چرا باید از قرارداد هوشمند بیشتر بدانیم؟

سال 2021 است – حتی کسانی که با بلاک چین آشنایی ندارند احتمالاً نام اتریوم را شنیده اند. اتریوم دومین ارز رمزنگاری شده با بیش از 44 میلیارد دلار ارزش کل بازار است. هر شخصی برای درک کامل اتریوم، باید به درستی درک کند که قرارداد هوشمند چیست.

فهرست []

  اتریوم فقط یک ارز نیست. در واقع اتریوم یک پلت فرم است که اجازه می دهد تا سایر برنامه های بلاک چین بر روی آن ساخته شود. سیستم عامل اتریوم از ارزی به نام Ether استفاده می کند که برای پرداخت معاملات استفاده می شود.

  بلاکچین اتریوم مانند بلاکچین بیت کوین کار می کند. شبکه ای از رایانه ها (یا گره ها) نرم افزاری را اجرا می کنند که معاملات در شبکه را تأیید می کند.

  اتر بیشتر از اینکه یک ارز رمزپایه معمولی باشد، مانند یک سوخت کار می کند. به همان روشی که برای اتومبیل خود به بنزین یا گازوئیل احتیاج دارید، برای اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه های موجود در بلاک چین اتریوم به Ether نیز نیاز دارید.

  به دلیل رشد محبوبیتی که اتریوم دیده است (این امر با مراجعه به هر پلتفرم صرافی ارز های دیجیتال مشهود است) این سوال که، “قرارداد هوشمند چیست؟” اخیراً به یکی از سوالات پرسیده شده در فضای رمزنگاری تبدیل شده است.

  توجه: اگر اتفاقاً مقادیر زیادی سکه ETH دارید، باید مطمئن شوید که آن ها را در کیف پول های ارز رمزنگاری شده امن نگهداری می کنید. گزینه های پیشنهادی شامل Ledger Nano S، Coinbase و Trezor Model T هستند.

  با این حال، اگر هنوز آن را ندارید و می خواهید خرید کنید، توصیه می شود این کار را از طریق Simplex انجام دهید – روشی سریع و مطمئن برای خرید ارزهای رمزپایه با کارت اعتباری خود.

  بنابراین، قرارداد هوشمند چیست؟ خوب، بیایید نگاهی عمیق تر بیاندازیم.

  معرفی کلی قرارداد هوشمند

  هدف این راهنما کمک به شما در درک اینکه قرارداد هوشمند چیست و قراردادهای هوشمند چگونه کار می کنند، می باشد.

  ما با علم به اینکه که “قراردادهای هوشمند” در ابتدا گیج کننده به نظر می رسند. معتقد هستیم که وقتی آن ها را توضیح دادیم، آن ها ساده تر از آن چیزی هستند که فکر می کنید.

  در پایان این مقاله،  شما خواهید فهمید که چگونه و چرا قراردادهای هوشمند آغاز به کار کردند، کدی که استفاده می کنند چیست، چگونه می توان از آن استفاده کرد و چرا این موضوع می تواند جامعه را برای همیشه تغییر دهد!

  قبل از اینکه به موارد فنی بیشتری بپردازیم، مهم است که در مورد تاریخچه قراردادهای هوشمند صحبت کنیم. دانستن دلیل و چگونگی ایجاد قراردادهای هوشمند درک اهداف آن در دنیای بلاک چین را آسان می کند.

  چه زمانی قراردادهای هوشمند اختراع شده است؟

  در سال 1994، نیک سابو (یک رمزنگار) به این ایده رسید که می تواند قراردادها را به صورت کد رایانه ای ایجاد کند. این قرارداد در صورت تحقق برخی شرایط به طور خودکار فعال می شود. این ایده می تواند به طور بالقوه نیاز به شرکت های شخص ثالث مورد اعتماد (مانند بانک ها) را برطرف کند.

