Lines_Background
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایهآموزش ترید از صفر صفر

اندیکاتور آنچین

Onchain Indicators
معرفی 16 اندیکاتور آنچین و روش...

معرفی انواع اندیکاتور آنچین

بازار ارزهای دیجیتال یک بازار مالی نسبتاً جدید است که علاوه بر نقاط مشترک با بازارهای مالی دیگر ، تفاوت هایی نیز با آن ها دارد. یکی از مهم ترین تفاوت های بازار ارزهای دیجیتال با بازارهای نسبتاً سنتی مالی این است که تراکنش های این بازار روی یک زیرساخت جدید به نام بلاک چین منتقل می شوند. همین موضوع باعث شده است تا در کنار تحلیل های قدیمی همچون تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی، با نوع جدیدی از تحلیل آشنا شویم. درواقع، داده هایی که در تراکنش ها منتقل می شوند، اطلاعات بسیار ارزشمندی به ما می دهند که از این داده ها در تحلیل آنچین استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم انواع اندیکاتور آنچین را معرفی کنیم اما پیش از آن، شرحی مختصر بر تحلیل آنچین خواهیم داشت.

تحلیل آنچین چیست؟

فعالان بازارهای مالی سعی می کنند با کمک تحلیل های مختلف، بهترین و مطمئن ترین زمان برای بازکردن و بستن یک معامله را پیدا کنند. به عنوان مثال، شما ممکن است با تحلیل بنیادی به این نتیجه برسید که این لحظه بهترین زمان برای خرید بیت کوین است؛ اما آیا این عاقلانه است که یک فعال بازار در هر زمانی وارد معامله شود؟ قطعاً خیر. یک معامله گر بهتر است چند تحلیل مختلف را دنبال کند و از تحلیل ها برای تأیید بیش تر و برای بازکردن و یا بستن معامله استفاده کند. در تحلیل آنچین و استفاده از انواع اندیکاتور آنچین نیز باید بر این اصل پایبند بود؛ حتی اگر یک اندیکاتور شرایط یک ارز دیجیتال را صعودی پیش بینی کرده باشد، نباید انتظار داشت که حتماً این اتفاق رقم بخورد بلکه باید دیگر تحلیل ها را نیز بررسی کرد. برای آنکه بتوانید از انواع اندیکاتورها در تحلیل خود استفاده کنید و سود خود را به حداکثر و ضرر خود را به حداقل برسانید، باید اطلاعات خود را بالا برده و از تجربیات دیگران استفاده کنید تا مجبور نباشید ضررهای آن ها را تجربه کنید. برای این کار شرکت در یک دوره ارز دیجیتال می تواند بسیار چاره ساز باشد. در تحلیل آنچین، با اطلاعات جمع آوری شده از شبکه بلاک چین ارزهای دیجیتال سروکار داریم که به صورت منظم و در اندیکاتور آنچین که تعداد آن ها بسیار زیاد است، به صورت گرافیک در اختیار کاربران قرار گرفته است. دومنبع بسیار شناخته شده و عالی برای انجام تحلیل آنچین، سایت های تحلیلی گلسنود (Glassnode) و کریپتوکوانت (Cryptoquant) هستند. تعداد زیادی از اندیکارتور آنچین که در این سایت ها وجود دارند، اطلاعات بسیار جالبی را به ما می دهند که قرار است در ادامه برخی از مهم ترین و کاربردی ترین آن ها را بررسی کنیم.

۱- اندیکاتور آنچین MPI

اندیکاتور آنچین mpi

عبارت MPI از عبارت Miner’s Position Index گرفته شده است. این شاخص، رفتار روز ماینرها را با توجه به رفتار آن ها در کل سال (365روز) بررسی می کند. در این شاخص، میزان عرضه ماینرها نسبت به میانگین یک سال در نظر گرفته می شود. ماینرها بخش قابل توجهی از رمزارزها را در اختیار دارند؛ بنابراین، با بررسی رفتار آن ها، اینکه چه زمانی اقدام به فروش و یا نگهداری ارز دیجیتال می کنند، می تواند در تشخیص جهت روند ارز دیجیتال به ما کمک کند.

اگر این اندیکاتور آنچین را در سایت های تحلیلی آنچین همچون کریپتوکوانت (Cryptoquant) و گلسنود (Glassnode) بررسی کنید، چند حالت مختلف را مشاهده خواهید کرد. این اندیکاتور ممکن است به سقف و یا به کف خود رسیده باشد و یا در حال اوج گرفتن و افت کردن باشد. در ادامه، شرایط مختلف اندیکاتور MPI را بررسی خواهیم کرد.

 • در شرایطی که شاخص MPI اوج گرفته باشد، این موضوع نشانه ورود بیت کوین های ماینرها برای فروش به صرافی (احتمالاً) است. می توان نتیجه گرفت که ایجاد یک روند نزولی برای ارز دیجیتال مربوطه دور از انتظار نیست.
 • در صورتی که شاخص MPI افت کرده باشد، می توان چنین برداشت کرد که ماینرها در آن روز کم ترین مقدار ارز دیجیتال را نسبت به یک سال گذشته به صرافی ها وارد کرده اند. درنتیجه، می توان چنین برداشت کرد که ماینرها قصد نگهداری ارز دیجیتال خود را دارند و انتظار می رود قیمت افزایش یابد.

mpi

روش محاسبه MPI

MPI مساوی است با تعداد کل کوین هایی که ماینرها به صرافی ارسال می کنند یا میانگین متحرک 365روزه ی تعداد کوین هایی که ماینرها به صرافی ها ارسال می کنند.

محاسبه اندیکاتور mpi

۲- اندیکاتور آنچین Estimated Leverage Ratio

اندیکاتور آنچین Estimated Leverage Ratio

اندیکاتور آنچین دیگر، نسبت اهرمی (Estimated Leverage Ratio) است که به اختصار ELR نیز گفته می شود. ELR یکی از اندیکاتورهای مهم در بازار ارزهای دیجیتال است که برای اعتبارسنجی سازمان ها و صرافی ها از نظر تعهدات مالی در اموری همچون بدهی مورد استفاده قرار می گیرد. واضح است که هرچه میزان بدهی یک سازمان بیش تر باشد، ریسک سرمایه گذاری در آن بخش بیش تر و اعتبار آن سازمان کم تر خواهد بود.

بررسی اندیکاتور آنچین Estimated Leverage Ratio

این اندیکاتور را می توان به عنوان شاخصی برای میزان استفاده از اهرم توسط معامله گران در نظر گرفت. می توان با کمک این شاخص، ارزهای دیجیتال با ریسک کم را برای انجام معامله پیدا کرد. در ادامه، شرایط متفاوتی که از این اندیکاتور استنتاج می شود، خواهیم آورد:

صعودی: روند صعودی این شاخص، تعداد بیش ترین معاملات با اهرم بالا و ریسک بیش تر معاملات مشتقه توسط معامله گران را نشان می دهد. در صورتی که این شاخص نسبت به روزهای گذشته ی خود مقادیر بیش تری را ثبت کند، می توان نتیجه گرفت که معامله گران کاملاً به معاملات خود مطمئن هستند؛ اما زمانی که این نمودار مقادیر بالایی را نشان می دهد، می توان ایجاد یک نوسان قیمتی را محتمل دانست.

نزولی: در صورتی که اندیکاتور آنچین ELR در روندی نزولی قرار گیرد، می توان نتیجه گرفت که تعداد زیادی از معامله گران در حال بستن اهرم معاملات خود هستند. همچنین، در صورتی که این اندیکاتور مقدار کم تری را نسبت به چند روز قبل خود ثبت کند، می توان چنین برداشت کرد که دیدگاه معامله گران در رابطه با شرایط بازار تغییر کرده است و یا آن ها موقعیت های باز خود را بسته اند.

Estimated Leverage Ratio دارای سه شاخص است که در ادامه بیش تر توضیح خواهیم داد:

 • اهرم عملیاتی

اهرم عملیاتی نشان دهنده ی نسبت هزینه های ثابت به هزینه های متغیر یک شرکت یا پروژه عملیاتی است. میزان بالای اهرم عملیاتی نشان دهنده ی میزان سود کم در آن شرکت یا پروژه، به دلیل سرمایه بالای موردنیاز برای هزینه های ثابت است. در صورتی که فروش یک شرکت بالا و به طور کلی سود شرکتی بالا باشد، درصدی از هر فروش در آن شرکت برای ایجاد حاشیه در نظر گرفته می شود و گفته می شود که چنین شرکتی اهرم عملیاتی پایینی دارد.

زمانی که در شرکتی نسبت هزینه های ثابت به درآمد 50درصد باشد یا به عبارت دیگر شرکت بتواند دوبرابر هزینه های ثابت خود سود کسب کند، می توان گفت شرکت در وضعیت مناسبی به سر می برد. مقادیر پایین نسبت هزینه های ثابت به درآمد، مثلاً نسبت 20درصد یا مقادیر پایین تر هزینه های ثابت به سود شرکت، نشان دهنده میزان پایین اهرم عملیاتی در آن شرکت است.

 • اهرم مالی

اهرم مالی میزان بدهی یا تعهد مالی یک سازمان را نشان می دهد. درواقع، برخی از شرکت ها به جای آنکه مبالغ موردنیاز خود برای انجام فعالیت های تجاری را از بانک دریافت کنند و یا سرمایه گذاران عمده بیش تری جذب کنند، این مبالغ را از سهام داران دریافت می کنند و به این ترتیب، سهام داران در زمان دریافت سود، سود بالاتری را به دست خواهند آورد. اگر شرکتی میزان فروش یا سود تجارت خود را اشتباه پیش بینی کند، در بازپرداخت سود به سهام داران با مشکل مواجه خواهد شد و حتی این امر می تواند منجر به ورشکستگی شرکت شود. میزان بالای درجه اهرم مالی، نشان دهنده ی این است که سود هر سهم (EPS) ممکن است نوسان بیش تری را تجربه کند.

 • اهرم مرکب

همان طورکه از نام این شاخص پیدا است، در آن ترکیبی از هر دوشاخص درنظر گرفته می شود. درنتیجه، میزان دوشاخص قبلی در میزان اهرم مرکب نقش اساسی دارد. سرمایه گذاری در شرکتی که اهرم عملیاتی و اهرم مالی بالایی استفاده می کند، بسیار پرریسک است.

Estimated Leverage Ratio

روش محاسبه Estimated Leverage Ratio

این اندیکاتور آنچین که اطلاعات بسیار خوبی از فعالیت ها و مقدار نقدینگی بازار را در اختیار ما قرار می دهد، از تقسیم میزان معاملات باز مشتقه کاربران بر ذخایر صرافی به دست می آید.

ELR مساوی است با میزان دخیره یک صرافی از کوین موردنظر یا تعداد معاملات باز مشتقه.

Estimated Leverage Ratio

۳- اندیکاتور آنچین SOPR & aSOPR

اندیکاتور آنچین SOPR & aSOPR

SOPR یک اندیکاتور آنچین است که مقدار سود و زیان تحقق یافته یک معامله را مشخص می کند. در ادامه، شرایط مختلفی که ممکن است در این اندیکاتور مشاهده شود بررسی خواهیم کرد.

 • در صورتی که SOPR بزرگ تر از عدد یک باشد ( SOPR>1)، یعنی معامله های فروش همراه با سود بوده اند.
 • هرگاه SOPR با عدد یک مساوی باشد ( SOPR=1)، می توان نتیجه گرفت که معاملات بدون کسب سود و ضرر بسته شده اند؛ به عبارت دیگر، قیمت خرید و فروش یکسان بوده است.
 • اگر SOPR کوچک تر از عدد یک باشد ( SOPR<1)، یعنی معاملات در زمان فروش با ضرر همراه بوده اند و سرمایه گذاران نتوانسته اند از معاملات انجام شده سودی دریافت کنند.

اگر اندیکاتور روی عدد یک قرار گیرد، یعنی معامله گران ارز دیجیتال خود را در همان قیمتی که خریده بودند به فروش رساندند اما اگر این شاخص بالای عدد یک باشد، با توجه به اینکه سرمایه گذاران سودهای خود را دریافت کرده اند، احتمالاً تصمیم به فروش ارزهای خود خواهند گرفت. درنتیجه، بازار روند کاهشی را تجربه خواهد کرد. علاوه بر آن، می توان با بررسی روند حرکتی شاخص SOPR روی نمودار، میزان سود یا ضرر معاملات را بررسی کرد. چنانچه روند حرکت SOPR  رو به بالا باشد، می توان نتیجه گرفت که معامله های فروش همراه با سود بوده است و برعکس، اگر حرکت اندیکاتور آنچین رو به پایین باشد، یعنی سرمایه گذاران معاملات خود را با ضرر بسته اند. همچنین، در صورتی که لندیکاتور در پایین عدد یک قرار گیرد، می توان گفت که معامله گران متضرر شده اند.

SOPR & aSOPR

aSOPR

اندیکاتور آنچین aSOPR همانند SOPR  سود و زیان خروجی یا تحقق یافته را نشان می دهد. تنها اختلافی که این دوشاخص با یکدیگر دارند، آن است که شاخص aSOPR معاملاتی که حداقل یک ساعت از انجام آن ها گذشته باشد، در محاسبات خود دخیل می کند.

روش محاسبه SOPR

برای به دست آوردن SOPR که نشان دهنده سود خروجی مصرف شده است، باید حجم ارز دیجیتال موردنظر را در قیمت فروش آن رمزارز ضرب کرده و دوباره این میزان را بر حجم رمزارز در قیمت خرید آن ارز دیجیتال ضرب کنید؛ به عبارت دیگر، تقسیم مبلغ فروش (Value * Price) یک ارز دیجیتال بر مبلغ خرید آن. به عنوان مثال، اگر شما یک واحد اتریوم را در قیمت 2000دلار خریده باشید و آن را در قیمت 3000دلار به فروش برسانید، میزان SOPR به دست آمده 1.5خواهد بود.

روش محاسبه SOPR

۴- اندیکاتور آنچین MVRV Ratio

اندیکاتور آنچین MVRV Ratio یکی از بهترین ابزارهای تحلیلی است که توسط بسیاری از تحلیلگران آنچین مورد استفاده قرار می گیرد. سرمایه گذاران می توانند از اندیکاتور MVRV برای بررسی روند حرکت ارزهای دیجیتال و تحلیل آنچین استفاده کنند.

اندیکاتور MVRV Ratio با تعیین دوعدد (1 و 3.7)، محدوده ی سقف و کف قیمت را برای یک ارز دیجیتال مشخص می کند. همان طور که روشن است، عدد 1 محدوده ی کف قیمت و عدد 3.7، سقف قیمت را تعیین می کند. هرگاه شاخص MVRV بالاتر از محدوده ی 3.7 (سقف قیمتی) قرار بگیرد، نشان دهنده ی آن است که ارز دیجیتال موردنظر با قیمتی بیش تر از ارزش واقعی خود در حال معامله است؛ درنتیجه، می توان انتظار کاهش قیمت ارز دیجیتال را داشت. درمقابل، قرارگرفتن شاخص MVRV در محدوده ی پایین تر از عدد 1 (کف قیمتی)، بیانگر آن است که ارزش واقعی یک ارز دیجیتال بیش تر از قیمت لحظه ای آن است و می توان انتظار افزایش قیمت آن ارز دیجیتال را داشت.

اندیکاتور آنچین MVRV Ratio

روش محاسبه MVRV Ratio

اندیکاتور MVRV  از تقسیم مارکت کپ یا بزرگی بازار ارز دیجیتال بر ارزش واقعی یا ارزش تحقق یافته آن به دست می آید.

روش محاسبه اندیکاتور آنچین MVRV Ratio

۵- اندیکاتور آنچین NUPL

این شاخص مخفف عبارت Net Unrealized Profit/Loss است که به سود و ضرر حاصل از فروش یک ارز دیجیتال اشاره دارد. درواقع، می توان از این اندیکاتور آنچین برای پیداکردن مناسب ترین زمان برای خرید و یا سیو سود استفاده کرد.

برای بررسی این شاخص، هر بخش از نمودار اندیکاتور را به یک رنگ خواهید دید که این رنگ ها، وضعیت آن را در شرایط مختلف مشخص خواهند کرد؛ البته، در دوسایت محبوب تحلیل آنچین گلسنود و کریپتوکوانت، این رنگ ها مفاهیم متفاوتی را به ما نشان خواهند داد. در ادامه، مفهوم هر رنگ را بیان خواهیم کرد.

قرمز: زمانی که اندیکاتور آنچین NUPL را در سایت گلسنود بررسی می کنید، قرمز به این معنا خواهد بود که سرمایه گذاران از شرایط موجود مأیوس هستند و امیدی به بازگشت روند ندارند. این شرایط در سایت کریپتوکوانت با رنگ آبی مشخص شده است.

