فلو یک شبکه بلاک چین است که با هدف رفع مشکل مقیاس پذیری برای NFT ها (توکن های غیرمثلی) و بازی های ویدئویی به وجود آمد. sharding/’>شاردینگ راه حلی برای مشکل مقیاس پذیری در شبکه های بلاک چین است، در این روش پایگاه های داده را تقسیم بندی می کنند و به عبارتی یک پایگاه داده بسیار بزرگ را به اجزای ریز تقسیم می کنند. اما شبکه بلاک چین فلو مشکل مقیاس پذیری را بدون کمک روش شاردینگ حل کرده و به این ترتیب تراکش هایی بسیار سریع و کم هزینه در بلاک چین را ممکن کرده است که برای نرم افزارهای defi/’>دیفای (غیرمتمرکز) همچون بازار توکن NFT و همچنین بازی های ویدئویی که بر اساس بلاک چین ساخته شده اند بسیار کاربردی است. در ادامه قصد داریم جزئیات ویژگی ها و تمام اطلاعات در خصوص شبکه بلاک چین و ارز دیجیتال فلو Flow را در اختیار شما بگذاریم.

معرفی بنیان گذاران ارز دیجیتال فلو Flow

برای آنکه بدانیم بنیان گذار فلو چه کسی است بهتر است ابتدا گریزی به بازی کریپتوکیتیز (Cryptokities) که یک بازی بلاک چینی و از اولین پروژه های NFT بود بزنیم.

اواخر سال 2017 بود که به دلیل ازدحام تراکنش های کریپتوکیتیز، بلاک چین اتریوم دچار افت سرعت شدید شد. همان زمان بود که شرکت دپر لبز (Dapper Labs) که توسعه دهنده بازی کریپتوکیتیز بود، به جای آنکه به دنبال یک شبکه بلاک چین جایگزین باشد، خود یک شبکه بلاک چین ایجاد کرد. نام بلاک چین توسعه داده شده توسط شرکت Dapper Labs، فلو نام گرفت. آزمایشگاه Dapper سال 2019 از بلو رونمایی کرد.

 • Roham Gharegozlu (مدیرعامل شرکت دپر لبز)
 • Dieter Shirley
 • Mikhael Naayem

بنیان گذاران شبکه و رمزارز فلو هستند.

تاریخچه ارز دیجیتال فلو

در ابتدای ورود رمزارز فلو به صرافی ها، این رمزارز با قیمت 8.3 دلار مبادله می شد. پس از نوساناتی کوچک در چند روز اول، قیمت فلو توانست رشد خوبی را تجربه کند به طوری که توانست 44 دلار را در تاریخ 5 آوریل سال 2021 لمس کند.

با پشت سرگذاشتن نوساناتی نه چندان مختصر، رمزارز فلو شاهد یک افت قیمتی شد به طوری که در ماه جوئن سال 2021 با قیمت تقریبی 5 دلار در صرافی ها معامله می شد.

اما بعد از طی این کاهش قیمت شدید، رمزارز Flow بازهم یک روند صعودی را در پیش گرفت و این بار توانست تا قیمت 27 دلار در ماه می پیشروی کند و البته با افت کمی که در پیش گرفت، روندی نزولی را شکل داده است. در حال حاضر این ارز دیجیتال با قیمت تقریبی 19 دلار در صرافی های مختلف ارز دیجیتال در حال معامله شدن است.

