امروزه ارزهای دیجیتال روز به روز در حال پیشرفت هستند و به دلیل پرسود بودنشان طرفداران بسیاری را به خود جلب کرده اند. در این میان، یکی از ارزهای معروف، ارز دیجیتال وکس است که هدف از طراحی آن مقیاس گذاری معاملات تجارت الکترونیکی است. این ارز با توکن مخصوص خود به نام WAX به کاربران اجازه شرکت در یک بازار مجازی را می دهد. برای مکانیسم اجماع خود، پروتکل WAX تابع فرایند اثبات سهام DPoS است. حال شاید از خود بپرسید که چرا این ارز دیجیتال طراحی شده، هدف از طراحی آن چیست و چه سودی برای کاربران دارد و…؛ پس برای مشاهده پاسخ این پرسش ها این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

فهرست []

  تاریخچه مختصری از ارز دیجیتال وکس

  این پلتفرم فعالیت خود را از سال 2004 آغاز کرد. همچنین عرضه اولین ارز دیجیتال WAX در سال 2017 کامل شد و به بازار ارزهای دیجیتال راه یافت. این پروژه در اوایل طراحی در دنیای ورزش های الکترونیکی به منظور خدمت به بیش از 400 میلیون گیمر بازی های ویدئویی فعال بوده است که به مبادله اقلام و اسکیل ها درون بازی تمایل داشتند. بنیان گذاران این ارز، ویلیام کیگلی و جاناتان یانتیس هستند.

  ویژگی های ارز دیجیتال وکس

  در ادامه مطلب به معرفی و توضیح ویژگی های این پلتفرم می پردازیم.

  • امنیت شبکه

  یکی از ویژگی های این ارز دیجیتال امنیت شبکه است. کاربران از محل قرارگیری دارایی خود اطمینان خاطر دارند و می دانند امن است و کلاه برداری نیست. همچنین اعتماد دارند که خرید و فروش آن ها از امنیت بسیار بالایی برخوردار است.

  • نقدینگی زیاد

  به کمک این ارز می توان دارایی های دیجیتال قابل معامله را که سرچشمه آن ها از بازی های متنوع است، به راحتی معامله کرد.

  • هزینه پایین

  هزینه پایین یکی از ویژگی های تأثیرگذار در انتخاب این ارز است. خریداران و فروشندگان به دلیل پایین بودن هزینه معاملات از سود بیشتری بهره مند می شوند.

  • محافظت در برابر نوسانات قیمت

  قراردادهای این ارز با استفاده از پلتفرم وکس صادر می شود. کاربران با در اختیار داشتن این قراردادها می توانند در مقابل نوسانات قیمت حفظ شوند.

  •  استیکینگ

  کسانی که این ارز دیجیتال را دارند، می توانند در قالب Sqrl یا Scatter به کمک کیف پول خود عملیات استیکینگ را انجام دهند و جایزه بگیرند. همچنین کاربران با وصل کردن کیف پول سازگار خود به بلاک چین وکس می توانند در رأی گیری این شبکه شرکت کنند.

  مزایا و معایب ارز دیجیتال وکس

  از مزیت های این پلتفرم می توان به حمایت آن از سوی OPSkins اشاره کرد. درواقع می توان گفت این ویژگی یکی از بزرگ ترین مزیت های این ارز دیجیتال به شمار می آید. دسترسی بیشتر این ارز دیجیتال به گیمرها توسط بازارهای متمرکز یکی دیگر از مزیت های این پلتفرم است.

  در تبعیت بودن این پلتفرم با سازندگان بازی یکی از معایب آن به شمار می آید؛ برای مثال چیزی که امروز مجاز است، فردا احتمال تغییر آن وجود دارد.

  تنها امکان فروش 35 درصد از این رمز ارز وجود دارد و بقیه توکن متعلق به مشاوران، تیم و توسعه بازار این شبکه است. با توجه به این گفته مشخص می شود که این ارز پروتکلی کاملاً غیرمتمرکز نیست. این عامل در فهرست معایب این ارز قرار دارد.

  توزیع توکن وکس به صورت زیر صورت می گیرد:

  • فروش توکن: 35 درصد
  • توسعه بازار: 30 درصد
  • تیم و بنیان گذار وکس: 25 درصد
  • مشاوران: 10 درصد

  چگونگی عملکرد ارز دیجیتال وکس

  این ارز برای عملکرد خود به چند اصل وابسته است که در ادامه مطلب به معرفی و توضیح آن ها می پردازیم.

  مدل اجماع

  این پروتکل به گروهی از تولیدکنندگان بلاک برای مدیریت تولید بلاک وابسته است. اجماع، شرایط نودهای واقعی و صحیح را با ارائه اتصالات قوی شبکه بهینه می کند. همچنین در بلاک چین کارکرد کلی برنامه های غیرمتمرکز را بهبود می بخشد.

