تفاوت EPS و DPS چیست؟

در سری مقالات خانه سرمایه آنچه یک سرمایه گذار بورس باید بداند مفاهیم و اصطلاحات اصلی و کاربردی مربوط به فعالیت در بورس است که هر سرمایه گذاری که وارد بورس می شود باید در درباره آنها اطلاعات نسبی داشته باشد، برای شما توضیح دهیم. در این قسمت قصد داریم به بررسی دو کلمه ساده ولی بسیار پرکاربرد در بین سرمایه گذاران، یعنی معنی EPS و DPS بپردازیم.

پس توصیه می کنیم که اگر با این دو واژه آشنایی زیادی ندارید در این مقاله با ما همراه باشید تا متوجه شوید که تفاوت EPS و DPS چیست؟

معنی EPS چیست؟

EPS یکی از پرکاربردترین مفاهیم بورسی در بین سرمایه گذاران تازه کار و حرفه ای است. هرجا که وضعیت سهام یک شرکت از طرف سرمایه گذاران و تحلیلگران بازار مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد به شکل مستقیم یا غیر مستقیم پای eps نیز در میان است.

در واقع EPS یکی از مهم ترین مفاهیمی است که به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر قیمت سهام شرکتها در بورس تاثیر می گذارد. زمانی که شما سرمایه گذاری در بورس را شروع می کنید همیشه به اشکال مختلف با این کلمه درگیر هستید.

اگر بخواهیم خیلی ساده تعریف کنیم که eps چیست می توانیم بگوییم که eps یک شرکت برابر است با میزان سودی که در آن شرکت به ازای هر یک عدد سهم شرکت بدست می آید.

EPS مخفف چیست؟

کلمه eps مخفف عبارت Earnings Per Share که به معنی درآمد هر سهم است. وقتی که شما کل درآمد (سود پس از کسر مالیات) یک شرکت در پایان سال (سال مالی) را بر تعداد سهام آن شرکت تقسیم بکنید در واقع eps آن شرکت را محاسبه کرده اید.

برای مثال فرض کنید شرکتی توانسته است در پایان یک سال ۱۰۰ میلیون ریال سود کسب کند و تعداد سهام آن شرکت نیز ۱ میلیون سهم است. در نتیجه eps آن شرکت برابر است با: ریال۱۰۰ = ۱,۰۰۰,۰۰۰ / ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰

تفاوت EPS و DPS چیستیعنی این شرکت توانسته است در انتهای سال به ازای هر ۱عدد سهم خود ۱۰۰ ریال سود بدست آورد. پس eps این شرکت در انتهای سال برابر ۱۰۰ ریال شده است. در ادامه به توضیح درباره دونوع از eps که در بورس بسیار رایج هستند می پردازیم:

EPS پیش بینی شده

EPS پیش بینی شده (درآمد پیش بینی شده هر سهم) مقدار سودی است که یک شرکت در ابتدای سال مالی خود پیش بینی می کند که در انتهای همان سال مالی به آن برسد.

شرکتهای بورسی هر ساله موظف هستند که قبل از شروع سال مالی جدید یک پیش بینی از عملکرد مالی خود به بورس ارائه کنند که در آن پیش بینی براساس عملکرد گذشته شرکت و همچنین نظر مدیران و کارشناسان شرکت یک eps برای سال مالی پیش روی شرکت پیش بینی می شود. به این eps به اصطلاح eps پیش بینی شده گفته می شود. این eps همانطور که از نامش پیداست یک پیش بینی است که هنوز محقق نشده است. این eps همان سودی است که شما در سایت tsetmc به عنوان عدد روبروی eps شرکتها مشاهده می کنید.

این مطلب را حتما بخوانید:  منظور از نسبت های مالی چیست؟ معرفی کامل انواع نسبت های مالی

پس باید توجه داشته باشید که عددی که شما در سایت tsetmc به عنوان eps یک شرکت مشاهده می کنید، فقط پیش بینی آن شرکت از میزان سودی است که در انتهای آن سال بدست خواهد آمد و هیچ قطعیت و تضمینی وجود ندارد که حتما در انتهای سال این مقدار از eps برای شرکت بدست بیاید.

EPS محقق شده

این eps سودی است که یک شرکت توانسته بعد از گذشت یکسال مالی بدست بیاورد. حسابداران و مدیران شرکت بعد از پایان سال مالی شرکت عملکرد واقعی شرکت را بررسی می کنند، بعد از محاسبه درآمدها و هزینه های شرکت، مبلغی را به عنوان سود خالص و نهایی شرکت اعلام می کنند که این سود همان eps تحقق یافته است.

پس به طور خلاصه می توان گفت eps پیش بینی شده سودی است که شرکت در ابتدای سال مالی خود پیش بینی می کند در انتهای آن سال به آن سود برسد. eps تحقق یافته میزان سودی است که شرکت بعد از پایان سال مالی خود به آن می رسد.