ویژگی های ارز دیجیتال فلو

 • نماد اختصاری ارز دیجیتال فلو، Flow است.
 • این ارز دیجیتال با بازاری با ارزش تقریبی 22 میلیارد دلار رتبه 86 از نظر بزرگی بازار را به خود اختصاص داده است و 0.05 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را سهم خود کرده است.
 • بلاک چین فلو از روش اجماع اثبات سهام (PoS- Proof of Stake) برای تایید تراکنش ها استفاده می کند.
 • ارز دیجیتال Flow در اکتبر سال 2020 در یک صرافی به نام CoinList به کاربران ارائه شد و کاربران قادر به خرید این رمزارز شدند، ناگفته نماند که کاربران آمریکایی و کانادایی قادر به خرید این رمزارز نبودند. همچنین صرافی شناخته شده بایننس اخیرا رمزارز فلو را لیست کرده است.
 • توکن هایی که در طی عرضه اولیه برگزارشده در میان کاربران تقسیم شده بودند به مدت یک سال قفل شده بودند به این معنا که دارنگان این رمزارزها قادر به معامله و خرید و فروش آنها در صرافی ها نبودند.
 • بلاک چین فلو تراکنش هایی سریع و در عین حال کم هزینه برای کاربران خود به ارمغان می آورد.
 • شرکت دپر لبز (Dapper Labs) توسعه بلاک چین فلو را بر عهده داشته است.
 • شبکه بلاک چین فلو با هدف رفع مشکل مقیاس پذیری در میان شبکه های بلاک چین به وجود آمد.

شبکه بلاک چین فلو 4 نوع نود (Node) مختلف را دارا است:

1.Collector Nodes به شبکه کمک می کنند تا به طور کلی عملکرد بهتری داشته باشد.

2.Execution Nodes به نودهایی در شبکه اشاره دارد که شبکه را مقیاس پذیر می کنند و سرعت را در شبکه بالا می برند.

3. Verifier Nodes نودهایی هستند که کار تایید و صحت تراکنش ها را بر عهده دارند.

 4. Consensus Nodes نیز دسته ای از نودها هستند که غیرمتمرکز بودن شبکه را همواره کنترل می کنند.

 • تمام انواع نودها در شبکه فلو در زمان تایید تراکنش ها دخیل هستند، به عبارتی دپر لبز معتقد است که با تقسیم وظایف بین نودها سرعت کار بالا رفته و شبکه کارآمدتر خواهد بود.
 • کمک گرفتن از 4 نوع نود مختلف در شبکه بلاک چین فلو را می توان جایگزینی برای روش شاردینگ که با هدف مقیاس پذیر کردن شبکه ها به کار گرفته می شود مقایسه کرد.
 • بلاک چین فلو برای فعالیت در زمینه های NFT (کلکسیون های مجازی) و بلاک چین های تعاملی به وجود آمده است.

(برای روشن شدن موضوع اجازه دهید مثالی را برای شما بیاوریم، یک توسعه دهنده بازی می تواند به راحتی با استفاده از بلاک چین فلو، امکان تبدیل اقلامی همچون اسلحه و هر چیز دیگر را به توکن را فراهم سازد تا گیمرها که همان بازیکنان هستند بتوانند آن اقلام را حتی در خارج از بازی هم معامله کنند.)

 • تعداد صرافی هایی که ارز دیجیتال Flow را لیست کرده اند خیلی زیاد نیستند.
 • FUSD یک استیبل کوین با پشتوانه دلار آمریکا (درست مانند تتر) است که در شبکه فلو تعریف شده است.
 • قراردادهای هوشمند در شبکه فلو با کمک زبان برنامه نویسی Cadence نوشته می شوند.

مزایا و معایب ارز دیجیتال فلو

مزایا

 • شبکه فلو مشکل مقیاس پذیری را با کمک 4 نوع نود مختلف در شبکه حل کرده است و به این ترتیب با تقسیم وظایف توانسته است سرعت انجام تراکنش ها را بالا ببرد.
 • انجام تراکنش های سریع و نسبتا کم هزینه یکی از مزایای ارز دیجیتال Flow به شمار می رود.
 • فراهم کردن مکانی برای توسعه دهندگان برنامه های غیرمتمرکز.
 • امکان استیک کردن ارز دیجیتال Flow برای کاربران وجود دارد.
 • شبکه فلو دارای استیبل کوین خود با نام FUSD است که به گفته تیم متخصص آن کاربرد شبکه فراتر از NFT ها خواهد رفت.
 • شبکه فلو به دلیل دارا بودن تیم متخصص بنیانگذار احتمالا بتواند بسیاری از نیازهای کاربران را برطرف کند.
 • استفاده از زبان برنامه نویسی Cadence در نوشتن قراردادهای هوشمند، محیطی امن برای دارایی های دیجیتال و همچنین برنامه های رمزنگاری شده به وجود می آورد.
 • معماری چندمنظوره به کار گرفته شده در شبکه فلو باعث می شود که خدمات رسانی به تعداد زیادی از کاربران بدون به وجودآمدن مشکل تمرکزگرایی و دیگر مشکلات ممکن شود.

معایب

 • صرافی هایی که فلو را لیست کرده اند نسبت به صرافی هایی که ارزهای شناخته شده را لیست کرده اند محدودتر هستند.
 • برای استیک کردن ارز دیجیتال فلو حداقل مقدار از دارایی فلو مشخص شده است. البته کاربران با ایجاد یک حساب Blocto و یا در کیف پول سخت افزاری لجر هم می توانند به استیک ارز دیجیتال Flow بپردازند.

کاربردهای ارز دیجیتال فلو

می توان با استفاده از رمزارز فلو، آثار هنری را از VIV3 NFT خریداری کرد. علاوه بر این می توان با دیگر نرم افزارهای بلاک چینی مبتنی بر فلو نیز در ارتباط بود. ارز دیجیتال فلو مانند هر ارز دیجیتال دیگری در برخی از صرافی ها قابل معامله است، تریدرها (معامله گران) می توانند با خرید و فروش ارز دیجیتال فلو در زمان های درست به سود برسند.یکی دیگر از کاربردهای فلو برای توسعه دهندگان است که به آنها امکان می دهد تا برنامه های غیرمتمرکز خود را بر روی این شبکه پیاده سازی کنند.

رمزارزهای فلو در کنار NFT های موجود در پلتفرم NBA Top Shot به موفقیت بالایی دست یافتند و مورد استفاده قرار گرفتند.یکی دیگر از کاربردهای ارز دیجیتال فلو، استفاده از آن برای استیک کردن رمزارز و کسب سود از آن است.

کیف پول هایی که ارز دیجیتال فلو را ساپورت می کنند؟

بهترین کیف پول ها برای نگه داری هر ارز دیجیتالی کیف رسمی همان ارز دیجیتال به خصوص است. در صورتی که پلتفرم و یا شبکه ارز دیجیتالی، کیف پولی برای نگه داری ارائه ندهد احتمالا لیستی از کیف پول های معتبر و مناسب برای ذخیره سازی آن ارز دیجیتال فراهم می کند که با مراجعه به وبسایت آن ارز دیجیتال می توان به اطلاعات موردنیاز دسترسی پیدا کرد.

در ادامه چند کیف پول مناسب برای ذخیره سازی رمزارز فلو را برای شما خواهیم آورد.

کیف پول رسمی فلو (Dapper Wallet)

کیف پول رسمی ارز دیجیتال فلو، Dapper Wallet نام دارد و کاربران و دارندگان این رمزارز می توانند به راحتی و با استفاده از این کیف پول، رمزارزهای فلو خود را با اطمینان خاطر ذخیره کنند.

کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

کیف سخت افزاری لجر به دلیل امنیت بالا و پشتیبانی از تعداد زیادی از رمزارزها همواره موردتوجه کاربران بازار ارزهای دیجیتال بوده است. این کیف سخت افزاری به کاربران اجازه می دهد که رمزارزهای فلو خود را در کیف پولشان نگه داری کنند.