نارنجی: در بخش هایی که اندیکاتور NUPL در سایت گلسنود نارنجی است، می توان چنین برداشت کرد که سرمایه گذاران امیدی همراه با ترس را در دل دارند که ممکن است منجر به انجام معاملات با ریسک نیز شود. اگر اندیکاتور آنچین NUPL را در سایت تحلیلی کریپتوکوانت بررسی کنید، متوجه خواهید شد که این وضعیت با رنگ سبز در این سایت مشخص شده است.

زرد: زمانی که اندیکاتور آنچین NUPL در سایت گلسنود به رنگ زرد باشد، یعنی سرمایه گذاران امیدوار و خوشبین هستند اما فعالیت های خود را در بازار با احتیاط انجام می دهند. این وضعیت در سایت کریپتوکوانت با رنگ نارنجی مشخص شده است.

سبز: در نواحی ای که با رنگ سبز در سایت گلسنود مشخص می شود، برخی از سرمایه گذاران روند مثبت ایجاد شده را باور کرده اند؛ درحالی که عده ای این موضوع را انکار می کنند. این نواحی در سایت کریپتوکوانت با رنگ قرمز متمایز می شوند.

آبی: زمانی که اندیکاتور آنچین به رنگ آبی در می آید، می توان برداشت کرد که سرمایه گذاران کاملاً به بازار خوشبین هستند و معاملاتی با ریسک بسیار بالا باز خواهند کرد.

اندیکاتور آنچین NUPL

البته، این رنگ ها ممکن است در سایت های مختلف با رنگ های متفاوتی نشان داده شوند که معمولاً در قسمت توضیحات چارت، هر رنگ توضیح داده می شود. رنگ های بالا مختص به سایت گلسنود (Glassnode) می باشد.

این اندیکاتور می تواند مقادیر مختلفی را به خود ببیند. در صورتی که این رقم مثبت و یا منفی باشد، می توان برداشت های مختلفی از آن ها داشت که در ادامه شرح خواهیم داد.

 • NUPL مثبت

در چنین حالتی، بیت کوین در حال معامله شدن با قیمتی بالاتر از قیمت موردانتظار شبکه است و این یعنی تعداد زیادی از افراد در سود هستند و احتمالاً سیو سود کرده و دارایی خود را به طور کامل به فروش می رسانند. این موضوع باعث بالارفتن عرضه و درنتیجه افت قیمت خواهد شد. درواقع، در این حالت، کوین هایی که در سود هستند، بیش از کوین هایی خواهد بود که در ضرر هستند؛ منظور از کوین، دارندگان ارز دیجیتال هستند اما به هر حال، ما با کوین ها در این مبحث سروکار داریم و نه انسان ها. به عنوان مثال، ممکن است یک هولدر ده هزار واحد بیت کوین داشته باشد که همگی در سود باشند اما هفتادنفر دیگر مجموعاً پنج هزار بیت کوین داشته باشند که تراکنش های آن ها در ضرر باشد؛ در چنین شرایطی، مهم نیست سرمایه گذار یا سرمایه گذاران چه کسانی هستند و چندنفر هستند بلکه تعداد کوین ها اهمیت دارند.

مارکت کپ هر ارز دیجیتال، به بزرگی آن کوین اشاره دارد؛ به عنوان مثال، در صورتی که کل بیت کوین ها عرضه شوند و تعداد آن ها به 21میلیون واحد برسد، و قیمت این ارز دیجیتال در آن زمان به 100.000 دلار رسیده باشد، مارکت کپ بازار بیت کوین از ضرب 21میلیون واحد در 100.000 دلار به دست می آید که این میزان برابر است با مبلغ 2.100.000.000.000 دلار.

 • NUPL منفی

منفی بودن NUPL به این معنا است که مارکت کپ ارز دیجیتال، کوچک تر از حجم مورد انتظار بازار است؛ در چنین شرایطی، کوین های بیش تری در ضرر هستند و این شرایط زمانی محقق می شود که NUPL منفی باشد.

روش محاسبه NUPL

برای محاسبه ی NUPL با دورقم سروکار داریم؛ اولی به بزرگی بازار ارز دیجیتال یا مارکت کپ یک کوین اشاره دارد که دائماً در حال تغییر است و مقدار دوم که همان Realized Cap است، به مقداری اشاره می کند که شبکه انتظار دارد. زمانی که مارکت کپ بازار یعنی بزرگی بازار بیت کوین (یا هر ارز دیجیتال دیگری) بالاتر از قیمت مورد انتظار شبکه باشد، NUPL مثبت و زمانی که مارکت کپ کوچک تر از میزان مورد انتظار شبکه باشد، NUPL منفی است.

NUPL = مارکت کپ – ارزش تحقق یافته بازار /مارکت کپ

روش محاسبه NUPL

 

۶- اندیکاتور آنچین Coin Days Destroyed (CDD)

اگر تحلیل بازار ارزهای دیجیتال را دنبال کرده باشید، احتمالاً با عباراتی همچون هولدرهای بلندمدت بیت کوین و یا دیگر عبارات مشابه برخورد کرده اید. نقل و انتقالات کاربران با توجه به مدت زمانی که بیت کوین یا دیگر رمزارزهای خود را نگهداری کرده اند، در شاخص یا اندیکاتور آنچین CDD بررسی می شود. در ادامه این اندیکاتور را بیش تر شرح خواهیم داد.

زمانی که هولدرهای قدیمی بازار که بیت کوین های خود را برای مدت طولانی نگهداری کرده بودند، اقدام به انجام تراکنش روی دارایی های بیت کوین خود می کنند، احتمال مواجه شدن با یک روند نزولی وجود دارد. نهنگ های بیت کوین نیز جزء افرادی هستند که از گذشته تعداد زیادی بیت کوین را هولد کرده بودند؛ درنتیجه، می توان چنین برداشت کرد که با فروش بیت کوین توسط نهنگ ها، عرضه افزایش یافته و قیمت کاهش می یابد.

براساس توضیحاتی که سایت کریپتوکوانت در رابطه با این شاخص ارائه داده است، بهتر است که سه رقم 50، 100 و 200میلیون واحد CDD به دقت مورد بررسی قرار گیرند. با بررسی گذشته این شاخص، اطلاعات مفید و کاربردی ای دریافت خواهید کرد.

 • زمانی که این شاخص زیر 50میلیون واحد باشد، بازار در شرایط کاملاً مساعد و نرمالی قرار دارد. در این حالت، هولدرها تصمیمی برای فروش دارایی خود ندارند و کاهش آن سیگنال کم شدن فعالیت نهنگ ها را در بازار می دهد؛ این موضوع می تواند خبر از بازاری با نوسان کم بدهد.
 • زمانی که این شاخص در محدوده 50 الی 100میلیون واحد قرار می گیرد، یعنی بازار کمی حالت نوسانی پیدا خواهد کرد و از حالت نرمال فاصله خواهد گرفت؛ بنابراین، باید با احتیاط بیش تری در بازار فعالیت کرد.
 • زمانی که شاخص در محدوده بین 100 الی 200واحد قرار می گیرد، با یک بازار هیجانی مواجه هستیم که تراکنش هایی با نوسانات شدید و هیجانی در حال شکل گرفتن در آن هستند.
 • زمانی که شاخص CDD بالای 200میلیون واحد قرار می گیرد، بازار اصلاً در وضعیت مساعدی قرار ندارد و ریسک انجام معاملات در آن بسیار بالا است. در چنین شرایطی احتمالاً بخشی از سرمایه گذاران به اهداف خود رسیده و قصد فروش کل یا بخشی از دارایی خود برای سیو سود را دارند. بنابراین، اگر انتقال رمزارز به مقصد صرافی باشد، عرضه افزایش یافته و قیمت افت پیدا می کند.

توجه داشته باشید که با بررسی شاخص CDD گاهی برای مدت کوتاهی متوجه نوسانات شدید این شاخص خواهیم شد. باید بدانید که این نوسانات همیشه مهم نیستند بلکه ممکن است کاربری با بیت کوین های قدیمی خود این نوسان را ایجاد کرده باشد. به همین دلیل است که گفته می شود نباید به تنهایی از یک شاخص در تحلیل خود استفاده کرد. برای انجام یک تحلیل با نتایج بهتر، باید چند ابزار و اندیکاتور آنچین را در کنار هم استفاده کنید و زمانی که این ابزارها یک سیگنال مشترک به شما مخابره کردند، می توانید با اطمینان بیش تری از آن استفاده کنید که احتمالاً سود خواهید کرد.

اندیکاتور آنچین Coin Days Destroyed (CDD)

روش محاسبه CDD

برای محاسبه هر نقطه از این شاخص، مقدار بیت کوین در مدت زمانی که انتقال داده نشده است، مقدار CDD را به ما نشان می دهد. به ‍عنوان مثال، در صورتی که شما پنج واحد بیت کوین داشته باشید که برای نودروز هولد کرده باشید و هیچ نقل و انتقالی هم انجام نشده باشد، CDD این بیت کوین ها مقدار 450 = 90 * 5 خواهد بود. پس، هم تعداد روزهایی که بیت کوین ها در یک آدرس به صورت دست نخورده باقی می مانند و هم حجم بیت کوین ها در مشخص کردن این شاخص مؤثر هستند. این بخش از محاسبه به Coin Days اشاره دارد اما این شاخص بخش دومی نیز دارد که با عبارت Destroy به معنای نابودی مشخص می شود. زمانی که یک هولدر بیت کوین اقدام به انتقال دارایی خود کند، Coindays صفر خواهد شد. برای درک بهتر این مفهوم، به این مثال توجه کنید: فرض کنید شما دوواحد بیت کوین دارید که برای یک روز آن را نگه داشته اید؛ در چنین حالتی، Coin Days برابر با دو است و زمانی که این دوواحد بیت کوین را برای روز پنجم هم نگه دارید، Coin Days برابر با ده خواهد شد؛ این مقدار با گذر زمان هم بزرگ تر خواهد شد. زمانی که هولدر اقدام به انتقال دارایی خود کند، عددی متناسب با آن در شاخص مشخص می شود و Coin Days به صفر تغییر می کند؛ یعنی اگر شما دوواحد بیت کوین را پس از صدروز به فروش برسانید، Coin Days تا روز صدم برابر با دویست خواهد شد اما به محض انتقال، به صفر تغییر خواهد کرد و همین رقم یعنی دویست، روی شاخص اعمال خواهد شد.

CDD  =تعداد روزهایی که ارز دیجیتال نگهداری شده است * میزان ارز دیجیتال

روش محاسبه اندیکاتور آنچین Coin Days Destroyed (CDD)

۷- اندیکاتور آنچین NVT Ratio

اگر در بازارهای مالی ای که قدمت بیش تری نسبت به بازار ارزهای دیجیتال (همچون بازار فارکس یا بازار بورس ایران)دارند فعالیت کرده باشید، احتمالاً با نسبت P/E برخورد داشته اید. رقم P/E که از تقسیم قیمت لحظه ای سهام بر میزان سود آن به دست می آید، توسط کاربران در هنگام تحلیل مورد بررسی قرار می گیرد. هرچه این میزان کوچک تر باشد، سهام ارزنده تر است و می توان با اطمینان بیش تری روی آن سرمایه گذاری کرد. استفاده از این نسبت برای ارزهای دیجیتالی که سهام نیستند (بلکه رمزارز هستند)، شدنی نیست. کاربران بازار ارزهای دیجیتال برای تشخیص ارزندگی یک ارز دیجیتال می توانند از اندیکاتور آنچین NVT Ratio استفاده کنند.

این اندیکاتور، ارزش شبکه را نسبت به ارزش تراکنش ها محاسبه می کند. به زبان دیگر، با بررسی این اندیکاتور متوجه خواهید شد که ارزش فعلی بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال، در چه جایگاهی نسبت به ارزش واقعی خود قرار دارد. درواقع، آیا ارز دیجیتال در حال معامله شدن با قیمتی بالاتر از ارزش واقعی خود است و یا معامله گران حاضر شده اند این ارز دیجیتال را با قیمتی پایین تر از ارزش واقعی خود مبادله کنند.

برای درک بیش تر مفهوم این اندیکاتور، می توان دوارز دیجیتال با مارکت کپ یکسان را درنظر گرفت که حجم معاملات روزانه یکی از آن ها بیش تر و دیگری کم تر است. در حالتی که داشته باشد، یعنی این ارز دیجیتال با قیمتی پایین تر از ارزش واقعی خود در حال معامله شدن است و این موضوع، ارز دیجیتال مربوطه را به یک گزینه ی مناسب برای سرمایه گذاری و یا ترید تبدیل می کند.

اندیکاتور آنچین NVT Ratio

 • NVT بالا

بالابودن NVT به این معنا است که یک ارز دیجیتال با قیمتی بالاتر از ارزش واقعی خود در حال مبادله شدن است و احتمالاً باید در انتظار یک روند نزولی باشیم.

 • NVT پایین

پایین بودن NVT به این معناست که یک ارز دیجیتال در حال مبادله با قیمتی زیر ارزش ذاتی خود است و احتمالاً به سمت ارزش واقعی خود حرکت خواهد کرد. برای چنین رمزارزی می توان انتظار صعود داشت.

روش محاسبه NVT Ratio

برای محاسبه ی این مقدار بزرگی بازار یا مارکت کپ یک ارز دیجیتال را بر حجم معاملات آن ارز دیجیتال در 24ساعت گذشته بر حسب دلار تقسیم می کنند.

NVT Ration = مارکت کپ فعلی ارز دیجیتال /حجم معاملات 24ساعت گذشته بر حسب دلار

روش محاسبه اندیکاتور آنچین NVT Ratio

۸- اندیکاتور آنچین NVM Ratio

اندیکاتور آنچین NVM Ratio یکی دیگر از ابزارهای تحلیلی آنچین است که در بازار ارزهای دیجیتال و در کنار دیگر اندیکاتورها می تواند به کاربران کمک کند تا معاملات بهتری داشته باشند. زمانی که معامله گری روند قیمتی یک ارز دیجیتال را تحلیل می کند، نباید صرفاً با تاییدگرفتن از یک ابزار یا حتی تحلیل (همچون تحلیل تکنیکال)، اقدام به بازکردن معامله کند بلکه بهتر است از چند ابزار مختلف تأیید گرفته و سپس معامله ای را با رعایت مدیریت سرمایه و حد سود و ضرر باز کند. یکی از مواردی که می توان پیش از انجام معامله بررسی کرد، اندیکاتور آنچین NVM Ratio است. در این اندیکاتور می توانید تشخیص دهید که آیا ارز دیجیتال موردنظر بالاتر از ارزش واقعی خود در حال معامله شدن است و یا پایین تر از این ارزش در میان کاربران مبادله می شود.

بازار ارزهای دیجیتال دارای نوسانات شدیدی است که تحت تأثیر شبکه های اجتماعی و صحبت های افراد مشهور تحرکاتی دارد. این نوسانات به هر دلیلی که رخ داده باشند، نمی توانند ارزش رمزارز را برای مدت طولانی بالاتر و یا پایین تر از قیمت حقیقی خود نگه دارند و معمولاً پس از گذشت مدتی رمزارز مربوطه به ارزش واقعی خود باز می گردد. بنابراین، دانستن این موضوع که آیا یک ارز دیجیتال در حال معامله شدن با قیمت واقعی خود است و یا حباب مثبت و منفی دارد، بسیار ارزشمند است.

فرض کنید با انجام تحلیل تکنیکال و بررسی اخبار متوجه شده اید که بیت کوین در آینده نزدیکی روند نزولی خواهد داشت؛ در صورتی که اندیکاتور NVM Ratio را بررسی کنید، مشخص شود که بیت کوین با قیمتی بالاتر از ارزش واقعی خود در حال معامله است، می توانید یک پوزیشن فروش (Short) را با اطمینان بیش تری باز کنید. درواقع، اندیکاتور NVM Ratio ابزاری برای تحلیل قیمت ارز دیجیتال است. در ادامه، چگونگی استفاده از این اندیکاتور و سیگنال گرفتن را از آن توضیح خواهیم داد.

 • احتمال افزایش قیمت

زمانی که این اندیکاتور (که با رنگ آبی مشخص شده است) پایین تر از نمودار قیمتی باشد، می توان چنین برداشت کرد که ارز دیجیتال با قیمتی پایین تر از قیمت واقعی خود معامله می شود و انتظار می رود که قیمت افزایش یابد.

 • احتمال کاهش قیمت

زمانی که این اندیکاتور بالاتر از نمودار قیمتی باشد، می توان چنین برداشت کرد که ارز دیجیتال با قیمتی بالاتر از قیمت واقعی خود معامله می شود و انتظار می رود که قیمت کاهش یابد.

