ماهیت بازارهای مالی همواره با ریسک همراه هست؛ به همین دلیل پیش از ورود به بازارهای مالی و شروع فعالیت با استفاده از سرمایۀ حقیقی، بهتر است مطمئن شوید که دانش و مهارت شما در تریدری به حدی رسیده است که بتوانید به سود برسید. تا زمانی که در بازار حقیقی فعالیت نداشته باشید، نمی توانید با اطمینان بگویید که آیا آمادگی لازم برای شروع کار در بازار را دارید یا خیر. خوشبختانه تریدینگ ویو قابلیتی را برای کاربران طراحی کرده است که تریدرها با کمک آن بتوانند با سرمایۀ مجازی، دارایی های مختلف ازجمله رمزارزها، جفت ارزها و… را معامله کنند. ما قصد داریم در این مقاله این قابلیت را که با نام پیپر تریدینگ شناخته می شود، برای شما شرح دهیم تا بتوانید پیش از واریز سرمایۀ حقیقی به حساب خود در پلتفرم های معاملاتی مطمئن شوید که می توانید به سود برسید. برای آشنایی و یادگیری ترید مجازی یا پیپر تریدینگ در تریدینگ ویو در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

فهرست []

  پیپر تریدینگ در تریدینگ ویو چیست؟

  پیپر تریدینگ در تریدینگ ویو که با نام ترید کاغذی نیز شناخته می شود، به شما اجازه می دهد تا خرید و فروش امنی را تجربه کنید. درحقیقت، پیپر تریدینگ به ترید حقیقی در بازار شبیه است؛ با این تفاوت که هیچ ریسکی سرمایۀ شما را در آنجا تهدید نمی کند؛ زیرا تریدر در حال معامله به وسیلۀ سرمایۀ غیرواقعی است. سیستم تریدینگ ویو در پیپر تریدینگ، سفارشات شما را دنبال می کند و با این کار شما متوجه می شوید که در صورت معامله با استفاده از یک استراتژی خاص به سود می رسید یا خیر؟ بدیهی است که سود و ضرری که در این بخش نصیب شما می شوند، واقعی نیستند و در حقیقت همین موضوع باعث می شود که تریدر بتواند با آسودگی خیال مهارت خود را در ترید بالا ببرد.

  فعال سازی پیپر تریدینگ در تریدینگ ویو

  برای آنکه بخواهید از این قابلیت استفاده کنید، باید ابتدا آن را فعال کنید. برای این کار، زمانی که وارد وب سایت تردینگ ویو می شوید، در نوار پایین نمودار قیمتی یک تب به نام Trading Panel به چشم می خورد که برای فعال کردن بخش پیپر تریدینگ در تریدینگ ویو باید بر روی آن کلیک کنید.

  در این بخش، باید نشان گر ماوس خود را در بخش Paper Trading که در تصویر هم مشخص شده است حرکت دهید تا بتوانید گزینۀ سیاه رنگ Connect را ببینید و بر روی آن کلیک کنید. همچنین، درصورتی که شما به جای انجام تریدهای آزمایشی قصد اتصال حساب بروکر یا صرافی را به حساب تریدینگ ویو داشته باشید، باید بر روی گزینۀ See all brokers در بخش پایین Paper Trading کلیک کنید و از لیستی که برای شما به نمایش در می آید، بر روی گزینۀ Connect مربوط به پلتفرم موردنظر کلیک کرده و مراحل را دنبال کنید.

  پس از کلیک بر روی گزینۀ Connect در مرحلۀ پیش، حالا باید باز هم بر روی گزینۀ آبی رنگ Connect در پنجرۀ باز شده کلیک کنید تا بخش ترید آزمایشی یا ترید کاغذی برای شما فعال شود و از این پس بتوانید با استفاده از سرمایۀ مجازی در بازار حقیقی فعالیت کرده و عملکرد خود را بسنجید.

  همان طورکه در تصویر زیر هم می بینید، تب Paper Trading جایگزین تب Trading Panel شده است که در مرحلۀ اول بر روی آن کلیک کرده بودیم. همچنین درصورتی که قصد خروج از بخش پیپر تریدینگ را داشته باشید، باید بر روی گزینۀ Paper Trading در سمت چپ تصویر کلیک کنید و از زیرمنویی که برای شما باز می شود، بر روی گزینۀ Log Out Paper Trading کلیک کنید.

  اما در بخش پیپر تریدینگ در تریدینگ ویو، شما می توانید با کلیک بر روی علامت های بزرگ کردن و کوچک کردن (ماکسیمایز و مینیمایز) در میانه و سمت راست تصویر، بخش پیپر تریدینگ را برای بررسی های بیش تر بزرگ کنید و یا اینکه با کلیک بر روی آیکن مینیمایز که به صورت زیرخط (_) است، بخش Paper Trading را مخفی کرده تا بتوانید نمودار قیمتی را به صورت کامل مشاهده و بررسی کنید.

  در بخش پایین آن می توانید موجودی، Equity و همچنین میزان سود و ضرر حساب خود را مشاهده کنید. همان طورکه در تصویر هم می بینید و پیش از این نیز به آن اشاره کردیم، میزان سرمایۀ شما در ابتدای کار 100 هزار دلار است که می توانید آن را با عنوان Account Balance و Equity مشاهده کنید.

