بازار بورس برخلاف ظاهر ساده ای که دارد دنیای پیچیده ای است. فردی که وارد این بازار می شود دریایی از اطلاعات را رو به روی خودش می بیند که باید از بین همه آن داده ها بخش های مفیدش را استخراج کند و مورد استفاده قرار دهد. شاید در ابتدای کار، مسیر پیش رویتان کمی مبهم به نظر برسد و ندانید که باید از کجا شروع کنید. اما مسیر آموزش، همیشه راه های سخت را هموار می کند.
معمولا اولین پرسش هایی که برای یک فرد تازه وارد در بازار بورس به وجود می آیند این ها هستند:

۱- باید از کجا شروع کنم؟

۲- به چه چیزهایی نیاز دارم؟

به همین دلیل تصمیم گرفتیم که در این مقاله راجع به این موضوع برایتان بگوییم.

ذهنیتتان را نسبت به بازار بورس واقعی کنید

قبل از هر کار دیگری باید یک ذهنیت درست و مناسب از فعالیت در بورس داشته باشید. بسیاری از افرادی که تصمیم می گیرند وارد بازار بورس شوند ذهنیت درستی از این بازار ندارند. آنها فکر می کنند که با وارد شدن به این بازار می توانند در عرض یک شب پولدار شوند یا خیلی سریع سودهای کلانی به دست آورند. البته بورس این قابلیت را دارد که سودهای بسیار خوبی را نصیب سرمایه گذار کند. اما این موضوع همیشگی نیست.

فهرست []

  ورود به بازار بورس با این ذهنیت که خرید و فروش سهام می تواند شما را در عرض یک شب پولدار کند، دردسرهای زیادی را برایتان به همراه خواهد داشت. چون این ذهنیت در شیوه معاملات و خرید و فروش سهامتان تاثیر خواهد گذاشت و در نهایت منجر به اشتباه های ناخواسته و تصمیم گیری های احساسی شما می شود که چیزی جز زیان برایتان نخواهد داشت. باید بپذیرید که سرمایه گذاری در بورس، یک فرایند است که گاهی زمانبر و گاهی نیز بسته به شرایط می تواند بسیار زود بازده باشد.

  اولین قدم برای ورود به دنیای بورس، افتتاح حساب در کارگزاری

  اولین قدم برای وارد شدن به دنیای سرمایه گذاری در بورس، افتتاح حساب در یک کارگزاری است. طبق قوانین هر فرد حقیقی یا حقوقی برای خرید و فروش سهام در بورس به یک کارگزار نیاز دارد. در واقع کارگزار، واسط بین شما، بازار بورس و سایر سهامداران است. هیچ فردی نمی تواند سهام خود را به صورت مستقیم به فرد دیگری واگذار کند یا از آن سهام بخرد. پس تمام خرید و فروش هایتان از طریق کارگزاری انجام خواهد شد و شما برای شروع فعالیت خود در بورس حتما باید نزد یک شرکت کارگزاری حساب داشته باشید. کارگزار، اقدامات لازم مانند دریافت کد معاملاتی و افتتاح حساب را برایتان انجام خواهد داد. پس از آن شما آماده خرید و فروش سهام خواهید بود.

  برای اطلاعات بیشتر در این باره، آشنایی با کارگزار و شیوه انتخاب کارگزار مناسب می توانید از بسته آموزشی ورود به دنیای بورس در سه روز استفاده کنید.

  قدم اصلی، آموزش و یادگیری انواع تحلیل و نحوه استفاده از آنها

  بعد از افتتاح حساب در کارگزاری، اکنون شما آماده خرید و فروش سهام هستید. اما این تازه شروع راه است. در بورس، شما با پولتان معامله می کنید. در نتیجه هر سود و زیانی به طور مستقیم، سرمایه شما را تحت تاثیر قرار می دهد. پس اولین قدم این است که بدانید سهام کدام شرکت ها را در کدام قیمت ها خرید و فروش کنید. فعالیت در هر بازاری نیازمند آشنایی با اصول و روش های کسب سود در آن بازار است. فعالیت در بورس به صورت خلاصه شامل انتخاب سهام مناسب در قیمت مناسب و فروش آن در قیمت های بالاتر و در نتیجه کسب سود است.

  انتخاب سهام مناسب، اصلی ترین ابهام هر فرد تازه وارد به بورس است. برای موفقیت در بورس باید بتوانید وضعیت کلی اقتصاد، صنایع و شرکت های گوناگون را به روش های مختلف تحلیل کنید، با ابزارهای مختلف تحلیل آشنایی داشته باشید و روندهای رشد و افت قیمت ها را تشخیص دهید تا بتوانید به موقع سهام مورد نظر را پیدا کنید و به موقع نیز آن را بفروشید. این کار یا از طریق آموزش کاربردی بدست می آید یا به صورت تجربی که ما روش تجربی را پیشنهاد نمی کنیم. چون باید وقت و هزینه زیادی را برای این نوع یادگیری صرف کنید.

  فعالیت در بورس به صورت خلاصه، شامل انتخاب سهام مناسب در قیمت مناسب و فروش آن در قیمت های بالاتر و در نتیجه کسب سود است. همین انتخاب سهام مناسب اصلی ترین ابهام هر فرد تازه وارد به بورس است که نمی داند باید سهام کدام شرکت را انتخاب و خریداری کند.

  هرگاه از «وارن بافت» یکی از موفق ترین سرمایه گذاران قرن اخیر سوال شده که چگونه موفق شدی؟ در پاسخ گفته است: «هر سال صدها و صدها صورت مالی شرکت ها را مطالعه کرده ام و هیچ گاه از آموزش دیدن دست نکشیده ام. چرا که سرمایه گذاری بدون داشتن علم و آگاهی از نظر من تفاوتی با قمار کردن ندارد.»

  قدم آخر، کسب تجربه و استفاده از تجربه افراد متخصص

  آموزش و یادگیری، شرط لازم برای فعالیت درست و اصولی در بورس است. ولی آموزش به تنهایی شما را به یک سرمایه گذار موفق تبدیل نخواهد کرد. هر بازاری افراد حرفه ای و با تجربه مخصوص به خود را دارد. شما در ابتدای ورود به بورس، تجربه بالایی ندارید و در حین فعالیت در بازار با شرایط و چالش هایی مواجه خواهید شد که برایتان جدید و غیر منتظره خواهند بود. باید برای حرفه ای شدن در بورس ابتدا از تجربه افراد حرفه ای و قدیمی بازار استفاده کنید و به مرور زمان تجربه خود را نیز افزایش دهید.

  فعالیت در بورس، سخت یا آسان؟

  در نگاه اول، فعالیت در بورس کار بسیار ساده ای به نظر می رسد. اما هر فرد تازه وارد در این بازار بعد از مدتی سردرگم می شود و نمی داند که باید چه کاری انجام دهد. موفقیت در این بازار، فرایندی است که در عرض یک شب حاصل نمی شود. در مرحله اول باید برای آموزش خود اقدام کنید و اطلاعات و مهارت های لازم برای فعالیت در این بازار را بدست آورید. پس از آن باید به دنبال کسب تجربه در این بازار باشید. در این راه از کمک افراد با تجربه تر استفاده کنید. خانه سرمایه نیز می تواند در این مسیر به یاری شما بیاید.