کاربرد ابزار JTI در شناسایی روند بازار

ابزار JTI یک مدل ریاضی دینامیک است که می تواند در شناسایی ترند بازار، مسیر ترند و قدرت ترند به کار رود. از همه مطالعات GET پیشرفته JTI ترکیب بسیار کاملی است و در بیشتر زمان ها محاسبه می شود. همچنین JTI الگوریتم یکسانی در همه بازار ها و در همه تایم ها (از قبیل روزانه، هفتگی و ماهانه) به کار می برد.

ابزار JTI یک Trend Index Value محاسبه می کند که می تواند با تایم های کوتاه مدت، معمولی یا بلندمدت بازار تنظیم شود. اگر Trend Index Value بالاتر از ۳۰-۵۰ باشد این مدل بازار را به عنوان ترندصعودی طبقه بندی می کند. اگر Trend Index Value کم تر از ۵۰- تا ۳۰- باشد این مدل بازار را به عنوان ترند نزولی طبقه بندی می کند. زمان هایی وجود دارد که در آنها بازار توانایی تولید Trend Index Value را ندارد و معمولا این حالت در طول دوره های بسیار پرتراکم رخ می دهد.

ابزار JTI بسار متفاوت از مطالعاتی از قبیل DMI است. این مطالعه یک همبستگی خاص معمولی را به کار می برد که به وسیله آن اندکس ترند را محاسبه می کند. ایده اولیه در زمان طراحی JTI این بود که یک مطالعه ای را که فرد را از گرفتن پوزیشن در خلاف ترند اصلی منع می کند ایجاد کند. آزمایشات صورت گرفته دلالت بر این دارد که JTI این کار را به خوبی انجام می دهد.

اضافه شده توانایی JTI است که مطالعه ای شده که هشدار زودهنگام قبل از شکسته شدن ترند و پایان ترند می دهد.

زمانی که Trend Index Value محاسبه می شود نرم افزار خودش محاسبه می کند و ارزش های فعالیتی قیمتی ( Price Action Volume)  متفاوت را رسم می کند که به صورت اتوماتیک با شرایط اخیر بازار جا به جا می شوند. این مساله برای طبقه بندی قدرت ترند به کار می رود و در چهار رنگ دیده می شود:

قرمز: ترند بسیار قوی است.

آبی: ترند قدرت متوسطی دارد.

سبز: ترند قدرت کمی دارد.

زرد: برای بخش زیادی دلیل ایجاد Noise بازار است.

تقریبا همه فازهای موج سوم و موج های پنجم گسترش یافته یک Trend Index Value (قرمز) قوی ایجاد می کنند. به طور کلی بیشتر این فازها (۳ و ۵) بدون ترند یا با قدرت متوسط و کم شروع می شوند و به سرعت یک ترند قوی تشکیل می دهند. به هر حال در موارد زیادی ترندهای قوی (قرمز) در مراحل اولیه حرکت و JTI طراحی شده برای شناسایی آن ها ظاهر می شوند.

همچنین فاز موج سوم و فاز موج پنجم گسترش یافته تمایل قوی آن ها به کاهش دادن قدرت ترندشان قبل از کامل شدن نشان داده اند. ابزار JTI به سرعت این حالت را می یابد و با کاهش دادن پله ای قدرت ترند و تغییر به رنگ با قدرت کم تر به کاربر هشدار می دهد.

توجه کنید که چگونه JTI در همه مراحل رالی در حالت رنگ قرمز قوی باقی می ماند. سپس نزدیک به قله JTI رنگ را که علامتی است دال بر پایان ترند تغییر می دهد.

این همان جایی است که باید به مطالعات الیوت اضافه گردد. بله ترند جاری به قله رسیده است. به هرحال در مطالعات الیوت این موج سوم است. زمانی که موج چهارم اصلاحی یک  PTI قابل قبول ارائه می دهد ما می توانیم منتظر تلاش برای رالی دیگر در موج پنجم باشیم. ابزار JTI می تواند این فاز رالی دوم را نیز به عنوان یک ترند متفاوت کلی دیگر بیابد.

استفاده از سطوح متفاوت طول ترند:

 در زمان استفاده از طول ترند معمولی (Normal Trend Length)  تحقیقات اشاره به این دارد که JTI می تواند هردو موج سوم و پنجم را به عنوان فارهای ترند مختلف شناسایی کند. طول ترند بلند تمایل دارد که توالی ۵ موج را به عنوان یک فاز ترند نشان دهد.

طول ترند متوسط و کوتاه به کاربر اجازه می دهند که شکست موج سوم بر قطعات ترندکوچکتر رابیابد و می تواند در پوزیشن های کوتاه مدت تر به کار آیند.

 ما پیشنهاد می کنیم که شما با طول ترند معمولی شروع کنید و فقط زمانی آن را تغییر دهید که با مطالعه JTI بیشتر آشنا شدید.

تنظیمات پیشنهادی برای JTI  :

طول ترند = معمولی

سرعت = خاموش

Band 1 = 30

Band 2 = 30

در ادامه نمودار جولای ۱۹۹۳ برای Saybeans آمده است. در حوالی سطوح ۶۰۵ JTI دلالت بر داشتن یک ترند قوی در جولای Saybeans داشت.

موردA: تریدر می تواند از آنالیز JTI به همراه دیگر تکنیک ها برای ورود به یک پوزیشن بلند مدت استفاده کند.

فهرست []

  موردB: JTI در این مورد یک مدل ریاضی که قدرت ترند را طبقه بندی می کند را مهیا می کند. ترند تحت عنوان ترند صعودی قوی طبقه بندی می شود که باید از گرفتن پوزیشن های کوتاه مدت جلوگیری کرد.

  چگونگی استفاده از JTI :

  • JTI می تواند به عنوان سیگنال هشداردهنده زود هنگام برای شناسایی مراحل اولیه ترند اصلی استفاده شود.
  • JTI می تواند به عنوان سیگنال هشداردهنده زود هنگام برای شناسایی پایان ترند اصلی استفاده شود.
  • JTI هم چنین می تواند به عنوان یک ابزار غیر مشاهده ای و غیر خطا دار برای اضافه کردن پوزیشن یا در زمانی موقتی که بازار کمی به عقب برمی گردد زمانی که یک ترند قوی و اثبات شده وجود دارد استفاده شود.
  • JTI یک مدل ریاضی را آماده می کند که قدرت ترند را طبقه بندی می کند و از ترید کردن فرد در مقابل یک ترند قوی در حالی که ترند قوی هنوز ادامه دارد جلوگیری می کند.

  به علت اینکه JTI یک مطالعه جدید می باشد و کمی غیر معمول در دو بعد اجرا می شود (مسیر و قدرت)، عده ای از کاربران ممکن است فهمیدن آن را مشکل ارزیابی کنند. تنها راه برای دستیابی به آن کار با آن با اطلاعات گذشته است و تا زمانی که و تا زمانی که شما با مطالعه JTI اشنا شوید.