اندیکاتور آنچین NVM Ratio

روش محاسبه NVM Ratio

میزان NVM Ratio از تقسیم لگاریتم مارکت کپ یا بزرگی بازار یک ارز دیجیتال بر لگاریتم مجذور آدرس های فعال روزانه آن رمزارز به دست می آید.

NVM Ratio

۹- اندیکاتور آنچین UTXO

فرض کنید شما یک اسکناس صددلاری در کیف پول خود دارید و قصد خرید تیشرتی به قیمت هفتاددلار را دارید. در این شرایط، شما نمی توانید تنها مقدار هفتاددلار را به فروشنده بدهید بلکه باید اسکناس صددلاری را به فروشنده تحویل داده و سی دلار از او پس بگیرید. در انجام معاملات برخی از ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین نیز چنین مراحلی انجام خواهد شد؛ به عنوان مثال، در صورتی که شما قصد ارسال دوواحد بیت کوین را به شخص دیگری داشته باشید و دارایی شما پنج واحد بیت کوین باشد، نمی توانید تنها دوواحد بیت کوین را به شخص ارسال کنید بلکه کل پنج واحد وارد این تراکنش می شود و سپس باقیمانده آن (چیزی شبیه به پول خرد) به کیف پول شما برگردانده خواهد شد. البته، این عملیات در کیف پول های مدرن امروزی دیده نمی شود و همه چیز در پس زمینه اتفاق خواهند افتاد.

به زبان ساده می توان تراکنش های بیت کوین را چنین شرح داد که وقتی یک تراکنش بیت کوین اتفاق می افتد، دو UTXO یا خروجی خرج نشده از آن ایجاد می شود. درواقع، کل دارایی بیت کوین شخص، به دوبخش تقسیم می شود؛ بخش اول UTXO است که باید صرف تراکنش شود (یعنی همان هفتاددلار برای خرید تیشرت) و بخش دوم آن UTXO است که باید به کیف پول فرستنده برگردد (یعنی سی دلار باقیمانده از صددلار).

روش محاسبه UTXO

همان طور که در بخش پیش نیز توضیح دادیم، برای محاسبه UTXO باید حجم تراکنش از کل دارایی بیت کوین شخص فرستنده کم شود.

UTXO  =  کل دارایی – حجم تراکنش

به عنوان مثال، UTXO شخصی که ده واحد بیت کوین داشته و قصد ارسال سه واحد از آن را به شخصی دیگر دارد، به صورت زیر محاسبه می شود:

UTXO = 10 – 3 = 7

UTXO = 7

بنابراین، چنین شخصی می تواند در آینده تراکنش هایی را انجام دهد که حجم آن ها با احتساب کارمزد به مبلغ هفت واحد بیت کوین و یا کم تر باشد.

۱۰- اندیکاتور آنچین Miner Reserve

پیش از این نیز اشاره کردیم که ماینرها، بخشی از کاربران بازار ارزهای دیجیتال هستند که به دلیل دارایی زیادی که دارند، بررسی رفتار آن ها بسیار مهم است. شاخص Miner Reserve، به مقدار ارز دیجیتالی اشاره دارد که ماینرها در کیف پول خود ذخیره می کنند.

زمانی که این شاخص صعودی شود، می توان چنین برداشت کرد که تعداد بیت کوین هایی که در کیف پول ماینرها در حال ذخیره شدن هستند، در حال افزایش است؛ درنتیجه، عرضه کاهش یافته و قیمت افزایش پیدا خواهد کرد. برعکس این حالت نیز برقرار است؛ یعنی، زمانی که اندیکاتور آنچین Miner Reserve نزولی شود، یعنی تعداد کوین هایی که توسط ماینرها در کیف پول ذخیره می شود در حال کاهش است و احتمال دارد با فروش آن کوین ها، قیمت نیز کاهش پیدا کند. درواقع، می توان گفت که نمودار قیمت و اندیکاتور Miner Reserve با هم همبستگی دارند. البته، زمانی که تقاضا بالا باشد، ماینرها گاها اقدام به عرضه می کنند که نیاز بازار برطرف شود و این موضوع باعث می شود که در برخی نواحی شاهد واگرایی این دو نمودار باشیم.

اندیکاتور آنچین Miner Reserve

روش محاسبه Miner Reserve

تحرکات این اندیکاتور آنچین به ذخیره و یا عرضه کوین هایی که در دسترس ماینرها هستند بستگی دارد. برخی از عوامل مانند تعداد ماینرها که ممکن است در دوره هایی کم و زیاد شوند، می تواند بر روند این اندیکاتور مؤثر باشد. به عنوان مثال، پس از رویداد هاوینگ بیت کوین و زمانی که استخراج سخت تر شده و به دستگاه های ماینر با قدرت محاسباتی بالایی نیاز است، گاهی دیده شده است که برخی از ماینرها به دلیل عدم توانایی در استخراج (به دلایلی ازجمله سخت ترشدن رقابت و ضعیف بودن دستگاه ماینر)، دستگاه های ماینر خود را خاموش می کنند.

هزینه ی استخراج از دیگر عواملی است که می تواند بر روند اندیکاتور  Miner Reserve مؤثر باشد. این عامل می توانند برخی از افراد را مجبور به توقف استخراج به دلیل هزینه بالای برق و یا هزینه ارتقاء دستگاه های قوی تر کنند.

۱۱- اندیکاتور آنچین Miner flows (Inflow,Outflow, Netflow)

فعالان بازار ارزهای دیجیتال همواره در حال انتقال دارایی از صرافی به کیف پول و بالعکس هستند. همان طور که در ابتدای مقاله در بیان مفهوم تحلیل آنچین گفته شد، بررسی داده های منتقل شده در شبکه بلاک چین و استخراج اطلاعات مهم و پیش بینی آینده روند قیمتی ارز دیجیتال، همان کاری است که این نوع تحلیل برای ما انجام می دهد. انتقال ارز دیجیتال به کیف پول و یا صرافی می تواند اطلاعات ارزشمندی را در اختیار معامله گران قرار دهد تا بتوانند در تحلیل های خود از آن استفاده کنند. در ادامه، انواع تحلیل مربوط به ورودی و خروجی ارز دیجیتال به صرافی ها را بررسی خواهیم کرد.

 • Miner Inflow

Inflow اشاره به جریان ورودی ارزهای دیجیتال به کیف پول های صرافی ها دارد. معمولاً افرادی که دارایی خود را از کیف پول شخصی به کیف پول صرافی انتقال می دهند، قصد فروش آن را دارند. با فروش و عرضه یک ارز دیجیتال، قیمت آن کاهش خواهد یافت. درنتیجه، اگر این اندیکاتور صعودی شود، به این معنا خواهد بود که تعداد زیادی ارز دیجیتال در حال ورود به صرافی ها هستند و باید منتظر افت قیمت رمزارز مربوطه باشیم.

اما در صورتی که این اندیکاتور نزولی شود، چنین برداشت می شود که تعداد رمزارزهای منتقل شده به صرافی، در حال کاهش است و درنتیجه، افراد قصد فروش دارایی خود را نداشته و می خواهند آن را برای مدت بیش تری در کیف پول خود نگه دارند؛ این موضوع می تواند باعث کاهش عرضه و درنتیجه افزایش قیمت شود.

جریان های ورودی ارز دیجیتال به صرافی ها را می توان در چهارنوع دسته بندی کرد:

 • Inflow Total

در اندیکاتور آنچین Inflow Total همه ارزهای دیجیتال (البته از یک نوع مثلاً بیت کوین) که وارد صرافی ها شده اند در نظر گرفته می شوند.

 • Inflow Mean

در این اندیکاتور میانگینی از تعداد ارزهای دیجیتالی که روانه صرافی ها شده اند بررسی می شوند.

 • Inflow Top10

در اندیکاتور Inflow Top10 ورود ارز دیجیتال به صرافی ها از طریق ده تراکنش برتر مورد بررسی قرار می گیرد.

 • Inflow MA7

در این اندیکاتور میانگین متحرک هفت روزه روی تمام تراکنش های ورودی به صرافی ها اعمال می شود.

 • Miner Outflow

اندیکاتور آنچین Miner Outflow به جریان خروجی کوین ها از کیف پول صرافی اشاره دارد. معمولاً خروج ارز دیجیتال از صرافی می تواند یک نکته مثبت برای ارز دیجیتال باشد؛ زیرا با خروج دارایی از صرافی، کاربر این سیگنال را مخابره می کند که قصد فروش آن رمزارز را ندارد؛ درنهایت، می توان نتیجه گرفت که قیمت ارز دیجیتال افزایش یابد. Miner Outflow نیز مانند Inflow به چهارنوع مختلف تقسیم بندی می شود که در ادامه بیان خواهد شد.

 • Outflow Total

در اندیکاتور آنچین Outflow Total همه ارزهای دیجیتال که از صرافی ها خارج شده اند، در نظر گرفته می شوند.

 • Outflow Mean

در این اندیکاتور، میانگینی از تعداد ارزهای دیجیتالی که از صرافی ها خارج شده اند بررسی می شوند.

 • Outflow Top10

در اندیکاتور Outflow Top10 خروج ارز دیجیتال از صرافی ها در ده تراکنش برتر مورد بررسی قرار می گیرد.

 • Outflow MA7

در این اندیکاتور، میانگین متحرک هفت روزه روی تمام تراکنش های خروجی از صرافی ها اعمال می شود.

 • Miner Netflow

اگر تعداد کوین هایی که به صرافی منتقل می شوند بیش تر از تعداد کوین هایی باشد که به کیف پول ها واریز می شوند، این اندیکاتور آنچین مثبت خواهد بود و درنتیجه با بالا رفتن احتمال فروش دارایی های منتقل شده به صرافی ها، قیمت رمزارز کاهش خواهد یافت. سیگنال صعود قیمت از طریق این اندیکاتور زمانی صادر می شود که مقدار آن منفی باشد یا به عبارت دیگر تعداد کوین هایی که به صرافی ها منتقل می شوند، کم تر از تعداد کوین هایی باشد که به کیف پول ها ارسال می شوند.

اندیکاتور آنچین Miner flows (Inflow,Outflow, Netflow)

روش محاسبه Miner flows

میزان Miner Netflow از تفریق ارزهای دیجیتال انتقال داده شده به کیف پول ها و ارزهای دیجیتال انتقال داده شده به صرافی ها به دست می آید.

Miner Netflow  =  کوین های انتقال داده شده به کیف پول – کوین های انتقال داده شده به صرافی

Netflow = Inflow – Outflow

۱۲- اندیکاتور آنچین Open Interest

اندیکاتور آنچین Open Interest که گاهی با مخفف OI هم دیده می شود، علاقه فعالان بازار ارزهای دیجیتال را به بازکردن موقعیت های خرید و فروش (Long / Short) در بازار آتی نشان می دهد. درواقع این اندیکاتور، فعال بودن بازار را به صورت یک نمودار به تصویر می کشد. این شاخص تنها مربوط به قراردادهای آتی (Futures) است و مثل هر اندیکاتور دیگری قرار نیست به تنهایی مورد استفاده قرار گیرد. به زبان ساده، این اندیکاتور حجم معاملات باز را از نوع فیوچرز به ما نشان می دهد.

با بررسی این اندیکاتور متوجه خواهید شد که با اوج گرفتن این شاخص، قیمت افزایش و با افت آن قیمت کاهش خواهد یافت. وقتی تعداد پوزیشن هایی که در طول یک روز باز می شوند بیش از تعداد پوزیشن هایی باشد که بسته می شوند، این شاخص به سمت بالا و زمانی که تعداد پوزیشن های بسته شده در یک روز بیش از تعداد پوزیشن های باز در همان روز باشد، این شاخص روند نزولی به خود می گیرد.

این اندیکاتور آنچین می تواند به طرق مختلف به معامله گران کمک کند. به عنوان مثال، زمانی که این شاخص روند صعودی به خود بگیرد، می توان چنین برداشت کرد که بازار در شرایط مساعدی به سر می برد و در صورتی که این شاخص نزولی شود، احتمالاً بازار نیز روندی کاهشی و یا رنج را طی می کند.

اندیکاتور آنچین Open Interest

روش محاسبه Open Interest

شاخص Open Interest با توجه به معاملاتی که فعالان بازار در طول روز باز می کنند، تغییر می کند. در تحلیل آنچین بیش تر به جنبه ی روانی معامله گران براساس اطلاعاتی از تراکنش های انجام شده توجه می شود. زمانی که این شاخص صعودی شود، به این مفهوم است که علاقه ی تریدرها به بازکردن معامله در حال افزایش است و ازآنجایی که معمولاً براساس مفهوم FOMO، تریدرها نمی خواهند از روند جا بمانند، اقدام به بازکردن معاملات خواهند کرد اما این شاخص در شرایط مختلف می تواند مفاهیم متفاوتی را به ما مخابره کند که در ادامه در قالب یک جدول مشاهده خواهید کرد.

Open Interst حجم قیمت
صعودی صعودی صعودی 1
نزولی نزولی صعودی 2
صعودی صعودی نزولی 3
نزولی نزولی نزولی 4

 

 • روند صعودی قوی است و افزایش قیمت ادامه دارد.
 • روند در حال تضعیف است و روند صعودی اما در حال ضعیف شدن است.
 • روند ضعیف و نزولی است که نشان دهنده ادامه داربودن روند نزولی است.
 • روند در حال قدرت گرفتن است و روند کنونی که نزولی است، در حال تضعیف است، درنتیجه می توان منتظر روند مثبت بود.

۱۳- اندیکاتور آنچین Funding Rates

درواقع، معاملات Perpetual یکی از انواع معاملات آتی (Futures) هستن. معاملات فیوچرز به دو دسته معاملات آتی سنتی و Perpetual تقسیم می شود. تفاوت این دونوع معامله فیوچرز در این است که معاملات سنتی فیوچرز دارای تاریخ انقضا هستند در حالی که معاملات Perpetual دائمی هستند و تا زمانی که تریدر معامله را نبندد، معامله باز خواهد ماند. نکته موجود این است که معاملات در بخش اسپات و فیوچرز (سنتی و پرپچوال) کمی اختلاف قیمت دارند. در معاملات آتی سنتی که دارای تاریخ انقضا هستند، با نزدیک شدن به زمان انقضا معاملات، قیمت ها در بازار اسپات و فیوچرز سنتی به هم نزدیک می شوند اما در معاملات آتی Perpetual که تاریخ انقضا ندارند، باید مشکل به طریقی حل می شد. صرافی ها برای حل این مشکل سیاستی را اتخاذ کردند که طی آن، افرادی که معاملات باز Perpetual دارند (معمولاً)، هر هشت ساعت یک بار باید مبلغی بین تریدرهایی که معامله باز خرید (Long) و یا معاملات باز فروش (Short) دارند، مبادله شود.

فاندینگ ریت (Funding Rate) می تواند مثبت و یا منفی باشد که این موضوع و البته نوع موقعیتی که شما باز کرده اید (Long/Short)، تعیین می کند که شما مبلغ فاندینگ ریت را دریافت می کنید و یا باید آن را پرداخت کنید. پیش از شرح حالت های مختلف لازم است بدانید که مبلغ فاندینگ ریت تنها در میان تریدرهایی که معاملات باز پرپچوال دارند مبادله می شود و صرافی هیچ درصدی از این مبلغ را دریافت نخواهد کرد.

فاندینگ ریت مثبت (زمانی که قدرت خریداران بیش تر است):

 • اگر موقعیت باز خرید (Long) داشته باشید، باید مبلغ فاندینگ ریت را به تریدرهایی که موقعیت باز فروش (Short) دارند، پرداخت کنید.
 • اگر موقعیت باز فروش (Sell) داشته باشید، مبلغ فاندیگ ریت را از تریدرهایی که موقعیت باز خرید دارند، دریافت خواهید کرد.

فاندینگ ریت منفی (زمانی که قدرت فروشندگان بیش تر است):

 • اگر موقعیت باز خرید (Long) داشته باشید، مبلغ فاندیگ ریت را از تریدرهایی که موقعیت باز فروش (Short) دارند، دریافت خواهید کرد.
 • اگر موقعیت باز فروش (Short) داشته باشید، باید مبلغ فاندینگ ریت را به تریدرهایی که موقعیت باز خرید (Long) دارند، پرداخت کنید.

