گزارش COT یا تعهد معامله در فارکس یک گزارش هفتگی است که هر جمعه توسط کمیسیون تجارت (CFTC) در ایالات شیکاگو آمریکا منتشر می شود. این گزارش معاملات و تعهدات معامله گران در بازارهای آتی و گزینه های مناسب برای سرمایه گذاری را نشان می دهد. COT یکی از منابع مهم برای تحلیل رفتار معامله گران در بازارهای مالی محسوب می شود که اطلاعات مهمی با مطالعه و تحلیل داده های این گزارش می توان به دست آورد. تقسیم بندی معامله گران، تعهدات معامله گران و تحلیل و پیش بینی از شرایط بازار جز اطلاعات مفیدی است که معامله گران و فعالان بازار فارکس می توانند از بررسی این گزارش به دست آورند.

فهرست []

  گزارش COT چیست؟

  گزارش تعهد معامله گران (Commitment of Traders) که به اختصار به آن گزارش COT می گویند، یک ابزار تحلیلی مفید برای معامله گران و سرمایه گذاران در بازارهای آتی فارکس است که نقش مهمی در تصمیم گیری های مالی بازی کند. در این گزارش که به صورت هفتگی در وب سایت CFTC یعنی وب سایت اصلی کمیسیون تجارت در ایالات متحده آمریکا منتشر می شود، اطلاع مهمی در مورد روند معاملات در بازار فارکس وجود دارد که معامله گران این بازار می توانند با مطالعه و تحلیل گزارش های منتشر شده به اطلاعات مفیدی درباره بازار دست یابند و براساس اطلاعات خود نسبت به خرید و فروش ارز در بازار فارکس اقدام کنند. در این گزارش می توانید میزان کل دارایی حاضرین در بازار قراردادهای آتی در کشور آمریکا را مشاهده کنید. این گزارش مشخص می کند که معامله گران بزرگ در بازارهای آتی چه معاملاتی را انجام داده اند و چه تغییراتی نسبت به هفته قبل داشته اند. به صورت کلی در گزارشات کات فارکس اطلاعات به صورت زیر بیان می شود:

  • تقسیم بندی معامله گران: گزارشات COT فارکس معامله گران را به چند دسته اصلی تقسیم می کند، از جمله معامله گران تجاری، معامله گران غیر تجاری و معامله گران راهنما (یا دلال های کوچک). این تقسیم بندی نمایانگر نوع فعالیت و علاقه های معامله گران در بازار فارکس است.
  • تعهدات معامله گران: گزارش COT نشان می دهد که معامله گران در هر دسته چقدر تعهدات بلندمدت (Long) و کوتاه مدت (Short) و اسپرد در قراردادهای آتی دارند. این اطلاعات می تواند برای پیش بینی جهت حرکت بازار و تحلیل روندهای آینده مفید باشد.
  • انواع گزارش: گزارش کات فارکس به صورت کلی شامل چهار نوع مختلف گزارش های لگسی، تکمیلی، تفکیکی و معامله گران معاملات آتی است.

  کاربرد گزارشات COT

  گزارش تعهد معامله گران (COT) می تواند به معامله گران به عنوان یک ابزار مفهومی برای پیش بینی روند بازار و تصمیم گیری های مالی کمک کند. در این گزارش معامله گران بزرگ یعنی صندوق ها و معامله گران حرفه ای و معامله گران تجاری موقعیت های خود را گزارش می دهند. تحلیل این گزارش ها به تعیین موقعیت خالص معامله گران بزرگ و تغییرات در موقعیت های آنها در دوره دو هفته ای تمرکز دارد. گزارش تعهد معامله گران فارکس در این بازار به نام “COT Forex Report” هم شناخته می شود. معامله گران و سرمایه گذاران در بازار فارکس به عنوان یک منبع مهم برای تحلیل بازار و تصمیم گیری های مالی از این گزارشات هفتگی استفاده می کنند. به صورت کلی مهمترین مزایا و کاربردهای گزارشات کات فارکس به شرح زیر است:

  • تحلیل روانشناسی بازار: گزارشات COT می تواند به شما کمک کند تا جو روانی بازار فارکس را درک کنید. با تحلیل تعهدات معامله گران بزرگ و تجاری می توانید متوجه شوید که آیا معامله گران در بازار فارکس به خرید (لانگ) یا فروش (شورت) علاقه دارند.
  • پیش بینی روند بازار: با تحلیل تغییرات در موقعیت های معامله گران بزرگ و تجاری می توانید به نوعی به پیش بینی روند بازار بپردازید. این اطلاعات می توانند به عنوان یکی از مولفه های تحلیل تکنیکال و بنیادی شما در تصمیم گیری های معاملاتی موثر باشند.
  • مدیریت ریسک: گزارش کات می تواند به شما کمک کند تا ریسک معاملات خود را کاهش دهید، در واقع با تحلیل این گزارش ها می توانید درک خوبی از تعهدات معامله گران و جهت گیری بازار به دست آورید و استراتژی های مدیریت ریسک مناسب تری برای خرید و فروش در بازار انتخاب کنید.

  انواع گزارش کات

  به صورت کلی در گزارش کات چند نوع مختلف داده و گزارش منتشر می شود که هریک از آنها برای یک تحلیل خاص و ارزیابی شرایط بازار مناسب است. به صورت کلی انواع گزارشات Cot فارکس به چهار دسته زیر تقسیم بندی می شود:

  • گزارش های لگسی (Legacy): این گزارش یکی از انواع گزارشات کات فارکس است که با استفاده از آن می توان تمام معاملات باز در تمام قراردادهای اصلی که حداقل 20 معامله گر در آن حضور دارند به راحتی بررسی کرد. این نوع گزارش تنها معاملات خرید و فروش اصلی کالا را در نظر می گیرد و سایر تحرکات بازار در آن گزارش نمی شود.
  • گزارش های تفکیکی (Disaggregated): در این نوع گزار، معامله گران بازار فارکس به دسته های کوچکتری تقسیم می شوند. این دسته ها شامل کاربران، دلالان سواپ، تجار و بازرگانان، پردازش گران و تایید کنندگان می شود. این گزارش تصویر واضح تری از معامله گران اصلی را نمایش می دهد.
  • گزارش های تکمیلی (Supplemental): این گزارش تخصصی معاملات باز است و این معاملات را در سه دسته شاخص، معامله گران تجاری و معامله گران غیر تجاری نشان می دهد. این گزارش شامل 13 قرارداد ویژه کالاهای کشاورزی می شود که این قراردادها آپشن و قراردادهای آتی را شامل می شود.
  • گزارش های معامله گران آتی (Futures): در این بخش قراردادهای مختلف از جمله اوراق خزانه داری آمریکا، جفت ارزها و شاخص های سهام مشاهده می شوند. این گزارش به چند بخش تقسیم بندی شده که شامل مدیر دارایی، صندوق های دارای لوریج و واسطه ها است.

  نحوه پیدا کردن گزارش COT

  برای دسترسی به گزارشات cot باید در ابتدا باید وارد سایت کمیسیون تجاری ایالات متحده یا همان CFTC شوید و پس از ورود به صفحه اصلی سایت برای پیدا کردن گزارش هفتگی روی گزینه مربوط کلیک کنید. مراحل و نحوه پیدا کردن گزارشات COT فارکس در این وب سایت به شرح زیر است:

  1. در گام اول باید وارد سایت gov شوید.
  2. پس از ورود به صفحه اصلی سایت در قسمت Market Data & Economic Analysis روی گزینه Commitments of traders کلیک کنید.
  3. در صفحه جدیدی که برای شما باز می شود، براساس فیلترهای موجود می توانید گزارشات کات فارکس را مشاهده کنید. در سایت شرایطی فراهم شده تا کاربران بتوانند به راحتی روند قیمت ها و اطلاعات مورد نظر را در گزارش های کوتاه و یا بلند مطالعه کنند.

  نحوه استفاده از گزارش cot

  گزارشات تعهد معامله گران (COT) ابزاری ارزشمند برای معامله گران در بازارهای مختلف از جمله فارکس محسوب می شود، این گزارشات به معامله گران این فرصت را می دهند تا به تعهدات و تغییرات معامله گران بزرگ در بازار توجه کنند و از تغییرات حجم معاملات آگاه شوند. با مطالعه این گزارشات می توان ترندها و جهت حرکت بازار را تشخیص داد. علاوه بر این اطلاعات معامله گران آتی و بازارهای مختلف از این گزارشات قابل استخراج هستند. در گزارش تعهد معامله گران فارکس معمولا اصطلاحاتی که در جدول زیربیان شده به کار می روند که با آگاهی از مفهوم هر یک از این اصطلاحات می توانید گزارش را به راحتی تفسیر و از نتایج در تحلیل بنیادی و تکنیکال استفاده کنید.

