بازی کریپتوکیتیز یک بازی مبتنی بر بلاک چین است که در آن می توانید گربه های مجازی را با پول واقعی خریداری کنید، آن ها را پروش دهید و درصورت تمایل بفروشید. همه گربه ها در این بازی کاملاً منحصربه فرد هستند و کپی کردن آن ها غیرممکن است. در این بازی افراد مالک گربه ها هستند و هیچ کس نمی تواند گربه فرد دیگر را از او بگیرد و نابودکردن این بچه گربه های مجازی غیرممکن است. در این مقاله از سری مقالات آموزش ارز دیجیتال به بررسی این بازی پرطرفدار و راه های کسب درآمد از آن می پردازیم.

بازی کریپتوکیتیز چیست؟

همان طور که در مقدمه اشاره کردیم، بازی کریپتوکیتیز یک بازی مبتنی بر بلاک چین است که در آن با جمع آوری و پرورش گربه های مجازی می توانیم درآمد کسب کنیم. با این همه بچه گربه های بازی در پلتفرم قابل معامله هستند و برخی از آن ها حتی با پول واقعی به فروش می رسند. این بازی به اصطلاح dapp است که مخفف عبارت Decentralized Application و بخشی ضروری از حوزه defi/’>دیفای (Defi) است؛ یعنی هیچ نهاد یا فردی به تنهایی مالک برنامه نیست. کریپتوکیتیز اولین برنامه غیرمتمرکز محسوب می شود که برای بازی یا موارد استفاده در زمان آزاد یا اوقات فراغت ساخته شده است.

بنیان گذاران کریپتوکیتیز

یک تیم استارتاپی از ونکوور کانادا شرکت کریپتوکیتیز را ایجاد کردند و آن را Axiom Zen نام گذاری کردند. این بازی روی بلاک چین اتریوم که یک ارز دیجیتال شناخته شده است، اجرا می شود. بازی کریپتوکیتیز که در سال 2017 ایجاد شد، تاکنون گیمرهای زیادی را به سمت خود جذب کرده است. مؤسس این بازی در گذشته نیز روی پروژه های نرم افزاری و بازی های واقعیت مجازی بسیاری کار کرده و فردی باتجربه در این حوزه است، اما براساس بررسی های انجام شده پروژه کریپتوکیتیز موفق ترین کار وی شناخته می شود. این بازی به تازگی رشد انفجاری داشته و حتی گزارش هایی مبنی بر کسب درآمدهای کلان از فروش این گربه های مجازی وجود دارد. فروش این گربه ها بسیار افزایش یافته و گزارش ها حاکی از آن است که بالغ بر 12 میلیون دلار برای خرید گربه های مجازی هزینه شده است.

نحوه بازی کریپتوکیتیز

شما بدون داشتن هیچ گربه ای بازی را شروع می کنید و اولین کاری که باید انجام دهید این است که یکی از آن ها را از فروشگاه بخرید. بازار کاربرپسند بوده و شروع بازی آسان است. علاوه بر این، برای شروع پرورش گربه ها، به حداقل دو گربه منحصربه فرد نیاز دارید (از آنجا که همه آن ها منحصربه فرد هستند، کار چندان سختی نخواهد بود). امکان شروع با یک گربه مجرد وجود دارد، اما پس از آن باید با شخص دیگری برای شروع پرورش همکاری کنید. اگر دو گربه دارید، می توانید بلافاصله پرورش آن ها را شروع کنید که این امر فرایندی آسان است که در آن شما تنها گربه هایی را که می خواهید پرورش دهید انتخاب می کنید و فقط یک دکمه را فشار می دهید. هنگامی که گربه های مجازی تولیدمثل کردند، یک تخم در موجودی شما تخم ریزی می شود. هنگامی که روی آیکون شبیه تخم مرغ کلیک می کنید، گربه از تخم خارج می شود و یک بچه گربه اضافی در انبار خود خواهید داشت.

گربه هایی که می توانید بخرید می توانند از نسل های مختلف باشند. نسل هر گربه دقیقاً زیر تعداد گربه ها قابل مشاهده است؛ برای مثال فرض کنید ما دو گربه داریم که هر دوی آن ها بخشی از نسل دوم هستند. اگر این دو گربه بعداً تولیدمثل کنند، نسل آن بخشی از نسل سوم گربه ها خواهد بود. هر گربه همچنین «جنسیت» متفاوتی دارد و در بازی کریپتوکیتیز یکی از آن ها «DAME» برای مؤنث و دیگری « SIRE» برای مذکر نامیده می شود. با تولیدمثل دو گربه شما، آن ها یک دوره نقاهت را تجربه می کنند و در آن دوره امکان تولیدمثل وجود ندارد. با ادامه یافتن این تولیدمثل ها، نسل گربه ها نیز عوض می شود و ترکیب ژن ها ادامه می یابد.

