نمودار بلاک توپیا

معرفی ارز دیجیتال بلاک توپیا (Bloktopia)

فناوری بخش جدایی ناپذیر از زندگی همه ما شده است. با ظهور بلاک چین و در پی آن فناوری های وابسته به بلاک چین، پلتفرم هایی به وجود آمدند که نوع دیگری از زندگی را به ما معرفی کردند. به زبان ساده این پلتفرم ها جهان جدیدی را به وجود آورده اند که ما بتوانیم در آن ها به کارهای مختلف از جمله کسب درآمد، بازی، ساخت، خرید و فروش و… بپردازیم. این جهان های مجازی که بلاک توپیا هم یکی از آن ها به شمار می آید، با وجود نو بودنشان بسیار پرطرفدار هستند.  ما قصد داریم در این مقاله متاورس یا جهان واقعیت مجازی Bloktopia و توکن بومی این متاورس یعنی ارز دیجیتال بلاک توپیا را به طور کامل به شما معرفی کنیم و با بررسی ویژگی ها، مزایا و معایب آن به شما کمک کنیم در تصمیم گیری برای خریدن سا نخریدن این ارز آگاهانه تر عمل کنید.

فهرست []

  آشنایی با بنیان گذاران ارز دیجیتال بلاک

  • راس توکلی (Ross Tavakoli)

  راس توکلی مدیرعامل و یکی از بنیان گذاران تیم این پروژه است. راس تخصص و فعالیت تخصصی در حوزه ارز در گذشته را نداشته و تنها به عنوان یک معامله گر در بازار ارزهای دیجیتال به فعالیت می پرداخته است. با این حال این شخص نقش اساسی در تشکیل و توسعه ارز دیجیتال Blok دارد.

  • پدی کارول (Paddy Carroll)

  یکی دیگر از بنیان گذاران بلاک توپیا، پدی کارول است. وی به عنوان یک بازاریاب، مسئول یافتن بهترین فرصت ها برای تبلیغات و تأمین منابع است. همچنین تجربه و سابقه کار با برخی از برندهای بزرگ بریتانیا مانند sky و BT Group را دارد.

  • لیبی راثول (Libby Rothwel )

  لیبی مدیر بازرگانی تیم پروژه است. وی سابقه حضور نسبتاً طولانی در صنعت فیلم سازی، درک عالی از چگونگی ارتباط بین دنیای واقعی و دیجیتال و همچنین اهمیت صنعت فیلم سازی برای استفاده بهتر از این پلتفرم را دارد که با این دانش و تجربه توانسته نقش پررنگی در این پروژه ایفا کند.

  • سایمون بنسون (Simon Benson)

  سایمون بنسون مدیر ارشد فناوری در تیم است که در سال های گذشته مدیر فناورری شرکت سونی بوده و تأثیر بسیاری در صنعت بازی داشته است. با توجه به سابقه درخشانی که وی دارد، بی شک شاهد ساخت یکی از بهترین پلتفرم ها در زمینه متاورس خواهیم بود.

  تاریخچه ارز دیجیتال بلاک

  در 5 اکتبر سال 2021 ارز دیجیتال Bloktopia با قیمت 0.079 دلار در بعضی از صرافی های ارز دیجیتال لیست شد. با توجه به اینکه این ارز دیجیتال به تازگی معرفی و وارد بازار شده است، نمی شود تاریخچه دقیقی از این ارز داشته باشیم، ولی به طورکلی با توجه به داغ بودن بازار متاورس ها و ارزهای این حوزه تاکنون روندی نسبتاً صعودی در مقایسه با زمان لیست شدن در صرافی را داشته است و تنها با گذشت 25 روز پس از لیست شدن توانسته است به بالاترین قیمت خود یعنی 0.17 دلار در تاریخ 31 ماه اکتبر برسد. توکن BLOK پس از لمس این قیمت، روندی نزولی گرفت و اصلاح قیمتی را تجربه کرد و در شدیدترین ریزش به قیمت 0.06 در تاریخ 12 نوامبر رسید. با این حال بلافاصله حرکت صعودی خود را آغاز کرد که این روند تا 1 دسامبر ادامه داشت. BLOK پس از آن بار دیگر با اصلاحی که در تاریخ 20 دسامبر تجربه کرد، به قیمت 0.05 دلار (قیمتی نزدیک به زمان لیست شدن) رسید.

