ارز دیجیتال تور چین چیست؟ هدف از پروژه تورچین چیست و چگونه کار می کند؟ چگونه می توان دارایی های بومی مختلف را بین بلاک چین های مختلف، جابه جا کرد؟ برای دریافت پاسخ این سؤال و کسب اطلاعات بیشتر دررابطه با توکن RUNE، در این مطلب همراه ما باشید. با افزایش حجم معاملات ارزهای دیجیتال به چندین بیلیون دلار، افزایش محبوبیت صرافی های غیرمتمرکز چیز عجیبی نیست. بر اساس آمار منتشر شده، بیش از 1 میلیارد دلار از معاملات روزانه تنها از طریق صرافی یونی سواپ (Uniswap) انجام می شوند.

اگرچه پروتکل هایی مانند Uniswap ، Sushiswap یا Curve هنگام مبادله دارایی ها در اکوسیستم اتریوم عالی هستند، اما از مبادله دارایی های مختلف بین بلاک چین های مختلف پشتیبانی نمی کنند. برای برطرف کردن این مشکل، یک رویکرد متداول تغییر دارایی های خارجی به توکن های اتریوم است. در حال حاضر، محبوب ترین دارایی که در یک بلاکچین دیگر، به غیر بلاکچین اتریوم کار می کند، بدون شک بیت کوین است. روش هایی مختلفی برای تغییر بیت کوین و نمایش آن بر اساس اتریوم وجود دارد که امکان ترید را در صرافی های غیرمتمرکز فراهم می کند؛ برخی از این روش ها عبارت هستند از: Wrapped Bitcoin، renBTC و sBTC.

اگرچه این رویکردها معمولاً نتیجه خوبی دارند، اما نگرانی هایی در مورد نحوه نگهداری یا امنیت دیگر انواع دارایی ها وجود دارد. پروژه THORChain دقیقاً برای رفع این نگرانی ها به وجود آمده است.

معرفی ارز دیجیتال تور چین (THORChain)

تور چین یک بلاک چین مستقل است که با استفاده از SDK Cosmos ساخته شده است و به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز میان زنجیره ای (DEX) کار می کند. این صرافی از یک مدل بازار ساز خودکار (AMM) استفاده می کند که شبیه Bancor (BNT) یا Uniswap است که توکن اصلی آن تور چین یا RUNE است. مدل استفاده شده در این صرافی، این امکان را برای تریدرها فراهم می کنند تا بین استخر دارایی های مختلف با استفاده از ارز دیجیتال تور چین به صورت پنهان حرکت کنند.

THORChain را می توان یک شبکه رمزنگاری مستقل که هدف آن انجام انواع مبادله دارایی ها در شبکه بلاک چین به صورت غیر کاستدی است، در نظر گرفت. پروتکل این صرافی دارای یک سیستم پل میان زنجیره ای (معروف به پروتکل Bifröst) برای اتصال زنجیره های مختلف است.

علاوه بر این، صرافی THORChain از یک نسخه اقتباس شده از “توکن های هوشمند” Bancor که آن را استخرهای نقدینگی مستمر (CLP) می نامد، برای تسهیل مبادله دارایی ها استفاده می کند. با این تفاوت که CLPها به دلیل مشارکت در نقدینگی در هر مجموعه به کاربران پاداش می دهند.

تاریخچه ارز دیجیتال تور چین

پروژه تور چین در سال 2018 با این فرض پایه گذاری شد که استفاده از صرافی های متمرکز برای انتقال دارایی های رمزنگاری شده بین بلاک چین های مختلف دارای اشکال است. صرافی های غیر کاستدی که در واقع همان صرافی های غیرمتمرکز هستند، یکی از راه حل هایی بود که برای رفع این مشکلات، پیشنهاد شدند.

