در این بخش به پیش بینی قیمت طلا در خرداد ۱۴۰۳ می‌پردازیم و در ادامه سناریوهای محتملی که ممکن است برای قیمت این فلز گران‌بها رخ دهد را مرور می‌کنیم.

پیش بینی قیمت طلا و تحلیل قیمت طلا در تیر ۱۴۰۳

با توجه به فروکش کردن تنش بین ایران و اسرائیل در منطقه حداقل برای کوتاه مدت دلار در ایران و انس جهانی روند کاهشی را تجربه کردند. در چند هفته گذشته که دلار تا محدوده‌ی 72 هزار تومان نیز جهش داشت به یکباره بعد از ثبات شرایط سیاسی در منطقه وارد کانال 60 هزار تومان شد. از طرفی انس‌جهانی طلا با توجه به ساسیت‌های پولی فدرال رزرو نیز در یک روند کوتاه مدت نزولی قرار گرفته است. زیرا فدرال رزرو از تصمیم 6 پله کاهش نرخ بهره به 2 پله کاهش نرخ رسیده است. تحت این شرایط سیاست‌های انقباضی در آمریکا با تعویق رو به رو می‌شود.

تحلیل تکنیکال قیمت طلا

با بررسی تکنیکالی انس جهانی طلا، با توجه واگرایی منفی در کوتاه مدتی که ایجاد شده شاید یک رنج قیمتی در انس جهانی طلا بوجود بیاید و این رنج بین 2300 تا 2400 دلار باشد و ما از این فرض در پیش‌بینی قیمت طلا در ایران استفاده خواهیم کرد.

با بررسی تکنیکال طلا 18 عیار در ایران می‌توان به یک الگوی حرکتی محتمل رسید. تحت این حرکت محدوده‌ی 3,200,000 -3,300,000 تومان از تقاضای بالایی برخوردار است و اگر قیمت به این نواحی برسد خریدهای بسیار کم ریسک اتفاق خواهد افتاد. در شرایط فعلی اما طلا همچنان در میان مدت در یک روند صعودی قرار دارد و برای تبدیل روند از صعودی به نزولی شاهد نفوذ قیمت به زیر 3,000,000 تومان باشیم که با توجه به شرایط موجود احتمال کمی دارد.

تحلیل فاندامنتال قیمت طلا

برای تحلیل فاندامنتال طلا و سکه نیاز به سناریوهای تحلیلی روی انس‌جهانی طلا و قیمت دلار در ایران داریم که برای اینکار می‌توان با استفاده از تحلیل حساسیت به طیف قیمتی از طلا و سکه رسید.

 

در این تصویر طیف قیمتی هر گرم طلا را تحت سناریوهای مختلف از خوشبینانه تا بدبینانه می‌بینیم. در بهترین حالت قیمت می‌تواند 2,940,000  و در بدترین حالت می‌تواند 5,500,000 تومان برسد.

پیش بینی قیمت طلا و تحلیل قیمت طلا تا انتهای سال 1403

اگر بخواهیم روند قیمت طلا را تا انتهای سال ۱۴۰۳ بررسی کنیم، باید سناریوهای مثبت و منفی برای اقتصاد داخلی ایران و اقتصاد جهانی را در نظر بگیریم.

با توجه به سناریوهای میانگین و محتمل تر میتوان دلار را بین 76 -80 هزار تومان از لحاط ارزش در نطر گرفت. با در نظر گرفتن انس‌جهانی بین 2500-2600 دلار برای انتهای سال با توجه به شرایط حال به این نتیجه می‌رسیم که قیمت طلا می‌تواند از گرمی 4,500,000 تا 5,000,000 تومان ارزش‌گذاری شود.