نکاتی درباره eps شرکت ها

 • از آنجایی که eps پیش بینی شده فقط یک پیش بینی است، در نتیجه ممکن است که در طی سال چندین بار تغییر پیدا کند. زیرا شرایط ممکن است در طی سال تغییر پیدا کند. مثلا ممکن است با گذشت عملکرد شرکت بهتر یا بدتر شود. یا اتفاق خاصی در روند سودآوری شرکت رخ بدهد. احتمال دارد شرکت به این دلایل پیش بینی eps اولیه را کاهش یا افزایش دهد. به این اتفاق تعدیل سود یا تعدیل eps گفته می شود.
 • شرکت های بورسی موظف هستند بعد از گذشت هر فصل از سال مالی خود، گزارش عملکرد خود را اعلام کنند و بعد از آن مجددا یک eps پیش بینی شده برای ادامه سال مالی خود ارائه بدهند. این eps جدید می تواند نسبت به eps پیش بینی شده قبلی تفاوتی نداشته باشد و یا تفاوت پیدا کرده باشد و شرکت تعدیل eps داشته باشد که این به عملکرد شرکت در ۳ ماه گذشته بستگی دارد.
 • هرچقدر از شروع سال مالی می گذرد، به دلیل اینکه اطلاعات بیشتری از عملکرد واقعی شرکت وجود دارد و اطلاعات مالی در دسترس مدیران شرکت واقعی تر است، eps پیش بینی شده شرکت به آن eps که در انتهای سال محقق خواهد شد نزدیکتر می شود و قابلیت اتکای بیشتری برای سهامداران شرکت خواهد داشت.
 • معمولا eps پیش بینی شده مبنای قیمت گذاری قرار می گیرد، چرا که eps تحقق یافته بعد از پایان سال مالی شرکت بدست می آید و اثر آن قبلا بر روی قیمت سهم گذاشته شده است. در نتیجه یک سرمایه گذار باید این توانایی را بدست بیاورد که خودش بررسی کند که آیا براساس شرایط موجود eps پیش بینی شده شرکت به واقعیت نزدیک است. یا اینکه شرکت پیش بینی درستی از eps خود ارائه نداده است و این eps می تواند در انتهای سال افزایش یا کاهش پیدا کند.
این مطلب را حتما بخوانید:  صورت های مالی چیست و انواع آن کدامند؟

معنی DPS چیست؟

کلمه dps مخفف عبارت Dividend Per Share است. dps آن قسمتی از eps است که بین سهامداران تقسیم می شود. درصد سود تقسیمی یا dps در بین شرکتها متفاوت است. شرکت‌ها سیاست‌های متفاوتی درخصوص تقسیم سود دارند. برخی ترجیح می‌دهند بیشتر سود سهام را بین سهامداران تقسیم کنند.

اما برخی دیگر درصد کمی از سود را تقسیم کرده و بخش عمده آن را به تأمین نقدینگی مورد نیاز برای انجام طرح‌های توسعه‌ای، اختصاص می‌دهند. حال اینکه چه مقدار از eps به عنوان dps بین سهامداران تقسیم شود، در مجمع شرکت تصمیم گیری می شود.می توانید برای اطلاعات بیشتر درباره مجامع شرکتها مقاله همه چیز درباره مجمع و مجامع شرکتهای بورسی را نیز مطالعه کنید.

تفاوت EPS و DPSتفاوت EPS و DPS چیست؟

به مأخذ کتاب تکنیک های ساده و کاربردی در تحلیل بنیادی خود dps در واقع بخشی از eps است. جنس هردوی آنها از سود شرکت است. تفاوت در این است که در بیشتر مواقع با هم برابر نیستند.معمولا مقدار dps از eps شرکت کمتر است. چون شرکتها علاقه دارند بخشی از سود را نزد خود نگهدارند. اما گاهی نیز ممکن است به دلایلی dps از eps بیشتر شود.

مثلا شرکت علاوه بر سود امسال، ازسود انباشته ای که از سال گذشته داشته است نیز مقداری را تقسیم کند. این کار باعث می شود که مقدار dps از مقدار eps بیشتر شود.

نکات مهم در مورد DPS

 • معمولا شرکتها همه سود خود را به عنوان dps بین سهامداران تقسیم نمی کنند. بلکه مقداری از آن را نزد خود نگه می دارند تا بر حسب شرایط و نیاز خود از آن استفاده درست بکنند.
 • هر شخصی که در هنگام مجمع شرکت سهامدار است، سودی که به عنوان dps در مجمع تصویب می شود به او تعلق می گیرد. پس حتی اگر فردای مجمع سهام خود را بفروشد نیز dps یه او تعلق می گیرد.
 • شرکتها طبق قوانین بورس ۸ ماه زمان دارند که سود نقدی سهامداران را پرداخت کنند. بعضی از شرکتها این سود را زود و بعضی نیز خیلی دیر پرداخت می کنند.

در نهایت اینکه میزان تقسیم سود و زمان پرداخت آن، به سیاستهای شرکت بستگی دارد. برای فهمیدن این رویه می توانید روند گذشته شرکت را بررسی کنید.

نویسنده: پیمان باغچه سرا

به این مقاله امتیاز دهید

میانگین امتیازات: 3.4 / 5. تعداد امتیاز: 172

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

163 دیدگاه
 1. امید می گوید

  حواسم نبود نمیدونم چن ستاره دادم ولی مطلبتون عالییییی بود

 2. سمیه می گوید

  ممنون از مطالب ارزنده شما

 3. نصرت اله می گوید

  Excellent

 4. محمد شاه می گوید

  ممنون از وقتی ک گذاشتین واینقدر شیوا و رسا مطالبو ارائه دادید.
  باتشکر.

 5. متین می گوید

  فهمیدم
  دمت گرم

 6. نگین می گوید

  سلام.از مطلب استفاده کردم.
  روان و بدون پیچیدگی صحبت کرده بودین.
  خیلی ممنون

 7. مهدی می گوید

  اقا ممنون.ساده و روان

 8. علی رضا می گوید

  عالی بود

 9. Shima می گوید

  خیلی قابل فهم توضیح دادید ممنون

 10. کامران می گوید

  توضیحات عالی بودند؛امیدوارم درکارتان همیشه موفق باشید؛همچنین خواستم دررابطه باحق تقدم بیشتربدانم.مرسی.