کیف پول سخت افزاری Cool Wallet S

کاربران می توانند با کمک بلوتوث این کیف پول سخت افزاری را به موبایل های اندروید و یا IOS خود متصل کنند و دارایی خود را به کیف پول انتقال دهند. خوشبختانه این کیف پول سخت افزاری از ارز دیجیتال Flow پشتیبانی می کند.

کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)

ترزور دیگر کیف پول سخت افزاری و مطمئن برای ذخیره سازی ارزهای دیجیتال است که بیشتر برای کسانی که مقادیر بالایی از ارزهای دیجیتال را دارند و یا قصد سرمایه گذاری میان مدت و یا بلندمدت را دارند مورد استفاده قرار می گیرد. ارز دیجیتال Flow را می توانید با اطمینان خاطر در کیف پول ترزور ذخیره کنید.

کیف پول نرم افزاری کونومی (Coinomi)

کیف پول کوینومی به دلیل رابط کاربری ساده ای که دارد در میان کاربران بسیار محبوب شده است. این کیف پول از تعداد زیادی از کوین ها و توکن ها پشتیبانی می کند که ارز دیجیتال Flow فلو نیز یکی از همین ارزهای دیجیتال است.

خرید ارز دیجیتال فلو

خرید ارز دیجیتال فلو همچون دیگر ارزهای دیجیتال موجود، در بهترین و مطمئن ترین حالت با کمک صرافی های ارز دیجیتال انجام می شود. ارزهای دیجیتال مختلف هم از طریق صرافی های ایرانی و هم خارجی قابل معامله هستند.

خرید ارز دیجیتال فلو از صرافی ایرانی

برای خرید رمزارز فلو و هر ارز دیجیتال دیگری در صرافی های ایرانی می توانید به راحتی و با شارژ حساب کاربری خود در صرافی با کمک کارت بانکی تان ارز دیجیتال مورد نظر خود (در اینجا فلو Flow) را خریداری کنید. این روش به خصوص برای کسانی که نمی خواهند درگیر تبدیل ارز و انتقال دارایی بین صرافی ها شوند مورد استفاده قرار می گیرد.

خرید ارز دیجیتال فلو از صرافی خارجی

در صورتی که به هر دلیلی بخواهید رمزارز فلو را از یک صرافی خارجی مثل کوینکس خریداری کنید ناچارید در اولین قدم یک حساب کاربری در یک صرافی ایرانی داشته باشید و با خرید ارز دیجیتال مناسب و سازگار با صرافی خارجی موردنظر، رمزارز خریداری شده را به صرافی خارجی انتقال دهید.

سپس در صرافی خارجی سفارش خرید رمزارز فلو را ثبت کنید. فراموش نکنید فارغ از اینکه رمزارز فلو را از کدام صرافی خریداری کرده اید، آن را به کیف پول خود منتقل کنید.

انجام عملیات خرید و یا فروش هر ارز دیجیتال یک بخش از معامله گری است، اما دانستن چگونگی باز کردن معاملات و خرید و فروش ارزهای دیجیتال تنها بخشی از کار است، اگر شما به عنوان معامله گر و یا سرمایه گذار ندانید که کدام ارز دیجیتال را در چه قیمتی خریداری کنید، به سود مستمر دست نخواهید یافت. یکی از بهترین و کارآمدترین روش ها که کسب سود در بازار ارزهای دیجیتال را برای شما تضمین می کند کسب مهارت های لازم با شرکت در دوره آموزش ارز دیجیتال است که هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری در دسترس هستند.

صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال فلو

– صرافی بایننس (Binance)

صرافی بایننس با وجود حواشی که اخیرا در رابطه با محدودیت های ایجادشده داشته است، هنوز هم یکی از بهترین صرافی های خارجی البته برای کاربرانی است که اجازه فعالیت در آن را دارند. کاربران صرافی مشهور بایننس می توانند با استفاده از رمزارزهای تتر، بیت کوین، BUSD و BNB رمزارز فلو را در بازار اسپات این صرافی خریداری کنند.

