اصلاح قیمت در بورس چیست؟

اصلاح قیمت

اصلاح قیمت عبارت است از حرکتی که بخشی از روند غالب بازار را خنثی می‌کند. یعنی قیمت برخلاف موج اصلی حرکت می‌کند. در حالت کلی سهم به صورت یک‌باره صعود یا نزول نمی‌کند و معمولاً بصورت پلکانی بالا یا پایین می‌رود. زمانی که احساس شود قیمت‌ها بیش از اندازه حقیقی‌شان رشد کرده‌اند و از طرفی سرمایه‌گذاران اقدام به فروش سهام خود می‌کنند را دوران استراحت و در صورت رشد بیش ازحد سهام که متعاقلیا فروش‌های بعدی سنگین‌تری را ایجاد می‌کند را دوران اصلاح قیمت نیز می‌نامند به طورکلی اصلاح می‌تواند یک حرکت نزولی درروند صعودی یا یک حرکت صعودی در یک‌روند نزولی باشد. اما در بیشتر مواقع منظور از اصلاح، کاهش نسبی قیمت‌ها در یک‌روند صعودی است. در علم تکنیکال مبحثی به نام الگوهای برگشتی وجود دارد. الگوهای برگشتی در انتهای روندهای صعودی یا نزولی شکل می‌گیرند و بیانگر برگشت بازار هستند. به عبارت‌دیگر الگوهای برگشتی باعث تغییر روند بازار می‌گردند. یکی از اولین نشانه‌های تشکیل الگوهای برگشتی شکسته شدن خط روند است. از انواع آن نیز می‌توان به الگوی برگشتی سر و شانه، الگوی بازگشتی سر و شانه معکوس و الگوی بازگشتی سقف یا کف دوقلو اشاره کرد که توضیح مفصل آن‌ها در این مبحث نمی‌گنجد.

انواع اصلاح قیمت

ﻧﻤﻮدارﻫﺎ از دو ﺑﻌﺪ ﻗﯿﻤﺖ و زﻣﺎن تشکیل‌شده‌اند، لذا اصلاح‌ها نیز می‌توانند در دو بعد قیمتی و زمانی اتفاق بیفتند.

در اصلاح زمانی، روند معکوس روند قبلی، طی مدت‌زمان بلندتری ولی با اصلاح قیمت کمتر شکل می‌گیرد، بدین معنی که شاهد روندی خلاف جهت روند قبلی (عمدتاً منظور نزولی است) هستیم که بازه‌ی زمانی طولانی‌مدتی را ادامه پیدا می‌کند ولی به لحاظ قیمتی، سهم کاهش قیمت زیادی را نخواهد داشت. این در حالی است که در اصلاح قیمتی، شاهد اصلاح بیشتر قیمت در مدت‌زمان کوتاه‌تر هستیم عموماً چنین اتفاقی پس از صعودهای یک‌باره و سریع اتفاق می‌افتد، بدین معنی که روند خلاف جهت روند قبلی (عمدتاً نزولی) بازه‌ی زمانی کوتاهی را به خود اختصاص می‌دهد ولی سهم در همین بازه‌ی زمانی کوتاه‌مدت، کاهش قیمت زیادی را تجربه می‌کند.

این مطلب را حتما بخوانید:  پولبک چیست؟

اصلاح قیمت در بورس

تفاوت اصلاح قیمت، ریزش و پولبک چیست؟

 • پولبک و اصلاح:

پولبک (pullback) به بوسه خداحافظی (Last Kiss) معروف است یعنی سهم برای آماده شدن جهت صعود یا نزول پرقدرت، به خط روندی که برایش ترسیم‌شده برخورد می‌کند و به روندی که در پیش‌گرفته برمی‌گردد. پولبک حالتی است که قیمت برای آخرین بار به محدوده‌ای که قبلاً در آن بوده برمی‌گردد و آن را لمس می‌کند. این موضوع در تصویر زیر نیز قابل‌مشاهده است:

اصلاح قیمت در بورس

لذا، پولبک و اصلاح هر دو به معنی تغییرروند است ولی پولبک‌ها موقت و اصلاح‌ها طولانی‌مدت هستند، بدین معنی که در پولبک (البته بسته به اینکه سطح شکسته شده مقاومت باشد یا حمایت نام آن متفاوت خواهد بود و در حالتی که سطح مقاومتی شکسته شود، throw back نامیده می‌شود) پس از شکست خط حمایتی، سهم مجدداً به خط حمایتی در نمودار سهم بازگشت می‌کند  و پس از برخورد با خط حمایتی که این بار در نقش مقاومت عمل می‌کند، سهم مجدد به حرکت قبل خود که در اینجا ریزش است ادامه می‌دهد.
لذا همانطور که اشاره شد، اصلاح‌ها نشانه‌ای از تغییر روند و تبدیل مقاومت‌های شکسته شده به حمایت و حمایت‌های شکسته شده به مقاومت هستند و پولبک نشانه‌ی ادامه روند صعودی و یا نزولی در جهت ایجاد الگوهای پلکانی قیمت است.

 • ریزش و اصلاح
این مطلب را حتما بخوانید:  پولبک چیست؟

ریزش را می‌توان با مثال شاخص دقیق‌تر توضیح داد، در دوران اصلاح شاخص تمام شرکت‌های حاضر در بورس دچار افت قیمت نمی‌شوند اما در زمان ریزش شاخص با منفی شدن دسته‌جمعی سهام شرکت‌ها مواجه هستیم. در این زمان با تشکیل “سریع” و “طولانی‌مدت” صف‌های فروش، ارزش سهام شرکت‌ها به شدت و در کوتاه‌ترین زمان کاهش می‌یابد.