  ولی چرا؟ پاسخ ساده است – زیرا هنگام انجام معامله دیگر نیازی به شخص ثالث مورد اعتماد ندارید. در عوض، قراردادها (یا معاملات) در یک شبکه قابل اعتماد که کاملاً توسط رایانه ها کنترل می شود، خود به خود اجرا می شوند.

  ایده جالبی است، درست است؟ سابو سال ها روی این ایده کار کرد و حتی کتابی به نام “قراردادهای هوشمند: ایجاد بلوک برای بازارهای دیجیتال آزاد” نوشت. مشکل این بود که در سال 1994، فناوری بلاکچین وجود نداشت.

  اما اکنون شرایط فرق می کند!

  در سال 2009، بیت کوین اولین استفاده از فناوری بلاک چین را معرفی کرد. در سال 2015، اتریوم توسط یک جوان باهوش به نام Vitalik Buterin تاسیس شد و اولین کاربرد قراردادهای هوشمند را معرفی کرد.

  قرارداد هوشمند چیست؟

  ما فقط نمی خواهیم به شما درمورد اینکه یک قرارداد هوشمند چیست مطالبی بیاموزیم، درواقع انتظار داریم که اطلاعات داده شده را به خاطر بسپارید. بنابراین، برای انجام این کار، ما سه نکته اساسی را برجسته کردیم که باید آن ها را بخوانید و سعی کنید به یاد بیاورید که قرارداد هوشمند چیست:

  • قرارداد هوشمند توافقی بین دو نفر به صورت کد رایانه است. آن ها بر روی بلاک چین اجرا می شوند، بنابراین در یک پایگاه داده عمومی ذخیره می شوند و قابل تغییر نیستند.
  • تراکنش هایی که در یک قرارداد هوشمند اتفاق می افتد توسط بلاکچین پردازش می شوند، به این معنی که می توانند بدون شخص ثالث به طور خودکار ارسال شوند. این یعنی کسی نیست که به او اعتماد کند!
  • معاملات فقط در صورت تحقق شرایط توافق انجام می شوند – شخص ثالثی وجود ندارد، بنابراین مشکلی در مورد اعتماد وجود ندارد.

  قرارداد هوشمند چگونه کار می کند؟

  بله، حالا زمان مناسبی است که به این سوال مهم بپردازیم. پس قراردادهای هوشمند چگونه کار می کنند؟

  برای یافتن پاسخ، بیایید با بررسی چگونگی استفاده از قرارداد هوشمند شروع کنیم:

  بیایید تصور کنیم که جان می خواهد خانه مایک را بخرد. این توافق نامه با استفاده از یک قرارداد هوشمند در بلاک چین اتریوم شکل می گیرد. این قرارداد هوشمند حاوی توافق نامه ای بین جان و مایک است.

  در ساده ترین شرایط، توافق نامه به شرح زیر خواهد بود: هنگامی که جان به مایک 300 اتر بپردازد، پس از آن جان صاحب خانه خواهد شد”.

  هنگامی که این قرارداد هوشمند منعقد شد، نمی توان آن را تغییر داد. به این معنی که جان می تواند برای پرداخت هزینه مایک 300 اتر برای خانه احساس امنیت کند.

  بدون استفاده از قرارداد هوشمند در این سناریو، مایک و جان مجبور به پرداخت هزینه های زیادی به شرکت های شخص ثالث هستند. از جمله بانک، یک وکیل و یک کارگزار خانه.

  عالی است، درست است؟ دیگر کمیسیون و تأخیر در انتظار یک وکیل و دلال برای رسیدگی به توافق نامه وجود ندارد! این فقط یکی از نمونه های بسیاری است که می توان از قرارداد هوشمند استفاده کرد.

  قراردادهای هوشمند پس از تحقق شرایط توافق نامه به طور خودکار اجرا می شوند. این بدان معناست که نیازی به شخص ثالثی مانند بانک، کارگزار یا دولت نیست.

