کسب درآمد از ورزش کردن (M2E)

این روزها در دنیای دیجیتالی شاهد کم تحرکی افراد به دلیل شیوۀ زندگی نوین هستیم. در گذشته، اغلب شغل ها به حرکت و جابه جایی مداوم نیاز داشتند اما امروزه بسیاری از این مشاغل از بین رفته اند و معمولاً افرادی که در شرکت ها کار می کنند و یا فرزندانی که در منازل هستند، بسیار کم تحرک شده اند. در این میان، افرادی سعی کرده اند با ثبت نام در باشگاه و یا ملزم کردن خود به تحرک، این خلأ را برطرف کنند اما به هرحال، انگیزه داشتن برای یک فعالیت مفید که معمولاً در حالت عادی انجام نمی دهیم، چندان هم ساده نیست. بازی ها و پلتفرم های کسب درآمد از حرکت کردن برای همین هدف به وجود آمده اند. برخلاف بسیاری از برنامه های سرگرمی که برای پیشرفت کردن در آن ها گاهاً ملزم به پرداخت هزینه بودیم، حالا می توان از یک سری برنامه و سرگرمی استفاده کرد که علاوه بر دادن انگیزه برای تحرک و ورزش کردن، به ما پاداش هم می دهند. این برنامه های کسب درآمد از ورزش کردن (M2E)، مفهومی است که اخیراً با بلاک چین آمیخته شده و قابلیت کسب درآمد را برای کاربران فراهم کرده است. در ادامه، این مفهوم را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

فهرست []

  M2E یا Move to Earn چیست؟

  در کنار خرید رمزارزها، راه های دیگری هم برای به دست آوردن آن ها وجود دارد. در سال های اخیر، شاهد خلق پروژه های مبتنی بر بلاک چین بودیم که به کاربران امکان می دهند تا با انجام فعالیت های خاص به درآمد (به صورت ارز دیجیتال) برسند. به عنوان مثال، پروژه های Play to Earn بستری را برای کاربران خود فراهم می کنند تا بتوانند در ازای فعالیت در بازی و امتیازاتی که کسب می کنند، به درآمد برسند. سال گذشته (سال 2021)، شاهد خلق نوع جدیدی از پروژه ها بودیم که برای کاربران خود درآمدی را در ازای تحرک (که می تواند انواع ورزش، رقص و یا حضور در مناطق مشخص شده باشد) در نظر گرفته بودند. در ادامه، پروژه های کسب درآمد از ورزش کردن را با جزئیات بیش تری بررسی خواهیم کرد.

  عوامل مؤثر بر میزان پاداش در پروژه های کسب درآمد از ورزش کردن

  • شرایط توکن بومی

  یکی از مواردی که در میزان پاداش پروژه های کسب درآمد از ورزش کردن (M2E) مؤثر است، شرایط بازار و به ویژه توکن بومی و یا NFT آن پروژه است. در زمان انتخاب یک پروژه، باید تمام این نکات را مدنظر قرار دهید. هرچند این پروژه ها به خودی خود برای سلامت کاربران مفید هستند اما اگر هدف شما از فعالیت در برنامۀ M2E صرفاً کسب درآمد است، باید پروژه هایی را انتخاب کنید که قیمت توکن یا NFT آن ها درحال حاضر پایین است اما امید است که قیمت آن در آینده بالا برود. در غیر این صورت، اگر شما در یک پروژه فعالیت کنید و پاداش خوبی هم به دست آورید اما قرار باشد که پاداش های خود را با قیمتی پایین به فروش برسانید، عملاً سودی کسب نکرده اید.

  • میزان فعالیت

  اگر شما زمان آزادی برای فعالیت های گفته شده در پروژه های M2E نداشته باشید و یا تنبلی به شما اجازۀ فعالیت ندهد، نباید انتظار داشته باشید که درآمد خوبی از این پروژه ها به دست آورید. در بعضی از این پروژه ها با توجه به تعداد کاربران، سقف پاداش دریافتی برای آن ها محدود و براساس فعالیت های فردی است. به عبارت دیگر، می توان گفت که تعداد بالای کاربران یک پروژه، میزان پاداش هر شخص را کاهش خواهد داد. 

