از زمان ایجاد بیت کوین، آلت کوین های زیادی معرفی شده اند که هریک با هدف رفع مشکلات بلاک چین بیت کوین ایجاد شده اند. ارز دیجیتال سیاکوین یکی از اولین رمزارزهایی است که در سال 2013 معرفی شد و در سال 2015، نسخه بتا شبکه Sia را راه اندازی کرد.

فهرست []

  ارزهای رمزنگاری شده در چند سال گذشته توجه بسیاری را به خود جلب کرده اند، به خصوص از زمانی که در سال 2020، ارزش بیت کوین به 61 هزار دلار رسید. از آن زمان تا کنون، حتی افرادی که اطلاعات زیادی در مورد رمزارزها نداشتند، به سرمایه گذاری در این بازار علاقه مند شده و به دنبال روشی جهت کسب درآمد سریع از طریق آن هستند. اگر شما هم جز آن دسته کسانی هستید که نظرتان به اخبار ارز دیجیتال siacoin جلب شده و قصد خرید و سرمایه گذاری در آن را دارید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

  معرفی ارز دیجیتال سیاکوین (Siacoin)

  سیاکوین یک شبکه مبتنی بر بلاک چین همتا به همتا (P2P) است که به عنوان فضای ذخیره سازی ابری غیرمتمرکز عمل می کند. در جامعه Siacoin ، کاربران و شرکت کنندگان در شبکه می توانند فضای ذخیره سازی را از یکدیگر اجاره کنند که در مقایسه با ارائه دهندگان ذخیره سازی متمرکز ابری، روش مقرون به صرفه و کارآمدتری است.

  شبکه سیا دارای یک مدیر مرکزی نیست، به این معنی که کل سیستم با استفاده از سیستم P2P و تمرکززدایی دموکراتیک اداره می شود. با توجه به نحوه عملکرد فعلی، فضای ذخیره سازی ابری Siacoin نسبت به سرویس های ذخیره سازی ابری سنتی از امنیت بیشتری برخوردار است و همچنین مقرون به صرفه است و در مقایسه با ارائه دهندگان ذخیره سازی متمرکز ابری، قیمت بسیار کمتری برای اجاره فضای ذخیره سازی به افراد پیشنهاد می دهد.

  هرکسی که فضای ذخیره سازی اضافه ای دارد، می تواند آن را از طریق Siacoin به دیگران اجاره داده و در ازای آن، توکن سیاکون دریافت کنند. اما جالب است که با وجود مزیت هایی که این شبکه در اختیار افراد قرار می دهد، همچنان هم سرویس های سنتی مانند اپل و گوگل نزد کاربران محبوبیت بیشتری دارند. با این حال شبکه Siacoin در حال جذب کاربرانی است که به فضای بیشتر، امن تر با هزینه کمتر نیاز دارند.

  علاوه بر هزینه کم، یکی دیگر از مزیت های استفاده از شبکه Siacoin این است که کنترل همه چیز در اختیار خودتان است. در واقع هیچ مرکز یا شخص ثالثی به داده های شما دسترسی ندارد.

  شبکه سیاکوین چگونه کار می کند؟

  شبکه Siacoin بر اساس یک سیستم همتا به همتا کار می کند و به شرکت کنندگان در شبکه اجازه می دهد تا در یک اکوسیستم غیرمتمرکز به عنوان میزبان و اجاره دهنده، فعالیت کنند. کاربران شبکه سیا به طور کامل مسئولیت امنیت داده ها و فضای ذخیره سازی را به عهده دارند. اجاره کنندگان فضای ذخیره سازی هم در ازای این امنیت، ارز دیجیتال سیاکوین به شبکه پرداخت می کنند.

  شبکه سیاکوین داده های کاربران را به قسمت های کوچک تقسیم کرده (هر بخش از اطلاعات به 30 قسمت تقسیم می شود.) و هر بخش را در اختیار نودهای فعال در شبکه قرار می دهد. هیچ یک از نودها به اطلاعاتی که در اختیارشان قرار گرفته، دسترسی ندارند؛ چرا که دسترسی فقط با استفاده از کلید خصوصی که در اختیار صاحب اطلاعات قرار داده شده است، امکان پذیر است. علاوه بر این، حتی اگر گره ای به اطلاعات دسترسی پیدا کند، در واقع تنها به بخشی از آنها دست یافته که عملاً بی فایده است.

