معرفی ارز دیجیتال GRV

امروزه شاهد سیستم های مالی غیرمتمرکز هستیم که انواع جدیدی از خدمات را به ما ارائه می دهند، اما نوعی از توکن ها در این زمینه وجود دارند که عرضه آن ها منعطف است. این توکن ها به نام توکن های ریبیس (Rebase Token) یا توکن هایی با عرضه منعطف شناخته شده اند که ارز دیجیتال GRV (Gravitoken) یکی از همین توکن هاست. پیش از معرفی این ارز دیجیتال مفهوم ریبیس (Rebase Token) را برای شما شرح می دهیم تا با نحوه کارکرد این ارز آشنا شوید.

فهرست []

  به زبان ساده ریبیس توکن یا توکن با عرضه منعطف یعنی مقدار سود و ضرر شما پس از خرید این توکن مطابق حرکت قیمتی آن روی نمودار نیست و میزان عرضه این توکن ها با توجه به میزان و درصد بالا یا پایین رفتن قیمت می تواند متغیر باشد؛ برای مثال فرض کنید یک توکن با عرضه منعطف داریم که براساس استاندارد آن قیمت این توکن باید 1 دلار باشد؛ در این صورت اگر قیمت توکن به زیر 1 دلار برسد، باید به ارزش توکن اضافه شود تا قیمت بالا برود. برای بالابردن قیمت باید عرضه کم شود تا قیمت هر توکن افزایش یابد تا زمانی که قیمت به یک دلار برسد (ریبیس منفی). عکس این حالت هم وجود دارد؛ یعنی زمانی که قیمت توکن به بالای 1 دلار رسیده است، با عرضه بیشتر قیمت توکن را کم می کنند تا به 1 دلار برسد (ریبیس مثبت). از آنجا که  Rebase Token ها و استیبل کوین ها اهداف قیمتی دارند تا حدودی به هم شبیه هستند، اما یکی نیستند.

  آشنایی با بنیان گذاران ارز دیجیتال GRV

  این پروژه تیمی با نفرات تقریباً بالا دارد که هرکدام بخشی از آن را بر عهده دارند.

  • Vic Daniel

  بنیان گذار پروژه Gravitoken است که فعالیت هایی در زمینه بانکداری و بازارهای مالی داشته است.

  • Graham Morris

  گراهام موریس یکی دیگر از بنیان گذاران این پروژه است که در سمت مدیرعاملی فعالیت می کند. اعضای دیگر این تیم عبارت اند از: Robi Bucklery, Dan Coombs, Liam Curtis, Emma Parker, Sophie Lawler, Sam Woods, Vincent Ralph, Chris James, Chris Jones, Matt Honey, Martin Cooper, Daniel Waldon, Paul Watson, John Verrall.

  تاریخچه ارز دیجیتال GRV

  در زمان نگارش این مقاله قیمت Gravitoken، تقریباً 930.000 دلار بوده است که این قیمت با توجه به نوع و استاندارد آن (Rebase Token) هر 8 ساعت به اندازه 9.81 درصد افزایش تنظیم می شود (تا زمانی که به سقف قیمتی برسد). اگر شما در کیف پول خود Gravitoken داشته باشید، حتماً متوجه شده اید که بعد از هر ریبیس، دارایی شما نوسان پیدا می کند. این پروتکل طوری طراحی شده است که بدون اینکه کاربران نیاز به انجام کاری داشته باشند، موجودی آن ها تغییر می کند. در ابتدا قیمت این توکن 0.0000000007 دلار بوده که با توجه به افزایش مداوم آن در هر 8 ساعت یک بار، این نمودار پیوسته به صورت صعودی بود، اما براساس پروتکل های Gravitoken زمان هایی که قیمت از 1.337.000 عبور کرده است، شاهد افت قیمت بوده ایم. بیشترین قیمت ثبت شده برای این توکن در 13 نوامبر 2021 رخ داده است که قیمت Gravitoken در آن زمان به بیش از 1.854.000 دلار رسیده بود؛ بنابراین بعد از این افزایش قیمت شاهد افت قیمت تا نواحی تقریبی 1.333.000 دلار بودیم.

