معرفی ۱۶ فیلم مرتبط با بورس

این پست ما را واداشت تا نگاهی به فیلم های موجود با مضمون مالی و سرمایه گذاری بیندازیم. ما در سایت خانه سرمایه به معرفی ۱۶ فیلم مرتبط با بورس پرداخته و همیشه سعی داریم از تمام منابع موجود یاد بگیریم. با اهتمام به این حرف، لیست ۱۶ فیلم، برنامه ی تلویزیونی و مستند که هر تاجر و سرمایه گذاری باید تماشا کند در زیر آمده است.

① فیلم وال استریت

گرچه فیلم شاهکار اُلیور استون در سال ۱۹۸۷ اکران شد، اما دروسی که این فیلم درباره ی اخلاقیات و انجام کار خوب و درست (حال قانونی یا غیرقانونی) به ما می دهد منحصر به زمان نیست. شما در این فیلم شاهد شخصیتی به نام باد فاکس با بازیِ چارلی شین هستید که از مرز بین خوب و بد عبور می کند تا خواسته های یک  سرمایه گذارِ میلیاردر به نام گوردون گِکو (مایکل داگلاس) را برآورده کند.

فیلم رکود بزرگ

کمدی_درام محصول ۲۰۱۵ که بر اساس کتابی با همین نام ساخته شده، چندین خط داستانی را با مضمونی مشترک دنبال می کند: چگونه از یک بحران مالیِ افسار گسیخته سود ببریم در حالی که بیشتر مردم دنیا از عواقب مرگبار آن زجر می کشند.

فیلم وارِن بافِت شدن

در این مستند محصول ۲۰۱۷  برای اولین بار در تاریخ، شما می توانید دنباله کننده ی داستان سرمایه گذار میلیاردر وارن بافت باشید. حقیقت جالب: بافت هیچگاه برای صرف صبحانه بیشتر از ۳٫۱۷ دلار خرج نمی کند. این در حالی ست که دارایی خالص او ۷۰ میلیارد دلار تخمین زده شده است. با دیدن این مستند می توان از زندگی خاضعانه ی او درس گرفت.

④ فیلم گرگ وال استریت

هنرنماییِ لئوناردو دیکاپریو در نقش جوردن بِلفوردْ داستان واقعیِ برخاستن این بزهکار از جایگاه یک دلال سهام غیرقابل اعتماد به جایگاه یک سرمایه گذار مجرم است.

فیلم اتاق فروش

تعهد و تلاش زیاد برای یک کار  قانونی به مذاق شخصیت جیوُانی ریبیسی خوش نمی نشیند. او در نهایت درمیابد که زندگیِ شخصی که گذرانش از طریق کلاهبرداری از مردم است، عواقبی جدی در پی دارد – هم از لحاظ اخلاقی و هم از لحاظ قانونی. و این درس را از راهِ سختش می آموزد.

فیلم اِنرون: باهوش ترین فردِ اتاق

این مستند سال ۲۰۰۵ نیم نگاهی از داستان تیم مدیریتیِ انرون را روایت می کند. اینکه آنها چگونه توانستند نه تنها دروغی را راجع به عملکرد تجاری شان به خورد همه دهند، بلکه چه راحت از زیر بار عواقب آن قصر در رفتند. شاید اکنون دیگر برای ظهور «انرون» بعدی فقط بحث دیر یا زود بودن آن مطرح باشد.

⑦ فیلم سوءاستفاده از جایگاه

مستند سال ۲۰۱۰ که با محوریت بحران مالیِ بین سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ تولید شده است، شاید تاثیرگذارترین ترتیب مصاحبه های کارشناسان را در بین تمامیِ مستندات مالی به نمایش درمی آورد.

⑧ فیلم مارجین کال

فیلم محصول ۲۰۱۱، که در یک شرکت خیالی در بحبوحه ی بحران مالیِ واقعی سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ جریان دارد، پشت صحنه ای از اینکه چطور یک بانک سرمایه گذاریِ بزرگ قبل هر کس دیگری وقوع یک بحران مالیِ افسار گسیخته را پیش بینی کرد و با آن دست به گریبان شد را ارائه می دهد.

⑨ فیلم برای شکست زیادی بزرگه

این فیلم تلویزیونی به شرح واقعیِ معاملات داخلیِ برخی از نامداران وال استریت و مِین استریت در بحبوحه ی بحران مالی می پردازد. یکی از آن افراد نام دار ریچارد فُلد، معروف به «منفورترین فرد در آمریکا»، می باشد.

⑩ فیلم کاپیتالیسم: یک عاشقانه

مایکل مور یکی از چپ گراترین کارگردانان در هالیوود است – ولی این بدین معنا نیست که کسانی که با او هم عقیده نیستند آثارش را نادیده بگیرند. همیشه مهم است که با ذهن باز به مسائل بنگریم و باورهای خودمان را زیر سوال ببریم؛ کاری که این مستند ساخت ۲۰۰۹ در انجام آن موفق است.

⑪ فیلم اماکن تجاری

کمدیِ دَن آیکروید و ادی مورفی که بیش از ۳۰ سال پیش ساخته شده است، داستان یک دلال کالای ثروتمند و یک مرد بی خانه مان را بازگو می کند. در این فیلم نسبتا خنده دار، مطمئنا دروس و اخلاقیات بسیاری درباره ی زندگی برای یادگیری نهفته است.

⑫ فیلم نقشِ زمین شده

خرید و فروش بورس برای مشتریان از طریق دلالان شان شیوه ای ست که روز به روز از اهمیت اش کاسته می شود. این مستند تولید ۲۰۰۹ زندگیِ تاجران و بازرگانانی را دنبال می کند که امرار و معاش شان دست خوش نوسانات پیاپیِ اماکن بازرگانیِ شیکاگوست.

⑬ فیلم وال استریت: پول هرگز نمی خوابد

دنباله ی فیلم «وال استریتِ» الیور استون که سال ۲۰۱۰ اکران شد نتوانست موفقیت فیلم اول را تکرار کند. با این حال، دروسی که این فیلم در باب خط قرمزهای پول و طمع به ما می آموزد انکار نشدنی ست.

⑭ فیلم گِلِن گَری گِلِن راس

یکی از فیلم های معروف در زمینه ی تجارت که محوریت اصلی اش راجع به فشار طاقت فرسایی ست که مردم در مشاغل شان با آن دست به گریبان هستند و اینکه برای به چنگ آوردن پاداش عظیم کمیسیون پا را تا کجا فرا می گذارند.

⑮ فیلم روزِ میلیارد دلاری

این مستند قدیمی که سه دهه از عمرش می گذرد به ما نشان می دهد که گرچه فناوریِ مورد استفاده ی تاجران بازار بورس خارجی تغییر کرده است، ولی طرز تفکر آنها ذره ای دچار تغییر نشده است.

⑯ فیلم شرط بندی روی صفر

مستند مورد انتظار سال ۲۰۱۷ روایت کننده ی داستان شرط استقراضیِ بزرگ سرمایه گذار میلیاردر، بیل آکمن، علیه Herbalife است. آکمن معتقد است که Herbalife با یک ترفند هرمی پیش می رود و مال و منالی خیالی را به اقلیت های آسیب پذیری می فروشد که به دنبال زندگی کردن رویای آمریکایی هستند.

اگر فیلم ها یا برنامه ها ی تلویزیونیِ دیگری مناسب برای تاجران یا سرمایه گذارن سراغ دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.