ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
پرسودترین کانال سیگنال VIP جفت‌ارزها رایگان شد!

ارز دیجیتال ANC چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای آن

ارز دیجیتال ANC چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای آن

قیمت لحظه ای ارز دیجیتال ANC

نمودار لحظه ای ارز دیجیتال ANC


همه‌چیز دربارۀ پروتکل انکر (Anchor Protocol) و توکن حاکمیتی ANC

انکر یا ارز دیجیتال ANC، پروتکلی برای وام‌دهی و وام‌گرفتن است که روی بلاک‌چین ترا (Terra blockchain) قرار دارد و بیست‌ونهمین پروژۀ لانچ‌پول بایننس است. این پروتکل از ساختار وثیقۀ مضاعف (over-collateralized) برای قرض‌دادن و قرض‌گرفتن از کاربران بهره می‌برد و با‌ کمک دارایی‌های دیجیتالی‌شان به سود می‌رسد. درواقع، انکر پروتکل پس‌اندازی است که امکان برداشت سریع را فراهم می‌کند و سپرده‌گذاران در آن با نوسان نرخ بهرۀ کم‌تری روبه‌رو هستند؛ البته، این نرخ در میان استیبل‌کوین‌ها از نرخ‌های بالا و در حدود ۱۹.۵درصد است. انکر سپرده‌ها را در دسترس وام‌گیرندگانی قرار می‌دهد که دارایي‌های POS، bETH و bLUNA را به‌عنوان تضمین و وثیقه قرار می‌دهند.

فرایند دشوار در پشت ‌صحنۀ خلق پروتکل انکر

با وجود فراوانی محصولات دیفای، هنوز محصولی به‌ بازار نیامده که ضمن کارایی، کاربردوست یا یوزر-فرندلی (USER-FRIENDLY) باشد. استیکینگ برای بسیاری از کاربران به‌خاطر نوسانات زیادی که بیش‌تر دارایی‌های رمزارزی دارند، مناسب نیست. از سوی دیگر، ماهیت چرخه‌ای نرخ‌های بهرۀ استیبل‌کوین‌ها در شرکت‌های معروفی مانند میکر (MAKER) و کامپاوند (COMPOUND)، پروتکل‌های مانند آن‌ها را برای پس‌اندازهای خانگی نامناسب می‌کند.

انکر برای پاسخ‌گویی به این چالش‌ها، روی ترا (TERRA) به ‌وجود آمده و پلتفرمی برای پس‌انداز است که براساس پاداش بلاک‌ها، از بلاک‌چین‌های اثبات کلیدی سود سهام می‌دهد. این پروتکل محصول پس‌انداز استیبل‌کوینی هم دارد که به سپرده‌گذاران، سود باثبات و منسجمی می‌دهد. چنین اقدامی، با تنظیم نرخ سود سپرده، به‌وسیلۀ تخصیص پاداش‌های بلاک به دارایی‌هایی مقدور می‌شود که برای استقراض استیبل‌کوین‌ها استفاده شده‌اند. به‌عبارت دیگر، امکان تنظیم نرخ سود در این پلتفرم از مدیریت محل پاداش‌هایی تأمین می‌شود که برای قرض‌گرفتن استیبل‌کوین‌ها کنار گذاشته شده‌اند.

در نتیجه، انکر نرخ سود خوبی پیشنهاد می‌کند که با سود محبوب‌ترین بلاک‌چین‌های مبتنی بر اجماع اثبات سهم تعیین می‌شود. هدف اصلی پشت خلق انکر این است که به استانداردی طلایی برای درآمدهای منفعل بلاک‌چینی تبدیل شود که به‌کمک آن می‌توانید درآمد پسیو یا همان منفعل خوبی به‌دست بیاورید.

ارز دیجیتال ANC چطور کار می‌کند؟

ارز دیجیتال ANC

سه سازوکار اصلی، پروتکل انکر را هدایت می‌کنند؛ دارایی، بازار پولی و نقدینگی وام. دارایی اوراق قرضه، سهامی توکن‌شده در بلاک‌چین مبتنی بر اثبات سهام و از عناصر کلیدی پروتکل انکر است. این دارایی‌ها نمادی از مالکیت دارایی‌های اثبات سهام هستند. دارایی‌ها به دارندگان خود هم پاداش‌های بلاکی می‌دهند. چنین‌دارایی‌هایی برخلاف سهام‌، قابل جابه‌جایی و قابل معاوضه هستند. درنتیجه، کاربران می‌توانند رفتاری مشابه دارایی‌های اثبات سهام با آن‌ها داشته باشند. دارایی‌های اوراق قرضه‌ به صاحب خود اجازۀ دریافت پاداش بلاکی می‌دهند و قابلیت معاوضه و نقدشدن دارایی‌های سهام‌مانند را هم دارند.