  1. خانه سرمایه می گوید
 11. مارابي می گوید

  سلام.
  مطالب ارایه شده توسط خانه سرمایه ‘ مفید و مطلوب هستش.
  امید این است که منافع بهره مندان از مطالب آموزشی خودتون رو همسو با منافع خودتون و در راستای توسعه حرفه خودتون ببینید .
  حتی الامکان ‘ مفاهیم بورسی کلیدی در شکل ساده آن توضیح داده شود و توام با مثال های واقعی از شرکت های بورسی باشد.
  سپاس-مارابی

 12. AccAlireza می گوید

  عالی- ممنونم

 13. moj می گوید

  سلام
  با تشکر فراوان

 14. مانی می گوید

  ممنون از مطالب ارزشمندتون. امیدوارم شما هم مثل پرسپولیس همیشه برنده باشید.

 15. مجید مشهدی می گوید

  عالی

 16. یاسین ارجمند می گوید

  خیلی خوب بود واقعا ممنون ومتشکرم

 17. Zamaneh می گوید

  سلام خیلی مفید بود فقط یک سوال espقطعی رو کجا میتونیم پیدا کنیم

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   همه شرکت‌هایی که در بازار بورس مشغول فعالیت هستند; موظف اند تا شاخص ای پی اس محقق شده خود را در انتهای سال مالی خود مشخص نمایند.

 18. ناشناسx می گوید

  دی پی اس و حق تقدم رابطه دارند؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   اگر سود قابل‌تقسیم (DPS) مجمع سالانه تا زمان‌برگزاری مجمع فوق العاده و اعمال افزایش سرمایه توزیع نشده باشد یا هر دو مجمع سالانه و فوق العاده در یک روز یا به فاصله زمانی کمی برگزار شود، سود قابل‌توزیع به عنوان طلب سهامداران منظور شده و می‌تواند تأمین کننده بخشی یا تمام قیمت اسمی ۱۰۰ تومانی هر سهم حق تقدم باشد

 19. احمد می گوید

  با درود بر شما و همکاران گرامیتان به روشنی پیداست که یک ایران ، با ملتی ثروتمند خارج از طبقه اجتماعی که در آن قرار دارد بسیار خوشایند تر است برای زیستن و زندگی کردن ، تا در کشوری زندگی کنی که مردمش فقیر و درمانده باشند و رنجور وافسرده ،رسالت شما وکار شما که بی شک در جهت بالا بردن سطح زندگی مردم کشورم می‌باشد نشان از فهم اجتماعی و اقتصادی شماست و بسیار قابل ستایش و قدر دانی است از آن بزرگ دانای هستی بخش برای شما و همکارانتان سلامتی و تندرستی را خواهانم

 20. احمدی می گوید

  سلام، وقتتون بخیر.
  مطالب بسیار مفید و ساده بیان شده.
  یه سوال
  با توجه به اینکه مبلغ دی.پی.اس همونموقع واریز نمیشه
  اگر شخص سهامشو فروخته باشه بازم سود به خودش تعلق میگیره ؟؟؟

  1. پشتیبان می گوید

   سلام اگر موقع مجمع سهامدار باشین بله تعلق میگیره اگر بعد مجمع فروخته باشین بازم تعلق میگیره

 21. Vahid می گوید

  سلام لطفا میشه نحوه محاسبه dps را با ذکر مثال شرح دهید…
  سپاس فراوان.

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   براى محاسبه این نسبت، رقم متعلق به سود تقسیمى سهام را بر تعداد سهام عادى که در دست سهامداران است تقسیم مى‌کنند

 22. محمود می گوید

  سلام شما اینجا اموزش غیرحضوری هم دارید بایدچکنم

  1. پشتیبان می گوید

   سلام در ساعات اداری با شماره زیر تماس بگیرین
   ۰۲۱۹۱۰۰۷۵۹۰

 23. ابره دری می گوید

  سلام،
  ممنون از توضیح جامع و کاملتون. پس با توجه به این مطلب میشه گفت که در مقایسه دو سهم از یک خانواده هرکدوم که EPS بیشتری داشته باشه ارزنده تره. درسته؟ مثلأ وتجارت EPS 32 هستش و وبملت ۲۷۲۵٫ میشه گفت که وبملت ارزنده تره؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   نسبت های p/e بالا یا پایین همیشه نشان دهنده ارزنده بودن و یا گران بودن سهم نیستند. بلکه همانطور که گفته شد بالا یا پایین بودن این نسبت، توقع بازار از آینده شرکت و سودآوری آن را نشان می دهد. در بسیار از موارد بازار اشتباه می کند، شما نباید به انتظار بازار بسنده کنید. سعی کنید خودتان نحوه صحیح محاسبه p/e را یاد بگیرید و از آن استفاده کنید.

 24. حمید باقری می گوید

  با سلام وقت بخیر dps برای همه سهام ها هست؟ یعنی شامل عرضه اولیه هم می‌شود؟ با تشکر

  1. پشتیبان می گوید

   سلام بله همه سهم ها سالیانه مجمع عمومی عادی سالیانه تشکیل میدن که سود تقسیمی که همون dps هست تایین میشود

 25. مریم می گوید

  سلام وقت بخیر.
  من به تازگی وارد بورس شده ام و یک سوالی در ذهنم ایجاد شده. منظور از این که یک شرکت میتونه همه سود رhندهn یعنی چه؟ آیا برای سهامداران غیر شناور این موضوع صادق است؟ برای مثال من ۱۰۰ سهم از یک شرکت را امروز میخرم و یک ماه دیگر میفروشم آیا برگزاری و عدم برگزاری مجمع در سود دریافتی من تاثیر دارد؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   طبق قانون تجارت، در صورتی که در مجمع عمومی عادی سالیانه، تقسیم سود تصویب شود، شرکت باید حداکثر ظرف ۸ ماه از تاریخ تصویب، DPS را به سهامداران پرداخت کند.
   سود هرسهم به سهامداری تعلق می‌گیرد که در تاریخ برگزاری مجمع عمومی سالیانه شرکت، مالک آن سهم باشد

 26. سورنا می گوید

  سپاس بیکران

 27. جوادمحمدی می گوید

  با سلام وتشکر از اینکه خیلی ساده وروان مطالب را توضیح داده اید.

