های بزرگ نمی رسند. برای اثبات این ادعا تنها کافی است زندگی گذشته و سبک زندگی فعلی افراد ثروتمند و موفق را مطالعه کنید.

۱۴- به شکست خوردن عادت کنید

عادت به شکست به این معنی نیست که شما همیشه یک فرد شکست خورده هستید. بزرگ ترین موفقیت ها و ثروت ها، در ادامه شکست ها ایجاد می شوند. کسانی که در ذهن خود با شکست روبه رو شده باشند می دانند که هر شکستی در راه رسیدن به موفقیت یک نشانه است.

۱۵- مسئولیت پذیر باشید

بسیاری از افراد بعد از اولین شکست، هر جنبنده ای را مقصر می پندارند و از موانع غیرقابل عبور صحبت می کنند. زمانی که شما اشتباهات خود را نپذیرید، هرگز نمی توانید برای رفع آن ها اقدام کنید.

۱۶- خطاهای خودتان را بشناسید

قدم اول در مسیر اصلاح خطاهای گذشته، شناخت آن ها است. برای اینکه از خطاهای گذشته درس بگیرید و دوباره آن ها را تکرار نکنید، بایستی از قبل به شناخت کاملی از این خطاها برسید.

۱۷- نه گفتن را یاد بگیرید

برخورد با مسائل پیش رو بدون هیچ تعصب فکری، ذهن شما را متمرکز و آرامشتان را افزایش خواهد داد. برای تقویت روحیه خود یاد بگیرید که نه گفتن هم جزئی از زندگی است. یک نه به موقع می تواند شما را از هزاران دردسر نجات دهد.

۱۸- تا آخر عمر کارمند نمانید، به فکر راه اندازی شغل شخصی خود باشید

اگر سال گذشته و سال قبل تر از آن و سال های قبل تر یک کارمند ساده دولتی و غیردولتی بوده اید و هنوز هم در همین راه قدم برمی دارید باید هرچه زودتر به فکر راه اندازی کسب و کار خودتان حتی در کنار کار کارمندی باشید. به این ترتیب، روشی برای کسب درآمد به دست می آورید که به زمان وابسته نیست.

پولدار شدن سخت است یا آسان؟ شما قضاوت کنید

ثروتمند شدن، سخت یا آسان نیست. در واقع، این نگرش ما است که میزان راحتی یا سختی یک ماجرا را تعیین می کند. گاهی ما چیزی را سخت و دست نیافتنی می بینیم، چون خودمان را به رگبار حرف ها و افکار منفی بسته ایم. حتی می توان گفت که در اثر این سخنان دچار خستگی روحی شده ایم. خودتان را زیر بار حرف هایی که با خواسته قلبتان در تضاد هستند، بی رمق نکنید. نسخه شکست دیگران، حکم مهر زده شکست ما نیست. خودتان را از نگاه خودتان و نه دیگران، تماشا کنید. آنگاه می توانید در میان یک منظره مه آلود، مسیر موفقیتتان را به روشنی ببینید.

ادامه مطلب
wishes-wont-bring-riches
خلاصه کتاب آرزو ثروت نمی‌آورد؛ چرا...

این مقاله از روی نسخه اصلی و انگلیسی کتاب آرزو ثروت نمی آورد روز خلاصه برداری شده است!

خلاصه کتاب آرزو ثروت نمی آورد (Wishes Wont Bring Riches)

آرزو ثروت نمی آورد. چیزی که سبب خلق ثروت می شود، ترکیبی درست از تفکر مهندسی شده، هدف گذاری اصولی و اقدام است. در این قسمت از خانه سرمایه به سراغ کتاب «آرزو ثروت نمی آورد» از «ناپلئون هیل» می رویم و پای نصیحت های مستقیم «اندرو کارنگی» می نشینیم. اگر گوشی شنوا برای شنیدن نکته های پررنگ موفقیت دارید، تا پایان این ماجرا با ما همراه باشید.

ایمان دقیقاً چیست؟

ایمان عنصری قدرتمند است که می تواند انسان را سرشار از توان برای حل مشکلات و چالش ها کند. وقتی از واژه «ایمان» صحبت می کنیم، قبل از هر چیز مردم به یاد مذهب می افتند؛ البته ایمان به پروردگار موضوع بسیار مهمی است، اما تمام ایمان در این بخش خلاصه نمی شود.

خشی از ایمان دقیقاً همان چیزی است که خداوند هم به شکل های مختلف و در کتاب های مقدس تمام ادیان به آن اشاره کرده است و آن ایمان به توانایی و قدرت انجام کار در وجود خودمان است. اقدام کردن و ایمان به اینکه ما می توانیم از قدرت هایی که خداوند در وجودمان قرار داده است برای حل مشکلات و پیشرفت کردن استفاده کنیم، آن بعد از ایمان است که می خواهیم شما را با آن آشناتر کنیم.

ایمان کاربردی چیست و چرا اندرو کارنگی روی آن تأکید بسیاری داشت؟

 ناپلئون هیل در کتاب «آرزو ثروت نمی آورد» صحبت هایش را با اشاره به یک نکته مهم آغاز می کند؛ یعنی داشتن ایمان آن هم از نوع کاربردی اش. ایمان کاربردی نیرویی است که به طور مساوی در وجود همه انسان ها قرار گرفته است. این ایمان از اعتمادبه نفس انسان ریشه می گیرد. خوشبختانه اعتمادبه نفس چیزی مادرزادی نیست، بلکه یک وضعیت ذهنی به شمار می رود.

ما می توانیم اعتماد به نفس را در ذهن خودمان به وجود بیاوریم و آن را کم یا حتی زیاد کنیم. چیزی که سبب شروع اعتمادبه نفس در انسان می شود، وجود یک هدف روشن و مشخص است.  هر اندازه که هدف شما قطعی تر باشد، هر چقدر که میلتان برای رسیدن به آن بیشتر باشد، به همان اندازه اعتمادبه نفستان هم بیشتر می شود و با قدم هایی محکم تر به سمت هدفتان گام برمی دارید؛ در این صورت مشکلات یا موانع چاره ای جز حل شدن نخواهند داشت.

از شکست ها نترسید، آن ها را درک و تحلیل کنید

خلاصه کتاب آرزو ثروت نمی آورد

تلاش برای تغییر نگرش به شکست، موضوع مهم دیگری بود که در کتاب «آرزو ثروت نمی آورد» به آن اشاره شده بود. شاید شما هم افرادی را دیده باشید که با وجود دو عنصر «اعتمادبه نفس» و «هدف» در حین انجام کارشان با شکست روبه رو می شوند. معمولاً انسان ها در چنین شرایطی اعتمادبه نفس خودشان یا تمایلشان به هدف را از دست می دهند؛ درحالی که شکست ها می توانند بزرگ ترین همراه و کمک حال ما برای یافتن سریع ترین مسیر به سمت اهدافمان باشند.

 ما انسان هستیم و اشتباه کردن بخشی از فرایند یادگیری ماست. گذشته از این، بسیاری از شکست ها می خواهند راه های اشتباه را به ما نشان دهند و مسیرمان را اصلاح کنند. درست همان طور که ادیسون برای اختراع لامپ، بیش از 1000 بار شکست خورد، اما خود او این مورد را نه شکست، بلکه 1000 راهی می داند که به روشن شدن لامپ منتهی نمی شدند!

چگونه در برابر شکست ها از اعتمادبه نفسمان محافظت کنیم؟

شکست ها هر چه باشند، باز هم می توانند اعتمادبه نفس ما را خدشه دار کنند، ولی راهی وجود دارد که می تواند مانند سپر از اعتمادبه نفسمان محافظت کرده و به ما کمک کند تا از شکست هایمان درس بگیریم. این راه ساده، ملاقات با شکست در ذهنمان قبل از ملاقات با آن در دنیای واقعی است.

به زبان ساده ما باید موقعیت های مختلفی را که در یک ماجرا وجود دارند، از قبل شناسایی کرده و به شکلی خنثی به ماجراها نگاه کنیم. باید همه چیز را خوب، همه کس را دوست و در عین حال، همه چیز را بد و همه کس را دشمن در نظر بگیریم.

در این صورت می توانیم فرض کنیم که همه رویدادهای احتمالی هم زمان در حال رخ دادن هستند و برای هرکدامشان راه حل های مختلفی را بسازیم. به این ترتیب هیچ شکستی نمی تواند شما را غافلگیر کند؛ زیرا هر اتفاقی که بیفتد، چیزی بوده است که شما قبلاً در ذهنتان با آن ملاقات کرده بودید.

قانون جذب را برای رسیدن به خواسته هایتان به خدمت بگیرید

یکی از بخش های بسیار جالب در کتاب «آرزو ثروت نمی آورد» اشاره مستقیم به قانون جاذبه بود. ایمان کاربردی شما را با نیروی بسیار قدرتمند دیگری در جهان آشنا می کند که «قانون جذب» نام دارد. براساس این قانون که همیشه وجود داشته و وجود خواهد داشت، چیزهایی مشابه و هم جنس به سمت یکدیگر جذب می شوند.

نکته بسیار جالب درباره ما انسان ها این است که می توانیم با استفاده از قدرت ذهنمان کنترل این قانون را در زندگی مان به دست بگیریم و آن را از حالت خودکار به حالت برنامه ریزی شده درآوریم. برای استفاده آگاهانه از این قانون، قبل از هر چیز باید یک هدف روشن، مشخص و قطعی داشته باشیم. 

سپس تمام چیزهای دیگر را از ذهنمان اخراج کنیم و تمرکزمان را روی دستیابی به آن هدف بگذاریم. باید در این ماجرا آن قدر پیش برویم که در ذهنمان تصور روشنی از خودمان درحالی که به هدف موردنظرمان رسیده ای، نمایش داده شود.

 به دنبال این ماجرا ما از طریق ذهن و قلبمان به نمونه واقعی هدفمان تبدیل می شویم. در این هنگام قانون جذب هم که بدون هیچ قضاوتی چیزهای مشابه را به هم می رساند، ما را به نمونه فیزیکی هدفمان متصل می کند.

افکارتان را بازسازی کنید

هنگام استفاده آگاهانه از قانون جذب باید توجه بسیاری بر افکار غالب ذهنتان داشته باشید. اگر هدفی برای ثروتمندشدن در نظر می گیرید، باید افکارتان را هم با آن هم راستا کنید؛ مثلاً اگر تصورتان از خودتان فردی است که با وجود تلاش هایش درنهایت انسانی فقیر و تنها باقی می ماند، از این هدف گذاری راه به جایی نخواهد برد.

چون افکارش به قانون جذب این پیام را می فرستند که «من فقیر هستم، لطفاً فقر بیشتری را برایم به وجود بیاور و کاری کن تا همیشه در این وضعیت باقی بمانم!» بنابراین قبل از هر کاری، تکلیفتان را با افکارتان روشن کنید. اگر افکارتان درست نباشند، آرزو ثروت نمی آورد!

 زمان بگذارید و فکرهای منفی را یکی یکی از ذهنتان بیرون کرده و آن ها را با فکرهایی قوی، ثروت ساز، سرشار از شادی، امید، عشق واقعی، سلامتی و موفقیت جایگزین کنید؛ در این صورت حتی قبل از آنکه خودتان متوجه شوید، سلامتی، شادی، عشق و ثروت را در زندگی تان ملاقات خواهید کرد.

آرزو ثروت نمی آورد؛ دو شاه کلید برای سرعت بخشیدن به جذب خواسته ها

دست ما برای تغییر زندگی مان خالی است. ما می توانیم با ساده ترین چیزهایی که در وجودمان قرار داده شده است، رؤیایی ترین زندگی را برای خودمان به وجود بیاوریم. دو راه دیگر هم وجود دارند که هنگام تغییر زندگی مان با کمک اهداف و قانون جذب می توانیم از آن ها برای سرعت بخشیدن به این روند تحول کمک بگیریم:

1- تغییر مکالمه های درونی

ما هر روز چند جمله مشخص را در موقعیت های مختلف با خودمان تکرار می کنیم. از آنجا که ذهنمان برای دفاع از ما در مقابل موقعیت های خطرناک، همیشه به سمت منفی ماجراها تمایل دارد، شاید شما هم چیزهایی از این دست را با خودتان تکرار کنید:

 • نمی شود
 • نمی توانم
 • امکان ندارد!
 • سخت است
 • طول می کشد
 • همه چیز افتضاح است
 • جهان در حال نابودی است!

آیا قانون جذب را به خاطر دارید؟ چیزهای هم جنس به هم می رسند. در ذهنتان «نمی شود» حرف اول و آخر است؟ قانون جذب هم موقعیت های نشدنی را برایتان مهیا می کند! ماجرا دقیقاً به همین سادگی است! حتی می توان گفت به همین دلیل است که آرزو ثروت نمی آورد؛ چون در ذهن بیشتر مردم، آرزو چیزی دست نیافتنی است و اصلاً قرار نیست به واقعیت تبدیل شود!

یک روز خودتان را زیر نظر بگیرید و ببینید چه چیزهایی به خودتان می گویید؟ بعد از خودتان بپرسید که آیا واقعاً دوست دارید قانون جذب باز هم همین چیزها را به سمت شما بکشاند؟  آنگاه اگر از ملاقات با بُعد فیزیکی گفت وگوهای درونی خودتان خوشحال نشدید، کمی زمان بگذارید و با استفاده از اصل تکرار، گفت وگوهای درونی خودتان را به چیزی که می خواهید تغییر دهید. تنها کافی است جمله هایتان را عوض کرده و در هر فرصتی آن ها را تکرار کنید.

2- مشخص کردن یک خدمت در مقابل دریافت چیزی که می خواهید

اشتباه نکنید، شما چیزی به کسی بدهکار نیستید، اما انسان به گونه ای آفریده شده است که باید برای رسیدن به خواسته هایش اقدام هم بکند! حتی درباره غذاخوردن هم به فرض اینکه کسی هر روز بشقاب غذا را جلویتان می گذارد، باز هم این خود شما هستید که باید قاشق را بردارید، غذا را وارد دهانتان کنید و برای استفاده از انرژی اش آن را بجوید!

درحقیقت روح انسان مثل یک ظرف آب است. اگر این ظرف راهی به سمت جاری شدن و کشف کردن چیزهای جدید پیدا نکند، مثل یک باتلاق بو می گیرد؛ بنابراین برای آنکه بتوانید هدفتان را به کمک قانون جذب به سمت خودتان بکشانید، باید آن را با یک خدمت تاخت بزنید.

چگونه با خدمت کردن راهی به سمت دریافت خواسته هایمان باز کنیم؟

«آرزو ثروت نمی آورد» کتابی با راهکارهای عملی است. نمونه اش همین ماجرای ارائه خدمت در مقابل خواسته موردنظرمان است. قبل از هر چیز باید ببینید قلبتان شما را به سمت انجام چه کاری دعوت می کند؟ سپس باید راهی برای خدمت به مردم از طریق انجام کار مورد علاقه تان پیدا کنید. در این صورت چیزی را که می خواهید به دست می آورید.

 تصور کنید شما اکنون یک کارگر هستید و روزانه دستمزد می گیرید. هدفتان این است که درآمد خودتان را به 1 میلیارد در ماه برسانید. در این صورت، باید کسب وکاری برای خودتان راه اندازی کنید که قدرت تولید این پول و حتی مبلغ های بسیار بیشتر را داشته باشد.

وقتی به درونتان سر می زنید، می بینید شما به کار نجاری علاقه دارید؛ بنابراین با خودتان قرار می گذارید که در مقابل دریافت این پول و حتی چندین برابر آن، کسب وکاری در زمینه نجاری به راه بیندازید و با تولید محصولات چوبی درجه یک و خدمت کردن به مردم هدفتان را واقعی کنید.

حالا اینکه چطور سرمایه این کار را به دست می آورید، چطور در ها را یکی پس از دیگری باز خواهید کرد و… ماجراهایی هستند که ذهن و قلبتان آن ها را برایتان حل می کنند. اگر در گفته خود ثابت قدم باشید، پای حرف و خواسته تان بایستید، واقعاً به فکر انجام یک کار با هدف خدمت کردن باشید، گفت وگوهای درونی تان را با هدف و خواسته تان هم راستا کنید و بابت چیزهایی که داشتید، دارید و خواهید داشت سپاسگزاری کنید تا خودتان را در مرکز معجزه ها پیدا کنید.

شعله اشتیاق را در وجودتان روشن نگه دارید

آرزو ثروت نمی آورد؛ چون آرزوها زغال هایی سوخته یا حتی چوب هایی نسوخته هستند. آن ها هیچ شعله و حرارتی و هیچ شور و اشتیاقی در وجودشان ندارند؛ چون باد حسرت که همراه با آرزوهاست، آن ها را خاموش نگه می دارد. همان طور که برای زندگی کردن به انرژی نیاز دارید و برای به دست آوردن انرژی باید غذا و آب بخورید، برای حرکت کردن در مسیر رسیدن به اهدافتان هم باید روحتان را با اشتیاق و انگیزه تغذیه کنید. اشتیاق دو نوع دارد:

 • اشتیاق خنثی

آتش این نوع از اشتیاق در اثر شنیدن حرف های دیگران، شرکت کردن در سخنرانی ها، همایش ها یا تحت تأثیر دیگران قرارگرفتن روشن می شود، ولی اگر با اشتیاق فعال ترکیب نشود، به همان سرعتی که به وجود آمده از بین می رود. وجود اشتیاق غیرفعال یا خنثی در قلب و روح انسان بسیار مهم است؛ چون به این وسیله به فکر برداشتن قدم بعدی و استفاده از برنامه ریزی می افتد.

 • اشتیاق فعال

این نوع از اشتیاق، نشان دادن احساسات درونی با عمل و صحبت کردن از آن با ایمان است. اشتیاق فعال روحیه فرد را قوی نگه می دارد، او را در نظر دیگران ارزشمندتر می کند، اعتمادبه نفس او را بالا می برد و موانع را از مسیرش حذف می کند.

نکته مهم این است که کنترل اشتیاق، درست به اندازه ایجاد و شعله ور نگه داشتن آن مهم است. اشتیاق بیش از اندازه، قدرت تحلیل و یادگیری شما را کم کرده و اشتیاق کمتر از اندازه، شما را به فردی خنثی تبدیل می کند که علاقه ای به بهترکردن زندگی اش یا تغییر در جهتی مثبت ندارد.

کتاب آرزو ثروت نمی آورد؛ ظاهرتان را با ذهنتان هماهنگ کنید

آرزو ثروت نمی آورد

آرزو ثروت نمی آورد؛ زیرا آن ها نمی خواهند راهی به سوی واقعیت زندگی پیدا کنند، ولی اهداف، افکار و چیزهایی که واقعاً می خواهید چنین قدرتی دارند و از هر وسیله ای برای ورود به زندگی تان استفاده می کنند. ذهن شما از محیط پیرامونتان تأثیر می پذیرد. 

اگر می خواهید به فردی ثروتمند تبدیل شوید باید افکار ثروتمند خود را تا جایی که می توانید در زندگی تان هم به نمایش بگذارید. چقدر به ظاهر خودتان، لباس هایی که می پوشید، وضعیت چهره تان، خانه تان، لوازم و وسایلتان و چیزهایی که در اختیار دارید اهمیت می دهید؟

اگر منتظر این هستید که روزی ثروتمند شوید و سپس به فکر خرید لباس های مناسب یا زندگی در محله ای بهتر باشید، باید بدانید در اشتباه هستید؛ البته لازم نیست همین الان دست به جیب شوید. به شما توصیه می کنیم در اولین گام برای ایجاد این تغییر، تصمیم قطعی بگیرید و آن را بخواهید؛ در این صورت ضمیر ناخودآگاه و قانون جذب، شما را در مسیری قرار می دهند که می توانید ظاهرتان را هم رنگ با افکارتان کنید.

آیا داشته هایتان در بهترین وضعیت ممکن هستند؟

به جزئیات زندگی و ظاهرتان اهمیت بدهید. به خانه و لباس هایتان نگاه کنید. آیا همین امکانات فعلی را در بهترین حالت خود نگه داشته اید؟ آیا به شیوه لباس پوشیدن، راه رفتن، رفتارکردن، ایستادن، صحبت کردن و درمجموع حضورتان اهمیت می دهید؟

 وقتی کسی از دور شما را می بیند، چه کسی را در ذهنش تصور می کند؟ فردی فقیر و شکست خورده با خروارها مشکل، شکایت و افکار منفی یا فردی موفق، مثبت، سرشار از اعتمادبه نفس، با ذهنی ثروتمند که آینده ای بسیار روشن در انتظارش است؟

31 ویژگی که از شما یک فرمانده لایق می سازد

آرزو ثروت نمی آورد

در ادامه ورق زدن کتاب «آرزو ثروت نمی آورد» به ویژگی های یک رهبر می رسیم. رهبری کردن خودتان یا کسب و کارتان چیزی است که باید برای آن تلاش کنید؛ چون شما فرمانده روحتان و سکان دار کسب و کارتان هستید. دنبال کردن ویژگی های زیر می تواند روحیه فرماندهی را در شما تقویت کند:

1- داشتن یک هدف مشخص و برنامه ای بر رسیدن به آن

2- انگیزه دادن به اطرافیان در جهت اهدافی که از قبل مشخص شده اند.

3- یک رهبر موفق به دنبال بیشترکردن متحدان و افراد همفکر و هم هدف با خودش می شود.

4- جدی گرفتن و اعتمادکردن به توانایی های تیم

5- توانایی کنترل ذهن و احساسات

6-داشتن پشتکار برای تمام کردن کارها و نیمه کاره نگذاشتن هیچ کاری

7- یک رهبر خوب، فردی بسیار خلاق است. او همیشه به دنبال راه هایی برای بهترکردن وضعیت و روش ها می شود. او راه های قدیمی را بررسی می کند، اما نیازی به تقلید جز به جز از آن ها نمی بیند؛ چون می داند که راه ها و روش ها نیز مانند افکار انسان ها پیوسته در حال تغییر هستند.

8- او می تواند در هر شرایطی از منطق و عقل خود برای گرفتن تصمیم های درست استفاده کند.

9- یک رهبر خوب، فردی دهان بین نیست. او به سادگی تحت تأثیر حرف دیگران قرار نمی گیرد و بدون تحقیق، بررسی و تحلیل درباره حرف ها و نظرها قضاوت نمی کند.

10- او می تواند در زمان و مکان درست، اشتیاق را در کارمندان و اعضای تیمش به وجود بیاورد یا آن را مدیریت کند.

11- یک رهبر قدرتمند فردی اهل عدالت و انصاف است. معیار او برای برتری دادن به افراد، توانایی هایی است که دارند. با این حال، حتی درباره افرادی با توانایی های عالی هم شرط انصاف را رعایت می کند.

12- رهبر واقعی، فردی با اعتمادبه نفس بالاست. راست و محکم می ایستد، قدم هایی استوار برمی دارد و با رفتارش، اعتماد درونی به خودش را نشان می دهد.