  • سرمایۀ اولیه

  شروع فعالیت در برخی از پروژه های M2E رایگان است درحالی که برای انجام بسیاری از آن ها باید سرمایۀ اولیه ای را برای خرید NFT هزینه کنید. با اینکه می توان بازی و فعالیت را در برخی از پروژه ها بدون صرف هزینه آغاز کرد اما معمولاً صرف هزینه و خرید آیتم ها، عواملی هستند که باعث بهبود عملکرد ما شده و نهایتاً پاداش و درآمد ما را افزایش می دهند.

  مقایسۀ Move to Earn و Play to Earn

  • با توجه به این موضوع که پروژه های Move to Earn در زندگی کاربردی هستند و ارزش های سالم تری را برای کاربران به ارمغان می آورند، می توانند در آینده موفق تر از پروژه های Play to Earn عمل کنند.
  • ازآنجایی که برنامه های کسب درآمد از ورزش کردن (Move to Earn)، می تواند سلامت جسمی را برای کاربران به ارمغان بیاورد، احتمالاً روند حرکت این پروژه ها در بازار کریپتو متوقف نخواهد شد. 
  • به طور کلی، برای پروژه هایی از هر دونوع یعنی P2E و M2E که برای شروع فعالیت به سرمایۀ اولیه نیاز دارند، سرمایۀ موردنیاز برای پروژه های M2E بیش تر ازP2E است؛ البته، این شرایط با توجه به پروژه های منتشر شده تا به امروز است و با این حال، استثناهایی هم در آن وجود دارند. به عنوان مثال، شما برای شروع بازی اکسی اینفینیتی به سرمایۀ اولیۀ بیش تری نسبت به برنامۀ استپن نیاز دارید.
  • پروژه های Move to Earn برخلاف بازی های Play to Earn، کاربر را مجبور می کنند به جای نشستن و ضربه زدن به صفحۀ گوشی، فعالیت بدنی داشته باشد و درعوض توکن بازی دریافت کند.
  • در هر دونوع پروژه، انگیزۀ کسب درآمد، فرد را تشویق به فعالیت های خواسته شده می کند.
  • M2E و P2E هر دو پروژه های پیاده سازی شده روی بلاک چین و از پروژه های WEB3 هستند. 
  • با اینکه پروژه های Play to earn از سال 2020 مطرح شده و نسبت به پروژه های Move to earn قدیمی به نظر می رسند اما هردو جدید به حساب می آیند. اصطلاح Move To Earn برای اولین بار در سپتامبر 2021 و در رابطه با پروژۀ StepN مطرح شد.

  مزایا و معایب کسب درآمد از ورزش کردن

  با پیدایش هر فناوری و پس از استفاده، مزایا و معایبی برای آن مطرح می شود. مطالعۀ این بخش به شما کمک خواهد کرد تا به نقاط قوت و ضعف پروژه های کسب درآمد از بازی کردن پی ببرید و در هنگام انتخاب، بهترین آن ها را انتخاب کنید.

  مزایای M2E

  • در دنیای مدرن، کم تحرکی یکی از اصلی ترین دلایل بیماری ها است و با کمک پروژه های M2E می توان امیدوار بود که این کم تحرکی ها کاهش یابد.
  • کاربران در این پروژه ها می توانند علاوه بر تضمین سلامتی خود، درآمدی را نیز به صورت ارز دیجیتال داشته باشند.
  • پروژه های M2E برای کاربران خود، محدودیت جغرافیایی قائل نیستند و شما می توانید از هر گوشۀ جهان با داشتن اینترنت و گوشی تلفن همراه به درآمد از ورزش کردن برسید.
  • پروژه های M2E مبتنی بر بلاک چین هستند و همین امر می تواند کاربرانی را که صرفاً با هدف کسب درآمد به این برنامه ها جذب شده اند با بلاک چین و ارزهای دیجیتال آشنا کند. البته، فراموش نکنید که برای شروع فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال، شرکت در یک دورۀ آموزش ارزهای دیجیتال، یکی از عوامل موفقیت در این حوزه خواهد بود.