  ویژگی های ارز دیجیتال GRV

  1. Gravitoken ارزی با عرضه منعطف است؛ به عبارت دیگر این ارز دیجیتال یک Rebase Token است.
  2. این ارز یک توکن است که روی شبکه بلاک چین Binance Smart Chain راه اندازی شده است.
  3. تعداد توکن های Gravitoken یک کادریلیون معادل عدد 1 با 15 صفر به توان دو است.
  4. این توکن طوری طراحی شده است که قیمت آن هر 8 ساعت، 81 درصد افزایش قیمت داشته باشد. درواقع این توکن بدون اینکه ارتباطی با ارزهای دیجیتال داشته باشد، همواره افزایش قیمت خواهد داشت تا زمانی که به سقف قیمتی خود برسد.
  5. قیمت این ارز از 0000000007 آغاز شده است.
  6. امکان پیگیری در لحظه میزان سرمایه شما از بخش Gravitoken Dashboard DApp در پلتفرم این توکن وجود دارد. وقتی شما یک هولدر Gravitoken باشید، درصدی از کل توکن های GRV را خریداری و نگه داری می کنید. در این صورت، اگر ریبیس منفی اتفاق بیفتد، تعداد توکن ها در کیف پول شما زیاد خواهند شد، اما شما همچنان صاحب همان درصد از کل توکن ها خواهید بود. درواقع درصد مالکیت شما از کل توکن ها میزان دارایی شما را مشخص می کند و نه قیمت توکن.

  در اینجا فرض شده است که بعد از اولین خرید، دیگر خرید یا فروشی انجام نشده است.

  1. در وب سایت رسمی این توکن آمده است که Gravitoken ارزی مطمئن با افزایش قیمت به صورت مداوم است که این موضوع می تواند سرمایه گذاری امنی را برای سرمایه گذاران به ارمغان بیاورد. این ویژگی در برابر دیگر ارزهای دیجیتال با نوسانات و کندل های قرمز آن ها نکته ای مثبت تلقی می شود.
  2. در طول 100 روز پس از عرضه این توکن، قیمت آن به سقف قیمتی یعنی 337.000 دلار می رسد و پس از آن Gravitoken به یک استیبل کوین تبدیل می شود.
  3. این توکن در 18 نوامبر سال 2021 عرضه شد.
  4. این پروژه از یک الگوریتم استخر نقدینگی به نام FUSION در قرارداد خود استفاده کرده است.
  5. کارمزد هر تراکنش فارغ از نوع آن (خرید باشد یا فروش) مبلغ 81 درصد از مبلغ هر تراکنش است. این مبالغ به ترتیب زیر هزینه می شوند:
  6. Animatter: تضمین می کند قیمت توکن همواره صعودی خواهد بود و 27 درصد از کارمزدها را خواهد برد.
  7. Marketing: 27 درصد از کارمزدها نیز برای بخش بازاریابی این پروژه هزینه می شود.
  8. FUSION حجم GRV ها را کنترل می کند و به عنوان ساز و کاری مقاوم در برابر خرید و فروش های هم زمان Gravitoken عمل می کند. همچنین FUSION بخشی از توکن های Gravitoken را به عنوان پاداشی برای هولدرهای این ارز دیجیتال تضمین می کند. 27 درصد از کارمزدها نیز به FUSION تعلق می گیرد.

  Gravitoken یک پروژه مالی غیرمتمرکز است که شاید ابعاد مبهم بسیاری را داشته باشد. برای درک بهتر این پروژه بهتر است به مزایا و معایب این پروژه توجه کنیم تا به این ترتیب بتوانیم دیدگاه بهتری به آن داشته باشیم.

  مزایای GRV

  1. قیمت این توکن در هر هشت ساعت افزایش می یابد.
  2. قرار است پس از رسیدن قیمت هر واحد Gravitoken به 337.000 دلار یک صندوق دارایی (صندوق پوشش ریسک) جامعه محور تشکیل شود؛ در این صورت هولدرها دسترسی ویژه ای به این صندوق خواهند داشت. مکانیسم این صندوق منحصربه فرد است و اگر خوب عمل کند، می توان از آن به عنوان پوششی برای ریسک بازار ارزهای دیجیتال استفاده کرد.

  معایب GRV

  1. انجام تحلیل تکنیکال روی نمودار قیمتی این توکن وجود ندارد.
  2. صرافی های زیادی از این توکن پشتیبانی نمی کنند.
  3. ریسک سرمایه گذاری روی توکن GRV بسیار بالاست و همان طور که ممکن است سود خوبی برای شما داشته باشد، می تواند سرمایه شما را از بین ببرد. البته در وب سایت رسمی این ارز دیجیتال آمده است که دارایی کاربران هرگز به صفر نخواهد رسید؛ با این حال در بخشی دیگر می خوانیم که به میزان ظرفیت خود در ریسک کردن روی این پروژه سرمایه گذاری کنید. همچنین اعلام کردند که تیم پروژه مسئولیتی در برابر ضررهای احتمالی کاربران نخواهد داشت.
  4. برخی معتقدند این پروژه می تواند کلاه برداری باشد.