  همچنین در تب های مختلف موجود در سمت چپ تصویر می توانید موقعیت های باز (Positions)، سفارش های ثبت شده (Orders)، تاریخچۀ معاملات (History) و تاریخچه حساب معاملاتی (Account History) را مشاهده کنید و با جزئیات کامل بررسی کنید.

  نحوه ثبت سفارش در پیپر تریدینگ در تریدینگ ویو

  پس از آشنایی با بخش پیپر تریدینگ در تریدینگ ویو حالا زمان آن رسیده است که اصلی ترین مورد در این بخش، یعنی نحوۀ ثبت سفارش و انجام معامله را توضیح دهیم. درصورتی که تجربۀ انجام معامله واقعی را پیش از این در پلتفرم های معاملاتی داشته باشید، این بخش برای شما بسیار ساده خواهد بود؛ زیرا تقریباً هیچ مورد جدیدی ندارد.

  برای ثبت سفارش در بخش پیپر تریدینگ در تریدینگ ویو باید نمودار قیمتی دارایی موردنظر خود را باز کرده و سپس بر روی نمودار قیمتی کلیک راست کرده و از منوی باز شده بخش Trade و سپس Create new order را انتخاب کنید.

  البته دو گزینۀ Buy و Sell با مقادیر از پیش تعیین شده نیز در بالای گزینۀ Create new order وجود دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید و سفارش خود را به سرعت ثبت کنید؛ اما درصورتی که بخواهید مقادیر خاص خودتان را وارد کنید، باید بر روی گزینۀ Create new order کلیک کنید.

  با انجام کارهایی که در بخش پیش به آن ها اشاره کردیم، شما می توانید بخش ثبت سفارش پیپر تریدینگ را در تریدینگ ویو در سمت راست تصویر مشاهده کنید. ابتدا باید مشخص کنید که قصد ثبت سفارش خرید و یا فروش را دارید و سپس نوع سفارشی که قصد دارید ثبت کنید را نیز مشخص کنید. سفارش هایی از نوع Market، Limit و Stop را می توان اینجا مشاهده کرد که باید یکی از آن ها را انتخاب کرد.

  در بخش بعد نیز باید مقادیر را با توجه به روش ثبت سفارش وارد کنید؛ به عنوان مثال، حجم معامله، قیمت انجام معامله و… مقادیری هستند که باید در این بخش وارد کرد. در بخش آخر نیز می توانید حد سود (Take Profit) و حد ضرر (Stop Loss) را وارد کرده و در نهایت بر روی گزینۀ Buy (و یا Sell) کلیک کنید. به همین راحتی شما توانستید یک سفارش پیپر تریدینگ را در تریدینگ ویو ثبت کنید.

   کلام آخر

  حقیقتی که وجود دارد، این است که معامله گری و ترید را به صورت کامل و اصولی یاد نخواهید گرفت و به سود نخواهید رسید، مگر اینکه آن را انجام دهید. بسیاری از افرادی که به دنبال آموزش تحلیل بازار هستند، پس از یادگیری برخی از نکات و چگونگی کار با ابزارهای تحلیلی تصور می کنند که می توانند فعالیت خود را در بازار شروع کنند، اما پس از مدتی فعالیت در بازار متوجه می شوند که بررسی گذشت؛ نمودارهای قیمتی و استفاده از ابزارها بر روی گذشته یک دارایی تفاوت هایی با بازار زنده دارد. بهترین راه پس از یادگیری تحلیل بازار این است که با استفاده از سرمایۀ مجازی اقدام به فعالیت در بازار کرده و عملکرد خود را محک بزنید و به مرور زمان خطاهای خود را برطرف کنید تا زمانی که مطمئن شوید به سود خواهید رسید. مشکلی که وجود دارد، این است که امتحان کردن و کسب تجربه ممکن است هزینۀ بسیار زیادی را برای تریدر داشته باشد. پیپر تریدینگ در تریدینگ ویو این امکان را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید پیش از واریز کردن سرمایۀ واقعی به پلتفرم معاملاتی و با استفاده از سرمایۀ مجازی، میزان آمادگی خود را بسنجید. ما سعی کردیم در این مقاله این قابلیت فوق العاده کاربردی را برای شما بیان کنیم و نحوۀ فعال سازی و استفاده از آن را نیز شرح دهیم.

   

  سؤالات متداول

  پیپر تریدینگ یکی از قابلیت های فوق العاده کاربردی تریدینگ ویو است که به کاربران اجازه می دهد معاملاتی را با استفاده از پول مجازی انجام دهند و آمادگی خود را برای ورود به بازارهای مالی بسنجند. تریدینگ ویو را می توان همچون حساب آزمایشی یا دمو در دیگر پلتفرم های معاملاتی به حساب آورد.

  اطمینان از آنچه فراگرفته اید، بررسی استراتژی، اعتماد به نفس بالاتر در زمان فعالیت حقیقی در بازار از مزایای این قابلیت هستند؛ درحالی که غیرواقعی بودن معاملات و سود و ضرر حاصل شده، لحاظ نشدن هزینه های معامله و مبلغ 100 هزار دلار که ممکن است باعث شود تجربۀ متفاوتی در زمان فعالیت واقعی در بازار داشته باشید را می توان جزو معایب آن دانست.

  100 هزار دلار.

  بله، با کلیک بر روی تب Paper trdading در نوار پایین نمودار قیمتی می توانید میزان موجودی، معاملات باز، سفارش های ثبت شده، تاریخچۀ معاملات و… را مشاهده و بررسی کنید. در طول مقاله این مورد را با تصویر توضیح داده ایم.