 28. وحید می گوید

  با سلام درود خدمت تمام دوستان خواستم ی سوال از شما دوستان بپرسم مثلا خیلی از شرکتها Dps 345 هست این یعنی برای هر سهم این مقدار سود تعلق خواهد گرفت بعدش این مقدار ریال به حساب میاد

  1. پشتیبان می گوید

   سلام بله به ریال هست یعنی سود تقسیمی به ازای هر یک سهم

 29. حمید می گوید

  سلام منظور از روش مستقیم چیست

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   در سامانه سهام عدالت در توضیح روش‌ها خطاب به سهامدار آمده است: در آزاد سازی به شیوه مستقیم مالکیت و مدیریت سهام‌عدالت به‌صورت مستقیم و بدون واسطه با لحاظ مراتب ذیل به سهامداران تخصیص و انتقال می‌یابد.
   همچنین به میزان سهام تخصیص‌یافته به هر فرد در شرکت‌های سرمایه پذیر سهام‌عدالت و به‌تناسب ارزش مقطع واگذاری، تعدادی از سهام ۳۶ شرکت بورسی به افراد تخصیص خواهد یافت. علاوه بر آن، این دسته از سهام‌داران سهام عدالت، به ازای سهام شرکت‌های غیر بورسی سرمایه‌پذیر سهام عدالت، سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را نیز دریافت خواهند کرد.
   در این حالت مسئولیت حفظ، نگهداری و مدیریت سهام اختصاص‌یافته به عهده سهامدار بوده و در راستای حفظ ارزش سهام تخصیص‌یافته، قابلیت نقل‌وانتقال سهام مزبور به غیر و فروش آن بر اساس محدودیت‌های زمانی و مقداری تعیین‌شده توسط شورای عالی بورس صورت خواهد گرفت.
   در ادامه آمده است: مطابق قانون تجارت، این افراد سهامدار محسوب شده و از مزایای سهام تخصیص‌یافته ازجمله سود و … بهره‌مند خواهند شد.
   همچنین دو ماه پس از تاریخ انتخاب روش مذکور می‌توان با مراجعه به سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) از تعداد سهام تخصیص‌یافته نزد شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت مطلع شد.
   لازم به ذکر است بهره‌مندی از خدمات قابل ‌ارائه از جمله ایجاد امکان معامله پذیری سهام تخصیص‌یافته در آینده منوط به مراجعه به سامانه سجام، ثبت‌نام و احراز هویت در مراکز تعیین‌شده است.

 30. حمید می گوید

  خیلی عالی و ساده مفاهیم رو بیان کردید . ممنون

 31. یلدا می گوید

  واقعا ساده و قابل فهم برای تازه واردان بورس می باشد.عالی بود.سپاس

  1. سهراب می گوید

   بسیار مفید و کاربردی ممنونم

 32. علی می گوید

  سلام
  ممنون واقعا… شیرفهم شدم!
  مرسی از سایت عالی تون…

 33. فریبا می گوید

  با سلام وتشکر فراوان به خاطر تفهیم EPS وDPSبا ساده ترین روش بنده مدتیست که با هزینه فراوان کلاس صفر تا صد بورس آموزش میبینم اما با گذشت ۴جلسه از ده جلسه هنوز به مفهوم این دوواژه پی نبرده بودم تا اینکه اینجا متوجه شدم از خدا برایتان سلامتی ورسیدن به درجات بالاتر را آرزومندم موفق باشید

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   نظر لطف شماست، موفق باشید.

 34. محمود می گوید

  سلام. واقعا خیلی عالی بود. خیلی روان و ساده و همه فهم بود. دستتون درد نکنه. بنده تازه وارد هستم و همینطوری الکی الکی توی کلی کانال تلگرامی عضو شدم و هیچی هم سر در نیاوردم. ولی مطالب شما واقعا کمکم کرد که بتونم با دقت بیشتری در مورد بورس و سرمایه گذاری در اون یاد بگیرم. خدا نگهدارتون.

  1. خانه سرمایه می گوید

   سلام
   خیلی خوشحالیم که تونستیم بهتون کمک کنیم تو این راه..ممنون از حمایتتون

 35. محمود رسولی می گوید

  با سلام وتشکر فراوان از مطالب ساده وقابل فهمتان که برای راهنمایی افراد مبتدی مثل بنده خیلی کار امد بود خدا خیرتان دهد.

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   نظر لطف شماست، موفق باشید.

 36. بی نام می گوید

  برای دریافت dps باید چیکار کنیم ؟ باید بریم بانک یا به همون شماره حساب بورس واریز میشه ؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   برای دریافت سود نقدی شرکت باید در بازه زمانی که شرکت در سایت کدال به اطلاع سهامداران می رساند، به بانک به صورت حضوری مراجعه کنید.البته لازم به ذکر است یکی از کاربردهای آتی سامانه سجام این است که سود نقدی بدون مراجعه حضوری مستقیما به شماره حساب بانکی مشتریان واریز شود که در حال حاضر اجرایی نشده است.

