ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
پرسودترین کانال سیگنال VIP جفت‌ارزها رایگان شد!

آشنایی با توکن های PFP در ارزهای دیجیتال

معرفی توکن‌های PFP

اصطلاح «PFP NFTs»، یکی از  جدیدترین مفاهیم در دنیای ارزهای دیجیتال است که به استفاده از NFTها به‌عنوان تصاویر پروفایل در شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر اشاره دارد. در این مطلب قصد داریم به بررسی این مفهوم و نکات جالب درخصوص آن بپردازیم. همراه ما باشید.

معرفی توکن‌های PFP؛ داستان PFP NFTs از کجا آغاز شد؟

ایدهی NFTها که به‌عنوان نمادهای دیجیتالی شناخته می‌شوند، از پروژه‌ای به نام CryptoPunks که توسط مت هال (Matt Hall) و جان واتکینسون (John Watkinson) در سال 2017 ایجاد شده، الهام گرفته است. شرکت آن‌ها، Larva Labs، هزاران تصویر هنری را به‌طور تصادفی از افراد دارای استایل (Punks) ایجاد کرد و توکن‌های رمزنگاری منحصربه‌فرد را برای نشان دادن مالکیت آن‌ها به بازار عرضه کرد. در آن زمان، Punkها شخصیت‌های سرگرم‌کننده‌ای بودند که مالکان می‌توانستند با آن‌ها ارتباط برقرار کنند.

عرضه و طرح Punks همیشه ثابت است؛ برخی از طرح‌ها تکراری هستند، برخی دیگر بارها در سراسر مجموعه ظاهر می‌شوند. در میان انواع Punks، با ارزش‌ترین و کمیاب‌ترین‌ها واقعاً منحصربه‌فرد هستند.

هال و واتکینسون توکن‌های اتریوم را به‌عنوان نسخه‌های اولیهی NFT ایجاد کردند. NFTها در ابتدا، فقط توکن‌های استاندارد ERC-20 با چند ویژگی بودند. به‌عنوان مثال، توسعه‌دهندگان این توکن‌های رمزنگاری شده، امکان معامله با بخشی (قسمتی) از توکن‌ها را غیرممکن کرده بودند. 

از آن زمان، CryptoPunks و پروژه‌های مشابه به هموار کردن راه برای یک توکن استاندارد NFT به نام ERC-721 کمک کرده‌اند و مناسب برای کارهایی هستند که NFTها را از سایر توکن‌های رمزنگاری متفاوت می‌کند. موفقیت CryptoPunks موجب الهام گرفتن پروژه‌های دیگری از این پروژه شد. هال و واتکینسون نیز بعد از مشاهده‌ی مقبولیت این توکن‌ها در میان طرفداران ارزهای دیجیتال، به ساخت Meebits ادامه دادند. Meebits شخصیت‌های سه بعدی بودند که به‌طور متفاوتی منحصربه‌فرد و مانند کریپتوپانک‌ها قابل مبادله بودند. طبق CoinGecko، قیمت کف CryptoPunks در آوریل 2022 حدود 62 ETH یا بیش از 180.000 دلار بود. درواقع 180 هزار دلار، کم‌ترین قیمتی بود که برای خرید یک NFT ارزان باید پرداخت می‌شد. 

PFP NFT مورد تأیید توییتر است

معرفی توکن‌های PFP

ارتباط بین NFTهای تصویر دیجیتال و تصاویر پروفایل شبکه‌های اجتماعی، زمانی محکم شد که توییتر (TWTR) پیشنهادی مبنی بر بررسی اینکه آیا کاربران مالک NFTهای تصاویر پروفایل خود هستند یا خیر را مطرح کرد. در حال حاضر و از ژانویهی 2022، می‌توانید تصویر پروفایل خود در توییتر را روی CryptoPunk یا NFT دیگر خود تنظیم کنید و یک شش ضلعی ویژه برای نشان دادن اصالت آن دریافت کنید. لازم به ذکر است که افراد دیگر هم می‌توانند از NFT شما کپی کرده و استفاده کنند اما علامت مالکیت اختصاصی را دریافت نخواهند کرد. 

ظهور  NFT میمون‌های کسل

 NFT میمون‌های کسل

موفق‌ترین NFTهای PFP تاکنون در آوریل 2021 وارد بازار شده‌اند. این مجموعه که Bored Ape Yacht Club (BAYC) نام داشت، توسط آزمایشگاه یوگا ایجاد شد. در این مجموعه ده هزار NFT وجود دارد که هر تصویر دیجیتالی، دارای ویژگی‌های منحصربه‌فرد و عناصر کمیاب است. آن‌ها تصاویر میمون‌های انسان‌نما هستند که به‌نظر می رسد شخصیت‌های سرگرم‌کننده‌ای دارند. یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این مجموعه، پاداش دریافت کردن مالکان از طریق سایر NFTها به صورت رایگان بود که گاهی اوقات انجام می‌شد.

