وی چین (VET): چرا انقدر سروصدا به پا کرده است و بعدش قرار است چه شود؟

در اواخر ماه مارس یک کشتی باربری به نام “Ever Green” در کانال سوئز گیر کرد. این موضوع مشکل چندان مهمی تلقی نمی شود، اما نه تا وقتی که بدانیم این کانال در قبال 12% از کل تجارت جهانی مسئول است. انسداد شش روزه این کانال برای اقتصاد جهانی نزدیک به 60 میلیارد دلار هزینه تراشید و نیز نشان داد که زنجیره های تامین چقدر شکننده و وابسته هستند. این مشکلی است که امیدوارند ارزهای دیجیتال در حوزه زنجیره تامین آن را برطرف کنند. پیشگام این عرصه کسی نیست جز وی چین (VeChain) در طی چندماه گذشته، وی چین همکاری های بسیاری را تامین کرده است که می تواند سنگ بنایی برای راه حل های آینده در زمینه زنجیره تامین باشد. این موضوع باعث شده تا کوین VET و توکن VTHO رشد بالایی داشته باشند.

آیا وی چین می تواند این پیشرفت چشمگیر را حفظ کند یا توسط رقبای زنجیره تامین خود (در خارج از حوزه رمزارزها) خرد می شود؟ این سوالات و بقیه را در این پست از مجموعه فروش جواب خواهیم داد.

معرفی کلی وی چین

اگر تا بحال جای خالی وی چین در زبان محلی شما (فارسی) خالی بوده است، ما اینجا چکیده ای از آن را برایتان شرح می دهیم. وی چین در سال 2015 توسط یک مهندس برق به نام “Sunny Lu” پایه گذاری شد. ایشان سابقاً مدیر ارشد اطلاعات شرکت “Luis Vuitton” بوده اند و تقریبا 20 سال سابقه کار در زیرساخت های زنجیره های تامین دارد.

عرضه اولیه سکه وی چین در ماه آگوست 2017 انجام شد و حدوداً 20 میلیون دلار درآمد داشت. بلاک چین VeChain Thor در ژوئن سال 2018 آغاز به کار کرد و نخستین بلاک شبکه حاوی پیامی بود که در تمجید و احترام اتریوم نوشته شده بود.

این بدان علت است که بلاک چین وی چین مبتنی بر اتریوم است، با این تفاوت که مانند بسیاری دیگر از بلاک چین های سازمانی برای عملکرد بهتر بهینه سازی شده است.

تخصص وی چین در مدیریت زنجیره تامین است و فناوری بلاک چین را با فناوری هایی مثل NFC، RFID و QR Codeها ترکیب می کند تا کالاهای لوکس، مواد غذایی، اقلام دارویی و… را ردیابی کند.

این کار به توان عملیاتی بالایی نیاز دارد و به همین دلیل است که وی چین از یک نوع الگوریتم اثبات سهام (PoS) به نام الگوریتم اثبات اقتدار (PoA) استفاده می کند که به آن امکان می دهد تا 10,000 تراکنش در ثانیه را پردازش کند.

در بلاک چینِ وی چین محدودیت 101 نو اثبات اقتدار وجود دارد و این ها تنها نود های موجود در شبکه اند که مجاز به پردازش تراکنش ها و معاملات هستند. تمام نود های این شبکه باید مستندات احراز هویت (KYC) را ارائه کنند و حداقل 25 میلیون کوین وی چین را استیک کنند.

اینکه آیا یک نود قدرت احتمالی برش را دارد یا نه، در نهایت به بنیاد وی چین بستگی دارد که خودش همه نود ها را انتخاب و دست چین می کند. برخلاف اکثر بلاک چین هایی که از اثبات سهام استفاده می کنند، مقدار کوین که در الگوریتم اثبات اقتدار استیک می شود، در احتمال انتخاب شدن برای تولید بلاک بعدی تاثیری ندارد.

بجای تولید کوین های جدید، وی چین جلوی تولید توکن های VTHO که به همه اعضای شرکت کننده در فرآیند استیک داده می شود را می گیرد. این قضیه نیز شامل نود هایی می شود که در اجماع شرکت نمی کنند، اما مقدار زیادی کوین وی چین دارند و در رای گیری قدرت قابل توجهی دارند.

توکن های VTHO برای پرداخت هزینه کارمزدِ تراکنش ها در شبکه وی چین استفاده می شوند و این هزینه می تواند به اشخاص ثالث واگذار شده تا در کاربردهای سازمانی و کارهای مربوط به حضانت رمزنگاری خرج شود.