  معایب M2E

  • علی رغم طرح و ایدۀ عالی برای انجام فعالیت های مثبت و کسب درآمد، احتمال تقلب در این پلتفرم ها به وسیلۀ ربات ها وجود دارد. درنتیجه، ممکن است افرادی بدون تلاش و البته بدون آنکه شیوۀ زندگی خود را اصلاح کنند، از این پروژه ها به درآمد برسند.
  • برخی نیاز به سرمایۀ اولیه برای اکثر پروژه های کسب درآمد را از ورزش کردن را یک نقطۀ ضعف برای آن ها می دانند و معتقدند که این پروژه ها برای همه قابل استفاده نیستند.
  • کم بودن تعداد برنامه های کسب درآمد از ورزش کردن، از دیگر معایب این پروژه ها به حساب می آید و شاید این پروژه ها هر سلیقه و شخصیتی را پوشش ندهد.

  درنهایت، باید به این موضوع اشاره کرد که پروژه های M2E بسیار جدید هستند و قطعاً در آینده بسیاری از معایب خود را برطرف خواهند کرد. البته، این موضوع را فراموش نکنید که درحال حاضر، تعداد کاربران این پروژه ها زیاد نیست اما احتمالاً تعداد کاربران در آینده افزایش خواهد یافت و پاداش ها باید میان افراد بیش تری توزیع شوند. بنابراین، اگر به این نوع پروژه ها علاقه مند هستید، بهتر است پیش از آنکه مشکلی در ورود به این برنامه ها داشته باشید، فعالیت خود را آغاز کنید.

  پلتفرم های کسب درآمد از ورزش کردن

  کسب درآمد از ورزش کردن همچون دیگر انواع پلتفرم های بلاک چین، شامل طیف گسترده ای از برنامه هایی است که برای فعالیت به کاربران پاداش می دهد. همان طورکه در مطالب قبل بیان شد، کاربران این پلتفرم ها، بابت فعالیت خود مثلاً شرکت در یک برنامۀ ورزشی منظم و یا مسابقات خاص مرتبط با تناسب اندام که سلامت آن ها را ارتقا می دهد، پاداش دریافت می کنند. در ادامه، به معرفی چند پروژه در بخش «کسب درآمد از ورزش کردن » خواهیم پرداخت.    

  ۱. پروژه ارز دیجیتال استپن (STEPN)

  یکی از پروژه های پیشگام و شناخته شده در بخش Move to Earn که به شایستگی در صدر لیست این بخش جای دارد، «پلتفرم STEP» است. این پلتفرم که روی شبکۀ سولانا راه اندازی شده است، بازی را با یک برنامۀ تناسب اندام ترکیب می کند و به کاربران امکان می دهد تا در قبال فعالیت جسمی، درآمد کسب کنند. هدف از راه اندازی بازی STEPN، تشویق  کاربران برای داشتن سبک زندگی سالم و همچنین، آشناکردن کاربران با مفهوم وب3 است. پلتفرم استپن، به گونه ای طراحی شده است که می تواند در فعالیت های روزانۀ اکثر افراد مورد استفاده قرار گیرد. 

