فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟

فناوری بلاک چین

اگر طی ده سال اخیر امور بانکی، سرمایه گذاری یا ارزهای دیجیتال را دنبال کرده باشید، ممکن است عنوان « فناوری بلاک چین» به گوشتان خورده باشد. اما همه نمی‌دانند این تکنولوژی دقیقا چیست و چگونه کار می‌کند. در حقیقت درک فناوری بلاک چین آسان‌تر از چیزی است که به نظر می‌آید. به زبان ساده، فناوری بلاک چین یک سیستم ثبت گزارشات و اطلاعات است. جالب است بدانید که جعل فناوری بلاک چین، تقریبا غیرممکن است. به عنوان مثال فرض کنید دو نفر می‌خواهند از طریق اینترنت باهم تراکنش انجام دهند.

فناوری بلاک چین

هرکدام از آن‌ها یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی در اختیار دارند.

فناوری بلاک چین

هدف اصلی این مولفه از فناوری بلاک چین، ایجاد یک مرجع هویت دیجیتالی ایمن است که بر اساس ترکیبی از کلیدهای رمزنگاری شده‌ی عمومی و خصوصی ایجاد می‌شود. این هویت مطمئن جزء اصلی تکنولوژی فناوری بلاک چین به شمار می‌رود. کلیدهای عمومی و خصوصی –  هر دو با هم – یک امضای دیجیتالی را فراهم می‌کنند که ابزاری مفید برای صدور و کنترل مالکیت به‌ حساب می‌آید.

فناوری بلاک چین

تعیین هویت خوب است اما کافی نیست

با وجود آنکه کنترل مالکیت برای ایمن‌سازی روابط دیجیتالی گزینه بسیار خوبی است اما در حقیقت کافی نیست. درست است که با وجود کنترل‌ها مسئله اهراز هویت حل شده است اما برای کارآمدی بیشتر باید با ابزاری جهت تایید تراکنش‌ها و مجوزها ترکیب شود. در فناوری بلاک چین‌ها، این کار با یک شبکه توزیع آغاز می‌شود.

شبکه توزیع‌ شده چیست و چگونه کار می‌کند؟

اجازه بدهید با یک مثال، شبکه توزیع شده را بهتر توضیح دهیم. تصور کنید که شما یک کلکسیون دارید و فکر می‌کنید یکی از اشیای گرانبهای شما گم شده است. به همین دلیل به سراغ دوربین‌های مدار بسته می‌روید تا بفهمید واقعا چه اتفاقی افتاده است. در نتیجه مشاهده ماجراهایی که در این دوربین‌ها ثبت شده‌اند شما مطمئن می‌شوید که آن چیز گرانبها واقعا گم شده است. حتی اگر جزئیات نامشخص باشند مهم نیست چون شما برای اثبات ادعای خود شواهدی بصری دارید. بخش عمده‌ی ارزش فناوری بلاک چین بیت کوین، شبکه‌ی بزرگ آن است که اعتبارسنج‌ها (validators) همانند دوربین‌ها، به یک نظر مشترک می‌رسند که همگی شاهد یک رخداد در یک زمان بوده‌اند. در واقع در تکنولوژی فناوری بلاک چین به‌جای دوربین مدار بسته، از تایید ریاضی استفاده می‌شود. به ‌طور خلاصه، اندازه‌ شبکه در ایمن ساختن شبکه نقش بسیار مهمی دارد.

چه نیازی به سیستم ثبت اطلاعات وجود دارد؟

زمانی که کلیدهای رمزنگاری شده با این شبکه ترکیب می‌شوند، شکل بسیار مفیدی از تعاملات دیجیتال پدیدار می‌شود. فناوری بلاک چین به فرد A اجازه می‌دهد تا از کلید خصوصی خود برای ضمیمه کردن اطلاعات مربوط به تراکنش – به عنوان مثال در خصوص بیت کوین، مبلغی از این کریپتوکارنسی ارسال می‌شود – با کلید عمومی شخص B استفاده کند.

منظور از پروتکل چیست؟

این اطلاعات با هم بخشی از یک بلاک را تشکیل می‌دهند. هر بلاک شامل یک امضای دیجیتالی، زمان‌سنج و اطلاعات مربوط است. سپس این بلاک بین تمام اعضای شبکه (گره‌ها یا نودها) پخش می‌شود.