  کاربردهای ارز دیجیتال GRV

  1. در حال حاضر که قیمت Gravitoken به سقف مشخص شده نرسیده است، می توان این توکن را در صرافی هایی که این ارز دیجیتال را ارائه می دهند، خریداری کرد و با کسب سود به فروش رساند.
  2. قرار است این پروژه بعد از رسیدن قیمت هر واحد توکن آن به 337.000 دلار یک صندوق پوشش ریسک جامعه محور را راه اندازی کند. اگر شما تا آن زمان هولدر این توکن باشید، می توانید دسترسی ویژه ای به این صندوق داشته باشید.

  خرید و فروش هر ارز دیجیتالی فارغ از نام و کاربرد آن ریسک فراوانی دارد؛ برای مثال اگر بیت کوین را که از نظر فنی و اعتبار سرآمد است، در زمان نامناسب و براساس تحلیل و گفته دیگران بخرید، ممکن است ضرر کنید. همه ما برای کسب سود به بازارهای مالی جذب می شویم؛ از این رو برای اطمینان از کسب سود در همه زمان ها، در روزهای سبز بازار نیز باید خود را به دانش تحلیل مجهز کنید. برای کسب دانش در این بتوانید موفقیت خود را در این بازار پرنوسان تضمین کنید.

  کیف پول هایی که ارز دیجیتال GRV را ساپورت می کنند

  • کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

  اگر توکن GRV را خریداری کردید، می توانید دارایی خود را در یکی از بهترین و امن ترین کیف پول های سخت افزاری در نسخه های Ledger Nano X و Ledger Nano S با خیال راحت ذخیره کنید.

  • کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)

  امکان نگه داری Gravitoken در کیف پول های سخت افزاری Trezor One و Trezor Model T برای دارندگان این توکن فراهم شده است.

  • کیف پول نرم افزاری متامسک (MetaMask)

  متامسک یک کیف پول نرم افزاری است که در نسخه های موبایلی (اندروید، IOS) و تحت وب به صورت افزونه (برای مرورگرهای کروم، فایرفاکس) طراحی شده است که خوشبختانه دارندگان ارز Gravitoken نیز می توانند از این کیف پول برای نگه داری ارزهای خود استفاده کنند.

  • تراست ولت (Trust Wallet)

  تراست ولت کیف پول نرم افزاری است که امنیت قابل قبولی دارد و در میان فعالان ارزهای دیجیتال بسیار شناخته شده است. دارندگان Gravitoken می توانند از این کیف پول برای نگه داری توکن های خود استفاده کنند.

  خرید ارز دیجیتال GRV

  برای خرید Gravitoken می توانید به پلتفرم Gravitoken مراجعه کرده و با اتصال کیف پول خود به پلتفرم صرافی اقدام به خرید این ارز کنید. گزینه Connect در بخش سمت راست بالای صفحه قرار گرفته است، اما در صورتی که قصد خرید این توکن را در صرافی پنکیک سواپ (PancakeSwap) به کمک کیف پول تراست ولت (Trust Wallet) داشته باشید، می توانید براساس آنچه در ادامه گفته شده است، عمل کنید:

  1. در گام اول کیف پول تراست ولت را از یک منبع معتبر نصب کنید و آدرسی را که GRAVITOKEN در اختیار شما قرار داده است، کپی کنید (این آدرس را می توانید در بخش راهنمای خرید در پلتفرم Gravitoken پیدا کنید).
  2. Gravitoken را در کیف پول تراست ولت جست وجو کنید. اگر نتوانستید آن را پیدا کنید، می توانید به صورت دستی اضافه کنید. برای این کار روی گزینه Add Custom Token کلیک کنید. در قسمت شبکه آن را از اتریوم (Etherum) به «Smart Chain» تغییر دهید.
  3. آدرس قراردادی را که در پلتفرم Gravitoken در اختیار شما قرار داده شده است، کپی کرده و در کادر آدرس قرارداد، در کیف پول تراست ولت Paste کنید.
  4. برای قسمت نام، Gravitoken و برای قسمت نماد (Symbol) GRV را وارد کنید. درنهایت با کلیک روی Done در بالای صفحه کار اضافه کردن توکن GRV به کیف پول تراست ولت به پایان می رسد.
  5. در این مرحله باید ارز BNB را در کیف پول تراست ولت خریداری کنید.

  خرید توکن Gravitoken

  در این مرحله باید BNB هایی را که در مرحله پیش خریداری کرده بودید، به GRV تبدیل کنید.