  ویژگی های ارز دیجیتال بلاک توپیا

  1. این ارز دیجیتال با بازاری با ارزش تقریبی 498 میلیون دلار رتبه 233 از نظر بزرگی بازار را سهم خود کرده است و 02 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است.
  2. متاورس Bloktopia یک آسمان خراش 21 طبقه در واقعیت مجازی است که تعداد طبقات آن با الهام از 21 میلیون واحد بیت کوین اتخاذ شده است.
  3. این پروژه روی شبکه بلاک چین پالیگان (Polygon) اجرا شده است.
  4. فناوری های مختلفی از جمله بلاک چین، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و ارزهای دیجیتال، زیرساخت این متاورس را تشکیل داده اند.
  5. هدف از ایجاد این متاورس، ساخت پلتفرمی غیرمتمرکز بود که برای سرمایه گذاران، گیمرها، کارآفرینان و توسعه دهندگان کارایی داشته باشد. کاربران این جهان مجازی می توانند آثار هنری و هرچیز دیگر را در محیط آن خلق کنند و از راه های مختلف به کسب درآمد بپردازند؛ برای مثال بازی کنند یا به یادگیری امور مربوط به ارزهای دیجیتال و بلاک چین مشغول باشند.
  6.  کاربران می توانند با خرید و فروش املاک که با نام Bloks شناخته می شوند کسب درآمد کنند. همچنین امکان اجاره کوتاه مدت ملک مجازی برای برگزاری جلسات یا کارهای دیگر نیز یکی از راه های کسب درآمد در این پلتفرم است.
  7. طبقات اول، ششم و بیست و یکم بهترین طبقات در این متاورس هستند.
  8. یکی دیگر از راه های کسب سود، استیک کردن توکن BLOK است. برای این کار 6 استخر با سود 20 تا 60 درصد به صورت سالیانه در نظر گرفته شده است.
  9. کاربرانی که در دسته توسعه دهندگان در این متاورس فعال هستند، می توانند با استفاده از ابزار ساده ای که در اختیار آن ها گذاشته شده یا حتی کیت SDK که برای توسعه نرم افزار و اپلیکیشن استفاده می شود، به خلق آثار ساده یا پیچیده بپردازند.
  10. بلاک توپیا جز توکن BLOK دارای دو توکن دیگر به نام ها REBLOK و ADBLOK است.
  11. امکان مبادله توکن BLOK با توکن های REBLOK و ADBLOK وجود دارد.
  12. هولدرهای بلاک توپیا و همچنین کاربران پلتفرم با نام Bloktopians (بلاک توپین ها) شناخته می شوند.
  13. تعداد کل توکن های BLOK 200 میلیارد واحد است که تا به امروز بیش از 8 میلیارد واحد آن در حال گردش است.
  14. کیف پول رسمی Bloktopia Wallet را علاوه بر استفاده برای ذخیره سازی توکن های BLOK می توان به عنوان پاسپورت برای ورود به متاورس نیز در نظر گرفت.

  مزایا و معایب ارز دیجیتال بلاک توپیا

  مزایا

  1. امکان استیک کردن توکن BLOK وجود دارد.
  2. توکن BLOK یک توکن حاکمیتی به حساب می آید؛ بنابراین دارندگان این توکن می توانند در آینده این پروژه تأثیرگذار باشند.
  3. کسب و کارهای مختلف می توانند با ورود به دنیای واقعیت مجازی Bloktopia گوی سبقت را از رقیبان خود بربایند.
  4. کاربران این پلتفرم می توانند به طرق مختلف از جمله خرید و فروش ملک، تبلیغات و استیکینگ به کسب درآمد بپردازند.
  5. توسعه دهندگان می توانند با استفاده از ابزارهای ساده یا پیچیده ای که در محیط این پلتفرم وجود دارد، به تولید و انتشار نرم افزار و اپلیکیشن و آثار مختلف دیگر بپردازند.

