برخی از کارشناسان بر این باورند که فروش شدید اخیر رمزارزها خبر از رسیدن زمستان کریپتویی می دهد؛ درحالی که برخی دیگر از تحلیلگران معتقدند شرایط می تواند بدتر از وضعیت کنونی هم باشد! پل جکسون، رئیس جهانی تحقیقات تخصیص دارایی های اینویسکو، در مصاحبه با Business Insider گفت: صنعت ارزهای دیجیتال احتمالاً در حال حرکت به سمت «عصر یخبندان» است؛ شرایطی که قیمت ارزهای دیجیتال برای سال های متوالی کاهش می یابد و به دنبال آن بسیاری از سرمایه گذاران تمایل خود را برای سرمایه گذاری در این بازار از دست می دهند. 

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که چشم امید به سوددهی بازار ارزهای دیجیتال بسته اید، برای آشنایی بیشتر با مفهوم زمستان کریپتویی و نتایج آن در ادامه این مطلب همراه ما باشید. 

زمستان کریپتویی چیست؟

به طورکلی می توان گفت روند تغییرات در بازار ارزهای دیجیتال، شبیه بازار بورس و سهام است. درست مانند شرایط نزولی در بازار سهام، زمانی که احساسات منفی سرمایه گذاران منجر به کاهش قیمت ها در یک دوره طولانی می شود، بازار ارزهای دیجیتال هم روند نزولی را تجربه خواهد کرد.  درواقع زمانی که قیمت ها بدون هیچ افزایشی بیش از 1 سال کاهش می یابند، به اصطلاح زمستان کریپتویی (crypto winter) رخ داده است. 

برخی کارشناسان بر این باورند که فروش شدید اخیر سرمایه گذاران نشانه های فرارسیدن زمستان ارزهای دیجیتال است. چندی پیش، قیمت بیت کوین به حدود 35000 دلار کاهش یافت که تقریباً 50 درصد از رکورد بالای 69000 دلاری که در نوامبر 2021 ثبت شد، کمتر است. برای بسیاری، این کاهش یادآور شرایط اواخر سال 2017 –  اوایل زمستان کریپتو 2018 است، زمانی که قیمت بیت کوین 80 درصد کاهش یافت و به 3100 دلار رسید.

زمستان کریپتویی که در سال 2017 ا 2018 اتفاق افتاد، باعث شکست چندین عرضه اولیه شد و بانک ها و شرکت های بزرگ را واداشت تا برنامه های خود را برای استفاده از  ارزهای دیجیتال خود را کنار بگذارند. بیت کوین تنها در دسامبر 2020، در زمان شروع همه گیری کووید-19، به بالاترین سطح خود رسید.

چرا رسیدن crypto winter نگران کننده است؟

به گفته کارشناسان، انقباض پولی فدرال رزرو ایالات متحده برای مبارزه با تورم و افزایش احتمالی نرخ بهره، نقش بیت کوین را به عنوان محافظ تورم کاهش می دهد و بر احساسات سرمایه گذاران تأثیر می گذارد. ممنوعیت پیشنهادی استفاده و استخراج ارزهای دیجیتال در روسیه، و موضع مبهم دولت های سراسر جهان در مورد مقررات ارزهای دیجیتال، موجب سردرگمی سرمایه گذاران می شود.

بیت کوین  و سایر دارایی های ارزهای دیجیتال در حال حاضر در بی ثبات ترین شرایط ممکن قرار گرفته و افت قیمت بیش از 50 درصد را تجربه می کنند. در مواجهه با این شرایط، افراد دو واکنش دارند؛ برخی معتقدند شرایط از این هم بدتر خواهد شد و برخی دیگر که به دنبال سرمایه گذاری بیشتر در بیت کوین و دیگر رمزارزها هستند. 

اخبار منتشرشده حاکی از آن است که دولت جو بایدن نیز به زودی یک استراتژی رمزنگاری در سطح دولتی منتشر خواهد کرد که به خطرات و فرصت های دارایی های دیجیتال اشاره دارد. ایوانووا درباره کاهش اخیر بیت کوین به CNBC گفت: من فکر می کنم شرایط فعلی بازار ارزهای دیجیتال به دلیل خروج افراد از بازارهای پرخطر سرمایه گذاری است.

کلارا مدالی، مدیر تحقیقات ارائه دهنده داده های بازار ارزهای دیجیتال Kaiko به وال استریت ژورنال گفت: در حال حاضر تغییرات و نوسانات بازار رمزارزها مشابه با دیگر شرایط اقتصادی جهان است. درواقع می توان گفت دور از انتظار نیست که  با توقف تزریق نقدینگی به بازارهای مالی، صنعت ارزهای دیجیتال هم تحت تأثیر قرار بگیرد. جیمز مالکوم، رئیس استراتژی مبادلات خارجی در UBS، در مصاحبه با Business Insider گفت که فکر می کند مشکلات مربوط به فناوری کریپتو را می توان سخت گیری های دولت ها و قوانین متغیر آن ها درباره این صنعت در نظر گرفت. 

 آیا زمستان کریپتویی 2022 واقعیت دارد؟

در حال حاضر و با توجه به افت شدید قیمت رمزارزها، این سؤال برای بسیاری از سرمایه گذاران ایجاد می شود که در حال تجربه یک crypto winter هستیم یا این افت قیمت ها تنفسی کوتاه برای شروع دوباره است؟

اگرچه ممکن است نرخ فروش زیاد ارز دیجیتال به اندازه نرخ فروش در دیگر بازارهای سرمایه گذاری شدید نباشد، اما بدتر از آن است، زیرا ارزش بازار بیش ازپیش افزایش یافته است! در حال حاضر بیش از 90 درصد از دارایی های دیجیتال دچار افت قیمت شده اند. بیت کوین، بزرگ ترین و شناخته شده ترین ارز رمزنگاری شده، افت قیمت شدیدی نداشته است، اما همچنان ۵۶ درصد نسبت به اوج خود کاهش قیمت داشته است.

بیشتر افراد باهوش موافق اند که فناوری بلاک چین زیربنای ارزهای دیجیتال پتانسیل بسیار بالایی دارد؛ اگرچه ما واقعاً نمی دانیم که ده سال آینده چگونه خواهد بود. سرمایه گذاران خطرپذیر این موضوع را باور دارند و در توکن های غیر قابل تعویض و Web3 (اینترنت غیرمتمرکز) سرمایه گذاری های متعددی انجام داده اند. در حال حاضر ارزش بازار NFT ها به طرز چشمگیری افزایش یافته است، اما ارزش همه این دارایی ها طی چند ماه گذشته کاهش یافته است.

در چندین سال گذشته، بیت کوین کاهش قیمت های زیادی داشته است. در آن زمان بسیاری معتقد بودند که بیت کوین دوباره با قدرت به عرصه بازی بازمی گردد، اما اکنون همه چیز در هاله ای از ابهام است و تردیدی درباره پتانسیل نامحدود این فناوری وجود ندارد.