دارایی‌های اوراق قرضه می‌توانند روی هر بلاک‌چینی تولید شوند. هر بلاک‌چینی که مبتنی بر اثبات سهام است، از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند. این دارایی‌ها عناصری حیاتی و مهم برای پروتکل انکر هستند و نقش مهمی در حفظ نرخ سود ثابت سپرده‌های ترا دارند. بازار پولی ترا قرارداد هوشمندWASM  روی بلاک‌چین ترا است که امکان وام‌دهی و استقراض استیبل‌کوین‌های ترا را فراهم می‌کند.

این‌ها بنیاد پس‌انداز پروتکل انکر را می‌سازند. هر استخر سپرده‌های ترا، از وام‌ها سود تولید می‌کند و بازار پولی را تعریف می‌کند. برای قرض‌گرفتن از استخر، وام‌گیرندگان دارایی‌های دیجیتالی را به‌عنوان وثیقه قرار می‌دهند. نرخ بهره هم براساس الگوریتم مبتنی بر عرضه و تقاضای استقراض محاسبه می‌شود. این الگوریتم براساس نرخ بهره‌برداری استخر مشخص می‌گردد.

گرفتن وام از بازار پولی ترا، به‌سادگی تضمین وثیقه در ازای وام است. ظرفیت قرض‌گرفتن در موقعیت استقراض و بدهی، برابر با حداکثر مقدار بدهی‌ای است که می‌تواند در یک حساب جمع شود. مقدار و کیفیت وثیقه، ظرفیت استقراض هر حساب را مشخص می‌کند. انکر، نرخ و نسبت وام‌گیرندگان و سپرده‌گذاران را برای رسیدن به الگوریتم نرخ بهره، خودکار مورد استفاده قرار می‌دهد. نرخ بهره‌برداری استخر ترا، مهم‌ترین ورودی این الگوریتم است.

هدف نرخ انکر، نرخ بهره برای سپرده‌های ترا و عنصری کلیدی در پروتکل انکر است. برای رسیدن به نرخ مطلوب، قرارداد هوشمند انکر به‌طور پویا پاداش بلاک‌ها را برای دارایی‌های وثیقه‌ای میان وام‌گیرنده و سپرده‌گذار تقسیم می‌کند.

ویژگی‌ های منحصربه‌فرد ارز دیجیتال ANC چیست؟

ویژگی‌ های منحصربه‌فرد ارز دیجیتال ANC چیست؟

از ویژگی‌های منحصربه‌فرد انکر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اقدامات امنیتی اساسی

انکر از فرایند انحلال، برای حفاظت از اصل سرمایۀ سپرده‌گذاران استفاده می‌کند. سپرده‌ها تا زمانی در وضعیت امن خواهند بود که هرگونه تعهد ضمانت‌شده از سوی آن‌ها بیش‌تر از حد وثیقه باشد. هدف پروتکل انحلال، حفظ امنیت سپرده‌ها با پرداخت بدهی‌هایی است که در معرض خطر برآورده‌نکردن الزامات وثیقه قرار دارند.

محصولی برای پس‌انداز پول

دارایی‌های دیجیتالی نوسانات زیادی را تجربه می‌کنند. بنابراین، شاید بهترین انتخاب برای کسب درآمد منفعل نباشند اما انکر، با بازارهای پولی استیبل‌کوین ترا، راه‌کارهایی را در این‌ زمینه تدارک دیده است. درمقابل، سپرده‌گذاران استیبل‌کوین، می‌توانند صاحب استیبل‌کوین شوند و از نوسان رمزارزهای مختلف هم دور بمانند. نرخ بهرۀ سپردۀ انکر ثبات کافی دارد و سرمایۀ کاربران را از نوسانات حفظ می‌کند.

