معرفی ارز دیجیتال مینا (Mina)

حجم شبکه های بلاک چین ارزهای دیجیتال شناخته شده و کارآمد روزبه روز در حال افزایش است؛ زیرا تراکنش های این شبکه ها ثبت شده است و کسی قادر به حذف یا تغییر آن ها نیست که این یکی از ویژگی های خوب شبکه های بلاک چین به حساب می آید. در این مقاله، شبکه بلاک چینی را به شما معرفی کرده ایم که با وجود کارایی بسیار بالا، حجم بسیار کمی دارد و جالب تر اینکه قرار است حجم آن همیشه ثابت بماند. تیم توسعه دهنده پروتکل این ارز دسترسی همه افراد به سیستم پرداخت امن بدون نیاز به مجوز را نیز از اهداف خود بیان کرده است. شبکه بلاک چین و پروتکل مینا و همچنین ارز دیجیتال مینا که با نماد اختصاری Mina معرفی شده، در این مطلب بررسی شده است.

فهرست []

  آشنایی با بنیان گذاران این ارز دیجیتال

  ارز دیجیتال Mina یک پروتکل متن باز (Open Source) است و متخصصان حوزه ارزهای دیجیتال از کشورهای مختلف در توسعه آن نقش داشته اند که در ادامه مؤثرترین این توسعه دهندگان معرفی شده اند:

  • ایوان شاپیرو (Ivan Shapiro)

  ایوان شاپیرو مدیرعامل شرکت مؤسس پروتکل مینا یعنی O(1) LABS است. وی با دانش کامپیوتر که در دانشگاه Carnegie Mellon کسب کرده بود، تجربه فعالیت در شرکت موزیلا را داشت. همچنین او یک آزمایشگاه روباتیک شخصی به نام CMU در اختیار داشت که در همین آزمایشگاه روی پروژه HERB تحقیقاتی انجام داده بود.

  • جاش سین سیناتی (Josh Cincinnati)

  افرادی که با ارز دیجیتال زی کش (ZCash) آشنا باشند، حتماً نام جان سین سیناتی را شنیده اند. وی به عنوان مدیر اجرایی زی کش فعال بوده است.

  • تس رینارسون (Tess Rinearson)

  تس رینارسون یکی از افراد مؤثر بر پروژه پروتکل میناست که در سمت های معاونت مدیر قسمت مهندسی پروژه، برنامه نویس بین زنجیره ای و همچنین توسعه دهنده ارشد این پروژه در حال فعالیت است.

  • سین اینگز (Sean Inggs)

  سین اینگز مشاور حقوقی پروتکل میناست که سابقه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری بین المللی را نیز در کارنامه کاری خود دارد. فعالیت به صورت مستقل برای مدیریت صندوق های بین المللی سرمایه گذاری در شرکت های متفاوت و تحصیل در دانشگاه حقوق Witwatersrand از جمله دلایلی است که وی را به همکاری با این پروژه سوق داده است.

  • جیل کارلسون (Jill Carlson)

  جیل کارلسون به عنوان مشاور در زمینه بلاک چین به یاری بسیاری از شرکت های بزرگ شتافته است. همچنین تحقیقاتی را روی ارزهای دیجیتال و به ویژه بیت کوین داشته که به بررسی تأثیراتی که بیت کوین بر اقتصاد و سیاست خواهد داشت پرداخته است. جیل کارلسون مدیریت شرکت Slow Ventures را نیز بر عهده دارد.

  تاریخچه

  در ماه ژوئن سال 2021 قیمت مینا 1/8 دلار در صرافی های ارز دیجیتال لیست شد. متأسفانه این ارز دیجیتال بلافاصله پس از لیست شدن در صرافی ها با افت قیمت مواجه شد؛ به طوری که قیمت آن از 1/8 دلار به 8/2 دلار رسید. این ارز دیجیتال یک روز پس از افت شدید قیمتی توانست بخشی از ارزش ازدست رفته خود را جبران کرده و تا 5 دلار رشد کند؛ هرچند این صعود ناگهانی خیلی ادامه نداشت و از روز بعد افت قیمتی آن شروع شد و این ارز دیجیتال برای مدت تقریباً 2 ماه در محدوده قیمتی یک دلار معامله شد و حتی برای مدتی به زیر یک دلار نیز سقوط کرد. سپس این ارز دیجیتال حدود 2 ماه روندی صعودی به خود گرفت و به این ترتیب ارز دیجیتال Mina توانست بالاترین قیمت خود را در 14 ماه دسامبر و پس از لیست شدن در صرافی ها ثبت کند (ارز دیجیتال Mina با قیمت 1/8 دلار در صرافی ها لیست شد). از آن پس، با قیمت تقریبی 4 دلار در صرافی ها مبادله می شد؛ البته در این میان شاهد افت و خیزهای قیمتی در این ارز دیجیتال بودیم تا آنجا که در برخی روزها این ارز دیجیتال با قیمت 3 تا 6 دلار در میان کاربران مبادله می شد. در حال حاضر که روزهای ابتدایی ماه دسامبر را سپری می کنیم، این ارز دیجیتال با قیمت تقریبی 4/4 دلار در صرافی ها خرید و فروش می شود.