با نظر و رای موافق اکثریت دارندگان وی چین، بنیاد وی چین به طور مرتب توکن های VTHO را تنظیم می کند تا مطمون شود که هزینه کارمزدهای شبکه نسبت به دلار پایدار و مناسب است.

از آنجا که وی چین با قراردادهای هوشمند سازگار است، امکان ایجاد برنامه های غیرمتمرکز و حتی توکن های جدید بر بستر آن را می دهد. با این وجود، اینکه آیا برنامه های غیرمتمرکز و توکن های جدید ایجاد شوند یا نه به تصمیم هولدرهای وی چین و خود بنیاد وی چین بستگی دارد.

تا به اینجای کار 10 توکن و 17 برنامه غیرمتمرکز بر بستر وی چین ایجاد شده اند، برنامه های غیرمتمرکز وی چین از طریق والت دسکتاپی، که مثل یک فروشگاه همه جانبه می باشد، قابل دسترس اند. منبع:

https: //www.coingecko.com/en/coins/vechain

به روزرسانی های وی چین

وی چین گام های بلندی در مسیر توسعه برداشته است و همکاری های فراوان و پرباری را از تابستان گذشته تا به حال انجام داده است.

در آگوست سال پیش، وی چین از راهکارهای خود برای زنجیره های تامین مواد غذایی در toolchain، که یک بستر برای ارائه خدمات است، رونمایی کرد.

این قضیه موجب می شود کسب وکارهای حوزه صنایع غذایی بتوانند برنامه های غیرمتمرکز خود را برای ردیابی محصولشان با استفاده از قالب های از پیش آماده شده و متناسب با کار آن ها، گسترش دهند.

وی چین همچنین با Travala.com همکاری کرده است تا بتوانید هزینه تعطیلات را با کوین وی چین بپردازید.

در سپتامبر، وی چین به اتحادیه بهداشت و امنیت غذایی حیوانات چین پیوست که شامل شعبه های چینی مک دونالد، استارباکس و والمارت می شود

وی چین در حال حاضر یکی از اعضای اتحادیه را متقاعد کرده است تا از toolchain استفاده کنند. هرچند ما موفق نشدیم اطلاعاتی درباره اینکه این توافق با کدام شرکت صورت گرفته است پیدا کنیم.

در ماه نوامبر، مشخص شد که مقامات بلند پایه در استان “Hubei” در چین، با یک شرکت مدیریت ریسک پای مذاکره نشسته اند تا در مورد ردیابی و پیگیری محصولات در دوران همه گیری بحث کنند.

در ماه دسامبر مشخص شد که بخش اعطای تسهیلات تورنتون یک شرکت مشاوره تجاری در قبرس جنوبی به عنوان یکی از نود های وی چین ثبت شده است. مدیر این بخش گفته است این شرکت قصد دارد تا به مشتریان خود در استفاده از فناوری های بلاک چینی کمک کند.

در ماه ژانویه امسال، بیمارستان ها در قبرس جنوبی شروع کردند به ذخیره سازی گزارشات واکسیناسیون روی برنامه E-HCert که توسط وی چین ارائه شده است.

در همان ماه (ژانویه)، وی چین نسخه دوم والت Sync را عرضه کرد که این امکان را می ‎دهد که انتقال کارمزد مرتبط با برنامه های غیرمتمرکز روی بلاکچین وی چین فراهم شود.

ماه گذشته، بنیاد وی چین یک رای گیری را آغاز کرد تا هزینه پایه کارمزد تراکنش ها که با VTHO پرداخت می شدند را کاهش دهد. این کارمزدها از ابتدای سال گذشته با توجه به  تغییرات قیمت تا بیش از 20 برابر افزایش یافته اند.

در هفته گذشته، مدیر فروش “Daniel Nortje” اقدام به تست و آزمایش toolchain کرد و از آن بخاطر سادگی اش بعنوان راهکار بلاکچین مورد علاقه اش یاد کرد.

اگرچه هنوز همکاری و مشارکت در فروش تایید نشده است اما این اخبار سرسام آور باعث شده اند قیمت VET و VHTO سر به فلک به کشند.

از ابتدای سال تا به حال، وی چین حدوداً ده برابر شده است که باتوجه به حجم بازار نسبتاً زیاد آن چشمگیر است. آنچه حتی بیشتر چشمگیر است افزایش موج همراهی است که این روند سهمی (روند رشد بسیار سریع) را حمایت کرده است.

اکنون اگر بخواهیم صادقامه بگوییم، نمی توان تنها به یک فاکتور که باعث افزایش قیمت وی چین شده است اشاره کنیم. جدای از بحث استیک کردن و قانون گذاری، وی چین هیچ محرک تقاضای دیگری ندارد.