  1. برای این کار باز هم به صفحه اصلی تراست ولت و به بخش DApps بروید (اگر از گوشی آیفون استفاده می کنید، این گزینه برای شما با عبارت «Browser» مشخص شده است).
  2. اکنون با یافتن پنکیک سواپ و کلیک روی آن به صرافی هدایت می شوید. در اینجا کافی است کیف پول خودتان را به صرافی متصل کنید تا بتوانید به راحتی BNB را با ارز دیجیتال GRV سواپ کرده و پس از مدتی دارایی ارز Gravitoken را در کیف پول تراست ولت خود مشاهده کنید.

  صرافی های پشتیبانی کننده از GRV

  • Gravitoken Exchange

  صرافی Gravitoken که درواقع پلتفرم این توکن است، به شما این امکان را می دهد تا با اتصال کیف پول خود به راحتی توکن GRV را خریداری کنید.

  • PancakeSwap

  صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ صرافی دیگری است که می توانید درصورت تمایل Gravitoken را آنجا خریداری کنید. مراحل خرید را می توانید در بخش قبلی ببینید.

  صرافی های QuickSwap، SpookySwap، ApeSwap، SpiritSwap نیز امکان خرید این توکن را فراهم کرده اند. همچنین صرافی ایرانی ایزی اکسچنج (Easy Exchange) ارز Gravitoken را لیست کرده است.

  آینده ارز دیجیتال GRV

  در حال حاضر Gravitoken از نظر بزرگی بازار در رتبه 3457 قرار دارد. به دلیل نوبودن این ارز، اطلاعات و تاریخچه دقیقی از این توکن در دست نیست؛ درنتیجه توصیه می شود حتی اگر قصد سرمایه گذاری روی این ارز دیجیتال را داشتید، با بخشی از سرمایه خود این کار را انجام دهید که حاضرید آن را از دست بدهید. روند قیمتی این توکن مستقل از بازار ارزهای دیجیتال است؛ با این حال با توجه به ماهیت این توکن که مبتنی بر بلاک چین است، می توان گفت آینده این ارز دیجیتال نیز می تواند تا حدودی متأثر از جو بازار ارزهای دیجیتال نیز باشد.

  در وب سایت رسمی این ارز دیجیتال آمده است که بهتر است تا زمان رسیدن قیمت این توکن به 1.337.000 دلار و نقدینگی بالای 50 میلیون دلار هولدر این ارز دیجیتال باشید؛ چراکه در آن صورت Gravitoken اولین صندوق پوشش ریسک (Fund Hedge) جامعه محور خواهد بود که دسترسی ویژه ای به آن خواهید داشت. به گفته تیم این پروژه، تمام میلیاردرها با داشتن چنین صندوق هایی ثروتمند شده اند و شما هم اگر قصد دارید ثروتمند شوید، باید این صندوق ها را ایجاد کنید. در توضیحات لزوم هولدکردن این توکن و سپس دسترسی ویژه به این صندوق آمده است که افراد ثروتمند دارایی های خود را سرمایه گذاری می کنند و از نگه داشتن دارایی خود در زیر بالشت خود امتناع می کنند.

  پرسش های متداول

  بله، Gravitoken یک توکن ساخته شده روی شبکه بلاک چین Binance Smart Chain است.

  خیر، ریبیس توکن ها و استیبل کوین ها به این دلیل که اهداف قیمتی دارند، به هم شبیه هستند.

  تراست ولت (Trust Wallet)، Ledger Nano S، Trezor One، MetaMask، Trezor Model T، Ledger Nano X.

  Gravitoken Exchange، PancakeSwap و صرافی ایزی اکسچنج (Easy Exchange)

  هدف Gravitoken ایجاد یک صندوق پوشش ریسک است که می تواند در دوره های مختلف با توجه به شرایط روی سهام یا هر چیز دیگری سرمایه گذاری کند.

  در حال حاضر Gravitoken در حال خرید و فروش در صرافی هاست و هنوز قیمت آن به سقف مشخص شده نرسیده است، اما براساس آنچه در وب سایت رسمی این ارز آمده است، پس از آنکه قیمت هر واحد این توکن به 1.337.000 برسد، قرار است این توکن به یک استیبل کوین تبدیل شود و یک صندوق پوشش ریسک (Fund Hedge) ایجاد کند که مبلغ جمع آوری شده در آن گذاشته شود. البته قرار است بخشی از این مبلغ در میان هولدرهای Gravitoken تقسیم شود. سرمایه گذاری روی این ارز با ابهامات زیادی که دارد، باید با دقت کامل و اعمال مدیریت سرمایه به صورت اصولی انجام شود. Gravitoken ارزی است که قیمت آن به بازار ارزهای دیجیتال وابستگی ندارد و دارای عرضه منعطف است.