فناوری بلاک چین

پروتکل سرویس دهی شبکه چیست؟

اما چرا میلیون‌ها کامپیوتر مجهز به دوربین، در انتظار ثبت وقایع مربوط به کلکسیون هستند؟ به عبارت دیگر، چطور می‌توان چنین قدرت محاسباتی را جهت تأمین امنیت شبکه فراهم کرد؟

راه‌حل این مساله برای شبکه فناوری بلاک چین، ماینینگ یا استخراج است. در فرآیند فناوری بلاک چین از منافع شخصی هر فرد برای کمک به نیاز عمومی استفاده می‌شود. هر فرد بخش کوچکی از توان محاسباتی خود را ارائه می‌دهد تا به شبکه خدمتی کند و در نتیجه‌ آن می‌تواند پاداش بگیرد.

فناوری بلاک چین چگونه کار می‌کند؟

فناوری بلاک چین

هنگامی‌ که یک بلاک داده‌ جدیدی را ذخیره می‌کند، به فناوری بلاک چین اضافه می‌شود. همان‌طور که از نام فناوری بلاک چین پیداست، این تکنولوژی متشکل از چندین بلاک است که به هم متصل شده‌اند.

به عبارت دیگر، برای اینکه یک بلاک به فناوری بلاک چین اضافه شود، چهار اتفاق باید بیافتد:

در ابتدا باید معامله‌ای انجام شود. اجازه دهید با مثالی در خصوص یک خرید آنلاین، موضوع را بازتر کنیم. شما پس از کلیکی سریع روی گزینه‌ی خرید، وارد مرحله‌ی بعدی می‌شوید و با اندکی قضاوت خرید خود را قطعی می‌کنید.

سپس این معامله باید تأیید شود. پس از انجام خرید، تراکنش شما باید تایید شود. همانند دیگر پروسه‌های ثبت اطلاعات مانند کمیسیون بورس اوراق بهادار، ویکی پدیا یا کتابخانه‌ها، شخصی وجود دارد که مسئول بررسی اطلاعات جدید است. در خصوص فناوری بلاک چین، این وظیفه در اختیار شبکه‌ای از کامپیوترها قرار دارد. این شبکه‌ها اغلب شامل هزاران کامپیوتر – در خصوص بیت کوین در حدود ۵ میلیون – در سراسر جهان هستند. زمانی که شما خرید خود را آنلاین انجام می‌دهید، شبکه‌ای از کامپیوترها به دنبال چک کردن این هستند که تراکنش شما به شیوه‌ای که انتخاب کرده‌اید اتفاق افتاده است یا خیر. در واقع آن‌ها جزئیات خرید را – مانند زمان معامله، مقدار مبلغ و شرکت‌کنندگان – تایید می‌کنند.

این تراکنش‌ها باید در یک بلاک ذخیره شوند. بعد از اینکه تراکنش شما به‌ صورت دقیق تایید شد، رنگ آن سبز می‌شود. مبلغ معامله‌تان، امضای دیجیتالی شما و امضای دیجیتالی شرکت آنلاینی که از آن خرید کردید، همگی در یک بلاک ذخیره می‌شوند و این معامله احتمالا به صدها یا هزاران معامله‌ی همانند آن خواهد پیوست.

هر یک از بلاک‌ها چیزی به نام هش دارند. یک هش رشته‌ای از کارکترها است که در هر فناوری بلاک چین با یک تابع ریاضی خاص به ‌دست می‌آید و توسعه دهندگان آن را مشخص می‌کنند. کوچک‌ترین تغییر در اطلاعات یک بلاک، هش آن را به‌طور کلی تغییر می‌دهد. زمانی که تمام تراکنش‌های بلاک تایید شدند، کد شناسایی منحصر به فردی به آن اختصاص داده می‌شود که همان هش است. در فناوری بلاک چین، هش بلاک‌های بعدی، شامل هش بلاک قبلی هم هستند. هنگامی‌ که این بلاک جدید به فناوری بلاک چین اضافه می‌شود، برای عموم (و حتی شما) قابل مشاهده خواهد بود و به اطلاعاتی مثل داده‌های معامله، زمان، مکان و اینکه چه کسی آن بلاک را به فناوری بلاک چین افزوده است، دسترسی خواهید داشت.

آیا فناوری بلاک چین یک تکنولوژی خصوصی است؟

فناوری بلاک چین

هرکسی می‌تواند محتویات فناوری بلاک چین را ببیند و کاربران می‌توانند انتخاب کنند که کامپیوترهای خود را به شبکه‌ی فناوری بلاک چین متصل نمایند. برای انجام این کار، کامپیوتر آن‌ها یک کپی از فناوری بلاک چین را دریافت می‌کند و هر زمان که یک بلاک جدید اضافه شد، به‌ طور خودکار به‌روزرسانی می‌شود. مانند سرویس خبری فیس بوک که هر زمان پست جدیدی ارسال می‌شود، به طور اتوماتیک به‌روزرسانی را انجام می‌دهد. هر رایانه در شبکه فناوری بلاک چین، برای خود یک کپی از فناوری بلاک چین دارد؛ یعنی از یک فناوری بلاک چین هزاران کپی – در خصوص بیت کوین، میلیون‌ها کپی –  پیدا می‌شود. 