  روش بازی در پلتفرم STEPN به این صورت است که با خرید یک کفش ورزشی از نوع NFT و سپس پیاده روی، فعالیت گیمرها در بازی ثبت می شود که به هر بازیکن با توجه به فعالیتش، پاداش تعلق می گیرد. Green satoshi Token   با نام اختصاری GST، توکن بومی بازی استپن (STEPN) است که به عنوان پاداش به گیمرها داده می شود. برای این بازی، انواع مختلفی از کفش های NFT با قیمت های متفاوت عرضه شده است. روشن است که هرچه کیفیت یک کفش بالاتر باشد، تعداد توکن های GST که گیمرها در مقابل یک فعالیت (دویدن/ راه رفتن) دریافت می کنند، بیش تر خواهد بود. گیمرها می توانند کفش های NFT خود را در بازار درون پلتفرم به فروش برسانند و یا به دیگر کاربران اجاره دهند و از این طریق نیز درآمد کسب کنند. پلتفرم STEPN دارای دو توکن، با نام های GMT و GST است. GMT یک توکن حاکمیتی است اما پاداش های برنامه براساس توکن GST پرداخت می شود و همچنین، کاربران برای خرید آیتم های درون بازی به این توکن نیاز خواهند داشت. در ادامه، صرافی ها و کیف پول های پشتیبانی کننده از هر دو توکن را خواهیم آورد. 

  صرافی های پشتیبانی کننده از توکن GMT 

  • صرافی کوکوین (Kucoin)؛
  • صرافی کوینکس (CoinEx)؛
  • صرافی اوککس (OKx)؛
  • صرافی بیت پین (Bitpin)؛
  • صرافی بیت 24 (Bit24)؛
  • صرافی اینانس (ibns).

  کیف پول های پشتیبانی کننده از توکن GMT

  • تراست ولت (Trust Wallet)؛ 
  • متامسک (Metamask)؛ 
  • بایننس چین (Binance chain Wallet).

  صرافی های پشتیبانی کننده از توکن GST 

  • صرافی کوکوین (Kucoin)؛
  • صرافی کوینکس (CoinEx)؛
  • صرافی بای بیت (Bybit)؛
  • صرافی گیت (Gate.io).

  کیف پول های پشتیبانی کننده از توکن GST

  • متامسک (Metamask)؛
  • بایننس چین (Binance chain Wallet).

  ۲. پروژه ارز دیجیتال جنوپتس (Genopets)

  Genopets یک پلتفرم بسیار جذاب در پروژه های Move to Earn است که روی شبکۀ سولانا راه اندازی شده است. Genopets که به بازی Pokemon شباهت دارد، ضمن سرگرمی و جذاب بودن برای گیمرها، یک بازی رایگان در حوزۀ NFT Games نیز به حساب می آید. هدف این پلتفرم، ارائۀ سبک زندگی سالم و لذت بخش است که بازیکنان با فعالیت جسمی و ذهنی خود در آن پاداش دریافت می کنند. پلتفرم Genopets، دستگاه های تناسب اندام پوشیدنی را با کمک فناوری بلاک چین شناسایی و ردیابی می کند. درنتیجه ، با این بازی گیمرها می توانند علاوه بر بازی و سرگرمی، میزان و مدت زمان فعالیت، ضربان قلب و خواب خود را نیز کنترل کنند. توجه داشته باشید که درحال حاضر، نسخۀ آزمایشی این بازی در دسترس است که قرار است به زودی نسخۀ اصلی آن نیز عرضه شود.

   در بازی Genopets، گیمرها با فعالیت بدنی خود در دنیای واقعی، موجودات دیجیتالی با نام ژنوپت (Genopets) را در بازی پرورش می دهند و در ازای انجام بازی و پرورش موجودات، توکن KI دریافت می کنند. توکن های KI را می توان جهت خرید آیتم های درون بازی، مانند لباس و غذا برای ژنوپت خود استفاده کرد. توکن GENE، دیگر توکن این بازی به حساب می آید که یک نوع توکن حاکمیتی است و البته، دارندگان این رمزارز قادر هستند که دارایی خود را استیک کرده و پاداش دریافت کنند. در ادامه، صرافی ها و کیف پول های پشتیبانی کننده از هر دو توکن را خواهیم آورد.