  تعداد معامله گران(Number of Traders)پوزیشن های قابل گزارش(Reportable Positions)پوزیشن های غیر قابل گزارش

  (Non-reportable Positions)

  رابطه روند قیمت و گزارش COT چیست؟

  اگر معامله گران بزرگ موقعیت خرید خالص بیشتری داشته باشند، این نشان دهنده تقاضای بالا و احتمالا افزایش قیمت در نرخ یک ارز در بازار فارکس است. در شرایط معکوس هم اگر معامله گران بزرگ موقعیت خرید خود را کاهش دهند، این ممکن است به نزول قیمت منجر شود. در واقع روند قیمت با گزارش کات فارکس ارتباط مستقیم دارد و بر اساس رفتار معامله گران بزرگ در این گزارش هفتگی می توان به راحتی روند بازار را پیش بینی کرد. همچنین تغییرات در موقعیت های معامله گران بزرگ نسبت به هفته های گذشته هم در این گزارش بسیار مهم است. افزایش یا کاهش تعداد موقعیت های خرید معامله گران بزرگ می تواند نشان دهنده تغییر در نگرش بازار به جهت صعود یا نزول باشد. با ترکیب تحلیل موقعیت های خرید و فروش و تغییرات آنها با عوامل دیگر همچون اخبار اقتصادی و سیاسی می توان تصویر جامع تری از روند قیمت و نگرش بازار به دست آورد. از این رو تحلیل COT به عنوان یکی از عناصر مهم در فرآیند تصمیم گیری معامله گران فارکس مورد استفاده قرار می گیرد.

  نحوه تفسیر گزارش تعهد معامله گران

  اگر موقعیت معامله گران بزرگ به سمت خرید لانگ افزایش یابد و معامله گران کوچک موقعیت خود را “برخلاف” روند نگه دارند، این موضوع نشان دهنده حرکت بازار به سمت رشد است. در مقابل اگر معامله گران بزرگ موقعیت خالص فروش (short) داشته باشند و معامله گران کوچک خالص خرید خود را تقویت کنند، این موضوع نشان دهنده روند نزولی در بازار فارکس است. بنابراین معامله گران ممکن است از این گزارش به عنوان یک نشانه برای تصمیم گیری های معاملاتی خود استفاده کنند و با توجه به تحلیل تغییرات در موقعیت های معامله گران، روانشناسی بازار را بهتر درک کنند.

  چگونه اندیکاتور کات مخصوص خودمان را بسازیم؟

  ساختن اندیکاتور COT می تواند زمان بر باشد و نیاز به دانش تحلیلی داشته باشد، معمولا از گزارشات COT فارکس همیشه به عنوان یکی از ابزارهای تحلیلی در این بازار معاملاتی استفاده می شود که نباید به تنهایی به آن اتکا کرد. برای تصمیم گیری های معاملاتی بهتر است علاوه بر این گزارش از ابزارهای دیگر تحلیل تکنیکال و بنیادی هم استفاده کرد. برای ساخت اندیکاتور کات فارکس ابتدا باید مشخص کنید که چه اطلاعاتی از گزارشات COT می خواهید برای اندیکاتور خودتان استفاده کنید. به طور مثال می خواهید رابطه بین تعداد معامله گران تجاری و تغییرات قیمت را بررسی کنید یا موقعیت های خرید و فروش را مقایسه نمایید. برای ایجاد اندیکاتور COT شخصی، باید داده های گزارشات COT را از منابع معتبری همچون وب سایت رسمی کمیسیون تجارت آمریکا جمع آوری کرده و پس از تحلیل دیتا نسبت به تعریف و ساخت اندیکاتور روی سیستم معاملاتی خود در بازار فارکس اقدام کنید.

