عکس العمل شما به اطلاعات جدید در مورد سهام چیست | افراط گرایانه یا تفریط آمیز

مقدمه

بسیاری از افراد و سرمایه گذاران در بورس، دچار سوگیری و اُریب های رفتاری می شوند که ممکن است در آینده با ضرر و زیان های قابل توجه ای مواجه شوند. در این مقاله تصمیم داریم با دو نمونه از این اریب های رفتاری در سرمایه گذاری، شما را آشنا سازیم تا در رفتار سرمایه گذاری خود این موارد را اصلاح و رعایت نمایید. موضوع این مقاله مرتبط با روانشناسی بازار و معاملات است.

سوگیری عکس العمل افراطی به انتشار اطلاعات جدید

خیلی از اوقات پیش می آید که شما یک سهمی را بر اساس اخبار و اطلاعیه های جدید تحلیل کرده اید و اقدام به خرید آن سهم نموده اید. بعد از مدتی، آن شرکت اطلاعیه یا مصاحبه یا خبری جدید منتشر و اطلاع رسانی می کند. در اینجا بسیاری از سرمایه گذاران ممکن است دچار سوگیری به اصطلاح نماگری شوند که به اطلاعات جدید به صورت افراطی عکس العمل نشان می دهند. اگر در بازار سهام فعالیتی داشته باشید قطعاً مشاهده نموده اید که در خصوص سهمی اطلاعات “کم اهمیتی” منتشر می شود و بازار با دید رخداد با اهمیت به آن می نگرد. اینجاست که اغلب زمزمه می کنند که “چیزی نشده”، “مگر چه خبره” و ….

اگر بخواهیم مثال واضح و شفاف و واقعی در این خصوص و در بازار سهام ایران بزنیم، موضوع افزایش سرمایه شرکتها موید این موضوع است. در اکثر مواقع، وقتی اطلاعیه رسمی و یا حتی خبر تأیید نشده ای در خصوص تصمیم شرکت ها به انجام افزایش سرمایه منتشر می شود سهام آن شرکت ها مورد استقبال عامه سرمایه گذاران قرار می گیرد. این به این معناست که بازار به خبر جدید شرکتها بیش از اندازه(افراط گرایانه) عکس العمل نشان می دهد و موجب رشد قیمت سهام آنها خواهد شد. نمادهای زیادی همچون ذوب، شپلی و …. بوده اند که بازدهی چندصددرصدی در جهت عکس العمل به خبر جدید شرکت در خصوص افزایش سرمایه کسب کرده اند.

عکس العمل شما به اطلاعات جدید در مورد سهام چیستسوگیری عکس العمل تفریطی(کم واکنشی) به اطلاعات جدید

برخلاف سوگیری قبلی، در بازار سهام زیاد پیش می آید که سرمایه گذاران به اطلاعات و اخبار جدید واکنش اندکی نشان می دهند. به این سوگیری اصطلاحاً دیرپذیری گفته می شود. در سوگیری دیرپذیری وقتی سهامداران در گذسته بر اساس تحلیلی سهمی را خریداری می کنند اگر خبر یا اطلاعیه جدیدی در خصوص وضعیت نامناسب شرکت منتشر شود، حاضر نیستند که آن خبر را بپذیرند و آن را در تصمیمات خود دخیل نمایند و همچنان بر تحلیل سابق خود پایبند هستند. این سوگیری لزوماً در خصوص خبرهای منفی نمایان نمی شود. ممکن است خبر خوبی در خصوص شرکتی منتشر شده و بازار و سرمایه گذاران در خرید آن سهم هیچ اشتیاقی نداشته باشند.

به عنوان نمونه بارز می توان به نماد “کرمان” اشاره نمود. نمادی که در ابتدای سال ۹۲ علی رغم وجود پتانسیل های فراوان در این نماد و وجود نیروگاه ماهتاب گستر و …. دارای ارزش بالایی بود به قیمت حدود ۷۰ تومان معامله می شد. اما در پایان آن سال قیمت نماد به ۱۱۰۰ تومان و در پایان سال ۱۳۹۵ قیمت آن به ۱۷۰۰ تومان(رشد ۲۵ برابری) رسید. این اتفاق زمانی می افتد که سرمایه گذاران بر تحلیل قبلی خود مبتنی بر بی ارزش بودن سهام متکی بوده و حاضر به پذیرش این موضوع نبودند که شرکت از لحاظ بنیادی پتانسیل رشد بالا را داشته است.

در تصویر زیر نمودار قیمت سهام این شرکت را مشاهده می نمایید:

عکس العمل شما به اطلاعات جدید در مورد سهام چیست

پیشنهاد خانه سرمایه برای کاهش این نوع از سوگیری

در بازار سهام برای اغلب سرمایه گذاران این دو نوع سوگیری(نماگری و دیرپذیری) پیش خواهد آمد. وقتی اطلاعات جدیدی از شرکت که با اهمیت است منتشر می شود و شما نسبت به آن واکنش اندکی نشان دهید می تواند موجب زیان شما شود. و یا حتی ممکن است اطلاعات بی اهمیتی از شرکت رسانه ای شود که منجر به ضرر و زیان به واسطه عکس العمل عجولانه و بیش از حد شما گردد. برای پیشگیری از این دو نوع سوگیری بهترین روش، اقدام به آموزش های لازم در خصوص معامله گری و تحلیلگری است که بتوان در کمترین زمان تشخیص داد که آیا اطلاعات جدید شرکت با اهمیت است یا اینکه از اهمیت اندکی برخوردار است. خانه سرمایه نیز با برگزاری دوره های آموزشی بورس سعی در ایجاد مهارت معامله و تحلیلیگری در دانش پژوهان خود دارد که می توانید جزئیات این آموزش را با کلیک بر اینجا مشاهده نمایید.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوکوین دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوینکس
دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت پین
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
آبان‌تتر دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت 24
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
نوبیتکس
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.