اندیکاتور آنچین Funding Rates

روش محاسبه Funding Rates

اگر تعداد معامله گران Long بیش تر از تعداد معامله گران Short باشد، Runding Rate مثبت خواهد بود. درواقع، میزان Funding Rate اختلاف قیمت بازار اسپات و Perpetual را مشخص می کند که با توجه به شرایط بازار می تواند متفاوت باشد. در چنین شرایطی برای کم کردن این مقدار، باید تریدرها را به بستن معاملات Long تشویق کرد؛ بنابراین، افراد با معاملات Long باز باید مبلغ را به معامله گران با Short پرداخت کنند. بنابراین، بسیاری از افراد برای آنکه مبلغ فاندیگ ریت را نپردازند، پیش از اتمام هشت ساعت معاملات Long خود را می بندد و درنتیجه عرضه بالا رفته و قیمت و فاندینگ ریت کاهش می یابد. شرایط برعکس برای فاندیگ ریت منفی نیز برقرار است.

۱۴- اندیکاتور آنچین Market Cap (Realized Cap, Average Cap)

یکی از شاخص های مهم در بازار های مالی به ویژه بازار ارزهای دیجیتال، مارکت کپ (Market cap) است که می تواند اطلاعات بسیار خوبی در مورد ارزهای دیجیتال در اختیار کاربران قرار دهد. مارکت کپ به معنای ارزش بازار، یک شاخص اقتصادی برای ردیابی و اندازه گیری ارزش بازار یک رمزارز است و همچنن معیاری اصلی برای نشان دادن تسلط یک ارز دیجیتال نسبت به دیگر ارزهای دیجیتال بر بازار است؛ به این معنی که این شاخص به طبقه بندی، موقعیت، محبوبیت و شهرت ارز دیجیتال در بازار ارزهای دیجیتال اشاره دارد. به عبارت ساده، هرچه ارزش بازار (Market cap) یک ارز دیجیتال بالاتر باشد، ارزش و محبوبیت آن رمزارز در بازار ارزهای دیجیتال بیش تر خواهد بود.

اندیکاتور آنچین Market Cap (Realized Cap, Average Cap)

روش محاسبه Market Cap

برای به دست آوردن مارکت کپ یک ارز دیجیتال، تعداد کل توکن های درگردش ارز دیجیتال را در قیمت لحظه ای آن ضرب می کنند.

Market Cap = تعداد کل کوین ها * قیمت لحظه ای بر حسب دلار

روش محاسبه Market Cap

15- اندیکاتور آنچین Realized Cap

مارکت کپ هر ارز دیجیتال، بزرگی بازار آن ارز دیجیتال را نشان می دهد؛ به عبارت دیگر، با توجه به همه کوین های موجود و قیمت لحظه ای آن، مارکت کپ مشخص می شود که از ضرب این دوعدد حاصل می شود اما در اندیکاتور آنچین Realized Cap هر کوین با توجه به قیمتی که آخرین تراکنش در آن انجام شده است، لحاظ می شود. به عبارتی، کوین هایی که در ابتدای پیدایش بیت کوین گم شده بودند و یا کوین های ساتوشی ناکاموتو که زمان زیادی است انتقالی روی آن ها انجام نشده است، ارزش برابری با کوین هایی در اوج قیمتی بیت کوین (زمانی که بیت کوین در محدوده ی 60.000 دلار معامله می شد) ندارند. این میزان که با ارزش بازار تحقق یافته شناخته می شود، تخمین دقیق تری از شرایط جاری شبکه در اختیار کاربران قرار می دهد و درواقع، ارزش بازار فعال رمزارز را نشان می دهد.

در این اندیکاتور آنچین کوین ها می توانند دائماً در حال تجربه قیمت جدیدی باشند. زمانی که یک کوین در آخرین تراکنش خود که قیمتی پایین تر از قیمت لجظه ای بیت کوین دارد، منتقل شود، بار دیگر وارد چرخه ارزش گذاری شده و قیمتی جدید بر آن اعمال خواهد شد. به عنوان مثال، در صورتی که آخرین تراکنش یک واحد بیت کوین در قیمت ده دلار انجام شده باشد، در صورت منتقل شدن این بیت کوین، برای بار بعدی با قیمت روز (در زمان نگارش این مقاله قیمت بیت کوین 23هزار دلار است) ارزش گذاری خواهد شد؛ بنابراین، چنین حالتی افزایش میزان Realized Cap را به دنبال خواهد داشت. توجه داشته باشید که در فرمول محاسبه این اندیکاتور، قیمت کوین در آخرین تراکنش لحاظ می شود و بدیهی است که 10 دلار (قیمت قبلی) کم تر از 23هزار دلار (قیمت اخیر) است.

اگر قیمت آخرین تراکنش کوین موردنظر بیش تر از قیمت لحظه ای باشد، در صورتی که با این قیمت انتقالی صورت بگیرد، میزان Realized Cap کاهش خواهد یافت.

همچنین، زمانی که نمودار قیمتی بالاتر از نمودار ارزش تحقق یافته (Realized Cap) باشد، بازار در سود و زمانی که نمودار قیمتی بیت کوین در زیر Realized Cap باشد، بازار به طور کلی در ضرر است.

Realized Cap

روش محاسبه Realized Cap

Realized Cap = ∑ کوین های خرج نشده * قیمت کوین در زمان آخرین تراکنش

16- اندیکاتور آنچین Average Cap

اندیکاتور آنچین Average Cap یک میانگین متحرک و داینامیک است که از تقسیم مارکت کپ یک ارز دیجیتال بر عمر بازار کوین به دست می آید. درواقع، در این شاخص از یک رقم مشخص برای بازه زمانی (مثلاً دویست روز) استفاده نشده است بلکه با گذشت زمان این مقدار نیز تغییر خواهد کرد و به همین دلیل است که گفته می شود این اندیکاتور، میانگین واقعی و حقیقی را نشان می دهد و از این حیث ارزشمند است.

اندیکاتور آنچین Average Cap

روش محاسبه Average Cap

Average Cap  = مارکت کپ (بزرگی بازار بر اساس حجم)/ عمر بازار

روش محاسبه اندیکاتور آنچین Average Cap

سخن آخر

در بازار ارزهای دیجیتال، کاربران می توانند از تحلیل بنیادی و تکنیکالی که تحلیل های کاربردی در دیگر بازارهای مالی هستند، استفاده کنند. یک تحلیل جدید نیز برای استفاده در این بازار وجود دارد که در بازارهای مالی سنتی کاربردی ندارد؛ این تحلیل که با نام تحلیل آنچین (On chain) یا درون زنجیره ای شناخته می شود، توانسته است جایگاه ویژه ای را در میان معامله گران بازار ارزهای دیجیتال پیدا کند. درواقع، یک سرمایه گذار یا معامله گر می تواند با کمک انواع اندیکاتور آنچین که در این مقاله برخی از کاربردی ترین آن ها را بررسی کردیم، تحلیلی بهتر با شانس موفقیت (Win Rate) بالاتری داشته باشد. نکته ای که وجود دارد، این است که حتی بهترین اندیکاتور آنچین و یا هر شاخص و تحلیل دیگری نباید به تنهایی مورد استفاده قرار گیرد و شما به عنوان یک تحلیلگر باید با کمک ابزارهای مختلف و البته مدیریت سرمایه اقدام به بازکردن معاملات در بازار ارزهای دیجیتال کنید. سعی ما بر این بود تا در این مقاله، اندیکاتورهای کاربردی آنچین را به شما معرفی کنیم و شیوه ی محاسبه ی هر کدام را بیان کنیم.

سوالات متداول

در تحلیل آنچین یا درون زنجیره ای با توجه به داده های منتقل شده در شبکه بلاک چین و به نمایش گذاشتن آن ها به صورت اندیکاتور آنچین، اطلاعاتی از وضعیت شبکه در اختیار معامله گران قرار می گیرد.

ELR مخفف اندیکاتور آنچین Estimated Leverage Ratio است و میزان اعتبار سازمان ها و صرافی ها را از نظر تعهد مالی مانند بدهی بررسی می کند.

Market Cap  =  تعداد کل کوین های موجود * قیمت لحظه ای بر حسب دلار

فاندیگ ریت برای معاملات آتی از نوع Perpetual طراحی شده است. درواقع، فاندینگ ریت مبلغی است که برای کنترل همگرایی قیمت در بازار اسپات و فیوچرز تعیین می شود. معامله گرانی که معامله ی باز پرپچوال دارند، باید مبلغ را براساس شرایطی پرداخت کرده و یا تحویل بگیرند.

ادامه مطلب
Cdd-indicator
معرفی و آموزش کامل اندیکاتور CDD

تحلیل تکنیکال روشی مطمئن برای پیش بینی روند آتی بازار سرمایه و تصمیم گیری براساس آن است؛ بنابراین اگر قصد ورود به حیطه سرمایه گذاری و به طور اخص سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال را دارید، به شما پیشنهاد می کنیم حتماً از این فرصت فوق العاده استفاده کنید و با خواندن مطالب زیر دانش خود را نسبت به تحلیل تکنیکال ارزها و شاخص ها و اندیکاتورهای آن افزایش دهید. در این مقاله قصد داریم درباره اندیکاتور CDD یا Coin Days Destroyed با شما صحبت کنیم. دانستن این مطالب به شما کمک می کند تا آشنایی بیشتری با ابزارهای تحلیل تکنیکال بازار ارزها پیدا کنید و با آسودگی بیشتری در این راه پر فراز و نشیب قدم بگذارید.

Coin Days Destroyed (CDD) چیست؟

Coin Days Destroyed indicator

Coin Days Destroyed شاخصی برای اندازه گیری فعالیت اقتصادی است که با وزن دادن به سکه هایی که برای مدت طولانی استفاده نشده اند، تحلیلی از وضعیت بازار در اختیار شما قرار می دهد. این شاخص را می توان روشی بسیار مهم برای ارزیابی حجم کلی معاملات تلقی کرد.

البته حجم معاملات به خودی خود و در صورتی که سرمایه برای مدت معناداری ذخیره نشده باشد، قادر به نمایندگی از فعالیت اقتصادی نخواهد بود. برعکس سکه هایی که برای مدت طولانی جمع شده اند، در زمان خرج شدن از نظر اقتصادی حائز اهمیت شناخته می شوند. این سکه ها بیانگر سیگنالی از یک تغییر قابل توجه در رفتار بلندمدت هولدرها هستند.

هر یک روزی که یک واحد کوین خرج نشده باقی می ماند، به عنوان یک coin day شناخته می شود. وقتی درنهایت این کوین خرج می شود، روزهای جمع شده به صفر رسیده یا به اصطلاح نابود می شوند (Destroyed). این روزها توسط معیار CDD ثبت می شوند. مجموع تعداد روزهای نابودشده (coin days destroyed) به صورت شاخص CDD بیان شده و در یک بازه زمانی مشخص تابعی از تعداد سکه های خرج شده ضرب در طول عمر این سکه ها خواهد بود.

به عنوان مثال:

 • یک خروجی خرج نشده تراکنش (UTXO) برای دو BTC که برای مدت ۱۰۰ روز نهفته باقی بماند، معادل ۲۰۰ coin days خواهد بود.
 • UTXO برای ۵/۰ BTC که برای مدت ۱۰۰ روز نهفته باقی مانده است، ارزشی معادل ۵۰ coin days خواهد داشت.
 • UTXO برای ۱۰ سکه بیت کوین که برای مدت ۶ ساعت (۲۵/۰ روز) باقی مانده باشند، برابر با ۵/۲ coin days خواهد بود.

از آنجا که CDD هم زمان هم طول عمر و هم حجم سکه ها را لحاظ می کند، این متریک ابزاری ارزشمند برای ارزیابی رفتار سرمایه گذاران بلندمدت، وال ها (Whales) و سرمایه داران smart money (پول هوشمند) در زمینه خرج کردن کوین ها در نظر گرفته می شود.

نحوه اندازه گیری اندیکاتور CDD

این اندیکاتور برای یک خروجی خرج نشده تراکنش یا UTXO معین از طریق ضرب کردن ارزش و طول عمر آن (در واحد روز) به دست می آید. متریک CDD حاصل مجموع این مقادیر برای تمامی خروجی های خرج شده در یک بازه زمانی مشخص است. به عبارت دیگر CDD را می توان به صورت فرمول زیر بیان کرد:

CDD = ارزش ‍× طول عمر [روز] (برای تمامی خروجی های خرج شده)

درک بهتر اندیکاتور CDD

این اندیکاتور یک ابزار ارزشمند برای ارزیابی رفتار و میزان تمایل هولدرهای بلندمدت و سرمایه گذاران ثروتمند به خرج کردن سکه ها ارز بوده و این کار را به کمک دو فاکتور عمده طول عمر و حجم سکه ها انجام می دهد. کاربرد این اندیکاتور بیش از هر چیز در درک روندهای عمده یا ماکرو مطرح است که در آن اشخاصی که در چرخه های قبلی اقدام به جمع کردن سرمایه کرده اند، سکه های خود را خرج می کنند.

حساسیت CDD به خرج کردن شامل موارد زیر است:

 • سکه هایی با طول عمر زیاد: در این حالت هر سکه قدیمی مقدار زیادی coin days را به خود اختصاص می دهد.
 • حجم بالای سکه ها: حجم بالای سکه ها متضمن آن است که سرمایه گذاران ثروتمندی که مبلغ هولدشده بالایی دارند، تعداد قابل توجهی سکه را روزانه خرج کرده و coin day ها را نابود می کنند. توجه داشته باشید که اگر همان سکه ها بین افراد رد و بدل شوند، می توان گفت روزانه یک کوین به ازای هر واحد کوین مبادله شده نابود می شود.
 • حجم بالای سکه ها با طول عمر زیاد: این اثر ترکیبی مقدار شاخص CDD را به طور قابل توجهی تحت تأثیر قرار می دهد.

سیگنال های به دست آمده از اندیکاتور CDD

سیگنال های بدست آمده از CDD

یک فرض رایج این است که سرمایه گذاران smart money و هولدرهای بلندمدت احتمالاً دانش پایه محکمی درباره سرمایه داشته و معمولاً تمایل دارند در قیمت های پایین تر اقدام به خرید کوین های ارز و در قیمت های بالا اقدام به فروش این کوین ها نمایند. به این ترتیب، متریک CDD معمولاً با چارچوب زیر هم خوانی دارد:

 • مقادیر بالای شاخص: ممکن است به این معنا باشد که سرمایه گذاران بلندمدت در حال خرج کردن کوین ها برای دریافت سود بوده، از قدرت بازار به نفع خود استفاده نموده یا به اندازه کافی نسبت به هولدکردن سرمایه متقاعد نشده اند. این حالت ممکن است موجب شود درصورت به فروش رفتن کوین ها، عرضه نهفته بار دیگر وارد گردش سرمایه شود.
 • بالاماندن مقادیر برای مدت طولانی یا روند رو به رشد شاخص: این حالت به ما در نتیجه گیری درباره رفتار هولدرهای بلندمدت در زمینه خرج کردن کوین های ارز کمک بسزایی می کند. CDD عموماً مقادیر بالاتر در بازارهای صعودی یا گاوی (Bullish) دارد. علت این امر آن است که هولدر های بلندمدت با فروش سرمایه خود به تقویت بازار کمک کرده و معمولاً موجب بالارفتن قیمت به صورت مقطعی می گردند.
 • مقادیر پایین شاخص: این حالت زمانی رخ می دهد که ترافیک روز به روز شبکه بر روند کلی ترافیک شبکه غالب بوده، سکه های قدیمی تر نهفته باقی مانده و تمایل به هولدکردن سرمایه بالا باشد. دوره هایی که در آن گرایش به سرمایه پایین تر است (مثلاً در زمان نزولی بودن یا روند خرسی بازار)، فعالیت آن چین (on-chain) کمتر شده و درنتیجه شاخص CDD مقادیر پایین تری را نشان می دهد.
 • پایین باقی ماندن مقادیر شاخص یا روند رو به کاهش CDD: ممکن است بیانگر اطمینان به بازگشت سرمایه برای هولدرهای بلندمدتی باشد که تازه شروع به هولدکردن نموده اند. درحقیقت در مقایسه با خرج کردن کوین ها، سود عاید از این اقدام مالی بالاتر خواهد بود. چنین سیگنال هایی در بازارهای صعودی به وفور در حین تصحیح و تثبیت (consolidation) قیمت ها دیده می شوند.

مثال کاربردی از اندیکاتور CDD

مقادیر مطلق CDD باید در چارچوب زمانی کلی پروتکل تفسیر شوند. می توان دید که کران پایین (lower bound) اندیکاتور CDD به مرور زمان افزایش می یابد. این پدیده نتیجه جمع شدن تدریجی تمامی طول عمرها در یک UTXO است. متریک CDD تعدیل شده با عرضه (Supply-adjusted CDD) از طریق تعدیل کردن اندیکاتور CDD به تناسب افزایش تدریجی عرضه در گردش این پدیده را لحاظ کرده است.