  معایب

  1. تعداد صرافی هایی که توکن BLOK را ارائه می دهند، محدود است و در میان صرافی ها نام صرافی های شناخته شده ای همچون بایننس یا کوینبیس به چشم نمی خورد.
  2. جدیدبودن این پروژه امکان بررسی دقیق عملکرد آن و درنتیجه تصمیم برای سرمایه گذاری روی توکن آن را به ما نمی دهد.

  کاربردهای ارز دیجیتال بلاک

  1. کاربران در متاورس Bloktopia می توانند با استفاده از ارز دیجیتال BLOK، محصولات و کالاهای موردنیاز خود را از بازار این متاورس تهیه کنند. البته این بازار هنوز راه اندازی نشده و قرار است در سه ماهه سوم سال 2022 از این بازار (Bloktopia Marketplace) رونمایی شود.
  2. استیک کردن توکن BLOK یکی دیگر از کاربردهای این ارز دیجیتال است که می توان با سپرده گذاری آن به سودی 20 تا 60 درصدی در سال دست یافت.
  3. مشارکت در پیش فروش هایی که در متاورس Bloktopia انجام می شوند، از دیگر کاربردهای توکن بومی این متاورس است.
  4. توکن BLOK در کنار کاربردهایی که پیش از این برای آن ذکر کردیم، یک توکن حاکمیتی است؛ به این معنا که هولدرهای این توکن می توانند از آن برای رأی گیری هایی که در محیط پلتفرم اجرا می شود شرکت کنند و به این ترتیب بر تصمیم گیری ها تأثیرگذار باشند.
  5. می توان مثل هر ارز دیجیتال دیگری رمزارز بلاک توپیا را در صرافی هایی که از این توکن پشتیبانی می کنند خرید و فروش کرد و از اختلاف قیمت آن ها به سود رسید.

  کیف پول هایی که ارز دیجیتال بلاک توپیا را ساپورت می کنند

  • کیف پول بلاک توپیا (Bloktopia wallet)

  Bloktopia Wallet، کیف پول اختصاصی و نرم افزاری توکن BLOK است که از شبکه های بایننس اسمارت چین، بیت کوین، پالیگان و اتریوم پشتیبانی کند. این کیف پول به دلیل امکان استفاده از کد دومرحله ای از امنیت مناسبی برخوردار است. علاوه بر آن می توان از این ولت به عنوان گذرنامه برای ورود به دنیای متاورس استفاده کرد.

  • متامسک (Metamask)

  کیف پول نرم افزاری دیگری که از ارز دیجیتال بلاک پشتیبانی می کند، متامسک است که کاربران آن قادر خواهند بود آن را روی گوشی های با سیستم عامل اندروید و IOS و همچنین به عنوان افزونه روی گوگل کروم و فایرفاکس داشته باشند و به راحتی از آن استفاده کنند. توجه کنید که توکن BLOK یک توکن کاستوم است و ممکن است آن را در لیست ارزهای دیجیتال پیدا نکنید و مجبور شوید به صورت دستی توکن BLOK را اضافه کنید.

  • Math Wallet (مث والت)

  برای ذخیره توکن BLOK می توانید از Math Wallet که یک ولت نرم افزاری با امکان اتصال به ولت های سخت افزاری لجر نانو ایکس و لجر نانو اس است، استفاده کنید. این کیف پول در نسخه های اندروید، IOS، افزونه برای مرورگرهایی مانند کروم موجود است و دارندگان ارز دیجیتال Blok می توانند با نصب این ولت روی گوشی یا سیستم، ارز خود را نگهداری کنند.

  • تراست ولت (Trust Wallet)

  کیف پول نرم افزاری تراست ولت با امنیت قابل قبولی که دارد، جایگاه ویژه ای را در میان کاربران به دست آورده است. توجه به این کیف پول موبایلی به ویژه پس از آنکه صرافی بایننس از آن حمایت کرد و تعداد ارزهای دیجیتال قابل ذخیره سازی در آن بیشتر شد، افزایش یافت. خوشبختانه دارندگان ارز دیجیتال Bloktopia می توانند ارزهای دیجیتال خود را در این کیف پول ذخیره کنند.