هرچند بسیار محتمل است که عملکرد قیمت VHTO انگیزه بیشتری برای نود های اقتصادی ایجاد کند تا به شبکه بپیوندند. این به این دلیل است که استیک کردن وی چین می تواند یک منبع درآمد محکم و منفعلانه باشد. با استیک کردن 50 میلیون وی چین شما نیاز به اجرای یک نود Mjolnir دارید که تقریبا 100 دلار درآمد منفعل روزانه به شما می دهد.

15 میلیون وی چین قیمتی تقریباً معادل نیم میلیون دلار دارد که کم بنظر می رسد، اما به قیمتش می ارزد اگر به این نکته توجه کنید که وی چین در طول زمان همواره افزایش داشته است.

به عبارت دیگر، شما درآمد منفعلانه ای خواهید داشت وقتی یک کوین که در حال افزایش است را هولد می کنید، یک معامله برد-برد.

این قضیه منجر به یک بازخورد مثبت می شود که نود های اقتصادی میلیون ها وی چین خریداری میکنند و درنتیجه باعث افزایش قیمت وی چین می شوند که به نود های اقتصادی بیشتری انگیزه می دهد تا به شبکه ملحق شوند.

بهترین قسمت درباره وی چین این است که یک منبع ثابت 86. 7% میلیاردی دارد و تمام وی چین اختصاص داده شده به تیم توسعه دهنده و سرمایه گذاران پروژه قبلاً در آن سرمایه گذاری شده است. تقریباً نیمی از این منبع در حال گردش است و بقیه آن نیز استیک شده است.

منبع عرضه وی چین در مقایسه با کیف پول نهنگ ها که متعلق به صرافی هایی مثل بایننس اند، بنظر می رسد کاملاً عادلانه توزیع شده است.

این قضیه باعث می شود به این نتیجه برسیم که وی چین تا آخر این بازار گاوبازی به قیمت یک دلار برسد. اما احتمالاً قبل از آن شاهد اصلاح و ایجاد سطح حمایت جدید خواهیم بود.

تحلیل قیمت VHTO

وقتی از تلفیق و ترکیب صحبت می کنیم، بنظر می رسد که این دقیقاً همان کاری است که توکن VHTO انجام می دهد. قیمت VHTO از ابتدای سال تا به حال بیش از 50 برابر افزایش یافته است و این یک شاخص بسیار سرسخت برای این ارز دیجیتال به عنوان مرجع است. دلیل آن این است که VHTO بعنوان گَس (gas) در بلاکچین وی چین استفاده میشود.

اگر VHTO در حال پامپ شدن باشد، این به این معنی است که افراد و موسسات در واقعیت هم دارند از وی چین استفاده می کنند. با اینحال، همیشه یک نهنگ با جیب های بزرگ وجود دارد کسی که همه VHTO ها را می خرد که بنظر نمی رسد مسئله این باشد.

درحالی که VHTO ارزش بازار کمتری نسبت به وی چین دارد، ما معتقدیم که بعد از پامپ اخیر خود، ممکن است زمان طولانی ای برای صعود به سطوح بالاتر لازم باشد.

این به این دلیل است که VHTO هیچ محدودیت عرضه ای ندارد و یک دیواره فشار همواره از سمت نودهای وی چین که درحال دریافت VHTO بعنوان پاداش استیک و فروش آنها به عنوان سود هستند، وارد می شود.

این نودها فعلا ممکن است به دلیل عملکرد قیمت هولد کنند. اما این شرایط سریعاً تغییر خواهد کرد اگر یک هدف روانشناختی محقق شود که باعث ریزش سریع قیمت می شود.

نقشه راه وی چین

درحالی که وی چین نقشه راه مشخصی ندارد، مصاحبه های اخیر با “سانی لو” موسس این پروژه چند سرنخ در مورد آنچه که در دستور کار است ارائه میدهد. برای مبتدیان، وی چین به دنبال تنوع بخشیدن به کاربرد خود فراتر از زنجیره های تامین و آزمایش های خاص مثل NFTها و DeFiها است.

سانی اخیراً گفته است که علاقه اش به NFTهابه سال 2018 برمی گردد. هرچند که از سپتامبر گذشته بود که وی چین شروع به فریاد زدن این علاقه اش کرده است.

علاوه بر دریافت NFTها، آنها نیز به بخشی فعال از راهکارهای زنجیره تامین تبدیل می شوند. از لحاظ مقدار پذیرش، وی چین امیدوار است که بلاک چینش تا پایان سال بتواند حداقل 1 میلیون تراکنش در روز را انجام دهد.

