تمکن مالی خوب مهم ترین مورد در ارتباط با سرمایه گذاری در کشورهای اروپایی است. سرمایه گذاری در اروپا و کشورهای مختلف آن یکی از راه هایی است که افراد به قصد گرفتن ویزا و اقامت آن کشور انجام می دهند. البته باید در نظر گرفت که سرمایه گذاری در هر جایی از دنیا با ریسک همراه است و همانطور که پیش تر در مقاله های مربوط به سرمایه گذاری گفته ایم باید حتما با افراد متخصص، مشاوران حقوقی و مالی در این باره مشورت کنید، چرا که این اقدامات نیازمند دانش بالایی است. با توجه به محدودیت هایی که برای ایرانیان در عرصه بین المللی وجود دارد باید برای انتخاب کشورهایی که محدودیت کمتری در قوانینشان برای ایرانیان گذاشته اند، به خوبی جستجو کنید. کشورهایی نظیر اتریش، قبرس، پرتغال، سوئیس و اسپانیا از جمله کشورهایی هستند که محدودیت کمتری در این مسیر ایجاد می کنند. یکی دیگر از نکات مهمی که باید در ارتباط به سرمایه گذاری به خاطر داشته باشید، وجود امنیت، ثبات سیاسی و اقتصادی کشور مقصد است. شاخص مصادره اموال و ثبات سیاسی و فساد از شاخص های مهمی است که باید در نظر بگیرید.

فهرست []

  انواع سرمایه گذاری در اروپا

  روش ها و راه های مختلفی جهت سرمایه‎گذاری در اروپا وجود دارد ولی پرطرفدارترین و بهترین راه ها مواردی هستند که در ذیل آمده است.

  ۱- سرمایه گذاری از طریق خرید سهام و اوراق قرضه دولتی

  سرمایه گذاری در بورس خارج از کشور به دو روش امکان پذیر است. روش مستقیم و روش غیر مستقیم:

  • در روش مستقیم سرمایه گذاری در بازار بورس خارجی باید از طریق یک کارگزاری مطمئن و معتبر اقدام کنید. کارگزاری یا بروکر واسطه سرمایه گذار و بازارهای بورسی است. IG Broker، Tradengin و IQ Option از کارگزاری های شناخته شده و معتبر هستند. با توجه به محدودیت‎هایی که برای ایرانیان وجود دارد باید در کارگزاری ثبت نام کنید که به ملیت ایرانی حساسیت نداشته باشد.
  • در روش غیر مستقیم همانطور که از نامش پیدا است شخص خود شما سرمایه گذاری را انجام نمی دهید، بلکه سرمایه را در اختیار شخصی معتبر می سپارید تا به جای شما این کار را انجام دهد و سود قابل قبولی به شما پرداخت کنند. برای این کار باید با افراد خبره و کارآزموده راهنمایی بگیرید.

  به دو روش می توان از طریق غیر مستقیم سرمایه گذاری کرد:

  • سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری
  • سرمایه گذاری با استفاده از شرکت های سبدگردان

  در روش سرمایه گذاری در صندوق های معتبر که دارای مجوز سازمان مربوطه هستند، شما سهمی از صندوق خواهید داشت و این صندوق به طور متنوع برای شما سهام خریداری می کند. در این نوع سرمایه گذاری سهام به نام شما نیست اما شما سهمی در سود و ضرر آن دارید. در روش سرمایه گذاری با شرکت های سبدگردان، شما مالک سهام خود هستید اما شخص دیگری مدیریت بر حساب ها را بر عهده دارد و تصمیم گیری ها نیز با او است در واقع سود و ضرر در این نوع سرمایه گذاری بسته به تصمیمات آن شخص است. در ارتباط با روش غیر مستقیم سرمایه گذاری باید دقت زیادی به خرج دهید، تحقیق کنید و تا اعتبار اشخاص مطمئن نشدید هرگز سرمایه تان را در اختیارشان قرار ندهید، زیرا امروزه افراد با نام های جعلی قصد در گمراه کردن سرمایه گذاران دارند.

  ۲- سرمایه گذاری در اروپا از طریق خرید املاک

  یکی از روش های سرمایه گذاری در کشورهایی مثل یونان که از طریق آن سرمایه گذاران اقدام به دریافت اقامت می کنند، سرمایه گذاری از طریق خرید املاک است، اما این اقدام در همه کشورها قابل انجام نیست. در اکثر کشورها ابتدا اجازه اقامت موقت و پس از مدتی در صورت واجد شرایط بودن اجازه اقامت دائم داده می شود.

  ۳- سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی در اروپا

  استارت آپ ها گزینه خوبی برای سرمایه گذاری در اروپا هستند. ایده های خلاقانه و تازه همیشه از مواردی بوده اند که مورد توجه کشورهای اروپایی است. البته پیش از اینکه کاری کنید باید برنامه کاری خود و ایده هایتان را در اختیار شرکت های سرمایه گذار قرار دهید تا در صورتی که واجد شرایط قانونی بودید، اقامت اروپا را نیز در کمتر از دو ماه بگیرید. راه دیگری که در ارتباط با کار و سرمایه گذاری وجود دارد، گرفتن امتیاز فرانچایزها یا شرکت های زنجیره ای نظیر پیتزا دومینوز، استارباکس، مک دونالدز و … . برای راه اندازی شعبه جدیدی از  استارباکس حدودا به ۴۰هزار  تا ۹۰ هزار دلار سرمایه اولیه نیاز دارید. با توجه به اینکه در چه منطقه ای شعبه جدید را تاسیس می کنید، به ۱میلیون تا ۱٫۵ میلیون دلار برای هزینه های مربوط مکان احتیاج دارید. هزینه بالا به نظر می آید اما فراموش نکنید با داشتن امتیاز یک برند جهانی و معروف سودی چندین برابر چیزی که هزینه کرده اید به دست خواهید آورد.

  ۴- سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت

  راه دیگری که برای سرمایه گذاری در اروپا وجود دارد ثبت شرکت های مختلف است که از همین راه نیز می توان اقامت موقت و سپس اقامت دائم اروپا را به دست آورد. مالیات شرکت ها در اروپا به نسبت پایین است و عاملی است که توجه سرمایه گذاران را به خود جلب می کند. انواع شرکت هایی که می توان ثبت کرد در ذیل آمده است:

  • شرکت ها متشکل از افراد حقیقی و حقوقی
  • شرکت های مشارکتی با بخش سرمایه گذاری
  • شرکت با تشکیلات مطابق با قوانین اتحادیه اروپا
  • شرکت سهامی خاص
  • شرکت با مسئولیت محدود ( معمولی ترین نوع ثبت شرکت)

  نکته ای که در این اینجا حائز اهمیت است، وجود قوانین مختلف کشورهای مختلف در سراسر اروپا برای صدور مجوز ثبت شرکت است. از مزایای ثبت شرکت در خارج از کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از معافیت های مالیاتی و سایر مشوق های صادراتی
  • مدیریت نیروی انسانی در سطح بهتر
  • دستیابی به هم افزایی
  • ورود به بازارهای بین المللی و تولید انبوه و حجم بالای محصولات
  • دور زدن تحریم های موجود
  • افتتاح حساب بانکی بین المللی
  • اخذ اقامت از این طریق

  ۵- سرمایه گذاری در اروپا ETF

  یکی دیگر از انواع سرمایه گذاری در اروپا سرمایه گذاری در ETF اروپا است. اتحادیه اروپا ۷% از جمعیت جهان را در خود جای داده و حدودا ۲۰% از تولیدات ناخالص داخلی توسط این قاره انجام می ‎شود و دارای از جمله بزرگ ترین و معروف ترین کارخانجات و شرکت های دنیا مثل سانوفی فرانسه (SNY) و بانک دویچ آلمان (DB) است، که همین عامل سبب شده تا اروپا به مرکزی پراهمیت برای سرمایه گذاری تبدیل شود. شرایط دیگری که ETF برای سرمایه گذاران در نظر می گیرد متنوع و بدون بسیاری از هزینه های مرتبط با صندوق سرمایه گذاری مشترک است. با رعایت مسائل امنیتی برای سرمایه تان، شما به عنوان یک سرمایه گذار خارجی با تعداد زیاد و انواع مختلف شرکت ها و کارخانجات در سراسر اروپا یا حتی یکی از کشورهای اروپا مواجه هستید. اما هرگز فراموش نکنید حتی بهترین انواع سرمایه گذاری ها ریسک دارند، فقط میزان ریسک کم و زیاد می شود.

  مزیت های ETF

  اروپا به عنوان یکی از امن ترین مکان ها برای سرمایه گذاری است اما همچنان به خاطر رکود اقتصادی در سال ،۲۰۰۹ برخی ریسک هایی قابل توجه را بر بازار سرمایه اروپا وارد می دانند؛ با وجود این که چشم انداز بازار اروپای شرقی رو به رشد است، تعداد کمی از سرمایه گذاران در اروپای غربی حاضر به سرمایه گذاری در این بازار می‎شوند. صرف نظر از همه مواردی که گفته شد، سرمایه گذاری در ETF اروپا همچنان نقشی کلیدی و مهم در پورتفو هر سرمایه گذاری بازی می کند.

  • شناخته شده

  اروپا دارای تعداد زیادی شرکت در سراسر دنیا است که سرمایه گذاری را راحت تر می کند.

  • تنوع

  اروپا منطقه ای است که در مسائل اقتصادی اش تنوع زیادی وجود دارد، به همین علت ETF اروپا شرایطی مورد پسند را برای سرمایه گذاران به وجود می آورد که برای مثال بدون نگرانی نسبت به بازارهای نوظهور می توان پوتفوی سهام اولیه آمریکایی را تبدیل به ETF اروپا کرد.

  • ریسک پایین

  صرف نظر از بحران های اقتصادی، به طور کلی اروپا منطقه ای است که برای بازارهای نوظهور آسیایی و آمریکای جنوبی ریسک بسیار اندکی دارد.

  ریسک سرمایه گذاری در اروپا

  باز هم ریسک! شاید اولین مورد مهم در لیست مهم ترین موارد در ارتباط با سرمایه گذاری مدیریت ریسک باشد، مخصوصا در سرمایه گذاری های بین المللی. اولین ریسک، نرخ برابری ارز کشور مبدأ و کشور مقصد است.نرخ ارز کشور تحت تاثیر مسائل و عوامل پولی قرار دارد که مدام در حال تغییر هستند و معمولا با تبدیل ارز مقدار آن بالا و پایین می رود، ممکن است در این میان سرمایه گذار سود کند یا ضرر. البته در مسئله سرمایه گذاری در اروپا ریسک های دیگری نیز وجود دارد.

  • سرایت

  از آن جایی که طبق ساختار اتحادیه اروپا اقدامات تمامی اعضا به هم پیوسته و مرتبط است، بحران یا شکست در یکی از قسمت ها همه قسمت ها را در بر می گیرد.

  • رشد با سرعت پایین

  بسیاری از کشورها در بخش غربی اروپا با سرعت پایین رشد مواجه هستند که همین موضوع از جذابیت سرمایه گذاری در این بخش برای سرمایه گذاران می کاهد.

  • معروف ترین شرکت ها

  ETF به چند بخش مختلف تقسیم بندی می شود. مثلا بازارهای سراسری eTF، ETF منطقه ای و EtFهای مختص یک کشور. انتخاب های دیگری نیز در این میان وجود دارند مثل طبقه بندی دارایی ها که معروف ترین آن شامل (Wisdomtree Europe SmallCap Dividend Fund DFE) است.

  سه تا از مهم ترین ETf اروپایی در سراسر جهان

  • mSCI
  • (IShares S&P Europe 350 index Fund (NYSE: IEV
  • (Spdr dj stoxx 50 etf (nyse: efu

  سه تا از مهم ترین ETF اروپایی مختص به کشورها

  • (iShares MSCI Germany Index Fund (NYSE: EWG
  • (iShares MSCI Switzerland Index Fund (NYSE: EWL
  • (iShares MSCI France Index Fund (NYSE: EWQ

  ریسک در سرمایه گذاری

  مطالعه قوانین سرمایه گذاری در اتحادیه اروپا و کشورهای مختلف در اروپا به طور مجزا، مشورت با مشاوران حقوقی و مالی باتجربه و کاردان و مطالعه روش های مختلف سرمایه گذاری سه اقدام مهم و ضروری است که باید پیش از سرمایه گذاری انجام دهید، زیرا عجله در این امر جز ضرر چیزی ندارد و ممکن است حاصل یک عمر تلاش و زحمت یک شبه از بین برود. به خاطر داشته باشید سرمایه گذاری هم سود دارد هم ضرر، انتظار خود را بالا نبرید در عوض صبر خود را بالا ببرید.