نحوه کارکرد کریپتوکیتیز

کریپتوکیتیز که یک بازی مبتنی بر بلاک چین است، روی الگوریتمی به نام ژنتیک یا GA اجرا می شود که سعی می کند الگوریتم ژنتیک واقعی را تقلید کند؛ یعنی اطلاعاتی که در یک بچه گربه ذخیره می شود، مانند DNA موجودات زنده است. در ما انسان ها، DNA حاوی کدی است که قد، رنگ مو، رنگ چشم و… را نشان می دهد. در بازی کریپتوکیتیز ژن های تأثیرگذار بر ظاهر عبارت اند از: رنگ، الگوهای روی خز و حالات صورت. در این مورد ژن ها می توانند روی رنگ پس زمینه نمایش داده شده همراه با بچه گربه نیز تأثیر بگذارند. در بدن انسان، حیوان یا گیاهان، DNA با پروتئین ساخته می شود. درمورد بچه گربه های کریپتو، ژن ها با اعداد ساده ساخته می شوند.

علاوه بر این، در زندگی واقعی، انسان ها یا حیوانات از طریق فرایند جفت گیری تولیدمثل می کنند؛ یعنی DNA یکی از والدین با DNA والد دیگر مخلوط شده و این امر به تولد یک فرزند منحصربه فرد منجر می شود. از آنجا که ژن ها مخلوطی از هر دو والدین هستند و این ترکیب هرگز نمی تواند یکسان باشد، هر کودک/ حیوان DNA منحصربه فردی خواهد داشت. اصول الگوریتم ژنتیک دقیقاً یکسان عمل می کند. کد منحصربه فرد یک بچه گربه کریپتو با کد دیگری مخلوط می شود و به این ترتیب یک بچه گربه جدید ایجاد می شود. در این بازی شکاف بین دو والدین هر بار که با هم جفت می شوند متفاوت است؛ به طوری که حتی «خواهر و برادر» DNA و ظاهر یکسانی ندارند.

الگوریتم ژنتیک و اتریوم چگونه به هم متصل می شوند؟

همان طور که گفتیم الگوریتم ژنتیک GA چیزی است که گربه های مجازی را ایجاد کرده و همه آن ها را منحصربه فرد نگه می دارد، اما سؤالی که مطرح می شود این است که در این میان نقش بلاک چین و ارزهای دیجیتال چیست؟

برای پاسخ به این سؤال یکی از اصطلاحات مهمی که باید توضیح داده شود، قراردادهای هوشمند است. اتریوم از این نوع قراردادها برای ذخیره اطلاعات و استفاده از داده ها برای انجام محاسبات استفاده می کند. در ادامه به بررسی قراردادهای هوشمند و نقش آن در بازی کریپتوکیتیز می پردازیم.

قراردادهای هوشمند چیست؟

هنگام انجام تراکنش با یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین، از یک حساب به اصطلاح خارجی استفاده می شود. در ارز دیجیتال بیت کوین تنها همین یک نوع حساب وجود دارد؛ درحالی که در اتریوم دو نوع حساب وجود دارد؛ حساب های خارجی و حساب های قراردادی. حساب های قراردادی از این نظر خاص هستند که متعلق به یک شخص واحد نیستند و مانند حساب های خارجی، یک آدرس دارند که هنگام انجام تراکنش ضروری است.

حساب های قراردادی همچنین حاوی یک قطعه کد هستند که با هر بار تراکنش، اجرا می شنود. این کد توسط یک ماینر اجرا می شود تا تأیید کند یک تراکنش انجام شده است. حساب های قراردادی همان قراردادهای هوشمند بوده و با تأیید تراکنش ها همواره در حال محاسبه هستند.

نحوه عملکرد قراردادهای هوشمند در بازی کریپتوکیتیز

 • KittyBase

کیتی بیس یک بلاک چین عمومی است؛ یعنی به کمک آن که تمام کدهای متصل به DAPP در دسترس عموم است. این بدان معناست که همه می توانند کدهای بچه گربه ها را که در این قراردادهای هوشمند ذخیره می شوند، مشاهده کنند. این محل ذخیره سازی KittyBase نام دارد که یکی از قراردادهای هوشمند پلتفرم کریپتوکیتیز است.

 • KittyOwnership

از آنجا که همه بچه گربه ها منحصربه فرد هستند، نمی توان آن ها را تعویض کرد؛ یعنی هیچ گاه امکان تغییر گربه های مجازی با یکدیگر وجود ندارد، مگر آنکه بخواهید مقدار موجودی خود را تغییر دهید. این قرارداد همان چیزی است که آن ها KittyOwnership می نامند و مسئول منحصربه فرد نگه داشتن ارزش هر بچه گربه است. هرچند ممکن است که دو گربه ارزش یکسانی نداشته باشند و البته هیچ گاه ارزش دو گربه یکسان نیست، اما از طریق همین قرارداد است که اگر یک گربه بخشی از یک تراکنش باشد، می تواند ارزش کل موجودی را تغییر دهد.

 • KittyBreeding

یکی دیگر از قراردادهای هوشمند KittyBreeding است و این همان چیزی است که کراس اوور را ممکن می کند. کد داخل قرارداد ترکیب ژن های دو گربه مختلف را در یک گربه جدید امکان پذیر می سازد.

 • KittyAuction

یکی دیگر از قراردادهای هوشمند است که به شما امکان می دهد بچه گربه های خود را به بازیکنان دیگر بفروشید. همچنین امکان «قرض دادن» بچه گربه های برای تولیدمثل با گربه های بازیکنان دیگر را فراهم می کند.

 • KittyMinting

درنهایت ما یک قرارداد داریم که به آن KittyMinting گفته می شود. این قرارداد تابعی است که مشابه عرضه اولیه کوین (ICO) کار می کند و این نحوه راه اندازی انجمن است؛ به این صورت که نسل اول گربه ها که به آن ها ژن صفر می گویند، ساخته می شود. گربه های ژن صفر به صورت رایگان واگذار می شوند تا انجمن کار خود را از یک نقطه شروع کند.

آموزش کسب درآمد در کریپتوکیز (CryptoKitties)

سؤالی که در اینجا مطرح می شود این است که چگونه می توان از این بازی مبنی بر بلاک چین کسب درآمد کرد؟ در این بازی ارزش برخی گربه ها به دلیل کمیاب تربودن از سایر گربه ها بیشتر است و همین امر سبب افزایش قیمت آن ها در بیشتر بازی های مبتنی بر این پلتفرم است. بازیکنان یا افرادی که بچه گربه های مجازی را جمع آوری می کنند، بیشتر به نمونه های کمیاب علاقه مند هستند، اما از آنجا که همه بچه گربه ها منحصربه فردند، آیا همه آن ها کمیاب نیستند؟ این درواقع یک جنبه جالب از ارزش گذاری بچه گربه هاست. از آنجا که همه آن ها ویژگی های متفاوتی دارند، چه عاملی تعیین کننده نادربودن گربه هاست؟

به گفته یکی از توسعه دهندگان، درواقع کاربران تصمیم می گیرند چه چیزی کمیاب باشد و چه چیزی نباشد. اگر همه بازیکنان تصمیم بگیرند گربه هایی با چشمان سبز پرورش دهند، گربه های بیشتری با چشمان سبز ایجاد می شود و درنتیجه کمیابی و ارزش آن ها نیز کم می شود. این همچنین بخشی از دیدگاه کاربر و نحوه مشاهده آن ها از ویژگی های متفاوتی است که یک بچه گربه می تواند داشته باشد.

یکی از نادرترین ویژگی های بچه گربه ها مربوط به نسل آن هاست. در سال اول، گربه های نسل صفر ایجاد می شوند. در قراردادهای هوشمند، بیان شده است که سازندگان تنها می توانند 50000 عدد از این بچه گربه ها را از نسل صفر ایجاد کنند. از آنجا که این بچه گربه ها یک کلاه دارند، نادرتر از بقیه بوده بنابراین برای مثال ارزش بیشتری از یک گربه نسل یک دارند.