اگر چه همه‌ نسخه‌های فناوری بلاک چین یکسان هستند، اما گسترش این اطلاعات در سراسر شبکه کامپیوترها، دست‌کاری اطلاعات را دشوارتر می‌کند. باوجود فناوری بلاک چین، حسابی منفرد و قطعی از رویدادها وجود ندارد که بتوان آن را دست‌کاری کرد و اگر هکری بخواهد در شبکه دست‌کاری انجام دهد، باید هر کپی از فناوری بلاک چین را تغییر دهد؛ اما اگر نگاهی به فناوری بلاک چین بیت کوین بیاندازید متوجه می‌شوید که شما به شناسایی اطلاعات مربوط به کاربران در حال انجام معاملات دسترسی ندارید. اگرچه معاملات روی فناوری بلاک چین‌ها به‌طور کامل ناشناس نیستند، اما اطلاعات شخصی در خصوص کاربران به امضای دیجیتالی یا نام کاربری‌شان محدود می‌شود.

 آیا شبکه‌ی فناوری بلاک چین امن است؟

فناوری بلاک چین

تکنولوژی فناوری بلاک چین مسائل مربوط به امنیت و اعتماد را به چندین روش پیش می‌برد. اول اینکه بلاک‌های جدید همیشه به‌ صورت خطی و بر اساس تاریخشان ذخیره می‌شوند. یعنی آن‌ها همیشه به «انتهای» بلاک چین اضافه می‌شوند. اگر نگاهی به فناوری بلاک چین بیت کوین بیندازید، خواهید دید که هر بلاک دارای موقعیتی در زنجیره است که «height» نامیده می‌شود. جالب است بدانید که از فوریه ۲۰۱۹، ارتفاع بلاک‌ها به ۵۶۲،۰۰۰ رسیده است.
پس از اضافه شدن یک بلاک به انتهای فناوری بلاک چین، بازگرداندن و تغییر محتوای بلاک بسیار دشوار می‌شود. چون هر بلاک حاوی هش خودش و هش بلاک قبل از آن نیز خواهد بود. همان ‌طور که جلوتر توضیح دادیم کدهای هش به ‌وسیله‌ی تابعی ریاضی ایجاد می‌شوند که اطلاعات دیجیتالی را به رشته‌ای از اعداد و حروف تبدیل می‌کند. اگر این اطلاعات به هر نحوی ویرایش شوند، کد هش نیز تغییر پیدا می‌کند. به همین دلیل است که این مساله برای امنیت شبکه بسیار اهمیت دارد.
به عنوان مثال تصور کنید هکری تلاش می‌کند تا تراکنش خریدتان در سایتی آنلاین را تغییر دهد، به ‌طوری ‌که مجبور شوید دو بار هزینه خرید خود را پرداخت کنید. به‌ محض ویرایش مقدار مبلغ معامله‌تان، هش بلاک تغییر پیدا خواهد کرد. بلاک بعدی در این زنجیره هنوز حاوی هش قبلی نیز هست و هکرها باید آن بلاک را به‌ منظور پوشاندن کار خود به‌روزرسانی کنند. با انجام این کار هش بلاک تغییر پیدا می‌کند و همین‌طور هش‌های بعدی و بعدی. بنابراین برای تغییر یک بلاک، هکر باید هر بلاک پس از آن را نیز در فناوری بلاک چین تغییر دهد. محاسبه‌ی مجدد همه این هش‌ها، به قدرت محاسباتی بسیار زیاد و غیر قابل ‌تصوری نیاز دارد؛ به عبارت دیگر، با افزودن شدن یک بلاک به فناوری بلاک چین، ویرایش آن بسیار دشوار و حذف آن غیر ممکن می‌شود. شبکه‌های بلاک چین در جهت ایجاد اعتماد، یک سری تست‌ را برای کامپیوترهایی که قصد اتصال به شبکه و اضافه شدن زنجیره بلاک دارند اجرا می‌کنند. این تست‌ها موسوم به «مدل‌های اجماع (consensus models)» باید پیش از مشارکت کاربران در شبکه‌ بلاک چین اجرا شوند تا کاربران خودشان را به شبکه ثابت کنند.

