بهترین ارزهای دیجیتال دیفای (Defi) کدام اند؟

در حالت عادی انجام تمام امور مالی (متمرکز) با وجود یک واسط صورت می گیرد. اگر قصد گرفتن وام داشته باشید، احتمالاً به بانک مراجعه می کنید یا در صورت نیاز به پرداخت مالیات یا هر عملیات دیگری یک سازمان به عنوان واسط وجود خواهد داشت. مشکل وجود واسط می تواند فساد، نظارت بر اطلاعات و حتی خطاهای غیرعمد باشد؛ درحالی که پس از پیدایش بلاک چین و به دنبال آن سیستم های مالی غیرمتمرکز (DeFi) این مسائل حل شده هستند. البته هر سیستمی در ابتدای کار خود ممکن است با مسائلی روبه رو شود، اما به هر حال امکان برطرف کردن نواقص به مرور زمان وجود دارد. در ادامه توضیحی ساده از مفهوم DeFi را ارائه خواهیم کرد و پس از آن به معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه Defi خواهیم پرداخت.

دیفای (Defi) چیست؟

افراد جامعه برای انجام امور مالی مختلفی از جمله نیاز به وام یا هر فعالیت دیگر مانند افتتاح حساب و… به بانک که به عنوان یک واسط و سازمان مرکزی عمل می کند، مراجعه می کنند. همچنین ارزهای دیجیتال که خود غیرمتمرکز هستند، به کمک واسط هایی عمدتاً متمرکز در میان کاربران منتقل می شوند (البته تنها در صرافی های متمرکز؛ زیرا امروزه صرافی های غیرمتمرکز زیادی فعال هستند).

زمانی که برای انجام یک کار مانند تراکنش های مالی، واسط (که می تواند فرد یا سازمان باشد) وجود داشته باشد، آن پروژه متمرکز است؛ درحالی که با انجام همان کار بدون نیاز به واسط می توان از آن پروژه به عنوان یک پروژه غیرمتمرکز نام برد. به طورکلی اکوسیستم DeFi یا امور مالی غیرمتمرکز (Decentralized Finance) به چندین برنامه اشاره دارد که در حوزه مالی استفاده می شوند و نیاز به واسط را که می تواند به عنوان مثال بانک باشد از بین می برند. 

بهترین ارزهای دیجیتال DeFi که در این مقاله به معرفی آن ها خواهیم پرداخت، ویژگی هایی دارند که بهتر است پیش از بررسی آن ها، این ویژگی ها را بشناسیم.

ویژگی های اصلی ارزهای دیجیتال DeFi

 • شبکه بلاک چین اتریوم با داشتن حدود 70 درصد پروژه های مالی غیرمتمرکز، بزرگ ترین میزبان این پروژه هاست.
 • عمده کاربرد دیفای در پروژه های دریافت و اعطای وام، صرافی های غیرمتمرکز و خدمات بانکی پولی است.
 • برنامه های دیفای می توانند روی شبکه های بلاک چین و با قرارداد هوشمند اجرا شوند.
 • درصورت اشتباه کاربر در امور مالی، امکان شکایت و پیگیری آن وجود نخواهد داشت.
 • معمولاً استفاده از پلت فرم های حوزه دیفای برای همه کاربران ساده نیست.
 • با گسترش اکوسیستم DeFi همه مردم می توانند بدون تبعیض و ابهام از خدمات مالی استفاده کنند. مهم نیست شما بهترین ارزهای دیجیتال DeFi را مدنظر داشته باشید یا ارزهایی که کمتر شناخته شده اند، همه برای ساده کردن امور مالی به وجود آمدند.

حال که تا حدودی با DeFi آشنا شده اید، بهتر است بهترین ارزهای دیجیتال DeFi را هم بشناسید. در ادامه این ارزها را بررسی خواهیم کرد.

۱- ارز دیجیتال دای (Dai)

فهرست []

  جمعیتی حدود 2 میلیارد نفر در سطح جهان را تصور کنید. این افراد به بانک دسترسی ندارند و به همین دلیل ارزهای موجود در زمینه مالی می توانند دسترسی این گروه از افراد را به امور بانکی (البته نه از طریق بانک) میسر کند. همچنین ارزی مانند دای قابلیت برنامه ریزی دارد که استفاده از آن برای بسیاری از افراد توجیه پذیر خواهد بود. 

  برای مثال فردی که باید در تاریخ های مشخص مبلغی را به شخص یا گروهی پرداخت کند، می تواند از قرارداد هوشمند برای انجام این کار استفاده کند. همچنین اگر شما دارایی ای داشته باشید که به دلیل نیاز مالی با وجود میل باطنی خود قصد فروش آن را داشته باشید، می توانید با استفاده از ارز دیجیتال Dai (از بهترین ارزهای دیجیتال DeFi)، در پلت فرم  Maker Dao در ازای دارایی خود وام دریافت کنید و پس از رفع نیازتان با بازپرداخت وام، سرمایه اصلی خود را پس بگیرید.

  در ادامه برخی ویژگی های ارز دیجیتال Dai را بررسی خواهیم کرد که از بهترین ارزهای دیجیتال DeFi یا شاید بهتر است بگوییم بهترین ارز دیجیتال DeFi است (در زمان نگارش این مقاله، ارز  Dai در رتبه اول ارزهای DeFi قرار گرفته است). 

  • DAI، نماد اختصاری ارز دیجیتال Dai  است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 11 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. دای یک استیبل کوین بوده که قیمت آن تقریباً ثابت و 1 دلار است.
  • عرضه نهایی توکن Dai مشخص نیست؛ با این حال 6.892.302.971 واحد ارز Dai در گردش است و در میان کاربران مبادله می شود.
  • ارز دای روی شبکه بلاک چین اتریوم اجرا شده است.
  • برخلاف تتر که یک استیبل کوین متمرکز بوده و پشتوانه آن دلار است، دای (که استیبل کوینی از نوع غیرمتمرکز است) دیگر ارزهای دیجیتال را به عنوان پشتوانه خود دارد که سبب می شود این ارز دیجیتال همچنان ماهیت غیرمتمرکز بودن را حفظ کند؛ به عبارت دیگر ارزش ارزی مانند تتر به دلار آمریکا وابسته است؛ بنابراین در استیبل کوین های با پشتوانه کالا یا ارز فیات یک کشور یک طرف سوم یا واسطی در این میان به وجود آمده است.
  • قرارداد هوشمند میکردائو (Maker DAO) روی شبکه بلاک چین اتریوم است که ارز Dai نیز در این قرارداد هوشمند ایجاد شده است.
  • استیبل کوین غیرمتمرکز دای براساس استاندارد ERC-20 اتریوم طراحی شده است.
  • کاربران در پلت فرم  Maker Dao می توانند با استیک کردن چند ارز دیجیتال، ارز  Dai را به صورت وام دریافت کنید.

  صرافی های پشتیبانی ارز دیجیتال Dai

  ۱- صرافی کوکوین (Kucoin)

  ۲- صرافی بای بیت (Bybit)

  ۳- صرافی یونی سواپ (Uniswap)

  ۴- صرافی پنکیک سواپ (Pancake Swap)

  ۵- صرافی کوین بیس (Coinbase Exchange)

  ۶- صرافی بایننس (Binance)

  کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال Dai

  ۱- کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

  ۲- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

  ۳- کیف پول متامسک (Metamask)

  ۴- کیف پول کوین بیس (Coinbase)

  ۵- کیف پول هایپرپی (Hyper Pay)

  ۶- کیف پول سیف پل (Safe Pal)

  ۷- کیف پول اتمیک (Atomic)

  ۸- کیف پول بایننس چین (Binance chain Wallet)

  ۲- ارز دیجیتال رپد بیت کوین (Wrapped Bitcoin)

  بیت کوین بزرگ ترین ارز دیجیتال با بیشترین مقدار نقدینگی در میان سایر ارزهاست. نقدینگی همان چیزی است که در دنیای دیفای به آن نیاز است. از سوی دیگر بیش از 70 درصد پروژه های Defi روی شبکه اتریوم قرار دارند. حالا شرایطی را تصور کنید که بتوانید به کمک یک واسط، بیت کوین را که نقدینگی بسیار بالایی دارد، روی شبکه اتریوم استفاده کنید. 

  این همان کاری است که Wrapped Bitcoin که از بهترین ارزهای دیجیتال DeFi است، انجام می دهد. در ادامه Wrapped Bitcoin را بررسی خواهیم کرد.

  • WBTC، نماد اختصاری فن توکن Wrapped Bitcoin است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 16 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است و با قیمت تقریبی 20 دلار فروخته می شود.
  • عرضه نهایی توکن WBTC مشخص نیست و براساس نیاز کاربران امکان ضرب کوین وجود دارد؛ با این حال در زمان نگارش این مقاله حدود 260 هزار واحد WBTC در گردش است و در میان کاربران مبادله می شود.
  • Wrapped Bitcoin با همکاری سه سازمان BitGo، Ren و Kyber Network در ژانویه سال 2019 راه اندازی شد.
  • WBTC براساس استاندار ERC-20 شبکه بلاک چین اتریوم ساخته شده است.
  • خدمات وام دهی، مبادلات مالی غیرمتمرکز و… از جمله امتیازاتی است که با توجه به استانداردهای موجود در طراحی و ساخت رپد بیت کوین، دارندگان این ارز  را از این خدمات بهره مند خواهد کرد.
  • مقیاس پذیری رپد بیت کوین سبب شده است بسیاری به آینده این ارز دیجیتال Defi امیدوار باشند. از سوی دیگر کارمزد تراکنش های این ارز به دلیل اجراشدن در شبکه اتریوم با هزینه کمتری در مقایسه با بیت کوین محاسبه خواهد شد.
  • امکان استیک کردن ارز  رپد بیت کوین وجود دارد؛ به این ترتیب کاربران با سپرده گذاری دارایی خود برای مدتی معین، پاداشی دریافت خواهند کرد.

  صرافی های پشتیبان WBTC

  ۱- صرافی کوکوین (Kucoin)

  ۲- صرافی هوبی گلوبال (Hubi Global)

  ۳- صرافی اوککس (OKX)

  ۴- صرافی بایننس (Binance)

  ۵- صرافی کوین بیس (Coinbase)

  ۶- صرافی بای بیت (Bybit)

  ۷- صرافی یونی سواپ (UniSwap)

  ۸- صرافی سوشی سواپ (SushiSwap)

  کیف پول های پشتیبان WBTC

  ۱- کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

  ۲- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

  ۳- کیف پول متامسک (Metamask)

  ۴- کیف پول کوین بیس (Coinbase)

  ۵- کیف پول هایپرپی (Hyper Pay)

  ۶- کیف پول سیف پل (Safe Pal)

  ۳- ارز دیجیتال اولانچ (Avalanche)

  اولانچ یک شبکه است که امکان اجرای برنامه های غیرمتمرکز مالی را با کارمزد پایین برای کاربران خود فراهم کرده است. همچنین مقیاس پذیری و کارمزد پایین بسیاری را به استفاده از این شبکه و در پی آن ارز  بومی آن یعنی AVAX که از بهترین ارزهای دیجیتال DeFi است، کشانده است. در ادامه به برخی از مهم ترین ویژگی های این ارز دیجیتال اشاره کرده ایم.

  • AVAX، نماد اختصاری ارز دیجیتال Avalanche است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 17 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است و با قیمت تقریبی 18 دلار به فروش می رسد.
  • عرضه نهایی ارز دیجیتال Avalance 720 میلیون واحد است که در حال حاضر 282.882.884 واحد آن در گردش است و در میان کاربران مبادله می شوند. 50 درصد از کل ارزهای AVAX (360 میلیون واحد) در شبکه اصلی (و نه در زیرشبکه ها) توزیع شده است.
  • امکان استیک کردن ارز  AVAX در کیف پول رسمی این ارز  وجود دارد.
  • تأیید تراکنش در شبکه Avalanche در دو ثانیه انجام می شود که با توجه به کارآمدی شبکه و ارز  آن بسیار ارزشمند است.
  • شبکه بلاک چین اتریوم این امکان را برای کاربران خود فراهم می کند که برنامه های غیرمتمرکز خود را روی این شبکه اجرا کنند. شبکه اولانچ این امکان را با این تفاوت برای کاربران خود فراهم کرده است که هر برنامه باید روی زیرشبکه خاص خود اجرا شود.
  • کارمزد انجام عملیات در شبکه اولانچ با کمک ارز  AVAX پرداخت می شود.
  • ارزهای AVAX پس از پرداخت برای انجام تراکنش ها در شبکه سوزانده می شوند که این کار یکی از روش ها برای مقابله با تورم است.

  صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال AVAX

  ۱- صرافی کوکوین (Kucoin)

  ۲- صرافی کوینکس (CoinEx)

  ۳- صرافی اوککس (OKX)

  ۴- صرافی بایننس (Binance)

  ۵- صرافی کوین بیس (Coinbase)

  ۶- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

  کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال AVAX

  ۱- کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

  ۲- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

  ۳- کیف پول متامسک (Metamask)

  ۴- کیف پول بایننس چین (Binance Chain)

  ۵- کیف پول ترزور (Trezor)

  ۶- کیف پول مث (Math Wallet)

  ۷- کیف پول اولانچ (Avalanche Wallet)

  ۴- ارز دیجیتال یونی سواپ (Uniswap)

  یکی از مهم ترین کاربردهای DeFi، صرافی های غیرمتمرکز هستند. با وجود اینکه ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز محسوب می شوند، بیشتر صرافی های ارز دیجیتال متمرکزند و توسط افراد و سازمان ها اداره می شوند، اما به تازگی برخی از صرافی های غیرمتمرکز به وجود آمده اند که یونی سواپ یکی از آن هاست.

   UniSwap که از بهترین ارزهای دیجیتال DeFi است، توکن اختصاصی صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ به شمار می آید که در سال 2020 ارائه شد. در ادامه این ارز  و مهم ترین ویژگی های آن را بررسی خواهیم کرد.

  • UNI، نماد اختصاری ارز دیجیتال Uniswap است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 19 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است و با قیمت تقریبی 5 دلار به فروش می رسد.
  • عرضه نهایی ارز  Uniswap، یک میلیارد واحد است که در حال حاضر بیش از 730 میلیون واحد آن در گردش است و در میان کاربران مبادله می شود.
  • کاربران صرافی یونی سواپ می توانند بدون نیاز به واسط (نظارت صرافی) تراکنش هایی را انجام دهند. درواقع در این صرافی معامله تنها بین خریدار و فروشنده انجام می شود و امنیت آن نیز با استفاده از قرارداد هوشمند تأمین می شود.
  • UNI یک توکن حاکمیتی است که براساس استاندارد ERC-20 شبکه اتریوم طراحی و اجرا شده است.
  • کسانی که ارز دیجیتال Uniswap را که از بهترین ارزهای دیجیتال DeFi است داشته باشند می توانند در رأی گیری ها برای انجام اصلاحات شرکت کنند. درواقع دارندگان ارز دیجیتال UNI با توجه به میزان دارایی خود می توانند نظرات خود را در مدیریت آن صرافی دخیل کنند.

  صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال UniSwap

  ۱- صرافی کوکوین (Kucoin)

  ۲- صرافی اوککس (OKX)

  ۳- صرافی بایننس (Binance)

  ۴- صرافی کوین بیس (Coinbase)

  ۵- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

  ۶- صرافی بای بیت (Bybit)

  ۷- صرافی یونی سواپ (Uni Swap)

  ۸- صرافی والکس (Wallex)

  کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال UniSwap

  ۱- کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

  ۲- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

  ۳- کیف پول متامسک (Metamask)

  ۴- کیف پول بایننس چین (Binance Chain)

  ۵- کیف پول کوین بیس (Coinbase)

  ۶- کیف پول هایپرپی (Hyper Pay)

  ۷- کیف پول سیف پل (Safe Pal)

  ۸- کیف پول اتمیک (Atomic Wallet)

  ۵- ارز دیجیتال چین لینک (Chainlink)

  همان طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، امور مالی غیرمتمرکز با کمک قراردادهای هوشمند اجرا می شوند، اما با گذشت مدتی از ظهور سیستم DeFi شاهد بودیم که در انجام برخی از امور همچون فراخوانی اطلاعات از خارج از شبکه خلائی وجود داشت که دلیل به وجود آمدن چین لینک برطرف کردن همین مشکل بود. 

  برای مثال فرض کنید از قرارداد هوشمندی استفاده می کنید که باید مبلغ مشخصی درصورت تحقق یک شرایط در دنیای واقعی به یک فرد انتقال داده می شد. در چنین وضعیتی نیاز به داده هایی است که تحقق یا عدم تحقق شرایط در دنیای واقعی را اطلاع دهد. برای درک بهتر این موضوع می توانید پرداخت 1000 واحد ارز  Chainlink را درصورت ساخت یک وسیله مثال زد؛ داده ای که مبنی بر ساخته شدن آن وسیله باید به شبکه مخابره شود. 

  این مفهوم همان اوراکل است. دریافت و ارسال اطلاعات از دنیای بیرون به شبکه که به کمک اوراکل ها انجام می شود مشمول هزینه است که این هزینه با استفاده از Chainlink که یکی از بهترین ارزهای دیجیتال Defi است، پرداخت می شود.

  • LINK، نماد اختصاری Chainlink است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 22 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است و با قیمت تقریبی 6.3 دلار به فروش می رسد.
  • عرضه نهایی این ارز  1 میلیارد واحد است که در حال حاضر بیش از 467 میلیون واحد در گردش است و در میان کاربران مبادله می شود.
  • به زبان ساده چین لینک یک تکنولوژی و واسط بین دنیای بلاک چین و دنیای خارجی است و درواقع سیستم های معمولی را به بلاک چین متصل می کند.
  • توکن ChainLink براساس استاندارد ERC-20 شبکه اتریوم ساخته شده است.
  • امکان استیک کردن توکن LINK وجود دارد.

  صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال Chainlink

  ۱- صرافی کوکوین (Kucoin)

  ۲- صرافی اوککس (OKX)

  ۳- صرافی FTX

  ۴- صرافی بایننس (Binance)

  ۵- صرافی کوین بیس (Coinbase)

  ۶- صرافی Gemini

  ۷- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

  ۸- صرافی کراکن (Kraken)

  ۹- صرافی بای بیت (Bybit)

  ۱۰- صرافی یونی سواپ (Uni Swap)

  کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال Chainlink

  ۱- کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

  ۲- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

  ۳- کیف پول متامسک (Metamask)

  ۴- کیف پول بایننس چین (Binance Chain)

  ۵- کیف پول کوین بیس (Coinbase)

  ۶- کیف پول هایپرپی (Hyper Pay)

  ۷- کیف پول اتمیک (Atomic Wallet)

  ۶- ارز دیجیتال تزوس (Tezos)

  فردی به نام L.M. Goodman وایت پیپر ارز  تزوس را در سال 2014 منتشر کرد. این ارز دیجیتال در سال 2017 و در طی یک عرضه اولیه عرضه شد.

  • XTZ، نماد اختصاری ارز دیجیتال Tezos است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 37 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است و با قیمت تقریبی 4/1 دلار به فروش می رسد.
  • عرضه نهایی توکن XTZ، مشخص نیست؛ با این حال در زمان نگارش این مقاله حدود 900 میلیون واحد XTZ در گردش است و در میان کاربران مبادله می شود.
  • Tezos مدعی است اولین ارز دیجیتال خود اصلاح گر (Self-Amendment) است. با این ویژگی یک شبکه می تواند بدون نیاز به انجام فورک، اصلاحات موردنیاز را انجام دهد.
  • دارندگان ارز دیجیتال Tezos می توانند در تصمیم گیری های مؤثر روی شبکه مشارکت داشته باشند. درواقع مدیریت شبکه تزوس از نوع درون زنجیره ای است.
  • امکان ایجاد قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز روی شبکه Tezos وجود دارد.

  صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال Tezos

  ۱- صرافی کوکوین (Kucoin)

  ۲- صرافی بای بیت (Bybit)

  ۳- صرافی اوککس (OKX)

  ۴- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

  ۵- صرافی کراکن (Kraken)

  ۶- صرافی بایننس (Binance)

  ۷- صرافی کوین بیس (Coinbase)

  ۸- صرافی Gemini

  ۹- صرافی کوینکس (CoinEx)

  ۱۰- صرافی یونی سواپ (Uni Swap)

  کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال Tezos

  ۱- کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

  ۲- کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor Wallet)

  ۳- کیف پول مث ولت (Math Wallet)

  ۴- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

  ۵- کیف پول متامسک (Metamask)

  ۶- کیف پول بایننس چین (Binance Chain)

  ۷- کیف پول ایر گپ (AirGap)

  ۸- کیف پول هایپرپی (Hyper Pay)

  ۹- کیف پول سیف پل (Safe Pal)

  ۱۰- کیف پول اتمیک (Atomic Wallet)

  ۷- ارز دیجیتال تتا (Theta Network)

  ارز دیجیتال Theta Network در سال 2017 و توسط Mitch Liu و Jieye Long ساخته شد. درواقع ارز دیجیتال Theta Network یکی از دو توکن این شبکه است. کاربرد اصلی شبکه ایجاد فضایی برای به اشتراک گذاری ویدئو است؛ به عبارتی شبکه Theta Network به وجود آمد که نواقص یوتیوب را برطرف کند. 

