اولین نکته ای که باید بدانید این است که ریپل هم یک پلتفرم است و هم یک ارز دیجیتال، این فناوری بیشتر به دلیل شبکه ی پرداخت دیجیتال اش شناخته شده است اما دارای کریپتوکارنسی مختص به خود نیز هست. پلتفرم Ripple یک پروتکل به صورت متن باز است که به منظور انجام تراکنش های سریع و ارزان طراحی شده است. ریپل به جای استفاده از سیستم ماینینگ بلاک چین، از یک مکانیزم اجماع از طریق گروهی از سرورها برای تأیید معاملات اش استفاده می کند. تراکنش های ripple در عرض چند ثانیه تأیید می شوند و هزینه ی بسیار کمی دارند (در مقایسه با بیت کوین که تائید معاملاتش زمان بیشتری طول می کشد و هزینه های بالایی را نیز شامل می شود). ریپل قطعاً قصد دارد تا بر تمام معاملات بین المللی در سراسر جهان تسلط داشته باشد. این پلتفرم نه تنها ارز دیجیتال مخصوص به خود یعنی همان ریپل (XRP) را دارد بلکه به همه ی افراد این امکان را می دهد تا از طریق این پلتفرم، ارز دیجیتال خود را در RippleNet ایجاد کنند.

فهرست []

  ریپلنت (Ripplenet) چیست؟

  ریپلنت شبکه ای متشکل از ارائه دهندگان خدمات پرداخت مانند بانک ها و شرکت های خدمات مالی است که از راهکار هایی توسعه یافته توسط Ripple برای ارسال پول به صورت جهانی استفاده می کنند. اجازه دهید با یک مثال ساده این موضوع را برایتان شفاف کنیم:

  فرض کنید آقای X در نیویورک زندگی می کند و یک جعبه شکلات دارد که به آن احتیاجی ندارد. در عوض او بسیار علاقه دارد تا یک بازی بیس بال را از نزدیک تماشا کند، اما بلیط آن بازی را ندارد. از طرفی آقای Y در لس آنجلس زندگی می کند و یک تمبر نادر دارد که حاضر است آن را با یک جعبه شکلات عوض کند. در آخر هم آقای M در آلاسکا زندگی می کند که به شدت به دنبال یک تمبر نادر است و در حال حاضر برای یک بازی بیس بال در نیویورک بلیط دارد. در سیستم فعلی ما، این افراد احتمالاً هرگز یکدیگر را پیدا نخواهند کرد؛ اما در دنیای ریپل می توان گفت: “سلام، من یک جعبه شکلات دارم و بلیط بازی بیس بال را می خواهم” و سپس این سیستم کوتاه ترین و ارزان ترین ترکیب ممکن را برای تحقق آن پیدا خواهد کرد. اگرچه عملکرد شبکه ی ریپل کمی پیچیده تر از این مثال است، اما مبانی آن را به صورت ساده نشان می دهد. در مثال بالا، برای شروع معامله لازم است تا اعتمادی بین این افراد شکل بگیرد. ریپل از واسطه ای به نام Gateway استفاده می کند که به عنوان پیوندی در زنجیره اعتماد بین دو طرفی که مایل به انجام معامله هستند، عمل می کند. Gateway درواقع یک واسطه ی اعتباری است که ارزها را از طریق شبکه ریپل به آدرس های عمومی ارسال و یا دریافت می کند.

  علاوه بر این، این پلتفرم امکان پرداخت با هر ارزی ازجمله بیت کوین را فراهم می سازد و دارای کمیسیون معاملات داخلی ۰٫۰۰۰۰۱ دلار است (تنها دلیل رایگان نبودن آن جلوگیری از حملات DDos است).

  ارز دیجیتال XRP چیست؟

  XRP یک توکن است که برای انتقال ارزش از طریق شبکه ی ریپل استفاده می شود. هدف اصلی XRP این است که واسطه ای برای مبادلات دیگر باشد، چه کریپتوکارنسی ها و چه ارزهای فیات. XRP یک تکنولوژی است که به عنوان یک کریپتوکارنسی و یک شبکه پرداخت دیجیتال برای معاملات مالی عمل می کند. اگر به‌دنبال اطلاعات به روز از وضعیت این ارز هستید؛ بخش قیمت XRP اطلاعات لحظه‌ای ریپل را در دسترس شما قرار می‌دهد.