گربه های میوتیشن (Mewtations)

یکی دیگر از عواملی که به گربه ها ارزش می دهد، چیزی است که آن ها آن را میوتیشن (Mewtations) می نامیم. برخی از ژن ها در نسل صفر وجود ندارند؛ بنابراین تنها زمانی می توانند ظاهر شوند که یک جهش یا میوتیشن رخ دهد. بچه گربه هایی که میوتیشن (جهش) دارند، می توانند جدا از طبقات مختلف باشند. اولین گربه ای که یک میوتیشن خاص دریافت می کند، یک جواهر الماس می گیرد. در حال حاضر تنها 243 گربه این جواهر را دارند. یک بچه گربه با یک جواهر الماس با قیمتی در حدود 3-4 اتریوم (حدود 950 دلار) در بازار عرضه می شود. یک بچه گربه با یک جواهر الماس که هنوز با کسی تولیدمثل نکرده است، می تواند گران تر نیز باشد، اما ارزش گذاری آن ها دشوار است؛ زیرا مدت زیادی است که فروخته نشده است.

گربه های دوم تا دهم به جای الماس، طلا دریافت می کنند. این گربه ها نیز کمیاب هستند، اما نه به اندازه گربه اول. قیمت این بچه گربه ها حدود 5/0 ETH (حدود 120 دلار) است. سیستم جواهر تا جایی ادامه می یابد که گربه 11 تا 100 یک جواهر آمیتیست و گربه 100-500 یک جواهر لاجورد دریافت می کند.

گربه های فاندر (Founder cats)

 

انواع دیگر با ارزش بچه گربه ها، گربه های فاندر یا همان مؤسس بوده که جزء اولین 100 گربه ای هستند که تا به حال روی این پلتفرم وجود دارند. ارزش گربه های فاندر با شماره شناسه آن ها مشخص می شود و هرچه شماره شناسه آن ها کمتر باشد، ارزششان بیشتر است. در چند ماه گذشته، این بچه گربه ها از محدوده 15 تا 25 اتریوم به فروش رسیده اند که بین 3577 دلار تا 5962 دلار است.

گربه های انحصاری (Exclusive cats)

این گربه ها توسط تیمی که روی بازی کریپتوکیتیز کار می کردند، معرفی شدند. آن ها برای کار استثنایی یا قیمت آن در برخی رقابت ها ایجاد شدند. برخی از این گربه های منحصربه فرد با مبلغ هنگفتی فروخته شده اند. یکی از نمونه ها یک گربه بود که به قیمت 140000 دلار فروخته شد و تمام پول آن به یک مؤسسه خیریه برای حمایت از هنرمندان پرداخت شد. گربه دیگری نیز به قیمت 25000 دلار به فروش رسید و پول آن صرف حفاظت از اقیانوس شد.

ارزش این گربه ها از کمیاب بودن و سن آن ها نشئت می گیرد و همان طور که در مثال های بالا نشان داده شد، ارزش آن می تواند به شدت متفاوت باشد. گربه های انحصاری دیگر تنها به قیمت 2-3 ETH فروخته می شوند که ثابت می کند برخی از آن ها ارزشمندتر از بقیه هستند. گربه های Mewtated، Founder و Exclusive تنها چند نمونه از گربه های مختلف هستند که در بازی وجود دارند. با نگاهی به گربه های مختلف و مبلغی که مردم آن ها را به فروش می رسانند، واضح است که مردم می توانند از این بچه گربه های مجازی درآمد کسب کنند. توانایی پرورش گربه هایی که میوتیشن نادری به دست می آورند؛ به طوری که آن ها یک جواهر الماس دریافت می کنند، فرصت کسب درآمد را افزایش می دهد، اما چندان پایدار نیست؛ زیرا هیچ تضمینی وجود ندارد که شما هرگز چنین گربه ای دریافت کنید.

راه های مختلف برای کسب درآمد در بازی کریپتوکیتیز

به طورکلی، حتی گربه های معمولی هم قابلیت فروش دارند، اما چون ارزش آن ها بسیار بالا نیست، شما با فروش آن ها پول کمتری کسب می کنید، اما این قابلیت نیز وجود دارد که شما فردی خوش شانس باشید و هنگام تولیدمثل گربه ها، گربه ای با جواهری خاص دریافت کنید. همچنین الگوهای پرورشی وجود دارد که دقیقاً به شما می گوید کدام گربه ها را با یکدیگر پرورش دهید تا گربه های کمیاب تری ایجاد کنید؛ البته این امر نیز تا حدودی یک ریسک است؛ زیرا گربه های مورد تقاضا همیشه تغییر می کنند. گربه ای که امروز فوق العاده ارزشمند است، ممکن است فردا به این اندازه ارزش نداشته باشد.

