ارز دیجیتال APE چیست؟

بازار ارزهای دیجیتال به تازگی به یکی از پروژه های اصلی سرمایه گذاری برای علاقه مندان به حوزه مالی بدل شده است. این حیطه در حال حاضر دربردارنده چندین و چند توکن کریپتوکارنسی است که هر یک به خودی خود نماینده حوزه به خصوصی هستند. هم اکنون سرمایه گذاران به طور خاص به NFT ها یا توکن های غیرقابل معاوضه گرایش پیدا کرده اند. از میان تمامی NFT های موجود نیز بیشترین اقبال عمومی را کلکسیون میمون های کسل یا بورد ایپ یات کلاب (Bored Ape Yacht Club) داشته است.

فهرست []

  سازندگان این کلکسیون جزئیات ظریف در ظاهر این میمون ها را با توجه به سلیقه خریداران خود طراحی و اعمال می کنند. اگرچه این آثار هنری ممکن است معمولی به نظر برسند، با این حال توانسته اند توجه بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب کنند. برخی از این آثار با قیمت هایی در سطح چند صد یا چندین هزار دلار به فروش رسیده و در لیست خریداران آن ها نام بسیاری از افراد مشهور نیز به چشم می خورد.

  کلکسیون NFT میمون های کسل به یکی از موضوعات داغ در سال ۲۰۲۱ بدل گردید؛ با این حال به نظر می رسد این محبوبیت در سال ۲۰۲۲ نیز ادامه داشته باشد. چند ماه قبل تیم سازنده این کلکسیون اعلام کرد که قصد معرفی ارز دیجیتال مخصوص این NFT به نام ApeCoin را دارد. این توکن در سراسر اکوسیستم Bored Ape Yacht Club به کار برده می شد. این مدعا اکنون به واقعیت بدل شده است.

  ApeCoin به عنوان ارز دیجیتال مخصوص به کلکسیون میمون های کسل شناخته می شود. این ارز دیجیتال توانسته است طی ماه های اخیر به محبوبیت چشمگیری دست یابد. در این مقاله قصد داریم درباره این ارز به شما اطلاعاتی را ارائه دهیم. خواندن این مطالب به شما کمک می کند با توکن ApeCoin بیشتر آشنا شده و برای سرمایه گذاری های خود این NFT پرطرفدار را نیز مدنظر قرار دهید.

  اکوسیستم APE

  اکوسیستم APE از هولدرهای توکن ApeCoin و تمامی محصولات و خدماتی که در آن ها از APE استفاده می شود تشکیل شده است. Yuga Labs یک شرکت Web3 است که به واسطه ابداع کلکسیون میمون های کسل (Bored Ape Yacht Club) شناخته می شود.

  این شرکت را می توان یک عضو از سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) ApeCoin دانست که از این توکن به عنوان توکن اصلی در پروژه های جدید خود استفاده می کند. پس از معرفی ApeCoin به بازار، هولدرهای NFT های BAYC و MAYC (کلکسیون میمون های جهش یافته) این حق را پیدا کردند که درمجموع ۱۵ درصد از عرضه ApeCoin (۱۵۰ میلیون توکن از یک میلیارد توکن عرضه کلی) را برای خود بردارند. اکنون بگذارید نگاهی به کلکسیون های NFT مرتبط با اکوسیستم APE بیندازیم:

  کلکسیون میمون های کسل یا BAYC

  این کلکسیون در ماه آوریل ۲۰۲۱ به عنوان نخستین کلکسیون NFT اکوسیستم APE معرفی شد. این کلکسیون متشکل از ۱۰۰۰۰ میمون منحصربه فرد در بلاک چین اتریوم بوده و هر میمون ظاهر، استایل و خصوصیات کمیاب خود را دارد.

  کلکسیون میمون های جهش یافته (MAYC)

  این کلکسیون دربردارنده بالغ بر ۲۰۰۰۰ نسخه جهت یافته از میمون های BAYC است. ۱۰۰۰۰ سرم ایجاد جهش به هولدرهای اولیه BAYC اختصاص یافته و این سرم ها در سه سطح به کمیابی خصوصیات این میمون ها می افزایند. هولدرها با هریک از این سرم ها می توانند انواع مختلفی از میمون های جهش یافته را بسازند. هر BAYC تنها قادر است با استفاده از یک نوع سرم واحد، یک جهش یافته معین را به وجود آورد. به علاوه سرم ها بعد از استفاده ناپدید می شوند.

  MAYC به عنوان ابزاری برای دعوت از اعضای بیشتر برای گرویدن به جامعه APE در نظر گرفته می شود؛ به همین دلیل در آگوست سال ۲۰۲۱ پس از توزیع سم ایجاد جهش ۱۰۰۰۰ میمون جهش یافته برای فروش عمومی مینت شدند.

  کنل کلاب میمون های کسل (BAKC)

  این کلکسیون متشکل از سگ های NFT بوده که در اختیار هریک از اعضای BAYC قرار گرفته اند. به ازای هریک از NFT های میمون کسل، دارندگان آن ها می توانند یک سگ NFT رندوم را به سرپرستی بگیرند. برای این کار تنها نیاز به پرداخت کارمزد گس خواهد بود. همانند میمون ها، ۱۰۰۰۰ NFT کلکسیون کنل کلاب نیز هرکدام از خصوصیات ویژه و منحصربه فرد خود برخوردارند.

  ApeCoin (توکن APE) چیست؟

  توکن APE توکن کاربردی و حاکمیتی اکوسیستم APE است. اگر بخواهیم Ape Coin را به طور ساده تعریف کنیم، می توانیم آن را به عنوان ارز بومی اکوسیستم کلکسیون BAYC در نظر بگیریم. این توکن با این هدف طراحی شده است که به عنوان لایه پروتکل غیرمتمرکز برای اهداف جامعه هدف این NFT به کار رود.

  این ارز بر پایه استاندارد توکنی ERC-20 اتریوم ساخته شده است و توسط برخی از بزرگ ترین صرافی ها از جمله بایننس، FTX، هیوبی، کوکوین، بای بیت، کراکن و… مبادله می شود. دائو یا سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) ApeCoin یک سازمان غیرمتمرکز است که به تمامی هولدرهای توکن APE این امکان را می دهد که درباره تصمیمات حاکمیتی مرتبط با این توکن حق رأی داشته باشند.

  به علاوه APE توسط آزمایشگاه های یوگا (yuga) به عنوان توکن اصلی برای تمامی محصولات و خدمات جدید این آزمایشگاه ها به کار برده می شود. این آزمایشگاه ها سازنده کلکسیون NFT میمون های کسل بوده و در بازاریابی آن نقش مهمی را ایفا می کنند. توکن ApeCoin همچنین آی پی دو پروژه NFT محبوب دیگر به نام های CryptoPunks و Meebits را نیز در اختیار دارد.

  نحوه کارکرد APE چگونه است؟

  این توکن به منظور به کارگیری در داخل اکوسیستم در حال رشد APE معرفی گردیده است. حاکمیت این توکن بر عهده دائوی ApeCoin است که به عنوان یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز به فعالیت پرداخته و به هولدرهای این توکن امکان شرکت در تصمیم گیری های حاکمیتی این پروتکل را می دهد. این هولدرها در تمامی مسائل مربوط به تخصیص سرمایه اکوسیستم، وضع قواعد حاکمیتی، گزینش پروژه ها، همکاری ها و غیره حق رأی خواهند داشت. درواقع بعد از آنکه اعضای DAO در خصوص یکی از پیشنهاد ها به اتفاق رأی می رسند، فاندیشن APE این تصمیم گیری ها توسط جامعه را اجرا می کند.

  فاندیشن APE مباشر قانونی DAO بوده و رشد و توسعه اکوسیستم APE را به طور تمام و کمال میسر می کند. در بطن این فاندیشن یک انجمن ویژه به نام بورد (Board) وجود دارد. وظیفه این انجمن این است که از اعمال چشم اندازهای جامعه اطمینان حاصل کند. Board از ۵ عضو برگزیده از دپارتمان تکنولوژی و اعضای جامعه کریپتو تشکیل شده است. این افراد به مدت 6 ماه بر سر کار بوده و پس از آن هولدرهای APE به طور سالانه درباره اعضای جدید بورد تصمیم گیری می کنند.