  به لطف توزیع اطلاعات بین گره ها، سطح آسیب پذیری شبکه کاهش یافته و در نتیجه سطح امنیت افزایش می یابد. علاوه بر این، با توجه به اینکه شبکه به صورت غیرمتمرکز کار می کند، درخواست کاربران با سرعت بسیار بیشتری پاسخ داده می شود.

  دو جزء اصلی شبکه Siacoin میزبان و اجاره کنندگان فضای ذخیره سازی هستند. هر فردی که به عنوان میزبان در شبکه فعالیت می کند، می تواند ظرفیت و خدمات فضای ذخیره سازی خود را ارتقا داده و حتی از اجاره به برخی از افراد خودداری کند.

  این شبکه بر اساس مفهوم File Contracts که نوعی از قراردادهای هوشمند هستند، کار می کند. File Contracts ، دارای قوانین از پیش تعیین شده و مبتنی بر اتوماسیون هستند تا بتوانند بین میزبان و اجاره کنندگان ارتباط برقرار کنند. در شبکه سیا کون از پروتکل اثبات کار استفاده شده است؛ یعنی امکان استخراج ارز دیجیتال سیاکوین وجود دارد و هیچ محدودیتی برای حداکثر عرضه این رمزارز در نظر گرفته نشده است.

  بنیان گذاران ارز دیجیتال سیاکوین چه کسانی هستند؟

  ایده ذخیره سازی ابری Siacoin در یک هکاتون در MIT توسط دیوید ووریک و لوک چامپین ارائه شد. Vorick و Champine Nebulous شرکت مادر یا اصلی سیاکوین را در سال 2014 تأسیس و شبکه بتا Siacoin را در 2015 راه اندازی کردند. این تیم 750،000 دلار بودجه از چندین منبع برای پروژه Nebulous Inc و پروژه Siacoin دریافت کرد.

  از زمان راه اندازی بلاک چین نهایی، Vorick و Champine بیش از 6.4 میلیون دلار سرمایه از شرکت هایی مانند Fenbushi Capital ،Raptor Group ،INBlockchain و First Star Ventures جمع آوری کرده اند.

  چه چیزی ارز دیجیتال سیاکوین را از رقبای خود متمایز می کند؟

  همان طور که پیش از این گفته شد، هدف اصلی سیاکوین، تمرکز زدایی در بخش ذخیره ابری اطلاعات است تیم توسعه دهنده این رمزارز معتقد است که سرویس های ارائه دهنده خدمات ابری سنتی هزینه بیشتری برای اجاره دریافت می کنند و معمولاً مشکلاتی از قبیل سوء مدیریت داده، عدم امنیت و سرعت پایین پاسخگویی در سمت سرور دارند.

  Siacoin این مسائل را با استفاده از محیط غیرمتمرکز و سیستم همتا به همتا برطرف می کند که در آن کاربران می توانند از طریق File Contracts ارتباط برقرار کرده و قیمت اجاره فضا را تعیین کنند. هدف Siacoin تبدیل شدن به یکی از بزرگ ترین شبکه های ذخیره سازی ابری غیرمتمرکز است که در آن اطلاعات کاربران به بهترین شکل ممکن محافظت شده و مالکیت داده ها از طریق کلیدهای خصوصی تعیین می شود.

  ارزش ارز دیجیتال سیاکوین چگونه تعیین می شود؟

  ارز دیجیتال SC تنها رمزارزی است که برای استفاده از خدمات ذخیره سازی ابری غیرمتمرکز سیاکوین باید پرداخت کرد. برای اینکه سیستم بتواند به صورت همتا به همتا کار کند، اجاره کنندگان باید هزینه خدمات را با ارز Siacoin به میزبان بپردازند، این بدان معناست که آنها باید SC خریداری کنند. میزبان ها باید ارز دیجیتال SC خود را بفروشند یا آنها را ذخیره کنند.