  صرافی های پشتیبانی کننده از توکن KI

  • صرافی ژوپیتر (Jupiter).

  کیف پول های پشتیبانی کننده از توکن KI

  • Solfrare؛
  • Torus؛
  • Ledger؛
  • Sollet؛
  • Slope؛
  • Phantom.

  صرافی های پشتیبانی کننده از توکن GENE

  • صرافی FTX؛
  • صرافی بای بیت (Bybit)؛
  • صرافی MEXC؛
  • صرافی پنکیک سواپ (Pancakeswap)؛
  • صرافی بیت فارکس (BitForex)؛
  • صرافی LATOKEN؛
  • صرافی ژوپیتر (Jupiter).

  کیف پول های پشتیبانی کننده از توکن GENE

  • متامسک (Metamask)؛
  • بایننس چین (Binance chain Wallet).

  ۳. پروژه ارز دیجیتال Dotmoovs

  پروژۀ دیگری که در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت، پلتفرم  Dotmoovsاست  که  در سال 2021 راه اندازی شده و توانسته است در این مدت زمان کم (در زمان نگارش مقاله) نظر کاربران زیادی را به خود جلب کند. 

  Dotmoovs یک پلتفرم ورزشی دیجیتال است که توانسته با کمک فناور های بلاک چین و هوش مصنوعی، محیطی مناسب برای انجام مسابقات ورزشی و رقص در موبایل ایجاد کند. همۀ افرادی که به ورزش علاقه دارند، تنها با داشتن یک دستگاه موبایل و اینترنت، می توانند در سراسر جهان و بدون محدودیت جغرافیایی در پلتفرم Dotmoovs حضور داشته باشند. برای شرکت در مسابقه کافی است با استفاده از تلفن همراه خود یک ویدئوی کوتاه 30ثانیه ای براساس ویدئویی که پلتفرم در اختیار شما قرار می دهد، ضبط کنید تا پلتفرم Dotmoovs امتیازی را با توجه به صحیح و غلط بودن حرکات برای شما ثبت کند. در این پلتفرم، مسابقات در بخش های مختلف همچون مسابقات حذفی، مسابقات گروهی، مسابقات چند مرحله ای و… برگزار می شود. کاربران با شرکت در این مسابقات می توانند جوایزی مانند NFT، توکن MOOV (توکن اصلی پلتفرم) و سایر دارایی های منحصربه فرد را دریافت کنند. علاوه بر آن، کاربران می توانند با پیش بینی مسابقات و یا استیک کردن توکنMOOV  نیز درآمد داشته باشند. پلتفرم  Dotmoovs این فرصت را برای کاربران فراهم می کند تا درصورتی که شخصی در یک ورزش خاص مهارت داشته باشد، بتواند از آن کسب درآمد کند. 

  صرافی های پشتیبانی کننده از توکن MOOV

  • صرافی کوکوین (Kucoin)؛
  • صرافی LATOKEN؛
  • صرافی پنکیک سواپ (Pancakeswap)؛
  • صرافی یونی سواپ (Uniswap)؛
  • صرافی هات بیت (Hotbit
  • صرافی کیف پول من (Kifpool.me)؛
  • صرافی اینانس (ibns).

  کیف پول های پشتیبانی کننده از توکن MOOV

  • متامسک (Metamask)؛
  • بایننس چین (Binance chain Wallet)؛  
  • تراست ولت (Trust Wallet).

  ۴. پروژه ارز دیجیتال Walken

  آخرین پروژه ای که در این مقاله به آن می پردازیم، پلتفرم Walken  است. این پلتفرم یک برنامۀ کسب درآمد از ورزش کردن است که کاربران می توانند بازی این پلتفرم را به صورت رایگان آغاز کنند. با توجه به اینکه گیمرها با انجام بازی در پلتفرم Walken  می توانند درآمد داشته باشند، پس از ثبت نام در آن، به هر کاربر یک کیف پول ارائه می شود تا به این ترتیب، کاربران بتوانند پاداش های خود که به صورت ارز دیجیتال است را درون آن نگهداری کنند.