دوران اصلاح قیمت، بهترین زمان خرید سهم

قیمت سهام شرکت‌ها به شرط دارا بودن ارزش ذاتی بالاتر از قیمت معاملاتی در بازار و نیز شرایط بنیادی مناسب، تکرار و پایداری و یا بهبود و افزایش سودآوری آتی، به صورت مداوم و بی‌وقفه به صورت صعودی حرکت نمی‌کنند  و همانطور که در ابتدای این مطلب توضیح داده شد، حرکت به صورت پلکانی خواهد بود. دلیل بنیادی و اصلی این حرکات پلکانی نیروهای عرضه و تقاضای بازار هستند، جایی که نیروی عرضه بر نیروی تقاضا غلبه می‌کند روند اصلاح به صورت نزولی شکل می‌گیرد، با کاهش قیمت‌ها، قیمت بازار از ارزش ذاتی فاصله بیشتری پیدا می‌کند و به بیان ساده‌تر سهام ارزان‌تر در بازار معامله می‌گردد و این خود فرصت مناسب “قیمتی” را برای خریداران فراهم می‌کند.

به این مقاله امتیاز دهید

میانگین امتیازات: 2.9 / 5. تعداد امتیاز: 14

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

ترتیبی که برای خواندن مقالات" خطوط روند "به شما پیشنهاد می‌کنیم:
18 دیدگاه
 1. فرشاد می گوید

  سلام

  اگر اشتباه نکنم این جمله درست نیست(پولبک‌ها نشانه‌ای از تغییر روند و تبدیل مقاومت‌های شکسته شده به حمایت و حمایت‌های شکسته شده به مقاومت هستند و اصلاح نشانه‌ی ادامه روند صعودی و یا نزولی در جهت ایجاد الگوهای پلکانی قیمت است.)
  بنظرم باید بر عکس باشه ، پولبک نشانه ادامه روند هست

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   بله درست می‌فرمایید، اصلاح شد.
   ممنون از دقت نظر شما.

 2. محمد می گوید

  سلام.به چه دلیل یک سهم امروز مثبت یا منفی میشود؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   افزایش یا کاهش قیمت سهام در بازار بورس بر اساس شرایط عرضه و تقاضا ایجاد می‌شود.
   اگر تقاضا نسبت به عرضه بیشتر باشد، سهم با رشد قیمت مواجه شده و اصطلاحاً مثبت می‌شود.
   اگر عرضه نسبت به تقاضا بیشتر باشد،سهم با کاهش قیمت مواجه شده و اصطلاحاً منفی خواهد شد.

 3. ميلاد می گوید

  سهام وساپا تا چقدر رشد میکند ممنون میشم جواب بدین

  1. پشتیبان می گوید

   سلام دوست عزیز ما تحلیلی برای سهم ارائه نمیدیم و به عهده خودتونه این کار

 4. افشین گرامی می گوید

  من پول واریز کردم به حساب اول نشان داد که پول واریز شده ولی الان که نگاه میکنم تو قسمت قدرت خرید نیست

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   امکان اختلال سیستمی وجود دارد با کارگزاری تماس بگیرید

 5. فرامرز علیزاده می گوید

  خوب بود

 6. Creator of the future می گوید

  سلام.خسته نباشید ‌به نظرتون این هفته که اصلاح هست آیا خرید سهام کار منطقی هست؟یکی بهم گفت نیست ولی نمیدونم دلیلش چی بود

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اگر بازار روند نزولی نگرفته، بلکه در یک روند صعودی به اصلاح بازار رسیده‌ایم، هیجان‌زده نشوید.
   یک توصیه خوب این است که مستقل از وضعیت بازار، دوباره فکر کنید که کدام سهم‌ها ارزش خرید دارند و باید کدام سهم‌ها را بفروشید.
   دقت کنید که هر روزی که سهم را نگه می‌دارید، شبیه به این است که آن سهم را در آن قیمت خریده‌اید. چرا که در انتخاب بین پول و سهم، شما دوباره سهم را انتخاب کرده‌اید.
   اگر قیمت سهمی بی‌اندازه بالا است و حاضر نیستید آن را بخرید، شاید باید در مورد نگه‌داشتن آن سهم نیز تردید کنید. اگر سهمی برای نگه‌داری هنوز ارزنده است، پس خرید آن در این قیمت نیز توجیه دارد.
   مطالعه کنید، آموزش ببینید، سواد خود را بالا ببرید.
   شاید بتوانیم تمام بازار سرمایه را در یک جمله خلاصه کنید: «ارزان بخرید، گران بفروشید.»

 7. F می گوید

  اصلاح کی تموم میشه . قیمت سهم چقدر باید بیاد پایین تا دوباره بخواد سیر صعودی رو در پیش بگیره
  ممنون

  1. پشتیبان می گوید

   سلام بستگی داره باید تکنیکال بررسی کرد

  2. فرامرز علیزاده می گوید

   عالی

 8. ماریا می گوید

  بسیار خوب

 9. ماریا می گوید

  ممنون عالی

 10. امیر همایونی می گوید

  با سلام آگه اسلاید آموزشیتون با فیلم همرته باشه خیلی خوب میشه در ضمن مثالهاتون در این زمینه بیشتر باشه بهتره.

 11. رضا می گوید

  ممنون ازراهنمایی شما عالی بود عالی

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۵ ویدیو هدیه از نکات کلیدی سرمایه گذاری!

0 +
نفر تاکنون در این دوره شرکت کرده‌اند