– صرافی کراکن (Kraken)

صرافی کراکن نیز به کاربران خود این شانس را می دهد که رمزارز فلو را خریداری کنند. کاربران برای خرید فلو در این صرافی نیاز به یکی از ارزهای دلار آمریکا، یورو، پوند انگلستان و رمزارزهای XBT و یا اتریوم دارند. در نتیجه اگر شما ساکن ایران هستید و قصد خرید رمزارز فلو را در این صرافی دارید، باید ابتدا در یک صرافی ایرانی مقداری از یکی از ارزهای عنوان شده را خریداری کنید و سپس با انتقال آن به صرافی خارجی به راحتی ارز دیجیتال فلو را از صرافی کراکن خریداری کنید.

– صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

صرافی هوبی گلوبال از اولین صرافی هایی بود که رمزارز فلو را لیست کرد، کاربران این صرافی می توانند به کمک رمزارزهای تتر، بیت کوین و اتریوم اقدام به خرید فلو کنند.

– صرافی کوکوین (Kucoin)

از معدود صرافی های خارجی که به ایرانیان بدون محدودیت خدمات ارائه می دهد، صرافی کوکوین است. اگر قصد دارید در صرافی کوکوین رمزارز فلو را خریداری کنید، مقداری تتر را در یک صرافی ایرانی خریداری کرده و به صرافی کوکوین منتقل کنید تا بتوانید به راحتی رمزارز فلو را در صرافی کوکوین و به صورت اسپات (نقدی) خریداری کنید.

– صرافی کوینکس (CoinEX)

صرافی کوینکس نیز یکی از انتخاب های منطقی برای خرید رمزارز فلو است. برای خرید فلو از این صرافی باز هم به استیبل کوین تتر نیاز خواهید داشت. نقطه قوت این صرافی برای کاربران ایرانی این است که فعالیت در این صرافی بدون نیاز به ابزارهای تغییردهنده IP ممکن است.

علاوه بر صرافی هایی که در بالا ذکر کردیم، امکان خرید ارز دیجیتال فلو از بازار نقدی (اسپات) از صرافی های Gate.io، اوکی اکسچنج (OKEX)، Crypto.com Exchange، Coinlist Pro، WazirX، Upbit، Bloctoswap، CoinDCX، Pionex، DigiFinex، Hoo، BKEX، MEXC، BiONE، AEX، HitBTC، Korbit، Huobi Indonesia، Mandala Exchange، ZT، AOFEX نیز برای کاربران فراهم شده است.

و اما در صورتی که قصد انجام معاملات شرطی بر روی رمزارز را فلو را داشته باشید می توانید از صرافی های FTX، Huobi Global، Delta Exchange و Crypto.com Exchange استفاده کنید.

پروژه های ارز دیجیتال فلو

 • NBA Top Shot

در این پلتفرم کاربران بهترین لحظات ثبت شده لیگ بسکتبال آمریکا را پیدا کرده و دیگر کاربران می توانند این لحظات ناب را خریداری کنند. پلتفرم NBA Top Shot بر روی بلاک چین فلو پیاده سازی شده است.

 • Cryptokities

بازی کریپتوکیتیز که درواقع باعث به وجود آمدن بلاک چین فلو شده بود نیز بر روی این بلاک چین قرار گرفته است.

 • UFC (Ultimate Fighting Championship)

مبارزه قهرمانی نهایی (UFC) نام یک برنامه است که از یک شبکه آمریکایی پخش می شود و با هدف ایجاد NFT که مربوط به کارت های دیجیتالی بازیکنان است، از بلاک چین فلو استفاده می کند.

 • Sues

دکتر سوئس که کتاب های او در تیراژهای بالا در سراسر جهان به چاپ می رسد، با هدف ایجاد اقلام کلکسیونی (NFT) از بلاک چین فلو بهره برده است.