  ویژگی های ارز دیجیتال Mina

  • نماد اختصاری این ارز دیجیتال Mina است.
  • این ارز دیجیتال، با بازاری به ارزش تقریبی 37/1 میلیارد دلار، رتبه 87 را از نظر بزرگی بازار به خود اختصاص داده است و 04/0 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را سهم خود کرده است.
  • تیم توسعه دهنده پروتکل مینا، در ابتدا نام Coda Protocol را برگزیده بودند که به دلیل قرابت اسمی با بلاک چین Corda ناچار شدند آن را تغییر دهند.
  • کوین های Mina قابلیت تقسیم شدن به 1 میلیارد واحد کوچک تر را دارند. نام این بخش های ریز، نانومینا (Nanimina) است.
  • پروتکل مذکور همچون شبکه بلاک چین کاردانو از روش اجماع گواه اثبات سهام اوربوروس (Ouroboros PoS) استفاده می کند. کارکرد این روش اجماع به این صورت است که کاربران با توجه به میزان کوین هایی که استیک کرده اند، شانسی در اضافه کردن بلاک جدید به بلاک چین و درنتیجه کسب پاداش دارند.
  • حجم کلی بلاک چین این پروتکل 22 کیلوبایت است. برای درک این موضوع بد نیست بدانید حجم تقریبی بلاک چین شبکه بیت کوین معادل 350 گیگابایت است.
  • در پروتکل Mina از روش «اثبات با دانش صفر» استفاده شده که درواقع دلیل حجم بسیار کم شبکه است.
  • این پروتکل در سال 2017 به عنوان یک پروژه معرفی شد که به جای نیاز به قدرت محاسباتی بسیار بالا، از نحوه رمزنگاری بسیار پیشرفته به نام ZK-Snarks بهره می برد.
  • با وجود فشردگی و حجم پایین شبکه مینا، این بلاک چین تمام ویژگی های یک بلاک چین استاندارد از جمله امنیت، نبود تمرکز و مقیاس پذیری را دارد.
  • توسعه دهندگان این پروتکل آن را سبک ترین شبکه بلاک چین در جهان معرفی می کنند. عبارت Succinct Blockchain به معنای بلاک چین فشرده، چیزی است که توسعه دهندگان در معرفی این پروتکل از آن استفاده می کنند.
  • نرخ تورم این ارز دیجیتال در ابتدای فعالیت آن 12 درصد تعیین شده بود تا این میزان در طول 5 سال ابتدایی فعالیت آن به زیر 7 درصد برسد (این تصمیم گیری با هدف تشویق کردن کاربران به استیک کردن ارز دیجیتال Mina صورت گرفت)، اما پس از این مدت قرار است نرخ تورم در محدوده 7 درصد ثابت باقی بماند؛ مگر آنکه حاکمیت شبکه بنا به دلایلی تصمیم بگیرد این نرخ را تغییر دهد.

  کاربران این پروتکل ممکن است یکی از سه نقش زیر را در شبکه بر عهده داشته باشند:

  • تأییدکننده (Verifier)

  همان طور که اشاره کردیم، شبکه Mina بسیار کم حجم است و تنها به 22 کیلوبایت برای استفاده نیاز دارد؛ درنتیجه کاربرانی که قصد دارند به عنوان تأییدکننده به فعالیت در شبکه بپردازند، کافی است این فایل 22 کیلوبایتی را دانلود کنند و به کمک فناوری ZK-Snarks و همچنین اطلاعات اجماع و درخت مرکل، به وظیفه خود یعنی اعتبارسنجی تراکنش ها بپردازند.

  • سازنده بلاک (Block Producer)

  عملکرد سازندگان بلاک در پروتکل مینا را می توان مانند عملکرد ماینرها در روش اجماع PoW یا عملکرد سپرده گذاران در روش اجماع PoS دانست. البته سازندگان بلاک در این پروتکل علاوه بر اضافه کردن تراکنش ها به بلاک ایجاد بلاک جدید وظیفه دیگری را نیز بر عهده دارند؛ یعنی باید با توجه به تعداد تراکنش های ناموفق شبکه، به ایجاد اسنارک (SNARK) اقدام کنند.

  • اسنارکر (Snarker)

  اسنارکرها همان طور که از نامشان پیداست، مشغول به ساخت zk-SNARK هستند (اسنارکرها همان اثبات کنندگان محسوب می شوند). zk-SNARK ها در فرایند تأیید توسط تأییدکنندگان به کار گرفته می شوند. پاداش دریافتی توسط اسنارکرها درواقع بخشی از پاداشی است که سازندگان بلاک کسب می کنند و باید به آن ها داده شود. زمانی که سازندگان بلاک در حال اضافه کردن تراکنش به بلاک و ساخت بلاک جدید هستند، اسنارکرهای مختلف می توانند پیشنهادهای خود را (اسنارک ایجادشده) را برای یک تراکنش ارسال کنند و اگر سازنده بلاک از آن zk-SNARK استفاده کند، اسنارکر بخشی از پاداش سازنده بلاک را دریافت می کند.

  فرایند کلی پروتکل Mina از زمان ارسال یک تراکنش به پروتکل به صورت زیر خلاصه می شود:

  1. کاربر تراکنش را ارسال می کند و آن تراکنش وارد استخری از تراکنش های تأییدنشده (ممپول) می شود.
  2. اسنارکرها با هدف اثبات اعتبار تراکنش ها به ساخت zk-SNARK اقدام می کنند.
  3. سازندگان بلاک تراکنش هایی را از ممپول برای اضافه کردن به بلاک و ساخت بلاک جدید انتخاب می کنند. (در این مرحله سازندگان بلاک به تراکنش هایی که کارمزد بالاتری داشته باشند، زودتر پاسخ می دهند).
  4. سازنده بلاک یکی از اسنارک های پیشنهادشده را انتخاب می کند (این کار با توجه به استاندارد اجماع، انجام می شود). در این مرحله سازنده بلاک به دنبال SNARK با هزینه پایین تر است.
  5. SNARK انتخابی به بلاک متصل شده و آن بلاک به انتهای زنجیره متصل می شود.
  6. تراکنش هایی که اعتبار آن ها سنجیده شده است، از شبکه حذف می شوند تا به این ترتیب حجم پروتکل Mina همواره ثابت بماند.
  7. باز هم سازندگان بلاک، zk-SNARK های این پروتکل را ارتقا می دهند و به این ترتیب بلاک ایجادشده بخشی از شبکه خواهد بود که امکان تغییر آن وجود ندارد.

  مزایا و معایب ارز دیجیتال Mina

  مزایا

  1. با توجه به فناوری به کاررفته در پروتکل مینا، حتی زمانی که تعداد کاربران این پروتکل در آینده زیاد شود، حجم آن ثابت و به اندازه 22 کیلوبایت که بسیار حجم کمی است باقی می ماند. با این شرایط هر کاربری می تواند کل شبکه را دانلود کرده و با استفاده از ابزارهای در دسترس (گوشی های هوشمند، کامپیوتر) به تأیید تراکنش ها در شبکه اقدام کند.
  2. امکان استیک کردن این ارز دیجیتال یکی دیگر از نقاط قوت آن به حساب می آید.
  3. با توجه به راحتی فعالیت در این پروتکل به عنوان تأییدکننده می توان غیرمتمرکزبودن آن را تضمین کرد؛ زیرا افراد از نقاط مختلف دنیا به راحتی و با ابزاری ساده قادر به فعالیت در این پروتکل به عنوان تأییدکننده هستند.
  4. ایجاد برنامه های بدون نیاز به مجوز (Permissionless Application) یکی از خدماتی است که این پروتکل برای توسعه دهندگان در نظر گرفته است. همه افراد بدون محدودیت و بدون نیاز به مجوز می توانند از چنین برنامه هایی استفاده کنند.
  5. شبکه اتریوم که کاملاً شناخته شده و محبوب است، به روش On-chain به پردازش اطلاعات دریافتی می پردازد که این موضوع می تواند سبب اشغال شبکه، بالارفتن کارمزد تراکنش و حتی افشای اطلاعات در درست پردازش شود. درمقابل پروتکل Mina به کمک اپلیکیشن های غیرمتمرکز که در وایت پیپر خود با نام اسنپس (Snaps) از آن ها یاد کرده، سعی داشته است که مشکلاتی مانند مشکلات شبکه بلاک چین اتریوم را نداشته باشد.
  6. تراکنش ها در این پروتکل اسنارک می شوند که این ویژگی سانسور را در این پروتکل کاملاً غیرممکن می کند.
  7. به کمک این پروتکل، کاربران در سراسر دنیا می توانند به سیستم های پرداخت، بدون نیاز به مجوز و درواقع بدون محدودیت دسترسی داشته باشند.

  معایب

  1. پروتکل مینا یک پروژه منبع باز (Open Source) است که همین موضوع می تواند منجر به این شود که در آینده شاهد فورک هایی از این پروتکل باشیم.
  2. این پروتکل در حال حاضر از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی کند.
  3. صرافی های ارز دیجیتال که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند، محدود هستند و این موضوع کار را به خصوص برای معامله گران حرفه ای که به نوسان گیری از اختلافات قیمتی مشغول هستند سخت می کند.

  کاربردها

  یکی از کاربردهای این ارز دیجیتال این است که به عنوان پاداش به سازندگان بلاک و اسنارکرهای شبکه اعطا می شود. از دیگر کاربردهای آن می توان به قابلیت ترید این ارز دیجیتال در صرافی های مختلف اشاره کرد. به این ترتیب تریدرها می توانند سود خود را از نوسانات قیمتی به دست بیاورند. فعالان بازار ارزهای دیجیتال نیز می توانند با استیک کردن این ارز دیجیتال، پاداش آن را دریافت کنند.

  کیف پول هایی که ارز دیجیتال Mina را ساپورت می کنند

  • کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس (Ledger Nano S)

  کیف پول های سخت افزاری همیشه یکی از امن ترین انتخاب ها برای ذخیره ارزهای دیجیتال خریداری شده هستند. اگر شما هم به دنبال کیف پولی امن هستید، می توانید با خیال راحت ارز دیجیتالهای مینا را به این کیف پول انتقال دهید. با داشتن این کیف پول می توانید به عنوان یک نود کامل در شبکه به فعالیت هم بپردازید.

  • کیف پول سخت افزاری ترزور وان (Trezor)

  ترزور هم یکی از کیف پول های سخت افزاری است که امنیت قابل قبولی را برای ذخیره این ارز دیجیتال به کاربران خود می دهد.

  • کیف پول نرم افزاری استیکینگ پاور (Staking Power)

  کیف پول استیکینگ پاور با رابط کاربری ساده و امنیتی که دارد، برای ذخیره سازی ارز دیجیتال مینا گزینه مناسبی است.

  • کلوریو والت (Clorio Wallet)

  کلوریو ولت یک کیف پول متن باز به شمار می آید که کارکردن با آن بسیار ساده بوده و توسط شرکت Westake.Club طراحی و ارائه شده است. دارندگان این ارز دیجیتال می توانند از این کیف پول برای نگه داری، ارسال و دریافت توکن های خود استفاده کنند. همچنین دارندگان این کیف پول می توانند توکن های خود را استیک کنند.

  • کیف پول آئورو Auro Wallet

  این کیف پول به صورت یک افزونه روی مرورگرها استفاده می شود. همچنین کاربران می توانند ارز دیجیتال مینا را در این کیف پول استیک کرده و پاداش استیک خود را دریافت کنند.

  • کیف پول نرم افزاری سیف پل (SafePal)

  یکی از خدماتی که کیف پول سیف پل در اختیار کاربران خود قرار داده، امکان سواپ کردن در کیف پول است. خوشبختانه استفاده از این کیف پول که صرافی بایننس نیز از آن پشتیبانی کرده، برای ذخیره، ارسال و دریافت ارز دیجیتال مینا مناسب است.

  خرید ارز دیجیتال مینا

  معمولاً وقتی شخصی به دنبال ویژگی ها، مزایا و معایب یک ارز دیجیتال باشد، در دوراهی خرید یا عدم خرید آن ارز دیجیتال است. برای آنکه بتوانید با مطالعه مطالب در این خصوص متوجه هدف نویسنده شوید، باید با برخی مفاهیم که خاص بازار ارزهای دیجیتال هستند، آشنا شوید. از طرف دیگر برای پیداکردن مناسب ترین نقطه خرید و فروش ارز دیجیتال باید با تحلیل تکنیکال آشنا شوید. با توجه به مواردی که گفته شد، می توان نتیجه گرفت کاربرانی که قصد فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال به صورت مستمر را دارند، ناچارند به طریقی به این اطلاعات و دانش دست یابند که سریع ترین و بهینه ترین روش می تواند شرکت در دوره آموزش ارز دیجیتال باشد تا کاربر بتواند از دانش و تجربه متخصصان این حوزه بهره ببرد و اشتباهات دیگران را مرتکب نشود.

  اما نحوه خرید ارز دیجیتال Mina تفاوتی با دیگر ارزهای دیجیتال ندارد و اتفاقاً کار مشکلی نیست. البته برای اینکه دارایی شما در امنیت باشد، بهتر است مناسب ترین و امن ترین روش خرید، یعنی مراجعه به صرافی های معتبر ارز دیجیتال را انتخاب کنید. شما می توانید این ارز دیجیتال را از صرافی های ایرانی یا خارجی تهیه کنید که در ادامه مختصری از فرایند خرید هرکدام از صرافی ها برای شما آمده است.

  خرید ارز دیجیتال مینا از صرافی ایرانی

  خرید این ارز دیجیتال از یک صرافی ایرانی بسیار ساده است؛ تنها لازم است شما در صرافی موردنظر ثبت نام کنید و احراز هویت را انجام دهید و سپس با شارژکردن حساب معاملاتی خود در صرافی آن هم به کمک کارت بانکی تان، سرمایه لازم برای خرید این ارز دیجیتال را داشته باشید. اکنون همه چیز برای خرید این ارز دیجیتال فراهم است. کافی است نام ارز دیجیتال موردنظر (در اینجا مینا) را در محیط پلتفرم صرافی جست وجو کنید و با کلیک روی خرید به صفحه معاملاتی ارز دیجیتال منتقل شوید. در اینجا تنها باید براساس سرمایه خود، حجم معاملاتی را مشخص کنید؛ برای مثال مشخص کنید قصد خرید 1 میلیون تومان ارز دیجیتال Mina را دارید. در برخی موارد شما می توانید قیمت موردنظر خود را برای صرافی مشخص کنید؛ یعنی برای نمونه به صرافی بگویید با 1 میلیون تومان این ارز دیجیتال را در قیمت 74/4 دلار برای من خریداری کن. در انتها با کلیک روی کادر سبزرنگ Buy کار خرید ارز دیجیتال از صرافی ایرانی به انتها می رسد.

  خرید ارز دیجیتال مینا از صرافی خارجی

  با وجود سادگی کار با صرافی های ایرانی و امکان خرید با استفاده از کارت های بانکی، برخی از معامله گران علاقه ای به استفاده از صرافی های ایرانی ندارند. برخی از این افراد کارمزد بالاتر یا حجم معاملاتی کمتر از صرافی های خارجی را دلیل خود برای فعالیت در صرافی های خارجی عنوان می کنند. به هر حال اگر به هر دلیلی تصمیم گرفتید ارز دیجیتال Mina را از یک صرافی خارجی خریداری کنید، باید ابتدا به فکر یک فیلترشکن باشید؛ چراکه به دلیل تحریم های موجود علیه ایران، صرافی های خارجی خدمات خود را به ایرانیان ارائه نمی دهند. البته جای نگرانی نیست و در این میان صرافی هایی هستند که به کاربران خود اجازه می دهند با محدودیت هایی، بدون احراز هویت به فعالیت در صرافی بپردازند که صرافی کوینکس یکی از همین صرافی هاست.

  فرایند خرید این ارز دیجیتال از یک صرافی خارجی مراحل بیشتری استدارد درواقع شما باید حساب معاملاتی خود در صرافی را با یک ارز دیجیتال شارژ کنید. برای این کار ناچارید ابتدا در یک صرافی ایرانی ثبت نام کرده و مقداری ارز دیجیتال مناسب (معمولاً بیت کوین یا تتر) را خریداری کنید و سپس به صرافی خارجی انتقال دهید. در این مرحله، شما سرمایه لازم برای خرید این ارز دیجیتال را به دست آورده اید و کافی است با جست وجو و رفتن به صفحه معاملاتی این ارز، آخرین مرحله یعنی واردکردن حجم و قیمت و درنهایت کلیک روی گزینه خرید، صاحب ارز دیجیتال Mina شوید. نکته ای که در انتها باید به آن توجه کرد، این است که پس از خرید ارز دیجیتال از هر صرافی، آن را به یک کیف پول مطمئن منتقل کنید تا سرمایه شما در برابر خطرات مختلف که ممکن است صرافی را تهدید کند قرار نگیرد.

  صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال مینا

  • صرافی کوینکس (CoinEx)

  صرافی بین المللی کوینکس با پشتیبانی از بسیاری از ارزهای دیجیتال و کارمزد مناسب و امنیتی که دارد یکی از صرافی هایی است که از سوی بسیاری از فعالان بازار ارزهای دیجیتال استفاده می شود. از آنجا که فعالیت در این صرافی بدون انجام احراز هویت نیز امکان پذیر است، کاربران ایرانی به شدت جذب این صرافی شده اند. برای خرید این ارز دیجیتال از صرافی کوینکس به ارزهای دیجیتال تتر یا بیت کوین نیاز دارید.

  • صرافی اوکی اکسچنج (OKEx)

  صرافی اوکی اکسچنج نیز کاملاً شناخته شده و با پشتیبانی از تعداد بالایی از ارزهای دیجیتال مختلف همواره مورد توجه کاربران بازار ارزهای دیجیتال بوده است. کاربران این صرافی برای تهیه ارز دیجیتال مینا، باید در حساب معاملاتی خود در صرافی تتر داشته باشند. امکان خرید و معامله ارز دیجیتال Mina در بازار اسپات و Perpetual در این صرافی فراهم شده است.

  • صرافی بایننس (Binance)

  صرافی بایننس نیاز به معرفی ندارد و تقریباً همه کاربران ارزهای دیجیتال حتی اگر از جزئیات این صرافی مطلع نباشند، نام آن را بسیار شنیده اند. این صرافی محبوب به کاربران خود اجازه می دهد به کمک تتر، BUSD و بیت کوین ارز دیجیتال مینا را خریداری کنند. علاوه بر صرافی هایی که ذکر شد، کاربران بازار ارزهای دیجیتال می توانند با ایجاد حساب کاربری در صرافی های زیر اقدام به خرید این ارز دیجیتال به صورت اسپات (نقدی) کنند: Gate.io، Kraken، Coinlist Pro، LBank، MEXC، WazirX، Paribu، XT.com، CoinDCX، CEX.IO، Pionex، DigiFinex، Hoo، Hotbit، AEX، BitMart، Korbit، Tokocrypto، Mandala Exchange، CoinW، AOFEX، ZT و BHEX.

  همچنین کاربرانی که قصد بازکردن معاملات Perpetual روی ارز دیجیتال مینا را داشته باشند، باید به یکی از صرافی های اوکی اکسچنج (OKEx) یا دلتا اکسچنج (Delta Exchange) مراجعه کنند.

  صرافی های ایرانی برای خرید ارز دیجیتال مینا

  • ایران بایننس
  • پی 98 (Pay98)

  آینده ارز دیجیتال مینا

  معمولاً افرادی که به دنبال کسب اطلاعاتی برای پیش بینی آینده یک ارز دیجیتال هستند، قصد سرمایه گذاری روی آن ارز دیجیتال را دارند. برای پیش بینی آینده این ارز دیجیتال یا هر ارز دیجیتال دیگری نمی توان تنها با تکیه بر برخی اطلاعات و توجه به یک بعد از آن ارز دیجیتال، حتی اگر کاملاً صحیح باشند، پیش بینی درستی از آینده آن داشت. از عواملی که می تواند بر آینده ارز دیجیتال MINA مؤثر باشد، می توان به جو کلی حاکم بر بازار ارزهای دیجیتال اشاره کرد؛ به عبارت دیگر باید دید رویکرد عموم مردم، سازمان ها و دولت ها در مقابل بازار ارزهای دیجیتال به کدام سمت می رود. اگر ارزهای دیجیتال به طورکلی با استقبال مواجه شوند، می توان دقیق تر به این پروژه یعنی پروتکل مینا توجه کرد. باید دید آیا این ارز دیجیتال و شبکه آن در آینده همچنان خواستار دارند؟ به زبان دیگر آیا راه حلی برای مسائل آینده را در خود جای داده یا حداقل به فکر آن ها بوده است؟

  توجه به این نکته نیز مهم است که به کمک این پروتکل، این شبکه قادر است حتی در آینده و با بزرگ ترشدن جامعه کاربران خود همچنان کارایی و کیفیت خود را داشته باشد؛ مشکلی که در بیشتر شبکه های شناخته شده شاهد آن هستیم. تیم توسعه این پروتکل اعلام کرده است که تمرکززدایی در این پروژه در اندازه ای بسیار وسیع در سال 2022 قابل اجرا خواهد بود؛ به طوری که هر شخصی با استفاده از تلفن همراه و کامپیوتر شخصی به عنوان یک گره کامل (Full Node) می تواند در شبکه به فعالیت بپردازد. یکی دیگر از برنامه های تیم توسعه برای سال 2022 اجرای یک پروتکل درون زنجیره ای است که قرار است درباره بودجه و خزانه داری استفاده شود. به این ترتیب افراد با جغرافیای متفاوت می توانند در چنین اموری تصمیم گیری کنند و در آینده این شبکه و پروتکل نقش داشته باشند. با توجه به موارد گفته شده و همچنین برنامه ها و توسعه هایی که تیم پروژه پیش از این به انجام رسانده است، می توان به آینده نزدیک و دور این ارز دیجیتال و پروتکل آن امیدوار بود.

  سوالات متداول

  خیر، این ارز دیجیتال یک کوین است که روی شبکه بلاک چین اصلی خود ساخته شده است.

  کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس (Ledger Nano S)، کلوریو والت (Clorio Wallet)، Auro Wallet، کیف پول سخت افزاری ترزور وان (Trezor)، کیف پول نرم افزاری استیکینگ پاور (Staking Power)، کیف پول نرم افزاری سیف پل (SafePal)

  صرافی کوینکس (CoinEx)، صرافی اوکی اکسچنج (OKEx)، صرافی بایننس (Binance)، Gate.io، Kraken، Coinlist Pro، LBank، MEXC، WazirX، Paribu، XT.com، CoinDCX، CEX.IO، Pionex، DigiFinex، Hoo، Hotbit، AEX، BitMart، Korbit، Tokocrypto، Mandala Exchange، CoinW، AOFEX، ZT و BHEX. ایران بایننس، پی 98 (Pay98) نیز صرافی هایی برای خرید این ارز دیجیتال در داخل کشور به حساب می آیند.

  دسترسی به سیستم های پرداخت برای کاربران بدون درنظرگرفتن مورد و محدودیتی از بزرگ ترین اهداف تیم پروتکل این ارز است. همچنین در اختیار گذاشتن صرافی ها و پروتکل های غیرمتمرکز با کمترین هزینه برای عموم مردم بدون نیاز به مجوز از دیگر اهداف تیم این پروژه است.

  مقیاس پذیری و غیرمتمرکزبودن همان چیزی است که پروتکل مینا به خوبی از عهده آن ها برآمده است. همچنین به کمک این پروتکل که در شبکه بلاک چین ارز دیجیتال Mina به کار گرفته می شود، سعی شده است مشکلی که بیشتر شبکه های بلاک چین در تلاش برای حل آن هستند، یعنی کارمزد تراکنش ها، زمان موردنیاز برای تأیید تراکنش ها و همچنین انرژی به کار گرفته شده در شبکه بهینه شود. بسیاری از پروژه هایی که سعی در حل چنین مشکلاتی داشتن، در به انجام رساندن اهداف خود با مشکلاتی مواجه شدند؛ درحالی که می توان گفت این پروتکل توانسته است عملکرد خوبی از خود نشان دهد. در این مقاله سعی کردیم ارز دیجیتال مینا، شبکه بلاک چین و پروتکل آن را به صورت کامل بررسی کرده و همچنین صرافی ها و کیف پول های پشتیبانی کننده از این ارز دیجیتال را به شما معرفی کنیم.