با دانستن مطالب فوق، به سراغ چند مثال کاربردی از شاخص CDD می رویم:

 • مقادیر CDD کمتر از ۵ میلیون روز: این مقادیر از دیرباز شاخص ترافیک پایه روز به روز (day-to-day) در نظر گرفته شده و در سال های اخیر مقادیر حداقلی پایین تری را برای تجمع coin day های بیت کوین عرضه کرده اند.
 • مقادیر CDD بیشتر از ۱۰ میلیون روز: این مقادیر عمدتاً با بازارهای صعودی یا Bullish و حداقل یا حداکثر مقطعی بازار همراهی داشته و به دنبال خرج کردن کوین ها توسط هولدرهای بلندمدت و افزایش میزان کوین های قدیمی تر به میزان متوسط به دست می آیند.
 • مقادیر CDD بیشتر از ۲۰ میلیون روز: معمولاً در گذشته سابقه نداشته و تنها در دوره های نوسان بالای بازار رخ می دهند که در آن ها حجم بالایی از سکه های قدیمی خرج شده و به طور بالقوه موجب تحقق سود یا زیان می شوند.
 • دقت داشته باشید که مقادیر مطلق CDD به مرور زمان تغییر کرده و باید در این چارچوب یا در کنار متریک CDD تعدیل شده با عرضه (Supply-adjusted CDD) در نظر گرفته شوند.

CDD اغلب در بازارهای صعودی مقادیر بالاتری داشته و در حین انقباض (Contraction) یا ثبات (Consolidation) بازار به مقادیر پایین تر بازمی گردد. هنگامی که CDD پس از یک دوره بالا بودن بار دیگر به سطح پایین تر بازمی گردد، ممکن است مطرح کننده اطمینان بیشتر هولدرهای بلندمدت در نهفته نگه داشتن کوین هایشان باشد.

بازارهای نزولی نیز به سبب تمایل کلی پایین تر به سرمایه و غلبه بیشتر حجم مبتنی بر مبادلات آف چین (off-chain) در مقایسه با تقاضا برای تراکنش های آن چین (on-chain) شناخته می شوند. این امر به بروز دوره هایی که در آن مقادیر CDD پایین تر است می انجامد.

در تصویر زیر نمودار CDD بیت کوین را مشاهده می کنید:

نمودار شاخص CDD بیت کوین

معیارهای اندیکاتور CDD

CDD تعدیل شده با عرضه

این معیار نقش زمان را در متریک CDD به تصویر می کشد. از آنجا که به مرور زمان coin day های بیشتری به دست می آید، پتانسیل کلی CDD نیز به مرور زمان بیشتر می شود. به این ترتیب، تعدیل براساس عرضه (که عبارت است از افزایش تعداد کوین های در گردش در طول زمان) در مخرج کسر موجب به دست آمدن دیدی نسبی از میزان نهفتگی در طول تاریخچه یک بازار می شود.

CDD باینری

CDD

CDD باینری نشان می دهد آیا CDD تعدیل شده با عرضه در یک روز معین بالا یا پایین متوسط تاریخی آن قرار می گیرد. درمجموع CDD باینری نشان می دهد آیا مشترکان بلندمدت بازار در حال ورود به بازار یا خروج از آن هستند. این متریک توسط Hans Hauge و Ikigai معرفی شده است.

سخن پایانی

در این مقاله درباره اندیکاتور CDD و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال سخن گفتیم. به کمک این اندیکاتور شما می توانید روند بازار کریپتوکارنسی را به دقت ارزیابی کرده و با دید روشن تری اقدام به تصمیم گیری مالی در حیطه ارزها کنید.

به یاد داشته باشید که رمز موفقیت در این بازار پر فراز و فرود، تحقیق و مطالعه هرچه بیشتر و همراه شدن با جریان بازار و تغییرات سریع آن است. درنهایت برای آگاهی بیشتر از تحلیل تکنیکال و تصمیم گیری های صحیح و دقیق در حوزه سرمایه گذاری ارزها می توانید از مشورت با مشاوران مالی در این حوزه نیز بهره ببرید.

ادامه مطلب
UTXO
آموزش اندیکاتور UTXO و نحوه استفاده...

طرفداران ارزها معمولاً به دو دسته عمده طبقه بندی می شوند؛ آن هایی که بدون برنامه و به امید شانس و اقبال در این بازار سرگرم خرید و فروش و فعالیت های مالی کم ریسک بوده و آن هایی که بر پایه دانش آماری قوی و معلومات گسترده در حیطه مالی قدم در این راه می گذارند. در این میان، گروه دوم از گزینه های بیشتری در امر سرمایه گذاری برخوردار بوده و بهتر می توانند مسیر موفقیت خود را در این حیطه باز کنند.

تحلیل تکنیکال اصطلاحی است که به مجموعه ابزارهای پیش بینی و ارزیابی روند بازار سرمایه اطلاق می شود. از جمله این ابزارها می توان شاخص ها و اندیکاتورهای مختلف را نام برد که در درک تریدرها و سرمایه داران از آینده نامعلوم بازار سرمایه و به طور اخص بازار کریپتوکارنسی نقش بسزایی را ایفا می کنند.

در این مقاله قصد داریم به شما شاخص یا اندیکاتور UTXO را معرفی کنیم. اگر می خواهید معلومات خود را درباره مبادلات ارز افزایش دهید و شانس موفقیت خود را در این بازار به حداکثر برسانید، به شما توصیه می کنیم حتماً تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

شاخص UTXO به چه معناست؟

UTXO

ممکن است تا به حال این واژه به گوشتان نخورده باشد، اما بد نیست بدانید که UTXO در دنیای ارزها اصطلاحی بسیار پرکاربرد است؛ بنابراین درک مفهوم آن اهمیت زیادی دارد. اصطلاح UTXO یا خروجی خرج نشده تراکنش (Unspent Transaction Output) به میزان ارز دیجیتالی گفته می شود که برای یک فرد بعد از انجام یک تراکنش ارز دیجیتال (برای مثال با بیت کوین) باقی می ماند.

برای ساده تر شدن این مفهوم می توانید فرض کنید که هر خروجی خرج نشده تراکنش یک اسکناس نقدی با ارزش مشخص است که فقط یک مرتبه می توانید از آن استفاده کنید. ارزش این خروجی در واحد بیت کوین بیان می شود؛ به همین دلیل در تراکنش های مرتبط با بیت کوین، شما دست کم یک UTXO را خرج می کنید و در ازای آن خروجی های خرج نشده جدید به دست می آورید. برای اینکه بهتر معنای UTXO را درک کنید، ابتدا بد نیست اندکی درباره مفهوم بلاک چین و تراکنش صحبت کنیم.

خروجی تراکنش چیست؟

می دانید که بلاک چین یا زنجیره بلوکی فهرستی طویل و با حجم بالا از واحدها (بلوک ها)ی داده است که هریک به نوبه خود از دو بخش هدر (Header) و فهرست تراکنش ها (Transaction list) تشکیل شده اند. داده های موجود در بلاک چین تغییرناپذیر هستند و بلوک های زنجیره از طریق هش (Hash) یا خروجی رمزنگاری شده در بخش هدر به یکدیگر متصل می شوند.

تراکنش ها (Transactions) واحدهای فعالیت در شبکه بلاک چین در نظر گرفته می شوند. تراکنش ها ورودی ها (Inputs) و خروجی ها (Outputs)یی دارند. خروجی تراکنش متشکل از قفل (Lock) رمزنگاری شده و مقدار یا Value بوده و به معنای «ساتوشی »هایی است که در هر خروجی قفل شده است. ساتوشی به عنوان کوچک ترین واحد بیت کوین در نظر گرفته می شود.

هر ورودی یک کلید یا Key برای بازکردن قفل خروجی تراکنش ماقبل دارد و موجب می شود خروجی موردنظر به اصطلاح Spent یا «خرج شده» در نظر گرفته شود؛ بنابراین با توجه به آنچه پیش تر گفتیم، UTXO عبارت است از خروجی هایی که قفلشان باز نشده و به اصطلاح «خرج نشده» یا Unspent باقی مانده اند؛ از این رو این خروجی ها را می توان به پول خردی تشبیه کرد که فرد پس از انجام تراکنش های نقدی به عنوان مابقی پول خود دریافت می کند.

UTXO چگونه کار می کند؟

تراکنش های UTXO ممکن است در نگاه اول پیچیده به نظر برسند، اما پس از اندکی تأمل درمی یابیم این تراکنش ها درحقیقت بسیار ساده هستند. در آغاز هر یک از تراکنش های بیت کوین از توکن ها برای ایجاد تعادل در دفتر کل یا لجر (Ledger) استفاده می شود.

خروجی های خرج نشده تراکنش به طورمداوم در حال پردازش بوده و مسئول شروع و پایان هر تراکنش در نظر گرفته می شوند. اگرچه تأیید تراکنش ها به حذف سکه های خرج نشده از پایگاه داده یا دیتابیس UTXO منجر می شود، گزارش کوین های خرج شده همچنان در دفتر کل وجود خواهد داشت.

به عبارت دیگر، خروجی های خرج نشده از زنجیره گردش خارج شده و به جای آن ها خروجی های جدید با ایجاد تعادل، موجودی در گردش بیت کوین را ثابت نگه می دارند. در الگوریتم زیر مشاهده می کنید خروجی های خرج نشده در تراکنش ها مصرف شده و به جای آن ها UTXOهای جدید جایگزین می شود:

UTXO
بنابراین درمی یابیم که UTXO به عنوان یک بسته ذخیره از بیت کوین های قفل شده عمل می کند. با توجه به اینکه چه تعداد بیت کوین داشته باشید، مقدار مشخصی خروجی خرج نشده در بلاک چین به شما تعلق می گیرد. پیش تر درباره فلسفه پول خرد در تراکنش های بیت کوین صحبت کردیم. در زیر نموداری را مشاهده می کنید که زنجیره ای از تراکنش های بیت کوین و UTXO حاصل از آن ها را نشان می دهد.

UTXO
مطابق با نمودار فوق، خروجی های تراکنش ۳ و ۶ با مقادیر به ترتیب ۱۰ و ۲۰ هزار ساتوشی به عنوان UTXO در نظر گرفته می شوند؛ چراکه هنوز توسط کلیدهای ورودی تراکنش باز نشده اند. اگر پوینتر (pointer) یک ورودی به سمت این خروجی ها نشانه رود، این خروجی ها خرج شده و به جای آن ها خروجی های جدیدی ایجاد خواهد شد که خود بار دیگر این سیکل را تکرار خواهند کرد.

دیتابیس UTXO عمدتاً برای ذخیره این پول خردهای حاصل از تراکنش های ارز به کار می رود. این دیتابیس یا دفتر کل در ابتدا روی مقدار صفر (خالی) تنظیم می شود. با چند برابر شدن تراکنش ها، فضای دیتابیس با گزارش این پول خردهای حاصل از تراکنش های مختلف اشغال می شود.

پس از تکمیل یک تراکنش، خروجی های خرج نشده آن بار دیگر در داخل دیتابیس ذخیره می شود. کارکرد این خروجی ها درحقیقت به عنوان ورودی دیتابیس مطرح بوده و بعدها از آن ها برای تراکنش های جدید استفاده می شود. تراکنش های ارزها (مانند بیت کوین) شباهت انکارناپذیری به چک های تضمینی دارند؛ از این رو که شما نمی توانید آن ها را با مقادیر دلخواه خود مبادله کنید و باید تمامی مقدار ذخیره شده در واحد بایت داده را یک جا خرج کنید.

اما ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین از جهت دیگری نیز متمایز به شمار می آیند. درحقیقت تراکنش های ارزها را می توان با استفاده از کسری از این ارزها نیز انجام داد؛ یعنی لازم نیست یک بایت داده به طور کامل خرج شود، بلکه کسرهای مختلفی از بیت کوین توسط الگوریتم قابل دستیابی بوده و می توانند به عنوان مبلغ خرج نشده در نظر گرفته شوند.

برای مثال در خریدی به ارزش یک بیت کوین ممکن است ۶/۰ BTC از یک بایت و ۴/۰ مابقی از یک بایت دیگر استخراج شود. مابقی پول از هر یک از این کسرها سپس به دیتابیس خروجی خرج نشده ارسال شده و در زمان دیگری خرج می شود.

UTXOها مانند پول نقد عمل می کنند

اجازه دهید مدل UTXO را با یک مثال ملموس توضیح دهیم. فرض کنید می خواهید برای خرید یک کالا ۵ دلار هزینه کنید. اگر یک اسکناس ۱۰ دلاری داشته باشید، برای این کار اسکناس 10 دلاری را به فروشنده می دهید و به جای آن یک اسکناس 5 دلاری دیگر از فروشنده می گیرید.
UTXO نیز دقیقاً به همین صورت عمل می کند. درست همان طور که برای پرداخت ۵ دلار اسکناس ۱۰ دلاری خود را از وسط نصف نمی کنید، برای معاملات بیت کوین نیز خروجی خرج نشده (که ممکن است بیشتر از قیمت موردنظرتان باشد) را به طور کامل خرج می کنید و در ازای آن یک UTXO دیگر با ارزش متفاوت دریافت می کنید.
برای مثال فرض کنید ۱۰ کوین BTC دارید و می خواهید برای یک خرید ۵ BTC هزینه کنید. برای پرداخت ۵ BTC با ارسال UTXO، باید همان مقدار یا مقدار بیشتری را مانند پول نقد بپردازید. تصویر زیر به روشن شدن موضوع کمک خواهد کرد:

UTXO
برای مثال اگر شما در کیف پولتان ۴ خروجی خرج نشده داشته باشید، برای پرداخت ۵ BTC روش های مختلفی پیش رویتان خواهد بود. پیش از آنکه به سراغ روش های موردنظر برویم ابتدا به صورت پیش فرض داریم:
اندازه اولین خروجی: ۱۰ BTC
اندازه دومین خروجی: ۵ BTC
اندازه سومین خروجی: ۴ BTC
اندازه چهارمین خروجی: ۳ BTC
نخستین روش این است که بیشتر از مقدار مشخص شده بپردازید و مابقی را به صورت پول خرد دریافت کنید؛ برای مثال می توانید:
۱. فقط از اولین UTXO استفاده نموده و ۵ BTC مابقی را به صورت خروجی ای به ارزش ۵ BTC پس بگیرید.
۲. از UTXO دوم و سوم (مجموعاً معادل ۹ BTC) استفاده کرده و معادل 4 BTC از خروجی خرج نشده را پس بگیرید.
۳. از UTXOهای سوم و چهارم (مجموعاً معادل ۷ BTC) استفاده کرده و مابقی پول خود را به صورت خروجی هایی به ارزش ۲ BTC دریافت کنید.
روش دوم این است که دقیقاً مقدار تعیین شده به عنوان پرداختی را مدنظر قرار دهید:
۱. دومین UTXO به ارزش ۵ BTC را خرج کنید.
توجه به نکات زیر در این موارد ضروری است:

 • باید دقت داشته باشید که پرداختی ها باید حداقل ارزشی معادل ۵ BTC داشته باشند.
 • شما مابقی پول خود را به صورت خروجی های مجزا دریافت می کنید.
 • درست همان طور که با پاره کردن یک اسکناس آن را از ارزش ساقط می کنید، UTXO نیز قابلیت تقسیم شدن بیشتر را ندارد.

خروجی می تواند هر مقداری از BTC را در بر گیرد. این برخلاف پول نقد است که مقادیر استانداردی دارد و از این نظر خروجی را می توان بیشتر مشابه چک دانست.

 • هزینه ثبت تراکنش ها به حساب ماینرها واریز می شود.

کیف پول های بیت کوین

معمولاً محاسبات UTXO در کیف پول های بیت کوین به طور ضمنی و در پس زمینه صورت گرفته و شما موجودی کیف پول خود را به صورت مجموع ارزش خروجی های خرج نشده مشاهده می کنید. با این حال کیف پول های تخصصی امکان مدیریت خروجی های خرج نشده را نیز به شما اعطا می کنند. این UTXOها به صورت آدرسی منحصربه فرد در کیف پول کاربران ذخیره می شوند.

UTXOها مانند چک عمل می کنند

هنگامی که از خروجی های خرج نشده برای پرداختی ها یا حواله پول استفاده می کنیم، دیگر این خروجی ها حجم UTXO سابق را نداشته و از اعتبار ساقط می شوند. درست مانند چک ها تنها یک مرتبه می توان از این خروجی ها استفاده کرد؛ بنابراین پس از بیرون آمدن این خروجی ها از کیف پول، می توان آن ها را نابود شده (destroyed) قلمداد کرد. به دنبال نابودشدن UTXOها، ایجاد آن ها نیز هم زمان در جریان خواهد بود. به طور خلاصه، ایجاد و نابودسازی خروجی های خرج نشده زمانی رخ می دهد که هریک از این UTXOها برای انجام یک تراکنش از کیف پول خارج شوند.