  چه طور ممکن است؟

  همانطور که قبلا ذکر شد، ما فناوری بلاک چین را داریم که باید از آن ها تشکر کنیم. به دلیل فناوری بلاک چین، ما می توانیم قراردادهای هوشمند را غیرمتمرکز کنیم تا عادلانه و بی نیاز از اعتماد باشند. منظور از تمرکززدایی این است که آن ها توسط یک حزب مرکزی کنترل نمی شوند (مانند بانک، کارگزار یا دولت و غیره).

  بلاک چین یک پایگاه داده مشترک است که توسط بسیاری از رایانه ها (به نام “گره”) متعلق به افراد مختلف اداره می شود. به همین دلیل، هیچ یک از افراد یا شرکت ها نمی توانند آن را کنترل کنند.

  این بدان معنی است که هک کردن آن تقریباً غیرممکن است – اگر هکر بخواهد به بلاکچین یا قراردادهای هوشمندی که بر روی آن قرار دارند حمله کند، باید بیش از نیمی از گره ها را هک کند.

  بنابراین، قراردادهای هوشمند می توانند با خیال راحت و اتوماتیک اجرا شوند، بدون اینکه کسی بتواند آن ها را تغییر دهد! اکنون شما حتی بیشتر در مورد اینکه یک قرارداد هوشمند چیست می دانید!

  قراردادهای هوشمندی که در حال حاضر وجود دارند به طور عمومی برای چه مواردی استفاده می شود؟

  همانطور که قبلاً گفتیم، فروش خانه مایک و جان تنها سناریویی نیست که در آن می توان از قراردادهای هوشمند استفاده کرد. از قراردادهای هوشمند می توان برای هر نوع معامله ای استفاده کرد – لازم نیست لزوما مالی باشد.

  این امکان برای قراردادهای هوشمند بی پایان است. آنها در حال حاضر برای تجارت و خدمات مالی، بیمه، مجوز اعتبار، مراحل قانونی و حتی برای توافق نامه های تأمین مالی سرمایه  استفاده می شوند.

  بیایید بررسی کنیم که چگونه قراردادهای هوشمند قبلاً به سود برخی صنایع خاص بوده و چه سود دیگری برای صنایع دیگر خواهد داشت… .

  شرکت های بیمه

  دو شرکت بیمه، اطلس بیمه در مالت و آکسا در فرانسه، قراردادهای هوشمندی را در سال 2017 آزمایش کردند. آن ها نمونه های اولیه ای از این قرارداد ها را امتحان کردند که در صورت تأخیر پروازهای مشتریان آن ها، به مشتریان هواپیمایی جریمه پرداخت کند.

  بیایید یک مثال ببینیم:

  جان در شرف پرواز از NYC به لس آنجلس است. او ارز رمزنگاری شده 5 دلاری را به قرارداد هوشمند بیمه Axa می فرستد و شماره پرواز خود را ارائه می دهد. Axa نیز ۹۵ دلار برای قرارداد هوشمند می فرستد. بنابراین، 100 دلار در قرارداد هوشمند وجود دارد.

  اگر پرواز جان به موقع باشد، 100 دلار از قرارداد هوشمند به AXA ارسال می شود. اما اگر هواپیما دیر کند، 100 دلار از طریق قرارداد هوشمند برای جان ارسال می شود. همه چیز اتوماتیک است.

  این موضوع باعث صرفه جویی در وقت و هزینه زیادی می شود. این کار هم چنین بدان معناست که جان نیازی به اعتماد ندارد که AXA در صورت تأخیر پرواز، مبلغ توافق شده را به او پرداخت خواهد کرد – او می داند که اگر دیر شود، قرارداد هوشمند فوراً غرامت (100 دلار) وی را ارسال می کند.

  سیستم های بهداشتی

  سیستم های بهداشتی از قراردادهای هوشمند برای ثبت و انتقال ایمن داده ها استفاده می کنند.

  ما قبلاً می توانیم نمونه هایی از قرارداد های هوشمند را که در صنعت پزشکی توسط افرادی مانند EncrypGen استفاده می شود، مشاهده کنیم. این موضوع یک برنامه کاربردی است که از قراردادهای هوشمند برای انتقال داده های بیمار به روشی ایمن استفاده می کند و اجازه دسترسی به اشخاص ثالث را نمی دهد.

