دیر یا زود هیاهوی ارزهای دیجیتال به همه مردم می رسد؛ بنابراین بهتر است تا فرصت دارید درباره این حوزه مهم و ارزشمند مطالعه کنید. ارزهای پایه مانند بیت کوین، اتریوم و لایت کوین همگی در ماه های اخیر با افزایش چشمگیری مواجه شده اند؛ پس هیجان برای خرید آن ها نیز افزایش یافته است.

فهرست []

  قبل از اینکه سرمایه گذاری در این حوزه را شروع کنید، بهتر است درباره آن آموزش کافی ببینید. کوین اولری یکی از متخصصان سرمایه گذاری می گوید شما هرگز نباید روی چیزی سرمایه گذاری کنید که درکی از آن ندارید؛ بنابراین ما در این مقاله قصد داریم به شما کتاب هایی برای یادگیری بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را معرفی کنیم.

  بیت کوین چیست؟

  بیت کوین به زبان ساده یک دارایی دیجیتال است که از طریق یک سیستم پرداخت می توان از آن برای تراکنش های مختلف استفاده کرد. ویژگی اصلی آن هم این بوده که امکان پرداخت ناشناس از فردی به فرد دیگر فراهم بوده است؛ بنابراین می توان به صورت کاملاً ناشناس هر خریدی را در بستر وب انجام داد؛ البته نباید این نکته مهم را فراموش کنیم که بسیاری از کسب و کارهای سنتی در حال حاضر شروع به پذیرش این نوع معاملات کرده اند.

  ارزش بیت کوین می تواند در طول زمان با توجه به محرک های مختلف دچار نوسان شود. با این حال ناشناس بودن تراکنش ها آن را به ابزاری ارجح برای کارهای مختلف تبدیل کرده است. یک مثال کلیشه ای از استفاده از بیت کوین برای تراکنش های مختلف زمانی بوده که افراد در حوزه دارک وب اقدام به خرید تسلیحات نظامی می کنند. البته در حال حاضر به قدری حوزه فعالیت این ارز دیجیتال گسترش یافته که شما برای رزرو یک هتل نیز می توانید از آن استفاده کنید.

  چرا یادگیری بیت کوین اهمیت دارد؟

  شکی نیست که ارزهای دیجیتال رشد چشمگیری دارند و سبب بروز میلیونرهای جدیدی در این دنیا شده اند. با این حال ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که آیا دلیل قانع کننده ای برای شروع سرمایه گذاری در این زمینه وجود دارد؟ اولین دلیلی که برای اهمیت یادگیری بیت کوین می توانیم نام ببریم این است که برخلاف ارزهای فیات مانند دلار و یورو، هیچ نهاد سیاسی یا سازمان دولتی نمی تواند بر کاهش یا افزایش ارزش این ارزهای دیجیتال تأثیری بگذارد؛ پس می توان گفت یک واحد پولی غیرمتمرکز است که برای انتقال آن می توانید تمام قوانین حاکم بر دنیای سیاست را پشت سر بگذارید.

  دلیل دیگری که اهمیت این موضوع را به ما نشان می دهد این است که تحت تأثیر تحولات بازارهای فعلی قرار نگرفته است؛ بنابراین دچار تورم نخواهد شد. برای درک بهتر باید بگوییم تعداد بیت کوین های در سراسر دنیا محدود بوده و این تعداد هرگز بیشتر نخواهد شد؛ از این رو هیچ گاه مانند سهام و فلزات گران بها تحت تأثیر سوداگری های بازار قرار نخواهد گرفت.

  همچنین به عنوان یکی دیگر از دلایل اهمیت آن می توان به این نکته اشاره کرد که به دلیل ماهیت رمزنگاری شده آن امکان دزدی و کلاه برداری وجود ندارد. تنها راه هایی که به دزدی منجر خواهد شد، این است که فردی کیف پول دیجیتال شما را بدزدد؛ بنابراین می توانید به راحتی در برابر حمله هکرها و دزدان مختلف از دارایی خود مراقبت کنید.

  معرفی 6 کتاب مهم برای یادگیری بیت کوین

  بعد از اینکه به اهمیت بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال پی بردیم، وقت آن است تا منابع ارزشمندی را که می توان به کمک آن ها به خوبی این مفاهیم را یاد گرفت، بررسی کنیم. کتاب هایی که در ادامه معرفی می شوند، همگی از برترین منابع آموزشی بیت کوین به زبان ساده هستند.

