متاورس و دنیای سه بعدی

متاورس را غالباً می توان جهان دیجیتال سه بعدی قلمداد کرد. دنیای متاورس مجموعه ای پیوسته از فضاهای مجازی است و شما می توانید با استفاده از آواتار شخصی خود در آن سیر و سیاحت کنید. متاورس به شما امکان بازی کردن، خرید، وقت گذراندن با دوستانتان در کافی شاپ های مجازی و کار با همکارانتان در یک دفتر مجازی را می دهد. گفتنی است قابلیت های متاورس به همین جا ختم نمی شود. در حال حاضر بسیاری از بازی های ویدئویی و ابزارهای برقراری ارتباط عناصر متاورس را به اکوسیستم خود افزوده اند. بازسازی سه بعدی از فناوری هایی است در این زمینه کمک بسیار زیادی برای افزودن متاورس به شرکت ها کرده است.

فهرست []

  برخی پروژه های ارز دیجیتال مانند Decentraland و Sandbox پیشاپیش جهان مجازی خود را شکل داده اند. با وجود این موضوع، مفهوم متاورس به نسبت تازه است؛ بنابراین بسیاری از عملکردهای آن همچنان در دست توسعه قرار دارد. کمپانی هایی مانند فیس بوک (که اکنون با نام متا خوانده می شوند)، مایکروسافت و Nvidia نیز نسخه های مخصوص خود از متاورس را عرضه کرده اند.

  به منظور ارتقای کاربری جهان مجازی متاورس، کمپانی های متعددی در زمینه تکنولوژی اقدام به همکاری با آن کرده و جدیدترین فناوری های خود را در اختیار توسعه جهان سه بعدی قرار داده اند. از جمله این فناوری های می توان به فناوری بلاک چین، واقعیت افزوده (ARواقعیت مجازی (VR)، بازسازی سه بعدی (3D Reconstructionهوش مصنوعی (AI) و اینترنت اشیاء (IoT) اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم به توضیح مفهوم بازسازی 3D بپردازیم.

  فناوری های بازسازی سه بعدی (3D Reconstruction)

  برای ایجاد تجربه ای مسحورکننده از متاورس احتیاج به فناوری ای خواهید داشت که جهان واقعی را ارزیابی کند و پس از ساخت یک مدل سه بعدی از آن، این مدل را به جهان مجازی انتقال دهد. خوشبختانه در حال حاضر امکان چنین امری فراهم شده است. با استفاده از تکنولوژی بازسازی سه بعدی می توان فضاهایی را پدید آورد که تا جای ممکن به جهان واقعی شباهت دارند.

  بازسازی سه بعدی این امکان را به شما می دهد تا مدل های سه بعدی دقیق و واقع گرایانه ای از جهان واقعی به همراه تمامی مشتقات آن از جمله ساختمان ها و اشیاء تهیه کرده و سپس با استفاده از داده های مکانی سه بعدی و همچنین تصویربرداری اچ دی 4K، یک نسخه کپی مجازی از آن در فضای متاورس ایجاد کنید. متاورس به کمک این فرایند فضاهایی منطبق بر جهان واقعی را خلق کرده و تجربه ای مسحورکننده را به کاربران اعطا می کند.

  کاربردهای فناوری بازسازی سه بعدی چیست؟

  بازسازی 3D به هیچ عنوان یک فناوری نوظهور به شمار نمی آید. با این حال به دنبال بروز پاندمی کرونا و به ویژه در صنعت املاک این فناوری رونق بی سابقه ای یافته است؛ زیرا به ویژه در زمینه خرید و فروش ملک، بسیاری از خریداران بالقوه امکان بازدید مستقیم از املاک را به دلیل قرنطینه ناشی از بیماری کووید نداشتند؛ بنابراین ناچار باید به تصاویر و داده های مجازی برای تصمیم گیری بسنده می کردند؛ از این رو برخی آژانس ها از فناوری بازسازی 3D برای ایجاد تورهای مجازی از املاک قابل فروش استفاده کردند. 

  به این ترتیب خریداران توانستند از اقصی نقاط منطقه از خانه بالقوه خود دیدن کنند و بدون نیاز به حضور فیزیکی در محل، خرید خود را انجام دهند.

  یکی از چالش های متاورس همواره ایجاد یک فضای دیجیتالی با بیشترین میزان شباهت به جهان واقعی بوده است. اکنون به کمک بازسازی سه بعدی این امر تحقق یافته است. بازسازی سه بعدی فضاهایی واقع گرایانه و کاملاً منطبق بر جهان واقعی را طراحی می کند. درحقیقت نحوه کار این سیستم بدین گونه است که با استفاده از دوربین های سه بعدی مدل های دقیق و واقعی از ساختمان ها، فضاهای فیزیکی و اشیا رندر شده و سپس این داده های مکانی برای پردازش به کامپیوترهای پیشرفته ارسال می شود. 

