نحوه زندگی در اقشار مختلف جامعه با هم کاملاً متفاوت است، به گونه ای که گاهی اوقات دو فرد که در دو سطح متفاوت اقتصادی زندگی می کنند هیچ درکی از شرایط زندگی یکدیگر ندارند. زندگی ثروتمندان و رفتارهای آن ها می تواند الگویی باشد برای کسانی که دوست دارند به موفقیت دست یابند. در این مقاله نحوه سرمایه گذاری ثروتمندان، رفتارها، فعالیت ها و سایر نکات مربوط به زندگی آن ها را بررسی می کنیم.

فهرست []

  قبل از هر چیز بهتر است به بیان تعاریفی از قبیل “ثروتمند کیست؟”، “مفهوم ثروتمندی چیست؟”، “معنای ثروت و غیره بپردازیم.

  ثروتمند به چه کسانی گفته می شود؟

  تعاریف مختلفی از ثروتمند وجود دارد که می توان گفت تمام آن ها در کنار هم یک ثروتمند واقعی را شکل می دهند. هر چند از نظر لغت شناسی، ثروتمند به کسی که دارایی زیادی نسبت به سطح عمومی جامعه دارد، گفته می شود ولی در جزئیات، تعاریف با هم متفاوت هستند. از طرفی برخی از جامعه شناسان ثروتمند را فقط کسانی نمی دانند که دارایی مالی دارد؛ بلکه به بُعد معنوی داشته های فرد نیز اشاره می کنند.

  مفهوم ثروتمندی بر مبنای دارایی با ارزش خالص

  ثروتمندی مفاهیم مختلفی دارد که ساده ترین آن ها، پولدار بودن است؛ این موضوع امروزه فقط بخشی از ثروتمندی را در شامل می شود.

  1. رابرت کیوساکی ثروتمند واقعی را کسی می داند که آزادی مالی دارد؛ یعنی هیچ گاه چیزی نیست که به آن نیاز یا علاقه داشته باشد اما نتواند آن را تهیه کند. برای این منظور باید درآمد ماهیانه فرد بیشتر از میزان خرج ماهیانه او باشد.
  2. ثروتمند کسی است که مقدار زیادی املاک یا پول مازاد بر احتیاج خود در حساب بانکی اش دارد. مبلغ سرمایه باید به اندازه ای باشد که از نظر جامعه و شرایط اقتصادی موجود، زیاد محسوب شود.

  ثروت به چه معنی است؟

  تعریف دیگر ثروتمندی، داشتن درآمد بیش از مخارج در کنار سبک زندگی شاد است؛ یعنی فرد باید بتواند علاوه بر این که درآمد مورد نیاز خود را دارد، میزانی از آن را پس انداز کند و در عین حال سبک زندگی شادی داشته باشد.

  افرادی که تمام طول شبانه روزِ خود را درگیر فعالیت های مادی هستند، در این تعریف، ثروتمند واقعی شناخته نمی شوند. در این دیدگاه، ثروت فقط دارایی مادی نیست و فرد باید از نظر دارایی های معنوی نیز آرامش لازم را داشته باشد.

  چرا ثروتمندان ثروتمندتر می شوند؟

  احتمالاً شما هم ضرب المثل پول، پول می آورد را بارها شنیده اید؛ اما چرا ثروتمندان روز به روز ثروتمندتر می شوند و افراد فقیر، رشد کم و حتی گاهی منفی از نظر اقتصادی دارند؟

  از نظر علم موفقیت، ذهن افراد، جذب کننده دارایی و مال آن ها است و ثروت به صورت مدارهایی است که باید آن ها را به مرور طی کرد. از این رو کسانی که در مدارهای بالای ثروت هستند، ذهن بازتری برای سرمایه گذاری در بازارهای مختلف دارند و راحت تر می توانند مشاغل جدیدی راه اندازی کنند؛ مثلاً سرمایه گذاری در بورس برای این افراد در حد کلان صورت می گیرد و سودهای ناشی از آن نیز می تواند بسیار زیادتر از کسانی باشد که سرمایه کمی دارند.