سناریوهای صعودی برای طلا

 1. پیروزی ترامپ در انتخابات 2024: یکی از اتفاقاتی که سبب افزایش قیمت دلار و طلا در ایران می‌شود، انتخاب دوباره ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا است. انتخابی که با وضعیت اقتصادی حال حاضر آمریکا دور از انتظار نیست و پیش بینی می‌شود جمهوری خواه‌ها دوباره به قدرت خواهند رسید.
 2. وقوع جنگ در خاورمیانه با حضور مستقیم ایران: با شروع سال 2024، هر روزه تنش‌ها میان ایران و اسرائیل بالا گرفته و احتمال وقوع جنگ رو به افزایش است. هر گونه تنش نظامی میان ایران و اسرائیل سبب بالا رفتن تقاضا و قیمت طلا خواهد شد.
 3. اعمال تحریم های بین المللی جدید: در صورت اینکه سازمان‌های بین المللی تصمیم به اعمال تحریم ‌های جدید علیه ایران بگیرند، شاهد موج جدیدی از گرانی و افزایش قیمت دلار خواهیم بود.این افزایش قیمت، طبیعتا باعث افزایش قیمت طلا نیز خواهد شد.
 4. افزایش قیمت جهانی طلا : وقوع هرگونه جنگ با دخالت قدرت های نظامی جهان، سبب افزایش تقاضا برای طلای جهانی خواهد شد.اتفاقی که در جنگ روسیه و اوکراین شاهد آن بودیم.

سناریوهای نزولی برای طلا

 1. آزاد شدن دارایی‌های ارزی ایران در خارج از کشور: چندین سال است که حرف و حدیث‌ها درباره آزاد شدن دارایی‌هایی های بلوکه شده ایران در خارج از کشور، افزایش پیدا کرده است.تجربه‌های قبلی نشان داده است خبرهای آزادسازی دارایی‌های ایران، باعث کاهش موقتی قیمت‌ها در بازار ارز خواهد شد.
 2. توافق بین ایران و آمریکا: هرچند احتمال وقوع این اتفاق کم است، اما در صورت اینکه دولت بایدن بخواهد در روزهای آخر دوره خود دست به مذاکره و توافق با ایران بزند، شاهد موج ریزشی در بازار ارز و طلا خواهیم بود.

الان طلا بخریم یا نه؟

در شرایط فعلی حباب طلا منفی شده یعنی قیمت بازار از ارزش پایین‌تر آمده است. بنابراین با توجه به تحلیل ارائه شده برای خرید های بلندمدت می‌تواند مناسب باشد. اما بهتر است برای خریدهای میان‌مدت و کوتاه‌مدت کمی بیشتر صبر کنید. توصیه می‌شود به جای خرید فیزیکی طلا از صندوق‌های با پشتوانه طلا در بورس ( گنج، آلتون) استفاده کرد.

پیش بینی قیمت طلا توسط کارشناسان و تحلیل گران

نحوه محاسبه قیمت طلا در ایران

یکی از پرسش‌های همیشگی کاربران این است که قیمت طلا در ایران چگونه محاسبه می‌شود یا به بیان ساده‌تر فرمول محاسبه قیمت طلا در ایران چیست؟ از همین رو سعی کرده‌ایم به این پرسش‌ها به ساده‌ترین شکل ممکن پاسخ دهیم.

فرمول مظنه قیمت طلا

نحوه محاسبه قیمت طلا در ایران براساس به طلای 17 عیار یا به اصطلاح مظنه است. برای محاسبه قیمت انواع طلا و سکه باید اول روش محاسبه قیمت طلای 17 عیار یا همان مظنه را بدانیم که به شکل زیر محاسبه می‌شود.

فرمول قیمت طلای گرمی آب شده

در واقع طلای آبشده، طلایی است که یکبار ساخته شده و سپس ذوب می‌شود و به چرخه تولید برمی‌گردد. از آنجایی که این طلا، به دلیل نداشتن اجرت و کارمزد، طرفداران زیادی دارد، شما برای تحلیل قیمت طلا نیاز به فرمول محاسبه آن دارید.

فرمول طلای گرمی آب شده به شرح زیر است:

فرمول محاسبه حباب سکه

شاید واژه‌ی حباب را بارها شنیده باشید مخصوصا حباب سکه! با توجه به اینکه تقاضای مردم در جامعه‌ی تورمی به دارایی‌های دلاری بالاتر از دیگر جوامع است بنابراین ممکن است قیمت‌های معامله‌ای در بازار با ارزش دارایی های فاصله داشته باشد و وابسته به میزان تورم و تقاضای موجود این فاصله تغییر می‌کند.

باید بدانید هر تمام سکه معادل 8.133 گرم است. ولی ممکن است هنگام معامله سکه در بازار قیمتی بیش از این وزن را پرداخت کنیم که در این شرایط حباب بوجود آمده است.