  از آنجا که این پروژه غیرمتمرکز است، نقش واسط از بین می رود و درآمد تولیدکنندگان محتوای ویدئو افزایش خواهد یافت.

  • THETA، نماد اختصاری ارز دیجیتال Theta Network است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 41 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است و با قیمت تقریبی 2/1 دلار فروخته می شود.
  • عرضه نهایی ارز  Theta Network یک میلیارد واحد است که همه این مقدار در گردش است و در میان کاربران مبادله می شود.
  • در شبکه Theta Network از روش اجماع اثبات سهام استفاده می شود و به عبارت دیگر امکان استخراج ارز  THETA وجود ندارد.
  • شبکه Theta Network دو توکن به نام های THETA و TUFL است. تعداد توکن های THETA ثابت 1 یک میلیارد واحد است و هیچ برنامه ای برای افزایش این تعداد وجود ندارد؛ در حالی توکن های TUFL در حال افزایش هستند.
  • ارز  THETA با هدف حفظ امنیت شبکه Theta Network به وجود آمده است.
  • سرعت بالا در انتشار داده ها یکی از نیازهای ضروری این شبکه است که توانسته است آن را به خوبی اجرا کند.
  • مقیاس پذیری امید به آینده این شبکه و ارزهای دیجیتال بومی آن یعنی TUFL و THETA را افزایش خواهد داد. در زمان نگارش این مقاله THETA جزء بهترین ارزهای دیجیتال DeFi است و در رتبه هفتم این دسته بندی (DeFi) قرار گرفته است.

  صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال Theta Network

  ۱- صرافی کوکوین (Kucoin)

  ۲- صرافی کوینکس (CoinEx)

  ۳- صرافی بای بیت (Bybit)

  ۴- صرافی اوککس (OKX)

  ۵- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

  ۶- صرافی بایننس (Binance)

  ۷- صرافی یونی سواپ (Uni Swap)

  ۸- صرافی گیت (Gate.io)

  کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال Theta Network

  ۱- کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

  ۲- کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor Wallet)

  ۳- کیف پول مث ولت (Math Wallet)

  ۴- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

  ۵- کیف پول سیف پل (Safe Pal)

  ۶- کیف پول تتا (Theta Wallet)

  ۸- ارز دیجیتال میکر (Maker)

  توکن میکر دیگر توکن پلت فرم  Maker DAO است، دیگر توکن در این پلت فرم  Dai است که در رتبه اول بهترین ارزهای دیجیتال DeFi قرار گرفته است. شما برای گرفتن وام به صورت توکن Dai و دیگر فعالیت ها در پلت فرم  Maker DAO می توانید از توکن Maker استفاده کنید. گفتنی است Maker نیز در دسته بهترین ارزهای دیجیتال DeFi قرار گرفته است.

  • MKR، نماد اختصاری ارز Maker است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 47 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است و با قیمت تقریبی 975 دلار به فروش می رسد.
  • عرضه نهایی ارز دیجیتال Maker 1.005.577 واحد است که در حال حاضر حدود 977 هزار واحد در گردش است و در میان کاربران مبادله می شوند.
  • افرادی که ارز دیجیتال MKR داشته باشند، می توانند در رأی گیری ها شرکت کنند و بر عملکرد پروتکل میکر نظارت داشته باشند.
  • ارز  Maker روی شبکه بلاک چین اتریوم ساخته شده است.
  • هدف اصلی ایجاد این توکن، ساده کردن پرداخت ها در سطح بین المللی است.
  • ارز دیجیتال Dai (اولین مورد از لیست بهترین ارزهای دیجیتال DeFi که بررسی کردیم) با ارز دیجیتال Maker ارتباط دارد. درواقع توکن Maker کمک می کند قیمت ارز دیجیتال Dai همواره 1 دلار باقی بماند.
  • برای ثابت نگه داشتن قیمت Dai، با توجه به افت و خیزهای قیمتی، ارز دیجیتال Maker یا از بین می رود یا ایجاد می شود. درواقع از این ارز دیجیتال برای مقابله با نوسانات بازار استفاده می شود.
  • توکن MKR به عنوان وثیقه برای پلت فرم  Maker هم استفاده می شود.

  صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال Maker

  ۱- صرافی کوینکس (CoinEx)

  ۲- صرافی کوکوین (Kucoin)

  ۳- صرافی بای بیت (Bybit)

  ۴- صرافی FTX

  ۵- صرافی اوککس (OKX)

  ۶- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

  ۷- صرافی بایننس (Binance)

  ۸- صرافی یونی سواپ (Uni Swap)

  ۹- صرافی گیت (Gate.io)

  کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال Maker

  ۱- کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

  ۲- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

  ۳- کیف پول متامسک (Metamask)

  ۴- کیف پول کوین بیس (Coinbase Wallet)

  ۵- کیف پول سیف پل (Safe Pal)

  ۶- کیف پول بایننس چین (Binance Chain Wallet)

  ۷- کیف پول اتمیک (Atomic Wallet)

  ۹- ارز دیجیتال آوی (Aave)

  در نظام مالی سنتی زمانی که شخصی به وام نیاز داشته باشد، مجبور است به بانک ها و سازمان های واسط اعتماد کند و از آن ها با شرایطی که گاهی سخت است وام دریافت کند. با پیدایش امور مالی غیرمتمرکز DeFi، پلت فرم هایی به وجود آمدند که دریافت وام و حتی اعطای وام در ازای دریافت سود را برای کاربران بسیار ساده کرده اند. 

  یکی از بهترین پلت فرم ها در این زمینه Aave است که در ادامه قصد داریم توکن بومی آن را که یکی از بهترین ارزهای دیجیتال DeFi است، بررسی کنیم.

  • AAVE، نماد اختصاری ارز دیجیتال Aave است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 50 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است و با قیمت تقریبی 61 دلار فروخته می شود.
  • عرضه نهایی ارز  Aave 16 میلیون واحد است که در حال حاضر بیش از 13 میلیون واحد آن در گردش است و در میان کاربران مبادله می شود.
  • Aave یک استخر نقدینگی و پلت فرم  وام دهی است.
  • به زبان ساده Aave یک سیستم وام دهی البته از نوع غیرمتمرکز است که افراد می توانند بدون نیاز به واسط و تنها از طریق دارایی ارز دیجیتال خود، وام دریافت کنند.
  • شما در پلت فرم  Aave علاوه بر دریافت وام می توانید با اعطای وام به دیگران سود کسب کنید.
  • Aave یک توکن مبتنی بر شبکه اتریوم بوده که براساس استاندارد ERC-20 ساخته شده است.
  • دارندگان توکن Aave می توانند در راستای تصمیم گیری های بهتر برای پلت فرم، نظرات خود را اعلام کنند. برای این کار دارندگان توکن می توانند در رأی گیری ها شرکت کنند.

  صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال Aave

  ۱- صرافی کوکوین (Kucoin)

  ۲- صرافی FTX

  ۳- صرافی اوککس (OKX)

  ۴- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

  ۵- صرافی بایننس (Binance)

  ۶- صرافی کوین بیس (Coinbase Exchange)

  ۷- صرافی یونی سواپ (Uni Swap)

  ۸- صرافی کراکن (Kraken)

  ۹- صرافی گیت (Gate.io)

  کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال Aave

  ۱- کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

  ۲- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

  ۳- کیف پول متامسک (Metamask)

  ۴- کیف پول کوین بیس (Coinbase Wallet)

  ۵- کیف پول هایپر (HyperPay Wallet)

  ۶- کیف پول سیف پل (Safe Pal)

  ۷- کیف پول بایننس چین (Binance Chain Wallet)

  ۸- کیف پول اتمیک (Atomic Wallet)

  ۱۰- ارز دیجیتال نوترینو یو اس دی (Neutrino USD)

  استیبل کوین ها در بازار ارزهای دیجیتال برای اهداف مختلف همچون کاهش ریسک در میان دارایی کاربران استفاده می شود. Neutrino USD هم یکی از بهترین ارزهای دیجیتال DeFi و یک استیبل کوین غیرمتمرکز است که در فضای DeFi استفاده می شود. در ادامه این ارز دیجیتال و سپس صرافی ها و کیف پول های پشتیبان این ارز را بررسی کرده ایم.