 37. جهانگیر زارع می گوید

  سلام : این که میگویند زکات علم در نشر آن است همین است که آقای صابریان بدان عمل فرمودند . باتشکر و سپاس فراوان
  انتظارمان این است که این گونه گفتگوها را ادامه بدهند چرا که ممکن است خیلی از افراد امکان شرکت در کلاس را نداشته باشند و بهتر است از طریق ویدیو یا تلگرام یا واتساپ پی گیر مباحث باشند . و اینکه هزینه هم برامون مهم است که چقدر باشد . خدا خیرتان بدهد .

 38. مهدی فرحپور می گوید

  واحد عددهائی که در tsetmc در قسمت EPS و DPSنوشته میشود را توضیح بدهید چون عددها در آنجا واحد ندارند

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   واحد اعداد ریال هستند.

 39. محمد رضا می گوید

  با سلام
  بسیار سپاسگزار و ممنونم بسیار شیوا و قابل فهم مطالب بیان شده است

 40. مجتبی می گوید

  حاجی دمت گرم خیلی ساده و روان فهماندی .ممنونتم

 41. نوید می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید…ببخشید میخواستم بپرسم این dps که بعد از مجمع به سهامدارا داده میشه همون مبلغ سودی هست که ما در اثر افزایش سرمایه اون شرکت میگیریم یا این جدای از اون قضیه هستش؟؟؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   خیر، DPS سود نقدی ای است که سالانه بین سهامداران بر حسب استراتژی های تقسیم سود شرکت تقسیم می شود و با افزایش سرمایه متفاوت است.

 42. آرمین می گوید

  با سلام
  یه سوال فرض کنید پایان سال مالی مقرر شد dpsشرکت مبلغ ۳۰هزار تومنه.
  حالا سوال اینجاست کسی که داخل همون شرکت ۱۰۰۰برگ سهم داره اون ۱۰۰۰تا ضربدر ۳۰هزار تومن میشه؟؟
  یا نه کلا اون شخص از سود شرکت مبلغ ۳۰هزار تومن بدست میاره

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   DPS به معنی dividend per share می باشد که معادل ان سود تقسیمی به ازای هر سهم خواهد بود.
   به این معنی که رقم اعلامی مربوط به هر برگ سهام است، لذا اگر dps هر سهم x تومان باشد و شما صاحب ۱۰۰۰ برگ سهم باشید، سود نقدی که در نهایت به شما پرداخت می شود ۱۰۰۰ * x خواهد بود.

  2. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   DPS به معنی dividend per share می باشد که معادل ان سود تقسیمی به ازای هر سهم خواهد بود. به این معنی که رقم اعلامی مربوط به هر برگ سهام است، لذا اگر dps هر سهم x تومان باشد و شما صاحب ۱۰۰۰ برگ سهم باشید، سود نقدی که در نهایت به شما پرداخت می شود ۱۰۰۰ * x خواهد بود.

 43. علی می گوید

  اگر شرکتی سود سهم را ندهد کجا باید پیگیری کرد؟؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   بعضی شرکت‌ها پس از انقضای مهلت هشت‌ماهه نیز از پرداخت سود سهم به سهامداران خودداری می‌کنند. سهامداران با توجه به مفاد قانون، می‌توانند در صورت دیرکرد پرداخت سود نقدی مطالبه رسمی خود را با ارسال اظهارنامه قانونی اعلام کنند و مشمول خسارت تأخیر تأدیه شوند. البته عدم پرداخت سود سهام توسط مدیران به‌هیچ‌عنوان اجباری و دارای وجه کیفری نیست و سهامداران برای وصول مطالبات خود ناشی از سود سهام فقط می‌توانند اموال شرکت را توقیف کنند.

 44. David می گوید

  سلام وقت بخیر،
  از کجا بدانیم dps هر سهمی که داریم چه موقع داده می شود؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   گزارشات شرکت را در سامانه کدال پیگیری کنید تا از تاریخ دقیق پرداخت سود تقسیمی مطلع شوید.

 45. محمد می گوید

  سلام . متشکرم . قابل فهم بود .
  یک سوال .
  چرا سهام شرکتی که eps آن منفی و با قرمز داره نمایش داده میشه ، داره روز به روز بالاتر میره ؟
  اصلا این eps منفی یعنی چی ؟ یعنی شرکت داره ضرر میده ؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   بله eps منفی یعنی شرکت در نهایت به ازای هر سهم زیانده است، اما دقت داشته باشید که سرمایه گذاران در بازارهای مالی اینده را خرید و فروش می کنند، لذا سهام شرکتی با مشخصاتی که شما اشاره کردید ممکن است اینده رو به بهبود و سوداوری داشته باشد، ضمنا رویکردهای ارزشگذاری متفاوتی چون ارزش جایگزینی نیز می تواند علت این امر باشد.

 46. عباس می گوید

  خدا خیرتان بده
  دعای خیر ما که اکثرا کسی را نداریم همیشه پشت و پناه شما و تیم عزیزتون خواهد بود..
  از خدا میخوام شمارو به منتهای آرزوهایتان برساند.

