قانون 2 درصد معامله گری، در کنار قانون های ریز و درشت دیگری که در بازارهای مالی وجود دارد، به دنبال راهی برای بهترکردن نتیجۀ معامله به نفع سرمایه گذار است. در این قسمت از خانه سرمایه، نگاهی به قانون 2 درصد در معامله گری می اندازیم، مزایا و معایب استفاده از آن را زیر ذره بین می بریم و…  تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

فهرست []

  قانون 2 درصد در معامله گری چیست؟

  قانون 2 درصد، نوعی استراتژی معاملاتی است که در شاخۀ «مدیریت ریسک» قرار می گیرد. بر اساس این قانون، یک معامله گر فقط 2 درصد از 100 درصد سرمایۀ خود را وارد یک موقعیت معاملاتی می کند. در این روش اگر معامله با سود همراه باشد، معامله گر فقط به اندازۀ همان 2 درصد سود می کند ولی اگر ورق برگردد و معامله دچار ضرر شود، 98 درصد از سرمایۀ او از این ضرر در امان می ماند.

  چطور می توان میزان سود را با قانون 2 درصد در معامله گری افزایش داد؟

  همانطورکه گفتیم، آن روی سکۀ قانون 2 درصدی، سود کم در معامله های خوب است. از آنجایی که هیچ سرمایه گذاری نمی تواند عاقبت یک موقعیت معاملاتی را پیش بینی کند، برای جلوگیری از سود کم و ضرر زیاد، راه میانبری برای این ماجرا پیشنهاد شده است.

  به این ترتیب که می توانید به جای یک معامله، در چند معامله و با 2 درصد از سرمایه تان وارد شوید. در این روش اگر در یک معامله ضرر کنید و در باقی موقعیت های معاملاتی سود کنید، در نهایت سود بیش تری نصیبتان می شود و ضرر کم تری را هم از سر می گذرانید.

  2 درصد از کل دارایی یعنی دقیقاً چقدر؟

  وقتی از استراتژی یا قانون 2 درصد در معامله گری حرف می زنیم، منظورمان دقیقاً سواکردن 2 درصد از 100 درصد سرمایه تان نیست. شما باید کارمزد معاملاتی و کارمزدهای پنهان بانکی را هم در این 2 درصد دخیل بدانید.

  گاهی بعد از این حساب وکتاب ها می فهمید که مقدار واقعی واردشده به معامله تان کم تر یا بیش تر از 2 درصد از سرمایه تان خواهد بود. برای مقدار کم تر، نیازی نیست کاری کنید اما اگر مقدار نهایی مبلغی که باید وارد شود از 2 درصد سرمایه تان بیش تر شد، می توانید از دو ویژگی ای که در صرافی ها وجود دارند استفاده کنید:

  • خرید در قیمت مشخص
  • استفاده از حد ضرر

  البته پیشنهاد ما این است که استفاده از «حد ضرر» یا «استاپ لاس» را در همۀ استراتژی های معاملاتی تان به کار ببندید و اجازه ندهید آفت های ناشناس ضرر وقتی که خواب هستید، مزرعۀ سرمایۀ شما را نیست و نابود کنند.

  فرمول محاسبه سایز پوزیشن در قانون 2 درصد

  برای اینکه بتوانید سایز پوزیشن معاملاتی خودتان را بر اساس قانون 2درصد حساب وکتاب کنید، می توانید نگاهی به فرمول سادۀ زیر بیندازید:

  2 درصد از سرمایه / قیمت هر واحد × حد ضرر = سایز پوزیشن

  برای شفافیت موضوع به این مثال توجه کنید: تصور کنید حد ضرری که شما برای خودتان در نظر گرفته اید، 100 دلار است. از طرف دیگر هم سرمایۀ شما 10 هزار دلار است. حالا اگر شما بخواهید وارد بازار ارزهای دیجیتال شوید و با 2 درصد از سرمایه تان مقداری بیت کوین بخرید و بر فرض مثال، قیمت هر واحد بیت کوین هم 100 هزار دلار باشد، در آن صورت از فرمول ما چنین چیزی در می آید:

  • حد ضرر شما = 100 دلار
  • کل سرمایۀ شما = 10.000 دلار
  • قیمت هر واحد بیت کوین (مثلاً) = 100.000 دلار

  0.00002 = ( 100000× 100 )/ 200

  در نتیجه، شما باید به اندازۀ (0.00002) بیت کوین بخرید تا از قانون 2 درصد در معامله گری همراه با درنظرگرفتن حد ضررتان استفاده کرده باشید. البته یادتان باشد که پوزیشن شما به اندازۀ کارمزدی که باید برای این معامله بپردازید، کوچک تر هم می شود.

  قانون 2 درصد در معامله گری برای چه بازارهایی قابل اجرا است؟

  یادتان باشد که قانون 2 درصد، یک نوع استراتژی مدیریتی ریسک است که می خواهد سرمایۀ شما را از ضررهای سنگین و کمرشکن دور نگه دارد و از طرفی سود را به سمتتان روانه کند. با این حساب، فرقی نمی کند که شما در کدام بازار مالی فعالیت می کنید؛ چون این قانون از «بازار بورس و اوراق بهادار» گرفته تا «ارزهای دیجیتال»، «فارکس»، «دلار»، «طلا» و…، در همه قابل اجرا است و می تواند از سرمایۀ شما محافظت کند.

  قانون 2% معامله گری مناسب چه نوع سرمایه گذارانی است؟

  با توجه به مقدار کم و کنترل شدۀ سرمایه که در هر موقعیت معاملاتی وارد می شود، می توان گفت که قانون 2 درصد در معامله گری بیش تر برای سرمایه گذاران بلندمدتی که به دنبال کسب سود با ریسک کم و حتی رشد سرمایه هستند مناسب است.

  نگاهی به دستکاری قانون 2 درصد در معامله گری

  بیش تر سرمایه گذاران -به ویژه ما ایرانی ها که عادت کرده ایم برای بازکردن مسیرمان از دل تحریم ها و محدودیت ها راه های جدید بسازیم– دوست دارند که با قانون 2 درصدی بازی کرده و کمی آن را بیش تر یا کم تر کنند. در هر صورت، سرمایه متعلق به شماست و هیچ کس جز خودتان نمی تواند در مورد سرنوشت آن تصمیم بگیرد.

  ولی یادتان باشد که در مقدارهای بالای 2 درصد، به همان اندازه که امکان سودآوری شما بیش تر است، احتمال رفتن زیر بار ضررهای سنگین هم افزایش پیدا می کند. برعکس این موضوع، در مورد درصدهای پایین تر از 2 هم برقرار است. به این ترتیب که هر چقدر از 2درصد پایین تر بیاییم، مقدار سود شما کم تر می شود و احتمال به خطرافتادن سرمایه تان کاهش می یابد.

  چند تکنیک کاربردی برای گرفتن بهترین نتیجه از قانون 2% معامله گری

  با وجود اینکه قانون 2درصدی چیز چندان پیچیده ای نیست ولی درنظر گرفتن تکنیک های زیر می تواند دست شما را در دست بهترین نتیجۀ ممکن از این ماجرا بگذارد؛ اما این تکنیک ها چیستند؟

  به دنبال خوش قیمت ترین کارگزاری یا بروکر بگردید

  سرمایۀ شما ارزشمند است؛ بنابراین، قبل از هر چیز باید به دنبال حفظ اصل سرمایه تان باشید. یکی از مواردی که می تواند خیلی راحت، سود شما را در معامله ها یک لقمۀ چرپ کند، کارمزدهای پیدا و پنهان در بروکرها است. با این حساب، قبل از اجراکردن هر استراتژی یا ورود به هر بازار مالی، به دنبال کارگزاری یا بروکری بگردید که منصفانه ترین میزان کارمزد و بیش ترین مقدار خدمات را ارائه می دهد.

  مثل پروانه به دور استاپ لاس بگردید!

  استاپ لاس یا همان درنظرگرفتن حد ضرر برای معامله ها می تواند سرمایۀ شما را از سیل غیر قابل پیش بینی ضررها در امان نگه دارد و به شما در حفظ اصل سرمایه تان کمک کند.

  خودتان را با تحلیل های فنی آبدیده کنید

  هر چقدر که توانایی شما در تجزیه و تحلیل موقعیت های معاملاتی و بازارهای مالی بیش تر باشد، به همان اندازه می توانید کشتی سرمایه تان را به بهترین شکل ممکن مدیریت کرده و آن را به سود برسانید و یا از ضررها دور کنید. بنابراین، قبل از هر چیز روی آموزش خودتان سرمایه گذاری کرده و همیشه از آخرین خبرهای اقتصادی و سیاسی با خبر باشید.

  عجله را سر طاقچه، جا بگذارید

  ورود به معامله ها مثل خریدن هندوانه است. هر چقدر هم که در انتخاب بهترین هندوانه زبردست باشید، باز هم این امکان وجود دارد که هندوانه تان تو زرد از آب در بیاید یا حتی وقتی آن را زیر بغلتان زده اید تا به خانه بیاورید، غریبه ای از ناکجاآباد پیدایش شود، تنه ای به شما بزند و هندوانه تان پخش زمین شود!

  بنابراین، بهترین کار این است که همیشه هوشیار باشید و اجازه ندهید که بهترشدن ناگهانی بازار، شما را به سمت دستکاری معامله تان سوق دهد یا با کمی بدشدن اوضاع، سریع دست به کار شده و سرمایه تان را بیرون بکشید.

  صبور باشید و اجازه دهید فکر و استراتژی موردنظرتان مسیر خودش را طی کند. تجربه ثابت کرده که هزینۀ ماندن در مسیر از قبل تعیین شده بسیار کم تر از حرکت های هیجانی و ناگهانی در بازارهای مالی است. اگر صبورانه و با برنامه حرکت کنید، در نهایت برندۀ ماجرا خواهید بود.

  از قانون ها در راستای استراتژی تان استفاده کنید

  هنگام کارکردن در هر دسته از بازارهای مالی به یاد داشته باشید که قبل از تمام قانون ها و استراتژی های جهانی و تعریف شده، شما و ظرفیت ریسک پذیری و هدفتان از سرمایه گذاری هستید که اهمیت دارید. تنها بعد از تعیین این موارد است که می توانید از قانون ها، ترفندها یا استراتژی هایی که وجود دارند برای گرفتن بهترین نتیجه از بازارهای مالی استفاده کنید.

  سوالات متداول

  خیر. قانون 2 درصد در معامله گری، نوعی استراتژی مدیریت ریسک است که بر اساس آن، شما فقط 2 درصد از 100 درصد سرمایۀ خودتان را وارد یک موقعیت معاملاتی می کنید. با به کاربستن این قانون می توانید سرمایه تان را از دام ضررهای بزرگ و پیش بینی نشده در امان نگه دارید.

  برای این کار، تنها کافی است همین قانون را در چند موقعیت معاملاتی اجرا کنید. به این ترتیب، اگر مثلاً در 10 معامله شرکت کردید و هر بار فقط 2 درصد از سرمایۀ خودتان را به کار گرفتید، به همان اندازه مقدار سود و ضررتان هم کنترل شده خواهد بود.