  کیف پول های دیگری که ارز Bloktopia را پشتیبانی می کنند عبارت اند از: BRD Wallet, Coin98, Coinhub, WalletConnect, Torus, Venly.

  خرید ارز دیجیتال بلاک توپیا

  از روش های مختلف می توان به خرید و فروش ارزهای دیجیتال پرداخت. این کار بسیار آسان است و شما به عنوان شخصی که قرار است در این بازار فعال باشید، به راحتی می توانید آن را انجام دهید، اما مسئله ای که باید پیش از خرید و فروش یک ارز دیجیتال به آن توجه کنید، آموزش لازم برای فعالیت در این بازار است. نوسانات در بازار ارزهای دیجیتال معمولاً بسیار شدید هستند و درنتیجه فعالیت در این بازار نیازمند تحقیق و بررسی و دانش کافی است. با توجه به پرریسک بودن بازار کریپتوکارنسی، اگر بدون آگاهی و دانش تحلیل تکنیکال اقدام به خرید یا فروش یک ارز دیجیتال کنید، بی شک ضرر بسیاری را متحمل خواهید شد و چه بسا سرمایه خود را از دست بدهید؛ درنتیجه قبل از اینکه اقدام به خرید یک ارز دیجیتال کنید، ضروری است مهارت کافی برای فعالیت در این بازار را کسب کنید. خوشبختانه منابع بسیاری برای آموزش وجود دارند و هر فردی می تواند با گذراندن یک دوره آموزش ارز دیجیتال، دانش لازم برای ورود به بازار به دست آورد.

  • خرید ارز بلاک توپیا از صرافی ایرانی

  برای خرید ارز دیجیتال بلاک توپیا، شما می توانید مستقیم از صرافی داخلی، این ارز را تهیه کنید. برای این کار پس از ثبت نام و احراز هویت در یک صرافی معتبر که ارز Bloktopia را پشتیبانی می کند، وارد تب کیف پول در صرافی شوید و روی گزینه واریز مربوط به تومان کلیک کنید. در صفحه جدیدی که برای شما نمایان می شود، باید شماره کارت بانکی (شماره کارتی که در هنگام ثبت نام در آن صرافی ثبت کرده اید) و مبلغی را که قصد واریز به حساب خود در صرافی دارید، وارد کنید. پس از آن به درگاه بانکی متصل خواهید شد که در آن مرحله باید اطلاعات کارت بانکی تان را وارد کنید تا حساب شما شارژ شود. حال که حساب خود را شارژ کرده اید، از قسمت جست وجوی صرافی، توکن BLOK را جست وجو و انتخاب کنید. سپس در قسمت بازار گزینه «خرید/ فروش» را کلیک کرده و در کادر خرید بلاک توپیا مقدار و قیمت پایه ای ارز را وارد و روی گزینه «خرید» کلیک کنید تا خریدتان انجام شود. به همین سادگی شما توانستید ارز BLOK را تهیه کنید. توصیه می شود بعد خرید ارز موردنظر حتماً آن را به کیف پول خود انتقال دهید.

  • خرید ارز بلاک توپیا از صرافی خارجی

  ارز دیجیتال Bloktopia در صرافی داخلی نیز وجود دارد؛ با این حال افرادی هستند که با توجه به نوع معامله موردنظر یا دلایل دیگر ترجیح می دهند در صرافی های خارجی خرید و فروش انجام دهند. توصیه می شود قبل از ثبت نام در تمام صرافی های خارجی از VPN و VPS با آی پی ثابت استفاده کنید تا در آینده با مشکل مواجه نشوید. صرافی های داخلی و خارجی تقریباً محیط مشابه دارند، اما به دلیل انگلیسی بودن محیط شاید فعالیت در صرافی های خارجی برای بعضی از کاربران سخت تر باشد. پس از ثبت نام در صرافی، وارد حساب معاملاتی خود شوید. از آنجا که شما نمی توانید با تومان در این صرافی ها معامله کنید، ابتدا نیاز دارید یک ارز دیجیتال مانند تتر، بیت کون یا هر ارز دیگری (معمولاً تتر) که در صرافی داخلی وجود دارد، خرید کنید، به کیف پول خود انتقال دهید و بعد از آن به صرافی خارجی منتقل کنید. برای این کار می توانید از قسمت جست وجو ارز دیجیتال بلاک را پیدا کرده و معامله خود را بر پایه تتر (تتر یا هر ارزی که از کیف پول به صرافی منتقل کرده اید) انجام دهید. وارد قسمت صفحه معاملاتی توکن بلاک شوید، مقدار و قیمت ارز دیجیتال را وارد کنید و روی گزینه BUY کلیک کنید. مقادیر موردنظر در این بخش می توانند با توجه به نوع معامله انتخابی شما تغییر کنند.