  1. خانه سرمایه می گوید

   سلام خواهش میکنم و خوشحالیم که تونستیم رضایت شما و مخاطبان عزیز خانه سرمایه رو جلب کنیم

 47. محمد می گوید

  دعای خیر مادرم پشت و پناهتان باد

 48. مجنونیان می گوید

  واقا لذت بردم از سادگی و قابل فهم بودن مطالب. کاش زودتر با آن آشنا شده بودم. موفق باشید

 49. امیر می گوید

  عالی بود

 50. علیرضامصطفایی می گوید

  با عرض سلام و دست مریزاد خدمت اساتید فن که با قلمی شیوا و روان و با حوصله فراوان اصل مطلب را بهمراه مثالهای قابل فهم” حتی برای افراد مبتدی به بهترین حالت ممکن تهیه فرموده و جالبتر از آن ” که واقعا قابل تقدیر و تشکر هست بصورت رایگان و کاملا مجانی بدون درخواستی دیگر اعم از تشکیل خرید گروهی و یا عضویت در کانال و…در اختیار عموم قرار میدهند.
  بر خلاف عده ای سودجو (بفرض با داشتن دانش ) اما بنحوی نا آشنا به مقوله تدریس و تفهیم موضوع ” اقدام به تهیه مطالبی اندک و مبهم
  تحت عنوان آموزش بورس با مبالغی مختلف و بسته به طمع در حد یک ملیون تومن مینمایند که افراد خریدار طی آشنایی با بازار متوجه تفاوتی آشکار میگردند که به گمانم باید با اطلاع رسانی و تبلیغ مانع از سودجویی تعدادی شده بطوریکه سره از ناسره عیان گردد . در خاتمه از عموم دست اندر کاران سایت وزین و شخص آقای علی صابریان نهایت سپاس خود را ابراز میدارم و برای مجموعه آرزوی موفقیت و درخشش در آموزش و آگاهی صحیج بهمراه تندرستی از خداوند منان خواهانم . با تشکر علیرضا

  1. خانه سرمایه می گوید

   سلام خیلی ممنون از شما علیرضا جان نظر لطفتونه و تلاش تیم خانه سرمایه رضایت مخاطبان از نحوه عملکرد مجموعس
   موفق باشید

 51. عباس یلوی می گوید

  فوق العاده قابل فهم و درک بود .ممنون

 52. حسن می گوید

  سلام. چه موقع هنگام مجمع سهام شرکت را بخریم یا چطور تشخیص بدیم اصلا مجمع شرکت چیه؟

  1. پشتیبان می گوید

   در صورتی که تمایل دارید مشمول تصمیمات مجمع همچون سود نقدی، افزایش سرمایه و.. باشید می توانید اقدام به خرید سهام قبل مجمع کنید.

 53. علی می گوید

  عالی بود ممنون ‌

 54. کریم می گوید

  سلام ممنون ز مطلب خوبتون
  ببخشید یه سوال برام پیش اومد. الان من تو سایت بورس هستم و درام به EPS شرکت شپنا نگاه می کنم آماری که در مورد EPS ارائه شده مال سال ۹۵ و قبل تره. سوالم اینه که شرکت ها موظف هستن ابتدای هر سال EPS پیش بینی رو تو سایت بورس ارائه بدن یا یه چیز اختیاریه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   شرکتهای بورسی موظف هستند بعد از گذشت هر فصل از سال مالی پیش رو ،گزارشی از عملکرد صورت های مالی خود (تغییراتEPS ) را در سامانه کدال اعلام کنند. این گزارش می تواند نسبت به EPS قبلی تفاوتی نداشته یا تفاوت پیدا کرده باشد و هر تغییری که در EPS شکل بگیرد به آن تعدیل سود گفته می شود که این وضعیت به عملکرد شرکت در ۳ ماه گذشته بستگی دارد.

 55. حسین می گوید

  برای اینکه dps به ما تعلق بگیره چه مدت باید اون سهام رو نگه داریم؟و چجوری واریز میشه؟به حساب مون یا حساب تو کارگزاری ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   DPS به کسانی تعلق می گیرد که در زمان تشکیل مجمع عمومی سهامدار شرکت باشد.

   یعنی اگر شما ۲ روز قبل از مجمع (طبق قانون بورس ۲ روز قبل مجمع نماد متوقف می شود) سهام شرکتی را خرید کنید و حتی بعد از مجمع سهام خود را بفروشید، در صورتی که در مجمع سودی تقسیم شود این سود به شما تعلق خواهد گرفت.

 56. محمد می گوید

  خوب برای این که این dps به ما تعلق بگیره باید چه مدت اون سهامو هولد کرده باشیم ؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   برای این که سود تقسیمی شرکت به شما تعلق بگیره، تنها در زمان برگزاری مجمع باید سهام شرکت را در پرتفوی خود داشته باشید.

 57. رهبر می گوید

  با سلام
  ضمن تشکر بابت مطلب مفیدتون. یه سوال داشتم بعضی جاها دیدم عدد EPS منفی هست دلیل این منفی چیه؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   یک صورت سود و زیان سه بخش اصلی دارد، این سه بخش به ترتیب عبارتند از: سود یا زیان ناخالص، سود یا زیان عملیاتی و سود یا زیان خالص
   EPS به معنی سود ساخته شده در هر دوره مالی به ازای هر سهم(که در بخش سود خالص صورت سود و زیان قرار میگیرد) است،در یک صورت سود و زیان، در ابتدا درآمدها(یا فروش) شرکت ثبت شده و پس از کسر بهای تمام شده ی درآمدها به سود ناخالص می رسیم، در همین بخش ممکن است بهای تمام شده ی شرکت(مجموع دستمزد، مواد و سربار) بالاتر از مبلغ فروش بوده و عملا شرکت زیان بسازد. حالت های ممکن دیگر این است که شرکت سود ناخالص مثبت داشته باشد ولی در دو بخش اصلی دیگر صورت سود و زیان یعنی قسمت سود عملیاتی و سود خالص، مجموع هزینه های دیگری چون سایر هزینه های عملیاتی، نرخ بهره، مالیات و… از سود ناخالص شرکت فراتر رفته و عملا شرکت در انتها نه تنها سودی نسازد که عملیات شرکت منجر به زیان دهی(زیان خالص) شود. زیان خالص نهایی شرکت وقتی به تعداد سهام شرکت تقسیم می شود، شما در نهایت EPS منفی مشاهده می کنید. در نهایت جهت درک بهتر عملیات یک شرکت در نظر بگیرید که درآمدهای شرکت ورودی های آن و هرگونه هزینه ای خروجی های آن محسوب می شوند، در صورتی که خروجی از وروردی بیشتر باشد شرکت زیان می سازد.