  لازمه شروع هر کسب و کار، سرمایه است و این افراد دست بازتری برای سرمایه گذاری دارند. همچنین ضررهای مالی معمول نیز ممکن است نسبت به دارایی و سود روزانه آن ها چندان به چشم نیاید. این عوامل در کنار هم سبب می شوند تا ثروتمندان روز به روز دارایی بیشتری جمع کنند.

  به گونه ای که از بیل گیتس پرسیدند چقدر ثروت دارد؟ گفت: الآن؟ یا الآن؟ یا الآن… یعنی در هر ثانیه به ثروت او اضافه می شود. این مثال برای دیگر ثروتمندان در بازه های زمانی مختلف نیز صادق است!

  فرد باید چه میزان دارایی داشته باشد تا به او ثروتمند گفته شود؟

  ثروتمند بودن برای هر کسی ممکن است معیار خاصی داشته باشد؛ مثلاً فردی با داشتن ۱ میلیارد تومان خود را ثروتمند بداند و دیگری با صدها میلیارد تومان دارایی هنوز هم احساس کند ثروتمند نیست.

  معمولاً کسانی که در جامعه به عنوان ثروتمند شناخته می شوند، دارایی های خالص آن ها بررسی می شود. کسانی که می توانند به راحتی خانه و ماشین گران قیمت خریداری کنند و مسافرت های پرهزینه ای برای خود ترتیب دهند.

  البته ممکن است این افراد سبک زندگی متفاوتی را برگزینند و ثروت خود را خرج کارهای خیرخواهانه کنند. ولی به طور کلی کسی که بیش از حد رفاه خود سرمایه دارد، ثروتمند است.

  جملاتی زیبا از بزرگان کسب و کار در مورد ثروتمند بودن

  جک لندن در مورد ثروتمندی می گوید: “ثروت یعنی تأثیرگذاری، اگر می خواهی ببینی چقدر ثروتمندی، ببین در جامعه چقدر تأثیر مثبت بر جای گذاشته ای.”

  وارن بافت سرمایه گذار افسانه ای در مورد موفقیت و ثروتمند بودن می گوید: “در دنیای کسب و کار، موفق و ثروتمند کسی است که به کاری که انجام می دهد عشق بورزد.”

  رابرت کیوساکی به عنوان یکی از بزرگ ترین افراد در زمینه کسب و کار و موفقیت می گوید: “فقط یک تفاوت بین افراد فقیر و ثروتمند وجود دارد، آن هم چگونگی گذراندن وقت و زمانشان است.”

  ۳ تا از بهترین کتاب هایی که در مورد ثروتمند شدن می توانید بخوانید

  این سه کتاب برای شما در مسیر ثروتمند شدن راه گشا خواهند بود:

  • یکی از بهترین کتاب های جذاب و جالبی که در مورد ثروتمند شدن به شما توصیه می کنم، بیندیشید و ثروتمند شوید، اثر ناپلئون هیل است.
  • تعلیمات مقایسه ای بین دو تفکر ثروتمند و فقیر را در کتاب پدر پولدار و پدر فقیر از رابرت کیوساکی می توانید بخوانید.
  • ثروتمندترین مرد بابل از جرج کلاسون نیز داستان موفقیت یک کارگر بابلی را بیان می کند.

  سبک زندگی ثروتمندان چگونه است؟

  سبک زندگی ثروتمندان در هر جامعه ای مانند فرهنگ جوامع مختلف با هم متفاوت است؛ از این رو نمی توان گفت در تمام جهان این افراد مانند هم زندگی می کنند. برای درک بهتر این موضوع، بهتر است شیوه زندگی آن ها را در فرهنگ های مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

  سبک زندگی ثروتمندان ایران

  ثروتمندان در ایران به دو گروه تقسیم بندی می شوند. افرادی که ثروتی بادآورده به دست آورده اند و افرادی که با زحمت و پشتکار به ثروت رسیده اند. حتی اگر ندانید که فردی چگونه ثروت خود را به دست آورده است باز هم با مقایسه سبک زندگی آن ها، به احتمال زیاد می توانید درک کنید که نحوه کسب ثروتشان چگونه بوده است!