ارتقای وضعیت سرمایه‌ گذاری با حاصل تلفیق قیمت و بازده سهام

کاربران می‌توانند دارایی‌هایشان را به‌عنوان وثیقه برای استقراض استیبل‌کوین استفاده کنند و مقدار بیش‌تری از همان دارایی را بخرند. این کار به آن‌ها کمک می‌کند تا جایگاهشان را ارتقا بدهند. کاربران می‌توانند استیبل‌کوین‌ها را با نرخ کمی قرض بگیرند و با آن‌ها دارایی‌هایی پرسودتر تهیه و روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند. از آنجایی که نرخ سود سپرده از سوی پاداش بلاک‌ها پشتیبانی می‌شود، کاربرانی که به‌دنبال نقدینگی بیش‌تر با کسب استیبل‌کوین‌ها هستند، امکان پیش‌برد این روند را بدون نیاز به هیچ سود جانبی و حاشیه‌ای خواهند داشت.

قراردادهایی برای انحلال

اگر مشتریان خواهان استقراض یا سپرده‌گذاری نباشند، امکان پیوستن به استخر نقدینگی برایشان وجود دارد؛ البته، این اقدام ریسک و سود بیش‌تری هم دارد. نویسندگان قراردادهای نقدینگی، می‌توانند هم از کارمزدهای پرداختی برای قراردادها و هم از حق بیمه‌های غیرفعال به درآمد برسند.

توکنومیک ارز دیجیتال ANC

  • عرضۀ کلی توکن‌های انکر به ۱۰۰.۰۰۰۰.۰۰۰توکن می‌رسد. عرضۀ در گردش اخیر آن هم در حدود B 966عدد توکن بوده است.
  • قیمت ارز دیجیتال ANC در تاریخ ۸ اوت ۲۰۲۲  حدود022864دلار اعلام شده است.

چشم‌انداز ارز دیجیتال ANC در آینده

چشم‌انداز ارز دیجیتال ANC در آینده

ارز دیجیتال ANC می‌تواند مشکلی اساسی را در حوزۀ استقراض و وام‌دهی ارزهای دیجیتالی حل کند. بیش‌تر استقراض‌کنندگان وام‌ها، برای بازپرداخت، با نرخ بهرۀ بالا مثلاً حدود ۲۲درصد روبه‌رو هستند. تعداد اندکی از افراد به چنین وام‌هایی تن می‌دهند اما انکر طور دیگری عمل می‌‌کند. سپرده‌ها برای تأمین‌ مالی وام‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از سود وثیقه‌گذاران و نرخ بهرۀ وامی که می‌پردازند، مقداری سود به سپرده‌گذاران و مقداری کارمزد اضافی هم برای سهام‌داران بانک و حفظ منابع بازدهی کنار گذاشته می‌شود.

در بلندمدت، کاربران برای رسیدن به سود و بازدهی بیش‌تر نیاز به توکن‌های انکر بیش‌تری خواهند داشت. تعداد توکن‌ها باید بیش از کل دارایی‌ها منهای بدهی‌های انکر ارزش داشته باشند. چنین روندی تا جایی امکان دارد که دارندگان توکن‌ها انتظار دوبرابرشدن درآمدهایشان را داشته باشند. علاوه‌ بر این، باید توکن‌های باقی‌مانده به اندازه‌ای باشد که امکان توزیعشان وجود داشته باشد و بازپرداختی هم به بدهکاران صورت بگیرد. تا زمانی‌که انکر سهام جدیدی منتشر نکند، وام‌گیرندگان می‌توانند انتظار دریافت سوبسید را داشته باشند؛ البته، این درحالی است که رشد تراز مالی دارندگان توکن‌ها بیش‌تر از ارزش رقیق‌شدۀ بازار باشد.

سؤالات متداول

پلتفرمی برای پس‌انداز است که براساس پاداش بلاک‌ها از بلاک‌چین‌های اثبات کلیدی سود سهام می‌دهد. این پروتکل محصول پس‌انداز استیبل‌کوینی هم دارد که به سپرده‌گذاران سود منسجمی می‌دهد.

قیمت پروتکل انکر در تاریخ  ۸ اوت ۲۰۲۲ حدود 0.022864دلار اعلام شده است.

ارائۀ محصولی برای پس‌انداز، امنیت مطلوب، ارتقاء وضعیت سرمایه‌گذاری با حاصل تلفیق  قیمت و بازده سهام، امکان پیوستن کاربران به استخرهای نقدینگی.