  به این ترتیب، بیماران اطلاعات خود را کنترل می کنند. اگر محققان می خواهند از داده های بیمار استفاده کنند، باید هزینه آن را پرداخت کنند. نه تنها این، بلکه بیمار باید انتخاب کند که آیا می خواهد آن را به آنها بفروشد یا نه.

  دولت ها

  برای دولت ها، قراردادهای هوشمندی که در بلاک چین اجرا می شوند، می توانند سیستم های رأی دهی را کاملاً بی نیار از اعتماد و بسیار امن تر کنند.

  برنامه هایی مانند FollowMyVote از قراردادهای هوشمند و فناوری بلاک چین برای محافظت از آرا در برابر تقلب استفاده می کنند. وقتی تراکنش رأی گیری در بلاک چین نوشته می شود، نمی توان آن را تغییر داد. وقتی رأی گیری تمام شد، قرارداد هوشمند توکن را به آدرسی ارسال می کند که نشان دهنده برنده رأی است.

  به این ترتیب، رای گیری همیشه عادلانه است، به این معنی که برنده همیشه درست است.

  مدیریت کسب و کار

  مشاغل می توانند به شکل زیادی از قراردادهای هوشمند بهره مند شوند. آن ها می توانند به جای پرداخت حقوق به کارمندان برای اجرای حقوق و دستمزد، از قراردادهای هوشمند استفاده کنند.

  مشاغل فقط می توانند یک قرارداد هوشمند تنظیم کنند که می گوید وقتی تاریخ مشخصی فرا می رسد، تجارت ۲ اتر به john ارسال می کند. این بدان معناست که جان همیشه به موقع حقوق خود را دریافت می کند و هیچ وقت دستمزد کمتری دریافت نخواهد کرد.

  مزایای این موضوع برای کارفرما هم به این دلیل است که همه کارها خودکار است و باعث صرفه جویی در وقت و هزینه آنها می شود!

  ICO ها

  اگر می خواهید پروژه خود را که از بلاک چین استفاده می کند شروع کنید، همانطور که قبلاً دیدیم می توانید پروژه خود را روی بلاک چین اتریوم بسازید. با این حال، شما نیاز به مقداری پول خواهید داشت!

  چگونه می خواهید پول مورد نیاز خود را بدست آورید؟ به ICO خوش آمدید

  ICO (عرضه اولیه سکه) یک سیستم سرمایه گذاری جمعی برای برنامه های جدیدی است که از فناوری بلاک چین استفاده می کنند. شما یک قرارداد هوشمند و توکنی برای آن قرارداد هوشمند ایجاد می کنید. بیایید تصور کنیم اسم رمز ارز شما ABC باشد.

  شما می خواهید 10۰۰۰000 دلار برای شروع پروژه و ساخت برنامه خود جمع كنید – بیایید تصور كنیم كه 10۰۰۰000 $ برابر با 1۰۰۰0 Ether است. شما تصمیم می گیرید که 100000 توکن ABC را در قرارداد هوشمند قرار دهید و ارزش هر رمز ABC برابر با 0.1 اتر باشد.

  به این ترتیب، اگر همه 100000 توکن ABC را بفروشید، ۱۰۰۰۰ اتر مورد نیاز شما را خواهید داشت.

  اکنون، در کد قرارداد هوشمند، چیزی مانند این را خواهید نوشت: اگر 0.1 ETH به قرارداد هوشمند ارسال شود، سپس قرارداد هوشمند 1 ABC را به آدرسی که 0.1 ETH را ارسال کرده است، بفرستد. به این ترتیب، افرادی که به ICO کمک می کنند همیشه مقدار مناسب توکن ABC را دریافت می کنند.