 58. رستمی می گوید

  با سلام.
  بسیار عالی ومفید بود.خدا خیرتان دهد.

 59. احسان می گوید

  سلام.مطلب به خوبی تفهیم شد…عالی بود

 60. حسن می گوید

  ممنون از توضیحات گویا تون

 61. e.faridi می گوید

  عالی بود و روان و قابل
  واقعا ممنون

 62. Mostafa می گوید

  بسیار ساده و روان
  خیلی لذت بردم واقعا
  دستتون درد نکنه

 63. سیامک می گوید

  بسیار عالی، خیلی روان و شیوا مطلب انتقال داده شد،ممنون بابت مقاله ای که نوشتین

 64. عادل می گوید

  عالی بود

 65. مهدب می گوید

  عالی بودسپاس

 66. هوشنگ ف می گوید

  ممنون، عالی بود.

 67. amir می گوید

  very very nice.

 68. زرگانی می گوید

  باتشکر فراوان بابت راهنماییتون

 69. محمد حسین می گوید

  ممنون ار توضیحات خوب و بیان عالی . سپاس

 70. مسلم می گوید

  ساده و عالی
  در مورد کاربردهای هم میشه توضیحی پیشنهاد بفرمایید؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   اصولا این اعداد نشان دهنده پتانسیل رشد و سود سازی سهام هستند که با دقت به وضعیت تکنیکال و فاندامنتال میتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

 71. علی می گوید

  خیلی خیلی عالی بود . سپاسگزارم .

 72. Amir می گوید

  سلام
  واقعا لذت می برم از اینکه به این سادگی و زیبایی مطالب رو بیان کردید طوری که درک مطلب خیلی راحت شد. ایکاش همه مثل شما بلد بودن مطلب رو به این خوبی انتقال بدن. عالی بود و ارزوی موفقیت دارم براتون

 73. امیر می گوید

  سلام
  واقعا لذت می برم از اینکه به این سادگی و زیبایی مطالب رو بیان کردید طوری که درک مطلب خیلی راحت شد. ایکاش همه مثل شما بلد بودن مطلب رو به این خوبی انتقال بدن. عالی بود و ارزوی موفقیت دارم براتون

  1. فریدون می گوید

   خیلی ممنون از راهنماییتون
   مطالبو خیلی خوب منتقل میکنید

 74. a.sol می گوید

  من بررسی کردم خیلی شیوا و روان توضیح داده بودید عالی بود

 75. فرشید می گوید

  بالاخره ای پی اس و دی پی اس رو فهمیدم . سپاس

 76. علی می گوید

  خیلی خیلی ممنون، هم کامل و جامع بود، هم فهم و درک مطلب بسیار بالا.
  مقاله ی کاربردی بود متشکرم از کلیه ی دست اندر کاران زحمت کش سایت خوبتون.

 77. منصور می گوید

  عرض سلام و ادب و احترام. ببخشید من جایی خوندم که از سال ۹۶ ارائه EPS پیش‌بینی‌شده در بورس ایران متوقف شده. آیا این درسته؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   از اواخر سال ۱۳۹۷، با انتشار و اجرایی شدن دستورالعمل افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت‌شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار، مقرر شد اعلام سود (زیان) خالص هر سهم (EPS) بر اساس آخرین سود (زیان) محقق شده شرکت‌ها باشد و EPS پیش‌بینی شده در ابتدای دوره حذف گردید. با وجود این‌که اعلام سود پیش‌بینی شده، سادگی محاسبات را برای سرمایه‌گذاران به وجود آورده بود، ولی به دلیل دخیل بودن سهامداران شرکت در محاسبات آن، سبب گمراهی نیز می‌شد. در گذشته یکی از دلایل عمده متوقف ماندن طولانی نمادهای بورسی، تفاوت بسیار زیاد بین سود محقق شده و EPS پیش‌بینی شده بود. با توجه به این موضوعات بحث انتشار گزارش در رابطه با پیش‌بینی سود حذف گردید.

 78. سارا می گوید

  سلام
  ممنون از توضیحات کاملتان

 79. کورش می گوید

  چند تا سیگنال خوب هم معرفی بفرمایید

  1. خانه سرمایه می گوید

   به دلیل اینکه مجموعه خانه سرمایه یک مجموعه کاملا آموزشی هست امکان ارائه سیگنال وجود ندارد

 80. کورش می گوید

  دم شما گرم. عالی بود

 81. مهدی می گوید

  پس به خاطر همین dps هست ( یعنی منظورم زمانیکه بعضی شرکتا eps از dpsبیشتره) بعضی از سهما که به مجمع میرن وقتی ار مجمع بیرون میان سودشون که صفر میشه هیچ ،اصل پولمونم نصف میشه یا دلیل دیگه ای داره؟ چون فرمودید زمانیکه dps از eps بیشتره ار مجمع که بیرون میاد یه سود اضافه ای هم میخوره

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   شرکتی که سود پرداخت می کند بعد از مجمع قیمت تئوریک اثر کاهش سود تقسیمی را در خود دارد.
   راجع به بخش بعدی سوال شما، سود اضافه ای نمیخورد، درواقع ممکن است DPS از EPS بیشتر باشد و به این دلیل است که شرکت نه تنها از سود امسال که از سودهای انباشته سالهای قبل نیز تقسیم می کند.