بنابراین، تیم تور چین تصمیم گرفت یک بلاک چین مستقل بسازد که از آن به عنوان پل برای برقراری ارتباط با شبکه های خارجی استفاده کرده و در نتیجه انتقال میان زنجیره ای را تسهیل کند و عملکرد مشابهی با DEX داشته باشد.

یکی از مشکلاتی که اغلب صرافی های غیرمتمرکز با آن دست وپنجه نرم می کنند، نقدینگی است. معمولاً افرادی که در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می کنند، به دنبال صرافی هایی هستند که استفاده از آنها کمترین خطر را دارد.

باتوجه به اینکه همین روند باعث کاهش نقدینگی صرافی های غیرمتمرکز و در نتیجه شکست آنها می شود، تیم THORChain قصد دارد یک مدل اقتباس شده از “توکن هوشمند” بانکور را برای ایجاد استخرهای نقدینگی مستمر (CLP) ایجاد کند. این ایده باعث می شود که تریدرها بدون نیاز به برقراری تماس با فروشنده یا خریدار، به نقدینگی دسترسی داشته باشند.

صرافی THORChain همچنین پاداش هایی را در قالب ارز دیجیتال RUNE (توکن اصلی شبکه) به هر کاربری که به مخزن نقدینگی توکن اضافه می کند، پرداخت می کند. THORChain یک زنجیره مبتنی بر Tendermint است و بنابراین از Tendermint BFT به عنوان مکانیسم اجماع خود استفاده می کند و از Proof-of-Stake (PoS) برای مقاومت Sybil استفاده می کند.

توکن RUNE چیست؟

توکن RUNE بخشی جدایی ناپذیر از سیستم THORChain است. این توکن BEP2 در همه مخازن نقدینگی استفاده شده و توسط همه گره ها ضمانت می شود. همه توکن های RUNE با نسبت 1: 1 به ارزش دارایی تنظیم شده اند که امکان اتصال یکپارچه بین استخرها را فراهم می کند.

ارز دیجیتال RUNE به عنوان توکن پاداش به طور متوسط ​​⅓ از درآمد شبکه است که برای تشویق استخرهای نقدینگی مداوم مورداستفاده قرار می گیرد.
از ارز دیجیتال تور چین برای پاداش دادن به THORNode و LP استفاده می شود. علاوه بر این، افرادی که در توکن RUNE سرمایه گذاری می کنند، حق رای داشته و می توانند در خصوص روند مدیریت این پروژه مشارکت داشته باشند.

علاوه بر این، تمام هزینه های معاملات درون شبکه، از جمله هزینه های معاملات، به صورت RUNE پرداخت می شود. از طرف دیگر، افرادی که قصد دارند به عنوان THORNodes در این شبکه حضور داشته باشند، برای اعتبارسنجی و دریافت پاداش، باید در ارز دیجیتال تور چین سرمایه گذاری کنند.

چه کسانی از ارز دیجیتال تور چین استفاده می کنند؟

به طورکلی دو گروه از ارز دیجیتال تور چین استفاده می کنند، یکی کاربران عادی و دیگری تامین کنندگان نقدینگی. کاربران اصلی ترین شرکت کنندگان در شبکه هستند که از خدمات میان زنجیره ای THORChain برای تبادل آسان توکن ها به یکدیگر استفاده می کنند. این مبادلات بین مخازن نقدینگی انجام می شود و کاربر هزینه ای را برای پرداخت هزینه گس پرداخت می کند.

گروه دوم کسانی که از ارز دیجیتال تور چین استفاده می کنند، تامین کنندگان نقدینگی هستند که نقدینگی های مختلف را به استخرهای متفاوت برای حمایت و قدرت بخشیدن به صرافی، تزریق می کنند. نقدینگی تزریق شده، باید به شکل توکن RUNE باشد و در اختیار گره های فعال در شبکه قرار بگیرد.