فرمول محاسبه حباب سکه به شرح زیر است:

عوامل تأثیرگذار در پیش بینی قیمت طلا و تحلیل قیمت طلا

طلا به عنوان اصلی ترین دارایی مطمئن با ارزش، در دنیا سهم زیادی از معاملات مالی جهان را به خود اختصاص داده است. بنابراین پیش بینی قیمت طلا بر اساس عوامل تاثیرگذار در قیمت آن از ضروری‌ترین مسائل سرمایه گذاران است. مهم ترین عوامل فاندامنتال عبارتند از :

 • نرخ و ارزش دلار
 • سیاست های بانک مرکزی
 • عرضه جهانی پول
 • تورم جهانی
 • نرخ بهره آمریکا
 • میزان تولید و استخراج طلا

نرخ دلار و تاثیر آن بر قیمت طلا

قیمت طلا در ایران بر اساس دو فاکتور انس جهانی و قیمت دلار سنجیده می‌شود.

 • انس جهانی: از مهمترین عوامل و راه‌های پیش‌بینی قیمت طلای جهانی، بررسی رابطه دلار آمریکا و طلای جهانی انس است. به طور کلی بین شاخص ارزش دلار (DXY) و طلای جهانی رابطه عکس وجود دارد یعنی اگر ارزش دلار افزایش پیدا کند، قیمت طلا کاهش پیدا می‌کند. به طور مشخص‌تر، ز آنجایی که ارزش دلار با شاخص DXY شناسایی می‌شود، زمانی که این شاخص نزولی باشد، قیمت طلا صعودی و زمانی که DXY صعودی باشد، قیمت طلا نزولی خواهد بود. به همین منظور بسیاری از تحلیلگران و معامله‌گران از شاخص دی ایکس وای به عنوان اصلی‌ترین راهنمای خود برای تحلیل قیمت طلا استفاده می‌کنند.
 • نرخ دلار در ایران: از آنجا که قیمت طلا، جهانی است و بر حسب دلار بیان می‌شود، افزایش نرخ دلار سبب گران شدن قیمت طلا در ایران می‌شود.در ادامه بیشتر درباره فرمول محاسبه قیمت طلا و تاثیر قیمت دلار در آن صحبت خواهیم کرد.

تاثیر نرخ تورم بر قیمت طلا

تورم،  یکی از نکاتی است که برای پیش‌بینی قیمت طلا، باید آن را در نظر گرفت. در نگاه بنیادی قیمت طلا در ایران، دو مؤلفه تورم وجود دارد.

 1. تورم داخلی: تورم داخلی عموما ناشی از افزایش قیمت دلار است و سبب ایجاد حباب های معاملاتی در قیمت های طلا می‌شود.منظور از حباب قیمتی این است که افزایش تقاضا در بازار، این می‌شود که طلا بالاتر از ارزش واقعی خود معامله شود.
 2. تورم جهانی: تقلب جهانی به این معناست که در اکثر نقاط جهان، قیمت کالا و خدمات برای مصرف کنندگان افزایش پیدا کرده است که این اتفاق می تواند ناشی از بحران های جهانی مثل بیماری های همه‌گیر، کاهش تولید، سیاست های جهانی، وقوع جنگ و بحران های دیگر باشد.همه این بحران‌ها سبب این می‌شود که مردم به دنبال تبدیل سرمایه خود به طلا باشند و این افزایش تقاضا، سبب افزایش جهانی قیمت طلا خواهد شد.

نقش بانک های مرکزی در پیش بینی قیمت طلا

طلا، به عنوان اصلی‌ترین دارایی یک کشور شناخته می‌شود و بانک‌های مرکزی،از طلا  برای حفظ ارزش دارایی‌های خود و پشتوانه پول ملی استفاده می‌کنند. داشتن ذخایر طلای کافی برای یک کشور،  این امکان را به بانک مرکزی آن کشور می‌دهد که در صورت نیاز، اقدام به کنترل بازار ارز و حفظ ارزش پول ملی خود کنند.از این رو، پیش بینی قیمت طلا نیاز به بررسی تصمیمات بانک‌های مرکزی است و در ایران، معامله‌گران سیاست‌های بانک مرکزی را در تصمیم‌گیری‌های خود در نظر می‌گیرند.

از بین کشورهای اقتصادی بزرگ، تصمیمات بانک مرکزی آمریکا تاثیر بیشتری در قیمت اونس جهانی طلا دارد لذا به همین دلیل بررسی اطلاعات و داده‌های بانک مرکزی آمریکا جز اصلی‌ترین وظایف معامله‌گران و تحلیلگران بازارهای مالی است.

سیاست بانک مرکزی ایران نیز در قیمت داخلی طلا تاثیر دارد و تصمیماتی نظیر حراج سکه، پیش فروش سکه، اخذ مالیات و غیره اقداماتی هستند که در حین پیش بینی قیمت طلا، باید آن‌ها را در نظر داشت.

نحوه سرمایه‌ گذاری در بازار طلا

در ادامه به بررسی نحوه صحیح سرمایه‌گذاری در بازار طلا می‌پردازیم و توصیه‌های کلیدی را نیز در این رابطه ارائه خواهیم کرد.

سرمایه‌ گذاری و خرید سکه طلا

سرمایه گذاری در سکه هرچند با ریسک های بسیار زیادی در سال های اخیر مواجه بوده است اما همچنان یکی از محبوب ترین روش های سرمایه گذاری در ایران محسوب می شود. نقد شوندگی بالا و بازدهی خوب، از مزیت‌های سرمایه گذاری بر روی سکه است. برای بررسی بیشتر سرمایه گذاری در سکه طلا مقاله روش های سرمایه گذاری در طلا را مطالعه کنید.

سرمایه‌ گذاری و خرید طلای گرمی

یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در طلا، خرید و فروش طلای آب شده گرمی است. مهم‌ترین مزیت طلای آب شده، نداشتن اجرت و مالیات است.با توجه به نوسانات قیمت طلا و نقدینگی این بازار، این نوع سرمایه گذاری به عنوان یک روش برای حفظ ارزش سرمایه و کسب سود شناخته می‌شود. البته باید توجه داشت که سرمایه گذاری در بازار طلا همراه با ریسک‌های خاص خود می‌باشد و نیاز به تحلیل قیمت طلا است.

سرمایه‌ گذاری و خرید صندوق های طلا (ETFs)

ETF های طلا سبکی از سرمایه‌گذاری در طلا هستند که به سادگی معامله می‌شوند و به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند تا بدون نیاز به نگهداری فیزیکی طلا، به صورت مستقیم در بازار طلا سرمایه‌گذاری کنند. این صندوق‌ها ها قابلیت معامله در بورس را دارند و ارزش طلا را نمایندگی می‌کنند.

مزایا

 • دسترسی آسان: ETF های طلا، بدون نیاز به خرید و نگهداری فیزیکی طلا، برای سرمایه‌گذاران امکان دسترسی آسان به بازار طلا را فراهم می‌کنند.
 • تنوع پرتفوی: این صندوق‌ها به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند تا به صورت مستقیم در بازار طلا سرمایه‌گذاری کنند و به پرتفوی خود تنوع ببخشند.
 • کارمزدهای کمتر: معمولاً کارمزد صندوق‌های طلا کمتر از سایر روش‌های سرمایه‌گذاری طلا، مثل خرید فیزیکی طلا است.

معایب

 • احتمال عدم تطابق با بازار: ممکن است قیمت ETF های طلا با قیمت واقعی طلا در بازار مختلف باز نشود که این مسأله می‌تواند باعث شود سرمایه‌گذاران تحلیل عمیق‌تری از بازار داشته باشند.
 • احتمال نوسانات بازار: صندوق های طلا همچنین تحت تأثیر نوسانات بازار طلا قرار می‌گیرند که می‌تواند به سرمایه‌گذاران بر اساس مقیاس زمانی کوتاه مدت، سودده و یا زیان آور باشد.
 • عدم مالکیت مستقیم بر طلا: با سرمایه‌گذاری در ETF های طلا، سرمایه‌گذاران مالکیت مستقیم بر طلا را ندارند و به جای آن حقوق و مزایای مرتبط با سهام صندوق‌ها را دریافت می‌کنند.

برای اطلاع بیشتر از صندوق های سرمایه گذاری طلا، این مقاله را مطالعه کنید.