13- در سیزدهمین نشانه یک رهبر موفق در کتاب «آرزو ثروت نمی آورد» به موضوع کار و مدیریت یک مجموعه می رسیم. یک رهبر موفق، بیشتر از کارمندانش کار می کند. او این کار را همراه با ذهنیتی مثبت انجام می دهد؛ چون می داند کارمندانش زیر نظر و هدایت او در حال حرکت دادن کشتی کسب وکار به سمت هدف موردنظر هستند.

14- رهبران بزرگ اهل دموکراسی هستند. شاید حرف ها و نظرات دیگران برایشان مهم نباشد، ولی با این حال به عقاید دیگران احترام می گذارند؛ چون درک می کنند انسان ها با هم متفاوت هستند و همه از یک دریچه مشترک به جهان نگاه نمی کنند.

15- یک رهبر خوب، فردی کم حرف است. او دانسته های زیادی دارد، ولی دلیلی نمی بینید که آن ها را در هر فرصتی به دیگران بگوید. عادت به کم حرف زدن او را به سمت بیشتر شنیدن و بیشتر تماشاکردن سوق می دهد.

16- آرزو ثروت نمی آورد؛ چون چیزی بسیار کلی است. درحالی که خواسته های واقعی سرشار از جزئیات هستند. او به جزئیات، اهمیت بسیار زیادی می دهد و از ریز کارهای کارمندان مستقیمش باخبر است. پیگیری مستقیم او درباره روند کارها به کارمندانش هم نشان می دهد که باید در اجرای کارهایشان دقیق و جزئی نگر باشند؛ چون رعایت کردن همین جزئیات می تواند تفاوت میان برندها را مشخص کند.

17- یک رهبر موفق، فردی مسئولیت پذیر است. او از اشتباه هایی که انجام می دهد، درس می گیرد و تلاش می کند تا دوباره به خاطر یک اشتباه دچار زحمت نشود.

18- رهبران بزرگ، فرماندهانی انتقادپذیر هستند. آن ها خودشان را بری از خطا نمی دانند و از اینکه کسی با گوشزد کردن یک نکته آن ها را نقد نمی کند، خشمگین نمی شوند.

19- رهبر موفق فردی مبادی آداب، اخلاق مدار، مؤدب و منظم است. او همان طور که به کارهای تیم و شرکتش می رسد، به کارهای شخصی، رژیم غذایی، ورزش، تناسب اندام و مطالعه پیوسته نیز مشغول است.

20- وفای به عهد موضوع بسیار مهمی بود که در کتاب «آرزو ثروت نمی آورد» به طور ویژه ای به آن اشاره شده بود. یک رهبر بزرگ، فردی است که به قول های خود وفا می کند. او یا حرفی را نمی زند یا اگر حرفی می زند، حتی اگر دیگر پایبندی به آن حرف برایش سودی نداشته باشد، همچنان پای حرفش می ماند.

او این ویژگی نیک اخلاقی را از وفاکردن به قول هایی که به خودش می دهد، به دست آورده است. کسی که به خودش و قول هایی که به خودش می دهد وفادار باشد، این قدرت درونی را پیدا می کند تا به قول هایی که به دیگران می دهد هم وفادار باقی بماند.

21- فردی به عنوان یک رهبر موفق شناخته می شود که در کار، حرف و عملش صداقت داشته باشد. یک فرد دورو، کم ارزش تر از آن است که بتواند پذیرای مسئولیت های یک رهبر و فرمانده کسب وکار باشد.

22- او می تواند تمایلات درونی خود را به خوبی مدیریت کند و برای آن ها پاسخی درخور بیاید. یک رهبر بزرگ خودش را سرکوب نمی کند، بلکه با مدیریت احساس ها و نیازهای مختلفش راهی برای رسیدن به صلح با خودش می یابد.

23- یک رهبر موفق، فردی با شخصیت محکم، مطمئن، قابل اتکا و پر از جذبه است. در عین حال، او همراه و پشتیبان کارمندانش است؛ به حدی که در غم و شادی آن ها شریک می شود.

24- او روی یک بخش متمرکز است و در آن به مهارت بسیار زیادی رسیده است. یک رهبر موفق می تواند ذهن خودش را در یک بازه زمانی مشخص روی یک موضوع متمرکز کند.

25- او از اشتباه ها یاد می گیرد. حالا این اشتباه چه از آن خودش باشد و چه از دیگران سر زده باشد.

26- یک رهبر موفق، مسئولیت اعضای تیمش را بر عهده می گیرد و به دنبال مقصر برای اشتباهات خودش یا تیمش نمی گردد.

27- او صبوری، درک، تحلیل و تحقیق را جایگزین قضاوت با چشم های بسته کرده است. تنها بعد از مطمئن شدن از اصل ماجرا دست به اقدام می زند.

28- یک رهبر بزرگ، ویژگی های مثبت دیگران را می بیند و در جای مناسب آن ها را بیان می کند.

29- او فردی با نگرش ذهنی مثبت است.

30- یک رهبر موفق روی کار تمام اعضای تیمش نظارت می کند.

31- این رهبر از همه کسانی که به او خدمت و کمک می کنند، کوچک یا بزرگ، بدون غرور تشکر می کند.

اصل حرف ناپلئون هیل در کتاب «آرزو ثروت نمی آورد» چه بود؟

خلاصه کتاب «آرزو ثروت نمی آورد»

ناپلئون هیل در کتاب آرزو ثروت نمی آورد بر این باور بود که برای رسیدن به الگوی موفقیت باید تلاش برنامه ریزی شده را به کمک اقداماتی آگاهانه پیگیری کرد، از اشتباهات درس گرفت و با درست کردن مداوم مسیر، راهی برای رسیدن به هدف موردنظر باز کرد.

در خلاصه کتاب «آرزو ثروت نمی آورد» چه گفتیم؟

 • داشتن ایمان کاربردی به معنای ایمان به توانایی و قدرت انجام کار در وجود خودمان است؛ یعنی وارد عمل شدن به جای منتظرماندن.
 • اعتمادبه نفس عنصری است که ایمان کاربردی را به وجود می آورد. هرکسی می تواند با تلاش، اعتمادبه نفس خود را افزایش دهد.
 • شکست های ماجراهایی ترسناک نیستند. آن ها به ما کمک می کنند تا مسیر اشتباهمان را اصلاح کنیم.
 • اگر قبل از شکست خوردن آن را در ذهنمان تصور کرده و راه حلی برایش پیدا کنیم، می توانیم از اعتمادبه نفسمان در مقابل تأثیر منفی شکست محافظت کنیم.
 • قانون جاذبه، نیرویی بسیار قدرتمند و بی طرف است. ما به عنوان یک انسان این قدرت را داریم که با استفاده از قدرت افکارمان آن را در زندگی خودمان کنترل کنیم.
 • بیرون کردن افکار منفی از ذهن، اولین و مهم ترین کار برای تغییر زندگی است.
 • با تغییردادن مکالمه درونی و مشخص کردن یک خدمت در مقابل چیزی که می خواهید، می توانید خیلی سریع تر و بسیار بزرگ تر به اهدافتان برسید.
 • آرزو ثروت نمی آورد؛ چون خاموش است. اشتیاق آتشی است که شما را در طول مسیر رسیدن به هدفتان پرانرژی نگه می دارد. شما می توانید با استفاده از تفکر مثبت، نیروی اشتیاق را در وجودتان زنده نگه دارید.
 • ظاهر شما نمایی از افکارتان است. اگر به ثروت فکر می کنید، باید آن را در ظاهر و جزئیات زندگی تان مانند شیوه لباس پوشیانتان به تصویر بکشید.
 • هرکسی می تواند با رعایت 31 اصل ساده به یک فرمانده بزرگ برای کسب وکار و زندگی اش تبدیل شود.

نظر شما چیست؟

فکر می کنید در زندگی تان، راه و روش یک فرمانده را در پیش گرفته اید یا سرباز یک فرمانده دیگر شده اید؟

ادامه مطلب
چگونه ذهن ثروتمند داشته باشیم؟
چگونه ذهن ثروتمند داشته باشیم؟ 3...

در دایره لغات هر فردی معنی ثروتمند ممکن است متفاوت باشد، مثلا اگر از کسی که خانواده خود را از دست داده است، پرسیده شود ثروت چیست می گوید:« خانواده ». یا وقتی از کسی که اهل مطالعه است در مورد ذهن ثروتمند پرسیده شود احتمالا پاسخ خواهد داد:

«کسی که کتاب های مفید زیادی مطالعه می کند، ثروتمند است.» یا ممکن است از کودکی بپرسیم که ثروتمند کیست؟ و او پاسخ دهد:« کسی که تعداد زیادی اسباب بازی دارد.»

همه پاسخ ها در جایگاه خود درست است، اما چیزی که در اینجا مد نظر است همان معنای لغوی ثروت است، پول یا سرمایه.

ذهن ثروتمند در واقع در مورد طرز تفکر شخصی صحبت می کند که او را به سمت جذب ثروت سوق می دهد. ایده ای ناب، اشتیاق و انگیزه و مداومت همه چیزی است که برای رسیدن به هدف احتیاج است، حال این هدف ممکن است ثروت باشد یا موفقیت در کسب بهترین نمره.

داستان ادوین بارنس، کسی که می خواست همکار ادیسون شود را شنیده اید؟ یکی از بهترین مصداق هایی که می توان برای گفته ها آورد داستان این این شخص است.

ادوین بارنس شخصی بود که بسیار علاقه داشت تا در کنار ادیسون کار کند اما حتی پول بلیط قطار نداشت تا از شهر خود خارج شده و خودش را به او برساند. همین کافی بود تا او دست از چیزی که می خواهد بکشد اما هرگز چنین نشد پس مدتی به هر روشی که شد او خود را به ادیسون رساند و چنان اشتیاقی از خود نشان داده بود که ادیسون نیز راغب شده بود تا در ازای پرداخت پولی ناچیز به بارنس به او  اجازه دهد تا در آزمایشگاه ادیسون مشغول به کار شود.

در همان زمان ادیسون دستگاهی به نام ماشین دیکته ساخته بود که هیچ کدام از مسئولان فروشش در سراسر کشور علاقه ای به فروش آن نداشتند، اما بارنس که مدت زمان زیادی در انتظار لحظه ای بود که با ادیسون قرارداد ببندد، مسئولیت فروش ماشین ها را بر عهده گرفت که پس از گذشت مدتی با موفقیتی چشمگیر مواجه شد.

کسب موفقیت توسط بارنس سبب شد تا ادیسون مسئولیت فروش ماشین ها را در سراسر کشور به او بسپارد.

موفقیت بارنس فروش چند میلیون دلار را به همراه داشت. مواردی که باعث شد تا او به هدفش که همکاری با ادیسون بود، برسد و از ذهن ثروتمند خود در جهت بهره برداری ثروت بیشتر استفاده کند.

3 عامل طلایی بر شکل گیری ذهن ثروتمند

در این مقاله قصد داریم  عوامل تاثیرگذاری را بررسی کنیم  که به ما کمک می کند تا ذهنیت خود را تغییر دهیم و به سمت و سویی ببریم که نقشش را در سبک زندگی خود کاملا حس کنیم. جالب است بدانید بسیاری از کارآفرینان موفق و افراد ثروتمند مطرح جهانی جدا از سخت کوشی و تلاش مستمر، چیزی که آن ها را با سایر افراد متمایز می کند، نوع بینش و تفکر آن ها به مسائل است. پرورش ذهن ثروتمند درواقع یک مهارت کاملا تخصصی اما آسان است. در اینجا سعی می کینم تا با دانستن بهتر این سه اصل  اساسی، خودمان را در لیست بلندبالای افراد ثروتمند قرار دهیم.

 

1. تفکر

نقش تفکر بر ذهن ثروتمند

قدرت تخیل انسان ها به گونه ای است که قادر است انسان را دقیقا در شرایطی تصور کند که یا اکنون در آن نیست یا هرگز در هیچ زمانی در آن جا نبوده اند. شاید فقط میزان قدرت تخیل کم و زیاد باشد، اما مطمئنا در همه جای این جهان همه انسان ها از آن برخوردار هستند.

نکته ای که در این جا گفتنی است در ارتباط با واقع بینی انسان ها است معمولا انسان هایی که تخیل نمی کنند، اسم خود را واقع بین میگذارند. قدرت تخیل و واقع بینی دو مقوله مجزا هستند، مثلا شرایطی را در نظر بگیرید که به آینده فکر می کنید، به خرید خانه مورد نظرتان، به قول معروف حساب و کتاب می کنید تا ببینید چه مقدار پول کم یا زیاد است و دقیقا مقدار پولی را در نظر می گیرید که در دست دارید نه بیشتر. می توان گفت واقع بینی خود نیز نوعی تخیل است، چون شما حدس می زنید چنین اتفاقی به احتمال زیادی خواهد افتاد و زمانی هم که خودتان را دست یافته به هدفتان تصور می کنید دارید واقعیتی را می بینید که با تلاش و کوشش شما قطعا اتفاق خواهد افتاد.

اما آیا فقط فکر کردنِ تنها کافی است؟  اگر فکر کنیم که در آینده یکی از مولتی میلیونرهای جهانی خواهیم شد ما را به سمت هدفمان سوق می دهد؟

در اولین وهله بله، ولی فکر کردن بدون ایمان داشتن هرگز تاثیرگذار نخواهد بود.

این یعنی همان داشتن ذهن ثروتمند، اگر شما خود را میلیونری که می خواهید تصور کنید و سپس مثل خیلی از مردم دیگر خود را مسخره کنید یا بگویید ما رو چه به این چیزها، معلوم است هرگز به هیچ چیز دست نخواهید یافت. باید به رسیدن به هر آن چیزی که می خواهید ایمان داشته باشید و باور کنید که شما توانمندتر از آن هستید که فکرش را می کنید. وقتی ایمان و قوه تخیل یا همان تفکرات انسان با هم پیوند می خورد ذهن نیمه هشیار او را فعال کرده و همانطور که ناپلئون هیل، نویسنده کتاب های موفقیت از جمله بیندیشید و ثروتمند شوید، معتقد است ذهن نیمه هشیار پس از فعال شدن توسط ایمان و ذهن هشیار به فراست لایتناهی تبدیل می شود.

یکی از موارد جذابی که در کتاب راز خوانده ام و ناپلئون هیل نیز بر آن تاکید می کند، موضوع تلقین است. تلقین یعنی باور کنید که آن چیزی را که می خواهید در دست دارید و تنها روشی است که از طریق آن می شود ایمان را در وجود انسان ایجاد کرد. تکرار هر چیزی در ذهن انسان طوری عمل می کند که گویی واقعیتی است در حال وقوع و هیچ  چیز در این دنیا توان مقابله با آن را ندارد و قطعا همین طور است. با تکرار، هر موضوعی به ذهن نیمه هشیار رسیده و پس از مدتی حالت فیزیکی به خود می گیرد.

دقیقا مواردی که گفته شد در ارتباط با موضوعات منفی نیز صادق است.

حتما دیده اید خیلی از افراد می گویند بدشانس هستند، شانس با آنان یار نیست، تقدیر آنان این گونه نوشته شده است. تکرار این گفته ها خود به تنهایی کافی است تا انسان سالمی را به بستر بیماری بکشاند و از پای در بیاورد. جدا از اینکه آیا واقعا تقدیر و شانس وجود دارد یا خیر باید بیشتر به انتخاب هایمان فکر کنیم آیا ما که خود را بداقبال می نامیم واقعا در مسیر درست تلاش کردیم و به نتیجه نرسیدیم؟ آیا همه راه ها را امتحان کردیم یا فقط نشستیم و نفوس بد زدیم؟

همیشه باید حواسمان به واژه هایی که در صحبت کردن به کار می بریم، زیرا واژه ها از قدرتی برخوردارند که شاید در فکر ما نگنجد. پس چیزی را بگویید که واقعا می خواهید و دوست دارید.

2. انگیزه

نقش انگیزه بر ذهن ثروتمند

انگیزه قوه محرکه انسان به سمت هدف است. در واقع همان چیزی است که انسان بخاطر آن حاضر است هر کاری کند تا به نتیجه مورد نظرش برسد. همیشه چیزهایی در زندگی انسان وجود دارد که که باعث می شود شخص تمام برنامه های زندگی اش را جوری بچیند تا به آن هدف  نزدیک شود.

زندگی امروز ایجاب می کند تا انسان برای برطرف کردن اولین نیازهای زندگی اش سخت کار کند، بنابراین حداقل انگیزه برای ثروتمند شدن توسط شرایط زندگی برای انسان ایجاد شده است. اما به جز این موارد نیازهای دیگری نیز وجود دارند که انسان ها با توجه به میل و سلایق فردی شان علاقه مند به داشتن آن ها هستند، مانند خانه بزرگ تر، سفرهای لوکس و لباس های برند یا هر چیز دیگری که آن ها را خوشحال کند.

چه چیزی شما را خوشحال می کند؟ همیشه علاقه مند به داشتن چه چیزی بودید؟ داشتن چقدر ثروت شما را اغنا می کند؟ پاسخ به این سوال ها کمک می کند تا چیزهایی را به یاد بیاورید که شاید یک بار بخاطر ناکامی فراموششان کرده اید.

نوشتن چیزهایی که داشتن آن ها شما را خوشحال می کند و خواندن هر روزه آن ها باعث می شود تا هر روزه به شما یادآوری شود که برای چه چیزی باید وقت بگذارید و چه چیزی واقعا ارزش دارد که وقت گران بهایتان را صرف آن کنید.

در داستانی که در ابتدای نوشته مان در ارتباط با آقای بارنس نوشتم، یکی از مهم ترین مواردی که باعث شد او به فروشنده ای موفق و شریک کاری ادیسون شود، آتش انگیزه ای بود که او در وجودش روشن کرده بود و هرگز اجازه نداد هیچ چیزی باعث دلسردی اش شود.

پس از اینکه در کنار ادیسون مشغول به کار شد، در ظاهر امر هیچ اثری از دست یابی به هدف در بارنس دیده نمی شد، شاید اگر هر کسی او را از دور می دید با خود فکر می کرد چه دلیلی برای کار کردن در اینجا با دستمزدی ناچیز دارد؟

شاید هر کسی جای آقای بارنس بود ناامید می شد، اما او انسانی باهوش بود و هنگامی که می دید هیچ فروشنده ای علاقه ای به فروش ماشین دیکته ادیسون نداشت با خود اندیشید:

« من به اینجا آمده ام تا با ادیسون شریک شوم، اگر هم تا پایان عمرم طول بکشد، باید به هدفم برسم .» ذهن ثروتمند یعنی همین! او در کار فروشندگی نیز موفق شد و درآمدی فوق العاده کسب کرد.

همانطور که گفته شد هر آن چیزی را که به داشتن آن علاقه مند هستید، بنویسید تا ذهن ثروتمند خود را تقویت کنید سپس آن را پیش رویتان بگذارید و هر روز بخوانیدش، تکرار انگیزه را در وجود شما دو چندان می کند. باعث می شود تا بخاطر داشته باشید تنها چیزی که ارزش زندگی کردن دارد آن چیزی است که شما را خوشحال کند.

3. تصمیم

نقش تصمیم بر پرورش ذهن ثروتمند

یکی از مواردی که می تواند با انگیزه ترین شخصیت ها را زمین بزند تصمیم نادرست است. شاید هم مهم ترین عاملی است که باعث می شود تا افراد پس مدتی طولانی تلاش و کوشش ناکام بمانند.

پیش از راه افتادن همه مسیرهای منتهی به مقصد را به درستی با مطالعه منابع موثق و  مشورت با افرادی با تجربه و آگاه بشناسید و سپس راه بیفتید. پیش از انجام هر کاری با جزئیات بنویسید که چقدر ثروت می خواهید، برای چه کاری می خواهید و حاضرید چقدر و چه چیزهایی را هزینه رسیدن به هدفتان کنید.

دو کتاب الهام بخش چهارراه پول سازی و پدر پول دار و پدر بی پول از کارآفرین مطرح جهانی رابرت کیوساکی را حتما در لیست “باید بخوانید” های خود قرار دهید!

در  تصمیم گیری با خودتان روراست باشید و همه چیز را با شفافیت عنوان کنید، درنتیجه تصمیم گیری برایتان راحت تر می شود. افرادی هستند که در تصمیم گیری سریع عمل کرده و با سرعت به سمت هدفشان حرکت می کنند. مثلا شخصی با شناختی که از خود دارد تصمیم می گیرد تا در طول دو سال مبلغی را برای خرید ماشین مورد علاقه اش فراهم کند، تنها کسانی می توانند موفق شوند که بر تصمیمات خود پافشاری کرده اند و به سادگی از هدفشان دست نکشیدند.

دقیقا زمانی که اطرافیان از شما می خواهند تا از تصمیمتان صرف نظر کنید، نباید دست از تلاش بکشید. هنری فورد، موسس و صاحب شرکت فورد، را همه می شناسیم. او آنقدر قاطع است و در تصمیم گیری سریع عمل می کند که به او لقب سمج را داده اند. قاطعیت او در تصمیمی که برای تولید خودرو مدل تی باعث شد که این خوردرو تولید شود؛ در غیر این صورت اگر به صحبت های اطرافیانش گوش می داد و از تصمیمش منصرف می شد، هرگز چنین خودرویی تولید نمی شد.

تنبلی را کنار بگذارید که این ویژگی انسانی، دشمن موفقیت شما است. هرگز کار امروز را به فردا نیندازید. تصمیمتان را امروز عملی کنید.

رابرت هاف می گوید:

«تنبلی ماده اولیه و سرّی شکست است، اما معمولا توسط فرد شکست خورده پنهان می شود.» در کل تنبلی سمی ضد تصمیم گیری که انگیزه فرد را نیز از بین می برد.

حال سوال پیش می آید، چگونه تصمیم بگیریم؟

     برای پاسخ به این سوال بیندیشید چقد خودتان برای خودتان مهم هستید؟ آیا شما اولین انسان در زندگی خودتان هستید؟ (قطعا همینطور است، حتی کسانی که اظهار می کنند خودششان را دوست ندارند در هنگامی که زلزله می آید به دنبال پناهگاهی برای خود و عزیزانشان هستند. شما هرگز کسی را نمی بینید که بتواند خودش را نجات دهد اما ندهد.) چقدر برای خودتان ارزش قائلید؟ آیا حاضرید برای رسیدن به هدفتان هر کاری بکنید؟ (البته هر کاری که به خودتان و دیگران آسیبی وارد نکند.)

جدا از داشتن ذهن ثروتمند اگر برایتان مهم است که به اهدافتان برسید به نظرات منفی و دلسردکننده دیگران اهمیت ندهید.

بعضی یا از روی ترس یا ازروی حسادت یا گاهی هم از  سر دلسوزی به شما می گویند تا از تصممیماتتان صرف نظر کنید، لازم نیست با کسی بحث کنید فقط اهمیت ندهید. هرکس عقیده ای دارد و محترم است. شما باید کسی باشید که بیش از هر کسی به نظرات شما احترام می گذارد. بعید است بتوانید بر تمایل به ثروتمند شدن یا کلا رسیدن به هدف با اهمیت دادن به نظر همه اطرافیانتان جامه عمل بپوشانید.