  2. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   شرکتی که سود پرداخت می کند بعد از مجمع قیمت تئوریک اثر کاهش سود تقسیمی را در خود دارد.
   راجع به بخش بعدی سوال شما، سود اضافه ای نمیخورد، درواقع ممکن است DPS از EPS بیشتر باشد و به این دلیل است که شرکت نه تنها زا سود امسال که از سودهای انباشته سالهای قبل نیز تقسیم می کند.

 82. farhad می گوید

  دستتون درد نکنه. خوب توضیح دادید.

 83. رضا می گوید

  درود بر شما خیلی ساده و روان و در عین حال بسیار کاربردی و مفید توضیح دادین سپاس از شما

  1. خانه سرمایه می گوید

   خواهش میکنم، خوشحالیم که مقاله مورد پسندتون بوده رضا جان

 84. هادی می گوید

  بسیار عالی

  1. پشتیبان می گوید

   سلام ووقت بخیر.
   از اینکه مطالب برای شما مفید بوده است خوشحالیم.
   موفق و پرسود باشید

 85. مهدی می گوید

  ممنون، بسیار ساده و قابل فهم بود

  1. پشتیبان می گوید

   سلام ووقت بخیر.
   از اینکه مطالب برای شما مفید بوده است خوشحالیم.
   موفق و پرسود باشید

 86. Masoud می گوید

  خیلی خوب بود ممنون

  1. پشتیبان می گوید

   سلاو وقت بخیر.
   از اینکه مطالب برای شما مفید بود خوشحالیم.
   موفق و پرسود باشید

 87. علیرضا می گوید

  از توضیح جامع و کاملتون سپاس گزارم.با آرزوی موفقیت

  1. پشتیبان می گوید

   سلاو وقت بخیر.
   از اینکه مطالب برای شما مفید بود خوشحالیم.
   موفق و پرسود باشید

 88. پویا می گوید

  درود بر شما مطالب عالی بود

 89. رضا می گوید

  از نظر بنده ساده بیان شد و پیچیده توضیح داده نشد بنابر این با دو بار مطالعه مقاله موجود ،براحتی درکش کردم. بسیار سپاس گذارم برای بیان و درک آن .

 90. سينا می گوید

  قبل توجه بود.مرسى از راهنماى شما

 91. رضا می گوید

  با سلام
  متن روشن و واضحی بود
  سپاسگزارم

  1. پشتیبان می گوید

   رضا عزیز سلام.
   ممنون از ارسال نظرتان. موفق و پرسود باشید

   1. وزیری می گوید

    سلام عالی بود ممنون از راهنمایی های ساده و روشن شما تشکر

 92. aria می گوید

  عالی بود ممنون
  فقط یه سوال
  از زمان اعلام مجمع سهم بسته میشه و روزی که باز میش قیمت سهم میاد پایین ؟ یا بعد از تقسیم سود ؟

 93. Ahmad می گوید

  بسیار عالی, ممنون از راهنمایی تون

 94. سمیرا می گوید

  خیلی عالی توضیح دادید ممنون

 95. سعید می گوید

  بسیار عالی

 96. frn می گوید

  ممنون بسیار خوب
  کلا آموزش همه مطالب بسیار مفیدوارزنده است.بازهم تشکر

 97. حاج صادق می گوید

  بسیار مطالب شیوا و راحت بیان شده بود ممنونم ازتون

 98. رضایی می گوید

  بسیار خوب توضیح داده شده
  ممنون از زحمات شما

 99. abas می گوید

  عالی بود ممنون از راهنمایی تون

  1. محمدعلی می گوید

   قلم شیوایی داری.
   خیلی توضیحات روشنی بود.ممنون.

 100. علیرضا می گوید

  خیلی روان و قابل فهم بود ممنون از شما
   

  1. رسول سلیمانی می گوید

   سپاسگزار از اطلاعات جامع، کاربردی و روان
   آرزوی موفقیت برای شما

 101. ایرج می گوید

  سلام با تشکر فراوان

 102. حسین حیدری می گوید

  بسیار عالیست توضیحاتتان…
  متشکرم

 103. طباطبایی می گوید

  سلام و تشکر بابت مطلب عالی تون

 104. حمیدرضا می گوید

  عالی بود و کاربردی

 105. محمدرضا می گوید

  عالی بود.

 106. Mohsen می گوید

  عالی

 107. علی اکبر غلامعلی زاده می گوید

  متشکرم مطالب شما بسیار عالی بود

 108. سحر می گوید

  با سلام و تشکر فراوان بخاطر بیان روان و کاملتون و همچنین سایت بینظیرتون.

 109. ادریس می گوید

  کامل و عالی

 110. مهینه سفراوا می گوید

  Kheili kheili mamnon. Kamel bod

 111. k می گوید

  خوب بود

 112. مرتضی می گوید

  مرسی از اطلاعات ارزشمندتان

 113. مجید می گوید

  ممنونم از مطالب ساده و کاربردی تان

 114. پ م می گوید

  باتشکر ازاطلاع رسانی درخصوص مفاهیم پایه واصلی بورس

 115. حسین جلیلی می گوید

  باسپاس ازجنابعالی درتوضیح مفاهیم پایه ای بورس

 116. آرمان ویسی می گوید

  بسیار جامع و کامل
  ممنون

 117. محمدرضا قاسمی می گوید

  با تشکر از مطالب ارزنده شما که در وب سایت شما منتشر شده است . پیشنهاد می کنم بمنظور استقبال بیشتر از وب سایتتان مطالب اموزشی بیشتری ارائه نمائید. باتشکر

 118. شاهین شاهسون می گوید

  با تشکر از شما که با بیان ساده بهترین مفهوم رو میرسونید

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۵ ویدیو هدیه از نکات کلیدی سرمایه گذاری!

0 +
نفر تاکنون در این دوره شرکت کرده‌اند