ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
search

اصلاح قیمت در بورس چیست؟

اصلاح قیمت در بورس

اصلاح قیمت

اصلاح قیمت عبارت است از حرکتی که بخشی از روند غالب بازار را خنثی می کند. یعنی قیمت برخلاف موج اصلی حرکت می کند. در حالت کلی سهم به صورت یک باره صعود یا نزول نمی کند و معمولاً بصورت پلکانی بالا یا پایین می رود. زمانی که احساس شود قیمت ها بیش از اندازه حقیقی شان رشد کرده اند و از طرفی سرمایه گذاران اقدام به فروش سهام خود می کنند را دوران استراحت و در صورت رشد بیش ازحد سهام که متعاقلیا فروش های بعدی سنگین تری را ایجاد می کند را دوران اصلاح قیمت نیز می نامند به طورکلی اصلاح می تواند یک حرکت نزولی درروند صعودی یا یک حرکت صعودی در یک روند نزولی باشد. اما در بیشتر مواقع منظور از اصلاح، کاهش نسبی قیمت ها در یک روند صعودی است. در علم تکنیکال مبحثی به نام الگوهای برگشتی وجود دارد. الگوهای برگشتی در انتهای روندهای صعودی یا نزولی شکل می گیرند و بیانگر برگشت بازار هستند. به عبارت دیگر الگوهای برگشتی باعث تغییر روند بازار می گردند. یکی از اولین نشانه های تشکیل الگوهای برگشتی شکسته شدن خط روند است. از انواع آن نیز می توان به الگوی برگشتی سر و شانه، الگوی بازگشتی سر و شانه معکوس و الگوی بازگشتی سقف یا کف دوقلو اشاره کرد که توضیح مفصل آن ها در این مبحث نمی گنجد.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

انواع اصلاح قیمت

ﻧﻤﻮدارﻫﺎ از دو ﺑﻌﺪ ﻗﯿﻤﺖ و زﻣﺎن تشکیل شده اند، لذا اصلاح ها نیز می توانند در دو بعد قیمتی و زمانی اتفاق بیفتند.

در اصلاح زمانی، روند معکوس روند قبلی، طی مدت زمان بلندتری ولی با اصلاح قیمت کمتر شکل می گیرد، بدین معنی که شاهد روندی خلاف جهت روند قبلی (عمدتاً منظور نزولی است) هستیم که بازه ی زمانی طولانی مدتی را ادامه پیدا می کند ولی به لحاظ قیمتی، سهم کاهش قیمت زیادی را نخواهد داشت. این در حالی است که در اصلاح قیمتی، شاهد اصلاح بیشتر قیمت در مدت زمان کوتاه تر هستیم عموماً چنین اتفاقی پس از صعودهای یک باره و سریع اتفاق می افتد، بدین معنی که روند خلاف جهت روند قبلی (عمدتاً نزولی) بازه ی زمانی کوتاهی را به خود اختصاص می دهد ولی سهم در همین بازه ی زمانی کوتاه مدت، کاهش قیمت زیادی را تجربه می کند.

اصلاح قیمت در بورس

تفاوت اصلاح قیمت، ریزش و پولبک چیست؟

  • پولبک و اصلاح:

پولبک (pullback) به بوسه خداحافظی (Last Kiss) معروف است یعنی سهم برای آماده شدن جهت صعود یا نزول پرقدرت، به خط روندی که برایش ترسیم شده برخورد می کند و به روندی که در پیش گرفته برمی گردد. پولبک حالتی است که قیمت برای آخرین بار به محدوده ای که قبلاً در آن بوده برمی گردد و آن را لمس می کند. این موضوع در تصویر زیر نیز قابل مشاهده است:

اصلاح قیمت در بورس

لذا، پولبک و اصلاح هر دو به معنی تغییرروند است ولی پولبک ها موقت و اصلاح ها طولانی مدت هستند، بدین معنی که در پولبک (البته بسته به اینکه سطح شکسته شده مقاومت باشد یا حمایت نام آن متفاوت خواهد بود و در حالتی که سطح مقاومتی شکسته شود، throw back نامیده می شود) پس از شکست خط حمایتی، سهم مجدداً به خط حمایتی در نمودار سهم بازگشت می کند  و پس از برخورد با خط حمایتی که این بار در نقش مقاومت عمل می کند، سهم مجدد به حرکت قبل خود که در اینجا ریزش است ادامه می دهد.
لذا همانطور که اشاره شد، اصلاح ها نشانه ای از تغییر روند و تبدیل مقاومت های شکسته شده به حمایت و حمایت های شکسته شده به مقاومت هستند و پولبک نشانه ی ادامه روند صعودی و یا نزولی در جهت ایجاد الگوهای پلکانی قیمت است.