  تولید بلاک

  دارندگان این رمز ارز زمانی می توانند به تولید توکن بپردازند که اتحادیه های وکس را انتخاب کنند و توسط انجمن تأیید شوند. تولید بلاک در بلاک چین WAX توسط اعضای شبکه در هر نیم ثانیه صورت می گیرد. اگر کاربر نتواند به موقع بلاک تولید کند، شکافی نیم ثانیه ای در بلاک چین به وجود می آید و چرخه را با مشکل مواجه می کند. اگر این مشکل پایدار باشد، از سرعت شبکه کاسته می شود. حتماً از خود می پرسید برای جلوگیری از این مشکل چه باید کرد؟ پاسخ این است که اگر اتحادیه های وکس بلاک های برنامه ریزی شده خود را تنها 50 درصد یا کمتر تولید کنند، هیچ پاداشی دریافت نخواهند کرد.

  قراردادهای هوشمند

  بی شک در هر اکوسیستم دیجیتالی، قراردادهای هوشمند تأثیر بسزایی دارند. به صورت ترکیبی این ارز دیجیتال از قراردادهای هوشمند و مولد شماره تصادفی استفاده می کند. درواقع مولد شماره تصادفی یا RNG نوعی الگوریتم است که به ارزش گذاری تصادفی اقدام می کند.

  در حالت کلی، همه تعهدات، اقدامات مورد نیاز، پارامترها، کدهای رابط و ساختار اطلاعات را قراردادهای هوشمند WAX روی شبکه خود تعریف می کند.

  استیک کردن توکن ها یا سپرده گذاری

  این ارز دیجیتال توکن ویژه ای دارد که رأی دادن، پاداش دادن و شرط بندی از قابلیت های آن به شمار می آید. کاربران برای استیک کردن توکن های خود و گرفتن جایزه می توانند از کیف پول های سازگار مانند Sql و Scatter استفاده کنند. همچنین با استفاده از این کیف پول ها می توانند در رأی گیری نیز شرکت کنند. همان طور که بیان شد، برای شرکت در رأی گیری تنها نیاز است کیف پول خود را به حساب بلاک چین وکس متصل کنید.

  برای درک بهتر باید بگوییم استیک کردن به شما این امکان را می دهد تا به پیشنهادهای مطرح شده از سوی بنیان گذاران این ارز برای بهبود کارکرد بلاک چین رأی دهید. همچنین می توانید پاداش هم دریافت کنید. برای حفظ موقعیت خود به منزله عضو رأی دهنده باید هر هفته در رأی گیری شرکت کنید و جایزه بگیرید.

  اجماع BFT یا همان مکانیسم تحمل خطای بیزانس

  این ارز به منظور جلوگیری از دو برابرشدن قیمت ها از BFT استفاده می کند. این عامل سبب می شود در زمان بندی یکسان از امضای دو بلاک اتحادیه های WAX خودداری شود. بدین ترتیب مجازاتی برای کاربرانی که دو بلاک را امضا کنند، در نظر گرفته شده است. اجماع BFT وظیفه حفظ و نگهداری اجزای سیستم را دارد که خرابی در آن ها رخ ندهد.

  کاربرد ارز دیجیتال وکس

  پروژه وکس بستری غیرمتمرکز به کاربران ارائه داده است تا بتوانند دارایی و محصولات خود را به راحتی خرید و فروش کنند. از دیگر اهداف این پلتفرم می توان به استفاده از ظرفیت فعلی بازی های ویدئویی اشاره کرد؛ بنابراین می توان گفت این رمز ارز اولین بازار غیرمتمرکز است. به نظر می رسد یکی از عوامل محبوبیت این ارز دیجیتال در میان مردم این است که گیمرها بدون وابستگی به شرکت ارائه دهنده می توانند به طور واقعی مالکیت دارایی و قابلیت های خود را بر عهده بگیرند. وکس اولین پروتکلی است که از این قابلیت برخوردار است.

  کیف پول ارز دیجیتال وکس

  کیف پول رسمی این پلتفرم بهترین کیف پولی است که می توانید این ارز را در آن نگهداری کنید. با استفاده از این کیف پول امکان هولدکردن، استیک کردن و رأی دادن وجود دارد. کیف پول های دیگری جز کیف پول رسمی وجود دارند که از این ارز پشتیبانی می کنند. این کیف پول ها عبارت اند از:

  • parity
  • jaxx
  • ledger wallet
  • ethereum mist dapp
  • lykke wallet
  • myether wallet
  • coinomi
  • eidoo
  • metamask
  • trezor

  به یاد داشته باشید، همیشه کیف پول هایی را انتخاب کنید که شرکت آن برای مسدودسازی کاربران ایرانی هیچ نوع برنامه ای ندارد.

