۱۵ ویژگی سهام رشدی از نگاه فیشر(بخش سوم)

چکیده بخش دوم: از نگاه فیشر، سهام رشدی ۱۵ ویژگی دارند که در دو بخش قبل به ۱۰ ویژگی از سهام رشدی اشاره کردیم. در بخش دوم، ۵ ویژگی گفته شد که عبارتند از: ۱- حفظ یا بهبود حاشیه سود ۲- روابط خوب شرکت با نیروی انسانی و کارگران ۳-روابط فوق العاده مدیران اجرایی با یکدیگر ۴-مدیریت با سابقه شرکت و ۵- تجزیه و تحلیل هزینه و کنترل های حسابداری.

در این مقاله به ۵ ویژگی پایانی از سهام رشدی از نگاه فیشر خواهیم پرداخت.

نکته یازدهم: آیا جنبه هایی از کسب و کار در شرکت که خاص آن صنعت است وجود دارد که به سرمایه گذاران اطلاعات مهمی درباره چگونگی ارتباط شرکت با رقبایش بدهد؟

فیشر این نکته را به عنوان “همه چیز” عنوان می کند، زیرا اطلاعات کلیدی مهم به طور گسترده در بین صنایع، متنوع خواهد بود. برای سرمایه گذار درک عواملی از صنعت که موفقیت شرکت و چگونگی پیشرو بودن شرکت نسبت به رقبا را مشخص می کند بسیار حیاتی است.

نکته دوازدهم: چشم انداز سودآوری شرکت کوتاه مدت است یا بلندمدت؟

فیشر معتقد بود که سرمایه گذاران باید دید بلندمدت داشته باشند و بنابراین، باید به شرکت هایی که پیش بینی سودآوری بلندمدت دارند، توجه داشته باشند. شرکت هایی که تأمین کنندگان و مشتریان را برای سود کوتاه مدت تحت فشار قرار می دهند، نخواهند توانست خوشنامی کسب نموده و سودآوری سالهای آتی خود را تضمین نمایند. علاوه بر این شرکتها به برآوردن پیش بینی سودآوری فصلی خود تمرکز می کنند که باعث افزایش کوتاه مدت سودآوری شوند. اما ممکن است اقدامات مفید بلندمدت را فراموش کنند. حتی بدتر اینکه، مدیریت ممکن است علاقه مند باشد تا از فرضیات حسابداری تهاجمی استفاده کند تا سود فصلی قابل قبولی گزارش دهد.

در بین شرکت های ایرانی می توان به برخی از شرکت های گروه سرمایه گذاری اشاره نمود که برای تحقق سود کوتاه مدت خود ممکن است از سرمایه گذاری های بلندمدت خود غافل شوند و اقدام به خرید و فروش کوتاه مدت و یا معاملات سوری کنند که صرفاً سود کوتاه مدت شرکت ها را تضمین می نماید.

نکته سیزدهم: در آینده آیا رشد شرکت نیاز به تأمین مالی از طریق فروش سهام بیشتر دارد؟

انتشار سهام بیشتر عمدتاً سود ذینفعان موجود را از رشد پیش رو، از بین خواهد برد. تصور کنید شما تکه کوچکی از یک پیتزا را در اختیار دارید همانطور که پیتزا رشد می کند و بزرگتر می شود، انتظار خواهید داشت که سهم شما از آن نیز بیشتر شود. با وجود این، اگر پیتزا دائماً به بخش های کوچکتر تقسیم شود، سهم شما ممکن است به همان اندازه باقی بماند یا حتی کوچکتر شود، اگر چه اندازه کلی پیتزا بزرگتر می شود. این حالت وقتی رخ می دهد که شرکتی برای تأمین مالی رشد باید دائماً سهام جدیدی منتشر کند. شما به عنوان سرمایه گذار باید به دنبال شرکت هایی باشید که دارای وجوه نقد کافی و ظرفیت استقراض هستند تا رشد خود را بدون انتشار سهام و رقیق نمودن منافع سهام داران فعلی، تأمین مالی کنند.

نکته چهاردهم: آیا مدیریت هنگامی که همه چیز خوب پیش می رود درباره موضوعات با سرمایه گذاران به آسانی صحبت می کند و در صورتی که شرایط ناامید کننده بوده و مشکلات بروز نماید، سکوت می نماید؟

هر شرکتی گاهی با مشکلات روبرو می شود و مهم نیس که چقدر شدید هستند. سرمایه گذاران باید به دنبال مدیریتی باشند که به طور منصفانه و روشن تمام جوانب کسب و کار، چه خوب و چه بد را به سهامداران گزارش می کنند. از طرف دیگر، مدیرانی که از صحبت کردن درباره مشکلات خودداری می کنند نشان می دهند که ممکن است برنامه ای برای غلبه بر مشکلات نداشته یا خیلی نگران شده اند.

نکته پانزدهم: آیا شرکت مدیریت مناسبی برای حفظ سلامت صورت های مالی دارد؟

با رسوایی های مالی که منجر به ورشکستگی انرون و ورلدکام شدند می توان به اهمیت سرمایه گذاری در شرکت هایی که دارای تیم مدیریتی سالم هستند، پی برد. سوء استفاده هایی همچون خرید دارایی از مدیران شرکت با قیمت بالاتر یا اعطا اختیار خرید سهام بیش از حد به مدیران هنوز نیز متداول است. در بین شرکت های ایرانی که در بورس فعالیت می کنند نیز ممکن است به صورت معدود با چنین شرکت هایی روبرو شوید. اگر یک حس قوی برای حراست از اموال سهامداران در مدیریت وجود نداشته باشد، سرمایه گذاران هرگز نباید سرمایه گذاری در چنین شرکت هایی را به طور جدی مورد بررسی قرار دهند.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوکوین دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوینکس
دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت پین
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
آبان‌تتر دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت 24
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
نوبیتکس
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.