  • ریزش و اصلاح

ریزش را می توان با مثال شاخص دقیق تر توضیح داد، در دوران اصلاح شاخص تمام شرکت های حاضر در بورس دچار افت قیمت نمی شوند اما در زمان ریزش شاخص با منفی شدن دسته جمعی سهام شرکت ها مواجه هستیم. در این زمان با تشکیل “سریع” و “طولانی مدت” صف های فروش، ارزش سهام شرکت ها به شدت و در کوتاه ترین زمان کاهش می یابد.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

دوران اصلاح قیمت، بهترین زمان خرید سهم

قیمت سهام شرکت ها به شرط دارا بودن ارزش ذاتی بالاتر از قیمت معاملاتی در بازار و نیز شرایط بنیادی مناسب، تکرار و پایداری و یا بهبود و افزایش سودآوری آتی، به صورت مداوم و بی وقفه به صورت صعودی حرکت نمی کنند  و همانطور که در ابتدای این مطلب توضیح داده شد، حرکت به صورت پلکانی خواهد بود. دلیل بنیادی و اصلی این حرکات پلکانی نیروهای عرضه و تقاضای بازار هستند، جایی که نیروی عرضه بر نیروی تقاضا غلبه می کند روند اصلاح به صورت نزولی شکل می گیرد، با کاهش قیمت ها، قیمت بازار از ارزش ذاتی فاصله بیشتری پیدا می کند و به بیان ساده تر سهام ارزان تر در بازار معامله می گردد و این خود فرصت مناسب “قیمتی” را برای خریداران فراهم می کند.

به این مقاله امتیاز دهید
(۲۱۹ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات خطوط روند به شما پیشنهاد میکنیم:

20 نظر ثبت شده
فریاد
فریاد
974 روز قبل
با سلام من الان یه سهامی رو خریدم ک بعدش اصلاح خورده و الان پولم نصفه شده،چیکار کنم اون پول برمیگرده،یا دیگه رفت؟؟؟؟؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
966 روز قبل
باسلام دوست عزيز اگر ديد بلند مدت به بازار داشته باشيد امكان بازگشت سرمايه وجود دارد
فرشاد
فرشاد
1113 روز قبل
سلام اگر اشتباه نکنم این جمله درست نیست(پولبک‌ها نشانه‌ای از تغییر روند و تبدیل مقاومت‌های شکسته شده به حمایت و حمایت‌های شکسته شده به مقاومت هستند و اصلاح نشانه‌ی ادامه روند صعودی و یا نزولی در جهت ایجاد الگوهای پلکانی قیمت است.) بنظرم باید بر عکس باشه ، پولبک نشانه ادامه روند هست
پشتیبان
پشتیبان
1112 روز قبل
با سلام و احترام بله درست می‌فرمایید، اصلاح شد. ممنون از دقت نظر شما.
محمد
محمد
1125 روز قبل
سلام.به چه دلیل یک سهم امروز مثبت یا منفی میشود؟
پشتیبان
پشتیبان
1123 روز قبل
با سلام و احترام افزایش یا کاهش قیمت سهام در بازار بورس بر اساس شرایط عرضه و تقاضا ایجاد می‌شود. اگر تقاضا نسبت به عرضه بیشتر باشد، سهم با رشد قیمت مواجه شده و اصطلاحاً مثبت می‌شود. اگر عرضه نسبت به تقاضا بیشتر باشد،سهم با کاهش قیمت مواجه شده و اصطلاحاً منفی خواهد شد.
ميلاد
ميلاد
1206 روز قبل
سهام وساپا تا چقدر رشد میکند ممنون میشم جواب بدین
پشتیبان
پشتیبان
1203 روز قبل
سلام دوست عزیز ما تحلیلی برای سهم ارائه نمیدیم و به عهده خودتونه این کار
افشین گرامی
افشین گرامی
1221 روز قبل
من پول واریز کردم به حساب اول نشان داد که پول واریز شده ولی الان که نگاه میکنم تو قسمت قدرت خرید نیست
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1218 روز قبل
باسلام دوست عزیز امکان اختلال سیستمی وجود دارد با کارگزاری تماس بگیرید
فرامرز علیزاده
فرامرز علیزاده
1231 روز قبل
خوب بود
Creator of the future
Creator of the future
1235 روز قبل
سلام.خسته نباشید ‌به نظرتون این هفته که اصلاح هست آیا خرید سهام کار منطقی هست؟یکی بهم گفت نیست ولی نمیدونم دلیلش چی بود
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1234 روز قبل
باسلام دوست عزیز اگر بازار روند نزولی نگرفته، بلکه در یک روند صعودی به اصلاح بازار رسیده‌ایم، هیجان‌زده نشوید. یک توصیه خوب این است که مستقل از وضعیت بازار، دوباره فکر کنید که کدام سهم‌ها ارزش خرید دارند و باید کدام سهم‌ها را بفروشید. دقت کنید که هر روزی که سهم را نگه می‌دارید، شبیه به این است که آن سهم را در آن قیمت خریده‌اید. چرا که در انتخاب بین پول و سهم، شما دوباره سهم را انتخاب کرده‌اید. اگر قیمت سهمی بی‌اندازه بالا است و حاضر نیستید آن را بخرید، شاید باید در مورد نگه‌داشتن آن سهم نیز تردید کنید. اگر سهمی برای نگه‌داری هنوز ارزنده است، پس خرید آن در این قیمت نیز توجیه دارد. مطالعه کنید، آموزش ببینید، سواد خود را بالا ببرید. شاید بتوانیم تمام بازار سرمایه را در یک جمله خلاصه کنید: «ارزان بخرید، گران بفروشید.»
F
F
1261 روز قبل
اصلاح کی تموم میشه . قیمت سهم چقدر باید بیاد پایین تا دوباره بخواد سیر صعودی رو در پیش بگیره ممنون
فرامرز علیزاده
فرامرز علیزاده
1231 روز قبل
عالی
پشتیبان
پشتیبان
1261 روز قبل
سلام بستگی داره باید تکنیکال بررسی کرد
ماریا
ماریا
1291 روز قبل
بسیار خوب
ماریا
ماریا
1291 روز قبل
ممنون عالی