  کسانی که ثروت های بادآورده و بدون زحمت دارند، بیش از هر چیزی درگیر ظواهر زندگی، ریخت و پاش و چشم و هم چشمی هستند؛ اما کسانی که زندگیشان را خود ساخته اند و ثروتمند واقعی هستند، ارزش های زندگی خود را روز به روز بالاتر می برند.

  در اصل ثروتمندانِ مد نظر ما نیز همین گروه هستند و گروه اول را جزو ثروتمندان موفق نمی دانیم. این افراد نه تنها ثروتشان مانع پیشرفت شخصیتشان نمی شود؛ بلکه روز به روز شخصیت متعالی تر و پخته تری پیدا می کنند. این افراد هم از ثروت خود در جهت رفاه زندگی استفاده می کنند؛ اما تمام خرج و مخارجشان معقولانه و حساب شده است.

  سبک زندگی ثروتمندان جهان

  در دنیا نیز فرهنگ ثروتمندان ممکن است مانند کشور ما، بهتر و یا در سطحی پایین تر باشد. در کشورهای تازه توسعه یافته مانند عربستان و امارات متحده عربی، اکثر افراد استفاده های تجملی از دارایی های خود می کنند. احتمالاً خبرهای استفاده از توالت ها و کفش های طلا و مواردی از این قبیل را بین این افراد شنیده اید.

  البته در بین ایشان نیز کسانی هستند که زندگی مدیریت شده و هدفمندتری دارند. معمولاً در بین کشورهایی که مدت هاست توسعه یافته اند، افراد یاد گرفته اند که بهتر است در دنیای امروز برای زندگی خود برنامه ای دقیق داشته باشند. در کشورهای اروپایی تقریباً تمام ثروتمندان خودساخته هستند و سبک زندگی بسیار متفاوتی دارند.

  به عنوان مثال زاکربرگ، ثروتمند جوانی که فیس بوک و اینستاگرام را مدیریت می کند، هر روز با تیشرت خاکستری خود سر کار می رود. وقتی دلیل این کار را از او پرسیدند گفت، همیشه از این طرح و رنگ استفاده می کنم تا بتوانم زمانی را که به انتخاب لباس می گذرانم، برای پیشرفت در کارم صرف کنم! این سبک زندگی بسیار جالب و ستودنی است!

  کتاب خوانی و کسب اطلاعات بیشتر از دیگر کارهایی است که تمام افراد موفق و ثروتمند ایران و جهان به آن پایبند هستند. کتاب های انگیزشی، موفقیت و همین طور دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کار خود همیشه در برنامه این افراد وجود داشته است.

  سبک زندگی ثروتمندان مشهور

  افرادی که توانستند در جامعه تأثیرگذار باشند ثروتمندان واقعی هستند که برای موفقیت باید از آن ها الگو گرفت. در ادامه مقاله تیم خانه سرمایه برای شما به صورت خلاصه سبک زندگی برخی از ثروتمندان ایران و جهان را بیان خواهد کرد.

  سبک زندگی استیو جابز

  یکی از معروف ترین ثروتمندان خارجی، استیو جابز مؤسس شرکت اپل است. سبک زندگی استیو جابز مانند اکثر افراد موفق پر از تلاش و پشتکار است. جابز هر روز صبح زود از خواب برمی خاست و صبح خود را با گوش دادن به یک سخنرانی انگیزشی شروع می کرد.

  استیو علاوه بر ورزش روزانه، هر صبح یک کار ساده برای خودش انجام می داد و جلوی آینه به خود می گفت: «اگر امروز آخرین روز زندگیت باشد، آیا برنامه امروزت می تواند تو را خوشحال کند؟» این کار باعث می شد تا برنامه روزانه خود را مرور کند و در صورت نیاز آن را تغییر دهد!

  وی می گفت:

  «تبدیل شدن به ثروتمندترین مرد جهان که در یک قبرستان آرام گرفته است، ارزشی برای من ندارد، اینکه زمانی به رختخواب می روم احساس کنم کار ارزشمندی انجام داده ام برایم اهمیت زیادی دارد.»