بلاکچین وی چین به طور متوسط 90هزار تراکنش در روز را پردازش می کند که در اواخر سال بیشتر معاملات ظاهرا از طریق استفاده از قراردادهای هوشمند از جمله toolchain حاصل شده اند.

بنیاد وی چین همچنین درحال کار بر روی ریزه کاری های نسخه 2 الگوریتم اثبات اقتدار است که احتمالاً باید طی چند هفته آینده عرضه شود.

بدون اینکه بخواهیم خیلی وارد جزئیات فنی این الگوریتم شویم باید بگوییم که باعث افزایش کارمزد به ازای تراکنش بر ثانیه می شود و باعث می شود بلاک چین نتواند فورک جدیدی ایجاد کند. این موضوع باعث می شود شبکه به درجه مهمی از امنیت برسد که معمولاً بازیکنان سازمانی این بازی را از خود دور نگه می دارد.

اگر بخواهیم خلاصه کنیم، “سانی” در مصاحبه اخیر خود اشاره کرد که بنیاد وی چین در حال مذاکره با صرافی کوین بیس و تعداد محدودی از صرافی های بزرگ دیگر در امریکا می باشد تا کوین وی چین را در صرافی های خود لیست کنند.

با اینحال، جدای از اینکه عملکرد قیمت وی چین و VHTO چقدر خواهد بود، شما مطمئن خواهید بود که وی چین در واقع در پشت پرده دارد کارهایی انجام می دهد.

نتیجه گیری

وی چین یکی از معدود رمزارزهای سازمانی است که من طرفدار آن هستم. این ارز توانسته است هم اشخاص و هم موسسات را اغوا کند تا به آن کمک کنند در راستای رسیدن به رویای خود برای ساخت یک اقتصاد واقعا شفاف.

من همیشه به عنوان یک فرد می خواستم بدانم که غذایی که می خورم یا لباسی که می پوشم چیست و از کجا می آیند. وی چین وظیفه ایجاد این امکان را برعهده گرفته است و هر روز هم به آن نزدیکتر می شود. این به معنی این نیست که وی چین از عقب نشینی ها جا مانده است.

من به خوبی بخاطر دارم که در دسامبر سال 2019 کیف پول بنیاد وی چین هک شد و هنوز هم نمی توانم دست از این تصور قدیمی بردارم که مشارکت کنندگان در این پروژه کمی وحشت زده ‏اند.

هر پروژه رمزارزی تا حدودی مقصر این قضیه است. اما باید اعتراف کنم که معتقدم بنیان گذاران وی چین مثل “سانی لو” راهی برای بهبود این موضوع پیدا می کنند. هرگونه سوالی مربوط به چیزهایی مثل طبیعت و ذات همکاران پروژه وی چین، اینکه چه تعداد تراکنش از سوی این همکاران می آید و حتی موضوعات بحرانی مثل حریم خصوصی، اکثراً با پاسخ های بسیار مبهم “سانی” همراه می شوند.

اگر بخواهیم انصاف داشته باشم، “سانی” در گذشته بخاطر افشای تصادفی مشارکت قبل از علنی شدن به مشکل خورده است. علاوه بر این، این ارز دجیتال وظیفه سختی برای ایجاد تعادل بین خواسته ها و نیازهای دارندگان وی چین، مشتری نهادی و دولت چین داشته است. این کار ساده ای نیست و اینکه وی چین حتی با این موانع به رشد خود ادامه داده است بسیار قابل ملاحظه است.

با این حال، هیچ شکی نیست که وی چین هنوز جایگاه قابل توجهی در صنعت زنجیره تأمین پیدا نکرده است، و این فقط به دلیل رقابت از سوی IBM یا نظارت از سوی دولت چین نیست.

بلاکچین رمزارزهای سازمانی دیگری مثل HBAR در بازار مدیریت زنجیره تامین در غرب در حال دستیابی به موفقیت اند، حتی اگر وی چین در این زمینه پروژه برتر باشد. همچنین این موضوع برای من نگران کننده است که وی چین شروع به امتحان کردن شانس خود در حوزه های رمزنگاری کرده است که برای پرداختن به آنها طراحی نشده است. NFT و DeFi عالی هستند، اما حرکت آن به سمت این بازارها من را نگران می کند که ممکن است برای قبول کردنشان نا امید شوم.

خوشبختانه، آنها هیچ کوتاهی ای برای معتقدان و حمایت کنندگانشان ندارند و من خودم را جزو این گروه (حمایت کنندگان و معتقدان) تلقی می کنم. به علاوه، هیچ بحثی درباره عملکرد قیمتی مثبت VET و VHTO نیست.