  حاصل این فرایند یک نسخه مجازی از مکان موردنظر در فضای متاورس است که کاربران می توانند در آن به گشت و گذار بپردازند. این نسخه های مجازی از اشیای جهان مادی با عنوان دوقلوهای دیجیتالی نیز شناخته می شوند.

  کمپانی های پیشرو در زمینه بازسازی سه بعدی کدام اند؟ 

  کمپانی هایی مانند Nikon، Zeiss و Faro در حال حاضر از سنسورهای بازسازی 3D برخوردارند. محصولات این کمپانی ها در مقایسه با نمونه های مشابه از قیمت بالاتری برخوردار است. با این حال این ابزارها را می توان به نحوی کالیبره کرد که واحدهای کوچک تر از 1 میلی متر را نیز تشخیص داده است. بنابراین با نهایت جزئیات به خلق سه بعدی مدل های جهان واقعی بپردازند.

  علاوه بر موارد فوق، برخی گزینه های ارزان قیمت تر مانند LIDAR کمپانی اپل و Azure Kinect کمپانی مایکروسافت نیز پیشنهاد می شود.

  چالش های متاورس

  متاورس هنوز در مراحل اولیه توسعه خود به سر می برد و مسیری پرفراز و نشیب را در پیش دارد. از جمله برخی چالش های پیش روی این جهان مجازی می توان به مسائل مرتبط با احراز هویت و امنیت اشاره کرد. احراز هویت افراد در جهان واقعی امری روتین و آسان است، اما هنگامی که افراد با آواتارهای خود در جهان دیجیتالی شناخته شوند، احراز هویت آنان به طور دقیق غیرممکن خواهد بود. 

  در چنین شرایطی برخی افراد سوءاستفاده گر یا حتی بات ها می توانند وارد فضای متاورس شوند و خود را جای فرد دیگر جا بزنند. به این ترتیب هویت و حسن شهرت افراد در معرض خطر قرار می گیرد. چالش دیگر بحث امنیت است. متاورس برای ایجاد تجربه مجازی بر ابزارهای الکترونیکی واقعیت افزوده و واقعیت مجازی تکیه دارد. 

  این فناوری ها با قابلیت های خاص خود از لحاظ دوربین و سایر ابزارهای تشخیصی منحصربه فرد درنهایت ممکن است موجب فاش شدن اطلاعات خصوصی افراد شوند.

  سخن پایانی

  همان طور که به وضوح می توانیم ببینیم، تب متاورس همچنان رو به گسترش است؛ بنابراین هرچه زودتر به جرگه کاربران این جهان مجازی بپیوندید، سود بیشتری را از آن خود خواهید کرد. متاورس هنوز در ابتدای راه خود قرار دارد؛ با این حال بدون شک پیشرفت های مداوم در تکنولوژی بلاک چین، AR، VR و بازسازی 3D و… اثر چشمگیری بر توسعه هرچه سریع تر آن خواهند گذاشت. به علاوه، مثال های شناخته شده از کاربرد متاورس و حضور مهره هایی چون Decentraland در این فضا مهر تأییدی بر این امر است و سودمندی سرمایه گذاری در جهان متاورس را به ما یادآور می شود.

  بنابراین اگر قصد سرمایه گذاری روی یکی از پروژه های متاورس را دارید یا می خواهید درباره این گزینه سرمایه گذاری اطلاعات بیشتری کسب کنید، حتماً از مشورت با افراد متخصص در این زمینه بهره ببرید و سعی کنید تا جای ممکن شرایط را پیش از ورود به این عرصه بیازمایید. به این ترتیب می توانید هم راستا با پیشرفت های تکنولوژی در زمینه بلاک چین و کریپتوکارنسی، واقعیت مجازی و افزوده، اینترنت اشیاء و همین طور فناوری بازسازی سه بعدی به کسب درآمد از این راه بپردازید.

  پرسش های متداول

  ۱- باز سازی سه بعدی چیست؟

  به کمک باز سازی 3D می توانید مدل های سه بعدی دقیق و واقع گرایانه ای از جهان واقعی را به همراه تمامی مشتقات آن از جمله ساختمان ها و اشیاء تهیه کرده و سپس با استفاده از داده های مکانی سه بعدی و همچنین تصویربرداری اچ دی 4K، یک نسخه کپی مجازی از آن در فضای متاورس ایجاد کنید.

  ۲- باز سازی سه بعدی چگونه انجام می شود؟

  با استفاده از دوربین های سه بعدی مدل های دقیق و واقعی از ساختمان ها، فضاهای فیزیکی و اشیاء رندر شده و سپس این داده های مکانی برای پردازش به کامپیوترهای پیشرفته ارسال می شود.

  ۳- بهترین شرکت های بازسازی 3D کدام اند؟

  کمپانی هایی مانند Nikon، Zeiss و Faro و برخی گزینه های ارزان قیمت تر مانند LIDAR کمپانی اپل و Azure Kinect کمپانی مایکروسافت