  چه تعداد ارز دیجیتال Siacoin در گردش است؟

  تا ماه مه 2021 ، 47.8 میلیارد SC در گردش از حداکثر عرضه نامحدود وجود داشت. با توجه به اینکه سقفی برای این رمزارز در نظر گرفته نشده است، بی نهایت رمزارز SC می توان استخراج کرد. در واقع ماینرها بلوک های جدیدی ایجاد، تراکنش ها را از طریق اثبات کار تأیید و برای هر بلوک جدید رمزارز SC دریافت می کنند.

  امنیت شبکه سیاکوین چگونه تامین می شود؟

  همان طور که پیش از این گفته شد، Siacoin با تقسیم کردن اطلاعات به بخش های مختلف و بارگذاری آنها در فضای ابری و سپس از طریق پروتکل اجماع PoW، امنیت اطلاعات را تضمین می کند. تراکنش ها به صورت دائمی در بلوک هایی نوشته می شوند که با پشتیبانی ماینرها تولید می شوند. این ماینرها برای محافظت از شبکه و ایجاد بلوک های جدید و تأیید معاملات در دفتر کل پاداش می گیرند.

  از آنجایی که هریک از بخش های این اطلاعات در اختیار یک گره است، حتی اگر برای یک از گره ها اتفاقی بیفتد، امنیت سایر اطلاعات به خطر نیفتاده و آن بخش از اطلاعات هم بی فایده خواهد بود.

  کاربردهای Siacoin چیست؟

  در حال حاضر، بسیاری از شرکت های فعال در زمینه ارائه خدمات مربوط به ذخیره سازی اطلاعات، به این فناوری علاقه مند شده و از آن استفاده می کنند. در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

  • Filebase

  Filebase ، یک سرویس ذخیره سازی داده است که با سرویس ذخیره سازی داده آمازون S3 سازگار است. این سرویس از Sia به عنوان ابزاری برای ذخیره داده های قابل استفاده از آمازون از طریق API استفاده می کند. نکته حائز اهمیت این است که داده ها توسط آمازون کنترل نمی شوند. Filebase یکی از بزرگ ترین سرویس های ذخیره سازی است که در حال حاضر از Sia استفاده می کند و خدماتش را در دو حالت رایگان و غیر رایگان با سطح امنیت یکسان ارائه می دهد.

  • Goobox

  یکی دیگر از سرویس های معروف ذخیره سازی اطلاعات، Goobox است. Goobox یک سرویس اشتراک فایل رایگان است که به کاربران اجازه می دهد فایل های حداکثر با حجم 4 گیگابایت را به صورت ایمن به اشتراک بگذارند. Goobox یک نرم افزار رایگان است که می توانید از طریق GitHub اطلاعات مربوط به آن را مطالعه کنید.

  • Pixeldrain

  Pixeldrain یک وب سایت اشتراک گذاری متن و فایل است که برای افزایش سرعت و بهبود کاربری ایجاد شده است. این سرویس رایگان است و بر اساس کمک های مالی تامین می شود.

  • Skynet

  Skynet یک سرویس جدید است که توسط Sia ایجاد شده تا دسترسی و استفاده از سیستم ذخیره سازی با استفاده از بلاک چین خود را تسهیل کند. هدف از این پروژه جدید Sia این است که یک شبکه توزیع محتوا (Content Delivery Network یا CDN)، برای استفاده راحت و در دسترس توسعه دهندگان برنامه و تمامی کاربران در سراسر جهان ایجاد کند. این پروژه در فوریه 2020 راه اندازی شد و از آن زمان به بعد برای استفاده عموم در دسترس است.

  نحوه استفاده از ارز دیجیتال سیاکوین

  Siacoin رمزارز بومی شبکه ذخیره سازی Sia و تنها روشی است که می توان از آن برای پرداخت هزینه خدمات ذخیره سازی در بلاک چین استفاده کرد؛ بنابراین اگر قصد استفاده از خدمات ذخیره سازی این شبکه را دارید، پیش از هر چیز باید ارز دیجیتال Siacoin خریداری کنید.