یکی از بزرگ‌ترین امتیازاتی که صاحبان BAYC کسب می‌کنند، کسب حقوق تجاری بر روی تصاویرشان است. کسب حقوق تجاری به این معنا است که آن‌ها می‌توانند هر کاری بخواهند با تصاویرشان انجام دهند؛ ازجمله، تولید محتوا و کسب درآمد کردن از آن طریق. این در حالی است که بسیاری از شرکت‌های شبکه‌های اجتماعی، از تخصیص حقوق تجاری محتوا به کاربران خود سر باز زده‌اند اما Yuga با برداشتن تمام این محدودیت‌ها به منظور ایجاد برند خود، تغییرات بزرگی در روند تولید محتوا و کسب درآمد از آن ایجاد کرده است.

طبق گفته‌ی CoinGecko، در زمان نگارش مقاله، تقریباً یک سال پس از راه‌اندازی پروژه، ارزان‌ترین NFT BAYC با حداقل 139 اتر (ETH) به فروش می‌رسید؛ یعنی بیش از 400.000 دلار. 

انجمن سلبریتی‌ها شامل امینم، جیمی فالون و مدونا، یکی از اصلی‌ترین دلایل افزایش قیمت NFTها در بازار هستند. آن‌ها افرادی هستند که دارای NFTهای BAYC هستند و همین موضوع  NFTها را برای دیگر افراد نیز جالب کرده است. در مارس 2022، Yuga Labs مالکیت معنوی CryptoPunks و Meebits را خریداری کرد و اعلام کرد که حقوق تجاری را به صاحبان توکن‌ها منتقل می‌کند. 

سحن پایانی

در حال حاضر، صدها پروژه‌ی PFP NFT ازجمله، پروژه‌های زنانه مانند World of Women، PFPهای مبتنی بر ابزار مانند Moonbirds و بسیاری دیگر وجود دارد که اگر دنبال پیدا کردن عکس پروفایل مناسب هستید، می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۴۴ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات انواع توکن ها به شما پیشنهاد میکنیم:
tether
تتر چیست؟ آموزش کامل ارز دیجیتال تتر (USDT)
gate-token
ارز دیجیتال گیت توکن (Gate Token) چیست؟
wrapped-token
منظور از رپد توکن (Wrapped Token) چیست؟
what-is-pfp-tokens
آشنایی با توکن های PFP در ارزهای دیجیتال
cryptopunks
کریپتوپانکس (Cryptopunks) چیست؟ معرفی فاکتورهای موثر آن
imx
پروتکل IMX (Immutable X) چیست و چه کاربردی دارد؟
render-token
ارز دیجیتال رندر توکن (RNDR) چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای
grv
ارز دیجیتال GRV چیست؟ بررسی ویژگی ها و کاربردهای آن
freedom-coin
ارز دیجیتال فری کوین (FREE) چیست؟ با قیمت لحظه ای آن
ultra
ارز دیجیتال اولترا (ULTRA) چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن
omg
ارز دیجیتال او ام جی نتورک (OMG) چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن
what-is-crv
ارز دیجیتال کرو دائو توکن (CRV) چیست؟
what-is-ellipsis
ارز دیجیتال الیپسیس (EPS) چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن
what-is-nexo
ارز دیجیتال نکسو چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن
what-is-mdex
ارز دیجیتال ام دکس (MDX) چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن
what-is-swissborg
ارز دیجیتال سوئیس بورگ (CHSB) چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن
what-is-perpetual-protocol
ارز دیجیتال پریچوال پروتکل (PERP) چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن
what-is-leo
ارز دیجیتال لئو (LEO) چیست؟
what-is-ftx-token
ارز دیجیتال اف تی ایکس توکن (FTX) چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن
what-is-trueusd
ارز دیجیتال ترو یو اس دی (TUSD) چیست؟
kcs
ارز دیجیتال کوکوین توکن (KCS) چیست؟
what-is-okb
ارز دیجیتال اوکی بی (OKB) چیست؟
what-is-quant
ارز دیجیتال کوانت (QNT) چیست؟
what-is-crypto-com
ارز دیجیتال کریپتو دات کام (Crypto.com) چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن
huobi-token
ارز دیجیتال هوبی توکن (Huobi Token) چیست؟
celsius
ارز دیجیتال سلسیوس (Celsius) چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن
defi-tokens
معرفی 10 تا از معروف ترین توکن های دیفای
revain
ارز دیجیتال ریون (Revain) چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن
telcoin
ارز دیجیتال تل کوین (Telcoin) چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن
amp
ارز دیجیتال امپ (AMP) چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن
chiliz
ارز دیجیتال چیلیز (CHZ) چیست؟