اصطلاح «PFP NFTs»، یکی از  جدیدترین مفاهیم در دنیای ارزهای دیجیتال است که به استفاده از NFTها به عنوان تصاویر پروفایل در شبکه های اجتماعی مانند توییتر اشاره دارد. در این مطلب قصد داریم به بررسی این مفهوم و نکات جالب درخصوص آن بپردازیم. همراه ما باشید.

معرفی توکن های PFP؛ داستان PFP NFTs از کجا آغاز شد؟

ایده ی NFTها که به عنوان نمادهای دیجیتالی شناخته می شوند، از پروژه ای به نام CryptoPunks که توسط مت هال (Matt Hall) و جان واتکینسون (John Watkinson) در سال 2017 ایجاد شده، الهام گرفته است. شرکت آن ها، Larva Labs، هزاران تصویر هنری را به طور تصادفی از افراد دارای استایل (Punks) ایجاد کرد و توکن های رمزنگاری منحصربه فرد را برای نشان دادن مالکیت آن ها به بازار عرضه کرد. در آن زمان، Punkها شخصیت های سرگرم کننده ای بودند که مالکان می توانستند با آن ها ارتباط برقرار کنند.

فهرست []

  عرضه و طرح Punks همیشه ثابت است؛ برخی از طرح ها تکراری هستند، برخی دیگر بارها در سراسر مجموعه ظاهر می شوند. در میان انواع Punks، با ارزش ترین و کمیاب ترین ها واقعاً منحصربه فرد هستند.

  هال و واتکینسون توکن های اتریوم را به عنوان نسخه های اولیه ی NFT ایجاد کردند. NFTها در ابتدا، فقط توکن های استاندارد ERC-20 با چند ویژگی بودند. به عنوان مثال، توسعه دهندگان این توکن های رمزنگاری شده، امکان معامله با بخشی (قسمتی) از توکن ها را غیرممکن کرده بودند. 

  از آن زمان، CryptoPunks و پروژه های مشابه به هموار کردن راه برای یک توکن استاندارد NFT به نام ERC-721 کمک کرده اند و مناسب برای کارهایی هستند که NFTها را از سایر توکن های رمزنگاری متفاوت می کند. موفقیت CryptoPunks موجب الهام گرفتن پروژه های دیگری از این پروژه شد. هال و واتکینسون نیز بعد از مشاهده ی مقبولیت این توکن ها در میان طرفداران ارزهای دیجیتال، به ساخت Meebits ادامه دادند. Meebits شخصیت های سه بعدی بودند که به طور متفاوتی منحصربه فرد و مانند کریپتوپانک ها قابل مبادله بودند. طبق CoinGecko، قیمت کف CryptoPunks در آوریل 2022 حدود 62 ETH یا بیش از 180.000 دلار بود. درواقع 180 هزار دلار، کم ترین قیمتی بود که برای خرید یک NFT ارزان باید پرداخت می شد. 

  PFP NFT مورد تأیید توییتر است

  ارتباط بین NFTهای تصویر دیجیتال و تصاویر پروفایل شبکه های اجتماعی، زمانی محکم شد که توییتر (TWTR) پیشنهادی مبنی بر بررسی اینکه آیا کاربران مالک NFTهای تصاویر پروفایل خود هستند یا خیر را مطرح کرد. در حال حاضر و از ژانویه ی 2022، می توانید تصویر پروفایل خود در توییتر را روی CryptoPunk یا NFT دیگر خود تنظیم کنید و یک شش ضلعی ویژه برای نشان دادن اصالت آن دریافت کنید. لازم به ذکر است که افراد دیگر هم می توانند از NFT شما کپی کرده و استفاده کنند اما علامت مالکیت اختصاصی را دریافت نخواهند کرد. 

  ظهور  NFT میمون های کسل

  NFT میمون های کسل” width=”800″ height=”600″ />

  موفق ترین NFTهای PFP تاکنون در آوریل 2021 وارد بازار شده اند. این مجموعه که Bored Ape Yacht Club (BAYC) نام داشت، توسط آزمایشگاه یوگا ایجاد شد. در این مجموعه ده هزار NFT وجود دارد که هر تصویر دیجیتالی، دارای ویژگی های منحصربه فرد و عناصر کمیاب است. آن ها تصاویر میمون های انسان نما هستند که به نظر می رسد شخصیت های سرگرم کننده ای دارند. یکی از ویژگی های منحصربه فرد این مجموعه، پاداش دریافت کردن مالکان از طریق سایر NFTها به صورت رایگان بود که گاهی اوقات انجام می شد.

  یکی از بزرگ ترین امتیازاتی که صاحبان BAYC کسب می کنند، کسب حقوق تجاری بر روی تصاویرشان است. کسب حقوق تجاری به این معنا است که آن ها می توانند هر کاری بخواهند با تصاویرشان انجام دهند؛ ازجمله، تولید محتوا و کسب درآمد کردن از آن طریق. این در حالی است که بسیاری از شرکت های شبکه های اجتماعی، از تخصیص حقوق تجاری محتوا به کاربران خود سر باز زده اند اما Yuga با برداشتن تمام این محدودیت ها به منظور ایجاد برند خود، تغییرات بزرگی در روند تولید محتوا و کسب درآمد از آن ایجاد کرده است.

  طبق گفته ی CoinGecko، در زمان نگارش مقاله، تقریباً یک سال پس از راه اندازی پروژه، ارزان ترین NFT BAYC با حداقل 139 اتر (ETH) به فروش می رسید؛ یعنی بیش از 400.000 دلار. 

  انجمن سلبریتی ها شامل امینم، جیمی فالون و مدونا، یکی از اصلی ترین دلایل افزایش قیمت NFTها در بازار هستند. آن ها افرادی هستند که دارای NFTهای BAYC هستند و همین موضوع  NFTها را برای دیگر افراد نیز جالب کرده است. در مارس 2022، Yuga Labs مالکیت معنوی CryptoPunks و Meebits را خریداری کرد و اعلام کرد که حقوق تجاری را به صاحبان توکن ها منتقل می کند. 

  سحن پایانی

  در حال حاضر، صدها پروژه ی PFP NFT ازجمله، پروژه های زنانه مانند World of Women، PFPهای مبتنی بر ابزار مانند Moonbirds و بسیاری دیگر وجود دارد که اگر دنبال پیدا کردن عکس پروفایل مناسب هستید، می توانید از بین آن ها انتخاب کنید.