علاوه بر آنچه گفته شد یوبی سافت Ubisoft، سامسونگ و حتی گروه موسیقی وارنر نیز از بلاک چین فلو استفاده می کنند.

آینده ارز دیجیتال فلو

پروژه فلو هنوز هم به عنوان یک پروژه در حال توسعه شناخته می شود که با دادن وعده هایی در مورد عملکرد خود انتظاراتی را ایجاد می کند. اگر به هر دلیلی تیم متخصص فلو نتوانند وعده های عنوان شده را عملی کنند، شبکه بلاک چین فلو و به طبع آن رمزارز آن با شکست مواجه می شوند. و اما در صورتی که انتظارات به خوبی برآورده شده و کاربران از عملکرد فلو راضی باشند قطعا استقبال گسترده تری از این شبکه خواهد شد که باعث می شود قیمت رمزارز آن نیز رشد کند.

از طرف دیگر همان طور که می دانید عمده فعالیت شبکه فلو برای پروژه های مربوط به NFT و یا همان کلکسیونرهای مجازی کاربرد دارد، در نتیجه منطقی است که آینده رمزارز و شبکه فلو در گرو دنیای NFTها باشد. اگر NFTها که نسبتا جدید هستند افراد بیشتری را به سمت خود جذب کنند، بدیهی است که فلو نیز آینده روشنی را در پیش خواهد داشت، اما اگر به هر دلیلی استقبال عمومی از NFTها کم شود، فلو نیز نمی تواند پیشرفت زیادی داشته باشد چراکه کاربرد اصلی خود را از دست می دهد.

و در نهایت جو کلی بازار ارزهای دیجیتال است که بر وری رمزارز فلو موثر است. همان طور که در اوایل سال 2021 با رشد کلی بازار ارزهای دیجیتال شاهد رشد چشمگیر رمزارز فلو نیز بودیم.

سخن آخر

شبکه بلاک چین فلو با عملکردی سریع و عالی و همچنین با تامین امنیت در حین عملیات طراحی شده است. کاربرد اصلی شبکه فلو در زمینه NFT ها و بازی های ویدئویی است. این شبکه بدون نیاز به شاردینگ و در عوض با استفاده از 4 نوع متفاوت نود در شبکه ، مقیاس پذیری را حفظ کرده است. ما سعی کردیم در این مطلب تمام ویژگی های ریز و درشت ارز دیجیتال فلو را برای شما جمع آوری کنیم. پس از مطالعه این مطلب قادر خواهید بود با دید بازتری نسبت به سرمایه گذاری بر روی رمزارز فلو تصمیم گیری کنید.

سوالات متداول

خیر، از آنجایی که رمزارز فلو شبکه بلاک چین خود را دارد به عنوان یک کوین شناخته می شود و نه یک توکن.

کیف پول رسمی فلو (Dapper Wallet)، کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)، کیف پول سخت افزاری Cool Wallet S، کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)، کیف پول نرم افزاری کونومی (Coinomi)

صرافی بایننس (Binance)، صرافی کراکن (Kraken)، صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)، صرافی کوکوین (Kucoin)، صرافی کوینکس (CoinEX)، Gate.io، اوکی اکسچنج (OKEX)، Crypto.com Exchange، Coinlist Pro، WazirX، Upbit، Bloctoswap، CoinDCX، Pionex، DigiFinex، Hoo، BKEX، MEXC، BiONE، AEX، HitBTC، Korbit، Huobi Indonesia، Mandala Exchange، ZT، AOFEX

با استفاده از 4 نوع نود مختلف در شبکه، شبکه فلو بر خلاف بسیاری از شبکه های بلاک چین که برای رفع مشکل مقیاس پذیری از روش شاردینگ استفاده می کنند، 4 نوع مختلف نود را در شبکه نهادینه کرد تا به این ترتیب با تقسیم وظایف کار با سرعت و کیفیت بالاتری انجام شود.