مقایسه تراکنش های مبتنی بر UTXO با تراکنش های مبتنی بر حساب کاربری

برخلاف تراکنش های مبتنی بر حساب کاربری (مانند تراکنش های انجام شده در بلاک چین های جدید مانند اتریوم یا پولکادات) که در آن ها می توانید دقیقاً وجه دلخواه خود را به حساب کاربری فرد دیگر ارسال کنید، بیت کوین از خروجی خرج نشده استفاده می کند که همان طور که گفتیم می توان آن را معادل پول نقد در نظر آورد. در مدل انتقال ارزش براساس حساب کاربری با حذف مفهوم باقی مانده پول انجام تراکنش ها برای کاربران تسهیل شده است.

مدل های مبتنی بر UTXO از نظر مقیاس پذیری و رعایت حریم خصوصی کاربران در مقایسه با مدل های مبتنی بر حساب کاربری ارجحیت دارند. همان طور که گفتیم هر خروجی خرج نشده را تنها یک بار می توان استفاده کرد و همین موضوع بر امنیت تراکنش ها می افزاید. علاوه بر آن امکان اجرای الگوریتم های ارتقای حریم خصوصی نیز با استفاده از مدل مبتنی بر UTXO وجود دارد.

عمر مفید UTXOها

پس از آنکه خروجی خرج نشده جدیدی شکل گرفت، در کیف پول به صورت نهفته باقی می ماند و تعداد روزهای نهفتگی آن ثبت می شود. سیستم بلاک چین با ثبت زمان انجام تراکنش و نیز زمان ایجاد بلوکی که در آن تراکنش نوشته می شود، این امر را محقق می کند. به لطف عمر مفید خروجی خرج نشده، از این اندیکاتور می توان برای پیش بینی مسیر بلاک چین بهره برد. روش های مختلفی برای استفاده از این شاخص ها مطرح شده است؛ از جمله:

 1. محاسبه روزهای فعال (alive days) برخی یا تمامی UTXOها
 2. محاسبه روزهای نابود شده (destroyed days) برخی یا تمامی UTXOها
 3. مقایسه قیمت ها در زمان ایجاد و نابودی UTXOها

مجموعه خروجی های خرج نشده تراکنش یا UTXO set چیست؟

اگر تمامی خروجی خرج نشده شبکه را در همین لحظه جمع آوری کنیم، حاصل آن مجموعه UTXOها یا UTXO set خواهد بود. این مجموعه بیانگر وضعیت زنجیره بوده و توسط هریک از نودهای بلاک چین نگهداری و ذخیره می شود. هر بار که یک بلوک جدید به بلاک چین اضافه می شود، فهرست تراکنش ها به روزرسانی شده و بنابراین آخرین بلوک دربردارنده جدیدترین فهرست تراکنش ها خواهد بود.

درواقع این بلوک خروجی های خرج شده و آن هایی را که به تازگی ایجاد شده اند، به ما نشان می دهد. مجموعه UTXOها در حافظه لوکال هر یک از نودها ذخیره می شود. فول نودها نمی توانند قفل UTXOهای شما را باز کنند؛ بنابراین از نظر امنیت دغدغه ای برای دارندگان خروجی خرج نشده وجود نخواهد داشت. مجموعه UTXOها را می توان در قسمت وضعیت بلاک چین مشاهده کرد:

UTXO

سخن پایانی

در این مقاله درباره مفهوم خروجی خرج نشده تراکنش یا UTXO، نحوه محاسبه آن و کاربرد این شاخص در تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال سخن گفتیم. به کارگیری این ابزار و ابزارهای مشابه به شما کمک می کند که با دیدی روشن تر تصمیمات مالی خود را در بازار سرمایه بگیرید و معاملات پرسودی را برای خود رقم بزنید.

همان طور که گفتیم، هر خروجی خرج نشده صندوقی حاوی مقدار مشخصی بیت کوین است که به دنبال انجام یک تراکنش مصرف شده و به جای آن UTXO جدیدی با ارزش متفاوت جایگزین می شود؛ از این رو مدل UTXO از جهات بسیاری مشابه پول نقد در نظر گرفته می شود. در نقطه مقابل، مدل مبتنی بر حساب کاربری را داریم که بدون نیاز به خروجی خرج نشده مبادلات ارز را به طور مستقیم به انجام می رساند. هر دو این مدل ها نقاط قوت و ضعف مخصوص خود را داشته و تصمیم گیری برای انتخاب از میان آن ها به میزان تجربه و دانش شما در خصوص بازار ارزها بستگی خواهد داشت.

دقت داشته باشید که این مطالب تنها برای آشنایی بیشتر شما با اصول اولیه تحلیل تکنیکال ارزها گردآوری شده و برای درک عمیق تر و استفاده حرفه ای از ابزارهای تحلیل تکنیکال بهتر است از مشورت با افراد متخصص در زمینه کریپتوکارنسی نیز بهره جسته و با بالابردن هرچه بیشتر معلومات خود شانس موفقیتتان را در این عرصه پرطرفدار ارتقا دهید.

ادامه مطلب
شاخص Market Cap
معرفی و آموزش شاخص Market Cap

شاخص ارزش بازار، در بازار ارزهای دیجیتال راهی ساده برای فهمیدن میزان بزرگی، تسلط و محبوبیت یک ارز در بازار است. استفاده از این شاخص می تواند فاکتور مهم و مؤثری برای سرمایه گذاران بورس و سهام باشد، اما برای سرمایه گذاران ارز این موضوع کاملاً صدق نمی کند.

اگرچه معامله گران به طور گسترده ای از این معیار استفاده می کنند، توصیه می شود قبل از تصمیم گیری نهایی درباره انجام معاملات، اطلاعات بیشتری را درباره ارز مدنظر جمع آوری کنید. به طورکلی هرچه شاخص Coin Market یک ارز دیجیتال بالاتر باشد، برتری آن در بازار بیشتر می شود؛ به همین دلیل بیشتر در رتبه بندی ارزهای دیجیتال، ارزش بازار به عنوان مهم ترین شاخص در نظر گرفته می شود.

تعریف Market Cap در بازار ارزهای دیجیتال

این شاخص ارزش کل یک ارز دیجیتال را مشخص می کند. در حال حاضر Coinmarketcap محبوب ترین وب سایت برای پیگیری ارزش بازار ارزهای دیجیتال است و به سرمایه گذاران کمک می کند تا بتوانند میزان محبوبیت ارز مدنظر خود را ارزیابی کلی کنند. در این سایت قیمت همه ارزها، از طریق میانگین وزنی – حجمی تمام قیمت های موجود از ارزها در صرافی های دیجیتالی مختلف محاسبه می شود. به یاد داشته باشید که باید روی معیار عرضه در گردش یک ارز دیجیتال نظارت داشته باشید، نه میزان کل عرضه آن. Market Cap یک ارز دیجیتال با ضرب «قیمت فعلی ارز» در «عرضه در گردش» اندازه گیری می شود.

 • Market Cap = قیمت فعلی × تعداد سکه های در گردش

Total Market Cap چیست؟

شاخص Market Cap

ارزش کل بازار از میان طیف وسیعی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، XRP و EOS، داده های بازار را دریافت کرده و تصویری کامل و سریع تری از عملکرد هریک از بخش های دارایی های دیجیتالی ارائه می کند. در سایت Coinmarketcap تمام بررسی ها انجام شده و جزئیات لازم درباره حجم معاملات در یک دوره 24 ساعته به معامله گران ارائه می شود.

اهمیت معیار Crypto Market Cap چیست؟

بحث های زیادی درباره میزان اهمیت این شاخص در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد؛ با این حال، ارزش بازار ارزهای دیجیتال می تواند به معامله گران کمک کند تا دور از تأثیر رسانه های اجتماعی نگاهی واقعی تر به عملکرد آلت کوین ها داشته باشند. درنهایت این معیار در کنار سایر معیارهای مهم بازار به سرمایه گذاران بازار کمک می کند تا تصمیمات سرمایه گذاری آگاهانه تر و سریع تری را درباره دارایی های رمزنگاری شده مانند بیت کوین، لایت کوین، کاردانو، تتر، ترون و… بگیرند؛ چراکه فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال همچنان با شتاب بالایی در حال حرکت به جلو هستند.

دلایل اهمیت معیار Market Cap چیست؟

«قیمت» تنها راه برای اندازه گیری ارزش یک ارز دیجیتال نیست و سرمایه گذاران از مفهوم ارزش بازار برای داشتن بینش عمیق تر از وضعیت ارز و مقایسه ارزش ارزهای دیجیتال مختلف استفاده می کنند. ارزش بازار به عنوان یک عنصر کلیدی می تواند پتانسیل رشد و میزانی ایمنی خرید یک ارز دیجیتال را در مقایسه با سایر ارزها نشان دهد برای بررسی دقیق تر، در مثال زیر ارزش بازار دو ارز دیجیتال خیالی را با هم مقایسه می کنیم.

 1. اگر ارز دیجیتال A دارای 400000 سکه در گردش بوده و ارزش هر سکه آن 1 دلار باشد، Market Cap این ارز برابر با 400000 دلار است.
 2. اگر کریپتوکارنسی B دارای 100000 سکه در گردش بوده و ارزش هر سکه آن 2 دلار باشد، ارزش بازار این ارز برابر با 200000 دلار است.

همان طور که دیدی، حتی اگر قیمت هر ارز دیجیتال B بالاتر از قیمت ارز دیجیتال A باشد، ارزش کلی ارز دیجیتال A دو برابر ارز دیجیتال B است؛ با این حال این نکته را به یاد داشته باشید که ارزش بازار بسیاری از ارزهای دیجیتال به دلیل نوسانات قیمتی آن ها می تواند به طور چشمگیری تغییر کند.

Crypto Market Cap برای سرمایه گذاران بازار چه مفهومی دارد؟

در بازار سهام، دانستن ارزش بازار یک شرکت، آن را در یکی از سه دسته سرمایه گذاری کوچک، متوسط یا بزرگ طبقه بندی می کند. یک سرمایه گذار می تواند به دلایل مختلف سرمایه خود را در میان این سه گروه تقسیم کند. به طورکلی در بیشتر مواقع از معیار ارزش بازار برای اشاره به ارزش یک شرکت استفاده می شود. این معیار می تواند منعکس کننده میزان ریسک سرمایه گذاری در شرکت مدنظر باشد. معمولاً سهامی با ارزش بازار بالا نسبت به سهامی با ارزش بازار متوسط یا کوچک، ریسک سرمایه گذاری کمتر و سرعت رشد کندتری دارند.

از آنجا که بازار ارزهای دیجیتال جدید است، این دسته بندی به طور دقیق شکل نگرفته است؛ با این حال دانستن ارزش بازار، برای ارزیابی دامنه یا پتانسیل یک توکن خاص مفید است. درمجموع این معیار در بازار ارزهای دیجیتال به اندازه بازار سهام در تصمیم های سرمایه گذاری سرمایه گذاران نقش مهمی ندارد.

آیا مارکت کپ بهترین راه اندازه گیری میزان معروفیت یک ارز است؟

حتی اگر هنوز هم ارزش بازار یک پروژه رمزنگاری شده به عنوان مهم ترین indicator of relevancy در نظر گرفته می شود، اغلب مفهوم آن در معرض انتقاد قرار دارد؛ چراکه شاخص ارزش بازار کم وبیش می تواند محبوبیت یک ارز دیجیتال را در طولانی مدت نشان دهد. ارزهای دیجیتال براساس ارزش بازار خود به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

 1. ارزهای دیجیتالی با Market Cap بالا /Large-cap

به طورکلی، ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم که ارزش بازار آن ها بیش از 10 میلیارد دلار است، به عنوان سرمایه گذاری امن و مطمئن در نظر گرفته می شوند. معمولاً سرمایه گذاری در این ارزها یک استراتژی محافظه کارانه است؛ چراکه قیمت آن ها در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال نوسان کمتر، سابقه رشد ثابت و نقدینگی بالا دارد، اما همچنان میزان نوسانات آن از دارایی های سنتی مانند سهام بالاتر است.

 1. ارزهای دیجیتالی با Market Cap متوسط / Mid-cap

ارزهای موجود در این گروه دارای ارزش بازار بین 1 تا 10 میلیارد هستند و نسبت به گروه قلبی نوسان و ریسک بیشتری دارند؛ با این حال پتانسیل رشد آن ها نیز از ارزهایی با ارزش بازار بالا بیشتر است.

 1. ارزهای دیجیتالی با Market Cap کوچکی / Small-cap

ارزش بازار ارزهای دیجیتال با سرمایه کوچک کمتر از 1 میلیارد دلار است. وضعیت ارزهای این گروه بسیار بی ثبات بوده و براساس احساسات بازار بیشتر در معرض نوسانات چشمگیر قرار می گیرند؛ درنتیجه این گروه از ارزها یک سرمایه گذاری بسیار پرخطر محسوب می شوند؛ با این حال در مواقعی در کوتاه مدت با رشد بالقوه زیادی نیز مواجه می شوند. به طورکلی باید دقت داشته باشید که احتمال سقوط و نابودی ارزهای این گروه هر لحظه وجود دارد.

مثل همیشه توصیه می کنیم قبل از سرمایه گذاری در هر ارزی تحقیقات کاملی انجام دهید و همه عوامل مهم را در نظر بگیرید؛ برای مثال شاخص ارزش بازار اطلاعات زیادی درباره حجم واقعی معاملات چند ساعت گذشته ارز به معامله گران نمی دهد؛ درنتیجه لازم است قبل از سرمایه گذاری، از طریق سایت Coinmarketcap درباره ارز مدنظر اطلاعاتی مانند حجم معاملات 24 ساعته و سایر موارد مهم را جمع آوری کنید.

چگونه از استراتژی Market Cap وزنی استفاده کنیم؟

براساس نظر Jeremy Schneider کارشناس امور مالی شخصی Personal Finance Club، حتی اگر سرمایه گذاران در ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم سرمایه گذاری کنند، شاخص Market Cap وزنی همچنان می تواند عنصر کمک کننده ای برای آن ها باشد.

استراتژی ارزش بازار وزنی، به این معناست که شما براساس ارزش بازار، سرمایه گذاری متناسبی را برای هر دارایی انجام می دهید. اگر کل ارزش بازار (total market cap) بیت کوین و اتریوم را در نظر گرفته و سپس درصدهایی را که هریک از این دو ارز به صورت مجزا در کل ارزش بازار به خود اختصاص می دهند، تقسیم کنید، درنهایت حدود ۷۱ درصد بیت کوین و ۲۹ درصد اتریوم خواهید داشت.

این رویکرد می تواند در تعیین میزان سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال به شما کمک کند. در این مورد اگر قصد سرمایه گذاری 100 دلار در دو ارز دیجیتال بیت کوین و اتریوم داشته باشید، باید حدود 71 دلار در بیت کوین و 29 دلار در اتریوم سرمایه گذاری کنید.

ادامه مطلب
شاخص MVRV Ratio
معرفی و آموزش شاخص MVRV Ratio

تحلیل وضعیت و تصمیم گیری برای خرید و فروش، در همه بازارهای مالی دنیا بحثی جذاب برای سرمایه گذاران است؛ بنابراین تحلیل فاندامنتال در بازار مالی ارزهای دیجیتال، از ارزش زیادی برای معامله گران برخوردار است. تحلیل بنیادی به زبان ساده تر، همان اندازه گیری ارزش ذاتی اوراق بهادار با توجه به شرایط اقتصادی است. شاخص های مختلفی در تحلیل فاندامنتال دخیل هستند که یکی از آن ها اندیکاتور MVRV Ratio است.

شاخص MVRV چیست؟

شاخص MVRV Ratio

اندیکاتورها، مهم ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال هستند. درحقیقت وظیفه اصلی این شاخص ها، رسم نمودارهای قیمت، زمان و حجم براساس داده های بازار، برای مطالعه تحلیلگران است؛ از این رو شاخص ها نقش مهمی در معاملات بازار ارزهای دیجیتال دارند. شاخص MVRV نیز یکی از اندیکاتورهای پرکاربرد و مهم در بازار ارزهاست که تحلیلگران حرفه ای از داده های آن استفاده می کنند، اما اندیکاتور MVRV Ratio چه کاربردی در تحلیل های فاندامنتال دارد؟

اندیکاتور MVRV یا Market Value/Realized Value، به معنای نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی ارز است. همچنین می توان گفت شاخص MVRV، نسخه تخصصی تر NVT Ratio است. این اندیکاتور در سال 2018 توسط دیوید پوئل و مراد محموداف براساس داده های بلاک چین بیت کوین ابداع شده است و تا امروز یکی از شاخص های مهم بازار ارزها محسوب می شود. این شاخص درواقع معیار مقایسه ارزش واقعی و مارکت کپ است. به زبان ساده تر این اندیکاتور به تحلیلگران کمک می کند تا ارزش کل بازار را در یک زمان مشخص بررسی کنند و بتوانند حباب های قیمتی را تشخیص دهند. حال بهتر است ببینیم ارزش واقعی و مارکت کپ چه نقشی در این شاخص دارند؟

ارزش بازار یا مارکت کپ چیست؟

ارزش بازار یا همان Market Capitalization، به ارزش نقدی یک دارایی اطلاق می شود. این شاخص ساده در بازار ارزهای دیجیتال، بزرگی بازار و حجم گردش سرمایه یک کوین را نشان می دهد و به تحلیلگران کمک می کند تا تصمیم های هوشمندانه ای برای سرمایه گذاری در یک ارز بگیرند. اندازه مارکت کپ یک بازار مالی ارز دیجیتال، با ضرب ارزش کل سکه های استخراج شده در قیمت نقدی آن ارز در فیات (پول رایج) است.