  صرافی های پشتیبانی کننده بلاک توپیا

  • صرافی کوکوین (KuCoin)

  شناخته شده ترین صرافی در میان صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال بلاک توپیا، صرافی کوکوین است. پس از اعمال محدودیت های بیشتر از سوی صرافی بایننس برای کاربران ایرانی، صرافی کوکوین با توجه به امکانات مناسب و نیازنداشتن به احراز هویت برای تمام کاربران، به عنوان صرافی محبوب ایرانیان شناخته شد. استفاده از VPN و VPS با آی پی ثابت برای فعالیت در این صرافی را فراموش نکنید. اگر شما هم یکی از کاربران صرافی کوکوین هستید، برای خرید توکن BLOK به استیبل کوین تتر نیاز خواهید داشت.

  • صرافی گیت (gate.io)

  این صرافی قدیمی و متمرکز نیز مانند بیشتر صرافی های بین المللی به دلیل تحریم کشور ایران، اجازه فعالیت به کاربران ایرانی را نمی دهد. اگر بخواهید ارز دیجیتال Bloktopia را از این صرافی تهیه کنید، مجبور به دورزدن تحریم ها با استفاده از آی پی دیگر کشورها هستید. با خرید تتر در یک صرافی ایرانی و انتقال آن به صرافی گیت می توانید توکن BLOK را خریداری کنید.

  • صرافی هات بیت (Hotbit)

  صرافی هات بیت یکی از معتبرترین صرافی های بین المللی است که ارزهای دیجیتال زیادی را لیست کرده است. برای خرید توکن BLOK در این صرافی نیز به ارز دیجیتال تتر نیاز خواهید داشت.

  علاوه بر صرافی هایی که مختصر به بررسی آن ها پرداختیم، صرافی های دیگری نیز وجود دارند که ارز دیجیتال Bloktopia را پشتیبانی می کنند. این صرافی ها عبارت اند از Okex, QuickSwap, BitMart, Bitget, Hoo, DODO, Polygon, Zt, bitrue. در میان صرافی های ایرانی نیز صرافی رمزینکس، از رمزارز Bloktopia پشتیبانی می کند.

  پروژه های ارز دیجیتال بلاک

  • الروند (Elrond)

  کاربران به طور پیش فرض پس از ورود به دنیای بلاک توپیا در طبقه اول آن قرار می گیرند. الروند نیز پس از ورود در طبقه اول جای گرفته و یک دفتر مجازی را اجاره کرده است. همچنین عملکردهای اکوسیستم خود را در سالنی سفارشی به نمایش می گذارد. NFT های متاورس Bloktopia در پلتفرم Elrond قابل خریداری هستند همچنین رئیس توسعه کسب وکار Elrond گفته که به دنبال یکپارچه سازی فنی به صورت جدی تر با این متاورس است.

  • ونلی (Venly)

  همکاری ونلی و متاورس Bloktopia برای فراهم سازی توسعه NFT های مطابق بر استانداردهای ERC-1155 و ERC-721 صورت گرفت.

  • سرمایه گذاران

  Polygon، Shima Capital، Avalanche، Anti Fund، AU21 Capital، Magnus Capital، Genblock Capital، TKX Capital، Bitboy Crypto، ZBS Capital از سرمایه گذاران این متاورس هستند.