  • USDN، نماد اختصاری Neutrino USD است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 54 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است و با قیمت تقریباً یک دلار فروخته می شود.
  • عرضه نهایی توکن مشخص نشده است؛ با این حال (در زمان نگارش این مقاله) تعداد 771.271.499 واحد در گردش است و در میان کاربران مبادله می شود.
  • Neutrino USD یک استیبل کوین است که قیمت آن تقریباً یک دلار است و ارز دیجیتال Waves پشتوانه این استیبل کوین به حساب می آید.
  • ارز دیجیتال USDN را می توان یک استیبل کوین نامید که در انجام تراکنش های بین شبکه ای DeFi به کار گرفته می شود. درواقع این توکن به وجود آمد تا در فضای غیرمتمرکز استفاده شود.
  • کاربران می توانند با استفاده از قرارداد هوشمند و به کمک ارز دیجیتال Wave، توکن های USDN را بسازند که از بهترین ارزهای دیجیتال DeFi است.

  صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال Neutrino USD

  ۱- صرافی کوکوین (Kucoin)

  ۲- صرافی یونی سواپ (Uniswap)

  ۳- صرافی هات بیت (Hotbit)

  ۴- صرافی Curve Finance

  ۵- صرافی MEXC

  ۶- صرافی Waves Exchange

  کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال Neutrino USD

  ۱- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

  ۲- کیف پول اتمیک (Atomic)

  ۳- کیف پول متامسک (Metamask)

  ۴- کیف پول بایننس چین ولت (Binance Chain Wallet)

  سخن پایانی

  تعداد ارزهای دیجیتال بسیار زیاد است و روز به روز به این تعداد اضافه می شود. اگر ارزهای دیجیتال مختلف را نشناسید، امکان سود از موقعیت های مختلف را از دست خواهید داد. کاربرد ارزهای دیجیتال محدود به انجام معاملات برای تریدرها نمی شود و این ارزها معمولاً برای برطرف کردن یکی از نیازهای عموم مردم به وجود می آیند. 

  بنابراین با شناخت آن ها احتمالاً می توانید امور روزانه زندگی خود را با کیفیت و امنیت بالاتر و البته هزینه پایین تر انجام دهید. یک دسته از ارزهای دیجیتال در حوزه امور مالی غیرمتمرکز قرار می گیرند ک برای تسهیل امور مالی مانند سیستم وام دهی، انجام امور بانکی و… به وجود آمدند. 

  در مقاله ای که مطالعه کردید، سعی کردیم لیستی از بهترین ارزهای دیجیتال DeFi را به شما معرفی کنیم. عبارات و اصطلاحات زیادی در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد که شاید پیش از این نشنیده باشید یا درک مفهوم آن برای شما چندان ساده نباشد. 

  اگر شما هم قصد فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال را داشته باشید و بخواهید با فناوری بلاک چین و فواید و البته کاربرد آن آشنا شوید، می توانید در یک دوره آموزش ارز دیجیتال شرکت کنید تا در کنار آشنایی با مفاهیم ضروری بتوانید خرید و فروش و اصول معامله گری در این بازار را نیز آموزش ببینید.

  پرسش های متداول

  ۱- DeFi چیست؟

  عبارت DeFi از ابتدای کلمات Decentralized Finance گرفته شده است و به امور مالی غیرمتمرکز اشاره دارد.

  ۲- بهترین ارزهای دیجیتال DeFi کدام هستند؟

  Dai، Wrapped Bitcoin، Uniswap، Avalanche، chainlink، Tezos، Theta Network، Maker، Aave، Neutrino USD براساس طبقه بندی سایت کوین مارکت کپ، بهترین ارزهای دیجیتال DeFi هستند.

  ۳- کدام شبکه بلاک چین میزبان بیشترین پروژه های ارز دیجیتال Defi است؟

  شبکه بلاک چین حدوداً 70 درصد پروژه های Defi را در خود جای داده است.

  ۴- بزرگ ترین معایب سیستم مالی غیرمتمرکز یا DeFi چیست؟

  شاید بزرگ ترین ایراد یک سیستم مالی غیرمتمرکز را بتوان برگشت پذیر نبودن تراکنش ها دانست. این ویژگی که البته امنیت را بالاتر می برد، گاهی به دلیل خطاهای انسانی موجب شده است که تراکنش هایی اشتباهی انجام شوند.

  ۵- عمده کاربرد پروژه های DeFi در کدام زمینه هاست؟

  امور بانکی، سیستم وام دهی و سپرده گذاری و صرافی های غیرمتمرکز.