هلیوم یک استارتاپ اینترنت اشیاء است که در سال 2013 تأسیس شد. ارز دیجیتال «Helium» که در یک سال گذشته رشدی حدودی با بیش از 6000 درصد را در قیمت داشته است، تنها ارز دیجیتال که دو حوزه بلاکچین و اینترنت اشیا که هر دو، دو حوزه جدید تکنولوژی کامپیوتر هستند را به هم مرتبط کرده است.

فهرست []

  هدف این ارز رمزنگاری شده ایجاد یک شبکه بلاک چینی برای دستگاه های اینترنت است که در کنار حوزه بلاک چین بتوانند زندگی بشر را در آینده بسیار متحول کنند. 

  ما در این مقاله از سری مقالات آموزش ارز دیجیتال قصد داریم تا به معرفی و بررسی این ارز دیجیتال بپردازیم. بنابراین اگر شما نیز در حوزه ارزهای دیجیتال مشغول فعالیت هستید یا علاقه مند به شناخت این حوزه هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با این ارز دیجیتال و شگفتی های آن آشنا شوید.

  معرفی ارز دیجیتال هلیوم (Helium)

  ارز دیجیتال «Helium» با نماد «HNT»، شبکه غیر متمرکز بر پایه بلاک چین است که در جولای سال 2019 بر روی دستگاه های اینترنت اشیا (loT)، با هدف فراهم کردن زیرساختی برای اینترنت اشیا در آینده شروع به فعالیت کرد.

  شبکه اصلی این ارز رمزنگاری شده به تمامی دستگاه های وایرلس از پرقدرت ترین تا کم قدرت ترین آن ها اجازه ارتباط گرفتن و ارسال داده ها از طریق نودهای خود را می دهد.

  نودهای این شبکه ترکیبی از Wireless gateway یا همان دروازه های بی سیم و دستگاه های استخراج بلاک چین هستند که به آن ها هات اسپات می گویند؛ نحوه کار این شبکه به این صورت است که هر کاربر با اجرای نودها، به عنوان پاداش، توکن اصلی شبکه ارز دیجیتال هلیوم را دریافت می کنند.

  بنیان گذار ارز دیجیتال هلیوم

  این ارز دیجیتال با 3 بنیان گذار اصلی با نام های فانینگ (Shawn Fanning)، امیر حلیم (Amir Haleem) و سین کری (Sean Carey) فعالیت خود را آغاز کرد و امروزه تیم «Helium» شامل اعضایی است که در زمینه سخت افزار، تولید، سیستم های توزیع شده، تکنولوژی همتا به همتا و بلاکچین تخصص دارند؛ در ادامه به معرفی سه بنیان گذار اصلی این ارز دیجیتال می پردازیم:

   • امیر حلیم (Amir Haleem): سابقه قوی در توسعه بازی
  • فانینگ (Shawn Fanning): معروفیت فاینینگ به سال 1990، بخاطر توسعه سرویس Napster، که یک سرویس اشتراک گذاری موسیقی و جز اولین سرویس های اینترنتی همتا به همتا بود برمی گردد.
  • سین کری (Sean Carey): کری پیش از پیوستن به تیم هلیوم در شرکت Where متعلق به پی پال مشغول فعالیت بود و در سال 2013 شرکت خود را تاسیس کرد.

  ویژگی های ارز دیجیتال Helium

  اینترنت اشیا در سال 2013 زیر ساخت های اولیه خود را با هدف توسعه و اضافه کردن عدم تمرکز به این شبکه بنا کرد، و از آن به عنوان شبکه مردم نام بردند.

  در سال 2019 ارز دیجیتال «Helium» که با هدف بهبود ارتباط دستگاه های اینترنت اشیا وایرلس فعالیت خود را آغاز کرد، جذابیت زیادی را برای افرادی که دارای دستگاه های اینترنت اشیا بودند و یا به فضای اینترنت اشیا علاقه مند بودند به همراه داشت.

  تیم توسعه هلیوم با ایجاد مشوق های مالی قصد معرفی بیش تر این شبکه را دارد. برای آغاز فعالیت در این شبکه شرکت کنندگان نیاز به دستگاه های هات اسپات که ترکیبی از دستگاه ماینر و ورودی های وایرلس هست، دارند؛ که می توانند این دستگاه را خریداری کنند یا خودشان آن را بسازند.

  اما از ویژگی های حال حاضر این شبکه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در این شبکه هر دستگاه هات اسپات، شبکه رادیویی را تا شعاع خاصی پوشش می دهد و همچنین توکن شبکه هلیوم را که نماد آن HNT است را نیز استخراج می کند.
  • شبکه هلیوم با یک الگوریتم اجماع جدید، بر اساس پروتکل HoneyBadger BFT، کار می کند؛ با استفاده از این پروتکل، نودها می توانند حتی در زمانی که کیفیت اتصال شبکه متغیر است، به توافق و اجماع دست یابند.
  • در این شبکه علاوه بر توکن HNT، توکن دیگری با عنوان Data Credit به منظور پرداخت هزینه تراکنش های کاربران وجود دارد که قابل مبادله نمی باشد و به حساب کاربری خود افراد متصل است.