  صرافی های پشتیبان کننده ارز وکس

  صرافی هایی که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند، عبارت اند از:

  • Bittrex
  • Upbit
  • Hitbtc
  • bancor network
  • Coin falcon
  • exchange
  • idex
  • Tidex
  • bancor network
  • Huobi
  • Bibox
  • Coinbene
  • Kucoin

  با مراجعه به این صرافی ها می توانید به راحتی ارز دیجیتال وکس را خریداری کنید.

  هزینه کارمزد ارز دیجیتال وکس

  افرادی که قصد دارند به بازارهای ارز دیجیتال وارد شوند، در مرحله اول حداقل مقدار ارز را خریداری می کنند و تحقیقاتی درباره خرید ارز موردنظر انجام می دهند. شاید افراد تازه وارد از خود بپرسند که حداقل سرمایه برای خرید ارز چقدر است؟ بهترین راه برای خرید ارزهای دیجیتالی در وهله اول، سرمایه گذاری با هزینه کمتر است. بهتر است فرد برای خرید ارز با هزینه کمتر شروع کند و مزایا و معایب و نیز میزان سود ارز موردنظر را بسنجد و درصورت پرسودبودن و منفعت داشتن هزینه زیادی را برای خرید ارز صرف کند. اشتباه بیشتر افراد در مرحله اول خرید ارزهای دیجیتالی، سرمایه گذاری بسیار است. همچنین آن ها ریسک های احتمالی را در نظر نمی گیرند و بدین ترتیب با شکست مواجه می شوند و کل سرمایه خود را از دست می دهند. هرکدام از ارزهای دیجیتال، قیمت مخصوص به خود را دارند و برای خرید بیشتر آن ها هزینه زیادی لازم نیست، بلکه شما تنها با داشتن 10 هزار تومان می توانید ارز دیجیتال بخرید. در حالت کلی، حداقل هزینه برای خرید این ارز دیجیتال و دیگر ارزها، 1 میلیون تومان است.

  عوامل تأثیرگذار بر قیمت ارز دیجیتال وکس

  در ادامه مطلب به معرفی عوامل مؤثر بر قیمت ارز می پردازیم.

  • نرخ تورم

  یکی از عواملی که ممکن است قیمت ارز دیجیتال را کم و زیاد کند، نرخ تورم است. کشورهایی که تورم بسیار پایینی دارند، کاهش قیمت ارز در آن ها زیاد نیست.

  • شاخص نسبت قیمت کالاهای صادراتی به وارداتی یا Terms of Traded

  موضوع Terms of Trade به مبادلات خارجی کالا مربوط است. زمانی که کالاهای صادراتی با ارزش قیمت بالاتری در مقایسه با کالاهای وارداتی رشد کنند، شاخص قیمت بهبود می یابد. همچنان که با این رشد درآمد افزایش می یابد و تقاضا برای ارز کشور بالا می رود که نتیجه آن بالا رفتن ارزش پول کشور است؛ به عبارت دیگر اگر ارزش قیمت کالاهایی که صادر می کنیم، در مقایسه با قیمت کالاهایی که وارد می کنیم افزایش یابد، برای هر مقدار صادرات ارز بیشتری حاصل می شود و درنتیجه می تواند اثر کاهشی بر قیمت ارز داشته باشد.

  • نرخ بهره

  با تغییرات نرخ بهره، قیمت این ارز دیجیتال نیز کم و زیاد می شود. ارزش ارز یک کشور زمانی افزایش می یابد که نرخ بهره بیشتر شود.

  • مبادلات خارجی کشور

  میزان درآمد از سرمایه گذاری خارجی و معاملات، درواقع وضعیت مبادلات خارجی یک کشور بوده و شامل تراکنش های انجام شده است. بیشتربودن واردات از صادرات، سطح این درآمدها را کاهش می دهد و بدین ترتیب پول کشور، دیگر ارزش اولیه خود را نخواهد داشت.

  • بدهی دولت

  بدهی داخلی یا خارجی دولت یکی دیگر از عوامل مؤثر بر قیمت این ارز است. دولت زمانی می تواند سرمایه خارجی جذب کند که بدهی بالایی نداشته باشد. وجود این عامل حتی سبب تورم نیز می شود.

  • رکود اقتصادی

  وجود رکود اقتصادی در کشور به کاهش نرخ بهره منجر می شود و به همین دلیل ارزش ارز کاهش می یابد؛ زیرا احتمال ورود سرمایه گذاران به کشور با رکود اقتصادی کم می شود.

  • سفته بازی

  زمانی که ارزش پول یک کشور بیشتر باشد، بی شک افراد زیادی به دنبال خرید پول آن کشور به میزان فراوان هستند تا در آینده بتوانند سود زیادی کسب کنند. همین امر موجب می شود قیمت آن ارز افزایش یابد.

  • ثبات سیاسی و عملکرد اقتصادی

  یکی دیگر از عوامل مؤثر بر قیمت این ارز دیجیتال، ثبات سیاسی و عملکرد اقتصادی است. کشورهایی که از سیاست قدرتمند تجاری و مالی برخوردار هستند، مانع کاهش ارزش پول کشورشان می شوند.

  پروژه های مؤثر بر قیمت ارز دیجیتال وکس

  در نوامبر 2019، مدیوس این ارز دیجیتال را خریداری کرد. درواقع وی با کنترل هزینه ها و شکل گیری کارایی بیشتر موجب صرفه جویی فرصت ها شد و به سازمان ها کمک کرد تجارت خود را به پیش ببرند. می توان گفت از نظر شایستگی، فرهنگ و تاریخ، این ارز دیجیتال و تیم مدیوس مکمل یکدیگر هستند. شرکت مدیوس 350 کارمند از سراسر استرالیا، لهستان، انگلیس، بنلوکس، نوردینگ و آمریکای شمالی دارد. به کمک همین سیستم عامل این شرکت سالانه بیشتر از 100 میلیون دلار پردازش می کند. در سطوح مختلف، ترکیب واکس دیجیتال و مدیوس بسیار معروف و شناخته شده هستند. در حال حاضر، در سراسر جهان 3500 مشتری و 450.000 کاربر از مدیریت هزینه مدیوس استفاده می کنند. برای اینکه کاربران بتوانند معاملات تجارت الکترونیکی را سریع، آسان و ایمن انجام دهند، یک بلاک چین و یک رمز پروتکل هدفمند به نام وکس طراحی شده است.

  آینده ارز دیجیتال وکس

  این ارز به گیمرهای بیشتری توسط بازارهای متمرکز دسترسی دارد که این امر مزیتی برای آن به شمار می آید. در این میان این مشکل وجود دارد که وکس باید تابع سازندگان بازی باشد. ممکن است چیزی که امروز مجاز بود، روز دیگر تغییر کند. اگر این ارز دیجیتال به توسعه خود ادامه دهد، بی شک آینده درخشانی خواهد داشت.

  دلیل منحصر به فرد بودن صرافی وکس

  یکی از مهم ترین عواملی که وکس را از سایر ارزهای دیجیتال متمایز کرده است، تمرکز انحصاری این پلتفرم روی معامله آیتم های مجازی است. رهبری این صنعت به عهده پلتفرم OPSkins بوده و در حال حاضر خدمات خود را به میلیون ها مشتری ارائه داده است. از آنجا که این صرافی توسط OPSkins ساخته شده است، بی شک تعداد مشتریان آن نیز بسیار خواهد بود.

  نتیجه گیری

  در سال 2017 وکس به بازارهای ارز دیجیتال راه یافت و به امن ترین، راحت ترین و سریع ترین مسیر برای ایجاد و مبادله تبدیل شد. کسانی که به بازی های الکترونیکی علاقه بسیاری دارند، به کمک این پلتفرم می توانند یک اکوسیستم ایجاد کنند. کاربران می توانند برای ساخت dApps به راحتی و بدون بروز کوچک ترین مشکلی از بلاک چین WAX کمک بگیرند. حمایت پروتکل OPSkins از این ارز دیجیتال، یکی از مهم ترین و بزرگ ترین مزیت های این ارز است.

  سوالات متداول

  این پلتفرم بستری غیرمتمرکز را برای خرید و فروش محصولات کاربران ارائه می دهد. استفاده از ظرفیت فعلی بازی های ویدیوئی یکی دیگر از اهداف این ارز به شمار می آید.

  امنیت شبکه، هزینه پایین، نقدینگی زیاد و محافظت در برابر نوسانات قیمت از ویژگی های این ارز است.

  کیف پول رسمی این پلتفرم یکی از بهترین کیف پول های این ارز است و شما می توانید به راحتی این ارز را داخل آن حفظ و نگهداری کنید.

  همیشه باید به دنبال کیف پولی باشید که شرکت سازنده آن برنامه ای درباره مسدودسازی کاربران ایرانی نداشته باشد.

  حمایت و پشتیبانی این ارز دیجیتال توسط OPSkins یکی از بزرگ ترین مزیت های آن است.

  یکی از مشکلات این پلتفرم این است که تابع سازندگان بازی است. یکی دیگر از مشکلات آن این است که تنها امکان فروش 35 درصد از این رمز ارز وجود دارد.

  بی شک اگر این ارز به توسعه خود ادامه دهد، آینده درخشانی خواهد داشت. امیدواریم این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد و به تمام پرسش های شما پاسخ داده باشیم. اگر تجربه یا سؤالی دارید لطفاً آن را با ما به اشتراک بگذارید.