  داشتن برنامه روزانه و پشتکار برای از سر راه برداشتن موانع از دیگر خصوصیات وی بود که باعث موفقیت روز افزونش می شد.

  سبک زندگی و کار برایان تریسی

  برایان تریسی نه تنها جزو ثروتمندان جهان است؛ بلکه یکی از اساتید بزرگ موفقیت در دنیاست. برایان تریسی یکی از خوش برنامه ترین افراد موفق دنیاست. او به برنامه ریزی و نوشتن اهداف و برنامه ها به شدت اعتقاد دارد.

  او معتقد است تفاوت اصلی بین افراد موفق و ناموفق این است که افراد موفق کار خود را شروع می کنند و کارهایی را که دوست دارند انجام می دهند؛ اما افراد ناموفق ایده دارند و همیشه برای انجام ندادن کارها، بهانه ای دارند. پس تنبلی ممنوع! تریسی هر شب برنامه روز بعد خود را تنظیم می کند، سپس صبح زود آن را چک کرده و بعد از ورزش و صبحانه، از سخت ترین آن ها شروع می کند، همان که در کتاب قورباغه ات را قورت بده، به زیبایی تشریح کرده است.

  نوشتن برنامه روزانه و انجام دادن سخت ترین کار در اول وقت! تریسی می گوید، نوشتن اهداف و برنامه ها ذهن شما را برای انجام دادن و رسیدن به آن ها آماده می کند و مسیر را برایتان هموار خواهد کرد.

  سبک زندگی ثروتمندان ایرانی

  افراد زیادی در کشور ما هستند که با تلاش و کوشش به ثروت دست یافته اند و جزو افراد تأثیرگذار و موفق محسوب می شوند. تعداد این افراد کم نیستند، اما از بین آن ها چند نفر را انتخاب کردیم تا با سبک زندگی آن ها آشنا شوید.

  سبک زندگی حسین ثابت بکتاش

  حسین ثابت بکتاش جزو خوش نام ترین ثروتمندان و خیرین ایران است. او هتل های زیادی را در ایران و جهان دایر کرده است. ایشان علاوه بر ثروتی که با پشتکار خود به دست آورده، توانسته با کارآفرینی فراوانی که داشته است، محبوبیت زیادی کسب کند.

  بکتاش فردی پر انرژی و علاقه مند به ادبیات و عرفان است. او به فرهنگ و هنر ایران باستان توجه نشان می دهد. وی از ابتدای زندگی فردی پرتلاش بود و از فعال بودن دست نکشید.

  نگاهی به سبک کاری وی نشان می دهد که بکتاش بر همه فعالیت هایش اشراف دارد و بسیار قدرتمند عمل کرده است. او در سردفتر آلمان خود نوشته است: حق ناس را دست نزن، عاشق تصمیمت باش، مصمم باش، آنگاه محال پا به فرار می گذارد!

  سبک زندگی احد عظیم زاده

  یکی از ثروتمندان ایرانی که هم از نظر مالی و هم از نظر شخصیتی می توان وی را فردی ثروتمند دانست، احد عظیم زاده است. سختی های مسیر زندگی، عظیم زاده را فردی پرتلاش و پرانگیزه بار آورد. هر چند در سال های موفقیت، دیگر نیازی به پول نداشت، اما خدمت به جامعه و مردم باعث شد وی هرگز خسته نشود و فعالیت خود را ادامه دهد.

  موفق ترین تاجر فرش در دنیا و کسی که بنیان گذار طراحی فرش گرد در ایران بود. عظیم زاده از خیرین بزرگ کشور است که یکی از دغدغه هایش کمک کردن به کودکان یتیم و بی سرپرست در تمام دوران زندگی خود بوده است.

  عظیم زاده می گوید، باید بخشید، زیاد و بی منت بخشید! او بخشیدن را یکی از مهم ترین کارهایی می داند که هر کسی (نه تنها افراد ثروتمند) باید آن را در برنامه خود داشته باشد. از طرفی تلاش و امید دو بال هستند که از نظر عظیم زاده بدون آن ها به ثروت و موفقیت نمی رسید.