  1- کتاب طلای دیجیتالی (Digital Gold)

  بیت کوین و داستان درونی میلیونرهایی که برای اختراع مجدد پول تلاش می کنند

  نویسنده: Nathaniel Popper

  نویسنده این کتاب، ناتانیل پوپر که نویسنده سرویس مالی و فناوری در نیویورک تایمز بوده در کتاب خود محتوایی کامل درباره بیت کوین ارائه داده است. او در این کتاب که سال 2015 منتشر شد، از تاریخچه بیت کوین و خالق مرموز آن، ساتوشی ناکاموتو صحبت می کند. همچنین به تحلیل افرادی می پردازد که در سال های ابتدایی معرفی این ارز دیجیتال در نقش حامی آن شروع به فعالیت کردند. افرادی مانند دوقلوهای وینکلووس که در حال حاضر جزء میلیاردرهای حوزه ارز دیجیتال به شمار می روند.

  نویسنده در این کتاب داستان جذاب فناوری بیت کوین و ظهور چشم گیر آن را به عنوان یک سیستم ارز دیجیتال روایت می کند. از طرفی قلم نویسنده بسیار ساده بوده و سعی کرده است تا حد ممکن از به کار بردن اصطلاحات تخصصی پرهیز کند؛ بنابراین خواننده مبتدی هم می تواند از مطالعه این کتاب لذت ببرد و تا پایان همراه آن باشد. شاید بتوان دلیل قلم روان نویسنده را این دانست که او خبرنگار بوده و دارای یک توانایی ذاتی در بیان رویدادهای مختلف به شیوه ای قابل درک است.

  کتاب Digital Gold که منبعی ارزشمند برای یادگیری بیت کوین است، در سال 2015 یعنی همان سال اول انتشار در فهرست نهایی جایزه بهترین کتاب تجاری سال Financial Times و McKinsey قرار گرفت. جالب است بدانید دلیل نام گذاری کتاب هم این بوده که پوپر معتقد است ارز دیجیتال مانند طلا بوده و در سال های آتی می تواند به عنوان یک استاندارد جهانی برای ذخیره ارز باشد.

  2- کتاب دارایی های رمزنگاری شده (Cryptoassets)

  راهنمای سرمایه گذاران نوآور برای بیت کوین و فراتر از آن

  نویسنده: Chris Burniske و Jack Tatar

  کریس برنیک یکی از نویسندگان کتاب Cryptoassets یکی از شرکای کمپانی سرمایه گذاری Placeholder Capital بوده که یک شرکت دارایی ارزهای دیجیتال برای بررسی توکن ها و کالاهای مرتبط است. این کتاب به سبکی بسیار خوانا نوشته شده است؛ با این حال دارای مطالب بسیار غنی برای یادگیری بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال است.

  این کتاب توضیحی سیستماتیک از دنیای واقعاً جدید و هیجان انگیز دارایی های دیجیتال را ارائه می دهد. در این کتاب مجموعه ای از ابزارهای مختلف مورد نیاز برای ارزش گذاری ارزهای دیجیتال و به حداکثر رساندن پرتفولیو و در عین حال حفظ سطح ریسک را نشان می دهد.

  همچنین پیدایش این ارزهای دیجیتال، تکامل توکن های رمزنگاری شده و عملکرد آن ها را در میان ظهور بلاک چین بیان می کند. در اصل می توان گفت این کتاب یکی از بهترین منابعی است که در زمینه ارزهای دیجیتال می تواند سطح دانش شما را افزایش دهد. در عین حال قطعاً کمک می کند تا درک خود را از اکوسیستم کریپتو به صورت عملی نشان دهید.

  این کتاب در سال 2017 نوشته شده و تاریخچه مفصلی از این صنعت را ارائه می دهد که ممکن است برخی سرمایه گذاران جدید این حوزه هیچ اطلاعی از آن نداشته باشند. آرتور لافر که یکی از اعضای هیئت مشاوران سیاست اقتصادی رئیس جمهور سابق آمریکا، رونالد ریگان بوده درباره این کتاب می گوید که بسیاری عملی و آموزنده بوده و می تواند به عنوان یک منبع ضروری مورد مطالعه علاقه مندان قرار گیرد.

  3- کتاب تسلط بر بیت کوین (Mastering Bitcoin)

  برنامه نویسی روی بلاک چین

  نویسنده: Andreas M. Antonopoulos

  کتاب Mastering Bitcoin نوشته آندریاس آنتوپولوس یکی از تحلیلگران شناخته شده ارزهای دیجیتال است. او که در دنیای کریپتوکارنسی ها یکی از مدافعان بیت کوین محسوب می شود، در این کتاب سعی کرده است صفر تا صد این ارز دیجیتال محبوب را به شما آموزش دهد.

  هدف نویسنده از نگارش این بوده که کتاب به ویژه برای افراد غیرمتخصص، سرمایه گذاران و مدیران خوانده شود؛ بنابراین قلم رسا و نگارش شیوایی را برای یادگیری بیت کوین انتخاب کرده است. شاید بتوان این را یکی از ویژگی های آنتوپولوس معرفی کرد که می تواند موضوعات پیچیده را به شکلی ساده به افراد توضیح دهد.

  این کتاب در سال 2014 منتشر شد و آغازگر خوبی برای مفهوم ارز دیجیتال غیرمتمرکز بود. کتاب mastering Bitcoin به فناوری پشت این دارایی دیجیتال و هدف و کاربرد آن در دنیای واقعی می پردازد. خوانندگان در پایان مطالعه آن، به درک درستی از اینکه یک ارز دیجیتال چگونه کار کرده و تراکنش ها به چه شکلی پردازش می شوند، خواهد رسید. همچنین به بررسی بلاک چین، کیف پول های دیجیتال و مفاهیم حیاتی دیگر می پردازد. نسخه به روزشده این کتاب بعدتر در جولای 2017 منتشر شد.

  4- کتاب عصر ارز دیجیتال (The Age of Cryptocurrency)

  چگونه بیت کوین و پول دیجیتال نظم اقتصادی جهانی را به چالش می کشد؟

  نویسنده: Paul Vigna و Michael J. Casey

  کتاب The Age of Cryptocurrency درباره منشأ، آینده و کارکردهای ارز دیجیتال بحث می کند؛ زیرا قصد دارد ما را برای اقتصادی که کاملاً مبتنی بر حوزه دیجیتال بوده آماده کند. این اقتصاد برخلاف ارز کاغذی که در حال حاضر استفاده می شود، کاملاً بر مبنای پول هایی بوده که ماهیت دیجیتال دارند.

  این کتاب به بسیاری از سؤالات فنی و غیرفنی مربوط به ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین پاسخ داده و تا حد امکان سعی کرده تا ابهام را برطرف کند. محتوای آن یک گزارش بسیار هیجان انگیز و جالب درباره زمان بندی تکامل بیت کوین و تبدیل آن به یک ارز دیجیتال است. همچنین درباره پتانسیل ارزهای پایه صحبت کرده و سعی می کند فناوری پس زمینه آن را به خوبی شرح دهد.

  یکی از مواردی که نویسندگان کتاب به آن پرداخته اند، مزایا و معایب ارزهای دیجیتال از منظر تجارت، سیاست، دولت ها و امور مالی بوده است؛ زیرا نباید فراموش کنیم که ورود آن به همه جوانب زندگی ما می تواند تأثیرات انکارناپذیری داشته باشد. مسئله ای که درباره کتاب وجود داشته این است که درمورد تهیه محتوای آن تحقیقات گسترده و خوبی انجام شده است؛ پس می تواند منبعی معتبر برای یادگیری بیت کوین باشد.

  هر دو نویسنده کتاب از خبرنگاران وال استریت ژورنال بودند و در سال 2015 کتاب خود را در توضیح این مقوله منتشر کردند که چگونه جهانی که با پول دیجیتال اداره می شود، می تواند جایگزین سیستم امروزی مالی شود؛ برای مثال به موردی پرداخته شده که درباره زنی در افغانستان بوده که هیچ حساب بانکی نداشته و با این حال به ارزهای دیجیتال دسترسی داشته است؛ بنابراین می توانیم متوجه این موضوع شویم که این فناوری چه تغییرات عظیمی می تواند روی زندگی ما ایجاد کند.

  5- کتاب بیت کوین از مبتدی تا حرفه ای (Bitcoin From Beginners To Expert)

  راهنمای نهایی برای فناوری ارزهای دیجیتال و بلاک چین

  نویسنده: Christian Newman

  اگر تاکنون از مایندمپ استفاده کرده باشید، می دانید که می توان از یک موضوع اساسی به سمت موضوعات ناشناخته زیادی رفت و آن ها را کشف کرد؛ بنابراین اجازه دهید به شما بهترین کتاب در مورد بیت کوین را معرفی کنیم که مانند یک نقشه ذهنی عمل می کند. این کتاب نه تنها اصول اولیه بیت کوین را به شما آموزش می دهد، بلکه روی موضوعات دیگری که ممکن است برای اطلاع از آن ها کنجکاو باشید هم تمرکز دارد.