  مزایا و معایب

  مزایا:

  • آینده روشن
  • استفاده از اینترنت اشیا
  • استفاده از پروتکل HoneyBadger BFT به منظور رسیدن به توافق و اجماع حتی در زمان متغیر بودن کیفیت اتصال شبکه
  • محبوبیت بالا بین علاقه مندان به اینترنت اشیا
  • قابل استخراج بودن

  معایب:

  • هزینه بالای دستگاه های ماینر برای استخراج این رمز ارز

  نحوه کار ارز دیجیتال Helium

  این ارز دیجیتال که به منظور بهبود و توسعه اینترنت اشیا در سال 2013 فعالیت خود را آغاز کرد و جذابیت زیادی برای افراد علاقه مند به فضای اینترنت اشیا داشت به صورت زیر کار می کند:

  شرکت کنندگان در شبکه هلیوم ابتدا باید اقدام به خرید یا ساخت دستگاه های هات اسپات که ترکیبی از ورودی های وایرلس و دستگاه های ماینر است کنند. این شبکه با الگوریتم اجماع جدیدی که بر پایه پروتکل HoneyBadger BFT تعریف شده است، کار می کند. «Helium» با استفاده از این پروتکل حتی زمانیکه کیفیت اتصال شبکه متغیر است، نودها به توافق و اجماع دست می یابند.

  همچنین در این شبکه توکن دیگری با نام Data Credit وجود دارد که کاربران می توانند از آن برای پرداخت هزینه تراکنش هایشان استفاده کنند؛ اما نکته ای که در خصوص این توکن وجود دارد این است که قابل مبادله نبوده و تنها به حساب کاربری خود افراد متصل است. تیم توسعه هلیوم نیز سعی در معرفی کردن این ارز دیجیتال با ایجاد مشوق های مالی دارد.

  کیف پول های ارز دیجیتال هلیوم

  کیف پول های ارز دیجیتال بخش بسیار مهمی است که باید در انتخاب آن دقت زیادی شود؛ در ادامه به معرفی بهترین و مناسب ترین کیف پول های ارز دیجیتال «Helium» با نماد HNT می پردازیم تا شما نیز با خیالی راحت و آسوده بتوانید رمز ارز خود را مدیریت و نگهداری کنید.

  Helium App wallets

  بهترین و در عین حال ساده ترین ولت برای نگهداری از رمز ارز «Helium» استفاده از Helium App wallets است که در دو نسخه اندروید و آیفون ساخته شده و می توانید آن را به راحتی از گوگل پلی و اپ استور دانلود کنید.

  Math Wallet

  مس ولت یک کیف پول مولتی پلتفرم و کراس چین و تنها extension wallet است که از بیش از 38 اکوسیستم زنجیره ای عمومی نظیر EOS ، TRX ، BTC ، ETH ، BinanceChain ، Cosmos ، IRISnet و پولکادات و… پشتیبانی می کند؛ این کیف پول دومین کیف پول ایده آل برای ارز دیجیتال هلیوم با نماد HNT است. شما می توانید نسخه اندروید و آی یو اس این ولت را از گوگل پلی و اپ استور دانلود کنید.

  کیف پول های سخت افزاری Helium

  همانطور که در مقالات گذشته گفتیم کیف پول های سخت افزاری به دلیل استفاده از فناوری های رمزنگاری پیشرفته در آن ها برای محافظت از دارایی کاربران در برابر انواع حملات استفاده می شود؛ لجر (Ledger) یا ترزور (Trezor) دو کیف پول سخت افزاری هستند که برای این ارز دیجیتال قابلیت استفاده دارند.

  یکی از نکات مثبت کیف پول های سخت افزاری این است که در صورت خراب شدن یا دزدیده شدن به کاربران خود این امکان را می دهند که از طریق عبارات یادآور، وجوه خود را بازیابی کنند.

  میزان توکن در چرخه ارز دیجیتال Helium

  شبکه «Helium» در ابتدای کار به منظور ساخت زیر ساخت های شبکه به مالکان نودها، توکن بیشتری می دهد، اما با گذشت زمان این میزان توکن کاهش می یابد و انتقال داده از دستگاه ها سود بیشتری خواهد داشت.

  این شبکه در زمان آغاز بکار خود هیچ توکن استخراج شده ای نداشت و تعداد توکن های موجود آن صفر بود؛ همچنین فرآیند مکانیزم توزیع کامل توکن ها چیزی حدود 20 سال طول می کشد.

  امنیت شبکه ارز دیجیتال هلیوم

  شبکه «Helium» از یک الگوریتم اثبات ظرفیت براساس پروتکل BFT استفاده می کند که به صورت اختصاصی برای ارتباط نودها با یکدیگر طراحی شده است و به کاربران خود در ازای مشارکت در استخراج و تضمین پایداری شبکه، پاداش می دهد.

  تیم هلیوم در خصوص امنیت شبکه برای دارندگان توکن، کیف پول اختصاصی این پلتفرم از کلیدهای نامتقارن به منظور بیش تر شدن امنیت کلید خصوصی کاربران استفاده می کند.