  پی یر امیدیار و موفقیت جهانی او

  نمی دانم چرا ولی یک مسئله در سبک زندگی همه افراد موفق خودنمایی می کند و آن نیکوکاری و بخشش است! پیر امیدیار یکی از این افراد است که جزو میلیاردرهای جوان ایرانی – آمریکایی است که بنیان گذار و رئیس شرکت بزرگ و سایت مزایده آنلاین eBay است.

  پی یر با ایده ای ساده شروع به کار کرد و به بیان خودش هیچ گاه تصور نمی کرد این ایده بدین صورت مورد توجه قرار گیرد. سایت eBay به سرعت رشد کرد و نتیجه آن موفقیت و ثروتی بود که برای امیدیار به ارمغان آورد.

  او به کارهای خیر علاقه وافری دارد و بنیاد خیریه و بشردوستانه برای بهبود مردم فقیر توسط او و همسرش بنیان گذاری شد. پیر معتقد است تا زمانی که انسان ها با محبت، احترام و کرامت با هم برخورد می کنند، جهان دلیلی برای بقا، ادامه و پیشرفت دارد.

  تفریحات ثروتمندان

  شاید باورتان نشود؛ ولی اکثر افراد ثروتمند و موفق، کار کردن را بهترین تفریح برای خود می دانند. قطعاً انسان به تفریحات و سرگرمی هم نیاز دارد. کسانی که ذهنی موفق دارند، از کار کردن نیز لذت می برند و پیشرفت بیشترین تفریح و لذت را برای آن ها به دنبال دارد.

  البته موضوع اصلی این است که افرادی که از طریق تحلیل، تفکر و تلاش به ثروت رسیده اند کار را برای خود نوعی تفریح می دانند چرا که از کسب موفقیت لذت می برند؛ با این وجود اغلب این افراد تفریحاتی از قبیل کتاب خواندن، یادگیری مسائل جدید و پررونق، زبان های خارجی را دارند.

  جالب است بدانید که کار در بازار بورس نیز یکی از تفریحات این قبیل افراد است، چرا که هم کار است، هم پیشرفت و چالش و هم برقراری روابط اجتماعی.

  ثروتمندان باید چه مهارت های رفتاری و عملی داشته باشند

  بدون شک رسیدن به موفقیت اتفاقی نیست و فرد ثروتمند باید رفتارها و اعمال متفاوتی نسبت به افراد عادی جامعه داشته باشد که به دستاوردهای بیشتری نسبت به آن ها رسیده باشد. این عادات می تواند به کسانی که دوست دارند ثروتمند و موفق باشند کمک کند تا با الگوبرداری سبک زندگی و کار خود را به آن ها نزدیک کنند.

  عادت ها و رفتارهای مشترک ثروتمندان

  به علت گرایش بیشتر افراد جامعه به ثروتمندی، تحقیقات زیادی هم در مورد رفتارها و عادات مشترک ثروتمندان در سال های اخیر صورت گرفته است که خلاصه ای از آن ها شامل موارد زیر است:

  1. سحرخیزی و شروع کارها از همان ابتدای روز؛
  2. پس انداز مبلغی از درآمد ماهیانه که اکثراً حدود ۱۰ درصد از کل درآمد است؛
  3. بخشش و کمک به دیگران که بیشتر ثروتمندان حدود ۵ درصد درآمد خود را در این راه صرف می کنند؛
  4. پشتکار از دیگر رفتارهای ثروتمندان است و باعث می شود تا در میانه راه از اهداف خود دست نکشند؛
  5. سرمایه گذاری در حوزه های متعدد؛
  6. نگرشی مثبت نسبت به زندگی و بیرون ریختن افکار منفی از ذهن؛
  7. انعطاف پذیری؛
  8. یادگیری مطالب جدید.

  برای ثروتمند شدن باید چه تغییراتی در زندگی مان ایجاد کنیم؟

  اگر شما هم دوست دارید به جرگه ثروتمندان بپیوندید، باید بدانید که هیچ وقت دیر نیست! اگر عادات رفتاری و سبک زندگی گذشته خود را تغییر دهید، حتماً به موفقیت بیشتری می رسید. هر چه رفتارها و عادات ثروتمندان را بیشتر سرلوحه زندگی خود قرار دهید، امید به موفق شدنتان به مراتب بیشتر می شود.