  استراتژی معامله با گزارش کات

  استراتژی معامله با گزارشات COT بر تحلیل داده های این گزارش برای تعیین سیگنال ها و شرایط ورود و خروج به معاملات تمرکز دارد. معامله گران از تعداد معاملات خرید و فروش، تغییرات در موقعیت ها و نسبت موقعیت های خرید به فروش در بازار ها مختلف با مطالعه این گزارش آگاه می شوند. با تحلیل این اطلاعات مولفه هایی برای اجرای معاملات تعیین می شود. به طور مثال اگر نسبت موقعیت های خرید به فروش از یک حد معین بالاتر رود، این می تواند به عنوان سیگنال خرید عمل کند. اما لازم به ذکر است که این استراتژی به تنهایی نمی تواند به عنوان یک ابزار قطعی برای معامله عمل کند و باید از آن به صورت ترکیبی با سایر تحلیل ها و گزارش ها استفاده کرد.

  چگونه با استفاده از گزارش کات، سقف و کف قیمت را انتخاب کنیم؟

  برای انتخاب سقف و کف قیمت با استفاده از گزارشات COT فارکس معامله گر باید به تغییرات موقعیت معامله گران بزرگ در این بازار توجه کند. اگر معامله گران بزرگ موقعیت خرید خود را افزایش دهند، ممکن است سقف قیمت جدید تعیین شود. از سوی دیگر اگر معامله گران بزرگ موقعیت خرید خود را کاهش دهند، ممکن است کف قیمت جدید اعمال شود. این تحلیل باید با توجه به تغییرات موقعیت ها و میزان تاثیر آنها در بازار صورت گیرد.

  سخن پایانی

  نتایج تحلیل گزارشات COT قابل استفاده در تحلیل بنیادی است و اطلاعات بسیار مفیدی را می توان از این تحلیل برای پیش بینی روند بازار به دست آورد. این گزارش هفتگی به معامله گران و سرمایه گذاران کمک می کند تا تصمیمات خرید و فروش در بازارهای مالی را به بهترین شکل ممکن اتخاذ کنند. این اطلاعات می تواند به عنوان یکی از مولفه های تحلیل تکنیکال و بنیادی در انتخاب معاملات استفاده شود.

  سوالات متداول

  گزارش کات فارکس در واقع یک گزارش هفتگی از معاملات این بازار است که توسط کمیسیون تجارت آمریکا به صورت رسمی در سایت این مجموعه منتشر می شود و معامله گران برای پیش روند بازار و تحلیل رفتار معامله گران بزرگ این گزارش های استفاده می کنند.

  خیر، بهتر این است که از این گزارش ها به صورت ترکیبی با سایر روش های تحلیلی استفاده شود.

  به صورت کلی این گزارش ها به چهار دسته تقسیم بندی می شوند که عبارتند از: گزارش های لگسی (Legacy)، گزارش های تفکیکی (Disaggregated)، گزارش های تکمیلی (Supplemental) و گزارش های معامله گران آتی (Futures)

  این گزارشات به معامله گران در فارکس کمک می کند تا از نگرش و تعاملات معامله گران بزرگ در بازار آگاه شوند. با تحلیل تعداد قراردادهای خرید و فروش، موقعیت های طولانی و کوتاه، و تغییرات آنها معامله گران می توانند به تشخیص تغییرات عرضه و تقاضا در بازار بپردازند.

  دستهتوضیح
  تجاری (Commercial)مشاغل بزرگی که از معاملات آتی ارزی برای هج کردن و محافظت از خود در برابر نوسانات تبدیل نرخ ارز استفاده می کنند.
  غیر تجاری (Non-Commercial)ترکیبی از معامله گران فردی، صندوق های تأمینی (هج فاند) و مؤسسات مالی که به دنبال معاملات سوداگرایانه و کسب سود از طریق نوسان گیری هستند.
  خرید (Long)تعداد قراردادهای خرید گزارش شده به CFTC.
  فروش (Short)تعداد قراردادهای فروش گزارش شده به CFTC.
  بهره باز (Open Interest)تعداد قراردادهایی که تحویل نشده اند.
  تعداد کل معامله گرانی که باید پوزیشن های خود را به CFTC گزارش دهند.تعداد قراردادهای اختیار معامله (آپشن ها) و پوزیشن های آتی که طبق مقررات CFTC باید گزارش شوند.تعداد پوزیشن های با بهره باز که مشمول گزارش به CFTC نیستند (شامل معامله گران خرد).