در این میان، باید توجه داشت که پرورش تنها یک راه برای کسب درآمد در کریپتوکیتیز است. راه دیگر خرید و سپس فروش است. گاهی اوقات می توان یک بچه گربه را با قیمت پایین خریداری کرد و سپس برای سود آن را فروخت. درنهایت، این امکان نیز وجود دارد که سرپرستی یکی از گربه های خود را واگذار کنید؛ یعنی افراد دیگر می توانند گربه شما را به عنوان جفت جدید گربه خود انتخاب کنند. در این صورت نیز شما سود زیادی دریافت خواهید کرد، اما کریپتوکیتیز نیز مقدار کمی حق کمیسیون دریافت می کند. این کارمزد 75/3 درصد از کل مبلغ معامله است.

چند نکته مهم پیش از ورود به بازی کریپتوکیتیز

 1. پلتفرم کریپتوکیتیز به صورت اپلیکیشن وجود ندارد و یک بازی کاملاً تحت وب است.
 2. استفاده از این بازی تنها با مرورگرهای فایرفاکس و کروم انجام می شود.
 3. برای استفاده از این بازی لازم است کیف پول متامسک را به صورت افزونه بر مرورگر دانلود و نصب کرد.
 4. برای خرید گربه داشتن مقداری ارز دیجیتال اتریوم در کیف پول متامسک ضروری است.

نحوه ثبت نام و ورود به بازی

 1. همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، کریپتوکیتیز یک بازی تحت وب است؛ بنابراین برای شروع و ثبت نام در این بازی لازم است ابتدا وارد سایت https://www.cryptokitties.com شوید.
 2. در صفحه اول برای ثبت نام ابتدا روی گزینه Get Your Own Kittiey کلیک کنید.
 3. اطلاعات خواسته شده در این بخش را وارد کرده و روی Continue کلیک کنید تا اکانت شما ساخته شود.
 4. در این مرحله از شما خواسته می شود کیف پول متامسک خود را از Chrome Web Store اضافه کنید؛ برای این منظور روی گزینه Get from Chrome Web Store کلیک کنید و وارد فروشگاه شوید و به صورت رایگان کیف پول متامسک را دانلود و به مرورگر خود اضافه کنید.
 5. در مرحله بعد برای خرید گربه (نر/ ماده) لازم است مقداری اتریوم را به کیف پول متامسک انتقال دهید (گربه ها با توجه به ویژگی هایی که دارند قیمت گذاری می شوند).
 6. راحت ترین راه برای مشاهده و خرید گربه ها Marketplace است. با کلیک روی این کلمه می توانید انواع گربه و قیمت های فروش آن ها را مشاهده کنید.
 7. گربه خود را از Marketplace انتخاب کنید. روی آن کلیک کرده و مبلغ آن را به صورت واقعی با اتریوم پرداخت کنید (برای واریز اتریوم به کیف پول متامسک نیز مانند سایر کیف پول ها عمل کرده و آدرس آن را به صرافی که اتریوم خریداری کرده اید، بفرستید و سایر مراحل را انجام دهید).

جمع بندی

راه اندازی یک حساب کاربری برای شروع تجارت در بازی کریپتوکیتیز فرایندی بسیار آسان و سریع است. ما در این مقاله به طور کامل به معرفی، بررسی و ثبت نام در پلتفرم کریپتوکیتیز پرداختیم. این بازی مانند سایر بازی های دنیای متاورس می تواند علاوه بر ایجاد سرگرمی برای شما، منبع کسب درآمد نیز باشد؛ بنابراین اگر شما نیز از افراد علاقه مند به بازی های دنیای کریپتوکارنسی هستید، این بازی ممکن است گزینه مناسبی برای شما باشد.

پرسش های متداول

یک تیم استارتاپی از ونکوور کانادا کریپتوکیتیز را ایجاد کرده و آن را Axiom Zen نام گذاری کردند. این بازی روی بلاک چین اتریوم اجرا می شود که یک ارز دیجیتال شناخته شده است.

بازی کریپتوکیتیز یک بازی مبتنی بر بلاک چین است که در آن می توانید گربه های مجازی را با پول واقعی خریداری کنید، آن ها را پروش دهید و درصورت تمایل به فروش برسانید.

پلتفرم کریپتوکیتیز به صورت اپلیکیشن وجود ندارد و یک بازی کاملاً تحت وب است.