برای آن که بتوانید در شرکت های سرمایه گذاری، کارگزاری ها و شرکت های مشابه مشغول به کار شوید، می توانید با طی کردن مراحل زیر جایگاه شغلی خود را تضمین نمایید. اولین قدم برای ورود به شرکت های بورسی، کسب گواهی نامه های حرفه ای بازار سرمایه است.

فهرست []

    گواهینامه های حرفه ای بازار سرمایه

    این گواهی ها به ۷ بخش تقسیم می شوند:

    1. اصول بازار سرمایه
    2. تحلیل گری بازار سرمایه
    3. معامله گری بازار سرمایه
    4. کارشناسی عرضه و پذیرش
    5. مدیریت نهادهای بازار سرمایه
    6. مدیریت سبد اوراق بهادار
    7. ارزشیابی اوراق بهادار

    بنابراین، اگر قصد دارید به عنوان معامله گران اوراق بهادار و کالا، معامله گران قراردادهای آتی، مسؤولین سبدگردانی، مدیران صندوق سرمایه گذاری و… در شرکت های کارگزاری مشغول به کار شوید، لازم است تا یکی از مدارک بالا را کسب کنید.

    در عین حال سه گروه از افراد شامل معافیت دریافت این گواهینامه ها هستند، که عبارتند از:

    1. دارندگان مدرک دکترا یا معادل آن در رشته های مدیریت مالی، اقتصاد، حسابداری، بیمه و بانکداری مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری که حداقل دو مقاله علمی پژوهشی در زمینه های مرتبط با بازار سرمایه یا حداقل یک کتاب در زمینه مالی تألیف و منتشر کرده باشند؛ با تأیید کمیته گواهی نامه های حرفه ای و تصویب هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار بدون شرکت در آزمون، گواهی نامه اصول بازار سرمایه را دریافت خواهند کرد.
    2. دارندگان مدرک CFA (تمامی سطوح) در صورت کسب حداقل ۵۰ درصد نمره در هر دو ماده امتحانی مقررات اصول بازار سرمایه و اصول بازار سرمایه اسلامی و اخلاق حرفه ای و همچنین شرکت در دوره آموزشی در مورد اوراق بهادار اسلامی، با تأیید کمیته گواهی نامه های حرفه ای، می توانند گواهی نامه اصول بازار سرمایه را دریافت کنند.
    3. دارندگان مدرک CIIA در صورت کسب حداقل ۵۰ درصد نمره در هر دو ماده امتحانی مقررات اصول بازار سرمایه و اصول بازار سرمایه اسلامی و اخلاق حرفه ای و همچنین شرکت در دوره آموزشی مربوط به اوراق بهادار اسلامی، با تأیید کمیته گواهی نامه های حرفه ای، گواهی نامه اصول بازار سرمایه را دریافت خواهند کرد.

    قدم بعدی این است که، رزومه ای عملی از فعالیت های مرتبط با تخصص بازار سرمایه، برای خود فراهم کنید. به این منظور، می توانید اقدام به ارایه تحلیل های تخصصی در سایت ها و رسانه های مختلف نمایید تا این تحلیل ها، با نام شما در رسانه ها و یا سایت های مرتبط درج و یا چاپ شود.

    قدم آخر، این است که شرکت ها و سازمان های مرتبط با بازار سرمایه را که به دنبال فردی متخصص هستند، پیدا کنید و رزومه تان را ارسال نمایید.

    برای این منظور، مراجعه به سایت کارگزاری ها را به شما پیشنهاد می کنیم. با توجه به این نکته که ۱۰۷ کارگزاری در ایران فعال هستند و به نیروی متخصص در زمینه مالی نیازمندند، بنابراین با کسب مهارت لازم شانس این را دارید که در کارگزاری ها مشغول به کار شوید.

    ذکر دو نکته خالی از لطف نیست که بدانید:

    1. از بین آزمون های مطرح شده که سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار می کند، آزمون اصول بازار سرمایه یکی از مهم ترین آزمون‎های این سازمان است. زیرا شرکت در آزمون‎های دیگر بورس، منوط به قبول شدن در این آزمون خواهد بود. به بیان دیگر آزمون اصول بازار سرمایه، پیش‎نیاز شرکت در پنج آزمون (معامله گری ابزار مشتقه، معامله گری بورس کالا، معامله گری اوراق تأمین مالی، کارشناسی عرضه و پذیرش، مدیریت نهادهای بازار سرمایه) و هم‎نیاز با آزمون تحلیل‎گری است. و در نهایت با کسب این گواهی نامه، می توانید به عنوان مدیر سرمایه گذار در صندوق سرمایه گذاری مشترک و یا کارشناس در شرکت های مشاور سرمایه گذاری فعالیت کنید.

    1. فارغ التحصیلان رشته های حسابداری، اقتصاد و مدیریت مالی آشنایی بیش تری با مباحث آزمون های بازار سرمایه دارند. و اما در میان رشته های مهندسی، مهندسی صنایع با مباحث آزمون آشناتر هستند. به همین دلیل، نهادها و شرکت های مرتبط با بازار سهام علاقه بیش تری به جذب فارغ التحصیلان رشته های فوق دارند و سازمتن بورس نیز رتبه افراد با این مدارک را بالاتر در نظر می گیرد.

    چه کسانی و به چه شکل امکان شرکت در آزمون های حرفه ای بازار سرمایه را دارند؟

    افرادی که مدرک کارشناسی و یا بالاتر در یکی از دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم را داشته باشند، فارغ از نوع رشته دانشگاهی، می توانند در آزمون های حرفه ای بازار سرمایه مشغول به کار شوند.

    اگر قصد دارید تا در آزمون های حرفه ای بازار سرمایه، شرکت کنید؛ ابتدا باید به لینک https://icmc.seo.ir مراجعه کنید. سپس در سربرگ ثبت نام، پروفایل شخصی خود را ایجاد کنید و مدارک مورد نیاز را تکمیل نمایید، در نهایت با درنظر گرفتن زمان های آزمون، با مراجعه به پروفایل خود نسبت به ثبت نام اقدام کنید.