  • زوکیو (Zokyo)

  زوکیو یک سرویس تأمین امنیت برای ارزهای دیجیتال، NFT ها و شرکت های defi/’>دیفای است. پلتفرم Bloktopia با هدف بررسی پروتکل های خود همکاری با Zokyo را آغاز کرده است.

  آینده ارز دیجیتال بلاک توپیا

  با گرایش پلتفرم ها و شرکت های بزرگی مانند فیسبوک و Elrond به متاورس می توان گفت، متاورس و دنیای مجازی جایگاهی ویژه در آینده دارند. فیسبوک اعلام کرده است که متاورس ارتباط میان افراد را بهبود بخشیده و می تواند به رشد کسب وکارها کمک کند؛ بنابراین می توان گفت فارغ از اینکه افراد در چه زمینه ای مشغول به کار هستند، برای موفقیت در رقابت با کسب وکارهای مشابه خود به حضور در این جهان های مجازی که امن، سریع و مقیاس پذیر هستند، نیاز دارند.

  شرکت تحقیقاتی Strategy Analytics پیش بینی کرده است که تا سال 2025 بازار متاورس ها ارزشی بالغ بر 280 میلیارد دلار را خواهد داشت. همچنین پلتفرم Digitalcoinprice.com در پیش بینی از آینده توکن BLOK، قیمت این توکن را برای سال های آینده به ترتیب زیر آورده است:

  تا پایان سال 2022    0.0942

  تا پایان سال 2023    0.1061

  تا پایان سال 2024    0.1271

  تا پایان سال 2025    0.1201

  تا پایان سال 2026    0.1782

  تا پایان سال 2027   0.2130

  تا پایان سال 2027    0.2577

  از طرف دیگر Bloktopia پروژه ای جدید است و نمی توان خیلی براساس مستندات به آن تکیه کرد و پیش بینی از آینده آن داشت. با این حال اگر شما هم گشتی در شبکه های اجتماعی بزنید خواهید دید این پروژه تا چه میزان مورد استقبال قرار گرفته است. وضعیت کلی بازار ارزهای دیجیتال یکی دیگر از عواملی است که می تواند توکن BLOK را مانند هر ارز دیجیتال دیگری دستخوش تغییرات روند کند. با توجه به تمام مواردی که گفته شد، می توان ارزنده بودن این پروژه و انتظار آینده درخشان آن را داشت؛ با این حال برای سرمایه گذاری روی این ارز دیجیتال مدیریت سرمایه را فراموش نکنید.

  سخن پایانی

  متاورس Bloktopia اهداف بسیار بزرگی دارد و با اینکه مدت کمی از زمان لیست شدن ارز دیجیتال بومی آن در صرافی ها گذشته است، جزء ترندهای سایت کوین مارکت کپ محسوب می شود. آینده با فناوری و دیجیتال درآمیخته شده است و از آنجا که جهان های مجازی کاملاً نوآورانه و بر مبنای دیجیتال هستند، احتمالاً جایگاهی ویژه در آینده خواهند داشت. متاورس Bloktopia برای افراد با اهداف مختلف از جمله کسب درآمد، ساخت، آموزش و بازی کاربردی است. در این مقاله این پروژه جدید را از ابعاد مختلف بررسی کردیم و روش خرید توکن بومی آن را در صورتی که قصد خرید آن را داشته باشید، برایتان شرح دادیم.

  سوالات متداول

  بله BLOK یک توکن روی شبکه پالیگان است و شبکه اختصاصی خود را ندارد؛ به همین دلیل یک توکن است.

  کیف پول های تراست ولت، Bloktopia wallet,Metamask, Math Wallet,  BRD Wallet, Coin98, Coinhub, WalletConnect, Torus, Venly از توکن BLOK پشتیبانی می کنند.

  Kucoin, Hotbit, QuickSwap, BitMart, Bitget, Hoo, DODO, Polygon, Zt, bitrue, Okex,Hotbit,Gate.io

  ایجاد بستری برای یادگیری (Learn)، کسب درآمد (Earn)، ساخت (Create) و بازی (Play) است.