  برای این کار اولین موردی که باید در زندگی خود تغییر دهید، بیرون راندن افکار مزاحم و منفی است که جلوی پیشرفتتان در تمام جنبه های زندگی را می گیرد. بعد با توجه به این که کدام فرد موفق تأثیر بیشتری بر روی شما داشته است، می توانید از او الگوبرداری کنید. عادات و رفتارهایی که برای ثروتمندان ذکر شد، می تواند الگویی برای شما هم باشد.

  محل زندگی ثروتمندان چگونه است؟

  احتمالاً هنگامی که محل زندگی ثروتمندان را تصور می کنید، کاخ های مجلل با باغ های بزرگ در ذهنتان نقش می بندند. گروه زیادی از آن ها این گونه زندگی می کنند؛ اما برخی نیز زندگی ساده و صمیمی را برمی گزینند. به خصوص کسانی که آرام آرام به ثروت رسیده اند و دست از تجملات ظاهری زندگی شسته اند. هر کسی در این زمینه اعتقادات شخصی خود را دارد؛ اما بیشتر افراد ثروتمند معتقدند ثروت هدیه ای از طرف خداست و باید از آن در جهت رفاه خود استفاده کرد.

  اخلاق ثروتمندان

  همان گونه که گفته شد، ثروتمند کسی است که نه تنها پول و املاک زیادی دارد؛ بلکه از دارایی های معنوی هم کم نصیب نیست. یکی از این دارایی ها، اخلاقیات است. پس یک ثروتمند واقعی اخلاق پسندیده ای هم دارد.

  بیشتر کسانی که به ثروت های ماندگار دست یافته اند، خدمات بزرگی هم به جامعه کرده اند. به گونه ای که تعدادی از بزرگان معتقدند، ثروت هر کس به اندازه خدماتی است که به دنیا ارائه می دهد.

  البته یک نکته را باید مد نظر داشت که معمولاً کسانی که موفق هستند و ثروت زیادی دارند، مشغله های کاری زیادی نیز دارند. همین امر به خصوص در جامعه ما که روابط اجتماعی و فامیلی مهم است، ممکن است برداشت های سوء از اخلاق ثروتمندان را به همراه داشته باشد. در صورتی که این گروه ممکن است وقت کافی برای معاشرت معمول را نداشته باشند.

  وسایل زندگی ثروتمندان

  در مورد نحوه زندگی ثروتمندان گفتیم که انتخاب هر کس با توجه به فرهنگ او متفاوت است؛ اما به طور کلی ثروتمندان از وسایل زندگی با درجه رفاه بالاتری نسبت به عموم مردم استفاده می کنند. لوازم آن ها اغلب با کیفیت است و از تکنولوژی های جدید بهره می گیرند.

  این گروه قدر امکاناتی را که دارند، می دانند و از آن ها نهایت بهره را می برند. هر چند استفاده از وسایل زندگی لوکس و گران قیمت در اکثر این خانواده ها دیده می شود؛ اما ثروتمندان حقیقی مانند افراد تازه به دوران رسیده با به محض رسیدن به رفاه بیشتر، دست از تلاش برنمی دارند و درگیر خوش گذرانی های زودگذر نمی شوند.

  ثروتمندان ایران در کجا زندگی می کنند؟

  هر چند ممکن است افراد زیادی از ایرانی های ثروتمند به واسطه کسب و کار و شغلشان در خارج از کشور زندگی کنند، اما اکثر آن ها ایران را برای زندگی می پسندند. با توجه به جمع شدن بیشترین سرمایه ها و موقعیت های کاری کلان در پایتخت، بیشتر ثروتمندان ایران در تهران ساکن هستند.

  محله های ثروتمند نشین و شمال شهر تهران، بیشترین تمرکز ثروتمندان ایران را دارد. با این حال افراد زیادی هستند که با توجه به زادگاه یا مسائل کاری خود در شهرهای دیگر نیز مستقر هستند.