در ادامه سلسله مقالات بورس های بزرگ جهانی در این مطلب به معرفی یکی دیگر از بازارهای مالی مهم بین المللی (بورس لندن) می پردازیم. کشور انگلستان و به طبع شهر لندن در کنار مراکزی چون نیویورک و توکیو همواره به عنوان یکی از قطب های سنتی کسب وکار، بانکداری، تجارت و سرمایه گذاری در سطح جهان مطرح بوده است.

بورس لندن انگلیس (LSE)

همگام با پیشرفت جوامع بشری، اقتصاد این کشورهای صنعتی نیز رو به رشد بوده و در عرصه های سرمایه گذاری نوین پیشرو بوده اند. بورس لندن یکی از بازارهای مالی قدیمی در سطح جهان بوده و از بدو تأسیس تاکنون سرمایه گذاران بسیاری را در خود جای داده است.

از تاریخچه تأسیس بورس لندن چه می دانید؟

بازار بورس لندن بزرگترین بورس اروپا و اولین بازار مالی (منسجم) انگلستان است. گرچه بورس های کالایی سنتی در انگلیس قدمتی چند صد ساله دارند، اما ایده اولیه راه اندازی بورس اوراق بهادار لندن به سال ۱۶۹۸ میلادی باز می گردد.

در آن زمان یک کارگزار جوان به نام جان کاستاین (John Castaing) تصمیم گرفت، که به صورت پیوسته قیمت سهام و سایر دارایی‎ ها را جمع آوری کند. وی این کار را در قهوه خانه «جاناتان» انجام می داد، که در نزدیکی تالار بورس (کالا و…) سطلنتی قرار داشت.

این قهوه خانه یکی از مهم ترین مکان های تجمع معامله گران اوراق بهادار در شهر لندن بود. معاملات قهوه خانه ای و غیررسمی با مشکلات فراوان به مدت چندین سال همچنان ادامه داشت.

سرانجام در سال ۱۸۰۱ میلادی به منظور جلوگیری از تقلب و کلاهبرداری برخی از فعالان بازار، برای اولین بار زمینه تشکیل بورس منسجم و سازمان یافته اوراق بهادار در لندن به صورت جدی فراهم شد.

بورس اوراق بهادار لندن با پذیرش مجموعه قوانینی توسط کارگزاران و پرداخت حق عضویت مشخصی توسط آن ها به سازمان بورس آغاز به کار نمود.

همچنین این بازار در تاریخ بیست و سوم ژوئن سال ۲۰۰۷ با بورس میلان (Borsa Italiana) ادغام شد و از آن به بعد تحت عنوان گروه بورس لندن انگلیس (LSEG) فعالیت می کند. به دنبال ادغام صورت گرفته، بورس انگلیس قدرت و اهمیت بیشتری در میان بورس های اروپایی پیدا کرد.

موقعیت مکانی بورس لندن کجاست؟ تالار بورس در چه بازه زمانی فعالیت می کند؟

تالار بورس در میدان پاترنوستر (Paternoster) شهر لندن و در نزدیکی کلیسای سنت پائول واقع شده است. جلسه معاملاتی این بازار در طول روزهای کاری هفته (دوشنبه تا جمعه) از ساعت ۰۸:۰۰ تا ۱۶:۳۰ به وقت محلی فعالیت می کند.

در بورس لندن نیز برخی روزهای سال تعطیلات رسمی محسوب می شوند، که شامل روز اول سال نو، آدینه نیک، دوشنبه عید پاک، اول ماه می، تعطیلات بانکی در انگلستان، تعطیلات رسمی متفرقه، کریسمس و ۲۶ دسامبر (روز بعد از کریسمس) می باشند.

همچنین اگر تعطیلات روز اول سال نو، کریسمس و تعطیلات ۲۶ دسامبر از لحاظ تقویمی منطبق بر تعطیلات آخر هفته باشند، روز کاری بعدی تعطیل خواهد بود.

با شاخص بورس لندن آشنا شویم!

مهم ترین شاخص بورس لندن «Financial Times Stock Exchange 100 Index» است، که به اختصار FTSE 100 یا FTSEخوانده می شود.

این شاخص بر مبنای ۱۰۰ شرکت بزرگ (از لحاظ ارزش بازار) حاضر در بازار بورس انگلیس ایجاد شده است. شاخص فوتسی توسط کمپانی FTSE Group (یک شرکت تابعه حاصل سرمایه گذاری مشترک بورس اوراق بهادار لندن و روزنامه فایننشیال تایمز) به صورت مداوم محاسبه شده و از طریق درگاه های اطلاع رسانی بورس انگلستان منتشر می شود.

علیرغم اینکه در بازار بورس لندن شاخص های دیگری نیز وجود دارند، FTSE 100 پرکاربردترین شاخص محاسباتی این بازار مالی می باشد.