  XRP یک پروتکل به صورت متن باز و درواقع یک شبکه غیرمتمرکز توزیع شده ی همتا به همتا است که به ویژه در امور بانکداری و مالی از آن استفاده می شود. این فناوری نخستین بار توسط Chris Larsen و Jed McCaleb در سال ۲۰۱۲ راه اندازی شد. نکته جالب در خصوص تکنولوژی ریپل، استقلال ارزی آن است. اساساً، یک تراکنش در شبکه ی ریپل با هر ارز قابل تصوری می تواند پردازش است. درواقع از این طریق، ریپل قصد دارد تا یک مشکل اساسی را در سیستم پولی بین المللی حل کند. به این دلیل که مبادلات ارزی پیچیده، هزینه های بالایی به ویژه برای معاملات مرزی به همراه دارند و بانک ها باید دائماً نقدینگی خود را حفظ کنند و به اصطلاح حساب های Nostro در کشورهای پذیرنده داشته باشند.

  تکنولوژی شبکه Ripple

  ریپل نقش به خصوصی در دنیای فناوری های بلاک چین ایفا می کند. در حالی که سایر پروژه ها مسیری برخلاف سیستم بانکی کلاسیک را دنبال می کنند، ریپل در تلاش است تا با آن ها همکاری داشته باشد. به این منظور، RippleLabs (سازمان در پس Ripple) چندین محصول با نام های xRapid، xCurrent و xVia را راه اندازی کرده است که این ها می توانند توسط بانک ها برای پردازش معاملات جهانی مورد استفاده قرار گیرند. توکن XRP که برای پردازش این معاملات استفاده می شود، به عنوان ارزی واسط در شبکه ripple عمل می کند. به بیان ساده تر، ارز ورودی با XRP مبادله می شود، سپس برای انجام تراکنش به شبکه انتقال داده می شود و پس از رسیدن به گیرنده به ارز خروجی تبدیل می شود. این بدان معناست که معاملات با دو ارز مختلف نیز امکان پذیر است. XRP در حال حاضر تنها کوین مورد استفاده در RippleNet است. با این وجود، ازنظر تئوری این امکان وجود دارد که بانک ها بتوانند کوین های خود را ایجاد و از آن ها در این شبکه استفاده کنند. به اصطلاح، این gateway ها هستند که در این شبکه نقش واسطه را بر عهده دارند.

  این ها مانند یک ایستگاه میانجی هستند که پرداخت ورودی را دریافت کرده و بر این اساس آن را منتقل می کند. یک تراکنش همچنین می تواند از چندین gateway عبور کند. علاوه بر این موارد، پلتفرم این ارز برخی از اشکالات مربوط به بانک های سنتی را نیز اصلاح کرده است. تراکنش ها در شبکه ریپل در عرض چند ثانیه انجام می شوند، باوجود اینکه این پلتفرم به طور مکرر میلیون ها تراکنش را مدیریت می کند. این سرعت برخلاف رویکرد بانک هایی است که روزها یا هفته ها زمان نیاز دارند تا این انتقال را انجام دهند. هزینه انجام معاملات نیز در مقایسه با هزینه های بالایی که بانک ها برای انجام پرداخت های برون مرزی دریافت می کنند بسیار کم است (حداقل هزینه تراکنش موردنیاز برای انجام یک معامله استاندارد در حدود ۰٫۰۰۰۰۱ XRP است).