کارشناسان ارزهای دیجیتال معتقدند اتکا به داده های مارکت کپ، به تنهایی می تواند گمراه کننده باشد، ولی به طورکلی سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتالی که مارکت کپ پایینی دارند، فرصت شارپی برای رشد سرمایه است. همچنین سرمایه گذاری در سکه هایی که مارکت کپ پایینی دارند، برای افرادی که اهل ریسک هستند مناسب است. با اینکه ممکن است ارزش این سکه ها به یک باره زیاد شود، اما باید احتمال سقوط قیمت را نیز در نظر گرفت، اما در مقابل سکه های شناخته شده و قدیمی تر که مارکت کپ بزرگی دارند، به ثبات نسبی در بازار رسیده اند و ریسک سرمایه گذاری در آن ها کمتر است.

ارزش ذاتی ارز دیجیتال چیست؟

شاخص MVRV Ratio

ارزش ذاتی یا Realized Value یک ارز دیجیتال به معنای میزان هزینه صرف شده برای خرید ارز است. براساس این تعریف، ارزش ذاتی ارز، با ارزش کنونی و بازاری آن تفاوت دارد و نباید این دو را اشتباه گرفت. ارزش واقعی یک ارز با توجه به فاکتورهای مختلفی مانند تقاضای بازار، میزان حمایت های مالی و… تخمین زده می شود. با توصیفات ارائه شده، اندیکاتور MVRV با مقایسه ارزش واقعی با مارکت کپ، زمان مناسب خرید و فروش ارزهای دیجیتال را به تریدرها نشان می دهد.

نحوه محاسبه نسبت MVRV چگونه است؟

شاخص MVRV یک روش جایگزین برای ارزش بازار است که به تریدرها در تصمیم گیری برای خرید و فروش کمک شایانی می کند. برای محاسبه اندیکاتور MVRV، برخلاف محاسبه مارکت کپ، از قیمت سکه در آخرین معامله استفاده می شود؛ به عبارت دیگر در این روش مهم نیست که سکه در حال حاضر با چه قیمتی معامله می شود؛ پس در صورت کلی، در محاسبه شاخص MVRV قیمت سکه در زمانی که خریداری شده مهم است؛ بنابراین براساس اطلاعات گفته شده در مقاله، نسبت MVRV را می توان از تقسیم مارکت کپ بر ارزش ذاتی بازار به دست آورد.

استراتژی اندیکاتور MVRV Ratio

شاخص MVRV Ratio

این اندیکاتور محدوده سقف و کف بازار ارز دیجیتال را تعیین می کند. براساس این استراتژی عدد 1 به عنوان کف بازار و عدد 3.7 سقف بازار در نظر گرفته می شود. براساس این شاخص، قیمت ارز دیجیتال موردنظر باید در این بازه قیمت منصفانه قرار بگیرد. براساس شاخص MVRV Ratio می توان بازه های نمودار را این چنین توضیح داد:

بازه بالاتر از 3.7: زمانی که MVRV  به دست آمده بالاتر از سطح 3.7 باشد، به این معناست که ارز بیشتر از ارزش ذاتی آن قیمت گذاری شده است. به عبارتی اگر نمودار قیمت در بالاتر از محدوده قرمز در تصویر بالا قرار بگیرد، باید منتظر بود تا قیمت ارز کاهش پیدا کند.

بازه پایین تر از 1: اگر MVRV  به دست آمده از تحلیل قیمت ارز در محدوده آبی رنگ که در تصویر مشاهده می کنید قرار بگیرد، به این معناست که قیمت لحظه ای ارز از قیمت واقعی آن کمتر است. در مواقعی که شاخص کمتر از عدد 1 باشد، مطمئناً قیمت آن در آینده افزایش خواهد یافت.

شاخص MVRV z-score چیست؟

این شاخص چندی پس از ابداع نسبت MVRV ارائه شده است. این شاخص با هدف اندازه گیری انحراف های بین ارزش بازار و ارزش ذاتی ارزها ابداع شده و در حال حاضر یکی از شاخص های کاربردی برای تریدرها به شمار می آید. این شاخص همچنین نوسان معاملات بر پایه ترس و طمع را نیز به همراه صعود و رکود چرخه قیمتی ارزها به خوبی نمایش می دهد.

کاربرد نسبت MVRV چیست؟

همان طور که می دانید، اندیکاتور MVRV یک ابزار ضروری برای تریدرها به حساب می آید. یکی از کاربردهای نسبت این اندیکاتور، تفسیر و تحلیل داده های on chain است. با استفاده از این تفسیر می توان به راحتی تشخیص داد که قیمت یک ارز واقعی است یا نه. یکی دیگر از کاربردهای این نسبت، تعیین محدوده قیمتی کف و سقف برای یک ارز است که قبلاً درباره آن توضیح دادیم.

نتیجه گیری

امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. همان طور که در بالا اشاره کردیم، شاخص MVRV، دید بهتری از ارزش کلی شبکه را به تریدرهای دنیای ارز ارائه می دهد و به همین دلیل یکی از شاخص های مهم در تحلیل فاندامنتال به حساب می آید.

ادامه مطلب
شاخص NV
شاخص NVT چیست و چگونه محاسبه...

شاخص NVT چیست؟

اساساً بازار ارزها یک بازار سرمایه گذاری نوپاست و این موضوع کاملاً طبیعی است که از بسیاری از جهات با دیگر بازارهای مالی سنتی (مانند بازار فارکس) متفاوت باشد. درحقیقت بیشتر ابزارهای تحلیلی مورد استفاده در بازارهای مالی در بازار ارزهای دیجیتال نیز استفاده خواهند شد، ولی به دلیل طبیعتی که این بازار دارد، این ابزارها در بازار ارزها قابل استفاده نیستند.

از طرف دیگر، تریدرها و تحلیلگران بازارهای مالی از شاخص ها و نسبت های گوناگونی برای تعیین ارزش یک سهام، دارایی، کالا و ارزهایی که با آن ها سروکار دارند استفاده می کنند؛ اگرچه زمانی که صحبت از بیت کوین باشد، اوضاع مقداری متفاوت خواهد بود.

درحقیقت به دلیل ماهیت ویژه ای که این رمز دارد و البته توجه به این حقیقت که بیت کوین نخستین ارز کاربردی در دنیا به شمار می رود، پادشاه ارزها با دیگر دارایی های دیجیتال متفاوت خواهد بود.

برای نمونه، زمانی که افراد در یک بازار مالی سنتی اقدام به معامله سهام خود می کنند، از مفهومی به نام نسبت هزینه بر درآمد (P/E Ratio) استفاده می کنند. درحقیقت این شاخص کاربردی، قیمت کنونی یک سهام را به نسبت سود هر سهم آن اندازه گیری خواهد کرد، اما درباره بیت کوین، این شاخص قابل استفاده نخواهد بود؛ چراکه اساساً یک ارز دیجیتال، یک سهام نیست.

در اینجا باید از شاخصی مشابه به نام نسبت ارزش به تراکنش (NVT Ratio) استفاده کنیم. درواقع نسبت ارزش به تراکنش ابزاری است که با الگو قراردادن بازار سهام، تنها و تنها برای استفاده در بازار ارزها طراحی شده است؛ از این رو در این مطلب قصد داریم درباره شاخص NV، نحوه محاسبه و استفاده از آن بحث کرده و تمامی جوانب آن را بررسی کنیم.

شاخص نسبت ارزش به تراکنش  (NVT)

اساساً تریدرها و تحلیلگران بازار برای ارزیابی سهام، دارایی ها، کالاهای اساسی و ارزها از اندیکاتورها و نسبت های گوناگونی استفاده می کنند، اما وقتی پای ارزها به میان می آید، ماجرا کمی متفاوت می شود. درواقع همچون بازار سهام، در عرصه ارزها نیز کاربران با استفاده از روش های گوناگون، به دنبال ارزش گذاری دارایی های خود هستند، ولی به دلیل ماهیت متفاوت ارزها و این حقیقت که این کلاس از دارایی ها، به تازگی مفهومی کاربردی پیدا کرده اند، تفاوت هایی وجود دارد که باید در تحلیل آن ها را لحاظ کرد.

برای نمونه، همان طور که اشاره کردیم، تریدرهای بازار سهام از نسبت P/E استفاده می کنند که قیمت کنونی هر سهم را به سود آن سهم نشان می دهد. درواقع به دست آوردن این نسبت برای بیت کوین چندان قابل قبول نیست؛ چراکه اساساً بیت کوین یک سهام نیست، ولی نسبت مشابهی وجود دارد که همین کار را برای بیت کوین انجام می دهد و به اصطلاح به آن نسبت NVT گفته می شود.

درحقیقت کار این ابزار (نسبت NVT) که به نسبت ارزش شبکه به تراکنش (Network Value to Transactions) نیز شناخته می شود، تشخیص میزان ارزش یک ارز دیجیتال است. البته دقت داشته باشید که اساساً مفهوم ارزش با قیمت متفاوت است و همیشه ارزش یک دارایی با قیمت آن یکسان نیست و می تواند متفاوت باشد.

قیمت نمایانگر تمامی شرایط بازار است و می تواند از ارزش حقیقی یک ارز دیجیتال فاصله بگیرد. اهمیت تفاوت این ۲ مفهوم آن قدر مهم است که می تواند به تنهایی زمان خرید یا فروش یک ارز را تعیین کند. به بیان دیگر نسبت NVT تلاش می کند تا تفسیر درستی از ارزش یک شبکه و ارزش تراکنش های روزانه آن داشته باشد.

فرض کنید دو ارز گوناگون با نام های ارز A و ارز B داریم. هر ۲ ارز دارای ارزش بازار 1 میلیون دلاری هستند. ارز A دارای میانگین ارزش تراکنش های روزانه 50 هزار دلاری و ارز B نیز دارای میانگین ارزش تراکنش های روزانه 10 هزار دلاری است.

از این رو نسبت NVT برای ارز A و ارز B به ترتیب 20 و 100 خواهد بود. به طورکلی ارزهای دارای NVT پایین تر، دارای قیمت کمتری از قیمت ذاتی خود هستند و درنتیجه ارزان تر خواهند بود. در مثال فوق، ارز A در قیاس با ارز  Bاز نگاه شاخص  NVT، دارای ارزش بیشتری برای سرمایه گذاری است.

نسبت NVT بیت کوین

اساساً نسبت NVTبیت کوین را ارزشیابی کرده و به تریدرها اعلام می کند ارزش کنونی بیت کوین چه نسبتی با ارزش حقیقی آن دارد؛ یعنی بیشتر از ارزش حقیقی آن است یا کمتر. درواقع این نسبت بیانگر ارزش بیت کوین (ارزش کنونی آن در بازار) بر حجم تراکنش های یک روز قبل آن است، ولی از آنجا که در این نسبت ارزش کنونی در شبکه به نمایندگی از سود و درآمدهای کل شبکه است به کار می رود، به همین دلیل برخی نسبت ارزش به تراکنش (NVT) را همان نسبت P/E  بیت کوین می دانند.

شاخص NV

نمودار نسبت ارزش به تراکنش (NVT) ارز بیت کوین

چگونگی محاسبه ارزش به تراکنش (NVT) ارز بیت کوین

محاسبه نسبت ارزش به تراکنش بیت کوین کاملاً آسان است. کافی است ارزش بازار فعلی را بر حجم تراکنش 24 ساعت گذشته (برحسب دلار) تقسیم کنید. درواقع داده های لازم به آسانی در دسترس هستند و شما می توانید ارزش بازار را در وب سایت هایی مانند CoinGecko پیدا کنید. همچنین می توانید حجم معاملات را در وب سایت blockchain.com یافت کنید.

درحقیقت Coin Gecko یکی از مناسب ترین وب سایت ها برای انجام این امر تلقی می شود، اما باید بدانید می توان میزان کل سرمایه گذاری در بازار ارزهای رمزنگاری شده را در این وب سایت رؤیت کرد. اگر در پی حجم معاملات هستید، می توانید به وب سایت Blockchain.com رجوع کنید.

همچنین یکی از تحلیلگران به نام در شاخص NVT آقای «ویلی وو» است و عموماً در این مورد پست های فراوانی در توییتر به معرض دید می گذارد. درواقع بنا به گفته وی، هر وب سایت داده های متمایزی برای شاخص NVT به معرض نمایش می گذارد؛ بنابراین برای کاربران مطلوب تر خواهد بود که تنها به سایت های به نام و معروف مراجعه کنند و از آنان یاری بجویند.

به یاد بسپارید که بیت کوین یک ارز دارای نوسان بسیار است و به همین دلیل میزان سرمایه گذاری تمام بازار به طور مداوم در حال تغییر و نوسان است. ضمن آنکه حجم معاملات و ترید ها هم هر روز متفاوت است. البته در نظر داشته باشید که استفاده از داده های وب سایت های گوناگون احتمالاً نسبت های ارزش به پرداخت متفاوتی به دست می دهد که این به متفاوت بودن آن دیتا در سایت های گوناگون برمی گردد.

به بیان دیگر به دست آوردن و محاسبه شاخص NVT به هیچ عنوان کار پیچیده و سختی نخواهد بود و تنها لازم است میزان کل سرمایه گذاری فعلی را بر حجم معاملات صورت پذیرفته روی پلتفرم بلاک چین در طول 24 ساعته گذشته قسمت کنید.

شاخص NV

نمودار نسبت ارزش به تراکنش (NVT) ارز بیت کوین

نحوه استفاده از نسبت ارزش به تراکنش (NVT) ارز بیت کوین

ارز بیت کوین یکی از برترین معیارها برای استفاده NVT است؛ از این رو تغییر شدید شبکه و حرکت خارج از زنجیره می تواند محدوده پویا NVT را در آینده ارزان تر کند. در این بخش می خواهیم ببینیم چطور می توانیم از این شاخص برای معاملات خودمان سیگنال استخراج کنیم.

درحقیقت نسبت ارزش به تراکنش (NVT) نیز درست مانند هر اندیکاتور دیگری، اطلاعات ارزشمندی را ارائه می دهد که می تواند بر فرایند تصمیم گیری تریدرها و تحلیلگران تأثیرگذار باشد. همان طور که پیش از این نیز توضیح دادیم، هدف اصلی این نسبت ارزیابی بیت کوین است؛ به نحوی که مشخص کند ارزش فعلی بیت کوین بیش ازحد برآورد شده است یا کمتر.

درواقع این اندیکاتور می تواند به طور بالقوه به افراد بگوید که در زمان کاهش شدید قیمت بیت کوین، زمان فروش دارایی دیجیتال خود فرارسیده و یک اصلاح قیمتی درراه است یا اینکه ارزش حقیقی دارایی آن ها هنوز در قیمت منعکس نشده است و فرصت مناسبی برای خرید آن دارایی است.

شاخص NV

شاخص NVT بیت کوین

اساساً نظرات گوناگونی دربارهNVT  وجود دارد. درحقیقت برخی تحلیلگران بازار بر این باورند که وقتی نسبت ارزش به تراکنش (NVT) رقم 95 یا بیش از آن باشد، بیت کوین در محدوده حباب قرار دارد. البته جهت اینکه این نسبت مقدار زیادی داشته باشد، لازم است ارزش بازار به میزان قابل توجهی از حجم تراکنش بیشتر شود.

این موضوع به خودی خود بیانگر این است که قیمت به شکل غیرقابل توجیهی بالا رفته است. خب! طبیعتاً برعکس این موضوع نیز صادق خواهد بود.

نسبت NVT و تعیین زمان خریدوفروش بیت کوین

در ابتدای مقاله نیز اشاره کردیم که معامله گران و تحلیل گران برای تعیین ارزش سهام، دارایی و کالاهای خود از شاخص ها و نسبت های گوناگون استفاده می کنند. ولی شرایط برای ارز دیجیتال بیت کوین کمی متفاوت است. به دلیل ماهیت ارز دیجیتال بیت کوین و با علم به اینکه این ارز دیجیتال، نخستین واحد پولی دیجیتال در جهان است، تفاوت هایی با سایر ارزها یا سهم ها دارد که باید مدنظر قرار بگیرد.

برای مثال، هنگامی که افراد سهمی را معامله می کنند از مزایای شاخص ( P/E نسبت قیمت بر درآمد) که یکی از ابزارهای مهم برای ارزش گذاری هر سهم به شمار می رود، بهره می برند. از آنجا که ارز دیجیتال بیت کوین جزء سهام نیست، پس این شاخص کارایی چندانی ندارد. درباره این ارز می توانیم از مزایای یک نسبت مشابه دیگر به نام (NVT، نسبت ارزش شبکه بر تراکنش ها) بهره ببریم.

از طرفی تحولات دائمی بیت کوین بر ارزش خود تأثیر می گذارد. درحقیقت بنا بر اعتقاد بیشتر سرمایه گذاران، سیگنال های NVT  در یک محدوده ثابت باقی نمی ماند؛ چراکه شبکه ارز بیت کوین به طور مدام در حال توسعه است. این توسعه از طریق پیشرفت های فنی Bitcoin Core و از طریق ارتباط و توسعه زیرساخت های اطراف بیت کوین توسط عموم کاربران حوزه ارزهای دیجیتال صورت گرفته است.

وجود تحولات بالا در شبکه بیت کوین سبب تأثیر قابل توجهی بر ارزش تراکنش منتقل شده در شبکه خودش است؛ بنابراین وجود تحولات بر ارزش بیت کوین بسیار تأثیرگذار است. پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین و بازار مالی ارزهای دیجیتال نوپاست. نوپابودن یکی از دلایل پذیرش اصلی آن است؛ چراکه پذیرش این بازار و کوین های موجود در بازار ارزها می تواند سبب موفقیت بلندمدت شود. بیت کوین می تواند در آینده ای نزدیک با توجه به نسبت NVT افزایش ارزش را تجربه کند.

درحقیقت اگر نسبت NVT بیش از انحرافات استاندارد نمودار بوده و میانگین نیز بلندمدت باشد، خرید بیش ازحد است. همچنین اگر نسبت NVT کمتر از انحرافات استاندارد نمودار بوده و میانگین نیز بلندمدت باشد، این یعنی فروش بیش ازحد بوده است.

سیگنال ارزش به تراکنش (NVTS)

ایده پرداز نسبت ارزش به تراکنش (NVT) بیت کوین، پژوهشگر و تحلیلگر مستقل و معروفی است در حوزه ارزهای دیجیتال که ویلی وو (Willy Woo) نام دارد. از طرفی باید توجه کرد که مقدار ارزش بازار ممکن است به دلیل نوساناتش تا اندازه چشمگیری متغیر باشد. حجم تراکنش شبکه نیز می تواند متغیر باشد؛ به همین دلیل نسبت دیگری به نام سیگنال ارزش به تراکنش یا  NVTS وجود دارد.

درحقیقت سیگنال ارزش به تراکنش (NVTS) تقریباً مشابه NVT است؛ با این تفاوت که حساس تر و دقیق تر است. برای محاسبه این نسبت تنها کافی است ارزش بازار را به حجم تراکنش 90 روزه تقسیم کنید. نسبت NVTS به دست دیمیتری  کالیچکین (Dmitry Kalichkin)، مدیر ارشد تحقیقات شرکت کریپتولب کپیتال (Cryptolab Capital) ساخته شد. دیمیتری کالیچکین به شخصه به محدودیت های این نسبت اذعان داشته است؛ چراکه این نسبت تعداد تراکنش ها یا تعداد آدرس های فعال روزانه را لحاظ نمی کند.

نحوه استفاده از سیگنال ارزش به تراکنش (NVTS)

اساساً استراتژی های مختلفی برای استفاده از سیگنال ارزش به تراکنش (NVTS) وجود دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

NVT  افزایشی (روند صعودی)

این شاخص نشان دهنده این است که سرمایه گذاران در حال قیمت گذاری بالاتری برای بیت کوین هستند؛ چراکه رشد ارزش بازار بیت کوین از حجم انتقال روی زنجیره بلاک چین آن پیشی گرفته است. از نظر تاریخی وقتی مقدار سیگنال NVT  عدد بالایی است، زمان فروش بیت کوین در سقف ارزش بازار است.

NVT  کاهشی (روند نزولی)

این سیگنال نشان دهنده این است که سرمایه گذاران دست به حراج بیت کوین های خود زده اند؛ چراکه حجم انتقال روی زنجیره بلاک چین از ارزش بازار بیت کوین پیشی گرفته است. از نظر تاریخی وقتی مقدار سیگنال NVT پایین است، زمان جمع کردن بیت کوین در کف بازار است.

NVT  ثابت (روند خنثی)

این سیگنال نشان دهنده این است که روند رشد ارزش بازار در تعادل با حجم انتقال روی زنجیره بلاک چین است. این به معنای پایداری روند فعلی بازار است. چنین حالت هایی اغلب در مراحل اولیه تامیانی روند صعودی یا نزولی که جهت بازار به خوبی تثبیت شده است، به دست می آید.

نتیجه گیری

یکی از اساسی ترین نرخ های قابل درک برای تحلیل بنیادی ارز دیجیتال نرخ ارزش شبکه به معاملات است. این نرخ، ارزش شبکه، یعنی آنچه را که در بازار اصلی در فضای سهم ها به حساب می آید، توسط تراکنش های شبکه تقسیم می کند. ما می خواهیم رابطه بین ارزش شبکه کلی و چگونگی ارتباط آن با فعالیت شبکه را ببینیم.

این نرخ معمولاً «نرخ P / E برای ارز دیجیتال» نامیده می شود؛ چراکه یکی از اساسی ترین معیارها برای تعیین ارزش بنیادی است. اگر یک دارایی دیجیتال ارزش شبکه بسیار بالا (برای مثال ارزش بازار) و فعالیت شبکه پایین داشته باشد، پس نرخ NVT بالایی خواهد داشت. اگر یک دارایی دیجیتال ارزش شبکه متوسط و فعالیت شبکه ای بالایی داشته باشد، آنگاه نرخ NVT کمتری خواهد داشت.

اساساً نحوه کار این نسبت بدین صورت است که هنگام افت شدید قیمت، قیمت ارز را بیش از ارزش حقیقی می داند و فروش دارایی را پیشنهاد می دهد و هنگامی که نسبت به قیمت بازار ارزنده تر باشد، خرید آن را پیشنهاد می کند. اگر این نسبت 95 و بالاتر باشد، به معنای آن است که ارزش فعلی بیت کوین بیش از ارزش حقیقی است و در محدوده حباب قرار دارد.

اساساً NVT و NVTS مانند شاخص های دیگر درون زنجیره ای یا آنچین (Onchain) قادر به ارائه اطلاعات ارزشمندی هستند که می تواند در پروسه تصمیم گیری برای خرید یا فروش بیت کوین یا ارز موردنظرتان به شما کمک کند. همان طور که گفته شد، مقصود نهایی این شاخص تعیین کمتر یا بیشتربودن قیمت بیت کوین نسبت به ارزش حقیقی خود است؛ به این دلیل با p/e در بازارهای مالی مقایسه می شود. اگر یک ارز، ارزش شبکه بالا و فعالیت شبکه پایین داشته باشد، نسبت NVT آن زیاد و اگر ارزش شبکه پایین و فعالیت شبکه بالایی داشته باشد، نسبت NVT آن کم می شود.

ادامه مطلب
شاخص MPI
معرفی و آموزش شاخص MPI

تحلیل تکنیکال بحثی تخصصی در حیطه سرمایه گذاری در بازارهای مالی و به خصوص بازار ارزهاست؛ به همین دلیل ممکن است بسیاری از تریدرهای کریپتوکارنسی در آغاز راه خود با پیچیدگی های تحلیل تکنیکال احساس راحتی نداشته و ترجیح دهند تا جای ممکن از آن دوری کنند. با این حال شما همواره می توانید با بالاتربردن اطلاعات تان در این زمینه، شانس موفقیت و کسب سود برای خود را در بازار ارزها افزایش دهید.

در تحلیل تکنیکال از ابزارهای مختلفی برای توصیف داده ها و پیش بینی ارز دیجیتال و وضعیت آتی بازار استفاده می شود. در این مقاله ما قصد داریم اندیکاتور یا شاخص موقعیت ماینرها یا به طور اختصار MPI را به عنوان یکی از ابزارهای کاربردی در این زمینه معرفی کرده و نحوه کار با این اندیکاتور را به شما آموزش دهیم.

بنابراین اگر تازه وارد بازار ارزها شده اید و می خواهید قدم های خود را حساب شده و در مبنای داده های عینی بردارید یا اگر بعد از مدت ها سردرگمی در بازار کریپتوکارنسی بالاخره تصمیم گرفته اید راه خود را به عنوان یک تریدر موفق در این عرصه باز کنید، ما به شما توصیه می کنیم حتماً تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

اندیکاتور یا شاخص MPI چیست؟

اندیکاتور موقعیت ماینرها (Miners’ Position Index) به صورت نسبت تعداد خروجی تمامی ماینرها در واحد دلار آمریکا (Total Miner Outflows) تقسیم بر میانگین متحرک (Moving average) 365 روزه موردنظر تعریف می شود. درحقیقت این اندیکاتور با الهام از شاخص پوئل (Puell Multiple) معرفی و وارد طبقه بندی ابزارهای تحلیل تکنیکال رمز ارز شده است.

به عبارت دیگر می توان MPI را معادل Z-score متحرک ۳۶۵ روزه بازار یا اندکس کاپیتولاسیون (Capitulation index) در نظر گرفت. در ادامه این مطلب می کوشیم به شما نحوه تفسیر و استفاده از این شاخص را در تحلیل تکنیکال بازار رمز ارزها شرح دهیم.

تفسیر MPI

به طورکلی شاخص موقعیت ماینرها را می توان براساس مقدار خود MPI و نیز ارزیابی روند بازار تفسیر کرد.

براساس مقدار

 1. بالا: به این معناست که ماینرها در حال ارسال بیش از حد معمول سکه های خود هستند که به نوبه خود بیانگر روند خرسی (Bearish) یا نزولی خواهد بود.
 2. پایین: مقدار پایین یعنی ماینرها سکه های کمتری را از حالت معمول ارسال می کنند؛ بنابراین روند بازار گاوی (Bullish) یا صعودی خواهد بود.

براساس ارزیابی روند

 1. روند رو به رشد: بدان معناست که ماینرها بیشتر به فروختن سرمایه تمایل دارند و میزان فروش خود را افزایش می دهند. این امر مطرح کننده روند خرسی یا نزولی است.
 2. روند رو به کاهش: در این حالت ماینرها کمتر به فروختن سرمایه اشتغال داشته و میزان فروش خود را کاهش می دهند؛ یعنی بازار روندی صعودی یا گاوی خواهد داشت.

برخلاف درصد خام خروجی (outflow) ماینرها، شاخص موقعیت ماینرها یا MPI با استفاده از میانگین های متحرک ۳۶۵ روزه رفتار کلی این ماینرها را بررسی می کند. همچنین با استفاده از این شاخص می توان علت انحلال یا لیکوئیدیشن (Liquidation) نسبی ماینرها را در مقایسه با میانگین های قبلی توضیح داد؛ البته با این پیش فرض که بیشتر خروجی های ماینرها برای فروش روانه صرافی ها می شوند.

به علاوه با فرض بر اینکه ماینرهای مذکور، خود تریدرهایی حرفه ای بوده و به خوبی می دانند چه زمانی پوزیشن های خود را بفروشند. در این میان MPI شاخص خوبی برای زمان بندی نقاط خروج یا فروش به شمار می رود. این امر به سادگی از طریق الگوگیری و تکرار رفتارهای این ماینرها امکان پذیر خواهد بود. علاوه بر آن به این ترتیب می توان با استفاده از شاخص پوئل میزان سودآوری ماینرها را نیز زیر ذره بین قرار داد. توضیح درباره شاخص پوئل و کاربردهای آن در تحلیل تکنیکال در این مبحث نمی گنجد.

مثال کاربردی استفاده از شاخص MPI

تا اینجا دریافتیم که به کمک این شاخص می توان مناسب ترین زمان برای فروش را به دست آورد. درواقع رخدادهای منتهی به تغییر مقدار شاخص مذکور می توانند به ما در درک روند بازار ارزهای دیجیتال کمک بسزایی کنند. در مثال زیر یکی از اندیکاتورهای شناخته شده در تحلیل تکنیکال به نام باند بولینگر (Bollinger-Band) را برای شناسایی مقادیر غیرطبیعی MPI استفاده کرده ایم. نمودار زیر نقاطی را که در آن می توان از بازار خارج شد یا به عبارتی نقاط فروش را نشان می دهد.

شاخص MPI

شاخص MPI بیت کوین؛ مطرح کننده فشار فروش

براساس اطلاعات به دست آمده از نمودار شاخص موقعیت ماینرها درمی یابیم در ماه قبل این شاخص برای بیت کوین به بالاترین مقدار خود در سال رسیده است. علاقه مندان به بیت کوین بی صبرانه منتظر دیدن نتایج نهایی این روند هستند؛ زیرا ممکن است این MPI بیانگر یک مومنتوم صعودی (Bullish) برای این توکن پرطرفدار باشد. اگرچه امسال در مقایسه با سال ۲۰۲۱ چندان برای این ارز دیجیتال سال خوبی نبوده است، این شاخص ها مسیر صحیح در برخورد با بازار حال حاضر بیت کوین را به ما نشان می دهند.

بالارفتن شاخص MPI بیت کوین به چه معناست؟

همان طور که احتمالاً حدس می زنید، بالارفتن این شاخص برای بیت کوین نشان دهنده آن است که ماینرها به احتمال زیاد در حال کاهش سکه های خود هستند. با این حال، اغلب دنبال کنندگان بازار ارزها بر این باورند که ماینرها تریدرهای خوبی برای بیت کوین نیستند؛ زیرا آن ها معمولاً پیش از آنکه تغییر عمده ای در قیمت یک توکن رخ دهد، دست به فروش می زنند؛ درحالی که تریدرهای باتجربه عموماً صبر می کنند تا ارز به بالاترین قیمت برسد و سپس آن را به فروش می گذارند؛ دقیقاً برعکس کاری که ماینرها می کنند.

یک شاهد عینی برای این مدعا آن است که در سال ۲۰۲۱ که بیت کوین در بالاترین بازه قیمت تمام دوران خود قرار داشت، ماینرها قبل از آنکه BTC به بیشترین قیمت خود برسد، توکن های خود را به فروش گذاشتند. به علاوه خروجی ماینرها نیز با وجود کمبود ورود بیت کوین به صرافی ها بالا بوده و تحلیل ها نشان می دهد ماینرها ممکن است گزینه های فروش دیگری به جز صرافی ها را مدنظر داشته باشند.

سخن پایانی

در این مقاله درباره اندیکاتور موقعیت ماینرها یا MPI و موارد استفاده از آن در تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال سخن گفتیم. شما می توانید با بالابردن اطلاعات خود درباره ابزارهای اندازه گیری و تخمین موقعیت بازار، شانس خود در سرمایه گذاری را روی کریپتوکارنسی تا جای ممکن افزایش دهید.

دقت داشته باشید که تحلیل تکنیکال دربردارنده ابزارهای آماری متعدد و گاهی پیچیده بوده که آموختن تمامی آن ها نیازمند صرف حوصله و وقت کافی خواهد بود؛ از این رو لازم است از ابتدای راه اهداف خود را برای این منظور مشخص کرده و با چشم اندازی روشن قدم در راه سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال بگذارید. ما در این مطلب کوشیده ایم به زبان ساده شما را با اصطلاحات و پیش نیازهای تحلیل تکنیکال سرمایه آشنا کنیم.

دقت داشته باشید که مسئولیت تصمیم های مالی در بازار ارزها تنها با خود شماست و شما باید با مطالعه و بالابردن دانش خود در این زمینه خطرات پیش رویتان را خنثی کرده و مسیری هموار و پرموفقیت را برای خود رقم بزنید. این مطالب تنها برای آشنایی بیشتر شما با تحلیل تکنیکال و آموختن کلیات آورده شده اند؛ بنابراین اگر هر کجای مسیر پر پیچ و خم سرمایه گذاری با مشکل یا ابهامی مواجه شدید می توانید با کمک گرفتن از کارشناسان و مشاوران مالی در زمینه کریپتوکارنسی ایرادهای خود را رفع کرده و به این ترتیب به موفقیت و پیشرفت در بازار ارزها دست یابید.

ادامه مطلب