  این پلتفرم با کمک شخصیت های منحصربه فرد NFT که با نام CAThletes شناخته می شود، فعالیت در دنیای واقعی را با بازی های آنلاین مرتبط می کند. درواقع،  CAThletes یک گربه با پتانسیل بالا است که می توان آن را پرورش و آموزش داد همچنین، می توان در بازار NFT به خرید و فروش NFT مربوط به آن پرداخت. فعالیت های فیزیکی بازیکنان و تلاش برای بهبود کاراکترهای درون بازی (شخصیت های NFT) تعیین می کند که یک گیمر تا چه سطحی می تواند در بازی پیش رود. هر گیمری که عملکرد بهتری داشته باشد، مقدار بیش تری از توکن WLKN (که توکن اصلی این پروژه است) را به عنوان پاداش دریافت می کند. کاربران قادر هستند از توکن های WLKN برای رقابت در رویدادهای خاص و خرید آیتم های درون بازی استفاده کنند. علاوه بر آن، این امکان برای گیمرها فراهم است که با فروش این توکن ها به سایر گیمرها، به درآمد برسند. 

  صرافی های پشتیبانی کننده از توکن WLKN

  • صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global
  • صرافی گیت (Gate.io)؛
  • صرافی ال بنک (LBank)؛
  • صرافی بای بیت (Bybit)؛ 
  • صرافی بیت مارت (BitMart)؛
  • صرافی بیت گت (Bitget)؛
  • صرافی هات کوین (Hotcoin)؛
  • صرافی ZT.

  کیف پول های پشتیبانی کننده از توکن WLKN

  • Solflare؛
  • Sollet؛
  • Phantom؛
  • CHK.

  خلاصه مطلب

  بازی های Play to Earn که با اصطلاح P2E نیز شناخته می شوند، مدتی است که بسیار طرفدار پیدا کرده اند اما شاید در این میان، کم تر از برنامه های M2E که مخفف عبارت Move to Earn است صحبت شده باشد. درواقع، با کمک این برنامه های سرگرمی، شما می توانید تحرک داشته و از این طریق سلامتی خود را تضمین کنید و هم اینکه درآمدی براساس میزان فعالیتی که می کنید، داشته باشید. انجام یک فعالیت به صورت مداوم، هر چقدر هم که مفید باشد، کار ساده ای نیست و احتمالاً بسیاری از افراد برای انجام آن، به انگیزه نیاز دارند. این دقیقاً همان کاری است که برنامه های P2E انجام می دهند و در ازای حرکت، پاداشی را برای شما در نظر می گیرند. ما در این مقاله سعی کردیم کسب درآمد از ورزش کردن (M2E) را شرح دهیم، شناخته شده ترین برنامه های این دسته را معرفی کنیم و آن را با بازی های P2E مقایسه کنیم.

  سؤالات متداول

  ۱. برنامه های M2E چه نوع برنامه هایی هستند؟

  کاربران در برنامه های M2E می توانند با حرکت کردن به درآمد برسند.

  ۲. تفاوت عمدۀ بازی های P2E و برنامه های M2E در چیست؟

  تفاوت عمدۀ برنامه های M2E و بازی های P2E به انجام فعاليت درخواستی، برای کسب درآمد مربوط می شود. در پروژه های M2E كاربران انواع ورزش، رقص و… را انجام می دهند تا به درآمد برسند درحالی که در پروژه های P2E کاربران برای کسب درآمد،  باید بازی کرده و براساس امتیازات خود به درآمد برسند. 

  ۳. شناخته شده ترین برنامه های M2E کدام هستند؟

  برنامه های مختلفی در M2E عرضه شده است که در این مقاله به پروژه های STEPN، Genopets، Dotmoovs و Walken اشاره کرده ایم.