  نیومن، نویسنده این کتاب به شما اصول اولیه برای یادگیری بیت کوین، کارهایی که برای سرمایه گذاری باید انجام دهید و نحوه تجارت صحیح در این حوزه برای ثروتمندشدن را به طور کامل آموزش خواهد داد. مزیت اصلی مطالعه این کتاب این بود که به صورت مرحله به مرحله مطالب را یاد داده تا در ذهن به طور منسجمی قرار بگیرند. از دیدگاه افرادی که قصد شروع سرمایه گذاری در بیت کوین را داشته اند، این کتاب به زبانی شفاف نوشته شده و پس از مطالعه آن درک عمیق تری از بیت کوین یافته اند.

  6- کتاب پرنده سحرخیز بیت کوین شکار می کند (Early Bird Gets The Bitcoin)

  راهنمای نهایی همه چیز درباره بیت کوین

  نویسنده: Andrew K. Courey

  بی شک کتاب Early Bird Gets The Bitcoin یکی از جالب ترین کتاب های دنیا برای یادگیری بیت کوین است. این کتاب عملاً یکی از بهترین منابع موجود برای یادگیری اصول اولیه این ارز دیجیتال به شمار می رود. نویسنده مطالب سخت و پیچیده را خرد کرده و در فصل های مختلف به شرح و توضیح آن پرداخته است؛ بنابراین هر فردی بدون دانش قبلی از بیت کوین هم می تواند به مطالعه آن پرداخته و مطمئن باشد تا در انتها مطالب مختلفی را یاد گرفته است.

  اندرو کوری، نویسنده کتاب برخی مفاهیم مهم مربوط به بیت کوین، مانند فناوری بلاک چین، اتریوم، ICO و ارزهای دیجیتال را پوشش داده است. افراد مبتدی می توانند درک خود را از مفاهیم و شیوه های مرتبط با استخراج بیت کوین و کیف پول آن گسترش دهند. درواقع این کتاب هر آنچه را که باید درباره این ارز دیجیتال محبوب بدانید، به شما آموزش می دهد.

  نکته چشمگیری که درباره این منبع وجود داشته این است که بحث مفصلی درباره سرمایه گذاری در زمینه ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین را ارائه می دهد؛ بنابراین خواننده می تواند مروری بر الزامات و بهترین شیوه های سرمایه گذاری در بیت کوین داشته باشد. همچنین به شرح جزئیات مختلف درباره خطرات سقوط بیت کوین می پردازد. علاوه بر این می توانید پیوست کتاب را منبعی مفید برای یادگیری بیشتر درباره بیت کوین مطالعه کنید. ضمیمه شامل تعریفی از اصطلاحات کلیدی و برخی از خدمات مهم بیت کوین است.

  سخن پایانی

  درحالی که دلایل زیادی برای سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال وجود داشته است، هنوز هم برخی از افراد در برابر آن مقاومت می کنند؛ بنابراین بهترین توصیه و پیشنهاد این بوده تا سطح اطلاعات خود را در آن بالا ببرند. در این مقاله به معرفی برخی از بهترین کتاب هایی پرداختیم که به شما در یادگیری بیت کوین کمک می کنند که این می تواند نقطه شروعی برای یک مسیر جدید و هیجان انگیز در زندگی شما باشد.

  پرسش های متداول

  راه های مختلفی برای یادگیری وجود داشته؛ از مطالعه کتاب های آموزشی تا شرکت در دوره های آنلاین و حضوری همگی می توانند شما را به درک درستی از مفهوم بلاک چین و ارز دیجیتال برسانند.

  بیت کوین یک سیستم پرداخت مالی و یک پول دیجیتال است که می توانید بدون وابستگی به هیچ دولت و سازمان دولتی آن را انتقال دهید. این شبکه غیرمتمرکز سبب شده تا در سال های اخیر افراد بسیاری جذب آن شوند.

  معامله با بیت کوین در برابر دزدی و هک کاملاً مطمئن است؛ با این حال باید درباره نوسان قیمت های آن کاملاً آگاه بوده و جلوی از دست رفتن دارایی خود را بگیرید.