  علاوه بر این، می توانید رمزارز Siacoin را از صرافی ها خریداری کرده و از طریق ترید و اختلاف قیمت، سود کنید.

  کیف پول ارز دیجیتال سیاکوین

  کیف پول اندرویدی Sia، یکی از محبوب ترین کیف پول های این رمزارز است، درحالی که کیف پول دسکتاپ و رسمی Siacoin، توسط تیم توسعه دهنده این رمزارز پیشنهاد و البته توصیه می شود.

  کیف پول سخت افزاری (معروف به کیف پول های سرد) مانند کیف پول لجر و کیف پول ترزور امن ترین گزینه های انتخابی شما هستند؛ چرا که به صورت آفلاین کار کرده و ارتباطی با اینترنت ندارند. بااین وجود به دلیل قیمت بالایی که دارند، خرید و استفاده از آنها تنها به افرادی توصیه می شود که قصد سرمایه گذاری بلندمدت و به مقدار زیادی دارند.

  خرید ارز دیجیتال سیاکوین

  برای خرید ارز دیجیتال Siacoin می توانید به هریک از صرافی های Binance ، OKEx ، Huobi Global و Upbit و یا صرافی های ایرانی مراجعه کنید. شما می توانید با استفاده از ریال، از صرافی های ایرانی تتر خریداری کرده و سپس از طریق صرافی های خارجی، ارز دیجیتال سیاکوین خریداری کنید. در واقع شما از طریق تبدیل بیت کوین، اتریوم یا تتر به سیاکوین، می توانید در این رمزارز سرمایه گذاری کنید.

  قیمت ارز دیجیتال سیاکوین

  قیمت سیاکوین همواره در حال تغییر است؛ زیرا با تغییر روند بازار قیمت این رمز ارز هم تغییر می کند و غیر از این می تواند تحت تأثیر عوامل متعددی قرار گیرد. این عوامل شامل اخبار و تحولات پروژه، روند احساسی غالب بر بازار، قیمت دیگر ارزهای رمز پایه و … است. علاوه بر این، میزان استفاده از شبکه Siacoin نیز به احتمال زیاد بر قیمت SC تأثیر می گذارد. قیمت فعلی Siacoin (SC) 0.01386636 یورو است.

  نتیجه گیری

  Siacoin یکی از بزرگ ترین پلتفرم های ذخیره سازی مبتنی بر ابر و همتا به همتا است. گرچه ارز دیجیتال سیاکوین رقبای زیادی دارد، اما از نظر نحوه عملکرد و کیفیت ارائه خدمات، در بین محبوب ترین شبکه های بلاکچین قرار می گیرد. تا زمانی که شبکه ذخیره سازی سیاکوین فعال است، ارزش ارز دیجیتال Siacoin هم افزایش خواهد یافت؛ البته اگر افراد به استفاده از خدمات غیر متمرکز برای ذخیره اطلاعات، علاقه داشته باشند.

  سؤالات متداول

  Siacoin یک شبکه مبتنی بر بلاک چین همتا به همتا (P2P) است که به عنوان فضای ذخیره سازی ابری غیرمتمرکز استفاده می شود.

  تمامی اطلاعات در شبکه Siacoin به بخش های مختلف تقسیم شده و در اختیار نودها قرار می گیرند و اطلاعات تنها با ارائه کلید خصوصی نمایش داده می شوند. علاوه بر این شبکه به صورت غیرمتمرکز کار می کند و هیچ شخص ثالثی به اطلاعات دسترسی ندارد.

  تیم توسعه دهنده Siacoin یک نرم افزار همتا به همتا ایجاد کرده است که هرکس می تواند وارد آن شده و فضای ذخیره سازی ابری اجاره دهد یا اجاره بگیرد. این امر باعث می شود بلاک چین Sia از هر نقطه در جهان قابل دسترسی باشد و همچنین در برابر خطر ازدست رفتن اطلاعات ایمن باشد.

  حدود 47.8 میلیارد توکن Siacoin از حداکثر عرضه نامحدود تا ماه مه 2021.