تکنولوژی چه نقشی در کریپتوکارنسی‌ها دارد؟

فناوری بلاک چین اساس شکل‌گیری ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین است. ارزهایی مانند دلار آمریکا تحت نظارت و تائید مرجعی مرکزی که معمولا بانک یا دولت است، قرار دارند. اگر بانک یک کاربر منحل شود یا در کشوری با دولت ناپایدار زندگی کند، ارزش پول آنها در معرض خطر قرار می‌گیرد. اینها دلایلی هستند که منجر به پیدایش بیت کوین شدند. با گسترش عملیات ارز دیجیتال بیت کوین در سراسر شبکه‌ی کامپیوترها، فناوری بلاک چین به آنها و دیگر کریپتوکارنسی‌ها این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به یک مرجع مرکزی فعالیت کنند. این کار نه ‌تنها ریسک را کاهش می‌دهد بلکه بسیاری از هزینه‌های پردازش و تراکنش را حذف می‌کند. این امر همچنین به کشورهایی که ارزی ناپایدار دارند کمک می‌کند تا ارزی باثبات‌تر و کاربردی‌تر داشته باشند و با شبکه‌ای گسترده‌تر از افراد و موسسات هم در داخل و هم در سطح بین‌المللی کار کنند.

مزیت ها و معایب تکنولوژی فناوری بلاک چین :

با وجود تمام پیچیدگی‌های این تکنولوژی، پتانسیل فناوری بلاک چین به‌ عنوان شکلی غیر متمرکز در نگهداری و ثبت سوابق – از حریم خصوصی بیشتر کاربران و امنیت بالاتر گرفته تا کاهش هزینه‌های پردازش و خطای کمتر – تقریباً بدون محدودیت است. تکنولوژی بلاک چین ممکن است کاربردهایی فراتر از آنچه ذکر می‌شود داشته باشد.

مزایای فن آوری بلاک چین:

بهبود دقت و صحت از طریق حذف دخالت‌های انسانی در فرآیند تایید

کاهش هزینه‌ها با حذف تاییدیه شخص ثالث

غیر متمرکز بودن آن، دست‌ کاری و مداخله را دشوارتر می‌کند

معاملات، ایمن، خصوصی و کارآمد هستند

شفاف بودن تکنولوژی

معایب فن آوری بلاک چین:

هزینه‌های قابل‌توجه این تکنولوژی در خصوص ماینینگ بیت کوین

تعداد تراکنش‌های کم در هر ثانیه

تاریخچه استفاده از آن در فعالیت‌های غیرقانونی

قابلیت هک شدن

خلاصه‌ای از نکات مهم در رابطه با فناوری بلاک چین:

 • فناوری بلاک چین نوعی سیستم ثبت گزارشات است که اطلاعات مرتبط با معاملات را در خود ذخیره می‌کند.
 • هر تراکنش، یک هش ایجاد می‌کند.
 • هش رشته‌ای از اعداد و حروف است.
 • معاملات به ترتیبی که اتفاق می‌افتند وارد شبکه می‌شوند.
 • هش نه‌ تنها به معاملات فعلی بلکه به هش معاملات قبلی نیز بستگی دارد.
 • حتی تغییری کوچک در یک تراکنش، به‌طور کامل یک هش جدید را ایجاد می‌کند.
 • فناوری بلاک چین بسیار موثر است چرا که در بسیاری از کامپیوترها گسترش می‌یابد و هرکدام از آن‌ها یک کپی از بلاک چین را در اختیار دارند.
 • به این کامپیوترها، نود گفته می‌شود.
 • نودها بررسی می‌کنند تا اطمینان حاصل شود یک تراکنش طی فرآیند بازرسی هش تغییر پیدا نکرده باشد.
 • اگر یک تراکنش توسط اکثریت نودها تایید شود آنگاه وارد یک بلاک می‌شود.
 • هر بلاک به بلاک قبلی خود نیز اشاره دارد و همگی باهم فناوری بلاک چین را تشکیل می‌دهند.
 • فناوری بلاک چین هر ۱۰ دقیقه یک‌ بار به‌روزرسانی می‌شود.

نظر شما چیست؟

آیا با وجود مطالب گفته شده، استفاده از فناوری بلاک چین را توصیه می‌کنید؟ لطفا نظرتان را برایمان بنویسید.

به این مقاله امتیاز دهید

این مطلب را حتما بخوانید:  هش و هش ریت چیست و چه کاربردی دارند؟

میانگین امتیازات: ۳.۳ / ۵. تعداد امتیاز: ۲۹

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

ترتیبی که برای خواندن مقالات" بلاک چین "به شما پیشنهاد می‌کنیم:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *