Lines_Background
مینی‌دوره رایگان درآمد روزانه ۱۰۰ دلار از فارکس
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایه
آموزش ترید از صفر صفر

مفاهیم مقدماتی ارزهای دیجیتال

لباس دیجیتال یا wear to earn چیست؟
لباس دیجیتال یا wear to earn...

لباس دیجیتال (Wear to earn) نوعی لباس است که در دنیای واقعی وجود خارجی ندارد (البته برخی از آن ها در دنیای واقعی مشابه فیزیکی دارند) لباس دیجیتال از طریق مدل سازی سه بعدی به عکس یا ویدیوی کاربر اضافه می شود و از این طریق کاربر این لباس را می پوشد. پس از رکود صنعت مد ناشی از همه گیری ویروس کرونا، این صنعت توانسته است با کمک فناوری های جدید به درآمد برسد و دستخوش تغییرات اساسی شود. در این مقاله به معرفی و بررسی فناوری لباس دیجیتال و همچنین ارائۀ پروژه های پیشگام در این زمینه می پردازیم.

Wear to earn  یا لباس دیجیتال چیست؟

منشأ ایجاد لباس دیجیتال (Wear to earn)  را می توان در تب توکن های NFT، به ویژه موفقیت مدل های بازی برای کسب درآمد و سطح درآمد حاصل از این توکن ها جست وجو کرد. پس از شروع همه گیری کرونا، استفاده از دوربین ها افزایش یافت و جامعه عموماً وارد عصر تماس تصویری شد. در طول قرنطینه های مکرر دوران کرونا، آنلاین بودن به یکی از بزرگ ترین چالش ها تبدیل شد.

پس از شیوع کرونا، بیش تر کسب وکارها ملزم به دورکاری شدند و این باعث ایجاد رکود در صنعت مد شد؛ زیرا مد و لباس به کسانی که از خانه کار می کردند کم تر احتیاج داشتند. چنین شرایطی بقای صنعت مد را به خطر انداخت. پس از افزایش آگاهی عمومی از توکن هایNFT، برخی از افرادی که در فضای مد کار می کنند، تحقیق و مطالعۀ خود را در مورد اینکه چگونه می توان مد را با NFT ها مرتبط کرد، گسترش دادند و مفهوم لباس دیجیتال     NFT توسعه پیدا کرد. لباس های دیجیتال مانند پوکمون طراحی شده اند؛ درواقع واقعی نیستند و فقط روی بدن به صورت دیجیتالی قرار می گیرند. ممکن است در آینده به جای خرید لباس های فیزیکی، از لباس هایی استفاده کنیم که درواقع نپوشیده ایم.

حذف نام صنعت مد از فهرست ده صنعت آلاینده، بزرگ ترین دستاورد لباس دیجیتال (Wear to earn) است. برای ایجاد لباس های Wear to earn به جای مواد خام، احتمالاً از نوعی پلاستیک با سنسورهای کوچک تعبیه شده در آن استفاده می شود. بنابراین هنگام حرکت افراد، این ماده می تواند ضمن نشان دادن حرکات بدن، لباس را با بدن افراد مطابقت دهد. به طور کلی، کاربران می توانند با مرور آنلاین یک کاتالوگ دیجیتال تصمیم بگیرند که چه لباسی بپوشند.

آشنایی با لباس های دیجیتال

منشأ و انگیزۀ توسعۀ NFT افزایش کسب درآمد ممکن است. لباس های دیجیتال در تب NFT فعالیت می کنند و از مدل های Play to Earn (P2E) هستند. P2E ریشۀ محکمی در جامعۀ بازی دارد و گیمرها عادت دارند شخصیت های خود را با لباس ها و لوازم جانبی مختلف تقویت کنند.

آنلاین بودن در زمان قرنطینۀ کرونا به یک چالش تبدیل شد. وقتی از خانه کار می کنیم، لازم نیست نگران ظاهر یا لباس پوشیدن خود باشیم. قدم زدن با لباس عادی در حین کار در ابتدا برای ما تازگی داشت اما پس از مدتی به سرعت عادی شد. آیا چنین شرایطی جایی برای بقای صنعت مد باقی می گذارد؟

با افزایش آگاهی عمومی از NFT ها، برخی از افراد در دنیای مد شروع به بررسی چگونگی ارتباط مد با NFT کردند. چیزی که آن ها به دست آوردند، مفهوم Wear to earn NFT است.Wear to earn  از اسنپ چت الهام گرفته شد. افراد در اسنپ چت می توانند هنگام گرفتن عکس از خود، فیلترهای مختلفی را برای ظاهر دیجیتال خود اعمال کنند. چه می شد به جای عکس ها، لوازم دیجیتالی را انگار که واقعی هستند، بپوشیم؟ یا بتوانیم آن ها را در شبکه های اجتماعی منتشر کنیم؟ یا حتی بتوانیم آن را در زندگی واقعی ایجاد کنیم؟ اینجا بود که مفهوم لباس دیجیتال شکل گرفت.

آشنایی با لباس های دیجیتال

محبوب ترین پروژه هایWear to earn  و پیشگامان این پروژه

محبوب ترین پروژه های Wear to earn  و پیشگامان پروژه های مربوط به لباس های دیجیتال که در سال های اخیر محبوب شده اند، به شرح زیر هستند:

پروژۀ  DressX

یکی از پروژه های موفقWear to Earn ، پروژۀ DressX است. وب سایتی که لباس های جذاب را با قیمت های بسیار مناسب ارائه می دهد؛ البته این لباس ها برای زندگی واقعی استفاده نمی شوند و فقط در دنیای دیجیتال قابل استفاده هستند. پس از بارگذاری تصویر خود در لباس دیجیتال مناسب، کاربران باید لباس موردنظر خود را انتخاب کرده و سپس آن را با عکس مطابقت دهند. این شرکت در آگوست 2020 توسط ناتالیا مودنووا و داریا شاپووالوا تأسیس شد و در مجموع 3.3 میلیون دلار سرمایه از VCهای مدیریت شده توسط صندوق آرتمیس جمع آوری کرده است. DressX قصد دارد در سال ۲۰۲۳ یک بازار NFT برای لباس های دیجیتال خود راه اندازی کند.

پروژۀ Megan Kaspar و Red DAO

پروژۀ موفق دیگر در حوزۀWear to Earn ، پروژۀ Megan Kaspar و Red DAO است. مگان کاسپار به عنوان مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران Magnetic Capitalدر اوایل سال 2022 با مجلۀ مد Haute Living مصاحبه کرد. او در این مصاحبه یک لباس DressX پوشیده بود. مگان کاسپار به عنوان یک مدافع قوی مد دیجیتال (متا مد) شناخته می شود. او همچنین یکی از اعضای پروژۀ Red DAO که یک DAO مدمحور است، محسوب می شود. برای شرکت در این پروژه، کاربران باید حداکثر 300.000 توکن با هزینۀ 150 اتر یا 100.000 توکن Red DAO با هزینۀ 50 اتر سرمایه گذاری کنند. به گفتۀ وب سایت آن ها، هدف اینDAO ، آرشیو، خرید، پشتیبانی، جمع آوری و همچنین سرمایه گذاری بر روی اقلام و لباس های دیجیتال در دنیای پوشاک برای کسب درآمد است.

پروژۀ  NFT Runway

این پروژه یکی دیگر از پروژه های فعال در صنعت پوشاک است. پروژۀ NFT Runway از فناوری 3DReal برای ورود طراحی مد به دنیای Metaverse با نام Wearable NFTs استفاده می کند و به عنوان اولین پروژۀ مد فیژیتال (ترکیبی از فیزیکی و دیجیتال) طراحی شده است. به گزارش  Cointelegraph.com، این پروژه با مشارکت Ohzone Inc، یک نمایش مد زنده در Decentraland از طریق فناوری 3DRealM با استفاده از نسخۀ NFT اقلام فیزیکی اجرا کرد. این پروژه بخشی از فروش حراج خود را به NFT Endowments اهدا می کند. این مؤسسات خیریه می توانند از هر فروش NFT حق امتیاز کسب کنند.

پروژۀ Space Runners

پروژۀ Space Runners نیز یکی از پروژه های موفق در صنعت پوشاک دیجیتال است. این پروژه دارای مجموعه ای از کفش های ورزشی قهرمان های NBA  است که با همکاری نیک یانگ و کایل کوزما ایجاد شد. کاربران می توانند این کفش های ورزشی NFT را به بازی یا Metaverse متصل کنند. امکان انتقال به فضای واقعیت افزوده یکی از قابلیت های NFT ها است. مزایای انحصاری دیگری نیز برای دارندگان آن ها وجود دارد که ازجملۀ آن ها می توان به ارتباط با افراد مشهور مرتبط با هر NFT اشاره کرد. تعداد این مزیت ها در آیندۀ نزدیک افزایش خواهد یافت.

دولچه و گابانا  (D&G)

یکی از برترین برندهای لوکس در صنعت مد،D&G ، با انتشار اولین مجموعۀ NFT خود، Collezione Genesi، ورود خود را به دنیای توکن های NFT اعلام کرد. Collezione Genesi با همکاری یک بازار لوکس NFT در شبکۀ Polygon به نام UNXD منتشر شد. این مجموعه از نُه قطعه به صورت توکن های NFT و مشابه فیزیکی آن تشکیل شده است. به طور کلی، برند Dolce and Gabbana یکی از موفق ترین پروژه های همکاری با صنعت Wear to Earn است.

مد و بازی

علاوه بر بازاریابی لباس های دیجیتال، برخی از برندهای مد قصد دارند وارد دنیای بازی شده و از آن کسب درآمد کنند. آن ها این کار را به صورت مستقل یا با همکاری بازی های بزرگ انجام می دهند. تاکنون برندهای زیادی از طریق بازی ها توانسته اند وارد دنیای مد دیجیتال شوند که در ادامه به معرفی برخی از آن ها خواهیم پرداخت.

برند GAP

در طول اپیدمی کرونا، بسیاری از فروشگاه های برند GAP به دلیل کاهش مشتریان و تقاضای کم بسته شدند. با افزایش تقاضا برای توکن های NFT، این برند همکاری خود را با برندون سینز، خالق Frank Ape، برای طراحی مجموعۀ NFT در بلا ک چین Tezos آغاز کرد. این برند امیدوار است تا با جذب جمعیت جوان تر دوباره بازار را در دست بگیرد.

بربری و بازی های افسانه ای

برند معروف بربری نیز رابطۀ خود را با دنیای بازی آغاز کرده است. این برند برای حفظ جایگاه خود با نسل جوان همگام شد. این همکاری بربری با یک بازی، برای خیلی ها بسیار شگفت انگیز و باورنکردنی است. تیم بربری، Blank’s Block Party  را برای اولین همکاری خود انتخاب کرد.

لویی ویتون

پروژۀ «Louis: The Game» اولین تلاش برند لویی ویتون برای ورود به دنیای NFT است که به عنوان بخشی از دویستمین سالگرد تأسیس این برند راه اندازی شد. در این بازی، طلسم شانس این شرکت، Vivienne، به دنبال 200 شمع (تعداد سال های تأسیس برند) است. بازیکنان می توانند این شمع ها را در شهرهای مختلف پیدا کنند. در کنار این شمع ها یک کارت پستال نیز وجود دارد که برخی از آن هاNFT  برای جمع آوری هستند. معمولاً این برند، بیش تر مورد پسند بزرگسالان است و جذابیت خاصی برای جوانان ندارد اما اگر این برند با یک ویژگی منحصربه فرد مانند همین طلسم شانس همراه شود و در یک بازی ویدیویی قرار گیرد و به طور تصادفی NFT به کاربران بدهد، شاید بتواند بر نسل جوان و نظر آن ها تأثیر بگذارد.

پروژۀ Fortnite x Balenciaga

پروژه Fortnite x Balenciaga یکی از برجسته ترین و مهم ترین همکاری های موفق در زمینۀ مد و بازی است. این برند یک فروشگاه مجازی معرفی کرد که نشان دهندۀ فروشگاه های خرده فروشی فیزیکی در دنیای واقعی است. این امکان برای آواتارها وجود دارد که در فروشگاه Balenciaga درست مانند صاحبان آن ها در زندگی واقعی قدم بزنند. اقلام فروخته شده در فروشگاه کاملاً با دنیای Fortnite مطابقت دارد. اگرچه برخی از معادل های فیزیکی بسیار گران هستند اما این، مانع از هیجان زده شدن طرفداران نمی شود. این پروژه راه جدیدی را به جای کلیک روی سایت های وب 2 برای خرید آنلاین در قالب یک تجربۀ فراگیر معرفی می کند.

آیندۀ لباس دیجیتال

درحالی که مفهوم مد و پوشاک دیجیتال هنوز در حال پیشرفت و توسعه است، این مدل لباس دیجیتال درنهایت برای کسب درآمد از بازی ها پیشی خواهد گرفت. پس از انتشار  Axie Infinity، این بازی به محبوب ترین عبارت جست وجو در اکوسیستم بلا ک چین تبدیل شده است. با این حال، مفهوم Wear to Earn بدون شک بیش تر برای خانم ها جذاب خواهد بود تا گیمرها.

بازی های آنلاین برای الهام بخشیدن به مد دیجیتال کمک کننده بوده اند.Fortnite  و سایر بازی های آنلاین، اقتصاد کاملاً جدیدی را در این راه ایجاد کردند. برندهایی مانند Balenciaga فرصتی دیجیتالی را برای ارتباط با کاربران خود فراهم کردند و همۀ این ها نشان می دهد که آیندۀ لباس دیجیتال می تواند بسیار روشن باشد.

کاربران می توانند در بازی های رایانه ای از مد دیجیتال استفاده کنند. به عنوان مثال، با همکاری Fortnite و Balenciaga، با خرید یک پوستۀ الهام گرفته از Balenciaga در بازی، کاربران می توانند آن قطعه را در زندگی واقعی نیز خریداری کنند. کاربران می توانند ظاهر خود را با آرایش کردن و سپس پنهان کردن شخصیت خود تغییر دهند که می تواند برای گیمرها جالب باشد.

بازار مد دیجیتال در مدت زمان کوتاهی به یک امپراتوری بزرگ تبدیل شده است. این بازار برای بسیاری از کاربران غیرقابل درک است اما آیندۀ خوبی خواهد داشت.

سخن پایانی

پس از بازی برای کسب درآمد، لباس دیجیتال نشان دهندۀ راه جدیدی برای کسب درآمد با NFT است. در دنیای ارزهای دیجیتال، نوآوری بسیار زیاد است و پایانی ندارد. در حال حاضر، لباس های دیجیتال در مراحل ابتدایی هستند و تا فراگیرشدن آن راه زیادی در پیش است.

سؤالات زیادی در مورد مد دیجیتال وجود دارد؛ ازجمله اینکه آیا افراد لباس هایی می پوشند که در متاورس وجود دارد یا از عکس های 50 دلاری آماده استفاده می کنند؟ آیا امکان ترکیب برندها وجود دارد؟

برای پاسخ به این سؤال ها باید منتظر ماند و دید آیندؤ این صنعت چگونه خواهد شد.

سؤالات متداول

لباس های دیجیتال در تب NFT فعالیت می کنند و از مدل های Play to Earn (P2E)  هستند. P2E ریشۀ محکمی در جامعۀ بازی دارد و گیمرها عادت دارند شخصیت های خود را با لباس ها و لوازم جانبی مختلف تقویت کنند.

حذف نام صنعت مد از فهرست ده صنعت آلاینده، بزرگ ترین دستاورد لباس دیجیتال (Wear to earn) است. برای ایجاد لباس های Wear to earn به جای مواد خام، احتمالاً از نوعی پلاستیک با سنسورهای کوچک تعبیه شده در آن استفاده می شود.

محبوب ترین پروژه های Wear to earn  و پیشگامان پروژه های مربوط به لباس های دیجیتال که در سال های اخیر محبوب شده اند، شامل پروژۀ DressX، پروژۀ Megan Kaspar وRed DAO ، پروژۀ NFT Runway، پروژۀSpace Runners  و دولچه و گابانا  (D&G)هستند.

بازی های آنلاین به الهام بخشیدن برای مد دیجیتال کمک کرده اند.Fortnite  و سایر بازی های آنلاین اقتصاد کاملاً جدیدی را در این راه ایجاد کردند. بازار مد دیجیتال در مدت زمان کوتاهی به یک امپراتوری بزرگ تبدیل شده است. این بازار برای بسیاری از کاربران غیرقابل درک است اما آیندۀ خوبی خواهد داشت.

ادامه مطلب
ATH
اوج قیمت (ATH) و کمترین قیمت...

برای موفق شدن در سرمایه گذاری، به ویژه در صنعت ارزهای دیجیتال، بهتر است با مهم ترین اصطلاحات این حوزه به درستی آشنایی داشته باشید. از میان انواع اصطلاحات ارزهای دیجیتال، اصطلاحتی مانند ATH یا اوج قیمت و ATL یا کمترین قیمت ثبت شده اهمیت زیادی دارند. اگر شما هم جزء افرادی هستید که می خواهید بدانید ATH و ATL چه هستند و چه تفاوتی باهم دارند، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

اوج قیمت (All Time High) یا ATH چیست؟ 

ATH مخفف عبارت All Time High بالاترین سطح قیمت برای دارایی هایی مانند انواع کالا، ارزهای دیجیتال یا سهام از ابتدای ورود به بازار است. اگر می خواهید بین انواع ارز دیجیتال یک دارایی را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید، توجه به ATH می تواند کمک کننده باشد.

اوج قیمت یا ATH

اصطلاح ATH که بیشتر در بازارهای سنتی و به ویژه در اکوسیستم کریپتو استفاده می شود، اوج قیمتی است که یک دارایی تاکنون تجربه کرده است؛ مانند بیت کوین، اتریوم، XRP، ADA، BNB و غیره.

برای مثال، اگر سهام XZY با قیمت 5 دلار به ازای هر سهم عرضه اولیه عمومی داشته باشد، سپس تا 20 دلار به ازای هر سهم معامله شود، قبل از اینکه در یک بازه زمانی معین به 10 دلار برسد، می توان گفت اوج قیمت برای دارایی XZY 20 دلار بوده است.

هر ارز دیجیتال دارای ATH متفاوتی است. ATH برای بیت کوین (BTCمطمئن ترین و محبوب ترین ارز دیجیتال، 69000 دلار است. بیت کوین بعد از رسیدن به اوج قیمت خود در نوامبر 2021 توانست محبوبیت بیشتری به دست آورد. در زمان نگارش این مقاله ATH برای اتریوم 4878 دلار و برای BNB 686 دلار است.

پس از رسیدن قیمت دارایی به نقطه ATH جه اتفاقی رخ می دهد؟

زمانی که ارزش دارایی به نقطه ATH می رسد، دو اتفاق بعد از آن رخ خواهد داد. درواقع ممکن است ارزش دارایی بار دیگر افزایش یابد یا بعد از مدتی کاهش یابد. در دوره صعودی بازار در اواخر سال 2017، بسیاری از ارزهای دیجیتال اوج قیمت های جدیدی را به ثبت رساندند.

برای مثال بیت کوین در پنجمین روز پس از رسیدن به 20000 دلار ATH با 45 درصد کاهش به 11000 دلار رسید. هر صرافی ارز دیجیتال دارای ارزش ATH متفاوتی برای بیت کوین بود. در برخی بازارها بیت کوین بالاتر از 20000 دلار معامله می شد، اما بسیاری معتقدند ATH بیت کوین تقریباً 19665 دلار بوده است.

ATH نشان دهنده حداکثر قیمتی است که فرد می توانست آن دارایی خاص را با آن قیمت بفروشد و همچنین حداکثر قیمتی را نشان می دهد که سرمایه گذاری دیگری مایل بود برای آن دارایی در آن دوره بپردازد. با این حال با توجه به ماهیت کسری بیشتر دارایی های دیجیتال، ممکن است ATH از طریق معامله کسری از دارایی به جای یک کوین یا توکن کامل به دست آمده باشد.

برای مثال در طول دوره صعودی قیمت ها، یک معامله گر ممکن است قبل از افت شدید، 0.1BTC را به قیمت 5000 دلار خریداری کند. این امر سبب می شود ATH جدید برای بیت کوین، 50 هزار دلار ثبت شود؛ اگرچه تنها 0.1 بیت کوین با این قیمت معامله شده است.

یکی از استراتژی های سرمایه گذاری در هر بازار، بررسی این موضوع است که آیا دارایی به ATH رسیده است یا نه. درواقع دارایی هایی که با چنین شرایطی مواجه نشده اند، احتمالاً می توانند در مدت زمانی کوتاه شما را به سود کلان برسانند. با این حال باید پروژه هایی را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید که اساس و پایه محکمی دارند و توسط یک مؤسسه/ شرکت/ شخص مطمئنی پشتیبانی می شوند.

اوج قیمت یا ATH چه اهمیتی دارد؟

همان طور که بیان شد، ATH بالاترین قیمت یک دارایی است؛ برای مثال تاریخچه قیمتی که بیشتر در سایت های خبری، پلتفرم های رسانه های اجتماعی یا سایت های فروم نمایش داده می شوند، نشان دهنده ATH هستند. با این حال این واقعیت که یک دارایی در بالاترین قیمت خود است، همیشه نشان دهنده این نیست که همیشه در این وضعیت می ماند یا رشد بیشتری تجربه خواهد کرد.

بنابراین تنها توجه به اوج قیمت یک دارایی در صنعت ارزهای دیجیتال، اشتباه است. درواقع اگر ارزش یک دارایی به صدها یا هزاران دلار می رسد، به این معنا نیست که باید بارها و بارها انتظار افزایش یکسانی داشت؛ برای مثال ممکن است یک ارز مدت کوتاهی پس از رسیدن به ATH کاهش قیمت را تجربه کند و سبب شود تمام پول خود را از دست بدهید.

کمترین مقدار ثبت شده (All Time Low) یا ATL چیست؟

کمترین مقدار ثبت شده ATL

ATL که مخفف کلمه All Time Low است، به پایین ترین سطح قیمت از ابتدای ورود به بازار دارایی اشاره دارد؛ بنابراین ATL که برای دارایی های مختلف استفاده می شود، پایین ترین سطح قیمتی را نشان می دهد که تاکنون یک دارایی داشته است.

معمولاً زمانی که دارایی وارد بازار می شود، ارزش اولیه آن به عنوان کمترین مقدار ثبت شده تعیین می شود. جالب است بدانید در برخی شرایط، ممکن است کمترین قیمت ثبت شده، کمتر از قیمت اولیه دارایی در زمان عرضه باشد. سرمایه گذاران ممکن است به ارزهای جدید اعتماد نداشته باشند و به همین دلیل قیمت دارایی جدید پایین باقی می ماند.

یکی دیگر از دلایل احتمالی رسیدن ارزش دارایی به کمترین مقدار ثبت شده زمانی است که یک کشور قوانین جدیدی برای ارزها تعیین می کند که استفاده از دارایی های دیجیتال را سخت تر می کند و درنهایت موجب کاهش ارزش آن ها می شود.

ATL یک شاخص خوب به ویژه برای سرمایه گذارانی است که می ترسند دارایی خود را از دست بدهند؛ چراکه سرمایه گذاری در دارایی هایی که به صورت متناوب چندین ATL دارند، قطعاً ریسک بیشتری به همراه دارد.

یک دارایی ممکن است چندین بار در سال، یک ماه یا یک روز کمترین مقدار ثبت شده را تجربه کند. وقتی یک دارایی به کمترین مقدار ثبت شده می رسد، احتمالاً به این معناست که سرمایه گذاران علاقه خود را به خرید این دارایی از دست داده اند.

زمانی که قیمت دارایی به پایین ترین حد خود می رسد، سیگنالی برای سرمایه گذاران است که به فروش ناگهانی حجم زیادی از دارایی منجر می شود که ممکن است سبب کاهش بیشتر قیمت دارایی شود. در چنین شرایطی ممکن است ارزش دارایی هیچ وقت افزایش پیدا نکند و برعکس کاهش مداوم را تجربه کند.

کمترین مقدار ثبت شده یا ATL چه اهمیتی دارد؟

کمترین مقدار ثبت شده می تواند عاملی برای ایجاد استراتژی سرمایه گذاری شما باشد، اما باز هم این شاخص نباید تنها عاملی باشد که موقع سرمایه گذاری در نظر بگیرید. درواقع ATL می تواند محرکی برای استراتژی «ارزان بخر، گران بفروش» باشد، اما برای رسیدن به این استراتژی، درک اینکه آیا روند بعدی صعودی است یا نه، اهمیت زیادی دارد.

خلاصه مطلب

ATL به معنای کمترین مقدار ثبت شده و ATH در نقطه مقابل به معانی اوج قیمت است. در صنعت ارزهای دیجیتال، ATL یا ATH به نقطه عطف اشاره دارد که هر کوین یا توکن مشخصی تا به حال و از زمان ورودش به بازار تجربه کرده است. با استفاده از این دو مفهوم می توانید استراتژی ورود به یا خروج از بازار داشته باشید؛ اگرچه به هیچ عنوان نباید از این دو معیار به تنهایی برای تعیین استراتژی سرمایه گذاری تان استفاده کنید.

ادامه مطلب
FOMO in crypto
FOMO یا ترس از دست دادن...

در این مقاله قصد داریم شما را با Fomo که یکی از رایج ترین اصطلاحات در دنیای ارزهای دیجیتال است، آشنا کنیم؛ پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. Fomo مخفف عبارت Fear Of Missing Out و به معنای ترس از دست دادن است. هنگامی که یک شخصی به فومو دچار می شود به دلیل ترس از دست دادن فرصت مناسب، به طور هیجانی کاری را انجام می دهد.

این ترس سبب می شود شخص، از اینکه از دیگران عقب بماند نگران شود. البته این ترس مختص ارزها و بازارهای دیجیتالی نیست، بلکه در بعضی موارد اجتماعی دیگر نیز به طور گسترده اتفاق می افتد. به تازگی به دلیل پیشرفت شبکه های اجتماعی و ارتباط بین افراد این ترس نیز افزایش یافته است.

فومو یا همان ترس از دست دادن در بسیاری از اتفاقات و تصمیم گیری های روزانه تأثیرگذار است؛ برای مثال شما در شبکه اینستاگرام یک استوری می گذارید و به طور مداوم گوشی خود را چک می کنید تا پیامی را از دست ندهید.

عملکرد Fomo در بازارهای مالی به چه صورت است؟

تعریف بازارهای مالی درباره فومو با تعریف آن در مسائل اجتماعی زیاد است. این اصطلاح در بازارهای مالی به معنای ترس از دست دادن فرصت سرمایه گذاری یا همان ترید است؛ برای مثال فردی شنیده است سرمایه گذاری در یک مال می تواند او را به سود زیادی برساند. اگر او دانش مناسبی نداشته باشد، نمی تواند احساسات خود را کنترل کند و دچار فومو خواهد شد.

به بیان دیگر این شخص دوست ندارد فرصت سرمایه گذاری پیش آمده را از دست بدهد و از دیگر افراد جا بماند. فومو در بازارهای مالی روی قیمت انواع دارایی ها تأثیرگذار است و در بیشتر موارد اگر به صورت گسترده به کمک رسانه ها و اشخاص بیان شود، یک رشد حباب گونه را در قیمت دارایی ها مشاهده خواهیم کرد.

در نظر بگیرید قیمت یک سهام به صورت صعودی رشد می کند و از طرفی دیگر شرایط بازار طوری است که شاهد رشد بالای سهام مختلف بوده ایم. اکنون افراد مختلف به این ترس مبتلا می شوند که مبادا قیمت سهم موردنظر مانند قبلی ها بالا برود و سود مناسب آنجا بماند؛ بنابراین سیل نقدینگی هیجانی به این سهم وارد می شود و قیمت به طور کاذب و بدون در نظر گرفتن ارزش ذاتی دارایی بسیار بالا می رود.

به احتمال زیاد در این شرایط با خروج سرمایه هوشمند در قیمت بالا و در پی آن با افت سنگین قیمت مواجه خواهیم بود؛ زیرا بیشتر نوسانات مقطعی است و پس از مدتی احساسات بازار نابود می شود.

بررسی تأثیر Fomo در بازار ارزهای دیجیتال

بررسی تأثیر Fomo در بازار ارزهای دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال به دلیل رشد صعودی طی چند سال اخیر، به یکی از بازارهای مستعد برای شکل گیری فومو تبدیل شده است؛ بنابراین افراد زیادی پس از ثبت رشد خوبی در بازار، انتظار دارند به سودهای کلان در این زمینه دست یابند. در این صورت برای افراد ترس از دست دادن فرصت جدید ایجاد شده و باعث می شود بر عقل و منطق تأثیر بگذارد و فرد تصمیم نادرستی بگیرد.

افراد در بازار ارزهای دیجیتال انتظار دارند قیمت بیت کوین از 100 هزار نیز بالاتر برود. شرایط کنونی بازار و Fomo سبب شده است نوسانات قیمتی در بازار ارزهای دیجیتال زیاد شود. افراد زیادی هنگامی که قیمت بیت کوین حدود 10 درصد زیاد می شود، به Fomo دچار می شوند و گمان می کنند بازار ارز را از دست می دهند و به دنبال کسب سود بالاتر هنگام افزایش قیمت بیت کوین آن را خریداری می کنند و به عبارتی دچار Fomo می شوند.

نتایجی که فومو به دنبال دارد

تحقیقات زیادی در زمینه Fomo ایجاد شده و این نتیجه به دست آمده است که افراد هرچه بیشتر به این احساس ترس درگیر شوند، بیشتر شاهد تأثیرات ناشی از آن در زندگی خود می شوند. افرادی که فومو در آن ها زیاد باشد، ممکن است حتی رضایت خویش را از زندگی از دست بدهند و به مسائلی مانند بی خوابی و استرس دچار شوند.

فرض کنید تعداد زیادی از سرمایه گذاران و تحلیلگران بازار شما را به خرید مقدار زیادی بیت کوین تشویق می کنند. همچنین مدام شما را از اینکه فرصتی را از دست بدهید، بترسانند. شما هم به دلیل فومو یا همان ترس از دست دادن بدون اینکه مدیریتی داشته باشید، تصمیمی هیجان زده می گیرید و با مقدار زیادی از سرمایه خود بیت کوین خریداری می کنید، اما ناگهان به دلیل سخنرانی شخصی مهم یا سایر تحرکات قیمت بیت کوین به شدت افت می کند.

در این صورت شما مقدار زیادی از سرمایه خود را از دست می دهید و پس از آن مدام خود را سرزنش می کنید که چرا این کار را انجام دادید. اگر این اتفاق بارها رخ دهد، احساس پشیمانی در شما رشد می کند و سبب بروز Fomo می شود. در این صورت به طور شبانه روز به اتفاقات فکر می کنید و متوجه رخ داد Fomo نمی شوید.

مسئله فومو در ارزهای دیجیتالی بسیار پررنگ تر از سایر مسائل است. ارزهای دیجیتال دارای نوسان قیمتی زیادی هستند و حتی ممکن است قیمت آن ها در طول چند دقیقه بسیار متفاوت باشد.

آشنایی با نشانه های Fomo

گفتیم ممکن است یک فرد نداند که درگیر فومو شده است و تصمیم های خود را براساس آن پایه ریزی کند؛ به همین دلیل در این بخش از مقاله قصد داریم برخی نشانه های این ترس را معرفی کنیم که مهم ترین نشانه های آن عبارت اند از:

 • همیشه بله گفتن

این طور نیست که بله گفتن همیشه رضایت بخش باشد. اگر فرد با آگاهی شرایط را بسنجد و از وضع بازار مطلع شده و به معامله ای نه بگوید، یعنی موفق شده است به این ترس غلبه کند.

 • احساس از دست دادن و فومو

احساس از دست دادن یا رانده شدن می تواند ناامیدی زیادی در شخص ایجاد کند؛ برای مثال اگر دوست تان شما را از خبری مطلع کند که شما اطلاعی از آن ندارید یا یک پست را در اینستاگرام منتشر کند که نشان از تغییر در زندگی شان باشد، شما دچار احساس فومو می شوید؛ زیرا فکر می کنید چیزهای زیادی را از دست داده و جا مانده اید.

این احساس سبب می شود شما هنگام انجام معاملات نیز دچار شک و تردید شوید و به دلیل ترس عقب ماندن از دیگران سرمایه خود را به خطر اندازید.

 • رضایت کم از زندگی

این مورد بیشتر به دلیل افزایش استفاده از شبکه های اجتماعی شایع شده است و ارتباط صریحی با ترس از طردشدن و از دست دادن دارد. مطابق با تحقیقات اخیر احتمال ایجاد نارضایتی از زندگی می تواند معلول مشاهده کردن زندگی افراد موفق و مقایسه آن ها با خودتان رخ دهد. اینکه شما در جست وجوی داشتن زندگی بهتر تلاش می کنید، بسیار خوب است، اما گاهی اوقات این مقایسه ها اضطراب عقب ماندن از دیگران را در شما زیاد کند و به جای یک عامل پیش برنده به عنوان یک عامل محدودکننده عمل می کند.

 • فعالیت زیاد در شبکه مجازی

برای شما نیز اتفاق افتاده است که هنگام گشت و گذار در شبکه های اجتماعی متوجه شده اید زمان زیادی را از دست دادید. در این حالت وقتی روز شما به پایان می رسد، متوجه می شوید که هیچ کار مناسبی را انجام نداده و احساس بدی به خودتان پیدا می کنید.

وقت گذراندن بیش ازحد در شبکه های اجتماعی یکی از مهم ترین عواملی است که ناخودآگاه سبب مقایسه سبک زندگی خودمان با دیگران می شود و احساس شکست را در ما تقویت می کند.

 • سبک زندگی سریع

در این سبک از زندگی که نشانه ای از سندرم فوموست، شما میل دارید مدام از یک کار به یک کار دیگر سوئیچ کنید. اگر این کار را در مدت زمان زیادی انجام دهید، در پایان متوجه خواهید شد که وقت زیادی را هدر داده و هیچ مهارت خاصی نیز کسب نکرده اید.

صبرکردن می تواند در انجام معاملات ارزهای دیجیتال بسیار تأثیرگذار باشد

 

افراد موفق در این حوزه سرمایه گذارانی هستند که توانایی صبرکردن در آن ها بسیار بالاست. گفتیم نوسان قیمت یکی از ویژگی های بارز ارزهای دیجیتال است. سرمایه گذارانی که پس از کاهش قیمت بلافاصله دچار اضطراب می شوند و دارایی خود را می فروشند، از کسب سودهای بیشتر در آینده خود را محروم می سازند.

 • سندرم درخشیدن

یکی دیگر از نشانه های سندرم این است که شما می خواهید با توجه به ترندهای روز پیش بروید. این موضوع سبب می شود در کاری که انجام می دهید، تمرکز نداشته باشید و در تصمیم گیری ها از رأی و نظر جامعه استفاده کنید.

 • تمایل به داشتن روابط اجتماعی زیاد

داشتن روابط اجتماعی بالا و دوستان زیاد نشانه های دیگر از سندرم فوموست؛ زیرا این گونه از اشخاص دوست ندارند توسط فرد یا افرادی ترک شوند. همچنین اندکی نیز به دیگران وابسته هستند.

 • سبک زندگی ناسالم

با توجه به قسمت های قبلی فهمیده اید فومو احساس عجیب و دور از ذهن نیست. هرکدام از افراد در زندگی ممکن است به آن مبتلا باشند و دست کم چند نشانه از آن را داشته باشند. اصولاً هر رفتار که ما را از سبک زندگی سال جدا کند، می تواند به ترس و اضطراب و پیروی های بی چون و چرا از ترندها منجر شود.

چگونگی کنترل Fomo در زندگی

چگونگی کنترل Fomo در زندگی

غلبه بر احساس فومو با خودآگاهی بیشتر، درک نظم و مدیریت ریسک شروع می شود. البته باید به این نکته توجه کنیم که معمولاً ترس در سرمایه گذاری و ترید امری رایج است و نمی توان آن را از پایه و اساس حذف کرد. اغلب مردم در سرمایه گذاری ها از پولی استفاده می کنند که برای آن زحمت زیادی کشیده اند؛ بنابراین طبیعی است برای از دست رفتن سرمایه خود نگران باشند، اما این مسئله با مسئله Fomo که احساس جاماندن است بسیار متفاوت است.

 • همیشه فرصت دیگری وجود خواهد داشت

این نکته را فراموش نکنید که فرصت های خوب همیشه اتفاق می افتند؛ بنابراین حتی اگر در شرایطی قرار گرفتید که به دلیل صحبت های دیگران یا جو شکل گرفته احساس کردید این بهترین فرصت برای سرمایه گذاری است و دیگر چنین فرصتی پیش نخواهد آمد، اندکی صبور باشید.

 هیچ وقت تنها به دلیل بروز احساس فومو و با این تفکر که این فرصت دیگر اتفاق نخواهد افتاد، معامله نکنید و یقین داشته باشید که فرصت های خوب دوباره رخ می دهد.

 • همه دارای شرایطی یکسان هستند

یکی از مواردی که می تواند در بازارهای مالی کمک کند، این است که بدانید همه در شرایط یکسانی مانند شما قرار دارند؛ یعنی اگر بازار صعودی یا نزولی است، برای همه به این صورت است و اگر بلاتکلیفی و ترس بر بازار حاکم است، این روند برای همه وجود دارد و شما تنها نیستید.

 • یک برنامه معاملاتی را پیگیری کنید

قبل از سرمایه گذاری یک استراتژی را برای خود انتخاب کنید. برای موفقیت در سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال لازم است یک برنامه معاملاتی دقیق داشته باشید و تا حد زیادی به آن پایبند بمانید و تنها زمانی می توانید از آن خارج شوید که برنامه شما از نظر منطقی ایرادات زیادی را داشته باشد.

 • حذف احساسات از معاملات

شما لازم است یاد بگیرید احساسات را در معاملات خود دخالت ندهید. استفاده از یک طرح معاملاتی مفید می تواند اعتماد بیشتری به معامله را ایجاد کند.

 • از سرمایه ای استفاده کنید که توانایی از دست دادن آن را داشته باشد

لازم است به این نکته توجه کنید که هرچقدر هم درباره یک معامله تحقیق کرده باشید؛ باز هم تغییر کمی در آن وجود خواهد داشت. بازارهای مالی مانند بازارهای ارز دیجیتال قابل پیش بینی نیستند و نوسان قیمت از ویژگی های بارز آن هاست؛ بنابراین هیچ وقت تمامی سرمایه خود را برای یک معامله استفاده نکنید.

 • از تجربیات گذشته خود استفاده کنید

فومو برای موفق ترین سرمایه گذاران نیز وجود دارد، اما آن ها تلاش می کنند با استفاده از تجربیات شخصی خود این احساس را کنترل کرده و با تجزیه و تحلیل شرایط بازار، از بحران های به وجود آمده راهی برای فرار پیدا کنند.

پرسش های متداول

1- آیا می توانیم Fomo را در خود کنترل کنیم؟

بله درست است که فومو و احساس ترس در همه وجود دارد، ولی می توان آن را با تکنیک های خاصی کنترل کرد؛ البته استفاده از تجربه بسیار مفید است.

۲- فومو در چه زمانی اتفاق می افتد؟

 فومو یا احساس ترس از دست دادن معمولاً در شرایط افزایش قیمت در هر زمینه اتفاق می افتد.

۳- آیا فومو تنها در ارزهای دیجیتالی وجود دارد؟

خیر، احساس ترس از دست دادن می تواند خود را در همه ابعاد زندگی یک فرد نشان دهد و حتی در برخی از موارد جزء شخصیت جدایی ناپذیر یک فرد باشد.

۴- بهترین راه کنترل فومو چیست؟

صبر، تقویت صبر و تمرین بردبار یکی از راه های کنترل فومو است. درصورت افزایش قیمت باید صبر کنیم تا به طور منطقی بهترین تصمیم را بگیریم.

۵- آیا فومو فومو در زندگی اشخاص تأثیر دارد؟

بله این احساس می تواند به طور مستقیم زندگی روزمره اشخاص را تحت تأثیر خود قرار دهد و موجب تصمیم گیری اشتباه شود.

سخن پایانی

در این مقاله به مهم ترین سؤال یعنی « فومو چیست» پاسخ دادیم. اگر به طور خلاصه بیان کنیم، باید در نظر داشته باشید که هیچ گاه خرید و فروش را بدون منطق انجام ندهید. خرید و فروش ارز دیجیتال براثر هیجانات بازار می تواند نتیجه نامطلوبی داشته باشد. اگر معامله شما براساس تحلیل تکنیکال است، بهتر است ادامه معاملات خود را نیز بر این پایه انجام دهید و هیجانات خود را هنگام افزایش قیمت کنترل کنید.

یکی دیگر از مواردی که لازم است به آن توجه کنید این است که سعی کنید دارایی خود را در بازار یا ارزهایی سرمایه گذاری کنید که رسانه ها و مردم از رشد و تغییرات آن سخن نگویند؛ زیرا فاز فومو آخرین مرحله رشد است و بعد از آن شاهد افت های سنگینی خواهیم بود.

ادامه مطلب
توکنیزه کردن
توکنیزه کردن (Tokenization) چیست و چگونه...

یکی از کاربردهای ابتدایی توکن ها را می توان در کازینوها دید که افراد به ازای پرداخت پول، توکن با ارزش های مختلف را خریداری می کنند تا به جای پول در محیط کازینو استفاده کنند. توکن های خریدنی در جشنواره ها و نمایشگاه ها برای خرید خوراکی و خدمات رفاهی از دیگر موارد استفاده از توکن هاست. همچنین پیش از اینکه توکن ها در دنیای ارزهای دیجیتال مطرح شوند، در سیستم های کامپیوتری به عنوان یک نوع مجوز رمزنگاری مطرح شده بودند.

توکنیزه کردن یا توکنیزاسیون چیست؟ (Tokenization)

در اکوسیستم بلاک چین، توکن به دارایی هایی گفته می شود که اجازه می دهند اطلاعات و ارزش ها به شیوه ای کارآمد و ایمن، منتقل، ذخیره و تأیید شوند. توکن های رمزنگاری می توانند اشکال مختلفی داشته باشند و با ویژگی های منحصربه فردی برنامه ریزی شوند که موارد استفاده از آن ها گسترش یابد. توکن های امنیتی، توکن های کاربردی و ارزهای رمزنگاری شده پیامدهای گسترده ای برای طیف وسیعی از بخش ها از نظر افزایش نقدینگی، بهبود کارایی تراکنش ها و افزایش شفافیت و اثبات پذیری دارایی ها دارند. ممکن است نام توکنیزه یا توکنیزه کردن را زیاد دیده یا شنیده باشید، ولی با مفهوم آن آشنا نباشید. توکنیزه کردن را می توان روند تبدیل دارایی های مختلف به دارایی های دیجیتال تعریف کرد که معادل «توکنیزاسیون» است. در این مقاله از سری مقالات آموزش ارز دیجیتال قصد داریم شما را با مفهوم توکنیزه کردن و انواع توکن ها آشنا کنیم؛ پس تا پایان با ما همراه باشید.

توکن های امنیتی، توکن های کاربردی و ارزهای دیجیتال

توکنیزه کردن

به طورکلی یک توکن نمایشی از یک دارایی یا ابزار خاص است. در زمینه فناوری بلاک چین، توکنیزه کردن فرایند تبدیل چیزی با ارزش به یک توکن دیجیتالی قابل استفاده در یک برنامه بلاک چین است. دارایی های توکن شده در بلاک چین به دو صورت هستند؛ دارایی های ملموس مانند طلا، املاک و مستغلات و هنر یا دارایی های نامشهود مانند حق رأی، حقوق مالکیت یا مجوز محتوا.

عملاً هر چیزی که یک مالک داشته و در سطح ارزشی بالایی نیز قرار داشته باشد، همچنین بتوان آن را در یک بازار دارایی بزرگ تر ادغام کرد، می توان توکنیزه کرد. مفهوم توکن سازی مقدم بر فناوری بلاک چین است. صنعت خدمات مالی از دهه 1970 نوعی توکن سازی را برای محافظت از اطلاعات محرمانه مشتریان اجرا کرده است. این فرایند معمولاً شامل تبدیل

اوراق بهادار توکن شده

توجه به این نکته مهم است که توکن های امنیتی با «اوراق بهادار توکن شده» یکی نیستند؛ درحالی که این دو اصطلاح اغلب با هم اشتباه گرفته می شوند. امنیت توکن سازی در بلاک چین به عنوان یک پایه دیجیتالی ساده برای امنیت پایه های خود عمل می کند و معمولاً به گونه ای طراحی می شود که به راحتی مبادله، تجمیع یا استفاده شود؛ به عبارت دیگر، اوراق بهادار توکنیزه شده، برای گسترش دسترسی بازار یا نقدشوندگی اوراق بهادار در حال توکن سازی (بدون افزودن ویژگی های برنامه ریزی شده یا رمزنگاری منحصربه فرد مانند مواردی که در توکن های امنیتی یافت می شوند) به کار می روند.

توکن های کاربردی

توکن های کاربردی نشان دهنده دسترسی به یک محصول یا خدمات معین، معمولاً در یک شبکه بلاک چین خاص است. این توکن ها ممکن است برای تقویت مکانیسم اجماع شبکه بلاک چین، ارائه عملیات یک بازار غیرمتمرکز، پرداخت کارمزد تراکنش، یا اعطای حق ارائه و رأی به دارندگان در مورد تحولات جدید در یک سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) یا سایر شبکه های غیرمتمرکز استفاده شوند. درحالی که توکن های امنیتی عمدتاً برای ایجاد حقوق مالکیت استفاده می شوند، تمرکز توکن های کاربردی بیشتر بر استفاده عملی است. بسیاری از توکن های رمزنگاری که از طریق عرضه اولیه سکه (ICO) در پلتفرم اتریوم راه اندازی می شوند، به عنوان توکن های کاربردی در نظر گرفته می شوند.

توکن های ارزی

توکن های ارزی برای خرید و فروش و خرج کردن طراحی شده اند. برخی از آن ها مانند استیبل کوین های دارای پشتوانه دارایی مانند DAI MakerDAO و GUSD Gemini براساس دارایی های اساسی هستند. با این حال، بسیاری دیگر براساس هیچ دارایی اساسی نیستند. درعوض، ارزش آن ها مستقیم به مکانیسم توزیع و شبکه بلاک چین پایه آن ها مرتبط است. توجه به این نکته مهم است که تنها به این دلیل که یک توکن رمزنگاری برای هدف خاصی طراحی شده است، به این معنا نیست که کاربران تنها از این توکن برای آن هدف استفاده می کنند؛ برای مثال درحالی که توکن های کاربردی به طور واضح برای سرمایه گذاری های سوداگرانه طراحی نشده اند، بسیاری از مردم این توکن ها را خریداری می کنند، به این امید که ارزش آن ها با افزایش تقاضا برای محصولات یا خدمات شرکت افزایش یابد.

علاوه بر طبقه بندی های بالا، توکن ها نیز بسته به کاربرد موردنظرشان می توانند به صورت قابل تعویض یا غیرقابل تعویض طراحی شوند. توکن های تعویض پذیر یکسان هستند و می توانند به طور یکپارچه جایگزین یکدیگر شوند. از سوی دیگر، توکن های غیرقابل تعویض (NFT) منحصربه فرد و به طور اثبات شدنی کمیاب هستند؛ به این معنا که تاریخچه های آن ها را می توان تا سطح فردی ردیابی کرد. نمونه هایی از NFT ها عبارت اند از Cryptokitties اتریوم و هنرهای دیجیتال و مجموعه های موجود برای خرید در بازارهای NFT مانند Nifty Gateway، OpenSea و NBA Top Shot،.Rarible

به این ترتیب، توکن های تعویض پذیر معمولاً در محیط هایی استفاده می شوند که قابلیت ردیابی فردی نگران کننده نیست (مانند تأمین نقدینگی بازار)؛ درحالی که NFT ها در مواردی که منحصربه فرد بودن و کمیاب بودن قابل اثبات ارزش گذاری می شود (مانند هنر دیجیتال و کلکسیون ها)، استفاده می شوند.

چالش های توکنیزه کردن

پروژه های بلاک چینی که از توکن های رمزنگاری استفاده می کنند، می توانند با موانع نظارتی مواجه شوند؛ زیرا دولت ها در سراسر جهان تلاش می کنند به ماهیت بی سابقه این فناوری جدید واکنش نشان دهند. این توکن ها اغلب می توانند شامل ویژگی های رایج در اوراق بهادار مالی باشند، اما اغلب مشمول مقررات مشابه اوراق بهادار سنتی نیستند. این مقوله چالشی را هم برای مقامات دولتی و هم برای پروژه های بلاک چین ایجاد می کند که سعی در ایجاد تعادل بین نوآوری و انطباق دارند.

درحالی که تعداد فزاینده ای از کشورها مقررات ارزهای دیجیتال را به منظور تشویق رشد اجرا کرده اند، سایر کشورها رویکرد سخت گیرانه تری را برای مقابله با مشکلات احتمالی در پیش گرفته اند؛ برای مثال در ایالات متحده، کمیسیون بورس و اوراق بهادار در نظر دارد رسماً برخی توکن ها را به عنوان اوراق بهادار طبقه بندی کند که این پروژه ها را در معرض سطح بالایی از نظارت خارجی قرار می دهد. یکی دیگر از نگرانی های اصلی تنظیم کننده ها این است که چگونه توکن های امنیتی به دارایی های اساسی خود متصل می شوند؛ برای مثال اگر هزاران سرمایه گذار ناشناس به طور جمعی صاحب یک هتل توکنیزه شده باشند، چگونه تعیین می کنند که چه کسی مسئول نگهداری و عملیات هتل است؟ یا اگر ذخایر طلای پشتوانه یک توکن دارایی از بین برود چه اتفاقی می افتد؟ به عبارت دیگر درحالی که توکنیزه کردن دارایی های دیجیتال امکان انتقال دارایی های غیرمتمرکز را فراهم می کند، توکنیزه کردن دارایی های فیزیکی همچنان به درجاتی از تمرکز و مشارکت شخص ثالث نیاز دارد؛ درنتیجه برای دستیابی به پذیرش انبوه توکن های رمزنگاری در طیف وسیع تری از صنایع، وجود یک محیط نظارتی بالغ تر ضروری است.

سخن پایانی

توکنیزه کردن از توکن سازی دارایی ها گرفته تا املاک و مستغلات، نحوه تعامل ما با دارایی های ارزشی را به طور اساسی تغییر می دهد. در این مقاله به تعریف توکنیزه کردن و معرفی انواع توکن ها پرداختیم. این توکن ها که عبارت اند از توکن های امنیتی، توکن های کاربردی، توکن های ارزی و توکن های اوراق بهادار که هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند که سبب افزایش نقدینگی، بهبود کارایی معاملات و افزایش شفافیت و قابلیت اثبات دارایی ها می شوند.

پرسش های متداول

توکنیزه کردن فرایند تبدیل چیزی با ارزش به یک توکن دیجیتالی قابل استفاده در یک برنامه بلاک چین است.

ادامه مطلب
ربات تریدر
ربات تریدر یا معامله گر ارز...

مهم ترین ویژگی بازار ارزها نوسانات آن هاست. قیمت این ارزها حتی در عرض چند دقیقه هم ممکن است تغییرات بسیار زیادی داشته باشد و تریدرها می توانند معاملات را در سراسر دنیا و هر زمانی که دوست داشته باشند، انجام دهند. همین موارد سبب شده که تأثیر انسان ها در معامله ارزها به شدت زیر سؤال برود. معمولاً انسان ها نمی توانند به سرعت به تغییرات قیمت واکنش نشان دهند و همین موضوع سبب خواهد شد ضررهای بسیاری به برخی معامله گرها تحمیل شود. یک انسان معمولی نمی تواند همیشه آنلاین باشد و بازار را تحت نظر داشته باشد تا بتواند در هر لحظه بهترین معامله ممکن را انجام دهد. به همین دلیل ربات تریدر یا ربات معامله گر خلق شد تا این مشکلات را از بین ببرد. همچنین نیاز به تحلیل حجم عظیمی از اطلاعات که در نمودار یا دیتای آنچین وجود دارد، اهمیت ربات ها در بازارهای مالی و به ویژه بازار ارزها را افزایش می دهد؛ از این رو در ادامه به جایگاه ربات ها در حوزه بازارهای مالی و معامله گری پرداخته می شود.

با ربات تریدر یا ربات معامله گر آشنا شویم

ربات تریدر یا ربات معامله گر به یک برنامه کامپیوتری گفته می شود که وظیفه آن خودکارسازی معاملات است و می تواند در هر ساعتی از روز معاملات را به جای شما انجام دهد. به صورت نرمال شما باید همیشه به معاملات بازار توجه کنید تا بتوانید در بهترین زمان خرید/ فروش انجام دهید و سود کافی را از بازار ارز کسب کنید. ربات تریدر می تواند به صورت خودکار آنالیز و تحلیل بازار را برای شما انجام دهد. این ربات ها اطلاعات مربوط به بازار را جمع آوری کرده، آن ها را تحلیل می کنند، خطرات احتمالی بازار را محاسبه کرده و درنهایت خرید یا فروش را انجام می دهند.

استفاده از ربات تریدر مثل این است که یک فرد متخصص را استخدام کنید تا معاملات روزمره را برای شما انجام دهد و خودتان هم کافی است بنشینید و سود کسب شده را جمع آوری کنید؛ برای مثال می توانید یک ربات معامله گر را به شکلی تنظیم کنید که پس از پایین آمدن قیمت بیت کوین از یک محدوده مشخص برای شما بیت کوین بیشتری بخرد. ربات تریدر سبب صرفه جویی در زمان شما خواهد شد و هزینه آن نیز در مقایسه با استخدام متخصص انسانی منطقی تر است. البته این مهم به این معنا نیست که ربات ها عاری از هرگونه خطایی هستند؛ درواقع این نرم افزارهای کامپیوتری تنها وظایفی را که از پیش برای آن ها طراحی شده است انجام می دهند و سیستم معاملاتی طراحی شده برای آن ها را اجرا می کنند؛ بنابراین این سیستم های معاملاتی مانند تمام سیستم های معاملاتی انسانی همواره با ضریبی از خطا همراه هستند.

ربات تریدر چطور کار می کند؟

معامله گرها به دنبال ربات هایی هستند که استفاده از آن ها کاربردی تر باشد و بتواند معاملات را با کیفیت بیشتری برای آن ها انجام دهد. بیشتر ربات ها با کارمزد کار می کنند و برخی اوقات ممکن است این کارمزد بسیار زیاد باشد. همچنین برخی ربات ها نیز ممکن است به سخت افزار و نرم افزار مشخصی برای کارکردن نیاز داشته باشند و شما نیز به عنوان سرمایه گذار باید نحوه کار با آن را بلد باشید تا بتوانید بیشترین استفاده ممکن را از ربات موردنظر ببرید؛ برای مثال باید داخل صرافی های معرفی شده توسط ربات ثبت نام کنید و مقدار کافی هم ارز داخل آن ها سرمایه گذاری نمایید. در بیشتر مواقع نیز باید تصمیم گیری های مختلفی مثل زمان خرید و فروش را خودتان انجام دهید. در صورتی که می خواهید بدون صرف زمان و تلاش کافی، با استفاده از ربات تریدر یک شبه پولدار شوید، این ربات ها برای شما مناسب نیستند.

اجزای اصلی ربات تریدر

ربات تریدر

معمولاً ربات های تریدر سه کامپوننت ضروری دارند:

 • آنالیز داده های بازار

  این ماژول داده های خام بازار را از سورس های مختلفی دریافت می کند، آن ها را تحلیل کرده و درمورد خرید یا فروش یک سرمایه خاص تصمیم گیری می کند. بیشتر ربات ها نیز به کاربر این امکان را می دهند تا تصمیم بگیرد کدام داده ها باید تحلیل شوند.

 • پیش بینی ریسک بازار

  این ماژول نیز یکی از مهم ترین بخش های تشکیل دهنده یک ربات تریدر است. مانند ماژول قبلی، ماژول پیش بینی ریسک هم از اطلاعات بازار برای محاسبه و پیش بینی ریسک استفاده می کند و براساس این اطلاعات تصمیم می گیرد که روی چه ارزهایی و چه مقدار سرمایه گذاری کند.

 • خرید/ فروش

  با استفاده از API صرافی های مختلف، این ماژول خرید و فروش ارزها را در زمان مناسب انجام می دهد. برخی اوقات ممکن است نیاز داشته باشید به صورت گروهی و تحت شرایط خاصی، ارزهای خودتان را بفروشید، اما برخی اوقات خرید فوری ممکن است بهترین گزینه در اختیار شما باشد. ماژول خرید/ فروش وظیفه تصمیم گیری در این مورد خاص را بر عهده دارد.

انواع ربات تریدر

ربات معامله گر انواع مختلفی دارد و یکی از محبوب ترین آن ها ربات های آربیتراژ است. این نوع ربات قیمت ها را در صرافی های مختلف بررسی می کند و براساس آن ها خرید و فروش انجام می دهد تا بتوانید از نوسانات قیمت بیشترین استفاده را ببرید. به دلیل اینکه قیمت یک رمزارز ممکن است از یک صرافی تا صرافی دیگر تفاوت زیادی داشته باشد، ربات هایی که با سرعت بالایی عمل کنند، می توانند سود زیادی را برای شما داشته باشند. برخی دیگر از ربات های تریدر از داده های تاریخی برای تست استراتژی های مختلف استفاده کرده و به عنوان یک دستیار برای معامله گر عمل می کنند. همچنین برخی دیگر از ربات های تریدر معاملات را براساس برخی سیگنال های خاص مانند حجم معاملات یا قیمت انجام می دهند و می توانند سود زیادی از این روش کسب کنند. گفتنی است کارکرد ربات ها در بازارهای مالی به تحلیل و معامله براساس استراتژی ها نیست، بسیاری از این ربات ها در راستای اجرای دستورات معاملاتی ما در زمان ها و اکانت های مختلف طراحی شده اند.

مزایا و معایب ربات های تریدر

در ادامه برخی از مزایا و معایب ربات تریدر را مشاهده می کنید:

مزایا

 • قدرت بیشتر: داده هایی که یک انسان می تواند در بازه زمانی مشخصی پردازش کند، محدود است. حتی در صورتی که بتوانید تمامی داده های موجود را هم تحلیل کنید، تصمیم گیری براساس آن ها خیلی سخت خواهد بود، اما یک ربات معامله گر می تواند به راحتی حجم زیادی از داده ها را پردازش کند و به یک نتیجه مشخص برسد.
 • بهره وری بالا: معامله ارز با استفاده از ربات تریدر همیشه بهره وری بسیار بیشتری را برای سرمایه گذار دارد. در این روش نیازی نیست نگران تأخیر یا خطای انسانی باشد و تا زمانی که بتواند داده های ضروری را دریافت کند، می تواند معاملات را با سود بیشتری برای شما انجام دهد. همچنین این ربات ها می توانند ۲۴ ساعته فعالیت کنند.
 • نبود احساسات: ربات معامله گر همه تصمیم گیری های ضروری را براساس داده های دریافتی انجام می دهد و برخلاف انسان ترس و طمع در ساختار آن ها وجود ندارد. معامله گران با تجربه می توانند تصمیم های خودشان را بیشتر براساس منطق بگیرند تا احساسات، اما همه این طور نیستند و به ویژه در افراد تازه کار ممکن است احساسات بر منطق غلبه کند. چنین موضوعی برای ربات ها وجود ندارد و احساسات به صورت کامل از معادله حذف می شود. به جرئت می توان گفت نبود احساسات در معاملات ربات ها مهم ترین تفاوت و مزیت معاملات الگوریتمی با معاملات انسانی است.

معایب

ربات های معامله گر در بازارهای غیرقابل پیش بینی به هیچ عنوان مطمئن نیستند. برخی شرایط اضطراری مانند همه گیری ویروس کرونا ممکن است بر بازار ارزهای دیجیتال تأثیر غیرمنتظره ای داشته باشد و هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند این رویدادها چه تأثیری بر اقتصاد خواهند داشت. در این شرایط برای کسب سود از بازار، به یک استراتژی روان شناسی نیاز دارید، اما از آنجا که ربات های معامله گر چنین توانایی را ندارند، باید در این شرایط به احساسات خودتان اعتماد کنید.

خطاهای برنامه نویسی نیز یکی دیگر از نقاط ضعف یک ربات تریدر به شمار می رود. شما هنگام تنظیم عملکرد و فعالیت های ربات باید خیلی محتاط باشید و اگر از صفر ربات معامله گر خودتان را تنظیم می کنید، باید توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشید و بدانید که ربات تریدر تنها برای کسب سودهای مرزی کاربرد دارد و شما باید درک عمیقی از بازار ارزهای دیجیتال داشته باشید تا بتوانید از ربات های تریدر استفاده کنید.

همچنین به عقیده بسیاری از فعالان و نظریه پردازان، بازار یک موجود زنده است؛ چراکه آنچه حرکات قیمت را ممکن می کند، فعل و انفعالات گروهی از انسان هاست؛ همان گونه که پیش بینی دقیقی از رفتار انسان ها در آینده دور و نزدیک کار بسیار دشواری به نظر می آید، پیش بینی دقیق بازارهای مالی با توجه به عوامل گسترده ای که بر آن مؤثر است نیز هنوز صد درصد ممکن نشده است؛ از این رو ربات ها نیز نمی توانند به صورت کامل به پیش بینی بازار بپردازند و تنها اجراکننده دستورات از پیش طراحی شده هستند و هنوز قادر به بررسی تمام عوامل مؤثر بر بازار نیستند.

5 تا از بهترین ربات های تریدر ارز دیجیتال

ربات تریدر

۱. Pionex

Pionex یکی از بهترین صرافی های دنیاست که ۱۲ ربات تریدر کاملاً رایگان دارد. با استفاده از این ربات ها می توانید معاملات ارز را به صورت کاملاً خودکار انجام دهید و نیازی نیست همیشه بازار را تحت نظر داشته باشید. می توانید نقدینگی لازم برای فعالیت این ربات را در صرافی های بایننس و هوبی سرمایه گذاری کنید. همچنین یکی از بزرگ ترین کارگذارهای بایننس شناخته شده است.

مزایا
 1. دارای بیش از ۱۲ ربات معامله گر رایگان برای سرمایه گذارهای خرد
 2. کمترین کارمزد معامله در مقایسه با ربات های دیگر
 3. امکان خرید با کمترین قیمت و فروش با بالاترین قیمت در محدوده قیمتی خاص
 4. امکان تنظیم اهرم های 5x
 5. امکان استفاده از ربات آربیتراژ برای کسب درآمد ثابت
 6. امکان تنظیم Stop-loss، Take Profit و…

۲. Cryptohopper

Cryptohopper نیز یکی از بهترین ربات های تریدر دنیاست که با استفاده از آن می توانید تمامی اکانت های خودتان در صرافی های مختلف را یکجا مدیریت کنید. در این ربات، امکان معامله بیت کوین، لایت کوین، اتریوم و… وجود دارد و می توانید تحلیل تکنیکال اختصاصی خودتان را نیز در اختیار آن قرار دهید یا از استراتژی و تمپلیت های آماده برای آن استفاده کنید.

۳. Bitsgap

با استفاده از ربات تریدر بیتزگپ می توانید به راحتی دارایی های خودتان را مدیریت کنید. این ربات تریدر می تواند بیش از ۱۰ هزار جفت معاملاتی را آنالیز کند و ارزهایی که بیشترین پتانسیل ممکن را در زمان کم دارند، شناسایی می کند. همچنین تنها با چند کلیک ساده می توانید استراتژی اختصاصی خودتان را هم به ربات اضافه کنید.

۴. Coinrule

Coinrule یک پلتفرم معاملاتی خودکار است که از طریق آن می توانید در صرافی های معروفی مثل بایننس، کراکن، کوین بیس پرو و… به معامله بپردازید. این ربات تریدر بیش از ۱۳۰ تمپلیت و استراتژی از پیش تعریف شده دارد و می توانید از طریق آن عملکرد ربات روی داده های قدیمی را بسنجید و یا قوانین اختصاصی خودتان را برای معاملات تنظیم کنید.

۵. Trality

اگر می خواهید ۲۴ ساعته به معامله ارزهای دیجیتال بپردازید و در عین حال وقت کافی را هم برای این کار ندارید، Trality بهترین ربات معامله گر موجود در بازار برای شماست. این ربات تریدر ابزارهای متنوعی را در اختیار شما قرار می دهد و معاملات از طریق یک الگوریتم خلاقانه و فوق دقیق انجام می شوند.

ربات ها یا انسان ها؛ کدام موفق تر هستند؟

ربات های تریدر از انسان ها مطمئن تر هستند؛ زیرا استرس و احساسات انسانی را به صورت کامل از روند معامله حذف می کنند. با استفاده از ربات تریدر حتی زمانی که خواب باشید، می توانید بهترین تصمیم ممکن را بگیرید، اما این موضوع لزوماً به این معنا نیست که ربات ها عملکرد بهتری در مقایسه با انسان ها دارند. اگر تازه کار هستید، به هیچ عنوان نباید به سراغ بات های رایگان بروید؛ زیرا این نوع ربات ممکن است تمام سرمایه شما را به خطر بیندازد. در ابتدای کار بهتر است از ربات های لایسنس دار و تأییدشده استفاده کنید و همچنین باید درک کافی از ساختار بازار داشته باشید. با وجود این اگر دانش کافی را در زمینه ساختار بازار داشته باشید و بتوانید بهترین ربات ممکن را انتخاب کنید، ربات تریدر عملکرد بسیار بهتری در مقایسه با انسان خواهد داشت. ربات های امروزی عملکرد هوشمندانه تری از ربات های قدیمی تر دارند و درصورت استفاده از آن ها می توانید با صرف کمترین هزینه و زمان ممکن بیشترین سود را کسب کنید.

سخن پایانی

ربات تریدر به رباتی گفته می شود که می تواند با تحلیل داده های خام بازار، بهترین تصمیم ممکن را بگیرد که درنهایت به کسب سود بیشتر برای سرمایه گذار منتهی خواهد شد. ربات ها با حذف احساسات و ترس و طمع می توانند منطقی ترین تصمیم را در بهترین زمان ممکن بگیرند و با عملکرد سریع خود سبب می شوند از زیان های سنگین برای شما جلوگیری شود.

سوالات متداول

ربات تریدر یا ربات معامله گر به یک برنامه کامپیوتری گفته می شود که وظیفه آن خودکارسازی معاملات ارز است و می تواند در هر ساعتی از روز معاملات را به جای شما انجام دهد. این ربات ها اطلاعات مربوط به بازار را جمع آوری و آن ها را تحلیل می کنند. همچنین خطرات احتمالی بازار را محاسبه می کنند و درنهایت عمل خرید یا فروش را انجام می دهند.

ربات معامله گر انواع مختلفی دارد و یکی از محبوب ترین آن ها ربات های آربیتراژ است. این نوع ربات قیمت ها را در صرافی های مختلف بررسی می کند و براساس آن ها خرید و فروش می کند تا بتوانید از نوسانات قیمت بیشترین استفاده را ببرید. برخی دیگر از ربات های تریدر از داده های تاریخی برای تست استراتژی های مختلف استفاده می کنند و به عنوان یک دستیار برای معامله گر عمل خواهند کرد. همچنین برخی دیگر از ربات های تریدر معاملات را براساس برخی سیگنال های خاص مثل حجم معاملات یا قیمت انجام می دهند و می توانند سود فراوانی از این روش کسب کنند.

ربات های معامله گر در بازارهای پیش بینی ناپذیر به هیچ عنوان مطمئن نیستند. برخی شرایط اضطراری مانند همه گیری ویروس کرونا ممکن است بر بازار ارز تأثیر غیرمنتظره ای داشته باشد و هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که این رویدادها چه تأثیری بر اقتصاد خواهند داشت. در این شرایط برای کسب سود از بازار، به یک استراتژی روان شناسی نیاز خواهید داشت.

ادامه مطلب
کسب درآمد از ایردراپ
آموزش کسب درآمد از ایردراپ و...

در شرایط دشوار اقتصادی حال حاضر که اکثر هزینه ها برخلاف درآمد ریالی مردم، برحسب دلار افزایش پیدا می کند، داشتن یک درآمد برحسب دلار می تواند جهت افرادی که به دنبال یک منبع درآمد مطلوب در کنار درآمدهای اصلی خود هستند، فرصتی بسیار عالی خواهد بود که نمی توان آن را نادیده گرفت. از طرفی عرصه رمز ارزها نیز مملو است از شگفتی های جذاب که افراد مختلف را به سمت خود جذب کرده است. درواقع از سودهای چند صد درصدی و دریافت وام بدون هیچ گونه ضامنی گرفته تا کسب رمز ارزهای رایگان از طریق مختلف که یکی از آنها ایردراپ است.

بعد از رشد قابل توجه بیت کوین از سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۹) تاکنون، شاهد ورود رمز ارزهای بسیاری به عرصه ارزهای دیجیتال بوده ایم و در حال حاضر این بازار شامل چندین هزار رمز ارز مختلف است که هرکدام باهدفی متفاوت پا به این عرصه گذاشته اند. در حقیقت این موضوع باعث شده تا هرروز شاهد یک نوآوری جدید در این عرصه باشیم که کاربران و فعالان این حوزه را شگفت زده می کند.

یکی از این شگفتی ها نیز مقوله ای است به نام Airdrop و کسب درآمد از ایردراپ. ازاین رو در این مطلب قصد داریم تا ضمن مروری کوتاه بر این مفهوم، کسب درآمد از ایردراپ را به طور کامل آموزش دهیم.

ایردراپ چیست؟

در لغت، کلمه ایردراپ (Airdrop) به معنای پرتاب بسته های حمایتی از طریق بالگرد یا هواپیما به نیروهای نظامی است. به طور معمول از این راه جهت امدادرسانی یا کمک به مناطق بحران زده یا مناطق جنگی استفاده می شود. این مفهوم در حوزه ارزهای دیجیتال نیز وجود دارد. در حقیقت می توان به وسیله ایردراپ، بدون خرید ارز دیجیتال، اقدام به کسب آنها کرد.

تصور کنید که صاحب یک کیف پول ارز دیجیتال بوده و با خرید اتریوم یا بیت کوین، مقداری مشخص ارز دیجیتال در آن نگهداری می کنید. ولی ناگهان یک روز درمی یابید که مقداری ارز دیجیتال جدید و ناشناخته به کیف پول شما واریزشده است. شاید تصور کنید که این رمز ارزها به اشتباه به حساب کیف پول شما واریزشده اند، ولی این طور نیست؛ درواقع این ارز دیجیتال ها، دارایی های دیجیتال جدیدی هستند که از طریق روشی به نام ایردراپ به حساب کیف پول دیجیتال شما واریزشده اند.

به طور کلی یکی از راه های دیجیتال مارکتینگ در حوزه ارزهای دیجیتال استفاده از روشی به نام ایردراپ است. زمانی که یک رمز ارز جدید به بازار معرفی شود، توسعه دهندگان آن تصمیم می گیرند به وسیله روش هایی این چنینی، تعداد افراد بیشتری را از وجود این ارز دیجیتال مطلع کرده و آنها را ترغیب به سرمایه گذاری بر روی آن کنند.

به عبارتی دیگر، در این روش، تعدادی ارز دیجیتال بدون دریافت هیچ وجهی و به عنوان هدیه به کیف پول های دیجیتال افراد واریز می شود. درواقع هدف اصلی که از این کار وجود دارد این است که افراد نسبت به این رمز ارز جدید آگاهی یافته و بدانند چنین ارز دیجیتالی نیز در بازار وجود دارد.

به طور معمول تعداد کوین ها یا توکن هایی که به ولت ارز دیجیتال افراد فعال در حوزه رمز ارزها واریز می شود، بسیار ناچیز بوده و عموماً به ۲ شکل است. اول اینکه کاملاً رایگان و به عنوان یک هدیه هستند و دوم اینکه اگر فرد در کمپین تبلیغاتی این رمز ارز شرکت کرده و آن را به افرادی بیشتر معرفی کرده یا مطالبی که توسعه دهندگان این رمز ارز تهیه کرده اند را مجدداً نشر دهد، توکن ها به حساب وی واریز خواهند شد.

دراین بین، یکی از نکاتی که در این مورد وجود دارد این است که برخی از این ارزهای دیجیتال در صورتی به کیف پول دیجیتال افراد واریز می شوند که آنها از قبل، تعدادی از این ارز دیجیتال را در کیف پول خود نگهداری کرده باشند. البته که کسب درآمد از ایردراپ و انواع گوناگون آن به این شکل نبوده و همان طور که در بالا گفتیم، برخی دیگر نیز درازای انجام فعالیت های تبلیغاتی جهت ارز دیجیتال مدنظر به افراد تعلق می گیرند.

ولی سؤالی که دراین بین مطرح می شود این است که چرا یک پلتفرم باید ارز دیجیتال رایگان رابین افراد توزیع کند؟ به بیانی دیگر هدف از اجرای یک ایردراپ چیست؟

هدف از اجرای ایردراپ

هرچقدر افراد بیشتری یک کالا یا خدمات را بشناسند، امکان استفاده از آن کالا یا خدمات بیشتر می شود. در واقع در بازاریابی تلاش بر این است تا پیام شرکت به گوش میزان بیشتری از مشتریان هدف برسد. احتمالاً الآن می توانید حدس بزنید که چرا پلتفرم ها با ایردراپ ارز دیجیتال رایگان توزیع می کنند. در حقیقت یک پلتفرم و ارز دیجیتال جدید در ابتدای حیاتش جهت همه ناشناخته است. جهت رشد و توسعه نیاز است تا افراد زیادی این ارز دیجیتال را بشناسند. پس راه بهتری از ایردراپ وجود نداشته و توزیع رمزارز رایگان میان تعداد کثیری از کاربران، نام این ارز دیجیتال را به گوش خیلی ها خواهد رساند.

از طرف دیگر به احتمال قوی افرادی که اقدام به کسب درآمد از ایردراپ کرده اند در شبکه های اجتماعی درباره این اتفاق صحبت می کنند. همه این موارد باعث می شود که ایردراپ به هدف خودش برسد. یکی دیگر از مزایا و اهداف کسب درآمد از ایردراپ را باید کاهش هزینه تبلیغات دانست. در حقیقت درراه های عادی، افراد یا سازمان ها با هزینه سنگین اقدام به تبلیغ می کنند ولی ایردراپ بسیارکم هزینه است و زودتر می تواند نام یک ارز دیجیتال را بر سر زبان ها بیندازد.

به بیانی کلی، هدف ایردراپ ها به هیچ عنوان مسئله های مالی و یا سرمایه گذاری و مواردی ازاین دست نیست. بلکه هدف اصلی از کسب درآمد از ایردراپ، آن هم به صورتی کاملاً قانونی این است که جهت توکن یا رمز ارز موردنظر تبلیغاتی را در سطحی گسترده به انجام برساند و عموم افراد فعال در حوزه ی ارزهای دیجیتال را با این رمز ارز جدید آشنا کند. به طورکلی هدف از کسب درآمد از ایردراپ در یک استارتاپ بر پایه ی بلاک چین می تواند چند مورد زیر باشد:

هدف از کسب درآمد از ایردراپ

 • آگاهی بخشی و آشنایی کاربران با رمز ارز جدید
 • تأسیس جامعه ای از کاربران بر پایه یک ارز دیجیتال جدید
 • تأمین سرمایه
 • هدیه به کاربران وفادار آن پروژه
 • توزیع گسترده و غیرمتمرکز رمز ارزهای آن پروژه
 • هارد فورک ها (ایردراپ در زمان های رخ دادن هارد فورک نیز بسیار کاربردی هستند)

انواع ایردراپ ها

ایرداپ ها انواع مختلفی داند که هرکدام به مجموعه فعالیت های مختلف نیازمند هستند که ازجمله انواع آنها می توانیم به موارد زیر اشاره داشته باشید.

 • ایردراپ استاندارد (Standard Airdrop)
 • ایردراپ های جایزه ای (Bounty Airdrop)
 • ایردراپ جهت دارندگان (Holder Airdrop)
 • ایردراپ انحصاری (Exclusive Airdrop)
 • ایردراپ هاردفورک ( Hard Fork Airdrop)

تفاوت میان عرضه اولیه سکه (ICO) و ایردراپ

کسب درآمد از ایردراپ

عرضه اولیه ارز دیجیتال و ایرادراپ شباهت هایی باهم دارند. درواقع می توان بعضی از ایردراپ ها را نوعی عرضه اولیه ارز دیجیتال دانست که به صورت رایگان انجام می شود. بااین حال عرضه اولیه تفاوت هایی با ایرداراپ دارد و مشارکت در آن نیز حساس تر بوده و نیاز به آگاهی و دانش بیشتری دارد. این در حالی است که بسیاری از کاربران غیرحرفه ای، با هر سطحی از دانش مربوط به این حوزه نیز می توانند به کسب درآمد از ایردراپ اقدام کنند.

نقاط قوت و ضعف ایردراپ

به صورت کلی، مفهوم کسب درآمد از ایردراپ دارای نقاط قوت و ضعف گوناگونی است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم داشت:

نقاط قوت

 • دریافت رمز ارز بدون هیچ گونه سرمایه گذاری
 • کاملاً رایگان هستند (اگر در یک ایردراپ از شما درخواست مقداری پول شد، احتمالاً آن پروژه کلاه برداری است)
 • کسب سود از نوسانات آن رمز ارز در بازار، در صورت آشنایی با اصول ترید ارزهای دیجیتال

نقاط ضعف

 • نزدیک به ۷۰ درصد از ایردراپ ها، پروژه هایی با مقاصد کلاه برداری هستند.
 • اکثر رمز ارزهایی که به عنوان هدیه به کاربران تعلق می گیرد، ازنظر دلاری، چندان ارزشی ندارند.
 • تعدادی از راه های کسب درآمد از ایردراپ به شکل لاتاری برگزارشده و ممکن است باوجود انجام کلیه کارهای خواسته شده توسط کاربران، ولی آنها برنده جایزه نشوند.

پروژه های ایردراپ با مقاصد کلاه برداری

درست است که کسب درآمد از ایردراپ اکثراً بصورت رایگان انجام میشود، ولی خب این دلیلی نیست که تمامی آن ها سودآور باشند. در خیلی از مواقع دیده شده که کارهایی که جزء شروط لازم ایردراپ بحساب می آیند، به هیچ وجه نسبت به ارزش توکن جایزه آن نیرزیده یا در مواردی از کاربران درخواست می شود تا جهت شرکت در ایردراپ، مبلغی را نیز پرداخت کنند.

در حقیقت زمانی که مفهوم کسب درآمد از ایردراپ را دقیقاً درک کنیم، طبیعتاً می توانیم تا حدود زیادی به ماهیت این پروژه ها پی ببریم. ولی گهگاه کلاه برداران از راه های خلاقانه ای وارد شده تا بتوانند ایردراپ های جعلی خود را با اهداف مختلفی به کاربران ناآگاه قالب کنند.

1. ایردراپ پامپ و دامپ (Pump&DUMP)

ایردراپ های پامپ و دامپ، بسیار حرفه ای برگزار می شوند. همه چیز آن ها درست به نظر می رسد. حتی توکن یا کوین آن ها نیز به درستی توزیع می شود. ولی همین که ارز دیجیتال جدید آن ها در بازار ارزهای دیجیتال قرارگرفته و در اثر استقبال مردم با افزایش نرخ روبه رو شد، توزیع کنندگان، بیشتر توکن یا کوین های خود را در عرض مدت کوتاهی به فروش می رسانند. پس ازاین فروش عمده، توزیع کنندگان ناپدید می شوند.

اساساً به قرار دادن چنین کوین های در بازار، عمل پامپ و به فروش عمده ی آن توسط توزیع کنندگان، دامپ گفته می شود. ازجمله پروژه پامپ دامپی می توان توزیع سال 2017 (1396) اتردوج  (EDOGE) را نام برد. دقت کنید که جهت تشخیص پامپ و دامپ، باید با دقت تمام زوایای کسب درآمد از ایردراپ را بررسی کنید. ببینید که تیم توسعه دهنده آن پروژه، آیا سابقه قابل قبولی در کارنامه خود دارند یا نه. همچنین ببینید که اهداف رمزارز آن پروژه قابلیت رشد دارد یا نه؛ زیرا تعدادی از رمزارزها با اهدافی پوچ و بدون کاربرد به بازار عرضه می شوند.

2. ایردراپ سرقت اطلاعات

بطور معمول در جریان ایردراپ ها، توزیع کنندگان به قسمتی از اطلاعات شخصی کاربران مثل آدرس ایمیل، آیدی حساب کاربری کاربران در شبکه های اجتماعی و… دسترسی پیدا می کنند و از این طریق می توانند اطلاعات شخصی کاربران را جهت اهداف تبلیغاتی یا کلاهبرداری، به دیگران بفروشند. البته در صورت دسترسی این افراد به اطلاعات بیشتر کاربران، آنها می توانند حمله فیشینگ را پیاده کرده و حساب های افراد را هک کنند. پس هرگز اطلاعات بیش از حد و بسیار شخصی را در اختیار پروژه های کسب درآمد از ایردراپ قرار ندهید.

3. حمله داستینگ (Dusting Attack)

با توسعه شبکه های بلاک چینی مثل اتریوم (Ethereum)، ایجاد یک ارز دیجیتال جدید به اندازه قبل دشوار نبوده و افراد مختلف قادر خواهند بود تا در زمانی کوتاه، رمز ارز خود را بر بستر شبکه اتریوم پیاده سازی کنند. از این رو، امکان کلاهبرداری در توزیع رمزارزهای جدید نیز وجود خواهد داشت. در مواردی مشاده شده که کلاهبرداران مقدار کمی از رمز ارز جعلی ساخته شده خود را به کیف پول ارز دیجیتال کاربران گوناگون واریز کرده و بدین ترتیب کلید عمومی آن ها را به دست می آورند. در نتیجه، با داشتن کلید عمومی، قادر هستند تا با کاوش بلاک چین آن کیف پول، به دارایی موجود در کیف پول کاربران بپردازند.

اساساً اگر دارایی که در کیف پول ها وجود دارد، مقدار قابل توجهی باشد، جهت هک آن دست به کار می شوند. ولی اگر دارایی داخل کیف پول ها زیاد نباشد، بی خیال آن می شوند. به همین خاطر جهت گریز از حملات داستینگ، بهتر است یک کیف پول خالی را جهت دریافت ایردراپ ها در نظر بگیرید. هرگز از کیف پول اصلی خود جهت این منظور استفاده نکنید.

4. ایردراپ دریافت کلید خصوصی کاربران

برخی از پروژه های تقلبی کسب درآمد از ایردراپ، در عین پر کردن فرم دریافت کوین از کاربران کلید خصوصی می خواهند. اگر چنین چیزی را مشاهده کردید، شک نکنید که آن پروژه کلاه برداری است. چراکه توزیع کنندگان جهت ارسال توکن به شما، صرفاً به کلید عمومی نیاز دارند. انتشار کلید خصوصی به معنای این است که خود شخصاً اجازه ورود به کیف پولتان را به دیگران داده باشید.

5. کاربران طعمه و سوئیچ (Switch)

این نوع کلاه برداری، صرفاً از کاربران جهت دریافت سود ریفرال استفاده می کند. اگرچه به اندازه دیگر کلاه برداری ها خطرناک نیست، ولی وقت و انرژی کاربران را تلف می کند. در این طرح ها از کاربران خواسته می شود تا کد رفرال (Referral Code) را به دیگران بدهند. همچنین از کاربران خواسته می شود تا در پروژه های دیگر کسب درآمد از ایردراپ نیز شرکت کنند. حال، جهت در امان ماندن از این روش، حتماً بررسی کنید که اطلاعات اصلی پروژه ایردراپ چه بوده و آن پروژه چه هدفی را دنبال می کند. در نتیجه، اگر از نظر شما مشکوک بود، در آن شرکت نکنید.

به صورت کلی، موارد فوق جزء پروژه های کلاه برداری کسب درآمد از ایردراپ هستند. یادتان باشد که ایردراپ باهدف ارسال رایگان توکن و کوین به کیف پول کاربران صورت می گیرد. پس اگر در زمان شرکت در ایردراپ از شما درخواست شد تا مقداری رمزارز یا ارز فیات (حتی به میزانی بسیار ناچیز) را به حساب بخصوصی واریز کنید، شک نداشته باشید که با یک پروژه کلاه برداری روبرو هستید. پروژه ایردراپ اومیسگو (OmiseGo)، خطرناک ترین پروژه کلاه برداری ایردراپی تاریخ تا به امروز بوده است. در این ایردراپ، توکن های OMG را با تعویق منتشر کردند تا کاربران را مشتاق تر کنند. ولی بعدها ازآن جهت دریافت کلیدهای خصوصی کاربران استفاده شد. این کلاه برداری پس از سرقت بیش از پنجاه هزار دلار، شناسایی شد. بهترین کار جهت شرکت در ایردراپ های واقعی، به دست آوردن اطلاعات دقیق در مورد آن ها است. پس نباید در هر ایردراپی شرکت کرد.

در ادامه نیز قصد داریم تا به چند نکته اشاره کنیم که شما در صورت رعایت این موارد می توانید به سادگی از کلاه برداری های رایج در پروژه های ایردراپ، در امان بمانید.

نکات ضروری که پیش از عضویت در پروژه های ایردراپ باید آن ها را رعایت کرد:

کسب درآمد از ایردراپ

اول از همه اعتبار ایردراپ، اطلاعات کامل تیم توسعه دهنده و هدف ایردراپ را بررسی کنید. هرگونه اطلاعات مبهم در اطلاعات ایردراپ می تواند نشانه کلاه برداری باشد. به هیچ عنوان کلید خصوصی خود را در هیچ جا وارد نکنید. اگر در مرحله ای از ایردراپ از شما خواسته شد کلید خصوصی وارد کنید، مطمئن باشید کلاه برداری است. در برخی موارد نیز بعد از انجام مراحل لازم، شخصی از طرف تیم توسعه دهنده ایردراپ با شما تماس می گیرد و از شما می خواهد کلید خصوصی خود را بدهید تا از فعال بودن کیف پول شما مطمئن شود و بعد ایردراپ را برای شما واریز کند. این مدل ایردراپ ها نیز به طور قطعی کلاه برداری هستند.

توجه کنید که قرار نیست ایردراپ ها شما را پولدار کنند! انتظار پول زیاد از ایردراپ ها نداشته باشید و اگر هر جا مشاهده کردید که مبلغ جایزه یک ایردراپ بسیار زیاد است، احتمال زیاد این یک ایردراپ کلاه برداری است؛ بنابراین مجدد تأکید می کنیم که حتماً اعتبار و درستی اطلاعات ایردراپ را چک کنید. زمانی که درباره یک پروژه ایردراپ تحقیق می کنید، حساب کاربری شرکت ارائه دهنده آن پروژه در شبکه اجتماعی توییتر را بررسی کنید؛ چراکه هر وقت شرکتی بخواهد یک ایردراپ برگزار کند، حتماً در کانال های رسمی خود آن را اطلاع رسانی می کند. توجه داشته باشید ملاک تقلبی نبودن حساب های رسمی یک شرکت، تنها تعداد بازدید و دنبال کنندگان آن نیست. درواقع بازدید، دنبال کنندگان و… به راحتی و با استفاده از سیستم ها جدید می تواند خریداری شود.

معتبرترین وب سایت دریافت پروژه های ایردراپ

از جمله دغدغه های رایج در میان بیشتر فعالان عرصه ارزها، دسترسی به فهرست ایردراپ های معتبر است. با در نظر گرفتن اینکه ایردراپ ها عموماً با مقاصدی مانند دیجیتال مارکتینگ انجام می شوند، معمولاً اخبار مربوط به آن ها، در فضای مجازی، وب سایت ها و شبکه های اجتماعی دست به دست می شود. پس با یک جست وجوی ساده در گوگل می توان با بسیاری از ایردراپ های در حال انجام و پروژه های پیش رو آشنا شد. علاوه بر این روش، وب سایت های زیادی هستند که به منظور جمع آوری فهرست ایردراپ ها راه اندازی شده اند. خوبی استفاده از این وب سایت ها در این است که شما می توانید بیشتر ایردراپ ها را به صورت یکجا ببینید. علاوه بر این، وب سایت ها امکان دادن امتیاز از سوی کاربران به هر پروژه را فراهم کرده اند که این امتیازها می تواند برای تشخیص پروژه های ارزشمند به کار گرفته شود. در ادامه چند وب سایت معتبر برای بررسی ایردراپ ها معرفی می کنیم.

وب سایت کوین مارکت کپ CoinMarketCap

وب سایت کوین مارکت کپ یکی از معروف ترین وب سایت ها در حوزه آموزش ارزهای دیجیتال است. در وب سایت کوین مارکت کپ می توان اطلاعات زیادی درباره وضعیت بازار و پروژه های مختلف به دست آورد. از طرفی در بخش Calendars این وب سایت و با مراجعه به بخش Free Airdrops نیز می توان فهرست آخرین ایردراپ ها را نیز مشاهده کرد.

کسب درآمد از ایردراپ

همان طور که در شکل مشاهده می کنید در صفحه بازشده دو ستون وجود دارد. ستون سمت چپ مربوط به ایردراپ های در حال انجام (Ongoing Airdrops) و ستون سمت راست مربوط به ایردراپ های پیش رونده (Upcoming Airdrops) است. همچنین از نوار موجود در بخش بالا و سمت راست نیز می توان انتخاب کرد که تنها یکی از ستون های موجود در دید باشد. ضمناً ایردراپ های به پایان رسیده نیز در این بخش قابل مشاهده خواهند بود. دقت کنید که هر ردیف موجود در جدول ایردراپ های این وب سایت کوین مربوط به یک پروژه هستند و اطلاعاتی مانند میزان ارز عرضه شده در ایردراپ، تعداد نفراتی که قادر به دریافت پاداش ایردراپ هستند و همچنین تاریخ شروع و پایان هر ایردراپ در برابر نام آن پروژه ذکر شده و با کلیک روی هرکدام از این پروژه ها می توان وارد صفحه مربوط به آن پروژه شد.

کسب درآمد از ایردراپ

از سوی دیگر در صفحه مربوط به هر پروژه می توان به اطلاعات گوناگون مربوط به تیم توسعه دهنده آن پروژه دسترسی پیدا کرد. درحقیقت با مطالعه بخش های گوناگون این صفحه می توان دید گسترده تری به پروژه مدنظر داشت. دقت کنید که این اطلاعات بخشی حیاتی از تحلیل بنیادی ارزها را شامل می شوند. به هر ترتیب، برای شرکت در ایردراپ، تأکیدی بر مطالعه این اطلاعات نیست؛ زیرا با شرکت در ایردراپ هیچ ریسک مالی متوجه فرد نخواهد شد. در این بخش اگر به پایین صفحه نگاهی بیندازیم، درست مثل شکل زیر، با قسمت چطور در ایردراپ شرکت کنیم (How to Participate) مواجه می شویم.

کسب درآمد از ایردراپ

همان طور که مشاهده می شود، گام های مختلفی برای شرکت در ایردراپ ذکر شده که تعداد آن ها و فعالیت های موردنیاز، برای پروژه های گوناگون متفاوت خواهد بود.

 جهت کسب درآمد از ایردراپ

1. نصب یک کیف پول اتریوم

(کیف پول ارز دیجیتالی با پشتیبانی از توکن های ERC20 مثل کیف پول متامسک (MetaMask)، مای اتر ولتر (MyEtherWallet) یا ولت های سخت افزاری مثل ترزور (Trezor) و لجر نانو اس (Ledger Nano S)

2. فعال کردن کیف پول

(منظور این است که باید از کیف پول خود استفاده کنید. اغلب ایردراپ ها فعالیت های کیف پول کاربران را بررسی کرده تا مطمئن گردند که این کیف پول فعال است؛ چراکه این امکان وجود دارد تا برخی افراد تعداد زیادی ولت ارز دیجیتال با نشانی های مختلفی ساخته تا توکن های رایگان بیشتری دریافت کنند و این امر به هیچ وجه عادلانه نخواهد بود. این بدین معنا است که اگر فعالیتی در کیف پول فرد مشاهده نشود، ممکن است توکن رایگانی از ایردراپ دریافت نکند. برخی مواقع نیز برگزارکنندگان ایردراپ، برخی از انواع موجودی حساب کاربران را نیز موردبررسی قرار می دهند.

3. داشتن یک حساب کاربری تلگرام

(بسیاری از این پروژه ها از نرم افزار پیام رسان تلگرام به عنوان ابزار گفتگو استفاده کرده و علت قابل قبولی نیز جهت این کار خود دارند. در واقع عرضه کنندگان رمزارزهای جدید می خواهند تعداد مخاطبان خود را افزایش داده و چه موردی بهتر از این که افراد در گروه یا کانال تلگرام آنها عضو شوند. به خاطر بسپارید که تا وقتی که در کیف پول اتریوم خود رمزارزی دریافت نکرده اید، از گروه یا کانال تلگرام عرضه کنندگان آن رمز ارز خارج نشوید؛ چراکه ممکن است به علت خروج شما، رمزارزها به حساب کیف پول ارز دیجیتال شما واریز نشود.)

4. داشتن یک حساب کاربری توییتر

(یک حساب کاربری در توییتر بسازید. درست مثل تلگرام، ممکن است تعداد زیادی از ایردراپ ها از شما درخواست کنند تا حساب کاربری آنها در توییتر را دنبال کنید. از طرفی تعدادی از آنها نیز ممکن است از شما درخواست کنند تا برخی از توییت های آنها را از طریق حساب کاربری خود بازنشر کنید.)

5. داشتن یک آدرس ایمیل

(برخی ایردراپ ها شاید از شما نشانی ایمیل شما را درخواست کنند؛ حال اگر تمایلی به ارسال آدرس ایمیل خود برای آنها ندارید، یک ایمیل دیگر ساخته و مراقب باشید که رمز عبور آنرا گم نکنید؛ چراکه احتمالاً از شما درخواست خواهد شد تا ایمیل ارسالی را تأیید کنید.)

ساخت یک شماره مجازی برای کشوری به غیراز ایران (این مورد را در ادامه به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد.)

آموزش ساخت یک شماره مجازی برای کشوری به غیر از ایران

جهت کسب درآمد از ایردراپ ها باید از شماره مجازی کشوری به جز ایران استفاده کنید. ازاین رو برای این کار باید از نرم افزارهای مختلفی که در این زمینه وجود دارند (مثل نرم افزار TextNow استفاده کنید.

1. در قدم اول باید نرم افزار TextNow را بر روی گوشی تلفن همراه خود دانلود کرده و آن را نصب کنید.

2. در قدم دوم باید در نرم افزار ثبت نام کرده که این فرایند را می توانید از طریق حساب کاربری خود در فیس بوک نیز آسان تر انجام دهید.

3. در قدم سوم نیز اگر از شما Area cod خواسته شد، بایستی عدد ۳ رقمی مثل ۹۸۸ یا ۸۶۵ را وارد کنید. حال در قدم بعدی و در قسمت Profile می توانید شماره مجازی خود را مشاهده کنید. در آخرین مرحله نیز در تلگرام یا هر نرم افزار پیام رسان دیگری باید ثانیه شمار تمام شده و منتظر دریافت کد تاییدیه باشید.

آموزش کسب درآمد از ایردراپ در وب سایت بانتی هایو (Bountyhive.io)

1. ابتدا وارد وب سایت Bountyhive.io شده و در آن ثبت نام کنید. در قدم دوم باید در منوی بالا و گوشه سمت راست کلیک کرده و گزینه setting را انتخاب کنید.

کسب درآمد از ایردراپ

 

2. حال در این قسمت، حساب کاربری شبکه های اجتماعی خود را برای شرکت در بانتی ها و ایردراپ ها وارد کنید (برای شرکت در ایردراپ ها اتصال اکانت تلگرامی که با شماره ای غیر از شماره ایران ساخته شده باشد، الزامی است).

کسب درآمد از ایردراپ

3. در قسمت wallet نشانی کیف پول اتریوم خود را وارد کرده تا توکن ها را دریافت کنید.

کسب درآمد از ایردراپ

4. سپس در منوی بالا سمت چپ، وارد قسمت Airdrops شوید.

کسب درآمد از ایردراپ

 

5. در اینجا، از ایردراپ های معین شده، روی هرکدام که هنوز فعال است کلیک کنید و برای دریافت توکن های آن منتظر بمانید.

کسب درآمد از ایردراپ

6. در گام بعدی، پس از کلیک روی ایردراپ موردنظر، قوانین آن را بخوانید و با همان حساب کاربری تلگرامی که به وب سایت متصل شده اید، در گروه های تلگرامی خواسته شده عضو شوید و سپس تیک مربوط به موافقت با قوانین را انتخاب کنید.

 

کسب درآمد از ایردراپ

آموزش دریافت ایردراپ وب سایت ایردراپ آلرت (Airdropalert)

وب سایت ایردراپ آلرت یکی از وب سایت های تخصصی معرفی ایردراپ هاست. در این وب سایت شما می توانید فهرست ایردراپ های رایج مربوط به ارزهای گوناگون را مشاهده و اطلاعات مربوط به هرکدام از آن ها را بررسی کنید.

1. با مراجعه به صفحه اول این سایت، چند ستون مشاهده می کنید که شامل ایردراپ های جدید، ایردراپ های قدیمی و ایردراپ های حوزه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) هستند.

کسب درآمد از ایردراپ

2. با کلیک روی گزینه Airdrops در سایت می توانید فهرست ایردراپ های مناسب را پیدا کنید. در این بخش گزینه های گوناگونی مانند ایردراپ های جدید، ایردراپ های پیش رو، ایردراپ های فعلی و… موجود است.

3. برای آگاهی از روش شرکت در هر ایردراپ می توانید روی پروژه مربوط کلیک کنید. با کلیک روی پروژه موردنظر صفحه اطلاعات مربوط به پروژه و نحوه شرکت در ایردراپ برای شما باز می شود. در این مثال ما پروژه «Pandemia Success» با نماد «Success» را بررسی می کنیم.

کسب درآمد از ایردراپ

4. در شکل بالا صفحه پروژه موردنظر را مشاهده می کنید. در این بخش اطلاعات خلاصه ای از پروژه شرکت قرار گرفته است. علاوه بر این موارد، درباره تاریخ و مدت زمان برگزاری ایردراپ و میزان توکن هایی که میان شرکت کنندگان توزیع خواهد شد، اطلاعاتی درج شده است. ایردراپ این ارز دیجیتال تا سپتامبر ۲۰۲۱ (شهریورماه ۱۴۰۰) نیز ادامه داشت و از ابتدای همین ماه نیز توزیع توکن ها آغاز شد. از طرفی به شرکت کنندگان در این ایردراپ دویست سکه Success و برای هر معرفی نیز بیست سکه دیگر تقدیم شد.

5. شما نیز با مراجعه به بخش انتهایی این صفحه می توانید با شرایط شرکت در این ایردراپ ها آشنا شوید.

کسب درآمد از ایردراپ

آموزش دریافت ایردراپ وب سایت ایردراپس (Airdrops)

6. وب سایت ایردراپس یکی دیگر از وب سایت های مخصوص جمع آوری ایردراپ به شمار می آید. این وب سایت در گروه بندی ایردراپ ها، بهتر از دیگر وب سایت ها عمل کرده است. ایردراپ های هولدر، فورک و انحصاری در کنار ایردراپ بانتی، در فهرست هایی جداگانه قرار گرفته اند که با استفاده از منوی موجود در بخش بالایی این وب سایت می توان ایردراپ مدنظر خود را انتخاب و دیگر پروژه های موجود را نیز بررسی کرد.

همچنین ایردراپ های ترندشده بازار نیز با عنوان Hottest Airdrops در این وب سایت فهرست شده اند که می توان این ایردراپ ها را در اولویت قرار داد.

کسب درآمد از ایردراپ

7. شکل بالا صفحه نخست وب سایت ایردراپس است. سه ستون موجود به ترتیب از چپ به راست مربوط به ایردراپ هایی که به تازگی ایجاد شده اند ایردراپ های ترند و ایردراپ های هولدر است. برای دسترسی به سایر ایردراپ ها می توانید از منوی موجود در بالای صفحه استفاده کنید. در ادامه به بررسی یک پروژه معرفی شده در این وب سایت می پردازیم.

با کلیک روی هر پروژه به صفحه مربوط به آن انتقال داده می شوید. در این بخش ما ارز دیجیتال «Morpher» با نماد «MPH» را برای بررسی انتخاب می کنیم که در صدر فهرست ترندها قرار دارد.

کسب درآمد از ایردراپ

با کلیک روی نام پروژه، شکلی مثل بالا نمایش داده می شود که در ابتدای این صفحه به معرفی پروژه و پس به اطلاعات کلی آن پرداخته شده است. این پروژه در صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ (Uniswap) نیز فهرست شده و قابل خرید و فروش است.

درواقع با شرکت در این ایردراپ، هر شخص صد توکن MPH به صورت و به ازای معرفی هر نفر، پنجاه توکن دیگر دریافت می کند. برای تعداد شرکت کنندگان در این ایردراپ محدودیتی تعیین نشده است؛ بنابراین با انجام مراحل موردنیاز، هر شخصی قادر به شرکت در ایردراپ و دریافت ارز دیجیتال است. ضمناً اطلاعات تکمیلی مرتبط با مراحل شرکت در ایردراپ هم در بخش پایینی صفحه ذکر شده است.

آموزش دریافت ایردراپ وب سایت  Airdropbob.com

یکی از ویژگی های مطلوب این وب سایت، قابلیت فیلترکردن ایردراپ هاست؛ برای مثال کاربران ایرانی جهت احراز هویت در بیشتر پروژه های ارزی در دنیا، مشکل دارند. در این وب سایت می توان با تنظیم برخی از فیلترهای موجود، تنها به آن هایی که نیاز به احراز هویت ندارند، دسترسی پیدا کرد. البته برای استفاده از امکانات این وب سایت، حتماً باید در آن ثبت نام کرد.

آموزش دریافت ایردراپ وب سایت  Etherscan

یکی از وب سایت پرکاربرد در ایردراپwww.etherscan.io  است. شما با استفاده از این وب سایت می توانید ایردراپ های خود را پیگیری کنید. کافی است وارد این وب سایت شوید و در کادر مربوط به جست وجو، نشانی ولت ارز دیجیتال خود را وارد کرده و پس از آن نواری برای شما نمایش داده می شود که در آن فهرست ایردراپ های شما نمایش داده شده است. حال اگر نواری برای شما به نمایش درنیامد، این بدان معنا خواهد بود که هیچ گونه ایردراپی در کیف پول ارز دیجیتال شما در جریان نیست. درنهایت اگر ایردراپ نمایش داده شود و قابل انتقال باشد، می توانید با مراجعه به وب سایت مرجع خود، ایردراپ خود را برداشت کنید. توجه داشته باشید که برای دریافت برخی ایردراپ ها، احتیاج به یک پلتفرم واسطه دارید تا بتوانید توکن را برداشت کنید. یکی از کیف پول هایی که این خدمات را ارائه می دهد، کیف پول مای اتر ولت است.

توییتر

یکی از پلتفرم های محبوب و پرکاربرد برای ایردراپ، شبکه اجتماعی توییتر است؛ بنابراین در بسیاری از اوقات می توان با جست وجو در توییتر و بررسی پست های اخیر مربوط به ایردراپ، از بیشتر ایردراپ های در حال فعال در حال حاضر مطلع شد.

البته توجه داشته باشید که توییت های توییتر را هرکسی ممکن است منتشر کند؛ بنابراین برای اطلاع از ایردراپ های واقعی و غیرتقلبی، حتی الامکان سعی کنید از طریق وب سایت معتبر، پیگیری کنید؛ زیرا با توجه به جذابیت ایردراپ ها، زمینه کلاه برداری در آن ها بسیار زیاد است.

آموزش دریافت ایردراپ  Icomarks.com

با ورود به این وب سایت، روی سربرگ Airdrop کلیک کنید تا ایردراپ ها برای شما به نمایش دربیایند. یکی از خصوصیات عالی این وب سایت، نمایش مقدار ارزی است که در هر ایردراپ به کاربران پرداخت می شود و جالب اینکه این رقم برحسب دلار نمایش داده شده است. با وجود این قابلیت، کاربران می توانند پروژه هایی را که هدیه بیشتری پرداخت می کنند، انتخاب کنند. البته باید دقت کنید که همه آن ها نیز معتبر نیستند و این امکان نیز وجود دارد تا کلاه برداری باشند.

نحوه مشارکت در ایردراپ های ارز دیجیتال

برای استفاده از ایردراپ های بازار ارزهای دیجیتال باید برخی چیزها مانند حساب کاربری توییتر، حساب کاربری تلگرام، حساب کاربری فعال در یک کیف پول دیجیتال و… داشته باشید تا بتوانید کارهایی را که در ازای دریافت پاداش ایردراپ از شما درخواست می شود، کاملاً انجام دهید. حال برای درک کامل تر این مراحل، در ادامه فرایند ثبت نام در یک ایردراپ را برای نمونه بررسی می کنیم؛ مثلاً ما در اینجا پروژه DeFiChain را به شکل کاملاً تصادفی از وب سایت airdrops.io انتخاب کرده و شرایط استفاده از آن را بررسی کرده ایم.

کسب درآمد از ایردراپ

نخست باید در وب سایت Cake Defi یک حساب کاربری بسازید و سپس ایمیل خود را تأیید کنید و وارد حساب کاربری خود شوی. در گام بعدی باید مراحل احراز هویت را طی کرده و مبلغ پنجاه دلار از هر ارزی را که پشتیبانی می شود سپرده گذاری کنیم. دقت کنید که اگر با استفاده از یک لینک ارجاع ثبت نام کرده باشید، سی دلار سکه DFI دریافت خواهی کرد و در غیر این صورت تنها بیست دلار سکه DFI به شما تعلق می گیرد. از سوی دیگر برای هر ارجاع 10 دلار DFI دریافت می کنیم. نکته مهم بعدی این است که پاداش ها به مدت 180 روز در برنامه این شرکت قفل می شوند، اما شما به طور خودکار 37 درصد سود در این مدت دریافت می کنید.

بازی های دریافت ایردراپ

اساساً یکی از آسان ترین راه های دریافت پاداش ایردراپ، انجام بازی های رایانه ای است. درواقع با ظهور و رشد اپلیکیشن های حوزه ارزهای دیجیتال و بلاک چین، روزبه روز بر تعداد بازی هایی که قصد دارید با اهدای توکن، کاربران را به سوی پروژه های خود جذب کنند، افزوده می شود. البته تمامی این بازی ها، توکن بومی خود را به کاربران پاداش نمی دهند و برخی از آن ها نیز از ارزهای شناخته شده مثل بیت کوین و اتریوم برای تشویق کاربران استفاده می کنند. از جمله این بازی ها می توان به سوییس برگ (Swissborg) اشاره کرد که در آن شما می توانید در یک بازی پیش بینی قیمت بیت کوین شرکت کنید. تاکنون 500 هزار دلار به بانک جوایز این بازی اختصاص داده شده است. اساساً هرچقدر بتوانید قیمت بیت کوین را بهتر پیش بینی کنید، شانس بالاتری برای دریافت پاداش خواهید داشت.

نتیجه گیری

اگر روزی با چک کردن کیف پول ارز دیجیتال خود، متوجه واریزشدن مقداری ارز جدید و ناشناخته شدید، اصلاً تعجب نکنید؛ زیرا به احتمال زیاد هیچ کس آن را اشتباه به کیف پول شما منتقل نکرده است. به صورت کلی، پروژه های جدید ارزهای دیجیتال گاهی برای تبلیغ دارایی های تازه وارد خود، از روش هایی مثل ایردراپ استفاده می کنند تا هرکدام از کاربرانی که این پاداش ها به حساب ولت ارز دیجیتال آن ها واریز شده است، به نوعی تبلیغ کننده آن پروژه باشند. البته برخی از این پروژه ها گاهی در ازای دادن ارزهای رایگان، از کاربران درخواست های کوچکی مانند عضویت در گروه تلگرامی آن ها یا تبلیغ آن ها در شبکه های اجتماعی مثل توییتر را می کنند. اساساً ایردراپ نوعی بازاریابی دیجیتال است که درازای اهدای مقداری جایزه در قالب ارز آن پروژه، از کاربران درخواست می کند کار ویژه ای را انجام دهند. از سوی دیگر اجرایی کردن ایردراپ، یکی از محبوب ترین راه های بازاریابی در میان پروژه های ارزهاست که در زمان معرفی یک صرافی ارز دیجیتال جدید، کسب اطلاعات کاربران، عرضه یک کیف پول جدید و ایجاد یک فورک در ارز رخ می دهد. علاوه بر این موارد، ایردراپ ها شامل انواع گوناگونی مثل ایردراپ استاندارد (Standard Airdrop)، ایردراپ های جایزه ای (Bounty Airdrop)، ایردراپ جهت دارندگان (Holder Airdrop)، ایردراپ انحصاری (Exclusive Airdrop) و ایردراپ هارد فورک (Fork Airdrop) می شوند.

سوالات متداول

ایردراپ یعنی ارسال ارزهای رایگان از طرف توسعه دهندگان یک ارز دیجیتال جدید یا وب سایت مربوط به تعدادی محدود از کاربران برای معرفی آن پروژه ارز دیجیتال و تبلیغ آن.

خیر. شرکت در ایردراپ ها رایگان است و اگر غیر از این باشد، آن پروژه یک کلاه برداری است.

به صورت کلی نحوه برگزاری ایردراپ و اینکه به چه افرادی تعلق می گیرد، توسط برگزارکنندگان آن تعیین می شود. به طور معمول، اگر کاربران ارزی را در کیف پول خود داشته باشند، توکن های شبکه آن ارز، به کیف پول آن ها واریز می شود.

علت اصلی انجام ایردراپ به وسیله استارتاپ ها، انجام تبلیغات و جذب سرمایه گذار است.

شما برای دریافت پاداش های در نظر گرفته شده در ایردراپ ها، باید چند کار ساده ای را که توسط تیم اجرایی آن ایردراپ از شما خواسته شده انجام دهید که از جمله این کارها می توان به دنبال کردن شبکه های اجتماعی آن پروژه یا بازنشر پست های آن پروژه در شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک و توییتر اشاره داشت.

برای شرکت در ایردراپ ها به یک کیف پول ارز دیجیتال، یک شماره تلفن مجازی برای کشوری غیر از ایران، حساب کاربری توییتر، حساب کاربری در پیام رسان تلگرام و یک حساب ایمیل نیاز است.

به صورت کلی و درصورت انتخاب یک ایردراپ مطلوب، جواب این سؤال مثبت است. اساساً اگر در ایردراپ یا بانتی های معتبر و باارزش شرکت کنید، قطعاً سود مطلوبی کسب خواهید کرد.

تعدادی از پروژه ها، فوراً پاداش ها را به حساب شرکت کنندگان در ایردراپ ها واریز می کنند و برخی نیز پس از زمانی کوتاه این کار را انجام می دهند. البته برخی پروژه ها نیز مشاهده شده اند که چند ماه پس از انجام ایردراپ، پاداش های کاربران را به آن ها پرداخت کرده اند.

ادامه مطلب