لازم به ذکر است، که بر اساس آمار ۱۰۰ شرکت مذکور حدوداً %۸۰ از ارزش بورس اوراق بهادار انگلیس را به خود اختصاص می دهند.

ساختار کلی بورس انگلیس چگونه است؟

به طور کلی بورس انگلیس از نظر ارزش بازار، حجم معاملات و نقدشوندگی رقیب سنتی بورس نیویورک محسوب می شود. بازار مالی لندن میزبان طیف گسترده ای از شرکت ها در زمینه های مختلف کسب و کار بوده و منبع بسیار مناسبی برای تأمین مالی شرکت ها است.

LSE را می توان بین المللی ترین بازار بورس در جهان نامید، زیرا شرکت هایی از ۶۰ کشور مختلف جهان در این بازار عرضه و پذیرش شده اند.

یکی از اهداف اصلی این رویکرد همکاری با بورس های جهانی در آسیا و آفریقا به منظور حذف هزینه های سرمایه گذاری و موانع تجارت بین المللی دارایی های مالی می باشد.

همچنین بازار اصلی بورس انگلیس یکی از متنوع ترین بورس های دنیا است، که حدوداً از ۴۰ بخش مختلف شامل Premium (سهام شرکت های بازرگانی)، Standard (اوراق بدهی و مشتقه) و… تشکیل شده است.

در حقیقت شرکت های پذیرفته شده در این بازار دارای نقدشوندگی بالاتر و قیمت گذاری شفاف تری بوده و همچنین شدیداً در کانون توجه رسانه های مالی و سرمایه گذاران می باشند.

در ادامه به معرفی برخی از مهم ترین شرکت های موجود در شاخص فوتسی ۱۰۰ می پردازیم:

  • بانک سرمایه گذاری و خدمات مالی بارکلیز- ارزش بازار: ۶/۱۸ میلیارد پوند
  • بانک سرمایه گذاری و خدمات مالی HSBC- ارزش بازار: ۶۳ میلیارد پوند
  • شرکت خدمات مخابراتی چندملیتی ودافون- ارزش بازار: ۸/۲۹ میلیارد پوند
  • هلدینگ مهندسی و خودروسازی رولز-رویس- ارزش بازار: ۳/۴ میلیارد پوند

مهم ترین وقایع بورس لندن

حدوداً چندین دهه است که وقایع بازارهای بورس به یکی از دغدغه های روزمره فعالان حوزه اقتصاد و سرمایه گذاری یا حتی بخش عمده ای از مردم تبدیل شده و امروزه اخبار بازارهای مالی جزء جدانشدنی رسانه های مختلف محسوب می شوند.

اگر به تاریخ مراجعه کنیم؛ برخی از اتفاقات پیرامون بازار سرمایه به قدری مهم بوده اند، که کاملاً در سرنوشت و مسیر بازار بورس تأثیر داشته اند. از همین روی در بخش انتهایی مطلب برخی از وقایع مهم و مؤثر در رابطه با بورس لندن را مرور می کنیم.

بیگ بنگ در بورس لندن!

در سال های ۱۹۸۶ و ۱۹۹۵ میلادی مقامات دولتی تصمیم گرفتند، که در قوانین بازار بورس انگلیس بازنگری نموده و تغییرات بنیادین ایجاد کنند. به دلیل سرعت بالای اجرا و گستردگی دگرگونی های ایجاد شده، این فرآیند اصطلاحاً «بیگ بنگ» نام گرفت.

اگر واقع بینانه به این تغییرات بنگریم، واقعاً همانند یک زلزله شدید اما با تأثیرات مثبت در رشد و توسعه همه جانبه بازار بورس لندن بود.

خلاصه تغییرات اعمال شده شامل شروع معاملات الکترونیکی، حذف حداقل کمیسیون ثابت معاملات و امکان فعالیت کارگزاران خارجی در بازار بورس می باشد.

این تغییرات عمده در نهایت منجر به افزایش حجم معاملات، ایجاد رقابت شدید بین کارگزاران و تبدیل بورس انگلیس به یک بازار مالی جهانی شد.

بمب گذاری در ساختمان بورس انگلیس

در بیستم ژوئیه سال ۱۹۹۰ یک مرد که به ظاهر عضوی از ارتش جمهوری خواه ایرلند بود، در توالت های ساختمان بورس لندن بمب گذاری کرده و مدعی شد، نیم ساعت دیگر ساختمان منفجر می شود!

خوشبختانه در این مدت کوتاه ساختمان بورس انگلستان تخلیه شده و از بروز یک فاجعه انسانی جلوگیری به عمل آمد. در جریان این حادثه فقط بخش کوچکی از یک طبقه این ساختمان دچار تخریب شد.

در مطلب آتی از این سری مقالات به معرفی بازار بورس فرانکفورت خواهیم پرداخت.