خرید ارز دیجیتال تور چین

اگر قصد سرمایه گذاری در توکن RUNE را دارید، می توانید به یکی از صرافی های بایننس، FTX، Gate.io و یا HitBTC مراجعه کنید. البته باتوجه به محدودیت هایی که برای کاربران ایرانی وجود دارد، بهتر است که ابتدا از طریق یک صرافی ایرانی، مقداری تتر خریداری کرده و سپس آن را به کیف پول یکی از صرافی های گفته شده، انتقال دهید. سپس می توانید با تبدیل تتر به بیت کوین، اتریوم و یا مستقیماً خود RUNE، در این رمزارز سرمایه گذاری کنید. در زمان نگارش این مقاله، قیمت تور چین 4.36 دلار، با ارزش بازار در حدود 1.2 میلیارد دلار و 271 میلیون توکن در گردش از حداکثر عرضه 500 میلیون معامله می شود.

کیف پول ارز دیجیتال تور چین

برای نگهداری از ارز دیجیتال THORChain می توانید هم از کیف پول های آنلاین و هم آفلاین استفاده کنید. اگر قصد سرمایه گذاری بلندمدت و به مقدار زیاد دارید، استفاده از کیف پول های سخت افزاری مانند لجر نانو و ترزور توصیه می شود. بااین حال کیف پول های نرم افزاری FreeWallet و StrongCoin، متامسک و WalletConnect از جمله کیف پول هایی هستند که برای نگهداری رمزارزها به صورت آنلاین مورداستفاده قرار می گیرند.

پیش بینی قیمت ارز دیجیتال تور چین

به طورکلی قیمت توکن RUNE تغییرات مثبت و روبه رشدی داشته است. بااین وجود به نظر می رسد که تنها مانع اصلی برای موفقیت این رمزارز، وابستگی بیش از حد آن به برنامه های غیرمتمرکز است.

در شروع سال 2021، میزان خرید ارز دیجیتال تور چین برای پیوستن به استخرهای نقدینگی، موجب افزایش قیمت توکن RUNE شد. بر اساس پیش بینی های انجام شده به نظر می رسد که قیمت این رمزارز تا پایان سال 2021 به 10 دلار برسید.

به نظر می رسد که این روند صعودی به سال 2022 هم برسد و پروژه THORChain برای برنامه رشدی که در نظر دارد، میزان عرضه را تنظیم کرده و قیمت توکن RUNE را به 18 دلار برساند.

شاید وضعیت برای ارز دیجیتال تور چین در سال 2023 کمی سخت تر شده و با ورود رقبای جدید با کمی افت قیمت روبه رو شده و قیمت آن به 15 دلار برسد. بااین وجود تحلیلگران معتقدند که در سال های بعدی، ارز دیجیتال THORChain دوباره به بازار برگشته و می تواند تا 20 دلار هم معامله شود.

نتیجه گیری

تور چین به عنوان یک بازار نقدینگی غیر کاستدی برای بلاک چین عمل می کند که امکان جابه جایی دارایی ها از طریق شبکه های متعدد را به صورت مجاز و غیر کاستدی فراهم می کند. به همین دلیل بسیاری از تحلیلگران بازار ارزهای دیجیتال معتقد هستند که THORChain یک پروژه منحصربه فرد است که بسیاری از مسائل پیش روی مبادلات متمرکز و غیرمتمرکز را رفع می کند.

سؤالات متداول

هم بله و هم نه! همه چیز به شرایط بازار بستگی داشته و هیچ نظر قطعی در این مورد نمی توان داد. بااین وجود به نظر می رسد که روند کلی تغییرات قیمت ارز دیجیتال تور چین صعودی است و سرمایه گذاری در آن سودآور.

در حال حاضر توکن RUNE در بسیاری از صرافی های بین المللی معتبر مانند Binance و FTX وجود دارد. شما می توانید از طریق صرافی های ایرانی ابتدا تتر خریداری کرده و سپس تتر را به THORChain تبدیل کنید.

علاوه بر کیف پول های سخت افزاری، استفاده از کیف پول های Metamask و WalletConnect توصیه می شود.