  تفاوت بیت کوین با ریپل چیست؟

  این سرورهای اعتبار سنجی و مکانیسم اجماع هستند که باعث می شوند مردم تصور کنند ریپل هم یک تکنولوژی مبتنی بر بلاک چین است، اگرچه ریپل هم اجماع گرا است، اما برخلاف بیت کوین مبتنی بر بلاک چین نیست. ریپل برای شرکت های بزرگ ساخته شده است و بااینکه برای مصارف پرداخت شخص به شخص نیز از آن استفاده می شود، اما تمرکز اصلی اش این مسئله نیست. هدف اصلی پلتفرم ریپل انتقال پول در حجم بالا در سرتاسر جهان با سریع ترین سرعت ممکن است. تاکنون، ریپل از زمان انتشارش با بیش از ۳۵ میلیون تراکنش پردازش شده بدون مشکل، همچنان پایدار باقی مانده است. این پلتفرم قادر به انجام ۱،۵۰۰ معامله در ثانیه (TPS) است و همچنان قصد دارد تا به سطح Visa یعنی ۵۰،۰۰۰ تراکنش در ثانیه برسد، در مقایسه، بیت کوین می تواند ۳-۶ tps و اتریوم ۱۵ tps را هدایت کند. توکن ریپل (XRP) مانند ارزهای دیجیتال بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و بسیاری دیگر از کریپتوکارنسی تا استخراج نمی شود. در عوض، XRP در همان ابتدای کار به تعداد ۱۰۰ میلیارد کوین منتشر شد. استفاده از XRP کاملاً مستقل از شبکه ی ریپل است. به این معنا که بانک ها برای انتقال دلار، یورو و … به XRP احتیاج ندارند و این همان چیزی است که ممکن است بسیاری از سرمایه گذاران کوچک هنگام خرید این توکن آن را فراموش کنند.

  پلتفرم ریپل چه ارزشی را ارائه می دهد؟

  ارزش در اینجا خود شبکه ی ریپل و توانایی آن در جابجایی سریع دارایی ها در سرتاسر جهان است. امروزه بانک ها قادر هستند تا با استفاده از این نرم افزار به انتقال ارزهای مختلف خارجی بپردازند. تا به امروز، این کار معمولاً با استفاده از SWIFT انجام می شده، سیستمی دشوار و متکی بر بانک هایی که حساب های جداگانه ای در هر کشوری که در آنجا کار می کنند دارند. ریپل می گوید، در حال حاضر بیش از ۱۰۰ بانک در این پلتفرم ثبت شده اند (در مقایسه با ۱۱،۰۰۰ موسسه مالی SWIFT) ازجمله بانک American Express یکی از مثال های خوب برای این امر می باشد.

  مزایا و معایب شبکه ریپل چیست؟

  در این بخش به معرفی بخشی از مزایا و معایب این ارز می‌پردازیم.

  مزایا:

  • تقریباً ضد جعل است
  • انجام سریع تراکنش ها در طی چند ثانیه
  • در مرحله نهایی خود می تواند به عنوان مترجم جهانی هر ارزی عمل کند
  • قابلیت وام دادن و وام گرفتن سریع مبالغ پول
  • اتصال ساده شبکه های پرداخت
  • تورم ندارد، چراکه تمامی توکن تا از ابتدا استخراج شده اند و از قبل وجود دارند

  معایب:

  ریپل بااینکه تحولات مثبتی را ایجاد کرده است، اما این شرکت به دلیل شیوه های مختلف تجاری اش اغلب مورد انتقاد قرار می گیرد. این شرکت بیان کرده بود که بخش عظیمی از ارز دیجیتال XRP را به کاربران شبکه منتقل خواهد کرد، اما تاکنون تنها مقادیر اندکی منتقل شده اند. علاوه بر این، آزمایشگاه های ریپل تقریباً نیمی از کل XRP موجود در شبکه را برای خود نگه داشته اند تا از ارزش آن بهره مند شوند. این ارز دارای ویژگی متن باز است و بااینکه بسیار هوشمند است، زمانی که کد آن در دسترس قرار می گیرد، فرصتی به وجود می آید تا سود جویان تلاش کنند آن را هک کنند.

  متقاضیان عمده ی ریپل چه کسانی هستند؟

  از بزرگ ترین مشتریان RippleLabs می توان به بانک اسپانیایی Santander،American Express، UniCredit و Western Union اشاره کرد. برخی از ارائه دهندگان خدمات مالی نیز از این فناوری برای تراکنش های داخلی خود استفاده می کنند. اکثر شرکت ها و بانک ها از محصولات xCurrent و xRapid که توسط RippleLabs تولید شده اند استفاده می کنند که این محصولات مستقیماً نیازهای پیچیده مؤسسات مالی را برطرف می سازند. همه ی بانک هایی که از پلتفرم ریپل برای پردازش معاملات جهانی خود بهره می گیرند، می توانند تا ۷۰٪ هزینه معمول معاملات خود را پس انداز و آن را مدیریت می کنند.