ارز دیجیتال ANC می‌تواند مشکلی اساسی را در حوزۀ استقراض و وام‌دهی ارزهای دیجیتالی حل کند. بیش‌تر استقراض‌کنندگان وام‌ها، برای بازپرداخت، با نرخ بهره‌ای بالا مثلاً در حدود ۲۲درصد روبه‌رو هستند. تعداد اندکی از افراد به چنین وام‌هایی تن می‌دهند. انکر طور دیگری اقدام می‌‌کند و در آن سپرده‌ها برای تأمین مالی وام‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ از این روی جای رشد زیادی دارد.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۸۰ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات ارز دیجیتال به شما پیشنهاد میکنیم:
what-is-pepe-coin
ارز دیجیتال پپه (PEPE)؛ میم کوین بزرگ بعدی!
introduction-and-review-of-gemini-dollar
معرفی و بررسی ارز دیجیتال جمینای دلار (GUSD)
the-difference-between-dogecoin-and-bitcoin
تفاوت دوج کوین و بیت کوین؟ کدام یک انتخاب بهتری برای سرمایه گذاری است؟
nftfi
NFTFI چیست؟ آشنایی کامل و 0 تا 100 با NFTFI
evaluation-of-digital-currency-projects
نحوه ارزیابی پروژه‌های ارز دیجیتال؛ چگونه خودمان دربارۀ ارزهای دیجیتال تحقیق کنیم؟
ens
ارز دیجیتال ENS یا اتریوم نیم سرویس چیست؟ بررسی تخصصی و کامل
pip
منظور از پیپ (Pip) در بازارهای بین المللی چیست؟
best-crypto-podcasts
معرفی بهترین پادکست های آموزشی و تحلیلی ارز دیجیتال
gno
ارز دیجیتال جینوسیس (GNO) چیست؟ | بررسی تخصصی ارز Gnosis
man-city
ارز دیجیتال منچستر سیتی (Man City) چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای
ac-milan
ارز دیجیتال آث میلان (AC Milan) چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای
porto
ارز دیجیتال پورتو (Porto) چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای
project-galaxy
ارز دیجیتال گلکسی (GAL) چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای
optimism
ارز دیجیتال آپتیمیزم (Optimism) چیست؟
anchor-protocol
ارز دیجیتال ANC چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای آن
crypto-credit-card
تفاوت کارت اعتباری کریپتویی با کارت های اعتباری معمولی چیست؟
dual-token-economy
اقتصاد دو توکنی (Dual-token economy) در ارزهای دیجیتال چیست؟
sports-cryptocurrencies
معرفی بهترین ارز‌های دیجیتال حوزه ورزش (Sports)
best-insurance-cryptocurrencies
معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه بیمه (Insaurance)
entertainment-cryptocurrencies
معرفی ۱۰ ارز دیجیتال برتر حوزه Entertainment
tfuel
ارز دیجیتال تتا فیول (TFUEL) چیست؟به همراه نمودار و قیمت لحظه ای آن
best-music-cryptocurrencies
معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه Music
tether-dominance
دامیننس تتر (Tether Dominance) چیست؟
privacy-coin
پرایوسی کوین (Privacy Coin) چیست؟ معرفی بهترین ارزهای دیجیتال این حوزه
uma
ارز دیجیتال UMA چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای آن
best-youtube-crypto-channels
معرفی بهترین کانال‌ ها و یوتیوبر های ارز دیجیتال
knc
ارز دیجیتال KNC چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای آن
terra-luna
هر آنچه لازم است درباره لونا ۲.۰ (Luna 2.0) و شبکه ترا (Terra) بدانید
crypto-winter
زمستان کریپتویی چیست؟ آیا باید منتظر زمستان کریپتویی باشیم؟
impermanent-loss
ضرر ناپایدار چیست و چه تأثیری در نقدینگی ارز دیجیتال دارد؟
flash-loans-in-defi
همه چیز درباره دریافت وام فوری (Flash Loans) در دیفای
crypto-investors
آشنایی با سرمایه ‌گذاران ارزهای دیجیتال و چشم انداز آن ها
crypto-future
آینده ارزهای دیجیتال چگونه خواهد بود؟ پیش‌بینی و بررسی احتمالات
altcoin
آلت کوین چیست؟ معرفی انواع آن
cryptocurrency-in-iran
ارز دیجیتال در ایران چیست و چه کاربردی دارد؟
smart-contract
قرارداد هوشمند چیست؟
cryptocurrency
رمز ارز چیست و چگونه می‌توان از آن کسب درآمد کرد؟
best-cryptocurrencies
معرفی بهترین ارزهای دیجیتال به تفکیک سهم بازار