همیشه بخاطر داشته باش آنچه در جستن آنی، آنی. پس درست تصمیم بگیر، درست فکر کن و در مسیر درست قدم بردار تا هرچیزی که می خواهی را با ذهن ثروتمند خود بدست بیاوری.

ادامه مطلب
ثروت آفرینی
ثروت آفرینی چیست و بهترین روش...

این روزها موضوع داغی که همه به دنبال آن هستند ثروت آفرینی و روش های آن است. سهام، سرمایه گذاری، پس انداز، معاملات و همه این موارد تنها به یک دلیل صورت می گیرد:

افراد قصد دارند که در نهایت به سود و پول بیشتری نسبت به سرمایه اولیه خود دست پیدا کنند؛ به عبارت دیگر ثروت آفرینی!

همه ما رویای ثروتمند شدن را در سر داریم، اما آیا تاکنون دست به اقدامی در این خصوص زده اید؟ بیش از بیان هر نکته ای بدانید که همه چیز از ذهن شما سرچشمه می گیرد. ذهن افراد ثروتمند است که عادات آنها را تعیین می کند و این عادات زندگی آنها را زیر و رو خواهد کرد.

به دنبال راهکاری متناسب با سرمایه و شخصیت خود برای افزایش ثروت خود هستید؟ در جای دستی قرار دارید، ما راهکارهای متنوع و اثبات شده در سراسر جهان را گرد هم آورده ایم. بنابراین آماده ماجراجویی در دنیای ثروتمندان باشید!

ثروت آفرینی را متفاوت تر از همیشه بشناسید!

پیش از بیان هر نکته ای بهتر است نگاهی به داده های آماری زیر بر اساس گزارش CNBC داشته باشیم:

«نزدیک به ۵۴% از مردم جهان خود را به راحتی با شرایط مالی دشوار وفق می دهند؛ در حالی که این شرایط برای تنها ۱۷% از مردم جهان غیرقابل تحمل است.»

به منظور دور شدن از شرایط مالی دشوار تنها کافی است که اصول ابتدایی افزایش ثروت را بیاموزید و مسرانه به مسیری که انتخاب کرده اید، ادامه دهید. شاید این سوال ایجاد شود که معنی حقیقی ثروت آفرینی چیست؟

«به بیان عملی تر این مفهوم به معنای جمع آوری پیوسته دارایی ها برای دوره زمانی مشخص است.»

افزایش ثروت هدفی است که همه دنیا به دنبال آن هستند، اما تنها تعداد کمی موفق به انجام این کار می شوند. با این حال همه چیز به اراده و انگیزه شما برای این کار بازمی گردد. تعیین اهداف و برنامه ریزی نخستین گام برای قدم گذاشتن در این مسیر است.

ما تنها مسیر را به شما نشان نمی دهیم، بلکه هر برای هر گامی که برمی دارید، توصیه و راه حلی داریم؛ بنابراین ادامه مطلب را از دست ندهید!

با پیش نیازهای ثروت آفرینی آشنا شوید

اگرچه به دست آوردن ثروت بیشتر وسوسه انگیز به نظر می رسد، اما باید با دیدی واقع بینانه پا در این مسیر بگذارید. برای آماده شدن و قدم گذاشتن به این مسیر پرفراز و نشیب به چه پیش نیازهایی احتیاج داریم؟

۱- تعیین اهداف شخصی و شغلی؛ نخستین گام

ثروت آفرینی

مگر می شود رویای ثروتمند شدن را بدون هیچ هدفی در ذهن خود داشته باشید؟ محال است که با شروع هر مسیری به مقصد نهایی فکر نکرده باشید. اما مراقب باشید. نیازی نیست که اهداف بزرگ و دست نیافتنی را برای شروع انتخاب کنید.

«سنگ بزرگ نشان از نزدن است.» با انتخاب اهداف کوچک تر و دسترسی به آنها در درازمدت موفقیت خود را تضمین خواهید کرد. با تعیین اهداف شخصی و شغلی انگیزه کافی برای ادامه مسیر به خصوص در مواقع دشوار را خواهید داشت.

«اگر بدون تعیین هدف پا در مسیر بگذراید، در طوفان های سخت هرگز موفق به پیدا کردن مسیر خود نمی شوید.»

۲- بودجه بندی کوتاه و بلند مدت

ثروت آفرینی

هنگامی که موفق به کسب درآمد شدید، نوبت به پس انداز آن می رسد. ما نیز به خوبی می دانیم که این کار به سادگی امکان پذیر نیست؛ زندگی در جریان است و همواره سنگ بزرگی پیش پای شما قرار می گیرد. از هزینه های زندگی گرفته تا هزینه های مربوط به سلامتی، همه مانع از پس انداز شما می شوند.

اما چاره چیست؟ بهانه ها را کنار بگذارید؛ با کنار گذاشتن بهانه ها قادر خواهید بود که در پس انداز خود سخت گیرانه تر رفتار کنید. آیا برای تازه کارها هم راهکاری وجود دارد؟

مسلماً! ما توصیه می کنیم که تازه کاران از قانون ۵۰-۲۰-۳۰ استفاده کنند. بر اساس این قانون پیشنهاد می شود که ۵۰ درصد از درآمد خود را برای هزینه های ثابت مانند اجاره خانه کنار بگذارید. در ادامه ۲۰ درصد از درآمد خود را باید پس انداز کرده و ۳۰ درصد باقی مانده را صرف هزینه های روزمره زندگی کنید.

اینجاست که چالش اصلی آغاز می شود؛ آیا می توانید در برابر وسوسه های خرج کردن پول مقاومت کنید؟

۳- برنامه ریزی برای کاهش بدهی ها

ثروت آفرینی

بگذارید صادقانه نکته ای را برای شما بازگو کنیم:

«بدهی بزرگ ترین سنگ در مسیر ثروت آفرینی است.» به همین خاطر است که حذف بدهی ها را باید در اولویت قرار دهید. بدهی خود را در موعد مقرر پرداخت کرده و هرگز خود را غرق در بدهی ها نکنید.

البته ما به خوبی می دانیم که گاهی شرایط زندگی انسان ها مجبور به قرض کردن می کند؛ اگر چنین اتفاقی رخ داد، بدهی خود را در اسرع وقت پرداخت کنید و آن را پشت گوش نیندازید.

پرداخت بدهی ها شما را از دغدغه و نگرانی های مربوط به آن خلاص می کند. بنابراین پیش هر گونه اقدامی به خوبی روی پرداخت بدهی های خود تمرکز کنید.

۴- آینده نگری و اهداف سرمایه گذاری؛ پیش نیازهای اساسی

ثروت آفرینی

حتی اگر هزاران کلمه را در کنار هم بچینیم و به شما بگوییم سرمایه گذاری در آینده شما تا چه حد حائز اهمیت است، باز هم حق مطلب را ادا نکرده ایم. پس انداز برای بازنشستگی آینده ای متفاوت را برای شما رقم خواهد زد.

البته بهترین روش نیز برای پس انداز، سرمایه گذاری است. راهکارهای مختلفی برای سرمایه گذاری پیش روی شما قرار دارد؛ از بازار طلا و املاک و مستغلات گرفته تا سرمایه گذاری در بورس همه از جمله گزینه هایی است که پیش روی شما قرار دارد.

بنابراین این نکته حیاتی را در نظر داشته باشید و هرگز از آن غافل نشوید.

آموزش گام به گام ثروت آفرینی؛ شیوه ای متفاوت تر از همیشه

حال که به خوبی با پیش نیازهای افزایش ثروت آشنا شدیم، نوبت آن است که حرکت در این مسیر را به صورت گام به گام به شما آموزش دهیم. اما قبل از هر چیز این نکته را به یاد داشته باشید که افزایش ثروت به معنای میلیاردر شدن نیست؛ این کار به معنای آن است که شما به آزادی مالی دست پیدا کنید.

ثروت زیاد به هیچ عنوان تضمین کننده خوشبختی شما نخواهد بود، اما بی شک در رفاه و آزادی شما نقش مهمی را ایفا می کند. چگونه باید ثروت خود را افزایش دهیم؟ به یاد داشته باشید که هیچ فرمول خاصی برای این کار وجود ندارد و این کار از فردی به فردی دیگر متفاوت است. با این حال اصول اساسی وجود دارد که شما را به این هدف نزدیک تر خواهد کرد.

۱- دست و پا کردن بودجه

برای شروع باید درک کنید که پول خود را صرف چه مواردی می کنید. با این کار متوجه می شوید که کجا امکان پس انداز پول خود را خواهید داشت. دست و پا کردن بودجه اگرچه ترسناک به نظر می رسد، اما این کار تنها مستلزم آگاهی از دو مورد ساده است: درآمد و هزینه های شما.

هزینه های ثابت و متغیر خود را پیدا کرده و استفاده از قانون ۵۰-۲۰-۳۰ را در اولویت قرار دهید. با این کار بودجه مورد نیاز برای سرمایه گذاری را به دست می آورید.

۲- بودجه ای برای موقعیت های اضطراری

زندگی سرشار از اتفاقات غافل گیر کننده است. شخصی مریض شده و شخصی دیگر شغل خود را از دست می دهید یا حتی ممکن است که سیل بیاید و زندگی شما را ببرد! به همین خاطر همواره توصیه می کنیم که بودجه ای برای مواقع اورژانسی در نظر داشته باشید.

هزینه های ۳ تا ۶ ماه زندگی خود را پس انداز کنید و در حسابی قرار دهید که هرگز به آن دست نخواهید برد. بدین ترتیب در صورت بروز چنین اتفاقاتی دچار تشویش و نگرانی نمی شوید.

۳- سرمایه گذاری درآمد؛ کلید حل معمای ثروت آفرینی

ثروت آفرینی

این توصیه را جدی بگیرید:

تا جایی که امکان دارد، درآمد خود را از طرق مختلف سرمایه گذاری کنید!

فرقی نمی کند که سرمایه گذاری بلندمدت را انتخاب می کنید یا سرمایه گذاری های کوتاه مدت. به هر اندازه که پول خود را سرمایه گذاری کنید، تجربه و سود بیشتری به دست خواهید آورد.

البته هر نوع سرمایه گذاری نیاز به تعیین استراتژی دارد؛ به تعداد انسان های روی زمین راهکار برای سرمایه گذاری وجود دارد. راهکار متناسب و سودآور خود را انتخاب کنید و بدین ترتیب آینده ای متفاوت را برای خود رقم بزنید.

۴- کاهش هزینه ها تا حد امکان

کاهش هزینه های زندگی تاثیر بسزایی در پس انداز شما خواهد داشت. همه ما علاقه مند به زندگی در محله های ایده آل و سوار شدن بر اتومبیل های لاکچری هستیم. اما به دست آوردن هر یک از آن ها نیاز به زمان دارد.

برای کاهش هزینه ها از اقدامات ساده شروع کنید؛ به عنوان مثال عادت سفارش دادن غذا از بیرون را کنار بگذارید و به جای آن شروع به آشپزی کنید. سبک زندگی خود را تغییر دهید و شروع به پس انداز و سرمایه گذاری کنید. شک نداشته باشید که با این کار به هر آنچه بدان علاقه دارید، در آینده ای نه چندان دور دست پیدا خواهید کرد.

۵- اکتفا نکردن به حقوق و درآمد خود

اکتفا کردن به حقوق ثابت، شما را حتی یک قدم به رویای ثروت آفرینی نزدیک نمی کند. به همین خاطر باید به دنبال درآمد بیشتر باشید. نخستین راه نیز آن است که در رابطه با حقوق خود با کارفرما مذاکره کنید.

اما پیش از اقدام به این کار در رابطه با حقوق افرادی که در جایگاه شما کار می کنند، تحقیق کنید و سپس شروع به مذاکره کنید. اگر از دستمزدی که دریافت می کنید ناراضی هستید، شاید نوبت به آن رسیده که به دنبال شغل دیگری باشید. تغییر دادن شغل در اغلب مواقع منجر به افزایش درآمد شما خواهد شد.

با توجه به این گام های ساده موفق به پس انداز سرمایه مورد نظر خود خواهید شد. اما در صورت تامین بودجه مورد نیاز خود، آن را کجا باید سرمایه گذاری کرد؟

۶- رازهای ناگفته سرمایه گذاری

هنگامی که به سطح درآمدی مناسب دست پیدا کردید یا موفق به پس انداز کردن بودجه کافی شدید، نوبت آن است که شیوه سرمایه گذاری خود را انتخاب کنید. به نظر شما نگهداری سرمایه خود در حساب بانکی کاری عاقلانه و محافظه کارانه به نظر می آید؟

اگر اینطور فکر می کنید، کاملاً در اشتباه هستید! ثروت آفرینی نیاز به ریسک دارید؛ اگر علاقه ای به ریسک کردن ندارید، رویای ثروتمند شدن را فراموش کنید. البته این نکته مهم را به یاد داشته باشید:

«ریسک کردن در سرمایه گذاری نیاز به استراتژی، دانش و تجربه کافی دارد.»

درک پیش نیازهای سرمایه گذاری

ریسک کردن نیاز به پیش نیازهایی دارد:

 • درک هدف از ریسک
 • ارزیابی همه جانبه موقعیت

برخورداری از روحیه ریسک پذیری به تنهایی کافی نیست. شما باید با احتیاط و در نظر گرفتن همه جوانب پا در این مسیر بگذارید. این جوانب شامل مواردی همچون درآمد، افق زمانی سرمایه گذاری، ملاحظات مالیاتی، جریان نقدینگی و سایر فاکتورهای مهم است.

شیوه تخصیص بودجه در سرمایه گذاری

ثروت آفرینی

سرمایه گذاران بزرگ دنیا همواره توصیه می کنند که بودجه خود را در چند بخش مختلف سرمایه گذاری کنید. البته اگر تجربه کافی در حوزه سرمایه گذاری ندارید، بهتر است از کمک های یک مشاور مالی حرفه ای بهره مند شوید.

سرمایه گذاری باید بر اساس سیاست های به خصوصی صورت گیرد؛ بهتر است که شیوه دریافت سود سرمایه گذاری خود را از پیش تعیین کنید. به دنبال پول نقد هستید یا برخورداری از سهام را ترجیح می دهید؟

همه چیز به دیدگاه شما در رابطه با مسائل بستگی دارد. سرمایه گذاری مقوله ای پیچیده و در عین حال جذاب است که درک آن نیاز به دانش و تجربه کافی دارد.

با این شیوه های سرمایه گذاری ثروتمند شوید!

حتماً تاکنون متوجه دشواری ثروت آفرینی شده اید. تادر تریزر از جمله بزرگ ترین سرمایه گذاران جهان بیان می کند:

«ثروتمندان افسانه ای روی دو موضوع مهم تمرکز دارند: پس انداز پول و شیوه های کسب درآمد بیشتر.»

این فرد در ادامه بیان می کند پس انداز درواقع فاصله میان هزینه ها و درآمد شماست. هرچه این فاصله بیشتر باشد، امکان جمع آوری بودجه بیشتری خواهید داشت. حتماً شما هم در رابطه با روش های افزایش ثروت بدون هیچ گونه سرمایه شنیده اید؛ بگذارید واقعیت را به شما بگوییم: همچنین موردی واقعیت ندارد!

واقعیت این است که بدون داشتن سرمایه، افزایش آن امکان پذیر نیست! در ادامه راهکارهایی را پیش روی شما قرار می دهیم که به کمک آنها به رویای دیرینه خود دست پیدا خواهید کرد.

۱- راه اندازی کسب و کار خود

چه کسی داشتن کارفرما یا رئیس را دوست دارد؟ راه انداختن کسب و کار خود از جمله لذت بخش ترین روش های ثروت آفرینی به شمار می آید. اگرچه قرارگیری در دنیای پردغدغه و چالش کارفرمایی وهم آور به نظر می رسد، اما اگر در این راه هدف مشخصی داشته باشید، ادامه مسیر ساده تر می شود.

با جهانی شدن اینترنت، این بستر فرصتی ایده آل برای افرادی فراهم کرده است که به دنبال راه انداختن تجارت خود هستند. تنها با آگاهی از نیازهای دنیای امروز این امکان را دارید که کسب و کار خود را راه بیندازید و از این طریق کسب درآمد کنید.

اما پیش از اقدام به این سوالات جواب دهید؛ آیا برای کارآفرینی خلق شده اید؟ تحمل فشارهای روانی حاصل از قبول مسئولیت های آن را دارید؟ اگر این توانایی ها را در وجود خود نمی بینید، بهتر است که رویای ثروتمند شدن از طریق کارآفرینی را فراموش کنید!

۲- سرمایه گذاری در مسکن

ثروت آفرینی

اگر قصد دارید ثروت خود را مانند گلوله برفی که در سرازیری قرار دارد، افزایش دهید، بازار ملک گزینه منحصر به فردی برای شما خواهد بود. منظور از سرمایه گذاری در این حوزه آن نیست که خانه ای بزرگ تر برای خود خریداری کنید، بلکه باید به دنبال خرید خانه با هدف اجاره دادن آن باشید.

این نوع سرمایه گذاری ایده آل به نظر می رسد، اما به چه دلیل؟

سپردن سرمایه به بازار املاک نیازی به پرداخت هیچ گونه مالیاتی ندارد. البته این تنها مزیت این نوع سرمایه گذاری نیست؛ ریسک قرار دادن ثروت خود در این بازار نسبت به گزینه های سرمایه گذاری دیگر بسیار کم است.

این جمله را به یاد داشته باشید:

«در معاملات املاک و مستغلات، سود از طریق فروش به دست نمی آید؛ بلکه این خرید املاک است که سود نهایی را در اختیار شما قرار خواهد داد.»

به عبارت دیگر پرداخت بهای بیشتر برای خرید یک ملک به طور موثری بر ثروت آفرینی شما از طریق سرمایه گذاری در بازار تاثیر می گذارد. البته سرمایه گذاری در مسکن نیاز دانش، تجربه و قدرت بازاریابی نیز دارد.

۳- سرمایه گذاری در طلا

ثروت آفرینی

تعداد زیادی اقتصاددانان جهان سرمایه گذاری در طلا را از جمله کم ریسک ترین نوع سرمایه گذاری می دانند. اما در این بازار چه باید کرد؟

به منظور ثروت آفرینی از طریق سرمایه گذاری در بازار طلا و سکه پیش از هر چیز نیازمند سرمایه مشخصی هستید. آشنایی با این بازار پرسود گام بعدی در کسب درآمد به شمار می آید. نکته جالبی که در رابطه با بازار طلا باید بدانید این است:

“بازار طلا همواره رو به پیشرفت حرکت می کند؛ طلا در حقیقت پشتوانه ای نه تنها برای خانواده ها بلکه برای یک کشور به شمار می آید.”

با این تفاسیر دو راهکار اساسی برای سرمایه گذاری پیش روی شما قرار دارد:

 • خرید طلا و سکه به صورت فیزیکی
 • سرمایه گذاری در بورس کالا

اگرچه سرمایه گذاری در این بازار پرسود به نظر می رسد، اما نباید تجربه را در این حوزه دست کم گرفت. بازار معاملات طلا نیز بالا و پایین های خود را دارد. به همین خاطر پیشنهاد می کنیم که با آگاهی کامل پا در این مسیر بگذارید.

این روزها که شاهد افت و خیز بازار بورس و قیمت ارز هستیم، طلا راهکاری منطقی به نظر می رسد. با این حال این نکته مهم را به یاد داشته باشید:

“در کشوری که بی ثباتی اقتصادی در آن رواج دارد، سرمایه گذاری در طلا بهترین راهکار به نظر می رسد.”

البته انواع مختلفی از سرمای گذاری در این حوزه نیز وجود دارد: برخی از افراد به دنبال سرمایه گذاری های بلند مدت و برخی دیگر به دنبال سرمایه گذاری کوتاه مدت هستند. تنها توصیه ما این است که پیش از هر گونه اقدامی ابتدا اهداف خود را مشخص کرده و با آگاهی به سمت هدف خود حرکت کنید.

۴- سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری در بورس راهکار ثروت آفرینی است که این روزها بیش از هر زمان دیگری به گوشمان می رسد. بورس بازار پرتب وتابی که چه افراد حرفه ای و چه افراد مبتدی از آن کسب درآمد می کنند. با این حال اگر بخواهیم واقع بین باشیم، روی دیگری از سکه نیز وجود دارد.

بنجامین گراهام از جمله ثروتمندترین سرمایه گذاران جهان در بورس یک توصیه حیرت انگیز دارد:

“هنگامی که مردم و کارشناسان در رابطه با بورس بدبین هستند، فرصت خوبی است که اقدام به خرید سهام کنید. با این حال روی عکس این ماجرا نیز صادق است؛ زمانی که مردم و کارشناسان نسبت به بازار بورس خوشبین هستند، سهام خود را بفروشید.”

گراهام به این نکته اشاره دارد که در دوره بدبینی مردم، سهام را به قیمت پایین از آنها بخرید و در دوره خوشبینی به آنان بفروشید. البته استراتژی های بیشماری در بازار بورس در جریان است. این بازار نه آنچنان ساده است که امکان کسب درآمد بدون هیچ زحمتی را داشته باشید و آنچنان پیچیده و غیرقابل پیش بینی است که نتوان از آن کسب درآمد کرد.

برای قدم گذاشتن در این مسیر باید دانش کافی را به دست آورید؛ در غیراین صورت تمام سرمایه خود را به چوب حراج خواهید گذاشت! سرمایه گذاری در بورس زمانی ایده آل است که به اهداف بلند مدت خود فکر کنید و با صبر منتظر ثمره دادن تحلیل های خود باشید.

۵- سرمایه گذاری در تحصیلات

اگرچه تحصیلات و مدرک تحصیلی همچون گذشته مهم و حائز اهمیت به نظر نمی رسد، با این حال گزینه مطلوبی برای افزایش ثروت به نظر می رسد. اما چگونه این کار امکان پذیر است؟

اجازه دهید این موضوع را با مثالی در رابطه با خودم بیشتر توضیح دهم؛ هنگامی که من موفق به اخذ مدرک MBA شدم، بسیاری از افراد از من می پرسیدند: تبریک! اما آیا با این مدرک درآمد تو افزایش پیدا می کند؟ درست است؛ این مدرک به هیچ عنوان فایده مالی لحظه ای برای من نداشت.

اما با گذشت زمان چندین فرصت ایده آل به من پیشنهاد شد که حتی انتخاب از میان آنها برای من دشوار بود. واقعیت این است که تحصیلات به هیچ عنوان ثروت شما را زیاد نمی کند، اما در صورتی که به متخصص در حوزه تحصیلی خود تبدیل شوید، حتی ثروتمندترین افراد دنیا به منظور دستیابی به اهداف خود و استفاده از دانش شما به سراغتان خواهند آمد.

۶- ایجاد چندین جریان درآمدی

ثروت آفرینی

گرانت کاردونه، میلیونر خود ساخته بیان می کند:

«بدون برخورداری از جریان های درآمدی چندگانه حتی خواب ثروتمند شدن را هم نخواهید دید.»

اکتفا کردن به حقوقی که ماهانه از کارفرما دریافت می کنید، به هیچ عنوان به شما در ثروت آفرینی کمک نخواهد کرد. اما چگونه باید جریان درآمدی ایجاد کنیم؟ از دانش، مهارت ها و استعدادهای خود نهایت بهره را ببرید. اگر دستی در هنر دارید، نقاشی ها، موسیقی و کارهای دستی خود را در بستر اینترنت به اشتراک بگذارید. بی شک افرادی پیدا می شوند که هنر شما را بپسندند.

البته راهکارهای متنوع دیگری نیز وجود دارند؛ به عنوان مثال با افزایش تعداد دنبال کننده های اینستاگرام خود امکان قبول تبلیغ ها را خواهید داشت و با این کار جریان درآمدی برای خود ایجاد می کنید.

چنانچه علاقه ای به استفاده از شبکه های اجتماعی ندارید، تنها کافی است که مغازه ای را اجاره کرده و فروشنده ای خبره برای فروش انتخاب کنید. با برخورداری از جریان های درآمدی متعدد این امکان را دارید که بودجه مورد نظر خود را تامین و آن را به شیوه های گوناگون سرمایه گذاری کنید.

۷- سرمایه گذاری سود به دست آمده

هنگامی که دانش مالی شما ارتقا پیدا می کند، سرمایه گذاری چندان کار دشواری نخواهد بود. از طرفی سرمایه گذاری در حوزه های مختلف سود لازم را در اختیار شما قرار خواهد داد. اگر به دنبال تحقق رویای افزایش ثروت هستید، نباید دست از سرمایه گذاری های جدید بردارید.

این امر به معنای طمع نیست، اما پول راکد هیچگاه شما را به اهدافتان نمی رساند. از ایده های جدید و ناب استقبال کنید و همواره به دنبال راهی برای افزایش سرمایه خود باشید. اگر سهامدار یک شرکت هستید، به دنبال افزایش ثروت خود از طریق خرید سهام بیشتر باشید.

«یک ثروتمند هیچ فرصتی را برای کسب سود بیشتر از دست نمی دهد.»

۸- سرمایه گذاری در زمان

به دنبال بهترین استراتژی برای ثروت آفرینی می گردید؟ توصیه ما این است که وقت خود را هوشمندانه بگذرانید. تعداد افرادی که زمان خود را برای فعالیت بیهوده و پوچ تلف می کنند، حیرت انگیز است! وقت خود را صرف یادگیری، مطالعه و گذراندن زمان با افراد مناسب کنید.

کلیشه ای که می گوید «زمان طلاست» چه بپذیرید یا خیر، حقیقت دارد. برای درک بهتر این موضوع تنها کافی است تصور کنید اگر مردم به جای اینکه زمان خود را صرف تماشای تلویزیون کنند، به مطالعه توصیه های مالی بپردازند چه تحول شگرفی در جهان رخ می دهد!

سام هاف بیان می کند:

«زمان به طور عادلانه ای در میان انسان ها تقسیم بندی شده است؛ همه ما در طول روز ۲۴ ساعت زمان داریم. اما اینکه چگونه از زمانی که در اختیار داریم استفاده کنیم، کاملاً بستگی به خود ما دارد.»

ثروت آفرینی از دید بزرگان جهان

ثروت آفرینی

حتما بارها به ثروتنمد شدن خود فکر کرده اید و خود را جای بزرگانی چون جف بزوس یا مارک زاکنبرگ گذاشته اید. تفاوت شما با این افراد در چیست؟ چرا این افراد به آنچه همواره خواهان آن بوده اند، دست پیدا کرده اند؟

همانطور که پیش تر بدان اشاره کردیم، همه چیز به ذهن شما بازمی گردد. آگاهی، سخت کوشی، اشتیاق و فداکاری فاکتورهایی هستند که دیر یا زود شما را به اهدافتان می رسانند. اگر هنوز اشتیاق کافی برای ثروتمند شدن را ندارید، نگاهی به سخن بزرگان در این خصوص داشته باشید:

تی. هارو اکر: «محاسبات ثروت آفرینی ساده است: درآمد شما تنها به اندازه توانایی های شما رشد خواهد کرد»

جیم ران: «تحصیلات ساده به امرار معاش شما کمک می کند؛ در حالی که ثروت حقیقی را تنها خودآموزی به شما خواهد بخشید»

رابرت کیوساکی: «آیا می دانید تفاوت فرد ثروتمند و فقیر در چیست؟ نحوه استفاده از زمانی که در اختیار دارند»

فرانک کلارک: «آگاهی و درآمدزایی رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند: هر چه بیشتر بدانید، ثروت بیشتری نیز به دست خواهید آورد. »

بنجامین فرانکلین: «سرمایه گذاری در دانش، بیشترین سود را برای شما به همراه خواهد داشت»

ویرجیل: «آینده برای افرادی است که لیاقت به دست آوردن آن را داشته باشند»

زیگ زیگلار: «افراد ثروتمند تلویزیون های کوچک و کتابخانه های بزرگ دارند و افراد فقیر تلویزیون های بزرگ و کتابخانه های کوچک دارند!»

رابرت کولیر: «همه ثروتمندان ساخته ذهن خلاق خود هستند: ثروت در ایده های ناب است و نه در سرمایه کافی»

جان جاکوب استور: «ثروتمند شدن تنها حاصل عادت های خاص است»

اگر نگاهی دقیق تر به این نقل قول ها داشته باشید، حتما به خوبی درک می کنید که همه چیز به شما و ذهن خلاق شما بستگی دارد. باور و ایمان شماست که آینده شما را تغییر می دهد.

ثروت آفرینی؛ مسیری که مبارزان حقیقی می طلبد!

رویای غوطه ور شدن در پول، رویایی است که از کودکی در ذهن خود پرورده ایم. با این تعداد کمتری از ما موفق به دستیابی به این هدف می شوند. ما صحبت های ثروتمندان جهان را گرد هم آوردیم و سعی در ارائه مطلبی کاربردی داشتیم.

همانطور که بدان اشاره شد، ثروتمند شدن اتفاقی است که در ذهن ما رخ می دهد. اگر ذهن به آنچه می خواهد ایمان داشته باشد، عاداتی را خواسته یا ناخواسته در زندگی شما به وجود خواهد آورد؛ عاداتی که زندگی شما را دگرگون می کنند.

تنها کافی است که هوش مالی خوبی داشته باشید و سرمایه خود را در جای درستی قرار دهید. با رعایت این نکات ساده و در عین حال دشوار ثروتمند شدن از شما دور نخواهد بود.

منتظر چه معجزه ای هستید؟ بهانه ها را کنار بگذارید و از همین لحظه آینده خود را برای همیشه تغییر دهید.

ادامه مطلب
پولدار شدن با پس انداز
چگونه پس انداز کنیم تا پولدار...

شیوه صحیح پس انداز کردن شامل مجموعه ای از رفتارهاست که می تواند متحول کننده زندگی همه ما باشد. بنابراین فارغ از اینکه به چه کاری مشغولید و چه میزان درآمد دارید، می توانید با رعایت برخی اصول، به خوبی پس انداز کنید.

پولدار شدن با پس انداز کردن

یکی از مهم ترین اهداف از کار کردن، تامین نیازهای اساسی زندگی و فراهم کردن سطح قابل قبولی از رفاه و آسایش است. علاوه بر این هر فردی ممکن است برای دستیابی به اهداف خود در زندگی نیازمند بودجه مالی باشد.

بنابراین اهمیت پس انداز در زندگی انسان ها غیرقابل چشم پوشی خواهد بود. اگر مختصر نگاهی به زندگی افراد ثروتمند داشته باشید، متوجه نکات مهمی از جمله روش های پس انداز و سرمایه گذاری خواهید شد.

در این مطلب به مباحثی در مورد روش های پولدار شدن با پس انداز کردن پرداخته می شود، همچنین با جملات ارزشمند برخی از افراد مشهور آشنا خواهید شد.

چرا باید پس انداز کنیم؟

برنامه ریزی و مدیریت صحیح مسائل، امری ضروری است که منجر به موفقیت در زندگی می شود. یکی از مهم ترین کارهایی که در زندگی باید آن را مد نظر قرار دهید، پس انداز کردن است.

مهم نیست در چه وضعیتی قرار دارید و یا درآمد ماهیانه شما در چه سطحی است. در هر شرایطی که باشید، پس انداز کردن را در اولویت های زندگی خود قرار دهید.

ذخیره کردن مداوم مبلغ ناچیزی از درآمد، به شما آرامش خاطر می بخشد. در این شرایط دیگر نگرانی از بابت اتفاقات پیش بینی نشده نخواهید داشت.

یکی از مهم ترین دلایل پس انداز کردن، به دست آوردن سرمایه اولیه برای سرمایه گذاری و کسب ثروت است. در واقع برای پولدار شدن با پس انداز بخشی از درآمد خود می توانید به اهدافتان برسید.

با پس انداز کردن می توانید سرمایه گذاری کنید

با وجود شیب تند تورم در شرایط موجود، پس انداز کردن به تنهایی مفید نخواهد بود. در عوض می توانید با پس انداز ماهیانه و سرمایه گذاری اصولی، ذخیره مالی خود را افزایش دهید. از طرفی کار کردن در تمام سال های زندگی غیر منطقی به نظر می رسد.

سرمایه گذاری صحیح در طولانی مدت انسان را از کار کردن بی نیاز خواهد کرد. افراد برای پولدار شدن با پس انداز کردن اصولی قسمتی از درآمد ماهیانه خود، می توانند سرمایه اولیه برای ورود به بازار سرمایه را تامین کنند.

مدیریت زندگی

همه ما برای رسیدن به خواسته های خود در زندگی نیازمند برنامه ریزی صحیح و بودجه مالی کافی هستیم. بنابراین برای مدیریت بهتر زندگی نیاز است درآمد خود را به درستی پس انداز نموده تا در زمان مناسب از آن استفاده نماییم. مسلما همه انسان ها در طول زندگی خود به دنبال محقق کردن یک رویا یا هدف خاص هستند.

این اهداف به زندگی معنا می دهند و اشتیاق و هیجانی در زندگی ایجاد می کنند. تحقق بسیاری از این اهداف به برنامه ریزی صحیح، هدفمند و گاها صرف هزینه نیازمند خواهد بود. مدیریت صحیح تمامی جوانب زندگی با پس انداز اصولی امکان پذیر خواهد شد.

چگونه پس انداز کنیم تا به فردی پولدار تبدیل شویم؟

پولدار شدن با پس انداز

چه راه هایی برای پولدار شدن با پس انداز کردن وجود دارد؟ پاسخ به این سوال ساده است اما عمل کردن به آن در طول زندگی می تواند مشکل باشد.

همانطور که پیش از این نیز بیان شد، پس انداز کردن در کوتاه مدت آغازی برای سرمایه گذاری خواهد بود. توجه داشته باشید که پس انداز کردن به تنهایی هیچ فردی را ثروتمند نخواهد کرد. بلکه گردش سرمایه در بازارهای مختلف است که به انسان ثروت می بخشد.

در این مسیر بهتر است با روش های اصولی پس انداز کردن در زندگی آشنا شوید.

 • اولین کار برای پس انداز کردن، تعیین هدف است. مسلما هدفمند بودن می تواند انگیزه قوی برای پس انداز کردن در طولانی مدت برای شما ایجاد کند.
 • گام بعدی تعیین مدت زمان برای رسیدن به هدفی است که در نظر دارید. خرید ملک، خودرو، سفرهای طولانی و یا هر هدف دیگری که برای شما ایجاد انگیزه می کند، باید در یک مدت مشخص محقق شود.
 • هزینه های غیر ضروری را کاهش دهید. این مقوله شامل موارد گسترده ای است.
 • نزدیکی محل سکونت به محل کار باعث کاهش هزینه های تردد می شود. استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی هم این هزینه ها را بسیار کاهش می دهد. پولدار شدن با پس انداز کردن بخشی از درآمدتان و سپس سرمایه گذاری آن عملی خواهد شد.
 • از تعویض زودهنگام وسایل منزل خودداری کنید. به یاد داشته باشید هزینه تعمیر وسایل برقی آسیب دیده بسیار کمتر از خرید مدل های جدیدتر خواهد بود!
 • پیش از خرید، لیستی از آنچه نیاز دارید تهیه کنید. فریب زرق و برق بازار را نخورید و پس انداز کردن را همواره در اولویت خود قرار دهید.
 • از خرید در فروشگاه های مجلل و گران قیمت بپرهیزید. توجه داشته باشید که برند بودن برخی اجناس لزوما به معنای با کیفیت بودن آن ها نیست.
 • برای خرید یک کالا از بین مارک های مختلف نمونه با کیفیت تر و با قیمت مناسب تر را انتخاب کنید.
 • برای خرید، مسافرت و تفریح خود یک قاعده تعیین کنید. این کار را با خسیس بودن اشتباه نگیرید. برای پولدار شدن با پس انداز کردن هزینه های غیر ضروری می توانید به اهداف خود برسید. مطلع بودن از هزینه های مربوط و برنامه ریزی صحیح، پس انداز قابل توجهی برای شما بجای خواهد گذاشت.
 • یادداشت کردن و تهیه لیست اقلام ضروری یا غیر ضروری باعث مدیریت صحیح هزینه ها می شود. با این اقدام در خریدهای بعدی تا حد قابل توجهی از هزینه ها کاسته خواهد شد. در این لیست هزینه های جزئی را هم از قلم نیندازید. حذف بسیاری از این هزینه ها می تواند تاثیر چشم گیری در افزایش پس انداز ماهیانه داشته باشد.
 • از دریافت وام های پر سود خودداری کنید. بدیهی است که پرداخت مبلغ سود این نوع وام ها، مغایر با روش های اصولی پولدار شدن با پس انداز است.
 • نکته دیگر این که تا زمانی که بدهی های قبلی خود را پرداخت نکرده اید، قسط جدیدتری وارد لیست پرداخت های ماهیانه خود نکنید.

برای پس انداز کردن چه گام هایی لازم است بر داریم؟

پس انداز کردن فرآیندی زودبازده نیست. بنابراین برای موفقیت در زندگی باید آن را تبدیل یه یک عادت همیشگی در رفتار و زندگی خود کنید. لازمه این کار حذف تدریجی عادت های بد و تکرار رفتارهای صحیح است. زمانی که می توانید با مبلغ مناسبی کالای با کیفیت قابل قبولی خریداری کنید، پول خود را صرف خرید یک برند معروف با همان کیفیت نکنید.

در حین بازدید از فروشگاه های مختلف، هرچیزی که جذاب و دیدنی به نظر می رسد را خریداری نکنید. این گونه رفتارهای هیجانی پس انداز شما را به باد می دهند. کالاهای ارزان و بی کیفیت عمر کوتاهی دارند و خرید آن ها شما را متحمل ضررهای خرید مجدد این اجناس می کند

با ترک این چنین عاداتی گام موثری در راه پولدار شدن با پس انداز و سپس سرمایه گذاری برمی دارید.

بهتر است پول نقد پس انداز کنیم یا پولمان را در کارت بانکی ذخیره کنیم؟

پولدار شدن با پس انداز

پاسخ به این سوال ساده و کوتاه است. پس انداز پول در یک بانک معتبر به مراتب امن تر از ذخیره پول نقد است. از طرفی با پس انداز کردن پول خود در بانک می توانید از سود سالیانه آن بهره مند شوید.

زمانی که مبلغ مشخصی از درآمدتان را به حساب پس انداز خود واریز می کنید، فراموش کنید این مبلغ را در جایی ذخیره دارید.

به بیان دیگر، این مبلغ را در لیست هزینه های ماهیانه خود قرار ندهید. برای پولدار شدن با پس انداز این مبالغ می توانید راه را برای رسیدن به ثروت هموار کنید.

آیا پس انداز کردن فقط مخصوص ثروتمندان است؟

باور اشتباهی که بسیاری از مردم به آن معتقدند، این است که پس انداز کردن تنها مختص افراد پردرآمد و ثروتمند است. به عقیده این افراد تنها کسانی که ماهیانه درآمد قابل توجهی دارند، می توانند پس انداز کنند.

در پاسخ به این افراد باید گفت پس انداز کردن یک عادت صحیح است و ارتباطی با سطح درآمد فرد ندارد. این عادات مجموعه ای از واکنش ها در زمان های بخصوص در زندگی است.

معروف ترین سرمایه گذاران دنیا ثروت خود را از پس اندازهای اندک و استفاده صحیح از آن ها به دست آورده اند. بنابراین این باور اشتباه را کنار بگذارید و به دنبال راه هایی برای حذف هزینه های غیر ضروری و پس انداز بخشی از درآمد خود باشید.

چرا برخی افراد توانایی پس انداز کردن پول را ندارند؟

پولدار شدن با پس انداز

عدم توانایی در پس انداز کردن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. ولخرجی های بی مورد، نداشتن هدف مشخص، به تعویق انداختن کارها، ترس از ریسک کردن و تغییر ناپذیری، بدهی های متوالی، همنشینی با افراد منفی باف و یا ولخرج، عدم بهره مندی از بیمه درمانی، عدم سلامت جسمی و روحی و بسیاری موارد دیگر می تواند در پس انداز نکردن افراد موثر باشد. برای پولدار شدن با پس انداز کردن ابتدا باید عادات بد را ترک کنید و رفتارهای مفیدی جایگزین آن ها کنید. این نکته را آویزه گوش خود کنید که درآمد کم و یا هر بهانه دیگری نمی تواند دلیل قانع کننده ای برای پس انداز نکردن شما باشد. یک فرد آینده نگر همواره برای شرایط غیر قابل پیشبینی پس انداز می کند تا در مواقع لزوم دچار تنش نشود.

پس انداز کردن به شیوه ثروتمندان

ثروتمندان از جزئیات ارزشمندی برای پس انداز کردن بهره می برند. دلیل متفاوت بودن روش پس انداز ثروتمندان با سایر افراد، سطح درآمد آن ها نیست.

بلکه این امر به تجربه آن ها مرتبط می شود. افراد ثروتمند آموخته اند که ارزش بیشتری برای درآمد خود قائل باشند و به بهترین روش ها آن را حفظ کنند.

یک فرد عادی پس از کم کردن هزینه های معمول، هرآنچه که باقی می ماند را پس انداز می کند. درحالی که روش ثروتمندان کاملا خلاف این شیوه است.

وارن بافت در این زمینه معتقد است:

” آنچه که از خرج کردن باقی مانده را پس انداز نکنید. بلکه هرآنچه که پس از پس انداز کردن برای شما باقی مانده را خرج کنید.”

ثروتمندان هیچگاه برای مخارج غیرضروری هزینه ای نمی پردازند. به اعتقاد آن ها، هزینه های جزئی و غیر ضروری باعث غرق شدن کشتی سرمایه شما می شود.

ممکن است بسیاری از مبالغ کم از دید ما ناچیز باشند. اما یک فرد ثروتمند با سرمایه گذاری همین مبالغ، مانع از هدررفت منابع مالی خود می شود. پولدار شدن با پس انداز دو مقوله وابسته به یکدیگرند. از این رو با یادگیری روش های صحیح پس انداز می توانید به ثروت مورد نظر خود برسید.

پس انداز را بهتر است صرف چه کارهایی کنیم؟

پولدار شدن با پس انداز

همانطور که پیش از این بیان شد، پس انداز کردن به تنهایی کافی نیست. در جوامع امروزی با وجود نرخ بالای تورم، ذخیره پول بدون گردش آن در بازارهای سرمایه باعث افت ارزشش خواهد شد. از این رو بهترین راه برای استفاده اصولی از پس انداز، سرمایه گذاری آن است.

خرید ارز، سکه و طلا، خرید ملک و یا پس انداز در بانک از عمده اقداماتی است که که توسط مردم انجام می شود. عده ای برای بهره وری از پس انداز خود وارد بازار بورس می شوند.

ورود پس انداز مردم به بازار سرمایه مزایای زیادی از جمله رونق اقتصاد و صنعت یک کشور را به دنبال خواهد داشت. توجه داشته باشید که ورود به بازار سرمایه نیازمند مطالعه و آگاهی کافی از این بازار است.

خرید سهام در بازار بورس یکی از مهم ترین روش های پولدار شدن با پس انداز خود است.

نکاتی که لازم است پیش از شروع به پس انداز کردن بدانیم

پیش از آغاز پس انداز لازم است لیستی از نیازهای ضروری زندگی خود تهیه کنید. با آگاهی از این جزئیات بهتر می توانید برای درآمد خود برنامه ریزی کنید. در نهایت با مدیریت صحیح درآمدها و خرج ها از هزینه های غیر ضروری خودداری می کنید.

نکته مهم دیگر تعیین هدف است. مشخص کردن هدفی برای پس انداز می تواند انگیزه بخش و منظم کننده این فعالیت باشد.

این اهداف می توانند خرید لوازم ضروری در زندگی همانند مسکن باشند؛ یا می تواند وسیله ارزشمندی برای شما باشد که شاید مدتها انتظار داشتن آن را کشیده اید. دقت داشته باشد که برای هر هدف مدت زمان مشخصی تعیین کنید.

نکته آخر این که با پس انداز کردن روی خود سرمایه گذاری می کنید. با پس انداز مداوم و سرمایه گذاری اصولی، به قولی که به خودتان می دهید، عمل کنید.

۵ جمله از بزرگان در زمینه سرمایه گذاری

پولدار شدن با پس انداز

سرمایه گذاری و رسیدن به سودهای کلان نیازمند تحقیق، مطالعه، مشورت با بزرگان و افراد با تجربه و ریسک پذیری است. ورود به هر بازاری با چشمان بسته به معنای از بین رفتن سرمایه شما خواهد بود. برای پولدار شدن با پس انداز و سرمایه گذاری، لازم است مطالعه کنید و از تجریبات افراد موفق الگو برداری کنید.

در این بخش گزیده ای از سخنان سرمایه داران معروف دنیا بیان می شود:

 1. وارن بافت یکی از بزرگ ترین نام های دنیای سرمایه معتقد است: “زمانی که همه اشتیاق کسب ثروت دارند، شما محتاط باشید. در مقابل، زمانی که همه ترسیده اند، شما ریسک کنید و وارد عمل شوید.” به عقیده او در میان شیب های نزولی بازار سرمایه می توان فرصت های طلایی برای سرمایه گذاری یافت.
 2. فیلیپ فیشر توصیه می کند پیش از ورود به بازار سهام، در این زمینه به حد کافی یاد بگیرید و مطالعه کنید: “بازار سرمایه مملوء از سرمایه گذارانی است که از همه قیمت ها مطلعند اما از ارزش آن ها آگاه نیستند.” تحقیقات دقیق در این مورد نتایج امیدوار کننده ای را به دنبال خواهد داشت.
 3. رابرت جی آلن معتقد است اگر چه داشتن پس انداز برای مواقع اضطراری لازم و حیاتی است، اما راه موثری برای سرمایه گذاری نیست؛ “کدام میلیونر را می شناسید که با پس انداز کردن به جایگاه خود رسیده باشد؟” به گفته او پس انداز در بانک ها روشی امن است. اما سود آن جزئی و و ناکارآمد خواهد بود. بنابراین پولدار شدن با پس انداز کردن به تنهایی ممکن نخواهد بود.
 4. بنجامین گراهام در همین زمینه بیان می کند: “یک سرمایه گذار واقعی باید همیشه مثل یک سرمایه گذار عمل کند. نه یک سفته باز” برای این کار باید همواره حقایق بازار را تحلیل نموده و به درستی تصمیم بگیرد. سرمایه گذار آینده را پیشبینی نمی کند؛ بلکه بر مبنای وقایع و تحلیل ها تصمیم گیری می کند.
 5. پاول سموئلسون: “سرمایه گذاری چیزی شبیه به انتظار کشیدن برای رشد یک گیاه است. اگر به دنبال هیجان هستید، ۸۰۰ دلار بردارید و به لاس وگاس بروید!” سموئلسون معتقد است سرمایه گذاری عبارت است از مطالعه، برنامه ریزی و تصمیم گیری اصولی و صبر، که در نهایت نتایج دلچسبی به همراه خواهد داشت. بنابراین نباید سرمایه گذاری را با قمار و امثال آن اشتباه گرفت.

داستان یک فرد مشهور که با پس انداز کردن پولدار شد

پولدار شدن با پس انداز

داستان زندگی افرادی که با انتخاب مسیر صحیح زندگی به ثروت های کلان رسیده اند، بی شک می تواند الگوی مناسبی برای بسیاری از ما باشد. اغلب این افراد از شرایط سخت زندگی عبور کرده اند تا در نهایت موفق شده اند به اهداف خود برسند.

مسلما مطالعه مسیر پر فراز و نشیب زندگی این انسان ها انگیزه بخش و راهنمای خوبی برای بسیاری از افراد مشتاق خواهد بود.

احد عظیم زاده

در ادامه مختصری از داستان زندگی فردی که مسیر پولدار شدن با پس انداز کردن را با موفقیت پیموده است، بیان شده است:

احد عظیم زاده سرمایه دار کاملا موفق و نام آشنای ایرانی است که می تواند سرمشق مناسبی برای انسان های نسل امروزی باشد. او را می توان نمونه یک مولتی میلیاردر ایرانی دانست که با پس انداز اندکی که حاصل کارهای سخت روزانه بود، موفق به ایجاد تحولی عظیم در زندگی خود و اطرافیانش شد.

احد عظیم زاده متولد سال ۱۳۳۶ در یکی از روستاهای شهرستان اسکو است. مرگ پدر و شرایط سخت زندگی، او را ناچار به ترک تحصیل و انجام کارهای سخت برای گذران زندگی نمود. به گفته او درآمد ناچیزی که در طول سال ها از حمل و فروش قالی های دستباف به دست می آورد، پس اندازی برای شروع کارهای بزرگتر بود.

این جوان پر تلاش برای پولدار شدن با پس انداز اندک خود قدم در راه دشواری نهاد. در اوایل انقلاب اسلامی و روزهای اوج تحولات سیاسی در ایران وی تصمیم می گیرد برای ارزیابی وضعیت صادرات فرش ایرانی به کشورهای اروپایی سفر کند.

جوانی مصمم و با اراده با وجود موانع بسیاری که در مسیر وجود داشت، توانست ابتدا وارد آلمان شود. وی در طول مدت اقامت در آلمان از نمایشگاه های مختلف فرش دیدن کرد و با سلیقه های اغلب خریداران آشنا و سپس برای اطلاع از جزئیات بیشتر وارد ژنو شد.

عظیم زاده با کوله باری از تجربه و با انگیزه تر از گذشته به زادگاه خود بازگشت. وی با سرمایه اندکی که بخشی از آن را پس انداز و بخش دیگری را وام و قرض تشکیل می داد، کارگاه کوچکش را راه اندازی کرد.

خوشبختی زندگی عظیم زاده

این بخش از زندگی احمد عظیم زاده خوشبختی نام می گیرد. فرش های گرد بافته شده در کارگاه کوچک او توجه تاجران آلمانی را به خود جلب کرد. ایده ای که آن را از تاجران سوئیسی آموخت.

اولین معامله او با تاجران اروپایی به ارزش ۱۳ میلیون تومان بود. عددی که در مقایسه با سرمایه ۱۰۰ هزارتومانی او رویایی و شگفت آور به نظر می رسید.

مردی که امروزه یکی از بزرگ ترین کارآفرینان و تاجران برتر کشور به شمار می رود، سرمایه امروز خود را مدیون پس انداز و روش صحیح سرمایه گذاری می داند.

آنچه که از زندگی احمد عظیم زاده و بسیاری از سرمایه داران عصر حاضر می توان دریافت این است که پولدار شدن با پس انداز کردن ارتباط مستقیمی دارد. در واقع برای کسب ثروت، ابتدا باید بیاموزیم چگونه پس انداز کنیم.

ادامه مطلب
چند برابر کردن پول
چگونه پول را چند برابر کنیم؟...

چند برابر کردن پول ممکن است برای بسیاری یک رویای محال و دست نیافتنی باشد. اما اگر فرد ریسک پذیر و باهوشی باشید، می توانید بعد از چند سال میزان سرمایه ی خود را چند برابر کنید.

برای این کار باید با قواعد سرمایه گذاری، معامله، افزایش قیمت، رکود، تورم و … آشنایی داشته باشید. همیشه آدم های پیشتازی وجود دارند که قادرند آنچه را که در اطرافشان رخ می دهد، به خوبی رصد کنند. سپس با اطلاعات دقیق می دانند که پول خود را باید در چه جایی سرمایه گذاری و خرج کنند.

برخی از افراد نیز روحیه ی ریسک پذیری بالایی دارند. اما باید یک نیروی محرکه وجود داشته باشد که آن ها را برای چند برابر کردن پول ترغیب کنند. افراد ثروتمند ذهن خلاق و ایده پردازی دارند. آن ها قادرند در هر شرایطی، راهی جدید برای پول درآوردن خود پیدا کنند.

این ایده اولین بار توسط استوارت گلد اسمیت نویسنده ی کتاب های معروفی مثل «The Midas Method» و «هفت راز میلیاردرها» عنوان شد. گلد اسمیت در کتاب دیگری با عنوان «Double You» به ذکر مطالبی پرداخت که در آن ۲۸ مرحله را برای دو برابر کردن پول بررسی کرده بود. کتاب او در تمامی دنیا با استقبال زیادی روبه رو شد. هم اکنون نیز نظریات او توسط کسانی که به فکر چند برابر کردن پول خود هستند، اجرا می شود.

۱۴ روش چند برابر کردن پول

در ادامه سعی داریم به چندین تکنیک بپردازیم که به شما کمک می کند تا سرمایه ی خود را چند برابر کنید.

۱- داشتن ذهن خلاق

چند برابر کردن پول

انسان های موفق از نظر شرایط اجتماعی و مالی با اطرافیان خود تفاوت زیادی دارند. درواقع آنچه باعث تفاوت این افراد با دیگران می شود، برخورداری از میزان بهره ی هوشی و خلاقیت است.

انسان هایی که ذهن خلاقی دارند، می توانند در هر شرایطی که هستند، کارهای بزرگی انجام دهند. برای مثال فردی که در یک دهکده ی کوچک زندگی می کند، به نیازهای مردم آن دهکده فکر می کنند.

سپس در فکر تولید محصول یا ارائه ی خدماتی می شود که درخورِ نیاز مردم دهکده باشد. پس اولین شرط چند برابر کردن پول تغییر ذهنیت، خلاق شدن و پیدا کردن راه جدید است. البته باید قدم اول را بردارید.

یک ضرب المثل انگلیسی می گوید: «برای یک سفر هزار کیلومتری، باید از قدم اول شروع کنید». پس باید اراده کنید و قدم اول را برای چند برابر کردن پول بردارید.

حتی کسانی که به یک باره ثروتمند می شود از قدم اول شروع می کنند سپس در بین راه تجربه های ارزشمندی را به دست می آورند.

۲- ارتباط خود را گسترده تر کنید

چند برابر کردن پول

برای چند برابر کردن پول به اطلاعات زیادی نیاز دارید. اطلاعات نیز از طریق ارتباط با افراد موفق و ورشکسته به دست می آید. وقتی قرار است در یک کسب و کار سرمایه گذاری کنید، باید اطلاعات مهمی در مورد شرایط مثبت و منفی آن کار داشته باشید.

برای کسب اطلاعات مثبت باید با افراد موفق در ارتباط باشید. هم چنین باید شرایط سختِ کار و مشکلات احتمالی را هم از قبل بدانید. پس به تعامل با افراد ورشکسته در حرفه ی موردنظر نیاز دارد. از سوی دیگر ارتباط و تعامل با دیگران به گسترش کسب وکار کمک می کند.

برای مثال اگر ثروت کنونی خود را برای راه اندازی یک شرکت خدماتی سرمایه گذاری کرده اید، قطعاً به مشتری نیاز دارید. وقتی ارتباط شما گسترده باشد، بسیاری از دوستان و آشنایان از شما خرید می کنند. حتی آن ها قادرند محصولات شما را برای دیگران معرفی کنند و به بازاریاب های رایگان تبدیل شوند.

۳- میزان ریسک را در نظر بگیرید

چند برابر کردن پول

اگر فرد ریسک پذیری باشید، به طور بالقوه استعداد چند برابر کردن پول در شما وجود دارد. البته برای به دست آوردن ثروت و چند برابر کردن پول باید به میزان سرمایه ی خود توجه داشته باشید.

هر چه ثروت و میزان پول کمتر باشد، راحت تر می توانید آن را چند برابر کنید. برای مثال تبدیل ۲ هزارتومان به ۴ هزارتومان کار راحتی است. اما برای تبدیل ۱۰۰ میلیون تومان به ۲۰۰ میلیون تومان کار سخت تر می شود. به هر میزان که پول اولیه بیش تر باشد، چند برابر کردن آن سخت تر می شود.

پس شما باید ریسک پذیرتر باشد. اما ریسک پذیری به این معنا نیست که هر خطری را به جان بخرید. در این صورت ممکن است همان سرمایه ی اولیه را نیز از دست بدهید. اما اگر بخواهید به شرایط فعلی بسنده کنید، تغییری در میزان سرمایه ی شما ایجاد نمی شود.

۴- از هوش خود استفاده کنید

چند برابر کردن پول

اگر بخواهید فقط از نیروی بازوی خود استفاده کنید، ثروت شما پله پله بالا می رود. اما برای چند برابر کردن پول باید قدرت هوش خود را به میان بیاورید.

برای مثال فردی که با تمام دارایی خود یک زمین خریداری می کند. بعد از دریافت وام، زمین را ساخته و آپارتمان های آن را باقیمت مناسب می فروشد. فرض کنیم او زمین را ۲۰۰ میلیون تومان خریداری و در کنار آن ۲۰۰ میلیون تومان وام دریافت کرده باشد. در این صورت او جمعاً ۴۰۰ میلیون برای ساخت وساز سرمایه گذاری کرده است. سپس با ساخت ۴ واحد آپارتمان می تواند هر یک را باقیمت ۲۰۰ میلیون تومان بفروشد. پولی که از فروش ۴ واحد آپارتمان به دست می آید، ۸۰۰ میلیون تومان است که در عرض چند ماه حاصل می شود.

۵- کاهش هزینه ها

چند برابر کردن پول

اگرچه تکنیک اصلی برای چند برابر کردن پول سرمایه گذاری است، اما نباید صرفه جویی در هزینه ها را فراموش کنید. شما در صورتی قادرید در یک کار سرمایه گذاری کنید که پول داشته باشید و مجبور نباشید وام دریافت کنید.

برای پس انداز پول باید میزان هزینه ها از درآمد کمتر باشد. پس بهتر است هرماه مقداری از درآمد خود را پس انداز کنید و یا آن را در بانک قرار دهید تا بعدها با مجموع پس انداز خود بتوانید یک کسب وکار راه اندازی کنید.

۶- رکود و تورم را در نظر بگیرید

چند برابر کردن پول

چند برابر کردن پول بدون در نظر گرفتن شرایط اقتصادی یک جامعه به شکست منتهی می شود. تصور کنید که شرایط اقتصادی در وضعیت تورم است و قیمت اجناس هرروز در حال افزایش است.

شما در چنین شرایطی یک ملک را باقیمت بالا خریداری می کنید. بعد از مدتی اقتصاد به سمت وضعیت رکود حرکت می کند. در شرایط جدید قیمت ها به دلیل کاهش تقاضا، کم می شود. اگر بخواهید در شرایط رکود ملک خود را بفروشید، قطعاً سرمایه ی شما کمتر از قبل می شود. بهترین راه حل برای چند برابر کردن پول در شرایط تورم، فروش ملک است.

سپس در شرایطی که اقتصاد در وضعیت رکود قرار دارد، می توانید یک ملک باقیمت مناسب خریداری کنید. در شرایط تورم میزان تقاضا افزایش می یابد. اضطراب ناشی از افزایش قیمت ها، بسیاری را به فکر خرید ملک یا کالا می اندازد.

گاهی فشار ناشی از خرید به گونه ای است که باعث افزایش خودکار قیمت ها می شود. اگر فرد مطلعی باشید و بتوانید قبل از تورم شرایط آتی اقتصاد را پیش بینی کنید، می توانید قبل از تورم یک ملک خریداری کنید. سپس در شرایط تورم آن را باقیمت چند برابر بفروشید. با این کار میزان سرمایه ی شما چند برابر می شود.

۷- خرید اوراق قرضه و سهام

بورس اوراق بهادار

یکی دیگر از راه های چند برابر کردن پول خرید اوراق قرضه و خرید سهام است. البته در این کار باید متبحر باشید تا از خرید سهام شرکت های در حال ورشکسته شدن، خودداری کنید.

البته با خرید اوراق قرضه و سهام، پول شما در مدت زمان طولانی دو برابر می شود. به طور متوسط با خرید اوراق قرضه در هرسال ۵ درصد سود به سرمایه ی شما اضافه می شود. در طی ۱۴ سال و ۴ ماه میزان سرمایه ی فعلی شما چند برابر می شود.

اگر پول خود را در بانک پس انداز کنید، با درصد سودی که در سال دریافت می کنید، بعد از چند سال میزان پس انداز دو برابر می شود. اما باید شرایط تورم را نیز در نظر داشته باشید.

تورم باعث بی ارزش شدن پول می شود. پس اگر فرض بگیریم که شما ۵۰ میلیون تومان در بانک داشته باشید، بعد از ۱۰ سال این میزان پول به ۱۰۰ میلیون تومان تبدیل می شود.

اگر شما در وضعیت فعلی بتوانید یک خودروی پراید خریداری کنید، ممکن است در ۱۰ سال آینده با ۱۰۰ میلیون تومان نتوانید حتی یک دوچرخه بخرید. با توجه به شرایط اقتصادی باید زمان چند برابر کردن پول را در نظر داشته باشید.

وقتی شرایط اقتصادی یک جامعه در مدت زمان کوتاه تغییر می کند، باید پروسه ی چند برابر کردن پول نیز در مدت کوتاه انجام شود. در غیر این صورت افزایش پول به تنهایی به معنای ثروتمند شدن نیست. زیرا ارزش پول شما از بین رفته است!

۸- به سراغ افراد باهوش بروید

چند برابر کردن پول

جک ما مدیرعامل شرکت علی بابا در کشور چین، در لیست ۲۰ فرد ثروتمند در دنیا قرار دارد. زمانی که او از دلایل موفقیت و ثروتمند شدن خودش صحبت می کند، استخدام افراد باهوش را به عنوان مهم ترین دلیل ذکر می کند.

او ابتدا یک ایده ی فروشگاه اینترنتی را در ذهن دارد. اما چون قادر نبود به تنهایی آن را عملی کند، به سراغ کسانی رفت که از هوش بالایی برخوردار بودند. اکنون مجموعه ی علی بابا در دنیا از شهرت و اعتبار بالایی برخوردار است.

ممکن است شما فرد باهوشی نباشید و یا حتی در یک کار تخصص نداشته باشید، اما مقداری پس انداز و یک ایده دارید. می توانید با کمک پس انداز خود، چند فرد متخصص و باهوش را برای عملی کردن ایده ی خود استخدام کنید.

درواقع شما کارفرمایی هستید که از قدرت هوش دیگران برای چند برابر کردن پول استفاده می کنید. هم چنین به عنوان یک سرمایه گذار از چند جوان خلاق، باهوش و متخصص حمایت مالی کرده و سپس در سود آن ها شریک می شوید.

۹- اولویت بندی را فراموش نکنید

چند برابر کردن پول

برای چند برابر کردن پول اولویت بندی را فراموش نکنید. به این معنا که سرمایه گذاری در برخی از کارها و صرف پول در برخی دیگر از امور را براساس میزان سود آن ها رتبه بندی کنید.

اگر در حال حاضر خرید دلار و طلا باعث افزایش میزان سرمایه ی شما می شود، حتماً آن را در اولویت خود قرار دهید. اگر بازار مسکن در حال رکود است، ضرورتی ندارد پول خود را برای خرید یک خانه (هرچند ارزان) خرج کنید. می توانید اولویت خود را خرید زمین و ساخت وساز قرار دهید.

مثال دیگر در این زمینه، انتخاب بین تعویض وسایل و اثاثیه ی منزل و خرید ملک است. ثروتمندان افراد عجولی نیستند. اگر می خواهید ثروت خود را چند برابر کنید، باید مثل افراد ثروتمند صبور باشید. باعجله کردن فقط سرمایه ی خود را از دست می دهید.

برای داشتن وسایل زیبا و لوکس عجله نکنید. پول خود را در یک کسب وکار سرمایه گذاری کنید. سپس با سود کسب وکار خود وسایل منزل را تعویض کنید. هرچند این کار به صبر و حوصله نیاز دارد، اما در عوض پول خود را چند برابر می کنید و از سوی دیگر به خواسته های دیگر خود نیز می رسید.

۱۰- قانون ۷۲ را اجرا کنید

قانون ۷۲ یکی دیگر از راه های چند برابر کردن پول و سرمایه است. برای این قانون باید عدد ۷۲ را بر نرخ سودی که به دست می آورید، تقسیم کنید. عدد به دست آمده نشانه ی تعداد سال هایی است که میزان پول شما در آن دو برابر می شود.

به عنوان مثال، اگر نرخ سود پول شما در هرماه ۸ درصد است، شما بعد از ۹ سال می توانید دو برابر پول خود را به دست آورید  (۷۲ تقسیم بر ۸ برابر با ۹ است). یا اگر نرخ سود پول شما ۵ درصد است، بعد از ۱۴٫۴ سال پول شما دو برابر می شود (۷۲ تقسیم بر ۵ برابر با ۱۴٫۴ است). البته قانون ۷۲ نمی تواند جزئیاتی که در افزایش درآمد و چند برابر کردن پول مؤثر هستند (مثل سرمایه گذاری، دریافت وام و …) و یا مواردی که بر کاهش درآمد مؤثرند (مثل مالیات، عوارض و …)، را مشخص کند.

با این وجود یک راهنمای مفید برای محاسبه ی سریع و ذهنی برای دو برابر کردن پول در یک دوره ی زمانی مشخص است.

۱۱- قانون ۱۱۵ را اجرا کنید

قانون ۱۱۵ نیز همانند قانون ۷۲ عمل می کند. البته این قانون برابر محاسبه ی زمان برای ۳ برابر پول کاربرد دارد. برای استفاده از این قانون کافیست ۱۱۵ را بر نرخ سود پول خود تقسیم کنید.

برای مثال اگر نرخ سود پول شما ۸ درصد است، بعد از ۱۴ سال پول شما ۳ برابر می شود. در اینجا ۱۱۵ بر عدد ۸ تقسیم شده است که عدد ۱۴٫۳ به دست می آید. توجه داشته باشید که سه برابر کردن پول از برخی جهات نسبت به دو برابر کردن پول آسان تر است.

اگر فرض بگیریم که ۸ درصد نرخ بهره ی پول خود را دریافت می کنید، ۹ سال طول می کشد تا این پول ۲ برابر شود. اما اگر ۵ سال دیگر صبر کنید، پول شما سه برابر می شود.

۱۲- سرمایه گذاری در مشاغل پررونق

چند برابر کردن پول

یکی از راه هایی که با کمک آن می توانید میزان سرمایه و پول خود را چند برابر کنید، سرمایه گذاری در مشاغلی است که در حال رشد هستند. به عنوان مثال کسب وکارهای اینترنتی یا استارت آپ های اینترنتی که در چند ساله ی اخیر رونق گرفته اند، یکی از این راه هاست. البته همان طور که گفتیم برای این نوع مشاغل باید افرادی را استخدام کنید که اول در کار خود متخصص باشند و دوم افراد باهوش و سازگاری باشند.

با سرمایه گذاری بر روی کسب وکارهای نوپا می توانید میزان پول خود را در عرض یک یا دوسال چند برابر کنید. یک مثال ساده در این مورد می توانیم به شما ارائه دهیم.

اگر فردی تنها ۵۰ میلیون تومان داشته باشد، با این پول می تواند یک مغازه اجاره کند. اما برای تهیه ی اجناس باید وام دریافت کند و یا از دیگران پول قرض بگیرد. فرض کنید او با یک فرد متخصص در شبکه های اجتماعی مشورت می کند و با پرداخت مقدار مشخصی، در دوره های کسب درآمد از اینترنت شرکت می کند. سپس تصمیم خود را برای ایجاد یک کسب وکار اینترنتی می گیرد.

او برای آزمایش با دو میلیون تومان از دارایی خود، جنس خریداری می کند. سپس یک حساب کاربری تجاری راه اندازی کرده و محصولات را از طریق اینترنت می فروشد.

اگر در کسب وکار حرفه ای عمل کند می تواند بعد از یک ماه ۲ میلیون تومان خود را به ۴ میلیون تومان تبدیل کند. با موفقیت اولیه این بار تمامی دارایی خود را به میان می آورد و با آن محصول خریداری کرده و از طریق اینترنت می فروشد. بعد از چند ماه این پول دو برابر می شود.

شاید فکر کنید این فرضیه در حد یک تئوری غیرقابل اجراست. در حالی که اگر اکنون بسیاری از وب سایت های فروشگاهی و اکانت ها در شبکه های اجتماعی با اجرای همین تئوری به ثروت های کلان رسیده اند. کافیست آن را باور داشته باشید و بخواهید برای اجرای آن زمان صرف کنید.

۱۳- سرمایه گذاری در بورس را یاد بگیرید و شروع کنید

چند برابر کردن پول

یکی دیگر از روش هایی که این روزها برای چند برابر کردن پول توسط بسیاری از افراد موفق و ثروتمندان خودساخته به کار گرفته می شود، سرمایه گذاری در بورس است.

البته برای این که بتوانید در این بازار سرمایه گذاری موفقی داشته باشید، ابتدا باید از قانونی بودن روش سرمایه گذاری و بازار موردنظر اطلاعات کافی داشته باشید. سرمایه گذاری در بازار بورس به دلیل قابلیت نقد شوندگی سریع و آسان، طرفداران زیادی دارد.

اگر می خواهید پول شما در مدت زمان مشخصی چند برابر شود، می توانید در بازار بورس به دو شکل عمل کنید:

 • روش اول: در روش اول سود نقدی سرمایه گذار از طریق فعالیت های شرکت ها پرداخت می شود. این سود از فروش محصولات و خدمات شرکت است که بین سهام داران تقسیم می شود. پس اگر سهام یک شرکت را خریداری کنید، می توانید در سود آن شریک شوید. اما برای چند برابر کردن پول باید به سراغ شرکت هایی که بازدهی بالایی دارند و احتمال موفقیت آن ها زیاد است، بروید.
 • روش دوم: در روش دیگر شما با افزایش قیمت سهام یک شرکت، سود زیادی به دست می آورید. سهام شرکت ها نیز درنتیجه فعالیت های اثربخش و مفید مدیران آن ها افزایش پیدا می کند. بنابراین قبل از سرمایه گذاری در بازار بورس باید شرکت هایی را که مدیران متخصص دارند، انتخاب کنید. برای این مورد به مشورت با متخصصان بازار بورس نیاز دارید.

۱۴- هوش مالی خود را افزایش دهید

چند برابر کردن پول

هوش مالی به معنای توانایی ذهنی برای انجام فعالیت های اقتصادی پرسود است. شاید فکر کنید که هوش اقتصادی به طور انتسابی در شما نهاده شده است و قابل دست یابی نیست.

در حالی که بخشی از این منطق به صورت ذاتی در همه وجود دارد. اما بخش دیگر آن را در روند جامعه پذیری می آموزید. اگر تاکنون به موفقیت مالی زیادی نرسیده اید، یکی از دلایل آن نداشتن یا پایین بودن هوش مالی است.

شما با افزایش هوش مالی خود، مهارت پیدا کردن راه های آسان برای کسب ثروت و مدیریت مالی را در خود تقویت می کنید. یکی از راه های ساده برای افزایش هوش مالی، تغییر باورها در زندگی است.

درواقع این باورهای ماست که شخصیت، عادت و زندگی ما را تعیین می کند. برای تبدیل شدن به فرد ثروتمند، باید باورهای خود را تغییر داد. باورهای غلط در مورد ثروت، مانع از چند برابر شدن پول می شود.

افزایش اطلاعات مالی، کسب درآمد بیشتر، بودجه بندی پول، حفظ پول و اهرم سازی پول ازجمله روش هایی است که برای افزایش هوش مالی توصیه می شود.

ادامه مطلب
۱
چگونه پول پول می آورد؟

پول پول میاره یک ضرب المثل عامیانه و پرکاربرد است که اغلب ما زمانی که قصد سرمایه گذاری و یا شروع کسب و کار جدید را داریم، از آن استفاده می کنیم؛ اما آیا تا به حال به مفهوم پول پول میاره فکر کرده اید؟ آیا شما هم اعتقاد دارید با پول می توانید پول بیش تری به دست آورید؟ اگر می خواهید با مفهوم پول پول میاره آشنا شوید و مطمئن شوید که با داشتن سرمایه ی هرچند اندک، می توانید به فرد ثروتمندی تبدیل شوید، این مطلب را تا انتها بخوانید.

چرا می گویند پول پول میاره

مهم ترین دلیلی که باعث می شود هر روز کاربرد عبارت پول پول میاره بیش تر شود، امکان سرمایه گذاری با پول است. اگر شما سرمایه ای اندک داشته باشید، می توانید با آن یک کسب و کار راه اندازی کنید. سپس از طریق آن سود بیش تری کسب می کنید. برای مثال فردی که اکنون ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه دارد، می تواند با آن یک فروشگاه راه اندازی کند. سپس محصولات دست ساز خود و یا دیگران را در آن عرضه کند. همچنین می تواند با این مقدار پول مواد اولیه برای ساخت یک محصول را تهیه کند. سپس محصول را در منزل بسازد و با قیمت قابل قبول در بازار بفروشد.

شما اگر بدون پول و سرمایه باشید، برای تأمین نیازهای خود مجبور به دریافت وام با بهره ی بالا هستید. بعد از این که پول به دست آمد باید وام خود را همراه با بهره ی آن پرداخت کنید. اگر با آن وام کسب و کار راه اندازی کنید، به سود می رسید؛ اما اگر وام را برای مصارفی غیر از کسب و کار صرف کنید، پول فعلی خود را نیز از دست می دهید. برای مثال فردی که قادر نیست هزینه ی بیماری خود را پرداخت کند، مجبور به دریافت بدهی یا وام است. او برای دریافت پول مجبور است پول بیش تری به عنوان بهره پرداخت کند. اما شرایطی را تصور کنید که فرد سرمایه ی کافی برای پرداخت هزینه های درمان خود را دارد. در این صورت نه تنها به وام نیاز ندارد، بلکه می تواند با تهیه ی بیمه ی درمان و قبل از پیشرفت بیماری در بیمارستان بستری شود و هزینه ی کمتری برای درمان خود پرداخت کند. درواقع پول به شما امکان خرید بیمه، امکانات و شرایط بهتر را می دهد. برخی از فرصت ها تنها از طریق پول تهیه می شوند. فردی که پولی برای تهیه ی بیمه ندارد، باید هزینه ی زیادی برای درمان پرداخت کند. یک مثال ساده در این مورد کسانی هستند که قادر به پرداخت هزینه ی ترمیم دندان خود نیستند. اگر در همان مراحل اولیه که دندان آسیب دیده است، آن را ترمیم کنند، مجبور نیستند بعدها هزینه ی کاشت یا ایمپلنت دندان پرداخت کنند. داشتن پول می تواند شما را از هزینه های اضافه رها کند.

چطور می توانیم با پول به ثروت برسیم؟

پول پول میاره

وقتی گفته می شود پول پول میاره به این معنا نیست که اگر فردی پول داشته باشد، حتماً در آینده ثروتمندتر خواهد شد. در همین راستا نیز اگر کسی امروز پول ندارد، نمی توان با قطعیت گفت که او در آینده نیز مثل وضعیت امروز و شاید بدتر شود. بلکه در کنار عبارت معروف پول پول میاره باید گفت که هوش مالی و اراده ی افراد در ثروتمند شدن یا فقر آن ها نقش و اهمیت زیادی دارد.

شاید سرگذشت بسیاری از افراد موفق و ثروتمند را خوانده باشید. همیشه از بین افراد ثروتمند و موفق تنها تعداد کمی از ابتدا ثروتمند بوده اند. بسیاری از آن ها کار خود را از صفر شروع کرده اند. به زندگی افرادی مثل مارک زاکربرگ و یا استیو جابز نگاه کنید. آن ها از ابتدا ثروتمند نبوده اند. حتی افرادی مثل جک ما و وارن بافت از ابتدا صاحب ثروت های افسانه ای نبوده اند. بلکه هوش مالی و تلاش باعث شد ه است تا آن ها اکنون در ردیف ثروتمندترین افراد دنیا قرار بگیرند. اگر می خواهید عبارت پول پول میاره را اجرا کنید و به نتیجه برسید، ابتدا باید راه های ثروتمند شدن را پیدا کنید. افراد زیادی وجود دارند که ثروت زیادی در اختیار آن ها قرار می گیرد؛ اما به دلیل نداشتن هوش مالی و ولخرجی، به مرور زمان ثروت خود را از دست می دهند. شاید در نزدیکی شما کسانی باشند که در خانواده های ثروتمند زندگی می کنند. به آن ها ثروت زیادی به ارث می رسد؛ اما به دلیل این که توانایی جذب سرمایه و استعداد استفاده ی درست از پول را ندارند، بعد از مدتی سرمایه ی خود را از دست می دهند.
اگر می خواهید بدانید که پول پول میاره چه زمانی از شعار به واقعیت تبدیل می شود، می توانید توصیه های زیر را به کار ببندید.

۱- از مهارت های خود برای افزایش سرمایه استفاده کنید

پول پول میاره

بدون شک در هر فردی مجموعه ای از مهارت ها و استعدادها وجود دارد؛ اما برخی قادر به کشف این مهارت نیستند و به همین دلیل است که خود را بی هنر تصور می کنند. اگر در یک کار خاص مثل تجارت مهارت دارید، به دنبال توسعه ی آن باشید. علم تجارت را با تکنیک های روز دنیا یاد بگیرید. سپس از مهارت خود برای افزایش سرمایه ی موجود استفاده کنید. در اینجا به شما توصیه می کنیم در یک زمینه ی خاص در صدر قرار بگیرید. اهمیتی ندارد که مهارت شما در چه حیطه ای است. ممکن است شما در پرورش طیور و یا زنبورداری هم فرد توانمندی باشید. نوع و موضوع مهارت مهم نیست. بلکه میزان مهارت و کیفیت خدمات و محصول شما اهمیت دارد. باید در کار خود بهترین باشید تا بتوانید پول خود را چند برابر کنید.

۲- پس انداز را از همین حالا شروع کنید

یکی دیگر از توصیه های مهم برای تبدیل پول به پول بیش تر، پس انداز است. اگر تابه حال به فکر پس انداز نبوده اید، از همین حالا شروع کنید. حتی اگر پول شما اندک و ناچیز است، آن را پس انداز کنید. وجود پس انداز (هرچند اندک) شما را برای صرفه جویی و پس انداز بیش تر ترغیب می کند. با داشتن یک حساب بانکی انگیزه ی شما برای پس انداز افزایش می یابد. پول کم امروز، پایه ی سرمایه ی شما در آینده است. این پایه را از هم اکنون بسازید. البته ممکن است که در بانک سود زیادی عاید شما نشود؛ اما همین که پول در بانک پس انداز می شود ذهن شما به سمت خرج کردن آن نمی رود. از سوی دیگر برای افزایش میزان پس انداز خود رغبت بیشتری دارید. حتی اگر در یک ماه میزان سود داشته ی شما ۱% باشد، با گذشت زمان متوجه تغییرات می شود. این مقدار سود به ظاهر ناچیز است؛ اما بعد از گذشت چند سال می توانید با میزان پس انداز خود یک ملک خریداری کنید.

۳- از فکر کردن به پول بپرهیزید

پول پول میاره

یکی از دلایل شکست بسیاری از افراد، اهمیت دادن بیش از حد به پول است. به طوری که فکر پول تمامی ذهن آن ها را به خود اختصاص می دهد. این گروه به دلیل این که برای پول ارزش زیادی قائل اند، خدمات و محصولات آن ها تحت تأثیر سود و زیان مالی قرار می گیرد و رضایت مشتریان اهمیتی ندارد. در این صورت اگر پای پول زیادی در میان باشد، خدمات باکیفیت ارائه می دهند؛ اما اگر بدانند که قرار نیست سود زیادی عایدشان شود، از کیفیت کار خود می کاهند. شاید در کوتاه مدت این گروه پول و سود زیادی به دست آورند؛ اما به دلیل عدم رضایت مشتریان، در بلندمدت سودی عایدشان نمی شود. پس برای این گروه پول پول میاره به عرصه ی عمل نمی رسد.

۴- دارایی های خود را توسعه دهید

پول پول میاره

یکی دیگر از راه هایی که از طریق آن می توانید میزان دارایی خود را افزایش دهید، توسعه ی دارایی هاست. اگر اکنون در یک خانه با متراژ ۱۰۰ متر زندگی می کنید، تلاش کنید تا خانه ی دیگری با متراژ ۱۵۰ متر و در یک محله ی بهتر خریداری کنید. برای توسعه ی دارایی های خود می توانید روی وام های بانکی حساب باز کنید. برای مثال شما از بانک ۲۰۰ میلیون تومان وام دریافت می کنید. سپس ملک فعلی خود را با قیمت ۱۵۰ میلیون تومان می فروشید. ۱۵۰ میلیون حاصل از فروش خانه و ۲۰۰ میلیون وام را با هم ترکیب کرده و با مجموع آن یک ملک دیگر به ارزش ۳۵۰ میلیون تومان خریداری می کنید. سپس با مقدار اندکی سرمایه، ملک جدید را تعمیر کنید و آن را با قیمت ۴۵۰ میلیون تومان بفروشید. با این تکنیک سرمایه ی شما ۱۰۰ میلیون تومان افزایش می یابد. البته برای خرید و فروش ملک باید به شرایط بازار و وضعیت اقتصادی نیز توجه داشته باشید. بدون تحقیق و اطلاعات درست ممکن است متضرر شوید.

۵- ساخت سبد سهام

پول پول میاره

یکی از راه های دیگری که مصداق بارز پول پول میاره است، سرمایه گذاری مداوم در سهام است. سپس سود سهام را مجدداً سرمایه گذاری می کنید و با آن ثروت زیادی را به دست خواهید آورد. مطمئناً اگر سهام با پیشرفت زیادی روبه رو شود، پول شما چند برابر می شود. البته برخی از کسانی که در انتخاب سبد سهام مهارت ندارند، ممکن است سرمایه ی خود را نیز از دست بدهند. سهام در طولانی مدت سود زیادی را به دنبال دارد و با نقدینگی بیش تری همراه است. سقوط بازار بورس به معنای فرصت خرید برای کسانی است که پول نقد و اعصاب قوی دارند.

۶- تجارت راه بیندازید

اگر مقداری پول دارید و می خواهید این مقدار پول را برای کسب و کار استفاده کنید، به فکر راه اندازی یک استارت آپ باشید. این روزها استارت آپ ها رونق زیادی گرفته اند. با این روش پتانسیل زیادی برای موفقیت و پول دار شدن دارید. برای مثال می توانید یک اپلیکیشن سرویس دهی برای غذا راه اندازی کنید. در این صورت کاربران می توانند در اپلیکیشن شما ثبت نام کنند و از منوی برنامه ، غذای خود را به رستوران ها اعلام کنند. فروشگاه اینترنتی نیز یکی دیگر از روش هایی است که از طریق آن می توانید یک محصول را بفروشید. تجارت از طریق اینترنت فرصت زیادی را در اختیار شما قرار می دهد. در عین حال به اجاره ی ساختمان، پرداخت مالیات، پرداخت هزینه ی آب، برق و … نیاز ندارید.

۷- برای تبدیل پول به پول باید هزینه ها را کاهش دهید

یکی از اشتباهات رایج بسیاری از افرادی که قادر نیستند با پول خود، پول بیش تری به دست آورند، پرداخت هزینه های زیاد است. اگر شما هزینه های زیادی داشته باشید، حتی اگر پول کافی هم وجود داشته باشد، به دلیل بالا بودن هزینه قادر به سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار جدید نیستید. در نتیجه پول شما فقط برای پرداخت نیازهای امروز صرف می شود. اما یک راه عالی برای این که بتوانید میزان دارایی خود را چند برابر کنید، اکتفا به داشته هاست. اگر به آنچه که دارید، قانع باشید نیاز نیست تا هزینه ی زیادی را صرف موارد غیرضروری کنید. در مقابل پول خود را برای به دست آوردن پول بیش تر مصرف می کنید. برای این که بدانید هر ماه چقدر هزینه کرده و چقدر درآمد داشته اید، یک صفحه ی Excel بسازید و سپس در قسمتی از آن میزان دارایی و در قسمت دیگر آن میزان هزینه ها را یادداشت کنید. به تدریج برخی از هزینه های غیر لازم را کنار بگذارید. برای مثال این ماه از خرید وسایلی مثل عطر، لباس اضافه و کفش صرف نظر کنید. در مقابل مقدار پولی را که از این راه صرفه جویی می شود، یادداشت کنید. هر ماه مقداری از هزینه های خود را کم کنید. در انتهای یک سال بخش زیادی از هزینه های اضافه کم و در مقابل پس انداز بیش تری خواهید داشت. حال با این پس انداز می توانید یک کسب و کار داشته باشید.

۸- سرمایه گذاری عاقلانه انجام دهید

پول پول میاره

سرمایه گذاری یک ریسک است؛ اما اگر به درستی انجام شود می تواند به یک فرصت بزرگ تبدیل شود. برای مثال شما بر روی یک هنرمند توانمند اما بی پول، سرمایه گذاری می کنید. بعد از این که او به موفقیت نسبی دست پیدا کرد، سود حاصل از کار را با شما تقسیم می کند؛ اما اگر این فرد به هر دلیلی در کار خود موفق نشود، سرمایه ی شما از دست می رود و هیچ سودی هم عاید شما نمی شود؛ بنابراین باید در انتخاب محل سرمایه گذاری، دقیق عمل کنید و همه ی جوانب را بسنجید.
برای این که شانس خود را در سرمایه گذاری افزایش دهید، با متخصصان و مشاوران مالی صحبت کنید. وارن بافت یکی از ثروتمندان و سرمایه گذاران موفق است که پیشنهاد می دهد:

«کسانی که برای اولین بار وارد عرصه ی سرمایه گذاری می شوند نباید به یک باره تمامی سرمایه ی خود را در یک بخش دخیل کنند. بلکه بهتر است تنها ۳۰% از وجه نقد خود را برای خرید اوراق قرضه ی کوتاه مدت و ۷۰ درصد از آن را برای یک کار دیگر صرف کنید. درصورتی که در مورد اول ضرر کنید، تنها ۳۰ درصد از سرمایه ی شما به باد رفته است. اگر در مورد دوم خسارتی به شما وارد شود، ۳۰ درصد پس انداز دارید».

۹- با پول زمان بخرید

پول پول میاره

پول پول میاره زمانی به شکل واقعی اجرا می شود که بتوانید با پول زمان را نیز بخرید. به این معنا که از طریق دادن دستمزد بیش تر به متخصصان، سرعت کار خود را افزایش دهید. برای مثال یک کارگاه تولیدی کوچک که با نیروی انسانی و دستگاه های قدیمی کار می کند؛ اما این کارگاه به دلیل قدیمی بودن تجهیزات، محصولات کمی را به بازار عرضه کند؛ زیرا زمان و نیروی کافی برای تولید محصول بیش تر را ندارد؛ اما اگر مدیران همین کارگاه، تجهیزات و دستگاه های مدرن خریداری کنند، می توانند سرعت تولید محصولات خود را افزایش دهند. افزایش محصولات بیش تر در مدت زمان کمتر به معنای خرید زمان است. اگر فرض بگیریم این کارگاه با وجود دستگاه های قدیمی در طی یک هفته ۱۰ تن محصول تولید می کند، اکنون با وجود دستگاه های پیشرفته می تواند در یک روز ۱۰ تن محصول تولید کند؛ بنابراین در ازای هر یک روز، ۹ روز زمان خریداری کرده است. خریداری زمان با وجود پول و سرمایه گذاری ممکن است. پس مصداق بارز پول پول میاره را می توان در اینجا به راحتی شرح داد.

ادامه مطلب
جذب پول
چگونه پول را جذب خود کنیم؟...

«چگونه پول را جذب کنیم؟»، پرسشی بسیار کهن است. انسان از زمانی که با مفهوم پول آشنا شد، به دنبال به دست آوردن آن بود. در این بین، گاهی موفق و گاهی ناموفق بود. وقتی موفق می شد، می گفت: «پول درآوردن خیلی هم راحت است» و هنگامی که شکست می خورد، برای آنکه علت شکستش را به جایی دیگر حواله کند، می گفت: «پول، چرک کف دست است، انسان عاقل نباید زندگی اش را صرف به دست آوردن پول کند.» از آغاز کار انسان و پول، روزگار زیادی می گذرد. اما این پرسش که چگونه پول را جذب کنیم؟ هنوز هم به اندازه روز اولش جذاب است. تجربه قرن ها زندگی روی زمین، پیروزی ها و شکست ها به انسان آموخت که جذب پول، بسیار ساده تر از آن چیزی بوده که فکر می کرده است. در این مقاله، گلچینی از بهترین و کاربردی ترین راهکارهای جذب پول را با هم یاد می گیریم.

وین دایر

جهان بر پایه قانون جذب بنا شده است. شما آفریده شده اید تا هر آنچه را که می خواهید به زندگی تان جذب کنید.

راه های جذب پول

راه حل اول: لطفا از سوءتفاهم کمبود، خارج شوید

جذب پول

یکی از بزرگ ترین سوءتفاهم ها در تاریخ حیات بشر، تفکر کمبود است. حتی حالا نیز تفکر پوچ کمبود، لحظه ای یقه بشریت را رها نمی کند. اگر کمی به اوضاع و احوال خودمان نگاهی بیندازیم، متوجه می شویم که تفکر کمبود در خیلی از بخش های زندگی مان ریشه دوانده است. مثلا می گوییم: «کار نیست» یا «آب نیست» یا حتی، «آدم خوب هم دیگر پیدا نمی شود». کمبود، بیشتر از آن که یک تفکر پوچ باشد، یک جایگزین است. تصور کنید اگر این جایگزین وجود نداشت، ما اسم تلاش نکردن، درست استفاده و مدیریت نکردن و حتی درست نگاه نکردن را چه می گذاشتیم؟ تقصیرها را بر گردن چه چیزی یا چه کسی می انداختیم؟ در حقیقت، کار هست، آب هست و حتی آدم های خوب هم بسیار فراتر از حد تصور ما در این جهان شگفت انگیز زندگی می کنند.  آن چیزی که واقعا دچار کمبود است، وسعت نگاه ما به جهان اطرافمان است. تفکر کمبود، یک سوءتفاهم بزرگ و تاریخی است. اگر می خواهیم توانایی جذب پول را وارد زندگی مان کنیم یا حتی به آن قدرت بیشتری ببخشیم، باید هر چه زودتر از این سوءتفاهم، بیرون بیاییم. برای این کار، امروز بهتر از فردا و حالا بهتر از پنج دقیقه دیگر است.

دکتر جو ویتالی

مثل خدا فکر کنید. هیچ محدودیتی وجود ندارد.

راه حل دوم: سپاسگزار داشته هایتان باشید

جذب پول

اگر به دنبال پیدا کردن یک مسیر سریع، ایمن و ساده برای تبدیل کردن خودتان به آهنربای جذب پول و فرصت ها هستید، می توانید روی سپاسگزاری کردن حسابی اساسی باز کنید. وقتی سپاسگزاری کردن را آغاز می کنیم، چند تغییر بسیار بزرگ در زندگی مان ایجاد می شود:

اول: وسعت نگاهمان، گسترش پیدا می کند

وقتی به خاطر آنچه که داریم سپاسگزاری می کنیم، در واقع در حال تغییر نوع نگاهمان به جهان اطرافمان هستیم. این اولین و بزرگ ترین تغییری است که نه تنها در جذب پول، بلکه در جذب بهترین چیزهایی که دوستشان داریم برایمان اتفاق می افتد.

دوم: احساس درونمان تغییر می کند

احساس، چراغ راهنمای مسیر درست است. این نعمت بی سر و صدا، با تاثیری که بر روح و روان ما می گذارد، مسیر درست را به ما نشان می دهد. وقتی در مسیر درست هر هدفی، مثلا جذب پول، قرار داشته باشیم، احساس فوق العاده خوبی در وجودمان گسترش پیدا می کند. وقتی مسیرمان اشتباه باشد، احساس درونی مان نا به سامان می شود. اگر به هنگام قدم برداشتن، چراغ احساسمان را بالاتر بگیریم، به آسانی می توانیم، راه را از چاه، تشخیص دهیم.

بروس لی

فکر نکن، احساس کن. این مثل اشاره نمودن انگشت به سمت ماه می ماند. اگر بر روی انگشت تمرکز کنی، تمام شکوه آسمان را از دست می دهی.

سوم: توانایی دیدن فرصت های شگفت انگیز اطرافمان را به دست خواهیم آورد

وقتی زیبا نگاه کنیم، زیبایی را می بینیم. این اصلی ساده و همیشگی است. با اطمینان قلبی و از سر تجربه روزگار شیرین، به شما قول می دهم که فرصت های تحول زندگی تان بسیار بسیار به شما نزدیک هستند. اگر نوع نگاهتان را تغییر دهید، توانایی دیدن آنها را پیدا خواهید کرد.

نکته: سپاسگزار بودن به خاطر داشته ها را با قانع بودن اشتباه نگیرید. سپاسگزار بودن یعنی آنچه را که دارم، می بینم. اما قانع بودن یعنی به آنچه که دارم راضی هستم. سپاسگزاری این فرصت را در اختیار ما قرار می دهد که با وجود توجه به داشته هایمان، مسیر حرکت به سمت خواسته هایمان را هم دنبال کنیم. این گونه می توانیم به استقبال فرصت های پیش رویمان برویم.

راه حل سوم: با غر زدن، خداحافظی کنید

غر زدن، واژه ای دو پهلو است. یعنی هم خوبی دارد و هم بدی. جنبه خوبش این است که با غر زدن در مورد کسی یا ماجرایی، خودمان را از زیر بار خشم های نهفته درونمان، خلاص می کنیم. اما متاسفانه، جنبه منفی غر زدن، قدرت بیشتری نسبت به جنبه مثبتش دارد. اگر جنبه خوب غر زدن، ۱۰ درصد فایده داشته باشد، جنبه منفی اش صاحب ۹۰ درصد باقی مانده خواهد بود.

غر زدن با ما چه می کند؟

در حقیقت، وقتی شروع به غر زدن می کنیم، چند مشکل، یقه ما را می گیرد. اولین بلایی که با غر زدن بر سر خودمان می آوریم، تنگ کردن وسعت نگاهمان است. اگر به این روش ادامه دهیم، تا جایی پیش می رویم که توانایی دیدن چیزهای خوب زندگی را از دست خواهیم داد. شاید شما هم با چنین افرادی در زندگی تان رو به رو شده باشید. کسانی که همیشه در حال شکایت کردن از زمین و زمان هستند و در نگاهشان، زندگی، سرشار از چیزهای بد و ناعادلانه است.دومین مشکلی که با غر زدن برایمان پیش می آید، از دست دادن افراد خوب و جمع شدن افرادی غرزننده به دور خودمان است. در آن صورت، حتی ممکن است توهم توطئه نیز به سراغمان بیاید و فکر کنیم که همه در حال نقشه کشیدن برای زمین زدن ما هستند. چون به غیر از خودمان، افراد دیگری را پیدا کرده ایم که مثل ما به دنیا نگاه می کنند؛ کوچک، تنگ و تقریبا سیاه. در چنین شرایطی، نمی توانیم انتظار داشته باشیم که اوضاع مالیمان خوب و رو به راه شود. چون با روشی که برای زندگی مان در پیش گرفته ایم، تقریبا تمام راه های جذب پول را بر خود بسته ایم.

راه حل چهارم: سلامی متفاوت به دفتر و کتاب

جذب پول

بسیاری از ما بعد از تمام شدن مدرسه و دانشگاه، دفتر و کتابمان را به ناکجاآباد تبعید می کنیم و می گوییم: «دیگه یاد گرفتن تموم شد!» اما در حقیقت، مفهومی به نام «تمام شدن» برای یادگیری وجود ندارد. بیشتر ما، از یاد گرفتن فراری هستیم چون طعم شیرین یادگیری را نچشیده ایم. شاید بگویید: «چطور چنین چیزی ممکنه؟ من این همه سال تو مدرسه و دانشگاه درس خوندم و چیز یاد گرفتم!» بله، کاملا حق با شما است. اما یاد گرفتن، وقتی واقعا یادگیری به حساب می آید که گرهی از کار ما باز کند. درست است که یاد گرفتن اسم علمی فلان موجود تک سلولی که در آب های سرد اقیانوسی زندگی می کند، جالب است اما در حقیقت، وقتی می خواهیم کسب و کارمان را راه بیندازیم، کمکی به ما نمی کند. شروعبه یاد گرفتن چیزهایی کنید که برای کارتان به آنها نیاز دارید. حقوق کسب و کار، حسابداری، بورس و مهم تر از همه در زمینه ای که قصد فعالیت در آن را دارید یادگیری را شروع کنید. یادتان باشد، هر بار که مفهومی تازه را یاد می گیرید، دری بزرگ به سمت جذب پول و رفاه بیشتر، به سمتتان گشوده می شود.

هنری فورد – تاجر معروف آمریکایی

هر کسی که یادگیری را متوقف کند پیر است، چه بیست سالش باشد چه هشتاد سال. هر کسی که به یادگیری ادامه دهد جوان می ماند.

راه حل پنجم: با قلبتان مبارزه نکنید

جذب پول

بسیاری از ما به خاطر روش معکوسی که برای زندگی مان در پیش گرفته ایم، دروازه های جذب پول را به روی خودمان بسته ایم. روش درست، دنبال کردن قلبمان است. روش نادرست و آن چیزی که بیشتر ما آن را در زندگی مان اجرا می کنیم، مبارزه با قلبمان است. همیشه چیزی وجود دارد که قلبمان با دیدنش ذوق می کند، گاهی هم احساس حسرت، وجودمان را در برمی گیرد. موفقیت، جذب پول و آرامش در کاری نهفته است که قلبتان به سمت آن کشیده می شود. چون شما توانایی ذاتی انجام آن کار به بهترین شکل ممکن را دارید. اگر نقاشی کردن را دوست دارید، یعنی هیچ کس نمی تواند مثل شما نقاشی بکشد، اگر ورزش کردن را دوست دارید، یعنی هیچ کس نمی تواند مثل شما آن را به پیش ببرد. یادتان باشد، وقتی در کاری موفق هستید که از انجامش لذت ببرید. جذب پول، یکی از آثار جانبی این ماجرا به حساب می آید. مخصوصا در دوره ای که ما در آن زندگی می کنیم. با وجود اینترنت و شبکه های مجازی، می توانید به شیوه ای جذاب، هم از انجام کاری که دوستش دارید لذت ببرید و هم پول را به آسانی وارد زندگی تان کنید.

 

توماس جان واتسون – تاجر آمریکایی

برای موفق شدن، باید قلب خود را در کسب و کارت و کسب و کارت را در قلبت داشته باشی.

راه حل ششم: از میانبر بخشش استفاده کنید

جذب پول

این یکی از شک برانگیزترین بخش های جذب پول و با جرات می توانم بگویم، جذب همه چیز است. نیرویی پنهان در بخشش وجود دارد که همیشه کار می کند. اگر شروع به بخشیدن پول کنید، از راهی که فکرش را نمی کنید، چند برابر آن پول به سمت شما برمی گردد. اگر محبت کنید، وجودتان سرشار از عشق می شود. اگر یاد بدهید، مسیر ورود بهترین استادان به زندگی تان باز می شود. بخشش، همیشه جواب می دهد اما وجود چند نکته باعث می شود که گاهی بخشیدن، اصلا نتیجه ای نداشته باشد.

نکته های بسیار مهم در مورد بخشیدن

قانون بخشش، تنها زمانی فعال می شود که ما:

از صمیم قلبمان چیزی را به دیگران ببخشیم.

انتظار پس گرفتن آن چیز را از دیگران نداشته باشیم.

از سر اجبار یا معامله، بخشش نکرده باشیم.

در یک کلام، تنها و تنها برای بخشیدن، ببخشیم.

راه حل هفتم: خودتان را قبول داشته باشید

یکی از پر رنگ ترین راه های جذب پول، قبول داشتن خودمان است. وقتی به توانایی هایمان ایمان داشته باشیم، وقتی بزرگ ترین طرفدار خودمان باشیم، هیچ چیزی نمی تواند مانع موفق شدن ما شود. به قول رابرت کیوساکی، تاجر، سخنران و شخصیت برجسته آمریکایی – ژاپنی، واقعیت تو چیزی است که فکر می کنی واقعی است.

راه حل هشتم: مسیر ذهنتان را تغییر دهید

بزرگترین درسی که از برخورد با پول یاد گرفتم این بود: «پول یک قرارداد ذهنی است» واقعا هم همین است. ما، تفکرمان را زندگی می کنیم. وقتی با خودمان فکر کنیم که: «به دست آوردن پول سخت است» تمام روش های جذب پول را به روی خودمان می بندیم. از آن طرف، اگر فکر کنیم که: «کسب درآمد خیلی هم آسان است» چشممان به جمال فرصت های شگفت انگیزی برای جذب پول، روشن می شود. یادتان باشد، افکار، همه چیز است.

راه حل نهم: به آدم های اطرافتان، دوباره نگاه کنید

جذب پول

بخواهیم یا نخواهیم، بسیاری از رفتارها و حتی شیوه تفکر ما، تحت تاثیر افرادی قرار می گیرد که بیشتر زمانمان را با آنها سپری می کنیم. اگر بخواهیم همزمان هم روی جذب پول تمرکز کنیم و هم به غرولندهای دوستانمان در مورد پول گوش دهیم، راه به جایی نخواهیم برد. بهترین کار این است که یک بازنگری درست و حسابی روی اطرافیانمان داشته باشیم.

درست است که نمی توانیم بسیاری از رابطه ها را قطع کنیم اما می توانیم با آنها در مورد پول، صحبتی نکنیم و در عوض، به دنبال ایجاد ارتباط با کسانی باشیم که تفکرشان در مورد جذب پول، با ما یکسان است. لازم نیست این افراد را به صورت فیزیکی در کنار خودمان داشته باشیم. حتی لازم نیست که او فردی زنده باشد. اگر خط فکری انسانی در گذشته، با چیزی که ما می خواهیم و فکر می کنیم یکی است، با خواندن نوشته های او و گوش دادن به سخنانش، آن را در جمع افراد نزدیک خود، راه داده ایم. به همین آسانی و بی سر و صدا، می توانیم در ترکیب افراد خود، دست به تغییرات بزرگی بزنیم.

راه حل دهم: آستین ها را بالا بزنید

جذب پول

ما به تمام راه های بالا نیاز داریم تا قدرت لازم برای انجام این راه حل را پیدا کنیم. برای جذب پول، باید دست به کار شویم. بدون اقدام کردن، هیچ تفکر مثبتی به سرانجام نمی رسد. به قول گرسون کنین، درام نویس آمریکایی، تازه کارها امیدوارند، حرفه ای ها عمل می کنند. در شمار حرفه ای ها قرار بگیرید و شروع کنید.

آدام خو – نویسنده و سخنران انگیزشی

عمل، همان نیروی محرکی است که باعث ایجاد نتایج مطلوب می شود.

نیم نگاهی به آنچه تا کنون گفتیم:

جذب پول، کاری شدنی و آسان است.

اولین قدم در جذب پول این است که دست از غر زدن برداریم.

دومین قدم، بیرون کردن تفکر کمبود از زندگی مان است.

برای جذب پول، باید سپاسگزار بودن را تمرین کنیم.

یاد گرفتن چیزهای جدید، کلید پیدا کردن راه های جدید برای جذب پول است.

همواره قلبتان را دنبال کنید. بزرگ ترین موفقیت شما در پاسخ به خواسته قلبتان نهفته است.

پول را با تمام قلبتان ببخشید. این گونه می توانید همیشه آن را در کنارتان داشته باشید.

خودتان را دربست، قبول داشته باشید.

مسیر تفکرتان به سمت جذب پول را تغییر دهید.

آدم های اطرافتان را دوباره بسازید.

دست به کار شوید. پیروزی همیشه از آن اهل عمل است.

اگر بخواهیم، می شود…

راهکارهای جذب پول به زندگی، تنها پول را به زندگی مان جذب نمی کنند. این راهکارها، تفکری تازه و رو به جلو را در ما ایجاد می کنند. پول، در دست کسانی قرار می گیرد که ابتدا در ذهنشان، پذیرای آن باشند. زندگی، جنگ نیست، یک رویداد است که ما با تفکرمان آن را می سازیم. اگر می خواهیم پول را به زندگی مان جذب کنیم، باید در شیوه تفکرمان نسبت به پول، دست به تحولی اساسی بزنیم. راهکارهایی که در این مقاله آنها را با هم بررسی کردیم، طلایی ترین مسیرها برای جذب پول به زندگی مان هستند. البته در صورتی که به آنها عمل کنیم.

نظر شما چیه؟

نظر شما در مورد پول چیست؟ رابطه بین پول و خودتان را چگونه می بینید؟ در اعماق ذهنتان، چه قانونی برای پول دارید؟ آن را دست نیافتنی می دانید یا باور دارید که به دست آوردنش آسان است؟ به این پرسش ها کمی فکر کنید و پاسخش را برایم بنویسید. شاید از میان واژه های شما، دری به سمت تغییر خودتان و دیگران، گشوده شود.

ادامه مطلب
milioner-1-header
چگونه یک میلیونر خود ساخته شویم؟

نکته هایی طلایی در مورد کسانی که با توانایی خودشان، ثروتمند شدند

ایجاد ثروت، یک مهارت است. مهارتی که هرکسی می تواند آن را یاد بگیرد. درواقع، تبدیل شدن به یک میلیونر خود ساخته، یعنی ایجاد یک روند و پایبندی به آن تا زمانی که به هدف خودمان برسیم. فرقی نمی کند کجا هستیم، فرقی نمی کند چه شغلی داریم. وقتی از گام های این مهارت، آگاهی داشته باشیم و واقعاً آن ها را اجرا کنیم، به چیزی بیش از یک میلیونر ساده، یعنی کسی که مهارت های ثروت سازی را می داند، تبدیل می شویم. تنها آن زمان است که جرقه های ثروت در زندگی ما ظاهر می شوند و تغییری بزرگ در کیفیت روزهای پرارزش ما جاری می شود. در این مقاله، به دنبال راهکارهای ایجاد ثروت برای کسانی می گردیم که می خواهند به یک میلیونر خود ساخته تبدیل شوند.

رابرت کیوساکی

هر چه قدر بیشتر فکر کنید که پول، واقعی است، سخت تر برای به دست آوردنش کار می کنید. اگر متوجه شوید که پول، واقعی نیست، سریع تر پولدار می شوید. پس یادتان باشد که پول، واقعی نیست.

چگونه یک میلیونر خود ساخته شویم؟

قدم اول: برای گوش هایتان دروازه بسازید و ذهنتان را جاروبرقی بکشید.

اولین قدم برای تبدیل شدن به یک میلیونر خود ساخته، پاک کردن تمام حرف های منفی در مورد ثروت یا توانایی رسیدن به ثروت است. حرف هایی ازاین دست که:

 • پول چرک کف دسته، نباید به دنبالش باشی.
 • پول زیاد، باعث بدبختی می شه.
 • چرا بیشتر می خواهی؟ به همینی که داری راضی باش، خیلی ها همین رو هم ندارند .
 • پول باعث خوشبختی نمی شه
 • و…

حرف هایی ازاین دست، هاله ای روی ذهن ما ایجاد کرده و همچون تلقین هایی منفی، مسیر ذهنمان را منحرف می کنند. داشتن ثروت، چیز بدی نیست. پول نیز همچون تمام چیزهای خوب این جهان، یکی از نعمت های خداوند است. انسان برای سختی کشیدن، رنج بردن یا دست وپا زدن در فقر، به این دنیا فرستاده نشده است. تابه حال این پرسش برایتان پیش آمده که این میل درونی به داشتن ثروت، اصلاً چرا در ما وجود دارد؟ دوستان عزیزم، جوهره ما، برای زندگی در بهترین و بالاترین وضعی که روی زمین، امکان داشته باشد، طراحی شده است. هر چیزی به جز این، تناقضی در وجودمان ایجاد می کند. به همین علت است که همه مردم جهان، به دنبال رشد هستند. بیشتر خواستن، به معنای طمع کار بودن نیست. بلکه به معنای توجه به این نیاز پاک و صادقانه انسانی است که می خواهیم در بهترین وضع ممکن، زندگی کنیم. در این میان، نگه داشتن تعادل میان خواسته های جسم و روح، می تواند به معنای واقعی، باعث رشد ما به عنوان یک انسان و رسیدن به کمال شود. یعنی هم به جنبه های مادی و هم به جنبه های روحی و معنوی وجودمان توجه کنیم و در هر دو زمینه، رشد کنیم.

میلیونر خود ساخته

برای حفظ این روند درست و محافظت از ذهنتان، نگهبان های درونتان را صدا بزنید و آن ها را در گوش ها و ذهنتان مستقر کنید. اجازه ندهید هیچ سخن منفی یا ناامیدکننده ای وارد ذهنتان شود یا در قلبتان نفوذ کند. یادتان باشد، شما تنها انسانی نیستید که می خواهد به یک میلیونر خود ساخته تبدیل شود. قبل از شما، انسان های زیادی توانستند به هدف خود برای میلیونر شدن برسند. پس شما هم می توانید.

قدم دوم: خودتان را باور کنید

انسان، کلکسیونی از باورها است. هر چیزی که در وجود ما به عنوان یک باور، شناخته شود، در حقیقت، حکم یک قانون را برایمان ایفا می کند. این قانون، شاید در سطح جهانی قدرتی نداشته باشد اما بر بخش، بخش زندگی ما تأثیری غیرقابل انکار می گذارد. اگر با تمام قلبمان، باور کنیم که می توانیم کاری را انجام دهیم، آن کار، چاره ای جز انجام شدن ندارد. شما باید به بزرگ ترین طرفدار خودتان تبدیل شوید. کسی که به هنگام شادی ها، شما را تحسین می کند، به هنگام ایجاد مشکل، دلداری تان می دهد تا توان ایستادن دوباره را پیدا کنید و کسی که صادقانه عملکرد شما را نقد می کند تا از اشتباهتان پلی به سمت پیروزی بسازید. یادمان باشد، تنها هنگامی که به «من می توانم آن را انجام دهم» معتقد باشیم، شیوه انجام دادن کارها را پیدا خواهیم کرد.

جین وبستر – نویسنده رمان بابا لنگ دراز

من کاملاً به اراده آزاد خود و قدرت خود در رسیدن به خواسته هایم ایمان دارم و این باوری است که کوه ها را جابه جا می کند.

قدم سوم: لطفاً بزرگ فکر کنید

هیچ چیزی در جهان، نمی تواند ابعاد توانایی های انسان را اندازه گیری کند. اما یک چیز می تواند آن را به اندازه سر یک سوزن، محدود کند و آن، فکرهای کوچک است. برای تبدیل شدن به یک میلیونر خود ساخته، باید ابعاد تفکرمان را بسیار گسترش دهیم. دیوید جی شوارتز در کتاب «جادوی فکر بزرگ» می گوید: «میزان حساب های بانکی، میزان خشنودی و رضایت عمومی هر فرد، به اندازه فکر او بستگی دارد. فکر بزرگ، جادو می کند.» برای بزرگ فکر کردن لازم نیست کار سختی انجام دهیم. تنها کافی است وقتی پشت میز کارمان می نشینیم، به دیوارهای شرکت چندملیتی خودمان نگاه کنیم. وقتی در مغازه اجاره ای مان در حال فروش یک چیپس هستیم، ردیف های بی انتهای محصولات را در یکی از شعبه های فروشگاه های زنجیره ای مان ببینیم. تنها کافی است این اجازه را به ذهنمان بدهیم که بال هایش بگشاید و نهایت آن چیزی که می تواند را به ما نشان دهد.

لوئیس کارول – نویسنده کتاب آلیس در سرزمین عجایب

وقتی آدم جرات خیال پردازی را داشته باشد، معجزه های زیادی رخ می دهند. مشکل این است که مردم، هیچ وقت، چیزهای غیرممکن را تصور نمی کنند.

قدم چهارم: خیلی واضح و روشن، آنچه می خواهید را مشخص کنید

میلیونر خود ساخته

واقعاً چه می خواهید؟ وقتی به ۱۰ سال آینده خود نگاه می کنید، چه منظره ای را می بینید؟ اصلاً اگر این قدرت را داشتید که به ده سال آینده سفر کنید آیا از ملاقات با خودتان، خوشحال خواهید شد؟ زندگی شما باید یک جهت داشته باشد. ذهن ما طوری آفریده شده که تنها باوجود یک هدف، قادر به نمایش توانایی هایش است. برای تبدیل شدن به یک میلیونر خود ساخته باید بدانید که هدف واقعی شما چیست؟

نکته: برخی از ما با خودمان فکر می کنیم که هدف داریم. ولی در حقیقت، چیزی که داریم، هیچ شباهتی به یک هدف واقعی ندارد. اجازه بدهید با یک مثال، این موضوع را روشن تر کنم. مثلاً ممکن است با خودمان بگوییم که: «هدف من، پولدار شدن است!» دوستان عزیزم، پولدار شدن یک هدف نیست چون پر از علامت سؤال است. پرسش هایی مثل: «چقدر پول ازنظر تو پولداری محسوب می شود؟ یا «از چه روشی و طی چه مدتی می خواهی پولدار شوی؟» در این هدف مبهم، موج می زنند. هدف درست، هدفی است که بعد از شنیدن آن، علامت سؤالی در ذهنمان ایجاد نکند. مثلاً هدفی همچون: «می خواهم در طی ۵ سال و از طریق فروش محصولاتم، خانه ای ۱۰۰۰ متری بخرم.» یک هدف واقعی است. شاید خیلی دقیق نباشد ولی در آن سه نکته اصلی، کاملاً واضح بیان شده اند یعنی:

 • زمان
 • برنامه
 • هدف

چنین هدفی، کاملاً قابل دستیابی است. تنها زمانی می توانید به یک میلیونر خود ساخته تبدیل شوید که هدفی درست و واقعی برای زندگی تان داشته باشید. شاید در طول مسیر، برنامه های زیادی را امتحان کنید اما درنهایت، به هدفی که برای خودتان مشخص کرده اید می رسید. باب پراکتور در کتاب «الفبای موفقیت» می گوید: «هیچ کوهنوردی نمی تواند بدون مشخص کردن قله مورد نظرش به آن دست پیدا کند. قله زندگی تان را پیدا کنید. نگاهتان به آن باشد اما به آن خیره نشوید. گاهی هم باید به زیر پایتان نگاه کنید و مطمئن شوید که جای پایتان محکم و درست است.» بنابراین، محکم، استوار و با قلبی لبریز از ایمان به توانایی های خودتان، قله بلند زندگی تان را انتخاب کنید.

قدم پنجم: بپذیرید که تنها مسئول، خودتان هستید

این گام بسیار مهمی است. گاهی پذیرش این که همه پیش آمدهای خوب و بد زندگی مان در اثر عملکردهای دور و نزدیک خودمان است، بسیار سخت می شود. اما حقیقت است و قرار نیست همه حقیقت ها شیرین باشند. اما می توان از این حقیقت های گاهی تلخ، به عنوان خمیرمایه ای برای ساختن پیش آمدهای شیرین در آینده استفاده کرد. وقتی بپذیریم که تنها مسئول زندگی مان خودمان هستیم، به طرز عجیبی احساس آزادی خواهیم کرد.

میلیونر خود ساخته

این احساس آزادی به ما می آموزد که قبل از برداشتن هر قدمی و گرفتن هر تصمیمی، تمام جنبه های آن را مورد بررسی قرار دهیم. تنها در این صورت است که می توانیم مسئولیت هر نتیجه ای که ایجاد می شود را بر عهده بگیریم. وقتی بپذیریم که تنها مسئول زندگی مان خودمان هستیم، غلظت یک ویژگی بسیار خوب در وجود ما افزایش می یابد و آن تعهد است. به عنوان فردی که می خواهد به یک میلیونر خود ساخته تبدیل شود، باید بدانیم که داشتن تعهد، یکی از پایه های موفقیت ما است. وقتی به عنوان انسان متعهدی شناخته شویم، فرصت های زیادی در مسیر پیشرفت ما قرار می گیرند. چون دیگران متوجه می شوند که قابل اعتماد هستیم و می توانند روی قولی که به آن ها می دهیم حساب باز کنند. وقتی مسئولیت زندگی مان را بر عهده می گیریم به طرز جالبی از جایگاه یک قربانی به جایگاه فردی که زندگی اش را تحت کنترل خودش دارد تبدیل می شویم. خوب یا بد، چیزی که حالا هستیم، حاصل انتخاب های خودمان است. پذیرش این دیدگاه، تحولی بزرگ در زندگی مان ایجاد می کند.

آدام خو

وقتی مسئولیت کارهایمان را می پذیریم و خودمان را تغییر می دهیم، همه چیز و همه کس، تغییر می کند.

قدم ششم: کاری که دوست دارید را پیدا کنید و آن را انجام دهید

میلیونر خود ساخته

درون قلب هرکدام از ما، یک قطب نما وجود دارد. این قطب نما، همیشه ما را به سمت یک چیز خاص، هدایت می کند. عده ای به قطب نمای قلبشان نگاه می کنند و در جهتی که نشانشان می دهد، گام برمی دارند. اما بیشتر ما، قطب نمای قلبمان را در جیبمان نگه می داریم و در جهتی که نمی دانیم چیست و اصلاً چه مفهومی برایمان دارد حرکت می کنیم. درنتیجه، بعد از مدتی، روحمان خسته می شود و دیگر توانی را برای برداشتن قدم بعدی در پاهایمان احساس نمی کنیم. هرکسی، در کاری که دوست دارد و قلبش به سمت آن کشیده می شود، موفقیت را پیدا می کند. شادی ما در دنبال کردن خواسته قلبمان است. به قول کنفوسیوس، کاری که دوست داری را انجام بده، آنگاه حتی یک روز از عمرت را به کار کردن سپری نمی کنی. تمام کسانی که آن ها را به عنوان فردی بسیار ثروتمند و موفق می شناسیم مثل بیل گیتس، ایلان ماسک، استیو جابز، اندرو کارنگی، هنری فورد و غیره، کاری را انجام دادند که عاشقش بودند. هیچ چیزی، به اندازه عشق به کاری که انجامش می دهیم نمی تواند به ما این انگیزه را بدهد که روزی ۱۴ ساعت کارکنیم، زمین خوردن ها را پشت سر بگذاریم و به موفقیتمان ایمان داشته باشیم. یک میلیونر خود ساخته، کسی است که با انجام کاری که دوستش دارد به موفقیت می رسد.

جانی کارسون – نویسنده، کمدین و تهیه کننده معروف آمریکایی

هرگز در کاری که دوست ندارید، نمانید. اگر ازآنچه انجام می دهید لذت ببرید، خودتان را هم دوست خواهید داشت و آرامش درون را تجربه خواهید کرد.

قدم هفتم: یادگرفتن را به یک عادت خوب برای خودتان تبدیل کنید

دانستن، قدرت است. از این قدرت می توانیم برای دیدن فرصت هایی که همیشه در کنارمان بودند استفاده کنیم. این قدرت به ما برتری می دهد و زمینه های گسترش کارمان را فراهم می کند. کسی که همواره در حال یادگیری است، در حال حرکت با سرعتی بالا، روی به جلو است. شاید این پرسش برایتان پیش آمده باشد که: «به عنوان کسی که می خواهد به یک میلیونر خود ساخته تبدیل شود، چه چیزهایی را باید یاد بگیریم؟» در پاسخ باید بگویم که یادگرفتن در دو زمینه زیر می تواند به شما کمک بسیار زیادی بکند:

 • یادگیری درزمینهٔ امور مالی

رابرت کیوساکی در کتاب پدر پولدار، پدر بی پول می گوید: «اولین گام برای حرکت در مسیر آزادی مالی، یادگیری در چهار زمینه زیر است:

اول: حسابداری، حتی اگر یک حسابدار شخصی دارید.

دوم: سرمایه گذاری یا علم ساختن پول از پول

سوم: سر درآوردن از بازار یا آشنایی کامل با عرضه، تقاضا و علم بازاریابی

چهارم: شناخت قانون»

یادگرفتن درزمینهٔ های بالا و در کل، کسب هوش مالی به ما کمک می کند که از موجودی مالی خود محافظت کرده و در جای درست از آن ها استفاده کنیم. تنها رعایت همین نکته، قدم بزرگی در تبدیل شما به یک میلیونر خود ساخته به شمار می رود.

 • یادگیری درزمینهٔ تخصص خودتان یا کاری که دوستش دارید

وقتی درزمینهٔ کاری تان شروع به یادگیری بیشتر می کنید درواقع، در حال شناسایی روش های پیشرفت خودتان هستید. هر چه بیشتر یاد بگیرید، تخصصتان بیشتر می شود و علاوه بر انجام ساده تر کارها، روش های بیشتر پول درآوردن از حرفه تان را می آموزید.

قدم هشتم: ورودی های ذهنتان را کنترل کنید

چه فیلم هایی می بینید؟ آهنگ های موردعلاقه شما در چه سبک و با چه مفهومی هستند؟ به چه نوع کتاب هایی علاقه دارید؟ چه سایت ها، پیج ها و کانال هایی را دنبال می کنید؟ در چه گروه هایی عضو هستید؟ تمام این موارد، یعنی، فیلم ، موسیقی، کتاب، سایت، گروه و چندین و چند مورد دیگر در کنار هم، مفهومی را به نام «خوراک ذهنی یا روحی» تشکیل می دهند.

 

این خوراک های ذهنی، نقش مستقیمی در زندگی ما می گذارند. آن ها می توانند سبک زندگی ما را تغییر دهند، ما را از اهداف قدیمی مان دور کنند و اهداف جدیدی به ما بدهند. می توانند از ما فردی فعال و موفق یا برعکس، فردی منفعل و شکست خورده بسازند. یک بار دیگر به خوراک های ذهنی تان نگاه کنید. اگر بخواهید آن ها را از فیلتر موفقیتتان عبور دهید، چند تا از آن ها برایتان باقی می مانند؟ حتی اگر یک عدد هم برایتان باقی نماند، اشکالی ندارد. می توانید به سادگی، چیزهای هم جهت تازه ای برای خودتان پیدا کنید. یادتان باشد، خوراک های ذهنی روی فکر ما تأثیر می گذارند و ما افکارمان را تبدیل به عمل می کنیم. درنتیجه، برای تبدیل شدن به کسی که می خواهیم باشیم، یعنی یک میلیونر خود ساخته، باید کسی که هستیم را رها کنیم، از پیله ای که دور خودمان پیچیدیم بیرون بیاییم و زندگی با طعم موفقیت را بچشیم.

توماس جفرسون

هیچ چیز نمی تواند جلوی یک نفر با نگرش ذهنی درست را در راه رسیدن به هدفش بگیرد.

قدم نهم: ترکیب افراد کابینتان را دست کاری کنید

میلیونر خود ساخته

در سفر زندگی، هرکدام از ما، همراه با کسانی که آن ها را می شناسیم در کابین یک آسانسور قرارگرفته ایم. هدف ما، رسیدن به بلندترین طبقه است. در طول مسیر، بعضی از همراهانمان، در طبقه های پایین تر، پیاده می شوند. بعضی ها را نیز خودمان باید پیاده کنیم، چون نمی گذارند که ما به طبقه های بالاتر برویم. درنهایت، تعداد کسانی که تا آخر با ما می مانند، کمتر از انگشتان دستمان می شود. اما این تعداد باقی مانده، طلایی ترین افراد در زندگی ما هستند. شاید در ابتدا، پیاده شدن یا پیاده کردن کسانی که می شناسیمشان، برایمان سخت باشد اما این جابه جایی به ما نشان می دهد که همراهان واقعی مان چه کسانی هستند. یادتان باشد، حتی اگر مجبور شدید تعدادی از طبقه ها را به تنهایی طی کنید، نیازی نیست که نگرانی به دلتان راه دهید. چون در مقصد، افراد بسیاری شبیه به خودتان پیدا می کنید.

قدم دهم: با واژه شکست، خداحافظی کنید

ثروتمندانی که با تلاش و استفاده از چشم های تیزبینشان برای شکار فرصت ها، تبدیل به میلیونرهایی خود ساخته شدند می دانند که در حقیقت، مفهومی به نام شکست، وجود خارجی ندارد. تنها یک مفهوم شبیه به شکست وجود دارد، آن هم تسلیم شدن است. وقتی برای خودمان، غولی به نام شکست می سازیم، شبیه شکاری می شویم که برای فرار از چنگال های این غول بی شاخ و دم، خودش را به این طرف و آن طرف می کوبد. مبارزه با شکست، یک جنگ ناعادلانه است. چون وقتی پرده های مه آلود ذهن کنار روند، در رینگ مسابقه فقط یک نفر وجود دارد و آن هم خودمان هستیم. کسی رو به روی ما نیست اما ما مدام، به سمت هوا مشت پرتاب می کنیم و فریاد می زنیم؛ تلاشی بیهوده، که نتیجه ای جز خسته کردنمان ندارد. جالب اینجاست که وقتی از فرط تقلا کردن با هیچ چیز، دیگر جانی برایمان نمانده، با این فکر جسم خسته مان را از رینگ مسابقه بیرون می کشیم که حریفمان پیروز شده است. اما یک میلیونر خود ساخته، نگاه متفاوتی به ماجرا دارد. او به جای ترسیدن از هیولایی که حرفش را شنیده است، چشم هایش را خوب باز می کند تا حداقل بتواند حریفش را ببیند و چون در رینگ مسابقه، حریفی به جز خودش وجود ندارد، می فهمد که اصلاً از همان ابتدا، مبارزه ای در کار نبوده است. درواقع، افرادی که طعم شیرین موفقیت را می چشند به این نتیجه می‎رسند که به جای غول شکست، تنها، دوستی به نام بازخورد وجود خارجی دارد. آدام خو، نویسنده، مربی و سخنران انگیزشی در کتاب «ذهنتان را مدیریت کنید؛ سرنوشتتان را بسازید!»، ماجرا را این گونه توضیح می دهد. او می گوید: «وقتی کسی به خواسته اش نمی رسد، سه نوع واکنش از خودش نشان می دهد:

 1. بهانه می تراشد، دیگران را سرزنش می کند و درنهایت تسلیم می شود.
 2. همان روند قبلی را دوباره، دوباره و دوباره با تلاش سخت، امتحان می کند. در آخر خسته می شود و کلا هدفش را رها می کند.
 3. بازخوردهای حاصل از عمل را استخراج می کند و با استفاده از نتیجه های به دست آمده، یک استراتژی جدید را به کار می بندد. او این کار را آن قدر ادامه می دهند و آن قدر مسیرش را اصلاح می کند تا به هدفش برسد.»

پس، به جای شکست، به جای تصور غیرممکن ها و محدودیت ها، از چرخه بازخورد استفاده کنید و به پیش بروید!

بروس لی

شکست، نوعی طرز نگرش است. هیچ کس شکست نمی خورد مگر اینکه شکست را به عنوان یک واقعیت قبول کند.

قدم یازدهم: کیفیت را فدای هیچ چیز نکنید

میلیونر خود ساخته

در هر کاری که هستید، محصول شما یا خدماتی که ارائه می دهید، چهره شرکت یا کسب و کارتان را تشکیل می دهد. وقتی محصول یا خدمتی باکیفیت ارائه می دهید، زیباترین و فراموش نشدنی ترین چهره از شرکتتان را به مشتریان خودتان نشان می دهید. این چهره زیبا، اعتبار شما است. کیفیت، بزرگ ترین تبلیغی است که می توانید برای کارتان داشته باشید. وقتی کیفیت را سرلوحه کارتان قرار می دهید، با سرعتی بالا در مسیر تبدیل شدن به یک میلیونر خود ساخته گام برمی دارید. به قول دیوید. جی شوارتز، نویسنده کتاب «جادوی فکر بزرگ»، شما نمی توانید پول درو کنید، مگر این که بذری بکارید که پول بدهد و بذر پول، خدمت باکیفیت است. ست گادین در کتاب معروف «گاو بنفش» دراین باره می گوید: «پرفروش ترین محصولات در تاریخ خریدوفروش، محصولاتی نبودند که تبلیغات زیادی داشتند یا به صورت انبوه برای تمام گروه های سنی، قابل استفاده بودند. در عوض، محصولاتی که بسیار باکیفیت و برای گروه خاصی تولید می شدند، پرفروش و ماندنی شدند. توصیه می کنم به جای دادن هزینه های هنگفت برای تبلیغاتی که بازده بسیار کمی دارند، روی کیفیت محصولات و خدمات خودتان سرمایه گذاری کنید و از تبلیغات دهان به دهان برای پیشبرد کارتان بهترین بهره را ببرید.» برای این که پول را به سمت خود جذب کنید و به یک میلیونر خود ساخته تبدیل شوید، بزرگ تر از پولی که دریافت کردید، خدمات ارائه دهید. هر بار باکیفیت تر از دفعه قبل و به این ترتیب، شما بازار را از آن خود می کنید، طاقچه ای که محصولاتتان را روی آن چیده اید گسترش می دهید و تبدیل به برندی می شوید که هیچ شرکتی نمی تواند به گردپای محصولات و خدماتش برسد.

قدم دوازدهم: به روز باشید

میلیونر خود ساخته

بازارها، کسانی که در آن ها قدم می زنند، روش هایی که با آن، محصولات خریده می شوند و حتی سبک ارائه محصولات و خدمات، روزبه روز در حال تغییر هستند. مثلاً همین چند سال پیش، خبری از اپلیکشن های کتابخانه ای مثل طاقچه، فیدبو و کتابراه نبود. آن دسته از مردم که کتاب می خواندند، با مراجعه به کتاب فروشی ها از تازه های نشر باخبر می شدند و کتاب موردعلاقه شان را می خریدند. آن عده ای هم که کتاب نمی خواندند، سرشان با اپلیکیشن های بازی یا تلگرام و اینستاگرام گرم بود. با ورود این اپلیکشن های کتابخانه ای و تمایزی که با خودشان به همراه داشتند مثل، عدم نیاز به مراجعه حضوری برای خرید کتاب، عدم نیاز به جابه جایی کتاب های سنگین، امکان مطالعه آسان کتاب در هر مکان و هر زمان، قیمت ارزان تر کتاب ها (گاهی حتی تا نصف قیمت) نسبت به نسخه چاپی، تنوع جالب توجه کتاب ها، امکان درج نظر و مطالعه نظر سایر خوانندگان یک کتاب، امکان به اشتراک گذاری بخش های جالب هر کتاب و غیره، نه تنها کار را برای افراد کتاب خوان بسیار آسان کردند بلکه با جذابیت هایی که داشتند توانستند آن دسته ای که به کتاب خواندن علاقه چندانی نداشتند یا روش های مرسوم خرید و مطالعه کتاب برایشان سخت بود را به جوخه کتاب خوان ها ملحق کنند. برای تبدیل شدن به یک میلیونر خود ساخته، باید با جریان تغییرات در صنعت خود آشنایی کامل داشته باشید. به یاد داشته باشید که حتی شرکت های بسیار بزرگ با کارمندانی بالای هزار نفر نیز در صورت مقاومت در برابر این تغییرات، به سادگی از گردونه بازار، خارج خواهند شد. به جای مقابله با تغییرات، راه های گام برداشتن با آن را یاد بگیرید. تنها در این صورت است که می توانید خدمات یا محصولات خود را متناسب با جدیدترین نیازهای مشتریانتان هماهنگ کنید.

قدم سیزدهم: مدلی برای کسب و کارتان داشته باشید

میلیونر خود ساخته

طراحی مدل کسب و کار، یکی از مهم ترین بخش های کار شما به عنوان یک میلیونر و صاحب تجارت است. شما باید به طور دقیق، مشخص کنید که چه بخش هایی از کسب و کارتان، جریان های درآمدی دارند و کدام یک، نیازمند صرف هزینه هستند. مثلاً اگر کسب و کار شما، یک فروشگاه لوازم الکترونیکی باشد، در این صورت، مدل کسب و کارتان بر اساس خریدوفروش مستقیم کالا به مشتریان، پایه گذاری شده است. درآمد حاصل از فروشتان نیز به تعداد مشتریانی بستگی دارد که وارد مغازه تان می شوند و فرایند خرید را انجام می دهند. هزینه های شما نیز روی خرید کالاهای جدید، پرداخت اجاره بهای مغازه، پرداخت مالیات بر درآمد و سایر هزینه های جاری مثل آب، برق و گاز، متمرکز خواهند بود. اما درصورتی که شما یک شرکت برنامه نویسی داشته باشید، مدل کسب و کار شما می تواند به صورت ارائه رایگان اپلیکشن ها و افزونه ها باشد. ورودی درآمدتان نیز از طریق تبلیغات درون برنامه ای اپلیکشن ها یا خدمات اضافی قابل پرداخت برای افزونه ها متمرکز شود. قبل از هر اقدامی، مدل کسب و کار خودتان را مشخص کنید. این کار، شما را از دردسرهای اتلاف زمان و هزینه، دور می کند. در این زمینه، کتاب «خلق مدل کسب و کار» نوشته الکساندر استروالدر و ایو پیگنیور، انتشارات آرایانا قلم، می تواند کمک زیادی به شما بکند.

تیم اوریلی – مدیرعامل شرکت اوریلی

یک مدل کسب و کار واحد وجود ندارد. درواقع، فرصت های فراوان و گزینه های بسیار زیادی وجود دارد که ما باید همه آن ها را کشف کنیم.

مروری سریع بر آنچه تاکنون گفتیم:

 • هرکسی می تواند به یک میلیونر خود ساخته تبدیل شود. فقط باید دست به کار شوید و تغییراتی اساسی در شیوه تفکر و عملکردتان ایجاد کنید.
 • به سخنان منفی گوش ندهید. برای گوش و ذهنتان ورودی های قدرتمند بگذارید.
 • خودتان را باور کنید و به توانایی هایی که دارید، ایمان داشته باشید. اگر بقیه توانستند به موفقیت برسند، شما هم می توانید.
 • دست وپای افکارتان را غل و زنجیر نکنید. اجازه بدهید فکرهای بزرگ، وجود شما را در بر بگیرند.
 • اهدافتان را شفاف سازی کنید. اهدافی که دوپهلو و در هاله ای از ابهام باشند، راه به جایی نمی برند.
 • بپذیرید که فقط خودتان، مسئول زندگی تان هستید. به این ترتیب، آزادی عمل را تجربه خواهید کرد.
 • کاری را انجام دهید که واقعاً دوستش دارید. در این صورت می توانید در طول مسیر هم از انجام کارتان لذت ببرید.
 • تشنه یادگیری باشید. موفقیت از آن کسانی است که همیشه در حال یادگیری هستند.
 • مراقب فیلم ها، موسیقی ها، بازی ها و کتاب هایی که می خوانید باشید. این خوراک های ذهنی، قدرت زیادی در تغییر جهت افکار شما دارند.
 • موفقیت شما، برآیندی از موفقیت ۱۰ نفر نزدیک شما است. اطرافیانتان را به درستی انتخاب کنید.
 • مفهومی به نام شکست، وجود خارجی ندارد. خودتان را درگیر ترس از این چیز خیالی نکنید. روی اهدافتان متمرکز باشید و بازخوردها را اصلاح کنید.
 • کیفیت، یک مزیت رقابتی فراموش نشدنی است. همیشه آن را در شمار بالاترین اولویت هایتان قرار دهید. یادتان باشد، تنها چیزی که مشتری بعد از پرداخت بهای یک کالا یا خدمات با آن سروکار دارد، کیفیت محصولات و خدمات شما است.
 • جهان، روزبه روز در حال تغییر است. به جای مقابله با این تغییرات، سرعت خود را برای هماهنگی با آن ها بالا ببرید.
 • مدلی برای کسب و کارتان داشته باشید. هرگز بدون نقشه، وارد بازی تجارت نشوید.

دو قدم مانده به آب…

در بسیاری از موارد، فاصله ما با چیزی که می خواهیم، مثلاً تبدیل شدن به یک میلیونر خود ساخته، تنها به اندازه عمل کردن است. شرایط ایده آل برای اقدام، سرابی بیش نیست و هرگز شما را سیراب نمی کند. باید آستین ها را بالا بزنید و برای موفقیت خودتان، چاهی بزرگ احداث کنید. موقع کندن زمین، به این فکر نکنید که: «نکنه دارم وقتم رو تلف می کنم» یا «از کجا معلوم اینجا آب داشته باشه» در عوض، با باور به این که می توانید و می شود، تلاش کنید. شاید آفتاب بالای سرتان سوزان باشد، اما به یاد داشته باشید که ایران، سرزمین پر آبی است. اگر دست به کار شوید، حتماً به آب می رسید.

کمی فکر کنیم

از میان سیزده گام ارائه شده برای تبدیل شدن به یک میلیونر خود ساخته، چند مورد را در زندگی خود به کار بسته اید؟ آیا فکر می کنید تلاشتان برای تبدیل شدن به یک میلیونر، کافی و درست بوده است؟

ادامه مطلب