  اقتصاد توکنی یا توکنومیکس ApeCoin

  عرضه کلی APE در مقدار ثابت ۱ میلیارد توکن بسته شده است؛ بنابراین به هیچ طریقی نمی توان از راه رابط قرارداد این ارز توکن های بیشتری را ضرب (مینت) کرد؛ به عبارت دیگر این میزان عرضه به هیچ عنوان نباید افزایش یابد. علاوه بر آن، قابلیت سوزاندن توکن ها و کاهش عرضه نیز وجود نخواهد داشت.

  عرضه کلی این توکن به صورت زیر توزیع می شود:

  1. ۶۲ درصد مربوط به سرمایه اکوسیستم
  2. ۱۶ درصد متخصص به آزمایشگاه های یوگا (yuga) + خیریه
  3. ۱۴ درصد مربوط به شرکای زمینه راه اندازی
  4. ۸ درصد برای مؤسسان BAYC

  ۱۵۰ میلیون توکن از این اکوسیستم به نسبت های زیر در بین هولدرهای NFT های وابسته به BAYC توزیع (ایردراپ) شده است:

  1. NFT میمون کسل = ۱۰۰۹۴ توکن
  2. میمون جهش یافته = ۲۰۴۲
  3. میمون کسل + سازمان حمایت از سگ ها یا کنل کلاب (Kennel Club) = 10950 توکن
  4. میمون جهش یافته + کنل کلاب = 2898 توکن

  ۴۶۰ میلیون توکن از همین منبع نیز به خزانه داری دائو (DAO) منتقل شده که از این بین ۱۱۷۵۰۰۰۰۰ توکن در زمان بهره برداری آنلاک شده و ۷۳۴۳۷۵۰ توکن نیز ماهانه در طول ۴۸ ماه آنلاک می شود.

  ۱۶ درصدی که به آزمایشگاه های یوگا و خیریه آن تعلق می گیرد نیز به صورت زیر توزیع می شود:

  1. ۱۵۰ میلیون آن در طول بازه زمانی ۱۲ ماهه قفل کردن (لاک آپ) به آزمایشگاه های یوگا اختصاص یافته و سپس ۶۷/۴‍۱۶۶۶۶۶ توکن ماهانه در طول ۳۶ ماه آنلاک می شود.
  2. ۱۰ میلیون توکن یا ارزش معادل آن به مؤسسه جین گودال (Jane Goodall) اختصاص یافته و پس از یک دوره 12 ماهه لاک آپ اولیه، ۷۸/۲۷۷۷۷۷ توکن به صورت ماهانه برای ۳۶ ماه بعدی آنلاک می شود.

  علاوه بر این ها ۱۴ درصد دیگر نیز به شرکای زمینه راه اندازی در طول چندین لاک آپ مختلف تعلق می گیرد. ۸ درصد از توکن ها نیز به مؤسسین BAYC در طی یک بازه ۱۲ ماهه لاک آپ منتقل گردیده و پس از آن ۲۲/۲۲۲۲۲۲۲ توکن نیز ماهانه آنلاک می شود.

  پروتکل Ape Coin

  همان طور که پیش تر اشاره کردیم، APE یک توکن ERC-20 است که اهداف حاکمیتی را اجرا می کند و در عین حال هنگامی که در اکوسیستم APE به کار رود، نقش کاربردی نیز خواهد داشت. لایه متن باز این پروتکل چند هدف کلی را دنبال می کند:

  • ایجاد انگیزه

  یکی از اهداف APE به عنوان ابزاری برای ایجاد انگیزه در توسعه دهندگان برای مشارکت در این اکوسیستم مطرح است. ApeCoin این فعالیت ایجاد انگیزه را از طریق مشارکت در محصولات، بازی ها، خدمات و دیگر فعالیت های این توسعه دهندگان به انجام می رساند.

  • حاکمیت

  همان طور که بالاتر گفتیم، حاکمیت یکی از اهداف اصلی APE بوده و به هولدرهای این توکن امکان شرکت در DAO را می دهد.