  یاد آوردی: بسیار مهم است که ارزهای رمزنگاری شده خود را در کیف پول های امن نگه دارید. بهترین گزینه های پیشنهادی  Ledger Nano S Coinbase  و Trezor است.

  چرا مردم مایل به خرید رمز ABC هستند؟

  دو دلیل متداول در خرید توکن از ICOs:

  • هنگامی که توکن ساخته شد می توانید از آن استفاده کنید.
  • ممکن است با محبوبیت بیشتر پروژه، قیمت توکن افزایش یابد.

  شما می توانید ICO ها را به عنوان نسخه بلاک چین Kickstarter در نظر بگیرید. تفاوت اصلی این است که کل فرآیند فروش گسترده را به روشی ایمن خودکار می کند.

  چگونه قراردادهای هوشمند ایجاد می شود؟

  قراردادهای هوشمند را می توان بر روی چندین سیستم عامل بلاک چین، از جمله اتریوم و NEO منعقد کرد. از آنجا که اتریوم محبوب ترین انتخاب برای توسعه دهندگان است، ما در مورد قراردادهای هوشمند اتریوم به شما می گوییم.

  قراردادهای هوشمند با استفاده از زبان برنامه نویسی اصلی اتریوم، به نام Solidity، ایجاد می شوند.

  اگر می خواهید Solidity را یاد بگیرید، می توانید از این لینک استفاده کنید:  https://www.bitdegree.org/course/learn-solidity-space-doggos

  نتیجه

  از مثال هایی که ذکر کردیم می توانید ببینید که قراردادهای هوشمند در حال حاضر جایگزین واسطه ها شده اند. ما همچنین پتانسیل این برنامه برای کاربرد های آینده را دیدیم – فروش خانه جان و مایک را به یاد می آورید؟ آن ها به یک آژانس املاک، وکیل یا بانک نیاز نداشتند. درست است؟

  بنابراین، اگر قراردادهای هوشمند هدف خود را برآورده کنند، شاید ما روزی در جهانی زندگی کنیم که عاری از واسطه ها باشد.

  پس چه اتفاقی می افتد؟

  بهترین چیز در مورد نداشتن واسطه این واقعیت است که ما در هزینه های زیادی صرفه جویی می کنیم. نه تنها این، بلکه دیگر نیازی به اعتماد به کسی نخواهیم داشت.

  یک نقطه ضعف بالقوه نیز وجود دارد: افراد ممکن است شغل خود را از دست بدهند. واسطه یک شخص واقعی است، دقیقاً مثل من و شما. چرا کسی به کارمندی هزینه پرداخت می کند تا کاری را انجام دهد که خودش می تواند با استفاده از قرارداد هوشمند به صورت رایگان انجام دهد؟ قطعا این کار را انجام نمی دهد.

  مطمئناً، هیچ کس نمی داند که در آینده چه چیزی در انتظار آن ها است. تنها کاری که می توانیم انجام دهیم حدس زدن و پیش بینی است، اما باید برای همه نتایج احتمالی آماده باشیم.

  بنابراین، همانطور که می بینید، قراردادهای هوشمند می توانند جهان را به مکانی بهتر و بدون کارمزد تبدیل کنند. این می تواند تقلب، تأخیر و هزینه کلی بسیاری از موارد را کاهش دهد. با این حال، با پیشرفت بیشتر فناوری، نیاز به مشاغل خاص را برطرف می کنیم. اکنون که این راهنما را خواندید، باید از پاسخ دادن به این سوال طلایی که “قرارداد هوشمند چیست؟ ” احساس راحتی کنید.

  اگر پس از خواندن این راهنما، تصمیم به خرید سکه های ETH گرفتید، توصیه می شود این کار را از طریق Simplex انجام دهید – پردازش پرداخت بدون تقلب. به شما امکان می دهد در چند مرحله آسان رمزنگاری را با کارت اعتباری خود خریداری کنید.

  همچنین، مطمئن شوید که یک کیف پول رمزنگاری قابل اعتماد مانند Ledger Nano S، Coinbase و Trezor انتخاب کرده اید.