  از کجا می توانید ارز دیجیتال HNT را خریداری کنید؟

  توکن «Helium» با نماد HNT از اکتبر سال 2020 در بیش تر صرافی های معتبر نظیر بایننس، FTX و… با استیبل کوینی مانند تتر قابل خریدوفروش است؛ در ادامه به معرفی برخی از این صرافی های فروش توکن HNT خواهیم پرداخت:

  صرافی های پشتیبان کننده

  اگر قصد خرید رمز ارز هلیوم را دارید در ابتدا بهتر است اقدام به خرید یکی از استیبل کوین ها مانند تتر نمایید و سپس در صرافی ها آن را به ارز دیجیتال «Helium» تبدیل کنید؛ برای خرید ابتدا لازم است تا در یکی از صرافی های آنلاین خارجی که در زیر به شما معرفی می کنیم، ثبت نام نموده و پس از احراز هویت به صورت گام به گام طبق قوانین هر صرافی اقدام به خرید این رمز ارز نمایید.

  1. صرافی بایننس (Binance):

  بزرگ ترین و شناخته شده ترین صرافی در زمینه ارزهای دیجیتال صرافی بایننس است که در این صرافی پس از خرید استیبل کوین می توانید آن را به هلیوم تبدیل کنید.

  2. صرافی وزیر اکس (WazirX):

   صرافی با داشتن بیش از 400 هزار کاربر که تعداد آن ها روز به روز در حال افزایش است، یکی دیگر از صرافی های معتبر در سطح جهان است که فرصت انجام معاملات «Helium» را برای شما فراهم کرده است.

  3. صرافی بیلکسی (Bilaxy):

  این صرافی در سال 2018 با بیش از صدها هزار مشتری آغاز به فعالیت کرد و مدعی است که شفافیت، قابلیت اطمینان، اجرای کیفیت و خدمات مشتری در الویت کاریشان قرار دارد.

  4. صرافی اف تی ایکس (FTX):

  یکی دیگر از صرافی های آنلاین در زمینه ارزهای دیجیتال است که امکان مبادله ارز دیجیتال HNT را نیز برای کاربران خود فراهم کرده است.

  5. صرافی هو (Hoo):

  این صرافی که بنیان گذاران آن از سرمایه گذاران اولیه بیت کوین، توسعه دهندگان بلاکچین و محققان فناوری هستند، نیز امکان مبادله رمز ارز هلیوم را برای کاربران خود فراهم کرده است.

  6. صرافی هات بیت (Hotbit):

  این صرافی در سال 2018 فعالیت خود را آغاز کرده و تا به امروز علاوه بر «Helium» از رمز ارزهای دیگر نظیر بیت کوین، اتریوم، چین لینک و … نیز پشتیبانی می کند.

  قیمت ارز دیجیتال هلیوم

  توکن هلیوم که با نماد HNT در ژوئن 2020 عرضه شد، در ابتدا با قیمت 2.7 دلار وارد بازار ارزهای دیجیتال شد و تا فوریه سال 2021 رشد صعودی ملایمی را تجربه کرد و در نهایت به 2.4 دلار رسید.

  این رمز ارز در یک جهش ناگهانی با رشد بازار ارزهای های دیجیتال در کمتر از دو ماه در آپریل 2021 به چیزی حدود 20 دلار رسید و از آن پس قیمت توکن این ارز دیجیتال شکل اصلاحی به خود گرفت.

  آینده ارز دیجیتال هلیوم

  تیم توسعه دهنده این شرکت در تلاش است با وجود مشکلاتی که با زیرساخت های سنتی مخابرات دارد با کاهش هزینه ها، برخی از مشکلات این حوزه را برطرف کند؛ «Helium» با بررسی فضای توکن ها و سایر ارزهای دیجیتال به این نتیجه رسیده است که با تشویق کاربران به استفاده از ارزهای دیجیتال و اینترنت اشیا، زیرساخت ها و سازمان های مربوطه را بهبود بخشد.

  جمع بندی!

  در این مقاله به معرفی ارز دیجیتال «Helium»، هدف و آینده این ارز دیجیتال پرداختیم؛ هلیوم یک استارتاپ اینترنت اشیاء است که در سال 2013 شرکت خود را با هدف بهبود زیر ساخت های اینترنت اشیا، فعالیت خود را آغاز کرد. این شبکه از الگوریتم اثبات ظرفیت که براساس پروتکل BFT است استفاده می کند و برای امنیت دارندگان توکن، کیف پول پلتفرم خود از کلیدهای نامتقارن استفاده می کند.

  هلیوم در تلاش است با وجود زیر ساخت های سنتی مخابرات، با کاهش هزینه ها و با کمک دو حوزه جدید تکنولوژی کامپیوتر (بلاک چین و اینترنت اشیا) برخی از مشکلات مربوط به این دو حوزه که از تکنولوژی های متعلق به آینده هستند و می توانند زندگی بشر را بسیار متحول کنند را بهبود بخشد.