  • دسترسی

  این ارز امکان دسترسی به بخش هایی از اکوسیستم که در حالت عادی امکان دسترسی به آن ها وجود ندارد را فراهم می آورد. از جمله این بخش ها می توان به حیطه کالا، رویدادها، بازی ها و… اشاره کرد که تنها در اختیار هولدرها قرار خواهد گرفت.

  APE به عنوان توکن کاربردی این اکوسیستم همچنین به شرکت کنندگان ارزی را اعطا می کند که می توان آن را بدون نیاز به واسطه های متمرکز مورد استفاده قرار داد.

  چگونه توکن های APE را خریداری کنیم؟

  همان طور که پیش تر گفتیم، APE در حال حاضر در لیست برخی از بزرگ ترین صرافی ها چون بایننس، کوین بیس، FTX، هیوبی، کوکوین، بای بیت، کراکن و… ثبت شده و در این صرافی ها مبادله می شود.

  با وجود این در حال حاضر به نظر می رسد بیشترین سهم از نقدینگی این توکن مربوط به صرافی بایننس بوده و این توکن به طور عمده در جفت های معاملاتی APE/USDT و APE/BUSD مبادله می شود. شما می توانید از طریق یکی از صرافی های ارز مانند بایننس اقدام به خرید توکن APE کنید. برای این کار باید مراحل زیر را طی کنید:

  1. ابتدا وارد حساب کاربری خود در صرافی بایننس شوید و روی گزینه Trade کلیک کنید. سپس برای شروع یکی از تنظیمات معامله کلاسیک (Classic) یا پیشرفته (Advanced) را انتخاب کنید.
  2. در داخل قسمت جست وجو عبارت APE را تایپ کنید تا جفت های معاملاتی موجود را به شما نشان دهد؛ برای مثال در تصویر زیر ما از جفت APE/BUSD استفاده کرده ایم.
  3. وارد باکس Spot شوید و مقدار توکن Apecoin موردنظرتان را برای خرید وارد کنید. در مثال زیر ما سفارش را براساس قیمت ایپ در بازار (Market order) ثبت کرده ایم. سپس روی گزینه Buy Ape کلیک کرده و به این ترتیب سفارش خود را تأیید کنید. توکن های خریداری شده به Spot Wallet شما افزوده خواهند شد.

  سخن پایانی

  در این مقاله درباره ارز دیجیتال ApeCoin و توکن APE سخن گفتیم. همچنین درباره پروتکل این ارز اطلاعات ضروری و مهم را به شما ارائه دادیم. با توجه به اینکه Yuga labs در حال حاضر از توکن های ApeCoin به عنوان توکن اصلی خود استفاده می کند، انتظار می رود در آینده این توکن ها امکانات و کاربری گسترده تری را بیابند؛ برای مثال هودل کنندگان (HODLers) APE می توانند با استیک کردن از یک منبع درآمد غیرفعال بهره مند شوند. همچنین از اپلکیشن های GameFi بیشتر و چه بسا از فرصت مشارکت با دیگر آی پی های NFT شرکت یوگا نیز بهره مند خواهند شد.

  بازار ارزهای دیجیتال امروزه تمرکز زیادی بر توکن های غیر قابل معاوضه یا NFT ها دارد؛ به همین دلیل سرمایه گذاری روی این NFT ها را می توان به عنوان فعالیت مالی پردرآمدی در نظر گرفت. اگر قصد ورود به این حیطه را دارید، قدم اول این است که تا جای ممکن درباره پیش نیازها و الزامات این بازار اطلاعات کسب کنید. هدف ما از ذکر مطالب فوق نیز همین بوده است.

  با این حال، بیشتر اوقات این اطلاعات پایه و کلی پاسخ گوی روند غیرمنتظره بازار نیست و به همین دلیل توصیه می شود برای تصمیم گیری صحیح در این مسیر پر فراز و فرود حتماً از هم فکری با مشاوران مالی در زمینه ارزهای دیجیتال به ویژه NFT ها استفاده کنید. به این ترتیب از بسیاری از ضرر و زیان های مالی اجتناب نموده و سرمایه گذاری پرسودی را برای خود رقم خواهید زد.